Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 7/18/2015 03:59 PM
     2015 LC Speedo Super Sectionals - Ithaca NY - 7/16/2015 to 7/17/2015      
                                    Results                                    
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: * 23.00   3/28/2015 Drew Modrov, UN-MR                           
                23.29  SR USAS National Champs
                23.29  OLYT Olympic Trials
                24.09  JR USA Junior Nationals
                24.89  FUT USA Swimming Futures
                25.49  SECT Sectionals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Davis, Samuel       22 Eagle Swim Team-MD     23.62      23.64 JR      20  
  2 Zawatski, Edward    18 Cyc Rally Aquati-MA    24.19      23.85 JR      17  
  3 Buerger, Zachary    19 Una Ansc-AM            24.90      23.96 JR      16  
  4 Brocato, Greg       17 Central Bucks Sw-MA    24.58      24.51 FUT     15  
  5 Gonzalez, Mason     14 Allegheny North-AM     25.10      24.63 FUT     14  
  6 Zhugayevich, Andre  18 Central Bucks Sw-MA    24.58      24.87 FUT     13  
  7 Gay, Sean           16 Una Nca-CT             25.35      25.25 SECT    12  
  8 Goroshko, Jake      18 Central Bucks Sw-MA    25.08      25.28 SECT    11  
  9 Gonzalez, Maxwell   15 Allegheny North-AM     25.34      25.57          9  
B - Final
 10 Vander Vos, Tyler   19 Northeast Connec-CT    25.60      25.16 SECT     7  
 11 Schickel, Francis   17 Ithaca Aquatics-NI     25.76      25.51          6  
 12 Killion, Connor     15 Central Bucks Sw-MA    25.49      25.58          5  
 13 Tucker, Christophe  18 Unattached-NJ          25.78      25.80          4  
 14 Sawyer, Casey       17 Syracuse Charger-NI    26.00      25.96          3  
 15 Curtin, Colin       19 Laurel E Hartfor-CT    25.91      26.00          2  
 16 Miller, Kevin       17 Swim Ithaca-NI         26.08      26.03          1  
 17 Krigger, Eben       16 Allegheny North-AM     26.04      26.14        
 18 Donnelly, Jack      16 Eastern Express-NJ     26.11      26.32        
C - Final
 19 Kane, Kevin         17 Portland Porpois-ME    26.65      26.23        
 20 Friel, Harrison     16 North Penn Aquat-MA    26.71      26.37        
 21 Smith, Corey        17 North Penn Aquat-MA    27.67      26.51        
 22 Ciecko, Bryce       16 Wilmington Aquat-MA    27.04      26.77        
 23 Halle, Gage         17 Allegheny North-AM     27.09      27.01        
 24 Keane, Jimmy        16 Eastern Express-NJ     26.83      27.14        
 25 Koch, John          16 Lansing Cats-NI        27.53      27.15        
 26 Stauffer, John      16 Eastern Express-NJ     27.44      27.73        
 27 Koch, Michael       16 Lansing Cats-NI        27.63      28.04        
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: * 23.00   3/28/2015 Drew Modrov, UN-MR                           
                23.29  SR USAS National Champs
                23.29  OLYT Olympic Trials
                24.09  JR USA Junior Nationals
                24.89  FUT USA Swimming Futures
                25.49  SECT Sectionals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Davis, Samuel             22 Eagle Swim Team-MD     24.30      23.62 qJR    
  2 Zawatski, Edward          18 Cyc Rally Aquati-MA    23.95      24.19 qFUT   
  3 Zhugayevich, Andrew       18 Central Bucks Sw-MA    24.44      24.58 qFUT   
  3 Brocato, Greg             17 Central Bucks Sw-MA    23.90      24.58 qFUT   
  5 Buerger, Zachary          19 Una Ansc-AM            24.63      24.90 qSECT  
  6 Goroshko, Jake            18 Central Bucks Sw-MA    24.57      25.08 qSECT  
  7 Gonzalez, Mason           14 Allegheny North-AM     25.26      25.10 qSECT  
  8 Gonzalez, Maxwell         15 Allegheny North-AM     22.41Y     25.34 qSECT  
  9 Gay, Sean                 16 Una Nca-CT             24.65      25.35 qSECT  
-------------------------------------------------------------------------
 10 Killion, Connor           15 Central Bucks Sw-MA    24.98      25.49 qSECT  
 11 Vander Vos, Tyler         19 Northeast Connec-CT    25.24      25.60 q      
 12 Schickel, Francis         17 Ithaca Aquatics-NI     21.53Y     25.76 q      
 13 Tucker, Christopher       18 Unattached-NJ          24.51      25.78 q      
 14 Curtin, Colin             19 Laurel E Hartfor-CT    26.65      25.91 q      
 15 Sawyer, Casey             17 Syracuse Charger-NI    22.25Y     26.00 q      
 16 Krigger, Eben             16 Allegheny North-AM     22.23Y     26.04 q      
 17 Miller, Kevin             17 Swim Ithaca-NI         26.47      26.08 q      
 18 Donnelly, Jack            16 Eastern Express-NJ     26.23      26.11 q      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kane, Kevin               17 Portland Porpois-ME    27.35      26.65 q      
 20 Friel, Harrison           16 North Penn Aquat-MA    26.58      26.71 q      
 21 Keane, Jimmy              16 Eastern Express-NJ     26.95      26.83 q      
 22 Ciecko, Bryce             16 Wilmington Aquat-MA    27.31      27.04 q      
 23 Halle, Gage               17 Allegheny North-AM     27.16      27.09 q      
 24 Stauffer, John            16 Eastern Express-NJ     27.56      27.44 q      
 25 Koch, John                16 Lansing Cats-NI        28.37      27.53 q      
 26 Koch, Michael             16 Lansing Cats-NI        28.12      27.63 q      
 27 Smith, Corey              17 North Penn Aquat-MA    27.32      27.67 q      
-------------------------------------------------------------------------
 28 Lessiohadi, Jonathan      15 Eastern Express-NJ     26.48      28.12        
 29 Sukach, Alexander         15 Eastern Express-NJ     28.23      28.62        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Vizza, Joseph             17 Central Bucks Sw-MA    25.20        DFS        
      Declared false start
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: * 50.62    8/6/2009 Matt McLean, SNOW-PV                         
                50.69  OLYT Olympic Trials
                50.79  SR USAS National Champs
                52.19  JR USA Junior Nationals
                53.79  FUT USA Swimming Futures
                54.89  SECT Sectionals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zawatski, Edward    18 Cyc Rally Aquati-MA    53.31      52.81 FUT     20  
                  25.01       52.81 (27.80)                                        
  2 Brocato, Greg       17 Central Bucks Sw-MA    53.53      53.22 FUT     17  
                  25.59       53.22 (27.63)                                        
  3 Davis, Samuel       22 Eagle Swim Team-MD     53.25      53.30 FUT     16  
                  25.60       53.30 (27.70)                                        
  4 Vizza, Joseph       17 Central Bucks Sw-MA    53.93      53.42 FUT     15  
                  25.79       53.42 (27.63)                                        
  5 Zhugayevich, Andre  18 Central Bucks Sw-MA    53.80      54.13 SECT    14  
                  26.09       54.13 (28.04)                                        
  6 Gonzalez, Mason     14 Allegheny North-AM     53.96      54.16 SECT    13  
                  26.13       54.16 (28.03)                                        
  7 Vander Vos, Tyler   19 Northeast Connec-CT    54.62      54.49 SECT    12  
                  26.08       54.49 (28.41)                                        
  8 Goroshko, Jake      18 Central Bucks Sw-MA    54.10      54.93         11  
                  26.25       54.93 (28.68)                                        
  9 Curtin, Colin       19 Laurel E Hartfor-CT    55.18      55.11          9  
                  27.22       55.11 (27.89)                                        
B - Final
 10 Krigger, Eben       16 Allegheny North-AM     55.34      54.53 SECT     7  
                  26.48       54.53 (28.05)                                        
 11 Miller, Kevin       17 Swim Ithaca-NI         57.44      55.95          6  
                  27.27       55.95 (28.68)                                        
 12 Schickel, Francis   17 Ithaca Aquatics-NI     56.64      56.91          5  
                  27.51       56.91 (29.40)                                        
 13 Tucker, Christophe  18 Unattached-NJ          55.99      57.16          4  
                  27.55       57.16 (29.61)                                        
 14 Lovette, James      16 Swim Ithaca-NI         57.86      57.33          3  
                  28.01       57.33 (29.32)                                        
 15 Lessiohadi, Jonath  15 Eastern Express-NJ     59.81      58.94          2  
                  29.30       58.94 (29.64)                                        
 16 Donnelly, Jack      16 Eastern Express-NJ     59.19      58.96          1  
                  27.88       58.96 (31.08)                                        
 17 Buglino, Donald     15 Eastern Express-NJ     59.75      59.42        
                  28.61       59.42 (30.81)                                        
 18 Gonzalez, Maxwell   15 Allegheny North-AM     55.92    1:13.42        
                  35.06     1:13.42 (38.36)                                        
C - Final
 19 Dewey, Jedidiah     16 Lansing Cats-NI      1:03.35    1:01.59        
                  29.59     1:01.59 (32.00)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: * 50.62    8/6/2009 Matt McLean, SNOW-PV                         
                50.69  OLYT Olympic Trials
                50.79  SR USAS National Champs
                52.19  JR USA Junior Nationals
                53.79  FUT USA Swimming Futures
                54.89  SECT Sectionals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buerger, Zachary          19 Una Ansc-AM            52.72      53.14 qFUT   
                  26.25       53.14 (26.89)                                        
  2 Davis, Samuel             22 Eagle Swim Team-MD     54.08      53.25 qFUT   
                  25.13       53.25 (28.12)                                        
  3 Zawatski, Edward          18 Cyc Rally Aquati-MA    53.18      53.31 qFUT   
                  25.22       53.31 (28.09)                                        
  4 Brocato, Greg             17 Central Bucks Sw-MA    51.61      53.53 qFUT   
                  26.12       53.53 (27.41)                                        
  5 Zhugayevich, Andrew       18 Central Bucks Sw-MA    53.74      53.80 qSECT  
                  25.67       53.80 (28.13)                                        
  6 Savidge, Patrick          18 Laurel E Hartfor-CT    54.97      53.91 qSECT  
                  26.06       53.91 (27.85)                                        
  7 Vizza, Joseph             17 Central Bucks Sw-MA    54.44      53.93 qSECT  
                  26.17       53.93 (27.76)                                        
  8 Gonzalez, Mason           14 Allegheny North-AM     45.76Y     53.96 qSECT  
                  25.92       53.96 (28.04)                                        
  9 Goroshko, Jake            18 Central Bucks Sw-MA    52.93      54.10 qSECT  
                  26.07       54.10 (28.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Vander Vos, Tyler         19 Northeast Connec-CT    45.97Y     54.62 qSECT  
                  26.03       54.62 (28.59)                                        
 11 Killion, Connor           15 Central Bucks Sw-MA    54.94      54.69 qSECT  
                  26.19       54.69 (28.50)                                        
 12 Curtin, Colin             19 Laurel E Hartfor-CT    55.93      55.18 q      
                  27.10       55.18 (28.08)                                        
 13 Krigger, Eben             16 Allegheny North-AM     47.40Y     55.34 q      
