Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 4/7/2019 06:48 AM
      2019 Eastern Zone Short Course Championships, Sanction #: 1819-058       
          Hosted by the Fairport Area Swim Team and Webster BlueFins           
                                    Results                                    
 
Men 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 25.48        2014 Frankie Genna - MR                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wasko, Christopher  10 Somerset Valley-NJ     26.61      26.47         11  
  2 Kirby, Connor       10 Golden Ram Aquat-MA    27.62      26.80          9  
  3 Easton, Chase       10 Atlantic Coast A-VA    27.47      27.74          8  
  4 Ketchum, Jack       10 Elizabethtown Aq-MA    28.12      27.81          7  
  5 Hidalgo, Jomar      10 Lebanon YMCA Swi-MA    28.06      28.00          6  
  6 Xing, Talon         10 Allegheny North-AM     28.87      28.34          5  
  7 Fahey, Charles      10 Edge Swim Club-NE      29.19      28.35          4  
  8 Vanas, Andrew       10 Hydro-sonic Tibu-PV    28.56      28.39          2.5
  8 Anderson, Max       10 Velocity Aquatic-NI    29.20      28.39          2.5
 10 Boland, Wyatt       10 Cumberland Valle-MA    28.50      28.40          1  
 11 Kabunov, Aleksei    10 Unattached-NI          28.84      28.52        
 12 Martin, Jack        10 Lancaster Aquati-MA    28.86      28.58        
 13 Furtado, Andrew     10 Wallingford Fami-CT    28.38      28.60        
 13 Petersen, Andrew    10 Ocean County YMC-NJ    29.28      28.60        
 13 Cheng, Anthony      10 Wyckoff YMCA-NJ        28.62      28.60        
 16 Kovtounenko, Andre   9 ORCA Swim Club-MA      29.57      28.63        
 17 Vulpescu, Matthew   10 Scarlet Aquatics-NJ    29.11      28.66        
 18 Char, Matthew       10 Blue Wave Swim T-PV    28.09      28.67        
 18 Sawa, Koji          10 Cougar Aquatic T-NJ    29.20      28.67        
 20 Annise, Lincoln     10 Souderton Area C-MA    28.17      28.75        
 21 Kiss, Oliver        10 Wyckoff YMCA-NJ        29.32      28.82        
 22 Pouliot, Jackson    10 Pioneer Valley A-NE    28.35      28.85        
 23 Pak, Ethan          10 Asphalt Green Un-MR    28.63      28.86        
 24 McIntyre, Finn      10 York Swim Club-PV      28.61      28.92        
 25 Gregg, Christopher  10 Westport/Weston-CT     29.50      29.06        
 26 Cetin, Joshua       10 Westfield YMCA-NJ      29.28      29.07        
 27 McCormack, Luke     10 Webster BlueFins-NI    29.33      29.09        
 27 Reines, Joshua       9 Waverunners-NJ         28.98      29.09        
 29 Winthal, Dylan      10 Gael Aquatic Clu-MR    29.38      29.11        
 30 Rowan, Graham       10 York Swim Club-PV      28.18      29.15        
 31 Brown, Thatcher     10 Northeast Swimmi-MA    29.21      29.17        
 32 Perillo, Austin     10 Monroe Woodbury-MR     29.42      29.19        
 32 Michaud, Colin      10 Jersey City Bolt-NJ    29.28      29.19        
 34 Ciccarelli, Michae  10 Windsor Water Ra-CT    29.15      29.21        
 35 Santiago, Joey      10 Scarlet Aquatics-NJ    28.82      29.28        
 36 Hoover, Gerhardt    10 Unattached WW-NE       29.44      29.30        
 37 Olsson, Kian        10 Northern Dutches-MR    29.06      29.33        
 38 Minton, Peter       10 Scarlet Aquatics-NJ    30.01      29.41        
 39 Cho, Hanchae        10 Moons Aquatics C-PV    29.33      29.49        
 40 Damico-Lassman, To  10 Potomac Marlins-PV     29.38      29.51        
 41 Barone, Alexander   10 Burbank Y Bluefi-NE    29.60      29.52        
 42 Ding, Charlie       10 Flushing YMCA-MR       29.56      29.57        
 43 Seliger, Timur      10 Roosevelt Island-MR    29.73      29.65        
 44 McClure, Harrison   10 Fanwood-Scotch P-NJ    29.97      29.82        
 45 Sullivan, Colin     10 Mount Desert Isl-ME    29.41      29.85        
 46 Staudinger, Samuel  10 Albany Starfish-AD     29.58      29.95        
 47 Campet, Luke        10 York Swim Club-PV      29.52      30.03        
 48 Vicknair, Hayden    10 Lower Paxton Aqu-MA    30.09      30.05        
 49 Lee, Ethan           9 Unattached QNS-MR      30.54      30.15        
 50 Ciamaichelo, Antho  10 Lower Moreland S-MA    30.09      30.16        
 51 Cistone, Joseph     10 Mount Desert Isl-ME    30.36      30.23        
 52 Harty, Liam         10 Long Island Expr-MR    29.92      30.31        
 53 Clark, Sean         10 Madison Area YMC-NJ    30.59      30.35        
 54 Radnay, Carson      10 Asphalt Green Un-MR    30.38      30.45        
 55 Martin, Shane       10 Unattached-MA          30.43      31.41        
 -- Beck, Billy         10 Unattached-MA          28.55         DQ        
      False start
 -- Jerome, Christian   10 Uncle Sam Swim T-AD    30.11         DQ        
      False start
 -- Ripp, Evan          10 YMCA Of Greenwic-CT    30.58         NS        
 -- Utter, Troy         10 Nation's Capital-PV    30.42         NS        
 
Men 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 55.36        2014 Frankie Genna - MR                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kirby, Connor       10 Golden Ram Aquat-MA  1:01.28      59.39         11  
                  28.10       59.39 (31.29)                                        
  2 Easton, Chase       10 Atlantic Coast A-VA    59.45      59.82          9  
                  28.67       59.82 (31.15)                                        
  3 Lee, Kieran         10 Westchester Aqua-MR  1:00.41      59.97          8  
                  28.61       59.97 (31.36)                                        
  4 Anand, Brandon      10 Scarlet Aquatics-NJ  1:00.44    1:00.68          7  
                  29.13     1:00.68 (31.55)                                        
  5 Boland, Wyatt       10 Cumberland Valle-MA  1:01.15    1:01.06          6  
                  29.64     1:01.06 (31.42)                                        
  6 Rhee, Jeremiah      10 Wyckoff YMCA-NJ      1:01.90    1:01.34          5  
                  29.33     1:01.34 (32.01)                                        
  7 Char, Matthew       10 Blue Wave Swim T-PV  1:02.08    1:01.36          4  
                  29.57     1:01.36 (31.79)                                        
  8 Rivers, Isaac       10 Eagle Aquatic CL-NJ  1:01.61    1:01.50          3  
                  29.38     1:01.50 (32.12)                                        
  9 Ketchum, Jack       10 Elizabethtown Aq-MA  1:01.61    1:01.57          2  
                  29.91     1:01.57 (31.66)                                        
 10 Moran, Aiden        10 Clarence Swim Cl-NI  1:00.89    1:01.85          1  
                  29.70     1:01.85 (32.15)                                        
 11 Hidalgo, Jomar      10 Lebanon YMCA Swi-MA  1:01.31    1:01.89        
                  30.73     1:01.89 (31.16)                                        
 12 Fahey, Charles      10 Edge Swim Club-NE    1:03.17    1:02.16        
                  29.33     1:02.16 (32.83)                                        
 13 Tini, Jeffrey       10 Tri-Hampton YMCA-MA  1:02.29    1:02.23        
                  29.98     1:02.23 (32.25)                                        
 14 Reber, Brody        10 Lancaster Aquati-MA  1:03.97    1:02.35        
                  30.10     1:02.35 (32.25)                                        
 15 Anderson, Max       10 Velocity Aquatic-NI  1:03.26    1:02.42        
                  29.60     1:02.42 (32.82)                                        
 16 Reines, Joshua       9 Waverunners-NJ       1:02.70    1:02.78        
                  30.23     1:02.78 (32.55)                                        
 17 McCormack, Luke     10 Webster BlueFins-NI  1:04.89    1:02.89        
                  29.72     1:02.89 (33.17)                                        
 18 Furtado, Andrew     10 Wallingford Fami-CT  1:02.39    1:03.11        
                  29.67     1:03.11 (33.44)                                        
 19 Damico-Lassman, To  10 Potomac Marlins-PV   1:05.61    1:03.15        
                  29.98     1:03.15 (33.17)                                        
 20 Vanas, Andrew       10 Hydro-sonic Tibu-PV  1:06.08    1:03.18        
                  30.41     1:03.18 (32.77)                                        
 21 Vulpescu, Matthew   10 Scarlet Aquatics-NJ  1:03.98    1:03.21        
                  30.13     1:03.21 (33.08)                                        
 22 Kabunov, Aleksei    10 Unattached-NI        1:02.75    1:03.29        
                  30.27     1:03.29 (33.02)                                        
 23 Pouliot, Jackson    10 Pioneer Valley A-NE  1:04.20    1:03.35        
                  30.35     1:03.35 (33.00)                                        
 24 Martin, Jack        10 Lancaster Aquati-MA  1:03.40    1:03.49        
                  30.84     1:03.49 (32.65)                                        
 25 Santiago, Joey      10 Scarlet Aquatics-NJ  1:03.73    1:03.72        
                  30.30     1:03.72 (33.42)                                        
 26 Cetin, Joshua       10 Westfield YMCA-NJ    1:05.42    1:04.38        
                  30.77     1:04.38 (33.61)                                        
 26 Rowan, Graham       10 York Swim Club-PV    1:03.02    1:04.38        
                  30.57     1:04.38 (33.81)                                        
 28 Barone, Alexander   10 Burbank Y Bluefi-NE  1:04.87    1:04.47        
                  31.40     1:04.47 (33.07)                                        
 29 Annise, Lincoln     10 Souderton Area C-MA  1:03.33    1:04.74        
                  30.39     1:04.74 (34.35)                                        
 29 Olsson, Kian        10 Northern Dutches-MR  1:05.95    1:04.74        
                  30.60     1:04.74 (34.14)                                        
 31 Kucmierczyk, Wilia   9 Scarlet Aquatics-NJ  1:03.27    1:04.85        
                  30.71     1:04.85 (34.14)                                        
 32 Elnawawi, Youssef   10 Berkeley Aquatic-NJ  1:04.97    1:04.95        
                  30.70     1:04.95 (34.25)                                        
 33 Ciccarelli, Michae  10 Windsor Water Ra-CT  1:04.20    1:05.16        
                  31.25     1:05.16 (33.91)                                        
 34 Sullivan, Colin     10 Mount Desert Isl-ME  1:05.05    1:05.34        
                  30.69     1:05.34 (34.65)                                        
 35 McIntyre, Finn      10 York Swim Club-PV    1:04.48    1:05.60        
                  31.36     1:05.60 (34.24)                                        
 36 Michaud, Colin      10 Jersey City Bolt-NJ  1:04.31    1:05.64        
                  31.45     1:05.64 (34.19)                                        
 37 Petersen, Andrew    10 Ocean County YMC-NJ  1:06.29    1:06.17        
                  31.28     1:06.17 (34.89)                                        
 38 Briggs, Jonah       10 Scarlet Aquatics-NJ  1:06.06    1:06.22        
                  32.04     1:06.22 (34.18)                                        
 39 Seliger, Timur      10 Roosevelt Island-MR  1:04.56    1:06.54        
                  31.30     1:06.54 (35.24)                                        
 -- Beck, Billy         10 Unattached-MA        1:05.08        DFS        
      Declared false start
 
Men 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 2:00.75        1996 Rory Connell - MA                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moran, Aiden        10 Clarence Swim Cl-NI  2:10.89    2:10.39         11  
                  30.27     1:03.24 (32.97)     1:37.18 (33.94)     2:10.39 (33.21)
  2 Anand, Brandon      10 Scarlet Aquatics-NJ  2:11.37    2:12.54          9  
                  30.25     1:03.93 (33.68)     1:38.78 (34.85)     2:12.54 (33.76)
  3 Gatti, Domingo Lou  10 StreamLine Aquat-NJ  2:13.39    2:13.44          8  
                  31.02     1:05.17 (34.15)     1:40.26 (35.09)     2:13.44 (33.18)
  4 Fahey, Charles      10 Edge Swim Club-NE    2:16.89    2:14.47          7  
                  30.13     1:04.65 (34.52)     1:40.49 (35.84)     2:14.47 (33.98)
  5 Rhee, Jeremiah      10 Wyckoff YMCA-NJ      2:12.66    2:14.60          6  
                  31.58     1:06.53 (34.95)     1:42.23 (35.70)     2:14.60 (32.37)
  6 Korzeniowski, Davi  10 Laurel East Hart-CT  2:20.68    2:14.61          5  
                  31.91     1:06.63 (34.72)     1:42.05 (35.42)     2:14.61 (32.56)
  7 Boland, Wyatt       10 Cumberland Valle-MA  2:13.72    2:14.64          4  
                  31.86     1:06.59 (34.73)     1:42.31 (35.72)     2:14.64 (32.33)
  8 Easton, Chase       10 Atlantic Coast A-VA  2:10.07    2:14.89          3  
                  30.39     1:04.64 (34.25)     1:40.07 (35.43)     2:14.89 (34.82)
  9 Kabunov, Aleksei    10 Unattached-NI        2:16.70    2:15.15          2  
                  30.88     1:05.83 (34.95)     1:41.32 (35.49)     2:15.15 (33.83)
 10 Reines, Joshua       9 Waverunners-NJ       2:13.96    2:15.18          0.5
                  31.29     1:05.73 (34.44)     1:41.58 (35.85)     2:15.18 (33.60)
 10 Hidalgo, Jomar      10 Lebanon YMCA Swi-MA  2:11.02    2:15.18          0.5
                  32.20     1:07.51 (35.31)     1:42.13 (34.62)     2:15.18 (33.05)
 12 Reber, Brody        10 Lancaster Aquati-MA  2:16.60    2:15.51        
                  31.42     1:05.76 (34.34)     1:40.89 (35.13)     2:15.51 (34.62)
 13 Martin, Jack        10 Lancaster Aquati-MA  2:17.41    2:16.89        
                  30.91     1:06.15 (35.24)     1:42.71 (36.56)     2:16.89 (34.18)
 14 Devito, Christophe  10 Nation's Capital-PV  2:19.75    2:17.75        
                  31.86     1:07.03 (35.17)     1:42.70 (35.67)     2:17.75 (35.05)
 15 Winthal, Dylan      10 Gael Aquatic Clu-MR  2:17.89    2:17.84        
                  30.92     1:06.15 (35.23)     1:42.66 (36.51)     2:17.84 (35.18)
 16 Furtado, Andrew     10 Wallingford Fami-CT  2:19.38    2:18.82        
                  32.04     1:07.62 (35.58)     1:43.74 (36.12)     2:18.82 (35.08)
 17 Grabar, Kian        10 Burbank Y Bluefi-NE  2:21.97    2:18.91        
                  31.58     1:07.29 (35.71)     1:44.58 (37.29)     2:18.91 (34.33)
 18 Kucmierczyk, Wilia   9 Scarlet Aquatics-NJ  2:19.66    2:19.14        
                  31.81     1:07.87 (36.06)     1:44.33 (36.46)     2:19.14 (34.81)
 19 Guyton, Duke        10 Life Time Mid At-PV  2:22.14    2:19.56        
                  31.52     1:07.32 (35.80)     1:43.73 (36.41)     2:19.56 (35.83)
 20 Damico-Lassman, To  10 Potomac Marlins-PV   2:20.84    2:19.64        
                  31.34     1:06.62 (35.28)     1:44.01 (37.39)     2:19.64 (35.63)
 21 McClure, Harrison   10 Fanwood-Scotch P-NJ  2:16.84    2:19.87        
                  31.38     1:07.61 (36.23)     1:44.65 (37.04)     2:19.87 (35.22)
 22 Annise, Lincoln     10 Souderton Area C-MA  2:16.29    2:19.94        
                  32.32     1:08.04 (35.72)     1:44.35 (36.31)     2:19.94 (35.59)
 23 Anderson, Max       10 Velocity Aquatic-NI  2:19.90    2:20.33        
                  31.81     1:07.62 (35.81)     1:44.74 (37.12)     2:20.33 (35.59)
 24 Vanas, Andrew       10 Hydro-sonic Tibu-PV  2:20.95    2:20.41        
                  32.70     1:08.72 (36.02)     1:46.20 (37.48)     2:20.41 (34.21)
 25 Kiss, Oliver        10 Wyckoff YMCA-NJ      2:21.68    2:21.20        
                  31.43     1:07.53 (36.10)     1:45.17 (37.64)     2:21.20 (36.03)
 26 Seliger, Timur      10 Roosevelt Island-MR  2:21.56    2:21.40        
                  30.96     1:06.75 (35.79)     1:44.77 (38.02)     2:21.40 (36.63)
 27 Kulp, Jack          10 Berkeley Aquatic-NJ  2:21.22    2:21.47        
                  31.94     1:07.98 (36.04)     1:44.99 (37.01)     2:21.47 (36.48)
 28 Flaherty, Kiernan    9 Stamford Sailfis-CT  2:21.36    2:21.49        
                  33.27     1:09.83 (36.56)     1:44.53 (34.70)     2:21.49 (36.96)
 29 Grushovenko, David  10 Matchpoint NYC-MR    2:23.18    2:23.16        
                  31.96     1:07.86 (35.90)     1:45.78 (37.92)     2:23.16 (37.38)
 30 Lee, Yesum          10 Scarlet Aquatics-NJ  2:22.58    2:23.29        
                  31.81     1:08.75 (36.94)     1:46.59 (37.84)     2:23.29 (36.70)
 31 Ciccarelli, Michae  10 Windsor Water Ra-CT  2:20.24    2:24.12        
                  33.84     1:10.18 (36.34)     1:47.61 (37.43)     2:24.12 (36.51)
 32 Barone, Alexander   10 Burbank Y Bluefi-NE  2:21.82    2:24.88        
                  33.70     1:12.20 (38.50)     1:49.08 (36.88)     2:24.88 (35.80)
 33 Harty, Liam         10 Long Island Expr-MR  2:21.60    2:25.22        
                  34.41     1:12.51 (38.10)     1:50.47 (37.96)     2:25.22 (34.75)
 34 Ding, Charlie       10 Flushing YMCA-MR     2:26.06    2:28.76        
                  32.22     1:09.92 (37.70)     1:50.49 (40.57)     2:28.76 (38.27)
 
Men 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 5:22.14   3/30/2012 Destin Lasco - MA                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moran, Aiden        10 Clarence Swim Cl-NI  5:37.03    5:38.18         11  
                  30.50     1:04.36 (33.86)     1:38.61 (34.25)     2:13.12 (34.51)
        2:47.69 (34.57)     3:22.12 (34.43)     3:56.53 (34.41)     4:30.88 (34.35)
        5:04.92 (34.04)     5:38.18 (33.26)                                        
  2 Lee, Kieran         10 Westchester Aqua-MR  5:44.61    5:41.56          9  
                  30.74     1:04.95 (34.21)     1:39.55 (34.60)     2:13.69 (34.14)
        2:48.66 (34.97)     3:23.32 (34.66)     3:57.78 (34.46)     4:32.36 (34.58)
        5:07.36 (35.00)     5:41.56 (34.20)                                        
  3 Reber, Brody        10 Lancaster Aquati-MA  6:01.60    5:52.71          8  
                  32.03     1:07.49 (35.46)     1:43.56 (36.07)     2:20.01 (36.45)
        2:56.91 (36.90)     3:33.40 (36.49)     4:09.71 (36.31)     4:45.30 (35.59)
        5:20.46 (35.16)     5:52.71 (32.25)                                        
  4 Anand, Brandon      10 Scarlet Aquatics-NJ  5:50.80    5:53.76          7  
                  30.88     1:05.47 (34.59)     1:41.16 (35.69)     2:17.66 (36.50)
        2:54.41 (36.75)     3:30.66 (36.25)     4:06.86 (36.20)     4:43.30 (36.44)
        5:19.29 (35.99)     5:53.76 (34.47)                                        
  5 Gatti, Domingo Lou  10 StreamLine Aquat-NJ  5:52.67    5:56.34          6  
                  31.48     1:06.70 (35.22)     1:43.33 (36.63)     2:19.67 (36.34)
        2:55.59 (35.92)     3:32.15 (36.56)     4:09.02 (36.87)     4:45.37 (36.35)
        5:21.29 (35.92)     5:56.34 (35.05)                                        
  6 Fahey, Charles      10 Edge Swim Club-NE    5:53.79    5:57.36          5  
                  30.47     1:05.09 (34.62)     1:40.98 (35.89)     2:17.43 (36.45)
        2:54.49 (37.06)     3:31.00 (36.51)     4:08.14 (37.14)     4:46.03 (37.89)
        5:23.56 (37.53)     5:57.36 (33.80)                                        
  7 Reines, Joshua       9 Waverunners-NJ       5:58.81    5:57.52          4  
                  31.80     1:07.89 (36.09)     1:44.26 (36.37)     2:21.06 (36.80)
        2:57.88 (36.82)     3:34.03 (36.15)     4:10.80 (36.77)     4:47.66 (36.86)
        5:23.48 (35.82)     5:57.52 (34.04)                                        
  8 Boland, Wyatt       10 Cumberland Valle-MA  6:01.38    5:57.65          3  
                  31.89     1:07.13 (35.24)     1:43.65 (36.52)     2:20.35 (36.70)
        2:57.42 (37.07)     3:34.00 (36.58)     4:10.94 (36.94)     4:48.17 (37.23)
        5:24.14 (35.97)     5:57.65 (33.51)                                        
  9 Kabunov, Aleksei    10 Unattached-NI        6:08.96    5:59.61          2  
                  31.94     1:07.61 (35.67)     1:44.40 (36.79)     2:21.39 (36.99)
        2:58.49 (37.10)     3:35.31 (36.82)     4:12.20 (36.89)     4:49.39 (37.19)
        5:25.55 (36.16)     5:59.61 (34.06)                                        
 10 Kulp, Jack          10 Berkeley Aquatic-NJ  6:09.71    5:59.77          1  
                  31.58     1:07.42 (35.84)     1:44.27 (36.85)     2:21.21 (36.94)
        2:58.06 (36.85)     3:35.06 (37.00)     4:12.09 (37.03)     4:49.12 (37.03)
        5:25.23 (36.11)     5:59.77 (34.54)                                        
 11 Grabar, Kian        10 Burbank Y Bluefi-NE  6:17.08    6:05.61        
                  31.83     1:08.60 (36.77)     1:45.99 (37.39)     2:23.32 (37.33)
        3:00.43 (37.11)     3:38.71 (38.28)     4:16.36 (37.65)     4:54.36 (38.00)
        5:31.59 (37.23)     6:05.61 (34.02)                                        
 12 Anderson, Max       10 Velocity Aquatic-NI  6:17.56    6:05.98        
                  32.38     1:09.09 (36.71)     1:45.86 (36.77)     2:23.41 (37.55)
        3:00.56 (37.15)     3:38.36 (37.80)     4:15.87 (37.51)     4:53.23 (37.36)
        5:30.87 (37.64)     6:05.98 (35.11)                                        
 13 Flaherty, Kiernan    9 Stamford Sailfis-CT  6:02.17    6:06.03        
                  32.79     1:09.57 (36.78)     1:46.86 (37.29)     2:23.99 (37.13)
        3:01.54 (37.55)     3:38.40 (36.86)     4:15.90 (37.50)     4:53.88 (37.98)
        5:30.96 (37.08)     6:06.03 (35.07)                                        
 14 Insdorf, Joshua     10 Monroe Woodbury-MR   6:21.37    6:07.78        
                  32.72     1:08.44 (35.72)     1:45.23 (36.79)     2:22.22 (36.99)
        3:00.19 (37.97)     3:37.48 (37.29)     4:15.43 (37.95)     4:53.29 (37.86)
        5:30.84 (37.55)     6:07.78 (36.94)                                        
 15 Martin, Jack        10 Lancaster Aquati-MA  6:17.19    6:09.01        
                  32.85     1:09.72 (36.87)     1:46.67 (36.95)     2:24.15 (37.48)
        3:01.62 (37.47)     3:40.28 (38.66)     4:18.37 (38.09)     4:56.47 (38.10)
        5:34.18 (37.71)     6:09.01 (34.83)                                        
 16 Furtado, Andrew     10 Wallingford Fami-CT  6:06.28    6:13.09        
                  32.63     1:09.53 (36.90)     1:47.13 (37.60)     2:25.19 (38.06)
        3:03.02 (37.83)     3:41.92 (38.90)     4:21.02 (39.10)     4:58.99 (37.97)
        5:36.98 (37.99)     6:13.09 (36.11)                                        
 17 Tith, Nara          10 Boyertown YMCA N-MA  6:25.94    6:18.62        
                  33.52     1:09.96 (36.44)     1:48.09 (38.13)     2:27.13 (39.04)
        3:06.70 (39.57)     3:45.83 (39.13)     4:25.49 (39.66)     5:04.25 (38.76)
        5:42.88 (38.63)     6:18.62 (35.74)                                        
 18 Utter, Troy         10 Nation's Capital-PV  6:26.26    6:19.38        
                  33.22     1:10.67 (37.45)     1:48.47 (37.80)     2:26.82 (38.35)
        3:06.36 (39.54)     3:44.58 (38.22)     4:24.91 (40.33)     5:03.88 (38.97)
        5:43.32 (39.44)     6:19.38 (36.06)                                        
 19 Ketchum, Jack       10 Elizabethtown Aq-MA  6:12.99    6:22.82        
                  32.44     1:11.57 (39.13)     1:50.47 (38.90)     2:29.99 (39.52)
        3:09.40 (39.41)     3:49.05 (39.65)     4:29.10 (40.05)     5:08.33 (39.23)
        5:45.93 (37.60)     6:22.82 (36.89)                                        
 20 Perillo, Austin     10 Monroe Woodbury-MR   6:26.50    6:27.94        
                  33.13     1:11.15 (38.02)     1:50.98 (39.83)     2:30.72 (39.74)
        3:11.14 (40.42)     3:51.49 (40.35)     4:32.03 (40.54)     5:12.39 (40.36)
        5:50.99 (38.60)     6:27.94 (36.95)                                        
 
Men 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 27.96   3/29/2012 Destin Lasco - MA                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kirby, Connor       10 Golden Ram Aquat-MA    30.24      29.80         11  
  2 Wasko, Christopher  10 Somerset Valley-NJ     30.19      29.91          9  
  3 Lee, Kieran         10 Westchester Aqua-MR    31.83      32.11          8  
  4 Fahey, Charles      10 Edge Swim Club-NE      33.16      32.38          7  
  5 Annise, Lincoln     10 Souderton Area C-MA    32.07      32.63          6  
  6 Rowan, Graham       10 York Swim Club-PV      31.82      32.71          5  
  7 Xing, Talon         10 Allegheny North-AM     33.80      32.73          4  
  8 Westervelt, Daniel  10 Sussex County YM-NJ    33.59      32.76          3  
  9 Brown, Thatcher     10 Northeast Swimmi-MA    32.65      32.85          2  
 10 Santiago, Joey      10 Scarlet Aquatics-NJ    32.99      33.13          1  
 11 Pouliot, Jackson    10 Pioneer Valley A-NE    33.82      33.14        
 12 Wilson, Mac         10 Seneca Valley Sw-AM    34.67      33.15        
 13 Gregg, Christopher  10 Westport/Weston-CT     33.18      33.31        
 14 Boland, Wyatt       10 Cumberland Valle-MA    33.08      33.47        
 15 Ketchum, Jack       10 Elizabethtown Aq-MA    33.62      33.55        
 16 Cheng, Anthony      10 Wyckoff YMCA-NJ        33.17      33.77        
 17 Kulp, Jack          10 Berkeley Aquatic-NJ    33.99      33.82        
 18 Lee, Ethan           9 Unattached QNS-MR      34.37      33.88        
 19 Thukral, Ahan       10 Somerset Valley-NJ     33.77      34.01        
 19 Martin, Shane       10 Unattached-MA          34.46      34.01        
 21 Clark, Sean         10 Madison Area YMC-NJ    34.40      34.14        
 22 Lussier, Thomas     10 Wilton Y Wahoos-CT     34.58      34.18        
 23 Furtado, Andrew     10 Wallingford Fami-CT    33.80      34.25        
 24 Dewitt, Billy       10 West Islip Swim-MR     33.61      34.48        
 25 Hoover, Gerhardt    10 Unattached WW-NE       35.03      34.59        
 26 Sullivan, Colin     10 Mount Desert Isl-ME    34.01      34.65        
 27 Broeker, Max        10 White Water Swim-NI    34.71      34.92        
 28 O'Day, Andrew       10 Berkeley Aquatic-NJ    35.11      34.99        
 29 Utter, Troy         10 Nation's Capital-PV    34.04      35.00        
 30 Lezi, Daniel        10 Gael Aquatic Clu-MR    34.50      35.04        
 31 Grushovenko, David  10 Matchpoint NYC-MR      35.65      35.08        
 31 Kabunov, Aleksei    10 Unattached-NI          33.86      35.08        
 33 Radnay, Carson      10 Asphalt Green Un-MR    34.55      35.20        
 34 Guyton, Duke        10 Life Time Mid At-PV    34.91      35.26        
 35 Ripp, Evan          10 YMCA Of Greenwic-CT    34.35      35.47        
 36 Tith, Nara          10 Boyertown YMCA N-MA    35.51      35.57        
 37 Michaud, Colin      10 Jersey City Bolt-NJ    34.87      35.58        
 38 Ozbas, Mete         10 Somerset Valley-NJ     34.45      35.62        
 39 Olsson, Kian        10 Northern Dutches-MR    34.19      35.63        
 40 Ciccarelli, Michae  10 Windsor Water Ra-CT    35.45      35.76        
 41 Campet, Luke        10 York Swim Club-PV      34.99      35.80        
 42 Polifko, Michael    10 Nation's Capital-PV    35.59      35.96        
 43 Martin, Jack        10 Lancaster Aquati-MA    35.25      36.00        
 44 Cho, Hanchae        10 Moons Aquatics C-PV    35.23      36.32        
 -- Naumov, Nicolas     10 Scarlet Aquatics-NJ    34.21         DQ        
      Multiple strokes
 -- McIntyre, Finn      10 York Swim Club-PV      34.86         DQ        
      No touch at turn
 
Men 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 59.81   3/30/2012 Destin Lasco - MA                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kirby, Connor       10 Golden Ram Aquat-MA  1:07.21    1:06.71         11  
  2 Anand, Brandon      10 Scarlet Aquatics-NJ  1:07.95    1:08.22          9  
                  33.05     1:08.22 (35.17)                                        
  3 Rhee, Jeremiah      10 Wyckoff YMCA-NJ      1:10.62    1:08.48          8  
                  32.90     1:08.48 (35.58)                                        
  4 Lee, Kieran         10 Westchester Aqua-MR  1:08.26    1:09.34          7  
                  33.25     1:09.34 (36.09)                                        
  5 Boland, Wyatt       10 Cumberland Valle-MA  1:09.49    1:10.10          6  
                  33.79     1:10.10 (36.31)                                        
  6 Annise, Lincoln     10 Souderton Area C-MA  1:11.15    1:10.89          5  
                  34.63     1:10.89 (36.26)                                        
  7 Reber, Brody        10 Lancaster Aquati-MA  1:12.48    1:11.06          4  
                  34.89     1:11.06 (36.17)                                        
  8 Tini, Jeffrey       10 Tri-Hampton YMCA-MA  1:10.85    1:11.11          3  
                  34.45     1:11.11 (36.66)                                        
  9 Cheng, Anthony      10 Wyckoff YMCA-NJ      1:09.96    1:11.31          2  
                  34.59     1:11.31 (36.72)                                        
 10 Wilson, Mac         10 Seneca Valley Sw-AM  1:14.80    1:11.34          1  
                  35.05     1:11.34 (36.29)                                        
 11 Utter, Troy         10 Nation's Capital-PV  1:11.05    1:11.35        
                  34.33     1:11.35 (37.02)                                        
 12 Ketchum, Jack       10 Elizabethtown Aq-MA  1:14.56    1:11.68        
                  35.49     1:11.68 (36.19)                                        
 13 Naumov, Nicolas     10 Scarlet Aquatics-NJ  1:13.74    1:11.96        
                  34.54     1:11.96 (37.42)                                        
 14 Santiago, Joey      10 Scarlet Aquatics-NJ  1:13.80    1:12.11        
                  35.53     1:12.11 (36.58)                                        
 15 Gregg, Christopher  10 Westport/Weston-CT   1:11.82    1:12.47        
                  35.60     1:12.47 (36.87)                                        
 16 Kulp, Jack          10 Berkeley Aquatic-NJ  1:14.79    1:12.53        
                  35.28     1:12.53 (37.25)                                        
 17 Brown, Thatcher     10 Northeast Swimmi-MA  1:12.23    1:12.59        
                  35.51     1:12.59 (37.08)                                        
 18 Gatti, Domingo Lou  10 StreamLine Aquat-NJ  1:12.54    1:12.63        
                  34.31     1:12.63 (38.32)                                        
 19 Kucmierczyk, Wilia   9 Scarlet Aquatics-NJ  1:13.70    1:12.85        
                  35.89     1:12.85 (36.96)                                        
 20 Pouliot, Jackson    10 Pioneer Valley A-NE  1:12.14    1:13.10        
                  36.17     1:13.10 (36.93)                                        
 21 Lezi, Daniel        10 Gael Aquatic Clu-MR  1:11.62    1:13.36        
                  35.90     1:13.36 (37.46)                                        
 22 Rowan, Graham       10 York Swim Club-PV    1:10.26    1:13.50        
                  35.54     1:13.50 (37.96)                                        
 23 Guyton, Duke        10 Life Time Mid At-PV  1:14.85    1:13.66        
                  35.90     1:13.66 (37.76)                                        
 24 Pak, Ethan          10 Asphalt Green Un-MR  1:14.00    1:13.80        
                  36.40     1:13.80 (37.40)                                        
 25 Furtado, Andrew     10 Wallingford Fami-CT  1:13.68    1:13.81        
                  35.60     1:13.81 (38.21)                                        
 26 Hoover, Gerhardt    10 Unattached WW-NE     1:14.53    1:14.02        
                  36.50     1:14.02 (37.52)                                        
 27 Clark, Sean         10 Madison Area YMC-NJ  1:14.49    1:15.56        
                  37.06     1:15.56 (38.50)                                        
 28 Michaels, Christia  10 Westport/Weston-CT   1:14.78    1:15.57        
 28 Thukral, Ahan       10 Somerset Valley-NJ   1:14.79    1:15.57        
                  35.93     1:15.57 (39.64)                                        
 30 McCormack, Luke     10 Webster BlueFins-NI  1:14.02    1:15.64        
                  36.24     1:15.64 (39.40)                                        
 31 Briggs, Jonah       10 Scarlet Aquatics-NJ  1:16.64    1:16.17        
                  38.12     1:16.17 (38.05)                                        
 32 Zhang, Ryan         10 Lakeland Hills-NJ    1:14.28    1:16.21        
                  36.90     1:16.21 (39.31)                                        
 33 Sullivan, Colin     10 Mount Desert Isl-ME  1:14.41    1:16.23        
                  36.96     1:16.23 (39.27)                                        
 34 Flaherty, Kiernan    9 Stamford Sailfis-CT  1:14.72    1:16.35        
                  37.26     1:16.35 (39.09)                                        
 -- Lussier, Thomas     10 Wilton Y Wahoos-CT   1:15.44         NS        
 
Men 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 31.60    4/1/2011 Matthew Limbacher - CT                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cheng, Anthony      10 Wyckoff YMCA-NJ        34.10      33.56         11  
  2 Brown, Thatcher     10 Northeast Swimmi-MA    35.19      35.29          9  
  3 McCormack, Luke     10 Webster BlueFins-NI    36.29      35.56          8  
  4 Devito, Christophe  10 Nation's Capital-PV    35.43      35.66          7  
  5 Mohamed, Omar       10 Freedom Aquatics-MR    36.41      35.98          6  
  6 Grushovenko, David  10 Matchpoint NYC-MR      36.96      36.05          5  
  7 Cistone, Joseph     10 Mount Desert Isl-ME    38.15      36.30          4  
  8 Tith, Nara          10 Boyertown YMCA N-MA    37.58      36.41          3  
  9 Stetor, Wyatt        9 Peters Township-AM     36.58      36.68          2  
 10 Korzeniowski, Davi  10 Laurel East Hart-CT    37.21      37.01          1  
 11 Sawa, Koji          10 Cougar Aquatic T-NJ    37.33      37.13        
 12 Anand, Brandon      10 Scarlet Aquatics-NJ    37.54      37.39        
 12 O'Day, Andrew       10 Berkeley Aquatic-NJ    37.36      37.39        
 14 Lezi, Daniel        10 Gael Aquatic Clu-MR    38.02      37.79        
 15 Char, Matthew       10 Blue Wave Swim T-PV    37.01      37.88        
 16 Ciamaichelo, Antho  10 Lower Moreland S-MA    37.26      38.02        
 17 Cho, Hanchae        10 Moons Aquatics C-PV    38.20      38.14        
 18 Seliger, Timur      10 Roosevelt Island-MR    38.92      38.36        
 19 Petersen, Andrew    10 Ocean County YMC-NJ    38.30      38.51        
 20 Vadakkan, Vedant    10 Ridgewood YMCA-NJ      38.88      38.60        
 21 Kiss, Oliver        10 Wyckoff YMCA-NJ        39.04      38.64        
 22 Radnay, Carson      10 Asphalt Green Un-MR    38.83      38.67        
 22 Polifko, Michael    10 Nation's Capital-PV    37.97      38.67        
 24 Elnawawi, Youssef   10 Berkeley Aquatic-NJ    39.44      38.79        
 -- Anton, Willem       10 Asphalt Green Un-MR    38.88        DFS        
      Declared false start
 
