Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 7/28/2014 04:12 PM
               2014 Speedo Summer- July - 7/24/2014 to 7/27/2014               
                                    Results                                    
 
Men 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
   Sectional: # 23.10        2012 Zachary Hayden, CUBU-PV                      
                23.59  NAT 2014 Winter National
                24.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Traub, Matthew S          17 Mandell Jewish C-CT       NT      24.83        
  2 Zaubler, William S        17 Cougar Aquatic T-NJ       NT      24.99        
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
   Sectional: # 23.10        2012 Zachary Hayden, CUBU-PV                      
                23.59  NAT 2014 Winter National
                24.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Plaschka, Justin T  17 Team Suffolk-MR        23.49      23.40 NAT     20  
  2 Sweeney, David M    20 Team Pittsburgh-AM     23.61      23.66 JNAT    17  
  3 Marsh, Andrew C     20 Town of Tonawand-NI    24.03      23.71 JNAT    16  
  4 Rommel, Charles T   21 Town of Tonawand-NI    23.96      23.74 JNAT    15  
  5 Lanzi, Antonio J    20 Unattached-NI          24.23      24.16 JNAT    14  
  6 Smith, Quinn P      18 Schenectady-Sara-AD    24.25      24.18 JNAT    13  
  7 Anderson, Hugh A    26 MACHINE-PV             24.25      24.26 JNAT    12  
  8 McLaughlin, Declan  19 Star Swimming-NI       24.41      24.29 JNAT    11  
B - Final
  9 Brinkhoff, Erik J   19 Bethel Park Recr-AM    24.48      24.09 JNAT     9  
 10 Damich, Drew L      17 Mount Lebanon Aq-AM    24.53      24.26 JNAT     7  
 11 Boyd, Jack P        18 Sweet Home Aquat-NI    24.54      24.37 JNAT     6  
 12 Takabayashi, Kazum  19 SoNoCo Swim Club-CT    24.47      24.52          5  
 13 Rhinehart, Sean E   21 Team Pittsburgh-AM     24.71      24.59          4  
 14 Spitzer, Johnathan  21 Fairport Area Sw-NI    24.72      24.87          3  
 15 Smith, Grayson T    18 MACHINE-PV             24.75      24.88          2  
 16 Morin, Alec M       19 Regency Park Swi-VA    24.74      25.02          1  
C - Final
 17 Lierley, Jonathan   21 Team Pittsburgh-AM     24.79      24.90        
 18 Campbell, Nicholas  19 Potomac Marlins-PV     24.78      24.96        
 18 Summers, Justin M   17 Westport/Weston-CT     24.83      24.96        
 20 Bertha, Nicholas M  21 Team Pittsburgh-AM     24.88      24.97        
 21 Rich, Andrew A      20 Mount Lebanon Aq-AM    24.92      25.08        
 22 Zaubler, William S  17 Cougar Aquatic T-NJ    24.94      25.09        
 23 Reisch, Lucas A     19 Fairport Area Sw-NI    24.86      25.11        
 24 Traub, Matthew S    17 Mandell Jewish C-CT    24.94      25.36        
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
   Sectional: # 23.10        2012 Zachary Hayden, CUBU-PV                      
                23.59  NAT 2014 Winter National
                24.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Plaschka, Justin T        17 Team Suffolk-MR        23.55      23.49 qNAT   
  2 Sweeney, David M          20 Team Pittsburgh-AM     23.60      23.61 qJNAT  
  3 Rommel, Charles T         21 Town of Tonawand-NI    23.77      23.96 qJNAT  
  4 Marsh, Andrew C           20 Town of Tonawand-NI    24.73      24.03 qJNAT  
  5 Lanzi, Antonio J          20 Unattached-NI          23.96      24.23 qJNAT  
  6 Anderson, Hugh A          26 MACHINE-PV             23.81      24.25 qJNAT  
  6 Smith, Quinn P            18 Schenectady-Sara-AD    24.47      24.25 qJNAT  
  8 McLaughlin, Declan T      19 Star Swimming-NI       25.31      24.41 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Takabayashi, Kazumu B     19 SoNoCo Swim Club-CT    24.56      24.47 q      
 10 Brinkhoff, Erik J         19 Bethel Park Recr-AM    25.01      24.48 q      
 11 Damich, Drew L            17 Mount Lebanon Aq-AM    24.56      24.53 q      
 12 Boyd, Jack P              18 Sweet Home Aquat-NI    23.67      24.54 q      