                  26.50       55.34 (28.84)                                        
 14 Gonzalez, Maxwell         15 Allegheny North-AM     47.69Y     55.92 q      
                  27.14       55.92 (28.78)                                        
 15 Tucker, Christopher       18 Unattached-NJ          54.81      55.99 q      
                  26.85       55.99 (29.14)                                        
 16 Schickel, Francis         17 Ithaca Aquatics-NI     47.41Y     56.64 q      
                  26.88       56.64 (29.76)                                        
 17 Miller, Kevin             17 Swim Ithaca-NI         48.26Y     57.44 q      
                  27.71       57.44 (29.73)                                        
 18 Lovette, James            16 Swim Ithaca-NI       1:00.24      57.86 q      
                  27.81       57.86 (30.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Friel, Harrison           16 North Penn Aquat-MA    58.75      58.04 q      
                  27.90       58.04 (30.14)                                        
 20 Smith, Corey              17 North Penn Aquat-MA    57.47      58.19 q      
                  27.74       58.19 (30.45)                                        
 21 Kane, Kevin               17 Portland Porpois-ME    59.15      59.04 q      
                  28.07       59.04 (30.97)                                        
 22 Donnelly, Jack            16 Eastern Express-NJ     59.97      59.19 q      
                  27.77       59.19 (31.42)                                        
 23 Buglino, Donald           15 Eastern Express-NJ     59.41      59.75 q      
                  28.63       59.75 (31.12)                                        
 24 Lessiohadi, Jonathan      15 Eastern Express-NJ     58.27      59.81 q      
                  29.45       59.81 (30.36)                                        
 25 Dewey, Jedidiah           16 Lansing Cats-NI      1:01.41    1:03.35 q      
                  30.13     1:03.35 (33.22)                                        
 26 Koch, Michael             16 Lansing Cats-NI      1:02.94    1:03.61 q      
                  29.30     1:03.61 (34.31)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: * 1:50.32    8/7/2009 Matt McLean, SNOW-PV                       
                1:51.89  SR USAS National Champs
                1:51.89  OLYT Olympic Trials
                1:54.69  JR USA Junior Nationals
                1:58.09  FUT USA Swimming Futures
                2:00.89  SECT Sectionals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Vizza, Joseph       17 Central Bucks Sw-MA  1:55.61    1:54.96 FUT     20  
                  26.67       55.73 (29.06)     1:25.72 (29.99)     1:54.96 (29.24)
  2 Krigger, Eben       16 Allegheny North-AM   1:57.32    1:56.27 FUT     17  
                  27.37       56.82 (29.45)     1:26.43 (29.61)     1:56.27 (29.84)
  3 Savidge, Patrick    18 Laurel E Hartfor-CT  1:57.07    1:56.70 FUT     16  
                  27.43       57.14 (29.71)     1:27.05 (29.91)     1:56.70 (29.65)
  4 Killion, Connor     15 Central Bucks Sw-MA  1:58.61    1:57.79 FUT     15  
                  26.87       56.94 (30.07)     1:27.28 (30.34)     1:57.79 (30.51)
  5 Gonzalez, Mason     14 Allegheny North-AM   1:57.40    1:57.86 FUT     14  
                  27.43       57.17 (29.74)     1:27.63 (30.46)     1:57.86 (30.23)
  6 Miller, Kevin       17 Swim Ithaca-NI       1:59.07    1:57.89 FUT     13  
                  27.67       57.48 (29.81)     1:27.53 (30.05)     1:57.89 (30.36)
  7 O'Donovan, Michael  17 Portland Porpois-ME  2:00.07    2:02.34         12  
                  28.04       59.53 (31.49)     1:31.44 (31.91)     2:02.34 (30.90)
  8 Curtin, Colin       19 Laurel E Hartfor-CT  2:02.28    2:02.50         11  
                  28.30       59.30 (31.00)     1:31.85 (32.55)     2:02.50 (30.65)
  9 Zhugayevich, Andre  18 Central Bucks Sw-MA  2:00.53    2:03.62          9  
                  28.02       58.22 (30.20)     1:30.97 (32.75)     2:03.62 (32.65)
B - Final
 10 Vander Vos, Tyler   19 Northeast Connec-CT  2:04.50    1:57.79 FUT      7  
                  27.11       56.87 (29.76)     1:28.61 (31.74)     1:57.79 (29.18)
 11 Lovette, James      16 Swim Ithaca-NI       2:03.51    2:01.50          6  
                  28.50     1:00.05 (31.55)     1:31.76 (31.71)     2:01.50 (29.74)
 12 Koch, Joseph        17 Lansing Cats-NI      2:04.30    2:01.51          5  
                  28.88     1:00.40 (31.52)     1:31.90 (31.50)     2:01.51 (29.61)
 13 Ciecko, Bryce       16 Wilmington Aquat-MA  2:05.51    2:02.04          4  
                  28.27       59.49 (31.22)     1:31.78 (32.29)     2:02.04 (30.26)
 14 Buglino, Donald     15 Eastern Express-NJ   2:06.46    2:08.87          3  
                  29.13     1:01.58 (32.45)     1:35.57 (33.99)     2:08.87 (33.30)
 15 Lessiohadi, Jonath  15 Eastern Express-NJ   2:08.23    2:09.40          2  
                  30.00     1:02.57 (32.57)     1:36.02 (33.45)     2:09.40 (33.38)
 16 Gunton, Matt        15 Eastern Express-NJ   2:12.07    2:12.10          1  
                  29.84     1:02.57 (32.73)     1:37.84 (35.27)     2:12.10 (34.26)
 17 Gomez, Sergio       14 Lansing Cats-NI      2:16.83    2:15.27        
                  31.34     1:05.92 (34.58)     1:40.81 (34.89)     2:15.27 (34.46)
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: * 1:50.32    8/7/2009 Matt McLean, SNOW-PV                       
                1:51.89  SR USAS National Champs
                1:51.89  OLYT Olympic Trials
                1:54.69  JR USA Junior Nationals
                1:58.09  FUT USA Swimming Futures
                2:00.89  SECT Sectionals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Vizza, Joseph             17 Central Bucks Sw-MA  2:00.78    1:55.61 qFUT   
                  26.44       55.47 (29.03)     1:26.47 (31.00)     1:55.61 (29.14)
  2 Savidge, Patrick          18 Laurel E Hartfor-CT  1:58.77    1:57.07 qFUT   
                  27.31       56.52 (29.21)     1:26.19 (29.67)     1:57.07 (30.88)
  3 Krigger, Eben             16 Allegheny North-AM   1:39.68Y   1:57.32 qFUT   
                  27.52       56.74 (29.22)     1:27.11 (30.37)     1:57.32 (30.21)
  4 Gonzalez, Mason           14 Allegheny North-AM   1:59.50    1:57.40 qFUT   
                  26.98       56.08 (29.10)     1:26.77 (30.69)     1:57.40 (30.63)
  5 Killion, Connor           15 Central Bucks Sw-MA  1:59.11    1:58.61 qSECT  
                  26.34       55.79 (29.45)     1:27.03 (31.24)     1:58.61 (31.58)
  6 Miller, Kevin             17 Swim Ithaca-NI       2:00.00    1:59.07 qSECT  
                  27.51       57.35 (29.84)     1:28.26 (30.91)     1:59.07 (30.81)
  7 O'Donovan, Michael        17 Portland Porpois-ME  1:59.63    2:00.07 qSECT  
                  27.79       58.44 (30.65)     1:29.61 (31.17)     2:00.07 (30.46)
  8 Zhugayevich, Andrew       18 Central Bucks Sw-MA  1:59.38    2:00.53 qSECT  
                  28.32       59.12 (30.80)     1:29.71 (30.59)     2:00.53 (30.82)
  9 Zawatski, Edward          18 Cyc Rally Aquati-MA  1:59.56    2:01.62 q      
                  26.87       57.03 (30.16)     1:29.21 (32.18)     2:01.62 (32.41)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Curtin, Colin             19 Laurel E Hartfor-CT  2:11.38    2:02.28 q      
                  28.81       59.84 (31.03)     1:31.32 (31.48)     2:02.28 (30.96)
 11 Lovette, James            16 Swim Ithaca-NI       2:10.30    2:03.51 q      
                  27.98       59.62 (31.64)     1:31.51 (31.89)     2:03.51 (32.00)
 12 Koch, Joseph              17 Lansing Cats-NI      2:00.43    2:04.30 q      
                  28.55     1:00.48 (31.93)     1:33.02 (32.54)     2:04.30 (31.28)
 13 Vander Vos, Tyler         19 Northeast Connec-CT  1:39.71Y   2:04.50 q      
                  28.53     1:00.56 (32.03)     1:33.07 (32.51)     2:04.50 (31.43)
 14 Fan, Arthur               16 Pack Swim Team o-NI  2:04.89    2:04.72 q      
                  29.18     1:00.67 (31.49)     1:32.96 (32.29)     2:04.72 (31.76)
 15 Ciecko, Bryce             16 Wilmington Aquat-MA  2:02.78    2:05.51 q      
                  28.77     1:00.27 (31.50)     1:33.15 (32.88)     2:05.51 (32.36)
 16 Buglino, Donald           15 Eastern Express-NJ   2:08.79    2:06.46 q      
                  28.96     1:00.49 (31.53)     1:33.86 (33.37)     2:06.46 (32.60)
 17 Schickel, Francis         17 Ithaca Aquatics-NI   1:44.63Y   2:07.51 q      
                  29.80     1:02.11 (32.31)     1:34.27 (32.16)     2:07.51 (33.24)
 18 Halle, Gage               17 Allegheny North-AM   2:13.56    2:08.10 q      
                  30.05     1:02.46 (32.41)     1:36.05 (33.59)     2:08.10 (32.05)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lessiohadi, Jonathan      15 Eastern Express-NJ   2:09.70    2:08.23 q      
                  29.12     1:01.11 (31.99)     1:34.46 (33.35)     2:08.23 (33.77)
 20 Gunton, Matt              15 Eastern Express-NJ   2:12.08    2:12.07 q      
                  29.31     1:02.23 (32.92)     1:37.10 (34.87)     2:12.07 (34.97)
 21 Dewey, Jedidiah           16 Lansing Cats-NI      2:09.59    2:12.08 q      
                  29.98     1:02.72 (32.74)     1:37.95 (35.23)     2:12.08 (34.13)
 22 Donnelly, Jack            16 Eastern Express-NJ   2:18.95    2:14.12 q      
                  29.85     1:03.37 (33.52)     1:38.08 (34.71)     2:14.12 (36.04)
 23 Friel, Harrison           16 North Penn Aquat-MA  2:13.83    2:14.33 q      
                  30.06     1:03.68 (33.62)     1:40.49 (36.81)     2:14.33 (33.84)
 24 Gomez, Sergio             14 Lansing Cats-NI      2:15.40    2:16.83 q      
                  30.59     1:05.12 (34.53)     1:40.64 (35.52)     2:16.83 (36.19)
 25 Dewey, Wil                13 Lansing Cats-NI      2:24.04    2:22.65 q      
                  32.07     1:08.05 (35.98)     1:45.11 (37.06)     2:22.65 (37.54)
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: * 3:57.96   3/13/2004 John Cole, BOSS-NE                         
                3:58.69  SR USAS National Champs
                3:58.69  OLYT Olympic Trials
                4:03.59  JR USA Junior Nationals
                4:09.99  FUT USA Swimming Futures
                4:15.79  SECT Sectionals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Savidge, Patrick    18 Laurel E Hartfor-CT  4:08.84    4:08.93 FUT     20  
                  28.75     1:00.80 (32.05)     1:32.81 (32.01)     2:04.44 (31.63)
        2:36.10 (31.66)     3:07.69 (31.59)     3:39.32 (31.63)     4:08.93 (29.61)
  2 Miller, Kevin       17 Swim Ithaca-NI       4:20.28    4:11.31 SECT    17  
                  28.59       59.77 (31.18)     1:31.90 (32.13)     2:04.36 (32.46)
        2:36.00 (31.64)     3:08.64 (32.64)     3:40.57 (31.93)     4:11.31 (30.74)
  3 Krigger, Eben       16 Allegheny North-AM   4:14.91    4:12.76 SECT    16  
                  29.16     1:01.23 (32.07)     1:33.57 (32.34)     2:06.00 (32.43)
        2:38.41 (32.41)     3:10.96 (32.55)     3:42.72 (31.76)     4:12.76 (30.04)
  4 O'Donovan, Michael  17 Portland Porpois-ME  4:14.78    4:13.10 SECT    15  
                  28.95     1:01.05 (32.10)     1:33.79 (32.74)     2:06.68 (32.89)
        2:38.09 (31.41)     3:10.98 (32.89)     3:42.57 (31.59)     4:13.10 (30.53)
  5 Vizza, Joseph       17 Central Bucks Sw-MA  4:08.69    4:13.12 SECT    14  
                  28.81     1:00.92 (32.11)     1:33.45 (32.53)     2:06.06 (32.61)
        2:38.72 (32.66)     3:11.08 (32.36)     3:43.46 (32.38)     4:13.12 (29.66)
  6 Killion, Connor     15 Central Bucks Sw-MA  4:18.24    4:19.01         13  
