Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 7/28/2014 04:14 PM
               2014 Speedo Summer- July - 7/24/2014 to 7/27/2014               
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 25.58        2012 Ann Fittin, TERP-PV                          
                26.69  NAT 2014 Winter National
                26.99  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Knight, Haylee M    16 Weymouth Club Wa-NE       NT      27.10        
  2 Grant, Sammie I     13 MACHINE-PV                NT      27.92        
  3 Mathis, Sydney M    15 MACHINE-PV                NT      28.49        
  4 Tretter, Madisen R  19 Una Mlac-AM               NT      29.09        
  5 Javens, Delaney C   16 Seneca Valley Sw-AM       NT      30.22        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 25.58        2012 Ann Fittin, TERP-PV                          
                26.69  NAT 2014 Winter National
                26.99  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fernandes, Hannah   15 Seneca Valley Sw-AM       NT      28.99        
  2 Stearns, Lindsay D  18 Cougar Aquatic T-NJ       NT      30.41        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 25.58        2012 Ann Fittin, TERP-PV                          
                26.69  NAT 2014 Winter National
                26.99  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rauth, Shannon E    18 Upper Main Line-MA        NT      25.94 NAT    
  2 Knight, Haylee M    16 Weymouth Club Wa-NE       NT      26.91 JNAT   
  3 Clabeaux, Jacqueli  14 York Swim Club-PV         NT      27.33        
  4 Melofchik, Gloria   18 University at Bu-NI       NT      28.22        
  5 Grassi, Micaela S   16 York Swim Club-PV         NT      28.73        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 55.93        2012 Cierra Runge, NBAC-MD                        
                57.69  NAT 2014 Winter National
                58.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hespeler, Jessica   19 Connecticut Aqua-CT       NT      56.87 NAT    
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 55.93        2012 Cierra Runge, NBAC-MD                        
                57.69  NAT 2014 Winter National
                58.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Karr, Caitlyn M     21 Una Psu-MA                NT      57.05 NAT    
                  27.53       57.05 (29.52)                                        
  2 Mavrova, Gloriya D  19 Potomac Marlins-PV        NT    1:00.15        
                  28.49     1:00.15 (31.66)                                        
  3 Spradling, Paige M  18 Lancaster Aquati-MA       NT    1:00.31        
                  29.22     1:00.31 (31.09)                                        
  4 Browne, Elizabeth   19 Nittany Lion Aqu-MA       NT    1:01.49        
  5 Shapiro, Alison J   16 Mount Lebanon Aq-AM       NT    1:03.34        
  5 Javens, Devin C     15 Seneca Valley Sw-AM       NT    1:03.34        
                  30.52     1:03.34 (32.82)                                        
  7 Fernandes, Hannah   15 Seneca Valley Sw-AM       NT    1:03.35        
  8 Gyurina, Angela R   16 Mount Lebanon Aq-AM       NT    1:04.25        
                  30.14     1:04.25 (34.11)                                        
  9 Javens, Delaney C   16 Seneca Valley Sw-AM       NT    1:08.32        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 55.93        2012 Cierra Runge, NBAC-MD                        
                57.69  NAT 2014 Winter National
                58.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Shea, Katherine   16 Unattached-NE             NT    1:00.35        
                  28.82     1:00.35 (31.53)                                        
  2 Fusco, Abigail H    18 Mandell Jewish C-CT       NT    1:00.87        
                  28.89     1:00.87 (31.98)                                        
  3 Kozlina, Alexa R    14 Jewish Community-AM       NT    1:01.24        
                  30.01     1:01.24 (31.23)                                        
  4 Saba, Farrin E      17 MACHINE-PV                NT    1:02.53        
                  29.62     1:02.53 (32.91)                                        
  5 Phillips, Molly L   17 Erie Aquatics Cl-AM       NT    1:04.07        
                  30.13     1:04.07 (33.94)                                        
  6 Mathis, Sydney M    15 MACHINE-PV                NT    1:04.65        
                  30.12     1:04.65 (34.53)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 55.93        2012 Cierra Runge, NBAC-MD                        
                57.69  NAT 2014 Winter National
                58.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silpacharn, Pim     17 Snow Swimming-PV          NT    1:02.19        
                  29.69     1:02.19 (32.50)                                        
  2 Null, Siani A       17 Pine Richland Aq-AM       NT    1:02.84        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:59.23        2008 Kate Ziegler, FISH-PV                      
                2:04.59  NAT 2014 Winter National
                2:05.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGovern, Meaghan   17 Phoenix Aquatic-MR        NT    2:12.82        
                                1:04.53 ( )   2:12.82 (1:08.29)                    
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:59.23        2008 Kate Ziegler, FISH-PV                      
                2:04.59  NAT 2014 Winter National
                2:05.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bender, Dana K      15 Star Swimming-NI          NT    2:26.11        
                                1:10.31 ( )   2:26.11 (1:15.80)                    
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:59.23        2008 Kate Ziegler, FISH-PV                      
                2:04.59  NAT 2014 Winter National
                2:05.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brinkhoff, Allison  18 Bethel Park Recr-AM       NT    2:11.77        
                  30.64     1:03.82 (33.18)     1:38.47 (34.65)     2:11.77 (33.30)
  2 Thomas, Sydney F    15 Star Swimming-NI          NT    2:12.12        
                  30.02     1:02.79 (32.77)     1:37.68 (34.89)     2:12.12 (34.44)
  3 Dominger, Jacqueli  17 Hauppauge Athlet-MR       NT    2:12.91        
                                1:04.50 ( )   2:12.91 (1:08.41)                    
  4 Kegel, Samantha J   17 Lancaster Aquati-MA       NT    2:13.72        
                  30.73     1:04.55 (33.82)     1:39.42 (34.87)     2:13.72 (34.30)
  5 Bumgarner, Hannah   16 Mount Lebanon Aq-AM       NT    2:15.43        
                  31.48     1:05.67 (34.19)     1:40.78 (35.11)     2:15.43 (34.65)
  6 Regan, Grace C      15 Regional YMCA of-CT       NT    2:17.58        
