Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 8/13/2015 07:06 PM
                 EZ LC AG Championship, Sanction #: VS-15-105                  
                               August 5-8, 2015                                
                                    Results                                    
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 29.22    8/9/2014 Johnny Bradshaw, PV                          
                31.59  AAAA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arndt, Nicholas     10 Pvs                    29.97      29.64 AAAA     9  
  2 Quarles, Samuel     10 Virginia Swimmin       29.45      29.78 AAAA     7  
  3 McClelland, Willia  10 NE                     31.09      30.30 AAAA     6  
  4 Reice, Noah         10 MA Zone Team           32.88      30.56 AAAA     5  
  5 Ewing, J.T.         10 Pvs                    30.89      30.58 AAAA     4  
  6 Rasmussen, Colton   10 NE                     30.74      30.59 AAAA     3  
  7 Marsh, Mac          10 Pvs                    31.63      30.62 AAAA     2  
  8 Chung, Hudson       10 Metro                  31.32      30.94 AAAA     1  
  9 Ackerly, Crash      10 Virginia Swimmin       31.19      31.13 AAAA   
 10 Herrmann, Rian      10 CT                     31.78      31.19 AAAA   
 11 Xia, Christopher C  10 Metro                  31.56      31.42 AAAA   
 12 Morgan, Aidan       10 NI                     31.02      31.44 AAAA   
 13 Doerwaldt, Alex     10 CT                     31.12      31.46 AAAA   
 14 Platonov, Mark      10 CT                     31.52      31.47 AAAA   
 15 Mamaril, Colin      10 Virginia Swimmin       30.88      31.52 AAAA   
 16 Mckellop, Davis     10 Virginia Swimmin       31.64      31.77        
 17 Koenig, Parker      10 Pvs                    32.67      31.81        
 18 Alexy, Rob          10 NJS                    30.26      31.82        
 19 Chea, Ritti         10 NE                     32.54      31.85        
 19 Beehler, Matthew    10 Metro                  31.07      31.85        
 21 Egan, Kieran        10 Metro                  32.14      31.86        
 22 Baytin, Daniel      10 NJS                    32.90      31.87        
 22 DiMaggio, John      10 Metro                  33.08      31.87        
 24 Faikish, Aidan      10 MA Zone Team           31.36      31.95        
 25 Stankus, Thomas     10 MA Zone Team           32.35      32.01        
 26 Kim, Steven         10 NJS                    32.68      32.05        
 27 Park, Richard       10 NJS                    32.86      32.13        
 28 Foster, Hethon      10 CT                     32.66      32.16        
 29 Varrichio, Chris    10 Metro                  32.36      32.25        
 30 Cortes, Ryan        10 MA Zone Team           31.55      32.28        
 31 Sacca, David        10 Metro                  32.94      32.31        
 32 Weinstein, Michael  10 Metro                  32.85      32.45        
 33 Zhang, Alan         10 NE                     31.92      32.48        
 34 Watson, Maxwell     10 Metro                  32.85      32.59        
 35 Emerson, Hunter     10 Metro                  32.97      32.64        
 36 Miller, Carter      10 NJS                    31.97      32.66        
 37 Leong, Ren          10 NE                     33.16      32.67        
 38 Fields, Elijah      10 Virginia Swimmin       31.68      32.68        
 39 Lim, Miles          10 NE                     33.05      32.71        
 40 Weiner, Matthew     10 CT                     31.86      32.72        
 41 D'Ariano, Landon     9 MA Zone Team           33.39      32.75        
 42 Hoie, Erik          10 NJS                    33.37      32.76        
 43 Urgo, Mike          10 CT                     32.80      32.80        
 44 Tsukikawa, Renzo    10 Metro                  33.33      32.82        
 45 Flood, Colin        10 Virginia Swimmin       33.12      32.84        
 45 Schreck, Xander     10 Virginia Swimmin       32.73      32.84        
 47 Fodor, Harrison     10 NJS                    33.17      32.85        
 48 Wei, Andy           10 NE                     32.15      32.87        
 49 Redding, Zachary    10 MA Zone Team           33.03      32.95        
 50 Ho, Alexander       10 NJS                    32.09      33.04        
 51 Conners, Brendan    10 CT                     33.22      33.06        
 52 Gjivoje, Vedran     10 NJS                    33.33      33.18        
 53 Dustevich, Chase    10 AM                     33.19      33.20        
 54 Anbar, Kalen        10 CT                     33.04      33.37        
 55 Burrows, Carter     10 Virginia Swimmin       32.91      33.42        
 56 Arioti, Adriano      9 Pvs                    32.92      33.47        
 57 Lenoce, Parker      10 CT                     32.94      33.61        
 58 Henkel, Brayden      9 ADLC                   34.00      34.39        
 59 Magda, Dylan        10 NI                     36.18      35.56        
 60 Xu, Haihan          10 AM                     34.70      36.14        
 61 Serotta, Jason       9 ADLC                   36.23      36.20        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 1:03.91    8/6/2014 Justice Carrenard, MR                      
                1:09.99  AAAA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kupsky, Woobie      10 MA Zone Team         1:05.91    1:05.40 AAAA     9  
  2 Arndt, Nicholas     10 Pvs                  1:04.75    1:05.42 AAAA     7  
  3 Quarles, Samuel     10 Virginia Swimmin     1:05.73    1:05.72 AAAA     6  
  4 Rasmussen, Colton   10 NE                   1:05.77    1:05.86 AAAA     5  
  5 Morgan, Aidan       10 NI                   1:09.23    1:07.12 AAAA     3.5
  5 Chung, Hudson       10 Metro                1:08.16    1:07.12 AAAA     3.5
  7 Lee, Christian      10 Metro                1:07.14    1:07.31 AAAA     2  
  8 Faikish, Aidan      10 MA Zone Team         1:05.92    1:07.35 AAAA     1  
  9 Alexy, Rob          10 NJS                  1:07.02    1:07.56 AAAA   
 10 Ackerly, Crash      10 Virginia Swimmin     1:07.52    1:07.65 AAAA   
 11 Platonov, Mark      10 CT                   1:08.46    1:07.95 AAAA   
 12 Kiesewetter, Tommy  10 NE                   1:11.57    1:08.47 AAAA   
 13 Boehme, Matthew     10 MA Zone Team         1:08.34    1:09.10 AAAA   
 14 Mamaril, Colin      10 Virginia Swimmin     1:09.42    1:09.15 AAAA   
 15 Xia, Christopher C  10 Metro                1:08.66    1:09.22 AAAA   
 16 McClelland, Willia  10 NE                   1:08.26    1:09.33 AAAA   
 17 Beehler, Matthew    10 Metro                1:08.48    1:09.34 AAAA   
 18 Kim, Steven         10 NJS                  1:09.64    1:09.70 AAAA   
 18 Bolz, Andrew        10 Pvs                  1:10.87    1:09.70 AAAA   
 20 Chea, Ritti         10 NE                   1:11.59    1:09.81 AAAA   
 21 Lim, Miles          10 NE                   1:09.98    1:09.87 AAAA   
 22 Rodgers, Ian        10 Virginia Swimmin     1:09.48    1:10.12        
 23 Palaj, Mikel        10 CT                   1:08.57    1:10.37        
 24 Mckellop, Davis     10 Virginia Swimmin     1:10.59    1:10.40        
 25 Fields, Elijah      10 Virginia Swimmin     1:10.58    1:10.45        
 26 Hagar, Tommy        10 NE                   1:10.21    1:10.48        
 27 Hoie, Erik          10 NJS                  1:11.72    1:10.51        
 28 Baytin, Daniel      10 NJS                  1:11.43    1:10.52        
 29 Emerson, Hunter     10 Metro                1:11.21    1:10.62        
 30 Herrmann, Rian      10 CT                   1:11.78    1:10.71        
 31 Egan, Kieran        10 Metro                1:11.07    1:10.76        
 32 Koenig, Parker      10 Pvs                  1:11.20    1:11.24        
 33 Doerwaldt, Alex     10 CT                   1:09.59    1:11.44        
 34 Stankus, Thomas     10 MA Zone Team         1:10.97    1:11.53        
 35 Whetstine, Carter   10 Virginia Swimmin     1:12.02    1:11.96        
 36 Quested, Finn       10 Metro                1:11.90    1:12.00        
 37 Anzalone, Brian     10 Metro                1:11.39    1:12.01        
 38 Moore, Brandon      10 Virginia Swimmin     1:12.20    1:12.19        
 39 Nowicki, Justin     10 NI                   1:13.67    1:12.21        
 40 Watson, Maxwell     10 Metro                1:12.46    1:12.36        
 41 Bautz, Fletcher     10 Pvs                  1:11.78    1:12.59        
 42 Cortes, Ryan        10 MA Zone Team         1:11.46    1:12.72        
 43 Arioti, Adriano      9 Pvs                  1:11.70    1:12.81        
 44 Dowdle, Colin       10 NE                   1:12.46    1:12.86        
 45 Redding, Zachary    10 MA Zone Team         1:12.12    1:14.00        
 46 Neal, Ethan         10 AM                   1:14.69    1:14.48        
 47 Sterlitz, Parker    10 AM                   1:13.11    1:15.20        
 48 Serotta, Jason       9 ADLC                 1:22.08    1:21.03        
 -- Marsh, Mac          10 Pvs                  1:07.57         DQ        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 2:19.30      8/1990 Anthony Robinson-CT, CT                    
                2:30.39  AAAA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kupsky, Woobie      10 MA Zone Team         2:22.28    2:21.27 AAAA     9  
                1:08.29   2:21.27 (1:12.98)                                        
  2 Arndt, Nicholas     10 Pvs                  2:23.01    2:21.77 AAAA     7  
                1:07.99   2:21.77 (1:13.78)                                        
  3 Platonov, Mark      10 CT                   2:24.14    2:24.13 AAAA     6  
                1:10.05   2:24.13 (1:14.08)                                        
  4 Boehme, Matthew     10 MA Zone Team         2:25.57    2:24.45 AAAA     5  
                1:10.34   2:24.45 (1:14.11)                                        
  5 Lee, Christian      10 Metro                2:27.58    2:25.96 AAAA     4  
                1:12.06   2:25.96 (1:13.90)                                        
  6 Faikish, Aidan      10 MA Zone Team         2:27.40    2:26.64 AAAA     3  
                1:10.91   2:26.64 (1:15.73)                                        
  7 Palaj, Mikel        10 CT                   2:24.20    2:26.93 AAAA     2  
                1:11.84   2:26.93 (1:15.09)                                        
  8 Ackerly, Crash      10 Virginia Swimmin     2:28.67    2:27.08 AAAA     1  
                1:13.30   2:27.08 (1:13.78)                                        
  9 Alexy, Rob          10 NJS                  2:25.60    2:27.11 AAAA   
                1:10.99   2:27.11 (1:16.12)                                        
 10 Marsh, Mac          10 Pvs                  2:28.76    2:27.65 AAAA   
                1:09.28   2:27.65 (1:18.37)                                        
 11 Doerwaldt, Alex     10 CT                   2:33.42    2:29.42 AAAA   
                1:12.85   2:29.42 (1:16.57)                                        
 12 DiNunzio, Bobby     10 Virginia Swimmin     2:25.98    2:29.64 AAAA   
                1:12.08   2:29.64 (1:17.56)                                        
 12 Kiesewetter, Tommy  10 NE                   2:32.09    2:29.64 AAAA   
                1:12.78   2:29.64 (1:16.86)                                        
 14 Rodgers, Ian        10 Virginia Swimmin     2:30.06    2:30.74        
                1:14.27   2:30.74 (1:16.47)                                        
 15 Kim, Steven         10 NJS                  2:31.18    2:30.75        
                1:13.43   2:30.75 (1:17.32)                                        
 16 Bolz, Andrew        10 Pvs                  2:30.85    2:30.76        
                1:13.86   2:30.76 (1:16.90)                                        
 17 Hoie, Erik          10 NJS                  2:33.33    2:31.10        
                1:15.39   2:31.10 (1:15.71)                                        
 18 Mckellop, Davis     10 Virginia Swimmin     2:33.19    2:31.78        
                1:14.70   2:31.78 (1:17.08)                                        
 19 Wei, Andy           10 NE                   2:31.45    2:32.21        
                1:15.65   2:32.21 (1:16.56)                                        
 20 McClelland, Willia  10 NE                   2:31.48    2:32.92        
                1:12.59   2:32.92 (1:20.33)                                        
 21 Mostofi, Michael    10 CT                   2:33.77    2:33.84        
                1:14.22   2:33.84 (1:19.62)                                        
 22 Beehler, Matthew    10 Metro                2:27.96    2:34.37        
                1:14.91   2:34.37 (1:19.46)                                        
 23 Nowicki, Justin     10 NI                   2:39.83    2:35.35        
                1:15.34   2:35.35 (1:20.01)                                        
 24 Sterlitz, Parker    10 AM                   2:39.61    2:37.31        
                1:15.60   2:37.31 (1:21.71)                                        
 25 Neal, Ethan         10 AM                   2:42.31    2:40.25        
                1:18.53   2:40.25 (1:21.72)                                        
 26 Gasiewicz, Aaron    10 NI                   3:08.48    2:55.97        
                1:23.92   2:55.97 (1:32.05)                                        
 -- Anzalone, Brian     10 Metro                2:33.19         DQ        
                1:16.24        DQ (1:19.66)                                        
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:52.66   8/10/2012 Joey E Tepper, MA                          
                5:14.69  AAAA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kupsky, Woobie      10 MA Zone Team         4:56.35    4:55.14 AAAA     9  
                1:09.32   2:25.01 (1:15.69)   3:41.06 (1:16.05)   4:55.14 (1:14.08)
  2 Arndt, Nicholas     10 Pvs                  4:55.20    4:57.10 AAAA     7  
                1:08.99   2:24.99 (1:16.00)   3:41.46 (1:16.47)   4:57.10 (1:15.64)
  3 Boehme, Matthew     10 MA Zone Team         4:57.92    4:58.00 AAAA     6  
                1:10.36   2:27.23 (1:16.87)   3:42.79 (1:15.56)   4:58.00 (1:15.21)
  4 Platonov, Mark      10 CT                   5:00.07    4:59.88 AAAA     5  
                1:11.28   2:27.74 (1:16.46)   3:43.94 (1:16.20)   4:59.88 (1:15.94)
  5 Ewing, J.T.         10 Pvs                  4:58.79    5:00.50 AAAA     4  
                1:12.17   2:29.50 (1:17.33)   3:45.91 (1:16.41)   5:00.50 (1:14.59)
  6 Faikish, Aidan      10 MA Zone Team         5:11.98    5:06.83 AAAA     3  
                1:11.52   2:29.11 (1:17.59)   3:48.84 (1:19.73)   5:06.83 (1:17.99)
  7 DiNunzio, Bobby     10 Virginia Swimmin     5:06.91    5:07.50 AAAA     2  
                1:12.43   2:31.74 (1:19.31)   3:50.39 (1:18.65)   5:07.50 (1:17.11)
  8 Lee, Christian      10 Metro                5:12.21    5:07.69 AAAA     1  
                1:13.60   2:32.63 (1:19.03)   3:51.91 (1:19.28)   5:07.69 (1:15.78)
  9 Flaherty, Liam      10 CT                   5:09.10    5:10.55 AAAA   
                1:12.54   2:32.19 (1:19.65)   3:52.45 (1:20.26)   5:10.55 (1:18.10)
 10 Morgan, Aidan       10 NI                   5:26.24    5:10.65 AAAA   
                1:15.11   2:35.81 (1:20.70)   3:55.54 (1:19.73)   5:10.65 (1:15.11)
 11 Ackerly, Crash      10 Virginia Swimmin     5:26.53    5:11.43 AAAA   
                1:16.84   2:38.69 (1:21.85)   3:57.90 (1:19.21)   5:11.43 (1:13.53)
 12 Palaj, Mikel        10 CT                   5:00.28    5:11.54 AAAA   
                1:14.26   2:33.91 (1:19.65)   3:54.03 (1:20.12)   5:11.54 (1:17.51)
 13 Alexy, Rob          10 NJS                  5:07.59    5:11.59 AAAA   
                1:15.12   2:34.67 (1:19.55)   3:54.35 (1:19.68)   5:11.59 (1:17.24)
 14 Rasmussen, Colton   10 NE                   5:19.39    5:12.91 AAAA   
                1:12.86   2:33.90 (1:21.04)   3:55.12 (1:21.22)   5:12.91 (1:17.79)
 15 Doerwaldt, Alex     10 CT                   5:17.26    5:14.44 AAAA   
                1:14.18   2:34.60 (1:20.42)   3:56.05 (1:21.45)   5:14.44 (1:18.39)
 16 Rodgers, Ian        10 Virginia Swimmin     5:19.25    5:16.80        
                1:13.66   2:35.78 (1:22.12)   3:58.07 (1:22.29)   5:16.80 (1:18.73)
 17 Kim, Steven         10 NJS                  5:23.56    5:17.07        
                1:15.90   2:37.77 (1:21.87)   3:59.71 (1:21.94)   5:17.07 (1:17.36)
 18 Anzalone, Brian     10 Metro                5:19.93    5:17.41        
                1:16.24   2:37.24 (1:21.00)   3:58.17 (1:20.93)   5:17.41 (1:19.24)
 19 Hoie, Erik          10 NJS                  5:23.58    5:17.78        
                1:15.93   2:37.43 (1:21.50)   4:00.69 (1:23.26)   5:17.78 (1:17.09)
 20 Mostofi, Michael    10 CT                   5:17.48    5:19.44        
                1:14.99   2:37.06 (1:22.07)   3:59.88 (1:22.82)   5:19.44 (1:19.56)
 21 Gonsalves, John Pa   9 Pvs                  5:22.18    5:19.55        
                1:16.00   2:37.67 (1:21.67)   4:00.44 (1:22.77)   5:19.55 (1:19.11)
 22 Fields, Elijah      10 Virginia Swimmin     5:20.31    5:19.69        
                1:15.36   2:37.77 (1:22.41)   4:00.75 (1:22.98)   5:19.69 (1:18.94)
 23 Daniel, William     10 CT                   5:18.09    5:19.75        
                1:19.15   2:41.16 (1:22.01)   4:01.56 (1:20.40)   5:19.75 (1:18.19)
 24 Beehler, Matthew    10 Metro                5:17.41    5:19.79        
                1:16.84   2:40.35 (1:23.51)   4:01.66 (1:21.31)   5:19.79 (1:18.13)
 25 Daly, Aiden         10 CT                   5:18.88    5:19.80        
                1:17.06   2:40.71 (1:23.65)   4:02.42 (1:21.71)   5:19.80 (1:17.38)
 26 Nowicki, Justin     10 NI                   5:29.37    5:19.91        
                1:17.57   2:40.08 (1:22.51)   4:01.49 (1:21.41)   5:19.91 (1:18.42)
 27 Mckellop, Davis     10 Virginia Swimmin     5:20.38    5:21.40        
                1:17.08   2:40.23 (1:23.15)   4:03.45 (1:23.22)   5:21.40 (1:17.95)
 28 Zhang, Alan         10 NE                   5:24.83    5:21.56        
                1:15.81   2:38.04 (1:22.23)   4:00.02 (1:21.98)   5:21.56 (1:21.54)
 29 Ho, Alexander       10 NJS                  5:28.08    5:22.12        
                1:14.11   2:36.77 (1:22.66)   3:59.99 (1:23.22)   5:22.12 (1:22.13)
 30 Kiesewetter, Tommy  10 NE                   5:25.41    5:23.92        
                1:15.31   2:38.60 (1:23.29)   4:02.55 (1:23.95)   5:23.92 (1:21.37)
 31 Baytin, Daniel      10 NJS                  5:30.59    5:24.02        
                1:16.29   2:39.11 (1:22.82)   4:01.99 (1:22.88)   5:24.02 (1:22.03)
 32 Weiner, Matthew     10 CT                   5:24.33    5:24.14        
                1:15.32   2:38.16 (1:22.84)   4:02.40 (1:24.24)   5:24.14 (1:21.74)
 33 Sun, Ashton          9 Pvs                  5:25.53    5:24.43        
                1:16.57   2:40.18 (1:23.61)   4:04.51 (1:24.33)   5:24.43 (1:19.92)
 34 McNamara, Luke      10 Metro                5:27.44    5:24.63        
                1:16.68   2:40.96 (1:24.28)   4:03.69 (1:22.73)   5:24.63 (1:20.94)
 35 Leary, Sean         10 CT                   5:23.10    5:24.64        
                1:17.55   2:40.38 (1:22.83)   4:02.89 (1:22.51)   5:24.64 (1:21.75)
 36 Lim, Miles          10 NE                   5:28.95    5:26.54        
                1:17.08   2:41.42 (1:24.34)   4:06.36 (1:24.94)   5:26.54 (1:20.18)
 37 Sterlitz, Parker    10 AM                   5:27.10    5:28.56        
                1:17.03   2:40.71 (1:23.68)   4:05.22 (1:24.51)   5:28.56 (1:23.34)
 38 Neal, Ethan         10 AM                   5:36.65    5:34.37        
                1:18.99   2:44.09 (1:25.10)   4:10.24 (1:26.15)   5:34.37 (1:24.13)
 39 Bautz, Fletcher     10 Pvs                  5:28.99    5:37.80        
                1:19.15   2:46.29 (1:27.14)   4:13.99 (1:27.70)   5:37.80 (1:23.81)
 40 Pawlowski, Brian    10 CT                   5:30.17    5:39.32        
                1:19.14   2:45.10 (1:25.96)   4:12.49 (1:27.39)   5:39.32 (1:26.83)
 41 Schreck, Xander     10 Virginia Swimmin     5:27.98    5:40.25        
                1:19.84   2:47.71 (1:27.87)   4:14.78 (1:27.07)   5:40.25 (1:25.47)
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 32.93    8/7/2013 Brett Feyerick, PVS                          
                37.09  AAAA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beehler, Matthew    10 Metro                  34.99      34.08 AAAA     9  
  2 Ewing, J.T.         10 Pvs                    34.27      34.26 AAAA     7  
  3 Quarles, Samuel     10 Virginia Swimmin       35.06      35.20 AAAA     6  
  4 Herrmann, Rian      10 CT                     35.78      35.22 AAAA     5  
  5 Ackerly, Crash      10 Virginia Swimmin       35.47      35.27 AAAA     4  
  6 Jones, Roman        10 NJS                    35.40      35.41 AAAA     3  
  7 Chung, Hudson       10 Metro                  36.22      35.77 AAAA     2  
  8 Rasmussen, Colton   10 NE                     36.18      35.86 AAAA     1  
  9 Hagar, Tommy        10 NE                     36.99      36.17 AAAA   
 10 DiMaggio, John      10 Metro                  37.14      36.26 AAAA   
 11 Marsh, Mac          10 Pvs                    36.88      36.38 AAAA   
 12 Egan, Kieran        10 Metro                  36.51      36.40 AAAA   
 13 Sun, Ashton          9 Pvs                    36.28      36.59 AAAA   
 14 Mamaril, Colin      10 Virginia Swimmin       38.55      36.66 AAAA   
 15 Varrichio, Chris    10 Metro                  37.73      36.76 AAAA   
 16 Bolz, Andrew        10 Pvs                    39.04      36.95 AAAA   
 17 McClelland, Willia  10 NE                     37.81      37.03 AAAA   
 18 Moore, Brandon      10 Virginia Swimmin       38.13      37.07 AAAA   
 19 Whetstine, Carter   10 Virginia Swimmin       36.95      37.19        
 20 Bushay, Mason       10 MA Zone Team           39.34      37.31        
 21 Hatchett, Thomas     9 Pvs                    38.56      37.38        
 22 Chea, Ritti         10 NE                     37.26      37.39        
 23 Kim, Steven         10 NJS                    37.73      37.42        
 24 Zhou, Andrew         9 MA Zone Team           38.25      37.48        
 25 Emerson, Hunter     10 Metro                  39.11      37.59        
 26 Kim, Bryan          10 Pvs                    37.93      37.62        
 27 Gurudutt, Aydin     10 NJS                    38.63      37.82        
 27 Stoner, Sam         10 MA Zone Team           38.40      37.82        
 29 Conners, Brendan    10 CT                     38.12      37.87        
 30 Henkel, Brayden      9 ADLC                   38.20      37.97        
 31 Cortes, Ryan        10 MA Zone Team           38.18      38.22        
 32 Schreck, Xander     10 Virginia Swimmin       38.35      38.34        
 33 Baytin, Daniel      10 NJS                    38.54      38.38        
 34 D'Ariano, Landon     9 MA Zone Team           37.88      38.44        
 35 Butler, Jack        10 NJS                    38.83      38.56        
 36 Watson, Maxwell     10 Metro                  38.55      38.61        
 36 Zagaceta, Magill     8 MA Zone Team           38.15      38.61        
 38 Fodor, Harrison     10 NJS                    39.44      38.65        
 39 Koenig, Parker      10 Pvs                    38.23      38.66        
 40 Daniel, William     10 CT                     39.13      38.83        
 41 Leong, Ren          10 NE                     39.45      38.88        
 42 McNamara, Luke      10 Metro                  38.67      38.93        
 43 Lee, Alexander       9 CT                     39.41      38.94        
 44 Redding, Zachary    10 MA Zone Team           39.22      38.98        
 45 Vu, Caleb           10 Pvs                    38.85      39.00        
 46 Lenoce, Parker      10 CT                     39.07      39.08        
 47 Reice, Noah         10 MA Zone Team           39.00      39.32        
 48 Dowdle, Colin       10 NE                     38.92      39.34        
 49 Urgo, Mike          10 CT                     39.71      39.35        
 50 Burrows, Carter     10 Virginia Swimmin       37.37      39.40        
 51 Neal, Ethan         10 AM                     39.22      39.45        
 52 Zhang, Patrick      10 Pvs                    39.59      39.46        
 53 Arioti, Adriano      9 Pvs                    39.10      39.65        
 53 Twiss, Riley        10 CT                     38.03      39.65        
 55 Weinstein, Michael  10 Metro                  39.34      39.76        
 56 Nguyen, Tinn        10 Pvs                    39.15      39.88        
 57 Stankus, Thomas     10 MA Zone Team           38.81      39.94        
 58 Christofferson, Ni   9 Pvs                    39.36      40.00        
 59 Steadman, Spencer   10 Virginia Swimmin       36.81      40.02        
 60 Mckellop, Davis     10 Virginia Swimmin       38.58      40.06        
 61 Fu, Ethan           10 Pvs                    39.18      40.17        
 62 Flood, Colin        10 Virginia Swimmin       39.40      40.47        
 63 Loughmiller, Max    10 Pvs                    39.55      40.54        
 64 Xiong, Brandon      10 CT                     38.69      40.57        
 65 Dustevich, Chase    10 AM                     39.91      40.59        
 66 Bruno, Matthew      10 Pvs                    39.30      41.16        
 67 Lim, Josiah         10 Pvs                    39.61      41.28        
 68 Orr, Jack           10 MA Zone Team           39.49      41.51        
 69 Serotta, Jason       9 ADLC                   41.82      41.56        
 70 Gasiewicz, Aaron    10 NI                     44.94      41.74        
 71 Magda, Dylan        10 NI                     44.09      47.60        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:13.65      8/2000 Josh Charnin-Aker-MR, MR                   
                1:19.59  AAAA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kupsky, Woobie      10 MA Zone Team         1:15.36    1:14.50 AAAA     9  
  2 Ackerly, Crash      10 Virginia Swimmin     1:14.44    1:14.55 AAAA     7  
  3 Flaherty, Liam      10 CT                   1:15.42    1:14.57 AAAA     6  
  4 Ewing, J.T.         10 Pvs                  1:14.07    1:14.75 AAAA     5  
  5 Lee, Christian      10 Metro                1:17.49    1:15.48 AAAA     4  
  6 Beehler, Matthew    10 Metro                1:15.95    1:15.64 AAAA     3  
  7 Rasmussen, Colton   10 NE                   1:17.31    1:15.72 AAAA     2  
  8 Chung, Hudson       10 Metro                1:17.15    1:16.44 AAAA     1  
  9 Herrmann, Rian      10 CT                   1:17.24    1:16.71 AAAA   
 10 DiNunzio, Bobby     10 Virginia Swimmin     1:15.70    1:17.60 AAAA   
 11 Quarles, Samuel     10 Virginia Swimmin     1:16.23    1:17.82 AAAA   
 12 Sun, Ashton          9 Pvs                  1:18.46    1:18.48 AAAA   
 13 Park, Richard       10 NJS                  1:20.64    1:18.82 AAAA   
 14 Jones, Roman        10 NJS                  1:17.84    1:19.00 AAAA   
 15 Egan, Kieran        10 Metro                1:19.58    1:19.29 AAAA   
 16 Hagar, Tommy        10 NE                   1:19.28    1:19.56 AAAA   
 17 DiMaggio, John      10 Metro                1:21.23    1:19.62        
 18 Zhang, Alan         10 NE                   1:22.84    1:19.73        
 19 Kim, Steven         10 NJS                  1:22.62    1:20.39        
 20 Varrichio, Chris    10 Metro                1:22.81    1:21.18        
 21 Zhou, Andrew         9 MA Zone Team         1:20.16    1:21.20        
 22 Chea, Ritti         10 NE                   1:21.57    1:21.44        
 23 Mostofi, Michael    10 CT                   1:22.02    1:21.49        
 24 Quested, Finn       10 Metro                1:23.81    1:21.59        
 25 Henkel, Brayden      9 ADLC                 1:23.78    1:21.76        
 26 Morgan, Aidan       10 NI                   1:23.94    1:21.77        
 27 D'Ariano, Landon     9 MA Zone Team         1:24.61    1:21.79        
 28 Watson, Maxwell     10 Metro                1:22.32    1:22.03        
 29 Moore, Brandon      10 Virginia Swimmin     1:22.28    1:22.11        
 30 Whetstine, Carter   10 Virginia Swimmin     1:21.74    1:22.16        
 31 Lenoce, Parker      10 CT                   1:23.64    1:22.26        
 32 Burrows, Carter     10 Virginia Swimmin     1:22.72    1:22.57        
 33 Schreck, Xander     10 Virginia Swimmin     1:23.22    1:22.58        
 34 Conners, Brendan    10 CT                   1:22.75    1:22.88        
 35 Mckellop, Davis     10 Virginia Swimmin     1:22.41    1:23.00        
 36 Bushay, Mason       10 MA Zone Team         1:22.94    1:23.15        
 36 Twiss, Riley        10 CT                   1:21.14    1:23.15        
 38 Daniel, William     10 CT                   1:21.49    1:23.67        
 39 Steadman, Spencer   10 Virginia Swimmin     1:21.31    1:23.83        
 39 McNamara, Luke      10 Metro                1:22.20    1:23.83        
 41 Gonsalves, John Pa   9 Pvs                  1:23.08    1:24.29        
 42 Kim, Bryan          10 Pvs                  1:24.60    1:24.59        
 43 Dustevich, Chase    10 AM                   1:23.77    1:24.78        
 44 Zagaceta, Magill     8 MA Zone Team         1:24.59    1:24.80        
 45 Redding, Zachary    10 MA Zone Team         1:24.00    1:24.89        
 46 Neal, Ethan         10 AM                   1:24.63    1:25.17        
 47 Vu, Caleb           10 Pvs                  1:23.75    1:26.29        
 48 Xiong, Brandon      10 CT                   1:23.16    1:26.43        
 49 Vanderloo, Jp       10 Pvs                  1:23.05    1:26.45        
 50 Arioti, Adriano      9 Pvs                  1:23.89    1:26.71        
 51 Kim, Joram          10 NJS                  1:24.50    1:26.80        
 52 Stankus, Thomas     10 MA Zone Team         1:24.49    1:30.20        
 53 Serotta, Jason       9 ADLC                 1:31.44    1:30.30        
 54 Magda, Dylan        10 NI                   1:38.64    1:37.59        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 36.52   8/11/2010 Matthew J Limbacher, CT                      
                41.69  AAAA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Xia, Christopher C  10 Metro                  38.33      37.33 AAAA     9  
  2 Wei, Andy           10 NE                     39.07      37.90 AAAA     7  
  3 Marsh, Mac          10 Pvs                    38.78      38.05 AAAA     6  
  4 Baytin, Daniel      10 NJS                    40.95      39.03 AAAA     5  
  5 Miller, Carter      10 NJS                    40.07      39.72 AAAA     4  
  6 Weinstein, Michael  10 Metro                  43.10      40.46 AAAA     3  
  7 Wen, Alexander       9 Pvs                    43.09      40.98 AAAA     2  
  8 Tsukikawa, Renzo    10 Metro                  42.37      41.70          1  
  9 Fu, Ethan           10 Pvs                    41.68      41.79        
 10 Mamaril, Colin      10 Virginia Swimmin       40.94      42.09        
 11 Reice, Noah         10 MA Zone Team           43.58      42.20        
 12 Bolz, Andrew        10 Pvs                    42.76      42.22        
 13 Bowman, Max         10 Pvs                    41.09      42.27        
 14 Doerwaldt, Alex     10 CT                     42.10      42.29        
 15 Steadman, Spencer   10 Virginia Swimmin       42.38      42.55        
 16 Varrichio, Chris    10 Metro                  43.73      42.77        
 17 Quarles, Samuel     10 Virginia Swimmin       41.31      42.82        
 18 Boehme, Matthew     10 MA Zone Team           43.37      42.90        
 19 Weiner, Matthew     10 CT                     43.25      42.91        
 19 Park, Richard       10 NJS                    43.11      42.91        
 21 Kiesewetter, Tommy  10 NE                     43.20      43.05        
 22 Herrmann, Rian      10 CT                     43.43      43.09        
 23 Weston, Wade        10 Pvs                    43.13      43.11        
 24 Henkel, Brayden      9 ADLC                   43.69      43.55        
 25 Hoie, Erik          10 NJS                    42.55      43.56        
 26 Alexy, Rob          10 NJS                    43.48      43.61        
 27 Ho, Alexander       10 NJS                    43.22      43.65        
 28 Bell, Ian           10 NJS                    44.30      43.67        
 29 Hsieh, Joshua       10 Pvs                    44.09      43.88        
 30 Zagaceta, Magill     8 MA Zone Team           45.18      44.00        
 31 Anzalone, Brian     10 Metro                  45.20      44.26        
 32 Pell, Devon         10 NJS                    45.34      44.28        
 33 Magda, Dylan        10 NI                     45.62      44.35        
 33 Chedraoui, Troy     10 MA Zone Team           44.96      44.35        
 35 Mostofi, Michael    10 CT                     45.11      44.40        
 36 Stoner, Sam         10 MA Zone Team           44.05      44.53        
 37 Xu, Haihan          10 AM                     44.65      44.56        
 38 Guardado, Michael   10 Pvs                    45.07      44.60        
 39 Vanderloo, Jp       10 Pvs                    45.45      44.76        
 40 Sleptsov, Alex      10 MA Zone Team           45.22      44.90        
 41 Lee, Ryan           10 MA Zone Team           45.17      45.00        
 42 Leary, Sean         10 CT                     44.89      45.14        
 43 Dowdle, Colin       10 NE                     43.47      45.62        
 44 Eskin, Meyer        10 Pvs                    44.17      45.64        
 45 Bautz, Fletcher     10 Pvs                    44.20      45.77        
 46 Stanczewski, Will   10 MA Zone Team           45.18      45.83        
 47 Leong, Ren          10 NE                     44.34      45.84        
 48 Grubelich, Tyler    10 CT                     45.30      46.06        
 49 Ioselevich, Arie    10 Metro                  44.57      46.08        
 50 Egan, Kieran        10 Metro                  45.42      46.51        
 51 Gurudutt, Aydin     10 NJS                    43.16      46.81        
 52 Panizzi, Josiah      9 AM                     47.28      46.91        
 53 Serotta, Jason       9 ADLC                   55.16      53.07        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:23.08    8/7/2013 Aaron Zhu, NE                              
                1:31.09  AAAA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Xia, Christopher C  10 Metro                1:26.53    1:23.11 AAAA     9  
  2 Marsh, Mac          10 Pvs                  1:25.99    1:23.79 AAAA     7  
  3 Wei, Andy           10 NE                   1:23.76    1:24.44 AAAA     6  
  4 Jones, Roman        10 NJS                  1:28.98    1:26.97 AAAA     5  
  5 Miller, Carter      10 NJS                  1:27.36    1:28.36 AAAA     4  
  6 Mamaril, Colin      10 Virginia Swimmin     1:32.42    1:29.06 AAAA     3  
  7 Baytin, Daniel      10 NJS                  1:31.61    1:30.45 AAAA     2  
  8 Bolz, Andrew        10 Pvs                  1:30.32    1:31.07 AAAA     1  
  9 Weinstein, Michael  10 Metro                1:31.34    1:31.19        
 10 Fu, Ethan           10 Pvs                  1:30.56    1:31.40        
 11 Steadman, Spencer   10 Virginia Swimmin     1:31.72    1:31.62        
 12 Hoie, Erik          10 NJS                  1:31.78    1:32.17        
 13 Kiesewetter, Tommy  10 NE                   1:32.31    1:32.22        
 14 Henkel, Brayden      9 ADLC                 1:37.15    1:32.37        
 15 Tsukikawa, Renzo    10 Metro                1:31.78    1:33.03        
 16 Flaherty, Liam      10 CT                   1:31.03    1:33.07        
 17 Doerwaldt, Alex     10 CT                   1:33.34    1:33.71        
 18 Varrichio, Chris    10 Metro                1:36.75    1:33.74        
 19 Reice, Noah         10 MA Zone Team         1:33.56    1:33.77        
 20 DiNunzio, Bobby     10 Virginia Swimmin     1:32.45    1:33.81        
 21 Boehme, Matthew     10 MA Zone Team         1:31.30    1:33.96        
 22 Xu, Haihan          10 AM                   1:35.06    1:35.45        
 23 Quested, Finn       10 Metro                1:34.19    1:35.82        
 24 Wen, Alexander       9 Pvs                  1:37.09    1:36.36        
 25 Ho, Alexander       10 NJS                  1:35.57    1:36.44        
 26 Bowman, Max         10 Pvs                  1:37.20    1:36.55        
 27 Pell, Devon         10 NJS                  1:37.47    1:36.81        
 28 Hsieh, Joshua       10 Pvs                  1:36.77    1:37.66        
 29 Vanderloo, Jp       10 Pvs                  1:36.41    1:37.82        
 30 Weston, Wade        10 Pvs                  1:36.82    1:37.91        
 31 D'Ariano, Landon     9 MA Zone Team         1:35.93    1:37.94        
 32 Sleptsov, Alex      10 MA Zone Team         1:37.77    1:38.10        
 33 Lim, Josiah         10 Pvs                  1:37.80    1:38.43        
 33 Leary, Sean         10 CT                   1:34.49    1:38.43        
 35 Anbar, Kalen        10 CT                   1:37.53    1:38.47        
 36 Weiner, Matthew     10 CT                   1:37.26    1:38.75        
 37 Mostofi, Michael    10 CT                   1:34.55    1:38.80        
 38 Anzalone, Brian     10 Metro                1:36.87    1:39.46        
 39 Sun, Ashton          9 Pvs                  1:37.90    1:40.10        
 40 Bautz, Fletcher     10 Pvs                  1:37.89    1:40.94        
 41 Gasiewicz, Aaron    10 NI                   1:46.66    1:41.66        
 42 Panizzi, Josiah      9 AM                   1:45.38    1:42.07        
 -- Zhang, Alan         10 NE                   1:31.03         DQ        
 -- Magda, Dylan        10 NI                   1:41.34         DQ        
 -- Stoner, Sam         10 MA Zone Team         1:37.30         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 30.85   8/11/2011 Dillon W Hillis, MR                          
                34.99  AAAA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arndt, Nicholas     10 Pvs                    31.64      32.29 AAAA     9  
  2 Quarles, Samuel     10 Virginia Swimmin       32.20      32.51 AAAA     7  
  3 McClelland, Willia  10 NE                     33.03      32.62 AAAA     6  
  4 Jones, Roman        10 NJS                    33.45      32.98 AAAA     5  
  5 Koenig, Parker      10 Pvs                    33.31      33.00 AAAA     4  
  6 Fields, Elijah      10 Virginia Swimmin       33.02      33.30 AAAA     3  
  7 Park, Richard       10 NJS                    34.40      33.38 AAAA     2  
  8 Xia, Christopher C  10 Metro                  35.03      33.71 AAAA     1  
  9 Miller, Carter      10 NJS                    33.77      34.04 AAAA   
 10 Hagar, Tommy        10 NE                     33.84      34.09 AAAA   
 11 Flaherty, Liam      10 CT                     34.01      34.14 AAAA   
 12 Weiner, Matthew     10 CT                     34.29      34.23 AAAA   
 13 DiNunzio, Bobby     10 Virginia Swimmin       33.69      34.24 AAAA   
 14 Emerson, Hunter     10 Metro                  34.70      34.47 AAAA   
 15 Fu, Ethan           10 Pvs                    34.55      34.71 AAAA   
 15 Quested, Finn       10 Metro                  35.47      34.71 AAAA   
 17 Morgan, Aidan       10 NI                     35.10      34.74 AAAA   
 18 Herrmann, Rian      10 CT                     35.72      34.75 AAAA   
 19 Rodgers, Ian        10 Virginia Swimmin       34.76      34.77 AAAA   
 20 Burrows, Carter     10 Virginia Swimmin       34.29      34.95 AAAA   
 21 Palaj, Mikel        10 CT                     34.91      35.12        
 21 Zoldan, Alexander   10 MA Zone Team           35.40      35.12        
 23 Schreck, Xander     10 Virginia Swimmin       35.03      35.17        
 24 Zhang, Alan         10 NE                     34.71      35.21        
 25 Urgo, Mike          10 CT                     36.88      35.38        
 26 Chung, Hudson       10 Metro                  35.08      35.41        
 27 Rasquinha, Rohit    10 Metro                  35.28      35.55        
 28 Sleptsov, Alex      10 MA Zone Team           35.66      35.64        
 29 Redding, Zachary    10 MA Zone Team           36.31      35.66        
 30 Arioti, Adriano      9 Pvs                    36.26      35.67        
 31 Leong, Ren          10 NE                     35.65      35.83        
 32 Alexy, Rob          10 NJS                    35.47      35.85        
 33 Lim, Miles          10 NE                     36.82      36.00        
 34 McNamara, Luke      10 Metro                  36.60      36.07        
 34 Kern, Brian         10 Metro                  35.71      36.07        
 36 Stoner, Sam         10 MA Zone Team           36.85      36.08        
 37 Wang, Eric          10 CT                     35.76      36.10        
 38 Gurudutt, Aydin     10 NJS                    37.25      36.21        
 39 Lee, Alexander       9 CT                     36.30      36.24        
 40 Ho, Alexander       10 NJS                    37.41      36.38        
 41 Moore, Brandon      10 Virginia Swimmin       36.19      36.40        
 42 Bautz, Fletcher     10 Pvs                    36.62      36.52        
 43 Lenoce, Parker      10 CT                     36.74      36.63        
 44 Dowdle, Colin       10 NE                     37.06      36.73        
 44 Potts, Mason         9 MA Zone Team           36.07      36.73        
 46 Faikish, Aidan      10 MA Zone Team           36.72      36.75        
 47 Nowicki, Justin     10 NI                     37.62      36.78        
 48 Cortes, Ryan        10 MA Zone Team           36.92      36.79        
 49 Chea, Ritti         10 NE                     37.45      36.84        
 50 Rasquinha, Ranjan   10 Metro                  37.02      36.87        
 51 Pawlowski, Brian    10 CT                     36.73      36.90        
 52 Egan, Kieran        10 Metro                  37.03      36.92        
 53 Flood, Colin        10 Virginia Swimmin       37.11      36.96        
 54 Woren, Joshua        9 MA Zone Team           36.98      36.99        
 55 Santana, Eduardo    10 Metro                  37.06      37.05        
 56 Whitaker, Brock      9 MA Zone Team           36.93      37.13        
 56 Chen, Justin        10 NJS                    36.77      37.13        
 58 Grubelich, Tyler    10 CT                     36.79      37.17        
 59 Kim, Bryan          10 Pvs                    36.69      37.26        
 60 D'Ariano, Landon     9 MA Zone Team           37.27      37.27        
 61 Bell, Ian           10 NJS                    36.84      37.42        
 62 Reice, Noah         10 MA Zone Team           37.39      37.58        
 63 Doan, Jason         10 Pvs                    37.45      37.66        
 64 Doran, Tommy        10 MA Zone Team           37.13      37.77        
 65 Allen, Trevor       10 NJS                    37.25      37.78        
 66 Daniel, William     10 CT                     37.40      37.86        
 67 Serotta, Jason       9 ADLC                   38.04      38.00        
 67 Wingert, Stephen    10 MA Zone Team           36.76      38.00        
 69 Adams, Chase        10 NJS                    36.82      38.07        
 70 Hsieh, Joshua       10 Pvs                    37.10      38.15        
 71 Twiss, Riley        10 CT                     37.42      38.23        
 72 Anbar, Kalen        10 CT                     37.21      38.25        
 73 Whetstine, Carter   10 Virginia Swimmin       37.20      38.29        
 74 Bruno, Matthew      10 Pvs                    37.00      38.44        
 75 Sterlitz, Parker    10 AM                     38.33      38.47        
 76 Daly, Aiden         10 CT                     36.84      39.08        
 77 Hansen, Levi        10 AM                     39.22      41.38        
 -- DiMaggio, John      10 Metro                  33.35         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 1:09.63    8/7/2013 Mason Laur,, AM                            
                1:19.49  AAAA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arndt, Nicholas     10 Pvs                  1:10.61    1:11.50 AAAA     9  
  2 Ewing, J.T.         10 Pvs                  1:13.34    1:12.11 AAAA     7  
  3 McClelland, Willia  10 NE                   1:13.60    1:13.85 AAAA     6  
  4 Flaherty, Liam      10 CT                   1:16.98    1:14.37 AAAA     5  
  5 Jones, Roman        10 NJS                  1:13.70    1:15.03 AAAA     4  
  6 Kupsky, Woobie      10 MA Zone Team         1:14.69    1:15.12 AAAA     3  
  7 Hagar, Tommy        10 NE                   1:17.90    1:15.82 AAAA     2  
  8 Palaj, Mikel        10 CT                   1:17.13    1:16.17 AAAA     1  
  9 Bolz, Andrew        10 Pvs                  1:16.54    1:16.81 AAAA   
 10 Miller, Carter      10 NJS                  1:15.88    1:16.93 AAAA   
 11 Lee, Christian      10 Metro                1:17.65    1:16.96 AAAA   
 12 Fields, Elijah      10 Virginia Swimmin     1:17.73    1:17.96 AAAA   
 13 Morgan, Aidan       10 NI                   1:18.42    1:18.12 AAAA   
 14 Platonov, Mark      10 CT                   1:17.46    1:18.46 AAAA   
 15 Rodgers, Ian        10 Virginia Swimmin     1:16.39    1:18.48 AAAA   
 16 Sleptsov, Alex      10 MA Zone Team         1:18.38    1:18.61 AAAA   
 17 Quested, Finn       10 Metro                1:17.23    1:18.70 AAAA   
 18 Schreck, Xander     10 Virginia Swimmin     1:16.25    1:18.73 AAAA   
 19 DiMaggio, John      10 Metro                1:18.81    1:18.80 AAAA   
 20 Emerson, Hunter     10 Metro                1:19.69    1:18.83 AAAA   
 21 Lim, Miles          10 NE                   1:19.44    1:19.24 AAAA   
 22 Park, Richard       10 NJS                  1:22.13    1:19.35 AAAA   
 23 McNamara, Luke      10 Metro                1:19.78    1:19.50        
 24 Koenig, Parker      10 Pvs                  1:17.65    1:19.59        
 25 Arioti, Adriano      9 Pvs                  1:19.01    1:20.01        
 26 Burrows, Carter     10 Virginia Swimmin     1:19.11    1:20.26        
 27 Whitaker, Brock      9 MA Zone Team         1:19.47    1:20.91        
 28 Zoldan, Alexander   10 MA Zone Team         1:20.10    1:21.44        
 29 Wang, Eric          10 CT                   1:22.23    1:21.82        
 30 Leong, Ren          10 NE                   1:23.85    1:21.92        
 31 Lee, Alexander       9 CT                   1:20.55    1:22.52        
 32 Daly, Aiden         10 CT                   1:23.66    1:22.95        
 33 Kern, Brian         10 Metro                1:21.81    1:23.24        
 34 Rasquinha, Rohit    10 Metro                1:21.44    1:23.43        
 35 Doan, Jason         10 Pvs                  1:22.97    1:23.50        
 36 Kim, Bryan          10 Pvs                  1:24.94    1:23.56        
 37 Fu, Ethan           10 Pvs                  1:18.78    1:24.54        
 38 Redding, Zachary    10 MA Zone Team         1:22.10    1:24.76        
 39 Doran, Tommy        10 MA Zone Team         1:24.75    1:24.83        
 40 Nowicki, Justin     10 NI                   1:24.02    1:25.02        
 41 Chen, Justin        10 NJS                  1:22.08    1:25.31        
 42 Flood, Colin        10 Virginia Swimmin     1:24.43    1:25.68        
 43 Daniel, William     10 CT                   1:22.69    1:25.72        
 44 Potts, Mason         9 MA Zone Team         1:23.09    1:25.76        
 45 Moore, Brandon      10 Virginia Swimmin     1:24.21    1:25.87        
 46 Sterlitz, Parker    10 AM                   1:28.65    1:26.06        
 47 Santana, Eduardo    10 Metro                1:23.18    1:26.09        
 48 Foster, Hethon      10 CT                   1:23.47    1:26.40        
 49 Estep, Brandon      10 MA Zone Team         1:22.41    1:27.06        
 50 Rasquinha, Ranjan   10 Metro                1:24.06    1:29.94        
 51 Anbar, Kalen        10 CT                   1:21.28    1:32.34        
 52 Forster, Gabe        9 AM                   1:33.30    1:34.73        
 -- Woren, Joshua        9 MA Zone Team         1:23.62         DQ        
 -- Ho, Alexander       10 NJS                  1:24.21         DQ        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:36.72    8/7/2013 Aaron Zhu, NE                              
                2:51.19  AAAA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ewing, J.T.         10 Pvs                  2:39.31    2:39.15 AAAA     9  
                1:16.59   2:39.15 (1:22.56)                                        
  2 Kupsky, Woobie      10 MA Zone Team         2:41.16    2:39.29 AAAA     7  
                1:13.57   2:39.29 (1:25.72)                                        
  3 Xia, Christopher C  10 Metro                2:45.62    2:43.63 AAAA     6  
                1:20.65   2:43.63 (1:22.98)                                        
  4 Flaherty, Liam      10 CT                   2:45.49    2:44.27 AAAA     5  
                1:16.84   2:44.27 (1:27.43)                                        
  5 Boehme, Matthew     10 MA Zone Team         2:45.54    2:44.40 AAAA     4  
                1:19.42   2:44.40 (1:24.98)                                        
  6 Lee, Christian      10 Metro                2:46.85    2:46.58 AAAA     3  
                1:19.97   2:46.58 (1:26.61)                                        
  7 Miller, Carter      10 NJS                  2:45.30    2:47.65 AAAA     2  
                1:20.37   2:47.65 (1:27.28)                                        
  8 Emerson, Hunter     10 Metro                2:48.84    2:47.73 AAAA     1  
                1:17.04   2:47.73 (1:30.69)                                        
  9 Platonov, Mark      10 CT                   2:52.75    2:49.31 AAAA   
                1:21.83   2:49.31 (1:27.48)                                        
 10 Rasmussen, Colton   10 NE                   2:47.63    2:49.40 AAAA   
                1:19.72   2:49.40 (1:29.68)                                        
 11 Park, Richard       10 NJS                  2:51.57    2:49.69 AAAA   
                1:19.39   2:49.69 (1:30.30)                                        
 12 Zhang, Alan         10 NE                   2:46.78    2:49.80 AAAA   
                1:21.50   2:49.80 (1:28.30)                                        
 13 Jones, Roman        10 NJS                  2:49.21    2:49.94 AAAA   
                1:18.05   2:49.94 (1:31.89)                                        
 14 Chung, Hudson       10 Metro                2:52.28    2:50.01 AAAA   
                1:19.61   2:50.01 (1:30.40)                                        
 15 Fu, Ethan           10 Pvs                  2:48.74    2:50.82 AAAA   
                1:21.41   2:50.82 (1:29.41)                                        
 16 Rodgers, Ian        10 Virginia Swimmin     2:52.73    2:50.95 AAAA   
                1:19.39   2:50.95 (1:31.56)                                        
 17 Quested, Finn       10 Metro                2:54.15    2:51.10 AAAA   
                1:20.79   2:51.10 (1:30.31)                                        
 18 Mamaril, Colin      10 Virginia Swimmin     2:50.69    2:51.24        
                1:21.76   2:51.24 (1:29.48)                                        
 19 Sleptsov, Alex      10 MA Zone Team         2:50.66    2:51.25        
                1:21.58   2:51.25 (1:29.67)                                        
 20 Palaj, Mikel        10 CT                   2:48.97    2:51.34        
                1:20.52   2:51.34 (1:30.82)                                        
 21 Steadman, Spencer   10 Virginia Swimmin     2:57.06    2:52.04        
                1:22.72   2:52.04 (1:29.32)                                        
 22 Wei, Andy           10 NE                   2:49.81    2:52.17        
                1:25.88   2:52.17 (1:26.29)                                        
 23 DiNunzio, Bobby     10 Virginia Swimmin     2:44.94    2:52.20        
                1:21.16   2:52.20 (1:31.04)                                        
 24 Hagar, Tommy        10 NE                   2:50.37    2:52.24        
                1:19.56   2:52.24 (1:32.68)                                        
 25 Koenig, Parker      10 Pvs                  2:56.96    2:53.12        
                1:21.43   2:53.12 (1:31.69)                                        
 26 Fields, Elijah      10 Virginia Swimmin     2:52.23    2:54.41        
                1:21.29   2:54.41 (1:33.12)                                        
 27 Nowicki, Justin     10 NI                   3:03.22    2:54.43        
                1:24.19   2:54.43 (1:30.24)                                        
 28 Weiner, Matthew     10 CT                   2:56.92    2:54.81        
                1:23.52   2:54.81 (1:31.29)                                        
 29 Anzalone, Brian     10 Metro                2:56.08    2:55.05        
                1:23.67   2:55.05 (1:31.38)                                        
 30 Kiesewetter, Tommy  10 NE                   2:56.58    2:55.35        
                1:26.21   2:55.35 (1:29.14)                                        
 31 Burrows, Carter     10 Virginia Swimmin     2:53.92    2:55.68        
                1:21.62   2:55.68 (1:34.06)                                        
 32 McNamara, Luke      10 Metro                2:56.68    2:56.03        
                1:23.61   2:56.03 (1:32.42)                                        
 33 D'Ariano, Landon     9 MA Zone Team         2:52.70    2:56.28        
                1:21.36   2:56.28 (1:34.92)                                        
 34 Mostofi, Michael    10 CT                   2:55.10    2:57.35        
                1:25.62   2:57.35 (1:31.73)                                        
 35 Sun, Ashton          9 Pvs                  2:57.03    2:57.45        
                1:24.14   2:57.45 (1:33.31)                                        
 36 Lim, Miles          10 NE                   2:56.91    2:57.75        
                1:26.03   2:57.75 (1:31.72)                                        
 37 Varrichio, Chris    10 Metro                2:56.72    2:58.52        
                1:24.03   2:58.52 (1:34.49)                                        
 38 Vanderloo, Jp       10 Pvs                  2:56.84    3:00.17        
                1:24.59   3:00.17 (1:35.58)                                        
 39 Sterlitz, Parker    10 AM                   2:59.16    3:00.50        
                1:24.39   3:00.50 (1:36.11)                                        
 40 Henkel, Brayden      9 ADLC                 3:01.58    3:01.99        
                1:28.55   3:01.99 (1:33.44)                                        
 41 Neal, Ethan         10 AM                   3:07.43    3:04.05        
                1:26.44   3:04.05 (1:37.61)                                        
 42 Gasiewicz, Aaron    10 NI                   3:21.81    3:10.54        
                1:29.03   3:10.54 (1:41.51)                                        
 -- Faikish, Aidan      10 MA Zone Team         2:50.57         DQ        
                1:23.11        DQ (1:29.75)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 2:01.20    8/5/2015 Virginia Swimmimg Inc, Virginia Swimmin    
                         C Mamaril, R DiNunzio, B Ackerly, S Quarles       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  2:03.10    2:01.20M        18  
     1) Mamaril, Colin 10               2) DiNunzio, Bobby 10             
     3) Ackerly, Crash 10               4) Quarles, Samuel 10             
                1:01.45     2:01.20 (59.75)                                        
  2 Pvs Zone Team  'A'                          2:05.16    2:03.10         14  
     1) Ewing, J.T. 10                  2) Koenig, Parker 10              
     3) Marsh, Mac 10                   4) Arndt, Nicholas 10             
                1:03.39     2:03.10 (59.71)                                        
  3 Metropolitan Swimming  'A'                  2:06.19    2:03.12         12  
     1) Lee, Christian 10               2) Xia, Christopher Cheng 10      
     3) Chung, Hudson 10                4) Beehler, Matthew 10            
                1:02.65   2:03.12 (1:00.47)                                        
  4 New England Swimming Zone Team  'A'         2:05.77    2:05.43         10  
     1) McClelland, William 10          2) Dowdle, Colin 10               
     3) Wei, Andy 10                    4) Rasmussen, Colton 10           
                1:03.04   2:05.43 (1:02.39)                                        
  5 MA Zone Team  'A'                           2:06.20    2:06.35          8  
     1) Faikish, Aidan 10               2) Stankus, Thomas 10             
     3) Cortes, Ryan 10                 4) Kupsky, Woobie 10              
                1:03.68   2:06.35 (1:02.67)                                        
  6 Connecticut Swimming  'A'                   2:06.28    2:07.17          6  
     1) Platonov, Mark 10               2) Herrmann, Rian 10              
     3) Weiner, Matthew 10              4) Doerwaldt, Alex 10             
                1:03.04   2:07.17 (1:04.13)                                        
  7 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  2:08.22    2:07.98          4  
     1) Fields, Elijah 10               2) Schreck, Xander 10             
     3) Rodgers, Ian 10                 4) Mckellop, Davis 10             
                1:05.05   2:07.98 (1:02.93)                                        
  8 New England Swimming Zone Team  'B'         2:09.91    2:08.29          2  
     1) Chea, Ritti 10                  2) Lim, Miles 10                  
     3) Leong, Ren 10                   4) Hagar, Tommy 10                
                1:04.09   2:08.29 (1:04.20)                                        
  9 Metropolitan Swimming  'B'                  2:10.24    2:09.58        
     1) Varrichio, Chris 10             2) Sacca, David 10                
     3) Watson, Maxwell 10              4) Egan, Kieran 10                
                1:05.02   2:09.58 (1:04.56)                                        
 10 New Jersey Swimming  'B'                    2:11.61    2:09.99        
     1) Park, Richard 10                2) Fodor, Harrison 10             
     3) Baytin, Daniel 10               4) Kim, Steven 10                 
                1:05.98   2:09.99 (1:04.01)                                        
 11 MA Zone Team  'B'                           2:12.54    2:10.17        
     1) Boehme, Matthew 10              2) Estep, Brandon 10              
     3) Redding, Zachary 10             4) Reice, Noah 10                 
                1:06.24   2:10.17 (1:03.93)                                        
 12 New Jersey Swimming  'A'                    2:06.88    2:10.43        
     1) Miller, Carter 10               2) Jones, Roman 10                
     3) Ho, Alexander 10                4) Alexy, Rob 10                  
                1:05.63   2:10.43 (1:04.80)                                        
 13 Connecticut Swimming  'B'                   2:10.72    2:10.51        
     1) Flaherty, Liam 10               2) Palaj, Mikel 10                
     3) Urgo, Mike 10                   4) Foster, Hethon 10              
                1:05.80   2:10.51 (1:04.71)                                        
 14 Pvs Zone Team  'B'                          2:08.00    2:14.53        
     1) Arioti, Adriano 9               2) Vu, Caleb 10                   
     3) Kim, Bryan 10                   4) Bautz, Fletcher 10             
                1:06.73   2:14.53 (1:07.80)                                        
 15 Niagara Swimming Zone Team  'A'             2:20.02    2:15.08        
     1) Magda, Dylan 10                 2) Gasiewicz, Aaron 10            
     3) Nowicki, Justin 10              4) Morgan, Aidan 10               
                1:10.43   2:15.08 (1:04.65)                                        
 16 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         2:19.28    2:19.19        
     1) Sterlitz, Parker 10             2) Xu, Haihan 10                  
     3) Neal, Ethan 10                  4) Dustevich, Chase 10            
                1:10.60   2:19.19 (1:08.59)                                        
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:31.44    8/7/2015 Virginia Swimmimg Inc, Virginia Swimmin    
                         B Ackerly, C Mamaril, R DiNunzio, S Quarles       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  4:30.78    4:31.44M        18  
     1) Ackerly, Crash 10               2) Mamaril, Colin 10              
     3) DiNunzio, Bobby 10              4) Quarles, Samuel 10             
                  32.60   1:06.96 (1:06.96)                       2:15.60 (1:08.64)
        2:47.70 (32.10)   3:24.64 (1:09.04)     3:56.09 (31.45)   4:31.44 (1:06.80)
  2 Pvs Zone Team  'A'                          4:32.31    4:32.27         14  
     1) Marsh, Mac 10                   2) Bolz, Andrew 10                
     3) Ewing, J.T. 10                  4) Arndt, Nicholas 10             
                  31.89   1:07.62 (1:07.62)     1:41.39 (33.77)   2:19.84 (1:12.22)
                          3:26.59 (1:06.75)     3:57.64 (31.05)   4:32.27 (1:05.68)
  3 New England Swimming Zone Team  'A'         4:23.82    4:35.17         12  
     1) Rasmussen, Colton 10            2) McClelland, William 10         
     3) Chea, Ritti 10                  4) Kiesewetter, Tommy 10          
                  31.53   1:06.22 (1:06.22)     1:38.32 (32.10)   2:13.49 (1:07.27)
        2:46.76 (33.27)   3:24.32 (1:10.83)     3:57.35 (33.03)   4:35.17 (1:10.85)
  4 MA Zone Team  'A'                           4:31.14    4:37.59         10  
     1) Faikish, Aidan 10               2) Stankus, Thomas 10             
     3) Boehme, Matthew 10              4) Kupsky, Woobie 10              
                  32.50   1:09.06 (1:09.06)     1:42.83 (33.77)   2:20.85 (1:11.79)
        2:54.39 (33.54)   3:31.45 (1:10.60)     4:02.72 (31.27)   4:37.59 (1:06.14)
  5 Metropolitan Swimming  'A'                  4:34.51    4:38.39          8  
     1) Lee, Christian 10               2) Xia, Christopher Cheng 10      
     3) Beehler, Matthew 10             4) Chung, Hudson 10               
                  32.29   1:07.58 (1:07.58)     1:42.15 (34.57)   2:19.74 (1:12.16)
                          3:30.52 (1:10.78)     4:02.63 (32.11)   4:38.39 (1:07.87)
  6 Connecticut Swimming  'A'                   4:37.83    4:40.18          6  
     1) Doerwaldt, Alex 10              2) Palaj, Mikel 10                
     3) Herrmann, Rian 10               4) Platonov, Mark 10              
                  33.18   1:10.78 (1:10.78)     1:45.13 (34.35)   2:21.51 (1:10.73)
        2:54.81 (33.30)   3:32.31 (1:10.80)     4:05.19 (32.88)   4:40.18 (1:07.87)
  7 New Jersey Swimming  'A'                    4:38.34    4:40.47          4  
     1) Kim, Steven 10                  2) Hoie, Erik 10                  
     3) Miller, Carter 10               4) Alexy, Rob 10                  
                  33.28   1:09.18 (1:09.18)     1:44.35 (35.17)   2:22.15 (1:12.97)
        2:56.13 (33.98)   3:32.01 (1:09.86)     4:05.16 (33.15)   4:40.47 (1:08.46)
  8 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  4:42.85    4:41.71          2  
     1) Fields, Elijah 10               2) Moore, Brandon 10              
     3) Mckellop, Davis 10              4) Rodgers, Ian 10                
                  33.97   1:10.23 (1:10.23)     1:43.82 (33.59)   2:21.97 (1:11.74)
        2:55.53 (33.56)   3:32.32 (1:10.35)     4:04.88 (32.56)   4:41.71 (1:09.39)
  9 New England Swimming Zone Team  'B'         4:43.95    4:42.47        
     1) Zhang, Alan 10                  2) Wei, Andy 10                   
     3) Hagar, Tommy 10                 4) Lim, Miles 10                  
                  33.90   1:10.79 (1:10.79)     1:44.89 (34.10)   2:22.47 (1:11.68)
        2:55.45 (32.98)   3:32.56 (1:10.09)     4:06.22 (33.66)   4:42.47 (1:09.91)
 10 Metropolitan Swimming  'B'                  4:45.57    4:43.11        
     1) Egan, Kieran 10                 2) Anzalone, Brian 10             
     3) Quested, Finn 10                4) Emerson, Hunter 10             
                          1:10.69 (1:10.69)     1:44.98 (34.29)   2:23.58 (1:12.89)
        2:56.76 (33.18)   3:34.08 (1:10.50)     4:07.26 (33.18)   4:43.11 (1:09.03)
 11 New Jersey Swimming  'B'                    4:50.61    4:52.69        
     1) Park, Richard 10                2) Ho, Alexander 10               
     3) Jones, Roman 10                 4) Baytin, Daniel 10              
                  34.66   1:12.51 (1:12.51)     1:47.31 (34.80)   2:27.17 (1:14.66)
        3:02.56 (35.39)   3:41.36 (1:14.19)     4:15.72 (34.36)   4:52.69 (1:11.33)
 12 MA Zone Team  'B'                           4:49.12    4:54.37        
     1) Redding, Zachary 10             2) D'Ariano, Landon 9             
     3) Reice, Noah 10                  4) Cortes, Ryan 10                
                  34.00   1:13.68 (1:13.68)     1:48.85 (35.17)   2:27.35 (1:13.67)
        3:03.15 (35.80)   3:42.32 (1:14.97)     4:16.45 (34.13)   4:54.37 (1:12.05)
 13 Pvs Zone Team  'B'                          4:38.00    4:57.66        
     1) Arioti, Adriano 9               2) Fu, Ethan 10                   
     3) Bautz, Fletcher 10              4) Koenig, Parker 10              
                  35.49   1:12.70 (1:12.70)     1:48.25 (35.55)   2:28.33 (1:15.63)
        3:03.69 (35.36)   3:44.60 (1:16.27)     4:19.17 (34.57)   4:57.66 (1:13.06)
 14 Connecticut Swimming  'B'                   4:49.38    4:58.00        
     1) Weiner, Matthew 10              2) Mostofi, Michael 10            
     3) Conners, Brendan 10             4) Flaherty, Liam 10              
                  34.63   1:14.38 (1:14.38)     1:49.08 (34.70)   2:29.99 (1:15.61)
        3:03.97 (33.98)   3:45.40 (1:15.41)     4:19.73 (34.33)   4:58.00 (1:12.60)
 15 Niagara Swimming Zone Team  'A'             5:07.39    5:03.54        
     1) Nowicki, Justin 10              2) Magda, Dylan 10                
     3) Gasiewicz, Aaron 10             4) Morgan, Aidan 10               
                  34.56   1:11.63 (1:11.63)     1:49.91 (38.28)   2:32.86 (1:21.23)
        3:08.32 (35.46)   3:45.16 (1:12.30)     4:23.48 (38.32)   5:03.54 (1:18.38)
 16 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         5:06.84    5:11.39        
     1) Sterlitz, Parker 10             2) Neal, Ethan 10                 
     3) Dustevich, Chase 10             4) Xu, Haihan 10                  
                  35.29   1:15.48 (1:15.48)     1:52.08 (36.60)   2:32.39 (1:16.91)
        3:09.01 (36.62)   3:51.92 (1:19.53)     4:28.18 (36.26)   5:11.39 (1:19.47)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 2:16.18    8/8/2015 PVS Zone Team, PVS                         
                         J Ewing, M Marsh, P Koenig, N Arndt               
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pvs Zone Team  'A'                          2:16.33    2:16.18M        18  
     1) Ewing, J.T. 10                  2) Marsh, Mac 10                  
     3) Koenig, Parker 10               4) Arndt, Nicholas 10             
                                1:12.89 ( )     1:46.48 (33.59)     2:16.18 (29.70)
  2 Metropolitan Swimming  'A'                  2:17.84    2:17.69         14  
     1) Beehler, Matthew 10             2) Xia, Christopher Cheng 10      
     3) DiMaggio, John 10               4) Chung, Hudson 10               
                  35.09     1:13.98 (38.89)     1:47.12 (33.14)     2:17.69 (30.57)
  3 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  2:19.00    2:19.48         12  
     1) Ackerly, Crash 10               2) Mamaril, Colin 10              
     3) Fields, Elijah 10               4) Quarles, Samuel 10             
                  35.07     1:15.89 (40.82)     1:49.45 (33.56)     2:19.48 (30.03)
  4 New England Swimming Zone Team  'A'         2:19.83    2:20.58         10  
     1) Hagar, Tommy 10                 2) Wei, Andy 10                   
     3) McClelland, William 10          4) Rasmussen, Colton 10           
                  37.02     1:17.01 (39.99)     1:50.35 (33.34)     2:20.58 (30.23)
  5 New Jersey Swimming  'A'                    2:20.13    2:20.81          8  
     1) Jones, Roman 10                 2) Baytin, Daniel 10              
     3) Park, Richard 10                4) Alexy, Rob 10                  
                  36.19     1:15.50 (39.31)     1:49.81 (34.31)     2:20.81 (31.00)
  6 Connecticut Swimming  'A'                   2:22.08    2:24.43          6  
     1) Herrmann, Rian 10               2) Doerwaldt, Alex 10             
     3) Flaherty, Liam 10               4) Platonov, Mark 10              
                  35.12     1:17.36 (42.24)     1:52.02 (34.66)     2:24.43 (32.41)
  7 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  2:24.66    2:25.53          4  
     1) Whetstine, Carter 10            2) Steadman, Spencer 10           
     3) DiNunzio, Bobby 10              4) Mckellop, Davis 10             
                  37.38     1:19.60 (42.22)     1:53.54 (33.94)     2:25.53 (31.99)
  8 MA Zone Team  'A'                           2:25.84    2:25.65          2  
     1) Kupsky, Woobie 10               2) Reice, Noah 10                 
     3) Sleptsov, Alex 10               4) Faikish, Aidan 10              
                  35.13     1:18.77 (43.64)     1:54.59 (35.82)     2:25.65 (31.06)
  9 New Jersey Swimming  'B'                    2:27.54    2:29.68        
     1) Kim, Steven 10                  2) Miller, Carter 10              
     3) Ho, Alexander 10                4) Hoie, Erik 10                  
                  37.56     1:19.31 (41.75)     1:56.58 (37.27)     2:29.68 (33.10)
 10 Pvs Zone Team  'B'                          2:20.00    2:30.63        
     1) Sun, Ashton 9                   2) Bolz, Andrew 10                
     3) Fu, Ethan 10                    4) Arioti, Adriano 9              
                                1:20.37 ( )     1:56.85 (36.48)     2:30.63 (33.78)
 11 MA Zone Team  'B'                           2:28.91    2:31.21        
     1) D'Ariano, Landon 9              2) Boehme, Matthew 10             
     3) Redding, Zachary 10             4) Cortes, Ryan 10                
                                                    1:58.75 ( )     2:31.21 (32.46)
 12 New England Swimming Zone Team  'B'         2:27.19    2:31.61        
     1) Chea, Ritti 10                  2) Kiesewetter, Tommy 10          
     3) Zhang, Alan 10                  4) Lim, Miles 10                  
                  37.73     1:22.55 (44.82)     1:57.96 (35.41)     2:31.61 (33.65)
 13 Connecticut Swimming  'B'                   2:27.50    2:33.46        
     1) Lenoce, Parker 10               2) Weiner, Matthew 10             
     3) Anbar, Kalen 10                 4) Foster, Hethon 10              
                  38.66     1:22.78 (44.12)     2:03.60 (40.82)     2:33.46 (29.86)
 14 Niagara Swimming Zone Team  'A'             2:37.24    2:34.56        
     1) Morgan, Aidan 10                2) Magda, Dylan 10                
     3) Nowicki, Justin 10              4) Gasiewicz, Aaron 10            
                  37.70     1:23.43 (45.73)     1:59.17 (35.74)     2:34.56 (35.39)
 15 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         2:40.32    2:37.07        
     1) Neal, Ethan 10                  2) Xu, Haihan 10                  
     3) Sterlitz, Parker 10             4) Dustevich, Chase 10            
                  41.23     1:25.49 (44.26)     2:03.98 (38.49)     2:37.07 (33.09)
 -- Metropolitan Swimming  'B'                  2:25.12         DQ        
     1) Egan, Kieran 10                 2) Weinstein, Michael 10          
     3) Emerson, Hunter 10              4) Lee, Christian 10              
                  36.73     1:18.08 (41.35)     1:54.16 (36.08)          DQ (30.47)
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 5:01.48    8/6/2015 PVS Zone Team, PVS                         
                         J Ewing, M Marsh, N Arndt, A Bolz                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pvs Zone Team  'A'                          5:01.35    5:01.48M        18  
     1) Ewing, J.T. 10                  2) Marsh, Mac 10                  
     3) Arndt, Nicholas 10              4) Bolz, Andrew 10                
                  36.84   1:15.27 (1:15.27)                         1:38.87 (23.60)
      3:11.52 (1:32.65)   3:50.93 (2:12.06)     4:24.11 (33.18)   5:01.48 (1:10.55)
  2 Metropolitan Swimming  'A'                  5:06.85    5:06.59         14  
     1) Beehler, Matthew 10             2) Xia, Christopher Cheng 10      
     3) Lee, Christian 10               4) Chung, Hudson 10               
                  36.21   1:13.81 (1:13.81)     1:54.26 (40.45)                    
                                3:58.96 ( )     4:31.72 (32.76)   5:06.59 (1:07.63)
  3 New England Swimming Zone Team  'A'         5:02.41    5:08.92         12  
     1) Hagar, Tommy 10                 2) Wei, Andy 10                   
     3) McClelland, William 10          4) Rasmussen, Colton 10           
                  37.91   1:19.45 (1:19.45)     1:59.82 (40.37)   2:47.13 (1:27.68)
        3:21.13 (34.00)   4:02.11 (1:14.98)     4:33.41 (31.30)   5:08.92 (1:06.81)
  4 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  5:08.14    5:09.84         10  
     1) Ackerly, Crash 10               2) Steadman, Spencer 10           
     3) Schreck, Xander 10              4) Quarles, Samuel 10             
                  36.49   1:14.86 (1:14.86)     1:57.51 (42.65)   2:46.49 (1:31.63)
        3:21.34 (34.85)   4:03.73 (1:17.24)     4:35.08 (31.35)   5:09.84 (1:06.11)
  5 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  5:15.09    5:15.86          8  
     1) DiNunzio, Bobby 10              2) Mamaril, Colin 10              
     3) Rodgers, Ian 10                 4) Fields, Elijah 10              
                  37.40   1:17.67 (1:17.67)     1:59.17 (41.50)   2:47.46 (1:29.79)
        3:22.94 (35.48)   4:04.73 (1:17.27)     4:38.91 (34.18)   5:15.86 (1:11.13)
  6 Metropolitan Swimming  'B'                  5:17.89    5:18.64          6  
     1) Egan, Kieran 10                 2) Weinstein, Michael 10          
     3) Quested, Finn 10                4) Emerson, Hunter 10             
                  38.37   1:19.30 (1:19.30)     2:02.25 (42.95)   2:50.96 (1:31.66)
        3:27.05 (36.09)   4:14.28 (1:23.32)     4:42.29 (28.01)   5:18.64 (1:04.36)
  7 MA Zone Team  'A'                           5:12.05    5:18.69          4  
     1) Kupsky, Woobie 10               2) Boehme, Matthew 10             
     3) Sleptsov, Alex 10               4) Faikish, Aidan 10              
                  36.62   1:15.63 (1:15.63)     1:59.22 (43.59)   2:48.63 (1:33.00)
        3:25.60 (36.97)   4:08.73 (1:20.10)     4:41.58 (32.85)   5:18.69 (1:09.96)
  8 Connecticut Swimming  'A'                   5:13.86    5:19.11          2  
     1) Herrmann, Rian 10               2) Flaherty, Liam 10              
     3) Palaj, Mikel 10                 4) Platonov, Mark 10              
                  37.06   1:18.35 (1:18.35)                         1:43.70 (25.35)
      3:29.14 (1:45.44)   4:10.86 (2:27.16)     4:43.58 (32.72)   5:19.11 (1:08.25)
  9 Pvs Zone Team  'B'                          5:08.00    5:23.00        
     1) Sun, Ashton 9                   2) Fu, Ethan 10                   
     3) Koenig, Parker 10               4) Arioti, Adriano 9              
                  38.74   1:19.30 (1:19.30)     2:02.16 (42.86)   2:52.18 (1:32.88)
        3:27.43 (35.25)                             4:45.48 ( )         5:23.00 ( )
 10 New England Swimming Zone Team  'B'         5:23.61    5:27.63        
     1) Chea, Ritti 10                  2) Zhang, Alan 10                 
     3) Lim, Miles 10                   4) Kiesewetter, Tommy 10          
                  39.18   1:22.00 (1:22.00)     2:06.20 (44.20)   2:56.29 (1:34.29)
        3:33.69 (37.40)   4:16.24 (1:19.95)     4:49.50 (33.26)   5:27.63 (1:11.39)
 11 New Jersey Swimming  'B'                    5:27.83    5:30.64        
     1) Kim, Joram 10                   2) Baytin, Daniel 10              
     3) Chen, Justin 10                 4) Kim, Steven 10                 
                  42.40   1:28.23 (1:28.23)     2:08.84 (40.61)   2:57.16 (1:28.93)
        3:36.65 (39.49)   4:21.52 (1:24.36)     4:54.36 (32.84)   5:30.64 (1:09.12)
 12 MA Zone Team  'B'                           5:26.47    5:33.75        
     1) Zhou, Andrew 9                  2) Reice, Noah 10                 
     3) Whitaker, Brock 9               4) Stankus, Thomas 10             
                  40.37   1:22.39 (1:22.39)     2:07.17 (44.78)   2:58.86 (1:36.47)
        3:37.82 (38.96)   4:21.99 (1:23.13)     4:55.06 (33.07)   5:33.75 (1:11.76)
 13 Connecticut Swimming  'B'                   5:25.83    5:38.88        
     1) Twiss, Riley 10                 2) Mostofi, Michael 10            
     3) Lee, Alexander 9                4) Doerwaldt, Alex 10             
                  42.18   1:27.51 (1:27.51)     2:10.72 (43.21)   3:02.39 (1:34.88)
        3:41.21 (38.82)   4:27.11 (1:24.72)     5:00.40 (33.29)   5:38.88 (1:11.77)
 14 Niagara Swimming Zone Team  'A'             5:53.36    5:41.15        
     1) Morgan, Aidan 10                2) Magda, Dylan 10                
     3) Nowicki, Justin 10              4) Gasiewicz, Aaron 10            
                  41.34   1:24.15 (1:24.15)     2:09.54 (45.39)   2:59.42 (1:35.27)
        3:37.47 (38.05)   4:20.69 (1:21.27)     4:57.96 (37.27)   5:41.15 (1:20.46)
 15 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         5:45.15    5:45.89        
     1) Dustevich, Chase 10             2) Xu, Haihan 10                  
     3) Sterlitz, Parker 10             4) Neal, Ethan 10                 
                  41.97   1:26.56 (1:26.56)     2:11.22 (44.66)   3:02.95 (1:36.39)
        3:42.64 (39.69)   4:29.83 (1:26.88)     5:05.75 (35.92)   5:45.89 (1:16.06)
 -- New Jersey Swimming  'A'                    5:08.72         DQ        
     1) Park, Richard 10                2) Miller, Carter 10              
     3) Jones, Roman 10                 4) Alexy, Rob 10                  
                  38.42   1:19.87 (1:19.87)     2:00.62 (40.75)   2:48.02 (1:28.15)
        3:23.26 (35.24)   4:05.98 (1:17.96)     4:37.61 (31.63)        DQ (1:07.64)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 25.51    8/9/2003 Greg Pelton, CT                              
                28.39  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Camurdan, Atesh     12 Virginia Swimmin       26.67      26.10 AAAA     9  
  2 Sabovic, Adell      12 Metro                  27.14      26.86 AAAA     7  
  3 Genna, Frankie      12 Metro                  27.09      26.87 AAAA     6  
  4 Alexy, Jack         12 NJS                    27.03      26.90 AAAA     5  
  5 Zhu, William        12 CT                     27.15      27.40 AAAA     3.5
  5 Merrick, Curt       12 NI                     27.87      27.40 AAAA     3.5
  7 Mazziotti, Kyle     12 CT                     27.64      27.59 AAAA     2  
  8 Grimm, Anthony      12 Pvs                    27.70      28.06 AAAA     1  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 25.51    8/9/2003 Greg Pelton, CT                              
                28.39  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Camurdan, Atesh           12 Virginia Swimmin       25.90      26.67 qAAAA  
  2 Alexy, Jack               12 NJS                    27.15      27.03 qAAAA  
  3 Genna, Frankie            12 Metro                  27.35      27.09 qAAAA  
  4 Sabovic, Adell            12 Metro                  27.02      27.14 qAAAA  
  5 Zhu, William              12 CT                     26.93      27.15 qAAAA  
  6 Mazziotti, Kyle           12 CT                     28.11      27.64 qAAAA  
  7 Grimm, Anthony            12 Pvs                    28.22      27.70 qAAAA  
  8 Merrick, Curt             12 NI                     28.59      27.87 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Horkan, Michael           12 NJS                    27.80      27.95 AAAA   
 10 Dong, Andrew              12 CT                     29.42      28.13 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jones, Harrison           12 Pvs                    28.63      28.19 AAAA   
 12 Beauchene, Alex           12 CT                     28.09      28.25 AAAA   
 13 Clark, Nicholas           12 MA Zone Team           28.22      28.33 AAAA   
 13 Shea, Thomas              12 NJS                    28.52      28.33 AAAA   
 15 Walters, Tyler            12 Metro                  28.72      28.40        
 16 Park, Edward              12 NJS                    28.33      28.45        
 17 Leite, Marcelo            12 CT                     28.79      28.46        
 18 Hannam, Emmett            12 Virginia Swimmin       29.11      28.56        
 19 Fitch, David              12 Pvs                    27.75      28.60        
 20 Black, Christopher        12 NE                     28.44      28.68        
 21 Park, Michael             12 NJS                    28.72      28.72        
 22 Mozoki, Brock             11 NE                     28.43      28.87        
 23 Armbruster, Andrew        12 MA Zone Team           29.55      28.90        
 24 Berkovsky, Matan          12 NJS                    28.52      28.96        
 25 Collishaw, James          12 Pvs                    28.71      29.03        
 26 Folger, Sam               12 NE                     28.32      29.07        
 26 Henkel, Bryce             12 ADLC                   29.59      29.07        
 28 Devers, Finn              12 NE                     28.98      29.08        
 29 Ramalho, Luke             12 MA Zone Team           29.11      29.18        
 30 Guadagno, Marco           12 NJS                    28.83      29.19        
 31 Chung, Daniel             12 Metro                  29.42      29.30        
 32 Fenixdy, Darren           12 NJS                    29.46      29.32        
 33 Pearce, Jonathan          12 NJS                    29.26      29.35        
 34 Ayaviri, Joshua           12 CT                     29.28      29.36        
 35 Scott, Alex               12 Virginia Swimmin       29.49      29.40        
 36 Blaes, Leo                12 Pvs                    29.43      29.42        
 37 Whang, Justin             12 Metro                  29.55      29.45        
 38 O'Sullivan, Oisin         12 Metro                  29.35      29.47        
 39 Lai, Christopher          12 Metro                  29.52      29.49        
 40 Lao, Gabriel              12 Pvs                    29.40      29.52        
 40 Shopis, Nicholas          12 Metro                  28.61      29.52        
 42 Wank, Sam                 12 Pvs                    29.38      29.64        
 43 Donato, Tim               12 NI                        NT      29.66        
 44 Martinez, David           12 NJS                    29.41      29.73        
 45 Perez, David              12 NJS                    29.58      29.86        
 46 Rollins, Joshua           12 MA Zone Team           29.52      29.94        
 47 Bardinas, Cole            12 NJS                    29.30      29.99        
 48 Butera, Nico              12 AM                     31.22      30.08        
 49 West, Nicholas            12 Pvs                    29.40      30.14        
 50 Wang, Michael             12 NI                     29.17      30.37        
 51 Janeski, John             12 ADLC                   31.06      30.98        
 52 Elliott, Trevor           12 AM                     33.22      32.77        
 -- Eckels, Evan              12 NJS                    27.80         DQ        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 55.04    8/6/2014 Destin Lasco, MA                             
              1:01.69  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rose, Dare          12 NJS                    56.79      57.07 AAAA     9  
                  27.66       57.07 (29.41)                                        
  2 Camurdan, Atesh     12 Virginia Swimmin       57.57      57.34 AAAA     7  
                  28.06       57.34 (29.28)                                        
  3 Zhu, William        12 CT                   1:00.14      58.93 AAAA     6  
                  28.07       58.93 (30.86)                                        
  4 Feyerick, Brett     12 Pvs                    59.07      59.09 AAAA     5  
                  28.10       59.09 (30.99)                                        
  5 Sabovic, Adell      12 Metro                  59.29      59.18 AAAA     4  
                  28.89       59.18 (30.29)                                        
  6 Genna, Frankie      12 Metro                  58.99      59.32 AAAA     3  
                  28.20       59.32 (31.12)                                        
  7 Toepfer, Nicholas   12 NE                     58.90      59.55 AAAA     2  
                  28.29       59.55 (31.26)                                        
  8 Clark, Nicholas     12 MA Zone Team         1:00.61    1:01.26 AAAA     1  
                  29.31     1:01.26 (31.95)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 55.04    8/6/2014 Destin Lasco, MA                             
              1:01.69  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rose, Dare                12 NJS                    57.13      56.79 qAAAA  
  2 Camurdan, Atesh           12 Virginia Swimmin       57.47      57.57 qAAAA  
  3 Toepfer, Nicholas         12 NE                     59.17      58.90 qAAAA  
  4 Genna, Frankie            12 Metro                1:01.54      58.99 qAAAA  
  5 Feyerick, Brett           12 Pvs                    58.89      59.07 qAAAA  
  6 Sabovic, Adell            12 Metro                  59.69      59.29 qAAAA  
  7 Zhu, William              12 CT                     59.42    1:00.14 qAAAA  
  8 Clark, Nicholas           12 MA Zone Team         1:00.87    1:00.61 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eckels, Evan              12 NJS                  1:00.26    1:00.75 AAAA   
 10 Park, Edward              12 NJS                  1:01.11    1:00.80 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Alexy, Jack               12 NJS                    59.78    1:00.88 AAAA   
 12 Lamoureux, Gavin          12 Virginia Swimmin     1:02.40    1:00.97 AAAA   
 13 Ma, Chris                 12 Pvs                  1:01.10    1:01.02 AAAA   
 14 Horkan, Michael           12 NJS                  1:02.86    1:01.48 AAAA   
 14 Soares, Nick              12 MA Zone Team         1:01.75    1:01.48 AAAA   
 16 Walters, Tyler            12 Metro                1:01.60    1:01.55 AAAA   
 17 Lee-bishop, Nikolas       12 Virginia Swimmin     1:00.94    1:01.59 AAAA   
 18 Beauchene, Alex           12 CT                   1:01.51    1:01.82        
 19 Jones, Harrison           12 Pvs                  1:03.64    1:02.06        
 19 Mazziotti, Kyle           12 CT                   1:01.19    1:02.06        
 21 Shea, Thomas              12 NJS                  1:02.49    1:02.30        
 22 Davidoff, Ryan            12 Metro                1:01.86    1:02.31        
 23 Black, Christopher        12 NE                   1:02.76    1:02.33        
 24 Plage, James              12 CT                   1:03.57    1:02.65        
 25 Berkovsky, Matan          12 NJS                  1:02.68    1:02.73        
 26 Carrenard, Justice        11 Metro                1:03.92    1:02.77        
 27 Devers, Finn              12 NE                   1:02.99    1:02.90        
 28 Dong, Andrew              12 CT                   1:03.23    1:02.98        
 29 Bardinas, Cole            12 NJS                  1:03.65    1:03.15        
 30 Platonov, Edward          12 CT                   1:04.39    1:03.21        
 31 Wank, Sam                 12 Pvs                  1:04.16    1:03.23        
 32 Barad, JJ                 12 Virginia Swimmin     1:03.17    1:03.33        
 33 Wang, Michael             12 NI                   1:01.21    1:03.42        
 34 Zheng, Garrick            12 MA Zone Team         1:03.30    1:03.45        
 35 Collishaw, James          12 Pvs                  1:03.23    1:03.57        
 36 Germain, Eii              12 NE                   1:03.66    1:03.61        
 37 Guadagno, Marco           12 NJS                  1:03.63    1:03.66        
 38 Mozoki, Brock             11 NE                   1:02.09    1:03.69        
 39 Hannam, Emmett            12 Virginia Swimmin     1:03.81    1:03.73        
 40 Pearce, Jonathan          12 NJS                  1:04.18    1:03.77        
 41 Wang, Marshal             12 NJS                  1:03.44    1:03.79        
 42 Russano, Trent            12 NJS                  1:03.45    1:03.85        
 43 Greer, Matt               12 MA Zone Team         1:03.96    1:03.98        
 44 Lao, Gabriel              12 Pvs                  1:04.08    1:04.21        
 45 Mitchener, Ryan           11 Metro                1:03.60    1:04.30        
 46 Merrick, Curt             12 NI                   1:03.52    1:04.38        
 47 Whang, Justin             12 Metro                1:03.64    1:04.57        
 48 Fitch, David              12 Pvs                  1:03.70    1:04.87        
 49 West, Nicholas            12 Pvs                  1:04.08    1:04.98        
 50 Butera, Nico              12 AM                   1:06.93    1:05.89        
 51 Zhang, Jason              12 AM                   1:12.39    1:07.30        
 52 Brkanovic, Beni           12 ADLC                 1:07.31    1:07.91        
 53 Janeski, John             12 ADLC                 1:09.19    1:09.64        
 -- Leite, Marcelo            12 CT                   1:04.09         DQ        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 2:02.80    8/6/2015 Dare Rose, NJS                             
                2:14.19  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rose, Dare          12 NJS                  2:06.32    2:02.80MAAAA     9  
                  28.27       59.69 (31.42)     1:31.23 (31.54)     2:02.80 (31.57)
  2 Camurdan, Atesh     12 Virginia Swimmin     2:09.29    2:07.29 AAAA     7  
                  29.06     1:00.65 (31.59)     1:34.07 (33.42)     2:07.29 (33.22)
  3 Feyerick, Brett     12 Pvs                  2:08.36    2:08.47 AAAA     6  
                  28.90     1:01.55 (32.65)     1:34.75 (33.20)     2:08.47 (33.72)
  4 Brown, Kyle         12 CT                   2:10.70    2:10.29 AAAA     5  
                  30.20     1:02.60 (32.40)     1:37.21 (34.61)     2:10.29 (33.08)
  5 Lee-bishop, Nikola  12 Virginia Swimmin     2:12.58    2:10.48 AAAA     4  
                  30.29     1:03.39 (33.10)     1:37.93 (34.54)     2:10.48 (32.55)
  6 Toepfer, Nicholas   12 NE                   2:08.22    2:10.50 AAAA     3  
                  28.78     1:01.80 (33.02)     1:36.92 (35.12)     2:10.50 (33.58)
  7 Davidoff, Ryan      12 Metro                2:10.24    2:10.79 AAAA     2  
                  29.73     1:03.65 (33.92)     1:37.54 (33.89)     2:10.79 (33.25)
  8 Zhu, William        12 CT                   2:12.50    2:13.10 AAAA     1  
                  28.95     1:03.15 (34.20)     1:37.76 (34.61)     2:13.10 (35.34)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 2:02.80    8/6/2015 Dare Rose, NJS                             
                2:14.19  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rose, Dare                12 NJS                  2:05.85    2:06.32 qAAAA  
                1:00.67   2:06.32 (1:05.65)                                        
  2 Toepfer, Nicholas         12 NE                   2:08.79    2:08.22 qAAAA  
                1:01.07   2:08.22 (1:07.15)                                        
  3 Feyerick, Brett           12 Pvs                  2:08.93    2:08.36 qAAAA  
                1:01.68   2:08.36 (1:06.68)                                        
  4 Camurdan, Atesh           12 Virginia Swimmin     2:07.05    2:09.29 qAAAA  
                1:02.15   2:09.29 (1:07.14)                                        
  5 Davidoff, Ryan            12 Metro                2:11.92    2:10.24 qAAAA  
                1:04.31   2:10.24 (1:05.93)                                        
  6 Brown, Kyle               12 CT                   2:08.84    2:10.70 qAAAA  
                1:04.11   2:10.70 (1:06.59)                                        
  7 Zhu, William              12 CT                   2:08.79    2:12.50 qAAAA  
                1:03.26   2:12.50 (1:09.24)                                        
  8 Lee-bishop, Nikolas       12 Virginia Swimmin     2:12.09    2:12.58 qAAAA  
                1:03.68   2:12.58 (1:08.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fallon, Matthew           12 NJS                  2:14.33    2:13.20 AAAA   
                1:05.18   2:13.20 (1:08.02)                                        
 10 Mazziotti, Kyle           12 CT                   2:17.96    2:13.37 AAAA   
                1:03.61   2:13.37 (1:09.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Park, Edward              12 NJS                  2:16.79    2:13.48 AAAA   
                1:04.50   2:13.48 (1:08.98)                                        
 12 Plage, James              12 CT                   2:14.93    2:13.52 AAAA   
                1:04.83   2:13.52 (1:08.69)                                        
 13 Walters, Tyler            12 Metro                2:14.35    2:13.57 AAAA   
                1:05.89   2:13.57 (1:07.68)                                        
 14 Eckels, Evan              12 NJS                  2:16.39    2:14.93        
                1:04.64   2:14.93 (1:10.29)                                        
 15 Soares, Nick              12 MA Zone Team         2:13.38    2:15.10        
                1:04.61   2:15.10 (1:10.49)                                        
 16 Devers, Finn              12 NE                   2:14.38    2:15.17        
                1:04.67   2:15.17 (1:10.50)                                        
 17 Platonov, Edward          12 CT                   2:16.33    2:15.60        
                1:05.07   2:15.60 (1:10.53)                                        
 18 Park, Michael             12 NJS                  2:15.72    2:15.90        
                1:06.67   2:15.90 (1:09.23)                                        
 19 Rutberg, Noah             12 Pvs                  2:18.31    2:15.91        
                1:04.67   2:15.91 (1:11.24)                                        
 20 Barad, JJ                 12 Virginia Swimmin     2:18.45    2:16.94        
                1:07.67   2:16.94 (1:09.27)                                        
 20 Beauchene, Alex           12 CT                   2:15.86    2:16.94        
                1:06.88   2:16.94 (1:10.06)                                        
 22 Wang, Michael             12 NI                   2:11.51    2:17.08        
                1:05.19   2:17.08 (1:11.89)                                        
 23 Zheng, Garrick            12 MA Zone Team         2:14.45    2:17.14        
                1:05.42   2:17.14 (1:11.72)                                        
 24 Don, James                12 NJS                  2:18.21    2:17.21        
                1:06.86   2:17.21 (1:10.35)                                        
 25 Byrnes, Daniel            12 Virginia Swimmin     2:18.26    2:17.68        
                1:07.68   2:17.68 (1:10.00)                                        
 26 Chun, Min                 12 Metro                2:17.04    2:17.90        
                1:07.12   2:17.90 (1:10.78)                                        
 27 Carrenard, Justice        11 Metro                2:17.34    2:18.06        
                1:06.14   2:18.06 (1:11.92)                                        
 28 Collishaw, James          12 Pvs                  2:17.38    2:18.19        
                1:06.82   2:18.19 (1:11.37)                                        
 29 Germain, Eii              12 NE                   2:13.99    2:19.06        
                1:06.33   2:19.06 (1:12.73)                                        
 30 West, Nicholas            12 Pvs                  2:18.84    2:19.47        
                1:08.21   2:19.47 (1:11.26)                                        
 31 Shopis, Nicholas          12 Metro                2:19.01    2:19.58        
                1:08.14   2:19.58 (1:11.44)                                        
 32 Santos, Sean              11 Pvs                  2:18.26    2:19.70        
                1:07.62   2:19.70 (1:12.08)                                        
 33 Mozoki, Brock             11 NE                   2:16.11    2:20.23        
                1:06.79   2:20.23 (1:13.44)                                        
 34 Metelmann, Tor            12 NE                   2:19.07    2:20.74        
                1:07.24   2:20.74 (1:13.50)                                        
 35 Matteson, Owen            12 NI                   2:19.62    2:20.79        
                1:08.19   2:20.79 (1:12.60)                                        
 36 Elliott, Trevor           12 AM                   2:36.12    2:30.57        
                1:12.58   2:30.57 (1:17.99)                                        
 37 Brkanovic, Beni           12 ADLC                 2:26.43    2:31.41        
                1:12.71   2:31.41 (1:18.70)                                        
 38 Janeski, John             12 ADLC                 2:33.98    2:37.15        
                1:14.89   2:37.15 (1:22.26)                                        
 39 Wolf, Aidan               12 AM                   2:37.63    2:40.00        
                1:15.99   2:40.00 (1:24.01)                                        
 -- Sabovic, Adell            12 Metro                2:13.53         DQ        
                1:04.88        DQ (1:09.61)                                        
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:22.34      8/1993 Joe Curreri-MD, MD                         
                4:41.59  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Brown, Kyle         12 CT                   4:35.22    4:29.24 AAAA     9  
                  30.55     1:04.21 (33.66)     1:38.28 (34.07)     2:12.99 (34.71)
        2:47.64 (34.65)     3:22.69 (35.05)     3:56.39 (33.70)     4:29.24 (32.85)
  2 Feyerick, Brett     12 Pvs                  4:33.39    4:31.00 AAAA     7  
                  30.35     1:04.86 (34.51)     1:39.58 (34.72)     2:14.68 (35.10)
        2:49.43 (34.75)     3:24.09 (34.66)     3:58.26 (34.17)     4:31.00 (32.74)
  3 Toepfer, Nicholas   12 NE                   4:33.97    4:34.32 AAAA     6  
                  29.17     1:02.78 (33.61)     1:37.82 (35.04)     2:12.85 (35.03)
        2:48.66 (35.81)     3:23.83 (35.17)     3:59.57 (35.74)     4:34.32 (34.75)
  4 Lee-bishop, Nikola  12 Virginia Swimmin     4:34.60    4:36.55 AAAA     5  
                  30.78     1:04.86 (34.08)     1:39.66 (34.80)     2:15.23 (35.57)
        2:50.70 (35.47)     3:26.43 (35.73)     4:02.14 (35.71)     4:36.55 (34.41)
  5 Davidoff, Ryan      12 Metro                4:32.48    4:37.88 AAAA     4  
                  31.15     1:05.67 (34.52)     1:41.29 (35.62)     2:17.10 (35.81)
        2:52.93 (35.83)     3:28.98 (36.05)     4:05.13 (36.15)     4:37.88 (32.75)
  6 Fallon, Matthew     12 NJS                  4:34.70    4:39.51 AAAA     3  
                  31.26     1:05.92 (34.66)     1:40.81 (34.89)     2:16.75 (35.94)
        2:52.28 (35.53)     3:28.76 (36.48)     4:04.83 (36.07)     4:39.51 (34.68)
  7 Plage, James        12 CT                   4:41.87    4:43.45          2  
                  31.80     1:06.47 (34.67)     1:42.35 (35.88)     2:18.57 (36.22)
        2:55.06 (36.49)     3:32.08 (37.02)     4:08.00 (35.92)     4:43.45 (35.45)
  8 Kim, Hunter         12 Metro                4:37.89    4:45.64          1  
                  32.17     1:07.27 (35.10)     1:42.96 (35.69)     2:18.97 (36.01)
        2:54.95 (35.98)     3:32.77 (37.82)     4:09.45 (36.68)     4:45.64 (36.19)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:22.34      8/1993 Joe Curreri-MD, MD                         
                4:41.59  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Davidoff, Ryan            12 Metro                4:34.81    4:32.48 qAAAA  
                1:05.54   2:16.42 (1:10.88)   3:26.22 (1:09.80)   4:32.48 (1:06.26)
  2 Feyerick, Brett           12 Pvs                  4:39.57    4:33.39 qAAAA  
                1:05.07   2:15.43 (1:10.36)   3:25.73 (1:10.30)   4:33.39 (1:07.66)
  3 Toepfer, Nicholas         12 NE                   4:32.76    4:33.97 qAAAA  
                1:04.14   2:14.56 (1:10.42)   3:25.47 (1:10.91)   4:33.97 (1:08.50)
  4 Lee-bishop, Nikolas       12 Virginia Swimmin     4:39.46    4:34.60 qAAAA  
                1:04.96   2:15.02 (1:10.06)   3:25.38 (1:10.36)   4:34.60 (1:09.22)
  5 Fallon, Matthew           12 NJS                  4:35.83    4:34.70 qAAAA  
                1:05.35   2:14.66 (1:09.31)   3:25.83 (1:11.17)   4:34.70 (1:08.87)
  6 Brown, Kyle               12 CT                   4:34.90    4:35.22 qAAAA  
                1:05.02   2:14.98 (1:09.96)   3:25.91 (1:10.93)   4:35.22 (1:09.31)
  7 Kim, Hunter               12 Metro                4:38.19    4:37.89 qAAAA  
                1:05.15   2:15.58 (1:10.43)   3:27.77 (1:12.19)   4:37.89 (1:10.12)
  8 Plage, James              12 CT                   4:40.53    4:41.87 q      
                1:06.91   2:18.74 (1:11.83)   3:31.63 (1:12.89)   4:41.87 (1:10.24)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Walters, Tyler            12 Metro                4:43.62    4:42.35        
                1:07.37   2:19.57 (1:12.20)   3:31.74 (1:12.17)   4:42.35 (1:10.61)
 10 Rutberg, Noah             12 Pvs                  4:51.89    4:43.94        
                1:05.80   2:19.11 (1:13.31)   3:32.33 (1:13.22)   4:43.94 (1:11.61)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hunt, Connor              12 CT                   4:47.39    4:44.98        
                1:08.96   2:22.48 (1:13.52)   3:35.29 (1:12.81)   4:44.98 (1:09.69)
 12 Platonov, Edward          12 CT                   4:50.25    4:45.05        
                1:06.27   2:19.01 (1:12.74)   3:32.65 (1:13.64)   4:45.05 (1:12.40)
 13 Formon, Gavin             12 NJS                  4:48.00    4:46.04        
                1:08.40   2:20.80 (1:12.40)   3:34.29 (1:13.49)   4:46.04 (1:11.75)
 14 Devers, Finn              12 NE                   4:49.76    4:46.11        
                1:07.52   2:20.52 (1:13.00)   3:33.93 (1:13.41)   4:46.11 (1:12.18)
 15 Wang, Michael             12 NI                   4:37.31    4:46.23        
                1:05.44   2:17.54 (1:12.10)   3:31.85 (1:14.31)   4:46.23 (1:14.38)
 16 Wang, Marshal             12 NJS                  4:47.84    4:47.30        
                1:06.85   2:20.32 (1:13.47)   3:34.68 (1:14.36)   4:47.30 (1:12.62)
 17 Don, James                12 NJS                  4:47.91    4:47.65        
                1:07.09   2:20.53 (1:13.44)   3:35.18 (1:14.65)   4:47.65 (1:12.47)
 18 Mozoki, Brock             11 NE                   4:51.45    4:48.05        
                1:07.39   2:21.56 (1:14.17)   3:36.17 (1:14.61)   4:48.05 (1:11.88)
 19 Chun, Min                 12 Metro                4:42.63    4:48.30        
                1:06.38   2:19.85 (1:13.47)   3:34.38 (1:14.53)   4:48.30 (1:13.92)
 20 Shopis, Nicholas          12 Metro                4:51.38    4:48.35        
                1:09.10   2:22.50 (1:13.40)   3:37.54 (1:15.04)   4:48.35 (1:10.81)
 21 Todorovic, Nicholas       12 CT                   4:51.57    4:48.77        
                1:09.08   2:21.99 (1:12.91)   3:35.99 (1:14.00)   4:48.77 (1:12.78)
 22 Byrnes, Daniel            12 Virginia Swimmin     4:51.65    4:49.38        
                1:09.61   2:24.66 (1:15.05)   3:38.40 (1:13.74)   4:49.38 (1:10.98)
 23 Zheng, Garrick            12 MA Zone Team         4:44.36    4:49.49        
                1:07.15   2:20.79 (1:13.64)   3:35.34 (1:14.55)   4:49.49 (1:14.15)
 24 Rosner, Jett              12 CT                   4:51.76    4:49.54        
                1:09.84   2:23.12 (1:13.28)   3:36.57 (1:13.45)   4:49.54 (1:12.97)
 25 Santos, Sean              11 Pvs                  4:45.62    4:49.55        
                1:07.78   2:21.79 (1:14.01)   3:35.87 (1:14.08)   4:49.55 (1:13.68)
 26 Chang, Christopher        11 NJS                  4:51.79    4:49.93        
                1:10.14   2:23.29 (1:13.15)   3:36.84 (1:13.55)   4:49.93 (1:13.09)
 27 Beauchene, Alex           12 CT                   4:49.24    4:50.93        
                1:08.60   2:21.85 (1:13.25)   3:36.16 (1:14.31)   4:50.93 (1:14.77)
 28 Dong, Andrew              12 CT                   4:48.84    4:51.47        
                1:09.60   2:22.89 (1:13.29)   3:37.08 (1:14.19)   4:51.47 (1:14.39)
 28 Greenberg, Cole           11 Pvs                  4:50.41    4:51.47        
                1:08.52   2:23.38 (1:14.86)   3:38.75 (1:15.37)   4:51.47 (1:12.72)
 30 O'Brien, Sam              12 Pvs                  4:50.94    4:51.54        
                1:08.67   2:23.71 (1:15.04)   3:38.50 (1:14.79)   4:51.54 (1:13.04)
 31 West, Nicholas            12 Pvs                  4:44.75    4:52.02        
                1:09.84   2:23.93 (1:14.09)   3:38.05 (1:14.12)   4:52.02 (1:13.97)
 32 Januario, Jack            12 NE                   4:49.73    4:53.60        
                1:08.91   2:23.31 (1:14.40)   3:39.30 (1:15.99)   4:53.60 (1:14.30)
