Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 8/13/2015 07:25 PM
           LC Senior Zones Championship Meet - 8/6/2015 to 8/9/2015            
                                    Results                                    
 
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                23.29  SR.N
                23.29  OLYM
                24.09  JR.N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McLaughlin, Declan  20 Star Swimming-NI       23.79      23.95 JR.N    18.5
  1 Calegan, Haden L    20 Team Pittsburgh-AM     24.32      23.95 JR.N    18.5
  3 Kreher, Kevin M     20 Clarence Swim Cl-NI    24.37      24.22         16  
  4 Christensen, Jon C  21 Somerset Valley-NJ     24.17      24.29         15  
  5 Boyd, Aaron Z       17 The Fish-PV            24.38      24.32         14  
  6 Sweeney, David M    21 Team Pittsburgh-AM     23.87      24.33         13  
  7 Marsh, Matthew C    17 Town of Tonawand-NI    24.24      24.45         12  
  8 Mathus, Nicholas G  14 Randolph YMCA-NJ       24.56      24.89         11  
B - Final
  9 Kreider, Joshua D   19 Emmaus Aquatic C-MA    24.77      24.40          9  
 10 Thompson, Ian R     17 Fort Belvoir Swi-PV    24.61      24.59          7  
 11 Sullivan, Brendan   15 Seacoast Swimmin-NE    25.02      24.60          6  
 12 Burdo, Nicholas S   17 Liverpool Jets S-NI    25.04      24.65          5  
 13 McNair, Rett C      19 BFIN-AD                24.66      24.75          4  
 14 Kampfe, Bryce A     21 Team Pittsburgh-AM     24.93      25.01          2.5
 14 Doser, Jeffrey W    19 Fairport Area Sw-NI    24.95      25.01          2.5
 16 Park, Alex          16 Team Suffolk-MR        24.88      26.84          1  
C - Final
 17 Tankle, Matthew G   21 Team Pittsburgh-AM     25.21      24.70        
 18 Kish, Jackson A     17 Mount Lebanon Aq-AM    25.15      24.85        
 19 Smith, Kieran S     15 Ridgefield Aquat-CT    25.20      24.99        
 20 Anderson, Colin J   16 Lancaster Aquati-MA    25.19      25.12        
 21 Griffin, Kyle R     18 Town of Tonawand-NI    25.40      25.26        
 22 Bumgarner, Jake C   17 Mount Lebanon Aq-AM    25.13      25.30        
 23 Collins, Allan J    18 Town of Tonawand-NI    25.10      25.42        
 24 Johnson, Sean M     22 Eastern Express-NJ     25.36      25.51        
D - Final
 25 Marski, Timothy J   14 Long Island Aqua-MR    25.52      25.47        
 26 Maggs, Tim J        15 BFIN-AD                25.83      25.57        
 27 Koziol, Brendan A   17 Berkeley Aquatic-NJ    26.00      25.68        
 28 Rutigliano, Conor   16 Team Suffolk-MR        26.21      26.02        
 29 Gordon, Travis L    17 Ridgefield Aquat-CT    26.81      26.76        
 -- Shmurak, Allen J    17 Eastern Express-NJ     25.81         DQ        
 
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                23.29  SR.N
                23.29  OLYM
                24.09  JR.N
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McLaughlin, Declan T      20 Star Swimming-NI       24.29      23.79 qJR.N  
  2 Sweeney, David M          21 Team Pittsburgh-AM     23.60      23.87 qJR.N  
  3 Christensen, Jon C        21 Somerset Valley-NJ     25.74      24.17 q      
  4 Marsh, Matthew C          17 Town of Tonawand-NI    24.74      24.24 q      
  5 Calegan, Haden L          20 Team Pittsburgh-AM     24.30      24.32 q      
  6 Kreher, Kevin M           20 Clarence Swim Cl-NI    25.04      24.37 q      
  7 Boyd, Aaron Z             17 The Fish-PV            24.97      24.38 q      
  8 Essing, Nicholas J        20 Elite Rays Swim-PV     24.85      24.39 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mathus, Nicholas G        14 Randolph YMCA-NJ       25.13      24.56 q      
 10 Thompson, Ian R           17 Fort Belvoir Swi-PV    24.61      24.61 q      
 11 McNair, Rett C            19 BFIN-AD                24.93      24.66 q      
 12 Collins, Patrick M        30 Cougar Aquatic T-NJ    25.42      24.74 q      
 13 Sali, Dylan               20 Somerset Valley-NJ     24.19      24.77 q      
 13 Kreider, Joshua D         19 Emmaus Aquatic C-MA    24.88      24.77 q      
 15 Park, Alex                16 Team Suffolk-MR        25.13      24.88 q      
 16 Kampfe, Bryce A           21 Team Pittsburgh-AM     25.15      24.93 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Doser, Jeffrey W          19 Fairport Area Sw-NI    25.48      24.95 q      
 18 Nesbitt, Andrew P         20 Unattached-NJ          24.73      24.96 q      
 19 Sullivan, Brendan X       15 Seacoast Swimmin-NE    25.53      25.02 q      
 20 Burdo, Nicholas S         17 Liverpool Jets S-NI    24.37      25.04 q      
 21 Collins, Allan J          18 Town of Tonawand-NI    25.11      25.10 q      
 22 Bumgarner, Jake C         17 Mount Lebanon Aq-AM    25.57      25.13 q      
 23 Kish, Jackson A           17 Mount Lebanon Aq-AM    24.89      25.15 q      
 24 Mullin, Connor J          16 Laguardia Aquati-MR    25.70      25.17 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Anderson, Colin J         16 Lancaster Aquati-MA    26.08      25.19 q      
 26 Smith, Kieran S           15 Ridgefield Aquat-CT    22.33Y     25.20 q      
 27 Tankle, Matthew G         21 Team Pittsburgh-AM     24.93      25.21 q      
 28 Johnson, Sean M           22 Eastern Express-NJ     25.41      25.36 q      
 29 Griffin, Kyle R           18 Town of Tonawand-NI    25.28      25.40 q      
 30 Oakley, Miles J           19 Unattached-MD          21.61Y     25.44 q      
 31 Ho, Timothy               16 Laguardia Aquati-MR    25.64      25.49 q      
 32 Zhang, Evan               15 Laguardia Aquati-MR    22.26Y     25.52 q      
 32 Marski, Timothy J         14 Long Island Aqua-MR    25.72      25.52 q      
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 34 Meyers, Tyler             16 Long Island Expr-MR    25.70      25.67        
-------------------------------------------------------------------------
 35 Eng, William A            15 Long Island Expr-MR    25.98      25.73        
 36 Garase, Kyle P            21 Greater Pittsbur-AM    25.14      25.79        
 37 Shmurak, Allen J          17 Eastern Express-NJ     25.68      25.81        
 38 Townsend, Delano R        16 Laguardia Aquati-MR    25.71      25.82        
 39 Maggs, Tim J              15 BFIN-AD                25.73      25.83        
 40 Kim, Harris               18 Phoenix Aquatic-MR     25.50      25.84        
 41 Williams, Tyler S         19 Long Island Expr-MR    22.40Y     25.88        
 42 Koziol, Brendan A         17 Berkeley Aquatic-NJ    22.54Y     26.00        
 43 O'Connor, Elias G         17 Phoenix Aquatic-MR     26.17      26.08        
 44 Trozenski, Samuel D       17 Mount Lebanon Aq-AM    22.65Y     26.12        
 45 Rutigliano, Conor M       16 Team Suffolk-MR        22.41Y     26.21        
 46 Sali, Sean                18 Unattached-NJ          22.06Y     26.22        
 47 Le, Michael T             20 Star Swimming-NI       23.12Y     26.53        
 48 Gak, Milos M              21 Roosevelt Island-MR    21.90Y     26.58        
 49 Gordon, Travis L          17 Ridgefield Aquat-CT    25.51      26.81        
 50 Gutman, Daniel L          17 Asphalt Green Un-MR    22.95Y     26.96        
 51 Lessiohadi, Jonathan J    15 Eastern Express-NJ     26.48      26.97        
 52 Barry, Kyle               16 Team Suffolk-MR        22.67Y     27.39        
 53 Chu, Matthew S            19 Somerset Valley-NJ     22.71Y     29.29        
 -- Cono, Benjamin J          18 Team Suffolk-MR        21.78Y       DFS        
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                50.69  OLYM
                50.79  SR.N
                52.19  JR.N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sweeney, David M    21 Team Pittsburgh-AM     52.49      51.36 JR.N    20  
                  25.02       51.36 (26.34)                                        
  2 O'Neill, Ryan P     19 Unattached-MA          52.84      51.97 JR.N    17  
                  25.39       51.97 (26.58)                                        
  3 Calegan, Haden L    20 Team Pittsburgh-AM     53.00      52.76         16  
                  25.17       52.76 (27.59)                                        
  4 McIntyre, Jack M    17 Eastern Express-NJ     53.90      53.40         15  
                  25.97       53.40 (27.43)                                        
  5 McCarthy, Andrew C  21 Team Pittsburgh-AM     53.31      53.51         14  
                  25.68       53.51 (27.83)                                        
  6 McLaughlin, Declan  20 Star Swimming-NI       53.95      53.83         13  
                  25.31       53.83 (28.52)                                        
  7 McNair, Rett C      19 BFIN-AD                53.18      53.86         12  
                  25.91       53.86 (27.95)                                        
  8 Burdo, Nicholas S   17 Liverpool Jets S-NI    53.72      54.04         11  
                  26.32       54.04 (27.72)                                        
B - Final
  9 Kreher, Kevin M     20 Clarence Swim Cl-NI    53.99      53.87          9  
                  26.46       53.87 (27.41)                                        
 10 Kreider, Joshua D   19 Emmaus Aquatic C-MA    54.17      54.02          7  
                  26.16       54.02 (27.86)                                        
 11 Konik, Justin R     14 Star Swimming-NI       54.38      54.03          6  
                  26.73       54.03 (27.30)                                        
 12 Smith, Kieran S     15 Ridgefield Aquat-CT    54.32      54.17          5  
                  26.34       54.17 (27.83)                                        
 13 Nesbitt, Andrew P   20 Unattached-NJ          53.96      54.20          4  
                  26.79       54.20 (27.41)                                        
 14 Marsh, Matthew C    17 Town of Tonawand-NI    54.65      54.35          3  
                  26.26       54.35 (28.09)                                        
 15 Tovey, Jacob J      20 Team Pittsburgh-AM     54.27      54.49          2  
                  26.62       54.49 (27.87)                                        
 16 Boyd, Aaron Z       17 The Fish-PV            54.45      54.71          1  
                  25.70       54.71 (29.01)                                        
C - Final
 17 Thompson, Ian R     17 Fort Belvoir Swi-PV    54.75      53.99        
                  25.80       53.99 (28.19)                                        
 18 Lubinski, Jacob A   16 Eastern Express-NJ     54.69      54.36        
                  26.11       54.36 (28.25)                                        
 19 Anderson, Colin J   16 Lancaster Aquati-MA    54.89      54.43        
                  26.11       54.43 (28.32)                                        
 20 Essing, Nicholas J  20 Elite Rays Swim-PV     55.01      54.64        
                  25.65       54.64 (28.99)                                        
 21 Christensen, Jon C  21 Somerset Valley-NJ     54.80      54.90        
                  25.97       54.90 (28.93)                                        
 22 Sullivan, Brendan   15 Seacoast Swimmin-NE    55.48      55.20        
                  26.04       55.20 (29.16)                                        
 23 Stoddard, David C   18 Mount Lebanon Aq-AM    55.45      57.56        
                  26.62       57.56 (30.94)                                        
 24 Wroblewski, Joshua  16 Charter Oak Aqua-CT    55.44    1:02.03        
                  30.86     1:02.03 (31.17)                                        
D - Final
 25 Collins, Allan J    18 Town of Tonawand-NI    55.62      54.30        
                  25.95       54.30 (28.35)                                        
 26 Schlechter, Thomas  17 Emmaus Aquatic C-MA    55.58      55.19        
                  27.17       55.19 (28.02)                                        
 27 Picozzi, Liam H     15 BFIN-AD                55.75      55.42        
                  26.78       55.42 (28.64)                                        
 28 Balbo, Chris M      17 Cougar Aquatic T-NJ    55.78      55.60        
                  26.95       55.60 (28.65)                                        
 29 Maggs, Tim J        15 BFIN-AD                55.51      55.63        
                  26.70       55.63 (28.93)                                        
 30 Eng, William A      15 Long Island Expr-MR    55.91      55.64        
                  26.83       55.64 (28.81)                                        
 31 O'Shea, Christophe  16 Three Village Sw-MR    55.89      55.98        
                  26.92       55.98 (29.06)                                        
 32 Shmurak, Allen J    17 Eastern Express-NJ     55.76      56.31        
                  26.54       56.31 (29.77)                                        
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                50.69  OLYM
                50.79  SR.N
                52.19  JR.N
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sweeney, David M          21 Team Pittsburgh-AM     51.68      52.49 q      
                  25.86       52.49 (26.63)                                        
  2 O'Neill, Ryan P           19 Unattached-MA          52.62      52.84 q      
                  25.66       52.84 (27.18)                                        
  3 Calegan, Haden L          20 Team Pittsburgh-AM     53.69      53.00 q      
                  25.25       53.00 (27.75)                                        
  4 McNair, Rett C            19 BFIN-AD                54.61      53.18 q      
                  25.93       53.18 (27.25)                                        
  5 McCarthy, Andrew C        21 Team Pittsburgh-AM     53.72      53.31 q      
                  25.90       53.31 (27.41)                                        
  6 Burdo, Nicholas S         17 Liverpool Jets S-NI    53.45      53.72 q      
                  26.31       53.72 (27.41)                                        
  7 McIntyre, Jack M          17 Eastern Express-NJ     55.15      53.90 q      
                  26.37       53.90 (27.53)                                        
  8 McLaughlin, Declan T      20 Star Swimming-NI       54.24      53.95 q      
                  25.74       53.95 (28.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nesbitt, Andrew P         20 Unattached-NJ          54.12      53.96 q      
                  25.86       53.96 (28.10)                                        
 10 Kreher, Kevin M           20 Clarence Swim Cl-NI    45.23Y     53.99 q      
                  26.20       53.99 (27.79)                                        
 11 Kreider, Joshua D         19 Emmaus Aquatic C-MA    54.15      54.17 q      
                  26.30       54.17 (27.87)                                        
 12 Tovey, Jacob J            20 Team Pittsburgh-AM     54.39      54.27 q      
                  26.29       54.27 (27.98)                                        
 13 Smith, Kieran S           15 Ridgefield Aquat-CT    55.83      54.32 q      
                  26.51       54.32 (27.81)                                        
 14 Konik, Justin R           14 Star Swimming-NI       55.53      54.38 q      
                  26.35       54.38 (28.03)                                        
 15 Boyd, Aaron Z             17 The Fish-PV            54.93      54.45 q      
                  26.15       54.45 (28.30)                                        
 16 Marsh, Matthew C          17 Town of Tonawand-NI    54.27      54.65 q      
                  26.62       54.65 (28.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lubinski, Jacob A         16 Eastern Express-NJ     55.77      54.69 q      
                  26.13       54.69 (28.56)                                        
 18 Thompson, Ian R           17 Fort Belvoir Swi-PV    54.69      54.75 q      
                  25.49       54.75 (29.26)                                        
 19 Christensen, Jon C        21 Somerset Valley-NJ     47.08Y     54.80 q      
                  25.72       54.80 (29.08)                                        
 20 Anderson, Colin J         16 Lancaster Aquati-MA    55.44      54.89 q      
                  26.06       54.89 (28.83)                                        
 21 Essing, Nicholas J        20 Elite Rays Swim-PV     54.92      55.01 q      
                  25.69       55.01 (29.32)                                        
 22 Wroblewski, Joshua M      16 Charter Oak Aqua-CT    48.77Y     55.44 q      
                  26.70       55.44 (28.74)                                        
 23 Stoddard, David C         18 Mount Lebanon Aq-AM    49.05Y     55.45 q      
                  26.22       55.45 (29.23)                                        
 24 Sullivan, Brendan X       15 Seacoast Swimmin-NE    55.68      55.48 q      
                  25.79       55.48 (29.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Maggs, Tim J              15 BFIN-AD                56.19      55.51 q      
                  26.57       55.51 (28.94)                                        
 25 Champagne, Patrick H      19 Emmaus Aquatic C-MA    48.40Y     55.51 q      
                  26.92       55.51 (28.59)                                        
 27 Schlechter, Thomas E      17 Emmaus Aquatic C-MA    56.01      55.58 q      
                  27.01       55.58 (28.57)                                        
 28 Collins, Allan J          18 Town of Tonawand-NI    55.13      55.62 q      
                  26.74       55.62 (28.88)                                        
 29 Meyers, Tyler             16 Long Island Expr-MR    55.96      55.66 q      
                  26.93       55.66 (28.73)                                        
 30 Picozzi, Liam H           15 BFIN-AD                48.81Y     55.75 q      
                  26.61       55.75 (29.14)                                        
 31 Shmurak, Allen J          17 Eastern Express-NJ     55.27      55.76 q      
                  26.87       55.76 (28.89)                                        
 32 Balbo, Chris M            17 Cougar Aquatic T-NJ    56.26      55.78 q      
                  27.07       55.78 (28.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 33 O'Shea, Christopher M     16 Three Village Sw-MR    48.47Y     55.89        
                  27.07       55.89 (28.82)                                        
 34 Eng, William A            15 Long Island Expr-MR    55.83      55.91        
                  26.24       55.91 (29.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 35 Macdonald, Andrew T       17 Seacoast Swimmin-NE    56.39      55.98        
                  26.72       55.98 (29.26)                                        
 36 Hughes, John A            20 Star Swimming-NI       56.04      56.05        
                  27.05       56.05 (29.00)                                        
 37 Stange, Andrew R          16 Three Village Sw-MR    55.95      56.12        
                  27.37       56.12 (28.75)                                        
 38 Quinlan, John D           17 Town Wrecker Swi-NI    48.12Y     56.27        
                  26.52       56.27 (29.75)                                        
 39 Zuric, Luka D             15 Three Village Sw-MR    48.91Y     56.32        
                  27.39       56.32 (28.93)                                        
 40 Hu, Henry                 15 Panther Aquatic-CT     56.82      56.59        
                  27.68       56.59 (28.91)                                        
 41 Kim, Harris               18 Phoenix Aquatic-MR     48.77Y     56.63        
                  26.92       56.63 (29.71)                                        
 41 Griffin, Kyle R           18 Town of Tonawand-NI    56.54      56.63        
                  27.16       56.63 (29.47)                                        
 43 Bumgarner, Jake C         17 Mount Lebanon Aq-AM    48.55Y     56.66        
                  26.79       56.66 (29.87)                                        
 43 Ho, Timothy               16 Laguardia Aquati-MR    56.52      56.66        
                  26.44       56.66 (30.22)                                        
 45 Mullin, Connor J          16 Laguardia Aquati-MR    56.25      56.70        
                  26.72       56.70 (29.98)                                        
 46 Zitelny, Tamir            17 Team Suffolk-MR        49.06Y     56.73        
                  27.53       56.73 (29.20)                                        
 46 Mariniello, Anthony       16 Sweet Home Aquat-NI    49.20Y     56.73        
                  27.17       56.73 (29.56)                                        
 48 Oakley, Miles J           19 Unattached-MD          47.21Y     56.87        
                  27.26       56.87 (29.61)                                        
 49 Kish, Jackson A           17 Mount Lebanon Aq-AM    47.84Y     56.92        
                  26.50       56.92 (30.42)                                        
 49 Williams, Tyler S         19 Long Island Expr-MR    48.88Y     56.92        
                  27.01       56.92 (29.91)                                        
 51 Sawyer, Casey B           17 Syracuse Charger-NI    48.41Y     57.03        
                  27.17       57.03 (29.86)                                        
 52 Nincke, Griffin B         18 Mount Lebanon Aq-AM    49.15Y     57.06        
                  27.20       57.06 (29.86)                                        
 53 Mathus, Nicholas G        14 Randolph YMCA-NJ       57.01      57.09        
                  27.13       57.09 (29.96)                                        
 54 Pokornowski, James S      18 Town of Tonawand-NI    56.00      57.18        
                  27.57       57.18 (29.61)                                        
 55 O'Connor, Elias G         17 Phoenix Aquatic-MR     50.25Y     57.22        
                  27.44       57.22 (29.78)                                        
 56 Townsend, Delano R        16 Laguardia Aquati-MR    48.48Y     57.29        
                  27.25       57.29 (30.04)                                        
 57 Clough, Michael J         15 Buffalo Area Aqu-NI    49.76Y     57.32        
                  27.86       57.32 (29.46)                                        
 58 Garase, Kyle P            21 Greater Pittsbur-AM    55.89      57.47        
                  27.37       57.47 (30.10)                                        
 59 Rutigliano, Conor M       16 Team Suffolk-MR        49.83Y     57.53        
                  26.43       57.53 (31.10)                                        
 60 Roney, Dylan J            17 Fairport Area Sw-NI    50.18Y     57.76        
                  27.36       57.76 (30.40)                                        
 61 Kelemen, Andrew L         15 Fairport Area Sw-NI    48.95Y     57.99        
                  27.71       57.99 (30.28)                                        
 62 Gak, Milos M              21 Roosevelt Island-MR    47.81Y     58.91        
                  27.54       58.91 (31.37)                                        
 63 Trozenski, Samuel D       17 Mount Lebanon Aq-AM    50.15Y     59.07        
                  28.00       59.07 (31.07)                                        
 64 Buckingham, Erik K        17 Clinton Cudas-AD       49.11Y   1:02.78        
                  29.01     1:02.78 (33.77)                                        
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:51.89  SR.N
              1:51.89  OLYM
              1:54.69  JR.N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 O'Neill, Ryan P     19 Unattached-MA        1:53.21    1:52.27 JR.N    20  
                  26.24       54.31 (28.07)     1:23.89 (29.58)     1:52.27 (28.38)
  2 McIntyre, Jack M    17 Eastern Express-NJ   1:55.87    1:54.03 JR.N    17  
                  27.08       56.46 (29.38)     1:25.79 (29.33)     1:54.03 (28.24)
  3 Sweeney, David M    21 Team Pittsburgh-AM   1:55.92    1:54.09 JR.N    16  
                  26.50       55.45 (28.95)     1:24.93 (29.48)     1:54.09 (29.16)
  4 Gray, Spencer L     19 Team Pittsburgh-AM   1:55.22    1:54.60 JR.N    15  
                  26.93       55.49 (28.56)     1:25.25 (29.76)     1:54.60 (29.35)
  5 McCarthy, Andrew C  21 Team Pittsburgh-AM   1:57.47    1:56.78         14  
                  27.10       56.59 (29.49)     1:26.73 (30.14)     1:56.78 (30.05)
  6 Smith, Kieran S     15 Ridgefield Aquat-CT  1:57.74    1:57.34         13  
                  27.29       57.15 (29.86)     1:27.31 (30.16)     1:57.34 (30.03)
  7 Markley, Arthur M   16 Lancaster Aquati-MA  1:57.51    1:57.55         12  
                  27.53       57.87 (30.34)     1:27.87 (30.00)     1:57.55 (29.68)
  8 Doser, Jeffrey W    19 Fairport Area Sw-NI  1:57.32    1:59.40         11  
                  27.92       58.06 (30.14)     1:28.59 (30.53)     1:59.40 (30.81)
B - Final
  9 Konik, Justin R     14 Star Swimming-NI     2:00.68    1:57.09          9  
                  27.76       57.63 (29.87)     1:28.00 (30.37)     1:57.09 (29.09)
 10 McNair, Rett C      19 BFIN-AD              1:57.78    1:57.53          7  
                  27.81       58.39 (30.58)     1:29.10 (30.71)     1:57.53 (28.43)
 11 Wroblewski, Joshua  16 Charter Oak Aqua-CT  1:57.76    1:57.89          6  
                  28.10       58.07 (29.97)     1:28.72 (30.65)     1:57.89 (29.17)
 12 Kreider, Joshua D   19 Emmaus Aquatic C-MA  1:59.18    1:58.00          5  
                  27.45       57.72 (30.27)     1:28.27 (30.55)     1:58.00 (29.73)
 13 Champagne, Patrick  19 Emmaus Aquatic C-MA  1:58.88    1:58.06          4  
                  27.88       57.78 (29.90)     1:28.16 (30.38)     1:58.06 (29.90)
 14 Schlechter, Thomas  17 Emmaus Aquatic C-MA  2:00.70    2:00.47          3  
                  28.39       59.14 (30.75)     1:29.79 (30.65)     2:00.47 (30.68)
 15 Hughes, John A      20 Star Swimming-NI     2:00.34    2:00.69          2  
                  28.12       58.61 (30.49)     1:28.75 (30.14)     2:00.69 (31.94)
 16 Lynch, Evan W       15 Williamsburg Aqu-VA  2:00.63    2:01.17          1  
                  28.58       59.37 (30.79)     1:30.29 (30.92)     2:01.17 (30.88)
C - Final
 17 Stange, Andrew R    16 Three Village Sw-MR  2:01.36    1:59.90        
                  27.73       58.60 (30.87)     1:28.94 (30.34)     1:59.90 (30.96)
 18 Picozzi, Liam H     15 BFIN-AD              2:01.08    2:00.03        
                  28.00       58.20 (30.20)     1:29.41 (31.21)     2:00.03 (30.62)
 19 O'Shea, Christophe  16 Three Village Sw-MR  2:01.27    2:00.42        
                  28.48       59.12 (30.64)     1:30.09 (30.97)     2:00.42 (30.33)
 20 Lehman, Nicholas R  16 Cougar Aquatic T-NJ  2:02.18    2:00.54        
                  28.20       59.05 (30.85)     1:29.64 (30.59)     2:00.54 (30.90)
 21 Powers, William P   16 Badger Swim Club-MR  2:00.93    2:00.71        
                  27.83       58.65 (30.82)     1:30.06 (31.41)     2:00.71 (30.65)
 22 Marski, Timothy J   14 Long Island Aqua-MR  2:01.66    2:02.41        
                  28.74     1:00.14 (31.40)     1:31.38 (31.24)     2:02.41 (31.03)
 23 Scott, Thomas H     20 Team Suffolk-MR      2:02.21    2:03.01        
                  28.50     1:00.24 (31.74)     1:31.61 (31.37)     2:03.01 (31.40)
 24 Zuric, Luka D       15 Three Village Sw-MR  2:00.91    2:06.08        
                  28.26       59.51 (31.25)     1:32.84 (33.33)     2:06.08 (33.24)
D - Final
 25 Burdo, Nicholas S   17 Liverpool Jets S-NI  2:02.70    2:00.95        
                  28.43       59.60 (31.17)     1:32.32 (32.72)     2:00.95 (28.63)
 26 Thompson, Ian R     17 Fort Belvoir Swi-PV  2:02.32    2:01.23        
                  27.85       58.08 (30.23)     1:29.75 (31.67)     2:01.23 (31.48)
 27 Collins, Allan J    18 Town of Tonawand-NI  2:02.73    2:01.81        
                  28.04       58.61 (30.57)     1:30.51 (31.90)     2:01.81 (31.30)
 28 Byman, Sean J       15 Phoenix Aquatic-MR   2:03.34    2:02.11        
                  28.65       59.79 (31.14)     1:30.44 (30.65)     2:02.11 (31.67)
 29 Anderson, Colin J   16 Lancaster Aquati-MA  2:03.25    2:02.17        
                  27.78       58.46 (30.68)     1:31.32 (32.86)     2:02.17 (30.85)
 30 Elzer, Nathan T     16 Lancaster Aquati-MA  2:03.36    2:02.75        
                  27.85       59.30 (31.45)     1:31.19 (31.89)     2:02.75 (31.56)
 31 Shmurak, Allen J    17 Eastern Express-NJ   2:03.71    2:02.86        
                  28.09       59.60 (31.51)     1:31.58 (31.98)     2:02.86 (31.28)
 32 Parker, Joshua C    17 Berkeley Aquatic-NJ  2:03.51    2:04.42        
                  28.98     1:00.93 (31.95)     1:31.96 (31.03)     2:04.42 (32.46)
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:51.89  SR.N
              1:51.89  OLYM
              1:54.69  JR.N
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Neill, Ryan P           19 Unattached-MA        1:53.66    1:53.21 qJR.N  
                  26.65       55.07 (28.42)     1:24.70 (29.63)     1:53.21 (28.51)
  2 Gray, Spencer L           19 Team Pittsburgh-AM   1:56.95    1:55.22 q      
                  27.28       56.10 (28.82)     1:25.88 (29.78)     1:55.22 (29.34)
  3 McIntyre, Jack M          17 Eastern Express-NJ   1:55.57    1:55.87 q      
                  27.82       57.32 (29.50)     1:27.13 (29.81)     1:55.87 (28.74)
  4 Sweeney, David M          21 Team Pittsburgh-AM   1:53.15    1:55.92 q      
                  27.11       56.35 (29.24)     1:26.92 (30.57)     1:55.92 (29.00)
  5 Doser, Jeffrey W          19 Fairport Area Sw-NI  1:57.84    1:57.32 q      
                  27.59       56.76 (29.17)     1:27.30 (30.54)     1:57.32 (30.02)
  6 McCarthy, Andrew C        21 Team Pittsburgh-AM   1:56.09    1:57.47 q      
                  27.56       56.89 (29.33)     1:27.76 (30.87)     1:57.47 (29.71)
  7 Markley, Arthur M         16 Lancaster Aquati-MA  1:58.97    1:57.51 q      
                  27.24       57.09 (29.85)     1:27.37 (30.28)     1:57.51 (30.14)
  8 Smith, Kieran S           15 Ridgefield Aquat-CT  1:58.09    1:57.74 q      
                  27.56       57.43 (29.87)     1:27.80 (30.37)     1:57.74 (29.94)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wroblewski, Joshua M      16 Charter Oak Aqua-CT  2:00.02    1:57.76 q      
                  27.24       56.83 (29.59)     1:27.45 (30.62)     1:57.76 (30.31)
 10 McNair, Rett C            19 BFIN-AD              2:01.66    1:57.78 q      
                  26.69       56.21 (29.52)     1:27.47 (31.26)     1:57.78 (30.31)
 11 Champagne, Patrick H      19 Emmaus Aquatic C-MA  2:00.92    1:58.88 q      
                  27.50       57.55 (30.05)     1:27.83 (30.28)     1:58.88 (31.05)
 12 Lubinski, Jacob A         16 Eastern Express-NJ   2:01.44    1:58.91 q      
                  27.56       58.07 (30.51)     1:28.86 (30.79)     1:58.91 (30.05)
 13 Kreider, Joshua D         19 Emmaus Aquatic C-MA  1:59.63    1:59.18 q      
                  27.65       57.91 (30.26)     1:28.84 (30.93)     1:59.18 (30.34)
 14 Hughes, John A            20 Star Swimming-NI     2:01.97    2:00.34 q      
                  27.41       57.46 (30.05)     1:28.16 (30.70)     2:00.34 (32.18)
 15 Lynch, Evan W             15 Williamsburg Aqu-VA  2:01.57    2:00.63 q      
                  28.48       58.74 (30.26)     1:29.79 (31.05)     2:00.63 (30.84)
 16 Konik, Justin R           14 Star Swimming-NI     2:01.10    2:00.68 q      
                  28.20       58.59 (30.39)     1:30.34 (31.75)     2:00.68 (30.34)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Schlechter, Thomas E      17 Emmaus Aquatic C-MA  1:45.62Y   2:00.70 q      
                  28.31       59.45 (31.14)     1:30.07 (30.62)     2:00.70 (30.63)
 18 Zuric, Luka D             15 Three Village Sw-MR  1:45.46Y   2:00.91 q      
                  27.50       58.07 (30.57)     1:29.25 (31.18)     2:00.91 (31.66)
 19 Powers, William P         16 Badger Swim Club-MR  1:45.65Y   2:00.93 q      
                  27.80       58.29 (30.49)     1:29.96 (31.67)     2:00.93 (30.97)
 20 Picozzi, Liam H           15 BFIN-AD              1:44.09Y   2:01.08 q      
                  28.07       58.75 (30.68)     1:30.40 (31.65)     2:01.08 (30.68)
 21 O'Shea, Christopher M     16 Three Village Sw-MR  2:02.26    2:01.27 q      
                  28.21       58.78 (30.57)     1:30.06 (31.28)     2:01.27 (31.21)
 22 Stange, Andrew R          16 Three Village Sw-MR  1:59.75    2:01.36 q      
                  28.31       58.88 (30.57)     1:29.68 (30.80)     2:01.36 (31.68)
 23 Marski, Timothy J         14 Long Island Aqua-MR  1:47.22Y   2:01.66 q      
                  28.82       59.77 (30.95)     1:31.55 (31.78)     2:01.66 (30.11)
 24 Nesbitt, Andrew P         20 Unattached-NJ        2:02.65    2:02.06 q      
                  27.74       58.92 (31.18)     1:30.66 (31.74)     2:02.06 (31.40)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Lehman, Nicholas R        16 Cougar Aquatic T-NJ  2:00.80    2:02.18 q      
                  27.83       58.63 (30.80)     1:30.27 (31.64)     2:02.18 (31.91)
 26 Scott, Thomas H           20 Team Suffolk-MR      2:02.24    2:02.21 q      
                  27.68       58.52 (30.84)     1:29.87 (31.35)     2:02.21 (32.34)
 27 Thompson, Ian R           17 Fort Belvoir Swi-PV  1:43.88Y   2:02.32 q      
                  27.11       56.93 (29.82)     1:29.05 (32.12)     2:02.32 (33.27)
 28 Burke, Daniel P           21 VICT-NI              1:44.24Y   2:02.50 q      
                  27.61       58.39 (30.78)     1:30.81 (32.42)     2:02.50 (31.69)
 29 Burdo, Nicholas S         17 Liverpool Jets S-NI  1:59.02    2:02.70 q      
                  28.10       58.94 (30.84)     1:30.96 (32.02)     2:02.70 (31.74)
 30 Collins, Allan J          18 Town of Tonawand-NI  1:44.21Y   2:02.73 q      
                  28.21       58.79 (30.58)     1:30.72 (31.93)     2:02.73 (32.01)
 31 Anderson, Colin J         16 Lancaster Aquati-MA  2:03.32    2:03.25 q      
                  27.42       59.04 (31.62)     1:31.39 (32.35)     2:03.25 (31.86)
 32 Byman, Sean J             15 Phoenix Aquatic-MR   1:48.69Y   2:03.34 q      
                  28.93     1:00.25 (31.32)     1:32.13 (31.88)     2:03.34 (31.21)
-------------------------------------------------------------------------
 33 Elzer, Nathan T           16 Lancaster Aquati-MA  2:03.99    2:03.36        
                  28.13       59.45 (31.32)     1:31.86 (32.41)     2:03.36 (31.50)
 34 Parker, Joshua C          17 Berkeley Aquatic-NJ  1:47.04Y   2:03.51        
                  28.98       59.94 (30.96)     1:31.47 (31.53)     2:03.51 (32.04)
-------------------------------------------------------------------------
 35 Shmurak, Allen J          17 Eastern Express-NJ   1:47.01Y   2:03.71        
                  28.48       59.11 (30.63)     1:31.50 (32.39)     2:03.71 (32.21)
 36 Nincke, Griffin B         18 Mount Lebanon Aq-AM  1:45.50Y   2:03.72        
                  28.18       59.65 (31.47)     1:31.76 (32.11)     2:03.72 (31.96)
 37 Koziol, Brendan A         17 Berkeley Aquatic-NJ  1:46.23Y   2:03.82        
                  28.34     1:00.12 (31.78)     1:31.77 (31.65)     2:03.82 (32.05)
 38 Stoddard, David C         18 Mount Lebanon Aq-AM  1:46.07Y   2:03.95        
                  28.46     1:00.28 (31.82)     1:33.30 (33.02)     2:03.95 (30.65)
 39 Ortof, Harry C            16 Long Island Expr-MR  2:04.17    2:04.03        
                  28.64       59.69 (31.05)     1:32.24 (32.55)     2:04.03 (31.79)
 40 Maggs, Tim J              15 BFIN-AD              1:46.33Y   2:04.07        
                  28.39       59.82 (31.43)     1:32.26 (32.44)     2:04.07 (31.81)
 41 Roney, Dylan J            17 Fairport Area Sw-NI  1:46.22Y   2:05.13        
                  28.43       59.69 (31.26)     1:31.99 (32.30)     2:05.13 (33.14)
 42 Boyd, Aaron Z             17 The Fish-PV          2:02.05    2:05.14        
                  27.43       59.19 (31.76)     1:31.53 (32.34)     2:05.14 (33.61)
 43 Simone, James S           16 Badger Swim Club-MR  1:49.27Y   2:05.26        
                  28.65     1:00.39 (31.74)     1:33.33 (32.94)     2:05.26 (31.93)
 44 Quinlan, John D           17 Town Wrecker Swi-NI  1:46.03Y   2:05.33        
                  28.20       59.78 (31.58)     1:33.12 (33.34)     2:05.33 (32.21)
 45 Mariniello, Anthony       16 Sweet Home Aquat-NI  1:45.59Y   2:05.46        
                  28.00       59.79 (31.79)     1:32.05 (32.26)     2:05.46 (33.41)
 46 Whisner, Adam K           16 Greater Pittsbur-AM  1:49.26Y   2:05.50        
                  28.43     1:00.18 (31.75)     1:33.30 (33.12)     2:05.50 (32.20)
 47 Kim, Harris               18 Phoenix Aquatic-MR   1:47.82Y   2:05.75        
                  28.11       59.79 (31.68)     1:32.69 (32.90)     2:05.75 (33.06)
 48 McClellan, Sean E         15 Long Island Aqua-MR  2:03.37    2:05.79        
                  29.36     1:00.97 (31.61)     1:33.11 (32.14)     2:05.79 (32.68)
 49 Wilson, Alec D            16 Princeton Piranh-NJ  1:47.71Y   2:06.84        
                  28.93     1:00.99 (32.06)     1:34.44 (33.45)     2:06.84 (32.40)
 50 Wang, Brandon             17 Cougar Aquatic T-NJ  1:46.74Y   2:07.62        
                  29.72     1:01.42 (31.70)     1:34.91 (33.49)     2:07.62 (32.71)
 51 Kelemen, Andrew L         15 Fairport Area Sw-NI  1:46.21Y   2:07.76        
                  29.15     1:02.06 (32.91)     1:34.97 (32.91)     2:07.76 (32.79)
 52 Essing, Nicholas J        20 Elite Rays Swim-PV   1:44.03Y   2:08.28        
                  27.90       59.90 (32.00)     1:34.14 (34.24)     2:08.28 (34.14)
 53 Christensen, Jon C        21 Somerset Valley-NJ   1:45.89Y   2:08.96        
                  28.45     1:00.71 (32.26)     1:34.95 (34.24)     2:08.96 (34.01)
 54 Drake, Timothy D          17 Pack Swim Team o-NI  1:47.29Y   2:10.48        
                  29.05     1:01.57 (32.52)     1:35.54 (33.97)     2:10.48 (34.94)
 55 Chu, Matthew S            19 Somerset Valley-NJ   1:48.44Y   2:12.60        
                  28.91     1:01.96 (33.05)     1:36.25 (34.29)     2:12.60 (36.35)
 56 Gak, Milos M              21 Roosevelt Island-MR  1:42.55Y   2:13.06        
                  29.19     1:02.01 (32.82)     1:36.57 (34.56)     2:13.06 (36.49)
 57 Bumgarner, Jake C         17 Mount Lebanon Aq-AM  1:48.62Y   2:14.42        
                  28.78     1:02.33 (33.55)     1:38.15 (35.82)     2:14.42 (36.27)
 
Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:58.69  SR.N
              3:58.69  OLYM
              4:03.59  JR.N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gray, Spencer L     19 Team Pittsburgh-AM   4:06.86    4:04.35         20  
                  27.95       57.84 (29.89)     1:28.29 (30.45)     1:59.22 (30.93)
        2:30.60 (31.38)     3:01.76 (31.16)     3:33.33 (31.57)     4:04.35 (31.02)
  2 Wroblewski, Joshua  16 Charter Oak Aqua-CT  4:07.51    4:06.98         17  
                  28.78       59.85 (31.07)     1:31.38 (31.53)     2:02.82 (31.44)
        2:34.33 (31.51)     3:05.49 (31.16)     3:36.80 (31.31)     4:06.98 (30.18)
  3 Konik, Justin R     14 Star Swimming-NI     4:09.63    4:07.68         16  
                  27.39       57.05 (29.66)     1:28.52 (31.47)     2:00.45 (31.93)
        2:32.54 (32.09)     3:05.41 (32.87)     3:38.00 (32.59)     4:07.68 (29.68)
  4 Doyle, Connor P     16 Eastern Express-NJ   4:07.33    4:08.11         15  
                  28.63       59.52 (30.89)     1:30.37 (30.85)     2:01.63 (31.26)
        2:33.08 (31.45)     3:05.09 (32.01)     3:37.21 (32.12)     4:08.11 (30.90)
  5 Sweeney, David M    21 Team Pittsburgh-AM   4:11.74    4:08.55         14  
                  26.80       57.26 (30.46)     1:29.05 (31.79)     2:01.53 (32.48)
        2:33.82 (32.29)     3:06.91 (33.09)     3:38.70 (31.79)     4:08.55 (29.85)
  6 O'Neill, Ryan P     19 Unattached-MA        4:12.65    4:14.39         13  
                  26.41       55.91 (29.50)     1:26.91 (31.00)     1:59.04 (32.13)
        2:31.43 (32.39)     3:05.63 (34.20)     3:39.89 (34.26)     4:14.39 (34.50)
  7 McCarthy, Andrew C  21 Team Pittsburgh-AM   4:11.46    4:15.05         12  
                  28.23       59.37 (31.14)     1:30.51 (31.14)     2:02.92 (32.41)
        2:35.65 (32.73)     3:09.07 (33.42)     3:42.27 (33.20)     4:15.05 (32.78)
  8 Balbo, Chris M      17 Cougar Aquatic T-NJ  4:11.97    4:22.54         11  
                  28.67     1:00.87 (32.20)     1:33.85 (32.98)     2:08.23 (34.38)
        2:40.66 (32.43)     3:14.57 (33.91)     3:48.68 (34.11)     4:22.54 (33.86)
B - Final
  9 Champagne, Patrick  19 Emmaus Aquatic C-MA  4:13.93    4:10.48          9  
                  28.77       59.68 (30.91)     1:31.69 (32.01)     2:03.55 (31.86)
        2:35.84 (32.29)     3:07.62 (31.78)     3:39.90 (32.28)     4:10.48 (30.58)
 10 Ortof, Harry C      16 Long Island Expr-MR  4:17.96    4:13.11          7  
                  28.61     1:00.19 (31.58)     1:31.82 (31.63)     2:04.55 (32.73)
        2:36.75 (32.20)     3:09.47 (32.72)     3:41.56 (32.09)     4:13.11 (31.55)
 11 Powers, William P   16 Badger Swim Club-MR  4:18.36    4:13.61          6  
                  28.36     1:00.53 (32.17)     1:32.32 (31.79)     2:04.91 (32.59)
        2:37.24 (32.33)     3:09.82 (32.58)     3:42.14 (32.32)     4:13.61 (31.47)
 12 Lynch, Evan W       15 Williamsburg Aqu-VA  4:14.26    4:13.73          5  
                  29.77     1:00.98 (31.21)     1:32.94 (31.96)     2:04.63 (31.69)
        2:36.95 (32.32)     3:09.31 (32.36)     3:42.27 (32.96)     4:13.73 (31.46)
 13 Schonbachler, Ryan  16 Pine Richland Aq-AM  4:18.22    4:15.08          4  
                  28.97     1:00.98 (32.01)     1:32.92 (31.94)     2:06.17 (33.25)
        2:38.18 (32.01)     3:11.45 (33.27)     3:44.63 (33.18)     4:15.08 (30.45)
 14 Kreider, Joshua D   19 Emmaus Aquatic C-MA  4:18.03    4:15.66          3  
                  29.63     1:01.58 (31.95)     1:34.64 (33.06)     2:07.23 (32.59)
        2:39.93 (32.70)     3:12.76 (32.83)     3:45.43 (32.67)     4:15.66 (30.23)
 15 Schlechter, Thomas  17 Emmaus Aquatic C-MA  4:18.29    4:16.61          2  
                  29.80     1:02.25 (32.45)     1:35.13 (32.88)     2:07.86 (32.73)
        2:40.35 (32.49)     3:13.17 (32.82)     3:45.40 (32.23)     4:16.61 (31.21)
 16 Parker, Joshua C    17 Berkeley Aquatic-NJ  4:18.70    4:19.80          1  
                  29.65     1:02.06 (32.41)     1:34.61 (32.55)     2:07.58 (32.97)
        2:40.22 (32.64)     3:13.78 (33.56)     3:46.63 (32.85)     4:19.80 (33.17)
C - Final
 17 Caffee, William R   20 UBST-NI              4:18.89    4:13.99        
                  28.83     1:00.13 (31.30)     1:32.51 (32.38)     2:04.59 (32.08)
        2:37.54 (32.95)     3:09.70 (32.16)     3:42.49 (32.79)     4:13.99 (31.50)
 18 Hurley, John R      16 Long Island Expr-MR  4:20.04    4:17.18        
                  29.34     1:01.11 (31.77)     1:33.86 (32.75)     2:06.46 (32.60)
        2:39.66 (33.20)     3:12.80 (33.14)     3:45.71 (32.91)     4:17.18 (31.47)
 19 Marski, Timothy J   14 Long Island Aqua-MR  4:18.76    4:19.43        
                  29.64     1:01.58 (31.94)     1:34.14 (32.56)     2:06.77 (32.63)
        2:40.14 (33.37)     3:13.51 (33.37)     3:47.41 (33.90)     4:19.43 (32.02)
 20 Doser, Jeffrey W    19 Fairport Area Sw-NI  4:20.81    4:20.39        
                  29.41     1:01.44 (32.03)     1:34.26 (32.82)     2:07.84 (33.58)
        2:41.14 (33.30)     3:15.14 (34.00)     3:48.44 (33.30)     4:20.39 (31.95)
 21 Byman, Sean J       15 Phoenix Aquatic-MR   4:22.65    4:20.50        
                  29.60     1:02.73 (33.13)     1:35.02 (32.29)     2:08.59 (33.57)
        2:41.51 (32.92)     3:15.00 (33.49)     3:48.30 (33.30)     4:20.50 (32.20)
 22 Iorizzo, Kyle T     15 Condors Swim Clu-MR  4:19.23    4:21.14        
                  29.90     1:02.55 (32.65)     1:35.35 (32.80)     2:08.75 (33.40)
        2:42.78 (34.03)     3:16.20 (33.42)     3:49.30 (33.10)     4:21.14 (31.84)
 23 Andre, Jean-baptis  17 Berkeley Aquatic-NJ  4:21.78    4:21.86        
                  30.32     1:03.81 (33.49)     1:37.36 (33.55)     2:11.12 (33.76)
        2:44.56 (33.44)     3:17.79 (33.23)     3:50.15 (32.36)     4:21.86 (31.71)
 24 Hughes, John A      20 Star Swimming-NI     4:22.76    4:28.65        
                  29.88     1:02.97 (33.09)     1:36.70 (33.73)     2:11.34 (34.64)
        2:45.62 (34.28)     3:20.46 (34.84)     3:54.89 (34.43)     4:28.65 (33.76)
D - Final
 25 Wilson, Alec D      16 Princeton Piranh-NJ  4:24.99    4:21.16        
                  29.64     1:02.20 (32.56)     1:34.95 (32.75)     2:08.73 (33.78)
        2:41.99 (33.26)     3:15.96 (33.97)     3:48.79 (32.83)     4:21.16 (32.37)
 26 Koziol, Brendan A   17 Berkeley Aquatic-NJ  4:23.14    4:21.27        
                  29.61     1:01.23 (31.62)     1:34.19 (32.96)     2:06.94 (32.75)
        2:40.92 (33.98)     3:14.59 (33.67)     3:49.11 (34.52)     4:21.27 (32.16)
 27 Macdonald, Andrew   17 Seacoast Swimmin-NE  4:23.98    4:21.30        
                  30.14     1:02.71 (32.57)     1:35.92 (33.21)     2:09.82 (33.90)
        2:43.48 (33.66)     3:17.57 (34.09)     3:50.29 (32.72)     4:21.30 (31.01)
 28 Zuric, Luka D       15 Three Village Sw-MR  4:25.68    4:23.40        
                  29.16     1:02.33 (33.17)     1:35.59 (33.26)     2:09.25 (33.66)
        2:42.64 (33.39)     3:16.93 (34.29)     3:50.19 (33.26)     4:23.40 (33.21)
 29 Mattera, Matthew B  16 Team Suffolk-MR      4:23.29    4:23.88        
                  29.48     1:02.07 (32.59)     1:35.60 (33.53)     2:09.53 (33.93)
        2:43.97 (34.44)     3:18.07 (34.10)     3:52.46 (34.39)     4:23.88 (31.42)
 30 Whisner, Adam K     16 Greater Pittsbur-AM  4:25.73    4:24.28        
                  29.76     1:02.18 (32.42)     1:35.99 (33.81)     2:09.83 (33.84)
        2:43.70 (33.87)     3:17.75 (34.05)     3:51.60 (33.85)     4:24.28 (32.68)
 31 Eid, Christian J    16 Badger Swim Club-MR  4:24.73    4:27.06        
                  30.35     1:03.31 (32.96)     1:36.81 (33.50)     2:10.15 (33.34)
        2:44.40 (34.25)     3:18.76 (34.36)     3:53.55 (34.79)     4:27.06 (33.51)
 32 O'Shea, Christophe  16 Three Village Sw-MR  4:24.94    4:28.62        
                  29.49     1:02.97 (33.48)     1:36.38 (33.41)     2:10.59 (34.21)
        2:44.13 (33.54)     3:19.09 (34.96)     3:53.74 (34.65)     4:28.62 (34.88)
 
Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:58.69  SR.N
              3:58.69  OLYM
              4:03.59  JR.N
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gray, Spencer L           19 Team Pittsburgh-AM   4:03.61    4:06.86 q      
                  28.39       58.89 (30.50)     1:30.40 (31.51)     2:01.45 (31.05)
        2:33.13 (31.68)     3:04.68 (31.55)     3:36.53 (31.85)     4:06.86 (30.33)
  2 Doyle, Connor P           16 Eastern Express-NJ   4:09.82    4:07.33 q      
                  28.30       59.52 (31.22)     1:30.75 (31.23)     2:02.45 (31.70)
        2:33.67 (31.22)     3:05.28 (31.61)     3:37.19 (31.91)     4:07.33 (30.14)
  3 Wroblewski, Joshua M      16 Charter Oak Aqua-CT  4:13.82    4:07.51 q      
                  29.19     1:00.40 (31.21)     1:31.64 (31.24)     2:03.21 (31.57)
        2:34.58 (31.37)     3:06.33 (31.75)     3:37.28 (30.95)     4:07.51 (30.23)
  4 Konik, Justin R           14 Star Swimming-NI     4:13.80    4:09.63 q      
                  28.84     1:00.23 (31.39)     1:31.71 (31.48)     2:03.59 (31.88)
        2:35.14 (31.55)     3:07.59 (32.45)     3:39.43 (31.84)     4:09.63 (30.20)
  5 McCarthy, Andrew C        21 Team Pittsburgh-AM   4:11.14    4:11.46 q      
                  28.68       59.54 (30.86)     1:31.08 (31.54)     2:02.63 (31.55)
        2:35.04 (32.41)     3:07.34 (32.30)     3:40.19 (32.85)     4:11.46 (31.27)
  6 Sweeney, David M          21 Team Pittsburgh-AM   4:05.64    4:11.74 q      
                  28.66     1:00.84 (32.18)     1:33.87 (33.03)     2:06.37 (32.50)
        2:38.75 (32.38)     3:10.83 (32.08)     3:41.68 (30.85)     4:11.74 (30.06)
  7 Balbo, Chris M            17 Cougar Aquatic T-NJ  4:10.07    4:11.97 q      
                  28.87     1:00.16 (31.29)     1:32.50 (32.34)     2:04.45 (31.95)
        2:36.90 (32.45)     3:09.19 (32.29)     3:41.15 (31.96)     4:11.97 (30.82)
  8 O'Neill, Ryan P           19 Unattached-MA        4:02.86    4:12.65 q      
                  27.29       57.59 (30.30)     1:29.05 (31.46)     2:00.39 (31.34)
        2:33.47 (33.08)     3:06.13 (32.66)     3:39.95 (33.82)     4:12.65 (32.70)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Champagne, Patrick H      19 Emmaus Aquatic C-MA  4:17.29    4:13.93 q      
                  28.94     1:00.73 (31.79)     1:32.72 (31.99)     2:05.14 (32.42)
        2:37.21 (32.07)     3:09.62 (32.41)     3:42.08 (32.46)     4:13.93 (31.85)
 10 Lynch, Evan W             15 Williamsburg Aqu-VA  4:17.78    4:14.26 q      
                  29.52     1:01.03 (31.51)     1:33.43 (32.40)     2:05.35 (31.92)
        2:37.74 (32.39)     3:10.09 (32.35)     3:42.89 (32.80)     4:14.26 (31.37)
 11 Rattray, Cameron J        22 Berkeley Aquatic-NJ  4:31.47Y   4:16.25 q      
                  28.29       59.59 (31.30)     1:31.99 (32.40)     2:04.99 (33.00)
        2:38.14 (33.15)     3:11.48 (33.34)     3:44.42 (32.94)     4:16.25 (31.83)
 12 Ortof, Harry C            16 Long Island Expr-MR  4:15.39    4:17.96 q      
                  29.25     1:01.19 (31.94)     1:33.86 (32.67)     2:07.14 (33.28)
        2:39.79 (32.65)     3:13.05 (33.26)     3:45.69 (32.64)     4:17.96 (32.27)
 13 Kreider, Joshua D         19 Emmaus Aquatic C-MA  4:21.85    4:18.03 q      
                  29.13     1:02.05 (32.92)     1:34.53 (32.48)     2:08.14 (33.61)
        2:40.94 (32.80)     3:14.25 (33.31)     3:46.93 (32.68)     4:18.03 (31.10)
 14 Schonbachler, Ryan R      16 Pine Richland Aq-AM  4:16.21    4:18.22 q      
                  29.04     1:00.82 (31.78)     1:32.83 (32.01)     2:06.05 (33.22)
        2:38.33 (32.28)     3:12.86 (34.53)     3:45.75 (32.89)     4:18.22 (32.47)
 15 Schlechter, Thomas E      17 Emmaus Aquatic C-MA  4:23.16    4:18.29 q      
                  29.77     1:02.36 (32.59)     1:35.83 (33.47)     2:08.87 (33.04)
        2:41.64 (32.77)     3:14.09 (32.45)     3:46.81 (32.72)     4:18.29 (31.48)
 16 Powers, William P         16 Badger Swim Club-MR  4:18.88    4:18.36 q      
                  28.96     1:01.62 (32.66)     1:34.19 (32.57)     2:07.32 (33.13)
        2:40.31 (32.99)     3:13.99 (33.68)     3:46.50 (32.51)     4:18.36 (31.86)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Parker, Joshua C          17 Berkeley Aquatic-NJ  4:14.21    4:18.70 q      
                  29.99     1:02.44 (32.45)     1:34.92 (32.48)     2:07.78 (32.86)
        2:40.09 (32.31)     3:12.93 (32.84)     3:46.12 (33.19)     4:18.70 (32.58)
 18 Marski, Timothy J         14 Long Island Aqua-MR  4:17.38    4:18.76 q      
                  30.10     1:02.20 (32.10)     1:34.47 (32.27)     2:06.92 (32.45)
        2:39.84 (32.92)     3:12.42 (32.58)     3:46.09 (33.67)     4:18.76 (32.67)
 19 Caffee, William R         20 UBST-NI              4:11.90    4:18.89 q      
                  28.99     1:01.21 (32.22)     1:34.35 (33.14)     2:07.10 (32.75)
        2:40.61 (33.51)     3:13.93 (33.32)     3:47.20 (33.27)     4:18.89 (31.69)
 20 Iorizzo, Kyle T           15 Condors Swim Clu-MR  4:21.02    4:19.23 q      
                  30.00     1:02.40 (32.40)     1:35.31 (32.91)     2:08.31 (33.00)
        2:41.67 (33.36)     3:14.79 (33.12)     3:47.66 (32.87)     4:19.23 (31.57)
 21 Hurley, John R            16 Long Island Expr-MR  4:22.70    4:20.04 q      
                  29.77     1:01.62 (31.85)     1:34.70 (33.08)     2:07.28 (32.58)
        2:40.55 (33.27)     3:13.76 (33.21)     3:47.47 (33.71)     4:20.04 (32.57)
 22 Doser, Jeffrey W          19 Fairport Area Sw-NI  4:47.92Y   4:20.81 q      
                  29.34     1:00.92 (31.58)     1:33.58 (32.66)     2:06.69 (33.11)
        2:40.38 (33.69)     3:14.16 (33.78)     3:48.25 (34.09)     4:20.81 (32.56)
 23 Loveless, John J          15 Badger Swim Club-MR  4:19.53    4:21.25 q      
                  29.90     1:02.30 (32.40)     1:35.63 (33.33)     2:08.90 (33.27)
        2:42.65 (33.75)     3:15.76 (33.11)     3:49.82 (34.06)     4:21.25 (31.43)
 24 Keane, James A            16 Eastern Express-NJ   4:18.33    4:21.36 q      
                  28.78     1:01.22 (32.44)     1:33.79 (32.57)     2:07.85 (34.06)
        2:40.82 (32.97)     3:14.81 (33.99)     3:48.08 (33.27)     4:21.36 (33.28)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Flynn, Kevin R            16 Berkeley Aquatic-NJ  4:16.76    4:21.69 q      
                  29.20     1:02.02 (32.82)     1:34.74 (32.72)     2:08.95 (34.21)
        2:41.83 (32.88)     3:15.70 (33.87)     3:48.55 (32.85)     4:21.69 (33.14)
 26 Andre, Jean-baptiste      17 Berkeley Aquatic-NJ  4:17.83    4:21.78 q      
                  30.28     1:03.32 (33.04)     1:37.09 (33.77)     2:10.37 (33.28)
        2:43.73 (33.36)     3:16.96 (33.23)     3:50.00 (33.04)     4:21.78 (31.78)
 27 Byman, Sean J             15 Phoenix Aquatic-MR   4:23.35    4:22.65 q      
                  30.15     1:02.86 (32.71)     1:36.37 (33.51)     2:09.70 (33.33)
        2:43.27 (33.57)     3:16.16 (32.89)     3:50.38 (34.22)     4:22.65 (32.27)
 28 Hughes, John A            20 Star Swimming-NI     4:20.65    4:22.76 q      
                  29.26     1:01.69 (32.43)     1:34.08 (32.39)     2:07.83 (33.75)
        2:41.23 (33.40)     3:15.60 (34.37)     3:48.74 (33.14)     4:22.76 (34.02)
 29 Stoddard, David C         18 Mount Lebanon Aq-AM  4:48.71Y   4:23.00 q      
                  29.91     1:04.25 (34.34)     1:37.48 (33.23)     2:11.57 (34.09)
        2:45.03 (33.46)     3:18.79 (33.76)     3:51.31 (32.52)     4:23.00 (31.69)
 30 Koziol, Brendan A         17 Berkeley Aquatic-NJ  4:20.51    4:23.14 q      
                  29.96     1:02.41 (32.45)     1:35.89 (33.48)     2:09.00 (33.11)
        2:42.69 (33.69)     3:16.24 (33.55)     3:50.03 (33.79)     4:23.14 (33.11)
 31 Mattera, Matthew B        16 Team Suffolk-MR      4:27.27    4:23.29 q      
                  29.53     1:01.18 (31.65)     1:35.61 (34.43)     2:09.23 (33.62)
        2:43.34 (34.11)     3:17.07 (33.73)     3:51.36 (34.29)     4:23.29 (31.93)
 32 Macdonald, Andrew T       17 Seacoast Swimmin-NE  4:23.92    4:23.98 q      
                  30.38     1:03.14 (32.76)     1:36.85 (33.71)     2:10.49 (33.64)
        2:44.95 (34.46)     3:19.15 (34.20)     3:52.42 (33.27)     4:23.98 (31.56)
-------------------------------------------------------------------------
 33 Eid, Christian J          16 Badger Swim Club-MR  4:25.28    4:24.73        
                  30.04     1:03.05 (33.01)     1:36.47 (33.42)     2:10.55 (34.08)
        2:43.94 (33.39)     3:18.26 (34.32)     3:52.21 (33.95)     4:24.73 (32.52)
 34 O'Shea, Christopher M     16 Three Village Sw-MR  4:42.32Y   4:24.94        
                  29.77     1:03.41 (33.64)     1:37.18 (33.77)     2:11.21 (34.03)
        2:44.82 (33.61)     3:18.56 (33.74)     3:51.55 (32.99)     4:24.94 (33.39)
-------------------------------------------------------------------------
 35 Wilson, Alec D            16 Princeton Piranh-NJ  4:16.82    4:24.99        
                  30.53     1:04.48 (33.95)     1:37.32 (32.84)     2:10.85 (33.53)
        2:44.36 (33.51)     3:18.23 (33.87)     3:51.99 (33.76)     4:24.99 (33.00)
 36 Rattray, Andrew A         15 Berkeley Aquatic-NJ  4:19.09    4:25.49        
                  30.73     1:04.65 (33.92)     1:37.43 (32.78)     2:11.30 (33.87)
        2:44.52 (33.22)     3:18.70 (34.18)     3:52.02 (33.32)     4:25.49 (33.47)
 37 Zuric, Luka D             15 Three Village Sw-MR  4:19.81    4:25.68        
                  29.01     1:01.58 (32.57)     1:34.99 (33.41)     2:08.71 (33.72)
        2:42.98 (34.27)     3:16.96 (33.98)     3:52.06 (35.10)     4:25.68 (33.62)
 38 Whisner, Adam K           16 Greater Pittsbur-AM  4:26.90    4:25.73        
                  28.57     1:00.69 (32.12)     1:35.50 (34.81)     2:09.48 (33.98)
        2:43.94 (34.46)     3:18.02 (34.08)     3:52.67 (34.65)     4:25.73 (33.06)
 39 Maggs, Tim J              15 BFIN-AD              4:54.98Y   4:26.12        
                  29.83     1:02.30 (32.47)     1:36.46 (34.16)     2:10.31 (33.85)
        2:44.77 (34.46)     3:19.12 (34.35)     3:53.82 (34.70)     4:26.12 (32.30)
 40 Berg, Michael J           20 Star Swimming-NI     4:42.93Y   4:26.18        
                  30.30     1:03.38 (33.08)     1:37.22 (33.84)     2:10.73 (33.51)
        2:45.31 (34.58)     3:19.16 (33.85)     3:53.47 (34.31)     4:26.18 (32.71)
 41 Sausto, Daniel J          16 Albany Starfish-AD   4:23.38    4:26.27        
                  31.02     1:03.88 (32.86)     1:37.53 (33.65)     2:11.64 (34.11)
        2:46.13 (34.49)     3:20.09 (33.96)     3:53.74 (33.65)     4:26.27 (32.53)
 42 Bravo, David D            17 Badger Swim Club-MR  4:22.44    4:26.60        
                  30.20     1:03.14 (32.94)     1:37.32 (34.18)     2:11.00 (33.68)
        2:45.49 (34.49)     3:19.52 (34.03)     3:53.73 (34.21)     4:26.60 (32.87)
 43 Simone, James S           16 Badger Swim Club-MR  4:24.59    4:26.87        
                  30.03     1:03.58 (33.55)     1:37.56 (33.98)     2:12.03 (34.47)
        2:46.32 (34.29)     3:20.34 (34.02)     3:54.61 (34.27)     4:26.87 (32.26)
 44 Nincke, Griffin B         18 Mount Lebanon Aq-AM  4:48.00Y   4:26.95        
                  30.63     1:04.06 (33.43)     1:37.31 (33.25)     2:11.19 (33.88)
        2:45.15 (33.96)     3:19.17 (34.02)     3:53.46 (34.29)     4:26.95 (33.49)
 45 Lehman, Nicholas R        16 Cougar Aquatic T-NJ  4:13.01    4:27.31        
                  29.07     1:01.43 (32.36)     1:35.72 (34.29)     2:10.15 (34.43)
        2:45.26 (35.11)     3:19.67 (34.41)     3:53.70 (34.03)     4:27.31 (33.61)
 46 Louser, Jason C           14 Three Village Sw-MR  4:48.73Y   4:27.51        
                  30.03     1:03.83 (33.80)     1:37.83 (34.00)     2:12.46 (34.63)
        2:46.66 (34.20)     3:21.47 (34.81)     3:55.12 (33.65)     4:27.51 (32.39)
 47 Stange, Andrew R          16 Three Village Sw-MR  4:48.34Y   4:27.94        
                  30.45     1:04.28 (33.83)     1:39.16 (34.88)     2:13.94 (34.78)
        2:47.24 (33.30)     3:20.96 (33.72)     3:54.39 (33.43)     4:27.94 (33.55)
 48 Roney, Dylan J            17 Fairport Area Sw-NI  4:21.18    4:28.45        
                  29.29     1:01.58 (32.29)     1:34.95 (33.37)     2:09.33 (34.38)
        2:43.91 (34.58)     3:19.08 (35.17)     3:54.09 (35.01)     4:28.45 (34.36)
 49 Drake, Timothy D          17 Pack Swim Team o-NI  4:23.69    4:28.57        
                  29.86     1:03.60 (33.74)     1:37.90 (34.30)     2:12.69 (34.79)
        2:46.78 (34.09)     3:21.30 (34.52)     3:54.99 (33.69)     4:28.57 (33.58)
 50 Mazur, Daniel J           22 Team Pittsburgh-AM   4:46.78Y   4:28.79        
                  30.01     1:02.53 (32.52)     1:36.56 (34.03)     2:10.88 (34.32)
        2:45.93 (35.05)     3:20.51 (34.58)     3:55.16 (34.65)     4:28.79 (33.63)
 51 Shmurak, Allen J          17 Eastern Express-NJ   4:17.85    4:31.14        
                  29.33     1:02.00 (32.67)     1:36.54 (34.54)     2:11.03 (34.49)
        2:46.05 (35.02)     3:21.37 (35.32)     3:56.64 (35.27)     4:31.14 (34.50)
 52 Kelemen, Andrew L         15 Fairport Area Sw-NI  4:44.42Y   4:31.24        
                  30.13     1:03.84 (33.71)     1:38.84 (35.00)     2:12.68 (33.84)
        2:47.71 (35.03)     3:22.34 (34.63)     3:57.39 (35.05)     4:31.24 (33.85)
 53 Lippmann, Samuel F        16 Seacoast Swimmin-NE  4:26.76    4:31.99        
                  30.40     1:04.22 (33.82)     1:38.40 (34.18)     2:13.36 (34.96)
        2:47.83 (34.47)     3:22.57 (34.74)     3:57.32 (34.75)     4:31.99 (34.67)
 54 Hinckley, Allen           15 Asphalt Green Un-MR  4:26.29    4:32.13        
                  30.70     1:05.06 (34.36)     1:39.46 (34.40)     2:14.84 (35.38)
        2:49.22 (34.38)     3:24.58 (35.36)     3:58.83 (34.25)     4:32.13 (33.30)
 55 Anderson, Angus L         18 Friends Central-MA   4:19.28    4:32.95        
                  30.19     1:02.78 (32.59)     1:36.32 (33.54)     2:10.34 (34.02)
        2:45.44 (35.10)     3:21.37 (35.93)     3:57.39 (36.02)     4:32.95 (35.56)
 56 Chernysh, Alexander A     15 Charter Oak Aqua-CT  4:54.32Y   4:33.53        
                  31.13     1:06.01 (34.88)     1:40.81 (34.80)     2:15.89 (35.08)
        2:50.01 (34.12)     3:25.21 (35.20)     3:59.92 (34.71)     4:33.53 (33.61)
 57 Lawson, Ryan F            15 Condors Swim Clu-MR  4:25.37    4:34.08        
                  29.91     1:03.45 (33.54)     1:37.69 (34.24)     2:12.61 (34.92)
        2:47.66 (35.05)     3:23.27 (35.61)     3:59.14 (35.87)     4:34.08 (34.94)
 58 McClellan, Sean E         15 Long Island Aqua-MR  4:23.96    4:35.33        
                  30.60     1:03.85 (33.25)     1:38.04 (34.19)     2:12.28 (34.24)
        2:47.50 (35.22)     3:23.35 (35.85)     3:59.58 (36.23)     4:35.33 (35.75)
 -- Stauffer, John W          16 Eastern Express-NJ   4:19.79         DQ        
                  29.81     1:02.27 (32.46)     1:35.14 (32.87)     2:07.76 (32.62)
        2:40.75 (32.99)     3:13.94 (33.19)     3:47.56 (33.62)          DQ (31.87)
 