                                1:07.16 ( )   2:17.58 (1:10.42)                    
  7 Coyne, Aileen E     16 Westport/Weston-CT        NT    2:19.31        
                                1:06.28 ( )   2:19.31 (1:13.03)                    
  8 Javens, Devin C     15 Seneca Valley Sw-AM       NT    2:20.63        
                  31.56     1:06.22 (34.66)     1:42.73 (36.51)     2:20.63 (37.90)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:59.23        2008 Kate Ziegler, FISH-PV                      
                2:04.59  NAT 2014 Winter National
                2:05.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gray, Meghan S      16 Exeter Swim Team-NE       NT    2:20.84        
                  32.01     1:07.76 (35.75)     1:44.28 (36.52)     2:20.84 (36.56)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 4:04.86        2008 Kate Ziegler, FISH-PV                      
                4:20.79  NAT 2014 Winter National
                4:23.79  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kegel, Samantha J   17 Lancaster Aquati-MA       NT    4:44.25        
                  30.71     1:05.11 (34.40)     1:41.99 (36.88)     2:19.15 (37.16)
        2:55.81 (36.66)     3:32.85 (37.04)     4:09.19 (36.34)     4:44.25 (35.06)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 4:04.86        2008 Kate Ziegler, FISH-PV                      
                4:20.79  NAT 2014 Winter National
                4:23.79  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Obando, Natalie M   17 Potomac Marlins-PV        NT    4:42.54        
                  31.36     1:05.52 (34.16)     1:40.31 (34.79)     2:16.67 (36.36)
        2:52.61 (35.94)     3:29.81 (37.20)     4:06.22 (36.41)     4:42.54 (36.32)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 4:04.86        2008 Kate Ziegler, FISH-PV                      
                4:20.79  NAT 2014 Winter National
                4:23.79  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Regan, Grace C      15 Regional YMCA of-CT       NT    4:45.07        
                                1:08.32 ( )                             2:21.19 ( )
                                3:34.17 ( )   4:45.07 (1:10.90)                    
  2 Bumgarner, Hannah   16 Mount Lebanon Aq-AM       NT    4:52.77        
                                1:09.11 ( )                             2:23.22 ( )
                                3:38.93 ( )   4:52.77 (1:13.84)                    
  3 Colville, Caroline  15 Jewish Community-AM       NT    4:53.21        
                                1:09.30 ( )                             2:23.51 ( )
                                3:38.68 ( )   4:53.21 (1:14.53)                    
  4 Mendelson, Emily J  15 Regional YMCA of-CT       NT    4:57.77        
                  33.34     1:09.89 (36.55)     1:47.74 (37.85)     2:25.77 (38.03)
        3:04.36 (38.59)     3:42.16 (37.80)     4:20.70 (38.54)     4:57.77 (37.07)
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:02.61        2009 Jessica Guro, ABF-ME                       
                1:05.49  NAT 2014 Winter National
                1:05.99  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Samson, Julia E     16 Albany Starfish-AD        NT    1:06.88        
  2 Saba, Farrin E      17 MACHINE-PV                NT    1:11.20        
                  34.29     1:11.20 (36.91)                                        
  3 Ross, Logan A       17 Mason Makos Swim-PV       NT    1:12.67        
                  35.97     1:12.67 (36.70)                                        
  4 Anderson, Emily N   16 Three Village Sw-MR       NT    1:13.09        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:02.61        2009 Jessica Guro, ABF-ME                       
                1:05.49  NAT 2014 Winter National
                1:05.99  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melofchik, Gloria   18 University at Bu-NI       NT    1:10.04        
  2 Shemet, Nancy K     17 Three Village Sw-MR       NT    1:10.73        
  3 Reddon, Alexandra   16 Star Swimming-NI          NT    1:12.47        
                  34.97     1:12.47 (37.50)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:02.61        2009 Jessica Guro, ABF-ME                       
                1:05.49  NAT 2014 Winter National
                1:05.99  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bender, Dana K      15 Star Swimming-NI          NT    1:12.64        
                  34.99     1:12.64 (37.65)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:13.30        2014 Brooke Zeiger, ABF-NE                      
                2:19.89  NAT 2014 Winter National
                2:20.69  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Slaughter, Phoebe   15 Piranha Swimming-CT       NT    2:21.33        
                                1:08.71 ( )   2:21.33 (1:12.62)                    
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:13.30        2014 Brooke Zeiger, ABF-NE                      
                2:19.89  NAT 2014 Winter National
                2:20.69  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Willie, Cassandra   16 Three Village Sw-MR       NT    2:30.41        
                  34.09     1:12.94 (38.85)     1:52.42 (39.48)     2:30.41 (37.99)
  2 Lynch, Kathleen M   15 Millcreek Swim T-AM       NT    2:31.79        
                  34.21     1:11.95 (37.74)     1:51.86 (39.91)     2:31.79 (39.93)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:13.30        2014 Brooke Zeiger, ABF-NE                      
                2:19.89  NAT 2014 Winter National
                2:20.69  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosado, Laura M     13 Omni-CT                   NT    2:26.32        
                  33.57     1:10.31 (36.74)     1:47.84 (37.53)     2:26.32 (38.48)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:08.90        2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                     
                1:13.79  NAT 2014 Winter National
                1:14.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groves, Sabrina L   17 Una York-PV               NT    1:23.45        
                  38.29     1:23.45 (45.16)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:08.90        2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                     
                1:13.79  NAT 2014 Winter National
                1:14.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Antal, Katie E      18 Seneca Valley Sw-AM       NT    1:15.45        
                  34.69     1:15.45 (40.76)                                        
  2 Vitolins, Anna M    15 Schenectady-Sara-AD       NT    1:18.90        
                  36.99     1:18.90 (41.91)                                        
  3 Smith, Katie I      17 Weymouth Club Wa-NE       NT    1:20.12        