 13 Rhinehart, Sean E         21 Team Pittsburgh-AM     24.47      24.71 q      
 14 Spitzer, Johnathan R      21 Fairport Area Sw-NI    24.48      24.72 q      
 15 Morin, Alec M             19 Regency Park Swi-VA    24.66      24.74 q      
 16 Smith, Grayson T          18 MACHINE-PV             24.68      24.75 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Campbell, Nicholas C      19 Potomac Marlins-PV     25.48      24.78 q      
 18 Lierley, Jonathan D       21 Team Pittsburgh-AM     24.45      24.79 q      
 19 Summers, Justin M         17 Westport/Weston-CT     25.38      24.83 q      
 20 Essing, Nicholas J        19 Elite Rays Swim-PV     21.38Y     24.85 q      
 21 Reisch, Lucas A           19 Fairport Area Sw-NI    25.10      24.86 q      
 22 Bertha, Nicholas M        21 Team Pittsburgh-AM     24.72      24.88 q      
 23 Wargo, Nicholas G         18 Zeus Swim Team-CT      24.84      24.90 q      
 24 Rich, Andrew A            20 Mount Lebanon Aq-AM    24.95      24.92 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Traub, Matthew S          17 Mandell Jewish C-CT    25.29      24.94 q      
 26 Zaubler, William S        17 Cougar Aquatic T-NJ    21.99Y    J24.94 q      
 27 Carlino, Keith A          19 Unattached-MR          25.05      24.98 q      
 28 Okhtenberg, Ariel S       16 Unattached-MR          21.77Y     25.03 q      
 28 Kreher, Kevin M           19 Una Clsc-NI            25.25     J25.04 q      
 29 Cagley, Noah J            17 Jewish Community-AM    24.91      25.04 q      
 31 Intrieri, Kevin M         20 Millcreek Swim T-AM    24.59      25.05 q      
 32 Hoin, John K              18 Westport/Weston-CT     25.08      25.07 q      
-------------------------------------------------------------------------
 33 Ekas, Jonathan            19 Millcreek Swim T-AM    24.77      25.08        
 34 Dikos, Stergios C         17 Lancaster Aquati-MA    24.87      25.13        
-------------------------------------------------------------------------
 35 Westermeier, Christian S  19 Star Swimming-NI       25.29      25.16        
 36 Mahoney, Jack R           16 Millcreek Swim T-AM    25.14      25.19        
 37 Kampfe, Bryce A           20 Team Pittsburgh-AM     25.15      25.23        
 38 Schrock, Christopher I    19 Nittany Lion Aqu-MA    22.00Y     25.24        
 39 Olson, Nicholas C         17 Fairport Area Sw-NI    25.03      25.28        
 39 Fausti, Jacob A           18 Seneca Valley Sw-AM    25.15      25.28        
 41 Ross, Daniel W            18 Una Lac-MA             21.94Y     25.30        
 42 Hardy, Carter F           17 Nittany Lion Aqu-MA    25.34      25.37        
 43 Gordin, James H           17 Team Suffolk-MR        21.48Y     25.38        
 44 Kaplan, Zach I            17 Three Village Sw-MR    22.61Y     25.41        
 45 Gay, Sean P               15 SoNoCo Swim Club-CT    25.58      25.42        
 46 Snyder, Nicholas R        17 Franklin Area Sw-AM    24.98      25.43        
 47 Wahl, Zachary J           23 Webster Swim Ass-NI    25.22      25.44        
 47 Duszynski, Andrew M       20 Star Swimming-NI       25.75      25.44        
 49 Walsh, Garrett C          17 MACHINE-PV             21.79Y     25.51        
 50 Athans, Kenny G           20 Victor Swim Club-NI    21.87Y     25.53        
 51 Pite, Charlie D           18 SoNoCo Swim Club-CT    24.99      25.54        
 51 Marsh, Matthew C          16 Town of Tonawand-NI    21.40Y     25.54        
 53 Fenstermacher, Auckie J   16 Nittany Lion Aqu-MA    25.88      25.56        
 53 Stegemoller, Sean C       21 Star Swimming-NI       21.56Y     25.56        
 53 Tretter, Spencer D        16 Una Mlac-AM            25.52      25.56        
 56 Wong, Braedon C           16 Upper St Clair S-AM    21.77Y     25.57        
 57 Mihailescu, Andrei        16 Una Mlac-AM            24.92      25.64        
 58 Gannon, Thomas R          17 Westport/Weston-CT     22.15Y     25.67        
 58 Collins, Allan J          17 Town of Tonawand-NI    22.16Y     25.67        
 60 Doser, Jeffrey W          18 Fairport Area Sw-NI    22.03Y     25.76        