Boys 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              8:15.49  SR.N
              8:24.69  JR.N
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konik, Justin R     14 Star Swimming-NI     8:41.54    8:23.44 JR.N    20  
                  29.00       59.41 (30.41)     1:31.01 (31.60)     2:02.23 (31.22)
        2:34.15 (31.92)     3:05.91 (31.76)     3:38.30 (32.39)     4:10.63 (32.33)
        4:42.94 (32.31)     5:14.70 (31.76)     5:47.19 (32.49)     6:19.41 (32.22)
        6:51.62 (32.21)     7:23.03 (31.41)     7:53.90 (30.87)     8:23.44 (29.54)
  2 Gray, Spencer L     19 Team Pittsburgh-AM   8:42.13    8:27.73         17  
                  28.99       59.91 (30.92)     1:31.46 (31.55)     2:02.35 (30.89)
        2:33.76 (31.41)     3:05.26 (31.50)     3:37.33 (32.07)     4:09.23 (31.90)
        4:41.45 (32.22)     5:13.71 (32.26)     5:46.25 (32.54)     6:18.74 (32.49)
        6:51.21 (32.47)     7:23.36 (32.15)     7:55.58 (32.22)     8:27.73 (32.15)
  3 Ortof, Harry C      16 Long Island Expr-MR  8:43.90    8:36.35         16  
                  29.66     1:01.57 (31.91)     1:33.21 (31.64)     2:05.52 (32.31)
        2:37.95 (32.43)     3:10.68 (32.73)     3:43.25 (32.57)     4:15.97 (32.72)
        4:48.52 (32.55)     5:21.58 (33.06)     5:54.27 (32.69)     6:26.93 (32.66)
        6:59.76 (32.83)     7:32.58 (32.82)     8:05.30 (32.72)     8:36.35 (31.05)
  4 Wroblewski, Joshua  16 Charter Oak Aqua-CT  8:47.15    8:36.82         15  
                  30.38     1:02.65 (32.27)     1:34.21 (31.56)     2:06.51 (32.30)
        2:38.77 (32.26)     3:11.61 (32.84)     3:44.28 (32.67)     4:17.49 (33.21)
        4:50.08 (32.59)     5:23.03 (32.95)     5:55.96 (32.93)     6:28.73 (32.77)
        7:00.98 (32.25)     7:33.91 (32.93)     8:05.83 (31.92)     8:36.82 (30.99)
  5 McCarthy, Andrew C  21 Team Pittsburgh-AM  17:01.57    8:42.42         14  
                  28.33       59.74 (31.41)     1:31.40 (31.66)     2:03.49 (32.09)
        2:35.67 (32.18)     3:08.32 (32.65)     3:40.97 (32.65)     4:14.43 (33.46)
        4:47.52 (33.09)     5:21.40 (33.88)     5:54.94 (33.54)     6:28.52 (33.58)
        7:02.09 (33.57)     7:36.09 (34.00)     8:09.72 (33.63)     8:42.42 (32.70)
  6 Champagne, Patrick  19 Emmaus Aquatic C-MA  8:49.54    8:43.65         13  
                  29.63     1:02.54 (32.91)     1:35.24 (32.70)     2:08.66 (33.42)
        2:41.33 (32.67)     3:14.51 (33.18)     3:47.31 (32.80)     4:20.25 (32.94)
        4:52.90 (32.65)     5:26.21 (33.31)     5:58.87 (32.66)     6:32.28 (33.41)
        7:05.00 (32.72)     7:38.15 (33.15)     8:11.17 (33.02)     8:43.65 (32.48)
  7 Stauffer, John W    16 Eastern Express-NJ   8:53.24    8:47.52         12  
                  29.28     1:01.75 (32.47)     1:34.19 (32.44)     2:07.26 (33.07)
        2:40.36 (33.10)     3:13.64 (33.28)     3:46.96 (33.32)     4:20.45 (33.49)
        4:53.78 (33.33)     5:27.37 (33.59)     5:59.74 (32.37)     6:34.75 (35.01)
        7:07.99 (33.24)     7:41.50 (33.51)     8:15.10 (33.60)     8:47.52 (32.42)
  8 Schonbachler, Ryan  16 Pine Richland Aq-AM  8:49.10    8:50.09         11  
                  28.53     1:00.26 (31.73)     1:32.18 (31.92)     2:05.09 (32.91)
        2:38.04 (32.95)     3:11.76 (33.72)     3:45.39 (33.63)     4:19.47 (34.08)
        4:52.98 (33.51)     5:27.77 (34.79)     6:01.39 (33.62)     6:36.06 (34.67)
        7:09.80 (33.74)     7:44.39 (34.59)     8:17.29 (32.90)     8:50.09 (32.80)
  9 Pokornowski, James  18 Town of Tonawand-NI  8:50.22    8:50.78          9  
                  29.35     1:01.04 (31.69)     1:34.13 (33.09)     2:06.65 (32.52)
        2:40.13 (33.48)     3:13.25 (33.12)     3:46.92 (33.67)     4:20.19 (33.27)
        4:54.23 (34.04)     5:27.76 (33.53)     6:02.18 (34.42)     6:35.92 (33.74)
        7:10.23 (34.31)     7:43.91 (33.68)     8:18.03 (34.12)     8:50.78 (32.75)
 10 Loveless, John J    15 Badger Swim Club-MR  8:49.66    8:51.10          7  
                  29.65     1:01.67 (32.02)     1:35.05 (33.38)     2:08.25 (33.20)
        2:42.31 (34.06)     3:15.75 (33.44)     3:49.90 (34.15)     4:23.34 (33.44)
        4:57.88 (34.54)     5:31.58 (33.70)     6:05.48 (33.90)     6:38.93 (33.45)
        7:12.73 (33.80)     7:46.02 (33.29)     8:19.86 (33.84)     8:51.10 (31.24)
 11 Schlechter, Thomas  17 Emmaus Aquatic C-MA  8:58.96    8:54.33          6  
                  30.10     1:02.80 (32.70)     1:37.15 (34.35)     2:11.16 (34.01)
        2:45.47 (34.31)     3:19.20 (33.73)     3:53.49 (34.29)     4:27.21 (33.72)
        5:01.47 (34.26)     5:34.95 (33.48)     6:09.38 (34.43)     6:42.54 (33.16)
        7:16.18 (33.64)     7:49.10 (32.92)     8:22.25 (33.15)     8:54.33 (32.08)
 12 Lynch, Evan W       15 Williamsburg Aqu-VA  8:49.39    8:56.02          5  
                  30.53     1:03.72 (33.19)     1:37.03 (33.31)     2:10.52 (33.49)
        2:44.39 (33.87)     3:17.90 (33.51)     3:51.81 (33.91)     4:25.72 (33.91)
        4:59.36 (33.64)     5:33.50 (34.14)     6:07.10 (33.60)     6:41.23 (34.13)
        7:15.34 (34.11)     7:49.33 (33.99)     8:23.98 (34.65)     8:56.02 (32.04)
 13 Parker, Joshua C    17 Berkeley Aquatic-NJ  8:46.01    8:57.46          4  
                  29.85     1:02.38 (32.53)     1:35.76 (33.38)     2:09.16 (33.40)
        2:42.67 (33.51)     3:16.24 (33.57)     3:50.14 (33.90)     4:23.96 (33.82)
        4:58.37 (34.41)     5:32.15 (33.78)     6:06.63 (34.48)     6:40.25 (33.62)
        7:15.10 (34.85)     7:49.31 (34.21)     8:23.55 (34.24)     8:57.46 (33.91)
 14 Byman, Sean J       15 Phoenix Aquatic-MR   9:01.11    8:57.68          3  
                  30.83     1:03.76 (32.93)     1:37.42 (33.66)     2:11.19 (33.77)
        2:44.98 (33.79)     3:18.86 (33.88)     3:52.82 (33.96)     4:27.12 (34.30)
        5:00.86 (33.74)     5:35.44 (34.58)     6:09.54 (34.10)     6:44.02 (34.48)
        7:17.75 (33.73)     7:51.82 (34.07)     8:25.20 (33.38)     8:57.68 (32.48)
 15 Greenblatt, Mason   15 The Fish-PV          9:01.53    8:58.27          2  
                  29.42     1:01.77 (32.35)     1:35.06 (33.29)     2:08.93 (33.87)
        2:42.77 (33.84)     3:16.80 (34.03)     3:50.85 (34.05)     4:25.45 (34.60)
        4:59.52 (34.07)     5:33.91 (34.39)     6:08.27 (34.36)     6:42.57 (34.30)
        7:16.93 (34.36)     7:51.00 (34.07)     8:25.31 (34.31)     8:58.27 (32.96)
 16 Iorizzo, Kyle T     15 Condors Swim Clu-MR  8:52.88    8:58.83          1  
                  30.20     1:02.82 (32.62)     1:36.97 (34.15)     2:09.77 (32.80)
        2:43.89 (34.12)     3:17.87 (33.98)     3:51.95 (34.08)     4:26.03 (34.08)
        5:00.84 (34.81)     5:34.78 (33.94)     6:09.66 (34.88)     6:43.30 (33.64)
        7:17.91 (34.61)     7:51.84 (33.93)     8:26.26 (34.42)     8:58.83 (32.57)
 17 Flynn, Kevin R      16 Berkeley Aquatic-NJ  8:48.82    8:59.04        
                  29.51     1:02.31 (32.80)     1:35.08 (32.77)     2:08.53 (33.45)
        2:41.08 (32.55)     3:14.65 (33.57)     3:48.83 (34.18)     4:23.01 (34.18)
        4:57.43 (34.42)     5:31.92 (34.49)     6:06.66 (34.74)     6:41.35 (34.69)
        7:15.96 (34.61)     7:50.65 (34.69)     8:25.16 (34.51)     8:59.04 (33.88)
 18 Wilson, Alec D      16 Princeton Piranh-NJ  8:54.23    9:00.49        
                  30.91     1:04.45 (33.54)     1:38.36 (33.91)     2:12.86 (34.50)
        2:47.21 (34.35)     3:21.32 (34.11)     3:54.63 (33.31)     4:28.63 (34.00)
        5:02.67 (34.04)     5:36.87 (34.20)     6:10.96 (34.09)     6:45.33 (34.37)
        7:19.40 (34.07)     7:53.71 (34.31)     8:24.51 (30.80)     9:00.49 (35.98)
 19 Rattray, Andrew A   15 Berkeley Aquatic-NJ  8:59.35    9:00.95        
                  31.13     1:04.44 (33.31)     1:37.92 (33.48)     2:11.26 (33.34)
        2:45.11 (33.85)     3:18.65 (33.54)     3:52.69 (34.04)     4:26.70 (34.01)
        5:01.32 (34.62)     5:35.42 (34.10)     6:10.15 (34.73)     6:44.25 (34.10)
        7:19.24 (34.99)     7:52.93 (33.69)     8:27.81 (34.88)     9:00.95 (33.14)
 20 Anderson, Angus L   18 Friends Central-MA   9:00.26    9:01.99        
                  30.61     1:03.66 (33.05)     1:36.69 (33.03)     2:09.57 (32.88)
        2:43.07 (33.50)     3:16.45 (33.38)     3:50.27 (33.82)     4:24.22 (33.95)
        4:58.66 (34.44)     5:33.08 (34.42)     6:08.08 (35.00)     6:42.86 (34.78)
        7:18.29 (35.43)     7:53.35 (35.06)     8:28.30 (34.95)     9:01.99 (33.69)
 21 Keane, James A      16 Eastern Express-NJ   9:08.64    9:03.14        
                  30.08     1:04.41 (34.33)     1:37.99 (33.58)     2:12.43 (34.44)
        2:46.32 (33.89)     3:20.93 (34.61)     3:54.88 (33.95)     4:29.74 (34.86)
        5:03.77 (34.03)     5:38.61 (34.84)     6:08.69 (30.08)     6:47.58 (38.89)
        7:21.50 (33.92)     7:56.49 (34.99)     8:23.85 (27.36)     9:03.14 (39.29)
 22 Eid, Christian J    16 Badger Swim Club-MR  9:09.69    9:05.06        
                  30.13     1:03.26 (33.13)     1:36.39 (33.13)     2:10.26 (33.87)
        2:43.49 (33.23)     3:17.76 (34.27)     3:51.73 (33.97)     4:26.45 (34.72)
        5:00.23 (33.78)     5:35.53 (35.30)     6:09.72 (34.19)     6:45.00 (35.28)
        7:20.28 (35.28)     7:56.12 (35.84)     8:30.98 (34.86)     9:05.06 (34.08)
 23 Hinckley, Allen     15 Asphalt Green Un-MR  9:03.02    9:10.03        
                  30.83     1:04.79 (33.96)     1:38.81 (34.02)     2:13.48 (34.67)
        2:48.05 (34.57)     3:22.96 (34.91)     3:57.86 (34.90)     4:32.91 (35.05)
        5:07.94 (35.03)     5:42.72 (34.78)     6:17.54 (34.82)     6:52.69 (35.15)
        7:27.22 (34.53)     8:01.96 (34.74)     8:36.57 (34.61)     9:10.03 (33.46)
 24 Sausto, Daniel J    16 Albany Starfish-AD   8:53.23    9:10.43        
                  30.40     1:04.16 (33.76)     1:31.51 (27.35)     2:12.85 (41.34)
        2:47.34 (34.49)     3:21.93 (34.59)     3:55.39 (33.46)     4:30.54 (35.15)
        5:04.97 (34.43)     5:40.12 (35.15)     6:15.08 (34.96)     6:50.11 (35.03)
        7:25.72 (35.61)     8:01.09 (35.37)     8:35.90 (34.81)     9:10.43 (34.53)
 25 Koziol, Brendan A   17 Berkeley Aquatic-NJ  9:04.25    9:11.45        
                  30.42     1:04.27 (33.85)     1:28.86 (24.59)     2:13.01 (44.15)
        2:47.12 (34.11)     3:21.80 (34.68)     3:56.23 (34.43)     4:31.44 (35.21)
        5:06.02 (34.58)     5:41.41 (35.39)     6:16.71 (35.30)     6:52.17 (35.46)
        7:27.08 (34.91)     8:02.51 (35.43)     8:37.48 (34.97)     9:11.45 (33.97)
 26 Simone, James S     16 Badger Swim Club-MR  9:02.45    9:11.93        
                  29.62     1:02.62 (33.00)     1:34.74 (32.12)     2:10.98 (36.24)
        2:45.63 (34.65)     3:20.39 (34.76)     3:55.03 (34.64)     4:30.24 (35.21)
        5:05.31 (35.07)     5:40.46 (35.15)     6:16.20 (35.74)     6:51.56 (35.36)
        7:27.07 (35.51)     8:02.10 (35.03)     8:37.87 (35.77)     9:11.93 (34.06)
 27 Drake, Timothy D    17 Pack Swim Team o-NI  9:55.97Y   9:18.56        
                  30.47     1:03.72 (33.25)     1:38.77 (35.05)     2:13.43 (34.66)
        2:49.09 (35.66)     3:24.29 (35.20)     3:59.97 (35.68)     4:35.44 (35.47)
        5:11.44 (36.00)     5:47.06 (35.62)     6:22.79 (35.73)     6:57.98 (35.19)
        7:33.35 (35.37)     8:08.69 (35.34)     8:44.26 (35.57)     9:18.56 (34.30)
 28 Kelemen, Andrew L   15 Fairport Area Sw-NI  9:58.33Y   9:19.99        
                  31.05     1:05.24 (34.19)     1:40.77 (35.53)     2:15.58 (34.81)
        2:51.38 (35.80)     3:26.67 (35.29)     4:02.48 (35.81)     4:37.77 (35.29)
        5:13.83 (36.06)     5:49.32 (35.49)     6:25.46 (36.14)     7:00.49 (35.03)
        7:36.34 (35.85)     8:11.56 (35.22)     8:47.28 (35.72)     9:19.99 (32.71)
 29 McClellan, Sean E   15 Long Island Aqua-MR  8:58.16    9:22.37        
                  30.41     1:03.32 (32.91)     1:36.02 (32.70)     2:09.68 (33.66)
        2:43.55 (33.87)     3:17.93 (34.38)     3:52.44 (34.51)     4:27.66 (35.22)
        5:03.30 (35.64)     5:39.89 (36.59)     6:16.82 (36.93)     6:54.14 (37.32)
        7:31.26 (37.12)     8:08.62 (37.36)     8:43.50 (34.88)     9:22.37 (38.87)
 30 Lehman, Nicholas R  16 Cougar Aquatic T-NJ  8:52.27    9:22.74        
                  29.51     1:01.62 (32.11)     1:35.53 (33.91)     2:09.45 (33.92)
        2:44.21 (34.76)     3:18.50 (34.29)     3:54.16 (35.66)     4:29.69 (35.53)
        5:06.63 (36.94)     5:43.62 (36.99)     6:20.64 (37.02)     6:57.42 (36.78)
        7:34.64 (37.22)     8:11.56 (36.92)     8:48.01 (36.45)     9:22.74 (34.73)
 31 Lawson, Ryan F      15 Condors Swim Clu-MR  9:07.78    9:35.55        
                  30.32     1:04.27 (33.95)     1:39.44 (35.17)     2:15.12 (35.68)
        2:50.91 (35.79)     3:27.80 (36.89)     4:04.62 (36.82)     4:41.52 (36.90)
        5:18.54 (37.02)     5:55.77 (37.23)     6:33.01 (37.24)     7:10.10 (37.09)
        7:46.56 (36.46)     8:23.24 (36.68)     8:59.78 (36.54)     9:35.55 (35.77)
 
Boys 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
             15:49.99  SR.N
             15:49.99  OLYM
             16:08.09  JR.N
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konik, Justin R     14 Star Swimming-NI    16:39.46   16:09.36         20  
                  29.58     1:01.52 (31.94)     1:33.15 (31.63)     2:05.11 (31.96)
        2:37.05 (31.94)     3:09.44 (32.39)     3:41.94 (32.50)     4:14.17 (32.23)
        4:46.35 (32.18)     5:18.76 (32.41)     5:51.63 (32.87)     6:23.85 (32.22)
        6:56.36 (32.51)     7:29.24 (32.88)     8:01.85 (32.61)     8:34.83 (32.98)
        9:07.89 (33.06)     9:40.68 (32.79)    10:13.54 (32.86)    10:46.11 (32.57)
       11:18.22 (32.11)    11:51.23 (33.01)    12:23.57 (32.34)    12:56.73 (33.16)
       13:29.69 (32.96)    14:02.69 (33.00)    14:34.42 (31.73)    15:06.82 (32.40)
       15:38.88 (32.06)    16:09.36 (30.48)                                        
  2 Ortof, Harry C      16 Long Island Expr-MR 16:20.92   16:14.14         17  
                  29.51     1:01.67 (32.16)     1:34.27 (32.60)     2:06.93 (32.66)
        2:39.89 (32.96)     3:12.78 (32.89)     3:45.76 (32.98)     4:18.19 (32.43)
        4:51.17 (32.98)     5:23.48 (32.31)     5:56.63 (33.15)     6:29.09 (32.46)
        7:01.99 (32.90)     7:34.18 (32.19)     8:07.21 (33.03)     8:39.66 (32.45)
        9:12.55 (32.89)     9:44.84 (32.29)    10:17.85 (33.01)    10:50.29 (32.44)
       11:23.11 (32.82)    11:55.27 (32.16)    12:28.09 (32.82)    13:00.65 (32.56)
       13:33.36 (32.71)    14:05.77 (32.41)    14:38.84 (33.07)    15:11.19 (32.35)
       15:43.58 (32.39)    16:14.14 (30.56)                                        
  3 Gray, Spencer L     19 Team Pittsburgh-AM  16:41.18   16:28.90         16  
                  29.73     1:02.56 (32.83)     1:35.49 (32.93)     2:09.09 (33.60)
        2:42.01 (32.92)     3:15.33 (33.32)     3:48.08 (32.75)     4:21.17 (33.09)
        4:54.02 (32.85)     5:27.15 (33.13)     5:59.93 (32.78)     6:33.13 (33.20)
        7:06.22 (33.09)     7:39.60 (33.38)     8:12.36 (32.76)     8:45.67 (33.31)
        9:18.71 (33.04)     9:51.83 (33.12)    10:24.89 (33.06)    10:58.28 (33.39)
       11:31.09 (32.81)    12:04.28 (33.19)    12:37.51 (33.23)    13:10.97 (33.46)
       13:44.06 (33.09)    14:17.71 (33.65)    14:50.83 (33.12)    15:24.32 (33.49)
       15:56.89 (32.57)    16:28.90 (32.01)                                        
  4 Schonbachler, Ryan  16 Pine Richland Aq-AM 17:08.17   16:36.55         15  
                  29.87     1:02.13 (32.26)     1:34.79 (32.66)     2:07.60 (32.81)
        2:40.95 (33.35)     3:14.54 (33.59)     3:47.91 (33.37)     4:21.52 (33.61)
        4:54.74 (33.22)     5:28.32 (33.58)     6:01.74 (33.42)     6:35.63 (33.89)
        7:09.12 (33.49)     7:42.60 (33.48)     8:16.28 (33.68)     8:49.91 (33.63)
        9:23.80 (33.89)     9:57.16 (33.36)    10:30.76 (33.60)    11:04.66 (33.90)
       11:38.33 (33.67)    12:12.68 (34.35)    12:45.90 (33.22)    13:19.53 (33.63)
       13:53.49 (33.96)    14:27.37 (33.88)    15:00.03 (32.66)    15:33.43 (33.40)
       16:05.78 (32.35)    16:36.55 (30.77)                                        
  5 Powers, William P   16 Badger Swim Club-MR  8:46.82   16:47.61         14  
                  29.82     1:02.84 (33.02)     1:37.00 (34.16)     2:11.07 (34.07)
        2:45.19 (34.12)     3:18.45 (33.26)     3:52.39 (33.94)     4:26.24 (33.85)
        5:00.83 (34.59)     5:34.88 (34.05)     6:09.25 (34.37)     6:42.81 (33.56)
        7:16.53 (33.72)     7:49.83 (33.30)     8:24.23 (34.40)     8:57.57 (33.34)
        9:31.64 (34.07)    10:04.72 (33.08)    10:38.64 (33.92)    11:11.95 (33.31)
       11:46.06 (34.11)    12:19.54 (33.48)    12:53.70 (34.16)    13:27.10 (33.40)
       14:01.39 (34.29)    14:34.92 (33.53)    15:08.89 (33.97)    15:42.20 (33.31)
       16:15.80 (33.60)    16:47.61 (31.81)                                        
  6 McCarthy, Andrew C  21 Team Pittsburgh-AM  17:01.57   16:48.46         13  
                  29.80     1:03.14 (33.34)     1:35.80 (32.66)     2:09.10 (33.30)
        2:41.86 (32.76)     3:15.09 (33.23)     3:48.38 (33.29)     4:21.69 (33.31)
        4:54.50 (32.81)     5:27.80 (33.30)     6:01.04 (33.24)     6:34.53 (33.49)
        7:08.17 (33.64)     7:41.97 (33.80)     8:15.61 (33.64)     8:49.78 (34.17)
        9:23.61 (33.83)     9:57.94 (34.33)    10:32.04 (34.10)    11:06.53 (34.49)
       11:40.59 (34.06)    12:15.25 (34.66)    12:49.67 (34.42)    13:23.90 (34.23)
       13:58.29 (34.39)    14:32.88 (34.59)    15:07.41 (34.53)    15:41.98 (34.57)
       16:12.84 (30.86)    16:48.46 (35.62)                                        
  7 Stauffer, John W    16 Eastern Express-NJ  16:54.51   16:49.62         12  
                  30.05     1:03.62 (33.57)     1:36.62 (33.00)     2:11.28 (34.66)
        2:43.69 (32.41)     3:18.35 (34.66)     3:51.25 (32.90)     4:25.92 (34.67)
        4:59.01 (33.09)     5:33.61 (34.60)     6:06.71 (33.10)     6:41.25 (34.54)
        7:14.21 (32.96)     7:48.98 (34.77)     8:22.24 (33.26)     8:56.92 (34.68)
        9:29.93 (33.01)    10:04.71 (34.78)    10:37.75 (33.04)    11:12.29 (34.54)
       11:45.40 (33.11)    12:20.09 (34.69)    12:53.27 (33.18)    13:28.01 (34.74)
       14:01.46 (33.45)    14:36.28 (34.82)    15:09.57 (33.29)    15:44.28 (34.71)
       16:17.22 (32.94)    16:49.62 (32.40)                                        
  8 Champagne, Patrick  19 Emmaus Aquatic C-MA 17:03.98   16:49.95         11  
                  30.58     1:03.85 (33.27)     1:38.35 (34.50)     2:12.32 (33.97)
        2:46.64 (34.32)     3:20.80 (34.16)     3:55.27 (34.47)     4:29.19 (33.92)
        5:03.22 (34.03)     5:36.83 (33.61)     6:11.07 (34.24)     6:44.46 (33.39)
        7:18.49 (34.03)     7:52.21 (33.72)     8:26.66 (34.45)     9:00.06 (33.40)
        9:34.23 (34.17)    10:07.55 (33.32)    10:41.57 (34.02)    11:14.85 (33.28)
       11:48.55 (33.70)    12:21.72 (33.17)    12:55.69 (33.97)    13:28.79 (33.10)
       14:02.90 (34.11)    14:36.28 (33.38)    15:10.35 (34.07)    15:43.73 (33.38)
       16:17.50 (33.77)    16:49.95 (32.45)                                        
  9 Caffee, William R   20 UBST-NI             16:12.69   16:54.11          9  
                  29.52     1:01.79 (32.27)     1:35.81 (34.02)     2:08.94 (33.13)
        2:43.05 (34.11)     3:16.83 (33.78)     3:51.09 (34.26)     4:24.59 (33.50)
        4:58.44 (33.85)     5:31.85 (33.41)     6:05.88 (34.03)     6:39.29 (33.41)
        7:13.42 (34.13)     7:47.21 (33.79)     8:21.70 (34.49)     8:55.53 (33.83)
        9:29.87 (34.34)    10:03.59 (33.72)    10:38.47 (34.88)    11:12.83 (34.36)
       11:47.38 (34.55)    12:21.57 (34.19)    12:55.83 (34.26)    13:29.73 (33.90)
       14:04.42 (34.69)    14:38.45 (34.03)    15:12.75 (34.30)    15:46.76 (34.01)
       16:21.35 (34.59)    16:54.11 (32.76)                                        
 10 Parker, Joshua C    17 Berkeley Aquatic-NJ 16:34.76   16:58.41          7  
                  30.46     1:03.64 (33.18)     1:37.17 (33.53)     2:10.88 (33.71)
        2:44.47 (33.59)     3:17.97 (33.50)     3:51.64 (33.67)     4:25.57 (33.93)
        4:59.45 (33.88)     5:33.55 (34.10)     6:07.35 (33.80)     6:41.44 (34.09)
        7:15.60 (34.16)     7:49.88 (34.28)     8:24.16 (34.28)     8:58.49 (34.33)
        9:32.69 (34.20)    10:07.22 (34.53)    10:41.60 (34.38)    11:15.89 (34.29)
       11:50.11 (34.22)    12:24.36 (34.25)    12:58.66 (34.30)    13:32.88 (34.22)
       14:07.14 (34.26)    14:41.49 (34.35)    15:15.94 (34.45)    15:50.42 (34.48)
       16:24.77 (34.35)    16:58.41 (33.64)                                        
 11 Rattray, Andrew A   15 Berkeley Aquatic-NJ 17:06.35   17:00.92          6  
                  31.07     1:04.51 (33.44)     1:38.90 (34.39)     2:13.20 (34.30)
        2:47.52 (34.32)     3:21.28 (33.76)     3:54.79 (33.51)     4:28.58 (33.79)
        5:02.39 (33.81)     5:36.22 (33.83)     6:09.81 (33.59)     6:43.51 (33.70)
        7:17.55 (34.04)     7:51.72 (34.17)     8:25.98 (34.26)     9:00.19 (34.21)
        9:34.49 (34.30)    10:08.73 (34.24)    10:42.79 (34.06)    11:17.19 (34.40)
       11:51.35 (34.16)    12:25.70 (34.35)    13:00.04 (34.34)    13:34.65 (34.61)
       14:09.09 (34.44)    14:43.86 (34.77)    15:18.39 (34.53)    15:52.82 (34.43)
       16:27.57 (34.75)    17:00.92 (33.35)                                        
 12 Lynch, Evan W       15 Williamsburg Aqu-VA 17:12.76   17:02.21          5  
                  31.81     1:05.52 (33.71)     1:39.70 (34.18)     2:13.54 (33.84)
        2:48.13 (34.59)     3:22.12 (33.99)     3:57.10 (34.98)     4:31.31 (34.21)
        5:05.80 (34.49)     5:40.08 (34.28)     6:14.66 (34.58)     6:48.69 (34.03)
        7:23.29 (34.60)     7:57.20 (33.91)     8:32.14 (34.94)     9:06.09 (33.95)
        9:40.56 (34.47)    10:14.21 (33.65)    10:48.59 (34.38)    11:22.44 (33.85)
       11:56.91 (34.47)    12:30.47 (33.56)    13:04.91 (34.44)    13:38.84 (33.93)
       14:13.24 (34.40)    14:47.26 (34.02)    15:21.94 (34.68)    15:56.20 (34.26)
       16:30.29 (34.09)    17:02.21 (31.92)                                        
 13 Flynn, Kevin R      16 Berkeley Aquatic-NJ 16:53.71   17:07.90          4  
                  30.16     1:03.67 (33.51)     1:37.93 (34.26)     2:12.31 (34.38)
        2:46.87 (34.56)     3:21.18 (34.31)     3:55.46 (34.28)     4:29.74 (34.28)
        5:03.76 (34.02)     5:38.68 (34.92)     6:13.31 (34.63)     6:48.12 (34.81)
        7:22.62 (34.50)     7:57.50 (34.88)     8:31.65 (34.15)     9:06.39 (34.74)
        9:40.95 (34.56)    10:15.64 (34.69)    10:49.91 (34.27)    11:24.83 (34.92)
       11:59.23 (34.40)    12:33.76 (34.53)    13:07.95 (34.19)    13:42.61 (34.66)
       14:16.68 (34.07)    14:51.51 (34.83)    15:25.89 (34.38)    16:00.50 (34.61)
       16:34.46 (33.96)    17:07.90 (33.44)                                        
 14 Iorizzo, Kyle T     15 Condors Swim Clu-MR 17:02.64   17:08.97          3  
                  30.57     1:04.07 (33.50)     1:38.74 (34.67)     2:12.87 (34.13)
        2:47.48 (34.61)     3:21.56 (34.08)     3:56.34 (34.78)     4:30.62 (34.28)
        5:05.20 (34.58)     5:39.28 (34.08)     6:14.19 (34.91)     6:48.14 (33.95)
        7:22.86 (34.72)     7:57.71 (34.85)     8:32.35 (34.64)     9:06.61 (34.26)
        9:41.54 (34.93)    10:15.87 (34.33)    10:50.28 (34.41)    11:25.19 (34.91)
       11:59.98 (34.79)    12:34.82 (34.84)    13:09.79 (34.97)    13:44.44 (34.65)
       14:19.47 (35.03)    14:53.80 (34.33)    15:28.87 (35.07)    16:02.99 (34.12)
       16:36.83 (33.84)    17:08.97 (32.14)                                        
 15 Schlechter, Thomas  17 Emmaus Aquatic C-MA 17:15.48   17:09.88          2  
                  31.14     1:05.33 (34.19)     1:40.72 (35.39)     2:15.44 (34.72)
        2:50.92 (35.48)     3:25.93 (35.01)     4:01.32 (35.39)     4:35.75 (34.43)
        5:11.14 (35.39)     5:45.67 (34.53)     6:20.81 (35.14)     6:55.17 (34.36)
        7:29.96 (34.79)     8:04.72 (34.76)     8:39.90 (35.18)     9:14.25 (34.35)
        9:49.22 (34.97)    10:23.84 (34.62)    10:58.70 (34.86)    11:32.92 (34.22)
       12:07.93 (35.01)    12:41.83 (33.90)    13:16.69 (34.86)    13:50.49 (33.80)
       14:24.78 (34.29)    14:58.07 (33.29)    15:31.99 (33.92)    16:05.28 (33.29)
       16:38.46 (33.18)    17:09.88 (31.42)                                        
 16 Sausto, Daniel J    16 Albany Starfish-AD  17:06.72   17:20.54          1  
                  30.64     1:04.16 (33.52)     1:38.15 (33.99)     2:11.42 (33.27)
        2:45.97 (34.55)     3:19.87 (33.90)     3:55.08 (35.21)     4:29.58 (34.50)
        5:04.33 (34.75)     5:38.12 (33.79)     6:13.53 (35.41)     6:48.97 (35.44)
        7:24.71 (35.74)     7:59.39 (34.68)     8:35.09 (35.70)     9:10.39 (35.30)
        9:42.38 (31.99)    10:18.02 (35.64)    10:54.71 (36.69)    11:30.81 (36.10)
       12:05.96 (35.15)    12:40.23 (34.27)    13:16.40 (36.17)    13:52.00 (35.60)
       14:27.24 (35.24)    15:02.49 (35.25)    15:38.57 (36.08)    16:15.03 (36.46)
       16:51.20 (36.17)    17:20.54 (29.34)                                        
 17 Keane, James A      16 Eastern Express-NJ  17:23.72   17:26.22        
                  31.72     1:06.32 (34.60)     1:40.93 (34.61)     2:15.89 (34.96)
        2:50.76 (34.87)     3:25.51 (34.75)     4:00.90 (35.39)     4:35.83 (34.93)
        5:10.86 (35.03)     5:46.32 (35.46)     6:21.31 (34.99)     6:56.41 (35.10)
        7:31.70 (35.29)     8:06.58 (34.88)     8:41.72 (35.14)     9:16.80 (35.08)
        9:52.14 (35.34)    10:27.02 (34.88)    11:02.20 (35.18)    11:37.16 (34.96)
       12:12.10 (34.94)    12:47.10 (35.00)    13:22.26 (35.16)    13:57.48 (35.22)
       14:32.63 (35.15)    15:07.39 (34.76)    15:42.68 (35.29)    16:17.62 (34.94)
       16:52.80 (35.18)    17:26.22 (33.42)                                        
 18 Hughes, John A      20 Star Swimming-NI    16:41.56Y  17:29.71        
                  31.52     1:05.96 (34.44)     1:40.99 (35.03)     2:16.39 (35.40)
        2:51.79 (35.40)     3:27.51 (35.72)     4:03.07 (35.56)     4:38.98 (35.91)
        5:14.71 (35.73)     5:50.15 (35.44)     6:25.26 (35.11)     7:01.02 (35.76)
        7:36.42 (35.40)     8:11.73 (35.31)     8:46.58 (34.85)     9:21.79 (35.21)
        9:57.16 (35.37)    10:32.62 (35.46)    11:07.65 (35.03)    11:43.31 (35.66)
       12:18.40 (35.09)    12:54.41 (36.01)  13:54.48 (1:00.07)    14:04.67 (10.19)
       14:39.72 (35.05)    15:15.28 (35.56)    15:41.80 (26.52)    16:25.05 (43.25)
       16:57.61 (32.56)    17:29.71 (32.10)                                        
 19 Louser, Jason C     14 Three Village Sw-MR 16:40.03Y  17:32.70        
                  30.97     1:05.93 (34.96)     1:40.66 (34.73)     2:16.05 (35.39)
        2:50.81 (34.76)     3:26.23 (35.42)     4:01.36 (35.13)     4:37.17 (35.81)
        5:12.40 (35.23)     5:48.02 (35.62)     6:23.34 (35.32)     6:59.01 (35.67)
        7:34.56 (35.55)     8:10.40 (35.84)     8:43.52 (33.12)     9:22.04 (38.52)
        9:57.21 (35.17)    10:32.54 (35.33)    11:07.88 (35.34)    11:43.77 (35.89)
       12:19.11 (35.34)    12:54.65 (35.54)    13:29.80 (35.15)    14:05.11 (35.31)
       14:40.27 (35.16)    15:15.44 (35.17)    15:50.44 (35.00)    16:25.13 (34.69)
       16:59.63 (34.50)    17:32.70 (33.07)                                        
 20 Simone, James S     16 Badger Swim Club-MR  9:02.45   17:41.40        
                  31.49     1:07.29 (35.80)     1:43.34 (36.05)     2:19.35 (36.01)
        2:55.72 (36.37)     3:31.42 (35.70)     4:08.37 (36.95)     4:45.96 (37.59)
        5:22.99 (37.03)     5:59.96 (36.97)     6:35.06 (35.10)     7:10.44 (35.38)
        7:46.16 (35.72)     8:19.67 (33.51)     8:55.41 (35.74)     9:31.08 (35.67)
       10:06.73 (35.65)    10:42.55 (35.82)    11:18.23 (35.68)    11:53.85 (35.62)
       12:28.05 (34.20)    13:02.55 (34.50)    13:37.61 (35.06)    14:12.69 (35.08)
       14:47.39 (34.70)    15:23.03 (35.64)    15:58.79 (35.76)    16:33.85 (35.06)
       17:08.90 (35.05)    17:41.40 (32.50)                                        
 21 Eid, Christian J    16 Badger Swim Club-MR  9:09.69   17:47.72        
                  31.87     1:06.88 (35.01)     1:41.71 (34.83)     2:17.08 (35.37)
        2:52.02 (34.94)     3:26.42 (34.40)     4:01.63 (35.21)     4:38.19 (36.56)
        5:14.98 (36.79)     5:52.02 (37.04)     6:27.24 (35.22)     7:03.75 (36.51)
        7:39.40 (35.65)     8:16.10 (36.70)     8:51.95 (35.85)     9:28.60 (36.65)
       10:05.02 (36.42)    10:41.29 (36.27)    11:17.42 (36.13)    11:53.90 (36.48)
       12:28.66 (34.76)    13:04.27 (35.61)    13:39.71 (35.44)    14:15.38 (35.67)
       14:50.78 (35.40)    15:26.77 (35.99)    16:01.70 (34.93)    16:37.49 (35.79)
       17:12.88 (35.39)    17:47.72 (34.84)                                        
 22 Berg, Michael J     20 Star Swimming-NI    16:23.70Y  17:56.47        
                  31.55     1:05.80 (34.25)     1:41.02 (35.22)     2:16.32 (35.30)
        2:52.01 (35.69)     3:27.50 (35.49)     4:03.46 (35.96)     4:39.06 (35.60)
        5:14.90 (35.84)     5:52.06 (37.16)     6:28.57 (36.51)     7:05.23 (36.66)
        7:41.94 (36.71)     8:17.97 (36.03)     8:54.59 (36.62)     9:31.19 (36.60)
       10:07.80 (36.61)    10:44.36 (36.56)    11:20.71 (36.35)    11:57.47 (36.76)
       12:34.56 (37.09)    13:11.16 (36.60)    13:47.59 (36.43)    14:23.97 (36.38)
       15:00.58 (36.61)    15:37.03 (36.45)    16:12.30 (35.27)    16:48.14 (35.84)
       17:22.14 (34.00)    17:56.47 (34.33)                                        
 23 Anderson, Angus L   18 Friends Central-MA  16:40.79Y  17:59.49        
                  32.21     1:07.07 (34.86)     1:42.30 (35.23)     2:17.33 (35.03)
        2:52.83 (35.50)     3:28.12 (35.29)     4:03.69 (35.57)     4:39.07 (35.38)
        5:14.87 (35.80)     5:50.68 (35.81)     6:26.02 (35.34)     7:01.81 (35.79)
        7:38.00 (36.19)     8:14.26 (36.26)     8:50.68 (36.42)     9:26.84 (36.16)
       10:03.18 (36.34)    10:39.57 (36.39)    11:14.41 (34.84)    11:49.69 (35.28)
       12:26.02 (36.33)    13:03.03 (37.01)    13:40.57 (37.54)    14:18.20 (37.63)
       14:54.50 (36.30)    15:33.62 (39.12)    16:10.44 (36.82)    16:47.01 (36.57)
       17:23.49 (36.48)    17:59.49 (36.00)                                        
 24 Lawson, Ryan F      15 Condors Swim Clu-MR 17:12.29   17:59.90        
                  31.00     1:05.44 (34.44)     1:39.90 (34.46)     2:15.13 (35.23)
        2:49.75 (34.62)     3:25.75 (36.00)     4:01.63 (35.88)     4:38.18 (36.55)
        5:13.92 (35.74)     5:50.88 (36.96)     6:27.09 (36.21)     7:04.20 (37.11)
        7:39.69 (35.49)     8:16.60 (36.91)     8:53.12 (36.52)     9:29.81 (36.69)
       10:06.22 (36.41)    10:43.35 (37.13)    11:19.04 (35.69)    11:55.85 (36.81)
       12:32.15 (36.30)    13:09.39 (37.24)    13:45.48 (36.09)    14:22.49 (37.01)
       14:58.78 (36.29)    15:35.78 (37.00)    16:12.25 (36.47)    16:49.15 (36.90)
       17:25.06 (35.91)    17:59.90 (34.84)                                        
 -- Zuric, Luka D       15 Three Village Sw-MR 17:10.53        DFS        
 -- McClellan, Sean E   15 Long Island Aqua-MR  8:58.16        DFS        
 -- O'Shea, Christophe  16 Three Village Sw-MR 17:08.17        DFS        
 -- Hinckley, Allen     15 Asphalt Green Un-MR  9:03.02        DFS        
 -- Drake, Timothy D    17 Pack Swim Team o-NI 16:40.83Y       DFS        
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                57.19  SR.N
                57.19  OLYM
                58.99  JR.N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sali, Dylan         20 Somerset Valley-NJ     58.56      57.10 SR.N    20  
                  27.54       57.10 (29.56)                                        
  2 Tankle, Matthew G   21 Team Pittsburgh-AM     58.89      58.39 JR.N    17  
                  28.52       58.39 (29.87)                                        
  3 Zitelny, Tamir      17 Team Suffolk-MR      1:00.36      59.83         16  
                  28.63       59.83 (31.20)                                        
  4 Smith, Kieran S     15 Ridgefield Aquat-CT  1:00.21      59.88         15  
                  29.82       59.88 (30.06)                                        
  5 Burke, Daniel P     21 VICT-NI              1:00.61    1:00.40         14  
                  29.08     1:00.40 (31.32)                                        
  6 Johnson, Sean M     22 Eastern Express-NJ   1:00.22    1:00.46         13  
                  29.43     1:00.46 (31.03)                                        
  7 Huang, James J      16 una Bears-CT         1:01.15    1:00.59         12  
                  29.58     1:00.59 (31.01)                                        
  8 Thompson, Ian R     17 Fort Belvoir Swi-PV  1:00.96    1:00.75         11  
                  28.67     1:00.75 (32.08)                                        
B - Final
  9 Wong, Braedon C     17 Upper St Clair S-AM  1:01.27    1:00.85          9  
                  29.51     1:00.85 (31.34)                                        
 10 Flynn, Kevin R      16 Berkeley Aquatic-NJ  1:01.89    1:00.98          7  
                  29.64     1:00.98 (31.34)                                        
 11 Park, Alex          16 Team Suffolk-MR      1:01.73    1:01.18          6  
                  30.01     1:01.18 (31.17)                                        
 12 Larson, Gabriel S   20 Team Pittsburgh-AM   1:01.65    1:01.55          5  
                  29.34     1:01.55 (32.21)                                        
 13 Meyers, Tyler       16 Long Island Expr-MR  1:02.24    1:01.65          4  
                  29.35     1:01.65 (32.30)                                        
 14 Carr, Ethan H       16 Emmaus Aquatic C-MA  1:01.87    1:02.02          3  
                  29.23     1:02.02 (32.79)                                        
 15 Picozzi, Liam H     15 BFIN-AD              1:01.92    1:02.12          2  
                  29.76     1:02.12 (32.36)                                        
 16 O'Shea, Christophe  16 Three Village Sw-MR  1:01.15    1:03.47          1  
                  31.12     1:03.47 (32.35)                                        
C - Final
 17 O'Brien, Michael J  20 Eastern Express-NJ   1:02.88    1:01.75        
                  30.46     1:01.75 (31.29)                                        
 18 Rutigliano, Conor   16 Team Suffolk-MR      1:03.16    1:02.04        
                  29.54     1:02.04 (32.50)                                        
 19 Hu, Henry           15 Panther Aquatic-CT   1:02.41    1:02.20        
                  30.58     1:02.20 (31.62)                                        
 20 Collins, Allan J    18 Town of Tonawand-NI  1:02.53    1:02.30        
                  30.38     1:02.30 (31.92)                                        
 21 Kaplan, Ryan J      15 Three Village Sw-MR  1:02.70    1:02.44        
                  30.71     1:02.44 (31.73)                                        
 22 Whisner, Adam K     16 Greater Pittsbur-AM  1:03.22    1:02.86        
                  30.38     1:02.86 (32.48)                                        
 23 Elzer, Nathan T     16 Lancaster Aquati-MA  1:02.66    1:02.90        
                  30.91     1:02.90 (31.99)                                        
 24 Maurer, Michael O   15 Star Swimming-NI     1:02.65    1:05.66        
                  31.55     1:05.66 (34.11)                                        
D - Final
 25 Zhang, Evan         15 Laguardia Aquati-MR  1:04.48    1:01.79        
                  29.21     1:01.79 (32.58)                                        
 26 Bowen, Daniel D     13 Town Wrecker Swi-NI  1:03.45    1:03.67        
                  31.40     1:03.67 (32.27)                                        
 27 Towne, Garrett B    15 Badger Swim Club-MR  1:03.95    1:03.86        
                  30.96     1:03.86 (32.90)                                        
 28 Tack, Ethan M       15 Team Suffolk-MR      1:03.49    1:04.07        
                  31.09     1:04.07 (32.98)                                        
 29 Moll, Joseph T      15 Lancaster Aquati-MA  1:03.96    1:04.10        
                  30.83     1:04.10 (33.27)                                        
 30 Bravo, David D      17 Badger Swim Club-MR  1:04.43    1:04.31        
                  31.24     1:04.31 (33.07)                                        
 31 Ransford, Casey L   16 Pack Swim Team o-NI  1:04.52    1:04.54        
                  31.09     1:04.54 (33.45)                                        
 32 Chernysh, Alexande  15 Charter Oak Aqua-CT  1:04.63    1:05.02        
                  31.27     1:05.02 (33.75)                                        
 