                  28.65     1:01.14 (32.49)     1:34.14 (33.00)     2:07.32 (33.18)
        2:40.34 (33.02)     3:13.78 (33.44)     3:46.71 (32.93)     4:19.01 (32.30)
  7 Gonzalez, Maxwell   15 Allegheny North-AM   4:21.54    4:19.06         12  
                  29.54     1:01.37 (31.83)     1:34.34 (32.97)     2:07.46 (33.12)
        2:40.79 (33.33)     3:14.20 (33.41)     3:47.95 (33.75)     4:19.06 (31.11)
  8 Koch, Joseph        17 Lansing Cats-NI      4:20.26    4:19.21         11  
                  29.80     1:02.42 (32.62)     1:35.42 (33.00)     2:08.43 (33.01)
        2:41.29 (32.86)     3:14.39 (33.10)     3:47.66 (33.27)     4:19.21 (31.55)
  9 Gonzalez, Mason     14 Allegheny North-AM   4:19.47    4:19.42          9  
                  28.83     1:01.40 (32.57)     1:34.02 (32.62)     2:06.93 (32.91)
        2:40.05 (33.12)     3:13.22 (33.17)     3:46.91 (33.69)     4:19.42 (32.51)
B - Final
 10 Ciecko, Bryce       16 Wilmington Aquat-MA  4:21.73    4:16.52          7  
                  28.85     1:00.46 (31.61)     1:33.18 (32.72)     2:06.16 (32.98)
        2:39.24 (33.08)     3:12.86 (33.62)     3:46.47 (33.61)     4:16.52 (30.05)
 11 Lovette, James      16 Swim Ithaca-NI       4:25.36    4:16.90          6  
                  28.81     1:00.55 (31.74)     1:33.07 (32.52)     2:06.17 (33.10)
        2:39.02 (32.85)     3:12.74 (33.72)     3:46.40 (33.66)     4:16.90 (30.50)
 12 Dewey, Jedidiah     16 Lansing Cats-NI      4:40.74    4:37.82          5  
                  31.56     1:06.97 (35.41)     1:42.97 (36.00)     2:18.29 (35.32)
        2:53.50 (35.21)     3:28.99 (35.49)     4:04.08 (35.09)     4:37.82 (33.74)
 13 Anderson, Ethan     15 Eastern Express-NJ   4:42.26    4:38.32          4  
                  32.08     1:07.33 (35.25)     1:43.81 (36.48)     2:19.25 (35.44)
        2:54.84 (35.59)     3:29.75 (34.91)     4:05.61 (35.86)     4:38.32 (32.71)
 14 Lessiohadi, Jonath  15 Eastern Express-NJ   4:45.00    4:43.63          3  
                  31.35     1:05.90 (34.55)     1:42.48 (36.58)     2:19.05 (36.57)
        2:55.31 (36.26)     3:32.48 (37.17)     4:09.03 (36.55)     4:43.63 (34.60)
 15 Gomez, Sergio       14 Lansing Cats-NI      4:55.56    4:45.54          2  
                  32.35     1:07.52 (35.17)     1:43.29 (35.77)     2:19.36 (36.07)
        2:55.79 (36.43)     3:32.47 (36.68)     4:09.80 (37.33)     4:45.54 (35.74)
 16 Dewey, Wil          13 Lansing Cats-NI      5:03.70    5:06.92          1  
                  34.21     1:12.76 (38.55)     1:51.41 (38.65)     2:30.38 (38.97)
        3:09.72 (39.34)     3:49.20 (39.48)     4:28.60 (39.40)     5:06.92 (38.32)
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: * 3:57.96   3/13/2004 John Cole, BOSS-NE                         
                3:58.69  SR USAS National Champs
                3:58.69  OLYT Olympic Trials
                4:03.59  JR USA Junior Nationals
                4:09.99  FUT USA Swimming Futures
                4:15.79  SECT Sectionals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Vizza, Joseph             17 Central Bucks Sw-MA  4:10.54    4:08.69 qFUT   
                  28.07       58.83 (30.76)     1:30.47 (31.64)     2:02.62 (32.15)
        2:34.96 (32.34)     3:06.36 (31.40)     3:39.09 (32.73)     4:08.69 (29.60)
  2 Savidge, Patrick          18 Laurel E Hartfor-CT  4:08.98    4:08.84 qFUT   
                  28.09       58.78 (30.69)     1:30.15 (31.37)     2:02.09 (31.94)
        2:34.24 (32.15)     3:06.22 (31.98)     3:38.61 (32.39)     4:08.84 (30.23)
  3 O'Donovan, Michael        17 Portland Porpois-ME  4:15.70    4:14.78 qSECT  
                  27.69       58.38 (30.69)     1:30.05 (31.67)     2:02.35 (32.30)
        2:35.39 (33.04)     3:08.91 (33.52)     3:41.72 (32.81)     4:14.78 (33.06)
  4 Krigger, Eben             16 Allegheny North-AM   4:35.07Y   4:14.91 qSECT  
                  29.56     1:01.53 (31.97)     1:33.99 (32.46)     2:06.78 (32.79)
        2:38.77 (31.99)     3:11.52 (32.75)     3:43.31 (31.79)     4:14.91 (31.60)
  5 Killion, Connor           15 Central Bucks Sw-MA  4:15.01    4:18.24 q      
                  28.49       59.40 (30.91)     1:32.25 (32.85)     2:05.25 (33.00)
        2:38.37 (33.12)     3:12.06 (33.69)     3:45.29 (33.23)     4:18.24 (32.95)
  6 Gonzalez, Mason           14 Allegheny North-AM   4:22.11    4:19.47 q      
                  28.04       58.99 (30.95)     1:30.73 (31.74)     2:03.45 (32.72)
        2:36.76 (33.31)     3:11.48 (34.72)     3:45.84 (34.36)     4:19.47 (33.63)
  7 Koch, Joseph              17 Lansing Cats-NI      4:10.52    4:20.26 q      
                  29.86     1:02.22 (32.36)     1:35.82 (33.60)     2:09.38 (33.56)
        2:42.79 (33.41)     3:16.27 (33.48)     3:49.50 (33.23)     4:20.26 (30.76)
  8 Miller, Kevin             17 Swim Ithaca-NI       4:13.04    4:20.28 q      
                  28.81       59.81 (31.00)     1:32.77 (32.96)     2:05.76 (32.99)
        2:40.68 (34.92)     3:13.72 (33.04)     3:47.60 (33.88)     4:20.28 (32.68)
  9 Gonzalez, Maxwell         15 Allegheny North-AM   4:41.37Y   4:21.54 q      
                  29.30     1:01.31 (32.01)     1:34.12 (32.81)     2:07.62 (33.50)
        2:41.29 (33.67)     3:15.56 (34.27)     3:49.66 (34.10)     4:21.54 (31.88)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Ciecko, Bryce             16 Wilmington Aquat-MA  4:13.31    4:21.73 q      
                  29.88     1:02.03 (32.15)     1:35.92 (33.89)     2:09.79 (33.87)
        2:44.02 (34.23)     3:17.92 (33.90)     3:51.67 (33.75)     4:21.73 (30.06)
 11 Lovette, James            16 Swim Ithaca-NI       4:42.33Y   4:25.36 q      
                  29.18     1:02.35 (33.17)     1:36.15 (33.80)     2:10.69 (34.54)
        2:44.18 (33.49)     3:18.87 (34.69)     3:52.21 (33.34)     4:25.36 (33.15)
 12 Dewey, Jedidiah           16 Lansing Cats-NI      4:37.96    4:40.74 q      
                  31.53     1:07.42 (35.89)     1:43.06 (35.64)     2:18.64 (35.58)
        2:54.50 (35.86)     3:30.16 (35.66)     4:05.97 (35.81)     4:40.74 (34.77)
 13 Anderson, Ethan           15 Eastern Express-NJ   4:37.97    4:42.26 q      
                  30.79     1:05.75 (34.96)     1:41.45 (35.70)     2:17.57 (36.12)
        2:53.95 (36.38)     3:30.53 (36.58)     4:07.08 (36.55)     4:42.26 (35.18)
 14 Lessiohadi, Jonathan      15 Eastern Express-NJ   4:40.09    4:45.00 q      
                  30.67     1:05.37 (34.70)     1:41.84 (36.47)     2:19.42 (37.58)
        2:56.43 (37.01)     3:34.20 (37.77)     4:11.33 (37.13)     4:45.00 (33.67)
 15 Gomez, Sergio             14 Lansing Cats-NI      4:44.78    4:55.56 q      
                  33.52     1:09.91 (36.39)     1:47.67 (37.76)     2:25.94 (38.27)
        3:04.50 (38.56)     3:42.25 (37.75)     4:19.26 (37.01)     4:55.56 (36.30)
 16 Dewey, Wil                13 Lansing Cats-NI      5:04.10    5:03.70 q      
                  34.37     1:12.30 (37.93)     1:50.78 (38.48)     2:29.03 (38.25)
        3:07.95 (38.92)     3:46.74 (38.79)     4:25.95 (39.21)     5:03.70 (37.75)
 
Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: * 8:10.50   7/21/2005 Tobias Work, CCSC-NE                       
                8:40.69  FUT USA Swimming Futures
                8:52.09  SECT Sectionals
                9:15.19  JR USA Junior Nationals
               15:49.99  SR USAS National Champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Jack      17 Eastern Express-NJ   8:20.29    8:26.20 FUT     20  
                  28.55       59.42 (30.87)     1:30.78 (31.36)     2:02.37 (31.59)
        2:34.32 (31.95)     3:06.51 (32.19)     3:38.79 (32.28)     4:11.09 (32.30)
        4:42.82 (31.73)     5:14.87 (32.05)     5:46.80 (31.93)     6:18.83 (32.03)
        6:50.94 (32.11)     7:22.94 (32.00)                                        
            7:55.09 ( )     8:26.20 (31.11)                                        
  2 Koch, Joseph        17 Lansing Cats-NI      8:36.55    8:49.00 SECT    17  
                  29.50     1:01.71 (32.21)     1:35.01 (33.30)     2:07.98 (32.97)
        2:41.37 (33.39)     3:14.04 (32.67)     3:47.41 (33.37)     4:20.71 (33.30)
        4:54.21 (33.50)     5:27.93 (33.72)     6:01.50 (33.57)     6:35.06 (33.56)
        7:08.90 (33.84)     7:42.60 (33.70)                                        
            8:16.54 ( )     8:49.00 (32.46)                                        
  3 Ciecko, Bryce       16 Wilmington Aquat-MA  8:45.37    8:52.25 JR      16  
                  29.18     1:01.19 (32.01)     1:34.24 (33.05)     2:07.47 (33.23)
        2:40.81 (33.34)     3:14.15 (33.34)     3:47.57 (33.42)     4:21.27 (33.70)
        4:55.32 (34.05)     5:29.19 (33.87)     6:03.25 (34.06)     6:37.49 (34.24)
        7:11.68 (34.19)     7:45.97 (34.29)                                        
            8:20.16 ( )     8:52.25 (32.09)                                        
  4 Stauffer, John      16 Eastern Express-NJ   8:56.74    8:53.24 JR      15  
                  30.31     1:03.22 (32.91)     1:36.17 (32.95)     2:09.54 (33.37)
        2:43.08 (33.54)     3:16.86 (33.78)     3:50.29 (33.43)     4:24.17 (33.88)
        4:57.70 (33.53)     5:31.64 (33.94)     6:05.37 (33.73)     6:39.19 (33.82)
        7:12.83 (33.64)     7:46.78 (33.95)                                        
            8:20.15 ( )     8:53.24 (33.09)                                        
  5 Buglino, Donald     15 Eastern Express-NJ   9:26.66    9:19.87 SR      14  
                  30.07     1:04.17 (34.10)     1:38.85 (34.68)     2:14.26 (35.41)
        2:49.62 (35.36)     3:25.24 (35.62)     4:00.79 (35.55)     4:36.80 (36.01)
        5:12.69 (35.89)     5:48.91 (36.22)     6:24.94 (36.03)     7:00.59 (35.65)
        7:35.82 (35.23)     8:11.55 (35.73)                                        
            8:46.19 ( )     9:19.87 (33.68)                                        
  6 Anderson, Ethan     15 Eastern Express-NJ   9:46.39    9:33.84 SR      13  
                  31.46     1:06.95 (35.49)     1:43.11 (36.16)     2:20.11 (37.00)
        2:56.57 (36.46)     3:33.34 (36.77)     4:09.72 (36.38)     4:46.17 (36.45)
        5:22.99 (36.82)     5:59.25 (36.26)     6:35.44 (36.19)     7:12.19 (36.75)
        7:48.63 (36.44)     8:24.45 (35.82)                                        
            9:00.45 ( )     9:33.84 (33.39)                                        
  7 Gunton, Matt        15 Eastern Express-NJ   9:41.48    9:34.64 SR      12  
                  31.39     1:05.23 (33.84)     1:40.86 (35.63)     2:16.25 (35.39)
        2:52.70 (36.45)     3:29.59 (36.89)     4:05.38 (35.79)     4:41.75 (36.37)
        5:18.92 (37.17)     5:56.15 (37.23)     6:32.70 (36.55)     7:09.24 (36.54)
        7:45.39 (36.15)     8:22.45 (37.06)                                        
            8:59.35 ( )     9:34.64 (35.29)                                        
 
Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: * 15:30.85   3/16/2008 Tom Moucheravy, UN-PV                     
                15:49.99  SR USAS National Champs
                15:49.99  OLYT Olympic Trials
                16:08.09  JR USA Junior Nationals
                16:38.99  FUT USA Swimming Futures
                17:04.79  SECT Sectionals
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ciecko, Bryce       16 Wilmington Aquat-MA 17:08.70   17:00.66 SECT    20  
                  29.84     1:03.08 (33.24)     1:36.94 (33.86)     2:10.66 (33.72)
        2:44.69 (34.03)     3:18.69 (34.00)     3:52.35 (33.66)     4:26.68 (34.33)
        5:01.02 (34.34)     5:34.88 (33.86)     6:09.18 (34.30)     6:43.40 (34.22)
        7:17.38 (33.98)     7:51.39 (34.01)     8:25.63 (34.24)     8:59.73 (34.10)