 33 Carrenard, Justice        11 Metro                4:51.39    4:54.34        
                1:08.19   2:23.15 (1:14.96)   3:39.85 (1:16.70)   4:54.34 (1:14.49)
 34 Kim, Geonwoo              11 Metro                4:52.57    4:56.14        
                1:11.19   2:26.44 (1:15.25)   3:42.34 (1:15.90)   4:56.14 (1:13.80)
 35 Soares, Nick              12 MA Zone Team         4:49.99    4:58.16        
                1:07.04   2:20.55 (1:13.51)   3:38.51 (1:17.96)   4:58.16 (1:19.65)
 36 Matteson, Owen            12 NI                   5:07.29    4:59.17        
                1:09.38   2:24.30 (1:14.92)   3:42.19 (1:17.89)   4:59.17 (1:16.98)
 37 Elliott, Trevor           12 AM                   5:27.91    5:20.68        
                1:14.79   2:28.35 (1:13.56)   3:59.51 (1:31.16)   5:20.68 (1:21.17)
 38 Xu, Renhan                12 AM                   5:33.43    5:36.25        
                1:14.46   2:41.69 (1:27.23)   4:10.02 (1:28.33)   5:36.25 (1:26.23)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 28.52      8/2014 Destin Lasco, MA                             
                32.89  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Feyerick, Brett     12 Pvs                    29.29      28.81 AAAA     9  
  2 Camurdan, Atesh     12 Virginia Swimmin       30.45      29.44 AAAA     7  
  3 Toepfer, Nicholas   12 NE                     31.06      30.95 AAAA     6  
  4 Grimm, Anthony      12 Pvs                    31.26      31.12 AAAA     5  
  5 Alexy, Jack         12 NJS                    31.37      31.24 AAAA     4  
  6 Horkan, Michael     12 NJS                    30.74      31.47 AAAA     3  
  7 Bell, Brandon       12 MA Zone Team           31.58      31.57 AAAA     2  
  8 Hemingway, Patrick  12 MA Zone Team           31.37      31.59 AAAA     1  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 28.52      8/2014 Destin Lasco, MA                             
                32.89  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Feyerick, Brett           12 Pvs                    29.66      29.29 qAAAA  
  2 Camurdan, Atesh           12 Virginia Swimmin       30.03      30.45 qAAAA  
  3 Horkan, Michael           12 NJS                    31.77      30.74 qAAAA  
  4 Toepfer, Nicholas         12 NE                     30.98      31.06 qAAAA  
  5 Grimm, Anthony            12 Pvs                    32.33      31.26 qAAAA  
  6 Hemingway, Patrick        12 MA Zone Team           33.15      31.37 qAAAA  
  6 Alexy, Jack               12 NJS                    31.45      31.37 qAAAA  
  8 Bell, Brandon             12 MA Zone Team           31.73      31.58 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Genna, Frankie            12 Metro                  33.82      31.84 AAAA   
 10 Shea, Thomas              12 NJS                    33.21      32.09 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Yan, Chance               12 NE                     31.95      32.39 AAAA   
 12 Merrick, Curt             12 NI                     32.66      32.53 AAAA   
 13 Henkel, Bryce             12 ADLC                   33.51      32.65 AAAA   
 14 Lee-bishop, Nikolas       12 Virginia Swimmin       32.50      32.70 AAAA   
 15 Eckels, Evan              12 NJS                    32.65      32.76 AAAA   
 16 Folger, Sam               12 NE                     34.45      32.90        
 17 Singletary, Justin        11 Pvs                    33.32      32.95        
 18 Hannam, Emmett            12 Virginia Swimmin       33.62      33.10        
 19 Sabovic, Adell            12 Metro                  33.12      33.15        
 20 Armbruster, Andrew        12 MA Zone Team           34.36      33.18        
 21 Ma, Chris                 12 Pvs                    33.02      33.26        
 22 Juskalian, Tyler          11 MA Zone Team           34.36      33.27        
 23 Uribe, Brian              12 NJS                    33.59      33.39        
 24 Soares, Nick              12 MA Zone Team           34.02      33.40        
 25 Soh, Thomas               12 Pvs                    33.77      33.45        
 26 Walters, Tyler            12 Metro                  33.68      33.48        
 27 Gamper, Andrew            12 NJS                    34.87      33.51        
 28 Martinez, David           12 NJS                    33.82      33.56        
 29 De Leon, Samuel           11 NJS                    32.90      33.57        
 30 Rockwell, Lewis           12 Virginia Swimmin       34.67      33.58        
 31 Mazziotti, Kyle           12 CT                     33.05      33.59        
 32 O'Brien, Sam              12 Pvs                    33.46      33.66        
 33 Jolley, Cade              12 Pvs                    34.74      33.70        
 34 Hanke, Sam                12 CT                     34.24      33.74        
 35 Fisher, Evan              12 Metro                  34.46      33.92        
 35 Redman, Liam              11 Pvs                    33.95      33.92        
 37 Scott, Alex               12 Virginia Swimmin       34.03      34.04        
 38 Jalbert, Drew             11 CT                     33.31      34.05        
 38 Hwang, Colin              12 Metro                  33.83      34.05        
 38 Hart, Connor              12 ADLC                   34.58      34.05        
 41 Peverall, Cole            12 Pvs                    34.55      34.06        
 42 Berkovsky, Matan          12 NJS                    34.16      34.10        
 43 Ye, Alexander             12 CT                     33.42      34.13        
 44 Stoltz, Ethan             12 Virginia Swimmin       33.74      34.15        
 45 Gurski, Joseph            12 NJS                    35.04      34.18        
 45 Davidoff, Ryan            12 Metro                  32.05      34.18        
 45 Wang, Eddie               12 NE                     33.83      34.18        
 48 Pearce, Jonathan          12 NJS                    33.94      34.19        
 49 Russano, Trent            12 NJS                    33.38      34.24        
 50 Skolnick, Avery           12 Metro                  35.13      34.31        
 51 Butera, Nico              12 AM                     34.28      34.35        
 52 Ehret, Bennett            12 CT                     34.23      34.42        
 53 Pappas, George            12 MA Zone Team           34.15      34.49        
 54 Deppen, Jack              12 MA Zone Team           34.22      34.50        
 55 Fitch, David              12 Pvs                    34.48      34.51        
 56 Blach, Lukas              12 NJS                    35.05      34.55        
 57 Gray, Matthew             12 MA Zone Team           34.47      34.56        
 58 Jones, Harrison           12 Pvs                    35.11      34.58        
 59 West, Nicholas            12 Pvs                    34.06      34.59        
 60 Dean, Blakely             12 Virginia Swimmin       34.16      34.60        
 61 Fechtman, David           12 MA Zone Team           35.15      34.70        
 61 Nelson, Jake              12 CT                     34.58      34.70        
 63 Distenfeld, Tyler         12 MA Zone Team           34.67      34.76        
 64 Dwyer, Michael            12 Metro                  34.92      34.85        
 65 Bustos, Arsenio           12 CT                     34.90      34.87        
 66 Carrenard, Justice        11 Metro                  34.14      34.91        
 67 Black, Christopher        12 NE                     34.03      34.94        
 68 Zhang, Jason              12 AM                     34.78      35.00        
 69 Mitchener, Ryan           11 Metro                  34.82      35.13        
 70 Nowak, Jack               12 NJS                    35.12      35.17        
 71 Qiu, Philip               12 NJS                    34.44      35.33        
 72 Shen, Eugene              12 Metro                  34.54      35.34        
 73 Leite, Marcelo            12 CT                     33.96      35.39        
 73 Tun, Ethan                12 Pvs                    34.96      35.39        
 75 Collishaw, James          12 Pvs                    34.71      35.41        
 76 Cho, Kenneth              12 NJS                    33.76      35.44        
 77 D'Souza, Adam             12 NJS                    34.61      35.54        
 78 Broughton, Anderson       12 Virginia Swimmin       35.19      35.58        
 79 Feliciano, Collin         12 Virginia Swimmin       34.45      35.61        
 80 Bretz, Jason              11 Pvs                    34.03      35.63        
 81 Rogers, Sean              11 CT                     34.96      35.80        
 82 Francis, Luc              12 NJS                    35.19      35.99        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:00.81      8/2014 Destin Lasco, MA                           
                1:10.79  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Feyerick, Brett     12 Pvs                  1:04.82    1:02.77 AAAA     9  
                  30.58     1:02.77 (32.19)                                        
  2 Camurdan, Atesh     12 Virginia Swimmin     1:05.07    1:04.49 AAAA     7  
                  31.44     1:04.49 (33.05)                                        
  3 Toepfer, Nicholas   12 NE                   1:07.39    1:06.19 AAAA     6  
                  31.92     1:06.19 (34.27)                                        
  4 Bell, Brandon       12 MA Zone Team         1:09.39    1:08.32 AAAA     5  
                  33.28     1:08.32 (35.04)                                        
  5 Zhu, Aaron          12 NE                   1:08.25    1:08.44 AAAA     4  
                  33.05     1:08.44 (35.39)                                        
  6 Grimm, Anthony      12 Pvs                  1:09.17    1:08.54 AAAA     3  
                  33.06     1:08.54 (35.48)                                        
  7 Rutberg, Noah       12 Pvs                  1:08.32    1:08.92 AAAA     2  
                  33.03     1:08.92 (35.89)                                        
  8 Horkan, Michael     12 NJS                  1:08.98    1:09.11 AAAA     1  
                  33.22     1:09.11 (35.89)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:00.81      8/2014 Destin Lasco, MA                           
                1:10.79  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Feyerick, Brett           12 Pvs                  1:03.25    1:04.82 qAAAA  
  2 Camurdan, Atesh           12 Virginia Swimmin     1:04.59    1:05.07 qAAAA  
  3 Toepfer, Nicholas         12 NE                   1:06.81    1:07.39 qAAAA  
  4 Zhu, Aaron                12 NE                   1:08.59    1:08.25 qAAAA  
  5 Rutberg, Noah             12 Pvs                  1:07.80    1:08.32 qAAAA  
  6 Horkan, Michael           12 NJS                  1:09.77    1:08.98 qAAAA  
  7 Grimm, Anthony            12 Pvs                  1:11.72    1:09.17 qAAAA  
  8 Bell, Brandon             12 MA Zone Team         1:09.77    1:09.39 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hemingway, Patrick        12 MA Zone Team         1:12.70    1:09.48 AAAA   
 10 Alexy, Jack               12 NJS                  1:08.46    1:09.82 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Shea, Thomas              12 NJS                  1:11.56    1:10.08 AAAA   
 12 Lee-bishop, Nikolas       12 Virginia Swimmin     1:10.04    1:10.52 AAAA   
 13 Walters, Tyler            12 Metro                1:12.62    1:10.98        
 14 Hannam, Emmett            12 Virginia Swimmin     1:13.76    1:11.04        
 15 Ma, Chris                 12 Pvs                  1:10.25    1:11.20        
 15 Juskalian, Tyler          11 MA Zone Team         1:12.95    1:11.20        
 17 Uribe, Brian              12 NJS                  1:12.66    1:11.24        
 18 Eckels, Evan              12 NJS                  1:11.27    1:11.34        
 19 Redman, Liam              11 Pvs                  1:11.91    1:11.48        
 20 Mazziotti, Kyle           12 CT                   1:11.28    1:11.56        
 20 Soares, Nick              12 MA Zone Team         1:12.29    1:11.56        
 22 Russano, Trent            12 NJS                  1:11.54    1:11.60        
 23 Deppen, Jack              12 MA Zone Team         1:13.17    1:11.80        
 24 Yan, Chance               12 NE                   1:12.86    1:11.85        
 25 De Leon, Samuel           11 NJS                  1:10.76    1:11.94        
 26 Leite, Marcelo            12 CT                   1:12.20    1:12.00        
 27 Merrick, Curt             12 NI                   1:10.76    1:12.05        
 28 O'Brien, Sam              12 Pvs                  1:12.20    1:12.12        
 29 Rockwell, Lewis           12 Virginia Swimmin     1:11.60    1:12.13        
 30 Soh, Thomas               12 Pvs                  1:13.32    1:12.62        
 31 Hanke, Sam                12 CT                   1:13.01    1:12.64        
 32 Cho, Kenneth              12 NJS                  1:11.76    1:13.12        
 33 Pearce, Jonathan          12 NJS                  1:12.91    1:13.20        
 34 Carrenard, Justice        11 Metro                1:12.92    1:13.23        
 35 Nelson, Jake              12 CT                   1:13.59    1:13.27        
 36 Pappas, George            12 MA Zone Team         1:13.38    1:13.31        
 37 Ye, Alexander             12 CT                   1:11.79    1:13.49        
 38 Martinez, David           12 NJS                  1:13.65    1:13.50        
 39 Skolnick, Avery           12 Metro                1:14.25    1:13.56        
 40 Jalbert, Drew             11 CT                   1:13.25    1:13.77        
 41 Wang, Eddie               12 NE                   1:14.09    1:13.78        
 42 Gamper, Andrew            12 NJS                  1:14.29    1:13.90        
 43 Wang, Nicky               12 NE                   1:14.16    1:14.04        
 44 Distenfeld, Tyler         12 MA Zone Team         1:14.37    1:14.26        
 45 Brkanovic, Beni           12 ADLC                 1:17.25    1:14.52        
 46 Fechtman, David           12 MA Zone Team         1:14.15    1:14.72        
 47 Ehret, Bennett            12 CT                   1:12.14    1:14.83        
 48 Shen, Eugene              12 Metro                1:14.32    1:14.84        
 49 Kantar, Michael           12 Metro                1:14.33    1:14.94        
 50 Dean, Blakely             12 Virginia Swimmin     1:14.53    1:15.05        
 51 Stoltz, Ethan             12 Virginia Swimmin     1:13.91    1:15.08        
 52 Butera, Nico              12 AM                   1:17.76    1:15.22        
 53 Mozoki, Brock             11 NE                   1:13.36    1:15.30        
 54 Zhang, Jason              12 AM                   1:17.37    1:15.65        
 55 Feliciano, Collin         12 Virginia Swimmin     1:13.95    1:15.74        
 56 Broughton, Anderson       12 Virginia Swimmin     1:14.01    1:15.80        
 57 Barad, JJ                 12 Virginia Swimmin     1:14.39    1:15.87        
 58 Tun, Ethan                12 Pvs                  1:14.55    1:16.27        
 59 Rogers, Sean              11 CT                   1:14.35    1:17.23        
 60 Janeski, John             12 ADLC                 1:20.19    1:20.37        
 61 Donato, Tim               12 NI                        NT    1:22.67        
 -- Kim, Hunter               12 Metro                1:10.19         DQ        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:10.39    8/7/2014 Destin Lasco, MA                           
                2:32.09  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Feyerick, Brett     12 Pvs                  2:19.94    2:17.30 AAAA     9  
                  31.76     1:05.82 (34.06)     1:41.62 (35.80)     2:17.30 (35.68)
  2 Toepfer, Nicholas   12 NE                   2:24.59    2:24.84 AAAA     7  
                  32.56     1:08.90 (36.34)     1:47.30 (38.40)     2:24.84 (37.54)
  3 Rutberg, Noah       12 Pvs                  2:25.94    2:25.16 AAAA     6  
                  33.06     1:10.35 (37.29)     1:48.57 (38.22)     2:25.16 (36.59)
  4 Bell, Brandon       12 MA Zone Team         2:28.82    2:27.51 AAAA     5  
                  34.39     1:11.20 (36.81)     1:49.81 (38.61)     2:27.51 (37.70)
  5 Brown, Kyle         12 CT                   2:27.83    2:27.66 AAAA     4  
                  33.79     1:11.59 (37.80)     1:50.55 (38.96)     2:27.66 (37.11)
  6 Lee-bishop, Nikola  12 Virginia Swimmin     2:30.95    2:29.63 AAAA     3  
                  34.78     1:12.84 (38.06)     1:51.77 (38.93)     2:29.63 (37.86)
  7 O'Brien, Sam        12 Pvs                  2:30.36    2:30.49 AAAA     2  
                  35.12     1:13.42 (38.30)     1:52.20 (38.78)     2:30.49 (38.29)
  8 Rockwell, Lewis     12 Virginia Swimmin     2:32.12    2:32.86          1  
                  36.40     1:14.73 (38.33)     1:53.93 (39.20)     2:32.86 (38.93)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:10.39    8/7/2014 Destin Lasco, MA                           
                2:32.09  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Feyerick, Brett           12 Pvs                  2:21.84    2:19.94 qAAAA  
                1:08.07   2:19.94 (1:11.87)                                        
  2 Toepfer, Nicholas         12 NE                   2:22.84    2:24.59 qAAAA  
                1:10.08   2:24.59 (1:14.51)                                        
  3 Rutberg, Noah             12 Pvs                  2:23.34    2:25.94 qAAAA  
                1:09.68   2:25.94 (1:16.26)                                        
  4 Brown, Kyle               12 CT                   2:30.00    2:27.83 qAAAA  
                1:12.01   2:27.83 (1:15.82)                                        
  5 Bell, Brandon             12 MA Zone Team         2:27.76    2:28.82 qAAAA  
                1:11.92   2:28.82 (1:16.90)                                        
  6 O'Brien, Sam              12 Pvs                  2:29.61    2:30.36 qAAAA  
                1:13.31   2:30.36 (1:17.05)                                        
  7 Lee-bishop, Nikolas       12 Virginia Swimmin     2:28.22    2:30.95 qAAAA  
                1:13.22   2:30.95 (1:17.73)                                        
  8 Rockwell, Lewis           12 Virginia Swimmin     2:34.26    2:32.12 q      
                1:13.75   2:32.12 (1:18.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mazziotti, Kyle           12 CT                   2:37.70    2:32.26        
                1:13.29   2:32.26 (1:18.97)                                        
 10 Folger, Sam               12 NE                   2:37.38    2:32.45        
                1:14.96   2:32.45 (1:17.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Soares, Nick              12 MA Zone Team         2:28.36    2:32.72        
                1:12.56   2:32.72 (1:20.16)                                        
 12 Ye, Alexander             12 CT                   2:32.80    2:32.79        
                1:14.37   2:32.79 (1:18.42)                                        
 13 Davidoff, Ryan            12 Metro                2:29.90    2:33.46        
                1:16.67   2:33.46 (1:16.79)                                        
 14 Hannam, Emmett            12 Virginia Swimmin     2:33.56    2:33.63        
                1:15.95   2:33.63 (1:17.68)                                        
 15 Russano, Trent            12 NJS                  2:34.92    2:34.14        
                1:14.88   2:34.14 (1:19.26)                                        
 16 Devers, Finn              12 NE                   2:37.99    2:34.25        
                1:15.43   2:34.25 (1:18.82)                                        
 17 Merrick, Curt             12 NI                   2:36.74    2:34.77        
                1:16.52   2:34.77 (1:18.25)                                        
 18 Eckels, Evan              12 NJS                  2:34.54    2:34.78        
                1:15.49   2:34.78 (1:19.29)                                        
 19 Soh, Thomas               12 Pvs                  2:35.15    2:34.83        
                1:14.41   2:34.83 (1:20.42)                                        
 20 Hart, Connor              12 ADLC                 2:41.34    2:34.96        
                1:16.28   2:34.96 (1:18.68)                                        
 21 Pearce, Jonathan          12 NJS                  2:35.70    2:35.19        
                1:16.95   2:35.19 (1:18.24)                                        
 22 Leite, Marcelo            12 CT                   2:37.35    2:35.59        
                1:14.68   2:35.59 (1:20.91)                                        
 23 Hanke, Sam                12 CT                   2:36.78    2:35.82        
                1:15.40   2:35.82 (1:20.42)                                        
 24 Nelson, Jake              12 CT                   2:38.78    2:35.97        
                1:14.90   2:35.97 (1:21.07)                                        
 25 Uribe, Brian              12 NJS                  2:36.69    2:36.27        
                1:15.07   2:36.27 (1:21.20)                                        
 26 Cho, Kenneth              12 NJS                  2:33.49    2:36.55        
                1:17.53   2:36.55 (1:19.02)                                        
 27 Barad, JJ                 12 Virginia Swimmin     2:36.97    2:36.65        
                1:16.89   2:36.65 (1:19.76)                                        
 28 Redman, Liam              11 Pvs                  2:37.44    2:36.75        
                1:15.97   2:36.75 (1:20.78)                                        
 29 Wang, Eddie               12 NE                   2:38.95    2:37.14        
                1:15.70   2:37.14 (1:21.44)                                        
 30 West, Nicholas            12 Pvs                  2:36.97    2:37.41        
                1:17.31   2:37.41 (1:20.10)                                        
 31 De Leon, Samuel           11 NJS                  2:37.34    2:37.58        
                1:17.90   2:37.58 (1:19.68)                                        
 32 Wang, Nicky               12 NE                   2:38.21    2:38.37        
                1:17.69   2:38.37 (1:20.68)                                        
 33 Deppen, Jack              12 MA Zone Team         2:36.70    2:38.44        
                1:16.98   2:38.44 (1:21.46)                                        
 34 Jalbert, Drew             11 CT                   2:37.93    2:38.53        
                1:17.75   2:38.53 (1:20.78)                                        
 35 Greenberg, Cole           11 Pvs                  2:36.33    2:38.72        
                1:17.53   2:38.72 (1:21.19)                                        
 36 Jolley, Cade              12 Pvs                  2:36.88    2:39.66        
                1:18.29   2:39.66 (1:21.37)                                        
 37 Rogers, Sean              11 CT                   2:37.65    2:39.92        
                1:18.39   2:39.92 (1:21.53)                                        
 38 Ehret, Bennett            12 CT                   2:38.21    2:40.42        
                1:18.13   2:40.42 (1:22.29)                                        
 39 Fechtman, David           12 MA Zone Team         2:37.26    2:40.91        
                1:16.94   2:40.91 (1:23.97)                                        
 40 Brkanovic, Beni           12 ADLC                 2:44.16    2:40.92        
                1:19.49   2:40.92 (1:21.43)                                        
 41 Leiss, Dj                 12 Pvs                  2:38.89    2:41.12        
                1:17.68   2:41.12 (1:23.44)                                        
 42 Distenfeld, Tyler         12 MA Zone Team         2:38.47    2:41.46        
                1:19.25   2:41.46 (1:22.21)                                        
 43 Kofman, Eli               12 MA Zone Team         2:39.02    2:43.36        
                1:19.77   2:43.36 (1:23.59)                                        
 44 Formon, Gavin             12 NJS                  2:38.23    2:44.19        
                1:20.50   2:44.19 (1:23.69)                                        
 45 Donato, Tim               12 NI                   3:12.93    2:51.22        
                1:24.21   2:51.22 (1:27.01)                                        
 46 Wolf, Aidan               12 AM                   3:02.06    2:51.52        
                1:22.52   2:51.52 (1:29.00)                                        
 47 Xu, Renhan                12 AM                   3:17.36    3:04.17        
                1:29.67   3:04.17 (1:34.50)                                        
 -- Byrnes, Daniel            12 Virginia Swimmin     2:37.40         DQ        
                1:17.18        DQ (1:19.03)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 32.59      8/2000 Jon Roberts--NI, NI                          
                36.19  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Zhu, Aaron          12 NE                     35.17      33.06 AAAA     9  
  2 Fallon, Matthew     12 NJS                    34.27      33.61 AAAA     7  
  3 Iacobelli, Michael  12 MA Zone Team           34.89      34.62 AAAA     6  
  4 Grimm, Anthony      12 Pvs                    35.42      35.03 AAAA     5  
  5 Chung, Daniel       12 Metro                  35.55      35.07 AAAA     4  
  6 Clark, Nicholas     12 MA Zone Team           35.31      35.18 AAAA     3  
  7 Lopez, Justen       12 Metro                  35.45      35.49 AAAA     2  
  8 Genna, Frankie      12 Metro                  35.53      35.58 AAAA     1  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 32.59      8/2000 Jon Roberts--NI, NI                          
                36.19  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fallon, Matthew           12 NJS                    33.29      34.27 qAAAA  
  2 Iacobelli, Michael        12 MA Zone Team           34.85      34.89 qAAAA  
  3 Zhu, Aaron                12 NE                     34.23      35.17 qAAAA  
  4 Clark, Nicholas           12 MA Zone Team           35.31      35.31 qAAAA  
  5 Grimm, Anthony            12 Pvs                    37.35      35.42 qAAAA  
  6 Lopez, Justen             12 Metro                  36.32      35.45 qAAAA  
  7 Genna, Frankie            12 Metro                  36.55      35.53 qAAAA  
  8 Chung, Daniel             12 Metro                  36.78      35.55 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Park, Tate                12 MA Zone Team           36.00      35.57 AAAA   
 10 Francis, Luc              12 NJS                    36.02      35.67 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Garbutt, Cole             12 MA Zone Team           36.32      35.78 AAAA   
 12 Trincher, Daniel          12 Metro                  35.98      35.93 AAAA   
 13 Zuo, Ben Long             12 Pvs                    36.40      36.20        
 14 Peverall, Cole            12 Pvs                    36.40      36.29        
 14 Mitchener, Ryan           11 Metro                  35.80      36.29        
 16 Pawlowski, Krystian       12 CT                     36.67      36.37        
 17 Park, Michael             12 NJS                    36.89      36.60        
 18 Januario, Jack            12 NE                     35.61      36.65        
 19 Betances, Darien          11 NJS                    36.82      36.79        
 20 De Leon, Samuel           11 NJS                    36.02      36.97        
 20 Henkel, Bryce             12 ADLC                   37.80      36.97        
 22 Rockwell, Lewis           12 Virginia Swimmin       38.18      37.15        
 23 Byrnes, Luca              12 Pvs                    36.43      37.19        
 24 Taylor, Carson            12 Pvs                    36.68      37.33        
 25 Don, James                12 NJS                    37.42      37.35        
 25 Wang, Nicky               12 NE                     36.78      37.35        
 27 Ramalho, Luke             12 MA Zone Team           37.72      37.36        
 28 Haddad, Sam               12 NE                     38.15      37.45        
 29 Bardinas, Cole            12 NJS                    38.12      37.47        
 30 Bustos, Arsenio           12 CT                     37.37      37.51        
 31 Collier, Jackson          12 Pvs                    37.74      37.53        
 32 Lamoureux, Gavin          12 Virginia Swimmin       36.15      37.57        
 33 Chun, Min                 12 Metro                  37.43      37.59        
 34 Zhang, Steven             12 CT                     36.59      37.60        
 35 Halada, Christopher       12 NJS                    37.66      37.65        
 36 Lu, Justin                12 Metro                  37.73      37.70        
 37 D'Souza, Adam             12 NJS                    37.48      37.72        
 38 Zhang, Jason              12 AM                     41.48      37.76        
 39 Kutuzov, Peter            12 NJS                    39.20      37.79        
 40 De Luise, Bailey          11 Pvs                    37.27      37.86        
 41 Lee, Tyler                12 Metro                  37.68      37.89        
 42 Deal, Logan               12 Virginia Swimmin       37.63      37.91        
 42 Wang, Eddie               12 NE                     37.58      37.91        
 44 Lauinger, Ronan           12 Pvs                    38.90      38.00        
 45 Madden, Sean              12 Metro                  37.81      38.05        
 46 Erofeyev, Edward          12 NE                     38.39      38.16        
 47 Black, Christopher        12 NE                     37.28      38.22        
 48 Kofman, Eli               12 MA Zone Team           38.82      38.38        
 49 Guadagno, Marco           12 NJS                    39.27      38.52        
 50 Balykov, Dmitry           12 Metro                  38.01      38.53        
 51 Dong, Andrew              12 CT                     37.82      38.56        
 51 Fiore, Christian          12 Metro                  39.08      38.56        
 53 Mui, Tyler                12 MA Zone Team           39.09      38.62        
 54 Derivaux, Chris           12 MA Zone Team           38.54      38.67        
 55 Adams, Emmett             12 CT                     38.33      38.72        
 56 Hunt, Connor              12 CT                     39.23      38.74        
 57 Qian, Eli                 12 Pvs                    38.27      38.78        
 58 Whang, Justin             12 Metro                  37.41      38.85        
 59 Griffiths, Jack           12 CT                     38.63      38.94        
 60 Gray, Matthew             12 MA Zone Team           38.98      38.96        
 61 Dwyer, Michael            12 Metro                  39.16      39.17        
 62 Shea, Thomas              12 NJS                    38.89      39.21        
 63 Fitzgerald, Colin         12 ADLC                   39.32      39.31        
 64 Shen, Eugene              12 Metro                  39.30      39.32        
 65 Maranto, Nick             12 Pvs                    38.88      39.47        
 66 Mozoki, Brock             11 NE                     38.68      39.48        
 67 Marder, James             12 Pvs                    37.99      39.54        
 68 Fitch, David              12 Pvs                    37.86      39.85        
 69 Tatynskiy, Alec           12 Metro                  39.28      39.91        
 70 Yu, Chad                  12 Pvs                    38.91      39.93        
 71 Jackson, Flash            11 Metro                  39.42      40.03        
 72 Scott, Alex               12 Virginia Swimmin       38.88      40.50        
 73 Chapman, Jack             11 NI                     38.37      41.00        
 74 Butera, Nico              12 AM                     42.42      41.04        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:10.11      8/2014 Ian Liu, NJ                                
                1:19.29  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fallon, Matthew     12 NJS                  1:14.33    1:13.49 AAAA     9  
                  35.49     1:13.49 (38.00)                                        
  2 Zhu, Aaron          12 NE                   1:16.16    1:13.90 AAAA     7  
                  35.35     1:13.90 (38.55)                                        
  3 Kim, Hunter         12 Metro                1:16.76    1:15.34 AAAA     6  
                  36.32     1:15.34 (39.02)                                        
  4 Iacobelli, Michael  12 MA Zone Team         1:15.81    1:16.00 AAAA     5  
                  35.58     1:16.00 (40.42)                                        
  5 Clark, Nicholas     12 MA Zone Team         1:17.43    1:16.85 AAAA     4  
                  35.70     1:16.85 (41.15)                                        
  6 Park, Michael       12 NJS                  1:17.61    1:17.25 AAAA     3  
                  36.48     1:17.25 (40.77)                                        
  7 Mitchener, Ryan     11 Metro                1:18.25    1:18.05 AAAA     2  
                  37.19     1:18.05 (40.86)                                        
  8 Francis, Luc        12 NJS                  1:17.66    1:18.28 AAAA     1  
                  36.26     1:18.28 (42.02)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:10.11      8/2014 Ian Liu, NJ                                
                1:19.29  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fallon, Matthew           12 NJS                  1:13.68    1:14.33 qAAAA  
  2 Iacobelli, Michael        12 MA Zone Team         1:17.03    1:15.81 qAAAA  
  3 Zhu, Aaron                12 NE                   1:12.78    1:16.16 qAAAA  
  4 Kim, Hunter               12 Metro                1:15.88    1:16.76 qAAAA  
  5 Clark, Nicholas           12 MA Zone Team         1:18.33    1:17.43 qAAAA  
  6 Park, Michael             12 NJS                  1:18.77    1:17.61 qAAAA  
  7 Francis, Luc              12 NJS                  1:18.60    1:17.66 qAAAA  
  8 Mitchener, Ryan           11 Metro                1:17.59    1:18.25 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Garbutt, Cole             12 MA Zone Team         1:19.81    1:19.12 AAAA   
 10 Don, James                12 NJS                  1:18.81    1:19.21 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Park, Tate                12 MA Zone Team         1:20.55    1:19.22 AAAA   
 12 De Leon, Samuel           11 NJS                  1:18.99    1:19.29 AAAA   
 13 Lopez, Justen             12 Metro                1:20.57    1:19.63        
 14 Genna, Frankie            12 Metro                1:24.09    1:20.25        
 15 Peverall, Cole            12 Pvs                  1:18.43    1:20.85        
 16 Trincher, Daniel          12 Metro                1:20.97    1:20.90        
 17 Metelmann, Tor            12 NE                   1:20.58    1:21.21        
 18 Pawlowski, Krystian       12 CT                   1:20.94    1:21.42        
 19 Lee, Tyler                12 Metro                1:22.75    1:21.43        
 20 Rockwell, Lewis           12 Virginia Swimmin     1:24.43    1:21.54        
 21 Santos, Sean              11 Pvs                  1:19.06    1:21.57        
 22 Chun, Min                 12 Metro                1:23.45    1:21.60        
 23 Bardinas, Cole            12 NJS                  1:22.18    1:21.62        
 24 Erofeyev, Edward          12 NE                   1:20.63    1:21.63        
 25 Byrnes, Luca              12 Pvs                  1:18.87    1:21.73        
 26 Fenixdy, Darren           12 NJS                  1:22.92    1:21.81        
 27 Zuo, Ben Long             12 Pvs                  1:18.65    1:21.89        
 28 Madden, Sean              12 Metro                1:22.75    1:21.94        
 29 Wang, Nicky               12 NE                   1:20.12    1:22.05        
 30 D'Souza, Adam             12 NJS                  1:21.96    1:22.29        
 31 Lee, Anton                11 NJS                  1:24.20    1:22.45        
 32 Lu, Justin                12 Metro                1:22.32    1:22.46        
 33 Wang, Eddie               12 NE                   1:22.81    1:22.47        
 33 Haddad, Sam               12 NE                   1:25.49    1:22.47        
 35 Bustos, Arsenio           12 CT                   1:20.81    1:22.53        
 36 Taylor, Carson            12 Pvs                  1:21.52    1:22.69        
 37 Januario, Jack            12 NE                   1:18.05    1:22.73        
 38 Betances, Darien          11 NJS                  1:22.99    1:22.85        
 39 Halada, Christopher       12 NJS                  1:24.22    1:22.86        
 40 Soja, Max                 12 MA Zone Team         1:22.71    1:23.20        
 41 Zhang, Steven             12 CT                   1:20.28    1:23.55        
 42 De Luise, Bailey          11 Pvs                  1:25.28    1:23.76        
 43 Kofman, Eli               12 MA Zone Team         1:22.59    1:23.87        
 44 Skolnick, Avery           12 Metro                1:24.49    1:24.43        
 45 Guadagno, Marco           12 NJS                  1:24.62    1:24.50        
 45 Qian, Eli                 12 Pvs                  1:22.21    1:24.50        
 47 Feliciano, Collin         12 Virginia Swimmin     1:23.77    1:24.55        
 48 Gray, Matthew             12 MA Zone Team         1:24.84    1:24.66        
 49 Griffiths, Jack           12 CT                   1:25.47    1:24.68        
 50 Balykov, Dmitry           12 Metro                1:22.87    1:24.77        
 51 Adams, Emmett             12 CT                   1:25.18    1:24.80        
 52 Kutuzov, Peter            12 NJS                  1:25.31    1:24.96        
 53 Lauinger, Ronan           12 Pvs                  1:23.07    1:25.36        
 54 Whang, Justin             12 Metro                1:25.53    1:25.49        
 55 Dong, Andrew              12 CT                   1:24.98    1:25.57        
 56 Deal, Logan               12 Virginia Swimmin     1:23.17    1:25.68        
 57 Kim, Geonwoo              11 Metro                1:23.95    1:25.87        
 58 Maranto, Nick             12 Pvs                  1:24.76    1:25.90        
 59 Yu, Chad                  12 Pvs                  1:24.89    1:26.00        
 60 Zhang, Jason              12 AM                   1:28.38    1:26.04        
 60 Uribe, Brian              12 NJS                  1:25.41    1:26.04        
 62 Dephillips, AJ            12 Metro                1:24.12    1:26.14        
 63 Black, Christopher        12 NE                   1:23.69    1:26.18        
 64 Fitzgerald, Colin         12 ADLC                 1:26.18    1:26.32        
 65 Wong, Anthony             12 Pvs                  1:25.32    1:27.23        
 66 Fitch, David              12 Pvs                  1:23.32    1:27.63        
 67 Revis, Malone             12 CT                   1:25.74    1:27.65        
 68 Shen, Eugene              12 Metro                1:25.11    1:27.70        
 69 Dwyer, Michael            12 Metro                1:25.65    1:27.86        
 70 Tun, Ethan                12 Pvs                  1:24.89    1:28.47        
 71 Wang, Michael             12 NI                   1:24.09    1:29.38        
 72 Chapman, Jack             11 NI                   1:28.31    1:29.49        
 73 Brkanovic, Beni           12 ADLC                 1:30.34    1:29.86        
 74 Xu, Renhan                12 AM                   1:39.07    1:41.43        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:29.96    8/7/2014 Paul DeGrado, NJ                           
                2:52.49  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fallon, Matthew     12 NJS                  2:40.05    2:33.89 AAAA     9  
                  36.16     1:15.72 (39.56)     1:55.84 (40.12)     2:33.89 (38.05)
  2 Zhu, Aaron          12 NE                   2:40.95    2:36.27 AAAA     7  
                  36.14     1:15.91 (39.77)     1:56.25 (40.34)     2:36.27 (40.02)
  3 Kim, Hunter         12 Metro                2:41.62    2:37.75 AAAA     6  
                  37.07     1:18.27 (41.20)     1:57.52 (39.25)     2:37.75 (40.23)
  4 Clark, Nicholas     12 MA Zone Team         2:48.64    2:45.14 AAAA     5  
                  37.30     1:19.36 (42.06)     2:02.85 (43.49)     2:45.14 (42.29)
  5 Iacobelli, Michael  12 MA Zone Team         2:46.35    2:45.69 AAAA     4  
                  37.22     1:19.34 (42.12)     2:02.49 (43.15)     2:45.69 (43.20)
  6 Park, Michael       12 NJS                  2:47.21    2:46.85 AAAA     3  
                  36.81     1:18.75 (41.94)     2:01.96 (43.21)     2:46.85 (44.89)
  7 Zuo, Ben Long       12 Pvs                  2:50.50    2:51.19 AAAA     2  
                  37.92     1:20.58 (42.66)     2:06.15 (45.57)     2:51.19 (45.04)
  8 Garbutt, Cole       12 MA Zone Team         2:48.82    2:52.59          1  
                  38.70     1:22.80 (44.10)     2:07.48 (44.68)     2:52.59 (45.11)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:29.96    8/7/2014 Paul DeGrado, NJ                           
                2:52.49  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fallon, Matthew           12 NJS                  2:37.74    2:40.05 qAAAA  
                1:16.34   2:40.05 (1:23.71)                                        
  2 Zhu, Aaron                12 NE                   2:34.03    2:40.95 qAAAA  
                1:17.74   2:40.95 (1:23.21)                                        
  3 Kim, Hunter               12 Metro                2:39.01    2:41.62 qAAAA  
                1:17.29   2:41.62 (1:24.33)                                        
  4 Iacobelli, Michael        12 MA Zone Team         2:46.03    2:46.35 qAAAA  
                1:19.49   2:46.35 (1:26.86)                                        
  5 Park, Michael             12 NJS                  2:51.05    2:47.21 qAAAA  
                1:19.45   2:47.21 (1:27.76)                                        
  6 Clark, Nicholas           12 MA Zone Team         2:49.62    2:48.64 qAAAA  
                1:20.80   2:48.64 (1:27.84)                                        
  7 Garbutt, Cole             12 MA Zone Team         2:54.84    2:48.82 qAAAA  
                1:21.44   2:48.82 (1:27.38)                                        
  8 Zuo, Ben Long             12 Pvs                  2:54.63    2:50.50 qAAAA  
                1:21.06   2:50.50 (1:29.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Santos, Sean              11 Pvs                  2:48.84    2:50.88 AAAA   
                1:22.57   2:50.88 (1:28.31)                                        
 10 Januario, Jack            12 NE                   2:48.18    2:51.96 AAAA   
                1:21.96   2:51.96 (1:30.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Peverall, Cole            12 Pvs                  2:56.18    2:52.03 AAAA   
                1:22.23   2:52.03 (1:29.80)                                        
 12 Francis, Luc              12 NJS                  2:53.13    2:53.01        
                1:23.81   2:53.01 (1:29.20)                                        
 13 Lopez, Justen             12 Metro                2:59.46    2:53.12        
                1:22.72   2:53.12 (1:30.40)                                        
 14 Mitchener, Ryan           11 Metro                2:51.04    2:53.16        
                1:21.96   2:53.16 (1:31.20)                                        
 15 Don, James                12 NJS                  2:55.25    2:54.21        
                1:21.05   2:54.21 (1:33.16)                                        
 16 Chun, Min                 12 Metro                2:58.46    2:54.68        
                1:22.41   2:54.68 (1:32.27)                                        
 17 Kofman, Eli               12 MA Zone Team         2:59.30    2:56.74        
                1:24.96   2:56.74 (1:31.78)                                        
 18 Wang, Nicky               12 NE                   2:50.24    2:57.23        
                1:24.37   2:57.23 (1:32.86)                                        
 19 Erofeyev, Edward          12 NE                   2:54.39    2:57.68        
                1:25.99   2:57.68 (1:31.69)                                        
 20 Hart, Connor              12 ADLC                 3:05.57    2:57.77        
                1:25.60   2:57.77 (1:32.17)                                        
 21 Trincher, Daniel          12 Metro                2:54.21    2:57.78        
                1:27.25   2:57.78 (1:30.53)                                        
 22 Madden, Sean              12 Metro                2:58.13    2:58.30        
                1:25.21   2:58.30 (1:33.09)                                        
 23 Deal, Logan               12 Virginia Swimmin     3:00.11    2:58.39        
                1:27.21   2:58.39 (1:31.18)                                        
 24 Bardinas, Cole            12 NJS                  3:00.90    2:58.45        
                1:23.03   2:58.45 (1:35.42)                                        
 25 Lu, Justin                12 Metro                2:55.51    2:58.74        
                1:26.62   2:58.74 (1:32.12)                                        
 26 Germain, Eii              12 NE                   2:59.95    2:59.39        
                1:25.34   2:59.39 (1:34.05)                                        
 27 Lauinger, Ronan           12 Pvs                  2:58.67    3:00.54        
                1:26.07   3:00.54 (1:34.47)                                        
 28 Lee, Tyler                12 Metro                2:59.25    3:00.96        
                1:27.23   3:00.96 (1:33.73)                                        
 29 Byrnes, Luca              12 Pvs                  2:58.58    3:01.34        
                1:25.83   3:01.34 (1:35.51)                                        
 30 Guadagno, Marco           12 NJS                  2:59.22    3:01.50        
                1:28.14   3:01.50 (1:33.36)                                        
 31 Dephillips, AJ            12 Metro                3:00.12    3:01.52        
                1:28.32   3:01.52 (1:33.20)                                        
 32 Gray, Matthew             12 MA Zone Team         3:00.85    3:01.68        
                1:27.42   3:01.68 (1:34.26)                                        
 33 Matteson, Owen            12 NI                   3:05.21    3:01.93        
                1:27.68   3:01.93 (1:34.25)                                        
 34 Maranto, Nick             12 Pvs                  2:58.85    3:02.08        
                1:27.95   3:02.08 (1:34.13)                                        
 35 Balykov, Dmitry           12 Metro                2:59.39    3:02.15        
                1:24.32   3:02.15 (1:37.83)                                        
 36 Hunt, Connor              12 CT                   2:56.24    3:02.25        
                1:29.04   3:02.25 (1:33.21)                                        
 37 Hepp, Trey                12 Virginia Swimmin     2:57.22    3:02.29        
                1:27.69   3:02.29 (1:34.60)                                        
 38 Zhang, Jason              12 AM                   3:21.62    3:02.72        
                1:25.95   3:02.72 (1:36.77)                                        
 39 Qian, Eli                 12 Pvs                  2:58.38    3:03.38        
                1:25.79   3:03.38 (1:37.59)                                        
 40 Shen, Eugene              12 Metro                2:59.14    3:06.00        
                1:28.48   3:06.00 (1:37.52)                                        
 41 Zhang, Steven             12 CT                   2:57.95    3:06.98        
                1:29.02   3:06.98 (1:37.96)                                        
 42 Fitzgerald, Colin         12 ADLC                 3:08.69    3:10.44        
                1:28.83   3:10.44 (1:41.61)                                        
 43 Chapman, Jack             11 NI                   3:12.12    3:14.85        
                1:33.83   3:14.85 (1:41.02)                                        
 44 Xu, Renhan                12 AM                   3:28.19    3:34.09        
                1:40.92   3:34.09 (1:53.17)                                        
 -- Soja, Max                 12 MA Zone Team         2:56.77         DQ        
                1:27.35        DQ (1:28.41)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 27.04    8/6/2015 Dare Rose, NJS                               
                30.69  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rose, Dare          12 NJS                    27.14      27.04MAAAA     9  
  2 Lamoureux, Gavin    12 Virginia Swimmin       28.56      28.36 AAAA     7  
  3 Genna, Frankie      12 Metro                  29.11      28.99 AAAA     6  
  4 Ma, Chris           12 Pvs                    29.03      29.11 AAAA     5  
  5 Berkovsky, Matan    12 NJS                    29.79      29.27 AAAA     4  
  6 Alexy, Jack         12 NJS                    29.70      29.70 AAAA     3  
  7 Horkan, Michael     12 NJS                    29.75      30.17 AAAA     2  
  8 Grimm, Anthony      12 Pvs                    29.37      30.25 AAAA     1  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 27.04    8/6/2015 Dare Rose, NJS                               
                30.69  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rose, Dare                12 NJS                    27.27      27.14 qAAAA  
  2 Lamoureux, Gavin          12 Virginia Swimmin       28.41      28.56 qAAAA  
  3 Ma, Chris                 12 Pvs                    29.31      29.03 qAAAA  
  4 Genna, Frankie            12 Metro                  30.61      29.11 qAAAA  
  5 Grimm, Anthony            12 Pvs                    31.03      29.37 qAAAA  
  6 Alexy, Jack               12 NJS                    30.05      29.70 qAAAA  
  7 Horkan, Michael           12 NJS                    29.89      29.75 qAAAA  
  8 Berkovsky, Matan          12 NJS                    30.05      29.79 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Singletary, Justin        11 Pvs                    30.00      29.83 AAAA   
 10 Henkel, Bryce             12 ADLC                   30.93      30.19 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zhu, William              12 CT                     29.78      30.26 AAAA   
 12 Park, Edward              12 NJS                    30.32      30.32 AAAA   
 13 Folger, Sam               12 NE                     29.96      30.37 AAAA   
 14 Iacobelli, Michael        12 MA Zone Team           30.61      30.42 AAAA   
 15 Armbruster, Andrew        12 MA Zone Team           31.27      30.50 AAAA   
 15 Black, Christopher        12 NE                     31.02      30.50 AAAA   
 17 Zuo, Ben Long             12 Pvs                    30.12      30.64 AAAA   
 18 Merrick, Curt             12 NI                     30.79      30.66 AAAA   
 19 Sabovic, Adell            12 Metro                  30.64      30.85        
 20 Martinez, David           12 NJS                    31.06      30.86        
 21 Wang, Marshal             12 NJS                    31.23      31.00        
 22 Russano, Trent            12 NJS                    31.03      31.06        
 23 Ramalho, Luke             12 MA Zone Team           31.08      31.15        
 24 Lawson, Kyle              12 Pvs                    31.88      31.17        
 25 Rockwell, Lewis           12 Virginia Swimmin       30.87      31.25        
 26 O'Sullivan, Oisin         12 Metro                  31.44      31.32        
 27 Bell, Brandon             12 MA Zone Team           31.44      31.34        
 28 Kim, Geonwoo              11 Metro                  32.04      31.45        
 29 Ayaviri, Joshua           12 CT                     31.82      31.52        
 30 De Leon, Samuel           11 NJS                    31.71      31.57        
 31 Stoltz, Ethan             12 Virginia Swimmin       31.75      31.61        
 32 Garbutt, Cole             12 MA Zone Team           32.43      31.66        
 33 Butera, Nico              12 AM                     33.10      31.72        
 34 Cho, Kenneth              12 NJS                    32.28      31.73        
 35 Scott, Alex               12 Virginia Swimmin       32.19      31.76        
 36 Bustos, Arsenio           12 CT                     31.88      31.78        
 37 Yan, Chance               12 NE                     31.78      31.80        
 38 Beauchene, Alex           12 CT                     31.35      31.82        
 39 Hunt, Connor              12 CT                     31.75      31.86        
 40 Broughton, Anderson       12 Virginia Swimmin       31.78      31.88        
 41 Gurski, Joseph            12 NJS                    31.51      31.91        
 42 Whang, Justin             12 Metro                  31.36      31.94        
 43 Lao, Gabriel              12 Pvs                    31.73      31.97        
 43 Donato, Tim               12 NI                     31.87      31.97        
 45 Gamper, Andrew            12 NJS                    32.32      32.04        
 46 Dong, Andrew              12 CT                     31.43      32.06        
 47 Perez, David              12 NJS                    31.73      32.12        
 48 Dwyer, Michael            12 Metro                  32.21      32.15        
 48 Ehret, Bennett            12 CT                     32.09      32.15        
 50 Jalbert, Drew             11 CT                     31.82      32.20        
 51 Qiu, Philip               12 NJS                    31.78      32.40        
 51 Haddad, Sam               12 NE                     31.79      32.40        
 53 Humphrey, Zach            12 MA Zone Team           32.30      32.41        
 54 Sprigg, Jacob             12 Virginia Swimmin       31.81      32.44        
 55 Collier, Jackson          12 Pvs                    32.15      32.49        
 55 Giordano, Sean            11 NJS                    31.72      32.49        
 57 Feliciano, Collin         12 Virginia Swimmin       32.04      32.65        
 58 Kopac, Christopher        11 Pvs                    32.32      32.72        
 59 Kent, Justin              12 MA Zone Team           31.37      32.80        
 60 Misiaszek, Alex           12 Pvs                    32.27      32.89        
 61 Hicks, Aidan              12 ADLC                   33.58      33.14        
 62 Shen, Eugene              12 Metro                  32.42      33.19        
 63 Dean, Blakely             12 Virginia Swimmin       32.31      33.27        
 64 Adams, Hunter             12 NJS                    32.49      33.34        
 65 Elliott, Trevor           12 AM                     36.49      36.33        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 1:01.37    8/5/2015 Dare Rose, NJS                             
                1:08.49  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rose, Dare          12 NJS                  1:01.37    1:01.65 AAAA     9  
                  28.46     1:01.65 (33.19)                                        
  2 Camurdan, Atesh     12 Virginia Swimmin     1:01.97    1:01.71 AAAA     7  
                  29.30     1:01.71 (32.41)                                        
  3 Zhu, William        12 CT                   1:07.09    1:05.32 AAAA     6  
  4 Kim, Hunter         12 Metro                1:05.93    1:05.80 AAAA     5  
                  30.66     1:05.80 (35.14)                                        
  5 Zhu, Aaron          12 NE                   1:06.01    1:06.14 AAAA     4  
                  30.96     1:06.14 (35.18)                                        
  6 Ma, Chris           12 Pvs                  1:05.34    1:06.24 AAAA     3  
                  30.34     1:06.24 (35.90)                                        
  7 Park, Edward        12 NJS                  1:06.46    1:06.75 AAAA     2  
                  30.91     1:06.75 (35.84)                                        
  8 Rutberg, Noah       12 Pvs                  1:06.47    1:07.54 AAAA     1  
                  31.09     1:07.54 (36.45)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 1:01.37    8/5/2015 Dare Rose, NJS                             
                1:08.49  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rose, Dare                12 NJS                    59.83    1:01.37MqAAAA  
  2 Camurdan, Atesh           12 Virginia Swimmin     1:02.17    1:01.97 qAAAA  
  3 Ma, Chris                 12 Pvs                  1:05.38    1:05.34 qAAAA  
  4 Kim, Hunter               12 Metro                1:06.09    1:05.93 qAAAA  
  5 Zhu, Aaron                12 NE                   1:04.29    1:06.01 qAAAA  
  6 Park, Edward              12 NJS                  1:06.35    1:06.46 qAAAA  
  7 Rutberg, Noah             12 Pvs                  1:06.60    1:06.47 qAAAA  
  8 Zhu, William              12 CT                   1:06.00    1:07.09 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Henkel, Bryce             12 ADLC                 1:07.26    1:07.13 AAAA   
 10 Berkovsky, Matan          12 NJS                  1:07.72    1:07.20 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Alexy, Jack               12 NJS                  1:06.65    1:07.29 AAAA   
 12 Brown, Kyle               12 CT                   1:10.29    1:07.56 AAAA   
 13 Lamoureux, Gavin          12 Virginia Swimmin     1:03.33    1:07.57 AAAA   
 14 Horkan, Michael           12 NJS                  1:07.63    1:07.76 AAAA   
 15 Iacobelli, Michael        12 MA Zone Team         1:07.88    1:07.79 AAAA   
 16 Folger, Sam               12 NE                   1:07.12    1:08.14 AAAA   
 17 Singletary, Justin        11 Pvs                  1:07.20    1:08.62        
 18 Grimm, Anthony            12 Pvs                  1:09.81    1:08.71        
 19 Zheng, Garrick            12 MA Zone Team         1:06.57    1:08.83        
 20 Lao, Gabriel              12 Pvs                  1:09.55    1:09.20        
 21 Stoltz, Ethan             12 Virginia Swimmin     1:09.72    1:09.40        
 22 Kim, Geonwoo              11 Metro                1:09.91    1:09.76        
 23 Armbruster, Andrew        12 MA Zone Team         1:10.53    1:09.77        
 24 Wang, Marshal             12 NJS                  1:09.42    1:09.92        
 25 Zuo, Ben Long             12 Pvs                  1:07.26    1:09.94        
 26 Germain, Eii              12 NE                   1:08.76    1:10.17        
 27 Bell, Brandon             12 MA Zone Team         1:11.89    1:10.22        
 28 Martinez, David           12 NJS                  1:10.66    1:10.31        
 29 Dwyer, Michael            12 Metro                1:11.45    1:10.54        
 30 Ramalho, Luke             12 MA Zone Team         1:11.31    1:10.69        
 31 O'Sullivan, Oisin         12 Metro                1:10.61    1:10.75        
 32 Hunt, Connor              12 CT                   1:10.20    1:10.99        
 33 Cho, Kenneth              12 NJS                  1:11.95    1:11.03        
 34 Donato, Tim               12 NI                   1:14.01    1:11.06        
 35 Misiaszek, Alex           12 Pvs                  1:10.16    1:11.25        
 36 Matteson, Owen            12 NI                   1:11.58    1:11.40        
 37 Sprigg, Jacob             12 Virginia Swimmin     1:10.41    1:11.43        
 38 Fricker, Leo              12 NJS                  1:12.09    1:11.44        
 39 Broughton, Anderson       12 Virginia Swimmin     1:11.33    1:11.69        
 40 Ayaviri, Joshua           12 CT                   1:12.21    1:12.07        
 41 Ehret, Bennett            12 CT                   1:10.44    1:12.13        
 42 Haddad, Sam               12 NE                   1:12.38    1:12.20        
 43 Feliciano, Collin         12 Virginia Swimmin     1:10.99    1:12.21        
 44 Uribe, Brian              12 NJS                  1:11.85    1:12.29        
 45 Carrenard, Justice        11 Metro                1:11.90    1:12.44        
 46 Byrnes, Daniel            12 Virginia Swimmin     1:12.02    1:12.65        
 47 Plage, James              12 CT                   1:12.16    1:12.79        
 48 Adams, Hunter             12 NJS                  1:11.31    1:12.92        
 49 Hart, Connor              12 ADLC                 1:12.21    1:13.16        
 50 Giordano, Sean            11 NJS                  1:11.20    1:13.43        
 51 Revis, Malone             12 CT                   1:11.07    1:13.47        
 52 Scott, Alex               12 Virginia Swimmin     1:10.96    1:13.82        
 53 Whang, Justin             12 Metro                1:11.73    1:14.06        
 54 Januario, Jack            12 NE                   1:10.53    1:15.05        
 55 Metelmann, Tor            12 NE                   1:11.70    1:15.10        
 56 Xu, Renhan                12 AM                   1:26.83    1:23.71        
 57 Weaver, Braedon           11 AM                   1:28.44    1:27.50        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:16.08    8/8/2015 Dare Rose, NJS                             
                2:31.89  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rose, Dare          12 NJS                  2:16.08    2:15.61MAAAA     9  
                  29.48     1:03.96 (34.48)     1:39.14 (35.18)     2:15.61 (36.47)
  2 Lamoureux, Gavin    12 Virginia Swimmin     2:24.42    2:24.32 AAAA     7  
                  31.84     1:07.79 (35.95)     1:47.55 (39.76)     2:24.32 (36.77)
  3 Henkel, Bryce       12 ADLC                 2:25.85    2:26.29 AAAA     6  
                  31.62     1:08.07 (36.45)     1:47.71 (39.64)     2:26.29 (38.58)
  4 Brown, Kyle         12 CT                   2:24.81    2:27.14 AAAA     5  
                  32.04     1:09.45 (37.41)     1:48.09 (38.64)     2:27.14 (39.05)
  5 Folger, Sam         12 NE                   2:28.45    2:29.02 AAAA     4  
                  32.63     1:10.89 (38.26)     1:49.54 (38.65)     2:29.02 (39.48)
  6 Kim, Geonwoo        11 Metro                2:28.46    2:29.41 AAAA     3  
                  33.51     1:11.33 (37.82)     1:50.57 (39.24)     2:29.41 (38.84)
  7 Germain, Eii        12 NE                   2:31.09    2:31.94          2  
                  32.76     1:10.98 (38.22)     1:51.58 (40.60)     2:31.94 (40.36)
  8 Berkovsky, Matan    12 NJS                  2:30.54    2:32.29          1  
                  31.67     1:09.80 (38.13)     1:50.11 (40.31)     2:32.29 (42.18)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:16.08    8/8/2015 Dare Rose, NJS                             
                2:31.89  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rose, Dare                12 NJS                  2:11.85    2:16.08MqAAAA  
                1:02.57   2:16.08 (1:13.51)                                        
  2 Lamoureux, Gavin          12 Virginia Swimmin     2:31.68    2:24.42 qAAAA  
                1:09.35   2:24.42 (1:15.07)                                        
  3 Brown, Kyle               12 CT                   2:26.33    2:24.81 qAAAA  
                1:09.02   2:24.81 (1:15.79)                                        
  4 Henkel, Bryce             12 ADLC                 2:40.84    2:25.85 qAAAA  
                1:08.21   2:25.85 (1:17.64)                                        
  5 Folger, Sam               12 NE                   2:26.93    2:28.45 qAAAA  
                1:09.67   2:28.45 (1:18.78)                                        
  6 Kim, Geonwoo              11 Metro                2:26.97    2:28.46 qAAAA  
                1:11.66   2:28.46 (1:16.80)                                        
  7 Berkovsky, Matan          12 NJS                  2:35.88    2:30.54 qAAAA  
                1:09.84   2:30.54 (1:20.70)                                        
  8 Germain, Eii              12 NE                   2:29.43    2:31.09 qAAAA  
                1:09.74   2:31.09 (1:21.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hunt, Connor              12 CT                   2:27.89    2:31.69 AAAA   
                1:13.00   2:31.69 (1:18.69)                                        
 10 Zheng, Garrick            12 MA Zone Team         2:28.19    2:33.53        
                1:10.18   2:33.53 (1:23.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wang, Marshal             12 NJS                  2:34.67    2:33.85        
                1:11.32   2:33.85 (1:22.53)                                        
 12 Plage, James              12 CT                   2:32.51    2:34.54        
                1:13.71   2:34.54 (1:20.83)                                        
 13 Santos, Sean              11 Pvs                  2:32.01    2:36.00        
                1:14.37   2:36.00 (1:21.63)                                        
 14 Misiaszek, Alex           12 Pvs                  2:32.27    2:36.64        
                1:14.94   2:36.64 (1:21.70)                                        
 15 Haddad, Sam               12 NE                   2:37.50    2:36.79        
                1:14.31   2:36.79 (1:22.48)                                        
 16 Sprigg, Jacob             12 Virginia Swimmin     2:37.81    2:36.99        
                1:14.83   2:36.99 (1:22.16)                                        
 17 Todorovic, Nicholas       12 CT                   2:37.43    2:37.19        
                1:14.68   2:37.19 (1:22.51)                                        
 18 Fricker, Leo              12 NJS                  2:38.55    2:37.25        
                1:13.50   2:37.25 (1:23.75)                                        
 19 Byrnes, Daniel            12 Virginia Swimmin     2:40.29    2:38.56        
                1:16.18   2:38.56 (1:22.38)                                        
 20 Matteson, Owen            12 NI                   2:44.39    2:39.11        
                1:15.70   2:39.11 (1:23.41)                                        
 21 Rosner, Jett              12 CT                   2:36.02    2:39.88        
                1:16.00   2:39.88 (1:23.88)                                        
 22 Hart, Connor              12 ADLC                 2:40.94    2:40.84        
                1:14.68   2:40.84 (1:26.16)                                        
 23 Donato, Tim               12 NI                   2:44.63    2:42.03        
                1:16.39   2:42.03 (1:25.64)                                        
 24 Gurski, Joseph            12 NJS                  2:40.62    2:42.46        
                1:18.08   2:42.46 (1:24.38)                                        
 25 Dean, Blakely             12 Virginia Swimmin     2:41.95    2:43.28        
                1:17.43   2:43.28 (1:25.85)                                        
 26 Uribe, Brian              12 NJS                  2:40.58    2:44.47        
                1:14.24   2:44.47 (1:30.23)                                        
 27 Scott, Alex               12 Virginia Swimmin     2:39.94    2:44.91        
                1:15.71   2:44.91 (1:29.20)                                        
 28 Deppen, Jack              12 MA Zone Team         2:41.64    2:45.18        
                1:16.03   2:45.18 (1:29.15)                                        
 29 Revis, Malone             12 CT                   2:40.87    2:46.01        
                1:18.10   2:46.01 (1:27.91)                                        
 30 Januario, Jack            12 NE                   2:39.68    2:46.15        
                1:16.67   2:46.15 (1:29.48)                                        
 31 Alfaro, Christopher       12 Pvs                  2:40.74    2:47.45        
                1:19.46   2:47.45 (1:27.99)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:15.33      8/2014 Destin Lasco, MA                           
                2:32.49  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Zhu, Aaron          12 NE                   2:25.44    2:19.94 AAAA     9  
                  30.83     1:07.71 (36.88)     1:46.74 (39.03)     2:19.94 (33.20)
  2 Rose, Dare          12 NJS                  2:22.87    2:21.22 AAAA     7  
                  29.74     1:07.69 (37.95)     1:50.51 (42.82)     2:21.22 (30.71)
  3 Kim, Hunter         12 Metro                2:26.96    2:26.89 AAAA     6  
                  31.10     1:09.65 (38.55)     1:50.85 (41.20)     2:26.89 (36.04)
  4 Brown, Kyle         12 CT                   2:28.24    2:28.57 AAAA     5  
                  32.27     1:12.08 (39.81)     1:55.81 (43.73)     2:28.57 (32.76)
  5 Fallon, Matthew     12 NJS                  2:29.13    2:28.75 AAAA     4  
                  32.69     1:13.45 (40.76)     1:55.11 (41.66)     2:28.75 (33.64)
  6 Ma, Chris           12 Pvs                  2:28.58    2:29.06 AAAA     3  
                  30.33     1:08.67 (38.34)     1:53.50 (44.83)     2:29.06 (35.56)
  7 Lamoureux, Gavin    12 Virginia Swimmin     2:31.13    2:33.43          2  
                  32.03     1:13.35 (41.32)     2:00.28 (46.93)     2:33.43 (33.15)
  8 Rutberg, Noah       12 Pvs                  2:29.73    2:34.52          1  
                  31.46     1:09.66 (38.20)     1:59.68 (50.02)     2:34.52 (34.84)
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:15.33      8/2014 Destin Lasco, MA                           
                2:32.49  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rose, Dare                12 NJS                  2:20.43    2:22.87 qAAAA  
                1:07.49   2:22.87 (1:15.38)                                        
  2 Zhu, Aaron                12 NE                   2:22.71    2:25.44 qAAAA  
                1:08.09   2:25.44 (1:17.35)                                        
  3 Kim, Hunter               12 Metro                2:23.15    2:26.96 qAAAA  
                1:09.91   2:26.96 (1:17.05)                                        
  4 Brown, Kyle               12 CT                   2:25.37    2:28.24 qAAAA  
                1:11.01   2:28.24 (1:17.23)                                        
  5 Ma, Chris                 12 Pvs                  2:28.49    2:28.58 qAAAA  
                1:09.61   2:28.58 (1:18.97)                                        
  6 Fallon, Matthew           12 NJS                  2:32.16    2:29.13 qAAAA  
                1:13.22   2:29.13 (1:15.91)                                        
  7 Rutberg, Noah             12 Pvs                  2:28.29    2:29.73 qAAAA  
                1:08.39   2:29.73 (1:21.34)                                        
  8 Lamoureux, Gavin          12 Virginia Swimmin     2:31.54    2:31.13 qAAAA  
                1:11.86   2:31.13 (1:19.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Iacobelli, Michael        12 MA Zone Team         2:29.72    2:31.60 AAAA   
                1:12.40   2:31.60 (1:19.20)                                        
 10 Zhu, William              12 CT                   2:26.45    2:32.44 AAAA   
                1:11.75   2:32.44 (1:20.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wang, Marshal             12 NJS                  2:32.90    2:32.52        
                1:12.07   2:32.52 (1:20.45)                                        
 12 Clark, Nicholas           12 MA Zone Team         2:33.22    2:32.68        
                1:14.75   2:32.68 (1:17.93)                                        
 13 Davidoff, Ryan            12 Metro                2:32.98    2:34.30        
                1:12.81   2:34.30 (1:21.49)                                        
 14 Don, James                12 NJS                  2:36.80    2:34.41        
                1:15.97   2:34.41 (1:18.44)                                        
 15 Park, Michael             12 NJS                  2:35.62    2:34.53        
                1:14.76   2:34.53 (1:19.77)                                        
 16 Shea, Thomas              12 NJS                  2:35.55    2:34.88        
                1:12.33   2:34.88 (1:22.55)                                        
 17 Cho, Kenneth              12 NJS                  2:34.60    2:35.24        
                1:11.49   2:35.24 (1:23.75)                                        
 18 Zuo, Ben Long             12 Pvs                  2:32.28    2:35.30        
                1:14.35   2:35.30 (1:20.95)                                        
 19 Park, Edward              12 NJS                  2:32.74    2:35.40        
                1:10.97   2:35.40 (1:24.43)                                        
 20 Wang, Eddie               12 NE                   2:34.59    2:35.49        
                1:12.03   2:35.49 (1:23.46)                                        
 21 Santos, Sean              11 Pvs                  2:32.66    2:35.83        
                1:15.31   2:35.83 (1:20.52)                                        
 22 Zheng, Garrick            12 MA Zone Team         2:29.95    2:36.09        
                1:14.09   2:36.09 (1:22.00)                                        
 23 Germain, Eii              12 NE                   2:33.60    2:36.85        
                1:15.12   2:36.85 (1:21.73)                                        
 24 Mitchener, Ryan           11 Metro                2:36.75    2:37.69        
                1:19.10   2:37.69 (1:18.59)                                        
 25 Metelmann, Tor            12 NE                   2:33.49    2:37.80        
                1:15.56   2:37.80 (1:22.24)                                        
 26 Barad, JJ                 12 Virginia Swimmin     2:36.06    2:37.88        
                1:14.21   2:37.88 (1:23.67)                                        
 27 Plage, James              12 CT                   2:34.46    2:38.91        
                1:18.13   2:38.91 (1:20.78)                                        
 28 Wang, Michael             12 NI                   2:32.30    2:38.99        
                1:15.29   2:38.99 (1:23.70)                                        
 29 Matteson, Owen            12 NI                   2:42.09    2:40.59        
                1:17.07   2:40.59 (1:23.52)                                        
 30 Hart, Connor              12 ADLC                 2:40.45    2:41.81        
                1:14.71   2:41.81 (1:27.10)                                        
 31 Brkanovic, Beni           12 ADLC                 2:46.94    2:44.04        
                1:19.00   2:44.04 (1:25.04)                                        
 32 Elliott, Trevor           12 AM                   2:57.78    2:52.04        
                1:20.12   2:52.04 (1:31.92)                                        
 33 Xu, Renhan                12 AM                   3:01.10    3:00.53        
                1:25.35   3:00.53 (1:35.18)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:47.51    8/6/2014 MA Zone Team, MA                           
                         Z Gallagher, A Chiu, S Faikish, D Lasco           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New Jersey Swimming  'A'                    1:46.82    1:48.33         18  
     1) Alexy, Jack 12                  2) Horkan, Michael 12             
     3) Eckels, Evan 12                 4) Rose, Dare 12                  
  2 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  1:50.84    1:49.11         14  
     1) Camurdan, Atesh 12              2) Lee-bishop, Nikolas 12         
     3) Lamoureux, Gavin 12             4) Hannam, Emmett 12              
  3 Pvs Zone Team  'A'                          1:51.50    1:50.05         12  
     1) Feyerick, Brett 12              2) Fitch, David 12                
     3) Ma, Chris 12                    4) Grimm, Anthony 12              
  4 Metropolitan Swimming  'A'                  1:51.71    1:50.40         10  
     1) Genna, Frankie 12               2) Walters, Tyler 12              
     3) Shopis, Nicholas 12             4) Sabovic, Adell 12              
  5 Connecticut Swimming  'A'                   1:50.99    1:51.22          8  
     1) Zhu, William 12                 2) Mazziotti, Kyle 12             
     3) Leite, Marcelo 12               4) Beauchene, Alex 12             
  6 New England Swimming Zone Team  'A'         1:52.80    1:51.32          6  
     1) Folger, Sam 12                  2) Mozoki, Brock 11               
     3) Black, Christopher 12           4) Toepfer, Nicholas 12           
  7 Pvs Zone Team  'B'                          1:55.00    1:52.99          4  
     1) Rutberg, Noah 12                2) Jones, Harrison 12             
     3) Collishaw, James 12             4) Wank, Sam 12                   
                                  55.77 ( )     1:24.76 (28.99)     1:52.99 (28.23)
  8 MA Zone Team  'A'                           1:54.04    1:53.03          2  
     1) Soares, Nick 12                 2) Bell, Brandon 12               
     3) Iacobelli, Michael 12           4) Clark, Nicholas 12             
  9 New Jersey Swimming  'B'                    1:53.50    1:54.04        
     1) Park, Edward 12                 2) Shea, Thomas 12                
     3) Berkovsky, Matan 12             4) Russano, Trent 12              
 10 MA Zone Team  'B'                           1:57.85    1:54.28        
     1) Ramalho, Luke 12                2) Armbruster, Andrew 12          
     3) Greer, Matt 12                  4) Zheng, Garrick 12              
                  28.44       56.91 (28.47)     1:25.74 (28.83)     1:54.28 (28.54)
 11 Connecticut Swimming  'B'                   1:55.99    1:54.52        
     1) Dong, Andrew 12                 2) Hunt, Connor 12                
     3) Brown, Kyle 12                  4) Ayaviri, Joshua 12             
                  28.12       57.67 (29.55)     1:26.09 (28.42)     1:54.52 (28.43)
 12 New England Swimming Zone Team  'B'         1:57.25    1:54.96        
     1) Zhu, Aaron 12                   2) Germain, Eii 12                
     3) Yan, Chance 12                  4) Devers, Finn 12                
                  28.64       57.71 (29.07)     1:26.61 (28.90)     1:54.96 (28.35)
 13 Metropolitan Swimming  'B'                  1:56.69    1:56.04        
     1) Kim, Hunter 12                  2) Chung, Daniel 12               
     3) O'Sullivan, Oisin 12            4) Davidoff, Ryan 12              
                  28.49       58.06 (29.57)     1:27.43 (29.37)     1:56.04 (28.61)
 14 Niagara Swimming Zone Team  'A'             1:57.35    1:57.06        
     1) Wang, Michael 12                2) Donato, Tim 12                 
     3) Matteson, Owen 12               4) Merrick, Curt 12               
                                  59.06 ( )     1:28.81 (29.75)     1:57.06 (28.25)
 15 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  1:59.42    1:58.25        
     1) Scott, Alex 12                  2) Barad, JJ 12                   
     3) Byrnes, Daniel 12               4) Rockwell, Lewis 12             
                  29.14       58.60 (29.46)     1:29.24 (30.64)     1:58.25 (29.01)
 16 Adirondack LC Zone Team  'A'                2:03.26    2:01.62        
     1) Brkanovic, Beni 12              2) Hicks, Aidan 12                
     3) Janeski, John 12                4) Henkel, Bryce 12               
                  30.94     1:02.14 (31.20)     1:33.71 (31.57)     2:01.62 (27.91)
 17 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         2:09.80    2:06.68        
     1) Butera, Nico 12                 2) Elliott, Trevor 12             
     3) Xu, Renhan 12                   4) Zhang, Jason 12                
                  29.83     1:03.04 (33.21)     1:36.74 (33.70)     2:06.68 (29.94)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 3:57.73      8/2014 Gallagher, Chiu,Faikish, Lasco, MA         
                         J Venneri, W Beard, A Martin, G Brocato           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New Jersey Swimming  'A'                    3:58.28    3:57.86         18  
     1) Alexy, Jack 12                  2) Eckels, Evan 12                
     3) Park, Edward 12                 4) Rose, Dare 12                  
                  28.41       59.50 (59.50)     1:28.32 (28.82)   2:00.61 (1:01.11)
        2:29.55 (28.94)   3:01.77 (1:01.16)     3:28.28 (26.51)     3:57.86 (56.09)
  2 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  4:03.98    4:01.90         14  
     1) Lee-bishop, Nikolas 12          2) Lamoureux, Gavin 12            
     3) Barad, JJ 12                    4) Camurdan, Atesh 12             
                  29.37   1:01.56 (1:01.56)     1:30.26 (28.70)                    
            2:31.47 ( )         3:04.69 ( )     3:31.78 (27.09)     4:01.90 (57.21)
  3 Pvs Zone Team  'A'                          4:05.03    4:03.50         12  
     1) Feyerick, Brett 12              2) Ma, Chris 12                   
     3) Rutberg, Noah 12                4) Jones, Harrison 12             
                  29.03   1:01.35 (1:01.35)     1:29.31 (27.96)     2:01.17 (59.82)
        2:29.81 (28.64)   3:01.67 (1:00.50)     3:30.60 (28.93)   4:03.50 (1:01.83)
  4 Metropolitan Swimming  'A'                  4:04.69    4:03.64         10  
     1) Genna, Frankie 12               2) Walters, Tyler 12              
     3) Davidoff, Ryan 12               4) Sabovic, Adell 12              
                  28.50   1:01.36 (1:01.36)     1:30.95 (29.59)   2:02.71 (1:01.35)
        2:31.55 (28.84)   3:03.72 (1:01.01)     3:32.26 (28.54)     4:03.64 (59.92)
  5 Connecticut Swimming  'A'                   4:04.99    4:03.66          8  
     1) Beauchene, Alex 12              2) Mazziotti, Kyle 12             
     3) Plage, James 12                 4) Zhu, William 12                
                  29.63   1:01.81 (1:01.81)     1:30.26 (28.45)   2:01.85 (1:00.04)
        2:32.12 (30.27)   3:05.26 (1:03.41)     3:33.41 (28.15)     4:03.66 (58.40)
  6 New England Swimming Zone Team  'A'         4:05.05    4:04.97          6  
     1) Folger, Sam 12                  2) Black, Christopher 12          
     3) Zhu, Aaron 12                   4) Toepfer, Nicholas 12           
                  29.95   1:02.71 (1:02.71)     1:31.89 (29.18)   2:04.58 (1:01.87)
        2:33.70 (29.12)   3:06.01 (1:01.43)     3:33.73 (27.72)     4:04.97 (58.96)
  7 MA Zone Team  'A'                           4:09.88    4:08.47          4  
     1) Soares, Nick 12                 2) Zheng, Garrick 12              
     3) Ramalho, Luke 12                4) Clark, Nicholas 12             
                  29.06   1:01.52 (1:01.52)     1:31.20 (29.68)   2:04.60 (1:03.08)
        2:34.00 (29.40)   3:07.11 (1:02.51)     3:35.95 (28.84)   4:08.47 (1:01.36)
  8 New Jersey Swimming  'B'                    4:11.47    4:09.34          2  
     1) Shea, Thomas 12                 2) Bardinas, Cole 12              
     3) Berkovsky, Matan 12             4) Horkan, Michael 12             
                  29.39   1:01.65 (1:01.65)                       2:05.38 (1:03.73)
        2:34.73 (29.35)   3:07.74 (1:02.36)     3:36.39 (28.65)   4:09.34 (1:01.60)
  9 Connecticut Swimming  'B'                   4:15.99    4:11.25        
     1) Leite, Marcelo 12               2) Platonov, Edward 12            
     3) Ayaviri, Joshua 12              4) Dong, Andrew 12                
                  30.60   1:02.94 (1:02.94)     1:32.52 (29.58)   2:05.35 (1:02.41)
        2:35.36 (30.01)   3:08.77 (1:03.42)     3:38.08 (29.31)   4:11.25 (1:02.48)
 10 Metropolitan Swimming  'B'                  4:15.19    4:14.08        
     1) Kim, Hunter 12                  2) Mitchener, Ryan 11             
     3) Shopis, Nicholas 12             4) Carrenard, Justice 11          
                  30.47   1:02.00 (1:02.00)     1:33.41 (31.41)   2:07.37 (1:05.37)
        2:37.57 (30.20)   3:11.12 (1:03.75)     3:40.71 (29.59)   4:14.08 (1:02.96)
 11 New England Swimming Zone Team  'B'         4:14.11    4:16.12        
     1) Devers, Finn 12                 2) Germain, Eii 12                
     3) Metelmann, Tor 12               4) Mozoki, Brock 11               
                  30.11   1:02.70 (1:02.70)     1:33.06 (30.36)   2:06.73 (1:04.03)
        2:37.87 (31.14)   3:12.17 (1:05.44)     3:42.93 (30.76)   4:16.12 (1:03.95)
 12 Niagara Swimming Zone Team  'A'             4:17.76    4:16.21        
     1) Donato, Tim 12                  2) Wang, Michael 12               
     3) Matteson, Owen 12               4) Merrick, Curt 12               
                  31.93   1:06.81 (1:06.81)     1:37.62 (30.81)   2:11.60 (1:04.79)
        2:42.18 (30.58)   3:16.16 (1:04.56)     3:44.00 (27.84)   4:16.21 (1:00.05)
 13 Pvs Zone Team  'B'                          4:10.00    4:16.81        
     1) Collishaw, James 12             2) Wank, Sam 12                   
     3) Fitch, David 12                 4) Zuo, Ben Long 12               
                  30.32   1:03.67 (1:03.67)     1:33.80 (30.13)   2:07.52 (1:03.85)
        2:37.85 (30.33)   3:12.34 (1:04.82)   4:16.81 (1:04.47)                    
 14 MA Zone Team  'B'                           4:20.49    4:17.62        
     1) Armbruster, Andrew 12           2) Bell, Brandon 12               
     3) Garbutt, Cole 12                4) Iacobelli, Michael 12          
                  30.33   1:04.59 (1:04.59)     1:34.78 (30.19)   2:08.59 (1:04.00)
        2:39.41 (30.82)   3:14.75 (1:06.16)     3:43.91 (29.16)   4:17.62 (1:02.87)
 15 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  4:21.69    4:20.19        
     1) Hannam, Emmett 12               2) Byrnes, Daniel 12              
     3) Sprigg, Jacob 12                4) Broughton, Anderson 12         
                  29.84   1:02.92 (1:02.92)     1:33.76 (30.84)   2:07.93 (1:05.01)
        2:39.79 (31.86)   3:14.47 (1:06.54)     3:45.11 (30.64)   4:20.19 (1:05.72)
 16 Adirondack LC Zone Team  'A'                4:28.56    4:27.36        
     1) Henkel, Bryce 12                2) Brkanovic, Beni 12             
     3) Janeski, John 12                4) Hart, Connor 12                
                  29.78   1:01.74 (1:01.74)     1:34.34 (32.60)   2:09.16 (1:07.42)
        2:42.88 (33.72)   3:19.06 (1:09.90)     3:51.10 (32.04)   4:27.36 (1:08.30)
 17 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         4:49.35    4:37.94        
     1) Butera, Nico 12                 2) Wolf, Aidan 12                 
     3) Elliott, Trevor 12              4) Zhang, Jason 12                
                  31.60   1:06.44 (1:06.44)     1:41.10 (34.66)   2:20.57 (1:14.13)
        2:54.36 (33.79)   3:31.85 (1:11.28)     4:02.87 (31.02)   4:37.94 (1:06.09)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:58.43      8/2014 Lasco,OCtaviano,Chiu,Gallagher, MA         
                         V. Marciano, M. Chang, A. Fenton, N. Mathus       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New Jersey Swimming  'A'                    1:59.48    1:58.11M        18  
     1) Horkan, Michael 12              2) Fallon, Matthew 12             
     3) Rose, Dare 12                   4) Alexy, Jack 12                 
                  31.40     1:04.24 (32.84)     1:31.35 (27.11)     1:58.11 (26.76)
  2 Pvs Zone Team  'A'                          2:03.12    2:00.48         14  
     1) Feyerick, Brett 12              2) Grimm, Anthony 12              
     3) Ma, Chris 12                    4) Jones, Harrison 12             
                  29.67     1:04.62 (34.95)     1:33.21 (28.59)     2:00.48 (27.27)
  3 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  2:03.91    2:02.68         12  
     1) Camurdan, Atesh 12              2) Rockwell, Lewis 12             
     3) Lamoureux, Gavin 12             4) Lee-bishop, Nikolas 12         
                  30.24     1:06.69 (36.45)     1:35.65 (28.96)     2:02.68 (27.03)
  4 New England Swimming Zone Team  'A'         2:03.60    2:02.76         10  
     1) Toepfer, Nicholas 12            2) Zhu, Aaron 12                  
     3) Folger, Sam 12                  4) Black, Christopher 12          
                  30.60     1:04.48 (33.88)     1:34.57 (30.09)     2:02.76 (28.19)
  5 Metropolitan Swimming  'A'                  2:04.62    2:04.52          8  
     1) Davidoff, Ryan 12               2) Kim, Hunter 12                 
     3) Genna, Frankie 12               4) Sabovic, Adell 12              
                  32.21                               48.20 ( )   2:04.52 (1:16.32)
  6 MA Zone Team  'A'                           2:05.88    2:06.80          6  
     1) Armbruster, Andrew 12           2) Iacobelli, Michael 12          
     3) Zheng, Garrick 12               4) Clark, Nicholas 12             
                  33.65     1:08.10 (34.45)     1:39.17 (31.07)     2:06.80 (27.63)
  7 New Jersey Swimming  'B'                    2:06.77    2:07.73          4  
     1) Eckels, Evan 12                 2) Francis, Luc 12                
     3) Berkovsky, Matan 12             4) Park, Edward 12                
                  34.02     1:09.26 (35.24)     1:39.75 (30.49)     2:07.73 (27.98)
  8 Metropolitan Swimming  'B'                  2:09.71    2:08.26          2  
     1) Walters, Tyler 12               2) Chung, Daniel 12               
     3) O'Sullivan, Oisin 12            4) Shopis, Nicholas 12            
                  33.64     1:08.20 (34.56)     1:39.27 (31.07)     2:08.26 (28.99)
  9 Connecticut Swimming  'A'                   2:06.99    2:08.39        
     1) Mazziotti, Kyle 12              2) Pawlowski, Krystian 12         
     3) Zhu, William 12                 4) Dong, Andrew 12                
                  34.14     1:10.96 (36.82)     1:40.62 (29.66)     2:08.39 (27.77)
 10 New England Swimming Zone Team  'B'         2:07.56    2:09.18        
     1) Yan, Chance 12                  2) Januario, Jack 12              
     3) Haddad, Sam 12                  4) Mozoki, Brock 11               
                  32.45     1:08.67 (36.22)     1:40.70 (32.03)     2:09.18 (28.48)
 11 Connecticut Swimming  'B'                   2:08.99    2:09.72        
     1) Hanke, Sam 12                   2) Bustos, Arsenio 12             
     3) Ayaviri, Joshua 12              4) Beauchene, Alex 12             
                  33.43     1:10.45 (37.02)     1:41.12 (30.67)     2:09.72 (28.60)
 12 Pvs Zone Team  'B'                          2:06.00    2:11.33        
     1) Rutberg, Noah 12                2) Zuo, Ben Long 12               
     3) Lawson, Kyle 12                 4) Fitch, David 12                
                  32.59     1:11.48 (38.89)     1:42.88 (31.40)     2:11.33 (28.45)
 13 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  2:12.60    2:14.87        
     1) Stoltz, Ethan 12                2) Deal, Logan 12                 
     3) Scott, Alex 12                  4) Hannam, Emmett 12              
                  34.77     1:13.57 (38.80)     1:46.31 (32.74)     2:14.87 (28.56)
 14 Niagara Swimming Zone Team  'A'             2:12.07    2:15.74        
     1) Merrick, Curt 12                2) Chapman, Jack 11               
     3) Donato, Tim 12                  4) Wang, Michael 12               
                  33.16     1:13.59 (40.43)     1:46.28 (32.69)     2:15.74 (29.46)
 15 Adirondack LC Zone Team  'A'                2:15.89    2:17.51        
     1) Hart, Connor 12                 2) Fitzgerald, Colin 12           
     3) Hicks, Aidan 12                 4) Henkel, Bryce 12               
                  35.05     1:15.00 (39.95)     1:48.11 (33.11)     2:17.51 (29.40)
 16 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         2:26.07    2:20.29        
     1) Wolf, Aidan 12                  2) Zhang, Jason 12                
     3) Butera, Nico 12                 4) Elliott, Trevor 12             
                  37.13     1:15.38 (38.25)     1:47.90 (32.52)     2:20.29 (32.39)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:21.35      8/2014 Lasco,Octaviano,Chiu,Gallagher, MA         
                         D. Cruzado, M. Rudd, D. Calder, J. Clado          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New Jersey Swimming  'A'                    4:23.99    4:23.44         18  
     1) Horkan, Michael 12              2) Fallon, Matthew 12             
     3) Rose, Dare 12                   4) Eckels, Evan 12                
                  32.61   1:08.20 (1:08.20)     1:42.10 (33.90)   2:21.66 (1:13.46)
        2:49.13 (27.47)   3:22.23 (1:00.57)     3:50.91 (28.68)   4:23.44 (1:01.21)
  2 New England Swimming Zone Team  'A'         4:28.80    4:30.69         14  
     1) Toepfer, Nicholas 12            2) Zhu, Aaron 12                  
     3) Folger, Sam 12                  4) Black, Christopher 12          
                  32.23   1:07.86 (1:07.86)     1:42.42 (34.56)   2:22.37 (1:14.51)
        2:53.02 (30.65)   3:29.11 (1:06.74)     3:58.53 (29.42)   4:30.69 (1:01.58)
  3 Pvs Zone Team  'A'                          4:28.87    4:31.91         12  
     1) Feyerick, Brett 12              2) Peverall, Cole 12              
     3) Ma, Chris 12                    4) Rutberg, Noah 12               
                  30.98   1:04.98 (1:04.98)     1:41.12 (36.14)   2:24.77 (1:19.79)
        2:54.10 (29.33)   3:30.54 (1:05.77)   4:31.91 (1:01.37)                    
  4 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  4:32.03    4:33.96         10  
     1) Camurdan, Atesh 12              2) Deal, Logan 12                 
     3) Lamoureux, Gavin 12             4) Lee-bishop, Nikolas 12         
                  31.80   1:05.66 (1:05.66)     1:44.49 (38.83)   2:29.14 (1:23.48)
        2:57.54 (28.40)   3:33.78 (1:04.64)     4:02.44 (28.66)   4:33.96 (1:00.18)
  5 Metropolitan Swimming  'A'                  4:35.66    4:35.13          8  
     1) Davidoff, Ryan 12               2) Mitchener, Ryan 11             
     3) Kim, Hunter 12                  4) Genna, Frankie 12              
                  35.22   1:10.62 (1:10.62)     1:47.27 (36.65)   2:29.11 (1:18.49)
        2:59.85 (30.74)   3:35.61 (1:06.50)     4:35.13 (59.52)                    
  6 New Jersey Swimming  'B'                    4:37.20    4:35.89          6  
     1) Alexy, Jack 12                  2) Park, Michael 12               
     3) Berkovsky, Matan 12             4) Park, Edward 12                
                  33.71   1:08.97 (1:08.97)     1:45.28 (36.31)   2:26.88 (1:17.91)
        2:57.50 (30.62)   3:33.89 (1:07.01)     4:03.19 (29.30)   4:35.89 (1:02.00)
  7 MA Zone Team  'A'                           4:34.24    4:36.55          4  
     1) Bell, Brandon 12                2) Iacobelli, Michael 12          
     3) Zheng, Garrick 12               4) Clark, Nicholas 12             
                  33.89   1:09.77 (1:09.77)     1:46.12 (36.35)   2:28.03 (1:18.26)
        2:58.87 (30.84)   3:35.90 (1:07.87)   4:36.55 (1:00.65)                    
  8 Metropolitan Swimming  'B'                  4:45.06    4:39.07          2  
     1) Walters, Tyler 12               2) Lopez, Justen 12               
     3) Kim, Geonwoo 11                 4) Sabovic, Adell 12              
                  34.89   1:11.14 (1:11.14)     1:47.18 (36.04)   2:29.65 (1:18.51)
        3:02.52 (32.87)   3:39.43 (1:09.78)     4:08.04 (28.61)     4:39.07 (59.64)
  9 MA Zone Team  'B'                           4:44.79    4:40.64        
     1) Hemingway, Patrick 12           2) Garbutt, Cole 12               
     3) Armbruster, Andrew 12           4) Soares, Nick 12                
                  33.35   1:10.49 (1:10.49)     1:47.49 (37.00)   2:30.35 (1:19.86)
        3:02.12 (31.77)   3:39.84 (1:09.49)     4:08.59 (28.75)   4:40.64 (1:00.80)
 10 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  4:48.26    4:42.29        
     1) Hannam, Emmett 12               2) Rockwell, Lewis 12             
     3) Stoltz, Ethan 12                4) Barad, JJ 12                   
                  34.32   1:10.35 (1:10.35)     1:48.16 (37.81)   2:31.14 (1:20.79)
        3:02.38 (31.24)   3:38.87 (1:07.73)     4:08.93 (30.06)   4:42.29 (1:03.42)
 11 Connecticut Swimming  'A'                   4:34.99    4:43.55        
     1) Mazziotti, Kyle 12              2) Pawlowski, Krystian 12         
     3) Brown, Kyle 12                  4) Zhu, William 12                
                  35.21   1:12.61 (1:12.61)     1:50.38 (37.77)   2:34.41 (1:21.80)
        3:05.63 (31.22)   3:41.54 (1:07.13)     4:10.34 (28.80)   4:43.55 (1:02.01)
 12 Pvs Zone Team  'B'                          4:34.00    4:47.87        
     1) Grimm, Anthony 12               2) Zuo, Ben Long 12               
     3) Singletary, Justin 11           4) Jones, Harrison 12             
                  34.49   1:11.80 (1:11.80)     1:49.76 (37.96)   2:34.74 (1:22.94)
        3:06.03 (31.29)   3:43.90 (1:09.16)     4:14.30 (30.40)   4:47.87 (1:03.97)
 13 Connecticut Swimming  'B'                   4:45.99    4:52.06        
     1) Leite, Marcelo 12               2) Zhang, Steven 12               
     3) Hunt, Connor 12                 4) Beauchene, Alex 12             
                  35.27   1:14.43 (1:14.43)     1:52.91 (38.48)   2:37.13 (1:22.70)
                          3:49.62 (1:12.49)     4:19.12 (29.50)   4:52.06 (1:02.44)
 14 New England Swimming Zone Team  'B'         4:42.43    4:52.38        
     1) Yan, Chance 12                  2) Januario, Jack 12              
     3) Metelmann, Tor 12               4) Devers, Finn 12                
                  33.41   1:12.14 (1:12.14)     1:49.70 (37.56)   2:33.88 (1:21.74)
        3:08.32 (34.44)   3:48.99 (1:15.11)     4:19.17 (30.18)   4:52.38 (1:03.39)
 15 Adirondack LC Zone Team  'A'                4:56.09    4:57.62        
     1) Hart, Connor 12                 2) Fitzgerald, Colin 12           
     3) Henkel, Bryce 12                4) Janeski, John 12               
                  36.26   1:14.82 (1:14.82)     1:54.12 (39.30)   2:39.93 (1:25.11)
                          3:46.85 (1:06.92)     4:19.42 (32.57)   4:57.62 (1:10.77)
 16 Niagara Swimming Zone Team  'A'             4:54.10    4:59.52        
     1) Merrick, Curt 12                2) Wang, Michael 12               
     3) Donato, Tim 12                  4) Matteson, Owen 12              
                  35.10   1:12.99 (1:12.99)     1:54.21 (41.22)   2:39.61 (1:26.62)
        3:13.82 (34.21)   3:54.15 (1:14.54)     4:25.46 (31.31)   4:59.52 (1:05.37)
 17 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         5:18.93    5:13.34        
     1) Wolf, Aidan 12                  2) Zhang, Jason 12                
     3) Butera, Nico 12                 4) Elliott, Trevor 12             
                  38.76   1:20.31 (1:20.31)     1:59.26 (38.95)   2:45.08 (1:24.77)
        3:19.18 (34.10)   4:01.29 (1:16.21)     4:35.09 (33.80)   5:13.34 (1:12.05)
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 24.56   8/14/2004 Brock Park, PV                               
                25.79  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wilburn, Cason      14 Virginia Swimmin       25.41      25.13 AAAA     9  
  2 Wakefield, Nathan   14 Virginia Swimmin       25.79      25.60 AAAA     7  
  3 Wong, Daniel        14 Pvs                    25.85      25.80          6  
  4 Fagan, Timothy      14 Metro                  26.28      25.93          5  
  5 Karataev, Temirlan  14 Metro                  26.03      25.95          4  
  6 Moore, Iain         14 Virginia Swimmin       26.08      26.13          3  
  7 Zachary, Allen      14 Virginia Swimmin       26.04      26.31          2  
  8 Mills, Colby        13 Virginia Swimmin       26.14      26.50          1  
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 24.56   8/14/2004 Brock Park, PV                               
                25.79  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wilburn, Cason            14 Virginia Swimmin       25.24      25.41 qAAAA  
  2 Wakefield, Nathan         14 Virginia Swimmin       25.79      25.79 qAAAA  
  3 Wong, Daniel              14 Pvs                    25.99      25.85 q      
  4 Karataev, Temirlan        14 Metro                  26.30      26.03 q      
  5 Zachary, Allen            14 Virginia Swimmin       25.23      26.04 q      
  6 Moore, Iain               14 Virginia Swimmin       26.17      26.08 q      
  7 Mills, Colby              13 Virginia Swimmin       25.86      26.14 q      
  8 Fagan, Timothy            14 Metro                  26.86      26.28 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Green, Kai                14 Pvs                    26.19      26.33        
 10 Knight, Derek             14 Metro                  26.26      26.36        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ringquist, Jackson        14 CT                     26.18      26.37        
 12 Wratney, Nathan           14 Pvs                    26.47      26.46        
 12 Neff, Alex                13 Virginia Swimmin       26.32      26.46        
 14 Verastek, Christopher     14 Virginia Swimmin       26.22      26.47        
 14 Garcia, Yahshua           14 Pvs                    26.84      26.47        
 16 Farrar, Brendan           14 Virginia Swimmin       27.35      26.50        
 17 Ike, Trey                 13 NI                     27.50      26.51        
 18 Owens, Mark               13 Metro                  26.60      26.53        
 19 Lindner, Jacob            13 Pvs                    26.83      26.54        
 20 Alexy, Max                14 NJS                    27.11      26.57        
 21 Lorens, Andrew            14 Virginia Swimmin       26.57      26.61        
 22 Mendley, Steven           14 Pvs                    26.85      26.66        
 23 Leng, Zachary             14 Metro                  26.68      26.67        
 24 Lashua, Matt/Matthew      14 NE                     27.25      26.68        
 25 O'Connor, Ethan           14 NE                     26.79      26.74        
 25 Wieler, Aidan             14 NE                     26.77      26.74        
 27 Liu, Bryan                14 ADLC                   26.00      26.75        
 27 Porges, Dylan             14 Metro                  27.24      26.75        
 29 Smith, Liam               13 MA Zone Team           26.84      26.77        
 30 Wall, Trace               13 Pvs                    27.41      26.78        
 31 Munson, Drew              14 Pvs                    27.44      26.82        
 31 Liang, Zichao             13 Pvs                    27.18      26.82        
 33 Moy, Christian            14 Metro                  27.05      26.83        
 34 McBride, Jake             14 NJS                    26.57      26.85        
 35 DaCruz, Matthias          13 Virginia Swimmin       26.75      26.87        
 36 Jones, Jerry              14 Virginia Swimmin       26.99      26.91        
 37 Morales, Diego            14 Pvs                    26.89      26.99        
 38 Devore, Luke              14 Pvs                    26.74      27.02        
 39 Xu, Rory                  14 NJS                    27.19      27.06        
 39 Lugato, Pietro            14 Metro                  27.36      27.06        
 41 Benson, Andrew            13 NE                     27.31      27.13        
 42 Levchenko, Mark           14 NJS                    27.58      27.17        
 43 Wang, Daniel              14 Pvs                    26.61      27.18        
 44 Desman, Noah              14 Pvs                    26.93      27.34        
 45 Amatruda, Logan           13 Virginia Swimmin       27.59      27.37        
 45 Blazer, Owen              13 AM                     26.96      27.37        
 47 Catron, Ryan              13 Pvs                    27.02      27.39        
 48 O'Donnell, Bobby          14 Pvs                    27.39      27.40        
 49 Griffin, Trevor           13 Metro                  27.56      27.44        
 50 Zhang, Josh               14 Pvs                    27.26      27.47        
 51 Stanton, Aaron            14 Pvs                    27.29      27.48        
 52 Tang, Brendan             14 NJS                    27.33      27.50        
 53 Swartwout, William        13 Metro                  27.29      27.51        
 53 Wing, Janik               14 MA Zone Team           26.98      27.51        
 53 Heimes, Justin            13 MA Zone Team           27.49      27.51        
 56 Kirsis, Janis             14 Metro                  27.55      27.53        
 57 Jiang, Michael            14 Metro                  27.05      27.56        
 58 Bredl, Max                14 AM                     27.36      27.59        
 59 Hodge, Andrew             14 NE                     27.21      27.60        
 60 Stephens, Joe             14 Virginia Swimmin       27.06      27.62        
 61 Li, Alan                  14 Pvs                    27.58      27.67        
 62 Santana, Jose             14 Metro                  27.51      27.71        
 63 Stukelman, Asher          13 Metro                  27.07      27.77        
 64 Timme, Will               14 Virginia Swimmin       27.27      27.81        
 65 Kretschmar, Graham        14 AM                     27.55      27.87        
 66 Chung, Colby              14 Pvs                    27.52      27.98        
 67 Kostelni, Chris           14 Virginia Swimmin       26.83      27.99        
 68 De Livera, Avishka        13 NI                     28.74      28.02        
 69 Hunter, Dash              14 CT                     27.23      28.12        
 70 Solomich, Benjamin        14 Pvs                    27.13      28.16        
 71 Calder, Danny             14 Pvs                    26.88      28.94        
 