Boys 100 LC Meter Backstroke Swim-off
===============================================================================
                57.19  SR.N
                57.19  OLYM
                58.99  JR.N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Huang, James J            16 una Bears-CT              NT    1:00.76        
                  30.40     1:00.76 (30.36)                                        
  2 O'Shea, Christopher M     16 Three Village Sw-MR       NT    1:02.02        
                  30.29     1:02.02 (31.73)                                        
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                57.19  SR.N
                57.19  OLYM
                58.99  JR.N
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sali, Dylan               20 Somerset Valley-NJ     55.26      58.56 qJR.N  
                  27.83       58.56 (30.73)                                        
  2 Tankle, Matthew G         21 Team Pittsburgh-AM     58.39      58.89 qJR.N  
                  28.88       58.89 (30.01)                                        
  3 Smith, Kieran S           15 Ridgefield Aquat-CT  1:02.03    1:00.21 q      
                  29.74     1:00.21 (30.47)                                        
  4 Johnson, Sean M           22 Eastern Express-NJ   1:01.83    1:00.22 q      
                  29.46     1:00.22 (30.76)                                        
  5 Zitelny, Tamir            17 Team Suffolk-MR      1:01.84    1:00.36 q      
                  29.07     1:00.36 (31.29)                                        
  6 Burke, Daniel P           21 VICT-NI              1:01.57    1:00.61 q      
                  29.45     1:00.61 (31.16)                                        
  7 Thompson, Ian R           17 Fort Belvoir Swi-PV  1:00.42    1:00.96 q      
                  28.86     1:00.96 (32.10)                                        
  8 Huang, James J            16 una Bears-CT         1:02.16    1:01.15 q      
                  30.11     1:01.15 (31.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Shea, Christopher M     16 Three Village Sw-MR  1:01.40   J1:01.15 q      
                  29.90     1:01.15 (31.25)                                        
 10 Wong, Braedon C           17 Upper St Clair S-AM    59.33    1:01.27 q      
                  29.79     1:01.27 (31.48)                                        
 11 Larson, Gabriel S         20 Team Pittsburgh-AM     52.97Y   1:01.65 q      
                  29.09     1:01.65 (32.56)                                        
 12 Park, Alex                16 Team Suffolk-MR      1:01.57    1:01.73 q      
                  29.68     1:01.73 (32.05)                                        
 13 Carr, Ethan H             16 Emmaus Aquatic C-MA  1:02.43    1:01.87 q      
                  29.04     1:01.87 (32.83)                                        
 14 Flynn, Kevin R            16 Berkeley Aquatic-NJ  1:01.71    1:01.89 q      
                  29.91     1:01.89 (31.98)                                        
 15 Picozzi, Liam H           15 BFIN-AD                53.00Y   1:01.92 q      
                  30.29     1:01.92 (31.63)                                        
 16 Meyers, Tyler             16 Long Island Expr-MR  1:01.51    1:02.24 q      
                  30.51     1:02.24 (31.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hu, Henry                 15 Panther Aquatic-CT   1:01.72    1:02.41 q      
                  30.97     1:02.41 (31.44)                                        
 18 Collins, Allan J          18 Town of Tonawand-NI    54.25Y   1:02.53 q      
                  30.82     1:02.53 (31.71)                                        
 19 Maurer, Michael O         15 Star Swimming-NI     1:02.19    1:02.65 q      
                  30.46     1:02.65 (32.19)                                        
 20 Elzer, Nathan T           16 Lancaster Aquati-MA  1:02.05    1:02.66 q      
                  30.39     1:02.66 (32.27)                                        
 21 Kaplan, Ryan J            15 Three Village Sw-MR  1:02.85    1:02.70 q      
                  30.86     1:02.70 (31.84)                                        
 22 O'Brien, Michael J        20 Eastern Express-NJ   1:02.25    1:02.88 q      
                  30.43     1:02.88 (32.45)                                        
 23 Rutigliano, Conor M       16 Team Suffolk-MR        53.53Y   1:03.16 q      
                  30.34     1:03.16 (32.82)                                        
 24 Whisner, Adam K           16 Greater Pittsbur-AM    54.98Y   1:03.22 q      
                  30.94     1:03.22 (32.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Bowen, Daniel D           13 Town Wrecker Swi-NI    55.36Y   1:03.45 q      
                  30.95     1:03.45 (32.50)                                        
 26 Tack, Ethan M             15 Team Suffolk-MR        53.62Y   1:03.49 q      
                  30.90     1:03.49 (32.59)                                        
 27 Towne, Garrett B          15 Badger Swim Club-MR    53.10Y   1:03.95 q      
                  31.26     1:03.95 (32.69)                                        
 28 Markley, Arthur M         16 Lancaster Aquati-MA    54.19Y   1:03.96 q      
                  30.88     1:03.96 (33.08)                                        
 28 Moll, Joseph T            15 Lancaster Aquati-MA    55.03Y   1:03.96 q      
                  30.73     1:03.96 (33.23)                                        
 30 Bravo, David D            17 Badger Swim Club-MR    54.65Y   1:04.43 q      
                  31.19     1:04.43 (33.24)                                        
 31 Cole, Jacob W             19 Fairport Area Sw-NI    54.09Y   1:04.48 q      
                  31.39     1:04.48 (33.09)                                        
 31 Zhang, Evan               15 Laguardia Aquati-MR  1:01.95    1:04.48 q      
                  29.53     1:04.48 (34.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 33 Ransford, Casey L         16 Pack Swim Team o-NI    52.77Y   1:04.52        
                  31.38     1:04.52 (33.14)                                        
 34 Kelemen, Andrew L         15 Fairport Area Sw-NI    55.00Y   1:04.62        
                  31.67     1:04.62 (32.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 35 Chernysh, Alexander A     15 Charter Oak Aqua-CT    54.86Y   1:04.63        
                  31.24     1:04.63 (33.39)                                        
 36 Wang, Brandon             17 Cougar Aquatic T-NJ  1:02.52    1:04.72        
                  30.67     1:04.72 (34.05)                                        
 37 Buff, Nick J              17 BFIN-AD                53.80Y   1:04.73        
                  30.92     1:04.73 (33.81)                                        
 38 Wong, Phillip             16 Phoenix Aquatic-MR     54.52Y   1:04.98        
                  32.05     1:04.98 (32.93)                                        
 39 Boyd, Aaron Z             17 The Fish-PV            53.72Y   1:05.37        
                  31.77     1:05.37 (33.60)                                        
 40 Mattera, Matthew B        16 Team Suffolk-MR        55.58Y   1:05.57        
                  31.27     1:05.57 (34.30)                                        
 41 Barry, Kyle               16 Team Suffolk-MR        54.43Y   1:05.60        
                  31.92     1:05.60 (33.68)                                        
 42 Gordon, Travis L          17 Ridgefield Aquat-CT    54.50Y   1:06.48        
                  32.27     1:06.48 (34.21)                                        
 43 Clough, Michael J         15 Buffalo Area Aqu-NI    54.53Y   1:06.77        
                  32.44     1:06.77 (34.33)                                        
 44 Burgwardt, Frederick H    19 Golden Comets Sw-NI  1:01.97    1:08.01        
                  31.94     1:08.01 (36.07)                                        
 45 Sali, Sean                18 Unattached-NJ          54.85Y   1:10.08        
                  33.44     1:10.08 (36.64)                                        
 -- Lubinski, Jacob A         16 Eastern Express-NJ   1:02.46         DQ        
                  30.32          DQ (33.03)                                        
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:03.79  OLYM
              2:03.99  SR.N
              2:07.39  JR.N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Kieran S     15 Ridgefield Aquat-CT  2:07.81    2:06.41 JR.N    20  
                  30.92     1:02.62 (31.70)     1:34.89 (32.27)     2:06.41 (31.52)
  2 Park, Alex          16 Team Suffolk-MR      2:11.03    2:09.45         17  
                  30.94     1:03.21 (32.27)     1:36.07 (32.86)     2:09.45 (33.38)
  3 Burke, Daniel P     21 VICT-NI              2:09.87    2:09.98         16  
                  30.56     1:03.38 (32.82)     1:37.24 (33.86)     2:09.98 (32.74)
  4 Flynn, Kevin R      16 Berkeley Aquatic-NJ  2:11.90    2:10.47         15  
                  30.59     1:04.19 (33.60)     1:37.15 (32.96)     2:10.47 (33.32)
  5 Johnson, Sean M     22 Eastern Express-NJ   2:11.37    2:10.93         14  
                  30.75     1:03.71 (32.96)     1:37.43 (33.72)     2:10.93 (33.50)
  6 Sawyer, Samuel Q    17 Town of Tonawand-NI  2:12.90    2:12.17         13  
                  31.43     1:04.70 (33.27)     1:38.63 (33.93)     2:12.17 (33.54)
  7 Tack, Ethan M       15 Team Suffolk-MR      2:13.20    2:13.61         12  
                  30.61     1:04.68 (34.07)     1:38.42 (33.74)     2:13.61 (35.19)
  8 Meyers, Tyler       16 Long Island Expr-MR  2:13.22    2:13.82         11  
                  30.47     1:04.33 (33.86)     1:39.10 (34.77)     2:13.82 (34.72)
B - Final
  9 Huang, James J      16 una Bears-CT         2:13.44    2:11.65          9  
                  31.66     1:05.30 (33.64)     1:39.38 (34.08)     2:11.65 (32.27)
 10 Picozzi, Liam H     15 BFIN-AD              2:13.81    2:12.31          7  
                  31.79     1:04.96 (33.17)     1:39.09 (34.13)     2:12.31 (33.22)
 11 McIntyre, Jack M    17 Eastern Express-NJ   2:15.00    2:13.30          6  
                  32.61     1:06.49 (33.88)     1:40.70 (34.21)     2:13.30 (32.60)
 12 Shmurak, Allen J    17 Eastern Express-NJ   2:15.13    2:14.24          5  
                  31.42     1:05.77 (34.35)     1:40.45 (34.68)     2:14.24 (33.79)
 13 Elzer, Nathan T     16 Lancaster Aquati-MA  2:16.15    2:15.02          4  
                  31.38     1:05.63 (34.25)     1:40.34 (34.71)     2:15.02 (34.68)
 14 Balbo, Chris M      17 Cougar Aquatic T-NJ  2:16.24    2:15.21          3  
                  32.28     1:07.03 (34.75)     1:41.11 (34.08)     2:15.21 (34.10)
 15 Chernysh, Alexande  15 Charter Oak Aqua-CT  2:15.02    2:15.59          2  
                  31.98     1:06.80 (34.82)     1:41.94 (35.14)     2:15.59 (33.65)
 16 Bravo, David D      17 Badger Swim Club-MR  2:15.92    2:16.91          1  
                  31.97     1:06.74 (34.77)     1:41.40 (34.66)     2:16.91 (35.51)
C - Final
 17 Whisner, Adam K     16 Greater Pittsbur-AM  2:16.57    2:14.27        
                  31.10     1:04.20 (33.10)     1:39.37 (35.17)     2:14.27 (34.90)
 18 Zitelny, Tamir      17 Team Suffolk-MR      2:17.87    2:14.65        
                  31.53     1:06.74 (35.21)     1:41.60 (34.86)     2:14.65 (33.05)
 19 Lubinski, Jacob A   16 Eastern Express-NJ   2:17.45    2:15.33        
                  31.31     1:05.62 (34.31)     1:41.01 (35.39)     2:15.33 (34.32)
 20 Wroblewski, Joshua  16 Charter Oak Aqua-CT  2:17.04    2:15.80        
                  32.55     1:06.52 (33.97)     1:41.76 (35.24)     2:15.80 (34.04)
 21 Collins, Allan J    18 Town of Tonawand-NI  2:17.55    2:16.63        
                  32.16     1:06.89 (34.73)     1:42.36 (35.47)     2:16.63 (34.27)
 22 Kaplan, Ryan J      15 Three Village Sw-MR  2:17.57    2:16.78        
                  31.96     1:06.88 (34.92)     1:41.93 (35.05)     2:16.78 (34.85)
 23 Towne, Garrett B    15 Badger Swim Club-MR  2:18.29    2:17.88        
                  31.59     1:07.34 (35.75)     1:43.01 (35.67)     2:17.88 (34.87)
 24 Lynch, Evan W       15 Williamsburg Aqu-VA  2:18.25    2:18.49        
                  32.40     1:07.81 (35.41)     1:43.03 (35.22)     2:18.49 (35.46)
D - Final
 25 Carr, Ethan H       16 Emmaus Aquatic C-MA  2:18.57    2:13.32        
                  31.48     1:04.89 (33.41)     1:39.31 (34.42)     2:13.32 (34.01)
 26 Bowen, Daniel D     13 Town Wrecker Swi-NI  2:18.98    2:16.74        
                  31.65     1:05.85 (34.20)     1:41.35 (35.50)     2:16.74 (35.39)
 27 Buff, Nick J        17 BFIN-AD              2:18.92    2:16.90        
                  32.08     1:06.15 (34.07)     1:41.65 (35.50)     2:16.90 (35.25)
 28 O'Shea, Christophe  16 Three Village Sw-MR  2:19.87    2:19.60        
                  31.74     1:07.05 (35.31)     1:43.16 (36.11)     2:19.60 (36.44)
 29 Doyle, Connor H     15 Delmar Dolfins-AD    2:19.83    2:20.18        
                  34.08     1:09.86 (35.78)     1:44.81 (34.95)     2:20.18 (35.37)
 30 Moll, Joseph T      15 Lancaster Aquati-MA  2:19.95    2:20.64        
                  32.13     1:08.74 (36.61)     1:44.87 (36.13)     2:20.64 (35.77)
 31 Wang, Brandon       17 Cougar Aquatic T-NJ  2:20.12    2:21.01        
                  31.71     1:07.94 (36.23)     1:44.52 (36.58)     2:21.01 (36.49)
 32 Mattera, Matthew B  16 Team Suffolk-MR      2:19.00    2:23.07        
                  32.31     1:08.06 (35.75)     1:45.41 (37.35)     2:23.07 (37.66)
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:03.79  OLYM
              2:03.99  SR.N
              2:07.39  JR.N
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kieran S           15 Ridgefield Aquat-CT  2:07.77    2:07.81 q      
                  31.36     1:03.52 (32.16)     1:36.17 (32.65)     2:07.81 (31.64)
  2 Burke, Daniel P           21 VICT-NI              2:14.43    2:09.87 q      
                  30.56     1:03.95 (33.39)     1:37.79 (33.84)     2:09.87 (32.08)
  3 Park, Alex                16 Team Suffolk-MR      2:09.11    2:11.03 q      
                  30.78     1:03.18 (32.40)     1:37.03 (33.85)     2:11.03 (34.00)
  4 Johnson, Sean M           22 Eastern Express-NJ   2:15.38    2:11.37 q      
                  30.94     1:04.45 (33.51)     1:37.55 (33.10)     2:11.37 (33.82)
  5 Flynn, Kevin R            16 Berkeley Aquatic-NJ  2:11.63    2:11.90 q      
                  31.02     1:04.04 (33.02)     1:37.97 (33.93)     2:11.90 (33.93)
  6 Sawyer, Samuel Q          17 Town of Tonawand-NI  2:11.18    2:12.90 q      
                  31.16     1:04.23 (33.07)     1:38.70 (34.47)     2:12.90 (34.20)
  7 Tack, Ethan M             15 Team Suffolk-MR      1:58.80Y   2:13.20 q      
                  30.70     1:04.19 (33.49)     1:38.42 (34.23)     2:13.20 (34.78)
  8 Meyers, Tyler             16 Long Island Expr-MR  2:12.72    2:13.22 q      
                  31.24     1:04.61 (33.37)     1:38.75 (34.14)     2:13.22 (34.47)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Huang, James J            16 una Bears-CT         2:10.34    2:13.44 q      
                  32.04     1:05.18 (33.14)     1:40.03 (34.85)     2:13.44 (33.41)
 10 Picozzi, Liam H           15 BFIN-AD              1:54.28Y   2:13.81 q      
                  31.60     1:05.29 (33.69)     1:39.10 (33.81)     2:13.81 (34.71)
 11 McIntyre, Jack M          17 Eastern Express-NJ   1:56.82Y   2:15.00 q      
                  32.90     1:06.91 (34.01)     1:41.41 (34.50)     2:15.00 (33.59)
 12 Chernysh, Alexander A     15 Charter Oak Aqua-CT  2:15.34    2:15.02 q      
                  31.73     1:06.13 (34.40)     1:40.59 (34.46)     2:15.02 (34.43)
 13 Shmurak, Allen J          17 Eastern Express-NJ   2:13.74    2:15.13 q      
                  31.76     1:05.31 (33.55)     1:40.19 (34.88)     2:15.13 (34.94)
 14 Bravo, David D            17 Badger Swim Club-MR  2:13.48    2:15.92 q      
                  31.85     1:05.98 (34.13)     1:41.01 (35.03)     2:15.92 (34.91)
 15 Elzer, Nathan T           16 Lancaster Aquati-MA  2:14.62    2:16.15 q      
                  32.51     1:06.56 (34.05)     1:41.73 (35.17)     2:16.15 (34.42)
 16 Balbo, Chris M            17 Cougar Aquatic T-NJ  1:56.21Y   2:16.24 q      
                  32.36     1:06.80 (34.44)     1:41.50 (34.70)     2:16.24 (34.74)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Whisner, Adam K           16 Greater Pittsbur-AM  1:58.67Y   2:16.57 q      
                  31.47     1:06.20 (34.73)     1:41.52 (35.32)     2:16.57 (35.05)
 18 Stauffer, John W          16 Eastern Express-NJ   2:15.42    2:16.72 q      
                  31.57     1:06.07 (34.50)     1:41.10 (35.03)     2:16.72 (35.62)
 19 Wroblewski, Joshua M      16 Charter Oak Aqua-CT  1:56.02Y   2:17.04 q      
                  31.84     1:06.76 (34.92)     1:42.07 (35.31)     2:17.04 (34.97)
 20 Lubinski, Jacob A         16 Eastern Express-NJ   1:56.84Y   2:17.45 q      
                  31.67     1:06.50 (34.83)     1:42.28 (35.78)     2:17.45 (35.17)
 21 Collins, Allan J          18 Town of Tonawand-NI  1:57.82Y   2:17.55 q      
                  32.09     1:06.94 (34.85)     1:42.25 (35.31)     2:17.55 (35.30)
 22 Kaplan, Ryan J            15 Three Village Sw-MR  2:15.60    2:17.57 q      
                  32.28     1:07.27 (34.99)     1:42.60 (35.33)     2:17.57 (34.97)
 23 Zitelny, Tamir            17 Team Suffolk-MR      1:55.02Y   2:17.87 q      
                  32.10     1:08.02 (35.92)     1:43.74 (35.72)     2:17.87 (34.13)
 24 Lynch, Evan W             15 Williamsburg Aqu-VA  1:59.26Y   2:18.25 q      
                  33.19     1:07.67 (34.48)     1:43.44 (35.77)     2:18.25 (34.81)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Towne, Garrett B          15 Badger Swim Club-MR  1:56.26Y   2:18.29 q      
                  32.25     1:07.35 (35.10)     1:44.06 (36.71)     2:18.29 (34.23)
 26 Carr, Ethan H             16 Emmaus Aquatic C-MA  1:56.91Y   2:18.57 q      
                  32.39     1:07.50 (35.11)     1:42.98 (35.48)     2:18.57 (35.59)
 27 Buff, Nick J              17 BFIN-AD              1:59.56Y   2:18.92 q      
                  32.39     1:07.20 (34.81)     1:42.90 (35.70)     2:18.92 (36.02)
 28 Thompson, Ian R           17 Fort Belvoir Swi-PV  1:54.45Y   2:18.95 q      
                  31.48     1:07.23 (35.75)     1:42.87 (35.64)     2:18.95 (36.08)
 29 Bowen, Daniel D           13 Town Wrecker Swi-NI  1:59.09Y   2:18.98 q      
                  32.87     1:07.76 (34.89)     1:44.58 (36.82)     2:18.98 (34.40)
 30 Mattera, Matthew B        16 Team Suffolk-MR      1:59.85Y   2:19.00 q      
                  31.91     1:07.28 (35.37)     1:43.53 (36.25)     2:19.00 (35.47)
 31 Cole, Jacob W             19 Fairport Area Sw-NI  1:55.92Y   2:19.22 q      
                  33.14     1:07.97 (34.83)     1:43.95 (35.98)     2:19.22 (35.27)
 32 Doyle, Connor H           15 Delmar Dolfins-AD    1:59.42Y   2:19.83 q      
                  33.47     1:09.27 (35.80)     1:44.23 (34.96)     2:19.83 (35.60)
-------------------------------------------------------------------------
 33 O'Shea, Christopher M     16 Three Village Sw-MR  2:15.87    2:19.87        
                  32.31     1:07.31 (35.00)     1:43.37 (36.06)     2:19.87 (36.50)
 34 Moll, Joseph T            15 Lancaster Aquati-MA  2:01.49Y   2:19.95        
                  32.61     1:08.36 (35.75)     1:45.22 (36.86)     2:19.95 (34.73)
-------------------------------------------------------------------------
 35 Wang, Brandon             17 Cougar Aquatic T-NJ  1:56.28Y   2:20.12        
                  32.32     1:07.86 (35.54)     1:44.47 (36.61)     2:20.12 (35.65)
 36 Ransford, Casey L         16 Pack Swim Team o-NI  1:59.57Y   2:20.99        
                  33.52     1:10.18 (36.66)     1:45.05 (34.87)     2:20.99 (35.94)
 37 Barry, Kyle               16 Team Suffolk-MR      1:55.85Y   2:21.85        
                  32.77     1:08.81 (36.04)     1:44.57 (35.76)     2:21.85 (37.28)
 38 Wong, Phillip             16 Phoenix Aquatic-MR   2:01.90Y   2:22.40        
                  32.72     1:08.34 (35.62)     1:45.18 (36.84)     2:22.40 (37.22)
 39 Hinckley, Allen           15 Asphalt Green Un-MR  2:01.24Y   2:23.38        
                  33.49     1:10.54 (37.05)     1:47.98 (37.44)     2:23.38 (35.40)
 40 Boyd, Aaron Z             17 The Fish-PV          1:59.90Y   2:24.23        
                  34.16     1:10.61 (36.45)     1:48.29 (37.68)     2:24.23 (35.94)
 41 Gordon, Travis L          17 Ridgefield Aquat-CT  1:59.41Y   2:31.20        
                  34.80     1:12.19 (37.39)     1:52.23 (40.04)     2:31.20 (38.97)
 -- Tankle, Matthew G         21 Team Pittsburgh-AM   2:08.74         DQ        
                  30.15     1:02.39 (32.24)     1:36.90 (34.51)          DQ (32.46)
 -- Kelemen, Andrew L         15 Fairport Area Sw-NI  1:58.84Y        DQ        
                  33.59     1:09.22 (35.63)     1:47.39 (38.17)          DQ (36.31)
 -- Rice, Mackenzie R         21 Team Pittsburgh-AM   2:13.64        DFS        
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:03.69  OLYM
              1:03.89  SR.N
              1:06.29  JR.N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Warner, Zach B      19 Somerset Valley-NJ   1:00.98    1:01.52 OLYM    20  
                  29.05     1:01.52 (32.47)                                        
  2 Cono, Benjamin J    18 Team Suffolk-MR      1:03.69    1:02.75 OLYM    17  
                  29.94     1:02.75 (32.81)                                        
  3 Cassell, Gunther A  18 Long Island Expr-MR  1:05.17    1:04.86 JR.N    16  
                  30.60     1:04.86 (34.26)                                        
  4 Johnson, Sean M     22 Eastern Express-NJ   1:06.77    1:05.76 JR.N    15  
                  29.98     1:05.76 (35.78)                                        
  5 Bornstein, Andrew   15 Ridgefield Aquat-CT  1:06.36    1:05.81 JR.N    14  
                  31.04     1:05.81 (34.77)                                        
  6 Lozano, Joseph      19 Long Island Expr-MR  1:06.75    1:05.95 JR.N    13  
                  30.98     1:05.95 (34.97)                                        
  7 Chu, Matthew S      19 Somerset Valley-NJ   1:06.34    1:06.76         12  
                  30.43     1:06.76 (36.33)                                        
  8 Larson, Gabriel S   20 Team Pittsburgh-AM   1:06.78    1:07.71         11  
                  30.96     1:07.71 (36.75)                                        
B - Final
  9 Zhang, Evan         15 Laguardia Aquati-MR  1:07.25    1:06.78          9  
                  31.59     1:06.78 (35.19)                                        
 10 Rattray, Cameron J  22 Berkeley Aquatic-NJ  1:07.01    1:07.41          7  
                  32.08     1:07.41 (35.33)                                        
 11 Kreher, Kevin M     20 Clarence Swim Cl-NI  1:08.10    1:07.57          6  
                  31.27     1:07.57 (36.30)                                        
 12 Clarke, Garrett R   19 Liverpool Jets S-NI  1:07.10    1:07.78          5  
                  32.04     1:07.78 (35.74)                                        
 13 Donnelly, Jack T    16 Eastern Express-NJ   1:08.08    1:08.26          4  
                  31.61     1:08.26 (36.65)                                        
 14 Sali, Dylan         20 Somerset Valley-NJ   1:08.11    1:08.27          3  
                  31.58     1:08.27 (36.69)                                        
 15 McLaughlin, Declan  20 Star Swimming-NI     1:08.27    1:10.47          2  
                  31.73     1:10.47 (38.74)                                        
 16 Calegan, Haden L    20 Team Pittsburgh-AM   1:08.31    1:21.23          1  
                  36.66     1:21.23 (44.57)                                        
C - Final
 17 Hurley, John R      16 Long Island Expr-MR  1:09.01    1:08.05        
                  32.44     1:08.05 (35.61)                                        
 18 Doyle, Connor P     16 Eastern Express-NJ   1:08.68    1:08.35        
                  32.83     1:08.35 (35.52)                                        
 19 Park, Alex          16 Team Suffolk-MR      1:09.09    1:08.85        
                  32.82     1:08.85 (36.03)                                        
 20 Wilson, Patrick R   15 Long Island Expr-MR  1:09.11    1:09.40        
                  32.34     1:09.40 (37.06)                                        
 21 Louser, Jason C     14 Three Village Sw-MR  1:09.63    1:09.45        
                  32.71     1:09.45 (36.74)                                        
 22 Marsh, Matthew C    17 Town of Tonawand-NI  1:09.23    1:09.54        
                  31.93     1:09.54 (37.61)                                        
 23 Sali, Sean          18 Unattached-NJ        1:09.70    1:09.69        
                  31.38     1:09.69 (38.31)                                        
 24 Knabb, Oliver P     19 Lancaster Aquati-MA  1:09.21    1:10.29        
                  31.86     1:10.29 (38.43)                                        
D - Final
 25 McIntyre, Jack M    17 Eastern Express-NJ   1:10.15    1:09.38        
                  32.74     1:09.38 (36.64)                                        
 26 Sourial, Anthony K  18 Long Island Expr-MR  1:11.90    1:10.88        
                  33.73     1:10.88 (37.15)                                        
 27 Valentine, Timothy  17 Long Island Expr-MR  1:11.31    1:10.94        
                  33.52     1:10.94 (37.42)                                        
 28 Daly, Nikolas A     14 Team Suffolk-MR      1:11.39    1:11.00        
                  33.52     1:11.00 (37.48)                                        
 29 Lu, Brendon G       15 Berkeley Aquatic-NJ  1:11.04    1:11.13        
                  34.19     1:11.13 (36.94)                                        
 30 Board, Ryan J       15 BFIN-AD              1:11.36    1:11.19        
                  33.31     1:11.19 (37.88)                                        
 31 Farmer, Noah J      17 Clinton Cudas-AD     1:11.95    1:11.44        
                  33.31     1:11.44 (38.13)                                        
 32 Kilgore, Eric H     17 Three Village Sw-MR  1:12.31    1:12.40        
                  34.36     1:12.40 (38.04)                                        
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:03.69  OLYM
              1:03.89  SR.N
              1:06.29  JR.N
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Warner, Zach B            19 Somerset Valley-NJ   1:02.94    1:00.98 qOLYM  
                  28.95     1:00.98 (32.03)                                        
  2 Cono, Benjamin J          18 Team Suffolk-MR      1:04.60    1:03.69 qOLYM  
                  30.93     1:03.69 (32.76)                                        
  3 Cassell, Gunther A        18 Long Island Expr-MR  1:03.40    1:05.17 qJR.N  
                  30.50     1:05.17 (34.67)                                        
  4 Chu, Matthew S            19 Somerset Valley-NJ   1:07.20    1:06.34 q      
                  30.04     1:06.34 (36.30)                                        
  5 Bornstein, Andrew J       15 Ridgefield Aquat-CT  1:06.99    1:06.36 q      
                  31.46     1:06.36 (34.90)                                        
  6 Lozano, Joseph            19 Long Island Expr-MR  1:06.09    1:06.75 q      
                  31.50     1:06.75 (35.25)                                        
  7 Johnson, Sean M           22 Eastern Express-NJ   1:06.71    1:06.77 q      
                  29.97     1:06.77 (36.80)                                        
  8 Larson, Gabriel S         20 Team Pittsburgh-AM   1:05.46    1:06.78 q      
                  31.21     1:06.78 (35.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rattray, Cameron J        22 Berkeley Aquatic-NJ  1:09.91    1:07.01 q      
                  31.54     1:07.01 (35.47)                                        
 10 Clarke, Garrett R         19 Liverpool Jets S-NI  1:04.79    1:07.10 q      
                  31.61     1:07.10 (35.49)                                        
 11 Zhang, Evan               15 Laguardia Aquati-MR  1:06.40    1:07.25 q      
                  31.23     1:07.25 (36.02)                                        
 12 Donnelly, Jack T          16 Eastern Express-NJ   1:10.19    1:08.08 q      
                  31.51     1:08.08 (36.57)                                        
 13 Kreher, Kevin M           20 Clarence Swim Cl-NI  1:07.26    1:08.10 q      
                  31.71     1:08.10 (36.39)                                        
 14 Sali, Dylan               20 Somerset Valley-NJ   1:10.20    1:08.11 q      
                  31.50     1:08.11 (36.61)                                        
 15 McLaughlin, Declan T      20 Star Swimming-NI     1:08.49    1:08.27 q      
                  31.66     1:08.27 (36.61)                                        
 16 Calegan, Haden L          20 Team Pittsburgh-AM   1:07.04    1:08.31 q      
                  31.41     1:08.31 (36.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Doyle, Connor P           16 Eastern Express-NJ   1:08.73    1:08.68 q      
                  32.16     1:08.68 (36.52)                                        
 18 Hurley, John R            16 Long Island Expr-MR  1:08.77    1:09.01 q      
                  32.46     1:09.01 (36.55)                                        
 19 Park, Alex                16 Team Suffolk-MR        58.87Y   1:09.09 q      
                  32.95     1:09.09 (36.14)                                        
 20 Wilson, Patrick R         15 Long Island Expr-MR  1:10.61    1:09.11 q      
                  32.20     1:09.11 (36.91)                                        
 21 Knabb, Oliver P           19 Lancaster Aquati-MA  1:07.39    1:09.21 q      
                  31.97     1:09.21 (37.24)                                        
 22 Marsh, Matthew C          17 Town of Tonawand-NI  1:06.79    1:09.23 q      
                  32.13     1:09.23 (37.10)                                        
 23 Louser, Jason C           14 Three Village Sw-MR  1:11.48    1:09.63 q      
                  32.89     1:09.63 (36.74)                                        
 24 Sali, Sean                18 Unattached-NJ        1:08.77    1:09.70 q      
                  32.09     1:09.70 (37.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 McIntyre, Jack M          17 Eastern Express-NJ   1:09.85    1:10.15 q      
                  32.31     1:10.15 (37.84)                                        
 26 Lu, Brendon G             15 Berkeley Aquatic-NJ  1:11.41    1:11.04 q      
                  34.27     1:11.04 (36.77)                                        
 27 Valentine, Timothy M      17 Long Island Expr-MR  1:11.11    1:11.31 q      
                  32.50     1:11.31 (38.81)                                        
 28 Board, Ryan J             15 BFIN-AD              1:11.38    1:11.36 q      
                  33.34     1:11.36 (38.02)                                        
 29 Daly, Nikolas A           14 Team Suffolk-MR      1:01.54Y   1:11.39 q      
                  34.03     1:11.39 (37.36)                                        
 30 Le, Michael T             20 Star Swimming-NI     1:10.81    1:11.85 q      
                  33.28     1:11.85 (38.57)                                        
 31 Sourial, Anthony K        18 Long Island Expr-MR  1:00.75Y   1:11.90 q      
                  33.29     1:11.90 (38.61)                                        
 32 Farmer, Noah J            17 Clinton Cudas-AD     1:11.12    1:11.95 q      
                  32.96     1:11.95 (38.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 33 Stelmack, John E          20 Fairport Area Sw-NI  1:10.38    1:11.99        
                  33.82     1:11.99 (38.17)                                        
 34 Kilgore, Eric H           17 Three Village Sw-MR  1:02.36Y   1:12.31        
                  33.96     1:12.31 (38.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 35 Shepanzyk, Peter J        16 Berkeley Aquatic-NJ  1:11.04    1:12.41        
                  34.22     1:12.41 (38.19)                                        
 36 Antiles, Michael E        16 Cougar Aquatic T-NJ  1:09.02    1:12.44        
                  32.47     1:12.44 (39.97)                                        
 37 Kalafatis, Anthony G      17 Berkeley Aquatic-NJ  1:02.01Y   1:12.93        
                  34.72     1:12.93 (38.21)                                        
 38 Chan, Dylan               15 Team Suffolk-MR      1:01.38Y   1:13.10        
                  34.45     1:13.10 (38.65)                                        
 39 Oakley, Miles J           19 Unattached-MD          57.46Y   1:13.40        
                  35.05     1:13.40 (38.35)                                        
 40 Wang, Brandon             17 Cougar Aquatic T-NJ  1:01.55Y   1:13.50        
                  34.84     1:13.50 (38.66)                                        
 41 Stadel, Riley E           18 Lancaster Aquati-MA  1:01.64Y   1:13.96        
                  34.19     1:13.96 (39.77)                                        
 42 Gutman, Daniel L          17 Asphalt Green Un-MR  1:11.09    1:14.00        
                  34.64     1:14.00 (39.36)                                        
 43 Corletti, Brian M         19 Greater Pittsbur-AM  1:02.08Y   1:14.04        
                  33.39     1:14.04 (40.65)                                        
 44 Wong, Phillip             16 Phoenix Aquatic-MR   1:03.48Y   1:14.07        
                  34.97     1:14.07 (39.10)                                        
 45 Doyle, Connor H           15 Delmar Dolfins-AD    1:02.05Y   1:14.25        
                  35.22     1:14.25 (39.03)                                        
 46 Askew, Trevor E           16 Albany Starfish-AD   1:02.35Y   1:14.40        
                  34.53     1:14.40 (39.87)                                        
 47 Wang, Eric                14 Tidal Wave Swim-NJ   1:02.52Y   1:14.49        
                  33.63     1:14.49 (40.86)                                        
 48 Lessiohadi, Jonathan J    15 Eastern Express-NJ   1:01.08Y   1:14.55        
                  34.73     1:14.55 (39.82)                                        
 49 Ho, Timothy               16 Laguardia Aquati-MR  1:11.90    1:14.90        
                  35.19     1:14.90 (39.71)                                        
 50 O'Connor, Elias G         17 Phoenix Aquatic-MR   1:01.71Y   1:14.95        
                  35.31     1:14.95 (39.64)                                        
 51 Trozenski, Samuel D       17 Mount Lebanon Aq-AM  1:01.00Y   1:14.99        
                  34.75     1:14.99 (40.24)                                        
 52 Carr, Ethan H             16 Emmaus Aquatic C-MA  1:00.52Y   1:15.07        
                  34.52     1:15.07 (40.55)                                        
 53 Nincke, Griffin B         18 Mount Lebanon Aq-AM  1:01.80Y   1:16.23        
                  35.13     1:16.23 (41.10)                                        
 54 Snyder, Theodore A        18 Fairport Area Sw-NI  1:00.30Y   1:16.84        
                  34.80     1:16.84 (42.04)                                        
 55 Buckingham, Erik K        17 Clinton Cudas-AD     1:01.85Y   1:17.42        
                  36.08     1:17.42 (41.34)                                        
 56 Bumgarner, Jake C         17 Mount Lebanon Aq-AM  1:02.93Y   1:17.92        
                  36.10     1:17.92 (41.82)                                        
 -- Scott, Thomas H           20 Team Suffolk-MR      1:09.63         DQ        
                  32.93          DQ (37.27)                                        
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:18.39  OLYM
              2:18.99  SR.N
              2:23.69  JR.N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cono, Benjamin J    18 Team Suffolk-MR      2:18.53    2:16.88 OLYM    20  
                  31.58     1:06.10 (34.52)     1:41.70 (35.60)     2:16.88 (35.18)
  2 Cook, Alexander F   22 Team Pittsburgh-AM   2:20.86    2:19.71 JR.N    17  
                  31.55     1:06.35 (34.80)     1:42.23 (35.88)     2:19.71 (37.48)
  3 Bornstein, Andrew   15 Ridgefield Aquat-CT  2:26.37    2:21.21 JR.N    16  
                  31.88     1:08.09 (36.21)     1:44.16 (36.07)     2:21.21 (37.05)
  4 Cassell, Gunther A  18 Long Island Expr-MR  2:25.98    2:22.39 JR.N    15  
                  32.43     1:10.29 (37.86)     1:46.51 (36.22)     2:22.39 (35.88)
  5 Lozano, Joseph      19 Long Island Expr-MR  2:23.42    2:24.37         14  
                  32.27     1:07.71 (35.44)     1:45.10 (37.39)     2:24.37 (39.27)
  6 Rattray, Cameron J  22 Berkeley Aquatic-NJ  2:24.24    2:27.07         13  
                  32.71     1:09.46 (36.75)     1:47.68 (38.22)     2:27.07 (39.39)
  7 Doyle, Connor P     16 Eastern Express-NJ   2:28.32    2:27.10         12  
                  32.65     1:10.40 (37.75)     1:48.46 (38.06)     2:27.10 (38.64)
  8 Knabb, Oliver P     19 Lancaster Aquati-MA  2:28.70    2:28.13         11  
                  33.35     1:11.29 (37.94)     1:49.33 (38.04)     2:28.13 (38.80)
B - Final
  9 Hurley, John R      16 Long Island Expr-MR  2:29.09    2:26.60          9  
                  32.84     1:10.09 (37.25)     1:48.75 (38.66)     2:26.60 (37.85)
 10 Clarke, Garrett R   19 Liverpool Jets S-NI  2:32.69    2:28.77          7  
                  31.99     1:09.82 (37.83)     1:48.89 (39.07)     2:28.77 (39.88)
 11 Louser, Jason C     14 Three Village Sw-MR  2:32.57    2:28.79          6  
                  32.84     1:10.24 (37.40)     1:49.33 (39.09)     2:28.79 (39.46)
 12 Larson, Gabriel S   20 Team Pittsburgh-AM   2:28.92    2:29.49          5  
                  31.79     1:07.93 (36.14)     1:47.56 (39.63)     2:29.49 (41.93)
 13 Daly, Nikolas A     14 Team Suffolk-MR      2:32.84    2:31.07          4  
                  34.62     1:13.05 (38.43)     1:51.92 (38.87)     2:31.07 (39.15)
 14 Wilson, Patrick R   15 Long Island Expr-MR  2:32.86    2:32.77          3  
                  33.36     1:11.78 (38.42)     1:51.17 (39.39)     2:32.77 (41.60)
 15 Sourial, Anthony K  18 Long Island Expr-MR  2:33.49    2:35.64          2  
                  34.93     1:14.18 (39.25)     1:53.93 (39.75)     2:35.64 (41.71)
 -- Mazur, Daniel J     22 Team Pittsburgh-AM   2:31.83         DQ        
                  33.75     1:12.14 (38.39)     1:51.94 (39.80)          DQ (40.53)
C - Final
 17 Marski, Timothy J   14 Long Island Aqua-MR  2:34.36    2:29.05        
                  34.28     1:12.56 (38.28)     1:50.78 (38.22)     2:29.05 (38.27)
 18 Lu, Brendon G       15 Berkeley Aquatic-NJ  2:33.98    2:32.00        
                  34.76     1:13.00 (38.24)     1:52.10 (39.10)     2:32.00 (39.90)
 19 Donnelly, Jack T    16 Eastern Express-NJ   2:34.92    2:33.15        
                  35.03     1:13.97 (38.94)     1:54.25 (40.28)     2:33.15 (38.90)
 20 Kreher, Kevin M     20 Clarence Swim Cl-NI  2:34.25    2:33.32        
                  33.17     1:10.95 (37.78)     1:52.14 (41.19)     2:33.32 (41.18)
 21 Scott, Thomas H     20 Team Suffolk-MR      2:35.30    2:33.68        
                  33.49     1:12.66 (39.17)     1:52.45 (39.79)     2:33.68 (41.23)
 22 Farmer, Noah J      17 Clinton Cudas-AD     2:36.48    2:33.72        
                  34.53     1:13.75 (39.22)     1:53.02 (39.27)     2:33.72 (40.70)
 23 Shepanzyk, Peter J  16 Berkeley Aquatic-NJ  2:36.22    2:35.34        
                  35.21     1:14.67 (39.46)     1:54.67 (40.00)     2:35.34 (40.67)
 24 Valentine, Timothy  17 Long Island Expr-MR  2:36.56    2:39.11        
                  33.91     1:14.54 (40.63)     1:56.17 (41.63)     2:39.11 (42.94)
D - Final
 25 Zayit, Orry M       15 Long Island Aqua-MR  2:37.04    2:33.31        
                  36.49     1:15.32 (38.83)     1:55.42 (40.10)     2:33.31 (37.89)
 26 Gregorace, Michael  15 Long Island Aqua-MR  2:37.10    2:35.22        
                  35.19     1:14.10 (38.91)     1:54.67 (40.57)     2:35.22 (40.55)
 27 Board, Ryan J       15 BFIN-AD              2:39.64    2:37.14        
                  35.42     1:16.06 (40.64)     1:56.76 (40.70)     2:37.14 (40.38)
 28 Stadel, Riley E     18 Lancaster Aquati-MA  2:38.67    2:38.22        
                  35.41     1:15.97 (40.56)     1:57.39 (41.42)     2:38.22 (40.83)
 29 Doyle, Connor H     15 Delmar Dolfins-AD    2:42.07    2:38.81        
                  36.25     1:17.04 (40.79)     1:57.57 (40.53)     2:38.81 (41.24)
 30 Askew, Trevor E     16 Albany Starfish-AD   2:39.54    2:40.87        
                  34.93     1:14.64 (39.71)     1:57.21 (42.57)     2:40.87 (43.66)
 31 Lee, Daniel         16 Team Suffolk-MR      2:40.40    2:41.30        
                  35.95     1:17.04 (41.09)     1:57.98 (40.94)     2:41.30 (43.32)
 32 Rattray, Andrew A   15 Berkeley Aquatic-NJ  2:40.88    2:42.37        
                  36.24     1:17.58 (41.34)     1:59.42 (41.84)     2:42.37 (42.95)
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:18.39  OLYM
              2:18.99  SR.N
              2:23.69  JR.N
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Warner, Zach B            19 Somerset Valley-NJ   2:18.04    2:17.48 qOLYM  
                  30.53     1:04.82 (34.29)     1:41.12 (36.30)     2:17.48 (36.36)
  2 Cono, Benjamin J          18 Team Suffolk-MR      2:20.09    2:18.53 qSR.N  
                  31.34     1:05.70 (34.36)     1:42.49 (36.79)     2:18.53 (36.04)
  3 Cook, Alexander F         22 Team Pittsburgh-AM   2:20.97    2:20.86 qJR.N  
                  31.79     1:06.09 (34.30)     1:42.37 (36.28)     2:20.86 (38.49)
  4 Lozano, Joseph            19 Long Island Expr-MR  2:24.20    2:23.42 qJR.N  
                  32.32     1:07.89 (35.57)     1:45.07 (37.18)     2:23.42 (38.35)
  5 Rattray, Cameron J        22 Berkeley Aquatic-NJ  2:28.75    2:24.24 q      
                  32.44     1:08.43 (35.99)     1:45.82 (37.39)     2:24.24 (38.42)
  6 Cassell, Gunther A        18 Long Island Expr-MR  2:16.48    2:25.98 q      
                  33.20     1:09.29 (36.09)     1:48.90 (39.61)     2:25.98 (37.08)
  7 Bornstein, Andrew J       15 Ridgefield Aquat-CT  2:21.32    2:26.37 q      
                  32.16     1:09.00 (36.84)     1:46.92 (37.92)     2:26.37 (39.45)
  8 Doyle, Connor P           16 Eastern Express-NJ   2:30.07    2:28.32 q      
                  32.74     1:10.40 (37.66)     1:49.07 (38.67)     2:28.32 (39.25)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Knabb, Oliver P           19 Lancaster Aquati-MA  2:26.76    2:28.70 q      
                  33.40     1:11.49 (38.09)     1:50.63 (39.14)     2:28.70 (38.07)
 10 Larson, Gabriel S         20 Team Pittsburgh-AM   2:22.89    2:28.92 q      
                  32.44     1:08.83 (36.39)     1:48.38 (39.55)     2:28.92 (40.54)
 11 Hurley, John R            16 Long Island Expr-MR  2:25.25    2:29.09 q      
                  33.37     1:11.01 (37.64)     1:50.44 (39.43)     2:29.09 (38.65)
 12 Johnson, Sean M           22 Eastern Express-NJ   2:30.98    2:31.45 q      
                  32.14     1:10.13 (37.99)     1:50.33 (40.20)     2:31.45 (41.12)
 13 Mazur, Daniel J           22 Team Pittsburgh-AM   2:09.98Y   2:31.83 q      
                  34.32     1:12.54 (38.22)     1:52.21 (39.67)     2:31.83 (39.62)
 14 Louser, Jason C           14 Three Village Sw-MR  2:31.67    2:32.57 q      
                  33.48     1:12.39 (38.91)     1:52.09 (39.70)     2:32.57 (40.48)
 15 Clarke, Garrett R         19 Liverpool Jets S-NI  2:21.33    2:32.69 q      
                  32.98     1:10.38 (37.40)     1:51.56 (41.18)     2:32.69 (41.13)
 16 Daly, Nikolas A           14 Team Suffolk-MR      2:33.50    2:32.84 q      
                  34.47     1:13.25 (38.78)     1:53.28 (40.03)     2:32.84 (39.56)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wilson, Patrick R         15 Long Island Expr-MR  2:34.10    2:32.86 q      
                  33.70     1:12.88 (39.18)     1:51.91 (39.03)     2:32.86 (40.95)
 17 Zhang, Evan               15 Laguardia Aquati-MR  2:24.58    2:32.86 q      
                  32.94     1:10.99 (38.05)     1:50.91 (39.92)     2:32.86 (41.95)
 19 Sourial, Anthony K        18 Long Island Expr-MR  2:34.61    2:33.49 q      
                  34.43     1:13.63 (39.20)     1:52.91 (39.28)     2:33.49 (40.58)
 20 Lu, Brendon G             15 Berkeley Aquatic-NJ  2:34.46    2:33.98 q      
                  34.65     1:13.31 (38.66)     1:52.81 (39.50)     2:33.98 (41.17)
 21 Kreher, Kevin M           20 Clarence Swim Cl-NI  2:29.40    2:34.25 q      
                  33.82     1:12.41 (38.59)     1:52.76 (40.35)     2:34.25 (41.49)
 22 Marski, Timothy J         14 Long Island Aqua-MR  2:11.10Y   2:34.36 q      
                  34.97     1:14.72 (39.75)     1:54.12 (39.40)     2:34.36 (40.24)
 23 Donnelly, Jack T          16 Eastern Express-NJ   2:35.66    2:34.92 q      
                  34.25     1:12.98 (38.73)     1:53.78 (40.80)     2:34.92 (41.14)
 24 Scott, Thomas H           20 Team Suffolk-MR      2:29.68    2:35.30 q      
                  34.13     1:13.79 (39.66)     1:53.77 (39.98)     2:35.30 (41.53)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Chu, Matthew S            19 Somerset Valley-NJ   2:08.61Y   2:35.57 q      
                  35.60     1:14.67 (39.07)     1:55.93 (41.26)     2:35.57 (39.64)
 26 Shepanzyk, Peter J        16 Berkeley Aquatic-NJ  2:15.36Y   2:36.22 q      
                  37.17     1:16.10 (38.93)     1:57.82 (41.72)     2:36.22 (38.40)
 27 Farmer, Noah J            17 Clinton Cudas-AD     2:12.88Y   2:36.48 q      
                  34.87     1:15.31 (40.44)     1:55.74 (40.43)     2:36.48 (40.74)
 28 Valentine, Timothy M      17 Long Island Expr-MR  2:10.20Y   2:36.56 q      
                  35.57     1:14.50 (38.93)     1:56.37 (41.87)     2:36.56 (40.19)
 29 Zayit, Orry M             15 Long Island Aqua-MR  2:34.29    2:37.04 q      
                  35.64     1:16.87 (41.23)     1:56.27 (39.40)     2:37.04 (40.77)
 30 Gregorace, Michael J      15 Long Island Aqua-MR  2:35.15    2:37.10 q      
                  35.27     1:14.95 (39.68)     1:55.94 (40.99)     2:37.10 (41.16)
 31 Stadel, Riley E           18 Lancaster Aquati-MA  2:14.54Y   2:38.67 q      
                  35.41     1:16.61 (41.20)     1:57.60 (40.99)     2:38.67 (41.07)
 32 Askew, Trevor E           16 Albany Starfish-AD   2:13.78Y   2:39.54 q      
                  36.14     1:16.30 (40.16)     1:58.66 (42.36)     2:39.54 (40.88)
-------------------------------------------------------------------------
 33 Board, Ryan J             15 BFIN-AD              2:14.54Y   2:39.64        
                  35.70     1:17.03 (41.33)     1:58.24 (41.21)     2:39.64 (41.40)
 34 Le, Michael T             20 Star Swimming-NI     2:10.87Y   2:39.87        
                  35.37     1:15.41 (40.04)     1:57.78 (42.37)     2:39.87 (42.09)
-------------------------------------------------------------------------
 35 Lee, Daniel               16 Team Suffolk-MR      2:14.01Y   2:40.40        
                  35.69     1:16.05 (40.36)     1:58.08 (42.03)     2:40.40 (42.32)
 36 Gutman, Daniel L          17 Asphalt Green Un-MR  2:12.62Y   2:40.85        
                  35.73     1:17.23 (41.50)     1:58.21 (40.98)     2:40.85 (42.64)
 37 Rattray, Andrew A         15 Berkeley Aquatic-NJ  2:16.10Y   2:40.88        
                  36.16     1:17.52 (41.36)     1:58.49 (40.97)     2:40.88 (42.39)
 38 Doyle, Connor H           15 Delmar Dolfins-AD    2:15.13Y   2:42.07        
                  36.76     1:18.23 (41.47)     1:59.08 (40.85)     2:42.07 (42.99)
 39 Kilgore, Eric H           17 Three Village Sw-MR  2:17.82Y   2:42.23        
                  35.69     1:16.71 (41.02)     1:59.11 (42.40)     2:42.23 (43.12)
 40 Carr, Ethan H             16 Emmaus Aquatic C-MA  2:13.22Y   2:42.78        
                  37.78     1:17.93 (40.15)     2:01.88 (43.95)     2:42.78 (40.90)
 41 Kalafatis, Anthony G      17 Berkeley Aquatic-NJ  2:14.17Y   2:43.06        
                  35.99     1:18.33 (42.34)     2:01.09 (42.76)     2:43.06 (41.97)
 42 Chan, Dylan               15 Team Suffolk-MR      2:15.18Y   2:44.25        
                  35.70     1:17.39 (41.69)     2:00.33 (42.94)     2:44.25 (43.92)
 43 Trozenski, Samuel D       17 Mount Lebanon Aq-AM  2:15.67Y   2:45.28        
                  35.56     1:17.58 (42.02)     2:00.15 (42.57)     2:45.28 (45.13)
 44 Wang, Brandon             17 Cougar Aquatic T-NJ  2:12.31Y   2:45.82        
                  35.70     1:17.06 (41.36)     2:00.74 (43.68)     2:45.82 (45.08)
 45 Nincke, Griffin B         18 Mount Lebanon Aq-AM  2:16.02Y   2:46.37        
                  37.00     1:19.64 (42.64)     2:01.89 (42.25)     2:46.37 (44.48)
 46 Wang, Eric                14 Tidal Wave Swim-NJ   2:16.60Y   2:47.17        
                  36.12     1:18.14 (42.02)     2:03.38 (45.24)     2:47.17 (43.79)
 47 Lessiohadi, Jonathan J    15 Eastern Express-NJ   2:15.50Y   2:50.94        
                  37.85     1:20.69 (42.84)     2:05.06 (44.37)     2:50.94 (45.88)
 -- McIntyre, Jack M          17 Eastern Express-NJ   2:33.66         DQ        
                  33.96     1:13.30 (39.34)     1:52.01 (38.71)          DQ (40.12)
 -- Antiles, Michael E        16 Cougar Aquatic T-NJ  2:15.41Y       DFS        
 
Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                54.79  SR.N
                54.79  OLYM
                56.69  JR.N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lubinski, Jacob A   16 Eastern Express-NJ     56.95      57.00         20  
                  27.12       57.00 (29.88)                                        
  2 Larson, Gabriel S   20 Team Pittsburgh-AM     57.24      57.24         17  
                  26.59       57.24 (30.65)                                        
  3 Wahl, Zachary J     24 Webster BlueFins-NI    57.56      57.31         16  
                  26.78       57.31 (30.53)                                        
  4 Calegan, Haden L    20 Team Pittsburgh-AM     58.05      57.57         15  
                  25.98       57.57 (31.59)                                        
  5 Huang, James J      16 una Bears-CT           57.67      57.60         14  
                  27.30       57.60 (30.30)                                        
  6 Lozano, Joseph      19 Long Island Expr-MR    58.33      57.83         13  
                  26.89       57.83 (30.94)                                        
  7 Georgiadis, Christ  19 Una Pra-AM             58.48      57.91         12  
                  26.90       57.91 (31.01)                                        
  8 Tovey, Jacob J      20 Team Pittsburgh-AM     57.30    1:00.12         11  
                  28.07     1:00.12 (32.05)                                        
B - Final
  9 Balbo, Chris M      17 Cougar Aquatic T-NJ    58.64      58.09          9  
                  27.49       58.09 (30.60)                                        
 10 Garase, Kyle P      21 Greater Pittsbur-AM    59.29      58.43          7  
                  27.22       58.43 (31.21)                                        
 11 Kampfe, Bryce A     21 Team Pittsburgh-AM     59.02      58.71          6  
                  27.03       58.71 (31.68)                                        
 12 Kreider, Joshua D   19 Emmaus Aquatic C-MA    59.32      58.79          5  
                  27.56       58.79 (31.23)                                        
 13 Doyle, Connor P     16 Eastern Express-NJ     59.41      59.03          4  
                  27.59       59.03 (31.44)                                        
 14 Hammond, Brennan C  14 Berkeley Aquatic-NJ    59.63      59.17          3  
                  27.48       59.17 (31.69)                                        
 15 Tack, Ethan M       15 Team Suffolk-MR        59.57      59.27          2  
                  27.51       59.27 (31.76)                                        
 16 Zitelny, Tamir      17 Team Suffolk-MR        59.54      59.45          1  
                  27.87       59.45 (31.58)                                        
C - Final
 17 O'Brien, Michael J  20 Eastern Express-NJ     59.94      58.87        
                  28.37       58.87 (30.50)                                        
 18 Ransford, Casey L   16 Pack Swim Team o-NI    59.96      59.22        
                  28.34       59.22 (30.88)                                        
 19 Wong, Braedon C     17 Upper St Clair S-AM  1:00.15      59.51        
                  27.16       59.51 (32.35)                                        
 20 Cassell, Gunther A  18 Long Island Expr-MR    59.99      59.84        
                  28.74       59.84 (31.10)                                        
 21 Andre, Jean-baptis  17 Berkeley Aquatic-NJ  1:00.00      59.95        
                  28.00       59.95 (31.95)                                        
 22 Anderson, Colin J   16 Lancaster Aquati-MA  1:00.17    1:00.31        
                  27.65     1:00.31 (32.66)                                        
 23 Johnson, Sean M     22 Eastern Express-NJ   1:00.37    1:00.46        
                  28.06     1:00.46 (32.40)                                        
 24 Sawyer, Casey B     17 Syracuse Charger-NI  1:00.11    1:00.67        
                  28.59     1:00.67 (32.08)                                        
D - Final
 25 Macdonald, Andrew   17 Seacoast Swimmin-NE  1:00.80      59.71        
                  27.96       59.71 (31.75)                                        
 26 Mullin, Connor J    16 Laguardia Aquati-MR  1:00.74    1:00.05        
                  28.02     1:00.05 (32.03)                                        
 27 Stange, Andrew R    16 Three Village Sw-MR  1:01.03    1:00.22        
                  28.03     1:00.22 (32.19)                                        
 28 Boyd, Aaron Z       17 The Fish-PV          1:01.06    1:00.31        
                  27.69     1:00.31 (32.62)                                        
 29 Rutigliano, Conor   16 Team Suffolk-MR      1:01.43    1:00.64        
                  27.92     1:00.64 (32.72)                                        
 30 Iorizzo, Kyle T     15 Condors Swim Clu-MR  1:01.42    1:01.85        
                  28.55     1:01.85 (33.30)                                        
 31 Lee, Daniel         16 Team Suffolk-MR      1:01.45    1:01.94        
                  28.83     1:01.94 (33.11)                                        
 -- Zuric, Luka D       15 Three Village Sw-MR  1:01.06         DQ        
                  28.96          DQ (33.76)                                        
 
Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                54.79  SR.N
                54.79  OLYM
                56.69  JR.N
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lubinski, Jacob A         16 Eastern Express-NJ     57.16      56.95 q      
                  27.03       56.95 (29.92)                                        
  2 Larson, Gabriel S         20 Team Pittsburgh-AM     57.31      57.24 q      
                  26.57       57.24 (30.67)                                        
  3 Tovey, Jacob J            20 Team Pittsburgh-AM     57.76      57.30 q      
                  27.42       57.30 (29.88)                                        
  4 Sweeney, David M          21 Team Pittsburgh-AM     56.55      57.47 q      
                  26.78       57.47 (30.69)                                        
  5 Wahl, Zachary J           24 Webster BlueFins-NI    56.96      57.56 q      
                  27.22       57.56 (30.34)                                        
  6 Huang, James J            16 una Bears-CT           57.35      57.67 q      
                  27.29       57.67 (30.38)                                        
  7 Sali, Dylan               20 Somerset Valley-NJ     58.59      58.00 q      
                  26.93       58.00 (31.07)                                        
  8 Calegan, Haden L          20 Team Pittsburgh-AM     58.14      58.05 q      
                  26.61       58.05 (31.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lozano, Joseph            19 Long Island Expr-MR    58.87      58.33 q      
                  26.92       58.33 (31.41)                                        
 10 Georgiadis, Christopher   19 Una Pra-AM             58.45      58.48 q      
                  27.21       58.48 (31.27)                                        
 11 Balbo, Chris M            17 Cougar Aquatic T-NJ  1:00.07      58.64 q      
                  27.60       58.64 (31.04)                                        
 12 Kampfe, Bryce A           21 Team Pittsburgh-AM     59.68      59.02 q      
                  27.08       59.02 (31.94)                                        
 13 Garase, Kyle P            21 Greater Pittsbur-AM    59.01      59.29 q      
                  27.24       59.29 (32.05)                                        
 14 Kreider, Joshua D         19 Emmaus Aquatic C-MA    58.09      59.32 q      
                  27.74       59.32 (31.58)                                        
 15 Doyle, Connor P           16 Eastern Express-NJ   1:00.36      59.41 q      
                  27.59       59.41 (31.82)                                        
 16 Zitelny, Tamir            17 Team Suffolk-MR      1:00.38      59.54 q      
                  27.90       59.54 (31.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tack, Ethan M             15 Team Suffolk-MR      1:00.63      59.57 q      
                  27.74       59.57 (31.83)                                        
 18 Hammond, Brennan C        14 Berkeley Aquatic-NJ    58.14      59.63 q      
                  28.97       59.63 (30.66)                                        
 19 O'Brien, Michael J        20 Eastern Express-NJ   1:01.15      59.94 q      
                  28.72       59.94 (31.22)                                        
 20 Ransford, Casey L         16 Pack Swim Team o-NI    59.40      59.96 q      
                  27.87       59.96 (32.09)                                        
 21 Cassell, Gunther A        18 Long Island Expr-MR  1:00.41      59.99 q      
                  29.25       59.99 (30.74)                                        
 22 Andre, Jean-baptiste      17 Berkeley Aquatic-NJ  1:00.57    1:00.00 q      
                  28.62     1:00.00 (31.38)                                        
 23 Sawyer, Casey B           17 Syracuse Charger-NI    59.78    1:00.11 q      
                  27.19     1:00.11 (32.92)                                        
 24 Wong, Braedon C           17 Upper St Clair S-AM    59.11    1:00.15 q      
                  27.28     1:00.15 (32.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Anderson, Colin J         16 Lancaster Aquati-MA  1:01.58    1:00.17 q      
                  28.08     1:00.17 (32.09)                                        
 26 Johnson, Sean M           22 Eastern Express-NJ   1:00.68    1:00.37 q      
                  28.09     1:00.37 (32.28)                                        
 27 Rattray, Cameron J        22 Berkeley Aquatic-NJ  1:00.65    1:00.70 q      
                  28.10     1:00.70 (32.60)                                        
 28 Mullin, Connor J          16 Laguardia Aquati-MR  1:00.64    1:00.74 q      
                  27.99     1:00.74 (32.75)                                        
 29 Cono, Benjamin J          18 Team Suffolk-MR        52.60Y   1:00.76 q      
                  27.49     1:00.76 (33.27)                                        
 30 Macdonald, Andrew T       17 Seacoast Swimmin-NE  1:00.44    1:00.80 q      
                  28.23     1:00.80 (32.57)                                        
 31 Knabb, Oliver P           19 Lancaster Aquati-MA    53.36Y   1:00.85 q      
                  27.65     1:00.85 (33.20)                                        
 32 Stange, Andrew R          16 Three Village Sw-MR    59.25    1:01.03 q      
                  28.33     1:01.03 (32.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 33 Boyd, Aaron Z             17 The Fish-PV            51.83Y   1:01.06        
                  28.38     1:01.06 (32.68)                                        
 33 Zuric, Luka D             15 Three Village Sw-MR  1:00.45    1:01.06        
                  28.72     1:01.06 (32.34)                                        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 35 Oakley, Miles J           19 Unattached-MD          51.08Y   1:01.36        
                  28.09     1:01.36 (33.27)                                        
 36 Iorizzo, Kyle T           15 Condors Swim Clu-MR  1:00.99    1:01.42        
                  29.06     1:01.42 (32.36)                                        
 37 Rutigliano, Conor M       16 Team Suffolk-MR      1:02.17    1:01.43        
                  28.55     1:01.43 (32.88)                                        
 38 Lee, Daniel               16 Team Suffolk-MR      1:01.71    1:01.45        
                  28.77     1:01.45 (32.68)                                        
 39 Cole, Jacob W             19 Fairport Area Sw-NI    53.81Y   1:01.62        
                  28.44     1:01.62 (33.18)                                        
 40 Maurer, Michael O         15 Star Swimming-NI     1:00.57    1:01.69        
                  27.93     1:01.69 (33.76)                                        
 41 Clough, Michael J         15 Buffalo Area Aqu-NI    59.76    1:01.70        
                  28.52     1:01.70 (33.18)                                        
 42 Hu, Henry                 15 Panther Aquatic-CT     53.79Y   1:01.73        
                  29.42     1:01.73 (32.31)                                        
 43 Zayit, Orry M             15 Long Island Aqua-MR  1:01.65    1:01.77        
                  29.39     1:01.77 (32.38)                                        
 44 McIntyre, Jack M          17 Eastern Express-NJ     54.31Y   1:01.82        
                  29.15     1:01.82 (32.67)                                        
 45 Chan, Dylan               15 Team Suffolk-MR        54.11Y   1:02.17        
                  28.73     1:02.17 (33.44)                                        
 46 Stadel, Riley E           18 Lancaster Aquati-MA  1:01.42    1:02.35        
                  28.42     1:02.35 (33.93)                                        
 47 Loveless, John J          15 Badger Swim Club-MR  1:02.69    1:02.41        
                  29.71     1:02.41 (32.70)                                        
 48 Freeman, John J           17 Princeton Piranh-NJ  1:01.01    1:02.66        
                  28.99     1:02.66 (33.67)                                        
 49 Kim, Harris               18 Phoenix Aquatic-MR     54.05Y   1:02.79        
                  28.95     1:02.79 (33.84)                                        
 50 Lippmann, Samuel F        16 Seacoast Swimmin-NE  1:01.99    1:02.81        
                  28.92     1:02.81 (33.89)                                        
 51 Kish, Jackson A           17 Mount Lebanon Aq-AM    53.28Y   1:03.04        
                  28.93     1:03.04 (34.11)                                        
 51 Zhang, Evan               15 Laguardia Aquati-MR    51.97Y   1:03.04        
                  28.39     1:03.04 (34.65)                                        
 53 Barry, Kyle               16 Team Suffolk-MR        53.74Y   1:03.11        
                  29.04     1:03.11 (34.07)                                        
 54 Lehman, Nicholas R        16 Cougar Aquatic T-NJ  1:01.60    1:03.12        
                  29.43     1:03.12 (33.69)                                        
 55 Anderson, Angus L         18 Friends Central-MA   1:01.85    1:03.18        
                  29.27     1:03.18 (33.91)                                        
 56 Le, Michael T             20 Star Swimming-NI     1:01.78    1:03.23        
                  29.16     1:03.23 (34.07)                                        
 57 Collison, Jeremy L        17 Albany Starfish-AD     54.27Y   1:03.36        
                  29.19     1:03.36 (34.17)                                        
 58 Kalafatis, Anthony G      17 Berkeley Aquatic-NJ    55.10Y   1:03.78        
                  29.72     1:03.78 (34.06)                                        
 59 Board, Ryan J             15 BFIN-AD                55.18Y   1:04.42        
                  30.16     1:04.42 (34.26)                                        
 60 Williams, Tyler S         19 Long Island Expr-MR    53.55Y   1:04.52        
                  29.82     1:04.52 (34.70)                                        
 61 Quinlan, John D           17 Town Wrecker Swi-NI    55.02Y   1:05.58        
                  30.53     1:05.58 (35.05)                                        
 -- Thompson, Ian R           17 Fort Belvoir Swi-PV    51.41Y        DQ        
                  29.52          DQ (34.03)                                        
 -- Sawyer, Samuel Q          17 Town of Tonawand-NI  1:00.08        DFS        
 -- Rice, Mackenzie R         21 Team Pittsburgh-AM     58.25        DFS        
 -- Warner, Zach B            19 Somerset Valley-NJ     53.67Y       DFS        
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:01.99  OLYM
              2:02.29  SR.N
              2:05.49  JR.N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lozano, Joseph      19 Long Island Expr-MR  2:07.05    2:06.58         20  
                  28.18       59.13 (30.95)     1:33.10 (33.97)     2:06.58 (33.48)
  2 Huang, James J      16 una Bears-CT         2:08.12    2:06.62         17  
                  29.04     1:01.54 (32.50)     1:35.05 (33.51)     2:06.62 (31.57)
  3 Tovey, Jacob J      20 Team Pittsburgh-AM   2:08.81    2:06.98         16  
                  27.81     1:00.06 (32.25)     1:33.85 (33.79)     2:06.98 (33.13)
  4 Kostelnik, Justin   20 Unattached-AM        2:08.62    2:07.63         15  
                  27.83       58.97 (31.14)     1:32.42 (33.45)     2:07.63 (35.21)
  5 Andre, Jean-baptis  17 Berkeley Aquatic-NJ  2:09.27    2:08.68         14  
                  29.09     1:01.65 (32.56)     1:34.91 (33.26)     2:08.68 (33.77)
  6 Marski, Timothy J   14 Long Island Aqua-MR  2:11.64    2:09.40         13  
                  29.19     1:02.59 (33.40)     1:35.53 (32.94)     2:09.40 (33.87)
  7 Lubinski, Jacob A   16 Eastern Express-NJ   2:09.55    2:09.99         12  
                  27.64     1:01.30 (33.66)     1:35.25 (33.95)     2:09.99 (34.74)
  8 Balbo, Chris M      17 Cougar Aquatic T-NJ  2:07.06    2:10.43         11  
                  29.01     1:02.14 (33.13)     1:37.04 (34.90)     2:10.43 (33.39)
B - Final
  9 Tack, Ethan M       15 Team Suffolk-MR      2:12.48    2:10.77          9  
                  29.58     1:02.82 (33.24)     1:36.77 (33.95)     2:10.77 (34.00)
 10 Ransford, Casey L   16 Pack Swim Team o-NI  2:12.62    2:10.89          7  
                  29.29     1:01.44 (32.15)     1:35.88 (34.44)     2:10.89 (35.01)
 11 Doyle, Connor P     16 Eastern Express-NJ   2:11.66    2:11.76          6  
                  29.56     1:02.98 (33.42)     1:37.52 (34.54)     2:11.76 (34.24)
 12 Hammond, Brennan C  14 Berkeley Aquatic-NJ  2:12.65    2:12.16          5  
                  30.04     1:03.82 (33.78)     1:37.77 (33.95)     2:12.16 (34.39)
 13 Georgiadis, Christ  19 Una Pra-AM           2:14.05    2:12.74          4  
                  28.12     1:01.53 (33.41)     1:36.08 (34.55)     2:12.74 (36.66)
 14 Maurer, Michael O   15 Star Swimming-NI     2:12.80    2:13.74          3  
                  29.17     1:03.22 (34.05)     1:37.74 (34.52)     2:13.74 (36.00)
 15 Schonbachler, Ryan  16 Pine Richland Aq-AM  2:14.32    2:14.19          2  
                  29.69     1:03.89 (34.20)     1:39.28 (35.39)     2:14.19 (34.91)
 16 Iorizzo, Kyle T     15 Condors Swim Clu-MR  2:13.56    2:15.45          1  
                  29.84     1:03.86 (34.02)     1:38.67 (34.81)     2:15.45 (36.78)
C - Final
 17 Macdonald, Andrew   17 Seacoast Swimmin-NE  2:19.02    2:14.21        
                  29.41     1:03.71 (34.30)     1:38.54 (34.83)     2:14.21 (35.67)
 18 McCarthy, Michael   17 Long Beach Aquat-MR  2:17.85    2:15.93        
                  29.08     1:03.49 (34.41)     1:38.87 (35.38)     2:15.93 (37.06)
 19 Rattray, Andrew A   15 Berkeley Aquatic-NJ  2:16.50    2:16.11        
                  30.16     1:04.63 (34.47)     1:40.20 (35.57)     2:16.11 (35.91)
 20 Clough, Michael J   15 Buffalo Area Aqu-NI  2:15.94    2:16.25        
                  30.46     1:04.88 (34.42)     1:40.97 (36.09)     2:16.25 (35.28)
 21 Lippmann, Samuel F  16 Seacoast Swimmin-NE  2:18.56    2:16.52        
                  29.77     1:04.31 (34.54)     1:39.54 (35.23)     2:16.52 (36.98)
 22 Knabb, Oliver P     19 Lancaster Aquati-MA  2:16.92    2:17.31        
                  29.98     1:05.28 (35.30)     1:41.94 (36.66)     2:17.31 (35.37)
 23 Lehman, Nicholas R  16 Cougar Aquatic T-NJ  2:18.17    2:17.84        
                  29.61     1:04.82 (35.21)     1:40.79 (35.97)     2:17.84 (37.05)
 -- Stange, Andrew R    16 Three Village Sw-MR  2:14.44         DQ        
D - Final
 25 Zayit, Orry M       15 Long Island Aqua-MR  2:20.96    2:12.67        
                  30.05     1:03.71 (33.66)     1:38.35 (34.64)     2:12.67 (34.32)
 26 Mullin, Connor J    16 Laguardia Aquati-MR  2:19.04    2:17.32        
                  30.15     1:05.01 (34.86)     1:41.10 (36.09)     2:17.32 (36.22)
 27 Towne, Garrett B    15 Badger Swim Club-MR  2:19.93    2:18.58        
                  30.41     1:06.21 (35.80)     1:43.10 (36.89)     2:18.58 (35.48)
 28 Lee, Daniel         16 Team Suffolk-MR      2:20.74    2:19.15        
                  30.06     1:05.35 (35.29)     1:40.83 (35.48)     2:19.15 (38.32)
 29 Keane, James A      16 Eastern Express-NJ   2:19.11    2:20.13        
                  31.65     1:07.29 (35.64)     1:44.19 (36.90)     2:20.13 (35.94)
 30 Kalafatis, Anthony  17 Berkeley Aquatic-NJ  2:20.31    2:20.32        
                  30.46     1:05.73 (35.27)     1:43.07 (37.34)     2:20.32 (37.25)
 31 Shmurak, Allen J    17 Eastern Express-NJ   2:20.65    2:21.44        
                  30.22     1:06.32 (36.10)     1:43.65 (37.33)     2:21.44 (37.79)
 32 Quintanar, Emilio   16 Cougar Aquatic T-NJ  2:20.53    2:22.84        
                  32.08     1:09.29 (37.21)     1:46.04 (36.75)     2:22.84 (36.80)
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:01.99  OLYM
              2:02.29  SR.N
              2:05.49  JR.N
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lozano, Joseph            19 Long Island Expr-MR  2:09.50    2:07.05 q      
                  28.40       59.87 (31.47)     1:33.58 (33.71)     2:07.05 (33.47)
  2 Balbo, Chris M            17 Cougar Aquatic T-NJ  2:07.03    2:07.06 q      
                  28.81     1:00.55 (31.74)     1:33.93 (33.38)     2:07.06 (33.13)
  3 Huang, James J            16 una Bears-CT         2:07.35    2:08.12 q      
                  29.49     1:02.19 (32.70)     1:36.00 (33.81)     2:08.12 (32.12)
  4 Kostelnik, Justin M       20 Unattached-AM        2:11.42    2:08.62 q      
                  28.37     1:00.30 (31.93)     1:34.23 (33.93)     2:08.62 (34.39)
  5 Tovey, Jacob J            20 Team Pittsburgh-AM   2:05.80    2:08.81 q      
                  28.38     1:00.16 (31.78)     1:34.50 (34.34)     2:08.81 (34.31)
  6 Andre, Jean-baptiste      17 Berkeley Aquatic-NJ  2:09.62    2:09.27 q      
                  29.06     1:02.09 (33.03)     1:36.13 (34.04)     2:09.27 (33.14)
  7 Lubinski, Jacob A         16 Eastern Express-NJ   2:09.38    2:09.55 q      
                  28.14     1:00.46 (32.32)     1:34.91 (34.45)     2:09.55 (34.64)
  8 Marski, Timothy J         14 Long Island Aqua-MR  2:10.52    2:11.64 q      
                  30.19     1:04.12 (33.93)     1:38.46 (34.34)     2:11.64 (33.18)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Doyle, Connor P           16 Eastern Express-NJ   2:11.72    2:11.66 q      
                  28.62     1:01.98 (33.36)     1:36.30 (34.32)     2:11.66 (35.36)
 10 Tack, Ethan M             15 Team Suffolk-MR      2:12.14    2:12.48 q      
                  29.94     1:04.23 (34.29)     1:38.00 (33.77)     2:12.48 (34.48)
 11 Ransford, Casey L         16 Pack Swim Team o-NI  2:11.24    2:12.62 q      
                  29.31     1:03.31 (34.00)     1:38.51 (35.20)     2:12.62 (34.11)
 12 Hammond, Brennan C        14 Berkeley Aquatic-NJ  2:09.35    2:12.65 q      
                  30.54     1:04.46 (33.92)     1:38.83 (34.37)     2:12.65 (33.82)
 13 Maurer, Michael O         15 Star Swimming-NI     2:16.56    2:12.80 q      
                  29.72     1:03.19 (33.47)     1:38.48 (35.29)     2:12.80 (34.32)
 14 Iorizzo, Kyle T           15 Condors Swim Clu-MR  2:13.28    2:13.56 q      
                  29.79     1:02.87 (33.08)     1:37.65 (34.78)     2:13.56 (35.91)
 15 Georgiadis, Christopher   19 Una Pra-AM           2:11.86    2:14.05 q      
                  29.10     1:03.52 (34.42)     1:38.61 (35.09)     2:14.05 (35.44)
 16 Loveless, John J          15 Badger Swim Club-MR  2:12.37    2:14.07 q      
                  29.66     1:03.52 (33.86)     1:38.46 (34.94)     2:14.07 (35.61)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Schonbachler, Ryan R      16 Pine Richland Aq-AM  2:16.74    2:14.32 q      
                  30.02     1:03.52 (33.50)     1:39.25 (35.73)     2:14.32 (35.07)
 18 Stange, Andrew R          16 Three Village Sw-MR  2:11.33    2:14.44 q      
                  29.24     1:02.80 (33.56)     1:37.84 (35.04)     2:14.44 (36.60)
 19 Clough, Michael J         15 Buffalo Area Aqu-NI  2:15.62    2:15.94 q      
                  31.36     1:04.91 (33.55)     1:40.27 (35.36)     2:15.94 (35.67)
 20 Carr, Ethan H             16 Emmaus Aquatic C-MA  1:59.87Y   2:16.13 q      
                  29.69     1:03.94 (34.25)     1:40.12 (36.18)     2:16.13 (36.01)
 21 Rattray, Andrew A         15 Berkeley Aquatic-NJ  2:16.55    2:16.50 q      
                  31.17     1:04.82 (33.65)     1:40.69 (35.87)     2:16.50 (35.81)
 22 Powers, William P         16 Badger Swim Club-MR  2:14.57    2:16.89 q      
                  29.32     1:03.80 (34.48)     1:39.64 (35.84)     2:16.89 (37.25)
 23 Knabb, Oliver P           19 Lancaster Aquati-MA  2:18.08    2:16.92 q      
                  30.35     1:05.10 (34.75)     1:42.24 (37.14)     2:16.92 (34.68)
 24 Schlechter, Thomas E      17 Emmaus Aquatic C-MA  2:18.01    2:17.74 q      
                  30.88     1:05.98 (35.10)     1:41.55 (35.57)     2:17.74 (36.19)
-------------------------------------------------------------------------
 25 McCarthy, Michael         17 Long Beach Aquat-MR  2:15.57    2:17.85 q      
                  30.01     1:04.61 (34.60)     1:40.08 (35.47)     2:17.85 (37.77)
 26 Lehman, Nicholas R        16 Cougar Aquatic T-NJ  2:17.99    2:18.17 q      
                  29.73     1:04.84 (35.11)     1:40.71 (35.87)     2:18.17 (37.46)
 27 Lippmann, Samuel F        16 Seacoast Swimmin-NE  2:17.68    2:18.56 q      
                  30.63     1:05.15 (34.52)     1:41.34 (36.19)     2:18.56 (37.22)
 28 Macdonald, Andrew T       17 Seacoast Swimmin-NE  2:14.99    2:19.02 q      
                  29.48     1:04.76 (35.28)     1:40.78 (36.02)     2:19.02 (38.24)
 29 Mullin, Connor J          16 Laguardia Aquati-MR  2:00.79Y   2:19.04 q      
                  29.52     1:05.86 (36.34)     1:41.66 (35.80)     2:19.04 (37.38)
 30 Keane, James A            16 Eastern Express-NJ   2:02.83Y   2:19.11 q      
                  31.73     1:07.33 (35.60)     1:42.77 (35.44)     2:19.11 (36.34)
 31 Towne, Garrett B          15 Badger Swim Club-MR  2:18.75    2:19.93 q      
                  29.91     1:05.41 (35.50)     1:43.32 (37.91)     2:19.93 (36.61)
 32 Kalafatis, Anthony G      17 Berkeley Aquatic-NJ  2:01.71Y   2:20.31 q      
                  31.03     1:05.69 (34.66)     1:43.64 (37.95)     2:20.31 (36.67)
-------------------------------------------------------------------------
 33 Quintanar, Emilio         16 Cougar Aquatic T-NJ  2:18.09    2:20.53        
                  31.01     1:04.83 (33.82)     1:41.49 (36.66)     2:20.53 (39.04)
 34 Shmurak, Allen J          17 Eastern Express-NJ   2:00.36Y   2:20.65        
                  29.94     1:05.76 (35.82)     1:41.86 (36.10)     2:20.65 (38.79)
-------------------------------------------------------------------------
 35 Lee, Daniel               16 Team Suffolk-MR      2:17.71    2:20.74        
                  30.36     1:05.71 (35.35)     1:42.08 (36.37)     2:20.74 (38.66)
 36 Zayit, Orry M             15 Long Island Aqua-MR  2:14.93    2:20.96        
                  31.12     1:07.82 (36.70)     1:43.75 (35.93)     2:20.96 (37.21)
 37 Ng, Evan                  15 Scarlet Aquatics-NJ  2:17.93    2:21.36        
                  30.94     1:06.75 (35.81)     1:42.57 (35.82)     2:21.36 (38.79)
 38 Stadel, Riley E           18 Lancaster Aquati-MA  1:57.40Y   2:22.09        
                  29.95     1:04.08 (34.13)     1:42.35 (38.27)     2:22.09 (39.74)
 -- Hurley, John R            16 Long Island Expr-MR  2:16.04         DQ        
                  29.94     1:04.58 (34.64)     1:40.13 (35.55)          DQ (36.64)
 -- Rice, Mackenzie R         21 Team Pittsburgh-AM   2:09.93        DFS        
 -- Greenblatt, Mason A       15 The Fish-PV          2:15.54        DFS        
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:05.09  OLYM
              2:05.29  SR.N
              2:08.69  JR.N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Doyle, Connor P     16 Eastern Express-NJ   2:08.13    2:07.26 JR.N    20  
                  28.19     1:00.33 (32.14)     1:37.75 (37.42)     2:07.26 (29.51)
  2 Smith, Kieran S     15 Ridgefield Aquat-CT  2:08.13    2:07.94 JR.N    17  
                  28.24     1:01.10 (32.86)     1:39.43 (38.33)     2:07.94 (28.51)
  3 Larson, Gabriel S   20 Team Pittsburgh-AM   2:11.05    2:08.32 JR.N    16  
                  26.89     1:00.16 (33.27)     1:36.81 (36.65)     2:08.32 (31.51)
  4 Park, Alex          16 Team Suffolk-MR      2:11.47    2:08.66 JR.N    15  
                  27.97     1:00.91 (32.94)     1:38.74 (37.83)     2:08.66 (29.92)
  5 Lozano, Joseph      19 Long Island Expr-MR  2:12.25    2:10.14         14  
                  27.78     1:03.08 (35.30)     1:39.37 (36.29)     2:10.14 (30.77)
  6 Rice, Mackenzie R   21 Team Pittsburgh-AM   2:11.80    2:10.99         13  
                  27.07     1:00.13 (33.06)     1:39.18 (39.05)     2:10.99 (31.81)
  7 Burke, Daniel P     21 VICT-NI              2:13.55    2:14.20         12  
                  28.09     1:02.15 (34.06)     1:41.54 (39.39)     2:14.20 (32.66)
  8 Wahl, Zachary J     24 Webster BlueFins-NI  2:14.22    2:15.85         11  
                  27.58     1:04.13 (36.55)     1:44.76 (40.63)     2:15.85 (31.09)
B - Final
  9 Huang, James J      16 una Bears-CT         2:14.49    2:12.27          9  
                  28.39     1:01.58 (33.19)     1:41.88 (40.30)     2:12.27 (30.39)
 10 Tack, Ethan M       15 Team Suffolk-MR      2:15.27    2:13.69          7  
                  28.29     1:01.84 (33.55)     1:42.33 (40.49)     2:13.69 (31.36)
 11 Hurley, John R      16 Long Island Expr-MR  2:16.39    2:14.21          6  
                  29.51     1:05.62 (36.11)     1:42.91 (37.29)     2:14.21 (31.30)
 12 Marski, Timothy J   14 Long Island Aqua-MR  2:14.98    2:14.46          5  
                  28.60     1:04.76 (36.16)     1:43.72 (38.96)     2:14.46 (30.74)
 13 Flynn, Kevin R      16 Berkeley Aquatic-NJ  2:16.27    2:16.18          4  
                  28.20     1:02.37 (34.17)     1:44.88 (42.51)     2:16.18 (31.30)
 14 Hammond, Brennan C  14 Berkeley Aquatic-NJ  2:16.39    2:16.48          3  
                  27.93     1:04.11 (36.18)     1:43.99 (39.88)     2:16.48 (32.49)
 15 Knabb, Oliver P     19 Lancaster Aquati-MA  2:16.38    2:17.34          2  
                  27.61     1:05.57 (37.96)     1:43.84 (38.27)     2:17.34 (33.50)
 -- Meyers, Tyler       16 Long Island Expr-MR  2:16.33         DQ        
                  29.34     1:03.75 (34.41)     1:44.65 (40.90)          DQ (33.13)
C - Final
 17 Carr, Ethan H       16 Emmaus Aquatic C-MA  2:17.08    2:15.35        
                  28.69     1:03.16 (34.47)     1:44.88 (41.72)     2:15.35 (30.47)
 18 Shmurak, Allen J    17 Eastern Express-NJ   2:16.72    2:15.43        
                  29.01     1:02.45 (33.44)     1:44.44 (41.99)     2:15.43 (30.99)
 19 Sourial, Anthony K  18 Long Island Expr-MR  2:16.63    2:15.98        
                  29.25     1:04.90 (35.65)     1:44.49 (39.59)     2:15.98 (31.49)
 20 Bornstein, Andrew   15 Ridgefield Aquat-CT  2:17.42    2:16.46        
                  29.40     1:06.39 (36.99)     1:43.74 (37.35)     2:16.46 (32.72)
 21 Zhang, Evan         15 Laguardia Aquati-MR  2:17.91    2:16.58        
                  28.52     1:06.98 (38.46)     1:43.97 (36.99)     2:16.58 (32.61)
 22 Elzer, Nathan T     16 Lancaster Aquati-MA  2:18.03    2:16.95        
                  29.58     1:05.44 (35.86)     1:45.33 (39.89)     2:16.95 (31.62)
 23 Stange, Andrew R    16 Three Village Sw-MR  2:17.65    2:17.76        
                  29.07     1:04.31 (35.24)     1:45.58 (41.27)     2:17.76 (32.18)
 24 Stadel, Riley E     18 Lancaster Aquati-MA  2:18.05    2:18.74        
                  29.59     1:05.71 (36.12)     1:45.33 (39.62)     2:18.74 (33.41)
D - Final
 25 Zuric, Luka D       15 Three Village Sw-MR  2:18.28    2:16.11        
                  28.51     1:03.05 (34.54)     1:45.47 (42.42)     2:16.11 (30.64)
 26 Wang, Brandon       17 Cougar Aquatic T-NJ  2:18.90    2:16.91        
                  29.28     1:04.96 (35.68)     1:45.14 (40.18)     2:16.91 (31.77)
 27 Chan, Dylan         15 Team Suffolk-MR      2:18.74    2:17.40        
                  28.68     1:05.94 (37.26)     1:46.01 (40.07)     2:17.40 (31.39)
 28 Rattray, Andrew A   15 Berkeley Aquatic-NJ  2:19.00    2:18.47        
                  28.85     1:05.16 (36.31)     1:45.53 (40.37)     2:18.47 (32.94)
 29 Doyle, Connor H     15 Delmar Dolfins-AD    2:19.45    2:19.04        
                  31.48     1:06.18 (34.70)     1:46.22 (40.04)     2:19.04 (32.82)
 30 Parker, Joshua C    17 Berkeley Aquatic-NJ  2:18.71    2:19.41        
                  29.98     1:06.63 (36.65)     1:48.13 (41.50)     2:19.41 (31.28)
 31 Bravo, David D      17 Badger Swim Club-MR  2:18.36    2:19.51        
                  30.16     1:04.73 (34.57)     1:47.94 (43.21)     2:19.51 (31.57)
 32 Lee, Daniel         16 Team Suffolk-MR      2:18.39    2:19.58        
                  29.65     1:06.04 (36.39)     1:46.07 (40.03)     2:19.58 (33.51)
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:05.09  OLYM
              2:05.29  SR.N
              2:08.69  JR.N
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Doyle, Connor P           16 Eastern Express-NJ   2:08.71    2:08.13 qJR.N  
                  28.05       59.56 (31.51)     1:38.00 (38.44)     2:08.13 (30.13)
  1 Smith, Kieran S           15 Ridgefield Aquat-CT  2:09.64    2:08.13 qJR.N  
                  28.66     1:00.86 (32.20)     1:39.79 (38.93)     2:08.13 (28.34)
  3 Larson, Gabriel S         20 Team Pittsburgh-AM   2:08.74    2:11.05 q      
                  27.52     1:01.64 (34.12)     1:39.62 (37.98)     2:11.05 (31.43)
  4 Park, Alex                16 Team Suffolk-MR      2:09.75    2:11.47 q      
                  28.51     1:01.54 (33.03)     1:40.23 (38.69)     2:11.47 (31.24)
  5 Rice, Mackenzie R         21 Team Pittsburgh-AM   2:11.24    2:11.80 q      
                  27.18       59.58 (32.40)     1:39.74 (40.16)     2:11.80 (32.06)
  6 Lozano, Joseph            19 Long Island Expr-MR  2:11.75    2:12.25 q      
                  27.96     1:02.67 (34.71)     1:40.40 (37.73)     2:12.25 (31.85)
  7 Burke, Daniel P           21 VICT-NI              1:54.79Y   2:13.55 q      
                  28.59     1:02.06 (33.47)     1:41.62 (39.56)     2:13.55 (31.93)
  8 Wahl, Zachary J           24 Webster BlueFins-NI  2:12.98    2:14.22 q      
                  27.47     1:02.53 (35.06)     1:42.93 (40.40)     2:14.22 (31.29)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Huang, James J            16 una Bears-CT         2:12.95    2:14.49 q      
                  27.76     1:02.02 (34.26)     1:43.14 (41.12)     2:14.49 (31.35)
 10 Marski, Timothy J         14 Long Island Aqua-MR  2:13.83    2:14.98 q      
                  28.53     1:04.56 (36.03)     1:44.45 (39.89)     2:14.98 (30.53)
 11 Tack, Ethan M             15 Team Suffolk-MR      2:15.25    2:15.27 q      
                  29.14     1:02.58 (33.44)     1:43.53 (40.95)     2:15.27 (31.74)
 12 Flynn, Kevin R            16 Berkeley Aquatic-NJ  1:58.43Y   2:16.27 q      
                  28.52     1:02.12 (33.60)     1:45.25 (43.13)     2:16.27 (31.02)
 13 Meyers, Tyler             16 Long Island Expr-MR  1:55.02Y   2:16.33 q      
                  29.15     1:03.64 (34.49)     1:44.54 (40.90)     2:16.33 (31.79)
 14 Knabb, Oliver P           19 Lancaster Aquati-MA  1:55.95Y   2:16.38 q      
                  27.51     1:04.72 (37.21)     1:43.01 (38.29)     2:16.38 (33.37)
 15 Hammond, Brennan C        14 Berkeley Aquatic-NJ  2:15.86    2:16.39 q      
                  28.63     1:04.58 (35.95)     1:43.99 (39.41)     2:16.39 (32.40)
 15 Hurley, John R            16 Long Island Expr-MR  2:15.84    2:16.39 q      
                  30.30     1:06.56 (36.26)     1:44.47 (37.91)     2:16.39 (31.92)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sourial, Anthony K        18 Long Island Expr-MR  1:59.34Y   2:16.63 q      
                  29.67     1:05.63 (35.96)     1:44.71 (39.08)     2:16.63 (31.92)
 18 Shmurak, Allen J          17 Eastern Express-NJ   2:16.14    2:16.72 q      
                  28.65     1:03.36 (34.71)     1:44.78 (41.42)     2:16.72 (31.94)
 19 Carr, Ethan H             16 Emmaus Aquatic C-MA  2:16.02    2:17.08 q      
                  28.48     1:03.02 (34.54)     1:45.20 (42.18)     2:17.08 (31.88)
 20 Bornstein, Andrew J       15 Ridgefield Aquat-CT  1:58.89Y   2:17.42 q      
                  29.50     1:08.50 (39.00)     1:44.65 (36.15)     2:17.42 (32.77)
 21 Stange, Andrew R          16 Three Village Sw-MR  2:16.90    2:17.65 q      
                  28.46     1:03.35 (34.89)     1:44.70 (41.35)     2:17.65 (32.95)
 22 Zhang, Evan               15 Laguardia Aquati-MR  2:13.19    2:17.91 q      
                  28.91     1:04.82 (35.91)     1:43.68 (38.86)     2:17.91 (34.23)
 23 Elzer, Nathan T           16 Lancaster Aquati-MA  1:58.91Y   2:18.03 q      
                  29.93     1:04.90 (34.97)     1:45.83 (40.93)     2:18.03 (32.20)
 24 Stadel, Riley E           18 Lancaster Aquati-MA  1:57.33Y   2:18.05 q      
                  29.29     1:04.78 (35.49)     1:44.81 (40.03)     2:18.05 (33.24)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Scott, Thomas H           20 Team Suffolk-MR      1:56.14Y   2:18.10 q      
                  29.02     1:07.15 (38.13)     1:46.00 (38.85)     2:18.10 (32.10)
 26 Zuric, Luka D             15 Three Village Sw-MR  1:59.70Y   2:18.28 q      
                  28.77     1:04.94 (36.17)     1:47.80 (42.86)     2:18.28 (30.48)
 27 Bravo, David D            17 Badger Swim Club-MR  1:58.31Y   2:18.36 q      
                  29.94     1:04.05 (34.11)     1:45.98 (41.93)     2:18.36 (32.38)
 28 Lee, Daniel               16 Team Suffolk-MR      2:00.79Y   2:18.39 q      
                  29.66     1:05.76 (36.10)     1:45.63 (39.87)     2:18.39 (32.76)
 29 Mazur, Daniel J           22 Team Pittsburgh-AM   1:58.66Y   2:18.58 q      
                  30.06     1:06.13 (36.07)     1:46.90 (40.77)     2:18.58 (31.68)
 30 Parker, Joshua C          17 Berkeley Aquatic-NJ  2:00.29Y   2:18.71 q      
                  29.25     1:06.46 (37.21)     1:47.20 (40.74)     2:18.71 (31.51)
 31 Chan, Dylan               15 Team Suffolk-MR      1:57.79Y   2:18.74 q      
                  29.08     1:06.53 (37.45)     1:47.37 (40.84)     2:18.74 (31.37)
 32 Wang, Brandon             17 Cougar Aquatic T-NJ  2:17.02    2:18.90 q      
                  29.28     1:04.44 (35.16)     1:46.23 (41.79)     2:18.90 (32.67)
-------------------------------------------------------------------------
 33 Rattray, Andrew A         15 Berkeley Aquatic-NJ  2:00.44Y   2:19.00        
                  28.82     1:05.66 (36.84)     1:46.25 (40.59)     2:19.00 (32.75)
 34 Doyle, Connor H           15 Delmar Dolfins-AD    1:59.57Y   2:19.45        
                  31.02     1:05.81 (34.79)     1:46.17 (40.36)     2:19.45 (33.28)
-------------------------------------------------------------------------
 35 Zitelny, Tamir            17 Team Suffolk-MR      2:00.07Y   2:19.88        
                  28.47     1:05.79 (37.32)     1:49.12 (43.33)     2:19.88 (30.76)
 36 Kaplan, Ryan J            15 Three Village Sw-MR  2:19.04    2:19.95        
                  31.46     1:05.30 (33.84)     1:47.71 (42.41)     2:19.95 (32.24)
 37 Collins, Allan J          18 Town of Tonawand-NI  1:57.96Y   2:19.97        
                  29.03     1:04.39 (35.36)     1:47.80 (43.41)     2:19.97 (32.17)
 38 Andre, Jean-baptiste      17 Berkeley Aquatic-NJ  2:00.31Y   2:19.99        
                  28.60     1:05.84 (37.24)     1:47.85 (42.01)     2:19.99 (32.14)
 39 Koziol, Brendan A         17 Berkeley Aquatic-NJ  1:59.91Y   2:21.09        
                  28.59     1:05.10 (36.51)     1:48.58 (43.48)     2:21.09 (32.51)
 40 Garase, Kyle P            21 Greater Pittsbur-AM  1:58.05Y   2:22.25        
                  28.20     1:05.74 (37.54)     1:47.88 (42.14)     2:22.25 (34.37)
 41 Barry, Kyle               16 Team Suffolk-MR      1:59.09Y   2:22.27        
                  29.86     1:05.08 (35.22)     1:49.26 (44.18)     2:22.27 (33.01)
 42 Boyd, Aaron Z             17 The Fish-PV          1:58.59Y   2:23.43        
                  28.38     1:05.40 (37.02)     1:50.09 (44.69)     2:23.43 (33.34)
 43 Farmer, Noah J            17 Clinton Cudas-AD     2:02.32Y   2:23.59        
                  30.56     1:07.70 (37.14)     1:48.55 (40.85)     2:23.59 (35.04)
 44 Askew, Trevor E           16 Albany Starfish-AD   2:02.44Y   2:23.92        
                  30.43     1:09.11 (38.68)     1:49.26 (40.15)     2:23.92 (34.66)
 45 Gutman, Daniel L          17 Asphalt Green Un-MR  2:01.51Y   2:24.96        
                  30.03     1:10.00 (39.97)     1:50.54 (40.54)     2:24.96 (34.42)
 46 Collison, Jeremy L        17 Albany Starfish-AD   2:01.28Y   2:25.28        
                  30.40     1:08.63 (38.23)     1:51.92 (43.29)     2:25.28 (33.36)
 -- Louser, Jason C           14 Three Village Sw-MR  1:58.93Y        DQ        
                  28.88     1:06.95 (38.07)     1:45.50 (38.55)          DQ (33.28)
 -- Gregorace, Michael J      15 Long Island Aqua-MR  2:02.44Y       XDQ        
                  30.80     1:06.65 (35.85)     1:46.37 (39.72)          DQ (32.42)
 
Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:27.49  OLYM
              4:27.99  SR.N
              4:33.89  JR.N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Balbo, Chris M      17 Cougar Aquatic T-NJ  4:37.09    4:35.80         20  
                  29.10     1:02.43 (33.33)     1:39.58 (37.15)     2:16.07 (36.49)
        2:55.24 (39.17)     3:34.53 (39.29)     4:05.71 (31.18)     4:35.80 (30.09)
  2 Park, Alex          16 Team Suffolk-MR      4:36.91    4:36.13         17  
                  28.58     1:01.03 (32.45)     1:36.66 (35.63)     2:10.97 (34.31)
        2:51.01 (40.04)     3:31.51 (40.50)     4:04.62 (33.11)     4:36.13 (31.51)
  3 Hurley, John R      16 Long Island Expr-MR  4:44.42    4:38.59         16  
                  29.84     1:03.66 (33.82)     1:41.82 (38.16)     2:19.39 (37.57)
        2:56.45 (37.06)     3:34.96 (38.51)     4:07.31 (32.35)     4:38.59 (31.28)
  4 Doyle, Connor P     16 Eastern Express-NJ   4:38.87    4:39.79         15  
                  29.11     1:02.97 (33.86)     1:38.15 (35.18)     2:13.57 (35.42)
        2:54.32 (40.75)     3:35.86 (41.54)     4:08.71 (32.85)     4:39.79 (31.08)
  5 Marski, Timothy J   14 Long Island Aqua-MR  4:41.44    4:40.31         14  
                  29.37     1:02.16 (32.79)     1:40.87 (38.71)     2:17.66 (36.79)
        2:57.13 (39.47)     3:37.33 (40.20)     4:09.31 (31.98)     4:40.31 (31.00)
  6 Huang, James J      16 una Bears-CT         4:45.08    4:45.06         13  
                  28.66     1:03.06 (34.40)     1:39.57 (36.51)     2:15.90 (36.33)
        2:57.02 (41.12)     3:39.93 (42.91)     4:13.47 (33.54)     4:45.06 (31.59)
  7 Stauffer, John W    16 Eastern Express-NJ   4:46.10    4:48.73         12  
                  31.20     1:06.16 (34.96)     1:42.10 (35.94)     2:17.75 (35.65)
        3:00.10 (42.35)     3:42.42 (42.32)     4:16.51 (34.09)     4:48.73 (32.22)
  8 Caffee, William R   20 UBST-NI              4:44.03    4:54.00         11  
                  29.15     1:03.41 (34.26)     1:42.49 (39.08)     2:21.21 (38.72)
        3:03.17 (41.96)     3:45.89 (42.72)     4:19.96 (34.07)     4:54.00 (34.04)
B - Final
  9 Kostelnik, Justin   20 Unattached-AM        4:48.73    4:41.56          9  
                  28.26     1:00.62 (32.36)     1:37.15 (36.53)     2:13.41 (36.26)
        2:55.39 (41.98)     3:38.44 (43.05)     4:10.64 (32.20)     4:41.56 (30.92)
 10 Tack, Ethan M       15 Team Suffolk-MR      4:47.05    4:45.37          7  
                  29.51     1:03.27 (33.76)     1:40.29 (37.02)     2:15.17 (34.88)
        2:59.51 (44.34)     3:40.62 (41.11)     4:13.57 (32.95)     4:45.37 (31.80)
 11 Gregorace, Michael  15 Long Island Aqua-MR  4:47.86    4:46.61          6  
                  30.62     1:05.92 (35.30)     1:42.75 (36.83)     2:19.31 (36.56)
        2:59.94 (40.63)     3:41.29 (41.35)     4:14.30 (33.01)     4:46.61 (32.31)
 12 Louser, Jason C     14 Three Village Sw-MR  4:49.99    4:47.57          5  
                  29.29     1:04.21 (34.92)     1:42.46 (38.25)     2:20.63 (38.17)
        3:00.49 (39.86)     3:41.21 (40.72)     4:15.79 (34.58)     4:47.57 (31.78)
 13 Andre, Jean-baptis  17 Berkeley Aquatic-NJ  4:46.34    4:47.78          4  
                  29.85     1:03.36 (33.51)     1:41.80 (38.44)     2:18.90 (37.10)
        3:01.40 (42.50)     3:42.86 (41.46)     4:15.62 (32.76)     4:47.78 (32.16)
 14 Knabb, Oliver P     19 Lancaster Aquati-MA  4:50.30    4:49.77          3  
                  28.89     1:03.59 (34.70)     1:45.14 (41.55)     2:24.75 (39.61)
        3:03.68 (38.93)     3:43.41 (39.73)     4:18.47 (35.06)     4:49.77 (31.30)
 15 Rattray, Andrew A   15 Berkeley Aquatic-NJ  4:51.52    4:50.58          2  
                  29.66     1:04.43 (34.77)     1:42.75 (38.32)     2:21.01 (38.26)
        3:02.53 (41.52)     3:45.09 (42.56)     4:18.40 (33.31)     4:50.58 (32.18)
 16 Hammond, Brennan C  14 Berkeley Aquatic-NJ  4:51.28    4:54.02          1  
                  29.97     1:05.09 (35.12)     1:43.02 (37.93)     2:21.53 (38.51)
        3:03.26 (41.73)     3:46.30 (43.04)     4:20.40 (34.10)     4:54.02 (33.62)
C - Final
 17 Carr, Ethan H       16 Emmaus Aquatic C-MA  4:51.92    4:47.91        
                  29.32     1:03.65 (34.33)     1:41.02 (37.37)     2:17.65 (36.63)
        3:00.18 (42.53)     3:42.38 (42.20)     4:16.28 (33.90)     4:47.91 (31.63)
 18 Flynn, Kevin R      16 Berkeley Aquatic-NJ  4:52.56    4:50.21        
                  29.98     1:04.17 (34.19)     1:41.73 (37.56)     2:18.22 (36.49)
        3:01.93 (43.71)     3:46.20 (44.27)     4:18.47 (32.27)     4:50.21 (31.74)
 19 Bravo, David D      17 Badger Swim Club-MR  4:54.13    4:54.22        
                  30.44     1:05.69 (35.25)     1:43.58 (37.89)     2:20.68 (37.10)
        3:04.03 (43.35)     3:47.90 (43.87)     4:21.68 (33.78)     4:54.22 (32.54)
 20 Zayit, Orry M       15 Long Island Aqua-MR  4:54.66    4:55.13        
                  31.15     1:06.54 (35.39)     1:45.60 (39.06)     2:24.82 (39.22)
        3:07.02 (42.20)     3:49.25 (42.23)     4:23.03 (33.78)     4:55.13 (32.10)
 21 Mazur, Daniel J     22 Team Pittsburgh-AM   4:56.82    4:55.63        
                  29.97     1:05.04 (35.07)     1:45.46 (40.42)     2:25.66 (40.20)
        3:07.00 (41.34)     3:48.44 (41.44)     4:23.27 (34.83)     4:55.63 (32.36)
 22 Sourial, Anthony K  18 Long Island Expr-MR  4:55.40    4:56.98        
                  30.04     1:06.28 (36.24)     1:45.73 (39.45)     2:26.03 (40.30)
        3:06.62 (40.59)     3:49.53 (42.91)     4:23.37 (33.84)     4:56.98 (33.61)
 23 Zuric, Luka D       15 Three Village Sw-MR  4:51.68    5:01.19        
                  30.87     1:07.00 (36.13)     1:46.85 (39.85)     2:23.76 (36.91)
        3:08.86 (45.10)     3:53.65 (44.79)     4:27.63 (33.98)     5:01.19 (33.56)
 -- Maurer, Michael O   15 Star Swimming-NI     4:54.48         DQ        
                  29.38     1:03.80 (34.42)     1:41.77 (37.97)     2:18.44 (36.67)
        3:01.92 (43.48)     3:46.40 (44.48)     4:18.85 (32.45)          DQ (31.27)
D - Final
 25 Wang, Brandon       17 Cougar Aquatic T-NJ  4:58.90    4:54.34        
                  30.21     1:05.64 (35.43)     1:42.53 (36.89)     2:20.38 (37.85)
        3:03.76 (43.38)     3:47.78 (44.02)     4:22.20 (34.42)     4:54.34 (32.14)
 26 Sausto, Daniel J    16 Albany Starfish-AD   4:57.99    4:55.22        
                  30.85     1:06.03 (35.18)     1:43.94 (37.91)     2:21.11 (37.17)
        3:06.08 (44.97)     3:50.00 (43.92)     4:23.94 (33.94)     4:55.22 (31.28)
 27 Doyle, Connor H     15 Delmar Dolfins-AD    4:57.38    4:57.06        
                  32.76     1:09.23 (36.47)     1:46.54 (37.31)     2:21.71 (35.17)
        3:04.76 (43.05)     3:47.74 (42.98)     4:23.01 (35.27)     4:57.06 (34.05)
 28 Stadel, Riley E     18 Lancaster Aquati-MA  5:03.59    4:58.10        
                  28.68     1:03.52 (34.84)     1:43.31 (39.79)     2:23.79 (40.48)
        3:05.24 (41.45)     3:49.18 (43.94)     4:23.54 (34.36)     4:58.10 (34.56)
 29 Byman, Sean J       15 Phoenix Aquatic-MR   5:02.74    5:01.70        
                  31.29     1:08.21 (36.92)     1:47.61 (39.40)     2:27.48 (39.87)
        3:10.45 (42.97)     3:55.01 (44.56)     4:28.63 (33.62)     5:01.70 (33.07)
 30 Barry, Kyle         16 Team Suffolk-MR      5:06.01    5:02.04        
                  30.18     1:05.96 (35.78)     1:43.76 (37.80)     2:21.47 (37.71)
        3:07.67 (46.20)     3:53.43 (45.76)     4:27.70 (34.27)     5:02.04 (34.34)
 31 Farmer, Noah J      17 Clinton Cudas-AD     5:08.15    5:03.61        
                  31.35     1:10.18 (38.83)     1:50.51 (40.33)     2:29.32 (38.81)
        3:10.73 (41.41)     3:52.70 (41.97)     4:29.25 (36.55)     5:03.61 (34.36)
 32 Parker, Joshua C    17 Berkeley Aquatic-NJ  5:02.82    5:04.41        
                  30.97     1:07.65 (36.68)     1:47.44 (39.79)     2:28.27 (40.83)
        3:12.02 (43.75)     3:56.43 (44.41)     4:30.32 (33.89)     5:04.41 (34.09)
 
Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:27.49  OLYM
              4:27.99  SR.N
              4:33.89  JR.N
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Park, Alex                16 Team Suffolk-MR      4:34.71    4:36.91 q      
                  28.35     1:00.98 (32.63)     1:36.39 (35.41)     2:10.28 (33.89)
        2:50.96 (40.68)     3:31.70 (40.74)     4:04.44 (32.74)     4:36.91 (32.47)
  2 Balbo, Chris M            17 Cougar Aquatic T-NJ  4:32.82    4:37.09 q      
                  29.13     1:02.06 (32.93)     1:38.78 (36.72)     2:14.30 (35.52)
        2:53.77 (39.47)     3:33.48 (39.71)     4:05.85 (32.37)     4:37.09 (31.24)
  3 Doyle, Connor P           16 Eastern Express-NJ   4:38.65    4:38.87 q      
                  29.68     1:02.98 (33.30)     1:38.31 (35.33)     2:13.59 (35.28)
        2:54.00 (40.41)     3:35.04 (41.04)     4:07.70 (32.66)     4:38.87 (31.17)
  4 Marski, Timothy J         14 Long Island Aqua-MR  4:44.64    4:41.44 q      
                  29.53     1:02.58 (33.05)     1:40.89 (38.31)     2:18.22 (37.33)
        2:57.91 (39.69)     3:38.17 (40.26)     4:10.13 (31.96)     4:41.44 (31.31)
  5 Caffee, William R         20 UBST-NI              3:55.55Y   4:44.03 q      
                  28.85     1:02.32 (33.47)     1:41.00 (38.68)     2:17.98 (36.98)
        2:56.54 (38.56)     3:36.58 (40.04)     4:10.98 (34.40)     4:44.03 (33.05)
  6 Markley, Arthur M         16 Lancaster Aquati-MA  4:50.26    4:44.05 q      
                  28.44     1:00.66 (32.22)     1:37.58 (36.92)     2:14.70 (37.12)
        2:58.28 (43.58)     3:42.82 (44.54)     4:13.62 (30.80)     4:44.05 (30.43)
  7 Hurley, John R            16 Long Island Expr-MR  4:41.74    4:44.42 q      
                  30.11     1:04.41 (34.30)     1:43.05 (38.64)     2:20.98 (37.93)
        2:58.73 (37.75)     3:38.50 (39.77)     4:11.94 (33.44)     4:44.42 (32.48)
  8 Huang, James J            16 una Bears-CT         4:41.20    4:45.08 q      
                  29.21     1:02.48 (33.27)     1:39.31 (36.83)     2:14.35 (35.04)
        2:57.51 (43.16)     3:39.86 (42.35)     4:14.62 (34.76)     4:45.08 (30.46)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stauffer, John W          16 Eastern Express-NJ   4:48.27    4:46.10 q      
                  30.41     1:05.69 (35.28)     1:41.30 (35.61)     2:17.13 (35.83)
        2:58.64 (41.51)     3:41.36 (42.72)     4:14.56 (33.20)     4:46.10 (31.54)
 10 Andre, Jean-baptiste      17 Berkeley Aquatic-NJ  4:48.70    4:46.34 q      
                  29.44     1:02.84 (33.40)     1:41.41 (38.57)     2:18.09 (36.68)
        2:59.09 (41.00)     3:42.27 (43.18)     4:14.86 (32.59)     4:46.34 (31.48)
 11 Tack, Ethan M             15 Team Suffolk-MR      4:49.60    4:47.05 q      
                  29.29     1:03.83 (34.54)     1:39.31 (35.48)     2:15.36 (36.05)
        2:56.86 (41.50)     3:41.15 (44.29)     4:13.56 (32.41)     4:47.05 (33.49)
 12 Gregorace, Michael J      15 Long Island Aqua-MR  4:48.15    4:47.86 q      
                  30.74     1:06.99 (36.25)     1:42.97 (35.98)     2:19.68 (36.71)
        3:00.08 (40.40)     3:41.71 (41.63)     4:14.75 (33.04)     4:47.86 (33.11)
 13 Kostelnik, Justin M       20 Unattached-AM        4:48.76    4:48.73 q      
                  27.70     1:00.35 (32.65)     1:37.28 (36.93)     2:14.22 (36.94)
        2:57.02 (42.80)     3:41.51 (44.49)     4:15.51 (34.00)     4:48.73 (33.22)
 14 Louser, Jason C           14 Three Village Sw-MR  4:16.52Y   4:49.99 q      
                  29.81     1:05.55 (35.74)     1:43.96 (38.41)     2:22.64 (38.68)
        3:02.94 (40.30)     3:44.29 (41.35)     4:18.10 (33.81)     4:49.99 (31.89)
 15 Knabb, Oliver P           19 Lancaster Aquati-MA  4:11.90Y   4:50.30 q      
                  30.14     1:05.07 (34.93)     1:46.44 (41.37)     2:26.37 (39.93)
        3:06.28 (39.91)     3:45.24 (38.96)     4:20.30 (35.06)     4:50.30 (30.00)
 16 Skrzypczak, Jakub         22 Mount Lebanon Aq-AM  4:46.39    4:50.75 q      
                  29.25     1:04.01 (34.76)     1:41.52 (37.51)     2:18.08 (36.56)
        3:00.76 (42.68)     3:43.04 (42.28)     4:18.09 (35.05)     4:50.75 (32.66)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hammond, Brennan C        14 Berkeley Aquatic-NJ  4:12.32Y   4:51.28 q      
                  31.09     1:04.83 (33.74)     1:43.04 (38.21)     2:20.31 (37.27)
        3:02.34 (42.03)     3:44.37 (42.03)     4:18.74 (34.37)     4:51.28 (32.54)
 18 Rattray, Andrew A         15 Berkeley Aquatic-NJ  4:50.20    4:51.52 q      
                  30.32     1:04.90 (34.58)     1:43.41 (38.51)     2:21.24 (37.83)
        3:02.38 (41.14)     3:45.05 (42.67)     4:18.61 (33.56)     4:51.52 (32.91)
 19 Zuric, Luka D             15 Three Village Sw-MR  4:14.16Y   4:51.68 q      
                  30.18     1:04.36 (34.18)     1:42.79 (38.43)     2:19.30 (36.51)
        3:03.89 (44.59)     3:47.41 (43.52)     4:20.23 (32.82)     4:51.68 (31.45)
 20 Carr, Ethan H             16 Emmaus Aquatic C-MA  4:08.70Y   4:51.92 q      
                  29.87     1:04.61 (34.74)     1:41.67 (37.06)     2:17.93 (36.26)
        3:02.36 (44.43)     3:45.31 (42.95)     4:18.53 (33.22)     4:51.92 (33.39)
 21 Flynn, Kevin R            16 Berkeley Aquatic-NJ  4:50.51    4:52.56 q      
                  29.64     1:03.82 (34.18)     1:41.39 (37.57)     2:19.28 (37.89)
        3:02.13 (42.85)     3:46.92 (44.79)     4:19.53 (32.61)     4:52.56 (33.03)
 22 Bravo, David D            17 Badger Swim Club-MR  4:12.77Y   4:54.13 q      
                  30.83     1:06.03 (35.20)     1:43.52 (37.49)     2:19.83 (36.31)
        3:04.20 (44.37)     3:47.77 (43.57)     4:22.01 (34.24)     4:54.13 (32.12)
 23 Maurer, Michael O         15 Star Swimming-NI     4:19.14Y   4:54.48 q      
                  30.60     1:06.10 (35.50)     1:42.94 (36.84)     2:20.43 (37.49)
        3:04.34 (43.91)     3:49.92 (45.58)     4:22.64 (32.72)     4:54.48 (31.84)
 24 Lubinski, Jacob A         16 Eastern Express-NJ   4:50.52    4:54.57 q      
                  28.36     1:02.07 (33.71)     1:41.06 (38.99)     2:18.95 (37.89)
        3:03.34 (44.39)     3:47.84 (44.50)     4:22.37 (34.53)     4:54.57 (32.20)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Zayit, Orry M             15 Long Island Aqua-MR  4:20.18Y   4:54.66 q      
                  31.42     1:08.58 (37.16)     1:46.84 (38.26)     2:25.94 (39.10)
        3:07.32 (41.38)     3:50.06 (42.74)     4:23.02 (32.96)     4:54.66 (31.64)
 26 Sourial, Anthony K        18 Long Island Expr-MR  4:53.58    4:55.40 q      
                  30.04     1:06.70 (36.66)     1:46.23 (39.53)     2:25.63 (39.40)
        3:06.37 (40.74)     3:49.14 (42.77)     4:22.67 (33.53)     4:55.40 (32.73)
 27 Mazur, Daniel J           22 Team Pittsburgh-AM   4:10.73Y   4:56.82 q      
                  30.35     1:05.74 (35.39)                                        
            3:05.81 ( )     3:47.78 (41.97)     4:23.14 (35.36)     4:56.82 (33.68)
 28 Doyle, Connor H           15 Delmar Dolfins-AD    4:16.40Y   4:57.38 q      
                  32.50     1:09.65 (37.15)     1:46.78 (37.13)     2:22.88 (36.10)
        3:05.10 (42.22)     3:48.27 (43.17)     4:22.77 (34.50)     4:57.38 (34.61)
 29 Sausto, Daniel J          16 Albany Starfish-AD   4:54.68    4:57.99 q      
                  32.18     1:08.87 (36.69)     1:46.71 (37.84)     2:23.41 (36.70)
        3:08.74 (45.33)     3:53.47 (44.73)     4:25.59 (32.12)     4:57.99 (32.40)
 30 Wang, Brandon             17 Cougar Aquatic T-NJ  4:13.21Y   4:58.90 q      
                  30.96     1:07.03 (36.07)     1:45.49 (38.46)     2:23.75 (38.26)
        3:06.96 (43.21)     3:50.99 (44.03)     4:25.54 (34.55)     4:58.90 (33.36)
 31 Byman, Sean J             15 Phoenix Aquatic-MR   4:18.07Y   5:02.74 q      
                  31.27     1:07.07 (35.80)     1:47.00 (39.93)     2:25.81 (38.81)
        3:10.66 (44.85)     3:55.78 (45.12)     4:29.80 (34.02)     5:02.74 (32.94)
 32 Parker, Joshua C          17 Berkeley Aquatic-NJ  4:50.94    5:02.82 q      
                  30.72     1:05.92 (35.20)     1:47.39 (41.47)     2:26.72 (39.33)
        3:11.30 (44.58)     3:54.83 (43.53)     4:29.39 (34.56)     5:02.82 (33.43)
-------------------------------------------------------------------------
 33 Greenblatt, Mason A       15 The Fish-PV          4:54.22    5:03.58        
                  29.99     1:03.89 (33.90)     1:42.74 (38.85)     2:20.11 (37.37)
        3:03.11 (43.00)     3:47.82 (44.71)     4:27.01 (39.19)     5:03.58 (36.57)
 34 Stadel, Riley E           18 Lancaster Aquati-MA  4:11.08Y   5:03.59        
                  30.93     1:08.71 (37.78)     1:49.02 (40.31)     2:29.52 (40.50)
        3:11.78 (42.26)     3:55.44 (43.66)     4:29.89 (34.45)     5:03.59 (33.70)
-------------------------------------------------------------------------
 35 Barry, Kyle               16 Team Suffolk-MR      4:09.57Y   5:06.01        
                  30.62     1:07.14 (36.52)     1:46.27 (39.13)     2:24.78 (38.51)
        3:10.16 (45.38)     3:57.53 (47.37)     4:31.63 (34.10)     5:06.01 (34.38)
 36 Farmer, Noah J            17 Clinton Cudas-AD     4:19.75Y   5:08.15        
                  32.18     1:11.16 (38.98)     1:52.14 (40.98)     2:30.96 (38.82)
        3:12.78 (41.82)     3:56.06 (43.28)     4:32.88 (36.82)     5:08.15 (35.27)
 37 Stelmack, John E          20 Fairport Area Sw-NI  4:15.01Y   5:14.10        
                  31.69     1:09.99 (38.30)     1:49.83 (39.84)     2:29.59 (39.76)
        3:13.67 (44.08)     3:59.83 (46.16)     4:37.49 (37.66)     5:14.10 (36.61)
 -- Chernysh, Alexander A     15 Charter Oak Aqua-CT  4:18.97Y        DQ        
                  33.44     1:12.10 (38.66)     1:47.97 (35.87)     2:23.78 (35.81)
        3:08.79 (45.01)     3:54.42 (45.63)     4:30.01 (35.59)          DQ (34.24)
 -- Bornstein, Andrew J       15 Ridgefield Aquat-CT  4:47.23        DFS        
 