                  37.42     1:20.12 (42.70)                                        
  4 Anderson, Emily N   16 Three Village Sw-MR       NT    1:21.49        
                  39.65     1:21.49 (41.84)                                        
  5 Matteson, Sydney A  16 Una Star-NI               NT    1:22.20        
  6 Schoenfeld, Sarah   16 Three Village Sw-MR       NT    1:23.14        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:08.90        2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                     
                1:13.79  NAT 2014 Winter National
                1:14.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Coghill, Courtney   16 Team Pittsburgh-AM        NT    1:17.17        
                  36.39     1:17.17 (40.78)                                        
  2 Dean, Frances E     17 Una Pra-AM                NT    1:18.14        
                  37.38     1:18.14 (40.76)                                        
  3 Arzaga, Anastasia   16 Star Swimming-NI          NT    1:19.28        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:27.06        2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                     
                2:39.19  NAT 2014 Winter National
                2:40.09  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Degroff, Olivia A   16 SoNoCo Swim Club-CT       NT    2:50.80        
                  38.17     1:21.29 (43.12)     2:06.29 (45.00)     2:50.80 (44.51)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:27.06        2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                     
                2:39.19  NAT 2014 Winter National
                2:40.09  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruh, Jamie E        20 Duquesne Univeri-AM       NT    2:59.83        
                                1:27.11 ( )   2:59.83 (1:32.72)                    
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:27.06        2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                     
                2:39.19  NAT 2014 Winter National
                2:40.09  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Buckley, Alexa K    16 Berkeley Aquatic-NJ       NT    2:44.06        
                                1:17.37 ( )   2:44.06 (1:26.69)                    
  2 Smith, Katie I      17 Weymouth Club Wa-NE       NT    2:57.77        
                                1:22.47 ( )   2:57.77 (1:35.30)                    
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 59.78        2004 Jenny Thompson, BAD-MR                       
              1:03.19  NAT 2014 Winter National
              1:03.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Allen, Alize K      16 Star Swimming-NI          NT    1:09.56        
                  32.04     1:09.56 (37.52)                                        
  2 Minigell, Theresa   17 Town of Tonawand-NI       NT    1:11.47        
                  33.42     1:11.47 (38.05)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 59.78        2004 Jenny Thompson, BAD-MR                       
              1:03.19  NAT 2014 Winter National
              1:03.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matteson, Sydney A  16 Una Star-NI               NT    1:10.17        
                  32.71     1:10.17 (37.46)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 59.78        2004 Jenny Thompson, BAD-MR                       
              1:03.19  NAT 2014 Winter National
              1:03.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spradling, Paige M  18 Lancaster Aquati-MA       NT    1:08.12        
                  31.69     1:08.12 (36.43)                                        
  2 Bourdelais, Elise   16 Mason Makos Swim-PV       NT    1:08.37        
                  31.82     1:08.37 (36.55)                                        
  3 Ford, Amanda J      20 Team Pittsburgh-AM        NT    1:08.87        
  4 Tretter, Madisen R  19 Una Mlac-AM               NT    1:09.10        
                  32.16     1:09.10 (36.94)                                        
  5 Gray, Meghan S      16 Exeter Swim Team-NE       NT    1:10.80        
  6 Mendelson, Emily J  15 Regional YMCA of-CT       NT    1:11.38        
                  33.02     1:11.38 (38.36)                                        
  7 Gavigan, Casey L    16 Three Village Sw-MR       NT    1:11.89        
                  33.68     1:11.89 (38.21)                                        
  8 Parker, Charis L    19 Lancaster Aquati-MA       NT    1:12.59        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:13.73        2012 Megan Brown, GMSC-NE                       
                2:17.89  NAT 2014 Winter National
                2:19.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Colville, Caroline  15 Jewish Community-AM       NT    2:38.03        
                                1:12.85 ( )   2:38.03 (1:25.18)                    
  2 Minigell, Theresa   17 Town of Tonawand-NI       NT    2:38.14        
                                1:12.95 ( )   2:38.14 (1:25.19)                    
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:13.73        2012 Megan Brown, GMSC-NE                       
                2:17.89  NAT 2014 Winter National
                2:19.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Molly L   17 Erie Aquatics Cl-AM       NT    2:30.32        
                  32.68     1:11.71 (39.03)     1:51.00 (39.29)     2:30.32 (39.32)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:13.73        2012 Megan Brown, GMSC-NE                       
                2:17.89  NAT 2014 Winter National
                2:19.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grassi, Micaela S   16 York Swim Club-PV         NT    2:34.25        
                  33.01     1:12.59 (39.58)     1:53.80 (41.21)     2:34.25 (40.45)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:13.73        2012 Megan Brown, GMSC-NE                       
                2:17.89  NAT 2014 Winter National
                2:19.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morse, Natalie K    14 Schenectady-Sara-AD       NT    2:30.73        
                                1:10.08 ( )   2:30.73 (1:20.65)                    
  2 Mosca, Sarah E      19 Victor Swim Club-NI       NT    2:33.18        
                                1:12.48 ( )   2:33.18 (1:20.70)                    
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:16.35        2012 Meaghan Raab, HAC-MA                       
                2:21.89  NAT 2014 Winter National
                2:22.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spinelli, Jasmine   16 Cougar Aquatic T-NJ       NT    2:26.62        
                  31.32     1:09.04 (37.72)     1:53.09 (44.05)     2:26.62 (33.53)