Men 13-14 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
 Meet Record: M 54.02      8/2000 Mark Rubin-NI                                
                57.19  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Wieler, Aidan             14 NE                        NT      56.83 AAAA   
  2 Mills, Colby              13 Virginia Swimmin          NT      57.05 AAAA   
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 54.02      8/2000 Mark Rubin-NI, NI                            
                57.19  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wilburn, Cason      14 Virginia Swimmin       55.46      54.90 AAAA     9  
                  26.66       54.90 (28.24)                                        
  2 Farrar, Brendan     14 Virginia Swimmin       55.91      55.08 AAAA     7  
                  26.75       55.08 (28.33)                                        
  3 Wakefield, Nathan   14 Virginia Swimmin       56.22      55.63 AAAA     6  
                  27.04       55.63 (28.59)                                        
  4 Conway, Sean        14 Pvs                    56.42      56.63 AAAA     5  
                  27.19       56.63 (29.44)                                        
  5 Knight, Derek       14 Metro                  56.93      56.70 AAAA     4  
                  27.89       56.70 (28.81)                                        
  6 Wieler, Aidan       14 NE                     57.09      57.30          3  
                  28.03       57.30 (29.27)                                        
  7 Neff, Alex          13 Virginia Swimmin       56.90      57.34          2  
                  27.36       57.34 (29.98)                                        
  8 Karataev, Temirlan  14 Metro                  57.06      58.41          1  
                  27.60       58.41 (30.81)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 54.02      8/2000 Mark Rubin-NI, NI                            
                57.19  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wilburn, Cason            14 Virginia Swimmin       54.95      55.46 qAAAA  
  2 Farrar, Brendan           14 Virginia Swimmin       56.16      55.91 qAAAA  
  3 Wakefield, Nathan         14 Virginia Swimmin       57.16      56.22 qAAAA  
  4 Conway, Sean              14 Pvs                    56.91      56.42 qAAAA  
  5 Neff, Alex                13 Virginia Swimmin       56.53      56.90 qAAAA  
  6 Knight, Derek             14 Metro                  56.84      56.93 qAAAA  
  7 Karataev, Temirlan        14 Metro                  56.69      57.06 qAAAA  
  8 Wieler, Aidan             14 NE                     57.15      57.09 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mills, Colby              13 Virginia Swimmin       56.87     J57.09 AAAA   
 10 Talati, Nick              14 Virginia Swimmin       56.72      57.11 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Giang, Edmond             14 NE                     56.80      57.13 AAAA   
 12 Verastek, Christopher     14 Virginia Swimmin       56.79      57.15 AAAA   
 13 Molinaro, Conrad          14 AM                     57.76      57.18 AAAA   
 14 Moore, Iain               14 Virginia Swimmin       57.28      57.46        
 15 Leng, Zachary             14 Metro                  57.90      57.54        
 16 Catron, Ryan              13 Pvs                    58.38      57.55        
 17 O'Connor, Ethan           14 NE                     58.20      57.61        
 18 DaCruz, Matthias          13 Virginia Swimmin       59.39      57.63        
 19 Green, Kai                14 Pvs                    57.27      57.79        
 20 Alexy, Max                14 NJS                    57.85      57.84        
 21 Millkey, Nicholas         14 Metro                  58.09      58.05        
 22 Din, Connor               14 Pvs                    57.53      58.15        
 23 Zachary, Allen            14 Virginia Swimmin       57.00      58.38        
 24 Ike, Trey                 13 NI                     56.75      58.44        
 25 Ringquist, Jackson        14 CT                     56.61      58.45        
 26 Lorens, Andrew            14 Virginia Swimmin       58.78      58.46        
 27 Olhasso, Nathan           14 MA Zone Team           59.58      58.49        
 28 Mendley, Steven           14 Pvs                    59.26      58.60        
 29 Garcia, Yahshua           14 Pvs                    58.10      58.65        
 30 Sommers, Aidan            14 AM                     56.81      58.70        
 31 Wing, Janik               14 MA Zone Team           58.64      58.74        
 31 Iosim, Ryan               14 NJS                    58.67      58.74        
 33 Benson, Andrew            13 NE                     57.93      58.81        
 34 Kunsman, Nathan           14 NE                     59.79      58.85        
 35 Munson, Drew              14 Pvs                    59.48      58.89        
 36 Simpson, Tyler            13 Metro                  59.26      58.93        
 37 Goldblatt, Leo            13 Pvs                    59.08      58.95        
 38 Scheidl, Lukas            14 NJS                    58.83      58.96        
 39 Wang, Daniel              14 Pvs                    57.40      59.01        
 40 Kostelni, Chris           14 Virginia Swimmin       58.73      59.02        
 41 Wratney, Nathan           14 Pvs                    58.53      59.05        
 42 Lindner, Jacob            13 Pvs                    59.27      59.08        
 43 Lugato, Pietro            14 Metro                  58.99      59.11        
 44 Montes, Julian            14 Virginia Swimmin       59.47      59.15        
 45 Moran, Conor              14 NE                     58.86      59.35        
 46 Wong, Daniel              14 Pvs                    57.61      59.36        
 47 Smith, Liam               13 MA Zone Team           59.31      59.38        
 48 Fagan, Timothy            14 Metro                  58.68      59.42        
 49 Hunter, Dash              14 CT                     59.63      59.48        
 50 Buda, Henry               14 Pvs                    59.39      59.49        
 51 Liu, Bryan                14 ADLC                   59.54      59.59        
 52 Luong, Brian              14 Pvs                    59.47      59.64        
 53 McBride, Jake             14 NJS                    58.98      59.68        
 54 Calder, Danny             14 Pvs                    58.77      59.70        
 55 Morales, Diego            14 Pvs                    59.49      59.71        
 56 Potter, Landon            14 Virginia Swimmin       59.77      59.72        
 57 Desman, Noah              14 Pvs                    58.25      59.84        
 58 Schaefer, Joe             13 Pvs                    59.79      59.88        
 59 Pliuskaitis, Stuart       14 Pvs                    59.51      59.94        
 60 Dorobish, Cole            14 AM                     59.73      59.99        
 61 Griffin, Trevor           13 Metro                  59.52    1:00.37        
 62 Swartwout, William        13 Metro                  59.50    1:00.42        
 63 Blazer, Owen              13 AM                     59.24    1:00.45        
 64 Chung, Colby              14 Pvs                    58.95    1:00.46        
 65 Moy, Christian            14 Metro                  59.41    1:00.69        
 66 Li, Alan                  14 Pvs                    59.52    1:01.00        
 67 De Livera, Avishka        13 NI                   1:00.37    1:01.17        
 68 Solomich, Benjamin        14 Pvs                    59.43    1:02.65        
 69 Wang, Juneau              13 ADLC                 1:04.07    1:03.15        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 1:56.67    8/7/2003 Cody Weik, MA                              
                2:04.29  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 DallaValle, Christ  14 Virginia Swimmin     2:02.26    1:58.74 AAAA     9  
                  28.26       58.71 (30.45)     1:29.13 (30.42)     1:58.74 (29.61)
  2 Wilburn, Cason      14 Virginia Swimmin     2:01.32    2:01.48 AAAA     7  
                  27.72       58.00 (30.28)     1:30.11 (32.11)     2:01.48 (31.37)
  3 Farrar, Brendan     14 Virginia Swimmin     2:03.45    2:02.64 AAAA     6  
                  28.48       59.89 (31.41)     1:31.47 (31.58)     2:02.64 (31.17)
  4 Minickiello, Antho  13 NE                   2:02.65    2:02.79 AAAA     5  
                  28.40       59.35 (30.95)     1:30.97 (31.62)     2:02.79 (31.82)
  5 Conway, Sean        14 Pvs                  2:02.38    2:03.17 AAAA     4  
                  28.45       59.01 (30.56)     1:30.99 (31.98)     2:03.17 (32.18)
  6 Kapusta, Adam       14 Metro                2:02.77    2:03.99 AAAA     3  
                  28.69     1:00.22 (31.53)     1:32.30 (32.08)     2:03.99 (31.69)
  7 Neff, Alex          13 Virginia Swimmin     2:02.76    2:04.63          2  
                  29.00     1:00.44 (31.44)     1:32.18 (31.74)     2:04.63 (32.45)
  8 Knight, Derek       14 Metro                2:03.03    2:08.48          1  
                  29.35     1:01.72 (32.37)     1:35.09 (33.37)     2:08.48 (33.39)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 1:56.67    8/7/2003 Cody Weik, MA                              
                2:04.29  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wilburn, Cason            14 Virginia Swimmin     2:00.52    2:01.32 qAAAA  
                  58.47   2:01.32 (1:02.85)                                        
  2 DallaValle, Christopher   14 Virginia Swimmin     2:02.41    2:02.26 qAAAA  
                1:00.12   2:02.26 (1:02.14)                                        
  3 Conway, Sean              14 Pvs                  2:03.20    2:02.38 qAAAA  
                  59.94   2:02.38 (1:02.44)                                        
  4 Minickiello, Anthony      13 NE                   2:02.93    2:02.65 qAAAA  
                  59.60   2:02.65 (1:03.05)                                        
  5 Neff, Alex                13 Virginia Swimmin     2:01.70    2:02.76 qAAAA  
                  59.98   2:02.76 (1:02.78)                                        
  6 Kapusta, Adam             14 Metro                2:02.50    2:02.77 qAAAA  
                1:00.19   2:02.77 (1:02.58)                                        
  7 Knight, Derek             14 Metro                2:03.64    2:03.03 qAAAA  
                1:00.39   2:03.03 (1:02.64)                                        
  8 Farrar, Brendan           14 Virginia Swimmin     2:04.47    2:03.45 qAAAA  
                  59.29   2:03.45 (1:04.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Talati, Nick              14 Virginia Swimmin     2:02.41    2:03.58 AAAA   
                  59.57   2:03.58 (1:04.01)                                        
 10 Watts, Nathan             14 Pvs                  2:06.16    2:04.01 AAAA   
                1:00.75   2:04.01 (1:03.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Din, Connor               14 Pvs                  2:05.14    2:04.65        
                1:00.66   2:04.65 (1:03.99)                                        
 12 Kostelni, Chris           14 Virginia Swimmin     2:03.26    2:04.77        
                1:00.89   2:04.77 (1:03.88)                                        
 13 Catron, Ryan              13 Pvs                  2:02.13    2:04.85        
                1:00.61   2:04.85 (1:04.24)                                        
 14 Giang, Edmond             14 NE                   2:06.38    2:04.99        
                  58.69   2:04.99 (1:06.30)                                        
 15 Chang, Michael            14 Metro                2:04.04    2:05.24        
                1:01.45   2:05.24 (1:03.79)                                        
 16 Calder, Danny             14 Pvs                  2:05.90    2:05.63        
                1:00.13   2:05.63 (1:05.50)                                        
 17 Molinaro, Conrad          14 AM                   2:05.68    2:05.71        
                1:01.48   2:05.71 (1:04.23)                                        
 18 DaCruz, Matthias          13 Virginia Swimmin     2:07.27    2:05.76        
                1:02.51   2:05.76 (1:03.25)                                        
 19 Lynam, Nicholas           14 MA Zone Team         2:04.69    2:06.12        
                1:00.56   2:06.12 (1:05.56)                                        
 20 Oliver, Sam Or Sammy      13 Pvs                  2:07.47    2:06.21        
                1:01.94   2:06.21 (1:04.27)                                        
 21 Leng, Zachary             14 Metro                2:06.46    2:06.26        
                1:01.11   2:06.26 (1:05.15)                                        
 22 Moran, Conor              14 NE                   2:06.71    2:06.27        
                1:01.57   2:06.27 (1:04.70)                                        
 23 Jacome, Sebastian         14 Pvs                  2:06.08    2:07.26        
                1:01.13   2:07.26 (1:06.13)                                        
 24 Goldblatt, Leo            13 Pvs                  2:07.33    2:07.31        
                1:01.96   2:07.31 (1:05.35)                                        
 25 Faikish, Sean             13 MA Zone Team         2:05.57    2:07.46        
                1:00.26   2:07.46 (1:07.20)                                        
 26 Scheidl, Lukas            14 NJS                  2:07.39    2:07.49        
                1:01.87   2:07.49 (1:05.62)                                        
 27 Pliuskaitis, Stuart       14 Pvs                  2:07.80    2:07.54        
                1:01.65   2:07.54 (1:05.89)                                        
 28 Wieler, Aidan             14 NE                   2:04.86    2:07.61        
                1:01.24   2:07.61 (1:06.37)                                        
 29 Lu, Eric                  14 Pvs                  2:06.46    2:07.81        
                1:01.94   2:07.81 (1:05.87)                                        
 30 Millkey, Nicholas         14 Metro                2:06.82    2:07.88        
                1:00.51   2:07.88 (1:07.37)                                        
 31 Ike, Trey                 13 NI                   2:05.96    2:08.26        
                1:00.81   2:08.26 (1:07.45)                                        
 32 Doyle, Connor             14 Virginia Swimmin     2:06.89    2:08.53        
                1:03.33   2:08.53 (1:05.20)                                        
 33 Benson, Andrew            13 NE                   2:07.35    2:08.66        
                1:02.80   2:08.66 (1:05.86)                                        
 34 Ringquist, Jackson        14 CT                   2:06.75    2:08.88        
                1:04.43   2:08.88 (1:04.45)                                        
 35 Kunsman, Nathan           14 NE                   2:05.58    2:08.95        
                1:00.27   2:08.95 (1:08.68)                                        
 36 Alexy, Max                14 NJS                  2:07.65    2:09.37        
                1:03.09   2:09.37 (1:06.28)                                        
 37 O'Connor, Ethan           14 NE                   2:06.71    2:09.79        
                1:02.06   2:09.79 (1:07.73)                                        
 38 Hackwelder, Colin         14 AM                   2:10.47    2:09.85        
                1:02.77   2:09.85 (1:07.08)                                        
 39 Cram, Zachary             14 Virginia Swimmin     2:05.75    2:10.13        
                1:03.18   2:10.13 (1:06.95)                                        
 40 Swartwout, William        13 Metro                2:07.71    2:10.14        
                1:03.67   2:10.14 (1:06.47)                                        
 41 Wing, Janik               14 MA Zone Team         2:07.26    2:10.41        
                1:02.28   2:10.41 (1:08.13)                                        
 42 Montes, Julian            14 Virginia Swimmin     2:06.08    2:11.71        
                1:04.78   2:11.71 (1:06.93)                                        
 43 Liu, Bryan                14 ADLC                 2:12.37    2:11.98        
                1:04.03   2:11.98 (1:07.95)                                        
 44 De Livera, Avishka        13 NI                   2:11.79    2:13.68        
                1:04.16   2:13.68 (1:09.52)                                        
 45 McNab, John               14 CT                   2:16.66    2:16.27        
                1:05.68   2:16.27 (1:10.59)                                        
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:11.01    8/8/2003 Cody Weik, MA                              
                4:24.89  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 DallaValle, Christ  14 Virginia Swimmin     4:18.24    4:13.47 AAAA     9  
                  28.55     1:00.29 (31.74)     1:32.54 (32.25)     2:05.15 (32.61)
        2:37.79 (32.64)     3:10.22 (32.43)     3:42.38 (32.16)     4:13.47 (31.09)
  2 Watts, Nathan       14 Pvs                  4:19.45    4:16.40 AAAA     7  
                  30.01     1:01.69 (31.68)     1:33.70 (32.01)     2:06.23 (32.53)
        2:38.68 (32.45)     3:11.59 (32.91)     3:44.33 (32.74)     4:16.40 (32.07)
  3 Minickiello, Antho  13 NE                   4:21.73    4:18.40 AAAA     6  
                  29.89     1:02.25 (32.36)     1:35.14 (32.89)     2:07.69 (32.55)
        2:40.90 (33.21)     3:13.44 (32.54)     3:46.46 (33.02)     4:18.40 (31.94)
  4 Conway, Sean        14 Pvs                  4:20.02    4:20.91 AAAA     5  
                  30.05     1:02.19 (32.14)     1:35.00 (32.81)     2:08.23 (33.23)
        2:41.74 (33.51)     3:14.94 (33.20)     3:48.93 (33.99)     4:20.91 (31.98)
  5 Kunsman, Nathan     14 NE                   4:23.82    4:21.05 AAAA     4  
                  29.61     1:01.47 (31.86)     1:34.31 (32.84)     2:07.28 (32.97)
        2:40.20 (32.92)     3:13.75 (33.55)     3:48.01 (34.26)     4:21.05 (33.04)
  6 Kapusta, Adam       14 Metro                4:21.06    4:22.17 AAAA     3  
                  29.10     1:01.05 (31.95)     1:33.62 (32.57)     2:07.01 (33.39)
        2:40.65 (33.64)     3:14.86 (34.21)     3:48.89 (34.03)     4:22.17 (33.28)
  7 Kostelni, Chris     14 Virginia Swimmin     4:23.00    4:22.96 AAAA     2  
                  30.27     1:02.50 (32.23)     1:35.39 (32.89)     2:08.84 (33.45)
        2:41.93 (33.09)     3:16.42 (34.49)     3:49.84 (33.42)     4:22.96 (33.12)
  8 Neff, Alex          13 Virginia Swimmin     4:19.52    4:26.10          1  
                  29.51     1:01.75 (32.24)     1:34.26 (32.51)     2:08.08 (33.82)
        2:41.98 (33.90)     3:17.16 (35.18)     3:52.06 (34.90)     4:26.10 (34.04)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:11.01    8/8/2003 Cody Weik, MA                              
                4:24.89  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DallaValle, Christopher   14 Virginia Swimmin     4:17.48    4:18.24 qAAAA  
                1:01.97   2:07.84 (1:05.87)   3:13.78 (1:05.94)   4:18.24 (1:04.46)
  2 Watts, Nathan             14 Pvs                  4:16.49    4:19.45 qAAAA  
                1:02.33   2:08.03 (1:05.70)   3:14.60 (1:06.57)   4:19.45 (1:04.85)
  3 Neff, Alex                13 Virginia Swimmin     4:16.87    4:19.52 qAAAA  
                1:01.27   2:06.87 (1:05.60)   3:14.09 (1:07.22)   4:19.52 (1:05.43)
  4 Conway, Sean              14 Pvs                  4:24.95    4:20.02 qAAAA  
                1:02.52   2:08.61 (1:06.09)   3:15.38 (1:06.77)   4:20.02 (1:04.64)
  5 Kapusta, Adam             14 Metro                4:15.87    4:21.06 qAAAA  
                1:02.09   2:08.34 (1:06.25)   3:14.68 (1:06.34)   4:21.06 (1:06.38)
  6 Minickiello, Anthony      13 NE                   4:13.83    4:21.73 qAAAA  
                1:03.46   2:10.56 (1:07.10)   3:16.43 (1:05.87)   4:21.73 (1:05.30)
  7 Kostelni, Chris           14 Virginia Swimmin     4:22.50    4:23.00 qAAAA  
                1:03.52   2:09.96 (1:06.44)   3:17.11 (1:07.15)   4:23.00 (1:05.89)
  8 Kunsman, Nathan           14 NE                   4:31.83    4:23.82 qAAAA  
                1:04.02   2:11.57 (1:07.55)   3:18.26 (1:06.69)   4:23.82 (1:05.56)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Molinaro, Conrad          14 AM                   4:25.10    4:23.87 AAAA   
                1:03.61   2:11.78 (1:08.17)   3:19.04 (1:07.26)   4:23.87 (1:04.83)
 10 Oliver, Sam Or Sammy      13 Pvs                  4:26.89    4:24.30 AAAA   
                1:03.50   2:12.14 (1:08.64)   3:20.07 (1:07.93)   4:24.30 (1:04.23)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lynam, Nicholas           14 MA Zone Team         4:26.06    4:24.48 AAAA   
                1:02.90   2:10.63 (1:07.73)   3:19.61 (1:08.98)   4:24.48 (1:04.87)
 12 Farrar, Brendan           14 Virginia Swimmin     4:21.80    4:25.78        
                1:02.59   2:08.46 (1:05.87)   3:16.10 (1:07.64)   4:25.78 (1:09.68)
 13 Doyle, Connor             14 Virginia Swimmin     4:27.64    4:26.80        
                1:04.02   2:12.05 (1:08.03)   3:20.67 (1:08.62)   4:26.80 (1:06.13)
 14 Goldblatt, Leo            13 Pvs                  4:26.84    4:27.90        
                1:03.11   2:11.60 (1:08.49)   3:20.27 (1:08.67)   4:27.90 (1:07.63)
 15 Lu, Eric                  14 Pvs                  4:26.69    4:28.27        
                1:03.43   2:11.86 (1:08.43)   3:21.29 (1:09.43)   4:28.27 (1:06.98)
 16 Faikish, Sean             13 MA Zone Team         4:26.87    4:28.34        
                1:02.33   2:10.44 (1:08.11)   3:19.75 (1:09.31)   4:28.34 (1:08.59)
 17 Din, Connor               14 Pvs                  4:25.29    4:28.51        
                1:03.62   2:12.01 (1:08.39)   3:21.42 (1:09.41)   4:28.51 (1:07.09)
 18 Amatruda, Logan           13 Virginia Swimmin     4:31.78    4:28.88        
                1:02.69   2:12.21 (1:09.52)   3:22.25 (1:10.04)   4:28.88 (1:06.63)
 19 Kiesewetter, Ted          13 NE                   4:30.62    4:29.32        
                1:05.55   2:14.25 (1:08.70)   3:22.13 (1:07.88)   4:29.32 (1:07.19)
 20 Ringquist, Jackson        14 CT                   4:30.29    4:29.51        
                1:05.65   2:15.98 (1:10.33)   3:25.64 (1:09.66)   4:29.51 (1:03.87)
 21 Cram, Zachary             14 Virginia Swimmin     4:28.23    4:29.76        
                1:04.02   2:12.83 (1:08.81)   3:21.65 (1:08.82)   4:29.76 (1:08.11)
 22 Pliuskaitis, Stuart       14 Pvs                  4:28.65    4:29.79        
                1:03.03   2:10.69 (1:07.66)   3:20.52 (1:09.83)   4:29.79 (1:09.27)
 23 Moran, Conor              14 NE                   4:29.72    4:30.22        
                1:04.04   2:13.21 (1:09.17)   3:23.11 (1:09.90)   4:30.22 (1:07.11)
 24 Swartwout, William        13 Metro                4:29.26    4:32.55        
                1:05.20   2:14.32 (1:09.12)   3:24.79 (1:10.47)   4:32.55 (1:07.76)
 25 Colson, Alex              14 Pvs                  4:29.57    4:32.74        
                1:03.90   2:13.33 (1:09.43)   3:23.47 (1:10.14)   4:32.74 (1:09.27)
 26 Jacome, Sebastian         14 Pvs                  4:28.17    4:33.58        
                1:03.93   2:12.79 (1:08.86)   3:23.77 (1:10.98)   4:33.58 (1:09.81)
 27 Marshall, Fletcher        13 Virginia Swimmin     4:31.80    4:33.82        
                1:03.87   2:14.42 (1:10.55)   3:24.66 (1:10.24)   4:33.82 (1:09.16)
 28 Sommers, Aidan            14 AM                   4:38.05    4:34.48        
                1:05.66   2:17.68 (1:12.02)   3:28.64 (1:10.96)   4:34.48 (1:05.84)
 29 Knight, Derek             14 Metro                4:27.03    4:36.18        
                1:04.10   2:14.35 (1:10.25)   3:26.19 (1:11.84)   4:36.18 (1:09.99)
 30 Carroll, Brennan          14 CT                   4:37.14    4:36.27        
                1:06.89   2:17.63 (1:10.74)   3:28.18 (1:10.55)   4:36.27 (1:08.09)
 31 Giang, Edmond             14 NE                   4:31.67    4:36.66        
                1:05.01   2:16.01 (1:11.00)   3:27.17 (1:11.16)   4:36.66 (1:09.49)
 32 Mendley, Steven           14 Pvs                  4:31.78    4:38.53        
                1:05.13   2:15.96 (1:10.83)   3:28.20 (1:12.24)   4:38.53 (1:10.33)
 33 Millkey, Nicholas         14 Metro                4:28.66    4:39.63        
                1:04.08   2:13.88 (1:09.80)   3:25.91 (1:12.03)   4:39.63 (1:13.72)
 34 Turek, Alex               13 NI                   4:39.55    4:39.97        
                1:07.02   2:18.68 (1:11.66)   3:30.58 (1:11.90)   4:39.97 (1:09.39)
 35 De Livera, Avishka        13 NI                   4:38.92    4:41.34        
                1:05.76   2:17.76 (1:12.00)   3:30.32 (1:12.56)   4:41.34 (1:11.02)
 36 Shatouhy, Holden          13 NJS                  4:38.86    4:41.39        
                1:06.58   2:18.92 (1:12.34)   3:30.69 (1:11.77)   4:41.39 (1:10.70)
 37 Solomich, Benjamin        14 Pvs                  4:24.91    4:43.79        
                1:02.84   2:14.01 (1:11.17)   3:29.46 (1:15.45)   4:43.79 (1:14.33)
 38 Wang, Juneau              13 ADLC                 4:49.20    4:47.54        
                1:08.88   2:22.24 (1:13.36)   3:35.95 (1:13.71)   4:47.54 (1:11.59)
 
Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 8:32.33    8/9/2006 Eegan Groome, MD                           
                9:10.69  AAAA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kapusta, Adam       14 Metro                8:41.65    8:41.01 AAAA     9  
                1:03.51   2:08.66 (1:05.15)   3:14.16 (1:05.50)   4:19.46 (1:05.30)
      5:24.88 (1:05.42)   6:30.48 (1:05.60)   7:36.19 (1:05.71)   8:41.01 (1:04.82)
  2 DallaValle, Christ  14 Virginia Swimmin     8:54.78    8:47.16 AAAA     7  
                1:03.02   2:09.51 (1:06.49)   3:16.58 (1:07.07)   4:24.07 (1:07.49)
      5:31.00 (1:06.93)   6:38.00 (1:07.00)   7:43.46 (1:05.46)   8:47.16 (1:03.70)
  3 Watts, Nathan       14 Pvs                  8:47.84    8:48.56 AAAA     6  
                1:03.40   2:08.58 (1:05.18)   3:14.86 (1:06.28)   4:21.06 (1:06.20)
      5:27.96 (1:06.90)   6:35.49 (1:07.53)   7:42.75 (1:07.26)   8:48.56 (1:05.81)
  4 Wilburn, Cason      14 Virginia Swimmin     8:54.61    8:50.26 AAAA     5  
                1:00.93   2:08.18 (1:07.25)   3:15.57 (1:07.39)   4:22.93 (1:07.36)
      5:30.28 (1:07.35)   6:37.63 (1:07.35)   7:44.70 (1:07.07)   8:50.26 (1:05.56)
  5 Farrar, Brendan     14 Virginia Swimmin     9:00.85    8:58.78 AAAA     4  
                1:02.76   2:10.32 (1:07.56)   3:17.49 (1:07.17)   4:25.57 (1:08.08)
      5:33.87 (1:08.30)   6:42.51 (1:08.64)   7:51.33 (1:08.82)   8:58.78 (1:07.45)
  6 Knight, Derek       14 Metro                9:14.48    9:00.85 AAAA     3  
                1:04.22   2:12.83 (1:08.61)   3:22.27 (1:09.44)   4:31.23 (1:08.96)
      5:40.28 (1:09.05)   6:48.83 (1:08.55)   7:56.67 (1:07.84)   9:00.85 (1:04.18)
  7 Minickiello, Antho  13 NE                   8:46.31    9:01.26 AAAA     2  
                1:04.06   2:11.90 (1:07.84)   3:19.17 (1:07.27)   4:26.43 (1:07.26)
      5:34.47 (1:08.04)   6:43.07 (1:08.60)   7:52.26 (1:09.19)   9:01.26 (1:09.00)
  8 Kostelni, Chris     14 Virginia Swimmin     9:11.32    9:03.39 AAAA     1  
                1:05.58   2:13.57 (1:07.99)   3:21.51 (1:07.94)   4:30.20 (1:08.69)
      5:39.23 (1:09.03)   6:47.80 (1:08.57)   7:56.84 (1:09.04)   9:03.39 (1:06.55)
  9 Oliver, Sam Or Sam  13 Pvs                  9:13.97    9:06.75 AAAA   
                1:03.97   2:13.74 (1:09.77)   3:22.71 (1:08.97)   4:31.74 (1:09.03)
      5:40.72 (1:08.98)   6:50.59 (1:09.87)   8:00.28 (1:09.69)   9:06.75 (1:06.47)
 10 Kunsman, Nathan     14 NE                   9:06.57    9:07.65 AAAA   
                1:01.72   2:09.32 (1:07.60)   3:18.06 (1:08.74)   4:28.07 (1:10.01)
      5:37.93 (1:09.86)   6:48.46 (1:10.53)   7:58.13 (1:09.67)   9:07.65 (1:09.52)
 11 Jacome, Sebastian   14 Pvs                  9:16.44    9:10.16 AAAA   
                1:04.92   2:14.70 (1:09.78)   3:24.24 (1:09.54)   4:33.96 (1:09.72)
      5:43.72 (1:09.76)   6:53.52 (1:09.80)   8:02.96 (1:09.44)   9:10.16 (1:07.20)
 12 Doyle, Connor       14 Virginia Swimmin     9:20.84    9:13.10        
                1:05.53   2:16.45 (1:10.92)   3:27.05 (1:10.60)   4:36.94 (1:09.89)
      5:47.36 (1:10.42)   6:57.71 (1:10.35)   8:07.16 (1:09.45)   9:13.10 (1:05.94)
 13 Faikish, Sean       13 MA Zone Team         9:06.56    9:13.22        
                1:02.11   2:10.23 (1:08.12)   3:18.74 (1:08.51)   4:28.81 (1:10.07)
      5:39.88 (1:11.07)   6:51.11 (1:11.23)   8:02.99 (1:11.88)   9:13.22 (1:10.23)
 14 Marshall, Fletcher  13 Virginia Swimmin     9:20.88    9:16.12        
                1:06.08   2:18.58 (1:12.50)   3:27.38 (1:08.80)   4:37.83 (1:10.45)
      5:46.96 (1:09.13)   6:58.08 (1:11.12)   8:08.53 (1:10.45)   9:16.12 (1:07.59)
 15 Cram, Zachary       14 Virginia Swimmin     9:21.99    9:16.58        
                1:05.94   2:16.89 (1:10.95)   3:27.92 (1:11.03)   4:38.74 (1:10.82)
      5:50.03 (1:11.29)   7:00.21 (1:10.18)   8:09.68 (1:09.47)   9:16.58 (1:06.90)
 16 Kiesewetter, Ted    13 NE                   9:18.70    9:17.95        
                1:06.23   2:16.12 (1:09.89)   3:25.70 (1:09.58)   4:36.17 (1:10.47)
      5:46.58 (1:10.41)   6:58.51 (1:11.93)   8:08.34 (1:09.83)   9:17.95 (1:09.61)
 17 Fye, Reese          13 Pvs                  9:16.74    9:19.65        
                1:04.84   2:14.75 (1:09.91)   3:25.75 (1:11.00)   4:37.15 (1:11.40)
      5:48.21 (1:11.06)   6:59.15 (1:10.94)   8:10.10 (1:10.95)   9:19.65 (1:09.55)
 18 Lu, Eric            14 Pvs                  9:23.16    9:22.30        
                1:05.64   2:16.86 (1:11.22)   3:29.00 (1:12.14)   4:40.66 (1:11.66)
      5:52.58 (1:11.92)   7:04.69 (1:12.11)   8:15.02 (1:10.33)   9:22.30 (1:07.28)
 19 Hoody, Conrad       14 NJS                  9:23.04    9:23.14        
                1:05.04   2:16.42 (1:11.38)   3:27.52 (1:11.10)   4:38.71 (1:11.19)
      5:50.64 (1:11.93)   7:03.21 (1:12.57)   8:14.29 (1:11.08)   9:23.14 (1:08.85)
 20 Moran, Conor        14 NE                   9:24.27    9:24.86        
                1:04.25   2:14.11 (1:09.86)   3:24.93 (1:10.82)   4:36.66 (1:11.73)
      5:49.18 (1:12.52)   7:02.33 (1:13.15)   8:14.99 (1:12.66)   9:24.86 (1:09.87)
 21 Carroll, Brennan    14 CT                   9:20.46    9:34.67        
                1:08.22   2:21.52 (1:13.30)   3:34.45 (1:12.93)   4:46.60 (1:12.15)
      5:59.36 (1:12.76)   7:11.89 (1:12.53)   8:24.01 (1:12.12)   9:34.67 (1:10.66)
 22 Hackwelder, Colin   14 AM                   9:41.50    9:36.63        
                1:06.03   2:16.51 (1:10.48)   3:29.25 (1:12.74)   4:43.00 (1:13.75)
      5:56.13 (1:13.13)   7:10.86 (1:14.73)   8:25.23 (1:14.37)   9:36.63 (1:11.40)
 23 Kotlyar, Michael    14 CT                   9:29.53    9:37.61        
                1:06.88   2:18.73 (1:11.85)   3:31.66 (1:12.93)   4:45.27 (1:13.61)
      5:58.04 (1:12.77)   7:11.79 (1:13.75)   8:25.45 (1:13.66)   9:37.61 (1:12.16)
 24 Solomich, Benjamin  14 Pvs                  9:19.50    9:53.33        
                1:06.91   2:20.37 (1:13.46)   3:34.96 (1:14.59)   4:50.47 (1:15.51)
      6:06.56 (1:16.09)   7:22.99 (1:16.43)   8:39.36 (1:16.37)   9:53.33 (1:13.97)
 25 McFaden, Ryan       13 AM                  10:06.84   10:02.28        
                1:10.98   2:27.07 (1:16.09)   3:43.94 (1:16.87)   5:00.39 (1:16.45)
      6:16.47 (1:16.08)   7:32.72 (1:16.25)   8:48.46 (1:15.74)  10:02.28 (1:13.82)
 26 De Livera, Avishka  13 NI                   9:50.62   10:03.76        
                1:09.83   2:25.71 (1:15.88)   3:42.70 (1:16.99)   4:59.51 (1:16.81)
      6:16.06 (1:16.55)   7:32.47 (1:16.41)   8:48.93 (1:16.46)  10:03.76 (1:14.83)
 27 Turek, Alex         13 NI                  10:09.84   10:26.55        
                1:13.17   2:32.39 (1:19.22)   3:52.36 (1:19.97)   5:11.66 (1:19.30)
      6:31.03 (1:19.37)   7:50.08 (1:19.05)   9:09.30 (1:19.22)  10:26.55 (1:17.25)
 
Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 16:12.60   8/12/2006 Eegan Groome, MD                          
                17:26.19  AAAA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kapusta, Adam       14 Metro               16:32.47   16:41.45 AAAA     9  
                  30.43     1:03.53 (33.10)     1:36.99 (33.46)     2:10.83 (33.84)
        2:44.30 (33.47)     3:18.14 (33.84)     3:51.61 (33.47)     4:25.19 (33.58)
        4:58.63 (33.44)     5:31.83 (33.20)     6:05.22 (33.39)     6:38.44 (33.22)
        7:11.92 (33.48)     7:45.20 (33.28)     8:18.71 (33.51)     8:52.04 (33.33)
        9:25.56 (33.52)     9:58.77 (33.21)    10:32.51 (33.74)    11:06.13 (33.62)
       11:39.91 (33.78)    12:13.42 (33.51)    12:47.27 (33.85)    13:20.85 (33.58)
       13:54.54 (33.69)    14:28.28 (33.74)    15:02.26 (33.98)    15:35.83 (33.57)
       16:09.38 (33.55)    16:41.45 (32.07)                                        
  2 Wilburn, Cason      14 Virginia Swimmin    17:01.44   16:50.27 AAAA     7  
                  29.27     1:02.29 (33.02)     1:36.31 (34.02)     2:10.76 (34.45)
        2:44.56 (33.80)     3:18.99 (34.43)     3:52.13 (33.14)     4:26.63 (34.50)
        5:01.04 (34.41)     5:35.02 (33.98)     6:09.40 (34.38)     6:43.44 (34.04)
        7:17.92 (34.48)     7:51.98 (34.06)     8:26.47 (34.49)     9:00.17 (33.70)
        9:33.90 (33.73)    10:08.19 (34.29)    10:42.32 (34.13)    11:16.28 (33.96)
       11:50.38 (34.10)    12:24.24 (33.86)    12:57.99 (33.75)    13:31.78 (33.79)
       14:05.49 (33.71)    14:38.69 (33.20)    15:12.26 (33.57)    15:45.42 (33.16)
       16:16.65 (31.23)    16:50.27 (33.62)                                        
  3 DallaValle, Christ  14 Virginia Swimmin    17:17.30   16:56.39 AAAA     6  
                  30.43     1:03.96 (33.53)     1:37.66 (33.70)     2:11.45 (33.79)
        2:45.51 (34.06)     3:19.51 (34.00)     3:53.19 (33.68)     4:27.50 (34.31)
        5:01.92 (34.42)     5:36.14 (34.22)     6:10.19 (34.05)     6:44.61 (34.42)
        7:19.12 (34.51)     7:53.45 (34.33)     8:27.84 (34.39)     9:02.17 (34.33)
        9:36.08 (33.91)    10:10.15 (34.07)    10:44.46 (34.31)    11:19.02 (34.56)
       11:52.91 (33.89)    12:27.13 (34.22)    13:01.23 (34.10)    13:35.62 (34.39)
       14:09.72 (34.10)    14:43.40 (33.68)    15:17.10 (33.70)    15:50.85 (33.75)
       16:24.00 (33.15)    16:56.39 (32.39)                                        
  4 Minickiello, Antho  13 NE                  16:47.58   16:59.95 AAAA     5  
                  30.30     1:03.69 (33.39)     1:37.46 (33.77)     2:11.51 (34.05)
        2:45.13 (33.62)     3:18.85 (33.72)     3:48.53 (29.68)     4:26.39 (37.86)
        4:50.96 (24.57)     5:34.81 (43.85)     6:08.95 (34.14)     6:43.19 (34.24)
        7:10.40 (27.21)     7:52.35 (41.95)     8:15.29 (22.94)     9:01.15 (45.86)
        9:29.31 (28.16)    10:09.65 (40.34)    10:35.63 (25.98)    11:18.34 (42.71)
       11:52.56 (34.22)    12:27.06 (34.50)    13:01.61 (34.55)    13:35.95 (34.34)
       13:59.99 (24.04)    14:44.55 (44.56)    15:11.85 (27.30)    15:52.94 (41.09)
       16:13.55 (20.61)    16:59.95 (46.40)                                        
  5 Farrar, Brendan     14 Virginia Swimmin    17:12.27   17:06.35 AAAA     4  
                  30.39     1:03.62 (33.23)     1:37.36 (33.74)     2:11.08 (33.72)
        2:42.76 (31.68)     3:18.36 (35.60)     3:52.28 (33.92)     4:26.05 (33.77)
        4:49.24 (23.19)     5:34.46 (45.22)     6:03.16 (28.70)     6:42.94 (39.78)
        7:16.44 (33.50)     7:51.28 (34.84)     8:25.39 (34.11)     9:00.23 (34.84)
        9:32.75 (32.52)    10:09.20 (36.45)    10:31.91 (22.71)    11:18.00 (46.09)
                               12:26.94 ( )    13:02.09 (35.15)    13:36.54 (34.45)
       14:12.09 (35.55)    14:47.70 (35.61)    15:22.82 (35.12)    15:57.89 (35.07)
       16:22.02 (24.13)    17:06.35 (44.33)                                        
  6 Amatruda, Logan     13 Virginia Swimmin    17:27.55   17:13.91 AAAA     3  
                  30.98     1:04.94 (33.96)     1:39.38 (34.44)     2:13.39 (34.01)
        2:48.64 (35.25)     3:22.40 (33.76)     3:57.07 (34.67)     4:31.51 (34.44)
        5:05.78 (34.27)     5:39.95 (34.17)     6:14.36 (34.41)     6:48.99 (34.63)
        7:22.79 (33.80)     7:57.26 (34.47)     8:31.98 (34.72)     9:06.72 (34.74)
        9:41.40 (34.68)    10:16.42 (35.02)    10:51.13 (34.71)    11:26.63 (35.50)
       12:01.41 (34.78)    12:36.61 (35.20)    13:11.94 (35.33)    13:46.82 (34.88)
       14:21.95 (35.13)    14:57.65 (35.70)    15:31.87 (34.22)    16:06.99 (35.12)
       16:40.75 (33.76)    17:13.91 (33.16)                                        
  7 Kunsman, Nathan     14 NE                  17:22.59   17:15.42 AAAA     2  
                  30.65     1:04.30 (33.65)     1:37.95 (33.65)     2:11.94 (33.99)
        2:46.30 (34.36)     3:20.43 (34.13)     3:54.72 (34.29)     4:29.43 (34.71)
        5:04.59 (35.16)     5:39.00 (34.41)     6:14.13 (35.13)     6:48.48 (34.35)
        7:23.18 (34.70)     7:57.53 (34.35)     8:32.57 (35.04)     9:07.25 (34.68)
        9:42.02 (34.77)    10:16.99 (34.97)    10:52.03 (35.04)    11:27.05 (35.02)
       12:02.54 (35.49)    12:37.57 (35.03)    13:11.03 (33.46)    13:48.41 (37.38)
       14:19.49 (31.08)    14:58.82 (39.33)    15:33.27 (34.45)    16:08.40 (35.13)
       16:37.86 (29.46)    17:15.42 (37.56)                                        
  8 Faikish, Sean       13 MA Zone Team        17:27.22   17:25.13 AAAA     1  
                  29.85     1:03.07 (33.22)     1:37.33 (34.26)     2:11.86 (34.53)
        2:46.17 (34.31)     3:20.90 (34.73)     3:55.17 (34.27)     4:30.32 (35.15)
        5:05.06 (34.74)     5:40.16 (35.10)     6:15.05 (34.89)     6:50.05 (35.00)
        7:17.95 (27.90)     8:00.57 (42.62)     8:35.43 (34.86)     9:11.15 (35.72)
        9:46.46 (35.31)    10:21.89 (35.43)    10:57.05 (35.16)    11:32.19 (35.14)
       12:00.47 (28.28)    12:42.62 (42.15)    13:17.80 (35.18)    13:53.53 (35.73)
       14:28.75 (35.22)    15:04.53 (35.78)    15:39.93 (35.40)    16:15.93 (36.00)
       16:50.85 (34.92)    17:25.13 (34.28)                                        
  9 Oliver, Sam Or Sam  13 Pvs                 17:53.04   17:29.79        
                1:04.06   2:14.17 (1:10.11)   3:25.75 (1:11.58)   4:36.39 (1:10.64)
      5:47.25 (1:10.86)   6:58.19 (1:10.94)   8:09.32 (1:11.13)   9:19.87 (1:10.55)
     10:31.27 (1:11.40)  11:42.14 (1:10.87)  12:53.26 (1:11.12)  14:02.84 (1:09.58)
     15:12.95 (1:10.11)  16:21.92 (1:08.97)  17:29.79 (1:07.87)                    
 10 Kostelni, Chris     14 Virginia Swimmin    17:34.45   17:37.23        
                1:05.54   2:14.64 (1:09.10)   3:24.08 (1:09.44)   4:33.75 (1:09.67)
      5:44.46 (1:10.71)   6:54.98 (1:10.52)   8:05.15 (1:10.17)   9:16.24 (1:11.09)
     10:27.21 (1:10.97)  11:38.69 (1:11.48)  12:50.61 (1:11.92)  14:02.36 (1:11.75)
     15:15.08 (1:12.72)  16:27.24 (1:12.16)  17:37.23 (1:09.99)                    
 11 Marshall, Fletcher  13 Virginia Swimmin    17:51.91   17:38.79        
                1:06.97   2:17.74 (1:10.77)   3:28.52 (1:10.78)   4:40.49 (1:11.97)
      5:49.70 (1:09.21)   7:00.16 (1:10.46)   8:10.29 (1:10.13)   9:20.61 (1:10.32)
     10:31.19 (1:10.58)  11:42.41 (1:11.22)  12:53.60 (1:11.19)  14:05.03 (1:11.43)
     15:16.59 (1:11.56)  16:29.18 (1:12.59)  17:38.79 (1:09.61)                    
 12 Marder, John        14 Pvs                 17:49.64   17:45.31        
                1:05.85   2:16.35 (1:10.50)   3:27.21 (1:10.86)   4:37.72 (1:10.51)
      5:48.94 (1:11.22)   7:01.12 (1:12.18)   8:12.94 (1:11.82)   9:25.26 (1:12.32)
     10:37.83 (1:12.57)  11:49.51 (1:11.68)  13:01.37 (1:11.86)  14:13.12 (1:11.75)
     15:24.47 (1:11.35)  16:35.50 (1:11.03)  17:45.31 (1:09.81)                    
 13 Doyle, Connor       14 Virginia Swimmin    17:57.63   17:48.00        
                1:05.62   2:16.88 (1:11.26)   3:28.27 (1:11.39)   4:40.64 (1:12.37)
      5:53.00 (1:12.36)   7:04.44 (1:11.44)   8:16.33 (1:11.89)   9:27.93 (1:11.60)
     10:40.24 (1:12.31)  11:52.84 (1:12.60)  13:05.06 (1:12.22)  14:16.51 (1:11.45)
     15:28.26 (1:11.75)  16:40.04 (1:11.78)  17:48.00 (1:07.96)                    
 14 Vahiny, Jeffrey     14 Pvs                 18:05.24   17:51.64        
                1:06.67   2:19.75 (1:13.08)   3:32.71 (1:12.96)   4:45.80 (1:13.09)
      5:57.52 (1:11.72)   7:09.81 (1:12.29)   8:21.74 (1:11.93)   9:33.93 (1:12.19)
     10:45.91 (1:11.98)  11:57.94 (1:12.03)  13:09.97 (1:12.03)  14:21.17 (1:11.20)
     15:32.34 (1:11.17)  16:42.90 (1:10.56)  17:51.64 (1:08.74)                    
 15 Fye, Reese          13 Pvs                 17:41.17   17:52.87        
                1:05.25   2:15.49 (1:10.24)   3:27.33 (1:11.84)   4:39.44 (1:12.11)
      5:51.85 (1:12.41)   7:04.44 (1:12.59)   8:15.66 (1:11.22)   9:28.20 (1:12.54)
     10:41.04 (1:12.84)  11:53.31 (1:12.27)  13:05.59 (1:12.28)  14:18.25 (1:12.66)
     15:31.63 (1:13.38)  16:43.52 (1:11.89)  17:52.87 (1:09.35)                    
 16 Timme, Will         14 Virginia Swimmin    17:49.52   18:03.87        
                1:07.62   2:20.74 (1:13.12)   3:33.25 (1:12.51)   4:44.99 (1:11.74)
      5:57.73 (1:12.74)   7:10.78 (1:13.05)   8:23.61 (1:12.83)   9:36.76 (1:13.15)
     10:49.99 (1:13.23)  12:02.23 (1:12.24)  13:15.23 (1:13.00)  14:28.42 (1:13.19)
     15:41.98 (1:13.56)  16:54.87 (1:12.89)  18:03.87 (1:09.00)                    
 17 Maziarz, Dylan      14 MA Zone Team        18:10.26   18:04.13        
                1:08.23   2:20.60 (1:12.37)   3:33.90 (1:13.30)   4:47.14 (1:13.24)
      6:00.10 (1:12.96)   7:12.70 (1:12.60)   8:26.13 (1:13.43)   9:39.37 (1:13.24)
     10:52.18 (1:12.81)  12:05.04 (1:12.86)  13:18.00 (1:12.96)  14:30.95 (1:12.95)
     15:43.35 (1:12.40)  16:55.32 (1:11.97)  18:04.13 (1:08.81)                    
 18 Rossbach, John      14 Pvs                 17:57.16   18:05.29        
                1:05.18   2:15.74 (1:10.56)   3:27.73 (1:11.99)   4:40.05 (1:12.32)
      5:52.59 (1:12.54)   7:05.62 (1:13.03)   8:19.65 (1:14.03)   9:32.85 (1:13.20)
     10:46.96 (1:14.11)  12:01.09 (1:14.13)  13:15.13 (1:14.04)  14:29.12 (1:13.99)
     15:42.48 (1:13.36)  16:55.07 (1:12.59)  18:05.29 (1:10.22)                    
 19 Kiesewetter, Ted    13 NE                  17:33.60   18:06.66        
                1:05.64   2:13.81 (1:08.17)   3:23.76 (1:09.95)   4:34.01 (1:10.25)
      5:44.37 (1:10.36)   6:56.15 (1:11.78)   8:08.77 (1:12.62)   9:22.31 (1:13.54)
     10:36.18 (1:13.87)  11:50.89 (1:14.71)  13:06.23 (1:15.34)  14:22.97 (1:16.74)
     15:38.87 (1:15.90)  16:53.82 (1:14.95)  18:06.66 (1:12.84)                    
 20 Moran, Conor        14 NE                  17:47.60   18:06.98        
                1:05.54   2:15.76 (1:10.22)   3:27.72 (1:11.96)   4:39.99 (1:12.27)
      5:52.88 (1:12.89)   7:06.77 (1:13.89)   8:20.44 (1:13.67)   9:34.64 (1:14.20)
     10:48.54 (1:13.90)  12:02.56 (1:14.02)  13:15.12 (1:12.56)  14:28.94 (1:13.82)
     15:42.53 (1:13.59)  16:55.47 (1:12.94)  18:06.98 (1:11.51)                    
 21 Kotlyar, Michael    14 CT                  19:07.31   18:08.52        
                1:08.73   2:20.86 (1:12.13)   3:33.05 (1:12.19)   4:46.07 (1:13.02)
      5:59.25 (1:13.18)   7:11.94 (1:12.69)   8:25.11 (1:13.17)   9:37.63 (1:12.52)
     10:50.75 (1:13.12)  12:03.60 (1:12.85)  13:17.57 (1:13.97)  14:30.99 (1:13.42)
     15:44.51 (1:13.52)  16:57.54 (1:13.03)  18:08.52 (1:10.98)                    
 22 Tsukikawa, Yugo     13 Metro               18:01.00   18:15.47        
                1:07.82   2:19.42 (1:11.60)   3:31.27 (1:11.85)   4:43.07 (1:11.80)
      5:55.42 (1:12.35)   7:07.91 (1:12.49)   8:20.68 (1:12.77)   9:34.48 (1:13.80)
     10:49.08 (1:14.60)  12:03.50 (1:14.42)  13:17.61 (1:14.11)  14:32.33 (1:14.72)
     15:47.44 (1:15.11)  17:02.44 (1:15.00)  18:15.47 (1:13.03)                    
 23 Palmer, Andrew      14 MA Zone Team        17:56.46   18:16.59        
                1:04.66   2:16.28 (1:11.62)   3:29.07 (1:12.79)   4:42.27 (1:13.20)
      5:56.03 (1:13.76)   7:09.34 (1:13.31)   8:23.76 (1:14.42)   9:38.02 (1:14.26)
     10:52.67 (1:14.65)  12:06.56 (1:13.89)  13:20.65 (1:14.09)  14:35.13 (1:14.48)
     15:49.68 (1:14.55)  17:04.34 (1:14.66)  18:16.59 (1:12.25)                    
 24 De Livera, Avishka  13 NI                  18:14.98   18:18.09        
                1:06.71   2:19.80 (1:13.09)   3:32.84 (1:13.04)   4:46.66 (1:13.82)
      6:00.82 (1:14.16)   7:14.83 (1:14.01)   8:29.12 (1:14.29)   9:42.85 (1:13.73)
     10:56.85 (1:14.00)  12:10.15 (1:13.30)  13:24.08 (1:13.93)  14:38.59 (1:14.51)
     15:53.08 (1:14.49)  17:06.57 (1:13.49)  18:18.09 (1:11.52)                    
 25 Carroll, Brennan    14 CT                  17:46.36   18:19.77        
                1:07.55   2:20.35 (1:12.80)   3:33.83 (1:13.48)   4:46.80 (1:12.97)
      5:59.55 (1:12.75)   7:12.86 (1:13.31)   8:26.18 (1:13.32)   9:39.78 (1:13.60)
     10:53.00 (1:13.22)  12:07.18 (1:14.18)  13:22.08 (1:14.90)  14:37.33 (1:15.25)
     15:53.08 (1:15.75)  17:07.75 (1:14.67)  18:19.77 (1:12.02)                    
 26 McBride, Jake       14 NJS                       NT   18:20.48        
                1:07.37   2:20.54 (1:13.17)   3:33.66 (1:13.12)   4:46.17 (1:12.51)
      5:59.00 (1:12.83)   7:12.64 (1:13.64)   8:26.74 (1:14.10)   9:41.40 (1:14.66)
     10:56.05 (1:14.65)  12:11.51 (1:15.46)  13:27.29 (1:15.78)  14:41.99 (1:14.70)
     15:57.65 (1:15.66)  17:10.83 (1:13.18)  18:20.48 (1:09.65)                    
 27 Shatouhy, Holden    13 NJS                 18:03.78   18:20.93        
                1:07.37   2:20.03 (1:12.66)   3:33.29 (1:13.26)   4:46.58 (1:13.29)
      6:00.39 (1:13.81)   7:13.64 (1:13.25)   8:27.77 (1:14.13)   9:42.48 (1:14.71)
     10:55.74 (1:13.26)  12:09.97 (1:14.23)  13:24.06 (1:14.09)  14:38.21 (1:14.15)
     15:53.13 (1:14.92)  17:08.15 (1:15.02)  18:20.93 (1:12.78)                    
 28 Solomich, Benjamin  14 Pvs                 18:10.34   18:39.50        
                1:07.60   2:20.13 (1:12.53)   3:33.19 (1:13.06)   4:46.93 (1:13.74)
      6:01.02 (1:14.09)   7:16.06 (1:15.04)   8:32.22 (1:16.16)   9:48.63 (1:16.41)
     11:04.77 (1:16.14)  12:20.75 (1:15.98)  13:36.14 (1:15.39)  14:52.04 (1:15.90)
     16:08.31 (1:16.27)  17:24.94 (1:16.63)  18:39.50 (1:14.56)                    
 29 Casey-Bolanos, Max  13 Pvs                 17:55.69   18:40.16        
                1:06.49   2:18.17 (1:11.68)   3:31.43 (1:13.26)   4:46.46 (1:15.03)
      6:01.35 (1:14.89)   7:18.25 (1:16.90)   8:34.89 (1:16.64)   9:50.72 (1:15.83)
     11:06.72 (1:16.00)  12:23.19 (1:16.47)  13:39.85 (1:16.66)  14:56.59 (1:16.74)
     16:11.75 (1:15.16)  17:26.84 (1:15.09)  18:40.16 (1:13.32)                    
 30 Turek, Alex         13 NI                  18:51.78   18:41.86        
                1:11.50   2:27.62 (1:16.12)   3:43.73 (1:16.11)   4:58.39 (1:14.66)
      6:12.47 (1:14.08)   7:27.52 (1:15.05)   8:42.32 (1:14.80)   9:58.23 (1:15.91)
     11:15.14 (1:16.91)  12:31.07 (1:15.93)  13:46.80 (1:15.73)  15:02.59 (1:15.79)
     16:17.36 (1:14.77)  17:31.70 (1:14.34)  18:41.86 (1:10.16)                    
 31 Hackwelder, Colin   14 AM                  18:43.72   18:48.18        
                1:07.62   2:20.57 (1:12.95)   3:33.74 (1:13.17)   4:47.74 (1:14.00)
      6:03.27 (1:15.53)   7:18.72 (1:15.45)   8:34.62 (1:15.90)   9:50.78 (1:16.16)
     11:07.18 (1:16.40)  12:22.92 (1:15.74)  13:39.29 (1:16.37)  14:57.05 (1:17.76)
     16:14.71 (1:17.66)  17:32.99 (1:18.28)  18:48.18 (1:15.19)                    
 32 McFaden, Ryan       13 AM                  19:37.54   19:20.56        
                1:09.10   2:24.92 (1:15.82)   3:41.90 (1:16.98)   4:58.18 (1:16.28)
      6:15.38 (1:17.20)   7:32.29 (1:16.91)   8:51.47 (1:19.18)  10:10.34 (1:18.87)
     11:28.37 (1:18.03)  12:46.63 (1:18.26)  14:06.32 (1:19.69)  15:26.24 (1:19.92)
     16:44.98 (1:18.74)  18:04.38 (1:19.40)  19:20.56 (1:16.18)                    
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 59.78   8/13/2010 Ryan D Dudzinski, AM                         
              1:03.79  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Durocher, Luke      14 Virginia Swimmin     1:01.32      59.93 AAAA     9  
                  28.55       59.93 (31.38)                                        
  2 Wakefield, Nathan   14 Virginia Swimmin     1:01.52    1:01.15 AAAA     7  
                  29.95     1:01.15 (31.20)                                        
  3 Catron, Ryan        13 Pvs                  1:02.96    1:03.25 AAAA     6  
                  30.27     1:03.25 (32.98)                                        
  4 Lynam, Nicholas     14 MA Zone Team         1:03.42    1:03.28 AAAA     5  
                  30.60     1:03.28 (32.68)                                        
  5 Mackellar, Colin    14 CT                   1:03.74    1:03.44 AAAA     4  
                  30.66     1:03.44 (32.78)                                        
  6 Mills, Colby        13 Virginia Swimmin     1:04.17    1:03.82          3  
                  31.06     1:03.82 (32.76)                                        
  7 Weber, Christopher  14 CT                   1:04.55    1:03.86          2  
                  31.28     1:03.86 (32.58)                                        
 -- O'Connor, Ethan     14 NE                   1:04.29         DQ        
                  30.84          DQ (33.73)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 59.78   8/13/2010 Ryan D Dudzinski, AM                         
              1:03.79  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Durocher, Luke            14 Virginia Swimmin       59.78    1:01.32 qAAAA  
  2 Wakefield, Nathan         14 Virginia Swimmin     1:01.32    1:01.52 qAAAA  
  3 Catron, Ryan              13 Pvs                  1:01.80    1:02.96 qAAAA  
  4 Lynam, Nicholas           14 MA Zone Team         1:02.60    1:03.42 qAAAA  
  5 Mackellar, Colin          14 CT                   1:03.92    1:03.74 qAAAA  
  6 Mills, Colby              13 Virginia Swimmin     1:04.22    1:04.17 q      
  7 O'Connor, Ethan           14 NE                   1:03.98    1:04.29 q      
  8 Weber, Christopher        14 CT                   1:04.87    1:04.55 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kerr, Adam                14 Virginia Swimmin     1:03.79    1:04.65        
 10 Leng, Zachary             14 Metro                1:05.77    1:05.09        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Montes, Julian            14 Virginia Swimmin     1:07.67    1:05.10        
 12 Conway, Sean              14 Pvs                  1:03.55    1:05.17        
 13 Brennan, Ryan             14 MA Zone Team         1:05.35    1:05.40        
 14 Ike, Trey                 13 NI                   1:04.20    1:05.62        
 15 Stephens, Joe             14 Virginia Swimmin     1:06.07    1:05.85        
 16 Fagan, Timothy            14 Metro                1:07.87    1:05.94        
 17 Dorobish, Cole            14 AM                   1:06.86    1:05.95        
 18 Potter, Landon            14 Virginia Swimmin     1:05.50    1:05.99        
 19 Jiang, Michael            14 Metro                1:05.61    1:06.06        
 20 Wong, Daniel              14 Pvs                  1:04.43    1:06.07        
 21 Eddy, Bracken             14 Virginia Swimmin     1:06.53    1:06.09        
 22 Brando, Nick              13 NJS                  1:05.72    1:06.26        
 23 Lorens, Andrew            14 Virginia Swimmin     1:08.67    1:06.28        
 24 Watts, Nathan             14 Pvs                  1:04.34    1:06.58        
 25 Goldberg, Daniel          13 Metro                1:08.14    1:06.69        
 26 Sommers, Aidan            14 AM                   1:04.99    1:06.71        
 27 Schwartz, Andrei          14 Pvs                  1:05.99    1:06.73        
 28 Kretschmar, Graham        14 AM                   1:05.33    1:06.75        
 29 DaCruz, Matthias          13 Virginia Swimmin     1:06.70    1:06.84        
 29 Hodge, Andrew             14 NE                   1:04.70    1:06.84        
 31 Vendetti, Christian       13 NE                   1:05.05    1:06.89        
 32 Handy, Evan               14 Pvs                  1:06.94    1:06.92        
 33 Giang, Edmond             14 NE                   1:06.37    1:07.16        
 33 Daudier, Aidan            14 NE                   1:05.96    1:07.16        
 35 Moore, Iain               14 Virginia Swimmin     1:07.17    1:07.29        
 36 Scheidl, Lukas            14 NJS                  1:06.64    1:07.57        
 37 Kleyer, Maxim             13 Metro                1:07.31    1:07.64        
 38 Wratney, Nathan           14 Pvs                  1:07.80    1:07.90        
 39 Doyle, Connor             14 Virginia Swimmin     1:06.88    1:07.94        
 40 Iosim, Ryan               14 NJS                  1:08.69    1:08.12        
 40 Karayianis, Nick          13 Pvs                  1:08.23    1:08.12        
 42 Miagkov, Ignat            14 Pvs                  1:08.51    1:08.16        
 43 Bredl, Max                14 AM                   1:07.40    1:08.20        
 44 Stukelman, Asher          13 Metro                1:05.13    1:08.28        
 45 O'Brien, Aidan            13 NE                   1:07.68    1:08.34        
 46 Guilinger, John           13 AM                   1:08.34    1:08.41        
 47 Millkey, Nicholas         14 Metro                1:08.09    1:08.42        
 48 Casey-Bolanos, Max        13 Pvs                  1:07.08    1:08.47        
 49 Hicks, Jared              14 MA Zone Team         1:07.09    1:08.55        
 50 Lindner, Jacob            13 Pvs                  1:07.57    1:08.73        
 51 Gruner, Ryan              13 Pvs                  1:07.68    1:08.78        
 52 Blazer, Owen              13 AM                   1:07.95    1:08.92        
 53 Liu, Bryan                14 ADLC                 1:10.34    1:09.07        
 54 Kirsis, Janis             14 Metro                1:07.37    1:09.21        
 55 Settembrine, Nick         14 AM                   1:08.16    1:09.31        
 56 Simoes, Jonathan          14 AM                   1:07.28    1:09.63        
 57 Benson, Andrew            13 NE                   1:08.35    1:09.65        
 58 Jones, Jerry              14 Virginia Swimmin     1:08.15    1:09.89        
 59 Marder, John              14 Pvs                  1:08.68    1:09.97        
 60 Pliuskaitis, Stuart       14 Pvs                  1:08.85    1:10.34        
 61 Rai, Dyaus                13 MA Zone Team         1:08.97    1:10.48        
 62 Matteson, Carter          14 NI                   1:11.87    1:10.97        
 63 Luong, Brian              14 Pvs                  1:08.44    1:11.21        
 64 Wang, Juneau              13 ADLC                 1:12.49    1:12.58        
 -- Obregon, Enrique          13 MA Zone Team         1:07.75         DQ        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:09.02    8/9/2012 Coleman M Stewart, MA                      
                2:17.19  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wakefield, Nathan   14 Virginia Swimmin     2:13.29    2:11.96 AAAA     9  
                  30.22     1:03.29 (33.07)     1:37.83 (34.54)     2:11.96 (34.13)
  2 Durocher, Luke      14 Virginia Swimmin     2:20.77    2:13.23 AAAA     7  
                  31.54     1:05.05 (33.51)     1:39.60 (34.55)     2:13.23 (33.63)
  3 Kerr, Adam          14 Virginia Swimmin     2:16.38    2:14.75 AAAA     6  
                  32.04     1:06.20 (34.16)     1:40.55 (34.35)     2:14.75 (34.20)
  4 Lynam, Nicholas     14 MA Zone Team         2:15.45    2:14.90 AAAA     5  
                  31.93     1:07.10 (35.17)     1:42.06 (34.96)     2:14.90 (32.84)
  5 Conway, Sean        14 Pvs                  2:14.32    2:15.78 AAAA     4  
                  31.98     1:06.14 (34.16)     1:41.45 (35.31)     2:15.78 (34.33)
  6 Catron, Ryan        13 Pvs                  2:14.97    2:17.09 AAAA     3  
                  31.06     1:05.32 (34.26)     1:41.29 (35.97)     2:17.09 (35.80)
  7 Mackellar, Colin    14 CT                   2:19.47    2:18.11          2  
                  32.22     1:07.25 (35.03)     1:43.01 (35.76)     2:18.11 (35.10)
  8 O'Connor, Ethan     14 NE                   2:20.10    2:18.96          1  
                  31.90     1:07.12 (35.22)     1:42.57 (35.45)     2:18.96 (36.39)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:09.02    8/9/2012 Coleman M Stewart, MA                      
                2:17.19  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wakefield, Nathan         14 Virginia Swimmin     2:11.57    2:13.29 qAAAA  
                1:04.79   2:13.29 (1:08.50)                                        
  2 Conway, Sean              14 Pvs                  2:13.52    2:14.32 qAAAA  
                1:05.85   2:14.32 (1:08.47)                                        
  3 Catron, Ryan              13 Pvs                  2:14.39    2:14.97 qAAAA  
                1:05.21   2:14.97 (1:09.76)                                        
  4 Lynam, Nicholas           14 MA Zone Team         2:14.23    2:15.45 qAAAA  
                1:06.74   2:15.45 (1:08.71)                                        
  5 Kerr, Adam                14 Virginia Swimmin     2:16.96    2:16.38 qAAAA  
                1:06.15   2:16.38 (1:10.23)                                        
  6 Mackellar, Colin          14 CT                   2:19.61    2:19.47 q      
                1:09.02   2:19.47 (1:10.45)                                        
  7 O'Connor, Ethan           14 NE                   2:19.71    2:20.10 q      
                1:07.31   2:20.10 (1:12.79)                                        
  8 Durocher, Luke            14 Virginia Swimmin     2:11.10    2:20.77 q      
                1:08.84   2:20.77 (1:11.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leng, Zachary             14 Metro                2:21.99    2:21.05        
                1:08.97   2:21.05 (1:12.08)                                        
 10 Vendetti, Christian       13 NE                   2:18.52    2:21.79        
                1:08.53   2:21.79 (1:13.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hodge, Andrew             14 NE                   2:20.58    2:21.94        
                1:07.97   2:21.94 (1:13.97)                                        
 12 Daudier, Aidan            14 NE                   2:20.60    2:22.05        
                1:09.90   2:22.05 (1:12.15)                                        
 13 Stephens, Joe             14 Virginia Swimmin     2:24.14    2:22.50        
                1:10.30   2:22.50 (1:12.20)                                        
 14 Kretschmar, Graham        14 AM                   2:21.60    2:22.70        
                1:09.75   2:22.70 (1:12.95)                                        
 15 Dorobish, Cole            14 AM                   2:23.11    2:22.76        
                1:09.92   2:22.76 (1:12.84)                                        
 16 Montes, Julian            14 Virginia Swimmin     2:22.29    2:23.02        
                1:10.90   2:23.02 (1:12.12)                                        
 17 Ike, Trey                 13 NI                   2:20.05    2:23.13        
                1:08.28   2:23.13 (1:14.85)                                        
 18 Brennan, Ryan             14 MA Zone Team         2:23.41    2:23.34        
                1:11.26   2:23.34 (1:12.08)                                        
 19 Goldberg, Daniel          13 Metro                2:23.78    2:23.37        
                1:09.70   2:23.37 (1:13.67)                                        
 20 Handy, Evan               14 Pvs                  2:24.96    2:23.43        
                1:10.52   2:23.43 (1:12.91)                                        
 21 Eddy, Bracken             14 Virginia Swimmin     2:22.97    2:23.61        
                1:09.53   2:23.61 (1:14.08)                                        
 22 Moore, Iain               14 Virginia Swimmin     2:23.77    2:23.62        
                1:10.72   2:23.62 (1:12.90)                                        
 23 Cram, Zachary             14 Virginia Swimmin     2:23.62    2:23.92        
                1:11.00   2:23.92 (1:12.92)                                        
 24 Gruner, Ryan              13 Pvs                  2:24.60    2:23.99        
                1:09.95   2:23.99 (1:14.04)                                        
 25 Doyle, Connor             14 Virginia Swimmin     2:22.93    2:24.02        
                1:11.42   2:24.02 (1:12.60)                                        
 26 Karayianis, Nick          13 Pvs                  2:24.99    2:24.13        
                1:09.74   2:24.13 (1:14.39)                                        
 27 Sommers, Aidan            14 AM                   2:22.15    2:24.18        
                1:10.84   2:24.18 (1:13.34)                                        
 28 Fong, Josh                13 MA Zone Team         2:21.91    2:24.21        
                1:10.19   2:24.21 (1:14.02)                                        
 29 Scheidl, Lukas            14 NJS                  2:22.45    2:24.70        
                1:08.75   2:24.70 (1:15.95)                                        
 30 Brando, Nick              13 NJS                  2:23.57    2:24.76        
                1:10.13   2:24.76 (1:14.63)                                        
 31 Potter, Landon            14 Virginia Swimmin     2:24.78    2:24.77        
                1:11.23   2:24.77 (1:13.54)                                        
 32 Lorens, Andrew            14 Virginia Swimmin     2:23.03    2:25.13        
                1:10.67   2:25.13 (1:14.46)                                        
 33 Casey-Bolanos, Max        13 Pvs                  2:21.89    2:25.57        
                1:08.99   2:25.57 (1:16.58)                                        
 34 O'Brien, Aidan            13 NE                   2:24.77    2:25.81        
                1:12.42   2:25.81 (1:13.39)                                        
 35 Stolarski, Andrew         13 Metro                2:24.84    2:25.90        
                1:11.99   2:25.90 (1:13.91)                                        
 36 Stukelman, Asher          13 Metro                2:22.40    2:26.41        
                1:10.52   2:26.41 (1:15.89)                                        
 37 Simoes, Jonathan          14 AM                   2:23.02    2:27.01        
                1:12.34   2:27.01 (1:14.67)                                        
 38 Hicks, Jared              14 MA Zone Team         2:23.96    2:27.33        
                1:10.83   2:27.33 (1:16.50)                                        
 39 Fagan, Timothy            14 Metro                2:24.26    2:27.65        
                1:11.85   2:27.65 (1:15.80)                                        
 40 Kirsis, Janis             14 Metro                2:23.95    2:27.74        
                1:11.26   2:27.74 (1:16.48)                                        
 41 Matteson, Carter          14 NI                   2:32.43    2:28.08        
                1:11.74   2:28.08 (1:16.34)                                        
 -- Weber, Christopher        14 CT                   2:20.56         DQ        
                1:08.16        DQ (1:11.18)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:06.37      8/2002 Jon Roberts-NI, NI                         
                1:11.19  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Chang, Michael      14 Metro                1:08.98    1:07.87 AAAA     9  
                  32.34     1:07.87 (35.53)                                        
  2 Molinaro, Conrad    14 AM                   1:11.92    1:10.23 AAAA     7  
                  33.23     1:10.23 (37.00)                                        
  3 Hunter, Dash        14 CT                   1:10.17    1:10.25 AAAA     6  
                  33.47     1:10.25 (36.78)                                        
  4 Green, Kai          14 Pvs                  1:11.63    1:10.30 AAAA     5  
                  32.81     1:10.30 (37.49)                                        
  5 Mislan, Trevor      14 MA Zone Team         1:11.04    1:10.74 AAAA     4  
                  33.78     1:10.74 (36.96)                                        
  6 Rainer, Lance       14 MA Zone Team         1:11.66    1:10.94 AAAA     3  
                  32.93     1:10.94 (38.01)                                        
  7 Kerr, Adam          14 Virginia Swimmin     1:12.57    1:11.47          2  
                  34.05     1:11.47 (37.42)                                        
  8 Reich, Max          13 NE                   1:12.27    1:12.08          1  
                  34.15     1:12.08 (37.93)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:06.37      8/2002 Jon Roberts-NI, NI                         
                1:11.19  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chang, Michael            14 Metro                1:09.72    1:08.98 qAAAA  
  2 Hunter, Dash              14 CT                   1:10.80    1:10.17 qAAAA  
  3 Mislan, Trevor            14 MA Zone Team         1:11.03    1:11.04 qAAAA  
  4 Green, Kai                14 Pvs                  1:10.44    1:11.63 q      
  5 Rainer, Lance             14 MA Zone Team         1:10.87    1:11.66 q      
  6 Molinaro, Conrad          14 AM                   1:11.50    1:11.92 q      
  7 Reich, Max                13 NE                   1:11.95    1:12.27 q      
  8 Kerr, Adam                14 Virginia Swimmin     1:11.97    1:12.57 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wun, James                14 Metro                1:12.33    1:12.59        
 10 Demers, Kyle              14 Virginia Swimmin     1:10.86    1:13.01        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Verastek, Christopher     14 Virginia Swimmin     1:10.46    1:13.03        
 12 Eddy, Bracken             14 Virginia Swimmin     1:12.28    1:13.17        
 12 Degodny, Eric             13 MA Zone Team         1:14.11    1:13.17        
 14 Schaefer, Joe             13 Pvs                  1:11.84    1:13.57        
 15 Tarczynski, Aleksander    14 Pvs                  1:12.76    1:13.82        
 16 Wieler, Aidan             14 NE                   1:12.52    1:13.90        
 17 Stanton, Aaron            14 Pvs                  1:13.21    1:14.06        
 18 Nagard, Daniel            14 Pvs                  1:14.36    1:14.23        
 19 Kuhlkin, Patrick          14 Pvs                  1:14.28    1:14.27        
 20 Sansiviero, Burke         14 Metro                1:14.30    1:14.64        
 21 O'Brien, Morgan           14 MA Zone Team         1:14.72    1:15.14        
 22 Timme, Will               14 Virginia Swimmin     1:13.41    1:15.20        
 23 Mills, Colby              13 Virginia Swimmin     1:11.90    1:15.24        
 24 Kotlyar, Michael          14 CT                   1:13.94    1:15.25        
 25 Jones, Jerry              14 Virginia Swimmin     1:14.49    1:15.58        
 26 Zachary, Allen            14 Virginia Swimmin     1:11.57    1:15.75        
 27 Chrenko, Alex             13 Metro                1:15.97    1:15.79        
 28 Devore, Luke              14 Pvs                  1:14.60    1:15.85        
 29 Krigeris, Michael         14 NJS                  1:15.97    1:15.87        
 30 Ryu, Justin               14 Metro                1:17.19    1:15.98        
 31 Vincent, Thomas           14 Metro                1:17.89    1:16.43        
 32 Wang, Nathan              13 CT                   1:16.64    1:16.54        
 33 Xia, Luke                 14 Pvs                  1:15.34    1:16.56        
 34 Kirsis, Janis             14 Metro                1:16.96    1:16.61        
 35 Smith, Andrew             14 Pvs                  1:13.50    1:16.63        
 35 Liang, Zichao             13 Pvs                  1:15.21    1:16.63        
 37 Li, Shoonhsin             14 NI                   1:14.83    1:16.71        
 38 Gibson, John              13 Pvs                  1:15.81    1:16.73        
 39 Zhang, Josh               14 Pvs                  1:16.02    1:17.14        
 40 Sharrer, Benjamin         14 Pvs                  1:17.20    1:17.16        
 41 McNab, John               14 CT                   1:16.41    1:17.20        
 42 Doyle, Ben                13 MA Zone Team         1:17.76    1:17.26        
 43 Ritz, Jake                14 CT                   1:15.11    1:17.28        
 44 Wing, Janik               14 MA Zone Team         1:14.08    1:17.29        
 45 Stolarski, Andrew         13 Metro                1:15.57    1:17.41        
 46 Mendley, Steven           14 Pvs                  1:15.65    1:17.50        
 47 Karataev, Temirlan        14 Metro                1:16.25    1:17.70        
 48 Murphy, Matt              13 MA Zone Team         1:16.11    1:17.74        
 49 Garcia, Yahshua           14 Pvs                  1:17.27    1:17.79        
 50 Gabrielian, Leon          14 Pvs                  1:15.52    1:17.93        
 51 Din, Connor               14 Pvs                  1:15.98    1:18.01        
 52 Morris, Liam              13 NJS                  1:17.93    1:18.23        
 53 Walker, TyQuann           13 Metro                1:17.57    1:18.26        
 54 Dorobish, Cole            14 AM                   1:17.44    1:19.02        
 55 Chapman, Thomas           14 NI                   1:18.45    1:19.13        
 56 Desman, Noah              14 Pvs                  1:17.98    1:19.61        
 57 Dwyer, Jimmy              14 Metro                1:17.79    1:19.78        
 58 Melton, Matthew           14 Pvs                  1:17.87    1:19.99        
 59 Wang, Juneau              13 ADLC                 1:21.57    1:22.29        
 60 Liu, Bryan                14 ADLC                 1:22.05    1:22.72        
 -- Iosim, Ryan               14 NJS                  1:15.72         DQ        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:23.95    8/8/2014 Aj Bornstein, CT                           
                2:37.09  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Chang, Michael      14 Metro                2:32.22    2:27.31 AAAA     9  
                  33.36     1:10.83 (37.47)     1:48.61 (37.78)     2:27.31 (38.70)
  2 Hunter, Dash        14 CT                   2:31.61    2:33.56 AAAA     7  
                  34.92     1:13.57 (38.65)     1:53.79 (40.22)     2:33.56 (39.77)
  3 Eddy, Bracken       14 Virginia Swimmin     2:36.81    2:35.67 AAAA     6  
                  34.66     1:14.38 (39.72)     1:54.98 (40.60)     2:35.67 (40.69)
  4 Mislan, Trevor      14 MA Zone Team         2:35.42    2:36.16 AAAA     5  
                  34.68     1:14.74 (40.06)     1:55.67 (40.93)     2:36.16 (40.49)
  5 Degodny, Eric       13 MA Zone Team         2:37.62    2:36.78 AAAA     4  
                  35.01     1:14.65 (39.64)     1:55.42 (40.77)     2:36.78 (41.36)
  6 Demers, Kyle        14 Virginia Swimmin     2:35.78    2:38.75          3  
                  36.21     1:16.05 (39.84)     1:57.70 (41.65)     2:38.75 (41.05)
  7 Kerr, Adam          14 Virginia Swimmin     2:38.17    2:39.51          2  
                  36.46     1:16.90 (40.44)     1:58.14 (41.24)     2:39.51 (41.37)
  8 Verastek, Christop  14 Virginia Swimmin     2:36.35    2:42.51          1  
                  36.00     1:18.71 (42.71)     1:59.48 (40.77)     2:42.51 (43.03)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:23.95    8/8/2014 Aj Bornstein, CT                           
                2:37.09  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hunter, Dash              14 CT                   2:32.21    2:31.61 qAAAA  
                1:13.97   2:31.61 (1:17.64)                                        
  2 Chang, Michael            14 Metro                2:29.09    2:32.22 qAAAA  
                1:12.17   2:32.22 (1:20.05)                                        
  3 Mislan, Trevor            14 MA Zone Team         2:36.08    2:35.42 qAAAA  
                1:13.79   2:35.42 (1:21.63)                                        
  4 Demers, Kyle              14 Virginia Swimmin     2:38.53    2:35.78 qAAAA  
                1:14.78   2:35.78 (1:21.00)                                        
  5 Verastek, Christopher     14 Virginia Swimmin     2:40.06    2:36.35 qAAAA  
                1:16.06   2:36.35 (1:20.29)                                        
  6 Eddy, Bracken             14 Virginia Swimmin     2:39.45    2:36.81 qAAAA  
                1:14.62   2:36.81 (1:22.19)                                        
  7 Degodny, Eric             13 MA Zone Team         2:37.70    2:37.62 q      
                1:14.52   2:37.62 (1:23.10)                                        
  8 Kerr, Adam                14 Virginia Swimmin     2:32.78    2:38.17 q      
                1:17.30   2:38.17 (1:20.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schaefer, Joe             13 Pvs                  2:36.37    2:38.20        
                1:15.34   2:38.20 (1:22.86)                                        
 10 Tarczynski, Aleksander    14 Pvs                  2:37.67    2:38.47        
                1:17.64   2:38.47 (1:20.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Molinaro, Conrad          14 AM                   2:39.73    2:38.48        
                1:17.30   2:38.48 (1:21.18)                                        
 12 Green, Kai                14 Pvs                  2:36.48    2:39.03        
                1:17.00   2:39.03 (1:22.03)                                        
 13 O'Brien, Morgan           14 MA Zone Team         2:38.63    2:39.09        
                1:15.02   2:39.09 (1:24.07)                                        
 14 Timme, Will               14 Virginia Swimmin     2:37.00    2:39.29        
                1:16.92   2:39.29 (1:22.37)                                        
 15 Zachary, Allen            14 Virginia Swimmin     2:35.85    2:39.43        
                1:15.77   2:39.43 (1:23.66)                                        
 16 Reich, Max                13 NE                   2:37.70    2:40.30        
                1:17.00   2:40.30 (1:23.30)                                        
 17 Wun, James                14 Metro                2:39.11    2:41.43        
                1:16.04   2:41.43 (1:25.39)                                        
 18 Nagard, Daniel            14 Pvs                  2:40.45    2:41.63        
                1:17.06   2:41.63 (1:24.57)                                        
 19 Sansiviero, Burke         14 Metro                2:41.89    2:41.68        
                1:17.50   2:41.68 (1:24.18)                                        
 20 Kuhlkin, Patrick          14 Pvs                  2:44.35    2:41.76        
                1:16.76   2:41.76 (1:25.00)                                        
 21 Deweese, Freddie          13 Pvs                  2:45.90    2:41.79        
                1:18.11   2:41.79 (1:23.68)                                        
 22 Sharrer, Benjamin         14 Pvs                  2:41.81    2:42.10        
                1:17.32   2:42.10 (1:24.78)                                        
 23 Gibson, John              13 Pvs                  2:41.23    2:43.10        
                1:17.59   2:43.10 (1:25.51)                                        
 24 Li, Shoonhsin             14 NI                   2:43.38    2:43.56        
                1:18.80   2:43.56 (1:24.76)                                        
 25 Krigeris, Michael         14 NJS                  2:45.06    2:44.45        
                1:17.48   2:44.45 (1:26.97)                                        
 26 Wieler, Aidan             14 NE                   2:39.70    2:44.46        
                1:18.94   2:44.46 (1:25.52)                                        
 27 Kotlyar, Michael          14 CT                   2:41.71    2:44.53        
                1:19.08   2:44.53 (1:25.45)                                        
 28 McNab, John               14 CT                   2:45.97    2:44.90        
                1:19.64   2:44.90 (1:25.26)                                        
 29 Tenpas, Will              14 Pvs                  2:41.93    2:44.93        
                1:19.62   2:44.93 (1:25.31)                                        
 30 Cheng, Jeffrey            14 NJS                  2:46.65    2:45.02        
                1:18.13   2:45.02 (1:26.89)                                        
 31 Devore, Luke              14 Pvs                  2:42.15    2:45.49        
                1:20.48   2:45.49 (1:25.01)                                        
 32 Fong, Josh                13 MA Zone Team         2:42.82    2:46.23        
                1:19.45   2:46.23 (1:26.78)                                        
 33 Miagkov, Ignat            14 Pvs                  2:47.35    2:47.17        
                1:19.97   2:47.17 (1:27.20)                                        
 34 Iosim, Ryan               14 NJS                  2:45.50    2:47.36        
                1:20.93   2:47.36 (1:26.43)                                        
 35 Garcia, Yahshua           14 Pvs                  2:46.58    2:47.66        
                1:21.73   2:47.66 (1:25.93)                                        
 36 Smith, Andrew             14 Pvs                  2:40.55    2:47.90        
                1:19.38   2:47.90 (1:28.52)                                        
 37 Wang, Nathan              13 CT                   2:46.00    2:48.60        
                1:20.05   2:48.60 (1:28.55)                                        
 38 Gabrielian, Leon          14 Pvs                  2:46.28    2:48.61        
                1:21.53   2:48.61 (1:27.08)                                        
 39 Din, Connor               14 Pvs                  2:47.50    2:48.69        
                1:21.47   2:48.69 (1:27.22)                                        
 40 Chapman, Thomas           14 NI                   2:47.15    2:48.90        
                1:21.18   2:48.90 (1:27.72)                                        
 41 Murphy, Matt              13 MA Zone Team         2:47.48    2:49.02        
                1:21.98   2:49.02 (1:27.04)                                        
 42 Morris, Liam              13 NJS                  2:45.78    2:49.21        
                1:21.59   2:49.21 (1:27.62)                                        
 43 Tucker, Chandler          14 Metro                2:47.41    2:49.48        
                1:21.00   2:49.48 (1:28.48)                                        
 43 Ritz, Jake                14 CT                   2:45.40    2:49.48        
                1:21.21   2:49.48 (1:28.27)                                        
 45 Wing, Janik               14 MA Zone Team         2:45.91    2:49.73        
                1:21.99   2:49.73 (1:27.74)                                        
 46 Huleatt, Peter            14 MA Zone Team         2:47.46    2:49.94        
                1:20.39   2:49.94 (1:29.55)                                        
 47 Obregon, Enrique          13 MA Zone Team         2:45.80    2:50.44        
                1:21.27   2:50.44 (1:29.17)                                        
 48 Stolarski, Andrew         13 Metro                2:46.67    2:50.57        
                1:22.36   2:50.57 (1:28.21)                                        
 49 Guilinger, John           13 AM                   3:00.01    2:52.12        
                1:21.87   2:52.12 (1:30.25)                                        
 50 Dwyer, Jimmy              14 Metro                2:46.52    2:53.31        
                1:22.59   2:53.31 (1:30.72)                                        
 -- Xia, Luke                 14 Pvs                  2:42.35         DQ        
                1:17.87        DQ (1:24.34)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 57.84    8/8/2003 Brian Wilson, NJ                             
              1:01.59  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Durocher, Luke      14 Virginia Swimmin       59.98      57.89 AAAA     9  
                  27.16       57.89 (30.73)                                        
  2 Wilburn, Cason      14 Virginia Swimmin       59.09      59.45 AAAA     7  
                  27.81       59.45 (31.64)                                        
  3 Calder, Danny       14 Pvs                  1:00.92      59.72 AAAA     6  
                  28.17       59.72 (31.55)                                        
  4 Wakefield, Nathan   14 Virginia Swimmin     1:00.63    1:00.28 AAAA     5  
                  28.03     1:00.28 (32.25)                                        
  5 Talati, Nick        14 Virginia Swimmin     1:00.66    1:00.35 AAAA     4  
                  28.24     1:00.35 (32.11)                                        
  6 Zachary, Allen      14 Virginia Swimmin     1:00.66    1:00.79 AAAA     3  
                  28.08     1:00.79 (32.71)                                        
  7 Goldblatt, Leo      13 Pvs                  1:01.85    1:01.57 AAAA     2  
                  28.96     1:01.57 (32.61)                                        
  8 Vahiny, Jeffrey     14 Pvs                  1:02.06    1:02.19          1  
                  29.15     1:02.19 (33.04)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 57.84    8/8/2003 Brian Wilson, NJ                             
              1:01.59  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wilburn, Cason            14 Virginia Swimmin       59.89      59.09 qAAAA  
  2 Durocher, Luke            14 Virginia Swimmin       57.89      59.98 qAAAA  
  3 Wakefield, Nathan         14 Virginia Swimmin       59.37    1:00.63 qAAAA  
  4 Talati, Nick              14 Virginia Swimmin     1:01.14    1:00.66 qAAAA  
  4 Zachary, Allen            14 Virginia Swimmin       59.84    1:00.66 qAAAA  
  6 Calder, Danny             14 Pvs                    59.88    1:00.92 qAAAA  
  7 Goldblatt, Leo            13 Pvs                  1:01.54    1:01.85 q      
  8 Vahiny, Jeffrey           14 Pvs                  1:02.47    1:02.06 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Li, Shoonhsin             14 NI                   1:05.82    1:02.15        
 10 Porges, Dylan             14 Metro                1:04.07    1:02.21        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dorobish, Cole            14 AM                   1:03.94    1:02.37        
 12 Montes, Julian            14 Virginia Swimmin     1:02.42    1:02.45        
 13 Chung, Colby              14 Pvs                  1:03.46    1:02.59        
 14 Giang, Edmond             14 NE                   1:02.50    1:02.62        
 15 Lashua, Matt/Matthew      14 NE                   1:03.39    1:02.64        
 16 Olhasso, Nathan           14 MA Zone Team         1:04.14    1:02.98        
 17 Bayler, Zachary           13 Pvs                  1:01.62    1:03.00        
 18 Lorens, Andrew            14 Virginia Swimmin     1:04.29    1:03.13        
 19 Simpson, Tyler            13 Metro                1:04.00    1:03.25        
 20 DallaValle, Christopher   14 Virginia Swimmin     1:05.83    1:03.38        
 21 Li, Alan                  14 Pvs                  1:03.67    1:03.58        
 22 Fagan, Timothy            14 Metro                1:04.67    1:03.67        
 23 Luong, Brian              14 Pvs                  1:02.98    1:03.76        
 24 Chang, Michael            14 Metro                1:04.11    1:03.80        
 25 DaCruz, Matthias          13 Virginia Swimmin     1:04.97    1:03.86        
 26 Neff, Alex                13 Virginia Swimmin     1:03.89    1:03.87        
 27 Xu, Rory                  14 NJS                  1:03.57    1:04.00        
 28 Morales, Diego            14 Pvs                  1:03.95    1:04.01        
 29 Handy, Evan               14 Pvs                  1:05.09    1:04.08        
 29 Mills, Colby              13 Virginia Swimmin     1:05.27    1:04.08        
 31 Devore, Luke              14 Pvs                  1:04.43    1:04.23        
 32 Desman, Noah              14 Pvs                  1:03.44    1:04.27        
 33 Stanton, Aaron            14 Pvs                  1:03.94    1:04.29        
 34 Ryu, Justin               14 Metro                1:04.99    1:04.33        
 35 Wing, Janik               14 MA Zone Team         1:03.58    1:04.34        
 36 Colson, Alex              14 Pvs                  1:03.85    1:04.35        
 37 Jones, Jerry              14 Virginia Swimmin     1:03.90    1:04.38        
 38 Potter, Landon            14 Virginia Swimmin     1:04.50    1:04.50        
 39 Fong, Josh                13 MA Zone Team         1:04.25    1:04.67        
 39 Kim, Jisu                 14 Pvs                  1:03.58    1:04.67        
 41 O'Donnell, Bobby          14 Pvs                  1:04.89    1:04.71        
 42 Green, Kai                14 Pvs                  1:02.99    1:04.72        
 43 Ho, Kevin                 14 Pvs                  1:05.19    1:04.82        
 44 Hinz, Ethan               14 MA Zone Team         1:05.12    1:04.94        
 45 O'Connor, Ethan           14 NE                   1:04.54    1:05.02        
 46 Millkey, Nicholas         14 Metro                1:05.70    1:05.12        
 47 Blazer, Owen              13 AM                   1:05.27    1:05.14        
 48 Kirsis, Janis             14 Metro                1:03.95    1:05.17        
 49 Owens, Mark               13 Metro                1:06.02    1:05.19        
 50 Jacome, Sebastian         14 Pvs                  1:04.68    1:05.31        
 51 Barnard, Stephen          14 MA Zone Team         1:06.04    1:05.34        
 52 Stukelman, Asher          13 Metro                1:04.82    1:05.51        
 52 McBride, Jake             14 NJS                  1:05.54    1:05.51        
 54 Stephens, Joe             14 Virginia Swimmin     1:03.74    1:05.56        
 55 Maziarz, Dylan            14 MA Zone Team         1:05.94    1:05.59        
 56 Gabrielian, Leon          14 Pvs                  1:04.54    1:05.64        
 57 Casey-Bolanos, Max        13 Pvs                  1:04.64    1:05.66        
 58 Vendetti, Christian       13 NE                   1:05.22    1:05.74        
 59 Wang, Daniel              14 Pvs                  1:03.04    1:05.90        
 59 Wong, Daniel              14 Pvs                  1:05.02    1:05.90        
 61 Lindner, Jacob            13 Pvs                  1:05.38    1:05.94        
 62 Scheidl, Lukas            14 NJS                  1:05.31    1:06.41        
 63 Smith, Andrew             14 Pvs                  1:03.83    1:06.42        
 64 Karataev, Temirlan        14 Metro                1:05.11    1:06.55        
 65 Garcia, Yahshua           14 Pvs                  1:06.06    1:06.60        
 66 Eaton, Will               14 NI                   1:09.20    1:06.75        
 67 Mihailescu, Petru         13 AM                   1:05.72    1:06.80        
 68 Lynam, Nicholas           14 MA Zone Team         1:05.99    1:06.82        
 69 Bresnahan, Shane          14 CT                   1:05.88    1:07.00        
 70 Giardinelli, Josh         14 Metro                1:05.14    1:07.13        
 71 Brzozowski, Brenden       14 AM                   1:06.05    1:07.14        
 72 Swartwout, William        13 Metro                1:04.69    1:07.26        
 73 Mackellar, Colin          14 CT                   1:05.53    1:07.56        
 74 Stolarski, Andrew         13 Metro                1:04.93    1:07.74        
 75 Hodge, Andrew             14 NE                   1:03.02    1:07.91        
 -- Daudier, Aidan            14 NE                   1:05.12         DQ        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:09.68      8/2001 J.B. Walsh-VA, VA                          
                2:16.99  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Durocher, Luke      14 Virginia Swimmin     2:11.78    2:11.69 AAAA     9  
                  27.64     1:00.09 (32.45)     1:34.49 (34.40)     2:11.69 (37.20)
  2 Kapusta, Adam       14 Metro                2:13.06    2:12.90 AAAA     7  
                  29.32     1:03.15 (33.83)     1:38.07 (34.92)     2:12.90 (34.83)
  3 Talati, Nick        14 Virginia Swimmin     2:16.65    2:14.47 AAAA     6  
                  30.17     1:04.38 (34.21)     1:39.48 (35.10)     2:14.47 (34.99)
  4 Wakefield, Nathan   14 Virginia Swimmin     2:16.37    2:15.28 AAAA     5  
                  29.22     1:03.86 (34.64)     1:39.59 (35.73)     2:15.28 (35.69)
  5 Calder, Danny       14 Pvs                  2:16.08    2:16.14 AAAA     4  
                  30.83     1:05.22 (34.39)     1:40.85 (35.63)     2:16.14 (35.29)
  6 Goldblatt, Leo      13 Pvs                  2:18.54    2:18.46          3  
                  30.85     1:07.19 (36.34)     1:43.06 (35.87)     2:18.46 (35.40)
  7 Jacome, Sebastian   14 Pvs                  2:18.54    2:18.93          2  
                  30.99     1:06.00 (35.01)     1:42.20 (36.20)     2:18.93 (36.73)
  8 Minickiello, Antho  13 NE                   2:17.33    2:19.41          1  
                  30.74     1:06.52 (35.78)     1:42.95 (36.43)     2:19.41 (36.46)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:09.68      8/2001 J.B. Walsh-VA, VA                          
                2:16.99  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Durocher, Luke            14 Virginia Swimmin     2:11.39    2:11.78 qAAAA  
                1:01.45   2:11.78 (1:10.33)                                        
  2 Kapusta, Adam             14 Metro                2:13.67    2:13.06 qAAAA  
                1:03.80   2:13.06 (1:09.26)                                        
  3 Calder, Danny             14 Pvs                  2:13.73    2:16.08 qAAAA  
                1:05.32   2:16.08 (1:10.76)                                        
  4 Wakefield, Nathan         14 Virginia Swimmin     2:13.72    2:16.37 qAAAA  
                1:04.59   2:16.37 (1:11.78)                                        
  5 Talati, Nick              14 Virginia Swimmin     2:15.73    2:16.65 qAAAA  
                1:05.51   2:16.65 (1:11.14)                                        
  6 Minickiello, Anthony      13 NE                   2:16.55    2:17.33 q      
                1:04.21   2:17.33 (1:13.12)                                        
  7 Jacome, Sebastian         14 Pvs                  2:17.40    2:18.54 q      
                1:06.61   2:18.54 (1:11.93)                                        
  7 Goldblatt, Leo            13 Pvs                  2:16.38    2:18.54 q      
                1:05.82   2:18.54 (1:12.72)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bayler, Zachary           13 Pvs                  2:15.95    2:18.66        
                1:06.14   2:18.66 (1:12.52)                                        
 10 Colson, Alex              14 Pvs                  2:19.26    2:18.79        
                1:06.31   2:18.79 (1:12.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Li, Shoonhsin             14 NI                   2:16.49    2:19.38        
                1:04.97   2:19.38 (1:14.41)                                        
 12 Simpson, Tyler            13 Metro                2:24.23    2:19.49        
                1:06.58   2:19.49 (1:12.91)                                        
 13 Neff, Alex                13 Virginia Swimmin     2:16.49    2:20.08        
                1:06.79   2:20.08 (1:13.29)                                        
 14 DallaValle, Christopher   14 Virginia Swimmin     2:19.55    2:20.10        
                1:08.71   2:20.10 (1:11.39)                                        
 15 Chung, Colby              14 Pvs                  2:16.91    2:20.15        
                1:05.99   2:20.15 (1:14.16)                                        
 16 Vahiny, Jeffrey           14 Pvs                  2:23.08    2:21.85        
                1:08.29   2:21.85 (1:13.56)                                        
 17 Potter, Landon            14 Virginia Swimmin     2:22.67    2:22.35        
                1:07.57   2:22.35 (1:14.78)                                        
 18 Porges, Dylan             14 Metro                2:26.40    2:22.61        
                1:07.32   2:22.61 (1:15.29)                                        
 19 Fong, Josh                13 MA Zone Team         2:20.71    2:23.14        
                1:07.98   2:23.14 (1:15.16)                                        
 20 Dorobish, Cole            14 AM                   2:25.32    2:23.26        
                1:08.65   2:23.26 (1:14.61)                                        
 21 Lashua, Matt/Matthew      14 NE                   2:21.93    2:23.51        
                1:05.83   2:23.51 (1:17.68)                                        
 22 Mahler, Adam              14 MA Zone Team         2:19.35    2:23.77        
                1:07.11   2:23.77 (1:16.66)                                        
 23 Olhasso, Nathan           14 MA Zone Team         2:25.43    2:24.15        
                1:07.95   2:24.15 (1:16.20)                                        
 24 Hinz, Ethan               14 MA Zone Team         2:23.12    2:24.57        
                1:09.94   2:24.57 (1:14.63)                                        
 25 Sharrer, Benjamin         14 Pvs                  2:24.03    2:24.71        
                1:09.40   2:24.71 (1:15.31)                                        
 26 Bresnahan, Shane          14 CT                   2:25.69    2:24.95        
                1:09.49   2:24.95 (1:15.46)                                        
 27 Scheidl, Lukas            14 NJS                  2:25.59    2:25.40        
                1:08.12   2:25.40 (1:17.28)                                        
 28 Ho, Kevin                 14 Pvs                  2:25.53    2:25.53        
                1:08.53   2:25.53 (1:17.00)                                        
 29 Giang, Edmond             14 NE                   2:20.06    2:25.63        
                1:07.14   2:25.63 (1:18.49)                                        
 30 Kretschmar, Graham        14 AM                   2:26.78    2:25.74        
                1:09.28   2:25.74 (1:16.46)                                        
 31 Montes, Julian            14 Virginia Swimmin     2:22.57    2:25.97        
                1:09.16   2:25.97 (1:16.81)                                        
 32 Ryu, Justin               14 Metro                2:25.82    2:26.13        
                1:06.76   2:26.13 (1:19.37)                                        
 33 Schweitzer, Frank         13 Pvs                  2:24.84    2:26.72        
                1:09.08   2:26.72 (1:17.64)                                        
 34 Devore, Luke              14 Pvs                  2:24.40    2:27.03        
                1:12.00   2:27.03 (1:15.03)                                        
 35 Vendetti, Christian       13 NE                   2:23.57    2:27.27        
                1:06.22   2:27.27 (1:21.05)                                        
 36 Pliuskaitis, Stuart       14 Pvs                  2:26.54    2:27.48        
                1:07.84   2:27.48 (1:19.64)                                        
 37 Maziarz, Dylan            14 MA Zone Team         2:25.30    2:27.54        
                1:12.12   2:27.54 (1:15.42)                                        
 38 Stoski, Michael           14 Metro                2:24.26    2:27.75        
                1:10.93   2:27.75 (1:16.82)                                        
 39 Luong, Brian              14 Pvs                  2:22.17    2:28.49        
                1:11.05   2:28.49 (1:17.44)                                        
 40 Smith, Andrew             14 Pvs                  2:20.95    2:28.68        
                1:10.46   2:28.68 (1:18.22)                                        
 41 Amatruda, Logan           13 Virginia Swimmin     2:26.09    2:31.75        
                1:11.33   2:31.75 (1:20.42)                                        
 42 Stolarski, Andrew         13 Metro                2:25.84    2:33.18        
                1:09.22   2:33.18 (1:23.96)                                        
 43 Swartwout, William        13 Metro                2:26.79    2:33.78        
                1:13.84   2:33.78 (1:19.94)                                        
 44 Eaton, Will               14 NI                   2:37.13    2:34.06        
                1:12.00   2:34.06 (1:22.06)                                        
 45 Kiesewetter, Ted          13 NE                   2:25.52    2:34.85        
                1:11.68   2:34.85 (1:23.17)                                        
 46 Carroll, Brennan          14 CT                   2:38.42    2:36.86        
                1:14.65   2:36.86 (1:22.21)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:10.06      8/2002 Jon Roberts-NI, NI                         
                2:20.29  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Durocher, Luke      14 Virginia Swimmin     2:17.90    2:13.46 AAAA     9  
                  26.84       59.82 (32.98)     1:40.52 (40.70)     2:13.46 (32.94)
  2 Chang, Michael      14 Metro                2:15.70    2:15.60 AAAA     7  
                  29.26     1:05.14 (35.88)     1:42.95 (37.81)     2:15.60 (32.65)
  3 Mills, Colby        13 Virginia Swimmin     2:17.47    2:16.68 AAAA     6  
                  29.49     1:03.07 (33.58)     1:45.48 (42.41)     2:16.68 (31.20)
  4 Talati, Nick        14 Virginia Swimmin     2:18.35    2:17.61 AAAA     5  
                  29.04     1:04.86 (35.82)     1:46.39 (41.53)     2:17.61 (31.22)
  5 Kerr, Adam          14 Virginia Swimmin     2:19.70    2:17.84 AAAA     4  
                  31.32     1:05.39 (34.07)     1:46.29 (40.90)     2:17.84 (31.55)
  6 Conway, Sean        14 Pvs                  2:18.73    2:18.17 AAAA     3  
                  29.27     1:05.32 (36.05)     1:46.65 (41.33)     2:18.17 (31.52)
  7 Lorens, Andrew      14 Virginia Swimmin     2:20.11    2:20.47          2  
                  29.59     1:04.71 (35.12)     1:47.35 (42.64)     2:20.47 (33.12)
  8 Watts, Nathan       14 Pvs                  2:19.86    2:21.14          1  
                  29.15     1:05.26 (36.11)     1:48.48 (43.22)     2:21.14 (32.66)
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:10.06      8/2002 Jon Roberts-NI, NI                         
                2:20.29  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chang, Michael            14 Metro                2:16.04    2:15.70 qAAAA  
                1:06.65   2:15.70 (1:09.05)                                        
  2 Mills, Colby              13 Virginia Swimmin     2:19.77    2:17.47 qAAAA  
                1:04.00   2:17.47 (1:13.47)                                        
  3 Durocher, Luke            14 Virginia Swimmin     2:12.85    2:17.90 qAAAA  
                1:05.35   2:17.90 (1:12.55)                                        
  4 Talati, Nick              14 Virginia Swimmin     2:17.84    2:18.35 qAAAA  
                1:04.21   2:18.35 (1:14.14)                                        
  5 Conway, Sean              14 Pvs                  2:18.94    2:18.73 qAAAA  
                1:05.89   2:18.73 (1:12.84)                                        
  6 Kerr, Adam                14 Virginia Swimmin     2:20.82    2:19.70 qAAAA  
                1:06.18   2:19.70 (1:13.52)                                        
  7 Watts, Nathan             14 Pvs                  2:18.39    2:19.86 qAAAA  
                1:04.92   2:19.86 (1:14.94)                                        
  8 Lorens, Andrew            14 Virginia Swimmin     2:18.89    2:20.11 qAAAA  
                1:04.54   2:20.11 (1:15.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Faikish, Sean             13 MA Zone Team         2:20.72    2:20.14 AAAA   
                1:05.64   2:20.14 (1:14.50)                                        
 10 Li, Shoonhsin             14 NI                   2:21.14    2:20.57        
                1:06.01   2:20.57 (1:14.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Molinaro, Conrad          14 AM                   2:20.79    2:21.34        
                1:08.88   2:21.34 (1:12.46)                                        
 12 Degodny, Eric             13 MA Zone Team         2:24.29    2:22.07        
                1:08.13   2:22.07 (1:13.94)                                        
 13 Catron, Ryan              13 Pvs                  2:17.94    2:22.50        
                1:06.77   2:22.50 (1:15.73)                                        
 14 Lashua, Matt/Matthew      14 NE                   2:25.05    2:22.91        
                1:07.01   2:22.91 (1:15.90)                                        
 15 Simpson, Tyler            13 Metro                2:25.27    2:23.13        
                1:08.04   2:23.13 (1:15.09)                                        
 16 Wieler, Aidan             14 NE                   2:25.39    2:23.63        
                1:07.73   2:23.63 (1:15.90)                                        
 17 Fong, Josh                13 MA Zone Team         2:25.59    2:24.42        
                1:07.94   2:24.42 (1:16.48)                                        
 18 Din, Connor               14 Pvs                  2:24.63    2:24.62        
                1:09.90   2:24.62 (1:14.72)                                        
 19 Eddy, Bracken             14 Virginia Swimmin     2:23.92    2:24.77        
                1:08.30   2:24.77 (1:16.47)                                        
 20 Vendetti, Christian       13 NE                   2:22.08    2:24.88        
                1:05.72   2:24.88 (1:19.16)                                        
 21 Ryu, Justin               14 Metro                2:25.48    2:24.95        
                1:07.48   2:24.95 (1:17.47)                                        
 22 Lindner, Jacob            13 Pvs                  2:24.86    2:25.48        
                1:07.82   2:25.48 (1:17.66)                                        
 23 Sharrer, Benjamin         14 Pvs                  2:23.93    2:25.66        
                1:09.61   2:25.66 (1:16.05)                                        
 24 Maziarz, Dylan            14 MA Zone Team         2:24.35    2:25.71        
                1:09.77   2:25.71 (1:15.94)                                        
 25 Vahiny, Jeffrey           14 Pvs                  2:25.54    2:25.74        
                1:08.94   2:25.74 (1:16.80)                                        
 26 Ike, Trey                 13 NI                   2:23.37    2:25.99        
                1:06.25   2:25.99 (1:19.74)                                        
 27 Timme, Will               14 Virginia Swimmin     2:23.79    2:26.24        
                1:10.66   2:26.24 (1:15.58)                                        
 28 Sommers, Aidan            14 AM                   2:25.23    2:26.65        
                1:09.60   2:26.65 (1:17.05)                                        
 29 Chung, Colby              14 Pvs                  2:24.79    2:26.75        
                1:08.63   2:26.75 (1:18.12)                                        
 30 Cram, Zachary             14 Virginia Swimmin     2:24.09    2:26.95        
                1:09.30   2:26.95 (1:17.65)                                        
 31 Zachary, Allen            14 Virginia Swimmin     2:21.29    2:27.10        
                1:09.85   2:27.10 (1:17.25)                                        
 32 Hunter, Dash              14 CT                   2:33.47    2:28.24        
                1:14.85   2:28.24 (1:13.39)                                        
 33 Stanton, Aaron            14 Pvs                  2:24.98    2:28.56        
                1:10.44   2:28.56 (1:18.12)                                        
 34 Stukelman, Asher          13 Metro                2:23.16    2:28.84        
                1:08.63   2:28.84 (1:20.21)                                        
 35 O'Brien, Aidan            13 NE                   2:25.18    2:29.12        
                1:11.40   2:29.12 (1:17.72)                                        
 36 Liu, Bryan                14 ADLC                 2:32.08    2:29.45        
                1:10.88   2:29.45 (1:18.57)                                        
 37 Brando, Nick              13 NJS                  2:29.23    2:29.84        
                1:08.34   2:29.84 (1:21.50)                                        
 38 Calder, Danny             14 Pvs                  2:21.63    2:30.10        
                1:08.30   2:30.10 (1:21.80)                                        
 39 Wang, Daniel              14 Pvs                  2:24.76    2:30.50        
                1:10.46   2:30.50 (1:20.04)                                        
 40 Tang, Brendan             14 NJS                  2:31.44    2:30.60        
                1:10.46   2:30.60 (1:20.14)                                        
 41 Daudier, Aidan            14 NE                   2:23.81    2:30.88        
                1:10.36   2:30.88 (1:20.52)                                        
 42 Karataev, Temirlan        14 Metro                2:24.05    2:33.51        
                1:14.03   2:33.51 (1:19.48)                                        
 43 Wang, Juneau              13 ADLC                 2:32.87    2:33.82        
                1:13.16   2:33.82 (1:20.66)                                        
 44 Ritz, Jake                14 CT                   2:32.07    2:35.97        
                1:17.11   2:35.97 (1:18.86)                                        
 -- Schaefer, Joe             13 Pvs                  2:24.60         DQ        
                1:10.33        DQ (1:20.21)                                        
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 4:38.85      8/2002 Jon Roberts-NI, NI                         
                4:57.89  AAAA
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Durocher, Luke      14 Virginia Swimmin     4:53.37    4:47.38 AAAA     9  
                  28.78     1:02.90 (34.12)     1:39.90 (37.00)     2:16.77 (36.87)
        2:59.67 (42.90)     3:42.16 (42.49)     4:14.88 (32.72)     4:47.38 (32.50)
  2 Kerr, Adam          14 Virginia Swimmin     4:53.86    4:49.43 AAAA     7  
                  31.67     1:07.59 (35.92)     1:44.40 (36.81)     2:20.49 (36.09)
        3:03.13 (42.64)     3:44.97 (41.84)     4:17.32 (32.35)     4:49.43 (32.11)
  3 Talati, Nick        14 Virginia Swimmin     4:51.85    4:49.53 AAAA     6  
                  29.48     1:03.83 (34.35)     1:41.01 (37.18)     2:18.24 (37.23)
        3:01.51 (43.27)     3:45.11 (43.60)     4:17.56 (32.45)     4:49.53 (31.97)
  4 Watts, Nathan       14 Pvs                  4:55.68    4:53.04 AAAA     5  
                  29.93     1:04.62 (34.69)     1:40.88 (36.26)     2:18.64 (37.76)
        3:02.75 (44.11)     3:47.83 (45.08)     4:21.56 (33.73)     4:53.04 (31.48)
  5 Kapusta, Adam       14 Metro                4:53.85    4:53.06 AAAA     4  
                  29.88     1:04.74 (34.86)     1:41.90 (37.16)     2:19.36 (37.46)
        3:02.56 (43.20)     3:47.01 (44.45)     4:20.90 (33.89)     4:53.06 (32.16)
  6 Degodny, Eric       13 MA Zone Team         5:00.16    4:55.50 AAAA     3  
                  30.69     1:05.19 (34.50)     1:44.91 (39.72)     2:23.87 (38.96)
        3:05.12 (41.25)     3:47.57 (42.45)     4:21.33 (33.76)     4:55.50 (34.17)
  7 Faikish, Sean       13 MA Zone Team         4:59.48    4:59.24          2  
                  29.68     1:05.00 (35.32)     1:42.69 (37.69)     2:20.82 (38.13)
        3:04.59 (43.77)     3:49.05 (44.46)     4:24.06 (35.01)     4:59.24 (35.18)
  8 Li, Shoonhsin       14 NI                   4:59.92    4:59.62          1  
                  30.00     1:05.09 (35.09)     1:43.96 (38.87)     2:22.66 (38.70)
        3:05.00 (42.34)     3:49.21 (44.21)     4:23.91 (34.70)     4:59.62 (35.71)
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 4:38.85      8/2002 Jon Roberts-NI, NI                         
                4:57.89  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Talati, Nick              14 Virginia Swimmin     4:56.50    4:51.85 qAAAA  
                1:06.24   2:20.95 (1:14.71)   3:46.18 (1:25.23)   4:51.85 (1:05.67)
  2 Durocher, Luke            14 Virginia Swimmin     4:46.81    4:53.37 qAAAA  
                1:05.96   2:20.74 (1:14.78)   3:47.57 (1:26.83)   4:53.37 (1:05.80)
  3 Kapusta, Adam             14 Metro                4:50.63    4:53.85 qAAAA  
                1:05.20   2:19.65 (1:14.45)   3:48.44 (1:28.79)   4:53.85 (1:05.41)
  4 Kerr, Adam                14 Virginia Swimmin     4:47.26    4:53.86 qAAAA  
                1:08.30   2:21.00 (1:12.70)   3:46.05 (1:25.05)   4:53.86 (1:07.81)
  5 Watts, Nathan             14 Pvs                  4:54.69    4:55.68 qAAAA  
                1:06.45   2:21.05 (1:14.60)   3:49.42 (1:28.37)   4:55.68 (1:06.26)
  6 Faikish, Sean             13 MA Zone Team         4:58.95    4:59.48 q      
                1:06.21   2:21.99 (1:15.78)   3:50.88 (1:28.89)   4:59.48 (1:08.60)
  7 Li, Shoonhsin             14 NI                   5:06.54    4:59.92 q      
                1:05.40   2:23.82 (1:18.42)   3:50.86 (1:27.04)   4:59.92 (1:09.06)
  8 Degodny, Eric             13 MA Zone Team         5:01.94    5:00.16 q      
                1:07.47   2:28.83 (1:21.36)   3:51.34 (1:22.51)   5:00.16 (1:08.82)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chang, Michael            14 Metro                5:01.59    5:00.38        
                1:07.76   2:26.13 (1:18.37)   3:48.50 (1:22.37)   5:00.38 (1:11.88)
 10 Devore, Luke              14 Pvs                  4:58.74    5:01.93        
                1:08.64   2:27.32 (1:18.68)   3:55.23 (1:27.91)   5:01.93 (1:06.70)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lashua, Matt/Matthew      14 NE                   5:02.90    5:02.13        
                1:06.02   2:24.83 (1:18.81)   3:55.13 (1:30.30)   5:02.13 (1:07.00)
 12 Colson, Alex              14 Pvs                  5:03.88    5:02.79        
                1:07.42   2:25.29 (1:17.87)   3:53.74 (1:28.45)   5:02.79 (1:09.05)
 13 Lynam, Nicholas           14 MA Zone Team         5:05.16    5:03.08        
                1:10.27   2:23.02 (1:12.75)   3:58.17 (1:35.15)   5:03.08 (1:04.91)
 14 Fong, Josh                13 MA Zone Team         4:58.68    5:03.40        
                1:08.97   2:26.25 (1:17.28)   3:54.93 (1:28.68)   5:03.40 (1:08.47)
 15 Amatruda, Logan           13 Virginia Swimmin     5:05.85    5:04.06        
                1:11.68   2:31.93 (1:20.25)   3:59.19 (1:27.26)   5:04.06 (1:04.87)
 16 Simpson, Tyler            13 Metro                5:07.98    5:04.07        
                1:06.52   2:25.23 (1:18.71)   3:55.07 (1:29.84)   5:04.07 (1:09.00)
 17 Sharrer, Benjamin         14 Pvs                  5:03.13    5:04.99        
                1:09.12   2:27.26 (1:18.14)   3:55.12 (1:27.86)   5:04.99 (1:09.87)
 18 Timme, Will               14 Virginia Swimmin     5:05.74    5:05.21        
                1:10.98   2:30.24 (1:19.26)   3:55.86 (1:25.62)   5:05.21 (1:09.35)
 19 Minickiello, Anthony      13 NE                   4:57.19    5:05.52        
                1:08.21   2:26.63 (1:18.42)   3:59.74 (1:33.11)   5:05.52 (1:05.78)
 20 Marshall, Fletcher        13 Virginia Swimmin     5:07.86    5:07.08        
                1:10.71   2:27.37 (1:16.66)   4:00.80 (1:33.43)   5:07.08 (1:06.28)
 21 Daudier, Aidan            14 NE                   5:08.37    5:07.13        
                1:08.16   2:26.06 (1:17.90)   3:57.10 (1:31.04)   5:07.13 (1:10.03)
 22 Vahiny, Jeffrey           14 Pvs                  5:07.51    5:07.23        
                1:07.74   2:29.34 (1:21.60)   3:59.32 (1:29.98)   5:07.23 (1:07.91)
 23 Ho, Kevin                 14 Pvs                  5:06.93    5:07.38        
                1:06.81   2:27.35 (1:20.54)   3:58.54 (1:31.19)   5:07.38 (1:08.84)
 24 Vendetti, Christian       13 NE                   5:01.25    5:07.78        
                1:06.63   2:24.50 (1:17.87)   3:56.59 (1:32.09)   5:07.78 (1:11.19)
 25 Goldblatt, Leo            13 Pvs                  5:04.68    5:08.52        
                1:07.91   2:27.17 (1:19.26)   4:01.27 (1:34.10)   5:08.52 (1:07.25)
 26 Iosim, Ryan               14 NJS                  5:25.35    5:08.95        
                1:07.94   2:28.70 (1:20.76)   3:59.28 (1:30.58)   5:08.95 (1:09.67)
 27 Green, Kai                14 Pvs                  5:08.71    5:09.09        
                1:06.50   2:30.99 (1:24.49)   4:00.63 (1:29.64)   5:09.09 (1:08.46)
 28 Maziarz, Dylan            14 MA Zone Team         5:06.32    5:09.19        
                1:08.47   2:29.70 (1:21.23)   4:00.07 (1:30.37)   5:09.19 (1:09.12)
 29 Eddy, Bracken             14 Virginia Swimmin     5:10.13    5:09.23        
                1:09.28   2:31.17 (1:21.89)   3:57.97 (1:26.80)   5:09.23 (1:11.26)
 30 Pliuskaitis, Stuart       14 Pvs                  5:09.91    5:09.25        
                1:08.20   2:27.38 (1:19.18)   4:00.72 (1:33.34)   5:09.25 (1:08.53)
 31 O'Brien, Aidan            13 NE                   5:09.18    5:11.44        
                1:11.99   2:31.33 (1:19.34)   4:03.07 (1:31.74)   5:11.44 (1:08.37)
 32 Moran, Conor              14 NE                   5:07.95    5:11.57        
                1:10.82   2:30.35 (1:19.53)   4:04.77 (1:34.42)   5:11.57 (1:06.80)
 33 Ryu, Justin               14 Metro                5:05.96    5:11.95        
                1:06.24   2:26.65 (1:20.41)   3:57.48 (1:30.83)   5:11.95 (1:14.47)
 34 Sommers, Aidan            14 AM                   5:14.04    5:13.82        
                1:08.39   2:29.93 (1:21.54)   4:04.07 (1:34.14)   5:13.82 (1:09.75)
 35 Hunter, Dash              14 CT                   5:19.32    5:13.83        
                1:13.47   2:41.58 (1:28.11)   4:04.25 (1:22.67)   5:13.83 (1:09.58)
 36 Smith, Andrew             14 Pvs                  5:04.76    5:13.89        
                1:08.99   2:31.73 (1:22.74)   3:59.92 (1:28.19)   5:13.89 (1:13.97)
 37 Stukelman, Asher          13 Metro                5:04.33    5:15.24        
                1:10.79   2:30.64 (1:19.85)   4:05.01 (1:34.37)   5:15.24 (1:10.23)
 38 Hodge, Andrew             14 NE                   5:03.36    5:16.18        
                1:08.49   2:26.71 (1:18.22)   4:04.66 (1:37.95)   5:16.18 (1:11.52)
 39 Luong, Brian              14 Pvs                  5:07.01    5:16.27        
                1:08.85   2:31.38 (1:22.53)   4:05.46 (1:34.08)   5:16.27 (1:10.81)
 40 Lindner, Jacob            13 Pvs                  5:04.68    5:16.66        
                1:09.37   2:30.56 (1:21.19)   4:04.60 (1:34.04)   5:16.66 (1:12.06)
 41 Stolarski, Andrew         13 Metro                5:05.86    5:18.72        
                1:09.15   2:31.10 (1:21.95)   4:04.89 (1:33.79)   5:18.72 (1:13.83)
 42 Tenpas, Will              14 Pvs                  5:09.05    5:19.15        
                1:13.47   2:36.05 (1:22.58)   4:05.33 (1:29.28)   5:19.15 (1:13.82)
 43 Kiesewetter, Ted          13 NE                   5:08.86    5:20.28        
                1:13.10   2:35.87 (1:22.77)   4:10.94 (1:35.07)   5:20.28 (1:09.34)
 44 Chapman, Thomas           14 NI                   5:20.85    5:21.57        
                1:15.73   2:39.52 (1:23.79)   4:09.12 (1:29.60)   5:21.57 (1:12.45)
 45 Cram, Zachary             14 Virginia Swimmin     5:07.81    5:24.52        
                1:12.87   2:34.05 (1:21.18)   4:09.38 (1:35.33)   5:24.52 (1:15.14)
 46 Wang, Juneau              13 ADLC                 5:30.92    5:28.51        
                1:15.61   2:35.26 (1:19.65)   4:13.90 (1:38.64)   5:28.51 (1:14.61)
 47 Newcamp, Gavin            13 AM                   5:25.16    5:29.28        
                1:12.39   2:41.64 (1:29.25)   4:15.11 (1:33.47)   5:29.28 (1:14.17)
 48 Ritz, Jake                14 CT                   5:28.78    5:30.74        
                1:17.58   2:46.62 (1:29.04)   4:15.48 (1:28.86)   5:30.74 (1:15.26)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:41.09      8/2014 Miller,Peck,Hamblin,Costin, VA             
                         C. Bollinger, C. Moore, P. Meffert, R. Buscaglia  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  1:42.04    1:41.51         18  
     1) Durocher, Luke 14               2) Wakefield, Nathan 14           
     3) Zachary, Allen 14               4) Wilburn, Cason 14              
                  25.59       50.87 (25.28)     1:16.67 (25.80)     1:41.51 (24.84)
  2 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  1:44.40    1:42.95         14  
     1) Talati, Nick 14                 2) Farrar, Brendan 14             
     3) Moore, Iain 14                  4) Mills, Colby 13                
                  26.24       52.05 (25.81)     1:17.35 (25.30)     1:42.95 (25.60)
  3 Pvs Zone Team  'A'                          1:45.26    1:43.85         12  
     1) Wong, Daniel 14                 2) Green, Kai 14                  
     3) Wratney, Nathan 14              4) Wang, Daniel 14                
                  25.83       51.34 (25.51)     1:17.28 (25.94)     1:43.85 (26.57)
  4 Metropolitan Swimming  'A'                  1:45.41    1:44.53         10  
     1) Kapusta, Adam 14                2) Karataev, Temirlan 14          
     3) Owens, Mark 13                  4) Knight, Derek 14               
                                  51.99 ( )     1:18.54 (26.55)     1:44.53 (25.99)
  5 New England Swimming Zone Team  'A'         1:47.71    1:45.34          8  
     1) O'Connor, Ethan 14              2) Minickiello, Anthony 13        
     3) Hodge, Andrew 14                4) Wieler, Aidan 14               
                  26.40       52.80 (26.40)     1:19.75 (26.95)     1:45.34 (25.59)
  6 Metropolitan Swimming  'B'                  1:47.13    1:45.43          6  
     1) Fagan, Timothy 14               2) Moy, Christian 14              
     3) Leng, Zachary 14                4) Chang, Michael 14              
                  26.84       53.04 (26.20)     1:19.34 (26.30)     1:45.43 (26.09)
  7 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         1:45.75    1:45.71          4  
     1) Molinaro, Conrad 14             2) Blazer, Owen 13                
     3) Sommers, Aidan 14               4) Bredl, Max 14                  
                  25.86       52.40 (26.54)     1:18.74 (26.34)     1:45.71 (26.97)
  8 Pvs Zone Team  'B'                          1:50.00    1:46.23          2  
     1) Devore, Luke 14                 2) Lindner, Jacob 13              
     3) Garcia, Yahshua 14              4) Mendley, Steven 14             
                  26.62       53.13 (26.51)     1:19.86 (26.73)     1:46.23 (26.37)
  9 New Jersey Swimming  'A'                    1:48.20    1:46.31        
     1) Alexy, Max 14                   2) Scheidl, Lukas 14              
     3) Tang, Brendan 14                4) McBride, Jake 14               
                  26.68       53.01 (26.33)     1:20.02 (27.01)     1:46.31 (26.29)
 10 MA Zone Team  'A'                           1:47.26    1:46.43        
     1) Smith, Liam 13                  2) Wing, Janik 14                 
     3) Faikish, Sean 13                4) Rainer, Lance 14               
                  26.80       53.59 (26.79)     1:19.64 (26.05)     1:46.43 (26.79)
 11 Connecticut Swimming  'A'                   1:48.99    1:47.21        
     1) Ringquist, Jackson 14           2) Weber, Christopher 14          
     3) Ritz, Jake 14                   4) Hunter, Dash 14                
                  26.42       52.48 (26.06)     1:20.10 (27.62)     1:47.21 (27.11)
 12 New England Swimming Zone Team  'B'         1:51.14    1:47.82        
     1) Benson, Andrew 13               2) Moran, Conor 14                
     3) Vendetti, Christian 13          4) Giang, Edmond 14               
                  27.10       54.27 (27.17)     1:21.12 (26.85)     1:47.82 (26.70)
 13 MA Zone Team  'B'                           1:51.65    1:50.45        
     1) Doyle, Ben 13                   2) Mislan, Trevor 14              
     3) Brennan, Ryan 14                4) Olhasso, Nathan 14             
                  27.62       55.21 (27.59)     1:22.97 (27.76)     1:50.45 (27.48)
 14 Niagara Swimming Zone Team  'A'             1:54.60    1:52.12        
     1) De Livera, Avishka 13           2) Chapman, Thomas 14             
     3) Li, Shoonhsin 14                4) Ike, Trey 13                   
                  28.20       55.15 (26.95)     1:23.26 (28.11)     1:52.12 (28.86)
 15 Connecticut Swimming  'B'                   1:54.99    1:52.16        
     1) McNab, John 14                  2) Mackellar, Colin 14            
     3) Kotlyar, Michael 14             4) Wang, Nathan 13                
                  27.76       55.59 (27.83)     1:23.74 (28.15)     1:52.16 (28.42)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 3:42.36    8/7/2015 Virginia Swimmimg Inc, Virginia Swimmin    
                         D Durocher, B Farrar, N Wakefield, C Wilburn      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  3:43.81    3:42.36M        18  
     1) Durocher, Luke 14               2) Farrar, Brendan 14             
     3) Wakefield, Nathan 14            4) Wilburn, Cason 14              
                  26.88       56.06 (56.06)     1:22.47 (26.41)     1:51.55 (55.49)
        2:18.20 (26.65)     2:47.35 (55.80)     3:42.36 (55.01)                    
  2 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  3:47.01    3:45.84         14  
     1) DallaValle, Christopher 14      2) Talati, Nick 14                
     3) Verastek, Christopher 14        4) Neff, Alex 13                  
                  27.13       55.89 (55.89)     1:22.77 (26.88)     1:52.73 (56.84)
        2:19.66 (26.93)     2:49.94 (57.21)     3:16.62 (26.68)     3:45.84 (55.90)
  3 Pvs Zone Team  'A'                          3:49.11    3:48.08         12  
     1) Conway, Sean 14                 2) Din, Connor 14                 
     3) Green, Kai 14                   4) Wang, Daniel 14                
                  27.28       57.30 (57.30)     1:24.51 (27.21)     1:54.14 (56.84)
        2:20.82 (26.68)     2:50.95 (56.81)     3:17.56 (26.61)     3:48.08 (57.13)
  4 Metropolitan Swimming  'A'                  3:48.32    3:48.82         10  
     1) Knight, Derek 14                2) Kapusta, Adam 14               
     3) Leng, Zachary 14                4) Karataev, Temirlan 14          
                  27.86       57.16 (57.16)     1:24.15 (26.99)     1:54.15 (56.99)
        2:21.05 (26.90)     2:51.55 (57.40)     3:17.71 (26.16)     3:48.82 (57.27)
  5 Metropolitan Swimming  'B'                  3:53.62    3:50.12          8  
     1) Millkey, Nicholas 14            2) Chang, Michael 14              
     3) Simpson, Tyler 13               4) Fagan, Timothy 14              
                  27.72       58.18 (58.18)     1:25.18 (27.00)     1:54.43 (56.25)
        2:22.16 (27.73)     2:52.49 (58.06)     3:19.79 (27.30)     3:50.12 (57.63)
  6 New England Swimming Zone Team  'A'         3:49.77    3:52.08          6  
     1) Giang, Edmond 14                2) O'Connor, Ethan 14             
     3) Wieler, Aidan 14                4) Minickiello, Anthony 13        
                  27.70       57.24 (57.24)     1:24.89 (27.65)     1:55.66 (58.42)
        2:24.08 (28.42)     2:54.14 (58.48)     3:21.05 (26.91)     3:52.08 (57.94)
  7 Pvs Zone Team  'B'                          3:54.00    3:52.74          4  
     1) Catron, Ryan 13                 2) Wong, Daniel 14                
     3) Garcia, Yahshua 14              4) Desman, Noah 14                
                  28.27       58.32 (58.32)     1:24.83 (26.51)     1:54.97 (56.65)
        2:23.50 (28.53)     2:53.88 (58.91)     3:21.39 (27.51)     3:52.74 (58.86)
  8 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         3:49.67    3:53.36          2  
     1) Molinaro, Conrad 14             2) Sommers, Aidan 14              
     3) Blazer, Owen 13                 4) Dorobish, Cole 14              
                  27.90       57.39 (57.39)     1:25.34 (27.95)     1:55.39 (58.00)
        2:23.01 (27.62)     2:54.55 (59.16)     3:22.33 (27.78)     3:53.36 (58.81)
  9 New England Swimming Zone Team  'B'         3:54.85    3:53.48        
     1) Benson, Andrew 13               2) Kunsman, Nathan 14             
     3) Moran, Conor 14                 4) Lashua, Matt/Matthew 14        
                  28.08       58.20 (58.20)     1:26.48 (28.28)     1:57.17 (58.97)
        2:25.33 (28.16)     2:56.09 (58.92)     3:23.62 (27.53)     3:53.48 (57.39)
 10 New Jersey Swimming  'A'                    3:54.33    3:54.12        
     1) Xu, Rory 14                     2) McBride, Jake 14               
     3) Scheidl, Lukas 14               4) Alexy, Max 14                  
                  28.83       59.91 (59.91)     1:27.66 (27.75)     1:58.40 (58.49)
        2:26.04 (27.64)     2:56.93 (58.53)     3:24.04 (27.11)     3:54.12 (57.19)
 11 MA Zone Team  'A'                           3:53.45    3:55.03        
     1) Lynam, Nicholas 14              2) Smith, Liam 13                 
     3) Faikish, Sean 13                4) Heimes, Justin 13              
                  27.36       57.59 (57.59)     1:25.96 (28.37)     1:56.51 (58.92)
        2:23.27 (26.76)     2:54.43 (57.92)     3:22.65 (28.22)   3:55.03 (1:00.60)
 12 MA Zone Team  'B'                           3:59.33    3:58.50        
     1) Fong, Josh 13                   2) Olhasso, Nathan 14             
     3) Hinz, Ethan 14                  4) Wing, Janik 14                 
                  28.38       59.84 (59.84)     1:27.67 (27.83)     1:58.70 (58.86)
        2:27.20 (28.50)   3:00.15 (1:01.45)     3:27.97 (27.82)     3:58.50 (58.35)
 13 Allegheny Mountain Swimming Zo  'B'         4:01.54    4:00.78        
     1) Bredl, Max 14                   2) Guilinger, John 13             
     3) Kretschmar, Graham 14           4) Hackwelder, Colin 14           
                  28.87   1:00.55 (1:00.55)                       2:01.30 (1:00.75)
        2:29.49 (28.19)     3:00.95 (59.65)     3:28.66 (27.71)     4:00.78 (59.83)
 14 Connecticut Swimming  'A'                   3:59.99    4:01.71        
     1) Ringquist, Jackson 14           2) Ritz, Jake 14                  
     3) McNab, John 14                  4) Hunter, Dash 14                
                  28.15       57.79 (57.79)     1:26.67 (28.88)   1:59.60 (1:01.81)
        2:28.58 (28.98)   3:01.52 (1:01.92)     3:30.38 (28.86)   4:01.71 (1:00.19)
 15 Niagara Swimming Zone Team  'A'             4:04.13    4:03.73        
     1) Ike, Trey 13                    2) Turek, Alex 13                 
     3) Li, Shoonhsin 14                4) De Livera, Avishka 13          
                  29.22   1:01.59 (1:01.59)     1:28.68 (27.09)     1:59.65 (58.06)
        2:29.53 (29.88)   3:01.59 (1:01.94)     3:30.86 (29.27)   4:03.73 (1:02.14)
 16 Connecticut Swimming  'B'                   4:10.99    4:05.16        
     1) Mackellar, Colin 14             2) Bresnahan, Shane 14            
     3) Carroll, Brennan 14             4) Weber, Christopher 14          
                  29.32   1:02.82 (1:02.82)     1:32.38 (29.56)   2:04.52 (1:01.70)
        2:34.48 (29.96)   3:07.56 (1:03.04)     3:34.59 (27.03)     4:05.16 (57.60)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:52.35    8/7/2013 VA Zone Team, VA                           
                         C. Bollinger, J. Sheffield, M. Hopkins, C. Moore  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  1:54.90    1:51.96M        18  
     1) Durocher, Luke 14               2) Verastek, Christopher 14       
     3) Wilburn, Cason 14               4) Wakefield, Nathan 14           
                  27.81       59.83 (32.02)     1:26.77 (26.94)     1:51.96 (25.19)
  2 Pvs Zone Team  'A'                          1:58.28    1:54.56         14  
     1) Catron, Ryan 13                 2) Green, Kai 14                  
     3) Calder, Danny 14                4) Wong, Daniel 14                
                  29.56     1:02.54 (32.98)     1:29.29 (26.75)     1:54.56 (25.27)
  3 Metropolitan Swimming  'A'                  2:11.05    1:55.04         12  
     1) Kapusta, Adam 14                2) Chang, Michael 14              
     3) Porges, Dylan 14                4) Karataev, Temirlan 14          
                  30.65     1:02.21 (31.56)     1:29.52 (27.31)     1:55.04 (25.52)
  4 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         2:00.99    1:55.93         10  
     1) Dorobish, Cole 14               2) Molinaro, Conrad 14            
     3) Blazer, Owen 13                 4) Sommers, Aidan 14              
                                1:02.16 ( )     1:30.26 (28.10)     1:55.93 (25.67)
  5 Metropolitan Swimming  'B'                  2:17.03    1:56.32          8  
     1) Leng, Zachary 14                2) Wun, James 14                  
     3) Simpson, Tyler 13               4) Knight, Derek 14               
                  31.11     1:03.12 (32.01)     1:30.96 (27.84)     1:56.32 (25.36)
  6 Pvs Zone Team  'B'                          2:01.00    1:57.03          5  
     1) Conway, Sean 14                 2) Schaefer, Joe 13               
     3) Goldblatt, Leo 13               4) Wratney, Nathan 14             
                  30.56     1:03.56 (33.00)     1:31.71 (28.15)     1:57.03 (25.32)
  6 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  1:55.10    1:57.03          5  
     1) Mills, Colby 13                 2) Eddy, Bracken 14               
     3) Talati, Nick 14                 4) Zachary, Allen 14              
                  30.36     1:03.87 (33.51)     1:31.70 (27.83)     1:57.03 (25.33)
  8 MA Zone Team  'A'                           1:58.10    1:57.37          2  
     1) Faikish, Sean 13                2) Mislan, Trevor 14              
     3) Fong, Josh 13                   4) Wing, Janik 14                 
                  30.89     1:03.11 (32.22)     1:30.95 (27.84)     1:57.37 (26.42)
  9 New England Swimming Zone Team  'A'         1:56.75    1:57.41        
     1) O'Connor, Ethan 14              2) Reich, Max 13                  
     3) Giang, Edmond 14                4) Wieler, Aidan 14               
                  30.10     1:03.21 (33.11)     1:31.60 (28.39)     1:57.41 (25.81)
 10 Connecticut Swimming  'A'                   1:59.99    1:58.65        
     1) Weber, Christopher 14           2) Hunter, Dash 14                
     3) Mackellar, Colin 14             4) Ringquist, Jackson 14          
                  30.47     1:03.79 (33.32)     1:33.39 (29.60)     1:58.65 (25.26)
 11 New Jersey Swimming  'A'                    2:12.31    1:59.76        
     1) Brando, Nick 13                 2) Levchenko, Mark 14             
     3) McBride, Jake 14                4) Alexy, Max 14                  
                  31.12     1:05.26 (34.14)     1:33.45 (28.19)     1:59.76 (26.31)
 12 MA Zone Team  'B'                           2:00.20    2:01.43        
     1) Heimes, Justin 13               2) Degodny, Eric 13               
     3) Maziarz, Dylan 14               4) Smith, Liam 13                 
                  31.02     1:05.41 (34.39)     1:34.81 (29.40)     2:01.43 (26.62)
 13 New England Swimming Zone Team  'B'         2:02.25    2:01.99        
     1) O'Brien, Aidan 13               2) Benson, Andrew 13              
     3) Lashua, Matt/Matthew 14         4) Minickiello, Anthony 13        
                  31.74     1:07.45 (35.71)     1:35.04 (27.59)     2:01.99 (26.95)
 14 Niagara Swimming Zone Team  'A'             2:13.49    2:02.88        
     1) Ike, Trey 13                    2) Chapman, Thomas 14             
     3) Li, Shoonhsin 14                4) De Livera, Avishka 13          
                  30.57     1:06.25 (35.68)     1:35.15 (28.90)     2:02.88 (27.73)
 15 Allegheny Mountain Swimming Zo  'B'         2:05.02    2:04.29        
     1) Kretschmar, Graham 14           2) Guilinger, John 13             
     3) Mihailescu, Petru 13            4) Bredl, Max 14                  
                  30.86     1:07.55 (36.69)     1:36.65 (29.10)     2:04.29 (27.64)
 16 Connecticut Swimming  'B'                   2:07.99    2:06.74        
     1) Wang, Nathan 13                 2) Kotlyar, Michael 14            
     3) Bresnahan, Shane 14             4) Ritz, Jake 14                  
                  33.18     1:08.03 (34.85)     1:39.28 (31.25)     2:06.74 (27.46)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:05.49      8/2014 Virginia Swimming, VA                      
                         Townsend, Aman, Durocher, Costin                  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  4:04.56    4:08.02         18  
     1) Wakefield, Nathan 14            2) Kerr, Adam 14                  
     3) Durocher, Luke 14               4) Wilburn, Cason 14              
                  30.16   1:01.97 (1:01.97)     1:36.32 (34.35)   2:13.86 (1:11.89)
        2:41.56 (27.70)     3:12.91 (59.05)     3:39.20 (26.29)     4:08.02 (55.11)
  2 Pvs Zone Team  'A'                          4:09.03    4:11.71         14  
     1) Catron, Ryan 13                 2) Green, Kai 14                  
     3) Calder, Danny 14                4) Conway, Sean 14                
                  31.00   1:04.30 (1:04.30)     1:37.11 (32.81)   2:14.59 (1:10.29)
        2:42.42 (27.83)     3:14.26 (59.67)     3:41.99 (27.73)     4:11.71 (57.45)
  3 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  4:10.65    4:12.92         12  
     1) Mills, Colby 13                 2) Verastek, Christopher 14       
     3) Zachary, Allen 14               4) Farrar, Brendan 14             
                  31.20   1:04.74 (1:04.74)     1:37.60 (32.86)   2:16.08 (1:11.34)
        2:44.39 (28.31)   3:16.70 (1:00.62)     3:43.34 (26.64)     4:12.92 (56.22)
  4 Pvs Zone Team  'B'                          4:12.00    4:15.73         10  
     1) Watts, Nathan 14                2) Schaefer, Joe 13               
     3) Goldblatt, Leo 13               4) Wong, Daniel 14                
                  31.32   1:05.13 (1:05.13)                       2:16.78 (1:11.65)
        2:45.02 (28.24)   3:18.28 (1:01.50)     3:45.81 (27.53)     4:15.73 (57.45)
  5 Metropolitan Swimming  'A'                  4:14.66    4:16.10          8  
     1) Stukelman, Asher 13             2) Chang, Michael 14              
     3) Kapusta, Adam 14                4) Knight, Derek 14               
                  32.23   1:06.94 (1:06.94)     1:39.74 (32.80)   2:16.16 (1:09.22)
        2:45.42 (29.26)   3:19.49 (1:03.33)     3:46.66 (27.17)     4:16.10 (56.61)
  6 New England Swimming Zone Team  'A'         4:14.41    4:16.65          6  
     1) O'Connor, Ethan 14              2) Reich, Max 13                  
     3) Minickiello, Anthony 13         4) Giang, Edmond 14               
                  30.83   1:04.36 (1:04.36)     1:38.34 (33.98)   2:16.56 (1:12.20)
        2:45.67 (29.11)   3:19.79 (1:03.23)     3:46.48 (26.69)     4:16.65 (56.86)
  7 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         4:15.60    4:17.54          4  
     1) Kretschmar, Graham 14           2) Molinaro, Conrad 14            
     3) Dorobish, Cole 14               4) Sommers, Aidan 14              
                  32.51   1:07.00 (1:07.00)     1:40.03 (33.03)   2:18.33 (1:11.33)
        2:46.85 (28.52)   3:20.43 (1:02.10)     4:17.54 (57.11)                    
  8 MA Zone Team  'A'                           4:14.93    4:17.85          2  
     1) Lynam, Nicholas 14              2) Mislan, Trevor 14              
     3) Wing, Janik 14                  4) Faikish, Sean 13               
                  30.81   1:04.26 (1:04.26)     1:37.48 (33.22)   2:16.98 (1:12.72)
        2:45.18 (28.20)   3:19.58 (1:02.60)     3:46.25 (26.67)     4:17.85 (58.27)
  9 Connecticut Swimming  'A'                   4:16.99    4:19.27        
     1) Mackellar, Colin 14             2) Hunter, Dash 14                
     3) Bresnahan, Shane 14             4) Ringquist, Jackson 14          
                  31.63   1:04.23 (1:04.23)     1:37.75 (33.52)   2:14.93 (1:10.70)
        2:46.86 (31.93)   3:22.37 (1:07.44)     3:49.67 (27.30)     4:19.27 (56.90)
 10 New England Swimming Zone Team  'B'         4:18.52    4:21.94        
     1) Vendetti, Christian 13          2) Wieler, Aidan 14               
     3) Hodge, Andrew 14                4) Benson, Andrew 13              
                  32.29   1:06.37 (1:06.37)     1:40.22 (33.85)   2:19.47 (1:13.10)
        2:48.35 (28.88)   3:23.84 (1:04.37)     3:52.24 (28.40)     4:21.94 (58.10)
 11 MA Zone Team  'B'                           4:19.83    4:22.79        
     1) Brennan, Ryan 14                2) Degodny, Eric 13               
     3) Olhasso, Nathan 14              4) Smith, Liam 13                 
                  31.51   1:06.38 (1:06.38)     1:40.95 (34.57)   2:20.42 (1:14.04)
        2:49.66 (29.24)   3:24.68 (1:04.26)     3:52.73 (28.05)     4:22.79 (58.11)
 12 New Jersey Swimming  'A'                    4:22.62    4:25.39        
     1) Brando, Nick 13                 2) Krigeris, Michael 14           
     3) McBride, Jake 14                4) Alexy, Max 14                  
                  31.46   1:06.37 (1:06.37)     1:41.42 (35.05)   2:23.07 (1:16.70)
        2:51.58 (28.51)   3:27.31 (1:04.24)     3:54.66 (27.35)     4:25.39 (58.08)
 13 Connecticut Swimming  'B'                   4:30.99    4:30.99        
     1) Weber, Christopher 14           2) Kotlyar, Michael 14            
     3) Carroll, Brennan 14             4) McNab, John 14                 
                  32.14   1:05.62 (1:05.62)     1:41.32 (35.70)   2:21.97 (1:16.35)
        2:53.39 (31.42)   3:30.00 (1:08.03)     3:58.43 (28.43)   4:30.99 (1:00.99)
 14 Niagara Swimming Zone Team  'A'             4:29.05    4:31.16        
     1) Ike, Trey 13                    2) Chapman, Thomas 14             
     3) Li, Shoonhsin 14                4) De Livera, Avishka 13          
                  31.15   1:06.62 (1:06.62)     1:43.04 (36.42)   2:25.01 (1:18.39)
        2:54.29 (29.28)   3:29.35 (1:04.34)     3:58.84 (29.49)   4:31.16 (1:01.81)
 15 Allegheny Mountain Swimming Zo  'B'         4:25.33    4:32.13        
     1) Simoes, Jonathan 14             2) Guilinger, John 13             
     3) Blazer, Owen 13                 4) Bredl, Max 14                  
                  32.98   1:08.27 (1:08.27)     1:44.97 (36.70)   2:27.67 (1:19.40)
        2:56.16 (28.49)   3:32.54 (1:04.87)     4:00.98 (28.44)     4:32.13 (59.59)
 -- Metropolitan Swimming  'B'                  4:19.46         DQ        
     1) Jiang, Michael 14               2) Wun, James 14                  
     3) Kirsis, Janis 14                4) Karataev, Temirlan 14          
                  31.68   1:05.91 (1:05.91)     1:38.24 (32.33)   2:16.37 (1:10.46)
        2:45.58 (29.21)   3:19.34 (1:02.97)     3:45.55 (26.21)          DQ (57.49)
 
Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 24.18      8/2001 Chris Gahn-MR, MR                            
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rogers, Joseph      15 MA Zone Team           24.96      24.56          9  
  2 Stankiewicz, Chris  17 Pvs                    25.00      24.66          7  
  3 Kondrit, Kevin      16 AM                     25.37      25.33          6  
  4 Ramsey, Matt        17 AM                     25.59      25.39          5  
  5 Ross, Garrett       17 Virginia Swimmin       25.69      25.50          4  
  6 Bushnell, Michael   15 AM                     25.72      25.71          3  
  7 McMurtrie, Gary     16 AM                     25.83      25.78          2  
  8 Arrington, Eric     16 Pvs                    25.67      26.01          1  
 
Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 24.18      8/2001 Chris Gahn-MR, MR                            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rogers, Joseph            15 MA Zone Team           24.75      24.96 q      
  2 Stankiewicz, Chris        17 Pvs                    24.76      25.00 q      
  3 Kondrit, Kevin            16 AM                     25.39      25.37 q      
  4 Ramsey, Matt              17 AM                     26.09      25.59 q      
  5 Arrington, Eric           16 Pvs                    25.90      25.67 q      
  6 Ross, Garrett             17 Virginia Swimmin       25.84      25.69 q      
  7 Bushnell, Michael         15 AM                     26.25      25.72 q      
  8 McMurtrie, Gary           16 AM                     25.92      25.83 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stiles, Michael           17 NJS                    25.89      25.90        
 10 Lawson, Michael           15 Metro                  26.10      25.94        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Neri, Nicholas            16 Metro                  25.48      26.02        
 12 Marilley, Andrew          16 NI                     26.13      26.09        
 13 Wahl, Alec                16 NI                     26.06      26.23        
 14 Dixon, Tristan            17 ADLC                   26.31      26.27        
 15 Nelson, Ian               17 NJS                    26.50      26.28        
 16 Gentry, Austin            15 Pvs                    26.42      26.48        
 17 Perry, Joey               16 NE                     26.32      26.53        
 18 Davis, Miguel             15 Pvs                    26.76      26.56        
 19 Sanchez, Michael          17 NI                     26.49      26.61        
 20 Cusick, Jack              15 AM                     26.60      26.64        
 21 Kolonko, Macauley         15 NI                     26.87      26.66        
 21 Kocher, Michael           16 AM                     26.41      26.66        
 23 Coleman, Harper           17 NI                     26.49      26.69        
 23 Yao, Bohan                15 AM                     26.61      26.69        
 25 Seo, Michael              16 NJS                    26.48      26.71        
 25 Cono, Graham              16 Metro                  26.41      26.71        
 27 Bankes, Peter             16 NE                     26.27      26.72        
 28 Hong, Bryan               15 NI                     26.80      26.77        
 29 Ruisanchez, Javier        18 Pvs                    26.64      26.81        
 30 Griffiths, Ryan           15 Virginia Swimmin       26.66      26.83        
 31 Stickel, Marcus           16 NI                     26.61      26.85        
 32 Kidchob, Justin           16 NJS                    26.62      26.89        
 33 Emerson, Chris            15 Pvs                    26.91      26.99        
 34 Guardino, Devin           16 Metro                  26.96      27.00        
 35 Regelsberger, Tyler       15 NI                     26.46      27.02        
 36 Dziatko, Michael          16 CT                     26.90      27.03        
 37 Sartoris, Graeden         16 CT                     28.30      27.33        
 38 Yu, Steven                15 ADLC                   26.96      27.54        
 39 Regna, Alex               16 NI                     26.65      27.70        
 40 Boiko, Ilya               15 Virginia Swimmin       26.21      27.81        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 52.97    8/8/2012 Brian C Stiles, NJ                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rogers, Joseph      15 MA Zone Team           54.56      54.01          9  
                  26.33       54.01 (27.68)                                        
  2 Kondrit, Kevin      16 AM                     55.26      55.27          7  
                  26.68       55.27 (28.59)                                        
  3 Marilley, Andrew    16 NI                     55.73      55.45          6  
                  26.89       55.45 (28.56)                                        
  4 Ramsey, Matt        17 AM                     55.70      55.49          5  
                  26.38       55.49 (29.11)                                        
  5 Thalblum, Steven    15 Pvs                    55.53      55.81          4  
                  27.22       55.81 (28.59)                                        
  6 Stankiewicz, Chris  17 Pvs                    55.69      55.96          3  
                  26.68       55.96 (29.28)                                        
  7 Arrington, Eric     16 Pvs                    56.17      56.20          2  
                  27.31       56.20 (28.89)                                        
  8 Bushnell, Michael   15 AM                     56.18      56.72          1  
                  27.27       56.72 (29.45)                                        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 52.97    8/8/2012 Brian C Stiles, NJ                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rogers, Joseph            15 MA Zone Team           53.93      54.56 q      
  2 Kondrit, Kevin            16 AM                     56.49      55.26 q      
  3 Thalblum, Steven          15 Pvs                    56.04      55.53 q      
  4 Stankiewicz, Chris        17 Pvs                    57.35      55.69 q      
  5 Ramsey, Matt              17 AM                     57.26      55.70 q      
  6 Marilley, Andrew          16 NI                     55.53      55.73 q      
  7 Arrington, Eric           16 Pvs                    55.39      56.17 q      
  8 Bushnell, Michael         15 AM                     57.47      56.18 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vander Woude, Ethan       17 NE                     57.01      56.28        
 10 McMurtrie, Gary           16 AM                     56.85      56.45        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wahl, Alec                16 NI                     55.73      56.68        
 12 Neri, Nicholas            16 Metro                  57.47      56.94        
 13 Stiles, Michael           17 NJS                    57.03      56.98        
 14 Kolonko, Macauley         15 NI                     56.93      56.99        
 15 Kocher, Michael           16 AM                     57.67      57.00        
 16 Ruisanchez, Javier        18 Pvs                    57.43      57.01        
 17 Cusick, Jack              15 AM                     57.93      57.16        
 18 Gentry, Austin            15 Pvs                    57.35      57.27        
 19 Baker, James              17 NI                     56.53      57.29        
 20 Lawson, Michael           15 Metro                  57.43      57.49        
 21 Mosier, John              17 ADLC                   57.58      57.71        
 22 Hua, Eric                 15 NE                     57.52      57.75        
 23 Sartoris, Graeden         16 CT                   1:00.76      57.87        
 24 Coleman, Harper           17 NI                     58.11      58.00        
 25 LaBianca, Joseph          16 Metro                  57.74      58.04        
 26 Perry, Joey               16 NE                     56.29      58.17        
 27 Zuppone, Michael          17 Metro                  57.16      58.47        
 28 Ross, Garrett             17 Virginia Swimmin       58.70      58.89        
 29 Nelson, Ian               17 NJS                    58.19      59.11        
 30 Dixon, Tristan            17 ADLC                   57.58      59.14        
 31 Boiko, Ilya               15 Virginia Swimmin       58.02      59.60        
 32 Dziatko, Michael          16 CT                   1:00.45    1:00.94        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 1:56.52    8/7/2013 Logan A Burton, VA                         
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hansen, Kristian    15 NE                   2:02.28    2:00.20          9  
                  28.42       58.88 (30.46)     1:30.45 (31.57)     2:00.20 (29.75)
  2 Thalblum, Steven    15 Pvs                  2:04.26    2:00.33          7  
                  27.53       58.01 (30.48)     1:29.32 (31.31)     2:00.33 (31.01)
  3 Baker, James        17 NI                   2:02.16    2:01.61          6  
                  28.88       59.59 (30.71)     1:31.31 (31.72)     2:01.61 (30.30)
  4 Kolonko, Macauley   15 NI                   2:04.66    2:02.12          5  
                  28.86       59.79 (30.93)     1:31.36 (31.57)     2:02.12 (30.76)
  5 Blake, Michael      15 Virginia Swimmin     2:03.81    2:02.13          4  
                  28.17       59.46 (31.29)     1:30.97 (31.51)     2:02.13 (31.16)
  6 Marilley, Andrew    16 NI                   2:02.88    2:02.31          3  
                  28.78     1:00.45 (31.67)     1:32.34 (31.89)     2:02.31 (29.97)
  7 Kondrit, Kevin      16 AM                   2:03.07    2:04.01          2  
                  28.36       59.62 (31.26)     1:32.69 (33.07)     2:04.01 (31.32)
  8 Sartoris, Graeden   16 CT                   2:04.15    2:05.01          1  
                  28.56       59.79 (31.23)     1:32.49 (32.70)     2:05.01 (32.52)
 
Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 1:56.52    8/7/2013 Logan A Burton, VA                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baker, James              17 NI                   2:01.60    2:02.16 q      
                1:00.15   2:02.16 (1:02.01)                                        
  2 Hansen, Kristian          15 NE                   2:01.56    2:02.28 q      
                  59.89   2:02.28 (1:02.39)                                        
  3 Marilley, Andrew          16 NI                   2:06.36    2:02.88 q      
                1:00.49   2:02.88 (1:02.39)                                        
  4 Kondrit, Kevin            16 AM                   2:03.29    2:03.07 q      
                1:00.32   2:03.07 (1:02.75)                                        
  5 Blake, Michael            15 Virginia Swimmin     2:02.04    2:03.81 q      
                1:00.31   2:03.81 (1:03.50)                                        
  6 Sartoris, Graeden         16 CT                   2:06.45    2:04.15 q      
                  59.82   2:04.15 (1:04.33)                                        
  7 Thalblum, Steven          15 Pvs                  2:00.50    2:04.26 q      
                1:01.13   2:04.26 (1:03.13)                                        
  8 Kolonko, Macauley         15 NI                   2:05.93    2:04.66 q      
                1:00.91   2:04.66 (1:03.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bushnell, Michael         15 AM                   2:06.82    2:04.76        
                1:00.45   2:04.76 (1:04.31)                                        
 10 Zuppone, Michael          17 Metro                2:06.21    2:05.35        
                1:02.42   2:05.35 (1:02.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dixon, Tristan            17 ADLC                 2:05.67    2:05.40        
                1:03.29   2:05.40 (1:02.11)                                        
 12 Ruisanchez, Javier        18 Pvs                  2:05.36    2:05.44        
                1:01.78   2:05.44 (1:03.66)                                        
 13 Hua, Eric                 15 NE                   2:05.13    2:05.61        
                1:00.08   2:05.61 (1:05.53)                                        
 14 Stiles, Michael           17 NJS                  2:06.95    2:05.65        
                1:00.10   2:05.65 (1:05.55)                                        
 15 Mosier, John              17 ADLC                 2:06.25    2:05.76        
                1:02.48   2:05.76 (1:03.28)                                        
 16 Vander Woude, Ethan       17 NE                   2:05.81    2:05.87        
                1:02.89   2:05.87 (1:02.98)                                        
 17 LaBianca, Joseph          16 Metro                2:05.47    2:05.99        
                1:00.63   2:05.99 (1:05.36)                                        
 18 McKinley, Timothy         15 Pvs                  2:03.88    2:06.13        
                1:01.58   2:06.13 (1:04.55)                                        
 19 Coleman, Harper           17 NI                   2:06.07    2:06.34        
                1:02.88   2:06.34 (1:03.46)                                        
 20 Viotto, Justin            15 NJS                  2:06.34    2:06.60        
                1:01.53   2:06.60 (1:05.07)                                        
 21 Komishane, Coleman        15 NE                   2:05.32    2:06.63        
                1:01.02   2:06.63 (1:05.61)                                        
 22 Proxmire, Duncan          17 Pvs                  2:05.85    2:06.98        
                1:01.50   2:06.98 (1:05.48)                                        
 23 Cusick, Jack              15 AM                   2:07.32    2:07.00        
                  59.99   2:07.00 (1:07.01)                                        
 24 Yu, Steven                15 ADLC                 2:06.98    2:07.24        
                1:01.63   2:07.24 (1:05.61)                                        
 25 Ramirez, Javier           15 Metro                2:06.19    2:07.63        
                1:01.09   2:07.63 (1:06.54)                                        
 26 Tate, Ben                 16 Virginia Swimmin     2:05.67    2:07.78        
                1:00.85   2:07.78 (1:06.93)                                        
 27 Griffiths, Ryan           15 Virginia Swimmin     2:05.53    2:08.88        
                1:02.18   2:08.88 (1:06.70)                                        
 28 Sousa, Dalton             15 NE                   2:07.02    2:09.16        
                1:00.96   2:09.16 (1:08.20)                                        
 29 Bankes, Peter             16 NE                   2:05.44    2:10.02        
                1:01.42   2:10.02 (1:08.60)                                        
 30 O'Gorman, Ciaran          15 Metro                2:07.52    2:10.70        
                1:01.05   2:10.70 (1:09.65)                                        
 31 Boiko, Ilya               15 Virginia Swimmin     2:07.27    2:12.88        
                1:02.46   2:12.88 (1:10.42)                                        
 32 Dziatko, Michael          16 CT                   2:16.49    2:14.47        
                1:03.21   2:14.47 (1:11.26)                                        
 -- Rogers, Joseph            15 MA Zone Team         2:00.57         DQ        
                1:00.37        DQ (1:04.57)                                        
 
Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:08.18   8/10/2012 Jerry N Burton, VA                         
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hansen, Kristian    15 NE                   4:19.52    4:10.22          9  
                  29.25     1:00.81 (31.56)     1:32.47 (31.66)     2:04.77 (32.30)
        2:36.58 (31.81)     3:08.89 (32.31)     3:40.54 (31.65)     4:10.22 (29.68)
  2 Wisner, Kai         16 NI                   4:18.56    4:10.36          7  
                  28.95     1:00.69 (31.74)     1:32.92 (32.23)     2:05.25 (32.33)
        2:36.47 (31.22)     3:08.29 (31.82)     3:39.81 (31.52)     4:10.36 (30.55)
  3 Stahl, Keven        16 Virginia Swimmin     4:15.69    4:12.56          6  
                  28.88     1:00.41 (31.53)     1:32.68 (32.27)     2:05.03 (32.35)
        2:37.35 (32.32)     3:09.61 (32.26)     3:42.23 (32.62)     4:12.56 (30.33)
  4 Baker, James        17 NI                   4:14.24    4:12.63          5  
                  29.27     1:00.85 (31.58)     1:33.17 (32.32)     2:05.84 (32.67)
        2:38.27 (32.43)     3:10.78 (32.51)     3:42.12 (31.34)     4:12.63 (30.51)
  5 Blake, Michael      15 Virginia Swimmin     4:18.49    4:17.34          4  
                  29.34     1:01.29 (31.95)     1:33.49 (32.20)     2:06.41 (32.92)
        2:39.43 (33.02)     3:12.42 (32.99)     3:45.55 (33.13)     4:17.34 (31.79)
  6 Viotto, Justin      15 NJS                  4:22.63    4:21.65          3  
                  29.49     1:01.90 (32.41)     1:35.32 (33.42)     2:08.59 (33.27)
        2:41.86 (33.27)     3:15.79 (33.93)     3:49.18 (33.39)     4:21.65 (32.47)
  7 Sartoris, Graeden   16 CT                   4:23.89    4:24.24          2  
                  29.67     1:02.26 (32.59)     1:35.98 (33.72)     2:09.75 (33.77)
        2:43.78 (34.03)     3:18.34 (34.56)     3:52.25 (33.91)     4:24.24 (31.99)
  8 McKinley, Timothy   15 Pvs                  4:22.99    4:25.30          1  
                  29.87     1:01.67 (31.80)     1:34.70 (33.03)     2:09.09 (34.39)
        2:42.85 (33.76)     3:17.67 (34.82)     3:51.79 (34.12)     4:25.30 (33.51)
 
Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:08.18   8/10/2012 Jerry N Burton, VA                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baker, James              17 NI                   4:12.70    4:14.24 q      
                1:01.06   2:05.22 (1:04.16)   3:10.22 (1:05.00)   4:14.24 (1:04.02)
  2 Stahl, Keven              16 Virginia Swimmin     4:12.38    4:15.69 q      
                1:00.61   2:05.77 (1:05.16)   3:11.82 (1:06.05)   4:15.69 (1:03.87)
  3 Blake, Michael            15 Virginia Swimmin     4:13.11    4:18.49 q      
                1:01.27   2:06.96 (1:05.69)   3:13.44 (1:06.48)   4:18.49 (1:05.05)
  4 Wisner, Kai               16 NI                   4:15.24    4:18.56 q      
                1:01.74   2:07.99 (1:06.25)   3:13.02 (1:05.03)   4:18.56 (1:05.54)
  5 Hansen, Kristian          15 NE                   4:13.45    4:19.52 q      
                1:03.42   2:09.42 (1:06.00)   3:14.77 (1:05.35)   4:19.52 (1:04.75)
  6 Viotto, Justin            15 NJS                  4:21.30    4:22.63 q      
                1:02.19   2:09.08 (1:06.89)   3:15.86 (1:06.78)   4:22.63 (1:06.77)
  7 McKinley, Timothy         15 Pvs                  4:24.49    4:22.99 q      
                1:03.37   2:09.90 (1:06.53)   3:17.41 (1:07.51)   4:22.99 (1:05.58)
  8 Sartoris, Graeden         16 CT                   4:25.59    4:23.89 q      
                1:02.09   2:08.86 (1:06.77)   3:16.78 (1:07.92)   4:23.89 (1:07.11)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pietroboni, Ashton        17 AM                   4:29.49    4:25.31        
                1:01.77   2:08.49 (1:06.72)   3:17.27 (1:08.78)   4:25.31 (1:08.04)
 10 Tate, Ben                 16 Virginia Swimmin     4:28.65    4:27.43        
                1:02.84   2:10.86 (1:08.02)   3:19.80 (1:08.94)   4:27.43 (1:07.63)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Komishane, Coleman        15 NE                   4:23.33    4:27.98        
                1:02.81   2:10.80 (1:07.99)   3:19.36 (1:08.56)   4:27.98 (1:08.62)
 12 Dixon, Tristan            17 ADLC                 4:52.93    4:29.35        
                1:05.49   2:14.79 (1:09.30)   3:23.65 (1:08.86)   4:29.35 (1:05.70)
 13 Steger, Alex              15 AM                   4:29.18    4:29.61        
                1:02.47   2:09.86 (1:07.39)   3:20.01 (1:10.15)   4:29.61 (1:09.60)
 14 Ramirez, Javier           15 Metro                4:27.54    4:30.67        
                1:05.24   2:14.16 (1:08.92)   3:23.19 (1:09.03)   4:30.67 (1:07.48)
 15 Zuppone, Michael          17 Metro                4:26.96    4:31.93        
                1:03.91   2:11.96 (1:08.05)   3:22.58 (1:10.62)   4:31.93 (1:09.35)
 
Boys 15-18 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 8:32.98    8/8/2015 Kai Wisner, NI   -NI                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wisner, Kai         16 NI                   8:51.68    8:32.98M         9  
                1:02.02   2:07.02 (1:05.00)   3:12.29 (1:05.27)   4:17.21 (1:04.92)
      5:22.32 (1:05.11)   6:27.21 (1:04.89)   7:31.79 (1:04.58)   8:32.98 (1:01.19)
  2 Hansen, Kristian    15 NE                   8:36.11    8:33.65          7  
                1:01.99   2:06.96 (1:04.97)   3:12.27 (1:05.31)   4:17.42 (1:05.15)
      5:22.32 (1:04.90)   6:27.75 (1:05.43)   7:32.82 (1:05.07)   8:33.65 (1:00.83)
  3 Stahl, Keven        16 Virginia Swimmin     8:41.37    8:45.85          6  
                1:01.93   2:07.31 (1:05.38)   3:13.56 (1:06.25)   4:20.35 (1:06.79)
      5:26.67 (1:06.32)   6:33.69 (1:07.02)   7:41.56 (1:07.87)   8:45.85 (1:04.29)
  4 Blake, Michael      15 Virginia Swimmin     8:50.74    8:49.04          5  
                1:01.79   2:07.58 (1:05.79)   3:14.42 (1:06.84)   4:21.23 (1:06.81)
      5:28.65 (1:07.42)   6:36.18 (1:07.53)   7:43.80 (1:07.62)   8:49.04 (1:05.24)
  5 Viotto, Justin      15 NJS                  8:54.70    8:55.50          4  
                1:03.70   2:10.74 (1:07.04)   3:18.23 (1:07.49)   4:26.27 (1:08.04)
      5:33.88 (1:07.61)   6:41.79 (1:07.91)   7:49.86 (1:08.07)   8:55.50 (1:05.64)
  6 Baker, James        17 NI                   8:52.95    8:55.66          3  
                1:00.18   2:04.26 (1:04.08)   3:10.80 (1:06.54)   4:18.53 (1:07.73)
      5:27.66 (1:09.13)   6:37.82 (1:10.16)   7:48.20 (1:10.38)   8:55.66 (1:07.46)
  7 Anderson, Sean      18 AM                   9:16.23    9:03.11          2  
                1:04.71   2:13.24 (1:08.53)   3:21.82 (1:08.58)   4:31.05 (1:09.23)
      5:39.62 (1:08.57)   6:48.69 (1:09.07)   7:56.82 (1:08.13)   9:03.11 (1:06.29)
  8 McKinley, Timothy   15 Pvs                  9:06.45    9:07.28          1  
                1:04.66   2:12.67 (1:08.01)   3:21.84 (1:09.17)   4:31.13 (1:09.29)
      5:40.56 (1:09.43)   6:50.28 (1:09.72)   7:59.98 (1:09.70)   9:07.28 (1:07.30)
  9 Komishane, Coleman  15 NE                   9:07.40    9:08.31        
                1:03.25   2:11.32 (1:08.07)   3:20.76 (1:09.44)   4:30.22 (1:09.46)
      5:40.42 (1:10.20)   6:50.09 (1:09.67)   7:59.69 (1:09.60)   9:08.31 (1:08.62)
 10 Tate, Ben           16 Virginia Swimmin     9:03.74    9:11.87        
                1:03.74   2:12.29 (1:08.55)   3:22.17 (1:09.88)   4:32.19 (1:10.02)
      5:43.05 (1:10.86)   6:53.65 (1:10.60)   8:03.65 (1:10.00)   9:11.87 (1:08.22)
 11 Proxmire, Duncan    17 Pvs                  9:12.75    9:16.24        
                1:03.89   2:13.29 (1:09.40)   3:23.47 (1:10.18)   4:34.16 (1:10.69)
      5:46.08 (1:11.92)   6:57.30 (1:11.22)   8:07.86 (1:10.56)   9:16.24 (1:08.38)
 12 Pietroboni, Ashton  17 AM                   9:14.67    9:22.55        
                1:06.31   2:16.91 (1:10.60)   3:27.17 (1:10.26)   4:38.54 (1:11.37)
      5:50.98 (1:12.44)   7:02.34 (1:11.36)   8:13.67 (1:11.33)   9:22.55 (1:08.88)
 13 Rokos, Tim          17 ADLC                10:09.86    9:44.06        
                1:06.77   2:18.80 (1:12.03)   3:31.49 (1:12.69)   4:45.71 (1:14.22)
      6:00.93 (1:15.22)   7:16.11 (1:15.18)   8:31.37 (1:15.26)   9:44.06 (1:12.69)
 -- Ruisanchez, Javier  18 Pvs                  9:12.67        DFS        
 
Boys 15-18 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 16:17.88   8/14/2010 Drew R Ledwith, NE                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Kristian    15 NE                  16:15.43   16:18.40          9  
                  28.97     1:02.61 (33.64)     1:34.76 (32.15)     2:07.00 (32.24)
        2:39.26 (32.26)     3:11.63 (32.37)     3:37.16 (25.53)     4:16.79 (39.63)
        4:49.51 (32.72)     5:22.14 (32.63)     5:43.83 (21.69)     6:27.74 (43.91)
        6:58.62 (30.88)     7:33.16 (34.54)     8:06.58 (33.42)     8:39.10 (32.52)
        9:12.28 (33.18)     9:44.72 (32.44)    10:04.05 (19.33)    10:50.43 (46.38)
       11:22.01 (31.58)    11:56.22 (34.21)    12:28.43 (32.21)    13:02.61 (34.18)
       13:31.17 (28.56)    14:09.30 (38.13)    14:37.78 (28.48)    15:15.07 (37.29)
       15:47.73 (32.66)    16:18.40 (30.67)                                        
  2 Wisner, Kai         16 NI                  16:32.84   16:25.82          7  
                  30.38     1:02.49 (32.11)     1:35.07 (32.58)     2:07.29 (32.22)
        2:40.04 (32.75)     3:12.03 (31.99)     3:44.83 (32.80)     4:17.23 (32.40)
        4:50.07 (32.84)     5:22.70 (32.63)     5:55.63 (32.93)     6:28.25 (32.62)
        7:01.44 (33.19)     7:33.77 (32.33)     8:07.08 (33.31)     8:39.80 (32.72)
        9:13.10 (33.30)     9:45.50 (32.40)    10:19.18 (33.68)    10:51.89 (32.71)
       11:25.46 (33.57)    11:58.42 (32.96)    12:32.33 (33.91)    13:05.56 (33.23)
       13:39.51 (33.95)    14:12.92 (33.41)    14:46.24 (33.32)    15:19.64 (33.40)
       15:53.42 (33.78)    16:25.82 (32.40)                                        
  3 Stahl, Keven        16 Virginia Swimmin    16:28.65   16:36.49          6  
                  29.73     1:02.18 (32.45)     1:34.23 (32.05)     2:06.90 (32.67)
        2:39.05 (32.15)     3:11.97 (32.92)     3:44.44 (32.47)     4:17.35 (32.91)
        4:50.26 (32.91)     5:23.38 (33.12)     5:57.19 (33.81)     6:30.39 (33.20)
        7:03.98 (33.59)     7:38.08 (34.10)     8:12.44 (34.36)     8:46.05 (33.61)
        9:20.12 (34.07)     9:53.54 (33.42)    10:27.69 (34.15)    11:01.06 (33.37)
       11:34.67 (33.61)    12:08.35 (33.68)    12:42.52 (34.17)    13:16.54 (34.02)
       13:50.51 (33.97)    14:23.49 (32.98)    14:49.31 (25.82)    15:31.59 (42.28)
       16:05.16 (33.57)    16:36.49 (31.33)                                        
  4 Baker, James        17 NI                  16:50.43   16:37.94          5  
                  30.15     1:02.96 (32.81)     1:35.83 (32.87)     2:08.47 (32.64)
        2:41.58 (33.11)     3:14.70 (33.12)     3:48.53 (33.83)     4:21.99 (33.46)
        4:56.45 (34.46)     5:30.10 (33.65)     6:03.02 (32.92)     6:36.46 (33.44)
        7:09.71 (33.25)     7:43.01 (33.30)     8:16.74 (33.73)     8:50.83 (34.09)
        9:24.20 (33.37)     9:58.22 (34.02)    10:31.26 (33.04)    11:05.10 (33.84)
       11:38.17 (33.07)    12:12.19 (34.02)    12:45.53 (33.34)    13:19.52 (33.99)
       13:52.82 (33.30)    14:26.75 (33.93)    14:56.75 (30.00)    15:33.79 (37.04)
       15:58.04 (24.25)    16:37.94 (39.90)                                        
  5 Blake, Michael      15 Virginia Swimmin    16:37.80   16:54.77          4  
                  29.59     1:02.48 (32.89)     1:34.95 (32.47)     2:08.07 (33.12)
        2:40.88 (32.81)     3:14.89 (34.01)     3:48.18 (33.29)     4:22.12 (33.94)
        4:55.93 (33.81)     5:30.09 (34.16)     6:03.79 (33.70)     6:38.28 (34.49)
        7:12.24 (33.96)     7:46.76 (34.52)     8:20.76 (34.00)     8:55.47 (34.71)
        9:29.72 (34.25)    10:04.22 (34.50)    10:38.62 (34.40)    11:13.29 (34.67)
       11:47.65 (34.36)    12:22.26 (34.61)    12:56.60 (34.34)    13:30.95 (34.35)
       14:05.23 (34.28)    14:39.88 (34.65)    15:14.09 (34.21)    15:48.48 (34.39)
       16:22.28 (33.80)    16:54.77 (32.49)                                        
  6 Viotto, Justin      15 NJS                 17:07.23   17:06.59          3  
                  30.20     1:03.58 (33.38)     1:37.41 (33.83)     2:11.62 (34.21)
        2:45.64 (34.02)     3:19.97 (34.33)     3:54.31 (34.34)     4:28.71 (34.40)
        5:02.82 (34.11)     5:37.10 (34.28)     6:11.30 (34.20)     6:45.76 (34.46)
        7:19.66 (33.90)     7:54.14 (34.48)     8:28.14 (34.00)     9:02.54 (34.40)
        9:36.78 (34.24)    10:11.50 (34.72)    10:34.81 (23.31)    11:19.94 (45.13)
       11:54.56 (34.62)    12:29.52 (34.96)    13:03.94 (34.42)    13:38.60 (34.66)
       14:13.05 (34.45)    14:47.94 (34.89)    15:22.61 (34.67)    15:57.46 (34.85)
       16:32.27 (34.81)    17:06.59 (34.32)                                        
  7 Anderson, Sean      18 AM                  17:36.53   17:12.91          2  
                1:05.61   2:14.16 (1:08.55)   3:23.69 (1:09.53)   4:33.46 (1:09.77)
      5:43.03 (1:09.57)   6:52.08 (1:09.05)   8:00.93 (1:08.85)   9:09.69 (1:08.76)
     10:19.09 (1:09.40)  11:27.91 (1:08.82)  12:37.25 (1:09.34)  13:46.99 (1:09.74)
     14:56.93 (1:09.94)  16:06.11 (1:09.18)  17:12.91 (1:06.80)                    
  8 Komishane, Coleman  15 NE                  17:28.88   17:15.45          1  
                  30.55     1:03.93 (33.38)     1:37.89 (33.96)     2:12.33 (34.44)
        2:46.40 (34.07)     3:21.06 (34.66)     3:55.65 (34.59)     4:30.08 (34.43)
        5:04.51 (34.43)     5:39.26 (34.75)     6:14.01 (34.75)     6:48.84 (34.83)
        7:23.55 (34.71)     7:58.67 (35.12)     8:33.40 (34.73)     9:08.49 (35.09)
        9:43.17 (34.68)    10:18.08 (34.91)    10:52.74 (34.66)    11:27.51 (34.77)
       12:02.71 (35.20)    12:37.62 (34.91)    13:12.46 (34.84)    13:47.70 (35.24)
       14:22.67 (34.97)    14:57.72 (35.05)    15:31.08 (33.36)    16:07.02 (35.94)
       16:38.74 (31.72)    17:15.45 (36.71)                                        
  9 McKinley, Timothy   15 Pvs                 17:36.48   17:24.94        
                1:04.93   2:13.98 (1:09.05)   3:23.54 (1:09.56)   4:33.41 (1:09.87)
      5:43.42 (1:10.01)   6:53.50 (1:10.08)   8:03.57 (1:10.07)   9:13.67 (1:10.10)
     10:24.21 (1:10.54)  11:35.09 (1:10.88)  12:45.77 (1:10.68)  13:55.74 (1:09.97)
     15:06.11 (1:10.37)  16:16.47 (1:10.36)  17:24.94 (1:08.47)                    
 10 Tate, Ben           16 Virginia Swimmin    17:28.21   17:30.65        
                  30.19     1:03.34 (33.15)     1:36.64 (33.30)     2:09.79 (33.15)
        2:44.07 (34.28)     3:18.65 (34.58)     3:53.32 (34.67)     4:28.09 (34.77)
        4:57.16 (29.07)     5:38.30 (41.14)     6:13.57 (35.27)     6:49.12 (35.55)
        7:24.57 (35.45)     8:00.52 (35.95)     8:35.72 (35.20)     9:11.73 (36.01)
        9:47.40 (35.67)    10:23.38 (35.98)    10:58.80 (35.42)    11:35.05 (36.25)
       12:07.07 (32.02)    12:46.92 (39.85)    13:20.63 (33.71)    13:58.66 (38.03)
       14:34.19 (35.53)    15:10.63 (36.44)    15:38.35 (27.72)    16:21.79 (43.44)
       16:57.02 (35.23)    17:30.65 (33.63)                                        
 11 Pietroboni, Ashton  17 AM                  17:46.28   17:44.45        
                1:05.28   2:15.63 (1:10.35)   3:25.90 (1:10.27)   4:37.11 (1:11.21)
      5:48.08 (1:10.97)   6:59.05 (1:10.97)   8:10.55 (1:11.50)   9:22.08 (1:11.53)
     10:34.20 (1:12.12)  11:46.64 (1:12.44)  12:59.17 (1:12.53)  14:11.46 (1:12.29)
     15:24.91 (1:13.45)  16:35.87 (1:10.96)  17:44.45 (1:08.58)                    
 12 Bankes, Peter       16 NE                  17:33.36   17:54.07        
                1:03.68   2:13.14 (1:09.46)   3:23.30 (1:10.16)   4:33.90 (1:10.60)
      5:45.13 (1:11.23)   6:57.34 (1:12.21)   8:10.27 (1:12.93)   9:23.33 (1:13.06)
     10:35.83 (1:12.50)  11:49.16 (1:13.33)  13:02.92 (1:13.76)  14:16.47 (1:13.55)
     15:30.45 (1:13.98)  16:43.51 (1:13.06)  17:54.07 (1:10.56)                    
 13 Phelps, Benjamin    16 MA Zone Team        17:41.18   17:58.65        
                1:05.16   2:14.41 (1:09.25)   3:25.43 (1:11.02)   4:36.90 (1:11.47)
      5:49.04 (1:12.14)   7:00.90 (1:11.86)   8:12.29 (1:11.39)   9:23.57 (1:11.28)
     10:37.90 (1:14.33)  11:50.89 (1:12.99)  13:05.49 (1:14.60)  14:20.31 (1:14.82)
     15:34.42 (1:14.11)  16:47.48 (1:13.06)  17:58.65 (1:11.17)                    
 
Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 59.45    8/7/2013 Logan Burton, VA                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bell, Cristian      15 MA Zone Team         1:00.61    1:00.20          9  
                  29.21     1:00.20 (30.99)                                        
  2 Kocher, Michael     16 AM                   1:01.22    1:00.66          7  
                  29.74     1:00.66 (30.92)                                        
  3 Wahl, Alec          16 NI                   1:02.13    1:00.87          6  
                  29.49     1:00.87 (31.38)                                        
  4 Arrington, Eric     16 Pvs                  1:03.40    1:02.32          5  
                  30.41     1:02.32 (31.91)                                        
  5 Perry, Joey         16 NE                   1:03.22    1:02.81          4  
                  30.53     1:02.81 (32.28)                                        
  6 Vander Woude, Etha  17 NE                   1:03.12    1:03.51          3  
                  30.77     1:03.51 (32.74)                                        
  7 Neri, Nicholas      16 Metro                1:03.91    1:03.66          2  
                  30.86     1:03.66 (32.80)                                        
 -- Kalletta, George    15 Metro                1:03.75         DQ        
                  30.57          DQ (33.47)                                        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 59.45    8/7/2013 Logan Burton, VA                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bell, Cristian            15 MA Zone Team         1:00.14    1:00.61 q      
  2 Kocher, Michael           16 AM                   1:02.35    1:01.22 q      
  3 Wahl, Alec                16 NI                   1:02.74    1:02.13 q      
  4 Vander Woude, Ethan       17 NE                   1:03.00    1:03.12 q      
  5 Perry, Joey               16 NE                   1:02.36    1:03.22 q      
  6 Arrington, Eric           16 Pvs                  1:01.00    1:03.40 q      
  7 Kalletta, George          15 Metro                1:04.92    1:03.75 q      
  8 Neri, Nicholas            16 Metro                1:04.17    1:03.91 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bankes, Peter             16 NE                   1:04.87    1:04.34        
 10 Marilley, Andrew          16 NI                   1:04.88    1:04.53        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rokos, Tim                17 ADLC                 1:04.07    1:04.78        
 12 Guardino, Devin           16 Metro                1:06.48    1:05.16        
 13 Bozzi, Joseph             15 NJS                  1:06.06    1:05.30        
 14 Griffiths, Ryan           15 Virginia Swimmin     1:04.72    1:05.55        
 15 Murphy, Jonas             15 Pvs                  1:05.86    1:05.69        
 16 Kondrit, Kevin            16 AM                   1:04.93    1:06.03        
 17 Stevens, Wil              17 Pvs                  1:06.39    1:06.29        
 18 Gentry, Austin            15 Pvs                  1:06.39    1:06.42        
 19 Sartoris, Graeden         16 CT                        NT    1:06.56        
 20 Kidchob, Justin           16 NJS                  1:05.03    1:07.66        
 21 Fargo, Jordan             15 Metro                1:06.58    1:07.84        
 22 Reutti, Ryan              16 Virginia Swimmin     1:06.36    1:08.26        
 23 Yu, Steven                15 ADLC                 1:10.89    1:10.79        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:07.58    8/7/2013 Christopher Murphy, PV                     
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bell, Cristian      15 MA Zone Team         2:09.91    2:09.01          9  
                  29.98     1:02.92 (32.94)     1:36.01 (33.09)     2:09.01 (33.00)
  2 Wisner, Kai         16 NI                   2:17.20    2:12.02          7  
                  31.50     1:05.18 (33.68)     1:39.39 (34.21)     2:12.02 (32.63)
  3 Kocher, Michael     16 AM                   2:13.82    2:12.13          6  
                  30.99     1:04.67 (33.68)     1:40.05 (35.38)     2:12.13 (32.08)
  4 Perry, Joey         16 NE                   2:16.01    2:15.31          5  
                  31.73     1:06.42 (34.69)     1:41.40 (34.98)     2:15.31 (33.91)
  5 Vander Woude, Etha  17 NE                   2:17.56    2:17.67          4  
                  32.53     1:08.10 (35.57)     1:42.69 (34.59)     2:17.67 (34.98)
  6 Griffiths, Ryan     15 Virginia Swimmin     2:19.89    2:18.50          3  
                  33.56     1:08.92 (35.36)     1:44.47 (35.55)     2:18.50 (34.03)
  7 Steger, Alex        15 AM                   2:18.61    2:20.01          2  
                  32.75     1:08.29 (35.54)     1:44.66 (36.37)     2:20.01 (35.35)
  8 Blake, Michael      15 Virginia Swimmin     2:19.55    2:21.20          1  
                  32.79     1:08.93 (36.14)     1:45.42 (36.49)     2:21.20 (35.78)
 
Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:07.58    8/7/2013 Christopher Murphy, PV                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bell, Cristian            15 MA Zone Team         2:10.34    2:09.91 q      
                1:02.99   2:09.91 (1:06.92)                                        
  2 Kocher, Michael           16 AM                   2:15.87    2:13.82 q      
                1:06.40   2:13.82 (1:07.42)                                        
  3 Perry, Joey               16 NE                   2:15.85    2:16.01 q      
                1:07.12   2:16.01 (1:08.89)                                        
  4 Wisner, Kai               16 NI                   2:17.92    2:17.20 q      
                1:06.50   2:17.20 (1:10.70)                                        
  5 Vander Woude, Ethan       17 NE                   2:17.68    2:17.56 q      
                1:06.02   2:17.56 (1:11.54)                                        
  6 Steger, Alex              15 AM                   2:20.40    2:18.61 q      
                1:07.95   2:18.61 (1:10.66)                                        
  7 Blake, Michael            15 Virginia Swimmin     2:20.00    2:19.55 q      
                1:08.24   2:19.55 (1:11.31)                                        
  8 Griffiths, Ryan           15 Virginia Swimmin     2:20.35    2:19.89 q      
                1:08.77   2:19.89 (1:11.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kondrit, Kevin            16 AM                   2:19.88    2:19.91        
                1:08.25   2:19.91 (1:11.66)                                        
 10 Kalletta, George          15 Metro                2:19.41    2:20.03        
                1:07.24   2:20.03 (1:12.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Arrington, Eric           16 Pvs                  2:16.10    2:20.25        
                1:07.02   2:20.25 (1:13.23)                                        
 12 Rokos, Tim                17 ADLC                 2:19.49    2:20.81        
                1:08.23   2:20.81 (1:12.58)                                        
 13 Kolonko, Macauley         15 NI                   2:22.56    2:21.64        
                1:09.07   2:21.64 (1:12.57)                                        
 14 Sousa, Dalton             15 NE                   2:21.10    2:21.72        
                1:08.27   2:21.72 (1:13.45)                                        
 15 Murphy, Jonas             15 Pvs                  2:22.18    2:22.42        
                1:09.01   2:22.42 (1:13.41)                                        
 16 Bankes, Peter             16 NE                   2:16.47    2:22.58        
                1:09.20   2:22.58 (1:13.38)                                        
 17 Schreck V, Quinn          16 Virginia Swimmin     2:21.21    2:23.02        
                1:09.54   2:23.02 (1:13.48)                                        
 18 Sartoris, Graeden         16 CT                   2:34.99    2:26.08        
                1:09.83   2:26.08 (1:16.25)                                        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:07.04      8/2001 Ryan Hurley-PV, PV                         
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Davis, Miguel       15 Pvs                  1:11.14    1:09.95          9  
                  32.59     1:09.95 (37.36)                                        
  2 Barker, Kyle        15 Pvs                  1:11.46    1:10.44          7  
                  33.29     1:10.44 (37.15)                                        
  3 Stankiewicz, Chris  17 Pvs                  1:11.15    1:10.99          6  
                  32.33     1:10.99 (38.66)                                        
  4 Blackburn, Ben      16 AM                   1:11.48    1:11.14          5  
                  33.13     1:11.14 (38.01)                                        
  5 Stiles, Michael     17 NJS                  1:13.64    1:11.77          4  
  6 Moon, Anthony       15 MA Zone Team         1:13.27    1:12.23          3  
                  33.09     1:12.23 (39.14)                                        
  7 Hwang, Alan         15 MA Zone Team         1:12.74    1:12.26          2  
                  33.42     1:12.26 (38.84)                                        
  8 Yu, Steven          15 ADLC                 1:12.92    1:12.98          1  
                  33.99     1:12.98 (38.99)                                        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:07.04      8/2001 Ryan Hurley-PV, PV                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Davis, Miguel             15 Pvs                  1:11.06    1:11.14 q      
  2 Stankiewicz, Chris        17 Pvs                  1:08.13    1:11.15 q      
  3 Barker, Kyle              15 Pvs                  1:10.82    1:11.46 q      
  4 Blackburn, Ben            16 AM                   1:12.10    1:11.48 q      
  5 Hwang, Alan               15 MA Zone Team         1:12.59    1:12.74 q      
  6 Yu, Steven                15 ADLC                 1:11.48    1:12.92 q      
  7 Moon, Anthony             15 MA Zone Team         1:13.90    1:13.27 q      
  8 Stiles, Michael           17 NJS                  1:13.00    1:13.64 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moss, Jonathan            16 Virginia Swimmin     1:13.38    1:13.78        
 10 Mosier, John              17 ADLC                 1:14.82    1:14.40        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Yao, Bohan                15 AM                   1:14.17    1:14.43        
 12 Reutti, Ryan              16 Virginia Swimmin     1:15.66    1:14.59        
 13 Emerson, Chris            15 Pvs                  1:13.28    1:14.65        
 14 Hua, Eric                 15 NE                   1:17.95    1:16.99        
 15 Hong, Bryan               15 NI                   1:19.59    1:19.10        
 16 Regna, Alex               16 NI                   1:18.95    1:23.32        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:22.38      8/2001 Ryan Hurley-PV, PV                         
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Barker, Kyle        15 Pvs                  2:37.18    2:34.18          9  
                  35.03     1:14.88 (39.85)     1:54.38 (39.50)     2:34.18 (39.80)
  2 Stankiewicz, Chris  17 Pvs                  2:34.44    2:35.14          7  
                  33.77     1:13.76 (39.99)     1:55.19 (41.43)     2:35.14 (39.95)
  3 Moss, Jonathan      16 Virginia Swimmin     2:39.41    2:38.52          6  
                  35.32     1:14.79 (39.47)     1:57.03 (42.24)     2:38.52 (41.49)
  4 Stiles, Michael     17 NJS                  2:39.54    2:39.57          5  
                  33.81     1:14.49 (40.68)     1:56.38 (41.89)     2:39.57 (43.19)
  5 Blackburn, Ben      16 AM                   2:36.57    2:39.70          4  
                  34.32     1:14.45 (40.13)     1:57.02 (42.57)     2:39.70 (42.68)
  6 Hwang, Alan         15 MA Zone Team         2:43.57    2:41.40          3  
                  35.48     1:16.58 (41.10)     1:59.57 (42.99)     2:41.40 (41.83)
  7 Reutti, Ryan        16 Virginia Swimmin     2:42.84    2:42.17          2  
                  35.91     1:16.45 (40.54)     1:59.83 (43.38)     2:42.17 (42.34)
  8 Hansen, Kristian    15 NE                   2:43.13    2:42.26          1  
                  36.99     1:19.63 (42.64)     2:01.55 (41.92)     2:42.26 (40.71)
 
Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:22.38      8/2001 Ryan Hurley-PV, PV                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stankiewicz, Chris        17 Pvs                  2:35.62    2:34.44 q      
                1:13.80   2:34.44 (1:20.64)                                        
  2 Blackburn, Ben            16 AM                   2:37.38    2:36.57 q      
                1:14.07   2:36.57 (1:22.50)                                        
  3 Barker, Kyle              15 Pvs                  2:33.63    2:37.18 q      
                1:17.68   2:37.18 (1:19.50)                                        
  4 Moss, Jonathan            16 Virginia Swimmin     2:39.73    2:39.41 q      
                1:15.57   2:39.41 (1:23.84)                                        
  5 Stiles, Michael           17 NJS                  2:43.48    2:39.54 q      
                1:15.35   2:39.54 (1:24.19)                                        
  6 Reutti, Ryan              16 Virginia Swimmin     2:37.88    2:42.84 q      
                1:17.18   2:42.84 (1:25.66)                                        
  7 Hansen, Kristian          15 NE                   2:49.53    2:43.13 q      
                1:19.68   2:43.13 (1:23.45)                                        
  8 Hwang, Alan               15 MA Zone Team         2:40.34    2:43.57 q      
                1:18.56   2:43.57 (1:25.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yu, Steven                15 ADLC                 2:39.81    2:43.86        
                1:19.75   2:43.86 (1:24.11)                                        
 10 Mosier, John              17 ADLC                 2:44.08    2:44.18        
                1:16.79   2:44.18 (1:27.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Regelsberger, Tyler       15 NI                   2:59.19    2:49.76        
                1:18.68   2:49.76 (1:31.08)                                        
 12 Yao, Bohan                15 AM                   2:46.84    2:53.96        
                1:21.67   2:53.96 (1:32.29)                                        
 13 Wahl, Alec                16 NI                   2:55.58    2:56.87        
                1:24.87   2:56.87 (1:32.00)                                        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 57.32      8/2009 Everet Vasquez-MR, MR                        
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Barker, Kyle        15 Pvs                  1:00.29      59.73          9  
                  28.18       59.73 (31.55)                                        
  2 Thalblum, Steven    15 Pvs                  1:00.87    1:00.39          7  
                  28.74     1:00.39 (31.65)                                        
  3 Bell, Cristian      15 MA Zone Team           59.73    1:00.61          6  
                  28.28     1:00.61 (32.33)                                        
  4 Kidchob, Justin     16 NJS                  1:01.81    1:01.21          5  
                  28.40     1:01.21 (32.81)                                        
  5 Kalletta, George    15 Metro                1:00.81    1:01.32          4  
                  28.75     1:01.32 (32.57)                                        
  6 Proxmire, Duncan    17 Pvs                  1:01.82    1:01.40          3  
                  28.72     1:01.40 (32.68)                                        
  7 Stevens, Wil        17 Pvs                  1:01.19    1:02.18          2  
                  29.05     1:02.18 (33.13)                                        
  8 Marilley, Andrew    16 NI                   1:01.60    1:02.48          1  
                  29.22     1:02.48 (33.26)                                        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 57.32      8/2009 Everet Vasquez-MR, MR                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bell, Cristian            15 MA Zone Team         1:00.40      59.73 q      
  2 Barker, Kyle              15 Pvs                  1:00.67    1:00.29 q      
  3 Kalletta, George          15 Metro                1:02.24    1:00.81 q      
  4 Thalblum, Steven          15 Pvs                  1:00.92    1:00.87 q      
  5 Stevens, Wil              17 Pvs                  1:01.74    1:01.19 q      
  6 Marilley, Andrew          16 NI                   1:02.90    1:01.60 q      
  7 Kidchob, Justin           16 NJS                  1:01.70    1:01.81 q      
  8 Proxmire, Duncan          17 Pvs                  1:02.11    1:01.82 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Milburn, Daniel           16 Pvs                  1:02.61    1:01.85        
 10 Ruisanchez, Javier        18 Pvs                  1:03.07    1:01.92        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dixon, Tristan            17 ADLC                 1:04.67    1:02.33        
 12 Dziatko, Michael          16 CT                   1:02.20    1:02.35        
 13 Bushnell, Michael         15 AM                   1:03.43    1:02.46        
 14 Steger, Alex              15 AM                   1:02.81    1:02.66        
 15 Anderson, Sean            18 AM                   1:03.41    1:02.67        
 16 Bozzi, Joseph             15 NJS                  1:03.20    1:02.80        
 17 Zuppone, Michael          17 Metro                1:02.82    1:02.97        
 18 Tate, Ben                 16 Virginia Swimmin     1:02.37    1:03.04        
 19 Vander Woude, Ethan       17 NE                   1:02.15    1:03.08        
 20 Rokos, Tim                17 ADLC                 1:04.27    1:03.20        
 21 Wahl, Alec                16 NI                   1:03.01    1:03.28        
 22 Schreck V, Quinn          16 Virginia Swimmin     1:02.77    1:03.48        
 23 Papsco, Zachary           15 Metro                1:02.47    1:03.87        
 24 Perry, Joey               16 NE                   1:02.81    1:04.13        
 25 Hua, Eric                 15 NE                   1:03.14    1:04.59        
 26 Cono, Graham              16 Metro                1:02.98    1:04.74        
 -- Rogers, Joseph            15 MA Zone Team         1:01.18         DQ        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:05.68      8/2001 Dorian Delamare-NJ, NJH                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Thalblum, Steven    15 Pvs                  2:14.37    2:12.59          9  
                  29.75     1:03.10 (33.35)     1:37.71 (34.61)     2:12.59 (34.88)
  2 Steger, Alex        15 AM                   2:16.72    2:16.58          7  
                  29.35     1:03.72 (34.37)     1:39.93 (36.21)     2:16.58 (36.65)
  3 Anderson, Sean      18 AM                   2:16.04    2:17.17          6  
                  30.64     1:05.19 (34.55)     1:40.93 (35.74)     2:17.17 (36.24)
  4 Viotto, Justin      15 NJS                  2:15.91    2:17.83          5  
                  30.47     1:05.43 (34.96)     1:42.08 (36.65)     2:17.83 (35.75)
  5 Ruisanchez, Javier  18 Pvs                  2:16.58    2:18.70          4  
                  30.18     1:04.27 (34.09)     1:40.29 (36.02)     2:18.70 (38.41)
  6 Barker, Kyle        15 Pvs                  2:17.78    2:18.76          3  
                  31.47     1:07.89 (36.42)     1:43.98 (36.09)     2:18.76 (34.78)
  7 Schreck V, Quinn    16 Virginia Swimmin     2:18.48    2:18.78          2  
                  30.92     1:05.40 (34.48)     1:41.88 (36.48)     2:18.78 (36.90)
  8 Stahl, Keven        16 Virginia Swimmin     2:14.35    2:19.01          1  
                  30.02     1:05.19 (35.17)     1:41.88 (36.69)     2:19.01 (37.13)
 
Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:05.68      8/2001 Dorian Delamare-NJ, NJH                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stahl, Keven              16 Virginia Swimmin     2:14.87    2:14.35 q      
                1:02.93   2:14.35 (1:11.42)                                        
  2 Thalblum, Steven          15 Pvs                  2:11.87    2:14.37 q      
                1:04.32   2:14.37 (1:10.05)                                        
  3 Viotto, Justin            15 NJS                  2:17.76    2:15.91 q      
                1:04.82   2:15.91 (1:11.09)                                        
  4 Anderson, Sean            18 AM                   2:18.69    2:16.04 q      
                1:05.44   2:16.04 (1:10.60)                                        
  5 Ruisanchez, Javier        18 Pvs                  2:18.88    2:16.58 q      
                1:04.59   2:16.58 (1:11.99)                                        
  6 Steger, Alex              15 AM                   2:17.70    2:16.72 q      
                1:03.95   2:16.72 (1:12.77)                                        
  7 Barker, Kyle              15 Pvs                  2:16.85    2:17.78 q      
                1:05.46   2:17.78 (1:12.32)                                        
  8 Schreck V, Quinn          16 Virginia Swimmin     2:17.35    2:18.48 q      
                1:05.85   2:18.48 (1:12.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kalletta, George          15 Metro                2:17.05    2:20.05        
                1:02.68   2:20.05 (1:17.37)                                        
 10 Proxmire, Duncan          17 Pvs                  2:19.64    2:20.98        
                1:05.23   2:20.98 (1:15.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dziatko, Michael          16 CT                   2:19.70    2:22.54        
                1:06.50   2:22.54 (1:16.04)                                        
 12 Zuppone, Michael          17 Metro                2:20.56    2:24.34        
                1:07.74   2:24.34 (1:16.60)                                        
 13 Milburn, Daniel           16 Pvs                  2:18.85    2:24.73        
                1:08.41   2:24.73 (1:16.32)                                        
 14 Vander Woude, Ethan       17 NE                   2:26.38    2:28.94        
                1:08.74   2:28.94 (1:20.20)                                        
 15 Kolonko, Macauley         15 NI                   2:41.09    2:29.00        
                1:09.00   2:29.00 (1:20.00)                                        
 16 Komishane, Coleman        15 NE                   2:40.22    2:30.78        
                1:10.56   2:30.78 (1:20.22)                                        
 
Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:11.39    8/9/2008 Jared Lovett, VA                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Barker, Kyle        15 Pvs                  2:17.67    2:15.09          9  
                  28.19     1:03.63 (35.44)     1:43.83 (40.20)     2:15.09 (31.26)
  2 Kalletta, George    15 Metro                2:18.05    2:16.34          7  
                  28.78     1:02.99 (34.21)     1:44.06 (41.07)     2:16.34 (32.28)
  3 Marilley, Andrew    16 NI                   2:16.96    2:16.42          6  
                  29.34     1:04.14 (34.80)     1:45.28 (41.14)     2:16.42 (31.14)
  4 Stahl, Keven        16 Virginia Swimmin     2:17.30    2:16.87          5  
                  29.69     1:05.94 (36.25)     1:46.18 (40.24)     2:16.87 (30.69)
  5 Wisner, Kai         16 NI                   2:19.03    2:17.25          4  
                  29.02     1:03.96 (34.94)     1:46.45 (42.49)     2:17.25 (30.80)
  6 Thalblum, Steven    15 Pvs                  2:19.41    2:17.77          3  
                  29.42     1:04.44 (35.02)     1:46.59 (42.15)     2:17.77 (31.18)
  7 Kocher, Michael     16 AM                   2:19.52    2:18.76          2  
                  29.23     1:05.24 (36.01)     1:46.23 (40.99)     2:18.76 (32.53)
  8 Steger, Alex        15 AM                   2:20.54    2:21.73          1  
                  29.51     1:05.82 (36.31)     1:48.87 (43.05)     2:21.73 (32.86)
 
Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:11.39    8/9/2008 Jared Lovett, VA                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marilley, Andrew          16 NI                   2:17.15    2:16.96 q      
                1:05.03   2:16.96 (1:11.93)                                        
  2 Stahl, Keven              16 Virginia Swimmin     2:16.78    2:17.30 q      
                1:06.28   2:17.30 (1:11.02)                                        
  3 Barker, Kyle              15 Pvs                  2:12.95    2:17.67 q      
                1:03.90   2:17.67 (1:13.77)                                        
  4 Kalletta, George          15 Metro                2:15.56    2:18.05 q      
                1:03.56   2:18.05 (1:14.49)                                        
  5 Wisner, Kai               16 NI                   2:18.32    2:19.03 q      
                1:05.09   2:19.03 (1:13.94)                                        
  6 Thalblum, Steven          15 Pvs                  2:14.37    2:19.41 q      
                1:06.41   2:19.41 (1:13.00)                                        
  7 Kocher, Michael           16 AM                   2:21.88    2:19.52 q      
                1:05.64   2:19.52 (1:13.88)                                        
  8 Steger, Alex              15 AM                   2:18.64    2:20.54 q      
                1:06.70   2:20.54 (1:13.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mosier, John              17 ADLC                 2:22.07    2:21.49        
                1:06.68   2:21.49 (1:14.81)                                        
 10 Bozzi, Joseph             15 NJS                  2:23.67    2:21.62        
                1:04.90   2:21.62 (1:16.72)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stiles, Michael           17 NJS                  2:23.41    2:22.05        
                1:07.89   2:22.05 (1:14.16)                                        
 12 Perry, Joey               16 NE                   2:19.36    2:22.37        
                1:06.35   2:22.37 (1:16.02)                                        
 13 Pietroboni, Ashton        17 AM                   2:22.48    2:22.88        
                1:07.94   2:22.88 (1:14.94)                                        
 14 Murphy, Jonas             15 Pvs                  2:24.52    2:23.07        
                1:06.40   2:23.07 (1:16.67)                                        
 15 Yu, Steven                15 ADLC                 2:20.44    2:23.85        
                1:08.31   2:23.85 (1:15.54)                                        
 16 Reutti, Ryan              16 Virginia Swimmin     2:24.21    2:23.93        
                1:08.59   2:23.93 (1:15.34)                                        
 17 McKinley, Timothy         15 Pvs                  2:22.88    2:24.00        
                1:08.55   2:24.00 (1:15.45)                                        
 18 Zuppone, Michael          17 Metro                2:23.51    2:24.46        
                1:07.13   2:24.46 (1:17.33)                                        
 19 Wahl, Alec                16 NI                   2:23.26    2:25.07        
                1:06.38   2:25.07 (1:18.69)                                        
 20 Bankes, Peter             16 NE                   2:22.66    2:25.23        
                1:05.91   2:25.23 (1:19.32)                                        
 21 Emerson, Chris            15 Pvs                  2:24.02    2:25.34        
                1:08.02   2:25.34 (1:17.32)                                        
 22 Hua, Eric                 15 NE                   2:21.45    2:25.70        
                1:09.02   2:25.70 (1:16.68)                                        
 23 Sousa, Dalton             15 NE                   2:23.20    2:26.02        
                1:07.34   2:26.02 (1:18.68)                                        
 24 Papsco, Zachary           15 Metro                2:24.52    2:26.82        
                1:07.49   2:26.82 (1:19.33)                                        
 25 Moss, Jonathan            16 Virginia Swimmin     2:22.70    2:26.95        
                1:09.02   2:26.95 (1:17.93)                                        
 -- Anderson, Sean            18 AM                   2:21.17        XDQ        
                1:05.46        DQ (1:13.21)                                        
 
Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 4:38.59   8/10/2006 Roger Dent, MR                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Stahl, Keven        16 Virginia Swimmin     4:46.42    4:45.40          9  
                  29.09     1:03.26 (34.17)     1:40.28 (37.02)     2:16.92 (36.64)
        2:58.15 (41.23)     3:40.34 (42.19)     4:13.97 (33.63)     4:45.40 (31.43)
  2 Wisner, Kai         16 NI                   4:49.46    4:48.60          7  
                  29.77     1:04.26 (34.49)     1:41.80 (37.54)     2:18.37 (36.57)
        3:01.98 (43.61)     3:46.17 (44.19)     4:17.85 (31.68)     4:48.60 (30.75)
  3 Hansen, Kristian    15 NE                   4:52.97    4:48.88          6  
                  31.80     1:07.21 (35.41)     1:44.27 (37.06)     2:20.85 (36.58)
        3:03.28 (42.43)     3:46.45 (43.17)     4:19.03 (32.58)     4:48.88 (29.85)
  4 Kalletta, George    15 Metro                4:55.18    4:48.97          5  
                  29.61     1:04.64 (35.03)     1:40.85 (36.21)     2:17.63 (36.78)
        3:00.15 (42.52)     3:43.26 (43.11)     4:16.68 (33.42)     4:48.97 (32.29)
  5 Anderson, Sean      18 AM                   4:48.83    4:49.75          4  
                  30.65     1:05.67 (35.02)     1:43.67 (38.00)     2:20.85 (37.18)
        3:02.52 (41.67)     3:45.43 (42.91)     4:18.00 (32.57)     4:49.75 (31.75)
  6 Barker, Kyle        15 Pvs                  4:52.29    4:51.17          3  
                  29.69     1:04.52 (34.83)     1:42.64 (38.12)     2:20.51 (37.87)
        3:02.67 (42.16)     3:44.66 (41.99)     4:18.66 (34.00)     4:51.17 (32.51)
  7 Thalblum, Steven    15 Pvs                  4:53.92    4:53.24          2  
                  30.58     1:05.25 (34.67)     1:43.99 (38.74)     2:22.66 (38.67)
        3:05.10 (42.44)     3:48.67 (43.57)     4:21.56 (32.89)     4:53.24 (31.68)
  8 Steger, Alex        15 AM                   4:52.40    5:02.56          1  
                  30.64     1:06.16 (35.52)     1:44.80 (38.64)     2:22.72 (37.92)
        3:05.02 (42.30)     3:51.20 (46.18)     4:26.41 (35.21)     5:02.56 (36.15)
 
Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 4:38.59   8/10/2006 Roger Dent, MR                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stahl, Keven              16 Virginia Swimmin     4:47.26    4:46.42 q      
                1:03.51   2:17.58 (1:14.07)   3:39.93 (1:22.35)   4:46.42 (1:06.49)
  2 Anderson, Sean            18 AM                   4:53.57    4:48.83 q      
                1:04.89   2:19.70 (1:14.81)   3:44.25 (1:24.55)   4:48.83 (1:04.58)
  3 Wisner, Kai               16 NI                   4:50.51    4:49.46 q      
                1:04.33   2:18.02 (1:13.69)   3:44.53 (1:26.51)   4:49.46 (1:04.93)
  4 Barker, Kyle              15 Pvs                  4:51.60    4:52.29 q      
                1:05.52   2:21.95 (1:16.43)   3:46.17 (1:24.22)   4:52.29 (1:06.12)
  5 Steger, Alex              15 AM                   4:57.17    4:52.40 q      
                1:05.12   2:20.49 (1:15.37)   3:45.47 (1:24.98)   4:52.40 (1:06.93)
  6 Hansen, Kristian          15 NE                   4:51.48    4:52.97 q      
                1:08.56   2:23.46 (1:14.90)   3:48.87 (1:25.41)   4:52.97 (1:04.10)
  7 Thalblum, Steven          15 Pvs                  4:50.69    4:53.92 q      
                1:05.43   2:20.56 (1:15.13)   3:47.61 (1:27.05)   4:53.92 (1:06.31)
  8 Kalletta, George          15 Metro                4:49.70    4:55.18 q      
                1:03.94   2:19.00 (1:15.06)   3:48.02 (1:29.02)   4:55.18 (1:07.16)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McKinley, Timothy         15 Pvs                  4:54.18    4:57.30        
                1:07.27   2:25.77 (1:18.50)   3:51.72 (1:25.95)   4:57.30 (1:05.58)
 10 Baker, James              17 NI                   5:01.70    4:58.14        
                1:06.17   2:26.17 (1:20.00)   3:55.43 (1:29.26)   4:58.14 (1:02.71)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Schreck V, Quinn          16 Virginia Swimmin     5:01.64    5:01.82        
                1:06.09   2:22.98 (1:16.89)   3:54.27 (1:31.29)   5:01.82 (1:07.55)
 12 Ramirez, Javier           15 Metro                5:05.60    5:03.17        
                1:05.85   2:23.58 (1:17.73)   3:54.23 (1:30.65)   5:03.17 (1:08.94)
 13 Tate, Ben                 16 Virginia Swimmin     4:59.36    5:04.61        
                1:06.32   2:25.77 (1:19.45)   3:57.60 (1:31.83)   5:04.61 (1:07.01)
 14 Mosier, John              17 ADLC                 5:06.23    5:04.93        
                1:07.18   2:25.24 (1:18.06)   3:53.69 (1:28.45)   5:04.93 (1:11.24)
 15 Blake, Michael            15 Virginia Swimmin     5:03.65    5:05.42        
                1:08.32   2:24.47 (1:16.15)   4:00.28 (1:35.81)   5:05.42 (1:05.14)
 16 Griffiths, Ryan           15 Virginia Swimmin     5:05.03    5:05.47        
                1:08.23   2:24.05 (1:15.82)   3:58.29 (1:34.24)   5:05.47 (1:07.18)
 17 Reutti, Ryan              16 Virginia Swimmin     5:06.10    5:05.54        
                1:11.48   2:28.21 (1:16.73)   3:56.30 (1:28.09)   5:05.54 (1:09.24)
 18 Sousa, Dalton             15 NE                   5:03.29    5:07.58        
                1:08.03   2:23.83 (1:15.80)   3:58.60 (1:34.77)   5:07.58 (1:08.98)
 19 Hua, Eric                 15 NE                   5:06.50    5:07.64        
                1:07.61   2:29.15 (1:21.54)   3:59.09 (1:29.94)   5:07.64 (1:08.55)
 20 Milburn, Daniel           16 Pvs                  5:02.16    5:15.30        
                1:09.89   2:35.05 (1:25.16)   4:01.36 (1:26.31)   5:15.30 (1:13.94)
 
Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:37.87      8/2002 Potomac Valley, PV                         
                         W Dufresne, A Fishman, J Kreitler, S Scheren      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         1:44.62    1:40.77         18  
     1) McMurtrie, Gary 16              2) Ramsey, Matt 17                
     3) Bushnell, Michael 15            4) Kondrit, Kevin 16              
                  25.88       50.90 (25.02)     1:16.16 (25.26)     1:40.77 (24.61)
  2 Pvs Zone Team  'A'                          1:43.27    1:40.98         14  
     1) Arrington, Eric 16              2) Thalblum, Steven 15            
     3) Barker, Kyle 15                 4) Stankiewicz, Chris 17          
                  25.27       50.78 (25.51)     1:16.55 (25.77)     1:40.98 (24.43)
  3 Metropolitan Swimming  'A'                  1:46.03    1:43.72         12  
     1) Lawson, Michael 15              2) Guardino, Devin 16             
     3) Cono, Graham 16                 4) Neri, Nicholas 16              
                  25.77       52.32 (26.55)     1:18.23 (25.91)     1:43.72 (25.49)
  4 MA Zone Team  'A'                           1:42.50    1:43.74         10  
     1) Bell, Cristian 15               2) Moon, Anthony 15               
     3) Hwang, Alan 15                  4) Rogers, Joseph 15              
                  26.55       52.73 (26.18)     1:19.34 (26.61)     1:43.74 (24.40)
  5 Niagara Swimming Zone Team  'A'             1:44.99    1:43.96          8  
     1) Wahl, Alec 16                   2) Marilley, Andrew 16            
     3) Regelsberger, Tyler 15          4) Coleman, Harper 17             
                  26.29       51.74 (25.45)     1:17.96 (26.22)     1:43.96 (26.00)
  6 Allegheny Mountain Swimming Zo  'B'         1:46.74    1:44.50          6  
     1) Steger, Alex 15                 2) Cusick, Jack 15                
     3) Yao, Bohan 15                   4) Kocher, Michael 16             
                                  52.63 ( )     1:18.80 (26.17)     1:44.50 (25.70)
  7 New England Swimming Zone Team  'A'         1:47.27    1:44.60          3  
     1) Vander Woude, Ethan 17          2) Sousa, Dalton 15               
     3) Perry, Joey 16                  4) Bankes, Peter 16               
                  25.97       53.02 (27.05)     1:18.89 (25.87)     1:44.60 (25.71)
  7 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  1:45.97    1:44.60          3  
     1) Stahl, Keven 16                 2) Blake, Michael 15              
     3) Boiko, Ilya 15                  4) Ross, Garrett 17               
                  26.67       53.40 (26.73)     1:19.88 (26.48)     1:44.60 (24.72)
  9 Pvs Zone Team  'B'                          1:48.00    1:44.95        
     1) Gentry, Austin 15               2) Ruisanchez, Javier 18          
     3) Davis, Miguel 15                4) Emerson, Chris 15              
                  26.17       52.41 (26.24)     1:18.56 (26.15)     1:44.95 (26.39)
 10 New Jersey Swimming  'A'                    1:45.49    1:45.35        
     1) Nelson, Ian 17                  2) Viotto, Justin 15              
     3) Kidchob, Justin 16              4) Stiles, Michael 17             
                  26.12       54.51 (28.39)     1:20.29 (25.78)     1:45.35 (25.06)
 11 Niagara Swimming Zone Team  'B'             1:52.99    1:46.15        
     1) Sanchez, Michael 17             2) Stickel, Marcus 16             
     3) Regna, Alex 16                  4) Hong, Bryan 15                 
                  26.60       53.06 (26.46)     1:20.15 (27.09)     1:46.15 (26.00)
 12 Adirondack LC Zone Team  'A'                1:47.92    1:46.33        
     1) Dixon, Tristan 17               2) Yu, Steven 15                  
     3) Mosier, John 17                 4) Rokos, Tim 17                  
                  26.80                             1:20.37 ( )     1:46.33 (25.96)
 13 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  1:49.00    1:47.46        
     1) Griffiths, Ryan 15              2) Moss, Jonathan 16              
     3) Reutti, Ryan 16                 4) Tate, Ben 16                   
                  26.36       53.10 (26.74)     1:20.19 (27.09)     1:47.46 (27.27)
 14 Metropolitan Swimming  'B'                  1:49.34    1:47.65        
                  26.69       53.22 (26.53)     1:20.25 (27.03)     1:47.65 (27.40)
 
Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 3:37.74    8/7/2013 AM Zone Team, AM                           
                         F. Folz, S. Tretter, J. Fausti, I. Gregory        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         3:48.74    3:41.96         18  
     1) McMurtrie, Gary 16              2) Bushnell, Michael 15           
     3) Ramsey, Matt 17                 4) Kondrit, Kevin 16              
                  27.02       56.29 (56.29)     1:23.04 (26.75)     1:52.92 (56.63)
        2:18.77 (25.85)     2:47.70 (54.78)     3:13.81 (26.11)     3:41.96 (54.26)
  2 Niagara Swimming Zone Team  'A'             3:44.72    3:43.67         14  
     1) Wahl, Alec 16                   2) Baker, James 17                
     3) Kolonko, Macauley 15            4) Marilley, Andrew 16            
                  27.15       56.26 (56.26)     1:23.42 (27.16)     1:52.98 (56.72)
        2:19.72 (26.74)     2:48.46 (55.48)     3:14.68 (26.22)     3:43.67 (55.21)
  3 Pvs Zone Team  'A'                          3:46.13    3:45.41         12  
     1) Stankiewicz, Chris 17           2) Ruisanchez, Javier 18          
     3) Arrington, Eric 16              4) Thalblum, Steven 15            
                  27.58       58.25 (58.25)     1:25.09 (26.84)     1:55.02 (56.77)
        2:21.25 (26.23)     2:50.41 (55.39)     3:16.42 (26.01)     3:45.41 (55.00)
  4 New England Swimming Zone Team  'A'         3:49.42    3:45.68         10  
     1) Bankes, Peter 16                2) Vander Woude, Ethan 17         
     3) Perry, Joey 16                  4) Hua, Eric 15                   
                  26.89       56.93 (56.93)     1:23.07 (26.14)     1:53.00 (56.07)
        2:19.78 (26.78)     2:49.16 (56.16)     3:16.06 (26.90)     3:45.68 (56.52)
  5 Metropolitan Swimming  'A'                  3:50.23    3:47.08          8  
     1) Neri, Nicholas 16               2) Zuppone, Michael 17            
     3) LaBianca, Joseph 16             4) Lawson, Michael 15             
                  26.71       56.60 (56.60)     1:23.83 (27.23)     1:54.26 (57.66)
        2:21.56 (27.30)     2:50.82 (56.56)     3:17.17 (26.35)     3:47.08 (56.26)
  6 Allegheny Mountain Swimming Zo  'B'         3:54.81    3:49.56          6  
     1) Cusick, Jack 15                 2) Steger, Alex 15                
     3) Yao, Bohan 15                   4) Kocher, Michael 16             
                  27.54       57.36 (57.36)     1:24.54 (27.18)     1:53.97 (56.61)
        2:22.38 (28.41)     2:53.87 (59.90)     3:20.40 (26.53)     3:49.56 (55.69)
  7 Adirondack LC Zone Team  'A'                3:54.10    3:49.82          4  
     1) Dixon, Tristan 17               2) Rokos, Tim 17                  
     3) Yu, Steven 15                   4) Mosier, John 17                
                  27.51       57.42 (57.42)     1:24.40 (26.98)     1:55.28 (57.86)
        2:23.37 (28.09)     2:53.36 (58.08)     3:19.99 (26.63)     3:49.82 (56.46)
  8 Niagara Swimming Zone Team  'B'             3:57.69    3:50.91          2  
     1) Coleman, Harper 17              2) Sanchez, Michael 17            
     3) Wisner, Kai 16                  4) Hong, Bryan 15                 
                  27.77       57.66 (57.66)     1:24.36 (26.70)     1:54.51 (56.85)
        2:21.91 (27.40)     2:51.80 (57.29)     3:19.12 (27.32)     3:50.91 (59.11)
  9 New Jersey Swimming  'A'                    3:52.39    3:51.95        
     1) Stiles, Michael 17              2) Kidchob, Justin 16             
     3) Seo, Michael 16                 4) Nelson, Ian 17                 
                  26.43       56.66 (56.66)     1:23.92 (27.26)     1:54.72 (58.06)
        2:21.55 (26.83)     2:53.77 (59.05)     3:21.27 (27.50)     3:51.95 (58.18)
 10 Metropolitan Swimming  'B'                  3:54.75    3:52.30        
     1) Kalletta, George 15             2) Guardino, Devin 16             
     3) O'Gorman, Ciaran 15             4) Cono, Graham 16                
                  27.72       57.60 (57.60)     1:25.13 (27.53)     1:56.72 (59.12)
        2:24.55 (27.83)     2:54.81 (58.09)     3:52.30 (57.49)                    
 11 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  3:53.32    3:53.20        
     1) Stahl, Keven 16                 2) Blake, Michael 15              
     3) Boiko, Ilya 15                  4) Ross, Garrett 17               
                  27.49       56.89 (56.89)     1:25.01 (28.12)     1:55.43 (58.54)
        2:23.88 (28.45)     2:54.96 (59.53)     3:21.72 (26.76)     3:53.20 (58.24)
 12 Pvs Zone Team  'B'                          3:50.00    3:53.33        
     1) Proxmire, Duncan 17             2) Gentry, Austin 15              
     3) McKinley, Timothy 15            4) Barker, Kyle 15                
                  27.72       58.32 (58.32)                         1:55.33 (57.01)
        2:23.52 (28.19)     2:54.17 (58.84)     3:21.64 (27.47)     3:53.33 (59.16)
 13 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  3:58.99    3:57.41        
     1) Tate, Ben 16                    2) Griffiths, Ryan 15             
     3) Schreck V, Quinn 16             4) Moss, Jonathan 16              
                  28.19       59.39 (59.39)     1:26.78 (27.39)     1:57.47 (58.08)
        2:25.66 (28.19)     2:57.38 (59.91)     3:24.81 (27.43)   3:57.41 (1:00.03)
 
Boys 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:49.18      8/2001 Cumberland, Rowe, Cooper, Pins, PV         
                         Fishman, Hurley, Anstrom, Ott                     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pvs Zone Team  'A'                          1:55.00    1:52.45         18  
     1) Arrington, Eric 16              2) Davis, Miguel 15               
     3) Barker, Kyle 15                 4) Stankiewicz, Chris 17          
                  28.47     1:00.44 (31.97)     1:28.09 (27.65)     1:52.45 (24.36)
  2 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         2:07.00    1:55.23         14  
     1) Kocher, Michael 16              2) Blackburn, Ben 16              
     3) Bushnell, Michael 15            4) Kondrit, Kevin 16              
                  29.29     1:02.30 (33.01)     1:30.29 (27.99)     1:55.23 (24.94)
  3 New Jersey Swimming  'A'                    2:09.48    1:56.43         12  
     1) Bozzi, Joseph 15                2) Stiles, Michael 17             
     3) Kidchob, Justin 16              4) Nelson, Ian 17                 
                  30.18     1:02.93 (32.75)     1:30.39 (27.46)     1:56.43 (26.04)
  4 Niagara Swimming Zone Team  'A'             2:08.29    1:56.88         10  
     1) Wahl, Alec 16                   2) Marilley, Andrew 16            
     3) Wisner, Kai 16                  4) Kolonko, Macauley 15           
                  29.56     1:03.17 (33.61)     1:31.04 (27.87)     1:56.88 (25.84)
  5 Metropolitan Swimming  'A'                  1:55.66    1:58.02          8  
     1) Guardino, Devin 16              2) Neri, Nicholas 16              
     3) Kalletta, George 15             4) Lawson, Michael 15             
                  30.11     1:04.29 (34.18)     1:32.61 (28.32)     1:58.02 (25.41)
  6 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  1:59.00    1:58.06          6  
     1) Griffiths, Ryan 15              2) Moss, Jonathan 16              
     3) Tate, Ben 16                    4) Ross, Garrett 17               
                  30.58     1:04.10 (33.52)     1:33.28 (29.18)     1:58.06 (24.78)
  7 Allegheny Mountain Swimming Zo  'B'         2:10.00    1:58.14          4  
     1) Steger, Alex 15                 2) Yao, Bohan 15                  
     3) Anderson, Sean 18               4) Ramsey, Matt 17                
                  31.61     1:04.35 (32.74)     1:32.74 (28.39)     1:58.14 (25.40)
  8 Pvs Zone Team  'B'                          2:00.00    1:58.82          2  
     1) Murphy, Jonas 15                2) Emerson, Chris 15              
     3) Proxmire, Duncan 17             4) Gentry, Austin 15              
                  31.21     1:05.82 (34.61)     1:33.13 (27.31)     1:58.82 (25.69)
  9 Adirondack LC Zone Team  'A'                1:59.00    1:58.86        
     1) Rokos, Tim 17                   2) Yu, Steven 15                  
     3) Mosier, John 17                 4) Dixon, Tristan 17              
                  30.67     1:04.37 (33.70)     1:32.99 (28.62)     1:58.86 (25.87)
 10 New England Swimming Zone Team  'A'         2:03.45    1:59.17        
     1) Perry, Joey 16                  2) Hua, Eric 15                   
     3) Vander Woude, Ethan 17          4) Hansen, Kristian 15            
                  30.41     1:04.15 (33.74)     1:32.24 (28.09)     1:59.17 (26.93)
 11 Metropolitan Swimming  'B'                  2:01.52    2:01.13        
     1) Fargo, Jordan 15                2) Papsco, Zachary 15             
     3) Zuppone, Michael 17             4) Cono, Graham 16                
                  31.45     1:06.99 (35.54)     1:35.35 (28.36)     2:01.13 (25.78)
 12 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  2:02.00    2:01.69        
     1) Blake, Michael 15               2) Reutti, Ryan 16                
     3) Stahl, Keven 16                 4) Boiko, Ilya 15                 
                  30.84     1:05.43 (34.59)     1:34.17 (28.74)     2:01.69 (27.52)
 -- Niagara Swimming Zone Team  'B'             2:16.29         DQ        
     1) Baker, James 17                 2) Regelsberger, Tyler 15         
     3) Hong, Bryan 15                  4) Sanchez, Michael 17            
                  31.82     1:06.87 (35.05)     1:34.43 (27.56)          DQ (25.98)
 
Boys 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:01.89      8/2014 Cumberland, Rowe, Cooper, Tpuv, PV         
                         L. Burton, C. Swanson, P. Stoffel, A. Morin       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pvs Zone Team  'A'                          4:05.84    4:08.39         18  
     1) Arrington, Eric 16              2) Davis, Miguel 15               
     3) Barker, Kyle 15                 4) Thalblum, Steven 15            
                  29.81   1:02.38 (1:02.38)     1:34.79 (32.41)   2:12.07 (1:09.69)
        2:40.00 (27.93)   3:12.66 (1:00.59)     4:08.39 (55.73)                    
  2 Allegheny Mountain Swimming Zo  'A'         4:15.35    4:12.12         14  
     1) Kocher, Michael 16              2) Blackburn, Ben 16              
     3) Steger, Alex 15                 4) Kondrit, Kevin 16              
                  30.24   1:01.74 (1:01.74)     1:34.80 (33.06)   2:13.58 (1:11.84)
        2:42.66 (29.08)   3:16.64 (1:03.06)     3:42.78 (26.14)     4:12.12 (55.48)
  3 Pvs Zone Team  'B'                          4:10.00    4:13.96         12  
     1) Murphy, Jonas 15                2) Stankiewicz, Chris 17          
     3) Stevens, Wil 17                 4) Ruisanchez, Javier 18          
                  31.87   1:06.45 (1:06.45)     1:38.44 (31.99)   2:15.94 (1:09.49)
        2:44.02 (28.08)   3:17.16 (1:01.22)     3:44.30 (27.14)     4:13.96 (56.80)
  4 Niagara Swimming Zone Team  'A'             4:32.49    4:15.39         10  
     1) Wahl, Alec 16                   2) Marilley, Andrew 16            
     3) Wisner, Kai 16                  4) Kolonko, Macauley 15           
                  30.79   1:02.53 (1:02.53)     1:38.25 (35.72)   2:18.63 (1:16.10)
        2:47.02 (28.39)   3:19.95 (1:01.32)     3:46.95 (27.00)     4:15.39 (55.44)
  5 Adirondack LC Zone Team  'A'                4:17.80    4:16.83          8  
     1) Rokos, Tim 17                   2) Yu, Steven 15                  
     3) Mosier, John 17                 4) Dixon, Tristan 17              
                  31.39   1:04.24 (1:04.24)     1:37.72 (33.48)   2:16.34 (1:12.10)
        2:45.15 (28.81)   3:19.84 (1:03.50)     3:47.19 (27.35)     4:16.83 (56.99)
  6 Virginia Swimmimg Inc  'A'                  4:18.49    4:18.67          6  
     1) Griffiths, Ryan 15              2) Moss, Jonathan 16              
     3) Stahl, Keven 16                 4) Ross, Garrett 17               
                  31.00   1:04.48 (1:04.48)     1:38.08 (33.60)   2:17.92 (1:13.44)
        2:47.00 (29.08)   3:21.16 (1:03.24)     3:47.47 (26.31)     4:18.67 (57.51)
  7 New Jersey Swimming  'A'                    4:18.95    4:19.73          4  
     1) Kidchob, Justin 16              2) Stiles, Michael 17             
     3) Viotto, Justin 15               4) Nelson, Ian 17                 
                  32.25   1:06.31 (1:06.31)     1:39.35 (33.04)   2:19.08 (1:12.77)
        2:48.23 (29.15)   3:22.12 (1:03.04)     3:49.05 (26.93)     4:19.73 (57.61)
  8 Metropolitan Swimming  'A'                  4:19.75    4:20.29          2  
     1) Kalletta, George 15             2) Neri, Nicholas 16              
     3) Papsco, Zachary 15              4) Lawson, Michael 15             
                  31.27   1:04.26 (1:04.26)     1:38.24 (33.98)   2:18.46 (1:14.20)
        2:47.85 (29.39)   3:23.09 (1:04.63)     3:49.49 (26.40)     4:20.29 (57.20)
  9 New England Swimming Zone Team  'A'         4:22.36    4:21.78        
     1) Vander Woude, Ethan 17          2) Hua, Eric 15                   
     3) Perry, Joey 16                  4) Bankes, Peter 16               
                  30.48   1:03.54 (1:03.54)     1:38.37 (34.83)   2:18.84 (1:15.30)
        2:48.79 (29.95)   3:24.63 (1:05.79)     3:51.65 (27.02)     4:21.78 (57.15)
 10 Metropolitan Swimming  'B'                  4:24.71    4:23.03        
     1) Guardino, Devin 16              2) Cono, Graham 16                
     3) Zuppone, Michael 17             4) LaBianca, Joseph 16            
                  31.74   1:05.40 (1:05.40)     1:39.96 (34.56)   2:21.05 (1:15.65)
        2:50.84 (29.79)   3:26.19 (1:05.14)     3:53.51 (27.32)     4:23.03 (56.84)
 11 Virginia Swimmimg Inc  'B'                  4:22.11    4:23.50        
     1) Blake, Michael 15               2) Reutti, Ryan 16                
     3) Schreck V, Quinn 16             4) Tate, Ben 16                   
                  32.42   1:06.88 (1:06.88)     1:42.11 (35.23)   2:22.33 (1:15.45)
        2:51.69 (29.36)   3:25.30 (1:02.97)     3:53.09 (27.79)     4:23.50 (58.20)
 12 Allegheny Mountain Swimming Zo  'B'         4:21.56    4:24.42        
     1) Cusick, Jack 15                 2) Yao, Bohan 15                  
     3) Bushnell, Michael 15            4) Ramsey, Matt 17                
                  33.76   1:09.53 (1:09.53)     1:43.75 (34.22)   2:24.31 (1:14.78)
                          3:27.32 (1:03.01)     3:54.24 (26.92)     4:24.42 (57.10)
 13 Niagara Swimming Zone Team  'B'             4:48.49    4:32.45        
     1) Baker, James 17                 2) Regna, Alex 16                 
     3) Hong, Bryan 15                  4) Coleman, Harper 17             
                  33.49   1:08.48 (1:08.48)     1:45.88 (37.40)   2:30.13 (1:21.65)
        2:59.53 (29.40)   3:35.30 (1:05.17)     4:02.21 (26.91)     4:32.45 (57.15)