Men 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:09.46   3/31/2011 Matthew Limbacher - CT                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cheng, Anthony      10 Wyckoff YMCA-NJ      1:13.80    1:12.90         11  
                  33.67     1:12.90 (39.23)                                        
  2 Lee, Kieran         10 Westchester Aqua-MR  1:19.63    1:17.37          9  
                  37.05     1:17.37 (40.32)                                        
  3 Brown, Thatcher     10 Northeast Swimmi-MA  1:18.32    1:17.78          8  
                  37.30     1:17.78 (40.48)                                        
  4 McCormack, Luke     10 Webster BlueFins-NI  1:19.51    1:17.90          7  
                  36.92     1:17.90 (40.98)                                        
  5 Mohamed, Omar       10 Freedom Aquatics-MR  1:20.31    1:18.48          6  
                  36.83     1:18.48 (41.65)                                        
  6 Tith, Nara          10 Boyertown YMCA N-MA  1:20.42    1:19.19          5  
                  37.61     1:19.19 (41.58)                                        
  7 Grushovenko, David  10 Matchpoint NYC-MR    1:20.88    1:19.50          4  
                  37.17     1:19.50 (42.33)                                        
  8 Sawa, Koji          10 Cougar Aquatic T-NJ  1:22.04    1:20.39          3  
                  39.66     1:20.39 (40.73)                                        
  9 Korzeniowski, Davi  10 Laurel East Hart-CT  1:19.82    1:20.42          2  
                  38.13     1:20.42 (42.29)                                        
 10 Cistone, Joseph     10 Mount Desert Isl-ME  1:21.00    1:20.52          1  
                  37.28     1:20.52 (43.24)                                        
 11 Devito, Christophe  10 Nation's Capital-PV  1:19.28    1:20.78        
                  37.84     1:20.78 (42.94)                                        
 12 Anand, Brandon      10 Scarlet Aquatics-NJ  1:19.09    1:21.99        
                  38.15     1:21.99 (43.84)                                        
 13 Char, Matthew       10 Blue Wave Swim T-PV  1:21.49    1:22.14        
                  38.53     1:22.14 (43.61)                                        
 14 Kirby, Connor       10 Golden Ram Aquat-MA  1:24.90    1:22.93        
                  39.61     1:22.93 (43.32)                                        
 15 Radnay, Carson      10 Asphalt Green Un-MR  1:23.05    1:23.01        
                  38.40     1:23.01 (44.61)                                        
 16 Liu, Jerry          10 Princeton Tiger-NJ   1:27.14    1:23.23        
                  39.40     1:23.23 (43.83)                                        
 17 Seliger, Timur      10 Roosevelt Island-MR  1:24.40    1:23.43        
                  39.44     1:23.43 (43.99)                                        
 18 Vulpescu, Matthew   10 Scarlet Aquatics-NJ  1:25.34    1:23.58        
                  40.15     1:23.58 (43.43)                                        
 19 Cho, Hanchae        10 Moons Aquatics C-PV  1:24.76    1:23.66        
                  40.14     1:23.66 (43.52)                                        
 20 Elnawawi, Youssef   10 Berkeley Aquatic-NJ  1:25.88    1:23.84        
                  40.78     1:23.84 (43.06)                                        
 21 Petersen, Andrew    10 Ocean County YMC-NJ  1:24.99    1:24.08        
                  38.46     1:24.08 (45.62)                                        
 22 Lezi, Daniel        10 Gael Aquatic Clu-MR  1:23.18    1:24.76        
                  40.25     1:24.76 (44.51)                                        
 23 O'Day, Andrew       10 Berkeley Aquatic-NJ  1:24.47    1:24.84        
                  39.33     1:24.84 (45.51)                                        
 24 Kiss, Oliver        10 Wyckoff YMCA-NJ      1:23.42    1:24.99        
                  39.61     1:24.99 (45.38)                                        
 25 Grabar, Kian        10 Burbank Y Bluefi-NE  1:25.82    1:25.10        
                  41.23     1:25.10 (43.87)                                        
 26 Ryu, David          10 Life Time New En-NE  1:26.74    1:25.30        
                  40.52     1:25.30 (44.78)                                        
 27 Mulder, William     10 Wyckoff YMCA-NJ      1:26.97    1:25.32        
                  40.37     1:25.32 (44.95)                                        
 28 Hoover, Gerhardt    10 Unattached WW-NE     1:29.05    1:25.34        
                  40.25     1:25.34 (45.09)                                        
 29 Naumov, Nicolas     10 Scarlet Aquatics-NJ  1:27.30    1:25.50        
                  41.19     1:25.50 (44.31)                                        
 30 Xing, Talon         10 Allegheny North-AM   1:26.99    1:25.74        
                  39.75     1:25.74 (45.99)                                        
 31 Vadakkan, Vedant    10 Ridgewood YMCA-NJ    1:25.21    1:25.79        
                  40.72     1:25.79 (45.07)                                        
 32 Fangiullo, Brett    10 Windsor Water Ra-CT  1:24.05    1:26.11        
                  40.98     1:26.11 (45.13)                                        
 33 Anton, Willem       10 Asphalt Green Un-MR  1:26.09    1:26.35        
                  40.14     1:26.35 (46.21)                                        
 34 Polifko, Michael    10 Nation's Capital-PV  1:23.50    1:26.44        
                  40.90     1:26.44 (45.54)                                        
 35 Peszko, Adam        10 Wheeler Regional-CT  1:26.92    1:26.57        
                  41.44     1:26.57 (45.13)                                        
 36 Kattumuri, Udbhav   10 Scarlet Aquatics-NJ  1:24.28    1:26.60        
                  41.22     1:26.60 (45.38)                                        
 37 Ciamaichelo, Antho  10 Lower Moreland S-MA  1:21.21    1:27.35        
                  38.74     1:27.35 (48.61)                                        
 38 Clark, Sean         10 Madison Area YMC-NJ  1:28.14    1:27.61        
                  41.59     1:27.61 (46.02)                                        
 39 Gatti, Domingo Lou  10 StreamLine Aquat-NJ  1:26.73    1:29.10        
                  42.03     1:29.10 (47.07)                                        
 40 Gajecki, Matthew     9 Meriden Silver F-CT  1:27.08    1:29.25        
                  41.95     1:29.25 (47.30)                                        
 41 Kucmierczyk, Wilia   9 Scarlet Aquatics-NJ  1:26.67    1:30.27        
                  42.76     1:30.27 (47.51)                                        
 42 Guyton, Duke        10 Life Time Mid At-PV  1:26.15    1:31.18        
                  42.11     1:31.18 (49.07)                                        
 43 Brooks, Dalton      10 Lakeland Hills-NJ    1:26.80    1:32.02        
                  44.00     1:32.02 (48.02)                                        
 -- Stetor, Wyatt        9 Peters Township-AM   1:20.72         DQ        
      False start
                  38.00          DQ (41.63)                                        
 
Men 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 27.19        1996 Michael Phelps - MD                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wasko, Christopher  10 Somerset Valley-NJ     28.04      28.19         11  
  2 Hidalgo, Jomar      10 Lebanon YMCA Swi-MA    29.21      29.77          9  
  3 Beck, Billy         10 Unattached-MA          30.53      29.82          8  
  4 Tini, Jeffrey       10 Tri-Hampton YMCA-MA    30.76      30.31          7  
  5 Annise, Lincoln     10 Souderton Area C-MA    30.19      30.63          6  
  6 Sawa, Koji          10 Cougar Aquatic T-NJ    31.44      30.80          5  
  7 Shirey, Jackson     10 Lancaster Aquati-MA    31.68      30.88          4  
  8 Jerome, Christian   10 Uncle Sam Swim T-AD    32.11      30.94          3  
  9 Westervelt, Daniel  10 Sussex County YM-NJ    31.60      31.09          2  
 10 Mohamed, Omar       10 Freedom Aquatics-MR    30.44      31.19          1  
 11 Cetin, Joshua       10 Westfield YMCA-NJ      31.58      31.30        
 12 Vulpescu, Matthew   10 Scarlet Aquatics-NJ    32.14      31.31        
 13 Easton, Chase       10 Atlantic Coast A-VA    30.66      31.32        
 14 Xing, Talon         10 Allegheny North-AM     31.57      31.37        
 15 Reines, Joshua       9 Waverunners-NJ         32.14      31.42        
 16 Damico-Lassman, To  10 Potomac Marlins-PV     31.37      31.48        
 17 Vicknair, Hayden    10 Lower Paxton Aqu-MA    31.10      31.59        
 18 Petersen, Andrew    10 Ocean County YMC-NJ    32.04      31.61        
 19 Ciccarelli, Michae  10 Windsor Water Ra-CT    31.19      31.63        
 20 Briggs, Jonah       10 Scarlet Aquatics-NJ    32.67      31.65        
 21 Rowan, Graham       10 York Swim Club-PV      32.57      31.86        
 22 Barone, Alexander   10 Burbank Y Bluefi-NE    30.62      31.87        
 23 Santiago, Joey      10 Scarlet Aquatics-NJ    32.79      31.90        
 24 Olsson, Kian        10 Northern Dutches-MR    32.00      31.93        
 25 Naumov, Nicolas     10 Scarlet Aquatics-NJ    33.04      32.01        
 26 O'Day, Andrew       10 Berkeley Aquatic-NJ    33.20      32.06        
 27 Moran, Aiden        10 Clarence Swim Cl-NI    32.08      32.35        
 28 Seliger, Timur      10 Roosevelt Island-MR    32.51      32.43        
 29 Elnawawi, Youssef   10 Berkeley Aquatic-NJ    32.22      32.55        
 30 Pouliot, Jackson    10 Pioneer Valley A-NE    32.90      32.62        
 31 Michaud, Colin      10 Jersey City Bolt-NJ    33.17      32.88        
 32 Dawes, Dylan         9 New Fairfield Aq-CT    32.83      32.90        
 33 Sullivan, Colin     10 Mount Desert Isl-ME    33.01      33.05        
 34 Miceli, Jack        10 Blue Wave Swim T-PV    32.84      33.07        
 35 Martin, Jack        10 Lancaster Aquati-MA    32.80      33.22        
 36 Gregg, Christopher  10 Westport/Weston-CT     33.18      33.25        
 37 Hislop, Cathal      10 Lakeland Hills-NJ      32.86      33.31        
 38 Alkin, Ilai         10 Ridgewood YMCA-NJ      33.63      33.78        
 39 Thukral, Ahan       10 Somerset Valley-NJ     33.57      34.75        
 40 Campet, Luke        10 York Swim Club-PV      32.88      35.32        
 -- Polifko, Michael    10 Nation's Capital-PV    32.97         DQ        
      False start
 -- Minton, Peter       10 Scarlet Aquatics-NJ    31.91         DQ        
      False start
 
Men 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 1:00.06        1996 Michael Phelps - MD                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wasko, Christopher  10 Somerset Valley-NJ   1:05.31    1:03.51         11  
                  29.34     1:03.51 (34.17)                                        
  2 Hidalgo, Jomar      10 Lebanon YMCA Swi-MA  1:06.19    1:06.99          9  
                  32.68     1:06.99 (34.31)                                        
  3 Rhee, Jeremiah      10 Wyckoff YMCA-NJ      1:08.51    1:07.85          8  
                  31.37     1:07.85 (36.48)                                        
  4 Beck, Billy         10 Unattached-MA        1:09.92    1:08.32          7  
                  31.55     1:08.32 (36.77)                                        
  5 Tini, Jeffrey       10 Tri-Hampton YMCA-MA  1:08.84    1:08.52          6  
                  32.08     1:08.52 (36.44)                                        
  6 Westervelt, Daniel  10 Sussex County YM-NJ  1:11.01    1:08.59          5  
                  32.26     1:08.59 (36.33)                                        
  7 Easton, Chase       10 Atlantic Coast A-VA  1:07.02    1:08.76          4  
                  31.81     1:08.76 (36.95)                                        
  8 Grabar, Kian        10 Burbank Y Bluefi-NE  1:11.90    1:10.00          3  
                  32.28     1:10.00 (37.72)                                        
  9 Mohamed, Omar       10 Freedom Aquatics-MR  1:09.39    1:10.15          2  
                  32.38     1:10.15 (37.77)                                        
 10 Reines, Joshua       9 Waverunners-NJ       1:15.03    1:10.38          1  
                  33.09     1:10.38 (37.29)                                        
 11 Damico-Lassman, To  10 Potomac Marlins-PV   1:08.48    1:10.46        
                  32.98     1:10.46 (37.48)                                        
 12 Korzeniowski, Davi  10 Laurel East Hart-CT  1:11.61    1:10.47        
                  33.16     1:10.47 (37.31)                                        
 13 Briggs, Jonah       10 Scarlet Aquatics-NJ  1:12.42    1:10.81        
                  34.09     1:10.81 (36.72)                                        
 14 Cetin, Joshua       10 Westfield YMCA-NJ    1:13.94    1:11.78        
                  32.67     1:11.78 (39.11)                                        
 15 Lee, Yesum          10 Scarlet Aquatics-NJ  1:13.55    1:11.86        
                  33.93     1:11.86 (37.93)                                        
 16 Shirey, Jackson     10 Lancaster Aquati-MA  1:15.80    1:11.98        
                  33.17     1:11.98 (38.81)                                        
 17 Insdorf, Joshua     10 Monroe Woodbury-MR   1:13.64    1:12.11        
                  33.49     1:12.11 (38.62)                                        
 18 Xing, Talon         10 Allegheny North-AM   1:11.68    1:12.23        
                  34.00     1:12.23 (38.23)                                        
 19 Vulpescu, Matthew   10 Scarlet Aquatics-NJ  1:15.01    1:12.58        
                  32.92     1:12.58 (39.66)                                        
 20 Flaherty, Kiernan    9 Stamford Sailfis-CT  1:14.00    1:12.65        
                  33.55     1:12.65 (39.10)                                        
 21 Vicknair, Hayden    10 Lower Paxton Aqu-MA  1:12.08    1:12.83        
                  33.09     1:12.83 (39.74)                                        
 22 Alkin, Ilai         10 Ridgewood YMCA-NJ    1:14.10    1:13.00        
                  33.96     1:13.00 (39.04)                                        
 23 Barone, Alexander   10 Burbank Y Bluefi-NE  1:11.31    1:13.89        
                  34.79     1:13.89 (39.10)                                        
 24 Moran, Aiden        10 Clarence Swim Cl-NI  1:11.18    1:14.20        
                  33.90     1:14.20 (40.30)                                        
 25 Polifko, Michael    10 Nation's Capital-PV  1:12.22    1:14.27        
                  35.26     1:14.27 (39.01)                                        
 26 Elnawawi, Youssef   10 Berkeley Aquatic-NJ  1:16.00    1:14.33        
                  35.34     1:14.33 (38.99)                                        
 27 Devito, Christophe  10 Nation's Capital-PV  1:14.58    1:15.40        
                  35.83     1:15.40 (39.57)                                        
 28 Kucmierczyk, Wilia   9 Scarlet Aquatics-NJ  1:14.04    1:15.56        
                  34.49     1:15.56 (41.07)                                        
 29 Hislop, Cathal      10 Lakeland Hills-NJ    1:16.67    1:19.99        
                  36.66     1:19.99 (43.33)                                        
 -- Olsson, Kian        10 Northern Dutches-MR  1:13.39         NS        
 
Men 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 1:02.91        2014 Frankie Genna - MR                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wasko, Christopher  10 Somerset Valley-NJ   1:07.65    1:06.88         11  
                  30.84     1:06.88 (36.04)                                        
  2 Rhee, Jeremiah      10 Wyckoff YMCA-NJ      1:08.65    1:08.92          9  
                  31.66     1:08.92 (37.26)                                        
  3 Lee, Kieran         10 Westchester Aqua-MR  1:09.74    1:09.47          8  
                  32.56     1:09.47 (36.91)                                        
  4 Cheng, Anthony      10 Wyckoff YMCA-NJ      1:09.26    1:09.51          7  
                  32.99     1:09.51 (36.52)                                        
  5 Sawa, Koji          10 Cougar Aquatic T-NJ  1:12.23    1:09.63          6  
                  32.26     1:09.63 (37.37)                                        
  6 Tini, Jeffrey       10 Tri-Hampton YMCA-MA  1:11.22    1:10.66          5  
                  32.14     1:10.66 (38.52)                                        
  7 Mohamed, Omar       10 Freedom Aquatics-MR  1:11.40    1:11.03          4  
                  33.43     1:11.03 (37.60)                                        
  8 Lezi, Daniel        10 Gael Aquatic Clu-MR  1:11.78    1:11.10          3  
                  33.18     1:11.10 (37.92)                                        
  9 Hidalgo, Jomar      10 Lebanon YMCA Swi-MA  1:11.57    1:11.43          2  
                  33.64     1:11.43 (37.79)                                        
 10 Vulpescu, Matthew   10 Scarlet Aquatics-NJ  1:13.20    1:11.65          1  
                  33.05     1:11.65 (38.60)                                        
 11 Grabar, Kian        10 Burbank Y Bluefi-NE  1:13.24    1:11.68        
                  34.13     1:11.68 (37.55)                                        
 12 Xing, Talon         10 Allegheny North-AM   1:13.36    1:11.85        
                  32.53     1:11.85 (39.32)                                        
 13 Winthal, Dylan      10 Gael Aquatic Clu-MR  1:12.93    1:11.88        
                  33.49     1:11.88 (38.39)                                        
 14 Grushovenko, David  10 Matchpoint NYC-MR    1:13.19    1:11.90        
                  33.95     1:11.90 (37.95)                                        
 15 Korzeniowski, Davi  10 Laurel East Hart-CT  1:12.09    1:12.01        
                  34.17     1:12.01 (37.84)                                        
 16 Ketchum, Jack       10 Elizabethtown Aq-MA  1:12.54    1:12.07        
                  33.33     1:12.07 (38.74)                                        
 16 McCormack, Luke     10 Webster BlueFins-NI  1:12.30    1:12.07        
                  33.57     1:12.07 (38.50)                                        
 18 Brown, Thatcher     10 Northeast Swimmi-MA  1:12.65    1:12.16        
                  34.30     1:12.16 (37.86)                                        
 19 Santiago, Joey      10 Scarlet Aquatics-NJ  1:12.52    1:12.41        
                  32.41     1:12.41 (40.00)                                        
 20 Char, Matthew       10 Blue Wave Swim T-PV  1:11.51    1:12.60        
                  34.62     1:12.60 (37.98)                                        
 21 Cetin, Joshua       10 Westfield YMCA-NJ    1:13.42    1:12.97        
                  33.28     1:12.97 (39.69)                                        
 22 Pak, Ethan          10 Asphalt Green Un-MR  1:13.12    1:13.03        
                  34.69     1:13.03 (38.34)                                        
 23 Pouliot, Jackson    10 Pioneer Valley A-NE  1:13.54    1:13.15        
                  33.85     1:13.15 (39.30)                                        
 24 Stetor, Wyatt        9 Peters Township-AM   1:14.97    1:13.31        
                  34.09     1:13.31 (39.22)                                        
 25 Reber, Brody        10 Lancaster Aquati-MA  1:12.54    1:13.59        
                  34.28     1:13.59 (39.31)                                        
 26 Briggs, Jonah       10 Scarlet Aquatics-NJ  1:14.47    1:13.62        
                  34.53     1:13.62 (39.09)                                        
 26 Gatti, Domingo Lou  10 StreamLine Aquat-NJ  1:13.79    1:13.62        
                  33.88     1:13.62 (39.74)                                        
 28 Kulp, Jack          10 Berkeley Aquatic-NJ  1:13.67    1:13.84        
                  33.87     1:13.84 (39.97)                                        
 29 Utter, Troy         10 Nation's Capital-PV  1:15.32    1:13.93        
                  33.82     1:13.93 (40.11)                                        
 30 Petersen, Andrew    10 Ocean County YMC-NJ  1:14.47    1:13.97        
                  35.09     1:13.97 (38.88)                                        
 31 Naumov, Nicolas     10 Scarlet Aquatics-NJ  1:15.53    1:14.14        
                  32.77     1:14.14 (41.37)                                        
 32 Anderson, Max       10 Velocity Aquatic-NI  1:15.39    1:14.36        
                  34.06     1:14.36 (40.30)                                        
 33 Guyton, Duke        10 Life Time Mid At-PV  1:14.82    1:14.57        
                  33.70     1:14.57 (40.87)                                        
 34 Rowan, Graham       10 York Swim Club-PV    1:12.14    1:14.65        
                  34.20     1:14.65 (40.45)                                        
 35 O'Day, Andrew       10 Berkeley Aquatic-NJ  1:13.80    1:14.73        
                  34.06     1:14.73 (40.67)                                        
 36 Cistone, Joseph     10 Mount Desert Isl-ME  1:14.09    1:16.15        
                  37.38     1:16.15 (38.77)                                        
 37 Damico-Lassman, To  10 Potomac Marlins-PV   1:15.46    1:16.59        
                  35.07     1:16.59 (41.52)                                        
 38 Flaherty, Kiernan    9 Stamford Sailfis-CT  1:15.59    1:16.60        
                  35.64     1:16.60 (40.96)                                        
 39 Ciamaichelo, Antho  10 Lower Moreland S-MA  1:15.70    1:16.90        
                  36.43     1:16.90 (40.47)                                        
 -- Devito, Christophe  10 Nation's Capital-PV  1:13.32         DQ        
      False start - Misc
                  36.15          DQ (36.68)                                        
 
Men 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 2:15.38        1996 Michael Phelps - MD                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wasko, Christopher  10 Somerset Valley-NJ   2:28.26    2:23.71         11  
                  31.49     1:08.87 (37.38)     1:53.48 (44.61)     2:23.71 (30.23)
  2 Rhee, Jeremiah      10 Wyckoff YMCA-NJ      2:26.34    2:24.15          9  
                  31.60     1:08.20 (36.60)     1:51.70 (43.50)     2:24.15 (32.45)
  3 Korzeniowski, Davi  10 Laurel East Hart-CT  2:32.66    2:29.88          8  
                  33.60     1:12.36 (38.76)     1:56.80 (44.44)     2:29.88 (33.08)
  4 Grabar, Kian        10 Burbank Y Bluefi-NE  2:38.85    2:31.47          7  
                  33.59     1:12.23 (38.64)     1:57.36 (45.13)     2:31.47 (34.11)
  5 Mohamed, Omar       10 Freedom Aquatics-MR  2:33.60    2:31.54          6  
                  31.65     1:09.91 (38.26)     1:54.57 (44.66)     2:31.54 (36.97)
  6 Fahey, Charles      10 Edge Swim Club-NE    2:37.75    2:31.63          5  
                  33.19     1:12.05 (38.86)     1:56.91 (44.86)     2:31.63 (34.72)
  7 Char, Matthew       10 Blue Wave Swim T-PV  2:35.66    2:32.70          4  
                  35.15     1:14.20 (39.05)     1:59.00 (44.80)     2:32.70 (33.70)
  8 Sawa, Koji          10 Cougar Aquatic T-NJ  2:37.98    2:33.50          3  
                  32.98     1:13.86 (40.88)     1:58.41 (44.55)     2:33.50 (35.09)
  9 Kulp, Jack          10 Berkeley Aquatic-NJ  2:39.23    2:34.25          2  
                  33.95     1:11.42 (37.47)     1:59.95 (48.53)     2:34.25 (34.30)
 10 Elnawawi, Youssef   10 Berkeley Aquatic-NJ  2:39.28    2:34.27          1  
                  34.65     1:14.97 (40.32)     2:01.42 (46.45)     2:34.27 (32.85)
 11 Reber, Brody        10 Lancaster Aquati-MA  2:34.37    2:34.40        
                  33.90     1:11.55 (37.65)     2:01.02 (49.47)     2:34.40 (33.38)
 12 Grushovenko, David  10 Matchpoint NYC-MR    2:37.87    2:34.68        
                  34.22     1:13.28 (39.06)     1:57.98 (44.70)     2:34.68 (36.70)
 13 Lezi, Daniel        10 Gael Aquatic Clu-MR  2:33.73    2:35.27        
                  33.47     1:12.22 (38.75)     2:00.28 (48.06)     2:35.27 (34.99)
 13 Briggs, Jonah       10 Scarlet Aquatics-NJ  2:37.39    2:35.27        
                  33.93     1:15.72 (41.79)     1:59.84 (44.12)     2:35.27 (35.43)
 15 Easton, Chase       10 Atlantic Coast A-VA  2:30.12    2:36.10        
                  32.56     1:14.39 (41.83)     2:02.25 (47.86)     2:36.10 (33.85)
 16 Moran, Aiden        10 Clarence Swim Cl-NI  2:33.64    2:36.18        
                  33.48     1:12.67 (39.19)     2:03.34 (50.67)     2:36.18 (32.84)
 17 Kiss, Oliver        10 Wyckoff YMCA-NJ      2:39.55    2:36.20        
                  34.47     1:15.97 (41.50)     2:02.29 (46.32)     2:36.20 (33.91)
 18 Gatti, Domingo Lou  10 StreamLine Aquat-NJ  2:34.11    2:36.49        
                  34.47     1:15.94 (41.47)     2:03.26 (47.32)     2:36.49 (33.23)
 19 Kucmierczyk, Wilia   9 Scarlet Aquatics-NJ  2:34.57    2:37.06        
                  34.79     1:14.56 (39.77)     2:03.44 (48.88)     2:37.06 (33.62)
 20 Kabunov, Aleksei    10 Unattached-NI        2:36.30    2:37.14        
                  33.89     1:13.74 (39.85)     2:01.69 (47.95)     2:37.14 (35.45)
 21 Stetor, Wyatt        9 Peters Township-AM   2:42.04    2:37.58        
                  35.42     1:14.19 (38.77)     2:00.72 (46.53)     2:37.58 (36.86)
 22 Devito, Christophe  10 Nation's Capital-PV  2:36.55    2:38.28        
                  34.51     1:17.63 (43.12)     2:01.72 (44.09)     2:38.28 (36.56)
 23 Cetin, Joshua       10 Westfield YMCA-NJ    2:43.59    2:39.47        
                  33.17     1:15.27 (42.10)     2:04.62 (49.35)     2:39.47 (34.85)
 24 Anderson, Max       10 Velocity Aquatic-NI  2:42.55    2:39.55        
                  34.56     1:14.32 (39.76)     2:04.30 (49.98)     2:39.55 (35.25)
 25 O'Day, Andrew       10 Berkeley Aquatic-NJ  2:43.15    2:40.34        
                  35.44     1:17.14 (41.70)     2:03.25 (46.11)     2:40.34 (37.09)
 26 Flaherty, Kiernan    9 Stamford Sailfis-CT  2:40.00    2:40.54        
                  35.70     1:16.47 (40.77)     2:05.30 (48.83)     2:40.54 (35.24)
 27 Guyton, Duke        10 Life Time Mid At-PV  2:41.66    2:40.78        
                  35.42     1:15.11 (39.69)     2:05.60 (50.49)     2:40.78 (35.18)
 28 Utter, Troy         10 Nation's Capital-PV  2:39.29    2:41.49        
                  34.70     1:15.74 (41.04)     2:05.36 (49.62)     2:41.49 (36.13)
 29 Sullivan, Colin     10 Mount Desert Isl-ME  2:41.40    2:43.76        
                  36.52     1:18.44 (41.92)     2:07.92 (49.48)     2:43.76 (35.84)
 30 Polifko, Michael    10 Nation's Capital-PV  2:43.01    2:43.80        
                  36.19     1:19.94 (43.75)     2:07.34 (47.40)     2:43.80 (36.46)
 31 Westervelt, Daniel  10 Sussex County YM-NJ  2:41.70    2:45.96        
                  33.61     1:14.26 (40.65)     2:07.31 (53.05)     2:45.96 (38.65)
 32 Barone, Alexander   10 Burbank Y Bluefi-NE  2:39.93    2:46.38        
                  36.27     1:18.14 (41.87)     2:11.55 (53.41)     2:46.38 (34.83)
 -- Kirby, Connor       10 Golden Ram Aquat-MA  2:33.63         DQ        
      False start - Misc
                  31.94     1:08.07 (36.13)     1:55.63 (47.56)          DQ (33.71)
 
Men 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:44.70        2014 Metropolitan                               
                         Carrenard, Radko, Glazebnik, Genna                
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scarlet Aquatics-NJ  'A'                    1:55.28    1:52.99         22  
     1) Anand, Brandon 10               2) Santiago, Joey 10              
     3) Kucmierczyk, Wiliam 9           4) Vulpescu, Matthew 10           
                  28.04       56.10 (28.06)     1:24.76 (28.66)     1:52.99 (28.23)
  2 Wyckoff YMCA-NJ  'A'                        1:57.30    1:54.64         18  
     1) Rhee, Jeremiah 10               2) Cheng, Anthony 10              
     3) Kiss, Oliver 10                 4) Mulder, William 10             
                  28.57       56.73 (28.16)     1:25.31 (28.58)     1:54.64 (29.33)
  3 Scarlet Aquatics-NJ  'B'                    2:04.95    2:00.61         16  
     1) Briggs, Jonah 10                2) Lee, Yesum 10                  
     3) Naumov, Nicolas 10              4) Kattumuri, Udbhav 10           
                  30.13     1:00.39 (30.26)     1:30.63 (30.24)     2:00.61 (29.98)
 
Men 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 3:52.41        2014 Metropolitan                               
                         Carrenard, Genna, Pragnell, Radkov                
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scarlet Aquatics-NJ  'A'                    4:11.42    4:10.78         22  
     1) Kucmierczyk, Wiliam 9           2) Vulpescu, Matthew 10           
     3) Santiago, Joey 10               4) Anand, Brandon 10              
                  30.00   1:03.71 (1:03.71)     1:33.07 (29.36)   2:07.59 (1:03.88)
        2:36.27 (28.68)   3:09.67 (1:02.08)     3:38.14 (28.47)   4:10.78 (1:01.11)
  2 Wyckoff YMCA-NJ  'A'                        4:19.52    4:14.45         18  
     1) Kiss, Oliver 10                 2) Cheng, Anthony 10              
     3) Mulder, William 10              4) Rhee, Jeremiah 10              
                  29.69   1:03.29 (1:03.29)     1:32.32 (29.03)   2:04.50 (1:01.21)
        2:35.84 (31.34)   3:10.72 (1:06.22)     3:40.39 (29.67)   4:14.45 (1:03.73)
  3 Scarlet Aquatics-NJ  'B'                    4:27.87    4:23.74         16  
     1) Lee, Yesum 10                   2) Briggs, Jonah 10               
     3) Naumov, Nicolas 10              4) Minton, Peter 10               
                  30.94   1:05.25 (1:05.25)     1:36.43 (31.18)   2:10.97 (1:05.72)
        2:42.33 (31.36)   3:17.54 (1:06.57)     3:48.87 (31.33)   4:23.74 (1:06.20)
 
Men 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:58.23   3/31/2012 Middle Atlantic                            
                         D. Lasco, J. Higson, T. Turpin, A. Saul           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wyckoff YMCA-NJ  'A'                        2:04.76    2:06.99         22  
     1) Kiss, Oliver 10                 2) Cheng, Anthony 10              
     3) Rhee, Jeremiah 10               4) Mulder, William 10             
                  34.07     1:07.83 (33.76)     1:37.98 (30.15)     2:06.99 (29.01)
  2 Scarlet Aquatics-NJ  'A'                    2:14.29    2:11.11         18  
     1) Naumov, Nicolas 10              2) Anand, Brandon 10              
     3) Briggs, Jonah 10                4) Santiago, Joey 10              
                  32.79     1:10.51 (37.72)     1:42.73 (32.22)     2:11.11 (28.38)
  3 Scarlet Aquatics-NJ  'B'                    2:15.91    2:11.44         16  
     1) Kucmierczyk, Wiliam 9           2) Kattumuri, Udbhav 10           
     3) Minton, Peter 10                4) Vulpescu, Matthew 10           
                  34.74     1:12.46 (37.72)     1:43.39 (30.93)     2:11.44 (28.05)
 
Men 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 22.80        2015 David Curtiss - MA                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hwang, Ryan         12 Team Suffolk-MR        23.32      23.54         10  
  1 Kennedy, Jake       12 Ridley Area YMCA-MA    23.98      23.54         10  
  3 Eckerstrom, Gunnar  12 Red Bank YMCA-NJ       23.94      23.85          8  
  4 Trzaskowski, Alex   12 Hauppauge Athlet-MR    24.00      23.92          7  
  5 Zhang, Charles      12 StreamLine Aquat-NJ    25.20      24.52          6  
  6 Eckerstrom, Evan    12 Red Bank YMCA-NJ       24.50      24.54          5  
  7 Guo, Daniel         12 X-Cel Swimming-NJ      24.78      24.63          4  
  8 Agashiwala, Satya   12 Manhattan Makos-MR     24.93      24.72          3  
  9 Commodore, Niles    12 Western Ymca Wah-MA    25.18      24.74          2  
 10 Denning, Ethan      12 Regional YMCA of-CT    25.02      25.21          1  
 
Men 11-12 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Burghardt, Karl           12 Cougar Aquatic T-NJ    25.30      24.73        
  2 Borowinski, Dylan         12 Wyckoff YMCA-NJ        25.30      24.92        
                  24.92           24.92 ( )                                        
 
Men 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 22.80        2015 David Curtiss - MA                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hwang, Ryan               12 Team Suffolk-MR        23.82      23.32 q      
  2 Eckerstrom, Gunnar        12 Red Bank YMCA-NJ       23.70      23.94 q      
  3 Kennedy, Jake             12 Ridley Area YMCA-MA    23.85      23.98 q      
  4 Trzaskowski, Alex         12 Hauppauge Athlet-MR    25.27      24.00 q      
  5 Eckerstrom, Evan          12 Red Bank YMCA-NJ       24.52      24.50 q      
  6 Guo, Daniel               12 X-Cel Swimming-NJ      24.87      24.78 q      
  7 Agashiwala, Satya         12 Manhattan Makos-MR     24.75      24.93 q      
  8 Denning, Ethan            12 Regional YMCA of-CT    25.23      25.02 q      
  9 Commodore, Niles          12 Western Ymca Wah-MA    24.94      25.18 q      
 10 Zhang, Charles            12 StreamLine Aquat-NJ    24.88      25.20 q      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stevens, Aaron            12 Western Ymca Wah-MA    24.88      25.24        
 12 Burghardt, Karl           12 Cougar Aquatic T-NJ    25.09      25.30        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Borowinski, Dylan         12 Wyckoff YMCA-NJ        25.31     J25.30        
 14 Pontidis, Mario           12 Cougar Aquatic T-NJ    26.48      25.38        
 15 Miller, Patrick           12 Westfield YMCA-NJ      26.11      25.39        
 16 Nugent, Aiden             12 Scarlet Aquatics-NJ    25.82      25.40        
 16 Thompson, Tyler           12 Cas Stingrays-MR       25.69      25.40        
 18 Mountantonakis, Emmanoui  12 Flushing YMCA-MR       25.38      25.43        
 19 Berkovsky, Noam           12 Scarlet Aquatics-NJ    26.12      25.46        
 19 Kabunov, Mikhail          12 Unattached-NI          25.70      25.46        
 21 Chen, Daren               12 The Atlantic Clu-NJ    25.72      25.47        
 22 Liao, James               12 Glastonbury Swim-CT    26.21      25.48        
 23 Tishler, Jackson          12 Nation's Capital-PV    26.03      25.51        
 24 Elmore, Lance             12 Atlantic Coast A-VA    25.58      25.53        
 25 Mettler, Trent            12 Hydro-sonic Tibu-PV    25.26      25.58        
 26 Ng, Eyton                 12 Freedom Aquatics-MR    26.06      25.60        
 26 Funaro, Kai               12 Unattached MPNY-MR     25.69      25.60        
 28 Wadsworth, Ryan           12 Hatboro Horsham-MA     24.82      25.61        
 29 Schuster, Zachary         12 North Gate Aquat-AM    25.92      25.66        
 30 Rachael, Everett          12 Elizabethtown Aq-MA    26.17      25.67        
 31 Taliano, Michael          12 Hydro-sonic Tibu-PV    25.23      25.68        
 32 Cosano, Ricardo           12 Hunterdon County-NJ    25.85      25.71        
 33 Stuek, Lincoln            12 Somerset Hills Y-NJ    26.50      25.75        
 34 Conrad, Douglas           12 New Milford Barr-CT    26.45      25.80        
 35 Patrick, Gavin            12 Wyckoff YMCA-NJ        26.17      25.87        
 36 Davis-Whittaker, Jose     12 Flushing YMCA-MR       25.64      25.93        
 37 Demaio, Thomas            12 Three Village Sw-MR    26.25      26.10        
 38 Garimalla, Vihaari        12 Scarlet Aquatics-NJ    26.18      26.12        
 39 Kulp, Charlie             12 Berkeley Aquatic-NJ    25.86      26.13        
 40 Hunt, James               12 Maryland Suburba-PV    26.64      26.14        
 41 Ozbas, Derin              12 Somerset Valley-NJ     24.99      26.17        
 42 Durkin, Jack              12 Ridley Area YMCA-MA    26.21      26.19        
 43 Powell, Trenten           12 Bethel Park Recr-AM    26.06      26.22        
 44 Lao, Brendan              12 North Penn Aquat-MA    26.53      26.35        
 45 Hodges, Joshua            12 Atlantic Coast A-VA    26.24      26.38        
 46 Washington, Morgon        11 Cas Stingrays-MR       25.91      26.41        
 47 Park, Zeno                12 Phoenix Aquatic-MR     27.01      26.46        
 48 Carson, Owen              12 Peninsula Wave R-AM    27.11      26.47        
 49 Sanchez, Michael          12 North Jersey Blu-NJ    26.19      26.51        
 50 Akman, Atilla             12 Souderton Area C-MA    26.09      26.56        
 51 Murk, Cameron             12 Nation's Capital-PV    26.91      26.58        
 51 Vesey, Gavin              11 Regional YMCA of-CT    26.75      26.58        
 53 Perez, Ryan               12 Hamilton Y Aquat-NJ    26.56      26.65        
 54 Williams, Jonah           12 Skaneateles Ligh-NI    25.39      26.68        
 55 Guan, Zachary             12 X-Cel Swimming-NJ      26.71      26.70        
 56 Flores, Amilcar           12 Western Ymca Wah-MA    25.90      26.80        
 56 Griffin, Jacob            12 Liverpool Jets S-NI    25.99      26.80        
 58 Huang, Brandon            12 Tidal Wave Swim-NJ     26.59      27.38        
 59 Townsend, Chance          11 Westchester Aqua-MR    26.99      27.40        
 60 Bruley, Nathan            12 Blue Wave Swim T-PV    27.28      27.51        
 -- Ciuffoletti, Nicholas     12 Cavalier Swim Cl-AM    25.97         DQ        
      False start
 -- Ge, Raymond               12 X-Cel Swimming-NJ      26.29         NS        
 
Men 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 49.23        2014 Kimani Gregory - AMS                         
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hwang, Ryan         12 Team Suffolk-MR        51.18      51.03         11  
                  24.50       51.03 (26.53)                                        
  2 Morse, Theodore     12 Kingfish Swimmin-NE    53.04      52.72          9  
                  25.21       52.72 (27.51)                                        
  3 Trzaskowski, Alex   12 Hauppauge Athlet-MR    53.61      53.31          8  
                  25.39       53.31 (27.92)                                        
  4 Eckerstrom, Gunnar  12 Red Bank YMCA-NJ       53.07      53.39          7  
                  25.11       53.39 (28.28)                                        
  5 Zagaceta, Magill    12 Hershey Aquatic-MA     53.94      53.51          6  
                  25.61       53.51 (27.90)                                        
  6 Kennedy, Jake       12 Ridley Area YMCA-MA    54.27      53.93          5  
                  25.70       53.93 (28.23)                                        
  7 Zhang, Charles      12 StreamLine Aquat-NJ    54.80      54.06          4  
                  25.97       54.06 (28.09)                                        
  8 Chen, Daren         12 The Atlantic Clu-NJ    54.48      54.07          3  
                  25.96       54.07 (28.11)                                        
  9 Borowinski, Dylan   12 Wyckoff YMCA-NJ        53.86      54.56          2  
                  25.91       54.56 (28.65)                                        
 10 Denning, Ethan      12 Regional YMCA of-CT    54.59      55.00          1  
                  26.47       55.00 (28.53)                                        
 
Men 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 49.23        2014 Kimani Gregory - AMS                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hwang, Ryan               12 Team Suffolk-MR        51.97      51.18 q      
                  24.72       51.18 (26.46)                                        
  2 Morse, Theodore           12 Kingfish Swimmin-NE    53.09      53.04 q      
                  25.14       53.04 (27.90)                                        
  3 Eckerstrom, Gunnar        12 Red Bank YMCA-NJ       51.94      53.07 q      
                  25.03       53.07 (28.04)                                        
  4 Trzaskowski, Alex         12 Hauppauge Athlet-MR    55.36      53.61 q      
                  25.38       53.61 (28.23)                                        
  5 Borowinski, Dylan         12 Wyckoff YMCA-NJ        55.20      53.86 q      
                  25.74       53.86 (28.12)                                        
  6 Zagaceta, Magill          12 Hershey Aquatic-MA     55.14      53.94 q      
                  25.85       53.94 (28.09)                                        
  7 Kennedy, Jake             12 Ridley Area YMCA-MA    54.75      54.27 q      
                  25.82       54.27 (28.45)                                        
  8 Chen, Daren               12 The Atlantic Clu-NJ    55.44      54.48 q      
                  26.44       54.48 (28.04)                                        
  9 Denning, Ethan            12 Regional YMCA of-CT    56.39      54.59 q      
                  26.20       54.59 (28.39)                                        
 10 Zhang, Charles            12 StreamLine Aquat-NJ    55.17      54.80 q      
                  25.93       54.80 (28.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kulp, Charlie             12 Berkeley Aquatic-NJ    55.50      55.20        
                  26.80       55.20 (28.40)                                        
 12 Guo, Daniel               12 X-Cel Swimming-NJ      54.91      55.35        
                  26.48       55.35 (28.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Thompson, Tyler           12 Cas Stingrays-MR       55.30      55.38        
                  26.18       55.38 (29.20)                                        
 14 Vorona, Pavel             12 Unattached-NI          56.31      55.39        
                  26.25       55.39 (29.14)                                        
 15 Nugent, Aiden             12 Scarlet Aquatics-NJ    56.48      55.44        
                  26.78       55.44 (28.66)                                        
 16 Pontidis, Mario           12 Cougar Aquatic T-NJ    55.72      55.47        
                  26.43       55.47 (29.04)                                        
 17 Ozbas, Derin              12 Somerset Valley-NJ     55.24      55.53        
                  26.85       55.53 (28.68)                                        
 18 Miller, Patrick           12 Westfield YMCA-NJ      56.31      55.59        
                  26.72       55.59 (28.87)                                        
 19 Agashiwala, Satya         12 Manhattan Makos-MR     55.17      55.63        
                  26.56       55.63 (29.07)                                        
 20 Burghardt, Karl           12 Cougar Aquatic T-NJ    56.70      55.69        
                  27.24       55.69 (28.45)                                        
 21 Stevens, Aaron            12 Western Ymca Wah-MA    54.22      55.88        
                  26.87       55.88 (29.01)                                        
 22 Kabunov, Mikhail          12 Unattached-NI          55.56      56.06        
                  27.17       56.06 (28.89)                                        
 23 Carson, Owen              12 Peninsula Wave R-AM    56.87      56.22        
                  27.26       56.22 (28.96)                                        
 24 Boone, Carter             12 Nittany Lion Aqu-MA    56.38      56.35        
                  26.77       56.35 (29.58)                                        
 25 Wadsworth, Ryan           12 Hatboro Horsham-MA     56.53      56.57        
                  27.48       56.57 (29.09)                                        
 26 Cosano, Ricardo           12 Hunterdon County-NJ    56.43      56.66        
                  27.34       56.66 (29.32)                                        
 27 Huynh, Julian             12 Peddie Aquatic A-NJ    57.24      56.91        
                  27.55       56.91 (29.36)                                        
 27 Funaro, Kai               12 Unattached MPNY-MR     58.11      56.91        
                  26.65       56.91 (30.26)                                        
 29 Vesey, Gavin              11 Regional YMCA of-CT    56.93      56.95        
                  27.64       56.95 (29.31)                                        
 30 Commodore, Niles          12 Western Ymca Wah-MA    55.31      57.01        
                  27.05       57.01 (29.96)                                        
 31 Taliano, Michael          12 Hydro-sonic Tibu-PV    55.73      57.04        
                  26.91       57.04 (30.13)                                        
 32 Song, Dylan               12 Scarlet Aquatics-NJ    58.16      57.06        
                  27.53       57.06 (29.53)                                        
 33 Wang, Alec                12 Sino-US Warriors-NJ    56.38      57.17        
                  27.40       57.17 (29.77)                                        
 34 Ciuffoletti, Nicholas     12 Cavalier Swim Cl-AM    56.92      57.21        
                  28.02       57.21 (29.19)                                        
 34 Sanchez, Michael          12 North Jersey Blu-NJ    58.05      57.21        
                  27.88       57.21 (29.33)                                        
 36 Schuster, Zachary         12 North Gate Aquat-AM    56.27      57.32        
                  27.37       57.32 (29.95)                                        
 37 Kim, Vincent              12 Scarlet Aquatics-NJ    56.93      57.46        
                  27.68       57.46 (29.78)                                        
 38 Durr, Tucker              12 Schenectady-Sara-AD    57.86      57.84        
                  27.87       57.84 (29.97)                                        
 39 Roer, Tyler               12 Lakeland Hills-NJ      57.37      57.88        
                  27.27       57.88 (30.61)                                        
 40 Hunt, James               12 Maryland Suburba-PV    55.79      58.03        
                  27.05       58.03 (30.98)                                        
 41 Tishler, Jackson          12 Nation's Capital-PV    55.96      58.05        
                  26.68       58.05 (31.37)                                        
 42 Mettler, Trent            12 Hydro-sonic Tibu-PV    57.65      58.06        
                  27.41       58.06 (30.65)                                        
 43 Guan, Zachary             12 X-Cel Swimming-NJ      56.80      58.08        
                  28.02       58.08 (30.06)                                        
 44 Hodges, Joshua            12 Atlantic Coast A-VA    57.71      58.56        
                  27.43       58.56 (31.13)                                        
 45 Williams, Jonah           12 Skaneateles Ligh-NI    56.09      58.73        
                  27.02       58.73 (31.71)                                        
 46 Green, Brock              12 Radnor Aquatic C-MA    57.77      58.80        
                  28.35       58.80 (30.45)                                        
 46 Flores, Amilcar           12 Western Ymca Wah-MA    58.72      58.80        
                  27.55       58.80 (31.25)                                        
 48 Elmore, Lance             12 Atlantic Coast A-VA    57.96      58.97        
                  28.52       58.97 (30.45)                                        
 49 Morigeau, Brady           12 Edge Swim Club-NE      59.18      59.37        
                  28.45       59.37 (30.92)                                        
 50 El Ghissassi, Awab        12 Vestal Area Swim-NI    58.83    1:00.10        
                  28.81     1:00.10 (31.29)                                        
 51 Bauer, Kentaro            12 Princeton Tiger-NJ     59.16    1:00.51        
 52 Root, Jack                12 Marauder Swim Cl-MA    58.47    1:01.55        
                  29.57     1:01.55 (31.98)                                        
 53 Chen, Tyler               12 Morris County Sw-NJ    59.08    1:01.81        
                  29.50     1:01.81 (32.31)                                        
 54 Eckerstrom, Evan          12 Red Bank YMCA-NJ       54.17    1:03.51        
                  28.04     1:03.51 (35.47)                                        
 -- Akman, Atilla             12 Souderton Area C-MA    58.14        DFS        
      Declared false start
 -- Ge, Raymond               12 X-Cel Swimming-NJ      56.94         NS        
 