  2 Castro, Olivia G    17 Camillus Swim Cl-NI       NT    2:37.20        
                  32.51     1:13.32 (40.81)     2:02.57 (49.25)     2:37.20 (34.63)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:16.35        2012 Meaghan Raab, HAC-MA                       
                2:21.89  NAT 2014 Winter National
                2:22.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilf, Jenna R       16 Asphalt Green Un-MR       NT    2:29.67        
                                1:11.71 ( )   2:29.67 (1:17.96)                    
  2 Holmes, Abbey A     16 FAST!-PV                  NT    2:31.04        
                                1:12.30 ( )   2:31.04 (1:18.74)                    
  3 Jansen, Holly E     14 Potomac Marlins-PV        NT    2:32.07        
                                1:13.39 ( )   2:32.07 (1:18.68)                    
  4 Obando, Natalie M   17 Potomac Marlins-PV        NT    2:32.47        
                  33.36     1:09.77 (36.41)     1:57.15 (47.38)     2:32.47 (35.32)
  5 Shemet, Nancy K     17 Three Village Sw-MR       NT    2:33.68        
                  32.88     1:11.58 (38.70)     1:59.63 (48.05)     2:33.68 (34.05)
  6 Degroff, Olivia A   16 SoNoCo Swim Club-CT       NT    2:33.98        
                  34.01     1:15.36 (41.35)     1:57.85 (42.49)     2:33.98 (36.13)
  7 Schoenfeld, Sarah   16 Three Village Sw-MR       NT    2:42.00        
                  34.65     1:18.48 (43.83)     2:04.68 (46.20)     2:42.00 (37.32)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:16.35        2012 Meaghan Raab, HAC-MA                       
                2:21.89  NAT 2014 Winter National
                2:22.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gavigan, Casey L    16 Three Village Sw-MR       NT    2:30.62        
                  31.99     1:08.00 (36.01)     1:55.83 (47.83)     2:30.62 (34.79)
  2 Stearns, Lindsay D  18 Cougar Aquatic T-NJ       NT    2:30.72        
                  29.81     1:08.92 (39.11)     1:54.60 (45.68)     2:30.72 (36.12)
  3 Ruh, Jamie E        20 Duquesne Univeri-AM       NT    2:37.07        
                  32.24     1:14.21 (41.97)     1:59.69 (45.48)     2:37.07 (37.38)
  4 Sagasta, Julia A    16 Town of Tonawand-NI       NT    2:39.45        
                  33.35     1:15.10 (41.75)     2:02.49 (47.39)     2:39.45 (36.96)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:16.35        2012 Meaghan Raab, HAC-MA                       
                2:21.89  NAT 2014 Winter National
                2:22.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dean, Frances E     17 Una Pra-AM                NT    2:32.32        
                                1:13.66 ( )   2:32.32 (1:18.66)                    
  2 Parker, Charis L    19 Lancaster Aquati-MA       NT    2:37.23        
                                1:16.47 ( )   2:37.23 (1:20.76)                    
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 4:48.43        2003 Julia Smit, TVSC-MR                        
                4:58.59  NAT 2014 Winter National
                5:01.89  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Sydney F    15 Star Swimming-NI          NT    5:22.95        
                  33.39     1:11.04 (37.65)     1:51.08 (40.04)     2:31.52 (40.44)
        3:19.88 (48.36)     4:08.95 (49.07)     4:46.40 (37.45)     5:22.95 (36.55)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 4:48.43        2003 Julia Smit, TVSC-MR                        
                4:58.59  NAT 2014 Winter National
                5:01.89  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silbert, Jordan F   16 Cougar Aquatic T-NJ       NT    5:04.60        
                                1:06.89 ( )                             2:25.09 ( )
                                3:56.11 ( )   5:04.60 (1:08.49)                    
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 4:48.43        2003 Julia Smit, TVSC-MR                        
                4:58.59  NAT 2014 Winter National
                5:01.89  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morse, Natalie K    14 Schenectady-Sara-AD       NT    5:16.88        
                                1:10.08 ( )                             2:35.02 ( )
                                4:02.98 ( )   5:16.88 (1:13.90)                    
  2 Sagasta, Julia A    16 Town of Tonawand-NI       NT    5:33.35        
                                1:14.82 ( )                             2:41.25 ( )
                                4:17.69 ( )   5:33.35 (1:15.66)                    
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 23.10        2012 Zachary Hayden, CUBU-PV                      
                23.59  NAT 2014 Winter National
                24.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Callander, Matthew  17 MACHINE-PV                NT      25.73        
  2 Chamberlain, Josh   17 Chartiers Valley-AM       NT      26.11        
  3 Harkins, Harry C    15 Chartiers Valley-AM       NT      26.28        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 23.10        2012 Zachary Hayden, CUBU-PV                      
                23.59  NAT 2014 Winter National
                24.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lovasik, Brian D    17 North Hills Aqua-AM       NT      24.28 JNAT   
  2 Saberski, Erik T    19 Meriden Silver F-CT       NT      24.91        
  3 McNair, Everett C   18 Adirondack Bluef-AD       NT      25.16        
  4 Gryski, Benjamin M  15 Potomac Marlins-PV        NT      27.06        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 23.10        2012 Zachary Hayden, CUBU-PV                      
                23.59  NAT 2014 Winter National
                24.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brophy, Evan P      18 MACHINE-PV                NT      25.57        
  2 Tavoletti, Vincent  17 Bethel Park Recr-AM       NT      25.91        
  3 Crumrine, Bill G    18 WAAC-AM                   NT      26.47        
  4 Nincke, Griffin B   17 Chartiers Valley-AM       NT      26.83        
  5 McMurtrie, Gary M   15 WAAC-AM                   NT      26.84        
  6 Kost, Michael A     17 Blue Wave Swim T-PV       NT      27.11        
  7 Lanphear, Jack H    17 Mount Lebanon Aq-AM       NT      27.20        
  8 Le, Michael T       18 Star Swimming-NI          NT      27.31        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 23.10        2012 Zachary Hayden, CUBU-PV                      
                23.59  NAT 2014 Winter National
                24.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harris, Gavin W     18 Star Swimming-NI          NT      26.29        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 50.62        2009 Matt McLean, SNOW-PV                         
                51.79  NAT 2014 Winter National