        9:34.16 (34.43)    10:08.57 (34.41)    10:43.08 (34.51)    11:17.04 (33.96)
       11:51.23 (34.19)    12:25.29 (34.06)    12:59.46 (34.17)    13:33.95 (34.49)
       14:08.37 (34.42)    14:42.81 (34.44)    15:17.87 (35.06)    15:52.37 (34.50)
       16:27.62 (35.25)    17:00.66 (33.04)                                        
  2 O'Donovan, Michael  17 Portland Porpois-ME 16:24.02   17:16.62         17  
                  29.26     1:02.42 (33.16)     1:28.89 (26.47)     2:09.57 (40.68)
        2:43.65 (34.08)     3:17.65 (34.00)     3:44.65 (27.00)     4:25.61 (40.96)
        4:54.57 (28.96)     5:34.44 (39.87)     6:09.33 (34.89)     6:44.24 (34.91)
        7:13.04 (28.80)     7:53.83 (40.79)     8:28.37 (34.54)     9:02.96 (34.59)
        9:38.21 (35.25)    10:13.12 (34.91)    10:46.82 (33.70)    11:22.75 (35.93)
       11:58.43 (35.68)    12:33.16 (34.73)    13:08.26 (35.10)    13:43.99 (35.73)
       14:20.24 (36.25)    14:56.42 (36.18)    15:32.17 (35.75)    16:08.21 (36.04)
       16:35.87 (27.66)    17:16.62 (40.75)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
EZ LC Record: * 54.84    8/3/2013 Shane Ryan, UN-MA                            
                57.19  SR USAS National Champs
                57.19  OLYT Olympic Trials
                58.99  JR USA Junior Nationals
              1:00.79  FUT USA Swimming Futures
              1:02.89  SECT Sectionals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Vizza, Joseph       17 Central Bucks Sw-MA  1:00.94      59.68 FUT     20  
                  29.41       59.68 (30.27)                                        
  2 Smith, Corey        17 North Penn Aquat-MA  1:00.49    1:00.52 FUT     17  
                  29.69     1:00.52 (30.83)                                        
  3 Killion, Connor     15 Central Bucks Sw-MA  1:00.30    1:00.85 SECT    16  
                  29.44     1:00.85 (31.41)                                        
  4 Zawatski, Edward    18 Cyc Rally Aquati-MA  1:00.80    1:01.07 SECT    15  
                  29.48     1:01.07 (31.59)                                        
  5 Heise, Matthew      23 Lansing Cats-NI      1:02.01    1:02.31 SECT    14  
                  30.08     1:02.31 (32.23)                                        
  6 Villari, Collin     17 Central Bucks Sw-MA  1:02.24    1:02.56 SECT    13  
                  30.36     1:02.56 (32.20)                                        
  7 Curtin, Colin       19 Laurel E Hartfor-CT  1:02.34    1:02.77 SECT    12  
                  31.28     1:02.77 (31.49)                                        
  8 Corgel, Ronan       19 Ithaca Aquatics-NI   1:03.45    1:03.17         11  
                  31.05     1:03.17 (32.12)                                        
  9 Tucker, Christophe  18 Unattached-NJ        1:02.17    1:04.05          9  
                  31.04     1:04.05 (33.01)                                        
B - Final
 10 Santoro, Kevin      16 Ridgefield Aquat-CT  1:04.53    1:02.96          7  
                  31.01     1:02.96 (31.95)                                        
 11 Fan, Arthur         16 Pack Swim Team o-NI  1:05.07    1:04.23          6  
                  32.52     1:04.23 (31.71)                                        
 12 Vander Vos, Tyler   19 Northeast Connec-CT  1:05.25    1:04.93          5  
                  31.52     1:04.93 (33.41)                                        
 13 Ransford, Casey     16 Pack Swim Team o-NI  1:05.29    1:05.06          4  
                  32.63     1:05.06 (32.43)                                        
 14 Stauffer, John      16 Eastern Express-NJ   1:05.41    1:05.19          3  
                  31.85     1:05.19 (33.34)                                        
 15 Ortiz, Mo           15 Eastern Express-NJ   1:08.53    1:08.50          2  
                  33.71     1:08.50 (34.79)                                        
 16 Keane, Jimmy        16 Eastern Express-NJ   1:07.76    1:08.56          1  
                  33.67     1:08.56 (34.89)                                        
 17 Sukach, Alexander   15 Eastern Express-NJ   1:07.83    1:08.67        
                  33.50     1:08.67 (35.17)                                        
 18 Donnelly, Jack      16 Eastern Express-NJ   1:10.28    1:11.84        
                  34.61     1:11.84 (37.23)                                        
C - Final
 19 Koch, John          16 Lansing Cats-NI      1:10.60    1:10.87        
                  34.73     1:10.87 (36.14)                                        
 20 Gunton, Matt        15 Eastern Express-NJ   1:10.93    1:11.99        
                  35.47     1:11.99 (36.52)                                        
 21 Buglino, Donald     15 Eastern Express-NJ   1:12.66    1:12.21        
                  35.05     1:12.21 (37.16)                                        
 22 Dewey, Wil          13 Lansing Cats-NI      1:19.40    1:20.31        
                  39.07     1:20.31 (41.24)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
EZ LC Record: * 54.84    8/3/2013 Shane Ryan, UN-MA                            
                57.19  SR USAS National Champs
                57.19  OLYT Olympic Trials
                58.99  JR USA Junior Nationals
              1:00.79  FUT USA Swimming Futures
              1:02.89  SECT Sectionals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Killion, Connor           15 Central Bucks Sw-MA  1:00.55    1:00.30 qFUT   
                  29.12     1:00.30 (31.18)                                        
  2 Smith, Corey              17 North Penn Aquat-MA    59.75    1:00.49 qFUT   
                  29.15     1:00.49 (31.34)                                        
  3 Zawatski, Edward          18 Cyc Rally Aquati-MA    58.83    1:00.80 qSECT  
                  29.57     1:00.80 (31.23)                                        
  4 Vizza, Joseph             17 Central Bucks Sw-MA    59.32    1:00.94 qSECT  
                  29.79     1:00.94 (31.15)                                        
  5 Heise, Matthew            23 Lansing Cats-NI        49.96Y   1:02.01 qSECT  
                  29.56     1:02.01 (32.45)                                        
  6 Tucker, Christopher       18 Unattached-NJ        1:00.06    1:02.17 qSECT  
                  30.27     1:02.17 (31.90)                                        
  7 Villari, Collin           17 Central Bucks Sw-MA    53.95Y   1:02.24 qSECT  
                  30.26     1:02.24 (31.98)                                        
  8 Curtin, Colin             19 Laurel E Hartfor-CT  1:00.80    1:02.34 qSECT  
                  31.15     1:02.34 (31.19)                                        
  9 Corgel, Ronan             19 Ithaca Aquatics-NI   1:02.06    1:03.45 q      
                  30.97     1:03.45 (32.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Curtin, Christopher       21 Laurel E Hartfor-CT    52.74Y   1:03.57 q      
                  30.71     1:03.57 (32.86)                                        
 11 Santoro, Kevin            16 Ridgefield Aquat-CT  1:02.66    1:04.53 q      
                  31.60     1:04.53 (32.93)                                        
 12 Fan, Arthur               16 Pack Swim Team o-NI    52.19Y   1:05.07 q      
                  31.93     1:05.07 (33.14)                                        
 13 Vander Vos, Tyler         19 Northeast Connec-CT    52.25Y   1:05.25 q      
                  31.77     1:05.25 (33.48)                                        
 14 Ransford, Casey           16 Pack Swim Team o-NI    52.77Y   1:05.29 q      
                  31.83     1:05.29 (33.46)                                        
 15 Stauffer, John            16 Eastern Express-NJ   1:04.61    1:05.41 q      
                  31.80     1:05.41 (33.61)                                        
 16 Keane, Jimmy              16 Eastern Express-NJ   1:10.39    1:07.76 q      
                  32.95     1:07.76 (34.81)                                        
 17 Sukach, Alexander         15 Eastern Express-NJ   1:05.46    1:07.83 q      
                  32.65     1:07.83 (35.18)                                        
 18 Ortiz, Mo                 15 Eastern Express-NJ   1:10.23    1:08.53 q      
                  33.36     1:08.53 (35.17)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Donnelly, Jack            16 Eastern Express-NJ   1:13.48    1:10.28 q      
                  33.15     1:10.28 (37.13)                                        
 20 Koch, John                16 Lansing Cats-NI      1:08.33    1:10.60 q      
                  34.22     1:10.60 (36.38)                                        
 21 Gunton, Matt              15 Eastern Express-NJ   1:11.63    1:10.93 q      
                  34.54     1:10.93 (36.39)                                        
 22 Buglino, Donald           15 Eastern Express-NJ   1:15.02    1:12.66 q      
                  34.63     1:12.66 (38.03)                                        
 23 Koch, Michael             16 Lansing Cats-NI      1:13.46    1:15.79 q      
                  35.14     1:15.79 (40.65)                                        
 24 Dewey, Wil                13 Lansing Cats-NI      1:17.44    1:19.40 q      
                  38.41     1:19.40 (40.99)                                        
 -- Kogut, Douglas            19 Eagle Swim Team-MD   1:01.40        DFS        
      Declared false start
 -- Goroshko, Jake            18 Central Bucks Sw-MA  1:02.03        DFS        
      Declared false start
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
EZ LC Record: * 2:00.44   3/30/2014 Connor Green, ABF-NE                       
                2:03.79  OLYT Olympic Trials
                2:03.99  SR USAS National Champs
                2:07.39  JR USA Junior Nationals
                2:11.89  FUT USA Swimming Futures
                2:16.39  SECT Sectionals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kogut, Douglas      19 Eagle Swim Team-MD   2:10.33    2:09.66 FUT     20  
                  30.83     1:03.78 (32.95)     1:36.82 (33.04)     2:09.66 (32.84)
  2 Savidge, Patrick    18 Laurel E Hartfor-CT  2:10.68    2:10.59 FUT     17  
                  31.48     1:04.60 (33.12)     1:38.07 (33.47)     2:10.59 (32.52)
  3 Santoro, Kevin      16 Ridgefield Aquat-CT  2:11.74    2:11.93 SECT    16  
                  31.19     1:04.33 (33.14)     1:38.32 (33.99)     2:11.93 (33.61)
  4 Killion, Connor     15 Central Bucks Sw-MA  2:13.35    2:13.62 SECT    15  
                  31.15     1:04.94 (33.79)     1:39.19 (34.25)     2:13.62 (34.43)
  5 Smith, Corey        17 North Penn Aquat-MA  2:16.54    2:13.75 SECT    14  
                  30.16     1:04.37 (34.21)     1:40.19 (35.82)     2:13.75 (33.56)
  6 Villari, Collin     17 Central Bucks Sw-MA  2:21.07    2:13.95 SECT    13  
                  31.15     1:05.56 (34.41)     1:40.16 (34.60)     2:13.95 (33.79)
  7 McIntyre, Jack      17 Eastern Express-NJ   2:20.05    2:18.00         12  
                  33.71     1:08.56 (34.85)     1:44.01 (35.45)     2:18.00 (33.99)
  8 Corgel, Ronan       19 Ithaca Aquatics-NI   2:19.70    2:18.32         11  
                  32.48     1:07.70 (35.22)     1:43.26 (35.56)     2:18.32 (35.06)
  9 Heise, Matthew      23 Lansing Cats-NI      2:19.59    2:20.50          9  
                  32.36     1:07.23 (34.87)     1:43.93 (36.70)     2:20.50 (36.57)
B - Final
 10 Vizza, Joseph       17 Central Bucks Sw-MA  2:35.17    2:13.25 SECT     7  
                  30.93     1:04.75 (33.82)     1:39.75 (35.00)     2:13.25 (33.50)