Men 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 1:48.48        2013 Sanjay Wijesekera - PVS                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Morse, Theodore     12 Kingfish Swimmin-NE  1:56.35    1:54.59         11  
                  26.06       55.22 (29.16)     1:25.64 (30.42)     1:54.59 (28.95)
  2 Cheng, Derek        12 Life Time Metro-NJ   1:55.22    1:54.60          9  
                  25.85       55.21 (29.36)     1:25.86 (30.65)     1:54.60 (28.74)
  3 Eckerstrom, Evan    12 Red Bank YMCA-NJ     1:57.22    1:56.96          8  
                  26.44       55.94 (29.50)     1:26.33 (30.39)     1:56.96 (30.63)
  4 Raymer, Hunter      12 Racer X Aquatics-AM  1:59.03    1:58.05          7  
                  26.93       56.81 (29.88)     1:27.70 (30.89)     1:58.05 (30.35)
  5 Kulp, Charlie       12 Berkeley Aquatic-NJ  1:57.71    1:58.31          6  
                  26.87       56.56 (29.69)     1:27.65 (31.09)     1:58.31 (30.66)
  6 Thompson, Tyler     12 Cas Stingrays-MR     1:57.49    1:58.77          5  
                  26.31       56.34 (30.03)     1:27.97 (31.63)     1:58.77 (30.80)
  7 Arnold, Lleyton     12 Nation's Capital-PV  1:57.84    1:58.81          4  
                  26.88       56.73 (29.85)     1:28.25 (31.52)     1:58.81 (30.56)
  8 Chen, Daren         12 The Atlantic Clu-NJ  1:59.69    1:59.64          3  
                  27.59       58.28 (30.69)     1:30.28 (32.00)     1:59.64 (29.36)
  9 Carson, Owen        12 Peninsula Wave R-AM  1:59.63    1:59.67          2  
                  27.69       57.97 (30.28)     1:28.92 (30.95)     1:59.67 (30.75)
 10 Nugent, Aiden       12 Scarlet Aquatics-NJ  1:59.41    2:00.15          1  
                  26.94       57.46 (30.52)     1:29.30 (31.84)     2:00.15 (30.85)
 
Men 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 1:48.48        2013 Sanjay Wijesekera - PVS                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cheng, Derek              12 Life Time Metro-NJ   1:53.95    1:55.22 q      
                  26.04       55.36 (29.32)     1:25.88 (30.52)     1:55.22 (29.34)
  2 Morse, Theodore           12 Kingfish Swimmin-NE  1:56.01    1:56.35 q      
                  26.37       55.95 (29.58)     1:27.13 (31.18)     1:56.35 (29.22)
  3 Eckerstrom, Evan          12 Red Bank YMCA-NJ     1:58.07    1:57.22 q      
                  26.84       56.12 (29.28)     1:26.93 (30.81)     1:57.22 (30.29)
  4 Thompson, Tyler           12 Cas Stingrays-MR     1:58.94    1:57.49 q      
                  26.75       56.92 (30.17)     1:28.41 (31.49)     1:57.49 (29.08)
  5 Kulp, Charlie             12 Berkeley Aquatic-NJ  1:57.56    1:57.71 q      
                  26.56       56.26 (29.70)     1:27.24 (30.98)     1:57.71 (30.47)
  6 Arnold, Lleyton           12 Nation's Capital-PV  1:55.85    1:57.84 q      
                  26.54       56.05 (29.51)     1:27.03 (30.98)     1:57.84 (30.81)
  7 Raymer, Hunter            12 Racer X Aquatics-AM  2:01.51    1:59.03 q      
                  27.37       57.58 (30.21)     1:28.65 (31.07)     1:59.03 (30.38)
  8 Nugent, Aiden             12 Scarlet Aquatics-NJ  2:03.05    1:59.41 q      
                  27.09       57.21 (30.12)     1:28.78 (31.57)     1:59.41 (30.63)
  9 Carson, Owen              12 Peninsula Wave R-AM  1:59.53    1:59.63 q      
                  27.59       57.57 (29.98)     1:28.61 (31.04)     1:59.63 (31.02)
 10 Chen, Daren               12 The Atlantic Clu-NJ  1:58.85    1:59.69 q      
                  27.38       58.13 (30.75)     1:29.63 (31.50)     1:59.69 (30.06)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kim, Vincent              12 Scarlet Aquatics-NJ  2:01.59    2:00.15        
                  27.73       58.42 (30.69)     1:29.90 (31.48)     2:00.15 (30.25)
 12 Ozbas, Derin              12 Somerset Valley-NJ   2:01.69    2:01.07        
                  28.03       59.20 (31.17)     1:31.07 (31.87)     2:01.07 (30.00)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Kabunov, Mikhail          12 Unattached-NI        2:02.24    2:01.27        
                  27.92       58.81 (30.89)     1:30.26 (31.45)     2:01.27 (31.01)
 14 Agashiwala, Satya         12 Manhattan Makos-MR   2:00.40    2:01.28        
                  27.12       57.78 (30.66)     1:30.38 (32.60)     2:01.28 (30.90)
 14 Trzaskowski, Alex         12 Hauppauge Athlet-MR  2:02.80    2:01.28        
                  27.69       58.94 (31.25)     1:29.98 (31.04)     2:01.28 (31.30)
 16 Liao, James               12 Glastonbury Swim-CT  1:59.66    2:01.33        
                  27.35       57.87 (30.52)     1:29.84 (31.97)     2:01.33 (31.49)
 17 Durkin, Jack              12 Ridley Area YMCA-MA  2:00.12    2:02.47        
                  27.64       58.85 (31.21)     1:31.13 (32.28)     2:02.47 (31.34)
 18 Roer, Tyler               12 Lakeland Hills-NJ    2:03.70    2:02.72        
                  27.20       57.86 (30.66)     1:30.27 (32.41)     2:02.72 (32.45)
 19 Rohr, Bryce               12 Potomac Marlins-PV   2:04.09    2:02.80        
                  28.09       59.52 (31.43)     1:31.76 (32.24)     2:02.80 (31.04)
 20 Boone, Carter             12 Nittany Lion Aqu-MA  2:00.80    2:02.88        
                  27.65       59.01 (31.36)     1:31.17 (32.16)     2:02.88 (31.71)
 21 Wang, Alec                12 Sino-US Warriors-NJ  2:02.54    2:03.00        
                  28.33       59.30 (30.97)     1:32.38 (33.08)     2:03.00 (30.62)
 22 Robinson, Noah            12 Nation's Capital-PV  2:02.03    2:03.17        
                  27.87       58.94 (31.07)     1:31.24 (32.30)     2:03.17 (31.93)
 23 Vesey, Gavin              11 Regional YMCA of-CT  2:01.05    2:03.27        
                  28.15       59.54 (31.39)     1:32.06 (32.52)     2:03.27 (31.21)
 24 Stelmark, Raymond         12 Wyckoff YMCA-NJ      2:05.04    2:03.54        
                  28.40     1:00.02 (31.62)     1:32.59 (32.57)     2:03.54 (30.95)
 25 Denning, Ethan            12 Regional YMCA of-CT  2:04.75    2:03.72        
                  28.12       59.66 (31.54)     1:32.21 (32.55)     2:03.72 (31.51)
 26 Latourelle, Benjamin      11 Aquabears-CT         2:06.54    2:04.20        
                  28.83       59.91 (31.08)     1:32.58 (32.67)     2:04.20 (31.62)
 27 Pan, Mason                12 Somerset Valley-NJ   2:05.84    2:04.80        
                  28.65     1:00.33 (31.68)     1:32.80 (32.47)     2:04.80 (32.00)
 28 Funaro, Kai               12 Unattached MPNY-MR   2:06.27    2:06.00        
                  27.88     1:00.91 (33.03)     1:34.88 (33.97)     2:06.00 (31.12)
 29 Thomas, Brendan           12 Regional YMCA of-CT  2:04.89    2:06.02        
                  29.09     1:00.72 (31.63)     1:33.51 (32.79)     2:06.02 (32.51)
 30 Huggins, Samuel           11 Nittany Lion Aqu-MA  2:06.71    2:06.15        
                  29.29     1:01.28 (31.99)     1:34.29 (33.01)     2:06.15 (31.86)
 31 Wadsworth, Ryan           12 Hatboro Horsham-MA   2:04.21    2:06.28        
                  28.73     1:00.81 (32.08)     1:33.92 (33.11)     2:06.28 (32.36)
 32 McGeehan, Tyler           12 Fanwood-Scotch P-NJ  2:03.38    2:07.00        
                  28.59     1:00.96 (32.37)     1:34.37 (33.41)     2:07.00 (32.63)
 33 Taliano, Michael          12 Hydro-sonic Tibu-PV  2:06.97    2:07.02        
                  28.37     1:01.03 (32.66)     1:34.87 (33.84)     2:07.02 (32.15)
 34 Washington, Morgon        11 Cas Stingrays-MR     2:06.78    2:09.68        
                  28.49     1:01.06 (32.57)     1:35.47 (34.41)     2:09.68 (34.21)
 -- Hwang, Ryan               12 Team Suffolk-MR      1:51.94         DQ        
      False start
                  25.50       53.70 (28.20)     1:22.61 (28.91)          DQ (28.23)
 -- Eckerstrom, Gunnar        12 Red Bank YMCA-NJ     1:55.78        DFS        
      Declared false start
 -- Ge, Raymond               12 X-Cel Swimming-NJ    2:04.60         NS        
 
Men 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 4:50.27    4/3/2019 Richard Poplawski, Scarlet Aquatics        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Poplawski, Richard  12 Scarlet Aquatics-NJ  4:55.88    4:50.27Z        11  
                  25.97       54.91 (28.94)     1:24.07 (29.16)     1:53.23 (29.16)
        2:22.42 (29.19)     2:52.01 (29.59)     3:21.94 (29.93)     3:51.48 (29.54)
        4:21.72 (30.24)     4:50.27 (28.55)                                        
  2 Hwang, Ryan         12 Team Suffolk-MR      4:55.44    4:51.93          9  
                  25.61       53.84 (28.23)     1:22.86 (29.02)     1:52.19 (29.33)
        2:21.76 (29.57)     2:51.50 (29.74)     3:21.77 (30.27)     3:52.38 (30.61)
        4:22.69 (30.31)     4:51.93 (29.24)                                        
  3 Morse, Theodore     12 Kingfish Swimmin-NE  5:11.54    5:07.01          8  
                  26.54       56.22 (29.68)     1:27.39 (31.17)     1:58.99 (31.60)
        2:30.70 (31.71)     3:02.49 (31.79)     3:33.86 (31.37)     4:05.66 (31.80)
        4:37.74 (32.08)     5:07.01 (29.27)                                        
  4 Cheng, Derek        12 Life Time Metro-NJ   5:12.38    5:07.06          7  
                  27.14       57.37 (30.23)     1:28.31 (30.94)     1:59.82 (31.51)
        2:31.20 (31.38)     3:02.71 (31.51)     3:34.45 (31.74)     4:06.20 (31.75)
        4:37.55 (31.35)     5:07.06 (29.51)                                        
  5 Raymer, Hunter      12 Racer X Aquatics-AM  5:16.80    5:14.54          6  
                  27.99       59.25 (31.26)     1:31.48 (32.23)     2:03.07 (31.59)
        2:35.27 (32.20)     3:07.52 (32.25)     3:39.75 (32.23)     4:11.81 (32.06)
        4:43.79 (31.98)     5:14.54 (30.75)                                        
  6 Vorona, Pavel       12 Unattached-NI        5:13.05    5:15.01          5  
                  27.48       58.42 (30.94)     1:30.43 (32.01)     2:02.61 (32.18)
        2:34.76 (32.15)     3:06.90 (32.14)     3:39.15 (32.25)     4:11.48 (32.33)
        4:43.71 (32.23)     5:15.01 (31.30)                                        
  7 Kim, Vincent        12 Scarlet Aquatics-NJ  5:17.31    5:17.42          4  
                  28.30       59.57 (31.27)     1:31.72 (32.15)     2:04.06 (32.34)
        2:36.23 (32.17)     3:08.68 (32.45)     3:41.26 (32.58)     4:14.17 (32.91)
        4:46.05 (31.88)     5:17.42 (31.37)                                        
  8 Carson, Owen        12 Peninsula Wave R-AM  5:12.84    5:18.17          3  
                  28.20       59.58 (31.38)     1:31.68 (32.10)     2:03.85 (32.17)
        2:36.12 (32.27)     3:08.15 (32.03)     3:40.57 (32.42)     4:13.05 (32.48)
        4:45.78 (32.73)     5:18.17 (32.39)                                        
  9 Liao, James         12 Glastonbury Swim-CT  5:27.82    5:20.78          2  
                  27.63       58.76 (31.13)     1:30.65 (31.89)     2:02.73 (32.08)
        2:35.42 (32.69)     3:08.47 (33.05)     3:41.91 (33.44)     4:15.49 (33.58)
        4:49.28 (33.79)     5:20.78 (31.50)                                        
 10 Fan, Timothy        12 PACK Swim Team o-NI  5:24.76    5:21.58          1  
                  28.93     1:00.31 (31.38)     1:32.47 (32.16)     2:05.16 (32.69)
        2:38.21 (33.05)     3:11.05 (32.84)     3:44.47 (33.42)     4:17.46 (32.99)
        4:50.16 (32.70)     5:21.58 (31.42)                                        
 11 Ferraioli, Michael  12 Somerset Hills Y-NJ  5:24.40    5:22.19        
                  28.50     1:00.10 (31.60)     1:32.68 (32.58)     2:05.92 (33.24)
        2:38.88 (32.96)     3:11.54 (32.66)     3:44.63 (33.09)     4:17.90 (33.27)
        4:50.78 (32.88)     5:22.19 (31.41)                                        
 12 Wang, Alec          12 Sino-US Warriors-NJ  5:27.08    5:22.69        
                  27.14       58.33 (31.19)     1:30.70 (32.37)     2:03.53 (32.83)
        2:37.16 (33.63)     3:10.61 (33.45)     3:44.27 (33.66)     4:17.91 (33.64)
        4:51.42 (33.51)     5:22.69 (31.27)                                        
 13 Roer, Tyler         12 Lakeland Hills-NJ    5:25.02    5:23.49        
                  28.17       58.82 (30.65)     1:30.73 (31.91)     2:03.35 (32.62)
        2:36.46 (33.11)     3:09.75 (33.29)     3:43.25 (33.50)     4:16.87 (33.62)
        4:50.44 (33.57)     5:23.49 (33.05)                                        
 14 Granin, Michael     12 Ridgewood YMCA-NJ    5:26.04    5:23.90        
                  27.98       59.82 (31.84)     1:32.90 (33.08)     2:05.72 (32.82)
        2:39.38 (33.66)     3:12.69 (33.31)     3:45.81 (33.12)     4:19.63 (33.82)
        4:53.22 (33.59)     5:23.90 (30.68)                                        
 15 Rohr, Bryce         12 Potomac Marlins-PV   5:21.98    5:24.56        
                  28.15       59.65 (31.50)     1:32.70 (33.05)     2:05.84 (33.14)
        2:39.17 (33.33)     3:12.60 (33.43)     3:45.73 (33.13)     4:19.39 (33.66)
        4:52.32 (32.93)     5:24.56 (32.24)                                        
 16 Boone, Carter       12 Nittany Lion Aqu-MA  5:21.27    5:24.99        
                  27.88     1:00.02 (32.14)     1:32.94 (32.92)     2:06.25 (33.31)
        2:39.91 (33.66)     3:13.23 (33.32)     3:46.56 (33.33)     4:19.97 (33.41)
        4:52.70 (32.73)     5:24.99 (32.29)                                        
 17 Kabunov, Mikhail    12 Unattached-NI        5:21.18    5:25.35        
                  28.71       59.96 (31.25)     1:32.19 (32.23)     2:05.28 (33.09)
        2:38.54 (33.26)     3:12.20 (33.66)     3:45.84 (33.64)     4:19.92 (34.08)
        4:53.75 (33.83)     5:25.35 (31.60)                                        
 18 Nugent, Aiden       12 Scarlet Aquatics-NJ  5:31.21    5:25.50        
                  27.90       58.85 (30.95)     1:30.55 (31.70)     2:03.08 (32.53)
        2:36.79 (33.71)     3:10.33 (33.54)     3:44.68 (34.35)     4:18.50 (33.82)
        4:53.01 (34.51)     5:25.50 (32.49)                                        
 19 Huynh, Julian       12 Peddie Aquatic A-NJ  5:34.10    5:26.74        
                  28.67     1:00.62 (31.95)     1:33.69 (33.07)     2:07.32 (33.63)
        2:40.49 (33.17)     3:13.78 (33.29)     3:47.16 (33.38)     4:20.98 (33.82)
        4:54.96 (33.98)     5:26.74 (31.78)                                        
 20 Perez, Ryan         12 Hamilton Y Aquat-NJ  5:31.06    5:27.45        
                  28.13     1:00.09 (31.96)     1:32.98 (32.89)     2:06.22 (33.24)
        2:39.52 (33.30)     3:13.57 (34.05)     3:47.74 (34.17)     4:21.54 (33.80)
        4:55.88 (34.34)     5:27.45 (31.57)                                        
 21 Stelmark, Raymond   12 Wyckoff YMCA-NJ      5:28.56    5:28.43        
                  29.15     1:01.14 (31.99)     1:34.34 (33.20)     2:07.83 (33.49)
        2:41.55 (33.72)     3:15.53 (33.98)     3:49.74 (34.21)     4:23.50 (33.76)
        4:56.67 (33.17)     5:28.43 (31.76)                                        
 22 Pan, Mason          12 Somerset Valley-NJ   5:30.05    5:29.40        
                  28.70     1:01.00 (32.30)     1:34.34 (33.34)     2:07.58 (33.24)
        2:41.30 (33.72)     3:15.09 (33.79)     3:49.13 (34.04)     4:23.30 (34.17)
        4:57.20 (33.90)     5:29.40 (32.20)                                        
 23 Raymer, Gunner      11 Racer X Aquatics-AM  5:31.03    5:30.02        
                  27.92       59.74 (31.82)     1:32.85 (33.11)     2:06.77 (33.92)
        2:40.81 (34.04)     3:14.70 (33.89)     3:49.26 (34.56)     4:23.43 (34.17)
        4:57.08 (33.65)     5:30.02 (32.94)                                        
 24 El Ghissassi, Awab  12 Vestal Area Swim-NI  5:31.82    5:30.81        
                  29.62     1:01.72 (32.10)     1:35.34 (33.62)     2:09.22 (33.88)
        2:43.33 (34.11)     3:17.48 (34.15)     3:51.87 (34.39)     4:25.52 (33.65)
        4:59.07 (33.55)     5:30.81 (31.74)                                        
 25 Shi, Timothy        12 Life Time Metro-NJ   5:35.74    5:31.20        
                  27.58       59.94 (32.36)     1:34.09 (34.15)     2:08.47 (34.38)
        2:42.69 (34.22)     3:17.38 (34.69)     3:51.55 (34.17)     4:26.20 (34.65)
        5:00.40 (34.20)     5:31.20 (30.80)                                        
 26 McGeehan, Tyler     12 Fanwood-Scotch P-NJ  5:28.09    5:31.73        
                  28.93     1:00.78 (31.85)     1:34.39 (33.61)     2:07.58 (33.19)
        2:41.19 (33.61)     3:15.39 (34.20)     3:49.59 (34.20)     4:23.85 (34.26)
        4:57.84 (33.99)     5:31.73 (33.89)                                        
 27 Vesey, Gavin        11 Regional YMCA of-CT  5:22.21    5:31.74        
                  29.35     1:02.72 (33.37)     1:36.91 (34.19)     2:11.89 (34.98)
        2:46.79 (34.90)     3:19.86 (33.07)     3:54.23 (34.37)     4:28.18 (33.95)
        5:00.71 (32.53)     5:31.74 (31.03)                                        
 28 Kim, Tyler          11 Ridgewood YMCA-NJ    5:35.78    5:32.85        
                  29.49     1:01.94 (32.45)     1:35.32 (33.38)     2:08.93 (33.61)
        2:42.84 (33.91)     3:17.34 (34.50)     3:51.69 (34.35)     4:26.53 (34.84)
        5:00.49 (33.96)     5:32.85 (32.36)                                        
 29 Disko, Lukas        12 Somerset Valley-NJ   5:31.18    5:32.96        
                  28.50     1:01.35 (32.85)     1:34.99 (33.64)     2:08.86 (33.87)
        2:42.74 (33.88)     3:16.75 (34.01)     3:51.00 (34.25)     4:25.33 (34.33)
        4:59.95 (34.62)     5:32.96 (33.01)                                        
 30 Ross, Dylan         12 Hamilton Y Aquat-NJ  5:35.29    5:33.64        
                  29.78     1:02.51 (32.73)     1:36.14 (33.63)     2:09.98 (33.84)
        2:43.92 (33.94)     3:17.72 (33.80)     3:51.96 (34.24)     4:26.43 (34.47)
        5:00.67 (34.24)     5:33.64 (32.97)                                        
 31 Thomas, Brendan     12 Regional YMCA of-CT  5:25.23    5:34.56        
                  29.09     1:01.71 (32.62)     1:35.31 (33.60)     2:09.40 (34.09)
        2:43.86 (34.46)     3:18.43 (34.57)     3:52.80 (34.37)     4:27.54 (34.74)
        5:01.68 (34.14)     5:34.56 (32.88)                                        
 33 Huggins, Samuel     11 Nittany Lion Aqu-MA  5:33.11    5:39.51        
                  30.13     1:03.63 (33.50)     1:37.87 (34.24)     2:12.55 (34.68)
        2:47.16 (34.61)     3:21.81 (34.65)     3:56.60 (34.79)     4:30.78 (34.18)
        5:05.59 (34.81)     5:39.51 (33.92)                                        
 34 Hodges, Joshua      12 Atlantic Coast A-VA  5:34.12    5:39.80        
                  27.42       59.17 (31.75)     1:33.63 (34.46)     2:07.87 (34.24)
        2:43.02 (35.15)     3:16.92 (33.90)     3:53.71 (36.79)     4:30.49 (36.78)
        5:05.04 (34.55)     5:39.80 (34.76)                                        
 35 Durr, Tucker        12 Schenectady-Sara-AD  5:37.95    5:49.98        
                  30.29     1:04.66 (34.37)     1:40.23 (35.57)     2:15.70 (35.47)
        2:52.32 (36.62)     3:28.70 (36.38)     4:05.42 (36.72)     4:42.05 (36.63)
        5:17.70 (35.65)     5:49.98 (32.28)                                        
 32 Robinson, Noah      12 Nation's Capital-PV  5:27.50         DQ        
      False start
                  28.89     1:01.01 (32.12)     1:35.04 (34.03)     2:08.72 (33.68)
        2:42.97 (34.25)     3:17.57 (34.60)     3:52.50 (34.93)     4:27.89 (35.39)
        5:02.71 (34.82)          DQ (33.37)                                        
 
Men 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 25.54        2015 David Curtiss - MA                           
   EZ record: Z 25.54   3/30/2018 Kris Lawson, NCAP-PV                         
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mendoza, Aaron      12 Huntington YMCA-MR     27.41      26.07         11  
  2 Barnicle, Kenneth   11 Somerset Hills Y-NJ    27.58      27.29          9  
  3 Qian, Christopher   12 Blue Wave Swim T-PV    28.20      27.68          8  
  4 Miller, Patrick     12 Westfield YMCA-NJ      28.79      27.75          7  
  5 Burghardt, Karl     12 Cougar Aquatic T-NJ    27.99      27.81          6  
  6 Kennedy, Jake       12 Ridley Area YMCA-MA    27.81      27.92          5  
  7 Trzaskowski, Alex   12 Hauppauge Athlet-MR    28.36      27.96          4  
  8 Van Kersbergen, Ga  11 Skaneateles Ligh-NI    28.07      28.04          3  
  9 Estep, Derek        12 Unattached-MA          28.67      28.08          2  
 10 Patrick, Gavin      12 Wyckoff YMCA-NJ        28.59      28.20          1  
 
Men 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 25.54        2015 David Curtiss - MA                           
   EZ record: Z 25.54   3/30/2018 Kris Lawson, NCAP-PV                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mendoza, Aaron            12 Huntington YMCA-MR     26.73      27.41 q      
  2 Barnicle, Kenneth         11 Somerset Hills Y-NJ    27.67      27.58 q      
  3 Kennedy, Jake             12 Ridley Area YMCA-MA    27.37      27.81 q      
  4 Burghardt, Karl           12 Cougar Aquatic T-NJ    27.73      27.99 q      
  5 Van Kersbergen, Gavin     11 Skaneateles Ligh-NI    28.07      28.07 q      
  6 Qian, Christopher         12 Blue Wave Swim T-PV    27.85      28.20 q      
  7 Trzaskowski, Alex         12 Hauppauge Athlet-MR    28.59      28.36 q      
  8 Patrick, Gavin            12 Wyckoff YMCA-NJ        28.60      28.59 q      
  9 Estep, Derek              12 Unattached-MA          28.33      28.67 q      
 10 Miller, Patrick           12 Westfield YMCA-NJ      28.08      28.79 q      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bruley, Nathan            12 Blue Wave Swim T-PV    27.57      28.90        
 12 Liao, James               12 Glastonbury Swim-CT    29.54      28.95        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Pepper, Hudson            12 Freedom Aquatics-MR    28.96      28.96        
 14 DeLaCruz, Riley           12 Life Time Metro-NJ     29.87      29.01        
 15 Ozbas, Derin              12 Somerset Valley-NJ     29.06      29.38        
 16 Rachael, Everett          12 Elizabethtown Aq-MA    30.32      29.44        
 17 Raymer, Hunter            12 Racer X Aquatics-AM    30.03      29.53        
 18 Chang, Matthew            12 Jersey Flyers Aq-NJ    29.75      29.56        
 18 Shi, Timothy              12 Life Time Metro-NJ     29.43      29.56        
 20 Harrison, Gavin           12 Blue Wave Swim T-PV    29.58      29.58        
 21 Pontidis, Mario           12 Cougar Aquatic T-NJ    29.03      29.61        
 22 Prekop, Frankie           12 Scarlet Aquatics-NJ    29.91      29.65        
 23 Kissinger, Alex           12 Governor Mifflin-MA    30.30      29.68        
 24 Huang, Brandon            12 Tidal Wave Swim-NJ     30.39      29.77        
 25 Skibo, Samuel             12 Ridgewood YMCA-NJ      30.37      30.14        
 25 Powell, Trenten           12 Bethel Park Recr-AM    29.14      30.14        
 27 Rice, Dawson              12 Pioneer Valley A-NE    30.21      30.26        
 28 Cosano, Ricardo           12 Hunterdon County-NJ    30.32      30.27        
 29 Kabunov, Mikhail          12 Unattached-NI          30.83      30.30        
 30 Li, Daniel                12 Regional YMCA of-CT    29.79      30.34        
 31 Conrad, Douglas           12 New Milford Barr-CT    30.35      30.39        
 32 Tishler, Jackson          12 Nation's Capital-PV    29.81      30.41        
 32 Durr, Tucker              12 Schenectady-Sara-AD    29.89      30.41        
 32 Guan, Zachary             12 X-Cel Swimming-NJ      29.82      30.41        
 35 O'Day, Ryan               12 Berkeley Aquatic-NJ    30.99      30.59        
 36 Doty, Matthew             12 Nation's Capital-PV    31.21      30.67        
 37 Garimalla, Vihaari        12 Scarlet Aquatics-NJ    30.66      30.69        
 37 Ng, Eyton                 12 Freedom Aquatics-MR    30.53      30.69        
 39 Durkin, Jack              12 Ridley Area YMCA-MA    30.64      30.75        
 40 Taliano, Michael          12 Hydro-sonic Tibu-PV    30.16      30.82        
 41 Funaro, Kai               12 Unattached MPNY-MR     30.03      30.83        
 42 Banville, Laurent         12 Somerset Valley-NJ     31.27      31.06        
 43 Akman, Atilla             12 Souderton Area C-MA    29.88      31.20        
 44 Stuek, Lincoln            12 Somerset Hills Y-NJ    29.80      31.33        
 45 Wadsworth, Ryan           12 Hatboro Horsham-MA     30.14      31.38        
 46 Ciuffoletti, Nicholas     12 Cavalier Swim Cl-AM    31.26      31.42        
 47 Moore, James              12 Delmar Dolfins-AD      30.91      31.61        
 -- Lao, Brendan              12 North Penn Aquat-MA    30.29         DQ        
      Re-Submerged
 
Men 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 55.51        1999 Scott Champagne - MA                         
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mendoza, Aaron      12 Huntington YMCA-MR     58.08      57.00         11  
                  27.40       57.00 (29.60)                                        
  2 Barnicle, Kenneth   11 Somerset Hills Y-NJ    58.16      57.52          9  
                  28.19       57.52 (29.33)                                        
  3 Bruley, Nathan      12 Blue Wave Swim T-PV    59.49      59.15          8  
                  29.23       59.15 (29.92)                                        
  4 Estep, Derek        12 Unattached-MA        1:00.09      59.17          7  
                  28.99       59.17 (30.18)                                        
  5 Arnold, Lleyton     12 Nation's Capital-PV  1:00.31      59.31          6  
                  29.04       59.31 (30.27)                                        
  6 Qian, Christopher   12 Blue Wave Swim T-PV    59.94      59.46          5  
                  28.76       59.46 (30.70)                                        
  7 Miller, Patrick     12 Westfield YMCA-NJ    1:00.59      59.73          4  
                  28.76       59.73 (30.97)                                        
  8 Kennedy, Jake       12 Ridley Area YMCA-MA    59.99      59.93          3  
                  29.15       59.93 (30.78)                                        
  9 Zagaceta, Magill    12 Hershey Aquatic-MA   1:00.44    1:00.30          2  
                  29.63     1:00.30 (30.67)                                        
 10 Van Kersbergen, Ga  11 Skaneateles Ligh-NI  1:00.37    1:00.89          1  
                  28.43     1:00.89 (32.46)                                        
 
Men 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 55.51        1999 Scott Champagne - MA                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mendoza, Aaron            12 Huntington YMCA-MR     58.75      58.08 q      
                  27.89       58.08 (30.19)                                        
  2 Barnicle, Kenneth         11 Somerset Hills Y-NJ    59.12      58.16 q      
                  28.61       58.16 (29.55)                                        
  3 Bruley, Nathan            12 Blue Wave Swim T-PV    58.16      59.49 q      
                  29.40       59.49 (30.09)                                        
  4 Qian, Christopher         12 Blue Wave Swim T-PV  1:00.23      59.94 q      
                  29.12       59.94 (30.82)                                        
  5 Kennedy, Jake             12 Ridley Area YMCA-MA  1:01.22      59.99 q      
                  28.97       59.99 (31.02)                                        
  6 Estep, Derek              12 Unattached-MA          59.58    1:00.09 q      
                  29.54     1:00.09 (30.55)                                        
  7 Arnold, Lleyton           12 Nation's Capital-PV    58.76    1:00.31 q      
                  29.35     1:00.31 (30.96)                                        
  8 Van Kersbergen, Gavin     11 Skaneateles Ligh-NI  1:00.45    1:00.37 q      
                  28.37     1:00.37 (32.00)                                        
  9 Zagaceta, Magill          12 Hershey Aquatic-MA   1:03.58    1:00.44 q      
                  29.48     1:00.44 (30.96)                                        
 10 Miller, Patrick           12 Westfield YMCA-NJ    1:00.18    1:00.59 q      
                  28.97     1:00.59 (31.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Burghardt, Karl           12 Cougar Aquatic T-NJ  1:01.66    1:00.99        
                  30.01     1:00.99 (30.98)                                        
 12 Chang, Matthew            12 Jersey Flyers Aq-NJ  1:01.32    1:01.44        
                  29.76     1:01.44 (31.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Eckerstrom, Gunnar        12 Red Bank YMCA-NJ     1:02.40   J1:01.44        
                  29.43     1:01.44 (32.01)                                        
 14 Liao, James               12 Glastonbury Swim-CT  1:00.85    1:01.66        
                  29.86     1:01.66 (31.80)                                        
 15 Pepper, Hudson            12 Freedom Aquatics-MR  1:02.56    1:01.71        
                  29.97     1:01.71 (31.74)                                        
 16 Chen, Daren               12 The Atlantic Clu-NJ  1:03.66    1:02.14        
                  29.75     1:02.14 (32.39)                                        
 16 Mountantonakis, Emmanoui  12 Flushing YMCA-MR     1:02.14    1:02.14        
                  29.88     1:02.14 (32.26)                                        
 18 Kissinger, Alex           12 Governor Mifflin-MA  1:03.29    1:02.29        
                  30.25     1:02.29 (32.04)                                        
 19 Guan, Zachary             12 X-Cel Swimming-NJ    1:01.92    1:02.33        
                  30.50     1:02.33 (31.83)                                        
 20 Trzaskowski, Alex         12 Hauppauge Athlet-MR  1:00.83    1:02.45        
                  30.17     1:02.45 (32.28)                                        
 21 Patrick, Gavin            12 Wyckoff YMCA-NJ      1:02.75    1:02.66        
                  29.85     1:02.66 (32.81)                                        
 22 Durr, Tucker              12 Schenectady-Sara-AD  1:02.75    1:02.94        
                  30.44     1:02.94 (32.50)                                        
 23 Raymer, Hunter            12 Racer X Aquatics-AM  1:03.17    1:03.16        
                  30.74     1:03.16 (32.42)                                        
 24 Rachael, Everett          12 Elizabethtown Aq-MA  1:03.49    1:03.64        
                  29.83     1:03.64 (33.81)                                        
 25 Hilzen, Max               12 Scarlet Aquatics-NJ  1:03.14    1:03.66        
                  31.04     1:03.66 (32.62)                                        
 26 Powell, Trenten           12 Bethel Park Recr-AM  1:02.17    1:03.75        
                  31.16     1:03.75 (32.59)                                        
 27 Shi, Timothy              12 Life Time Metro-NJ   1:02.41    1:03.89        
                  30.77     1:03.89 (33.12)                                        
 28 Ozbas, Derin              12 Somerset Valley-NJ   1:03.80    1:04.13        
                  31.25     1:04.13 (32.88)                                        
 29 Prekop, Frankie           12 Scarlet Aquatics-NJ  1:05.24    1:04.41        
                  31.44     1:04.41 (32.97)                                        
 30 Pontidis, Mario           12 Cougar Aquatic T-NJ  1:05.77    1:04.47        
                  31.38     1:04.47 (33.09)                                        
 31 Stuek, Lincoln            12 Somerset Hills Y-NJ  1:05.33    1:04.51        
                  31.37     1:04.51 (33.14)                                        
 32 DeLaCruz, Riley           12 Life Time Metro-NJ   1:05.74    1:04.67        
                  30.80     1:04.67 (33.87)                                        
 33 Skibo, Samuel             12 Ridgewood YMCA-NJ    1:05.53    1:04.99        
                  31.35     1:04.99 (33.64)                                        
 34 Schuster, Zachary         12 North Gate Aquat-AM  1:04.43    1:05.33        
                  31.01     1:05.33 (34.32)                                        
 35 Tishler, Jackson          12 Nation's Capital-PV  1:05.53    1:05.43        
                  31.22     1:05.43 (34.21)                                        
 36 Durkin, Jack              12 Ridley Area YMCA-MA  1:04.67    1:06.75        
                  32.49     1:06.75 (34.26)                                        
 37 Chemaly, Jacques          12 Somerset Hills Y-NJ  1:05.66    1:06.82        
                  32.57     1:06.82 (34.25)                                        
 -- Doty, Matthew             12 Nation's Capital-PV  1:02.97         DQ        
      Re-Submerged
                  31.39          DQ (33.38)                                        
 -- Harrison, Gavin           12 Blue Wave Swim T-PV  1:06.58         NS        
 
Men 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:58.46    4/4/2019 Richard Poplawski, Scarlet Aquatics        
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Poplawski, Richard  12 Scarlet Aquatics-NJ  1:58.46    1:59.65         11  
                  27.89       57.39 (29.50)     1:28.33 (30.94)     1:59.65 (31.32)
  2 Barnicle, Kenneth   11 Somerset Hills Y-NJ  2:06.20    2:04.99          9  
                  28.72     1:00.56 (31.84)     1:33.90 (33.34)     2:04.99 (31.09)
  3 Estep, Derek        12 Unattached-MA        2:10.56    2:09.10          8  
                  29.72     1:02.34 (32.62)     1:36.05 (33.71)     2:09.10 (33.05)
  4 Pepper, Hudson      12 Freedom Aquatics-MR  2:11.15    2:09.87          7  
                  30.05     1:03.12 (33.07)     1:37.21 (34.09)     2:09.87 (32.66)
  5 Arnold, Lleyton     12 Nation's Capital-PV  2:11.34    2:09.89          6  
                  30.18     1:02.56 (32.38)     1:36.84 (34.28)     2:09.89 (33.05)
  6 Qian, Christopher   12 Blue Wave Swim T-PV  2:10.94    2:10.00          5  
                  29.67     1:02.49 (32.82)     1:37.02 (34.53)     2:10.00 (32.98)
  7 Bruley, Nathan      12 Blue Wave Swim T-PV  2:10.28    2:10.41          4  
                  30.26     1:03.33 (33.07)     1:36.81 (33.48)     2:10.41 (33.60)
  8 Zagaceta, Magill    12 Hershey Aquatic-MA   2:11.86    2:10.78          3  
                  30.25     1:03.15 (32.90)     1:36.88 (33.73)     2:10.78 (33.90)
  9 Burghardt, Karl     12 Cougar Aquatic T-NJ  2:12.13    2:11.76          2  
                  31.19     1:05.26 (34.07)     1:39.66 (34.40)     2:11.76 (32.10)
 10 Durr, Tucker        12 Schenectady-Sara-AD  2:12.05    2:16.05          1  
                  31.49     1:05.86 (34.37)     1:41.47 (35.61)     2:16.05 (34.58)
 