                52.89  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stange, Andrew R    15 Three Village Sw-MR       NT      56.59        
                  27.27       56.59 (29.32)                                        
  2 McMurtrie, Gary M   15 WAAC-AM                   NT      59.45        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 50.62        2009 Matt McLean, SNOW-PV                         
                51.79  NAT 2014 Winter National
                52.89  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zaubler, William S  17 Cougar Aquatic T-NJ       NT      55.34        
                  26.03       55.34 (29.31)                                        
  2 Mihailescu, Andrei  16 Una Mlac-AM               NT      55.38        
                  25.77       55.38 (29.61)                                        
  3 Brophy, Evan P      18 MACHINE-PV                NT      55.49        
                  26.46       55.49 (29.03)                                        
  4 Bishop, Zachary C   16 Exeter Swim Team-NE       NT      56.25        
                  26.50       56.25 (29.75)                                        
  5 Callander, Matthew  17 MACHINE-PV                NT      56.69        
                  27.09       56.69 (29.60)                                        
  6 Uhrin, Brian M      17 Jewish Community-AM       NT      58.33        
                  27.77       58.33 (30.56)                                        
  7 Acosta, Isaiah J    14 Star Swimming-NI          NT      59.71        
                  28.63       59.71 (31.08)                                        
  8 Strittmatter, Xavi  16 Star Swimming-NI          NT      59.91        
                  28.79       59.91 (31.12)                                        
  9 McLaughlin, Riley   15 Star Swimming-NI          NT    1:00.20        
                  28.63     1:00.20 (31.57)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 50.62        2009 Matt McLean, SNOW-PV                         
                51.79  NAT 2014 Winter National
                52.89  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cummings, Clayton   20 Unattached-AM             NT      56.67        
                  26.91       56.67 (29.76)                                        
  2 Gryski, Benjamin M  15 Potomac Marlins-PV        NT      57.51        
                  27.58       57.51 (29.93)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 50.62        2009 Matt McLean, SNOW-PV                         
                51.79  NAT 2014 Winter National
                52.89  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kost, Michael A     17 Blue Wave Swim T-PV       NT      58.47        
                  27.68       58.47 (30.79)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:50.32        2009 Matt McLean, SNOW-PV                       
                1:53.29  NAT 2014 Winter National
                1:56.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saenger, Ryan C     20 Clarence Swim Cl-NI       NT    2:02.27        
                  28.31       59.09 (30.78)     1:30.99 (31.90)     2:02.27 (31.28)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:50.32        2009 Matt McLean, SNOW-PV                       
                1:53.29  NAT 2014 Winter National
                1:56.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawyer, Samuel Q    16 Town of Tonawand-NI       NT    2:03.37        
                  28.76       59.92 (31.16)     1:32.10 (32.18)     2:03.37 (31.27)
  2 Cummings, Clayton   20 Unattached-AM             NT    2:03.48        
                  27.93       58.59 (30.66)     1:31.15 (32.56)     2:03.48 (32.33)
  3 Acosta, Isaiah J    14 Star Swimming-NI          NT    2:09.76        
                                1:02.26 ( )   2:09.76 (1:07.50)                    
  4 Puskovitch, Ivan M  13 Germantown Acade-MA       NT    2:11.17        
                  30.01     1:02.55 (32.54)     1:36.48 (33.93)     2:11.17 (34.69)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:50.32        2009 Matt McLean, SNOW-PV                       
                1:53.29  NAT 2014 Winter National
                1:56.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Garrett   16 Potomac Marlins-PV        NT    2:07.52        
                  28.47     1:00.50 (32.03)     1:34.78 (34.28)     2:07.52 (32.74)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:50.32        2009 Matt McLean, SNOW-PV                       
                1:53.29  NAT 2014 Winter National
                1:56.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Shea, Chris M     15 Three Village Sw-MR       NT    2:02.26        
                  28.43       59.52 (31.09)     1:31.33 (31.81)     2:02.26 (30.93)
  2 Barry, Kyle         15 Team Suffolk-MR           NT    2:04.02        
                  28.50       59.91 (31.41)     1:31.65 (31.74)     2:04.02 (32.37)
  3 Mahoney, Jack R     16 Millcreek Swim T-AM       NT    2:09.24        
                  28.70     1:00.59 (31.89)     1:34.60 (34.01)     2:09.24 (34.64)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 3:57.96        2004 John Cole, BOSS-NE                         
                4:01.09  NAT 2014 Winter National
                4:06.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Garrett   16 Potomac Marlins-PV        NT    4:28.04        
                  28.98     1:01.99 (33.01)     1:36.42 (34.43)     2:10.70 (34.28)
        2:45.22 (34.52)     3:19.66 (34.44)     3:53.88 (34.22)     4:28.04 (34.16)
  2 Pollock, Jonathan   14 Potomac Marlins-PV        NT    4:30.56        
                  30.18     1:04.47 (34.29)     1:39.08 (34.61)     2:14.41 (35.33)
        2:47.29 (32.88)     3:22.28 (34.99)     3:57.32 (35.04)     4:30.56 (33.24)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 3:57.96        2004 John Cole, BOSS-NE                         
                4:01.09  NAT 2014 Winter National
                4:06.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawyer, Samuel Q    16 Town of Tonawand-NI       NT    4:19.44        
                  29.54     1:01.48 (31.94)     1:34.32 (32.84)     2:07.20 (32.88)
        2:40.35 (33.15)     3:13.66 (33.31)     3:47.04 (33.38)     4:19.44 (32.40)
  2 Wechter, Noah J     17 Mount Lebanon Aq-AM       NT    4:20.20        
                  29.13     1:01.39 (32.26)     1:34.44 (33.05)     2:07.95 (33.51)
        2:40.96 (33.01)     3:14.40 (33.44)     3:47.56 (33.16)     4:20.20 (32.64)
  3 Pokornowski, James  17 Town of Tonawand-NI       NT    4:25.30        
                  29.33     1:01.91 (32.58)     1:34.86 (32.95)     2:08.53 (33.67)
        2:42.19 (33.66)     3:16.58 (34.39)     3:51.04 (34.46)     4:25.30 (34.26)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 3:57.96        2004 John Cole, BOSS-NE                         