 11 Ransford, Casey     16 Pack Swim Team o-NI  2:21.99    2:18.38          6  
                  33.21     1:08.95 (35.74)     1:43.42 (34.47)     2:18.38 (34.96)
 12 Wahl, Alec          16 Webster BlueFins-NI  2:23.57    2:24.70          5  
                  34.04     1:10.96 (36.92)     1:48.51 (37.55)     2:24.70 (36.19)
 13 Vander Vos, Tyler   19 Northeast Connec-CT  2:24.35    2:25.47          4  
                  33.48     1:10.40 (36.92)     1:48.24 (37.84)     2:25.47 (37.23)
 14 Keane, Jimmy        16 Eastern Express-NJ   2:25.26    2:28.55          3  
                  34.95     1:12.08 (37.13)     1:50.52 (38.44)     2:28.55 (38.03)
 15 Buglino, Donald     15 Eastern Express-NJ   2:34.55    2:32.69          2  
                  36.26     1:14.47 (38.21)     1:54.65 (40.18)     2:32.69 (38.04)
 16 Gunton, Matt        15 Eastern Express-NJ   2:34.70    2:32.91          1  
                  36.42     1:15.72 (39.30)     1:55.62 (39.90)     2:32.91 (37.29)
 17 Sukach, Alexander   15 Eastern Express-NJ   2:27.17    2:36.31        
                  34.69     1:13.95 (39.26)     1:55.46 (41.51)     2:36.31 (40.85)
 18 Anderson, Ethan     15 Eastern Express-NJ   2:40.14    2:37.24        
                  37.58     1:18.00 (40.42)     1:58.32 (40.32)     2:37.24 (38.92)
C - Final
 19 Dewey, Wil          13 Lansing Cats-NI      2:46.53    2:46.38        
                  38.59     1:20.25 (41.66)     2:03.80 (43.55)     2:46.38 (42.58)
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
EZ LC Record: * 2:00.44   3/30/2014 Connor Green, ABF-NE                       
                2:03.79  OLYT Olympic Trials
                2:03.99  SR USAS National Champs
                2:07.39  JR USA Junior Nationals
                2:11.89  FUT USA Swimming Futures
                2:16.39  SECT Sectionals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kogut, Douglas            19 Eagle Swim Team-MD   2:10.14    2:10.33 qFUT   
                  30.30     1:02.58 (32.28)     1:35.84 (33.26)     2:10.33 (34.49)
  2 Savidge, Patrick          18 Laurel E Hartfor-CT  2:11.95    2:10.68 qFUT   
                  31.39     1:04.58 (33.19)     1:38.18 (33.60)     2:10.68 (32.50)
  3 Santoro, Kevin            16 Ridgefield Aquat-CT  2:11.39    2:11.74 qFUT   
                  31.46     1:04.91 (33.45)     1:38.76 (33.85)     2:11.74 (32.98)
  4 Killion, Connor           15 Central Bucks Sw-MA  2:11.52    2:13.35 qSECT  
                  30.11     1:03.39 (33.28)     1:38.83 (35.44)     2:13.35 (34.52)
  5 Smith, Corey              17 North Penn Aquat-MA  2:11.72    2:16.54 q      
                  32.05     1:07.46 (35.41)     1:43.12 (35.66)     2:16.54 (33.42)
  6 Heise, Matthew            23 Lansing Cats-NI      1:48.87Y   2:19.59 q      
                  32.31     1:07.41 (35.10)     1:43.32 (35.91)     2:19.59 (36.27)
  7 Corgel, Ronan             19 Ithaca Aquatics-NI   2:15.30    2:19.70 q      
                  32.87     1:08.49 (35.62)     1:43.71 (35.22)     2:19.70 (35.99)
  8 McIntyre, Jack            17 Eastern Express-NJ   2:19.32    2:20.05 q      
                  33.40     1:09.19 (35.79)     1:45.02 (35.83)     2:20.05 (35.03)
  9 Villari, Collin           17 Central Bucks Sw-MA  1:54.79Y   2:21.07 q      
                  32.47     1:07.87 (35.40)     1:44.52 (36.65)     2:21.07 (36.55)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Ransford, Casey           16 Pack Swim Team o-NI  2:17.06    2:21.99 q      
                  33.72     1:09.84 (36.12)     1:46.51 (36.67)     2:21.99 (35.48)
 11 Wahl, Alec                16 Webster BlueFins-NI  2:24.13    2:23.57 q      
                  33.08     1:10.04 (36.96)     1:47.25 (37.21)     2:23.57 (36.32)
 12 Vander Vos, Tyler         19 Northeast Connec-CT  1:53.74Y   2:24.35 q      
                  32.97     1:09.65 (36.68)     1:47.68 (38.03)     2:24.35 (36.67)
 13 Keane, Jimmy              16 Eastern Express-NJ   2:24.58    2:25.26 q      
                  34.77     1:11.18 (36.41)     1:48.50 (37.32)     2:25.26 (36.76)
 14 Sukach, Alexander         15 Eastern Express-NJ   2:23.56    2:27.17 q      
                  33.81     1:10.58 (36.77)     1:49.35 (38.77)     2:27.17 (37.82)
 15 Buglino, Donald           15 Eastern Express-NJ   2:32.15    2:34.55 q      
                  36.97     1:16.32 (39.35)     1:56.16 (39.84)     2:34.55 (38.39)
 16 Gunton, Matt              15 Eastern Express-NJ   2:31.24    2:34.70 q      
                  37.43     1:16.31 (38.88)     1:55.89 (39.58)     2:34.70 (38.81)
 17 Vizza, Joseph             17 Central Bucks Sw-MA  2:10.29    2:35.17 q      
                  34.58     1:14.15 (39.57)     1:54.33 (40.18)     2:35.17 (40.84)
 18 Anderson, Ethan           15 Eastern Express-NJ   2:36.12    2:40.14 q      
                  37.15     1:17.48 (40.33)     1:59.87 (42.39)     2:40.14 (40.27)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dewey, Wil                13 Lansing Cats-NI      2:44.26    2:46.53 q      
                  39.20     1:21.24 (42.04)     2:04.44 (43.20)     2:46.53 (42.09)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
EZ LC Record: * 1:01.91   7/26/2002 Ed Moses, CUBU-PV                          
                1:03.69  OLYT Olympic Trials
                1:03.89  SR USAS National Champs
                1:06.29  JR USA Junior Nationals
                1:08.69  FUT USA Swimming Futures
                1:10.49  SECT Sectionals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McHugh, Brendan     25 Greater Philly-MA    1:01.60    1:01.06*OLYT    20  
                  29.09     1:01.06 (31.97)                                        
  2 Delmonte, Eric      20 Portland Porpois-ME  1:08.72    1:07.32 FUT     17  
                  31.63     1:07.32 (35.69)                                        
  3 Bornstein, Andrew   15 Ridgefield Aquat-CT  1:08.54    1:07.51 FUT     16  
                  31.86     1:07.51 (35.65)                                        
  4 Lott, Tarik         18 Eagle Swim Team-MD   1:08.73    1:08.36 FUT     15  
                  32.04     1:08.36 (36.32)                                        
  5 Gay, Sean           16 Una Nca-CT           1:09.55    1:08.52 FUT     14  
                  31.99     1:08.52 (36.53)                                        
  6 Johnson, Sean       22 Eastern Express-NJ   1:09.16    1:08.60 FUT     13  
                  31.76     1:08.60 (36.84)                                        
  7 Riley, Rex          17 Millcreek Swim T-AM  1:09.85    1:09.55 SECT    12  
                  31.82     1:09.55 (37.73)                                        
  8 Curtin, Christophe  21 Laurel E Hartfor-CT  1:09.74    1:10.12 SECT    11  
                  33.48     1:10.12 (36.64)                                        
  9 Halle, Gage         17 Allegheny North-AM   1:09.51    1:12.35          9  
                  33.74     1:12.35 (38.61)                                        
B - Final
 10 McRee, Hunter       17 Central Bucks Sw-MA  1:11.97    1:11.24          7  
                  33.42     1:11.24 (37.82)                                        
 11 Friel, Harrison     16 North Penn Aquat-MA  1:12.29    1:11.99          6  
                  33.87     1:11.99 (38.12)                                        
 12 Sukach, Alexander   15 Eastern Express-NJ   1:17.43    1:16.82          5  
                  36.69     1:16.82 (40.13)                                        
 13 Keane, Jimmy        16 Eastern Express-NJ   1:20.38    1:20.28          4  
                  38.27     1:20.28 (42.01)                                        
 14 Koch, John          16 Lansing Cats-NI      1:20.01    1:20.85          3  
                  38.07     1:20.85 (42.78)                                        
 15 Ortiz, Mo           15 Eastern Express-NJ   1:22.45    1:22.02          2  
                  38.99     1:22.02 (43.03)                                        
 16 Dewey, Jedidiah     16 Lansing Cats-NI      1:24.40    1:23.40          1  
                  39.55     1:23.40 (43.85)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
EZ LC Record: * 1:01.91   7/26/2002 Ed Moses, CUBU-PV                          
                1:03.69  OLYT Olympic Trials
                1:03.89  SR USAS National Champs
                1:06.29  JR USA Junior Nationals
                1:08.69  FUT USA Swimming Futures
                1:10.49  SECT Sectionals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McHugh, Brendan           25 Greater Philly-MA    1:00.31    1:01.60*qOLYT  
                  28.37     1:01.60 (33.23)                                        
  2 Bornstein, Andrew         15 Ridgefield Aquat-CT  1:07.18    1:08.54 qFUT   
                  31.87     1:08.54 (36.67)                                        
  3 Delmonte, Eric            20 Portland Porpois-ME  1:05.23    1:08.72 qSECT  
                  31.77     1:08.72 (36.95)                                        
  4 Lott, Tarik               18 Eagle Swim Team-MD   1:09.06    1:08.73 qSECT  
                  32.17     1:08.73 (36.56)                                        
  5 Johnson, Sean             22 Eastern Express-NJ   1:06.71    1:09.16 qSECT  
                  32.06     1:09.16 (37.10)                                        
  6 Halle, Gage               17 Allegheny North-AM   1:10.07    1:09.51 qSECT  
                  32.62     1:09.51 (36.89)                                        
  7 Gay, Sean                 16 Una Nca-CT           1:06.88    1:09.55 qSECT  
                  32.48     1:09.55 (37.07)                                        
  8 Mikhailichenko, Andrew    17 Ithaca Aquatics-NI   1:09.84    1:09.56 qSECT  
                  32.99     1:09.56 (36.57)                                        
  9 Curtin, Christopher       21 Laurel E Hartfor-CT  1:00.14Y   1:09.74 qSECT  
                  32.57     1:09.74 (37.17)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Riley, Rex                17 Millcreek Swim T-AM  1:08.29    1:09.85 qSECT  
                  33.13     1:09.85 (36.72)                                        
 11 McRee, Hunter             17 Central Bucks Sw-MA  1:00.29Y   1:11.97 q      
                  33.79     1:11.97 (38.18)                                        
 12 Friel, Harrison           16 North Penn Aquat-MA    59.72Y   1:12.29 q      
                  33.89     1:12.29 (38.40)                                        
 13 Sukach, Alexander         15 Eastern Express-NJ   1:14.81    1:17.43 q      
                  36.19     1:17.43 (41.24)                                        
 14 Koch, John                16 Lansing Cats-NI      1:15.84    1:20.01 q      
                  36.86     1:20.01 (43.15)                                        
 15 Keane, Jimmy              16 Eastern Express-NJ   1:21.82    1:20.38 q      
                  37.77     1:20.38 (42.61)                                        
 16 Ortiz, Mo                 15 Eastern Express-NJ   1:20.33    1:22.45 q      
                  38.97     1:22.45 (43.48)                                        
 17 Dewey, Jedidiah           16 Lansing Cats-NI      1:24.80    1:24.40 q      
                  39.93     1:24.40 (44.47)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
EZ LC Record: * 2:16.55   3/15/2008 Ryan Hurley, UN-PV                         
                2:18.39  OLYT Olympic Trials
                2:18.99  SR USAS National Champs
                2:23.69  JR USA Junior Nationals
                2:29.09  FUT USA Swimming Futures
                2:35.19  SECT Sectionals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bornstein, Andrew   15 Ridgefield Aquat-CT  2:29.08    2:24.61 FUT     20  