Men 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:58.46    4/4/2019 Richard Poplawski, Scarlet Aquatics        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Poplawski, Richard        12 Scarlet Aquatics-NJ  1:59.92    1:58.46Zq      
                  28.10       58.27 (30.17)     1:28.51 (30.24)     1:58.46 (29.95)
  2 Barnicle, Kenneth         11 Somerset Hills Y-NJ  2:07.50    2:06.20 q      
                  29.26     1:01.50 (32.24)     1:35.16 (33.66)     2:06.20 (31.04)
  3 Bruley, Nathan            12 Blue Wave Swim T-PV  2:09.51    2:10.28 q      
                  30.26     1:02.98 (32.72)     1:36.54 (33.56)     2:10.28 (33.74)
  4 Estep, Derek              12 Unattached-MA        2:09.65    2:10.56 q      
                  30.20     1:03.47 (33.27)     1:37.52 (34.05)     2:10.56 (33.04)
  5 Qian, Christopher         12 Blue Wave Swim T-PV  2:10.49    2:10.94 q      
                  30.01     1:03.21 (33.20)     1:37.55 (34.34)     2:10.94 (33.39)
  6 Pepper, Hudson            12 Freedom Aquatics-MR  2:16.43    2:11.15 q      
                  31.15     1:04.48 (33.33)     1:38.48 (34.00)     2:11.15 (32.67)
  7 Arnold, Lleyton           12 Nation's Capital-PV  2:08.40    2:11.34 q      
                  30.71     1:03.29 (32.58)     1:37.69 (34.40)     2:11.34 (33.65)
  8 Zagaceta, Magill          12 Hershey Aquatic-MA   2:14.40    2:11.86 q      
                  30.56     1:03.63 (33.07)     1:37.62 (33.99)     2:11.86 (34.24)
  9 Durr, Tucker              12 Schenectady-Sara-AD  2:13.04    2:12.05 q      
                  30.63     1:04.09 (33.46)     1:38.92 (34.83)     2:12.05 (33.13)
 10 Burghardt, Karl           12 Cougar Aquatic T-NJ  2:13.67    2:12.13 q      
                  30.95     1:05.89 (34.94)     1:40.60 (34.71)     2:12.13 (31.53)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hilzen, Max               12 Scarlet Aquatics-NJ  2:12.96    2:12.87        
                  31.62     1:05.29 (33.67)     1:39.28 (33.99)     2:12.87 (33.59)
 12 Guan, Zachary             12 X-Cel Swimming-NJ    2:13.29    2:13.60        
                  31.54     1:05.29 (33.75)     1:39.59 (34.30)     2:13.60 (34.01)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Chang, Matthew            12 Jersey Flyers Aq-NJ  2:11.78    2:13.78        
                  30.80     1:05.25 (34.45)     1:40.10 (34.85)     2:13.78 (33.68)
 14 Raymer, Hunter            12 Racer X Aquatics-AM  2:14.57    2:14.96        
                  31.48     1:05.77 (34.29)     1:40.83 (35.06)     2:14.96 (34.13)
 15 Patrick, Gavin            12 Wyckoff YMCA-NJ      2:17.26    2:15.69        
                  31.21     1:05.30 (34.09)     1:40.52 (35.22)     2:15.69 (35.17)
 16 Shi, Timothy              12 Life Time Metro-NJ   2:14.42    2:16.80        
                  31.56     1:06.43 (34.87)     1:42.27 (35.84)     2:16.80 (34.53)
 17 Borowinski, Dylan         12 Wyckoff YMCA-NJ      2:17.70    2:17.43        
                  31.46     1:06.11 (34.65)     1:42.41 (36.30)     2:17.43 (35.02)
 18 Li, Daniel                12 Regional YMCA of-CT  2:18.97    2:17.57        
                  32.64     1:07.30 (34.66)     1:42.50 (35.20)     2:17.57 (35.07)
 19 Carson, Owen              12 Peninsula Wave R-AM  2:20.68    2:18.81        
                  33.14     1:08.18 (35.04)     1:44.28 (36.10)     2:18.81 (34.53)
 20 Kabunov, Mikhail          12 Unattached-NI        2:20.22    2:19.72        
                  32.64     1:07.65 (35.01)     1:44.24 (36.59)     2:19.72 (35.48)
 21 Doty, Matthew             12 Nation's Capital-PV  2:16.82    2:20.59        
                  33.24     1:08.82 (35.58)     1:45.23 (36.41)     2:20.59 (35.36)
 22 Roer, Tyler               12 Lakeland Hills-NJ    2:21.39    2:20.72        
                  32.73     1:07.58 (34.85)     1:43.92 (36.34)     2:20.72 (36.80)
 23 Ozbas, Derin              12 Somerset Valley-NJ   2:19.92    2:21.36        
                  32.94     1:09.16 (36.22)     1:46.56 (37.40)     2:21.36 (34.80)
 24 Huggins, Samuel           11 Nittany Lion Aqu-MA  2:19.63    2:21.37        
                  33.34     1:08.87 (35.53)     1:45.41 (36.54)     2:21.37 (35.96)
 25 Chemaly, Jacques          12 Somerset Hills Y-NJ  2:18.98    2:22.38        
                  33.60     1:09.97 (36.37)     1:47.35 (37.38)     2:22.38 (35.03)
 26 Moore, James              12 Delmar Dolfins-AD    2:19.86    2:22.68        
                  33.89     1:10.23 (36.34)     1:46.89 (36.66)     2:22.68 (35.79)
 27 Pontidis, Mario           12 Cougar Aquatic T-NJ  2:23.19    2:22.87        
                  34.45     1:11.33 (36.88)     1:48.27 (36.94)     2:22.87 (34.60)
 28 Morigeau, Brady           12 Edge Swim Club-NE    2:19.01    2:23.34        
                  33.31     1:09.82 (36.51)     1:47.57 (37.75)     2:23.34 (35.77)
 29 Schuster, Zachary         12 North Gate Aquat-AM  2:20.59    2:23.99        
                  33.51     1:10.12 (36.61)     1:47.94 (37.82)     2:23.99 (36.05)
 30 Banville, Laurent         12 Somerset Valley-NJ   2:20.78    2:24.20        
                  34.21     1:10.85 (36.64)     1:48.61 (37.76)     2:24.20 (35.59)
 31 Ho, Brandon               12 Ridgewood YMCA-NJ    2:20.69    2:25.81        
                  33.91     1:10.24 (36.33)     1:48.10 (37.86)     2:25.81 (37.71)
 32 Rice, Dawson              12 Pioneer Valley A-NE  2:24.22    2:26.87        
                  34.52     1:12.79 (38.27)     1:50.99 (38.20)     2:26.87 (35.88)
 -- Prekop, Frankie           12 Scarlet Aquatics-NJ  2:18.88         DQ        
      Delay initiating arm pull
                  32.31     1:07.30 (34.99)     1:43.95 (36.65)          DQ (35.27)
 -- Brady, Timothy            12 Three Village Sw-MR  2:20.10         DQ        
      Delay initiating turn
                  33.12     1:08.64 (35.52)     1:45.15 (36.51)          DQ (36.47)
 
Men 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 28.24        1994 Chris Miller - MR                            
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Berkovsky, Noam     12 Scarlet Aquatics-NJ    31.02      30.30         11  
  2 Cakir, Noah         11 Team Suffolk-MR        30.49      30.46          9  
  3 Zhang, Charles      12 StreamLine Aquat-NJ    30.84      30.62          8  
  4 Listor, Daniel      12 Peddie Aquatic A-NJ    31.21      30.68          7  
  5 McGeehan, Tyler     12 Fanwood-Scotch P-NJ    31.03      30.92          6  
  6 Cheng, Derek        12 Life Time Metro-NJ     31.30      31.31          5  
  7 Robinson, Noah      12 Nation's Capital-PV    32.11      31.53          4  
  8 Lesser, Brandon     11 Nation's Capital-PV    32.16      31.66          3  
  9 Stevens, Aaron      12 Western Ymca Wah-MA    31.50      31.83          2  
 10 Song, Dylan         12 Scarlet Aquatics-NJ    31.72      32.05          1  
 
Men 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 28.24        1994 Chris Miller - MR                            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cakir, Noah               11 Team Suffolk-MR        31.51      30.49 q      
  2 Zhang, Charles            12 StreamLine Aquat-NJ    31.08      30.84 q      
  3 Berkovsky, Noam           12 Scarlet Aquatics-NJ    31.07      31.02 q      
  4 McGeehan, Tyler           12 Fanwood-Scotch P-NJ    30.84      31.03 q      
  5 Listor, Daniel            12 Peddie Aquatic A-NJ    31.00      31.21 q      
  6 Cheng, Derek              12 Life Time Metro-NJ     31.63      31.30 q      
  7 Stevens, Aaron            12 Western Ymca Wah-MA    31.86      31.50 q      
  8 Song, Dylan               12 Scarlet Aquatics-NJ    32.43      31.72 q      
  9 Robinson, Noah            12 Nation's Capital-PV    33.32      32.11 q      
 10 Lesser, Brandon           11 Nation's Capital-PV    32.69      32.16 q      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Williams, Jonah           12 Skaneateles Ligh-NI    31.90      32.21        
 12 Yukhvid, Gregory          12 Scarlet Aquatics-NJ    32.78      32.22        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Granin, Michael           12 Ridgewood YMCA-NJ      31.49      32.27        
 14 Tran, Gavin               11 Hershey Aquatic-MA     32.67      32.28        
 15 Sanchez, Michael          12 North Jersey Blu-NJ    32.11      32.52        
 16 Wang, Alec                12 Sino-US Warriors-NJ    32.18      32.55        
 17 Zhong, Yochen             12 Albany Starfish-AD     32.97      32.63        
 18 Ho, Brandon               12 Ridgewood YMCA-NJ      31.96      32.82        
 19 Park, Zeno                12 Phoenix Aquatic-MR     32.73      32.84        
 20 Li, Daniel                12 Regional YMCA of-CT    32.28      32.86        
 21 Seong, Daniel             12 Wyckoff YMCA-NJ        33.02      32.94        
 22 Guo, Daniel               12 X-Cel Swimming-NJ      32.70      33.03        
 23 Brady, Timothy            12 Three Village Sw-MR    33.33      33.19        
 24 Hodges, Joshua            12 Atlantic Coast A-VA    32.16      33.29        
 25 Townsend, Chance          11 Westchester Aqua-MR    33.84      33.32        
 26 Peyser, Peter             12 Clarence Swim Cl-NI    33.16      33.37        
 26 Oliveira, Eduardo         12 Regional YMCA of-CT    33.56      33.37        
 28 Regula, Tristan           12 Wyckoff YMCA-NJ        32.66      33.39        
 29 Commodore, Niles          12 Western Ymca Wah-MA    32.96      33.62        
 30 McFarlane, Matthias       11 Westport/Weston-CT     33.41      33.66        
 31 Twilley, John             12 Westfield YMCA-NJ      33.58      33.80        
 32 Stefanowicz, Milo         11 Seneca Valley Sw-AM    33.90      34.06        
 33 Huang, Brandon            12 Tidal Wave Swim-NJ     33.97      34.10        
 34 Bauer, Kentaro            12 Princeton Tiger-NJ     34.20      34.17        
 34 Yan, Ethan                12 Malvern Swimming-MA    34.20      34.17        
 36 Murk, Cameron             12 Nation's Capital-PV    34.02      34.33        
 37 Stuek, Lincoln            12 Somerset Hills Y-NJ    34.00      34.46        
 38 Capizzi, Dean             12 Somerset Hills Y-NJ    34.22      34.49        
 39 Shi, Timothy              12 Life Time Metro-NJ     34.17      34.54        
 40 Parisi, Michael           12 Moon Aqua Club-AM      33.28      34.80        
 41 Root, Jack                12 Marauder Swim Cl-MA    33.88      35.00        
 42 Schuster, Zachary         12 North Gate Aquat-AM    33.22      35.34        
 43 Chen, Tyler               12 Morris County Sw-NJ    33.88      35.63        
 44 Genovesi, Joseph          12 Pennington Aquat-NJ    34.05      35.68        
 
Men 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:00.94   3/31/2006 Tanner Kurz - MA                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Arnold, Lleyton     12 Nation's Capital-PV  1:06.87    1:04.42         11  
                  30.66     1:04.42 (33.76)                                        
  2 Berkovsky, Noam     12 Scarlet Aquatics-NJ  1:06.95    1:06.22          9  
                  31.41     1:06.22 (34.81)                                        
  3 Listor, Daniel      12 Peddie Aquatic A-NJ  1:06.54    1:06.24          8  
                  30.91     1:06.24 (35.33)                                        
  4 Cakir, Noah         11 Team Suffolk-MR      1:06.98    1:06.37          7  
                  31.41     1:06.37 (34.96)                                        
  5 Cheng, Derek        12 Life Time Metro-NJ   1:07.51    1:06.74          6  
                  31.49     1:06.74 (35.25)                                        
  6 Zhang, Charles      12 StreamLine Aquat-NJ  1:08.66    1:07.01          5  
                  31.54     1:07.01 (35.47)                                        
  7 Vorona, Pavel       12 Unattached-NI        1:09.42    1:07.74          4  
                  31.73     1:07.74 (36.01)                                        
  8 Song, Dylan         12 Scarlet Aquatics-NJ  1:09.23    1:08.40          3  
                  32.00     1:08.40 (36.40)                                        
  9 Sanchez, Michael    12 North Jersey Blu-NJ  1:09.38    1:08.86          2  
                  32.76     1:08.86 (36.10)                                        
 10 Stevens, Aaron      12 Western Ymca Wah-MA  1:09.75    1:10.19          1  
                  33.17     1:10.19 (37.02)                                        
 
Men 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:00.94   3/31/2006 Tanner Kurz - MA                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Listor, Daniel            12 Peddie Aquatic A-NJ  1:07.09    1:06.54 q      
                  31.41     1:06.54 (35.13)                                        
  2 Arnold, Lleyton           12 Nation's Capital-PV  1:04.16    1:06.87 q      
                  31.55     1:06.87 (35.32)                                        
  3 Berkovsky, Noam           12 Scarlet Aquatics-NJ  1:06.56    1:06.95 q      
                  31.47     1:06.95 (35.48)                                        
  4 Cakir, Noah               11 Team Suffolk-MR      1:06.91    1:06.98 q      
                  31.84     1:06.98 (35.14)                                        
  5 Cheng, Derek              12 Life Time Metro-NJ   1:08.45    1:07.51 q      
                  31.68     1:07.51 (35.83)                                        
  6 Zhang, Charles            12 StreamLine Aquat-NJ  1:07.99    1:08.66 q      
                  32.48     1:08.66 (36.18)                                        
  7 Song, Dylan               12 Scarlet Aquatics-NJ  1:08.44    1:09.23 q      
                  32.34     1:09.23 (36.89)                                        
  8 Sanchez, Michael          12 North Jersey Blu-NJ  1:10.49    1:09.38 q      
                  32.61     1:09.38 (36.77)                                        
  9 Vorona, Pavel             12 Unattached-NI        1:07.95    1:09.42 q      
                  32.67     1:09.42 (36.75)                                        
 10 Stevens, Aaron            12 Western Ymca Wah-MA  1:09.22    1:09.75 q      
                  33.07     1:09.75 (36.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Robinson, Noah            12 Nation's Capital-PV  1:10.02    1:10.02        
                  33.40     1:10.02 (36.62)                                        
 12 Zhong, Yochen             12 Albany Starfish-AD   1:10.60    1:10.12        
                  33.40     1:10.12 (36.72)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Yukhvid, Gregory          12 Scarlet Aquatics-NJ  1:11.91    1:10.20        
                  32.57     1:10.20 (37.63)                                        
 13 Seong, Daniel             12 Wyckoff YMCA-NJ      1:10.79    1:10.20        
                  33.03     1:10.20 (37.17)                                        
 15 Lesser, Brandon           11 Nation's Capital-PV  1:11.86    1:10.41        
                  33.53     1:10.41 (36.88)                                        
 16 Agashiwala, Satya         12 Manhattan Makos-MR   1:10.71    1:10.49        
                  32.71     1:10.49 (37.78)                                        
 17 Regula, Tristan           12 Wyckoff YMCA-NJ      1:09.94    1:10.73        
                  33.20     1:10.73 (37.53)                                        
 18 Guo, Daniel               12 X-Cel Swimming-NJ    1:10.89    1:10.79        
                  33.53     1:10.79 (37.26)                                        
 19 Tran, Gavin               11 Hershey Aquatic-MA   1:10.36    1:10.90        
                  33.04     1:10.90 (37.86)                                        
 20 McGeehan, Tyler           12 Fanwood-Scotch P-NJ  1:09.06    1:11.15        
                  32.95     1:11.15 (38.20)                                        
 21 Park, Zeno                12 Phoenix Aquatic-MR   1:10.96    1:11.38        
                  33.39     1:11.38 (37.99)                                        
 22 Denning, Ethan            12 Regional YMCA of-CT  1:10.75    1:12.25        
                  33.70     1:12.25 (38.55)                                        
 23 Hodges, Joshua            12 Atlantic Coast A-VA  1:11.59    1:12.36        
                  33.51     1:12.36 (38.85)                                        
 24 Williams, Jonah           12 Skaneateles Ligh-NI  1:08.67    1:12.53        
                  33.25     1:12.53 (39.28)                                        
 25 Pepper, Hudson            12 Freedom Aquatics-MR  1:13.96    1:13.01        
                  34.75     1:13.01 (38.26)                                        
 26 Doty, Matthew             12 Nation's Capital-PV  1:14.05    1:13.22        
                  34.71     1:13.22 (38.51)                                        
 27 Stefanowicz, Milo         11 Seneca Valley Sw-AM  1:14.30    1:14.11        
                  34.30     1:14.11 (39.81)                                        
 28 Chen, Tyler               12 Morris County Sw-NJ  1:12.26    1:14.75        
                  34.88     1:14.75 (39.87)                                        
 29 Yan, Ethan                12 Malvern Swimming-MA  1:14.26    1:15.76        
                  36.75     1:15.76 (39.01)                                        
 30 Huang, Brandon            12 Tidal Wave Swim-NJ   1:13.35    1:17.16        
                  35.69     1:17.16 (41.47)                                        
 -- Brady, Timothy            12 Three Village Sw-MR  1:10.59         NS        
 
Men 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 2:10.95        2013 AJ Bornstein - CT                          
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Poplawski, Richard  12 Scarlet Aquatics-NJ  2:19.01    2:16.70         11  
                  31.31     1:06.75 (35.44)     1:41.90 (35.15)     2:16.70 (34.80)
  2 Arnold, Lleyton     12 Nation's Capital-PV  2:24.84    2:18.37          9  
                  31.36     1:06.42 (35.06)     1:42.56 (36.14)     2:18.37 (35.81)
  3 Cakir, Noah         11 Team Suffolk-MR      2:20.91    2:21.14          8  
                  31.99     1:07.79 (35.80)     1:44.66 (36.87)     2:21.14 (36.48)
  4 Vorona, Pavel       12 Unattached-NI        2:28.81    2:23.22          7  
                  32.32     1:08.98 (36.66)     1:46.10 (37.12)     2:23.22 (37.12)
  5 Berkovsky, Noam     12 Scarlet Aquatics-NJ  2:28.60    2:25.40          6  
                  32.54     1:09.53 (36.99)     1:47.12 (37.59)     2:25.40 (38.28)
  6 Listor, Daniel      12 Peddie Aquatic A-NJ  2:25.80    2:25.69          5  
                  31.96     1:08.83 (36.87)     1:47.22 (38.39)     2:25.69 (38.47)
  7 Cheng, Derek        12 Life Time Metro-NJ   2:26.09    2:27.47          4  
                  32.32     1:09.96 (37.64)     1:48.59 (38.63)     2:27.47 (38.88)
  8 Li, Daniel          12 Regional YMCA of-CT  2:29.39    2:28.06          3  
                  34.32     1:11.60 (37.28)     1:49.65 (38.05)     2:28.06 (38.41)
  9 Tran, Gavin         11 Hershey Aquatic-MA   2:28.74    2:28.54          2  
                  33.44     1:11.25 (37.81)     1:50.21 (38.96)     2:28.54 (38.33)
 10 Song, Dylan         12 Scarlet Aquatics-NJ  2:26.94    2:29.19          1  
                  33.76     1:11.90 (38.14)     1:49.81 (37.91)     2:29.19 (39.38)
 
Men 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 2:10.95        2013 AJ Bornstein - CT                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Poplawski, Richard        12 Scarlet Aquatics-NJ  2:16.08    2:19.01 q      
                  31.80     1:07.70 (35.90)     1:43.54 (35.84)     2:19.01 (35.47)
  2 Cakir, Noah               11 Team Suffolk-MR      2:24.44    2:20.91 q      
                  32.54     1:08.63 (36.09)     1:44.99 (36.36)     2:20.91 (35.92)
  3 Arnold, Lleyton           12 Nation's Capital-PV  2:17.85    2:24.84 q      
                  31.96     1:08.52 (36.56)     1:46.60 (38.08)     2:24.84 (38.24)
  4 Listor, Daniel            12 Peddie Aquatic A-NJ  2:24.91    2:25.80 q      
                  32.83     1:10.34 (37.51)     1:48.36 (38.02)     2:25.80 (37.44)
  5 Cheng, Derek              12 Life Time Metro-NJ   2:26.41    2:26.09 q      
                  32.43     1:09.32 (36.89)     1:47.48 (38.16)     2:26.09 (38.61)
  6 Song, Dylan               12 Scarlet Aquatics-NJ  2:26.79    2:26.94 q      
                  33.49     1:11.12 (37.63)     1:49.47 (38.35)     2:26.94 (37.47)
  7 Berkovsky, Noam           12 Scarlet Aquatics-NJ  2:28.32    2:28.60 q      
                  33.16     1:10.81 (37.65)     1:50.18 (39.37)     2:28.60 (38.42)
  8 Tran, Gavin               11 Hershey Aquatic-MA   2:29.16    2:28.74 q      
                  33.59     1:12.07 (38.48)     1:50.46 (38.39)     2:28.74 (38.28)
  9 Vorona, Pavel             12 Unattached-NI        2:24.36    2:28.81 q      
                  33.99     1:12.10 (38.11)     1:50.77 (38.67)     2:28.81 (38.04)
 10 Li, Daniel                12 Regional YMCA of-CT  2:26.09    2:29.39 q      
                  35.55     1:12.56 (37.01)     1:51.17 (38.61)     2:29.39 (38.22)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Seong, Daniel             12 Wyckoff YMCA-NJ      2:30.47    2:30.40        
                  34.05     1:11.89 (37.84)     1:50.53 (38.64)     2:30.40 (39.87)
 12 Zhang, Charles            12 StreamLine Aquat-NJ  2:32.99    2:31.61        
                  33.94     1:12.62 (38.68)     1:52.21 (39.59)     2:31.61 (39.40)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Guo, Daniel               12 X-Cel Swimming-NJ    2:31.44    2:31.63        
                  33.83     1:12.34 (38.51)     1:51.78 (39.44)     2:31.63 (39.85)
 14 Sanchez, Michael          12 North Jersey Blu-NJ  2:32.58    2:33.89        
                  33.52     1:11.82 (38.30)     1:52.43 (40.61)     2:33.89 (41.46)
 15 Park, Zeno                12 Phoenix Aquatic-MR   2:32.79    2:33.95        
                  33.56     1:13.03 (39.47)     1:52.68 (39.65)     2:33.95 (41.27)
 16 Brady, Timothy            12 Three Village Sw-MR  2:30.95    2:34.02        
                  33.98     1:13.27 (39.29)     1:53.57 (40.30)     2:34.02 (40.45)
 17 Regula, Tristan           12 Wyckoff YMCA-NJ      2:30.63    2:34.30        
                  34.12     1:12.50 (38.38)     1:53.20 (40.70)     2:34.30 (41.10)
 18 McGeehan, Tyler           12 Fanwood-Scotch P-NJ  2:28.32    2:35.68        
                  32.97     1:11.91 (38.94)     1:53.66 (41.75)     2:35.68 (42.02)
 19 Stevens, Aaron            12 Western Ymca Wah-MA  2:33.00    2:36.40        
                  35.53     1:15.12 (39.59)     1:56.21 (41.09)     2:36.40 (40.19)
 20 Lesser, Brandon           11 Nation's Capital-PV  2:36.15    2:36.98        
                  35.30     1:16.08 (40.78)     1:56.86 (40.78)     2:36.98 (40.12)
 21 Robinson, Noah            12 Nation's Capital-PV  2:33.70    2:38.55        
                  35.52     1:14.80 (39.28)     1:56.41 (41.61)     2:38.55 (42.14)
 22 Denning, Ethan            12 Regional YMCA of-CT  2:42.72    2:38.56        
                  34.57     1:15.88 (41.31)     1:58.23 (42.35)     2:38.56 (40.33)
 23 Raymer, Gunner            11 Racer X Aquatics-AM  2:42.65    2:39.68        
                  36.59     1:17.87 (41.28)     1:59.29 (41.42)     2:39.68 (40.39)
 23 Twilley, John             12 Westfield YMCA-NJ    2:41.03    2:39.68        
                  36.65     1:18.96 (42.31)     2:00.03 (41.07)     2:39.68 (39.65)
 23 Hodges, Joshua            12 Atlantic Coast A-VA  2:35.31    2:39.68        
                  33.94     1:15.08 (41.14)     1:57.62 (42.54)     2:39.68 (42.06)
 26 Oliveira, Eduardo         12 Regional YMCA of-CT  2:39.29    2:40.23        
                  35.56     1:16.48 (40.92)     1:59.00 (42.52)     2:40.23 (41.23)
 27 Ho, Brandon               12 Ridgewood YMCA-NJ    2:37.11    2:40.27        
                  35.11     1:15.92 (40.81)     1:57.95 (42.03)     2:40.27 (42.32)
 27 Williams, Jonah           12 Skaneateles Ligh-NI  2:28.83    2:40.27        
                  33.56     1:13.74 (40.18)     1:57.79 (44.05)     2:40.27 (42.48)
 29 Rohr, Bryce               12 Potomac Marlins-PV   2:40.06    2:40.41        
                  36.48     1:17.71 (41.23)     1:59.13 (41.42)     2:40.41 (41.28)
 30 Chen, Tyler               12 Morris County Sw-NJ  2:38.95    2:41.28        
                  36.80     1:17.44 (40.64)     1:59.56 (42.12)     2:41.28 (41.72)
 31 Tishler, Jackson          12 Nation's Capital-PV  2:39.70    2:41.30        
                  35.41     1:17.21 (41.80)     1:59.75 (42.54)     2:41.30 (41.55)
 32 Kim, Tyler                11 Ridgewood YMCA-NJ    2:40.74    2:41.58        
                  36.22     1:17.31 (41.09)     1:59.79 (42.48)     2:41.58 (41.79)
 33 Capizzi, Dean             12 Somerset Hills Y-NJ  2:42.24    2:42.54        
                  36.34     1:17.91 (41.57)     2:01.20 (43.29)     2:42.54 (41.34)
 34 McFarlane, Matthias       11 Westport/Weston-CT   2:40.67    2:45.62        
                  36.29     1:17.80 (41.51)     2:01.48 (43.68)     2:45.62 (44.14)
 -- Zhong, Yochen             12 Albany Starfish-AD   2:39.27        DFS        
      Declared false start
 
Men 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 24.88        2014 Kimani Gregory - AMS                         
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mendoza, Aaron      12 Huntington YMCA-MR     26.69      25.55         11  
  2 Ferraioli, Michael  12 Somerset Hills Y-NJ    26.23      25.61          9  
  3 Estep, Derek        12 Unattached-MA          26.82      26.37          8  
  4 Barnicle, Kenneth   11 Somerset Hills Y-NJ    26.89      26.56          7  
  5 Nugent, Aiden       12 Scarlet Aquatics-NJ    26.88      26.66          6  
  6 Agashiwala, Satya   12 Manhattan Makos-MR     26.95      26.98          5  
  7 Miller, Patrick     12 Westfield YMCA-NJ      27.56      27.06          4  
  8 Qian, Christopher   12 Blue Wave Swim T-PV    27.11      27.09          3  
  9 Commodore, Niles    12 Western Ymca Wah-MA    26.95      27.17          2  
 10 Cosano, Ricardo     12 Hunterdon County-NJ    27.58      27.47          1  
 
Men 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 24.88        2014 Kimani Gregory - AMS                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ferraioli, Michael        12 Somerset Hills Y-NJ    26.55      26.23 q      
  2 Mendoza, Aaron            12 Huntington YMCA-MR     25.84      26.69 q      
  3 Estep, Derek              12 Unattached-MA          27.02      26.82 q      
  4 Nugent, Aiden             12 Scarlet Aquatics-NJ    27.07      26.88 q      
  5 Barnicle, Kenneth         11 Somerset Hills Y-NJ    27.19      26.89 q      
  6 Agashiwala, Satya         12 Manhattan Makos-MR     27.06      26.95 q      
  6 Commodore, Niles          12 Western Ymca Wah-MA    27.71      26.95 q      
  8 Qian, Christopher         12 Blue Wave Swim T-PV    27.55      27.11 q      
  9 Miller, Patrick           12 Westfield YMCA-NJ      27.85      27.56 q      
 10 Cosano, Ricardo           12 Hunterdon County-NJ    27.34      27.58 q      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Guo, Daniel               12 X-Cel Swimming-NJ      27.43      27.59        
 12 Thompson, Tyler           12 Cas Stingrays-MR       27.23      27.65        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Kennedy, Jake             12 Ridley Area YMCA-MA    27.36      27.67        
 14 Denning, Ethan            12 Regional YMCA of-CT    27.64      27.68        
 15 Kulp, Charlie             12 Berkeley Aquatic-NJ    27.81      27.71        
 16 Boone, Carter             12 Nittany Lion Aqu-MA    27.78      27.85        
 17 Patrick, Gavin            12 Wyckoff YMCA-NJ        27.67      27.87        
 18 Yukhvid, Gregory          12 Scarlet Aquatics-NJ    28.18      27.89        
 19 Granin, Michael           12 Ridgewood YMCA-NJ      28.69      27.93        
 20 O'Day, Ryan               12 Berkeley Aquatic-NJ    28.44      27.99        
 21 Ng, Eyton                 12 Freedom Aquatics-MR    28.02      28.01        
 22 Van Kersbergen, Gavin     11 Skaneateles Ligh-NI    27.74      28.13        
 23 Kissinger, Alex           12 Governor Mifflin-MA    29.11      28.14        
 23 Akman, Atilla             12 Souderton Area C-MA    28.44      28.14        
 25 Garimalla, Vihaari        12 Scarlet Aquatics-NJ    28.24      28.37        
 26 Chang, Matthew            12 Jersey Flyers Aq-NJ    28.23      28.39        
 27 Ciuffoletti, Nicholas     12 Cavalier Swim Cl-AM    28.38      28.50        
 28 Green, Brock              12 Radnor Aquatic C-MA    28.41      28.55        
 29 Lao, Brendan              12 North Penn Aquat-MA    28.06      28.58        
 30 Taliano, Michael          12 Hydro-sonic Tibu-PV    27.62      28.59        
 31 Bauer, Kentaro            12 Princeton Tiger-NJ     27.96      28.68        
 32 Elmore, Lance             12 Atlantic Coast A-VA    28.54      28.73        
 33 Trzaskowski, Alex         12 Hauppauge Athlet-MR    28.18      28.79        
 34 Wadsworth, Ryan           12 Hatboro Horsham-MA     28.49      28.82        
 35 Townsend, Chance          11 Westchester Aqua-MR    28.31      28.87        
 36 Mettler, Trent            12 Hydro-sonic Tibu-PV    28.11      29.06        
 37 Genovesi, Joseph          12 Pennington Aquat-NJ    28.94      29.72        
 37 Moore, James              12 Delmar Dolfins-AD      29.24      29.72        
 39 Peyser, Peter             12 Clarence Swim Cl-NI    29.17      29.92        
 40 Disko, Lukas              12 Somerset Valley-NJ     29.33      30.27        
 41 Pope, Benjamin            11 Storrs Aquatics-CT     28.57      30.64        
 -- Eckerstrom, Evan          12 Red Bank YMCA-NJ       25.75         DQ        
      False start
 
Men 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 54.95    4/1/2006 Tanner Kurz - MA                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mendoza, Aaron      12 Huntington YMCA-MR     57.65      56.59         11  
                  26.74       56.59 (29.85)                                        
  2 Estep, Derek        12 Unattached-MA          58.49      57.43          9  
                  27.89       57.43 (29.54)                                        
  3 Morse, Theodore     12 Kingfish Swimmin-NE    58.59      57.69          8  
                  27.14       57.69 (30.55)                                        
  4 Zagaceta, Magill    12 Hershey Aquatic-MA     58.83      58.77          7  
                  27.85       58.77 (30.92)                                        
  5 Ferraioli, Michael  12 Somerset Hills Y-NJ    59.47      58.90          6  
                  27.87       58.90 (31.03)                                        
  6 Cakir, Noah         11 Team Suffolk-MR        59.82      59.05          5  
                  28.57       59.05 (30.48)                                        
  7 Eckerstrom, Evan    12 Red Bank YMCA-NJ       59.13      59.64          4  
                  28.09       59.64 (31.55)                                        
  8 Thompson, Tyler     12 Cas Stingrays-MR     1:00.50      59.72          3  
                  27.65       59.72 (32.07)                                        
  9 Yukhvid, Gregory    12 Scarlet Aquatics-NJ  1:00.66    1:00.29          2  
                  27.74     1:00.29 (32.55)                                        
 10 Kulp, Charlie       12 Berkeley Aquatic-NJ  1:00.64    1:00.87          1  
                  28.31     1:00.87 (32.56)                                        
 
Men 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 54.95    4/1/2006 Tanner Kurz - MA                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mendoza, Aaron            12 Huntington YMCA-MR     58.76      57.65 q      
                  27.23       57.65 (30.42)                                        
  2 Estep, Derek              12 Unattached-MA          58.97      58.49 q      
                  28.38       58.49 (30.11)                                        
  3 Morse, Theodore           12 Kingfish Swimmin-NE    59.25      58.59 q      
                  27.35       58.59 (31.24)                                        
  4 Zagaceta, Magill          12 Hershey Aquatic-MA   1:02.04      58.83 q      
                  28.46       58.83 (30.37)                                        
  5 Eckerstrom, Evan          12 Red Bank YMCA-NJ       58.48      59.13 q      
                  27.85       59.13 (31.28)                                        
  6 Ferraioli, Michael        12 Somerset Hills Y-NJ  1:02.53      59.47 q      
                  28.03       59.47 (31.44)                                        
  7 Cakir, Noah               11 Team Suffolk-MR        59.11      59.82 q      
                  29.29       59.82 (30.53)                                        
  8 Thompson, Tyler           12 Cas Stingrays-MR       59.63    1:00.50 q      
                  28.22     1:00.50 (32.28)                                        
  9 Kulp, Charlie             12 Berkeley Aquatic-NJ  1:02.05    1:00.64 q      
                  28.57     1:00.64 (32.07)                                        
 10 Yukhvid, Gregory          12 Scarlet Aquatics-NJ  1:01.84    1:00.66 q      
                  28.53     1:00.66 (32.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ng, Eyton                 12 Freedom Aquatics-MR  1:02.58    1:00.73        
                  28.16     1:00.73 (32.57)                                        
 12 Nugent, Aiden             12 Scarlet Aquatics-NJ  1:02.01    1:01.19        
                  28.30     1:01.19 (32.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Boone, Carter             12 Nittany Lion Aqu-MA  1:00.86    1:01.22        
                  28.49     1:01.22 (32.73)                                        
 14 Listor, Daniel            12 Peddie Aquatic A-NJ  1:00.90    1:01.46        
                  28.56     1:01.46 (32.90)                                        
 15 Patrick, Gavin            12 Wyckoff YMCA-NJ      1:02.77    1:01.47        
                  28.69     1:01.47 (32.78)                                        
 16 Qian, Christopher         12 Blue Wave Swim T-PV  1:02.17    1:01.49        
                  28.49     1:01.49 (33.00)                                        
 17 Cosano, Ricardo           12 Hunterdon County-NJ  1:00.67    1:01.89        
                  29.13     1:01.89 (32.76)                                        
 18 Commodore, Niles          12 Western Ymca Wah-MA  1:00.77    1:01.99        
                  29.02     1:01.99 (32.97)                                        
 19 Chang, Matthew            12 Jersey Flyers Aq-NJ  1:01.54    1:02.09        
                  30.11     1:02.09 (31.98)                                        
 20 Van Kersbergen, Gavin     11 Skaneateles Ligh-NI  1:01.91    1:02.11        
                  28.50     1:02.11 (33.61)                                        
 21 Borowinski, Dylan         12 Wyckoff YMCA-NJ      1:00.35    1:02.45        
                  28.75     1:02.45 (33.70)                                        
 22 O'Day, Ryan               12 Berkeley Aquatic-NJ  1:04.08    1:02.72        
                  29.88     1:02.72 (32.84)                                        
 23 Barnicle, Kenneth         11 Somerset Hills Y-NJ  1:03.52    1:02.81        
                  29.12     1:02.81 (33.69)                                        
 24 Huynh, Julian             12 Peddie Aquatic A-NJ  1:03.15    1:02.96        
                  29.25     1:02.96 (33.71)                                        
 25 Hilzen, Max               12 Scarlet Aquatics-NJ  1:03.44    1:03.01        
                  29.38     1:03.01 (33.63)                                        
 25 Agashiwala, Satya         12 Manhattan Makos-MR   1:02.79    1:03.01        
                  29.30     1:03.01 (33.71)                                        
 27 Roer, Tyler               12 Lakeland Hills-NJ    1:05.21    1:03.30        
                  29.78     1:03.30 (33.52)                                        
 28 Regula, Tristan           12 Wyckoff YMCA-NJ      1:03.81    1:04.25        
                  30.55     1:04.25 (33.70)                                        
 29 Wadsworth, Ryan           12 Hatboro Horsham-MA   1:02.57    1:04.38        
                  29.66     1:04.38 (34.72)                                        
 30 Kim, Vincent              12 Scarlet Aquatics-NJ  1:04.86    1:04.70        
                  30.62     1:04.70 (34.08)                                        
 31 Garimalla, Vihaari        12 Scarlet Aquatics-NJ  1:04.49    1:04.77        
                  29.93     1:04.77 (34.84)                                        
 32 Lao, Brendan              12 North Penn Aquat-MA  1:02.51    1:05.72        
                  29.98     1:05.72 (35.74)                                        
 33 Bruley, Nathan            12 Blue Wave Swim T-PV  1:05.17    1:06.22        
                  30.24     1:06.22 (35.98)                                        
 34 Powell, Trenten           12 Bethel Park Recr-AM  1:04.45    1:06.27        
                  30.72     1:06.27 (35.55)                                        
 35 Elmore, Lance             12 Atlantic Coast A-VA  1:04.96    1:06.41        
                  30.88     1:06.41 (35.53)                                        
 36 Taliano, Michael          12 Hydro-sonic Tibu-PV  1:02.86    1:06.57        
                  30.24     1:06.57 (36.33)                                        
 -- Fan, Timothy              12 PACK Swim Team o-NI  1:01.52         DQ        
      False start
                  28.71          DQ (32.04)                                        
 -- Disko, Lukas              12 Somerset Valley-NJ   1:04.09         DQ        
      False start
                  30.67          DQ (33.76)                                        
 
Men 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 2:00.41    4/5/2019 Richard Poplawski, Scarlet Aquatics        
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Poplawski, Richard  12 Scarlet Aquatics-NJ  2:03.48    2:00.41Z        11  
                  27.12       58.22 (31.10)     1:29.89 (31.67)     2:00.41 (30.52)
  2 Estep, Derek        12 Unattached-MA        2:10.07    2:07.09          9  
                  29.27     1:01.56 (32.29)     1:34.34 (32.78)     2:07.09 (32.75)
  3 Morse, Theodore     12 Kingfish Swimmin-NE  2:10.73    2:08.91          8  
                  28.47     1:01.42 (32.95)     1:35.64 (34.22)     2:08.91 (33.27)
  4 Vorona, Pavel       12 Unattached-NI        2:14.14    2:09.24          7  
                  28.46     1:01.61 (33.15)     1:35.87 (34.26)     2:09.24 (33.37)
  5 Boone, Carter       12 Nittany Lion Aqu-MA  2:16.18    2:12.15          6  
                  28.99     1:02.58 (33.59)     1:37.29 (34.71)     2:12.15 (34.86)
  6 Zagaceta, Magill    12 Hershey Aquatic-MA   2:16.07    2:12.63          5  
                  29.03     1:02.75 (33.72)     1:36.83 (34.08)     2:12.63 (35.80)
  7 Borowinski, Dylan   12 Wyckoff YMCA-NJ      2:15.76    2:13.91          4  
                  28.88     1:02.18 (33.30)     1:37.01 (34.83)     2:13.91 (36.90)
  8 Ferraioli, Michael  12 Somerset Hills Y-NJ  2:17.18    2:14.55          3  
                  29.34     1:03.75 (34.41)     1:39.47 (35.72)     2:14.55 (35.08)
  9 Thompson, Tyler     12 Cas Stingrays-MR     2:17.99    2:14.97          2  
                  29.38     1:03.08 (33.70)     1:39.05 (35.97)     2:14.97 (35.92)
 10 Hilzen, Max         12 Scarlet Aquatics-NJ  2:15.82    2:16.93          1  
                  30.77     1:04.02 (33.25)     1:41.40 (37.38)     2:16.93 (35.53)
 