                4:01.09  NAT 2014 Winter National
                4:06.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konik, Justin R     13 Star Swimming-NI          NT    4:23.04        
                  30.96     1:04.11 (33.15)     1:36.78 (32.67)     2:09.69 (32.91)
        2:42.57 (32.88)     3:16.82 (34.25)     3:50.66 (33.84)     4:23.04 (32.38)
  2 Dinunzio, Matthew   16 Jewish Community-AM       NT    4:30.63        
                  30.45     1:03.64 (33.19)     1:37.22 (33.58)     2:11.57 (34.35)
        2:45.78 (34.21)     3:19.53 (33.75)     3:55.10 (35.57)     4:30.63 (35.53)
  3 Sell, Steven C      15 Bethel Park Recr-AM       NT    4:31.33        
                  30.39     1:03.78 (33.39)     1:37.98 (34.20)     2:12.61 (34.63)
        2:47.32 (34.71)     3:22.28 (34.96)     3:56.98 (34.70)     4:31.33 (34.35)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 54.84        2013 Shane Ryan, UN-MA                            
                58.59  NAT 2014 Winter National
                59.69  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Traub, Matthew S    17 Mandell Jewish C-CT       NT      59.75        
                  28.69       59.75 (31.06)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 54.84        2013 Shane Ryan, UN-MA                            
                58.59  NAT 2014 Winter National
                59.69  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koch, Joseph A      16 Lansing Cats-NI           NT    1:09.46        
                  34.49     1:09.46 (34.97)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 54.84        2013 Shane Ryan, UN-MA                            
                58.59  NAT 2014 Winter National
                59.69  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mortimer, Austin M  18 Franklin Area Sw-AM       NT    1:01.75        
                  29.97     1:01.75 (31.78)                                        
  2 Barry, Kyle         15 Team Suffolk-MR           NT    1:04.38        
                  31.10     1:04.38 (33.28)                                        
  3 Marilley, Andrew W  15 Camillus Swim Cl-NI       NT    1:04.96        
                  31.61     1:04.96 (33.35)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 54.84        2013 Shane Ryan, UN-MA                            
                58.59  NAT 2014 Winter National
                59.69  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maurer, Michael O   14 Star Swimming-NI          NT    1:05.47        
                  31.57     1:05.47 (33.90)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:00.44        2014 Connor Green, ABF-NE                       
                2:06.69  NAT 2014 Winter National
                2:09.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wisner, Kai S       15 Camillus Swim Cl-NI       NT    2:20.14        
                                1:08.67 ( )   2:20.14 (1:11.47)                    
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:00.44        2014 Connor Green, ABF-NE                       
                2:06.69  NAT 2014 Winter National
                2:09.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koch, Joseph A      16 Lansing Cats-NI           NT    2:24.98        
                  34.77     1:11.56 (36.79)     1:48.57 (37.01)     2:24.98 (36.41)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:00.44        2014 Connor Green, ABF-NE                       
                2:06.69  NAT 2014 Winter National
                2:09.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pokornowski, James  17 Town of Tonawand-NI       NT    2:21.14        
                  32.09     1:06.63 (34.54)     1:42.85 (36.22)     2:21.14 (38.29)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:01.91        2002 Ed Moses, CUBU-PV                          
                  51.79  NAT 2014 Winter National
                1:07.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Husch, Stephen D    17 Cougar Aquatic T-NJ       NT    1:07.33 JNAT   
                  31.40     1:07.33 (35.93)                                        
  2 Gabriel, Joaquin S  16 Snow Swimming-PV          NT    1:08.92        
  3 Crouch, Phillip E   16 Snow Swimming-PV          NT    1:09.89        
                  32.55     1:09.89 (37.34)                                        
  4 Presgraves, Samuel  18 Snow Swimming-PV          NT    1:10.65        
                  33.31     1:10.65 (37.34)                                        
  5 Ludeke, Chris E     16 Schenectady-Sara-AD       NT    1:11.54        
  6 Sagasta, Justin R   16 Town of Tonawand-NI       NT    1:15.04        
                  35.19     1:15.04 (39.85)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:01.91        2002 Ed Moses, CUBU-PV                          
                  51.79  NAT 2014 Winter National
                1:07.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gartland, John P    21 Unattached-MA             NT    1:05.17 JNAT   
  2 Kreher, Kevin M     19 Una Clsc-NI               NT    1:07.26 JNAT   
                  31.57     1:07.26 (35.69)                                        
  3 Husch, Stephen D    17 Cougar Aquatic T-NJ       NT    1:07.81        
                  31.49     1:07.81 (36.32)                                        
  4 Knabb, Oliver P     18 Lancaster Aquati-MA       NT    1:08.19        
  5 Hilton, Mark A      19 Town of Tonawand-NI       NT    1:08.96        
                  32.46     1:08.96 (36.50)                                        
  6 Scott, Thomas H     19 Team Suffolk-MR           NT    1:09.63        
                  33.15     1:09.63 (36.48)                                        
  7 Walsh, Garrett C    17 MACHINE-PV                NT    1:11.05        
                  32.71     1:11.05 (38.34)                                        
  8 Matz, William C     16 Albany Starfish-AD        NT    1:12.03        
                  33.97     1:12.03 (38.06)                                        
  9 Pollock, Jonathan   14 Potomac Marlins-PV        NT    1:13.79        
 10 Currey, Derek S     15 WAAC-AM                   NT    1:18.37        
                  36.94     1:18.37 (41.43)                                        
 11 Maxwell, Brennan A  18 Blue Wave Swim T-PV       NT    1:24.85        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 1:01.91        2002 Ed Moses, CUBU-PV                          
                  51.79  NAT 2014 Winter National
                1:07.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crouch, Phillip E   16 Snow Swimming-PV          NT    1:10.54        
                  32.31     1:10.54 (38.23)                                        
  2 Damich, Drew L      17 Mount Lebanon Aq-AM       NT    1:12.13        