                  31.97     1:07.71 (35.74)     1:45.79 (38.08)     2:24.61 (38.82)
  2 Delmonte, Eric      20 Portland Porpois-ME  2:32.94    2:27.64 FUT     17  
                  31.82     1:08.46 (36.64)     1:46.85 (38.39)     2:27.64 (40.79)
  3 Curtin, Christophe  21 Laurel E Hartfor-CT  2:34.96    2:28.55 FUT     16  
                  33.97     1:12.07 (38.10)     1:50.93 (38.86)     2:28.55 (37.62)
  4 Halle, Gage         17 Allegheny North-AM   2:53.90    2:30.56 SECT    15  
                  34.36     1:12.36 (38.00)     1:51.27 (38.91)     2:30.56 (39.29)
  5 Gay, Sean           16 Una Nca-CT           2:32.47    2:30.96 SECT    14  
                  33.64     1:11.95 (38.31)     1:51.34 (39.39)     2:30.96 (39.62)
  6 McRee, Hunter       17 Central Bucks Sw-MA  2:37.17    2:36.00         13  
                  34.61     1:13.80 (39.19)     1:54.97 (41.17)     2:36.00 (41.03)
  7 Friel, Harrison     16 North Penn Aquat-MA  2:41.85    2:38.24         12  
                  35.16     1:15.42 (40.26)     1:57.00 (41.58)     2:38.24 (41.24)
  8 Donnelly, Jack      16 Eastern Express-NJ   2:41.17    2:39.74         11  
                  34.93     1:14.94 (40.01)     1:57.16 (42.22)     2:39.74 (42.58)
  9 Lessiohadi, Jonath  15 Eastern Express-NJ   2:50.88    2:49.40          9  
                  36.31     1:18.29 (41.98)     2:03.33 (45.04)     2:49.40 (46.07)
B - Final
 10 Buglino, Donald     15 Eastern Express-NJ   2:55.46    2:53.31          7  
                  39.10     1:23.60 (44.50)     2:08.56 (44.96)     2:53.31 (44.75)
 11 Wahl, Alec          16 Webster BlueFins-NI  2:57.47    2:55.58          6  
                  39.92     1:25.12 (45.20)     2:11.00 (45.88)     2:55.58 (44.58)
 12 Dewey, Jedidiah     16 Lansing Cats-NI      2:56.86    2:56.46          5  
                  41.36     1:26.12 (44.76)     2:11.51 (45.39)     2:56.46 (44.95)
 13 Ortiz, Mo           15 Eastern Express-NJ   2:57.10    2:57.23          4  
                  40.17     1:25.01 (44.84)     2:11.17 (46.16)     2:57.23 (46.06)
 14 Dewey, Wil          13 Lansing Cats-NI      3:11.95    3:14.24          3  
                  44.07     1:33.77 (49.70)     2:24.19 (50.42)     3:14.24 (50.05)
 15 Anderson, Ethan     15 Eastern Express-NJ   3:05.83    3:26.43          2  
                  48.30     1:41.52 (53.22)     2:34.74 (53.22)     3:26.43 (51.69)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
EZ LC Record: * 2:16.55   3/15/2008 Ryan Hurley, UN-PV                         
                2:18.39  OLYT Olympic Trials
                2:18.99  SR USAS National Champs
                2:23.69  JR USA Junior Nationals
                2:29.09  FUT USA Swimming Futures
                2:35.19  SECT Sectionals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bornstein, Andrew         15 Ridgefield Aquat-CT  2:21.32    2:29.08 qFUT   
                  32.19     1:08.18 (35.99)     1:48.18 (40.00)     2:29.08 (40.90)
  2 Gay, Sean                 16 Una Nca-CT           2:28.92    2:32.47 qSECT  
                  33.98     1:12.23 (38.25)     1:52.31 (40.08)     2:32.47 (40.16)
  3 Delmonte, Eric            20 Portland Porpois-ME  2:21.37    2:32.94 qSECT  
                  34.33     1:13.05 (38.72)     1:52.61 (39.56)     2:32.94 (40.33)
  4 Lott, Tarik               18 Eagle Swim Team-MD   2:08.30Y   2:34.94 qSECT  
                  35.13     1:13.67 (38.54)     1:54.03 (40.36)     2:34.94 (40.91)
  5 Curtin, Christopher       21 Laurel E Hartfor-CT  2:04.88Y   2:34.96 qSECT  
                  35.52     1:15.52 (40.00)     1:55.36 (39.84)     2:34.96 (39.60)
  6 McRee, Hunter             17 Central Bucks Sw-MA  2:37.21    2:37.17 q      
                  34.89     1:15.29 (40.40)     1:56.09 (40.80)     2:37.17 (41.08)
  7 Donnelly, Jack            16 Eastern Express-NJ   2:46.67    2:41.17 q      
                  35.92     1:16.66 (40.74)     1:59.98 (43.32)     2:41.17 (41.19)
  8 Friel, Harrison           16 North Penn Aquat-MA  2:42.57    2:41.85 q      
                  35.66     1:16.97 (41.31)     1:59.32 (42.35)     2:41.85 (42.53)
  9 Lessiohadi, Jonathan      15 Eastern Express-NJ   2:43.72    2:50.88 q      
                  36.18     1:18.47 (42.29)     2:03.84 (45.37)     2:50.88 (47.04)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Halle, Gage               17 Allegheny North-AM   2:33.89    2:53.90 q      
                  41.13     1:24.96 (43.83)     2:10.55 (45.59)     2:53.90 (43.35)
 11 Buglino, Donald           15 Eastern Express-NJ   3:00.81    2:55.46 q      
                  38.66     1:23.59 (44.93)     2:09.56 (45.97)     2:55.46 (45.90)
 12 Dewey, Jedidiah           16 Lansing Cats-NI      2:54.21    2:56.86 q      
                  40.17     1:24.81 (44.64)     2:10.82 (46.01)     2:56.86 (46.04)
 13 Ortiz, Mo                 15 Eastern Express-NJ   2:59.63    2:57.10 q      
                  40.10     1:25.50 (45.40)     2:11.40 (45.90)     2:57.10 (45.70)
 14 Wahl, Alec                16 Webster BlueFins-NI  3:01.84    2:57.47 q      
                  40.58     1:25.95 (45.37)     2:12.05 (46.10)     2:57.47 (45.42)
 15 Gomez, Sergio             14 Lansing Cats-NI      2:55.93    2:57.85 q      
                  40.43     1:25.72 (45.29)     2:11.65 (45.93)     2:57.85 (46.20)
 16 Anderson, Ethan           15 Eastern Express-NJ        NT    3:05.83 q      
                  42.74     1:31.53 (48.79)     2:18.31 (46.78)     3:05.83 (47.52)
 17 Dewey, Wil                13 Lansing Cats-NI      3:11.10    3:11.95 q      
                  43.36     1:31.81 (48.45)     2:22.02 (50.21)     3:11.95 (49.93)
 -- Villari, Collin           17 Central Bucks Sw-MA  2:12.39Y       DFS        
      Declared false start
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
EZ LC Record: * 54.27    8/7/2009 Sean Fletcher, MAKO-PV                       
                54.79  SR USAS National Champs
                54.79  OLYT Olympic Trials
                56.69  JR USA Junior Nationals
                58.39  FUT USA Swimming Futures
                59.79  SECT Sectionals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Buerger, Zachary    19 Una Ansc-AM            55.78      55.37 JR      20  
                  26.28       55.37 (29.09)                                        
  2 Kogut, Douglas      19 Eagle Swim Team-MD     56.96      56.48 JR      17  
                  26.49       56.48 (29.99)                                        
  3 Brocato, Greg       17 Central Bucks Sw-MA    57.84      57.35 FUT     16  
                  26.77       57.35 (30.58)                                        
  4 Lubinski, Jacob     16 Eastern Express-NJ     57.74      57.65 FUT     15  
                  27.22       57.65 (30.43)                                        
  5 St John, Carl       21 Una Iswm-NI            59.28      58.27 FUT     14  
                  27.59       58.27 (30.68)                                        
  6 Lott, Tarik         18 Eagle Swim Team-MD     59.33      59.18 SECT    13  
                  27.59       59.18 (31.59)                                        
  7 Ransford, Casey     16 Pack Swim Team o-NI    59.75      59.40 SECT    12  
                  27.83       59.40 (31.57)                                        
  8 Sawyer, Casey       17 Syracuse Charger-NI    59.78      59.92         11  
                  27.44       59.92 (32.48)                                        
  9 Heise, Matthew      23 Lansing Cats-NI        59.77      59.98          9  
                  27.52       59.98 (32.46)                                        
B - Final
 10 Goroshko, Jake      18 Central Bucks Sw-MA    59.88      59.18 SECT     7  
                  27.14       59.18 (32.04)                                        
 11 Fan, Arthur         16 Pack Swim Team o-NI    59.87      59.62 SECT     6  
                  28.35       59.62 (31.27)                                        
 12 Curtin, Colin       19 Laurel E Hartfor-CT  1:00.68    1:00.22          5  
                  28.93     1:00.22 (31.29)                                        
 13 Gonzalez, Maxwell   15 Allegheny North-AM     59.81    1:00.31          4  
                  28.68     1:00.31 (31.63)                                        
 14 Mackensen, Henry    18 Central Bucks Sw-MA  1:01.52    1:00.58          3  
                  27.62     1:00.58 (32.96)                                        
 15 Johnson, Sean       22 Eastern Express-NJ   1:01.13    1:00.68          2  
                  28.46     1:00.68 (32.22)                                        
 16 Kane, Kevin         17 Portland Porpois-ME  1:01.16    1:01.18          1  
                  29.09     1:01.18 (32.09)                                        
 17 McIntyre, Jack      17 Eastern Express-NJ   1:02.53    1:02.10        
                  29.27     1:02.10 (32.83)                                        
 18 Wahl, Alec          16 Webster BlueFins-NI  1:03.01    1:03.83        
                  29.82     1:03.83 (34.01)                                        
C - Final
 19 Schickel, Francis   17 Ithaca Aquatics-NI   1:03.52    1:02.21        
                  29.17     1:02.21 (33.04)                                        
 20 Koch, John          16 Lansing Cats-NI      1:04.64    1:02.45        
                  29.45     1:02.45 (33.00)                                        
 21 Koch, Joseph        17 Lansing Cats-NI      1:03.22    1:02.71        
                  29.75     1:02.71 (32.96)                                        
 22 Lovette, James      16 Swim Ithaca-NI       1:04.06    1:03.99        
                  30.04     1:03.99 (33.95)                                        
 23 Anderson, Ethan     15 Eastern Express-NJ   1:07.25    1:06.11        
                  32.20     1:06.11 (33.91)                                        
 24 Sukach, Alexander   15 Eastern Express-NJ   1:08.24    1:07.08        
                  31.63     1:07.08 (35.45)                                        
 25 Gunton, Matt        15 Eastern Express-NJ   1:08.95    1:08.33        
                  32.32     1:08.33 (36.01)                                        
 26 Gomez, Sergio       14 Lansing Cats-NI      1:10.17    1:09.45        
                  32.32     1:09.45 (37.13)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
EZ LC Record: * 54.27    8/7/2009 Sean Fletcher, MAKO-PV                       
                54.79  SR USAS National Champs
                54.79  OLYT Olympic Trials
                56.69  JR USA Junior Nationals
                58.39  FUT USA Swimming Futures
                59.79  SECT Sectionals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buerger, Zachary          19 Una Ansc-AM            55.31      55.78 qJR    
                  26.62       55.78 (29.16)                                        
  2 Kogut, Douglas            19 Eagle Swim Team-MD     56.19      56.96 qFUT   
                  26.30       56.96 (30.66)                                        
  3 Lubinski, Jacob           16 Eastern Express-NJ     57.16      57.74 qFUT   
                  27.17       57.74 (30.57)                                        
  4 Brocato, Greg             17 Central Bucks Sw-MA    54.21      57.84 qFUT   
                  27.51       57.84 (30.33)                                        
  5 St John, Carl             21 Una Iswm-NI            56.94      59.28 qSECT  
                  27.56       59.28 (31.72)                                        
  6 Lott, Tarik               18 Eagle Swim Team-MD     52.40Y     59.33 qSECT  
                  27.58       59.33 (31.75)                                        