Men 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 2:00.41    4/5/2019 Richard Poplawski, Scarlet Aquatics        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Poplawski, Richard        12 Scarlet Aquatics-NJ  2:02.17    2:03.48 q      
                  27.42       58.97 (31.55)     1:31.26 (32.29)     2:03.48 (32.22)
  2 Estep, Derek              12 Unattached-MA        2:08.25    2:10.07 q      
                  29.32     1:02.39 (33.07)     1:35.65 (33.26)     2:10.07 (34.42)
  3 Morse, Theodore           12 Kingfish Swimmin-NE  2:11.71    2:10.73 q      
                  28.57     1:02.16 (33.59)     1:36.56 (34.40)     2:10.73 (34.17)
  4 Vorona, Pavel             12 Unattached-NI        2:13.24    2:14.14 q      
                  30.13     1:04.42 (34.29)     1:39.36 (34.94)     2:14.14 (34.78)
  5 Borowinski, Dylan         12 Wyckoff YMCA-NJ      2:16.95    2:15.76 q      
                  28.63     1:01.99 (33.36)     1:37.90 (35.91)     2:15.76 (37.86)
  6 Hilzen, Max               12 Scarlet Aquatics-NJ  2:15.26    2:15.82 q      
                  29.84     1:04.99 (35.15)     1:39.97 (34.98)     2:15.82 (35.85)
  7 Zagaceta, Magill          12 Hershey Aquatic-MA   2:19.91    2:16.07 q      
                  29.86     1:03.08 (33.22)     1:38.57 (35.49)     2:16.07 (37.50)
  8 Boone, Carter             12 Nittany Lion Aqu-MA  2:14.39    2:16.18 q      
                  29.68     1:04.36 (34.68)     1:40.32 (35.96)     2:16.18 (35.86)
  9 Ferraioli, Michael        12 Somerset Hills Y-NJ  2:17.30    2:17.18 q      
                  30.13     1:05.29 (35.16)     1:41.17 (35.88)     2:17.18 (36.01)
 10 Thompson, Tyler           12 Cas Stingrays-MR     2:16.69    2:17.99 q      
                  29.94     1:05.29 (35.35)     1:41.72 (36.43)     2:17.99 (36.27)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Yukhvid, Gregory          12 Scarlet Aquatics-NJ  2:19.47    2:18.60        
                  30.00     1:05.19 (35.19)     1:42.31 (37.12)     2:18.60 (36.29)
 12 Huynh, Julian             12 Peddie Aquatic A-NJ  2:18.23    2:19.96        
                  31.17     1:06.54 (35.37)     1:43.92 (37.38)     2:19.96 (36.04)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Kim, Vincent              12 Scarlet Aquatics-NJ  2:21.33    2:20.56        
                  31.35     1:07.90 (36.55)     1:44.50 (36.60)     2:20.56 (36.06)
 14 Roer, Tyler               12 Lakeland Hills-NJ    2:23.49    2:22.80        
                  32.20     1:07.68 (35.48)     1:45.06 (37.38)     2:22.80 (37.74)
 15 Perez, Ryan               12 Hamilton Y Aquat-NJ  2:23.96    2:24.31        
                  32.22     1:08.77 (36.55)     1:46.84 (38.07)     2:24.31 (37.47)
 16 Latourelle, Benjamin      11 Aquabears-CT         2:19.33    2:24.46        
                  31.92     1:09.02 (37.10)     1:47.06 (38.04)     2:24.46 (37.40)
 17 O'Day, Ryan               12 Berkeley Aquatic-NJ  2:24.19    2:24.57        
                  30.58     1:07.10 (36.52)     1:45.92 (38.82)     2:24.57 (38.65)
 18 Moore, James              12 Delmar Dolfins-AD    2:24.61    2:25.72        
                  32.84     1:09.46 (36.62)     1:48.09 (38.63)     2:25.72 (37.63)
 19 Disko, Lukas              12 Somerset Valley-NJ   2:20.33    2:28.40        
                  31.46     1:07.32 (35.86)     1:48.24 (40.92)     2:28.40 (40.16)
 20 Nowoswiat, Jacob          11 Upper Main Line-MA   2:25.14    2:34.02        
                  32.98     1:11.78 (38.80)     1:52.87 (41.09)     2:34.02 (41.15)
 
Men 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 55.56   3/31/2006 Tanner Kurz - MA                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Poplawski, Richard  12 Scarlet Aquatics-NJ    57.16      56.17         11  
  2 Hwang, Ryan         12 Team Suffolk-MR        57.94      57.14          9  
  3 Mendoza, Aaron      12 Huntington YMCA-MR   1:00.25      59.76          8  
  4 Zagaceta, Magill    12 Hershey Aquatic-MA   1:01.31    1:00.08          7  
  5 Zhang, Charles      12 StreamLine Aquat-NJ  1:01.18    1:00.57          6  
  6 Qian, Christopher   12 Blue Wave Swim T-PV  1:00.79    1:01.06          5  
  7 Listor, Daniel      12 Peddie Aquatic A-NJ  1:01.83    1:01.33          4  
  8 Barnicle, Kenneth   11 Somerset Hills Y-NJ  1:01.44    1:01.84          3  
  9 Chen, Daren         12 The Atlantic Clu-NJ  1:01.94    1:01.94          2  
 10 Cakir, Noah         11 Team Suffolk-MR      1:01.65    1:01.98          1  
 
Men 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 55.56   3/31/2006 Tanner Kurz - MA                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Poplawski, Richard        12 Scarlet Aquatics-NJ    57.04      57.16 q      
                  26.57       57.16 (30.59)                                        
  2 Hwang, Ryan               12 Team Suffolk-MR        59.88      57.94 q      
                  26.85       57.94 (31.09)                                        
  3 Mendoza, Aaron            12 Huntington YMCA-MR   1:01.31    1:00.25 q      
                  27.27     1:00.25 (32.98)                                        
  4 Qian, Christopher         12 Blue Wave Swim T-PV  1:01.77    1:00.79 q      
                  27.88     1:00.79 (32.91)                                        
  5 Zhang, Charles            12 StreamLine Aquat-NJ  1:01.70    1:01.18 q      
                  29.07     1:01.18 (32.11)                                        
  6 Zagaceta, Magill          12 Hershey Aquatic-MA   1:00.69    1:01.31 q      
                  28.28     1:01.31 (33.03)                                        
  7 Barnicle, Kenneth         11 Somerset Hills Y-NJ  1:03.15    1:01.44 q      
                  27.76     1:01.44 (33.68)                                        
  8 Cakir, Noah               11 Team Suffolk-MR      1:01.25    1:01.65 q      
                  29.24     1:01.65 (32.41)                                        
  9 Listor, Daniel            12 Peddie Aquatic A-NJ  1:01.16    1:01.83 q      
                  29.69     1:01.83 (32.14)                                        
 10 Chen, Daren               12 The Atlantic Clu-NJ  1:04.87    1:01.94 q      
                  28.17     1:01.94 (33.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Van Kersbergen, Gavin     11 Skaneateles Ligh-NI  1:02.39    1:02.00        
                  27.22     1:02.00 (34.78)                                        
 12 Eckerstrom, Gunnar        12 Red Bank YMCA-NJ     1:01.93    1:02.10        
                  27.78     1:02.10 (34.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ferraioli, Michael        12 Somerset Hills Y-NJ  1:01.82    1:02.46        
                  28.59     1:02.46 (33.87)                                        
 14 Berkovsky, Noam           12 Scarlet Aquatics-NJ  1:03.59    1:02.95        
                  29.65     1:02.95 (33.30)                                        
 15 Miller, Patrick           12 Westfield YMCA-NJ    1:04.77    1:03.08        
                  27.77     1:03.08 (35.31)                                        
 16 Kennedy, Jake             12 Ridley Area YMCA-MA  1:02.60    1:03.39        
                  28.44     1:03.39 (34.95)                                        
 17 Pepper, Hudson            12 Freedom Aquatics-MR  1:05.41    1:03.42        
                  28.53     1:03.42 (34.89)                                        
 18 Ng, Eyton                 12 Freedom Aquatics-MR  1:05.39    1:03.46        
                  28.40     1:03.46 (35.06)                                        
 19 Burghardt, Karl           12 Cougar Aquatic T-NJ  1:02.49    1:03.54        
                  28.57     1:03.54 (34.97)                                        
 20 Li, Daniel                12 Regional YMCA of-CT  1:02.01    1:03.64        
                  30.33     1:03.64 (33.31)                                        
 21 Song, Dylan               12 Scarlet Aquatics-NJ  1:06.12    1:03.69        
                  30.45     1:03.69 (33.24)                                        
 22 Kulp, Charlie             12 Berkeley Aquatic-NJ  1:05.20    1:04.09        
                  29.58     1:04.09 (34.51)                                        
 23 Yukhvid, Gregory          12 Scarlet Aquatics-NJ  1:04.41    1:04.16        
                  29.58     1:04.16 (34.58)                                        
 24 Wang, Alec                12 Sino-US Warriors-NJ  1:03.38    1:04.40        
                  30.07     1:04.40 (34.33)                                        
 25 Doty, Matthew             12 Nation's Capital-PV  1:05.03    1:04.49        
                  29.74     1:04.49 (34.75)                                        
 26 Tishler, Jackson          12 Nation's Capital-PV  1:04.89    1:04.93        
                  29.50     1:04.93 (35.43)                                        
 27 Seong, Daniel             12 Wyckoff YMCA-NJ      1:05.20    1:05.01        
                  30.95     1:05.01 (34.06)                                        
 28 Cosano, Ricardo           12 Hunterdon County-NJ  1:04.57    1:05.05        
                  30.28     1:05.05 (34.77)                                        
 29 Regula, Tristan           12 Wyckoff YMCA-NJ      1:04.31    1:05.13        
                  30.24     1:05.13 (34.89)                                        
 29 Pontidis, Mario           12 Cougar Aquatic T-NJ  1:03.04    1:05.13        
                  29.59     1:05.13 (35.54)                                        
 31 Bruley, Nathan            12 Blue Wave Swim T-PV  1:06.77    1:05.22        
                  28.26     1:05.22 (36.96)                                        
 32 Park, Zeno                12 Phoenix Aquatic-MR   1:06.35    1:05.40        
                  31.03     1:05.40 (34.37)                                        
 33 Brady, Timothy            12 Three Village Sw-MR  1:04.07    1:05.50        
                  30.85     1:05.50 (34.65)                                        
 34 Commodore, Niles          12 Western Ymca Wah-MA  1:07.65    1:05.59        
                  31.07     1:05.59 (34.52)                                        
 35 Hilzen, Max               12 Scarlet Aquatics-NJ  1:06.14    1:05.62        
                  29.80     1:05.62 (35.82)                                        
 36 Stevens, Aaron            12 Western Ymca Wah-MA  1:02.99    1:05.64        
                  30.93     1:05.64 (34.71)                                        
 36 Powell, Trenten           12 Bethel Park Recr-AM  1:04.21    1:05.64        
                  29.48     1:05.64 (36.16)                                        
 38 Rachael, Everett          12 Elizabethtown Aq-MA  1:06.02    1:05.85        
                  28.79     1:05.85 (37.06)                                        
 39 Carson, Owen              12 Peninsula Wave R-AM  1:06.17    1:05.86        
                  30.94     1:05.86 (34.92)                                        
 40 Mettler, Trent            12 Hydro-sonic Tibu-PV  1:04.91    1:05.94        
                  30.07     1:05.94 (35.87)                                        
 41 Bauer, Kentaro            12 Princeton Tiger-NJ   1:05.75    1:05.96        
                  30.04     1:05.96 (35.92)                                        
 42 Durkin, Jack              12 Ridley Area YMCA-MA  1:06.13    1:05.98        
                  29.96     1:05.98 (36.02)                                        
 43 Schuster, Zachary         12 North Gate Aquat-AM  1:04.48    1:06.05        
                  30.17     1:06.05 (35.88)                                        
 44 Sanchez, Michael          12 North Jersey Blu-NJ  1:05.45    1:06.06        
                  32.25     1:06.06 (33.81)                                        
 45 Guan, Zachary             12 X-Cel Swimming-NJ    1:05.85    1:06.08        
                  30.46     1:06.08 (35.62)                                        
 46 Stuek, Lincoln            12 Somerset Hills Y-NJ  1:04.75    1:06.09        
                  30.70     1:06.09 (35.39)                                        
 47 Ciuffoletti, Nicholas     12 Cavalier Swim Cl-AM  1:05.95    1:06.14        
                  30.75     1:06.14 (35.39)                                        
 48 Lao, Brendan              12 North Penn Aquat-MA  1:07.60    1:06.39        
                  29.84     1:06.39 (36.55)                                        
 49 Demaio, Thomas            12 Three Village Sw-MR  1:07.36    1:06.47        
                  31.23     1:06.47 (35.24)                                        
 50 Durr, Tucker              12 Schenectady-Sara-AD  1:06.44    1:07.74        
                  30.32     1:07.74 (37.42)                                        
 51 Huynh, Julian             12 Peddie Aquatic A-NJ  1:07.13    1:07.77        
                  31.02     1:07.77 (36.75)                                        
 52 Chen, Tyler               12 Morris County Sw-NJ  1:05.23    1:07.89        
                  31.84     1:07.89 (36.05)                                        
 53 Ho, Brandon               12 Ridgewood YMCA-NJ    1:05.28    1:07.90        
                  31.97     1:07.90 (35.93)                                        
 54 Townsend, Chance          11 Westchester Aqua-MR  1:07.00    1:08.05        
                  31.24     1:08.05 (36.81)                                        
 55 Akman, Atilla             12 Souderton Area C-MA  1:05.70    1:08.97        
                  31.37     1:08.97 (37.60)                                        
 
Men 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 1:59.77    4/4/2019 Richard Poplawski, Scarlet Aquatics        
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Poplawski, Richard  12 Scarlet Aquatics-NJ  1:59.77    2:00.52         11  
                  25.93       55.93 (30.00)     1:32.22 (36.29)     2:00.52 (28.30)
  2 Hwang, Ryan         12 Team Suffolk-MR      2:05.01    2:03.22          9  
                  26.38       58.36 (31.98)     1:34.42 (36.06)     2:03.22 (28.80)
  3 Mendoza, Aaron      12 Huntington YMCA-MR   2:11.72    2:07.86          8  
                  27.16     1:00.28 (33.12)     1:38.46 (38.18)     2:07.86 (29.40)
  4 Morse, Theodore     12 Kingfish Swimmin-NE  2:11.65    2:08.86          7  
                  27.67     1:00.91 (33.24)     1:40.08 (39.17)     2:08.86 (28.78)
  5 Arnold, Lleyton     12 Nation's Capital-PV  2:12.50    2:09.22          6  
                  28.28     1:01.06 (32.78)     1:38.93 (37.87)     2:09.22 (30.29)
  6 Cheng, Derek        12 Life Time Metro-NJ   2:10.55    2:10.38          5  
                  27.73     1:00.53 (32.80)     1:40.28 (39.75)     2:10.38 (30.10)
  7 Vorona, Pavel       12 Unattached-NI        2:14.90    2:10.61          4  
                  27.98     1:01.85 (33.87)     1:39.92 (38.07)     2:10.61 (30.69)
  8 Cakir, Noah         11 Team Suffolk-MR      2:11.08    2:10.62          3  
                  28.05     1:02.94 (34.89)     1:40.04 (37.10)     2:10.62 (30.58)
  9 Ferraioli, Michael  12 Somerset Hills Y-NJ  2:14.67    2:11.03          2  
                  27.71     1:02.02 (34.31)     1:41.30 (39.28)     2:11.03 (29.73)
 10 Listor, Daniel      12 Peddie Aquatic A-NJ  2:13.24    2:11.95          1  
                  28.45     1:03.52 (35.07)     1:41.39 (37.87)     2:11.95 (30.56)
 
Men 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 1:59.77    4/4/2019 Richard Poplawski, Scarlet Aquatics        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Poplawski, Richard        12 Scarlet Aquatics-NJ  2:00.24    1:59.77Zq      
                  25.84       55.63 (29.79)     1:31.41 (35.78)     1:59.77 (28.36)
  2 Hwang, Ryan               12 Team Suffolk-MR      2:06.31    2:05.01 q      
                  26.83       59.36 (32.53)     1:35.74 (36.38)     2:05.01 (29.27)
  3 Cheng, Derek              12 Life Time Metro-NJ   2:08.88    2:10.55 q      
                  28.32     1:01.06 (32.74)     1:40.53 (39.47)     2:10.55 (30.02)
  4 Cakir, Noah               11 Team Suffolk-MR      2:11.04    2:11.08 q      
                  29.07     1:02.83 (33.76)     1:40.64 (37.81)     2:11.08 (30.44)
  5 Morse, Theodore           12 Kingfish Swimmin-NE  2:12.67    2:11.65 q      
                  27.96     1:03.19 (35.23)     1:42.43 (39.24)     2:11.65 (29.22)
  6 Mendoza, Aaron            12 Huntington YMCA-MR   2:09.13    2:11.72 q      
                  28.16     1:01.42 (33.26)     1:40.04 (38.62)     2:11.72 (31.68)
  7 Arnold, Lleyton           12 Nation's Capital-PV  2:06.37    2:12.50 q      
                  29.04     1:02.78 (33.74)     1:40.73 (37.95)     2:12.50 (31.77)
  8 Listor, Daniel            12 Peddie Aquatic A-NJ  2:12.77    2:13.24 q      
                  28.64     1:04.24 (35.60)     1:42.56 (38.32)     2:13.24 (30.68)
  9 Ferraioli, Michael        12 Somerset Hills Y-NJ  2:13.26    2:14.67 q      
                  28.41     1:03.87 (35.46)     1:44.02 (40.15)     2:14.67 (30.65)
 10 Vorona, Pavel             12 Unattached-NI        2:12.11    2:14.90 q      
                  29.40     1:04.90 (35.50)     1:44.08 (39.18)     2:14.90 (30.82)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Li, Daniel                12 Regional YMCA of-CT  2:13.72    2:15.22        
                  30.74     1:04.51 (33.77)     1:43.03 (38.52)     2:15.22 (32.19)
 12 Robinson, Noah            12 Nation's Capital-PV  2:15.62    2:15.81        
                  29.33     1:03.59 (34.26)     1:45.07 (41.48)     2:15.81 (30.74)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Song, Dylan               12 Scarlet Aquatics-NJ  2:15.63    2:16.10        
                  30.24     1:04.90 (34.66)     1:44.18 (39.28)     2:16.10 (31.92)
 14 Pepper, Hudson            12 Freedom Aquatics-MR  2:19.52    2:16.17        
                  29.29     1:02.40 (33.11)     1:44.72 (42.32)     2:16.17 (31.45)
 15 Chen, Daren               12 The Atlantic Clu-NJ  2:14.94    2:16.48        
                  29.69     1:05.45 (35.76)     1:46.17 (40.72)     2:16.48 (30.31)
 16 Borowinski, Dylan         12 Wyckoff YMCA-NJ      2:17.36    2:17.17        
                  28.47     1:04.56 (36.09)     1:46.50 (41.94)     2:17.17 (30.67)
 17 Regula, Tristan           12 Wyckoff YMCA-NJ      2:18.64    2:17.94        
                  29.95     1:05.29 (35.34)     1:46.25 (40.96)     2:17.94 (31.69)
 18 Eckerstrom, Evan          12 Red Bank YMCA-NJ     2:18.84    2:18.16        
                  29.20     1:05.23 (36.03)     1:47.04 (41.81)     2:18.16 (31.12)
 19 Van Kersbergen, Gavin     11 Skaneateles Ligh-NI  2:17.39    2:18.20        
                  28.93     1:02.44 (33.51)     1:45.09 (42.65)     2:18.20 (33.11)
 20 Chang, Matthew            12 Jersey Flyers Aq-NJ  2:15.17    2:18.23        
                  29.36     1:05.06 (35.70)     1:47.44 (42.38)     2:18.23 (30.79)
 21 Shi, Timothy              12 Life Time Metro-NJ   2:20.73    2:18.40        
                  31.84     1:06.10 (34.26)     1:47.89 (41.79)     2:18.40 (30.51)
 22 Berkovsky, Noam           12 Scarlet Aquatics-NJ  2:19.59    2:18.50        
                  29.25     1:06.20 (36.95)     1:45.84 (39.64)     2:18.50 (32.66)
 23 Ng, Eyton                 12 Freedom Aquatics-MR  2:17.70    2:20.02        
                  29.08     1:05.25 (36.17)     1:47.77 (42.52)     2:20.02 (32.25)
 24 Liao, James               12 Glastonbury Swim-CT  2:18.79    2:20.05        
                  29.05     1:03.98 (34.93)     1:48.10 (44.12)     2:20.05 (31.95)
 25 Hilzen, Max               12 Scarlet Aquatics-NJ  2:18.32    2:20.48        
                  30.44     1:04.78 (34.34)     1:48.00 (43.22)     2:20.48 (32.48)
 26 Wang, Alec                12 Sino-US Warriors-NJ  2:18.92    2:20.75        
                  31.41     1:07.30 (35.89)     1:48.53 (41.23)     2:20.75 (32.22)
 27 Brady, Timothy            12 Three Village Sw-MR  2:19.17    2:20.77        
                  30.47     1:06.94 (36.47)     1:47.61 (40.67)     2:20.77 (33.16)
 28 Kissinger, Alex           12 Governor Mifflin-MA  2:21.58    2:20.80        
                  30.03     1:05.39 (35.36)     1:48.15 (42.76)     2:20.80 (32.65)
 29 Seong, Daniel             12 Wyckoff YMCA-NJ      2:19.32    2:20.83        
                  30.71     1:07.42 (36.71)     1:48.01 (40.59)     2:20.83 (32.82)
 30 Raymer, Hunter            12 Racer X Aquatics-AM  2:19.51    2:21.03        
                  31.24     1:05.96 (34.72)     1:49.48 (43.52)     2:21.03 (31.55)
 31 Stuek, Lincoln            12 Somerset Hills Y-NJ  2:18.36    2:21.18        
                  30.65     1:07.26 (36.61)     1:49.42 (42.16)     2:21.18 (31.76)
 32 Park, Zeno                12 Phoenix Aquatic-MR   2:22.21    2:21.53        
                  32.26     1:09.87 (37.61)     1:48.91 (39.04)     2:21.53 (32.62)
 33 Rohr, Bryce               12 Potomac Marlins-PV   2:21.57    2:21.74        
                  31.78     1:08.63 (36.85)     1:51.62 (42.99)     2:21.74 (30.12)
 34 Kim, Vincent              12 Scarlet Aquatics-NJ  2:20.70    2:21.76        
                  32.11     1:07.99 (35.88)     1:52.29 (44.30)     2:21.76 (29.47)
 35 Doty, Matthew             12 Nation's Capital-PV  2:18.01    2:22.87        
                  30.60     1:06.67 (36.07)     1:49.68 (43.01)     2:22.87 (33.19)
 36 Huynh, Julian             12 Peddie Aquatic A-NJ  2:23.39    2:26.49        
                  30.74     1:08.38 (37.64)     1:54.60 (46.22)     2:26.49 (31.89)
 37 Mettler, Trent            12 Hydro-sonic Tibu-PV  2:24.34    2:26.95        
                  30.78     1:08.25 (37.47)     1:54.38 (46.13)     2:26.95 (32.57)
 38 Ciuffoletti, Nicholas     12 Cavalier Swim Cl-AM  2:23.99    2:27.26        
                  31.69     1:11.16 (39.47)     1:55.00 (43.84)     2:27.26 (32.26)
 
Men 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:34.22        2016 Middle Atlantic                            
                         Dowling, Lemishki, Clark, Koenig                  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scarlet Aquatics-NJ  'A'                    1:39.20    1:39.94         22  
     1) Poplawski, Richard 12           2) Nugent, Aiden 12               
     3) Berkovsky, Noam 12              4) Garimalla, Vihaari 12          
                  23.62       48.71 (25.09)     1:13.79 (25.08)     1:39.94 (26.15)
  2 Somerset Hills YMCA-NJ  'A'                 1:43.95    1:42.83         18  
     1) Barnicle, Kenneth 11            2) Stuek, Lincoln 12              
     3) Chemaly, Jacques 12             4) Ferraioli, Michael 12          
                  25.07       51.68 (26.61)     1:17.45 (25.77)     1:42.83 (25.38)
  3 Wyckoff YMCA-NJ  'A'                        1:42.32    1:44.00         16  
     1) Borowinski, Dylan 12            2) Regula, Tristan 12             
     3) Seong, Daniel 12                4) Patrick, Gavin 12              
                  25.47       51.91 (26.44)     1:18.45 (26.54)     1:44.00 (25.55)
  4 Nation's Capital Swim Club-PV  'A'          1:39.31    1:44.20         14  
     1) Arnold, Lleyton 12              2) Robinson, Noah 12              
     3) Doty, Matthew 12                4) Lesser, Brandon 11             
                  25.29       51.89 (26.60)     1:17.42 (25.53)     1:44.20 (26.78)
  5 Regional YMCA of Western Conne-CT  'A'      1:45.23    1:45.15         12  
     1) Vesey, Gavin 11                 2) Li, Daniel 12                  
     3) Oliveira, Eduardo 12            4) Denning, Ethan 12              
                  26.70       52.91 (26.21)     1:20.41 (27.50)     1:45.15 (24.74)
  6 Scarlet Aquatics-NJ  'B'                    1:48.53    1:46.94         10  
     1) Yukhvid, Gregory 12             2) Kim, Vincent 12                
     3) Song, Dylan 12                  4) Prekop, Frankie 12             
                  26.62       53.13 (26.51)     1:20.21 (27.08)     1:46.94 (26.73)
 -- Somerset Valley YMCA-NJ  'A'                1:48.78         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Pan, Mason 12                   2) Banville, Laurent 12           
     3) Disko, Lukas 12                 4) Ozbas, Derin 12                
                  26.93       55.21 (28.28)     1:22.30 (27.09)          DQ (25.41)
 
Men 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 3:27.91        2016 Metropolitan                               
                         Radkov, Mitchener, Whang, Genna                   
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scarlet Aquatics-NJ  'A'                    3:38.80    3:39.33         22  
     1) Poplawski, Richard 12           2) Berkovsky, Noam 12             
     3) Kim, Vincent 12                 4) Nugent, Aiden 12               
                  24.49       51.04 (51.04)     1:17.22 (26.18)     1:46.53 (55.49)
        2:13.91 (27.38)     2:44.05 (57.52)     3:10.15 (26.10)     3:39.33 (55.28)
  2 Regional YMCA of Western Conne-CT  'A'      3:49.12    3:44.21         18  
     1) Vesey, Gavin 11                 2) Li, Daniel 12                  
     3) Thomas, Brendan 12              4) Denning, Ethan 12              
                  27.19       56.62 (56.62)     1:23.25 (26.63)     1:52.88 (56.26)
        2:20.32 (27.44)     2:50.41 (57.53)     3:15.59 (25.18)     3:44.21 (53.80)
  3 Wyckoff YMCA-NJ  'A'                        3:50.15    3:46.44         16  
     1) Patrick, Gavin 12               2) Seong, Daniel 12               
     3) Stelmark, Raymond 12            4) Borowinski, Dylan 12           
                  26.90       56.46 (56.46)     1:24.00 (27.54)     1:54.51 (58.05)
        2:22.15 (27.64)     2:52.40 (57.89)     3:17.86 (25.46)     3:46.44 (54.04)
  4 Nation's Capital Swim Club-PV  'A'          3:36.04    3:49.20         14  
     1) Murk, Cameron 12                2) Tishler, Jackson 12            
     3) Arnold, Lleyton 12              4) Doty, Matthew 12               
                  27.84   1:00.17 (1:00.17)     1:25.95 (25.78)     1:57.01 (56.84)
        2:22.62 (25.61)     2:51.47 (54.46)     3:18.81 (27.34)     3:49.20 (57.73)
  5 Ridgewood YMCA-NJ  'A'                      3:55.83    3:49.50         12  
     1) Granin, Michael 12              2) Ho, Brandon 12                 
     3) Skibo, Samuel 12                4) Kim, Tyler 11                  
                  26.73       57.02 (57.02)     1:23.75 (26.73)     1:53.74 (56.72)
        2:21.18 (27.44)     2:51.53 (57.79)     3:19.27 (27.74)     3:49.50 (57.97)
 
Men 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:45.18    4/1/2017 Potomac Valley                             
                         Lasida, Pianoto, Gentry, Marsh                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scarlet Aquatics-NJ  'A'                    1:50.35    1:49.86         22  
     1) Poplawski, Richard 12           2) Berkovsky, Noam 12             
     3) Nugent, Aiden 12                4) Garimalla, Vihaari 12          
                  26.59       57.54 (30.95)     1:24.44 (26.90)     1:49.86 (25.42)
  2 Nation's Capital Swim Club-PV  'A'          1:47.87    1:53.15         18  
     1) Arnold, Lleyton 12              2) Lesser, Brandon 11             
     3) Robinson, Noah 12               4) Tishler, Jackson 12            
                  28.60     1:00.38 (31.78)     1:28.38 (28.00)     1:53.15 (24.77)
  3 Somerset Hills YMCA-NJ  'A'                 1:55.82    1:53.66         16  
     1) Barnicle, Kenneth 11            2) Capizzi, Dean 12               
     3) Ferraioli, Michael 12           4) Stuek, Lincoln 12              
                  28.06     1:01.26 (33.20)     1:27.66 (26.40)     1:53.66 (26.00)
  4 Wyckoff YMCA-NJ  'A'                        1:57.45    1:56.77         14  
     1) Patrick, Gavin 12               2) Regula, Tristan 12             
     3) Borowinski, Dylan 12            4) Stelmark, Raymond 12           
                  28.96     1:02.03 (33.07)     1:30.00 (27.97)     1:56.77 (26.77)
  5 Scarlet Aquatics-NJ  'B'                    1:58.36    1:56.89         12  
     1) Hilzen, Max 12                  2) Song, Dylan 12                 
     3) Yukhvid, Gregory 12             4) Kim, Vincent 12                
                  30.32     1:02.62 (32.30)     1:30.24 (27.62)     1:56.89 (26.65)
  6 Ridgewood YMCA-NJ  'A'                      1:56.26    1:56.98         10  
     1) Skibo, Samuel 12                2) Ho, Brandon 12                 
     3) Granin, Michael 12              4) Kim, Tyler 11                  
                  29.73     1:02.39 (32.66)     1:29.84 (27.45)     1:56.98 (27.14)
  7 Regional YMCA of Western Conne-CT  'A'      1:57.11    1:59.19          8  
     1) Li, Daniel 12                   2) Oliveira, Eduardo 12           
     3) Denning, Ethan 12               4) Vesey, Gavin 11                
                  30.36     1:03.94 (33.58)     1:31.94 (28.00)     1:59.19 (27.25)
  8 Somerset Valley YMCA-NJ  'A'                2:01.27    2:02.74          6  
     1) Banville, Laurent 12            2) Pan, Mason 12                  
     3) Disko, Lukas 12                 4) Ozbas, Derin 12                
                  32.47     1:08.75 (36.28)     1:37.50 (28.75)     2:02.74 (25.24)
 
Men 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 21.49   3/30/2012 Eddie Zawatski - MA                          
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Stellmach, Nathan   14 Greater Waterbur-CT    22.90      22.61         11  
  2 Hidalgo, Carlos     14 Lebanon YMCA Swi-MA    22.82      22.63          9  
  3 Urgo, Michael       14 Westerly-Pawcatu-NE    22.99      22.80          8  
  4 Laubacher, Will     14 Pine Richland Aq-AM    23.16      22.87          7  
  5 Williams, Giovanni  14 PACK Swim Team o-NI    23.45      22.97          6  
  6 Vazquez, Marcelo    14 Peddie Aquatic A-NJ    23.43      23.00          5  
  7 Juhasz, Joshua      14 Western Ymca Wah-MA    23.17      23.23          4  
  8 Peterson, Max       13 Peddie Aquatic A-NJ    23.51      23.34          3  
  9 Ouzilou, Zaccharie  14 Princeton Tiger-NJ     23.40      23.41          2  
 10 Frazier, Peyton     14 Hydro-sonic Tibu-PV    23.38      23.48          1  
 
Men 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 21.49   3/30/2012 Eddie Zawatski - MA                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Carlos           14 Lebanon YMCA Swi-MA    22.68      22.82 q      
  2 Stellmach, Nathan         14 Greater Waterbur-CT    23.34      22.90 q      
  3 Urgo, Michael             14 Westerly-Pawcatu-NE    23.18      22.99 q      
  4 Laubacher, Will           14 Pine Richland Aq-AM    22.87      23.16 q      
  5 Juhasz, Joshua            14 Western Ymca Wah-MA    23.53      23.17 q      
  6 Frazier, Peyton           14 Hydro-sonic Tibu-PV    23.62      23.38 q      
  7 Ouzilou, Zaccharie        14 Princeton Tiger-NJ     23.78      23.40 q      
  8 Vazquez, Marcelo          14 Peddie Aquatic A-NJ    23.16      23.43 q      
  9 Williams, Giovanni        14 PACK Swim Team o-NI    22.90      23.45 q      
 10 Peterson, Max             13 Peddie Aquatic A-NJ    23.38      23.51 q      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ellis, Jaden              13 Scarlet Aquatics-NJ    23.07      23.55        
 12 Retsch, William           14 Hampton Dolphins-AM    23.30      23.56        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Byrne, Jaden              14 Farmingdale Aqua-MR    23.53      23.59        
 14 Emre, Emir                14 Asphalt Green Un-MR    23.42      23.71        
 15 Nahoum, Scott             14 Peddie Aquatic A-NJ    23.27      23.78        
 16 Cooper, Tyler             14 Windsor Water Ra-CT    23.88      23.79        
 17 Wojcik, Matthew           14 Hatboro Horsham-MA     23.73      23.96        
 18 Littleton, Matthew        14 Pine Richland Aq-AM    23.62      24.01        
 19 Coleman, Jack             14 Cavalier Swim Cl-AM    23.67      24.03        
 20 Roth, Joseph              13 Riverside Aqua C-AM    23.42      24.14        
 21 Keane, Logan              13 Panther Aquatic-CT     23.82      24.20        
 22 Kavanagh, Colin           14 Westfield YMCA-NJ      23.56      24.32        
 23 McMahon, Ryan             14 Caldwell Center-NJ     23.77      24.50        
 24 Schaeffer, Brayden        14 Peddie Aquatic A-NJ    23.63      24.64        
 25 Kennedy, Luke             14 Ridley Area YMCA-MA    23.86      24.81        
 -- Kaback, Max               14 Albany Starfish-AD     22.68         NS        
 -- Kim, Eric                 14 Nation's Capital-PV    22.94         NS        
 -- Zornan Ferguson, Zachary  13 Racer X Aquatics-AM    22.42         NS        
 
Men 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 47.10   3/31/2012 Eddie Zawatski - MA                          
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Stellmach, Nathan   14 Greater Waterbur-CT    49.54      49.70         11  
                  23.65       49.70 (26.05)                                        
  2 Hidalgo, Carlos     14 Lebanon YMCA Swi-MA    50.49      49.79          9  
                  24.11       49.79 (25.68)                                        
  3 Peterson, Max       13 Peddie Aquatic A-NJ    51.24      49.99          8  
                  24.19       49.99 (25.80)                                        
  4 Urgo, Michael       14 Westerly-Pawcatu-NE    50.00      50.10          7  
                  23.67       50.10 (26.43)                                        
  5 Juhasz, Joshua      14 Western Ymca Wah-MA    50.65      50.20          6  
                  24.03       50.20 (26.17)                                        
  6 Williams, Giovanni  14 PACK Swim Team o-NI    51.41      50.75          5  
                  24.44       50.75 (26.31)                                        
  7 Roth, Joseph        13 Riverside Aqua C-AM    50.54      51.04          4  
                  24.11       51.04 (26.93)                                        
  8 Nahoum, Scott       14 Peddie Aquatic A-NJ    50.95      51.30          3  
                  24.45       51.30 (26.85)                                        
  9 Retsch, William     14 Hampton Dolphins-AM    50.77      51.39          2  
                  24.58       51.39 (26.81)                                        
 10 Morse, Elliot       14 Kingfish Swimmin-NE    51.37      51.94          1  
                  24.94       51.94 (27.00)                                        
 
Men 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 47.10   3/31/2012 Eddie Zawatski - MA                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stellmach, Nathan         14 Greater Waterbur-CT    50.21      49.54 q      
                  23.53       49.54 (26.01)                                        
  2 Urgo, Michael             14 Westerly-Pawcatu-NE    50.75      50.00 q      
                  23.36       50.00 (26.64)                                        
  3 Hidalgo, Carlos           14 Lebanon YMCA Swi-MA    50.56      50.49 q      
                  24.21       50.49 (26.28)                                        
  4 Roth, Joseph              13 Riverside Aqua C-AM    50.79      50.54 q      
                  23.83       50.54 (26.71)                                        
  5 Juhasz, Joshua            14 Western Ymca Wah-MA    51.01      50.65 q      
                  24.12       50.65 (26.53)                                        
  6 Retsch, William           14 Hampton Dolphins-AM    51.03      50.77 q      
                  24.28       50.77 (26.49)                                        
  7 Nahoum, Scott             14 Peddie Aquatic A-NJ    51.16      50.95 q      
                  24.50       50.95 (26.45)                                        
  8 Peterson, Max             13 Peddie Aquatic A-NJ    50.19      51.24 q      
                  24.65       51.24 (26.59)                                        
  9 Morse, Elliot             14 Kingfish Swimmin-NE    50.86      51.37 q      
                  24.84       51.37 (26.53)                                        
 10 Williams, Giovanni        14 PACK Swim Team o-NI    50.68      51.41 q      
                  24.39       51.41 (27.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Laubacher, Will           14 Pine Richland Aq-AM    51.14      51.71        
                  24.78       51.71 (26.93)                                        
 12 Byrne, Jaden              14 Farmingdale Aqua-MR    50.46      51.75        
                  24.50       51.75 (27.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Jameson, Clayton          14 Accokeek Stroke-PV     51.03      52.08        
                  24.67       52.08 (27.41)                                        
 -- Kaback, Max               14 Albany Starfish-AD     49.29         NS        
 -- Zornan Ferguson, Zachary  13 Racer X Aquatics-AM    49.39         NS        
 -- Kim, Eric                 14 Nation's Capital-PV    49.55         NS        
 
Men 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 1:42.55        1994 Brett Cline - VA                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Peterson, Max       13 Peddie Aquatic A-NJ  1:49.57    1:46.88         11  
                  24.66       52.15 (27.49)     1:20.20 (28.05)     1:46.88 (26.68)
  2 Crossing, Alex      14 Victor Swim Club-NI  1:49.10    1:47.12          9  
                  25.08       52.31 (27.23)     1:20.28 (27.97)     1:47.12 (26.84)
  3 Morse, Elliot       14 Kingfish Swimmin-NE  1:51.45    1:49.81          8  
                  25.40       53.11 (27.71)     1:21.67 (28.56)     1:49.81 (28.14)
  4 Nahoum, Scott       14 Peddie Aquatic A-NJ  1:51.53    1:50.32          7  
                  24.95       52.52 (27.57)     1:21.18 (28.66)     1:50.32 (29.14)
  5 Hansen, Levi        13 Cavalier Swim Cl-AM  1:52.53    1:51.46          6  
                  25.67       53.82 (28.15)     1:22.82 (29.00)     1:51.46 (28.64)
  6 Woodzell, Ryan      14 Dover YMCA Dolph-MA  1:51.27    1:51.74          5  
                  26.10       54.29 (28.19)     1:23.49 (29.20)     1:51.74 (28.25)
  7 Laubacher, Will     14 Pine Richland Aq-AM  1:52.70    1:51.91          4  
                  25.43       53.73 (28.30)     1:22.98 (29.25)     1:51.91 (28.93)
  8 Kline, Samuel       14 Riverside Aqua C-AM  1:53.42    1:52.23          3  
                  25.89       54.00 (28.11)     1:23.27 (29.27)     1:52.23 (28.96)
  9 Ouzilou, Zaccharie  14 Princeton Tiger-NJ   1:52.79    1:52.56          2  
                  25.65       53.69 (28.04)     1:23.12 (29.43)     1:52.56 (29.44)
 10 Lambert, Zachary    14 State College Ar-MA  1:52.26    1:52.83          1  
                  25.19       53.54 (28.35)     1:23.25 (29.71)     1:52.83 (29.58)
 