Boys 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh Aquatics-AM  'A'            1:37.01    1:34.02         40  
     1) Sweeney, David M 21             2) Larson, Gabriel S 20           
     3) Rice, Mackenzie R 21            4) Calegan, Haden L 20            
                  23.64       46.90 (23.26)     1:10.75 (23.85)     1:34.02 (23.27)
  2 Eastern Express Swim Team-NJ  'A'           1:41.18    1:39.01         34  
     1) Donnelly, Jack T 16             2) Johnson, Sean M 22             
     3) McIntyre, Jack M 17             4) Doyle, Connor P 16             
                  25.66       49.81 (24.15)     1:14.91 (25.10)     1:39.01 (24.10)
  3 Star Swimming-NI  'A'                       1:45.03    1:39.63         32  
     1) Duszynski, Andrew M 21          2) Konik, Justin R 14             
     3) Maurer, Michael O 15            4) McLaughlin, Declan T 20        
                  25.24       51.08 (25.84)     1:16.16 (25.08)     1:39.63 (23.47)
  4 Long Island Express-MR  'A'                 1:27.33Y   1:40.15         30  
     1) Eng, William A 15               2) Cassell, Gunther A 18          
     3) Meyers, Tyler 16                4) Lozano, Joseph 19              
                  25.34       50.45 (25.11)     1:15.39 (24.94)     1:40.15 (24.76)
  5 Town of Tonawanda Titans Swim-NI  'A'       1:42.32    1:40.29         28  
     1) Collins, Allan J 18             2) Sawyer, Samuel Q 17            
     3) Griffin, Kyle R 18              4) Marsh, Matthew C 17            
                  25.07       52.01 (26.94)     1:16.38 (24.37)     1:40.29 (23.91)
  6 Adirondack Bluefins Swim Club-AD  'A'       1:44.05    1:40.39         26  
     1) Maggs, Tim J 15                 2) Board, Ryan J 15               
     3) Picozzi, Liam H 15              4) McNair, Rett C 19              
                  25.62       50.81 (25.19)     1:16.44 (25.63)     1:40.39 (23.95)
  7 Team Suffolk-MR  'A'                        1:44.46    1:40.40         24  
     1) Cono, Benjamin J 18             2) Park, Alex 16                  
     3) Chan, Dylan 15                  4) Zitelny, Tamir 17              
                  25.16       49.59 (24.43)     1:34.95 (45.36)      1:40.40 (5.45)
  8 Team Pittsburgh Aquatics-AM  'B'            1:41.72    1:40.53         22  
     1) McCarthy, Andrew C 21           2) Gray, Spencer L 19             
     3) Tovey, Jacob J 20               4) Mazur, Daniel J 22             
                  24.68       49.57 (24.89)     1:14.88 (25.31)     1:40.53 (25.65)
  9 Mount Lebanon Aqua Club-AM  'A'             1:26.10Y   1:41.37         18  
     1) Kish, Jackson A 17              2) Bumgarner, Jake C 17           
     3) Nincke, Griffin B 18            4) Stoddard, David C 18           
                  24.81       50.16 (25.35)     1:15.69 (25.53)     1:41.37 (25.68)
 10 Eastern Express Swim Team-NJ  'B'           1:44.74    1:42.03         14  
     1) Lubinski, Jacob A 16            2) Lessiohadi, Jonathan J 15      
     3) O'Brien, Michael J 20           4) Shmurak, Allen J 17            
                  25.44       51.34 (25.90)     1:16.68 (25.34)     1:42.03 (25.35)
 11 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                 1:44.63    1:42.16         12  
     1) Champagne, Patrick H 19         2) Kreider, Joshua D 19           
     3) Carr, Ethan H 16                4) Schlechter, Thomas E 17        
                  25.79       50.53 (24.74)     1:16.09 (25.56)     1:42.16 (26.07)
 12 Lancaster Aquatic Club-MA  'A'              1:41.42    1:42.18         10  
     1) Stadel, Riley E 18              2) Elzer, Nathan T 16             
     3) Knabb, Oliver P 19              4) Anderson, Colin J 16           
                  26.33       51.86 (25.53)     1:17.55 (25.69)     1:42.18 (24.63)
 13 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'               1:44.72    1:42.51          8  
     1) Rattray, Cameron J 22           2) Parker, Joshua C 17            
     3) Koziol, Brendan A 17            4) Flynn, Kevin R 16              
                  25.96       51.71 (25.75)     1:17.43 (25.72)     1:42.51 (25.08)
 14 Laguardia Aquatic Club-MR  'A'              1:41.06    1:43.02          6  
     1) Zhang, Evan 15                  2) Townsend, Delano R 16          
     3) Mullin, Connor J 16             4) Ho, Timothy 16                 
                  25.84       51.44 (25.60)     1:17.37 (25.93)     1:43.02 (25.65)
 15 Team Suffolk-MR  'B'                        1:31.92Y   1:43.45          4  
     1) Rutigliano, Conor M 16          2) Scott, Thomas H 20             
     3) Tack, Ethan M 15                4) Lee, Daniel 16                 
                  26.03       51.53 (25.50)     1:18.19 (26.66)     1:43.45 (25.26)
 16 Phoenix Aquatic Club-MR  'A'                1:44.10    1:44.00          2  
     1) Kim, Harris 18                  2) O'Connor, Elias G 17           
     3) Wong, Phillip 16                4) Byman, Sean J 15               
                  25.73       51.53 (25.80)     1:17.95 (26.42)     1:44.00 (26.05)
 17 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                 1:42.98    1:45.86        
     1) Balbo, Chris M 17               2) Wang, Brandon 17               
     3) Antiles, Michael E 16           4) Lehman, Nicholas R 16          
                  25.85       52.72 (26.87)     1:17.42 (24.70)     1:45.86 (28.44)
 18 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             1:44.53    1:46.20        
     1) Kelemen, Andrew L 15            2) Snyder, Theodore A 18          
     3) Stelmack, John E 20             4) Roney, Dylan J 17              
                  26.42       52.74 (26.32)     1:19.85 (27.11)     1:46.20 (26.35)
 19 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:27.35Y   1:46.24        
     1) Stange, Andrew R 16             2) Kaplan, Ryan J 15              
     3) Zuric, Luka D 15                4) O'Shea, Christopher M 16       
                  26.34       54.08 (27.74)     1:19.57 (25.49)     1:46.24 (26.67)
 20 Badger Swim Club,Inc.-MR  'A'               1:29.88Y   1:47.05        
     1) Simone, James S 16              2) Eid, Christian J 16            
     3) Bravo, David D 17               4) Loveless, John J 15            
                  26.69       53.70 (27.01)     1:20.42 (26.72)     1:47.05 (26.63)
 21 Star Swimming-NI  'B'                       1:45.17    1:47.55        
     1) Le, Michael T 20                2) Hughes, John A 20              
     3) Blake, Joshua C 16              4) McLaughlin, Riley T 16         
                  26.75       54.76 (28.01)     1:21.59 (26.83)     1:47.55 (25.96)
 
Boys 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
              3:29.29  SR.N
              3:34.89  JR.N
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh Aquatics-AM  'A'            3:31.62    3:28.96 SR.N    40  
     1) Sweeney, David M 21             2) Larson, Gabriel S 20           
     3) McCarthy, Andrew C 21           4) Calegan, Haden L 20            
                  24.50       51.37 (51.37)     1:15.91 (24.54)     1:43.69 (52.32)
        2:09.06 (25.37)     2:36.91 (53.22)     3:01.76 (24.85)     3:28.96 (52.05)
  2 Eastern Express Swim Team-NJ  'A'           3:38.16    3:36.04         34  
     1) Doyle, Connor P 16              2) Lubinski, Jacob A 16           
     3) McIntyre, Jack M 17             4) Johnson, Sean M 22             
                  26.24       54.32 (54.32)     1:20.73 (26.41)     1:49.30 (54.98)
        2:14.83 (25.53)     2:42.11 (52.81)     3:07.45 (25.34)     3:36.04 (53.93)
  3 Adirondack Bluefins Swim Club-AD  'A'       3:46.05    3:41.09         32  
     1) Maggs, Tim J 15                 2) Picozzi, Liam H 15             
     3) Board, Ryan J 15                4) McNair, Rett C 19              
                  26.49       55.82 (55.82)     1:21.69 (25.87)     1:51.28 (55.46)
        2:18.30 (27.02)     2:48.35 (57.07)     3:13.45 (25.10)     3:41.09 (52.74)
  4 Long Island Express-MR  'A'                 3:44.93    3:41.66         30  
     1) Meyers, Tyler 16                2) Eng, William A 15              
     3) Sourial, Anthony K 18           4) Lozano, Joseph 19              
                  26.38       55.21 (55.21)     1:21.99 (26.78)     1:50.70 (55.49)
        2:17.82 (27.12)     2:47.76 (57.06)     3:13.26 (25.50)     3:41.66 (53.90)
  5 Star Swimming-NI  'A'                       3:44.36    3:41.83         28  
     1) McLaughlin, Declan T 20         2) Konik, Justin R 14             
     3) Hughes, John A 20               4) Maurer, Michael O 15           
                  25.50       53.95 (53.95)     1:20.97 (27.02)     1:49.26 (55.31)
                            2:45.62 (56.36)     3:12.60 (26.98)     3:41.83 (56.21)
  6 Lancaster Aquatic Club-MA  'A'              3:40.22    3:42.85         26  
     1) Markley, Arthur M 16            2) Elzer, Nathan T 16             
     3) Stadel, Riley E 18              4) Anderson, Colin J 16           
                  26.46       54.72 (54.72)     1:20.93 (26.21)     1:50.78 (56.06)
        2:17.78 (27.00)     2:48.32 (57.54)     3:13.98 (25.66)     3:42.85 (54.53)
  7 Team Pittsburgh Aquatics-AM  'B'            3:37.81    3:42.93         24  
     1) Kampfe, Bryce A 21              2) Tovey, Jacob J 20              
     3) Gray, Spencer L 19              4) Mazur, Daniel J 22             
                  26.17       54.12 (54.12)     1:21.08 (26.96)     1:51.31 (57.19)
        2:16.54 (25.23)     2:44.43 (53.12)     3:12.42 (27.99)     3:42.93 (58.50)
  8 Team Suffolk-MR  'A'                        3:48.24    3:43.45         22  
     1) Chan, Dylan 15                  2) Cono, Benjamin J 18            
     3) Scott, Thomas H 20              4) Park, Alex 16                  
                  27.38       56.75 (56.75)     1:23.89 (27.14)     1:53.09 (56.34)
        2:19.52 (26.43)     2:48.65 (55.56)     3:14.50 (25.85)     3:43.45 (54.80)
  9 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'               3:42.59    3:44.25         18  
     1) Koziol, Brendan A 17            2) Rattray, Cameron J 22          
     3) Flynn, Kevin R 16               4) Parker, Joshua C 17            
                  26.71       56.35 (56.35)     1:21.98 (25.63)     1:51.14 (54.79)
        2:18.02 (26.88)     2:47.61 (56.47)     3:14.86 (27.25)     3:44.25 (56.64)
 10 Laguardia Aquatic Club-MR  'A'              3:48.05    3:45.39         14  
     1) Ho, Timothy 16                  2) Zhang, Evan 15                 
     3) Townsend, Delano R 16           4) Mullin, Connor J 16            
                  27.20       56.13 (56.13)     1:23.22 (27.09)     1:52.73 (56.60)
        2:19.87 (27.14)     2:49.99 (57.26)     3:15.66 (25.67)     3:45.39 (55.40)
 11 Eastern Express Swim Team-NJ  'B'           3:46.23    3:45.65         12  
     1) Shmurak, Allen J 17             2) Lessiohadi, Jonathan J 15      
     3) Keane, James A 16               4) O'Brien, Michael J 20          
                  26.47       55.55 (55.55)                         1:14.82 (19.27)
      2:19.98 (1:05.16)   2:49.68 (1:34.86)     3:16.07 (26.39)     3:45.65 (55.97)
 12 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             3:47.96    3:45.89         10  
     1) Doser, Jeffrey W 19             2) Kelemen, Andrew L 15           
     3) Cole, Jacob W 19                4) Roney, Dylan J 17              
                  26.33       54.42 (54.42)     1:21.43 (27.01)     1:51.81 (57.39)
        2:18.42 (26.61)     2:48.81 (57.00)     3:15.97 (27.16)     3:45.89 (57.08)
 13 Mount Lebanon Aqua Club-AM  'A'             3:41.98    3:48.52          8  
     1) Bumgarner, Jake C 17            2) Kish, Jackson A 17             
     3) Nincke, Griffin B 18            4) Stoddard, David C 18           
                  26.58       57.49 (57.49)     1:22.84 (25.35)     1:53.38 (55.89)
        2:20.12 (26.74)     2:50.60 (57.22)     3:17.08 (26.48)     3:48.52 (57.92)
 14 Phoenix Aquatic Club-MR  'A'                3:33.86    3:49.04          6  
     1) Kim, Harris 18                  2) Wong, Phillip 16               
     3) O'Connor, Elias G 17            4) Byman, Sean J 15               
                  26.50       56.49 (56.49)     1:24.21 (27.72)     1:54.56 (58.07)
        2:21.36 (26.80)     2:51.56 (57.00)     3:18.79 (27.23)     3:49.04 (57.48)
 15 Three Village Swim Club-MR  'A'             3:43.96    3:49.84          4  
     1) Zuric, Luka D 15                2) Kaplan, Ryan J 15              
     3) Stange, Andrew R 16             4) O'Shea, Christopher M 16       
                  28.07       58.50 (58.50)                         1:17.21 (18.71)
      2:24.27 (1:07.06)   2:53.76 (1:36.55)     3:20.51 (26.75)     3:49.84 (56.08)
 16 Badger Swim Club,Inc.-MR  'A'               3:40.14    3:50.32          2  
     1) Simone, James S 16              2) Powers, William P 16           
     3) Bravo, David D 17               4) Loveless, John J 15            
                  27.77       57.81 (57.81)     1:24.77 (26.96)     1:55.80 (57.99)
        2:23.19 (27.39)     2:53.04 (57.24)     3:20.11 (27.07)     3:50.32 (57.28)
 17 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                 3:45.48    3:53.11        
     1) Wang, Brandon 17                2) Lehman, Nicholas R 16          
     3) Wang, Alex 15                   4) Balbo, Chris M 17              
                  28.42       58.85 (58.85)     1:26.23 (27.38)     1:56.26 (57.41)
        2:24.30 (28.04)     2:55.44 (59.18)     3:22.72 (27.28)     3:53.11 (57.67)
 18 Star Swimming-NI  'B'                       3:47.32    3:57.29        
     1) Le, Michael T 20                2) McLaughlin, Riley T 16         
     3) Blake, Joseph C 13              4) Strittmatter, Xavier A 18      
                  27.79       59.66 (59.66)     1:27.11 (27.45)     1:58.35 (58.69)
        2:26.22 (27.87)     2:57.83 (59.48)     3:26.13 (28.30)     3:57.29 (59.46)
 
Boys 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
              7:42.79  SR.N
              7:47.69  JR.N
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eastern Express Swim Team-NJ  'A'           7:59.34    7:48.67         40  
     1) Doyle, Connor P 16              2) Johnson, Sean M 22             
     3) McIntyre, Jack M 17             4) Lubinski, Jacob A 16           
                  27.22       57.02 (57.02)   1:27.77 (1:27.77)   1:57.11 (1:57.11)
        2:23.84 (26.73)     2:53.82 (56.71)   3:25.43 (1:28.32)   3:57.10 (1:59.99)
        4:23.31 (26.21)     4:52.27 (55.17)   5:21.49 (1:24.39)   5:49.98 (1:52.88)
        6:16.96 (26.98)     6:46.85 (56.87)   7:17.99 (1:28.01)   7:48.67 (1:58.69)
  2 Team Pittsburgh Aquatics-AM  'A'            7:45.32    7:54.69         34  
     1) Sweeney, David M 21             2) Gray, Spencer L 19             
     3) McCarthy, Andrew C 21           4) Calegan, Haden L 20            
                  26.62       56.56 (56.56)   1:27.91 (1:27.91)   1:58.77 (1:58.77)
        2:25.60 (26.83)     2:54.79 (56.02)   3:25.34 (1:26.57)   3:55.16 (1:56.39)
        4:21.92 (26.76)     4:51.77 (56.61)   5:24.10 (1:28.94)   5:55.88 (2:00.72)
        6:22.21 (26.33)     6:52.06 (56.18)   7:23.37 (1:27.49)   7:54.69 (1:58.81)
  3 Team Pittsburgh Aquatics-AM  'B'            7:59.80    8:04.67         32  
     1) Larson, Gabriel S 20            2) Kampfe, Bryce A 21             
     3) Tovey, Jacob J 20               4) Tankle, Matthew G 21           
                  26.89       56.90 (56.90)   1:28.23 (1:28.23)   1:59.28 (1:59.28)
        2:26.44 (27.16)     2:56.67 (57.39)   3:29.02 (1:29.74)   4:00.66 (2:01.38)
        4:29.32 (28.66)   5:00.66 (1:00.00)   5:33.57 (1:32.91)   6:04.27 (2:03.61)
        6:31.70 (27.43)     7:02.19 (57.92)   7:34.46 (1:30.19)   8:04.67 (2:00.40)
  4 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                 8:08.78    8:04.79         30  
     1) Champagne, Patrick H 19         2) Carr, Ethan H 16               
     3) Schlechter, Thomas E 17         4) Kreider, Joshua D 19           
                  27.49       57.45 (57.45)   1:28.27 (1:28.27)   1:59.59 (1:59.59)
        2:26.92 (27.33)     2:59.29 (59.70)   3:31.09 (1:31.50)   4:03.74 (2:04.15)
        4:31.90 (28.16)     5:03.55 (59.81)   5:35.01 (1:31.27)   6:06.43 (2:02.69)
        6:33.17 (26.74)     7:04.16 (57.73)   7:35.13 (1:28.70)   8:04.79 (1:58.36)
  5 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'               8:10.37    8:10.33         28  
     1) Flynn, Kevin R 16               2) Rattray, Cameron J 22          
     3) Koziol, Brendan A 17            4) Parker, Joshua C 17            
                  28.52       59.74 (59.74)   1:31.00 (1:31.00)   2:01.79 (2:01.79)
        2:28.29 (26.50)     2:58.10 (56.31)   3:29.07 (1:27.28)   4:00.56 (1:58.77)
        4:28.69 (28.13)   5:00.64 (1:00.08)   5:33.38 (1:32.82)   6:05.60 (2:05.04)
        6:33.55 (27.95)     7:05.31 (59.71)   7:38.17 (1:32.57)   8:10.33 (2:04.73)
  6 Long Island Express-MR  'A'                 7:04.96Y   8:12.51         26  
     1) Lozano, Joseph 19               2) Sourial, Anthony K 18          
     3) Wilson, Patrick R 15            4) Ortof, Harry C 16              
                  27.36       57.45 (57.45)   1:28.54 (1:28.54)   1:59.58 (1:59.58)
        2:27.30 (27.72)     2:58.54 (58.96)   3:30.31 (1:30.73)   4:01.79 (2:02.21)
        4:29.51 (27.72)     5:01.75 (59.96)   5:35.53 (1:33.74)   6:08.26 (2:06.47)
        6:36.11 (27.85)     7:07.93 (59.67)   7:40.09 (1:31.83)   8:12.51 (2:04.25)
  7 Three Village Swim Club-MR  'A'             7:02.11Y   8:19.82         24  
     1) Stange, Andrew R 16             2) Kaplan, Ryan J 15              
     3) Zuric, Luka D 15                4) Louser, Jason C 14             
                  28.70   1:00.29 (1:00.29)   1:30.67 (1:30.67)   2:01.51 (2:01.51)
        2:30.47 (28.96)   3:02.53 (1:01.02)   3:35.77 (1:34.26)   4:08.07 (2:06.56)
        4:36.09 (28.02)   5:08.35 (1:00.28)   5:42.36 (1:34.29)   6:14.94 (2:06.87)
        6:42.88 (27.94)     7:14.64 (59.70)   7:47.98 (1:33.04)   8:19.82 (2:04.88)
  8 Star Swimming-NI  'B'                       7:21.68Y   8:23.58         22  
     1) Strittmatter, Xavier A 18       2) Maurer, Michael O 15           
     3) Blake, Joshua C 16              4) Berg, Michael J 20             
                  29.31   1:01.43 (1:01.43)   1:33.98 (1:33.98)   2:05.91 (2:05.91)
                          3:06.63 (1:00.72)   3:39.34 (1:33.43)   4:11.15 (2:05.24)
        4:40.31 (29.16)   5:13.93 (1:02.78)   5:46.08 (1:34.93)   6:18.51 (2:07.36)
        6:47.21 (28.70)   7:18.67 (1:00.16)   7:51.57 (1:33.06)   8:23.58 (2:05.07)
  9 Eastern Express Swim Team-NJ  'B'           8:13.71    8:24.10         18  
     1) Keane, James A 16               2) Shmurak, Allen J 17            
     3) Stauffer, John W 16             4) Lessiohadi, Jonathan J 15      
                  50.01       59.88 (59.88)   1:31.59 (1:31.59)   2:03.45 (2:03.45)
        2:30.97 (27.52)     3:02.45 (59.00)   3:36.34 (1:32.89)   4:09.72 (2:06.27)
        4:37.26 (27.54)     5:08.79 (59.07)   5:41.51 (1:31.79)   6:13.94 (2:04.22)
        6:43.61 (29.67)   7:16.83 (1:02.89)   7:50.14 (1:36.20)   8:24.10 (2:10.16)
 10 Star Swimming-NI  'A'                       7:16.08Y   8:24.71         14  
     1) Hughes, John A 20               2) Strittmatter, Maximilian K 16  
     3) McLaughlin, Riley T 16          4) Konik, Justin R 14             
                  28.42   1:00.98 (1:00.98)   1:33.89 (1:33.89)   2:07.73 (2:07.73)
        2:36.67 (28.94)   3:09.13 (1:01.40)   3:41.70 (1:33.97)   4:14.10 (2:06.37)
        4:42.16 (28.06)   5:15.81 (1:01.71)   5:50.23 (1:36.13)   6:25.35 (2:11.25)
                            6:44.19 (18.84)   7:54.45 (1:29.10)   8:24.71 (1:59.36)
 11 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                 8:13.78    8:24.85         12  
     1) Lehman, Nicholas R 16           2) Wang, Brandon 17               
     3) Quintanar, Emilio 16            4) Balbo, Chris M 17              
                  28.57   1:00.05 (1:00.05)   1:33.22 (1:33.22)   2:04.85 (2:04.85)
        2:33.71 (28.86)   3:05.57 (1:00.72)   3:39.10 (1:34.25)   4:10.21 (2:05.36)
        4:40.68 (30.47)   5:13.95 (1:03.74)   5:49.47 (1:39.26)   6:23.33 (2:13.12)
        6:51.06 (27.73)     7:22.30 (58.97)   7:54.96 (1:31.63)   8:24.85 (2:01.52)
 12 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             7:10.62Y   8:25.09         10  
     1) Roney, Dylan J 17               2) Snyder, Theodore A 18          
     3) Cole, Jacob W 19                4) Doser, Jeffrey W 19            
                  28.69       59.96 (59.96)   1:32.69 (1:32.69)   2:04.84 (2:04.84)
        2:33.70 (28.86)   3:06.67 (1:01.83)   3:42.32 (1:37.48)   4:18.12 (2:13.28)
        4:46.18 (28.06)   5:19.27 (1:01.15)   5:54.00 (1:35.88)   6:27.80 (2:09.68)
        6:54.94 (27.14)     7:24.80 (57.00)   7:55.39 (1:27.59)   8:25.09 (1:57.29)
 13 Lancaster Aquatic Club-MA  'A'              8:11.17    8:25.20          8  
     1) Knabb, Oliver P 19              2) Elzer, Nathan T 16             
     3) Anderson, Colin J 16            4) Moll, Joseph T 15              
                  27.80       59.95 (59.95)   1:32.89 (1:32.89)   2:07.39 (2:07.39)
        2:34.81 (27.42)     3:06.49 (59.10)   3:38.80 (1:31.41)   4:11.77 (2:04.38)
        4:38.27 (26.50)     5:09.57 (57.80)   5:41.96 (1:30.19)   6:15.69 (2:03.92)
        6:44.08 (28.39)   7:17.23 (1:01.54)   7:50.96 (1:35.27)   8:25.20 (2:09.51)
 14 Badger Swim Club,Inc.-MR  'A'               8:07.13    8:27.56          6  
     1) Simone, James S 16              2) Bravo, David D 17              
     3) Eid, Christian J 16             4) Powers, William P 16           
                  28.61   1:00.54 (1:00.54)   1:33.61 (1:33.61)   2:05.89 (2:05.89)
        2:34.60 (28.71)   3:06.45 (1:00.56)   3:38.80 (1:32.91)   4:10.22 (2:04.33)
        4:39.33 (29.11)   5:11.92 (1:01.70)   5:46.44 (1:36.22)   6:19.99 (2:09.77)
        6:48.51 (28.52)   7:20.87 (1:00.88)   7:54.77 (1:34.78)   8:27.56 (2:07.57)
 15 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'               7:21.92Y   8:28.16          4  
     1) Andre, Jean-baptiste 17         2) Rattray, Andrew A 15           
     3) Hammond, Brennan C 14           4) Kalafatis, Anthony G 17        
                  29.17   1:01.98 (1:01.98)   1:33.79 (1:33.79)   2:04.99 (2:04.99)
        2:34.14 (29.15)   3:07.06 (1:02.07)   3:39.25 (1:34.26)   4:12.02 (2:07.03)
        4:40.04 (28.02)   5:13.18 (1:01.16)   5:45.79 (1:33.77)   6:18.48 (2:06.46)
                            6:38.28 (19.80)   7:53.49 (1:35.01)   8:28.16 (2:09.68)
 
Boys 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
              3:50.09  SR.N
              3:56.99  JR.N
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eastern Express Swim Team-NJ  'A'           3:57.96    3:55.13 JR.N    40  
     1) Doyle, Connor P 16              2) Johnson, Sean M 22             
     3) Lubinski, Jacob A 16            4) McIntyre, Jack M 17            
                  28.75       58.93 (58.93)     1:28.74 (29.81)   2:04.48 (1:05.55)
        2:31.44 (26.96)     3:01.96 (57.48)     3:27.72 (25.76)     3:55.13 (53.17)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        4:02.97    3:58.97         34  
     1) Zitelny, Tamir 17               2) Cono, Benjamin J 18            
     3) Tack, Ethan M 15                4) Park, Alex 16                  
                  29.31   1:01.11 (1:01.11)     1:30.62 (29.51)   2:04.92 (1:03.81)
        2:32.15 (27.23)   3:05.13 (1:00.21)     3:30.44 (25.31)     3:58.97 (53.84)
  3 Long Island Express-MR  'A'                 4:01.89    4:00.82         32  
     1) Meyers, Tyler 16                2) Cassell, Gunther A 18          
     3) Lozano, Joseph 19               4) Sourial, Anthony K 18          
                  30.08   1:01.94 (1:01.94)     1:32.77 (30.83)   2:07.26 (1:05.32)
        2:33.80 (26.54)     3:04.39 (57.13)     3:30.99 (26.60)     4:00.82 (56.43)
  4 Team Pittsburgh Aquatics-AM  'A'            3:56.31    4:03.35         30  
     1) Larson, Gabriel S 20            2) Calegan, Haden L 20            
     3) Tovey, Jacob J 20               4) Mazur, Daniel J 22             
                  29.46   1:01.00 (1:01.00)     1:33.74 (32.74)   2:11.75 (1:10.75)
        2:38.84 (27.09)     3:10.15 (58.40)     3:34.94 (24.79)     4:03.35 (53.20)
  5 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'               4:09.75    4:04.73         28  
     1) Flynn, Kevin R 16               2) Rattray, Cameron J 22          
     3) Hammond, Brennan C 14           4) Koziol, Brendan A 17           
                  30.00   1:01.24 (1:01.24)     1:32.88 (31.64)   2:09.75 (1:08.51)
        2:37.11 (27.36)     3:08.72 (58.97)     3:35.14 (26.42)     4:04.73 (56.01)
  6 Eastern Express Swim Team-NJ  'B'           4:11.53    4:04.93         26  
     1) Shmurak, Allen J 17             2) Donnelly, Jack T 16            
     3) O'Brien, Michael J 20           4) Keane, James A 16              
                  29.79   1:02.28 (1:02.28)     1:33.06 (30.78)   2:10.59 (1:08.31)
        2:37.47 (26.88)     3:08.39 (57.80)     3:35.07 (26.68)     4:04.93 (56.54)
  7 Town of Tonawanda Titans Swim-NI  'A'       3:59.84    4:07.34         24  
     1) Collins, Allan J 18             2) Marsh, Matthew C 17            
     3) Sawyer, Samuel Q 17             4) Griffin, Kyle R 18             
                  30.02   1:02.42 (1:02.42)     1:33.94 (31.52)   2:10.58 (1:08.16)
        2:39.25 (28.67)   3:11.10 (1:00.52)     3:37.58 (26.48)     4:07.34 (56.24)
  8 Lancaster Aquatic Club-MA  'A'              4:09.32    4:09.10         22  
     1) Elzer, Nathan T 16              2) Knabb, Oliver P 19             
     3) Stadel, Riley E 18              4) Anderson, Colin J 16           
                  30.39   1:02.75 (1:02.75)     1:35.87 (33.12)   2:13.02 (1:10.27)
        2:40.73 (27.71)   3:13.94 (1:00.92)     3:39.72 (25.78)     4:09.10 (55.16)
  9 Laguardia Aquatic Club-MR  'A'              4:08.73    4:10.03         18  
     1) Ho, Timothy 16                  2) Zhang, Evan 15                 
     3) Mullin, Connor J 16             4) Townsend, Delano R 16          
                  31.32   1:06.05 (1:06.05)     1:37.40 (31.35)   2:13.39 (1:07.34)
        2:40.55 (27.16)   3:13.61 (1:00.22)     3:40.43 (26.82)     4:10.03 (56.42)
 10 Team Suffolk-MR  'B'                        4:14.00    4:10.90         14  
     1) Rutigliano, Conor M 16          2) Daly, Nikolas A 14             
     3) Lee, Daniel 16                  4) Scott, Thomas H 20             
                  29.73   1:01.21 (1:01.21)     1:35.32 (34.11)   2:12.89 (1:11.68)
        2:41.40 (28.51)   3:14.69 (1:01.80)     3:41.81 (27.12)     4:10.90 (56.21)
 11 Adirondack Bluefins Swim Club-AD  'A'       4:11.89    4:11.16         12  
     1) Buff, Nick J 17                 2) Board, Ryan J 15               
     3) Picozzi, Liam H 15              4) McNair, Rett C 19              
                  30.22   1:02.60 (1:02.60)     1:35.92 (33.32)   2:14.99 (1:12.39)
        2:44.21 (29.22)   3:16.97 (1:01.98)     3:42.73 (25.76)     4:11.16 (54.19)
 12 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                 4:13.64    4:12.46         10  
     1) Wang, Brandon 17                2) Wang, Alex 15                  
     3) Balbo, Chris M 17               4) Lehman, Nicholas R 16          
                  31.01   1:04.07 (1:04.07)     1:39.23 (35.16)   2:17.98 (1:13.91)
        2:45.35 (27.37)     3:16.67 (58.69)     3:43.66 (26.99)     4:12.46 (55.79)
 13 Greater Pittsburgh Aquatic Clu-AM  'A'      4:12.16    4:12.68          8  
     1) Whisner, Adam K 16              2) Corletti, Brian M 19           
     3) Garase, Kyle P 21               4) Rectenwald, Andrew P 17        
                  30.22   1:03.00 (1:03.00)     1:35.36 (32.36)   2:16.23 (1:13.23)
        2:42.93 (26.70)     3:14.90 (58.67)     3:41.85 (26.95)     4:12.68 (57.78)
 14 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'               4:15.84    4:13.70          6  
     1) Rattray, Andrew A 15            2) Lu, Brendon G 15               
     3) Andre, Jean-baptiste 17         4) Parker, Joshua C 17            
                  31.96   1:06.24 (1:06.24)     1:40.20 (33.96)   2:18.27 (1:12.03)
        2:45.96 (27.69)     3:17.15 (58.88)     3:44.85 (27.70)     4:13.70 (56.55)
 15 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             4:18.26    4:13.75          4  
     1) Kelemen, Andrew L 15            2) Snyder, Theodore A 18          
     3) Cole, Jacob W 19                4) Doser, Jeffrey W 19            
                  30.69   1:03.96 (1:03.96)     1:37.67 (33.71)   2:18.06 (1:14.10)
        2:46.46 (28.40)   3:20.08 (1:02.02)     3:46.09 (26.01)     4:13.75 (53.67)
 16 Star Swimming-NI  'A'                       4:09.47    4:16.38          2  
     1) Maurer, Michael O 15            2) Le, Michael T 20               
     3) Konik, Justin R 14              4) McLaughlin, Declan T 20        
                  30.11   1:03.39 (1:03.39)     1:36.42 (33.03)   2:15.08 (1:11.69)
        2:45.11 (30.03)   3:19.59 (1:04.51)     4:16.38 (56.79)                    
 17 Phoenix Aquatic Club-MR  'A'                3:57.83    4:17.66        
     1) Wong, Phillip 16                2) O'Connor, Elias G 17           
     3) Kim, Harris 18                  4) Byman, Sean J 15               
                  31.41   1:04.86 (1:04.86)     1:37.90 (33.04)   2:17.13 (1:12.27)
        2:45.46 (28.33)   3:20.23 (1:03.10)     3:46.83 (26.60)     4:17.66 (57.43)
 18 Star Swimming-NI  'B'                       4:16.26    4:18.70        
     1) Strittmatter, Xavier A 18       2) Le, Ryan 16                    
     3) McLaughlin, Riley T 16          4) Hughes, John A 20              
                  31.46   1:05.65 (1:05.65)     1:40.50 (34.85)   2:20.75 (1:15.10)
        2:48.98 (28.23)   3:23.24 (1:02.49)     3:49.72 (26.48)     4:18.70 (55.46)
 19 Team Pittsburgh Aquatics-AM  'B'            3:55.31    4:21.78        
     1) Tankle, Matthew G 21            2) Cook, Alexander F 22           
     3) Kampfe, Bryce A 21              4) Sweeney, David M 21            
                  31.12   1:06.55 (1:06.55)     1:39.21 (32.66)   2:17.99 (1:11.44)
        2:46.20 (28.21)     3:17.83 (59.84)     3:48.43 (30.60)   4:21.78 (1:03.95)
 -- Three Village Swim Club-MR  'A'             4:17.63        DFS        
     1) Kaplan, Ryan J 15               2) Kilgore, Eric H 17             
     3) Stange, Andrew R 16             4) O'Shea, Christopher M 16       
 -- Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                 4:09.69        DFS