  7 Ransford, Casey           16 Pack Swim Team o-NI    52.11Y     59.75 qSECT  
                  28.22       59.75 (31.53)                                        
  8 Heise, Matthew            23 Lansing Cats-NI        49.82Y     59.77 qSECT  
                  27.56       59.77 (32.21)                                        
  9 Sawyer, Casey             17 Syracuse Charger-NI    52.02Y     59.78 qSECT  
                  27.31       59.78 (32.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Gonzalez, Maxwell         15 Allegheny North-AM   1:00.96      59.81 q      
                  28.21       59.81 (31.60)                                        
 11 Fan, Arthur               16 Pack Swim Team o-NI    50.76Y     59.87 q      
                  28.27       59.87 (31.60)                                        
 12 Goroshko, Jake            18 Central Bucks Sw-MA    59.11      59.88 q      
                  27.70       59.88 (32.18)                                        
 13 Curtin, Colin             19 Laurel E Hartfor-CT  1:00.17    1:00.68 q      
                  28.52     1:00.68 (32.16)                                        
 14 Johnson, Sean             22 Eastern Express-NJ   1:02.33    1:01.13 q      
                  28.28     1:01.13 (32.85)                                        
 15 Kane, Kevin               17 Portland Porpois-ME  1:02.27    1:01.16 q      
                  28.65     1:01.16 (32.51)                                        
 16 Mackensen, Henry          18 Central Bucks Sw-MA    52.12Y   1:01.52 q      
                  28.24     1:01.52 (33.28)                                        
 17 McIntyre, Jack            17 Eastern Express-NJ     54.31Y   1:02.53 q      
                  30.74     1:02.53 (31.79)                                        
 18 Wahl, Alec                16 Webster BlueFins-NI  1:04.38    1:03.01 q      
                  29.73     1:03.01 (33.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Koch, Joseph              17 Lansing Cats-NI      1:01.37    1:03.22 q      
                  29.98     1:03.22 (33.24)                                        
 20 Schickel, Francis         17 Ithaca Aquatics-NI     52.47Y   1:03.52 q      
                  29.56     1:03.52 (33.96)                                        
 21 Lovette, James            16 Swim Ithaca-NI       1:05.92    1:04.06 q      
                  29.72     1:04.06 (34.34)                                        
 22 Koch, John                16 Lansing Cats-NI      1:01.47    1:04.64 q      
                  30.16     1:04.64 (34.48)                                        
 23 Anderson, Ethan           15 Eastern Express-NJ   1:08.55    1:07.25 q      
                  31.54     1:07.25 (35.71)                                        
 24 Sukach, Alexander         15 Eastern Express-NJ   1:05.84    1:08.24 q      
                  32.28     1:08.24 (35.96)                                        
 25 Gunton, Matt              15 Eastern Express-NJ   1:09.39    1:08.95 q      
                  31.98     1:08.95 (36.97)                                        
 26 Gomez, Sergio             14 Lansing Cats-NI      1:09.82    1:10.17 q      
                  31.94     1:10.17 (38.23)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
EZ LC Record: * 2:00.03   7/27/2003 Michael Raab, RMSC-PV                      
                2:01.99  OLYT Olympic Trials
                2:02.29  SR USAS National Champs
                2:05.49  JR USA Junior Nationals
                2:10.19  FUT USA Swimming Futures
                2:14.19  SECT Sectionals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Buerger, Zachary    19 Una Ansc-AM          2:08.68    2:06.07 FUT     20  
                  28.35       59.95 (31.60)     1:33.04 (33.09)     2:06.07 (33.03)
  2 Kogut, Douglas      19 Eagle Swim Team-MD   2:08.53    2:08.04 FUT     17  
                  27.66       59.57 (31.91)     1:33.44 (33.87)     2:08.04 (34.60)
  3 St John, Carl       21 Una Iswm-NI          2:15.21    2:10.69 SECT    16  
                  29.16     1:01.74 (32.58)     1:36.15 (34.41)     2:10.69 (34.54)
  4 Ransford, Casey     16 Pack Swim Team o-NI  2:12.61    2:11.24 SECT    15  
                  28.51     1:01.05 (32.54)     1:35.69 (34.64)     2:11.24 (35.55)
  5 Gonzalez, Mason     14 Allegheny North-AM   2:15.50    2:13.33 SECT    14  
                  29.69     1:02.93 (33.24)     1:37.84 (34.91)     2:13.33 (35.49)
  6 Fan, Arthur         16 Pack Swim Team o-NI  2:12.72    2:13.37 SECT    13  
                  29.26     1:03.12 (33.86)     1:37.76 (34.64)     2:13.37 (35.61)
  7 Kane, Kevin         17 Portland Porpois-ME  2:15.25    2:15.61         12  
                  30.57     1:04.75 (34.18)     1:39.83 (35.08)     2:15.61 (35.78)
  8 Koch, Joseph        17 Lansing Cats-NI      2:21.83    2:20.23         11  
                  31.16     1:07.36 (36.20)     1:44.29 (36.93)     2:20.23 (35.94)
 -- Mackensen, Henry    18 Central Bucks Sw-MA  2:24.94         DQ        
      Alternating Kick
                  29.68     1:04.87 (35.19)     1:42.20 (37.33)          DQ (39.56)
B - Final
 10 Anderson, Ethan     15 Eastern Express-NJ   2:34.56    2:23.77          7  
                  32.57     1:08.83 (36.26)     1:46.73 (37.90)     2:23.77 (37.04)
 11 Gomez, Sergio       14 Lansing Cats-NI      2:35.57    2:32.52          6  
                  33.34     1:11.28 (37.94)     1:51.12 (39.84)     2:32.52 (41.40)
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
EZ LC Record: * 2:00.03   7/27/2003 Michael Raab, RMSC-PV                      
                2:01.99  OLYT Olympic Trials
                2:02.29  SR USAS National Champs
                2:05.49  JR USA Junior Nationals
                2:10.19  FUT USA Swimming Futures
                2:14.19  SECT Sectionals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kogut, Douglas            19 Eagle Swim Team-MD   2:10.71    2:08.53 qFUT   
                  28.11       59.76 (31.65)     1:33.85 (34.09)     2:08.53 (34.68)
  2 Buerger, Zachary          19 Una Ansc-AM          2:06.37    2:08.68 qFUT   
                  28.53     1:00.73 (32.20)     1:35.88 (35.15)     2:08.68 (32.80)
  3 Ransford, Casey           16 Pack Swim Team o-NI  2:14.28    2:12.61 qSECT  
                  28.94     1:01.97 (33.03)     1:37.37 (35.40)     2:12.61 (35.24)
  4 Fan, Arthur               16 Pack Swim Team o-NI  2:11.94    2:12.72 qSECT  
                  30.30     1:04.12 (33.82)     1:38.77 (34.65)     2:12.72 (33.95)
  5 St John, Carl             21 Una Iswm-NI          2:08.49    2:15.21 q      
                  30.22     1:04.31 (34.09)     1:39.49 (35.18)     2:15.21 (35.72)
  6 Kane, Kevin               17 Portland Porpois-ME  1:55.31Y   2:15.25 q      
                  30.21     1:03.65 (33.44)     1:38.70 (35.05)     2:15.25 (36.55)
  7 Gonzalez, Mason           14 Allegheny North-AM   1:55.93Y   2:15.50 q      
                  29.87     1:03.97 (34.10)     1:39.23 (35.26)     2:15.50 (36.27)
  8 Koch, Joseph              17 Lansing Cats-NI      2:13.74    2:21.83 q      
                  30.98     1:07.74 (36.76)     1:44.96 (37.22)     2:21.83 (36.87)
  9 Mackensen, Henry          18 Central Bucks Sw-MA  1:56.56Y   2:24.94 q      
                  30.08     1:05.62 (35.54)     1:43.83 (38.21)     2:24.94 (41.11)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Anderson, Ethan           15 Eastern Express-NJ   2:28.07    2:34.56 q      
                  35.03     1:13.58 (38.55)     1:55.15 (41.57)     2:34.56 (39.41)
 11 Gomez, Sergio             14 Lansing Cats-NI      2:37.02    2:35.57 q      
                  34.58     1:12.03 (37.45)     1:54.32 (42.29)     2:35.57 (41.25)
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
EZ LC Record: * 2:01.47    8/6/2009 Bryan Collins, TXLA-ST                     
                2:05.09  OLYT Olympic Trials
                2:05.29  SR USAS National Champs
                2:08.69  JR USA Junior Nationals
                2:12.79  FUT USA Swimming Futures
                2:16.39  SECT Sectionals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Buerger, Zachary    19 Una Ansc-AM          2:14.20    2:07.26 JR      20  
                  26.97       58.44 (31.47)     1:37.00 (38.56)     2:07.26 (30.26)
  2 Villari, Collin     17 Central Bucks Sw-MA  2:13.00    2:13.70 SECT    17  
                  29.16     1:02.51 (33.35)     1:42.55 (40.04)     2:13.70 (31.15)
  3 Curtin, Christophe  21 Laurel E Hartfor-CT  2:15.89    2:14.27 SECT    16  
                  28.69     1:03.86 (35.17)     1:43.43 (39.57)     2:14.27 (30.84)
  4 Gonzalez, Maxwell   15 Allegheny North-AM   2:20.01    2:14.67 SECT    15  
                  28.99     1:03.83 (34.84)     1:44.23 (40.40)     2:14.67 (30.44)
  5 Gay, Sean           16 Una Nca-CT           2:14.92    2:14.70 SECT    14  
                  27.91     1:04.03 (36.12)     1:42.62 (38.59)     2:14.70 (32.08)
  6 Fan, Arthur         16 Pack Swim Team o-NI  2:18.77    2:17.86         13  
                  29.07     1:05.33 (36.26)     1:45.47 (40.14)     2:17.86 (32.39)
  7 Halle, Gage         17 Allegheny North-AM   2:17.92    2:19.98         12  
                  30.02     1:08.33 (38.31)     1:47.43 (39.10)     2:19.98 (32.55)
  8 Keane, Jimmy        16 Eastern Express-NJ   2:25.18    2:22.11         11  
                  30.08     1:06.02 (35.94)     1:51.43 (45.41)     2:22.11 (30.68)
B - Final
 10 Sukach, Alexander   15 Eastern Express-NJ   2:27.40    2:24.48          7  
                  31.18     1:07.15 (35.97)     1:50.28 (43.13)     2:24.48 (34.20)
 11 Ortiz, Mo           15 Eastern Express-NJ   2:27.23    2:25.10          6  
                  31.74     1:08.62 (36.88)     1:53.23 (44.61)     2:25.10 (31.87)
 12 Lessiohadi, Jonath  15 Eastern Express-NJ   2:28.32    2:27.18          5  
                  33.15     1:12.95 (39.80)     1:54.86 (41.91)     2:27.18 (32.32)
 13 Gunton, Matt        15 Eastern Express-NJ   2:29.92    2:29.19          4  
                  31.32     1:10.61 (39.29)     1:54.88 (44.27)     2:29.19 (34.31)
 14 Gomez, Sergio       14 Lansing Cats-NI      2:33.94    2:34.01          3  
                  33.06     1:14.04 (40.98)     1:59.89 (45.85)     2:34.01 (34.12)
 15 Dewey, Wil          13 Lansing Cats-NI      2:43.66    2:45.70          2  
                  36.57     1:19.21 (42.64)     2:07.83 (48.62)     2:45.70 (37.87)
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
EZ LC Record: * 2:01.47    8/6/2009 Bryan Collins, TXLA-ST                     
                2:05.09  OLYT Olympic Trials
                2:05.29  SR USAS National Champs
                2:08.69  JR USA Junior Nationals
                2:12.79  FUT USA Swimming Futures
                2:16.39  SECT Sectionals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Villari, Collin           17 Central Bucks Sw-MA  2:16.17    2:13.00 qSECT  
                  28.36     1:00.78 (32.42)     1:40.91 (40.13)     2:13.00 (32.09)
  2 Buerger, Zachary          19 Una Ansc-AM          2:11.61    2:14.20 qSECT  
                  27.52     1:02.70 (35.18)     1:41.87 (39.17)     2:14.20 (32.33)
  3 Smith, Corey              17 North Penn Aquat-MA  1:55.28Y   2:14.53 qSECT  
                  28.19     1:03.05 (34.86)     1:42.60 (39.55)     2:14.53 (31.93)
  4 Johnson, Sean             22 Eastern Express-NJ   2:16.19    2:14.70 qSECT  
                  29.30     1:04.59 (35.29)     1:43.51 (38.92)     2:14.70 (31.19)
  5 Gay, Sean                 16 Una Nca-CT           2:13.45    2:14.92 qSECT  