Men 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 1:42.55        1994 Brett Cline - VA                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crossing, Alex            14 Victor Swim Club-NI  1:47.76    1:49.10 q      
                  25.28       53.20 (27.92)     1:21.80 (28.60)     1:49.10 (27.30)
  2 Peterson, Max             13 Peddie Aquatic A-NJ  1:49.14    1:49.57 q      
                  25.20       53.20 (28.00)     1:21.93 (28.73)     1:49.57 (27.64)
  3 Woodzell, Ryan            14 Dover YMCA Dolph-MA  1:49.51    1:51.27 q      
                  25.47       53.77 (28.30)     1:22.80 (29.03)     1:51.27 (28.47)
  4 Morse, Elliot             14 Kingfish Swimmin-NE  1:50.93    1:51.45 q      
                  26.00       54.11 (28.11)     1:23.04 (28.93)     1:51.45 (28.41)
  5 Nahoum, Scott             14 Peddie Aquatic A-NJ  1:50.21    1:51.53 q      
                  25.23       53.31 (28.08)     1:22.47 (29.16)     1:51.53 (29.06)
  6 Lambert, Zachary          14 State College Ar-MA  1:51.65    1:52.26 q      
                  25.57       53.98 (28.41)     1:23.56 (29.58)     1:52.26 (28.70)
  7 Hansen, Levi              13 Cavalier Swim Cl-AM  1:51.42    1:52.53 q      
                  25.50       53.42 (27.92)     1:22.98 (29.56)     1:52.53 (29.55)
  8 Laubacher, Will           14 Pine Richland Aq-AM  1:50.28    1:52.70 q      
                  25.67       54.53 (28.86)     1:23.51 (28.98)     1:52.70 (29.19)
  9 Ouzilou, Zaccharie        14 Princeton Tiger-NJ   1:51.63    1:52.79 q      
                  25.62       54.05 (28.43)     1:23.44 (29.39)     1:52.79 (29.35)
 10 Kline, Samuel             14 Riverside Aqua C-AM  1:52.26    1:53.42 q      
                  25.88       54.22 (28.34)     1:23.49 (29.27)     1:53.42 (29.93)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cooper, Tyler             14 Windsor Water Ra-CT  1:52.19    1:56.44        
                  26.26       55.70 (29.44)     1:25.89 (30.19)     1:56.44 (30.55)
 -- Kaback, Max               14 Albany Starfish-AD   1:47.88         NS        
 -- Kim, Eric                 14 Nation's Capital-PV  1:51.55         NS        
 
Men 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 4:37.51        1994 Brett Cline - VA                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Crossing, Alex      14 Victor Swim Club-NI  4:54.18    4:44.30         11  
                  25.43       53.29 (27.86)     1:21.86 (28.57)     1:50.88 (29.02)
        2:19.79 (28.91)     2:48.84 (29.05)     3:18.17 (29.33)     3:47.49 (29.32)
        4:16.67 (29.18)     4:44.30 (27.63)                                        
  2 Swenson, Matthew    14 Westfield YMCA-NJ    4:57.40    4:52.23          9  
                  25.70       54.33 (28.63)     1:23.73 (29.40)     1:52.87 (29.14)
        2:22.35 (29.48)     2:52.17 (29.82)     3:22.21 (30.04)     3:52.37 (30.16)
        4:22.87 (30.50)     4:52.23 (29.36)                                        
  3 Hansen, Levi        13 Cavalier Swim Cl-AM  5:01.75    4:57.43          8  
                  26.31       54.72 (28.41)     1:24.28 (29.56)     1:54.34 (30.06)
        2:24.57 (30.23)     2:55.40 (30.83)     3:26.68 (31.28)     3:57.84 (31.16)
        4:28.81 (30.97)     4:57.43 (28.62)                                        
  4 Vacula, Trent       14 Pine Richland Aq-AM  5:00.90    4:57.66          7  
                  25.37       54.51 (29.14)     1:24.40 (29.89)     1:54.59 (30.19)
        2:25.58 (30.99)     2:56.21 (30.63)     3:27.27 (31.06)     3:58.20 (30.93)
        4:29.02 (30.82)     4:57.66 (28.64)                                        
  5 Nahoum, Scott       14 Peddie Aquatic A-NJ  5:02.84    5:00.33          6  
                  25.60       53.96 (28.36)     1:23.17 (29.21)     1:53.08 (29.91)
        2:23.88 (30.80)     2:55.36 (31.48)     3:26.96 (31.60)     3:58.49 (31.53)
        4:29.71 (31.22)     5:00.33 (30.62)                                        
  6 Woodzell, Ryan      14 Dover YMCA Dolph-MA  4:59.29    5:00.95          5  
                  26.59       55.72 (29.13)     1:25.93 (30.21)     1:56.42 (30.49)
        2:27.45 (31.03)     2:58.51 (31.06)     3:29.63 (31.12)     4:00.96 (31.33)
        4:31.46 (30.50)     5:00.95 (29.49)                                        
  7 Ouzilou, Zaccharie  14 Princeton Tiger-NJ   5:02.50    5:02.43          4  
                  26.49       56.12 (29.63)     1:26.66 (30.54)     1:57.21 (30.55)
        2:28.39 (31.18)     2:59.54 (31.15)     3:30.71 (31.17)     4:01.86 (31.15)
        4:32.46 (30.60)     5:02.43 (29.97)                                        
  8 Clark, Kenneth      14 Westport/Weston-CT   5:01.68    5:05.90          3  
                  26.62       56.25 (29.63)     1:26.34 (30.09)     1:57.31 (30.97)
        2:28.43 (31.12)     2:59.86 (31.43)     3:31.24 (31.38)     4:03.00 (31.76)
        4:35.00 (32.00)     5:05.90 (30.90)                                        
 
Men 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 4:37.51        1994 Brett Cline - VA                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crossing, Alex            14 Victor Swim Club-NI  4:47.94    4:54.18 q      
                  26.02       54.90 (28.88)     1:24.20 (29.30)     1:54.05 (29.85)
        2:24.19 (30.14)     2:54.37 (30.18)     3:24.39 (30.02)     3:54.41 (30.02)
        4:24.69 (30.28)     4:54.18 (29.49)                                        
  2 Swenson, Matthew          14 Westfield YMCA-NJ    4:53.82    4:57.40 q      
                  26.43       55.92 (29.49)     1:25.63 (29.71)     1:56.09 (30.46)
        2:26.49 (30.40)     2:56.57 (30.08)     3:27.03 (30.46)     3:57.60 (30.57)
        4:28.02 (30.42)     4:57.40 (29.38)                                        
  3 Woodzell, Ryan            14 Dover YMCA Dolph-MA  4:57.43    4:59.29 q      
                  26.90       56.20 (29.30)     1:26.29 (30.09)     1:56.57 (30.28)
        2:27.07 (30.50)     2:57.74 (30.67)     3:29.09 (31.35)     3:59.89 (30.80)
        4:30.11 (30.22)     4:59.29 (29.18)                                        
  4 Vacula, Trent             14 Pine Richland Aq-AM  4:57.78    5:00.90 q      
                  26.19       55.80 (29.61)     1:26.12 (30.32)     1:56.95 (30.83)
        2:27.85 (30.90)     2:58.89 (31.04)     3:29.76 (30.87)     4:00.72 (30.96)
        4:31.94 (31.22)     5:00.90 (28.96)                                        
  5 Clark, Kenneth            14 Westport/Weston-CT   5:01.39    5:01.68 q      
                  27.38       56.98 (29.60)     1:26.87 (29.89)     1:57.10 (30.23)
        2:27.69 (30.59)     2:58.41 (30.72)     3:29.32 (30.91)     4:00.40 (31.08)
        4:31.52 (31.12)     5:01.68 (30.16)                                        
  6 Hansen, Levi              13 Cavalier Swim Cl-AM  5:01.14    5:01.75 q      
                  26.46       55.49 (29.03)     1:25.58 (30.09)     1:56.10 (30.52)
        2:27.22 (31.12)     2:58.52 (31.30)     3:29.67 (31.15)     4:01.05 (31.38)
        4:32.09 (31.04)     5:01.75 (29.66)                                        
  7 Ouzilou, Zaccharie        14 Princeton Tiger-NJ   4:58.13    5:02.50 q      
                  26.08       55.02 (28.94)     1:24.81 (29.79)     1:55.44 (30.63)
        2:26.63 (31.19)     2:58.21 (31.58)     3:29.65 (31.44)     4:01.25 (31.60)
        4:32.68 (31.43)     5:02.50 (29.82)                                        
  8 Nahoum, Scott             14 Peddie Aquatic A-NJ  4:57.90    5:02.84 q      
                  26.56       55.94 (29.38)     1:26.00 (30.06)     1:56.36 (30.36)
        2:27.16 (30.80)     2:58.22 (31.06)     3:29.71 (31.49)     4:01.27 (31.56)
        4:32.75 (31.48)     5:02.84 (30.09)                                        
  9 Lee, Jacob                14 Westport/Weston-CT   5:00.21    5:05.48 q      
                  27.33       56.91 (29.58)     1:26.96 (30.05)     1:57.44 (30.48)
        2:28.21 (30.77)     2:59.33 (31.12)     3:30.57 (31.24)     4:02.17 (31.60)
        4:34.08 (31.91)     5:05.48 (31.40)                                        
 
Men 13-14 1000 Yard Freestyle Fastest Heat @ Final
===============================================================================
   EZ record: Z 9:38.40        1994 Joe Curreri - MD                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crossing, Alex      14 Victor Swim Club-NI 10:03.09    9:53.46         11  
                  26.46       55.48 (29.02)     1:24.65 (29.17)     1:54.07 (29.42)
        2:23.53 (29.46)     2:53.41 (29.88)     3:23.29 (29.88)     3:53.18 (29.89)
        4:23.21 (30.03)     4:53.52 (30.31)     5:23.77 (30.25)     5:53.98 (30.21)
        6:24.26 (30.28)     6:54.49 (30.23)     7:24.50 (30.01)     7:54.81 (30.31)
        8:24.74 (29.93)     8:54.79 (30.05)     9:24.85 (30.06)     9:53.46 (28.61)
  2 Swenson, Matthew    14 Westfield YMCA-NJ   10:00.11   10:04.12          9  
                  26.52       55.67 (29.15)     1:25.20 (29.53)     1:54.96 (29.76)
        2:25.33 (30.37)     2:55.59 (30.26)     3:26.04 (30.45)     3:56.28 (30.24)
        4:27.03 (30.75)     4:57.79 (30.76)     5:28.41 (30.62)     5:58.91 (30.50)
        6:29.32 (30.41)     7:00.20 (30.88)     7:30.91 (30.71)     8:01.97 (31.06)
        8:32.62 (30.65)     9:03.80 (31.18)     9:34.42 (30.62)    10:04.12 (29.70)
  3 Nahoum, Scott       14 Peddie Aquatic A-NJ 10:21.25   10:14.63          8  
                  26.95       56.48 (29.53)     1:26.48 (30.00)     1:57.15 (30.67)
        2:28.02 (30.87)     2:58.94 (30.92)     3:30.05 (31.11)     4:01.69 (31.64)
        4:32.82 (31.13)     5:04.23 (31.41)     5:35.49 (31.26)     6:06.76 (31.27)
        6:38.17 (31.41)     7:09.16 (30.99)     7:40.30 (31.14)     8:11.53 (31.23)
        8:42.37 (30.84)     9:13.68 (31.31)     9:44.56 (30.88)    10:14.63 (30.07)
  4 Hansen, Levi        13 Cavalier Swim Cl-AM 10:17.21   10:16.62          7  
                  26.97       56.38 (29.41)     1:26.62 (30.24)     1:57.21 (30.59)
        2:28.23 (31.02)     2:59.34 (31.11)     3:30.64 (31.30)     4:01.95 (31.31)
        4:33.53 (31.58)     5:04.56 (31.03)     5:36.10 (31.54)     6:07.37 (31.27)
        6:38.76 (31.39)     7:10.39 (31.63)     7:41.82 (31.43)     8:12.95 (31.13)
        8:44.29 (31.34)     9:15.57 (31.28)     9:46.77 (31.20)    10:16.62 (29.85)
  5 Woodzell, Ryan      14 Dover YMCA Dolph-MA 10:23.47   10:17.08          6  
                  27.98       58.44 (30.46)     1:29.50 (31.06)     2:00.37 (30.87)
        2:31.64 (31.27)     3:03.25 (31.61)     3:34.56 (31.31)     4:05.86 (31.30)
        4:37.04 (31.18)     5:08.62 (31.58)     5:39.59 (30.97)     6:11.16 (31.57)
        6:42.80 (31.64)     7:13.56 (30.76)     7:44.78 (31.22)     8:15.87 (31.09)
        8:46.71 (30.84)     9:17.56 (30.85)     9:47.82 (30.26)    10:17.08 (29.26)
  6 Ouzilou, Zaccharie  14 Princeton Tiger-NJ  10:25.70   10:21.36          5  
                  26.97       56.92 (29.95)     1:27.69 (30.77)     1:59.12 (31.43)
        2:30.32 (31.20)     3:01.56 (31.24)     3:32.99 (31.43)     4:04.25 (31.26)
        4:35.19 (30.94)     5:06.20 (31.01)     5:37.55 (31.35)     6:08.92 (31.37)
        6:40.50 (31.58)     7:12.48 (31.98)     7:43.87 (31.39)     8:15.55 (31.68)
        8:47.52 (31.97)     9:19.61 (32.09)     9:51.10 (31.49)    10:21.36 (30.26)
  7 Pae, Jay            13 Phoenix Aquatic-MR  10:16.12   10:35.02          4  
                  26.83       57.01 (30.18)     1:28.08 (31.07)     1:59.62 (31.54)
        2:31.82 (32.20)     3:03.32 (31.50)     3:34.96 (31.64)     4:07.50 (32.54)
        4:39.30 (31.80)     5:12.12 (32.82)     5:44.66 (32.54)     6:17.08 (32.42)
        6:49.53 (32.45)     7:22.39 (32.86)     7:55.50 (33.11)     8:27.07 (31.57)
        8:59.53 (32.46)     9:32.07 (32.54)    10:03.97 (31.90)    10:35.02 (31.05)
  8 Morse, Elliot       14 Kingfish Swimmin-NE 10:21.21   10:35.09          3  
                  26.99       56.85 (29.86)     1:27.70 (30.85)     1:59.19 (31.49)
        2:30.57 (31.38)     3:02.50 (31.93)     3:34.47 (31.97)     4:06.64 (32.17)
        4:39.10 (32.46)     5:11.77 (32.67)     5:44.83 (33.06)     6:17.66 (32.83)
        6:50.85 (33.19)     7:24.14 (33.29)     7:57.19 (33.05)     8:29.96 (32.77)
        9:01.80 (31.84)     9:33.90 (32.10)    10:05.88 (31.98)    10:35.09 (29.21)
  9 Vacula, Trent       14 Pine Richland Aq-AM 10:26.87   10:39.25          2  
                  27.65       59.20 (31.55)     1:31.04 (31.84)     2:02.83 (31.79)
        2:34.46 (31.63)     3:07.38 (32.92)     3:39.79 (32.41)     4:12.17 (32.38)
        4:44.18 (32.01)     5:16.58 (32.40)     5:49.40 (32.82)     6:22.51 (33.11)
        6:55.34 (32.83)     7:28.22 (32.88)     8:00.78 (32.56)     8:33.15 (32.37)
        9:05.66 (32.51)     9:38.02 (32.36)    10:09.00 (30.98)    10:39.25 (30.25)
 
Men 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 16:06.05        1992 Matt Maurer - AM                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crossing, Alex      14 Victor Swim Club-NI 16:49.47   16:33.83         11  
                  26.72       55.46 (28.74)     1:24.96 (29.50)     1:54.54 (29.58)
        2:24.34 (29.80)     2:54.13 (29.79)     3:23.90 (29.77)     3:53.84 (29.94)
        4:23.74 (29.90)     4:53.71 (29.97)     5:23.92 (30.21)     5:54.10 (30.18)
        6:24.83 (30.73)     6:55.11 (30.28)     7:25.55 (30.44)     7:55.73 (30.18)
        8:26.23 (30.50)     8:56.89 (30.66)     9:27.14 (30.25)     9:57.80 (30.66)
       10:28.06 (30.26)    10:58.32 (30.26)    11:28.40 (30.08)    11:58.98 (30.58)
       12:29.81 (30.83)    13:00.31 (30.50)    13:31.23 (30.92)    14:01.37 (30.14)
       14:31.73 (30.36)    15:02.68 (30.95)    15:33.20 (30.52)    16:03.88 (30.68)
       16:33.83 (29.95)
  2 Vacula, Trent       14 Pine Richland Aq-AM 17:10.94   16:49.53          9  
                  26.79       55.97 (29.18)     1:25.73 (29.76)     1:55.84 (30.11)
        2:26.04 (30.20)     2:56.21 (30.17)     3:26.88 (30.67)     3:57.77 (30.89)
        4:28.71 (30.94)     4:59.69 (30.98)     5:30.17 (30.48)     6:00.82 (30.65)
        6:32.10 (31.28)     7:03.32 (31.22)     7:34.51 (31.19)     8:05.64 (31.13)
        8:36.31 (30.67)     9:07.20 (30.89)     9:38.73 (31.53)    10:09.21 (30.48)
       10:39.85 (30.64)    11:10.96 (31.11)    11:42.08 (31.12)    12:12.82 (30.74)
       12:43.74 (30.92)    13:14.92 (31.18)    13:46.03 (31.11)    14:16.77 (30.74)
       14:47.43 (30.66)    15:18.66 (31.23)    15:49.76 (31.10)    16:20.66 (30.90)
       16:49.53 (28.87)
  3 Pae, Jay            13 Phoenix Aquatic-MR  17:20.87   17:17.23          8  
                  26.75       56.34 (29.59)     1:26.78 (30.44)     1:57.29 (30.51)
        2:28.19 (30.90)     2:59.09 (30.90)     3:30.59 (31.50)     4:02.00 (31.41)
        4:33.97 (31.97)     5:05.59 (31.62)     5:37.89 (32.30)     6:10.51 (32.62)
        6:42.58 (32.07)     7:14.90 (32.32)     7:47.27 (32.37)     8:19.32 (32.05)
        8:51.29 (31.97)     9:23.13 (31.84)     9:55.34 (32.21)    10:27.00 (31.66)
       10:59.01 (32.01)    11:31.28 (32.27)    12:03.35 (32.07)    12:35.30 (31.95)
       13:06.60 (31.30)    13:38.49 (31.89)    14:10.69 (32.20)    14:42.67 (31.98)
       15:14.05 (31.38)    15:44.82 (30.77)    16:16.42 (31.60)    16:47.56 (31.14)
       17:17.23 (29.67)
  4 Hansen, Levi        13 Cavalier Swim Cl-AM 17:08.21   17:19.18          7  
                  27.21       56.84 (29.63)     1:27.00 (30.16)     1:57.78 (30.78)
        2:28.88 (31.10)     3:00.12 (31.24)     3:31.41 (31.29)     4:02.89 (31.48)
        4:34.72 (31.83)     5:06.36 (31.64)     5:37.98 (31.62)     6:09.86 (31.88)
        6:41.90 (32.04)     7:14.01 (32.11)     7:45.92 (31.91)     8:18.12 (32.20)
        8:50.09 (31.97)     9:22.09 (32.00)     9:54.17 (32.08)    10:26.17 (32.00)
       10:58.35 (32.18)    11:30.25 (31.90)    12:02.36 (32.11)    12:34.29 (31.93)
       13:06.21 (31.92)    13:38.25 (32.04)    14:10.26 (32.01)    14:42.27 (32.01)
       15:14.08 (31.81)    15:45.70 (31.62)    16:17.39 (31.69)    16:48.86 (31.47)
       17:19.18 (30.32)
 
Men 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 52.08        2015 Josiah Lauver - MA                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Roth, Joseph        13 Riverside Aqua C-AM    54.69      53.50         11  
                  26.12       53.50 (27.38)                                        
  2 Retsch, William     14 Hampton Dolphins-AM    55.10      54.92          9  
                  26.74       54.92 (28.18)                                        
  3 Juhasz, Joshua      14 Western Ymca Wah-MA    55.95      55.40          8  
                  26.73       55.40 (28.67)                                        
  4 Emre, Emir          14 Asphalt Green Un-MR    57.94      55.93          7  
                  26.57       55.93 (29.36)                                        
  5 Hennessy, Seamus    14 Amity Regional A-CT  1:00.86      57.54          6  
                  27.86       57.54 (29.68)                                        
  6 Jameson, Clayton    14 Accokeek Stroke-PV     59.52      57.62          5  
                  27.55       57.62 (30.07)                                        
  7 Coleman, Jack       14 Cavalier Swim Cl-AM    58.97      58.72          4  
                  28.32       58.72 (30.40)                                        
 
Men 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 52.08        2015 Josiah Lauver - MA                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Roth, Joseph              13 Riverside Aqua C-AM    55.62      54.69 q      
                  27.05       54.69 (27.64)                                        
  2 Retsch, William           14 Hampton Dolphins-AM    54.40      55.10 q      
                  26.94       55.10 (28.16)                                        
  3 Juhasz, Joshua            14 Western Ymca Wah-MA    55.59      55.95 q      
                  26.74       55.95 (29.21)                                        
  4 Hidalgo, Carlos           14 Lebanon YMCA Swi-MA    57.27      57.68 q      
                  27.46       57.68 (30.22)                                        
  5 Emre, Emir                14 Asphalt Green Un-MR    55.88      57.94 q      
                  27.46       57.94 (30.48)                                        
  6 Coleman, Jack             14 Cavalier Swim Cl-AM    57.08      58.97 q      
                  28.48       58.97 (30.49)                                        
  7 Jameson, Clayton          14 Accokeek Stroke-PV     56.39      59.52 q      
                  28.60       59.52 (30.92)                                        
  8 Hennessy, Seamus          14 Amity Regional A-CT    57.14    1:00.86 q      
                  30.00     1:00.86 (30.86)                                        
 
Men 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:53.64        2001 Nathaniel Moore - MR                       
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Roth, Joseph        13 Riverside Aqua C-AM  2:03.02    1:56.92         11  
                  26.64       55.34 (28.70)     1:25.72 (30.38)     1:56.92 (31.20)
  2 Retsch, William     14 Hampton Dolphins-AM  1:59.36    1:59.51          9  
                  27.73       57.77 (30.04)     1:28.68 (30.91)     1:59.51 (30.83)
  3 Quested, Finn       14 Patriot Swim Tea-MR  2:03.11    2:00.68          8  
                  28.04       58.50 (30.46)     1:29.23 (30.73)     2:00.68 (31.45)
  4 Emre, Emir          14 Asphalt Green Un-MR  2:02.20    2:01.48          7  
                  28.06       59.18 (31.12)     1:30.88 (31.70)     2:01.48 (30.60)
  5 Giller, Maxim       14 Peddie Aquatic A-NJ  2:02.58    2:01.55          6  
                  29.06       59.70 (30.64)     1:30.91 (31.21)     2:01.55 (30.64)
  6 Giunta, Noah        13 Three Village Sw-MR  2:02.48    2:02.23          5  
                  28.49       59.36 (30.87)     1:30.69 (31.33)     2:02.23 (31.54)
  7 Strotheide, Ryan    14 Nation's Capital-PV  2:02.00    2:02.26          4  
                  28.31       58.81 (30.50)     1:30.72 (31.91)     2:02.26 (31.54)
  8 Juhasz, Joshua      14 Western Ymca Wah-MA  2:04.84    2:03.39          3  
                  28.16       59.57 (31.41)     1:31.60 (32.03)     2:03.39 (31.79)
  9 Lambert, Zachary    14 State College Ar-MA  2:04.79    2:04.70          2  
                  27.66       58.52 (30.86)     1:31.48 (32.96)     2:04.70 (33.22)
 10 Hansen, Levi        13 Cavalier Swim Cl-AM  2:03.66    2:07.05          1  
                  29.04     1:00.82 (31.78)     1:33.93 (33.11)     2:07.05 (33.12)
 
Men 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:53.64        2001 Nathaniel Moore - MR                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Retsch, William           14 Hampton Dolphins-AM  2:00.58    1:59.36 q      
                  27.62       57.89 (30.27)     1:28.90 (31.01)     1:59.36 (30.46)
  2 Strotheide, Ryan          14 Nation's Capital-PV  2:03.48    2:02.00 q      
                  28.19       58.59 (30.40)     1:30.07 (31.48)     2:02.00 (31.93)
  3 Emre, Emir                14 Asphalt Green Un-MR  2:05.06    2:02.20 q      
                  28.59       59.74 (31.15)     1:31.84 (32.10)     2:02.20 (30.36)
  4 Giunta, Noah              13 Three Village Sw-MR  2:03.88    2:02.48 q      
                  28.80       59.63 (30.83)     1:31.37 (31.74)     2:02.48 (31.11)
  5 Giller, Maxim             14 Peddie Aquatic A-NJ  2:02.93    2:02.58 q      
                  29.02       59.79 (30.77)     1:31.53 (31.74)     2:02.58 (31.05)
  6 Roth, Joseph              13 Riverside Aqua C-AM  2:01.97    2:03.02 q      
                  28.04       59.00 (30.96)     1:31.19 (32.19)     2:03.02 (31.83)
  7 Quested, Finn             14 Patriot Swim Tea-MR  2:03.62    2:03.11 q      
                  27.40       57.36 (29.96)     1:29.73 (32.37)     2:03.11 (33.38)
  8 Hansen, Levi              13 Cavalier Swim Cl-AM  2:03.77    2:03.66 q      
                  28.75       59.22 (30.47)     1:31.52 (32.30)     2:03.66 (32.14)
  9 Lambert, Zachary          14 State College Ar-MA  2:01.14    2:04.79 q      
                  28.05       58.66 (30.61)     1:31.34 (32.68)     2:04.79 (33.45)
 10 Juhasz, Joshua            14 Western Ymca Wah-MA  2:04.96    2:04.84 q      
                  28.12       59.36 (31.24)     1:31.69 (32.33)     2:04.84 (33.15)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Seeley, Connor            14 Seneca Valley Sw-AM  2:04.91    2:07.32        
                  29.90     1:01.89 (31.99)     1:34.85 (32.96)     2:07.32 (32.47)
 12 Hennessy, Seamus          14 Amity Regional A-CT  2:04.07    2:07.37        
                  28.73       59.97 (31.24)     1:33.59 (33.62)     2:07.37 (33.78)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Nahoum, Scott             14 Peddie Aquatic A-NJ  2:05.07    2:07.77        
                  29.77     1:01.67 (31.90)     1:34.29 (32.62)     2:07.77 (33.48)
 
Men 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 58.64        2001 Shaun Armstrong - MR                         
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Velasquez, Angel    14 Eagle Aquatic CL-NJ  1:02.81    1:02.54         11  
                  29.68     1:02.54 (32.86)                                        
  2 Cooper, Tyler       14 Windsor Water Ra-CT  1:03.90    1:02.88          9  
                  29.51     1:02.88 (33.37)                                        
  3 Xu, Haihan          14 Seneca Valley Sw-AM  1:04.67    1:03.32          8  
                  29.99     1:03.32 (33.33)                                        
  4 Morse, Elliot       14 Kingfish Swimmin-NE  1:04.56    1:03.35          7  
                  29.98     1:03.35 (33.37)                                        
  5 Gardner, Brandon    14 Nation's Capital-PV  1:03.90    1:03.80          6  
                  30.18     1:03.80 (33.62)                                        
  6 Wolfenden, Max      14 Ridgefield Aquat-CT  1:04.11    1:03.95          5  
                  30.40     1:03.95 (33.55)                                        
  7 Holler, John        13 Hauppauge Athlet-MR  1:04.99    1:04.52          4  
                  30.43     1:04.52 (34.09)                                        
  8 Magda, Dylan        13 Mercury Swimming-NI  1:04.93    1:04.84          3  
                  30.55     1:04.84 (34.29)                                        
  9 Kavanagh, Colin     14 Westfield YMCA-NJ    1:04.93    1:05.46          2  
                  29.97     1:05.46 (35.49)                                        
 10 Eckman, Samuel      14 Albany Starfish-AD   1:05.47    1:05.55          1  
                  31.07     1:05.55 (34.48)                                        
 
Men 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 58.64        2001 Shaun Armstrong - MR                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Velasquez, Angel          14 Eagle Aquatic CL-NJ  1:01.52    1:02.81 q      
                  29.97     1:02.81 (32.84)                                        
  2 Gardner, Brandon          14 Nation's Capital-PV  1:03.77    1:03.90 q      
                  30.02     1:03.90 (33.88)                                        
  2 Cooper, Tyler             14 Windsor Water Ra-CT  1:02.06    1:03.90 q      
                  29.98     1:03.90 (33.92)                                        
  4 Wolfenden, Max            14 Ridgefield Aquat-CT  1:02.94    1:04.11 q      
                  30.36     1:04.11 (33.75)                                        
  5 Morse, Elliot             14 Kingfish Swimmin-NE  1:04.82    1:04.56 q      
                  30.54     1:04.56 (34.02)                                        
  6 Xu, Haihan                14 Seneca Valley Sw-AM  1:03.98    1:04.67 q      
                  30.87     1:04.67 (33.80)                                        
  7 Magda, Dylan              13 Mercury Swimming-NI  1:04.65    1:04.93 q      
                  30.86     1:04.93 (34.07)                                        
  7 Kavanagh, Colin           14 Westfield YMCA-NJ    1:02.86    1:04.93 q      
                  30.08     1:04.93 (34.85)                                        
  9 Holler, John              13 Hauppauge Athlet-MR  1:04.69    1:04.99 q      
                  30.59     1:04.99 (34.40)                                        
 10 Eckman, Samuel            14 Albany Starfish-AD   1:05.31    1:05.47 q      
                  31.76     1:05.47 (33.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Liu, Allan                14 Peters Township-AM   1:06.24    1:05.51        
                  31.41     1:05.51 (34.10)                                        
 12 Eaton, Nate               13 Clarence Swim Cl-NI  1:04.79    1:05.58        
                  30.71     1:05.58 (34.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hoie, Erik                13 Berkeley Aquatic-NJ  1:05.36    1:06.43        
                  31.16     1:06.43 (35.27)                                        
 14 Vacula, Trent             14 Pine Richland Aq-AM  1:05.79    1:06.50        
                  31.46     1:06.50 (35.04)                                        
 15 Weinstein, Michael        13 Westchester Aqua-MR  1:06.18    1:06.85        
                  32.14     1:06.85 (34.71)                                        
 16 Marshall, Liam            14 Clifton Park-Hal-AD  1:05.94    1:08.17        
                  32.31     1:08.17 (35.86)                                        
 -- McMahon, Ryan             14 Caldwell Center-NJ   1:04.79         DQ        
      Head not up
                  30.90          DQ (35.00)                                        
 -- Wu, Justin                14 Amity Regional A-CT  1:05.87         NS        
 -- Kaback, Max               14 Albany Starfish-AD   1:06.35         NS        
 
Men 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 2:06.15    4/2/2004 P.J. J Koppel - MA                         
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Xu, Haihan          14 Seneca Valley Sw-AM  2:17.56    2:14.86         11  
                  30.51     1:03.93 (33.42)     1:38.91 (34.98)     2:14.86 (35.95)
  2 Wolfenden, Max      14 Ridgefield Aquat-CT  2:18.33    2:15.02          9  
                  30.18     1:04.63 (34.45)     1:40.21 (35.58)     2:15.02 (34.81)
  3 Gardner, Brandon    14 Nation's Capital-PV  2:19.43    2:18.16          8  
                  31.03     1:05.95 (34.92)     1:41.92 (35.97)     2:18.16 (36.24)
  4 Cooper, Tyler       14 Windsor Water Ra-CT  2:21.21    2:18.78          7  
                  31.61     1:06.68 (35.07)     1:42.48 (35.80)     2:18.78 (36.30)
  5 Magda, Dylan        13 Mercury Swimming-NI  2:21.51    2:19.76          6  
                  31.60     1:06.70 (35.10)     1:43.28 (36.58)     2:19.76 (36.48)
  6 Carper, Matt        14 Pine Richland Aq-AM  2:21.17    2:19.80          5  
                  31.57     1:07.43 (35.86)     1:43.80 (36.37)     2:19.80 (36.00)
  7 Velasquez, Angel    14 Eagle Aquatic CL-NJ  2:21.57    2:19.87          4  
                  31.59     1:07.74 (36.15)     1:43.99 (36.25)     2:19.87 (35.88)
  8 Morse, Elliot       14 Kingfish Swimmin-NE  2:20.23    2:21.75          3  
                  32.05     1:07.92 (35.87)     1:44.60 (36.68)     2:21.75 (37.15)
  9 Grant, Logan        14 Nation's Capital-PV  2:24.67    2:24.33          2  
                  32.69     1:08.92 (36.23)     1:46.26 (37.34)     2:24.33 (38.07)
 
Men 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 2:06.15    4/2/2004 P.J. J Koppel - MA                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Xu, Haihan                14 Seneca Valley Sw-AM  2:16.71    2:17.56 q      
                  31.42     1:06.15 (34.73)     1:41.58 (35.43)     2:17.56 (35.98)
  2 Holler, John              13 Hauppauge Athlet-MR  2:19.46    2:18.30 q      
                  31.05     1:05.98 (34.93)     1:41.55 (35.57)     2:18.30 (36.75)
  3 Wolfenden, Max            14 Ridgefield Aquat-CT  2:15.06    2:18.33 q      
                  31.31     1:06.03 (34.72)     1:42.01 (35.98)     2:18.33 (36.32)
  4 Gardner, Brandon          14 Nation's Capital-PV  2:17.75    2:19.43 q      
                  31.56     1:06.80 (35.24)     1:43.13 (36.33)     2:19.43 (36.30)
  5 Morse, Elliot             14 Kingfish Swimmin-NE  2:21.00    2:20.23 q      
                  32.20     1:07.82 (35.62)     1:44.24 (36.42)     2:20.23 (35.99)
  6 Stellmach, Nathan         14 Greater Waterbur-CT  2:18.49    2:20.55 q      
                  31.42     1:07.10 (35.68)     1:43.54 (36.44)     2:20.55 (37.01)
  7 Carper, Matt              14 Pine Richland Aq-AM  2:22.73    2:21.17 q      
                  32.44     1:09.04 (36.60)     1:45.21 (36.17)     2:21.17 (35.96)
  8 Cooper, Tyler             14 Windsor Water Ra-CT  2:17.99    2:21.21 q      
                  31.82     1:07.10 (35.28)     1:43.51 (36.41)     2:21.21 (37.70)
  9 Magda, Dylan              13 Mercury Swimming-NI  2:18.96    2:21.51 q      
                  31.73     1:07.48 (35.75)     1:44.27 (36.79)     2:21.51 (37.24)
 10 Velasquez, Angel          14 Eagle Aquatic CL-NJ  2:19.62    2:21.57 q      
                  32.12     1:08.30 (36.18)     1:45.59 (37.29)     2:21.57 (35.98)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Eckman, Samuel            14 Albany Starfish-AD   2:23.47    2:24.65        
                  32.90     1:10.26 (37.36)     1:48.11 (37.85)     2:24.65 (36.54)
 12 Grant, Logan              14 Nation's Capital-PV  2:23.07    2:24.67        
                  32.86     1:09.43 (36.57)     1:46.64 (37.21)     2:24.67 (38.03)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hoie, Erik                13 Berkeley Aquatic-NJ  2:18.77    2:27.42        
                  32.12     1:07.83 (35.71)     1:47.51 (39.68)     2:27.42 (39.91)
 14 Eaton, Nate               13 Clarence Swim Cl-NI  2:22.29    2:27.65        
                  32.33     1:09.55 (37.22)     1:48.45 (38.90)     2:27.65 (39.20)
 -- Lee, Andrew               13 Scarlet Aquatics-NJ  2:23.07         NS        
 
Men 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 51.06        2003 Daniel Madwed - CT                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Retsch, William     14 Hampton Dolphins-AM    55.32      54.79         11  
                  25.50       54.79 (29.29)                                        
  2 Woodzell, Ryan      14 Dover YMCA Dolph-MA    55.44      54.80          9  
                  26.04       54.80 (28.76)                                        
  3 Vazquez, Marcelo    14 Peddie Aquatic A-NJ    55.97      55.04          8  
                  25.69       55.04 (29.35)                                        
  4 Coleman, Jack       14 Cavalier Swim Cl-AM    55.48      55.59          7  
                  25.59       55.59 (30.00)                                        
  5 Ouzilou, Zaccharie  14 Princeton Tiger-NJ     56.20      56.03          6  
                  26.20       56.03 (29.83)                                        
  6 Hidalgo, Carlos     14 Lebanon YMCA Swi-MA    56.07      56.27          5  
                  25.35       56.27 (30.92)                                        
  7 Blazer, Gavin       14 Seneca Valley Sw-AM    56.86      56.38          4  
                  26.30       56.38 (30.08)                                        
  8 Roth, Joseph        13 Riverside Aqua C-AM    57.03      56.58          3  
                  25.76       56.58 (30.82)                                        
  9 Schultz, Graham     14 Nation's Capital-PV    56.56      57.25          2  
                  26.72       57.25 (30.53)                                        
 10 Ellis, Jaden        13 Scarlet Aquatics-NJ    57.95      57.41          1  
                  26.18       57.41 (31.23)                                        
 
Men 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 51.06        2003 Daniel Madwed - CT                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Retsch, William           14 Hampton Dolphins-AM    54.93      55.32 q      
                  26.41       55.32 (28.91)                                        
  2 Woodzell, Ryan            14 Dover YMCA Dolph-MA    54.82      55.44 q      
                  26.10       55.44 (29.34)                                        
  3 Coleman, Jack             14 Cavalier Swim Cl-AM    56.45      55.48 q      
                  25.75       55.48 (29.73)                                        
  4 Vazquez, Marcelo          14 Peddie Aquatic A-NJ    55.86      55.97 q      
                  26.09       55.97 (29.88)                                        
  5 Hidalgo, Carlos           14 Lebanon YMCA Swi-MA    56.06      56.07 q      
                  25.44       56.07 (30.63)                                        
  6 Ouzilou, Zaccharie        14 Princeton Tiger-NJ     56.00      56.20 q      
                  26.27       56.20 (29.93)                                        
  7 Schultz, Graham           14 Nation's Capital-PV    56.55      56.56 q      
                  26.50       56.56 (30.06)                                        
  8 Blazer, Gavin             14 Seneca Valley Sw-AM    56.20      56.86 q      
                  26.87       56.86 (29.99)                                        
  9 Roth, Joseph              13 Riverside Aqua C-AM    56.55      57.03 q      
                  27.28       57.03 (29.75)                                        
 10 Ellis, Jaden              13 Scarlet Aquatics-NJ    56.47      57.95 q      
                  26.49       57.95 (31.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Kaback, Max               14 Albany Starfish-AD     54.64         NS        
 -- Kim, Eric                 14 Nation's Capital-PV    55.35         NS        
 
Men 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 1:51.96        2003 Daniel Madwed - CT                         
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Crossing, Alex      14 Victor Swim Club-NI  2:03.36    1:59.76         11  
                  26.98       58.07 (31.09)     1:29.14 (31.07)     1:59.76 (30.62)
  2 Peterson, Max       13 Peddie Aquatic A-NJ  2:08.04    2:04.07          9  
                  26.96       58.24 (31.28)     1:31.51 (33.27)     2:04.07 (32.56)
  3 Giunta, Noah        13 Three Village Sw-MR  2:06.13    2:04.81          8  
                  27.72       59.35 (31.63)     1:31.63 (32.28)     2:04.81 (33.18)
  4 Woodzell, Ryan      14 Dover YMCA Dolph-MA  2:06.11    2:06.29          7  
                  27.00       59.38 (32.38)     1:32.41 (33.03)     2:06.29 (33.88)
  5 Grant, Logan        14 Nation's Capital-PV  2:08.67    2:08.55          6  
                  28.26     1:00.44 (32.18)     1:33.88 (33.44)     2:08.55 (34.67)
  6 Ouzilou, Zaccharie  14 Princeton Tiger-NJ   2:09.88    2:09.98          5  
                  27.52     1:00.22 (32.70)     1:34.84 (34.62)     2:09.98 (35.14)
 
Men 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 1:51.96        2003 Daniel Madwed - CT                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crossing, Alex            14 Victor Swim Club-NI  2:02.52    2:03.36 q      
                  27.52       59.28 (31.76)     1:31.86 (32.58)     2:03.36 (31.50)
  2 Woodzell, Ryan            14 Dover YMCA Dolph-MA  2:03.49    2:06.11 q      
                  27.55       58.84 (31.29)     1:32.43 (33.59)     2:06.11 (33.68)
  3 Giunta, Noah              13 Three Village Sw-MR  2:06.31    2:06.13 q      
                  27.96       59.80 (31.84)     1:32.77 (32.97)     2:06.13 (33.36)
  4 Peterson, Max             13 Peddie Aquatic A-NJ  2:04.45    2:08.04 q      
                  27.89       59.78 (31.89)     1:33.65 (33.87)     2:08.04 (34.39)
  5 Grant, Logan              14 Nation's Capital-PV  2:06.16    2:08.67 q      
                  28.30     1:00.15 (31.85)     1:33.88 (33.73)     2:08.67 (34.79)
  6 Ouzilou, Zaccharie        14 Princeton Tiger-NJ   2:07.15    2:09.88 q      
                  27.75       59.78 (32.03)     1:33.90 (34.12)     2:09.88 (35.98)
 -- Swenson, Matthew          14 Westfield YMCA-NJ    2:03.93        DFS        
      Declared false start
 -- Kim, Eric                 14 Nation's Capital-PV  2:03.40         NS        
 -- Zornan Ferguson, Zachary  13 Racer X Aquatics-AM  2:06.63         NS        
 