                  33.85     1:12.13 (38.28)                                        
  3 Tretter, Spencer D  16 Una Mlac-AM               NT    1:12.74        
                  34.32     1:12.74 (38.42)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:16.55        2008 Ryan Hurley, UN-PV                         
                2:22.89  NAT 2014 Winter National
                2:27.19  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gollob, Sam T       14 York Swim Club-PV         NT    2:37.32        
                                1:14.38 ( )     1:55.27 (40.89)     2:37.32 (42.05)
  2 Rice, Samuel W      17 Weymouth Club Wa-NE       NT    2:47.30        
                  37.60     1:19.85 (42.25)     2:03.58 (43.73)     2:47.30 (43.72)
  3 Harris, Gavin W     18 Star Swimming-NI          NT    2:48.26        
                  37.95     1:19.76 (41.81)     2:05.30 (45.54)     2:48.26 (42.96)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:16.55        2008 Ryan Hurley, UN-PV                         
                2:22.89  NAT 2014 Winter National
                2:27.19  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sagasta, Justin R   16 Town of Tonawand-NI       NT    2:40.61        
                  35.76     1:16.28 (40.52)     1:57.95 (41.67)     2:40.61 (42.66)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 54.27        2009 Sean Fletcher, MAKO-PV                       
                55.99  NAT 2014 Winter National
                57.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duszynski, Andrew   20 Star Swimming-NI          NT    1:02.27        
                  28.51     1:02.27 (33.76)                                        
  2 Hughes, Jack A      19 Sweet Home Aquat-NI       NT    1:04.67        
                  30.56     1:04.67 (34.11)                                        
  3 Le, Michael T       18 Star Swimming-NI          NT    1:04.71        
                  29.85     1:04.71 (34.86)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 54.27        2009 Sean Fletcher, MAKO-PV                       
                55.99  NAT 2014 Winter National
                57.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nincke, Griffin B   17 Chartiers Valley-AM       NT      56.84 JNAT   
                  27.27       56.84 (29.57)                                        
  2 Wechter, Noah J     17 Mount Lebanon Aq-AM       NT      58.63        
                  27.75       58.63 (30.88)                                        
  3 Uhrin, Brian M      17 Jewish Community-AM       NT      59.91        
                  28.00       59.91 (31.91)                                        
  4 Cagley, Noah J      17 Jewish Community-AM       NT      59.98        
  5 Mihailescu, Andrei  16 Una Mlac-AM               NT    1:00.09        
  6 Nilsson, Evan A     16 Three Village Sw-MR       NT    1:00.68        
                  28.56     1:00.68 (32.12)                                        
  7 Dikos, Stergios C   17 Lancaster Aquati-MA       NT    1:06.55        
                  30.36     1:06.55 (36.19)                                        
 -- Jacome, Miguel M    14 Lancaster Aquati-MA       NT         DQ        
      False start
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 54.27        2009 Sean Fletcher, MAKO-PV                       
                55.99  NAT 2014 Winter National
                57.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huffman, Richard T  17 Regional YMCA of-CT       NT    1:00.53        
  2 Whitesel, Taylor M  17 Mason Makos Swim-PV       NT    1:01.44        
                  29.14     1:01.44 (32.30)                                        
  3 Walsh, Garrett C    17 MACHINE-PV                NT    1:02.29        
  4 Marilley, Andrew W  15 Camillus Swim Cl-NI       NT    1:02.33        
  5 Knabb, Oliver P     18 Lancaster Aquati-MA       NT    1:03.16        
                  29.31     1:03.16 (33.85)                                        
  6 Dinunzio, Matthew   16 Jewish Community-AM       NT    1:03.28        
                  29.64     1:03.28 (33.64)                                        
  7 Sourial, Anthony K  17 Long Island Expr-MR       NT    1:03.41        
                  29.51     1:03.41 (33.90)                                        
  8 Harkins, Harry C    15 Chartiers Valley-AM       NT    1:03.42        
  9 Gartland, John P    21 Unattached-MA             NT    1:04.11        
                  29.81     1:04.11 (34.30)                                        
 10 Sell, Steven C      15 Bethel Park Recr-AM       NT    1:04.94        
                  29.95     1:04.94 (34.99)                                        
 11 Strittmatter, Xavi  16 Star Swimming-NI          NT    1:05.37        
                  31.31     1:05.37 (34.06)                                        
 12 O'Shea, Chris M     15 Three Village Sw-MR       NT    1:05.84        
 13 Lanphear, Jack H    17 Mount Lebanon Aq-AM       NT    1:06.41        
                  31.78     1:06.41 (34.63)                                        
 14 Konik, Justin R     13 Star Swimming-NI          NT    1:06.58        
                  31.50     1:06.58 (35.08)                                        
 15 Essing, Nicholas J  19 Elite Rays Swim-PV        NT    1:06.92        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 54.27        2009 Sean Fletcher, MAKO-PV                       
                55.99  NAT 2014 Winter National
                57.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fissella, Tre D     16 Lancaster Aquati-MA       NT      59.41        
                  27.40       59.41 (32.01)                                        
  2 Zaubler, William S  17 Cougar Aquatic T-NJ       NT      59.43        
                  26.66       59.43 (32.77)                                        
  3 Westermeier, Chris  19 Star Swimming-NI          NT    1:01.64        
  4 Ludeke, Chris E     16 Schenectady-Sara-AD       NT    1:02.94        
                  29.42     1:02.94 (33.52)                                        
  5 Palochak, Logan R   16 WAAC-AM                   NT    1:04.71        
  6 Liechty, Joe C      17 Nittany Lion Aqu-MA       NT    1:06.03        
  7 Kocher, Michael C   15 WAAC-AM                   NT    1:09.78        
                  31.16     1:09.78 (38.62)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:00.03        2003 Michael Raab, RMSC-PV                      
                2:04.59  NAT 2014 Winter National
                2:08.19  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaplan, Zach I      17 Three Village Sw-MR       NT    2:15.81        
                                1:03.79 ( )   2:15.81 (1:12.02)                    
  2 Sourial, Anthony K  17 Long Island Expr-MR       NT    2:22.40        
                  30.37     1:06.84 (36.47)     1:44.29 (37.45)     2:22.40 (38.11)