                  28.04     1:03.41 (35.37)     1:41.55 (38.14)     2:14.92 (33.37)
  6 Curtin, Christopher       21 Laurel E Hartfor-CT  1:53.28Y   2:15.89 qSECT  
                  29.18     1:04.67 (35.49)     1:43.84 (39.17)     2:15.89 (32.05)
  7 Lott, Tarik               18 Eagle Swim Team-MD   1:54.71Y   2:17.19 q      
                  28.46     1:03.62 (35.16)     1:43.91 (40.29)     2:17.19 (33.28)
  8 Halle, Gage               17 Allegheny North-AM   1:58.46Y   2:17.92 q      
                  30.28     1:08.22 (37.94)     1:46.13 (37.91)     2:17.92 (31.79)
  9 Fan, Arthur               16 Pack Swim Team o-NI  1:53.57Y   2:18.77 q      
                  29.11     1:05.71 (36.60)     1:46.32 (40.61)     2:18.77 (32.45)
-------------------------------------------------------------------------
 10 Mikhailichenko, Andrew    17 Ithaca Aquatics-NI   2:20.50    2:19.11 q      
                  30.01     1:08.23 (38.22)     1:46.08 (37.85)     2:19.11 (33.03)
 11 Riley, Rex                17 Millcreek Swim T-AM  1:56.57Y   2:19.38 q      
                  29.51     1:07.17 (37.66)     1:46.66 (39.49)     2:19.38 (32.72)
 12 Gonzalez, Maxwell         15 Allegheny North-AM   1:54.93Y   2:20.01 q      
                  28.95     1:05.10 (36.15)     1:47.65 (42.55)     2:20.01 (32.36)
 13 Friel, Harrison           16 North Penn Aquat-MA  1:58.18Y   2:20.57 q      
                  29.40     1:08.97 (39.57)     1:48.49 (39.52)     2:20.57 (32.08)
 14 Kane, Kevin               17 Portland Porpois-ME  2:24.88    2:23.07 q      
                  30.27     1:07.78 (37.51)     1:50.26 (42.48)     2:23.07 (32.81)
 15 St John, Carl             21 Una Iswm-NI          2:15.74    2:24.28 q      
                  29.16     1:06.31 (37.15)     1:48.93 (42.62)     2:24.28 (35.35)
 16 Corgel, Ronan             19 Ithaca Aquatics-NI   2:20.89    2:25.15 q      
                  29.45     1:05.83 (36.38)     1:51.33 (45.50)     2:25.15 (33.82)
 17 Keane, Jimmy              16 Eastern Express-NJ   2:28.10    2:25.18 q      
                  30.58     1:07.66 (37.08)     1:53.60 (45.94)     2:25.18 (31.58)
 18 Santoro, Kevin            16 Ridgefield Aquat-CT  2:26.27    2:26.00 q      
                                1:07.18 ( )   2:26.00 (1:18.82)                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ortiz, Mo                 15 Eastern Express-NJ   2:29.82    2:27.23 q      
                  32.42     1:09.46 (37.04)     1:54.04 (44.58)     2:27.23 (33.19)
 20 Sukach, Alexander         15 Eastern Express-NJ   2:25.41    2:27.40 q      
                  31.39     1:08.25 (36.86)     1:53.04 (44.79)     2:27.40 (34.36)
 21 Lessiohadi, Jonathan      15 Eastern Express-NJ   2:25.94    2:28.32 q      
                  33.54     1:12.38 (38.84)   2:28.32 (1:15.94)                    
 22 Gunton, Matt              15 Eastern Express-NJ   2:27.48    2:29.92 q      
                                1:11.33 ( )   2:29.92 (1:18.59)                    
 23 Gomez, Sergio             14 Lansing Cats-NI      2:39.79    2:33.94 q      
                  31.50     1:11.94 (40.44)     1:58.17 (46.23)     2:33.94 (35.77)
 24 Dewey, Wil                13 Lansing Cats-NI      2:47.29    2:43.66 q      
                  36.13     1:17.68 (41.55)     2:05.97 (48.29)     2:43.66 (37.69)
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
EZ LC Record: * 4:16.83   3/14/2008 Pat Mellors, JCC=AM                        
                4:27.49  OLYT Olympic Trials
                4:27.99  SR USAS National Champs
                4:33.89  JR USA Junior Nationals
                4:42.39  FUT USA Swimming Futures
                4:48.99  SECT Sectionals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Doyle, Connor       16 Eastern Express-NJ   4:39.70    4:43.40 SECT    20  
                  29.74     1:03.82 (34.08)     1:39.40 (35.58)     2:14.73 (35.33)
        2:56.16 (41.43)     3:38.23 (42.07)     4:11.40 (33.17)     4:43.40 (32.00)
  2 Stauffer, John      16 Eastern Express-NJ   4:48.96    4:48.27 SECT    17  
                  31.02     1:06.26 (35.24)     1:43.19 (36.93)     2:18.23 (35.04)
        3:00.42 (42.19)     3:42.49 (42.07)     4:16.24 (33.75)     4:48.27 (32.03)
  3 Keane, Jimmy        16 Eastern Express-NJ   5:06.98    5:04.23         16  
                  31.73     1:08.44 (36.71)     1:47.97 (39.53)     2:26.92 (38.95)
        3:13.15 (46.23)     3:59.61 (46.46)     4:32.29 (32.68)     5:04.23 (31.94)
  4 Ortiz, Mo           15 Eastern Express-NJ   5:12.64    5:11.30         15  
                  33.53     1:11.79 (38.26)     1:52.25 (40.46)     2:30.66 (38.41)
        3:17.00 (46.34)     4:02.97 (45.97)     4:37.84 (34.87)     5:11.30 (33.46)
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
EZ LC Record: * 4:16.83   3/14/2008 Pat Mellors, JCC=AM                        
                4:27.49  OLYT Olympic Trials
                4:27.99  SR USAS National Champs
                4:33.89  JR USA Junior Nationals
                4:42.39  FUT USA Swimming Futures
                4:48.99  SECT Sectionals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Doyle, Connor             16 Eastern Express-NJ   4:38.65    4:39.70 qFUT   
                  29.51     1:04.03 (34.52)     1:39.03 (35.00)     2:13.38 (34.35)
        2:54.22 (40.84)     3:35.65 (41.43)     4:08.77 (33.12)     4:39.70 (30.93)
  2 Curtin, Christopher       21 Laurel E Hartfor-CT  4:00.58Y   4:48.68 qSECT  
                  29.92     1:04.27 (34.35)     1:42.09 (37.82)     2:19.60 (37.51)
        3:00.35 (40.75)     3:42.31 (41.96)     4:16.29 (33.98)     4:48.68 (32.39)
  3 Villari, Collin           17 Central Bucks Sw-MA  4:08.11Y   4:48.91 qSECT  
                  29.81     1:05.78 (35.97)     1:41.26 (35.48)     2:16.74 (35.48)
        3:00.44 (43.70)     3:44.00 (43.56)     4:16.92 (32.92)     4:48.91 (31.99)
  4 Stauffer, John            16 Eastern Express-NJ   4:48.64    4:48.96 qSECT  
                  31.89     1:07.68 (35.79)     1:43.20 (35.52)     2:18.98 (35.78)
        3:01.44 (42.46)     3:43.83 (42.39)     4:16.97 (33.14)     4:48.96 (31.99)
  5 Smith, Corey              17 North Penn Aquat-MA  4:49.74    4:52.37 q      
                  29.35     1:04.84 (35.49)     1:42.60 (37.76)     2:19.25 (36.65)
        3:01.33 (42.08)     3:43.95 (42.62)     4:18.32 (34.37)     4:52.37 (34.05)
  6 Keane, Jimmy              16 Eastern Express-NJ   5:13.63    5:06.98 q      
                  32.32     1:08.86 (36.54)     1:47.49 (38.63)     2:25.76 (38.27)
        3:13.33 (47.57)     4:02.09 (48.76)     4:34.30 (32.21)     5:06.98 (32.68)
  7 Ortiz, Mo                 15 Eastern Express-NJ   5:21.27    5:12.64 q      
                  32.99     1:12.08 (39.09)     1:51.88 (39.80)     2:31.28 (39.40)
        3:17.10 (45.82)     4:03.47 (46.37)     4:38.23 (34.76)     5:12.64 (34.41)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
EZ LC Record: * 3:30.66    8/5/2011 , CUBU-PV                                  
                         Tremols, Hammound, Sullivan, Germanis             
                3:29.29  SR USAS National Champs
                3:34.89  JR USA Junior Nationals
                3:40.89  FUT USA Swimming Futures
                3:52.99  SECT Sectionals
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eastern Express Swim Team-NJ  'B'           3:54.54    3:48.57 SECT    40  
     1) Buglino, Donald 15              2) Lubinski, Jacob 16             
     3) Stauffer, John 16               4) Johnson, Sean 22               
                  28.62       59.24 (59.24)     1:25.53 (26.29)     1:54.60 (55.36)
        2:22.28 (27.68)     2:52.80 (58.20)     3:18.96 (26.16)     3:48.57 (55.77)
  2 Eastern Express Swim Team-NJ  'A'           3:42.42    3:53.33         34  
     1) Lessiohadi, Jonathan 15         2) Keane, Jimmy 16                
     3) Anderson, Ethan 15              4) McIntyre, Jack 17              
                  28.52       57.67 (57.67)     1:25.77 (28.10)     1:56.56 (58.89)
        2:25.91 (29.35)   2:57.38 (1:00.82)     3:23.77 (26.39)     3:53.33 (55.95)
 -- Central Bucks Swim Team-MA  'A'             3:32.72      53.91        
      Did not finish
     1) Zhugayevich, Andrew 18          2) Villari, Collin 17             
     3) McRee, Hunter 17                4) Mackensen, Henry 18            
                                                                          26.00 ( )
          53.91 (27.91)                                                            
 
Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
EZ LC Record: * 7:44.68    8/8/2009 , TPIT-AM                                  
                         Pagel, Corvin, Lucas, Millen                      
                7:42.79  SR USAS National Champs
                7:47.69  JR USA Junior Nationals
                8:00.49  FUT USA Swimming Futures
                8:26.89  SECT Sectionals
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eastern Express Swim Team-NJ  'B'           8:38.38    8:21.16 SECT    40  
     1) Ortiz, Mo 15                    2) Stauffer, John 16              
     3) McIntyre, Jack 17               4) Lessiohadi, Jonathan 15        
                  30.48   1:03.62 (1:03.62)   1:38.44 (1:38.44)   2:11.57 (2:11.57)
        2:39.46 (27.89)     3:10.51 (58.94)   3:42.85 (1:31.28)   4:14.93 (2:03.36)
        4:41.32 (26.39)     5:10.91 (55.98)   5:41.08 (1:26.15)   6:11.48 (1:56.55)
        6:40.49 (29.01)   7:13.54 (1:02.06)   7:47.92 (1:36.44)   8:21.16 (2:09.68)
  2 Eastern Express Swim Team-NJ  'A'           8:08.08    8:27.07         34  
     1) Gunton, Matt 15                 2) Keane, Jimmy 16                
     3) Johnson, Sean 22                4) Buglino, Donald 15             
                  30.59   1:04.04 (1:04.04)   1:39.03 (1:39.03)   2:12.58 (2:12.58)
        2:40.52 (27.94)     3:11.57 (58.99)   3:43.49 (1:30.91)   4:15.16 (2:02.58)
        4:42.75 (27.59)     5:13.67 (58.51)   5:46.19 (1:31.03)   6:18.33 (2:03.17)
        6:46.95 (28.62)   7:19.86 (1:01.53)   7:53.95 (1:35.62)   8:27.07 (2:08.74)
 
Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
EZ LC Record: * 3:49.19   7/27/2002 , CUBU-PV                                  
                         Liscinsky, Moses, Valdibieso, Brado               
                3:50.09  SR USAS National Champs
                3:56.99  JR USA Junior Nationals
                4:05.89  FUT USA Swimming Futures
                4:23.59  SECT Sectionals
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lansing Cats-NI  'A'                        4:10.06    4:22.83 SECT    40  
     1) Heise, Matthew 23               2) Koch, Joseph 17                
     3) Koch, John 16                   4) Dewey, Jedidiah 16             
                  30.65   1:04.61 (1:04.61)     1:39.13 (34.52)   2:18.92 (1:14.31)
        2:46.94 (28.02)   3:20.47 (1:01.55)     3:50.68 (30.21)   4:22.83 (1:02.36)
  2 Eastern Express Swim Team-NJ  'B'           4:18.87    4:27.27         34  
     1) Ortiz, Mo 15                    2) Stauffer, John 16              
     3) Anderson, Ethan 15              4) McIntyre, Jack 17              
                  33.54   1:09.76 (1:09.76)     1:45.89 (36.13)   2:26.79 (1:17.03)
        2:57.89 (31.10)   3:33.00 (1:06.21)     3:58.78 (25.78)     4:27.27 (54.27)
  3 Eastern Express Swim Team-NJ  'A'           4:07.10    4:33.54         32  
     1) Sukach, Alexander 15            2) Keane, Jimmy 16                
     3) Johnson, Sean 22                4) Gunton, Matt 15                
                  32.33   1:07.09 (1:07.09)                         1:31.24 (24.15)
      2:58.27 (1:27.03)   3:31.93 (2:00.69)     4:00.79 (28.86)   4:33.54 (1:01.61)