Men 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 1:55.44        2002 Jon Roberts - NI                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Retsch, William     14 Hampton Dolphins-AM  2:02.10    2:01.41         11  
                  25.88       55.73 (29.85)     1:33.04 (37.31)     2:01.41 (28.37)
  2 Morse, Elliot       14 Kingfish Swimmin-NE  2:05.88    2:02.64          9  
                  26.66       58.08 (31.42)     1:34.42 (36.34)     2:02.64 (28.22)
  3 Stellmach, Nathan   14 Greater Waterbur-CT  2:05.32    2:02.98          8  
                  26.76       59.12 (32.36)     1:34.53 (35.41)     2:02.98 (28.45)
  4 Coleman, Jack       14 Cavalier Swim Cl-AM  2:02.70    2:03.27          7  
                  25.89       57.04 (31.15)     1:33.91 (36.87)     2:03.27 (29.36)
  5 Vacula, Trent       14 Pine Richland Aq-AM  2:05.74    2:04.65          6  
                  27.08       58.67 (31.59)     1:35.85 (37.18)     2:04.65 (28.80)
  6 Roth, Joseph        13 Riverside Aqua C-AM  2:05.11    2:06.33          5  
                                                      57.95 ( )   2:06.33 (1:08.38)
  7 Lambert, Zachary    14 State College Ar-MA  2:05.48    2:07.03          4  
                  26.57       58.45 (31.88)     1:37.52 (39.07)     2:07.03 (29.51)
  8 Kavanagh, Colin     14 Westfield YMCA-NJ    2:05.66    2:12.33          3  
                  27.24     1:01.80 (34.56)     1:40.90 (39.10)     2:12.33 (31.43)
 
Men 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 1:55.44        2002 Jon Roberts - NI                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Retsch, William           14 Hampton Dolphins-AM  2:01.20    2:02.10 q      
                  26.36       56.86 (30.50)     1:33.95 (37.09)     2:02.10 (28.15)
  2 Coleman, Jack             14 Cavalier Swim Cl-AM  2:03.45    2:02.70 q      
                  26.12       57.53 (31.41)     1:33.85 (36.32)     2:02.70 (28.85)
  3 Roth, Joseph              13 Riverside Aqua C-AM  2:05.40    2:05.11 q      
                  27.20       58.65 (31.45)     1:37.33 (38.68)     2:05.11 (27.78)
  4 Stellmach, Nathan         14 Greater Waterbur-CT  2:04.49    2:05.32 q      
                  26.98       59.44 (32.46)     1:35.99 (36.55)     2:05.32 (29.33)
  5 Lambert, Zachary          14 State College Ar-MA  2:04.94    2:05.48 q      
                  26.83       58.26 (31.43)     1:36.26 (38.00)     2:05.48 (29.22)
  6 Kavanagh, Colin           14 Westfield YMCA-NJ    2:04.16    2:05.66 q      
                  27.41       59.23 (31.82)     1:37.20 (37.97)     2:05.66 (28.46)
  7 Vacula, Trent             14 Pine Richland Aq-AM  2:02.73    2:05.74 q      
                  27.55     1:00.50 (32.95)     1:37.61 (37.11)     2:05.74 (28.13)
  8 Morse, Elliot             14 Kingfish Swimmin-NE  2:05.05    2:05.88 q      
                  27.19       59.11 (31.92)     1:37.14 (38.03)     2:05.88 (28.74)
 -- Zornan Ferguson, Zachary  13 Racer X Aquatics-AM  2:03.22         NS        
 -- Kim, Eric                 14 Nation's Capital-PV  2:03.31         NS        
 -- Kaback, Max               14 Albany Starfish-AD   2:00.65         NS        
 
Men 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 4:07.35        2010 John Denning - VA                          
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Crossing, Alex      14 Victor Swim Club-NI  4:18.73    4:15.32         11  
                  26.90       58.10 (31.20)     1:31.09 (32.99)     2:03.54 (32.45)
        2:41.41 (37.87)     3:20.08 (38.67)     3:48.46 (28.38)     4:15.32 (26.86)
  2 Vacula, Trent       14 Pine Richland Aq-AM  4:19.17    4:15.65          9  
                  27.35       58.81 (31.46)     1:31.81 (33.00)     2:03.86 (32.05)
        2:41.79 (37.93)     3:19.15 (37.36)     3:47.95 (28.80)     4:15.65 (27.70)
  3 Swenson, Matthew    14 Westfield YMCA-NJ    4:25.12    4:19.57          8  
                  26.73       58.42 (31.69)     1:31.59 (33.17)     2:03.32 (31.73)
        2:42.03 (38.71)     3:21.03 (39.00)     3:50.79 (29.76)     4:19.57 (28.78)
  4 Xu, Haihan          14 Seneca Valley Sw-AM  4:23.89    4:23.17          7  
                  28.42     1:01.49 (33.07)     1:35.08 (33.59)     2:08.56 (33.48)
        2:43.34 (34.78)     3:19.39 (36.05)     3:51.64 (32.25)     4:23.17 (31.53)
  5 Lambert, Zachary    14 State College Ar-MA  4:33.40    4:29.49          6  
                  27.71     1:00.47 (32.76)     1:34.43 (33.96)     2:07.89 (33.46)
        2:47.52 (39.63)     3:27.58 (40.06)     3:58.80 (31.22)     4:29.49 (30.69)
 
Men 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 4:07.35        2010 John Denning - VA                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crossing, Alex            14 Victor Swim Club-NI  4:18.16    4:18.73 q      
                  27.79       59.55 (31.76)     1:32.50 (32.95)     2:04.73 (32.23)
        2:43.70 (38.97)     3:21.87 (38.17)     3:50.19 (28.32)     4:18.73 (28.54)
  2 Vacula, Trent             14 Pine Richland Aq-AM  4:19.37    4:19.17 q      
                  27.29       59.08 (31.79)     1:33.42 (34.34)     2:05.91 (32.49)
        2:43.04 (37.13)     3:20.89 (37.85)     3:50.52 (29.63)     4:19.17 (28.65)
  3 Xu, Haihan                14 Seneca Valley Sw-AM  4:25.54    4:23.89 q      
                  29.29     1:02.32 (33.03)     1:35.75 (33.43)     2:08.68 (32.93)
        2:44.90 (36.22)     3:20.94 (36.04)     3:52.86 (31.92)     4:23.89 (31.03)
  4 Swenson, Matthew          14 Westfield YMCA-NJ    4:22.70    4:25.12 q      
                  26.78       59.37 (32.59)     1:33.25 (33.88)     2:06.42 (33.17)
        2:45.29 (38.87)     3:24.74 (39.45)     3:55.31 (30.57)     4:25.12 (29.81)
  5 Lambert, Zachary          14 State College Ar-MA  4:25.65    4:33.40 q      
                  28.36     1:01.69 (33.33)     1:35.07 (33.38)     2:09.07 (34.00)
        2:48.98 (39.91)     3:30.13 (41.15)     4:01.88 (31.75)     4:33.40 (31.52)
 -- Grant, Logan              14 Nation's Capital-PV  4:25.94         DQ        
      Re-Submerged - fly
                  28.15     1:00.29 (32.14)     1:33.45 (33.16)     2:07.36 (33.91)
        2:45.77 (38.41)     3:25.13 (39.36)     3:56.10 (30.97)          DQ (30.68)
 -- Wolfenden, Max            14 Ridgefield Aquat-CT  4:22.69         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  30.11     1:06.64 (36.53)     1:40.37 (33.73)     2:13.61 (33.24)
        2:49.55 (35.94)     3:27.01 (37.46)     3:59.22 (32.21)          DQ (30.79)
 
Men 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:27.95        2003 Middle Atlantic                            
                         Brady, Marck, Deputy, Welk                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pine Richland Aquatics-AM  'A'              1:33.31    1:33.85         22  
     1) Laubacher, Will 14              2) Vacula, Trent 14               
     3) Carper, Matt 14                 4) Littleton, Matthew 14          
                  22.98       47.01 (24.03)     1:10.33 (23.32)     1:33.85 (23.52)
  2 Peddie Aquatic Association-NJ  'A'          1:45.13    1:34.53         18  
     1) Schaeffer, Brayden 14           2) Peterson, Max 13               
     3) Vazquez, Marcelo 14             4) Nahoum, Scott 14               
                  24.68       48.09 (23.41)     1:11.35 (23.26)     1:34.53 (23.18)
  3 Nation's Capital Swim Club-PV  'A'          1:27.94    1:37.88         16  
     1) Grant, Logan 14                 2) Schultz, Graham 14             
     3) Gardner, Brandon 14             4) Strotheide, Ryan 14            
                  24.58       48.65 (24.07)     1:12.77 (24.12)     1:37.88 (25.11)
 
Men 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 3:13.15        2003 Middle Atlantic                            
                         Brady, MArck, Deputy, Welk                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pine Richland Aquatics-AM  'A'              3:32.18    3:28.93         22  
     1) Littleton, Matthew 14           2) Carper, Matt 14                
     3) Vacula, Trent 14                4) Laubacher, Will 14             
                  24.77       51.69 (51.69)     1:16.60 (24.91)     1:43.59 (51.90)
        2:08.59 (25.00)     2:36.72 (53.13)     3:00.95 (24.23)     3:28.93 (52.21)
  2 Nation's Capital Swim Club-PV  'A'          3:15.68    3:31.12         18  
     1) Schultz, Graham 14              2) Grant, Logan 14                
     3) Strotheide, Ryan 14             4) Gardner, Brandon 14            
                  24.84       52.62 (52.62)     1:17.74 (25.12)     1:44.84 (52.22)
        2:09.97 (25.13)     2:38.25 (53.41)     3:03.10 (24.85)     3:31.12 (52.87)
 
Men 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:38.52        2015 Allegheny Mountain                         
                         Fitzpatrick, Molinaro, Zhang, Wright              
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peddie Aquatic Association-NJ  'A'          1:47.94    1:44.68         22  
     1) Peterson, Max 13                2) Giller, Maxim 14               
     3) Vazquez, Marcelo 14             4) Nahoum, Scott 14               
                  27.41       57.24 (29.83)     1:21.69 (24.45)     1:44.68 (22.99)
  2 Pine Richland Aquatics-AM  'A'              1:46.95    1:45.69         18  
     1) Littleton, Matthew 14           2) Carper, Matt 14                
     3) Vacula, Trent 14                4) Laubacher, Will 14             
                  27.29       57.05 (29.76)     1:22.82 (25.77)     1:45.69 (22.87)
  3 Nation's Capital Swim Club-PV  'A'          1:37.33    1:46.01         16  
     1) Strotheide, Ryan 14             2) Gardner, Brandon 14            
     3) Grant, Logan 14                 4) Schultz, Graham 14             
                  27.24       56.38 (29.14)     1:22.54 (26.16)     1:46.01 (23.47)
 
Men 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 3:35.29        2001 Metropolitan                               
                         Moore, Armstrong, Scott, Piastuck                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nation's Capital Swim Club-PV  'A'          3:33.86    3:51.53         22  
     1) Strotheide, Ryan 14             2) Gardner, Brandon 14            
     3) Grant, Logan 14                 4) Schultz, Graham 14             
                  27.99       58.05 (58.05)     1:27.52 (29.47)   2:01.31 (1:03.26)
        2:28.27 (26.96)     2:59.34 (58.03)     3:23.86 (24.52)     3:51.53 (52.19)
  2 Peddie Aquatic Association-NJ  'A'          3:53.46    3:52.41         18  
     1) Giller, Maxim 14                2) Nahoum, Scott 14               
     3) Vazquez, Marcelo 14             4) Peterson, Max 13               
                  28.36       58.38 (58.38)     1:29.83 (31.45)   2:06.49 (1:08.11)
        2:31.50 (25.01)     3:02.11 (55.62)     3:26.09 (23.98)     3:52.41 (50.30)
 -- Pine Richland Aquatics-AM  'A'              3:56.26         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Arms underwater recovery - fly
     1) Littleton, Matthew 14           2) Carper, Matt 14                
     3) Vacula, Trent 14                4) Laubacher, Will 14             
                  28.78       59.14 (59.14)     1:29.25 (30.11)   2:03.30 (1:04.16)
        2:29.87 (26.57)     3:01.97 (58.67)     3:26.71 (24.74)          DQ (52.87)
 
Men 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 20.67        1981 John Pohl - VA                               
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Prosser, Tyler      18 Fairport Area Sw-NI    22.42      21.86         11  
  2 Crecca, William     16 Trumbull Pisces-CT     22.04      21.89          8.5
  2 Chen, Matthew       15 Princeton Tiger-NJ     22.08      21.89          8.5
  4 Riter, Paul         16 New Fairfield Aq-CT    22.20      21.92          7  
  5 Schalet, Oliver     15 Hampshire Region-NE    22.32      22.14          6  
  6 Kane, Thomas        15 Sussex County YM-NJ    22.49      22.16          5  
  7 Oleksa, Ethan       17 Nation's Capital-PV    22.41      22.18          4  
  8 Roudnitsky, Sean    18 Matchpoint NYC-MR      21.97      22.30          3  
  9 Manhollan, Justin   16 Peters Township-AM     22.54      22.43          2  
 10 Palma, Nicholas     15 Lake Champlain W-AD    22.63      22.58          1  
 
Men 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 20.67        1981 John Pohl - VA                               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Roudnitsky, Sean          18 Matchpoint NYC-MR      22.23      21.97 q      
  2 Crecca, William           16 Trumbull Pisces-CT     22.12      22.04 q      
  3 Chen, Matthew             15 Princeton Tiger-NJ     22.33      22.08 q      
  4 Riter, Paul               16 New Fairfield Aq-CT    22.23      22.20 q      
  5 Schalet, Oliver           15 Hampshire Region-NE    22.25      22.32 q      
  6 Oleksa, Ethan             17 Nation's Capital-PV    22.06      22.41 q      
  7 Prosser, Tyler            18 Fairport Area Sw-NI    21.42      22.42 q      
  8 Kane, Thomas              15 Sussex County YM-NJ    22.62      22.49 q      
  9 Manhollan, Justin         16 Peters Township-AM     22.41      22.54 q      
 10 Palma, Nicholas           15 Lake Champlain W-AD    22.63      22.63 q      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lucus, Kieran             15 Morris County Sw-NJ    22.76      22.77        
 12 Parker, Nicholas          16 Victory Lane Aqu-PV    22.59      22.78        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Witte, Griffin            17 Webster BlueFins-NI    21.94      22.84        
 14 Wamsley, William          16 Velocity Aquatic-NI    22.63      22.87        
 15 Osowiecki, Samuel         16 Northwest CT YMC-CT    22.63      23.11        
 16 Kendig, Wesley            16 Marauder Swim Cl-MA    22.38      23.37        
 17 Kuppel, Brandon           18 Town Wreckers Sw-NI    22.53      23.49        
 18 Ryan, Cody                17 Fairport Area Sw-NI    22.71      23.79        
 -- Borden, Preston           16 Nation's Capital-PV    22.46         DQ        
      False start
 -- Byrd, Austin              17 Victory Lane Aqu-PV    22.77         NS        
 
Men 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 45.26        2013 Marc Sambolin - NJ                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Damelio, Michael    15 Webster BlueFins-NI    47.68      47.20         11  
                  22.66       47.20 (24.54)                                        
  2 McNutt, Ryan        15 CPP River Hawks-NI     47.48      47.63          9  
                  22.65       47.63 (24.98)                                        
  3 Prosser, Tyler      18 Fairport Area Sw-NI    48.87      48.18          8  
                  23.12       48.18 (25.06)                                        
  4 Riter, Paul         16 New Fairfield Aq-CT    48.83      48.79          7  
                  23.23       48.79 (25.56)                                        
  5 Egerton, Gavin      15 Ridgefield Aquat-CT    49.31      48.89          6  
                  23.60       48.89 (25.29)                                        
  6 Osowiecki, Samuel   16 Northwest CT YMC-CT    49.38      49.24          5  
                  23.79       49.24 (25.45)                                        
  7 Kane, Thomas        15 Sussex County YM-NJ    49.59      49.29          4  
                  23.39       49.29 (25.90)                                        
  8 Markham, Rowan      16 Fairport Area Sw-NI    49.26      49.43          3  
                  23.48       49.43 (25.95)                                        
  9 Dowdall, Aidan      17 Peters Township-AM     49.67      49.44          2  
                  23.63       49.44 (25.81)                                        
 10 Laynez, Angel       15 Eagle Aquatic CL-NJ    49.73      49.72          1  
                  23.92       49.72 (25.80)                                        
 
Men 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 45.26        2013 Marc Sambolin - NJ                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McNutt, Ryan              15 CPP River Hawks-NI     48.02      47.48 q      
                  22.73       47.48 (24.75)                                        
  2 Damelio, Michael          15 Webster BlueFins-NI    46.49      47.68 q      
                  22.91       47.68 (24.77)                                        
  3 Schalet, Oliver           15 Hampshire Region-NE    47.59      47.94 q      
                  23.07       47.94 (24.87)                                        
  4 Riter, Paul               16 New Fairfield Aq-CT    48.97      48.83 q      
                  23.22       48.83 (25.61)                                        
  5 Prosser, Tyler            18 Fairport Area Sw-NI    48.64      48.87 q      
                  23.28       48.87 (25.59)                                        
  6 Markham, Rowan            16 Fairport Area Sw-NI    48.91      49.26 q      
                  23.77       49.26 (25.49)                                        
  7 Egerton, Gavin            15 Ridgefield Aquat-CT    48.83      49.31 q      
                  23.75       49.31 (25.56)                                        
  8 Osowiecki, Samuel         16 Northwest CT YMC-CT    48.74      49.38 q      
                  23.87       49.38 (25.51)                                        
  9 Kane, Thomas              15 Sussex County YM-NJ    49.21      49.59 q      
                  23.49       49.59 (26.10)                                        
 10 Dowdall, Aidan            17 Peters Township-AM     49.61      49.67 q      
                  23.69       49.67 (25.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Laynez, Angel             15 Eagle Aquatic CL-NJ    49.69      49.73        
                  23.86       49.73 (25.87)                                        
 12 Roudnitsky, Sean          18 Matchpoint NYC-MR      49.62      49.90        
                  23.27       49.90 (26.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 May, Alex                 15 Montour Aqua Clu-AM    48.78      50.00        
                  23.89       50.00 (26.11)                                        
 14 Witte, Griffin            17 Webster BlueFins-NI    49.00      50.06        
                  24.14       50.06 (25.92)                                        
 14 Manhollan, Justin         16 Peters Township-AM     49.63      50.06        
                  23.77       50.06 (26.29)                                        
 16 Buzzelli, Garrett         17 Peters Township-AM     48.86      50.38        
                  23.92       50.38 (26.46)                                        
 17 Haag, Alec                16 Peters Township-AM     49.45      50.74        
                  24.27       50.74 (26.47)                                        
 18 Kendig, Wesley            16 Marauder Swim Cl-MA    49.37      51.92        
                  24.82       51.92 (27.10)                                        
 -- Chen, Matthew             15 Princeton Tiger-NJ     48.97         NS        
 
Men 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 1:42.09        2001 Andrew Patrizzi - MA                       
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Schalet, Oliver     15 Hampshire Region-NE  1:49.92    1:45.61         11  
                  24.55       51.76 (27.21)     1:19.02 (27.26)     1:45.61 (26.59)
  2 Egerton, Gavin      15 Ridgefield Aquat-CT  1:48.11    1:46.28          9  
                  24.32       50.90 (26.58)     1:18.49 (27.59)     1:46.28 (27.79)
  3 Trifonov, Zakhar    17 Matchpoint NYC-MR    1:48.26    1:46.87          8  
                  24.79       51.74 (26.95)     1:19.27 (27.53)     1:46.87 (27.60)
  4 Zhen, Jimmy         16 Peddie Aquatic A-NJ  1:50.20    1:47.42          7  
                  24.61       51.99 (27.38)     1:19.83 (27.84)     1:47.42 (27.59)
  5 Markham, Rowan      16 Fairport Area Sw-NI  1:48.55    1:47.63          6  
                  24.54       51.64 (27.10)     1:19.60 (27.96)     1:47.63 (28.03)
  6 Jacobs, Bradford    18 PACK Swim Team o-NI  1:51.95    1:51.76          5  
                  25.57       53.49 (27.92)     1:22.09 (28.60)     1:51.76 (29.67)
 
Men 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 1:42.09        2001 Andrew Patrizzi - MA                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Egerton, Gavin            15 Ridgefield Aquat-CT  1:47.20    1:48.11 q      
                  24.81       52.12 (27.31)     1:20.32 (28.20)     1:48.11 (27.79)
  2 Trifonov, Zakhar          17 Matchpoint NYC-MR    1:48.26    1:48.26 q      
                  25.15       52.44 (27.29)     1:20.76 (28.32)     1:48.26 (27.50)
  3 Markham, Rowan            16 Fairport Area Sw-NI  1:47.89    1:48.55 q      
                  25.07       52.54 (27.47)     1:20.76 (28.22)     1:48.55 (27.79)
  4 Schalet, Oliver           15 Hampshire Region-NE  1:46.58    1:49.92 q      
                  25.19       53.62 (28.43)     1:21.82 (28.20)     1:49.92 (28.10)
  5 Zhen, Jimmy               16 Peddie Aquatic A-NJ  1:47.62    1:50.20 q      
                  25.01       52.80 (27.79)     1:21.81 (29.01)     1:50.20 (28.39)
  6 Jacobs, Bradford          18 PACK Swim Team o-NI  1:47.59    1:51.95 q      
                  25.78       54.00 (28.22)     1:23.01 (29.01)     1:51.95 (28.94)
 
Men 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 4:36.47    4/2/2004 Bobby J Brown - AD                         
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Murray, Maxwell     16 Sea Dragons Swim-NI  4:51.37    4:44.86         11  
                  26.14       53.61 (27.47)     1:21.96 (28.35)     1:50.89 (28.93)
        2:19.95 (29.06)     2:48.33 (28.38)     3:17.60 (29.27)     3:47.17 (29.57)
        4:16.32 (29.15)     4:44.86 (28.54)                                        
  2 Trifonov, Zakhar    17 Matchpoint NYC-MR    4:47.45    4:45.38          9  
                  25.10       52.53 (27.43)     1:20.86 (28.33)     1:49.58 (28.72)
        2:18.75 (29.17)     2:48.17 (29.42)     3:17.66 (29.49)     3:47.17 (29.51)
        4:16.65 (29.48)     4:45.38 (28.73)                                        
  3 Johnston, Matthew   16 Ridgefield Aquat-CT  4:55.96    4:51.49          8  
                  25.99       54.30 (28.31)     1:23.44 (29.14)     1:52.92 (29.48)
        2:22.33 (29.41)     2:52.01 (29.68)     3:22.03 (30.02)     3:52.30 (30.27)
        4:22.21 (29.91)     4:51.49 (29.28)                                        
  4 Gunda, Rohit        15 Trumbull Pisces-CT   4:57.25    4:54.78          7  
                  26.28       55.38 (29.10)     1:25.44 (30.06)     1:55.25 (29.81)
        2:25.14 (29.89)     2:55.14 (30.00)     3:25.46 (30.32)     3:55.68 (30.22)
        4:25.58 (29.90)     4:54.78 (29.20)                                        
  5 Lepri, Alexander    16 Peters Township-AM   4:56.00    4:57.04          6  
                  26.55       55.49 (28.94)     1:24.98 (29.49)     1:55.05 (30.07)
        2:25.25 (30.20)     2:55.51 (30.26)     3:26.46 (30.95)     3:57.66 (31.20)
        4:27.74 (30.08)     4:57.04 (29.30)                                        
  6 Stevens, Matthew    16 Seneca Valley Sw-AM  5:04.14    4:57.23          5  
                  26.56       55.35 (28.79)     1:24.97 (29.62)     1:54.94 (29.97)
        2:25.48 (30.54)     2:55.94 (30.46)     3:26.59 (30.65)     3:57.49 (30.90)
        4:28.12 (30.63)     4:57.23 (29.11)                                        
  7 Estep, Colby        16 Unattached-MA        5:10.59    5:03.16          4  
                  26.78       56.50 (29.72)     1:26.90 (30.40)     1:57.55 (30.65)
        2:28.35 (30.80)     2:59.10 (30.75)     3:30.33 (31.23)     4:01.45 (31.12)
        4:32.69 (31.24)     5:03.16 (30.47)                                        
  8 Prosser, Tyler      18 Fairport Area Sw-NI  5:04.21    5:04.45          3  
                  25.02       55.10 (30.08)     1:25.72 (30.62)     1:56.74 (31.02)
        2:28.06 (31.32)     2:59.19 (31.13)     3:30.64 (31.45)     4:02.22 (31.58)
        4:33.96 (31.74)     5:04.45 (30.49)                                        
 
Men 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 4:36.47    4/2/2004 Bobby J Brown - AD                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Trifonov, Zakhar          17 Matchpoint NYC-MR    4:46.53    4:47.45 q      
                  25.67       53.24 (27.57)     1:22.65 (29.41)     1:52.10 (29.45)
        2:21.45 (29.35)     2:51.17 (29.72)     3:20.49 (29.32)     3:50.14 (29.65)
        4:18.56 (28.42)     4:47.45 (28.89)                                        
  2 Murray, Maxwell           16 Sea Dragons Swim-NI  4:40.90    4:51.37 q      
                  25.76       52.98 (27.22)     1:21.94 (28.96)     1:51.36 (29.42)
        2:21.01 (29.65)     2:50.88 (29.87)     3:20.53 (29.65)     3:50.65 (30.12)
        4:20.94 (30.29)     4:51.37 (30.43)                                        
  3 Johnston, Matthew         16 Ridgefield Aquat-CT  4:55.70    4:55.96 q      
                  26.41       55.11 (28.70)     1:25.03 (29.92)     1:55.01 (29.98)
        2:25.44 (30.43)     2:56.15 (30.71)     3:27.18 (31.03)     3:57.81 (30.63)
        4:27.50 (29.69)     4:55.96 (28.46)                                        
  4 Lepri, Alexander          16 Peters Township-AM   4:56.85    4:56.00 q      
                  26.96       56.21 (29.25)     1:26.01 (29.80)     1:56.12 (30.11)
        2:26.60 (30.48)     2:57.22 (30.62)     3:27.84 (30.62)     3:58.36 (30.52)
        4:27.88 (29.52)     4:56.00 (28.12)                                        
  5 Gunda, Rohit              15 Trumbull Pisces-CT   4:56.38    4:57.25 q      
                  27.03       56.34 (29.31)     1:26.42 (30.08)     1:56.40 (29.98)
        2:26.41 (30.01)     2:56.42 (30.01)     3:26.77 (30.35)     3:57.38 (30.61)
        4:27.65 (30.27)     4:57.25 (29.60)                                        
  6 Stevens, Matthew          16 Seneca Valley Sw-AM  4:57.98    5:04.14 q      
                  26.97       56.98 (30.01)     1:27.96 (30.98)     1:59.50 (31.54)
        2:30.87 (31.37)     3:02.23 (31.36)     3:33.39 (31.16)     4:04.22 (30.83)
        4:34.59 (30.37)     5:04.14 (29.55)                                        
  7 Prosser, Tyler            18 Fairport Area Sw-NI  4:57.60    5:04.21 q      
                  25.54       55.64 (30.10)     1:26.78 (31.14)     1:57.95 (31.17)
        2:29.34 (31.39)     3:00.83 (31.49)     3:32.18 (31.35)     4:03.40 (31.22)
        4:34.12 (30.72)     5:04.21 (30.09)                                        
  8 Estep, Colby              16 Unattached-MA        4:52.25    5:10.59 q      
                  26.55       55.89 (29.34)     1:26.30 (30.41)     1:57.37 (31.07)
        2:28.58 (31.21)     3:00.37 (31.79)     3:32.34 (31.97)     4:05.20 (32.86)
        4:38.31 (33.11)     5:10.59 (32.28)                                        
 -- May, Alex                 15 Montour Aqua Clu-AM  4:52.06        DFS        
      Declared false start
 -- Hoffman, Leif             15 Unattached-MA        4:46.54         NS        
 
Men 15-18 1000 Yard Freestyle Fastest Heat @ Final
===============================================================================
   EZ record: Z 9:23.14        2001 Steuart Martens - PV                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fargo, Jacob        16 PACK Swim Team o-NI 10:00.47    9:59.69         11  
                  26.60       56.19 (29.59)     1:26.37 (30.18)     1:56.79 (30.42)
        2:27.24 (30.45)     2:57.65 (30.41)     3:28.53 (30.88)     3:59.19 (30.66)
        4:29.99 (30.80)     5:00.54 (30.55)     5:30.54 (30.00)     6:00.84 (30.30)
        6:31.39 (30.55)     7:01.80 (30.41)     7:32.61 (30.81)     8:02.18 (29.57)
        8:32.08 (29.90)     9:01.82 (29.74)     9:31.16 (29.34)     9:59.69 (28.53)
  2 Trifonov, Zakhar    17 Matchpoint NYC-MR    9:50.67   10:02.47          9  
                  26.16       55.02 (28.86)     1:24.84 (29.82)     1:55.17 (30.33)
        2:25.77 (30.60)     2:56.10 (30.33)     3:26.67 (30.57)     3:57.06 (30.39)
        4:27.66 (30.60)     4:58.36 (30.70)     5:29.07 (30.71)     5:59.85 (30.78)
        6:30.41 (30.56)     7:01.31 (30.90)     7:31.77 (30.46)     8:02.25 (30.48)
        8:32.48 (30.23)     9:02.87 (30.39)     9:32.94 (30.07)    10:02.47 (29.53)
  3 Stevens, Matthew    16 Seneca Valley Sw-AM 10:14.10   10:05.17          8  
                  25.98       54.52 (28.54)     1:24.32 (29.80)     1:54.94 (30.62)
        2:25.22 (30.28)     2:55.92 (30.70)     3:26.22 (30.30)     3:56.73 (30.51)
        4:27.61 (30.88)     4:58.52 (30.91)     5:29.17 (30.65)     6:00.35 (31.18)
        6:31.34 (30.99)     7:01.93 (30.59)     7:32.44 (30.51)     8:02.92 (30.48)
        8:33.85 (30.93)     9:04.45 (30.60)     9:34.73 (30.28)    10:05.17 (30.44)
  4 Gunda, Rohit        15 Trumbull Pisces-CT  10:19.55   10:08.48          7  
                  26.60       56.32 (29.72)     1:26.54 (30.22)     1:57.05 (30.51)
        2:27.71 (30.66)     2:57.84 (30.13)     3:28.54 (30.70)     3:58.92 (30.38)
        4:29.71 (30.79)     5:00.32 (30.61)     5:31.20 (30.88)     6:01.79 (30.59)
        6:32.19 (30.40)     7:03.27 (31.08)     7:34.45 (31.18)     8:05.31 (30.86)
        8:36.36 (31.05)     9:07.80 (31.44)     9:38.76 (30.96)    10:08.48 (29.72)
  5 Higgins, Ryan       15 Scarlet Aquatics-NJ 10:17.06   10:14.17          6  
                  27.35       56.97 (29.62)     1:27.59 (30.62)     1:58.59 (31.00)
        2:29.60 (31.01)     3:00.35 (30.75)     3:31.00 (30.65)     4:02.24 (31.24)
        4:33.56 (31.32)     5:04.93 (31.37)     5:36.20 (31.27)     6:07.47 (31.27)
        6:38.51 (31.04)     7:09.64 (31.13)     7:40.77 (31.13)     8:11.89 (31.12)
        8:43.12 (31.23)     9:14.72 (31.60)     9:45.92 (31.20)    10:14.17 (28.25)
 
Men 15-18 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 15:47.57        2002 George Salayka - MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trifonov, Zakhar    17 Matchpoint NYC-MR   16:47.66   16:29.40         11  
                  26.04       55.14 (29.10)     1:24.95 (29.81)     1:55.13 (30.18)
        2:25.30 (30.17)     2:55.70 (30.40)     3:25.85 (30.15)     3:56.25 (30.40)
        4:26.74 (30.49)     4:57.12 (30.38)     5:26.66 (29.54)     5:56.74 (30.08)
        6:27.35 (30.61)     6:57.81 (30.46)     7:27.59 (29.78)     7:58.05 (30.46)
        8:28.45 (30.40)     8:58.67 (30.22)     9:28.52 (29.85)     9:59.15 (30.63)
       10:29.43 (30.28)    10:59.84 (30.41)    11:29.37 (29.53)    11:59.70 (30.33)
       12:30.24 (30.54)    13:00.79 (30.55)    13:30.30 (29.51)    14:00.39 (30.09)
       14:31.11 (30.72)    15:00.95 (29.84)    15:30.87 (29.92)    16:00.54 (29.67)
       16:29.40 (28.86)
  2 Fargo, Jacob        16 PACK Swim Team o-NI 16:43.66   16:46.94          9  
                  26.86       56.69 (29.83)     1:27.07 (30.38)     1:57.93 (30.86)
        2:28.96 (31.03)     2:59.90 (30.94)     3:30.54 (30.64)     4:01.20 (30.66)
        4:32.05 (30.85)     5:02.59 (30.54)     5:32.90 (30.31)     6:03.28 (30.38)
        6:33.87 (30.59)     7:04.60 (30.73)     7:35.34 (30.74)     8:05.68 (30.34)
        8:35.80 (30.12)     9:06.43 (30.63)     9:37.04 (30.61)    10:07.57 (30.53)
       10:38.04 (30.47)    11:08.62 (30.58)    11:39.26 (30.64)    12:10.14 (30.88)
       12:40.50 (30.36)    13:11.17 (30.67)    13:41.98 (30.81)    14:12.73 (30.75)
       14:43.79 (31.06)    15:14.88 (31.09)    15:45.88 (31.00)    16:16.75 (30.87)
       16:46.94 (30.19)
  3 Lepri, Alexander    16 Peters Township-AM  17:15.19   16:50.14          8  
                  26.37       55.86 (29.49)     1:26.06 (30.20)     1:56.45 (30.39)
        2:26.86 (30.41)     2:57.49 (30.63)     3:28.37 (30.88)     3:59.34 (30.97)
        4:30.32 (30.98)     5:01.30 (30.98)     5:32.35 (31.05)     6:02.88 (30.53)
        6:33.83 (30.95)     7:05.02 (31.19)     7:35.79 (30.77)     8:06.20 (30.41)
        8:36.50 (30.30)     9:07.46 (30.96)     9:38.49 (31.03)    10:09.36 (30.87)
       10:39.94 (30.58)    11:10.01 (30.07)    11:40.56 (30.55)    12:11.11 (30.55)
       12:42.00 (30.89)    13:13.34 (31.34)    13:44.80 (31.46)    14:16.57 (31.77)
       14:48.02 (31.45)    15:19.06 (31.04)    15:49.55 (30.49)    16:21.94 (32.39)
       16:50.14 (28.20)
  4 Labianco, Christop  17 Scarlet Aquatics-NJ 17:01.71   16:57.33          7  
                  27.26       57.02 (29.76)     1:27.30 (30.28)     1:58.03 (30.73)
        2:28.77 (30.74)     2:59.91 (31.14)     3:31.00 (31.09)     4:02.06 (31.06)
        4:33.20 (31.14)     5:04.37 (31.17)     5:35.65 (31.28)     6:06.87 (31.22)
        6:37.98 (31.11)     7:09.18 (31.20)     7:40.40 (31.22)     8:11.37 (30.97)
        8:42.49 (31.12)     9:13.59 (31.10)     9:44.71 (31.12)    10:16.10 (31.39)
       10:46.91 (30.81)    11:17.87 (30.96)    11:48.79 (30.92)    12:19.85 (31.06)
       12:50.87 (31.02)    13:21.88 (31.01)    13:52.70 (30.82)    14:23.92 (31.22)
       14:55.20 (31.28)    15:26.38 (31.18)    15:57.19 (30.81)    16:27.85 (30.66)
       16:57.33 (29.48)
  5 Stevens, Matthew    16 Seneca Valley Sw-AM 16:55.44   16:57.34          6  
                  26.22       55.40 (29.18)     1:25.50 (30.10)     1:56.13 (30.63)
        2:26.92 (30.79)     2:57.65 (30.73)     3:28.48 (30.83)     3:59.46 (30.98)
        4:30.44 (30.98)     5:01.45 (31.01)     5:32.44 (30.99)     6:03.19 (30.75)
        6:33.97 (30.78)     7:05.06 (31.09)     7:36.09 (31.03)     8:07.24 (31.15)
        8:38.33 (31.09)     9:09.49 (31.16)     9:40.98 (31.49)    10:12.32 (31.34)
       10:43.46 (31.14)    11:14.53 (31.07)    11:45.92 (31.39)    12:17.33 (31.41)
       12:49.09 (31.76)    13:20.65 (31.56)    13:52.30 (31.65)    14:24.00 (31.70)
       14:55.60 (31.60)    15:26.92 (31.32)    15:57.89 (30.97)    16:28.54 (30.65)
       16:57.34 (28.80)
 
Men 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 51.76        2007 Jake Sangren - NI                            
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dorobish, John      17 Peters Township-AM     53.96      54.06         11  
                  26.05       54.06 (28.01)                                        
  2 Murray, Maxwell     16 Sea Dragons Swim-NI    54.96      54.12          9  
                  26.38       54.12 (27.74)                                        
  3 Johnston, Matthew   16 Ridgefield Aquat-CT    54.46      54.36          8  
                  26.51       54.36 (27.85)                                        
  4 Witte, Griffin      17 Webster BlueFins-NI    55.54      54.58          7  
                  26.07       54.58 (28.51)                                        
  5 Egerton, Gavin      15 Ridgefield Aquat-CT    55.53      54.70          6  
                  26.94       54.70 (27.76)                                        
  6 Shaffer, Josiah     17 Riverside Aqua C-AM    55.19      54.77          5  
                  26.58       54.77 (28.19)                                        
  7 Mortimer, Neil      16 PACK Swim Team o-NI    55.55      54.84          4  
                  26.45       54.84 (28.39)                                        
  8 Chen, Daniel        16 Shoreline Aquati-CT    55.20      54.92          3  
                  26.95       54.92 (27.97)                                        
  9 Manhollan, Justin   16 Peters Township-AM     55.68      55.51          2  
                  27.05       55.51 (28.46)                                        
 10 Chen, Matthew       15 Princeton Tiger-NJ     55.25      55.58          1  
                  26.78       55.58 (28.80)                                        
 
Men 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 51.76        2007 Jake Sangren - NI                            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dorobish, John            17 Peters Township-AM     52.77      53.96 q      
                  26.42       53.96 (27.54)                                        
  2 Johnston, Matthew         16 Ridgefield Aquat-CT    54.31      54.46 q      
                  26.57       54.46 (27.89)                                        
  3 Murray, Maxwell           16 Sea Dragons Swim-NI    54.00      54.96 q      
                  26.71       54.96 (28.25)                                        
  4 Shaffer, Josiah           17 Riverside Aqua C-AM    55.18      55.19 q      
                  26.85       55.19 (28.34)                                        
  5 Chen, Daniel              16 Shoreline Aquati-CT    54.41      55.20 q      
                  26.92       55.20 (28.28)                                        
  6 Chen, Matthew             15 Princeton Tiger-NJ     55.40      55.25 q      
                  26.83       55.25 (28.42)                                        
  7 Egerton, Gavin            15 Ridgefield Aquat-CT    55.88      55.53 q      
                  27.51       55.53 (28.02)                                        
  8 Witte, Griffin            17 Webster BlueFins-NI    52.87      55.54 q      
                  26.73       55.54 (28.81)                                        
  9 Mortimer, Neil            16 PACK Swim Team o-NI    55.27      55.55 q      
                  26.68       55.55 (28.87)                                        
 10 Manhollan, Justin         16 Peters Township-AM     54.07      55.68 q      
                  27.25       55.68 (28.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Roth, Alexander           15 Riverside Aqua C-AM    55.62      56.13        
                  27.07       56.13 (29.06)                                        
 12 Martinek, Jack            15 Peddie Aquatic A-NJ    55.30      56.14        
                  26.94       56.14 (29.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Zhen, Jimmy               16 Peddie Aquatic A-NJ    55.10      56.18        
                  27.38       56.18 (28.80)                                        
 14 Henager, Bryan            17 Morris County Sw-NJ    55.44      56.31        
                  26.65       56.31 (29.66)                                        
 15 Prosser, Tyler            18 Fairport Area Sw-NI    54.65      56.63        
                  27.10       56.63 (29.53)                                        
 16 May, Alex                 15 Montour Aqua Clu-AM    54.00      57.02        
                  27.56       57.02 (29.46)                                        
 17 Beckham, Riley            16 Storrs Aquatics-CT     55.84      57.47        
                  27.90       57.47 (29.57)                                        
 18 Kendig, Wesley            16 Marauder Swim Cl-MA    56.01      57.72        
                  27.86       57.72 (29.86)                                        
 