  3 Saenger, Ryan C     20 Clarence Swim Cl-NI       NT    2:24.62        
                  32.33     1:09.86 (37.53)     1:46.33 (36.47)     2:24.62 (38.29)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:00.03        2003 Michael Raab, RMSC-PV                      
                2:04.59  NAT 2014 Winter National
                2:08.19  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maurer, Michael O   14 Star Swimming-NI          NT    2:22.10        
                  30.26     1:07.59 (37.33)     1:44.48 (36.89)     2:22.10 (37.62)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:00.03        2003 Michael Raab, RMSC-PV                      
                2:04.59  NAT 2014 Winter National
                2:08.19  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bullis, Grant R     18 Schenectady-Sara-AD       NT    2:13.45        
                  29.65     1:04.17 (34.52)     1:38.73 (34.56)     2:13.45 (34.72)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:01.47        2009 Bryan Collins, TXLA-ST                     
                2:08.19  NAT 2014 Winter National
                2:10.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scerbo, Joseph T    15 Cougar Aquatic T-NJ       NT    2:24.02        
                  30.11     1:08.25 (38.14)     1:49.82 (41.57)     2:24.02 (34.20)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:01.47        2009 Bryan Collins, TXLA-ST                     
                2:08.19  NAT 2014 Winter National
                2:10.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Duncan R   18 MACHINE-PV                NT    2:12.77        
                  27.26     1:00.82 (33.56)     1:41.23 (40.41)     2:12.77 (31.54)
  2 Huffman, Richard T  17 Regional YMCA of-CT       NT    2:18.52        
                  28.61     1:04.18 (35.57)     1:46.41 (42.23)     2:18.52 (32.11)
  3 Jacome, Miguel M    14 Lancaster Aquati-MA       NT    2:20.08        
                  29.44     1:06.96 (37.52)     1:48.29 (41.33)     2:20.08 (31.79)
  4 Kaplan, Zach I      17 Three Village Sw-MR       NT    2:21.16        
                  29.48     1:05.85 (36.37)     1:49.03 (43.18)     2:21.16 (32.13)
  5 Collins, Allan J    17 Town of Tonawand-NI       NT    2:21.35        
                  29.96     1:04.84 (34.88)     1:48.85 (44.01)     2:21.35 (32.50)
  6 Stange, Andrew R    15 Three Village Sw-MR       NT    2:22.84        
                  28.34     1:04.35 (36.01)     1:48.28 (43.93)     2:22.84 (34.56)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:01.47        2009 Bryan Collins, TXLA-ST                     
                2:08.19  NAT 2014 Winter National
                2:10.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ross, Daniel W      18 Una Lac-MA                NT    2:11.74        
                  28.22     1:02.71 (34.49)     1:41.61 (38.90)     2:11.74 (30.13)
  2 Gordon, Luther W    16 Albany Starfish-AD        NT    2:17.86        
                  30.26     1:05.95 (35.69)     1:47.41 (41.46)     2:17.86 (30.45)
  3 Meyers, Tyler       15 Long Island Expr-MR       NT    2:19.03        
                                1:05.46 ( )   2:19.03 (1:13.57)                    
  4 Mazur, Daniel J     21 Team Pittsburgh-AM        NT    2:21.08        
                  29.46     1:07.03 (37.57)     1:47.80 (40.77)     2:21.08 (33.28)
  5 Zapisek, Tyler Z    19 Camillus Swim Cl-NI       NT    2:21.31        
                  29.21     1:05.89 (36.68)     1:47.64 (41.75)     2:21.31 (33.67)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 2:01.47        2009 Bryan Collins, TXLA-ST                     
                2:08.19  NAT 2014 Winter National
                2:10.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Carter F     17 Nittany Lion Aqu-MA       NT    2:17.23        
                                1:02.28 ( )   2:17.23 (1:14.95)                    
  2 Trzewik-Quinn, Sea  15 Hawks Swimming A-AD       NT    2:19.31        
                  29.84     1:04.58 (34.74)     1:47.15 (42.57)     2:19.31 (32.16)
  3 Pite, Charlie D     18 SoNoCo Swim Club-CT       NT    2:20.08        
                                1:06.49 ( )   2:20.08 (1:13.59)                    
  4 Popovich, John P    17 Snow Swimming-PV          NT    2:21.02        
                                1:09.01 ( )   2:21.02 (1:12.01)                    
  5 Woodman, Nate S     16 Nittany Lion Aqu-MA       NT    2:21.08        
                  29.76     1:07.42 (37.66)     1:49.36 (41.94)     2:21.08 (31.72)
  6 Erdley, Seth M      16 Nittany Lion Aqu-MA       NT    2:21.20        
                  31.52     1:05.84 (34.32)     1:49.40 (43.56)     2:21.20 (31.80)
  7 Dziopa, Gregory     17 SoNoCo Swim Club-CT       NT    2:23.69        
                  31.01     1:08.86 (37.85)     1:50.26 (41.40)     2:23.69 (33.43)
  8 Palochak, Logan R   16 WAAC-AM                   NT    2:24.27        
                  29.30     1:06.00 (36.70)     1:50.97 (44.97)     2:24.27 (33.30)
  9 Liechty, Joe C      17 Nittany Lion Aqu-MA       NT    2:24.69        
                  29.80     1:08.84 (39.04)     1:49.08 (40.24)     2:24.69 (35.61)
 10 Maxwell, Brennan A  18 Blue Wave Swim T-PV       NT    2:24.86        
                                1:03.70 ( )   2:24.86 (1:21.16)                    
 11 McLaughlin, Riley   15 Star Swimming-NI          NT    2:30.15        
                  30.74     1:08.57 (37.83)     1:56.31 (47.74)     2:30.15 (33.84)
 12 Currey, Derek S     15 WAAC-AM                   NT    2:33.77        
                  33.26     1:16.66 (43.40)     1:59.44 (42.78)     2:33.77 (34.33)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 4:16.83        2008 Pat Mellors, JCC-AM                        
                4:32.59  NAT 2014 Winter National
                4:38.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Evan A     16 Three Village Sw-MR       NT    4:59.14        
                  28.83     1:04.55 (35.72)     1:43.07 (38.52)     2:21.48 (38.41)
        3:06.48 (45.00)     3:53.13 (46.65)     4:25.54 (32.41)     4:59.14 (33.60)
  2 Pietroboni, Ashton  16 WAAC-AM                   NT    5:24.32        
                  33.61     1:15.52 (41.91)     1:56.93 (41.41)     2:39.26 (42.33)
        3:25.61 (46.35)     4:13.27 (47.66)     4:49.51 (36.24)     5:24.32 (34.81)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
   Sectional: # 4:16.83        2008 Pat Mellors, JCC-AM                        
                4:32.59  NAT 2014 Winter National
                4:38.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Sea  15 Hawks Swimming A-AD       NT    4:56.67        
                  30.37     1:07.27 (36.90)     1:44.09 (36.82)     2:20.91 (36.82)
        3:04.90 (43.99)     3:50.37 (45.47)     4:23.91 (33.54)     4:56.67 (32.76)