Men 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:49.67        2001 Michael Galindo - PV                       
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Johnston, Matthew   16 Ridgefield Aquat-CT  1:56.31    1:56.10         11  
                  26.56       55.46 (28.90)     1:25.51 (30.05)     1:56.10 (30.59)
  2 Chen, Daniel        16 Shoreline Aquati-CT  1:59.49    1:57.44          9  
                  27.39       56.83 (29.44)     1:27.33 (30.50)     1:57.44 (30.11)
  3 Murray, Maxwell     16 Sea Dragons Swim-NI  2:00.28    1:57.49          8  
                  27.55       57.11 (29.56)     1:27.90 (30.79)     1:57.49 (29.59)
  4 Zhen, Jimmy         16 Peddie Aquatic A-NJ  1:59.68    1:57.85          7  
                  27.88       57.61 (29.73)     1:27.78 (30.17)     1:57.85 (30.07)
  5 Davenport, Jeffrey  17 Princeton Tiger-NJ   1:58.94    1:58.31          6  
                  27.18       57.08 (29.90)     1:27.99 (30.91)     1:58.31 (30.32)
  6 Egerton, Gavin      15 Ridgefield Aquat-CT  2:00.44    1:58.56          5  
                  27.73       57.51 (29.78)     1:28.06 (30.55)     1:58.56 (30.50)
  7 Henager, Bryan      17 Morris County Sw-NJ  2:00.64    2:00.06          4  
                  27.56       57.75 (30.19)     1:28.81 (31.06)     2:00.06 (31.25)
  8 Higgins, Ryan       15 Scarlet Aquatics-NJ  2:01.09    2:01.03          3  
                  28.00       58.26 (30.26)     1:29.87 (31.61)     2:01.03 (31.16)
  9 Roth, Alexander     15 Riverside Aqua C-AM  2:00.98    2:02.17          2  
                  27.04       56.68 (29.64)     1:28.89 (32.21)     2:02.17 (33.28)
 -- Shaffer, Josiah     17 Riverside Aqua C-AM  2:00.31         DQ        
      Delay initiating turn
                  27.97       59.72 (31.75)     1:33.88 (34.16)          DQ (31.93)
 
Men 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:49.67        2001 Michael Galindo - PV                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnston, Matthew         16 Ridgefield Aquat-CT  1:57.35    1:56.31 q      
                  27.28       56.69 (29.41)     1:26.72 (30.03)     1:56.31 (29.59)
  2 Davenport, Jeffrey        17 Princeton Tiger-NJ   1:58.71    1:58.94 q      
                  27.29       57.12 (29.83)     1:28.26 (31.14)     1:58.94 (30.68)
  3 Chen, Daniel              16 Shoreline Aquati-CT  1:58.49    1:59.49 q      
                  27.82       57.78 (29.96)     1:28.81 (31.03)     1:59.49 (30.68)
  4 Zhen, Jimmy               16 Peddie Aquatic A-NJ  1:58.76    1:59.68 q      
                  28.74       59.12 (30.38)     1:29.63 (30.51)     1:59.68 (30.05)
  5 Murray, Maxwell           16 Sea Dragons Swim-NI  1:59.41    2:00.28 q      
                  27.99       58.18 (30.19)     1:29.75 (31.57)     2:00.28 (30.53)
  6 Shaffer, Josiah           17 Riverside Aqua C-AM  2:02.79    2:00.31 q      
                  27.16       57.59 (30.43)     1:29.14 (31.55)     2:00.31 (31.17)
  7 Egerton, Gavin            15 Ridgefield Aquat-CT  2:00.81    2:00.44 q      
                  28.10       58.24 (30.14)     1:29.71 (31.47)     2:00.44 (30.73)
  8 Henager, Bryan            17 Morris County Sw-NJ  2:03.27    2:00.64 q      
                  28.03       58.91 (30.88)     1:30.11 (31.20)     2:00.64 (30.53)
  9 Roth, Alexander           15 Riverside Aqua C-AM  2:00.21    2:00.98 q      
                  27.79       57.81 (30.02)     1:29.87 (32.06)     2:00.98 (31.11)
 10 Higgins, Ryan             15 Scarlet Aquatics-NJ  2:01.05    2:01.09 q      
                  28.02       58.22 (30.20)     1:29.90 (31.68)     2:01.09 (31.19)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lepri, Alexander          16 Peters Township-AM   1:59.98    2:01.11        
                  29.08       59.23 (30.15)     1:30.03 (30.80)     2:01.11 (31.08)
 12 Dorobish, John            17 Peters Township-AM   2:00.95    2:01.17        
                  27.71       58.29 (30.58)     1:29.75 (31.46)     2:01.17 (31.42)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Trifonov, Zakhar          17 Matchpoint NYC-MR    2:00.49    2:01.36        
                  29.11       59.55 (30.44)     1:30.46 (30.91)     2:01.36 (30.90)
 14 Martinek, Jack            15 Peddie Aquatic A-NJ  2:02.86    2:02.11        
                  28.20       59.11 (30.91)     1:30.61 (31.50)     2:02.11 (31.50)
 15 Hart, Connor              15 Schenectady-Sara-AD  2:00.68    2:02.46        
                  28.69     1:00.02 (31.33)     1:31.24 (31.22)     2:02.46 (31.22)
 16 Chmielenski, Ryan         15 Nation's Capital-PV  2:02.73    2:02.55        
                  27.70       58.22 (30.52)     1:30.35 (32.13)     2:02.55 (32.20)
 17 Ponce, David              15 Stamford Sailfis-CT  2:01.97    2:02.63        
                  28.75       59.91 (31.16)     1:31.24 (31.33)     2:02.63 (31.39)
 18 Glaubitz, Flaminio        16 Swim Ithaca-NI       2:02.79    2:07.23        
                  28.39       59.86 (31.47)     1:33.18 (33.32)     2:07.23 (34.05)
 -- Hoffman, Leif             15 Unattached-MA        1:57.36         NS        
 -- Rose, Alexander           15 Phoenix Aquatic-MR   2:02.24         NS        
 
Men 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 57.00        2001 Daniel Velez - PV                            
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 O'Shea, Connor      16 Fairport Area Sw-NI  1:00.56    1:00.62         11  
                  28.13     1:00.62 (32.49)                                        
  2 Wong, Joe           17 Victory Lane Aqu-PV  1:01.28    1:00.91          9  
                  28.73     1:00.91 (32.18)                                        
  3 Wang, Bert          18 Peters Township-AM   1:01.27    1:00.92          8  
                  28.26     1:00.92 (32.66)                                        
  4 Manhollan, Justin   16 Peters Township-AM   1:02.77    1:01.57          7  
                  29.18     1:01.57 (32.39)                                        
  5 Gumbert, Mitchell   18 West Allegheny A-AM  1:02.33    1:01.59          6  
                  28.76     1:01.59 (32.83)                                        
  6 Lin, Charles        15 Tidal Wave Swim-NJ   1:02.98    1:02.02          5  
                  28.27     1:02.02 (33.75)                                        
  7 Yu, Caleb           16 Victory Lane Aqu-PV  1:02.49    1:02.51          4  
                  29.10     1:02.51 (33.41)                                        
  8 Shaffer, Josiah     17 Riverside Aqua C-AM  1:01.63    1:02.90          3  
                  28.87     1:02.90 (34.03)                                        
  9 Sim, Marc           17 North Jersey Blu-NJ  1:03.11    1:03.12          2  
                  29.38     1:03.12 (33.74)                                        
 10 Pazuchanics, Micha  16 Peters Township-AM   1:03.64    1:03.68          1  
                  29.49     1:03.68 (34.19)                                        
 
Men 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 57.00        2001 Daniel Velez - PV                            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Shea, Connor            16 Fairport Area Sw-NI    59.22    1:00.56 q      
                  28.28     1:00.56 (32.28)                                        
  2 Wang, Bert                18 Peters Township-AM   1:00.36    1:01.27 q      
                  28.47     1:01.27 (32.80)                                        
  3 Wong, Joe                 17 Victory Lane Aqu-PV  1:00.86    1:01.28 q      
                  29.10     1:01.28 (32.18)                                        
  4 Shaffer, Josiah           17 Riverside Aqua C-AM  1:02.13    1:01.63 q      
                  28.70     1:01.63 (32.93)                                        
  5 Gumbert, Mitchell         18 West Allegheny A-AM  1:00.38    1:02.33 q      
                  29.07     1:02.33 (33.26)                                        
  6 Yu, Caleb                 16 Victory Lane Aqu-PV  1:03.33    1:02.49 q      
                  29.16     1:02.49 (33.33)                                        
  7 Manhollan, Justin         16 Peters Township-AM   1:00.66    1:02.77 q      
                  29.85     1:02.77 (32.92)                                        
  8 Lin, Charles              15 Tidal Wave Swim-NJ   1:01.56    1:02.98 q      
                  28.80     1:02.98 (34.18)                                        
  9 Sim, Marc                 17 North Jersey Blu-NJ  1:03.15    1:03.11 q      
                  29.25     1:03.11 (33.86)                                        
 10 Pazuchanics, Michael      16 Peters Township-AM   1:02.68    1:03.64 q      
                  29.63     1:03.64 (34.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kelly, Jonathon           18 Pine Richland Aq-AM  1:02.17    1:03.70        
                  29.92     1:03.70 (33.78)                                        
 12 Russotti, Daniel          18 Webster BlueFins-NI  1:01.26    1:03.95        
                  29.68     1:03.95 (34.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Martinek, Jack            15 Peddie Aquatic A-NJ  1:03.29    1:04.04        
                  30.17     1:04.04 (33.87)                                        
 14 Dillon, Mason             16 Hershey Aquatic-MA   1:03.25    1:04.28        
                  30.28     1:04.28 (34.00)                                        
 15 Schalet, Oliver           15 Hampshire Region-NE  1:02.33    1:04.43        
                  30.25     1:04.43 (34.18)                                        
 16 Budzynski, Nicholas       17 Victory Lane Aqu-PV  1:02.50    1:04.93        
                  30.42     1:04.93 (34.51)                                        
 -- Simmons, Shayne           17 Ridgefield Aquat-CT    59.14        DFS        
      Declared false start
 -- Gribulis, Zachary         17 Farmingdale Aqua-MR  1:03.45         NS        
 
Men 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 2:02.76        2001 Daniel Velez - PV                          
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Simmons, Shayne     17 Ridgefield Aquat-CT  2:08.11    2:07.35         11  
                  28.57     1:00.47 (31.90)     1:33.57 (33.10)     2:07.35 (33.78)
  2 Wang, Bert          18 Peters Township-AM   2:14.47    2:09.91          9  
                  28.61     1:01.40 (32.79)     1:34.93 (33.53)     2:09.91 (34.98)
  3 Shaffer, Josiah     17 Riverside Aqua C-AM  2:15.63    2:13.31          8  
                  29.15     1:02.55 (33.40)     1:37.63 (35.08)     2:13.31 (35.68)
  4 Crecca, William     16 Trumbull Pisces-CT   2:16.34    2:13.85          7  
                  29.33     1:03.03 (33.70)     1:38.41 (35.38)     2:13.85 (35.44)
  5 Wong, Joe           17 Victory Lane Aqu-PV  2:14.95    2:13.94          6  
                  29.59     1:03.24 (33.65)     1:38.59 (35.35)     2:13.94 (35.35)
  6 Delehanty, Aidan    15 Rochester Rapids-NI  2:17.69    2:15.81          5  
                  29.95     1:04.10 (34.15)     1:39.70 (35.60)     2:15.81 (36.11)
  7 Kelly, Jonathon     18 Pine Richland Aq-AM  2:17.73    2:16.67          4  
                  31.15     1:05.85 (34.70)     1:40.72 (34.87)     2:16.67 (35.95)
  8 Tennant, Owen       15 Whitewaters Swim-NJ  2:18.08    2:16.90          3  
                  30.20     1:05.07 (34.87)     1:40.47 (35.40)     2:16.90 (36.43)
  9 Budzynski, Nichola  17 Victory Lane Aqu-PV  2:17.82    2:17.56          2  
                  30.24     1:05.15 (34.91)     1:41.00 (35.85)     2:17.56 (36.56)
 10 Hart, Connor        15 Schenectady-Sara-AD  2:19.70    2:20.95          1  
                  31.13     1:06.79 (35.66)     1:43.52 (36.73)     2:20.95 (37.43)
 
Men 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 2:02.76        2001 Daniel Velez - PV                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Simmons, Shayne           17 Ridgefield Aquat-CT  2:06.57    2:08.11 q      
                  28.69     1:00.51 (31.82)     1:33.85 (33.34)     2:08.11 (34.26)
  2 Wang, Bert                18 Peters Township-AM   2:08.66    2:14.47 q      
                  29.60     1:03.15 (33.55)     1:38.22 (35.07)     2:14.47 (36.25)
  3 Wong, Joe                 17 Victory Lane Aqu-PV  2:13.64    2:14.95 q      
                  30.03     1:04.34 (34.31)     1:40.08 (35.74)     2:14.95 (34.87)
  4 Shaffer, Josiah           17 Riverside Aqua C-AM  2:14.17    2:15.63 q      
                  29.84     1:04.29 (34.45)     1:40.17 (35.88)     2:15.63 (35.46)
  5 Crecca, William           16 Trumbull Pisces-CT   2:17.32    2:16.34 q      
                  29.78     1:03.93 (34.15)     1:39.98 (36.05)     2:16.34 (36.36)
  6 Delehanty, Aidan          15 Rochester Rapids-NI  2:17.12    2:17.69 q      
                  30.43     1:05.20 (34.77)     1:40.35 (35.15)     2:17.69 (37.34)
  7 Kelly, Jonathon           18 Pine Richland Aq-AM  2:16.40    2:17.73 q      
                  30.56     1:05.08 (34.52)     1:40.44 (35.36)     2:17.73 (37.29)
  8 Budzynski, Nicholas       17 Victory Lane Aqu-PV  2:18.68    2:17.82 q      
                  30.61     1:04.93 (34.32)     1:41.47 (36.54)     2:17.82 (36.35)
  9 Tennant, Owen             15 Whitewaters Swim-NJ  2:17.26    2:18.08 q      
                  30.07     1:04.70 (34.63)     1:40.82 (36.12)     2:18.08 (37.26)
 10 Hart, Connor              15 Schenectady-Sara-AD  2:19.65    2:19.70 q      
                  31.07     1:06.87 (35.80)     1:43.25 (36.38)     2:19.70 (36.45)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zeligson, Brett           17 Scarlet Aquatics-NJ  2:19.81    2:20.33        
                  31.20     1:06.43 (35.23)     1:42.95 (36.52)     2:20.33 (37.38)
 12 O'Shea, Connor            16 Fairport Area Sw-NI  2:17.51    2:20.57        
                  29.70     1:05.29 (35.59)     1:42.55 (37.26)     2:20.57 (38.02)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Yu, Caleb                 16 Victory Lane Aqu-PV  2:19.14    2:21.67        
                  30.43     1:05.40 (34.97)     1:43.10 (37.70)     2:21.67 (38.57)
 14 Burger, Daniel            17 Northern Dutches-MR  2:19.50    2:23.10        
                  32.45     1:07.39 (34.94)     1:45.19 (37.80)     2:23.10 (37.91)
 15 Hally, Seamus             15 Northern Dutches-MR  2:19.02    2:23.35        
                  31.46     1:06.88 (35.42)     1:44.80 (37.92)     2:23.35 (38.55)
 
Men 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 50.21    4/1/2004 Christopher Brady -MA                        
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dorobish, John      17 Peters Township-AM     53.11      52.56         11  
                  24.43       52.56 (28.13)                                        
  2 Mortimer, Neil      16 PACK Swim Team o-NI    53.95      52.91          9  
                  24.58       52.91 (28.33)                                        
  3 Roudnitsky, Sean    18 Matchpoint NYC-MR      53.45      53.46          8  
                  24.29       53.46 (29.17)                                        
  4 Egerton, Gavin      15 Ridgefield Aquat-CT    54.49      53.53          7  
                  25.28       53.53 (28.25)                                        
  5 Landrum, Logan      17 Shark Tank Racin-PV    54.93      53.62          6  
                  24.67       53.62 (28.95)                                        
  6 Parker, Nicholas    16 Victory Lane Aqu-PV    54.38      53.97          5  
                  25.09       53.97 (28.88)                                        
  7 Borden, Preston     16 Nation's Capital-PV    53.72      54.25          4  
                  24.46       54.25 (29.79)                                        
  8 Barber, Korey       16 Shelton Monroe S-CT    54.43      54.52          3  
                  25.55       54.52 (28.97)                                        
  9 Swift, Daniel       17 Northern Dutches-MR    55.07      54.61          2  
                  24.73       54.61 (29.88)                                        
 10 Glaubitz, Flaminio  16 Swim Ithaca-NI         55.06      54.73          1  
                  25.56       54.73 (29.17)                                        
 
Men 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 50.21    4/1/2004 Christopher Brady -MA                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dorobish, John            17 Peters Township-AM     53.37      53.11 q      
                  25.12       53.11 (27.99)                                        
  2 Roudnitsky, Sean          18 Matchpoint NYC-MR      53.11      53.45 q      
                  24.54       53.45 (28.91)                                        
  3 Borden, Preston           16 Nation's Capital-PV    53.77      53.72 q      
                  24.45       53.72 (29.27)                                        
  4 Mortimer, Neil            16 PACK Swim Team o-NI    53.52      53.95 q      
                  24.90       53.95 (29.05)                                        
  5 Parker, Nicholas          16 Victory Lane Aqu-PV    53.30      54.38 q      
                  25.33       54.38 (29.05)                                        
  6 Barber, Korey             16 Shelton Monroe S-CT    53.92      54.43 q      
                  25.60       54.43 (28.83)                                        
  7 Egerton, Gavin            15 Ridgefield Aquat-CT    54.54      54.49 q      
                  25.61       54.49 (28.88)                                        
  8 Landrum, Logan            17 Shark Tank Racin-PV    53.15      54.93 q      
                  25.06       54.93 (29.87)                                        
  9 Glaubitz, Flaminio        16 Swim Ithaca-NI         54.60      55.06 q      
                  25.70       55.06 (29.36)                                        
 10 Swift, Daniel             17 Northern Dutches-MR    54.08      55.07 q      
                  25.62       55.07 (29.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Herr, William             15 East Aurora Swim-NI    54.32      55.43        
                  25.98       55.43 (29.45)                                        
 12 Willis, Tyler             16 Mount Desert Isl-ME    54.35      56.26        
                  26.39       56.26 (29.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Schalet, Oliver           15 Hampshire Region-NE    53.45      56.33        
                  26.19       56.33 (30.14)                                        
 
Men 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 1:53.55        2001 Michael Galindo - PV                       
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dorobish, John      17 Peters Township-AM   2:01.01    1:59.25         11  
                  26.41       56.70 (30.29)     1:27.75 (31.05)     1:59.25 (31.50)
  2 Wang, Bert          18 Peters Township-AM   2:01.05    1:59.33          9  
                  26.56       56.59 (30.03)     1:28.01 (31.42)     1:59.33 (31.32)
  3 Cartagena, Abelard  15 Scarlet Aquatics-NJ  2:02.69    1:59.96          8  
                  27.36       58.54 (31.18)     1:29.51 (30.97)     1:59.96 (30.45)
  4 Ely, Matthew        17 Sachem Swim Club-MR  2:02.19    2:01.41          7  
                  26.09       56.25 (30.16)     1:28.26 (32.01)     2:01.41 (33.15)
  5 Davenport, Jeffrey  17 Princeton Tiger-NJ   2:03.49    2:03.12          6  
                  27.70       57.85 (30.15)     1:30.19 (32.34)     2:03.12 (32.93)
  6 Donato, Timothy     16 Fairport Area Sw-NI  2:02.82    2:04.30          5  
                  27.22       58.53 (31.31)     1:31.01 (32.48)     2:04.30 (33.29)
  7 Willis, Tyler       16 Mount Desert Isl-ME  2:08.15    2:04.81          4  
                  28.43     1:01.41 (32.98)     1:33.94 (32.53)     2:04.81 (30.87)
  8 Chen, Daniel        16 Shoreline Aquati-CT  2:05.56    2:05.31          3  
                  27.72       58.94 (31.22)     1:31.66 (32.72)     2:05.31 (33.65)
  9 Lepri, Alexander    16 Peters Township-AM   2:08.07    2:05.89          2  
                  27.23       58.79 (31.56)     1:31.78 (32.99)     2:05.89 (34.11)
 10 Brace, Shane        15 Hershey Aquatic-MA   2:04.81    2:06.05          1  
                  27.77       59.95 (32.18)     1:32.42 (32.47)     2:06.05 (33.63)
 
Men 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 1:53.55        2001 Michael Galindo - PV                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dorobish, John            17 Peters Township-AM   1:59.24    2:01.01 q      
                  26.14       56.80 (30.66)     1:28.98 (32.18)     2:01.01 (32.03)
  2 Wang, Bert                18 Peters Township-AM   2:02.75    2:01.05 q      
                  26.59       56.86 (30.27)     1:28.27 (31.41)     2:01.05 (32.78)
  3 Ely, Matthew              17 Sachem Swim Club-MR  2:04.42    2:02.19 q      
                  26.33       57.03 (30.70)     1:29.21 (32.18)     2:02.19 (32.98)
  4 Cartagena, Abelardo       15 Scarlet Aquatics-NJ  2:01.90    2:02.69 q      
                  26.99       57.71 (30.72)     1:30.29 (32.58)     2:02.69 (32.40)
  5 Donato, Timothy           16 Fairport Area Sw-NI  2:04.19    2:02.82 q      
                  27.71       58.42 (30.71)     1:30.62 (32.20)     2:02.82 (32.20)
  6 Davenport, Jeffrey        17 Princeton Tiger-NJ   2:03.66    2:03.49 q      
                  27.04       58.70 (31.66)     1:30.90 (32.20)     2:03.49 (32.59)
  7 Brace, Shane              15 Hershey Aquatic-MA   2:03.89    2:04.81 q      
                  27.83     1:00.42 (32.59)     1:32.44 (32.02)     2:04.81 (32.37)
  8 Chen, Daniel              16 Shoreline Aquati-CT  2:03.21    2:05.56 q      
                  27.84     1:00.06 (32.22)     1:32.50 (32.44)     2:05.56 (33.06)
  9 Lepri, Alexander          16 Peters Township-AM   2:04.21    2:08.07 q      
                  27.62       59.64 (32.02)     1:33.28 (33.64)     2:08.07 (34.79)
 10 Willis, Tyler             16 Mount Desert Isl-ME  2:02.57    2:08.15 q      
                  29.00     1:02.43 (33.43)     1:35.78 (33.35)     2:08.15 (32.37)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Herr, William             15 East Aurora Swim-NI  2:04.44    2:08.60        
                  27.41     1:00.38 (32.97)     1:34.47 (34.09)     2:08.60 (34.13)
 12 Boiko, Mark               18 Morris County Sw-NJ  2:02.51    2:10.31        
                  27.32       58.23 (30.91)     1:30.87 (32.64)     2:10.31 (39.44)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Hoffman, Leif             15 Unattached-MA        1:58.27         NS        
 
Men 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 1:53.65    4/2/2002 Chris Dufek - PV                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Egerton, Gavin      15 Ridgefield Aquat-CT  1:59.73    1:58.30         11  
                  25.41       54.49 (29.08)     1:30.76 (36.27)     1:58.30 (27.54)
  2 Chen, Daniel        16 Shoreline Aquati-CT  2:01.46    2:00.58          9  
                  27.08       55.82 (28.74)     1:32.15 (36.33)     2:00.58 (28.43)
  3 Wang, Bert          18 Peters Township-AM   2:01.91    2:00.60          8  
                  26.26       57.60 (31.34)     1:31.97 (34.37)     2:00.60 (28.63)
  4 Manhollan, Justin   16 Peters Township-AM   2:02.32    2:00.79          7  
                  26.61       58.40 (31.79)     1:33.90 (35.50)     2:00.79 (26.89)
  5 Dillon, Mason       16 Hershey Aquatic-MA   2:02.08    2:00.88          6  
                  26.46       58.17 (31.71)     1:33.13 (34.96)     2:00.88 (27.75)
  6 Shaffer, Josiah     17 Riverside Aqua C-AM  2:00.42    2:01.08          5  
                  26.50       56.84 (30.34)     1:32.53 (35.69)     2:01.08 (28.55)
  7 Dorobish, John      17 Peters Township-AM   2:01.61    2:01.13          4  
                  25.41       54.62 (29.21)     1:31.99 (37.37)     2:01.13 (29.14)
  8 Johnston, Matthew   16 Ridgefield Aquat-CT  2:00.11    2:01.46          3  
                  26.04       55.71 (29.67)     1:32.81 (37.10)     2:01.46 (28.65)
  9 Murray, Maxwell     16 Sea Dragons Swim-NI  2:02.31    2:02.35          2  
                  26.25       56.76 (30.51)     1:34.17 (37.41)     2:02.35 (28.18)
 10 Glaubitz, Flaminio  16 Swim Ithaca-NI       2:02.72    2:03.23          1  
                  26.55       57.92 (31.37)     1:34.59 (36.67)     2:03.23 (28.64)
 
Men 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 1:53.65    4/2/2002 Chris Dufek - PV                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Egerton, Gavin            15 Ridgefield Aquat-CT  1:59.93    1:59.73 q      
                  25.85       55.42 (29.57)     1:31.90 (36.48)     1:59.73 (27.83)
  2 Johnston, Matthew         16 Ridgefield Aquat-CT  2:01.49    2:00.11 q      
                  25.54       55.29 (29.75)     1:31.40 (36.11)     2:00.11 (28.71)
  3 Shaffer, Josiah           17 Riverside Aqua C-AM  2:00.57    2:00.42 q      
                  26.40       56.89 (30.49)     1:31.67 (34.78)     2:00.42 (28.75)
  4 Chen, Daniel              16 Shoreline Aquati-CT  1:59.45    2:01.46 q      
                  27.19       55.51 (28.32)     1:32.42 (36.91)     2:01.46 (29.04)
  5 Dorobish, John            17 Peters Township-AM   1:59.01    2:01.61 q      
                  25.55       55.43 (29.88)     1:32.32 (36.89)     2:01.61 (29.29)
  6 Wang, Bert                18 Peters Township-AM   1:59.58    2:01.91 q      
                  26.53       58.09 (31.56)     1:32.55 (34.46)     2:01.91 (29.36)
  7 Dillon, Mason             16 Hershey Aquatic-MA   2:00.68    2:02.08 q      
                  26.41       58.15 (31.74)     1:33.68 (35.53)     2:02.08 (28.40)
  8 Murray, Maxwell           16 Sea Dragons Swim-NI  2:00.53    2:02.31 q      
                  26.82       56.80 (29.98)     1:33.63 (36.83)     2:02.31 (28.68)
  9 Manhollan, Justin         16 Peters Township-AM   1:59.12    2:02.32 q      
                  26.69       59.25 (32.56)     1:34.98 (35.73)     2:02.32 (27.34)
 10 Glaubitz, Flaminio        16 Swim Ithaca-NI       2:01.20    2:02.72 q      
                  25.68       56.64 (30.96)     1:33.66 (37.02)     2:02.72 (29.06)
-------------------------------------------------------------------------
 11 May, Alex                 15 Montour Aqua Clu-AM  1:59.35    2:02.94        
                  25.03       55.09 (30.06)     1:33.68 (38.59)     2:02.94 (29.26)
 12 Wong, Joe                 17 Victory Lane Aqu-PV  2:00.38    2:04.07        
                  26.50       59.04 (32.54)     1:33.91 (34.87)     2:04.07 (30.16)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Schalet, Oliver           15 Hampshire Region-NE  1:58.83    2:04.38        
                  27.01       58.64 (31.63)     1:35.46 (36.82)     2:04.38 (28.92)
 14 Roth, Alexander           15 Riverside Aqua C-AM  2:00.89    2:04.66        
                  26.50       57.80 (31.30)     1:35.46 (37.66)     2:04.66 (29.20)
 15 Gumbert, Mitchell         18 West Allegheny A-AM  2:01.04    2:05.15        
                  27.79     1:01.31 (33.52)     1:35.24 (33.93)     2:05.15 (29.91)
 16 Trifonov, Zakhar          17 Matchpoint NYC-MR    2:03.43    2:05.20        
                  26.57       58.38 (31.81)     1:37.53 (39.15)     2:05.20 (27.67)
 17 Chen, Matthew             15 Princeton Tiger-NJ   2:02.45    2:10.24        
                  27.87     1:01.63 (33.76)     1:39.66 (38.03)     2:10.24 (30.58)
 -- Simmons, Shayne           17 Ridgefield Aquat-CT  1:56.88        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Men 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 4:03.89        2003 Michael Smit - MR                          
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wang, Bert          18 Peters Township-AM   4:21.01    4:12.41         11  
                  26.49       56.67 (30.18)     1:28.69 (32.02)     2:00.92 (32.23)
        2:35.76 (34.84)     3:11.84 (36.08)     3:42.69 (30.85)     4:12.41 (29.72)
  2 Chen, Daniel        16 Shoreline Aquati-CT  4:24.16    4:19.45          9  
                  27.52       59.49 (31.97)     1:30.58 (31.09)     2:01.74 (31.16)
        2:39.84 (38.10)     3:18.65 (38.81)     3:49.55 (30.90)     4:19.45 (29.90)
  3 Davenport, Jeffrey  17 Princeton Tiger-NJ   4:24.17    4:19.60          8  
                  26.99       58.59 (31.60)     1:30.05 (31.46)     2:02.22 (32.17)
        2:40.76 (38.54)     3:19.42 (38.66)     3:49.55 (30.13)     4:19.60 (30.05)
  4 Glaubitz, Flaminio  16 Swim Ithaca-NI       4:21.76    4:21.03          7  
                  26.41       57.07 (30.66)     1:29.89 (32.82)     2:03.52 (33.63)
        2:41.23 (37.71)     3:19.87 (38.64)     3:50.73 (30.86)     4:21.03 (30.30)
  5 Tennant, Owen       15 Whitewaters Swim-NJ  4:23.80    4:22.54          6  
                  26.80       58.52 (31.72)     1:32.84 (34.32)     2:06.11 (33.27)
        2:42.79 (36.68)     3:20.71 (37.92)     3:52.10 (31.39)     4:22.54 (30.44)
  6 Colangelo, Anthony  16 Moon Aqua Club-AM    4:26.36    4:23.43          5  
                  26.76       58.57 (31.81)     1:31.81 (33.24)     2:05.61 (33.80)
        2:44.20 (38.59)     3:23.05 (38.85)     3:53.42 (30.37)     4:23.43 (30.01)
  7 Ely, Matthew        17 Sachem Swim Club-MR  4:24.58    4:23.44          4  
                  26.78       57.76 (30.98)     1:30.59 (32.83)     2:04.23 (33.64)
        2:41.93 (37.70)     3:20.15 (38.22)     3:52.73 (32.58)     4:23.44 (30.71)
  8 Chmielenski, Ryan   15 Nation's Capital-PV  4:22.60    4:24.14          3  
                  26.88       58.39 (31.51)     1:31.15 (32.76)     2:04.63 (33.48)
        2:44.35 (39.72)     3:23.71 (39.36)     3:54.06 (30.35)     4:24.14 (30.08)
  9 Lok, Kenneth        17 Morris County Sw-NJ  4:28.18    4:24.84          2  
                  27.47       58.98 (31.51)     1:32.64 (33.66)     2:05.52 (32.88)
        2:44.18 (38.66)     3:22.90 (38.72)     3:54.57 (31.67)     4:24.84 (30.27)
 10 Dorobish, John      17 Peters Township-AM   4:27.68    4:30.39          1  
                  27.01       59.04 (32.03)     1:33.06 (34.02)     2:07.06 (34.00)
        2:46.92 (39.86)     3:27.38 (40.46)     3:59.54 (32.16)     4:30.39 (30.85)
 
Men 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 4:03.89        2003 Michael Smit - MR                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wang, Bert                18 Peters Township-AM   4:16.00    4:21.01 q      
                  26.68       56.99 (30.31)     1:30.51 (33.52)     2:04.03 (33.52)
        2:39.47 (35.44)     3:16.02 (36.55)     3:49.10 (33.08)     4:21.01 (31.91)
  2 Glaubitz, Flaminio        16 Swim Ithaca-NI       4:17.96    4:21.76 q      
                  26.52       56.93 (30.41)     1:30.37 (33.44)     2:03.77 (33.40)
        2:42.18 (38.41)     3:21.02 (38.84)     3:51.77 (30.75)     4:21.76 (29.99)
  3 Chmielenski, Ryan         15 Nation's Capital-PV  4:26.96    4:22.60 q      
                  26.59       58.38 (31.79)     1:30.41 (32.03)     2:03.83 (33.42)
        2:42.18 (38.35)     3:22.32 (40.14)     3:52.56 (30.24)     4:22.60 (30.04)
  4 Tennant, Owen             15 Whitewaters Swim-NJ  4:28.55    4:23.80 q      
                  26.71       58.68 (31.97)     1:33.02 (34.34)     2:06.66 (33.64)
        2:43.52 (36.86)     3:21.41 (37.89)     3:53.22 (31.81)     4:23.80 (30.58)
  5 Chen, Daniel              16 Shoreline Aquati-CT  4:19.63    4:24.16 q      
                  27.68       59.25 (31.57)     1:31.28 (32.03)     2:03.34 (32.06)
        2:41.77 (38.43)     3:21.08 (39.31)     3:53.32 (32.24)     4:24.16 (30.84)
  6 Davenport, Jeffrey        17 Princeton Tiger-NJ   4:20.83    4:24.17 q      
                  26.89       57.93 (31.04)     1:30.37 (32.44)     2:02.66 (32.29)
        2:42.08 (39.42)     3:22.03 (39.95)     3:53.35 (31.32)     4:24.17 (30.82)
  7 Ely, Matthew              17 Sachem Swim Club-MR  4:22.79    4:24.58 q      
                  16.70       57.49 (40.79)     1:31.79 (34.30)     2:04.77 (32.98)
        2:42.81 (38.04)     3:21.05 (38.24)     3:53.70 (32.65)     4:24.58 (30.88)
  8 Colangelo, Anthony        16 Moon Aqua Club-AM    4:27.70    4:26.36 q      
                  26.66       57.37 (30.71)     1:31.32 (33.95)     2:05.20 (33.88)
        2:44.29 (39.09)     3:23.89 (39.60)     3:55.41 (31.52)     4:26.36 (30.95)
  9 Dorobish, John            17 Peters Township-AM   4:25.94    4:27.68 q      
                  26.73       57.80 (31.07)     1:31.76 (33.96)     2:05.47 (33.71)
        2:45.15 (39.68)     3:25.04 (39.89)     3:57.03 (31.99)     4:27.68 (30.65)
 10 Lok, Kenneth              17 Morris County Sw-NJ  4:25.99    4:28.18 q      
                  27.61       59.38 (31.77)     1:33.03 (33.65)     2:05.95 (32.92)
        2:44.94 (38.99)     3:24.80 (39.86)     3:57.69 (32.89)     4:28.18 (30.49)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lepri, Alexander          16 Peters Township-AM   4:28.71    4:28.53        
                  27.62     1:00.12 (32.50)     1:32.98 (32.86)     2:05.27 (32.29)
        2:47.22 (41.95)     3:30.03 (42.81)     4:00.01 (29.98)     4:28.53 (28.52)
 
Men 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:25.67        2001 Metropolitan                               
                         Bugayev, Woo, Fay, Brandenburger                  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             1:31.44    1:29.07         22  
     1) Prosser, Tyler 18               2) Ryan, Cody 17                  
     3) Markham, Rowan 16               4) O'Shea, Connor 16              
                  21.94       44.65 (22.71)     1:06.84 (22.19)     1:29.07 (22.23)
  2 Peters Township Swim Club-AM  'A'           1:29.96    1:30.60         18  
     1) Dowdall, Aidan 17               2) Buzzelli, Garrett 17           
     3) Haag, Alec 16                   4) Manhollan, Justin 16           
                  23.00       46.02 (23.02)     1:08.83 (22.81)     1:30.60 (21.77)
  3 Victory Lane Aquatic Club-PV  'A'           1:33.00    1:31.02         16  
     1) Budzynski, Nicholas 17          2) Yu, Caleb 16                   
     3) Wong, Joe 17                    4) Parker, Nicholas 16            
                  23.42       46.08 (22.66)     1:08.79 (22.71)     1:31.02 (22.23)
  4 Peters Township Swim Club-AM  'B'           1:36.11    1:33.44         14  
     1) Pazuchanics, Michael 16         2) Wang, Bert 18                  
     3) Dorobish, John 17               4) Lepri, Alexander 16            
                  24.05       47.19 (23.14)     1:10.05 (22.86)     1:33.44 (23.39)
 -- Morris County Swim Club LLC-NJ  'A'         1:35.33         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Henager, Bryan 17               2) Lok, Kenneth 17                
     3) Boiko, Mark 18                  4) Lucus, Kieran 15               
                  23.32       47.39 (24.07)     1:10.54 (23.15)          DQ (22.62)
 
Men 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 3:08.89        2001 Potomac Valley                             
                         Galindo, McCabe, Ott, Anstrom                     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peters Township Swim Club-AM  'A'           3:20.89    3:18.18         22  
     1) Manhollan, Justin 16            2) Buzzelli, Garrett 17           
     3) Dowdall, Aidan 17               4) Haag, Alec 16                  
                  23.94       50.18 (50.18)     1:13.60 (23.42)     1:39.73 (49.55)
        2:02.61 (22.88)     2:28.72 (48.99)     2:51.70 (22.98)     3:18.18 (49.46)
  2 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             3:20.20    3:19.51         18  
     1) Markham, Rowan 16               2) Ryan, Cody 17                  
     3) Prosser, Tyler 18               4) O'Shea, Connor 16              
                  23.68       49.76 (49.76)     1:13.62 (23.86)     1:41.34 (51.58)
        2:03.49 (22.15)     2:29.18 (47.84)     2:52.91 (23.73)     3:19.51 (50.33)
  3 Peters Township Swim Club-AM  'B'           3:25.74    3:23.36         16  
     1) Wang, Bert 18                   2) Pazuchanics, Michael 16        
     3) Lepri, Alexander 16             4) Dorobish, John 17              
                  24.63       51.12 (51.12)     1:15.63 (24.51)     1:43.28 (52.16)
        2:07.27 (23.99)     2:34.05 (50.77)     2:57.21 (23.16)     3:23.36 (49.31)
 
Men 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:36.26        2013 Niagara                                    
                         Chen, Stevens, Reisch, Olson                      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             1:46.03    1:40.45         22  
     1) Prosser, Tyler 18               2) O'Shea, Connor 16              
     3) Donato, Timothy 16              4) Markham, Rowan 16              
                  26.39       53.19 (26.80)     1:18.35 (25.16)     1:40.45 (22.10)
  2 Peters Township Swim Club-AM  'A'           1:41.04    1:41.15         18  
     1) Manhollan, Justin 16            2) Pazuchanics, Michael 16        
     3) Dowdall, Aidan 17               4) Haag, Alec 16                  
                  25.75       53.47 (27.72)     1:18.28 (24.81)     1:41.15 (22.87)
  3 Peters Township Swim Club-AM  'B'           1:41.86    1:41.32         16  
     1) Dorobish, John 17               2) Wang, Bert 18                  
     3) Buzzelli, Garrett 17            4) Lepri, Alexander 16            
                  25.44       53.64 (28.20)     1:18.12 (24.48)     1:41.32 (23.20)
  4 Victory Lane Aquatic Club-PV  'A'           1:48.00    1:43.26         14  
     1) Yu, Caleb 16                    2) Wong, Joe 17                   
     3) Parker, Nicholas 16             4) Budzynski, Nicholas 17         
                  26.73       55.30 (28.57)     1:19.92 (24.62)     1:43.26 (23.34)
 
Men 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 3:26.19        2001 Potomac Valley                             
                         Fishman, Velez, Galindo, Anstrom                  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peters Township Swim Club-AM  'B'           3:51.24    3:41.53         22  
     1) Dorobish, John 17               2) Wang, Bert 18                  
     3) Lepri, Alexander 16             4) Haag, Alec 16                  
                  26.05       54.07 (54.07)     1:22.16 (28.09)   1:55.41 (1:01.34)
        2:21.08 (25.67)     2:51.66 (56.25)     3:15.32 (23.66)     3:41.53 (49.87)
  2 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             3:38.95    3:41.72         18  
     1) Prosser, Tyler 18               2) O'Shea, Connor 16              
     3) Donato, Timothy 16              4) Markham, Rowan 16              
                  27.12       55.68 (55.68)     1:23.21 (27.53)   1:56.30 (1:00.62)
        2:22.50 (26.20)     2:52.94 (56.64)     3:16.41 (23.47)     3:41.72 (48.78)
  3 Peters Township Swim Club-AM  'A'           3:40.57    3:46.62         16  
     1) Manhollan, Justin 16            2) Pazuchanics, Michael 16        
     3) Dowdall, Aidan 17               4) Buzzelli, Garrett 17           
                  27.13       57.46 (57.46)     1:26.31 (28.85)   2:00.60 (1:03.14)
        2:26.45 (25.85)     2:56.53 (55.93)     3:19.98 (23.45)     3:46.62 (50.09)
  4 Morris County Swim Club LLC-NJ  'A'         3:49.41    3:51.41         14  
     1) Lucus, Kieran 15                2) Lok, Kenneth 17                
     3) Boiko, Mark 18                  4) Henager, Bryan 17              
                  27.61       56.62 (56.62)     1:27.89 (31.27)   2:03.17 (1:06.55)
        2:29.38 (26.21)     2:59.52 (56.35)     3:23.39 (23.87)     3:51.41 (51.89)
  5 Victory Lane Aquatic Club-PV  'A'           3:48.00    3:54.04         12  
     1) Yu, Caleb 16                    2) Wong, Joe 17                   
     3) Parker, Nicholas 16             4) Budzynski, Nicholas 17         
                  30.36   1:01.83 (1:01.83)     1:30.32 (28.49)   2:03.62 (1:01.79)
        2:29.05 (25.43)     3:00.39 (56.77)     3:24.90 (24.51)     3:54.04 (53.65)