 61 Gordon, Luther W          16 Albany Starfish-AD     25.43      25.77        
 62 Pearcy, David S           15 Regency Park Swi-VA    25.98      25.78        
 63 Pokornowski, Alec J       21 Town of Tonawand-NI    25.35      25.81        
 64 Brophy, Evan P            18 MACHINE-PV             21.97Y     25.84        
 65 Arnold, Gregory S         17 Allegheny North-AM     22.12Y     25.85        
 65 Howard, David J           18 Fairport Area Sw-NI    25.04      25.85        
 67 Dirrigl, Daniel T         18 Town of Tonawand-NI    22.16Y     25.90        
 68 Kwalick, Matt P           16 Chartiers Valley-AM    24.86      25.94        
 68 Pollock, Jonathan A       14 Potomac Marlins-PV     25.39      25.94        
 70 Carroll, Hudson R         18 Hawks Swimming A-AD    21.83Y     25.95        
 70 Gonzalez, Mason M         13 Allegheny North-AM     25.88      25.95        
 72 Tankle, Matthew G         20 Team Pittsburgh-AM     24.93      26.03        
 73 Litwin, Daniel E          19 Bethel Park Recr-AM    21.66Y     26.08        
 74 Chappell, Benjamin R      20 Victor Swim Club-NI    22.55Y     26.09        
 75 Stevens, Noah M           16 Fairport Area Sw-NI    22.68Y     26.10        
 75 Alberta, John A           17 Hockomock Area Y-NE    25.34      26.10        
 77 Zapisek, Tyler Z          19 Camillus Swim Cl-NI    21.27Y     26.14        
 78 Noel, Matt C              18 Chartiers Valley-AM    22.18Y     26.53        
 79 Burgwardt, Frederick H    18 Golden Comets Sw-NI    21.57Y     26.85        
 80 Lersch, Patrick D         17 Upper St Clair S-AM    25.15      28.59        
 -- Chamberlain, Josh L       17 Chartiers Valley-AM    25.44         DQ        
      False start
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
   Sectional: # 50.62        2009 Matt McLean, SNOW-PV                         
                51.79  NAT 2014 Winter National
                52.89  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Plaschka, Justin T  17 Team Suffolk-MR        51.75      51.52 NAT     20  
                  24.99       51.52 (26.53)                                        
  2 Lovasik, Brian D    17 North Hills Aqua-AM    51.94      51.94 JNAT    17  
                  25.31       51.94 (26.63)                                        
  3 Sweeney, David M    20 Team Pittsburgh-AM     52.01      51.96 JNAT    16  
  4 Dikos, Stergios C   17 Lancaster Aquati-MA    52.58      52.40 JNAT    15  
                  25.22       52.40 (27.18)                                        
  5 Lewis, Rory B       17 MACHINE-PV             53.07      52.84 JNAT    14  
                  25.66       52.84 (27.18)                                        
  6 Marsh, Andrew C     20 Town of Tonawand-NI    52.79      52.86 JNAT    13  
  7 Ekas, Jonathan      19 Millcreek Swim T-AM    53.14      52.89 JNAT    12  
                  25.45       52.89 (27.44)                                        
  8 Anderson, Hugh A    26 MACHINE-PV             53.10      53.12         11  
B - Final
  9 Boyd, Jack P        18 Sweet Home Aquat-NI    53.15      52.84 JNAT     9  
                  25.37       52.84 (27.47)                                        
 10 Montesi, John J     16 Chelsea Piers Aq-CT    53.48      53.24          7  
 11 Takabayashi, Kazum  19 SoNoCo Swim Club-CT    53.22      53.25          6  
                  25.70       53.25 (27.55)                                        
 12 Parkhurst, Shawn S  22 Town of Tonawand-NI    53.35      53.47          5  
 13 Summers, Justin M   17 Westport/Weston-CT     53.94      53.59          4  
 14 Rhinehart, Sean E   21 Team Pittsburgh-AM     53.97      53.61          3  
                  25.72       53.61 (27.89)                                        
 15 Lierley, Jonathan   21 Team Pittsburgh-AM     53.37      53.72          2  
                  25.89       53.72 (27.83)                                        
 16 Mortimer, Austin M  18 Franklin Area Sw-AM    53.93      53.89          1  
                  25.95       53.89 (27.94)                                        
C - Final
 17 Lanzi, Antonio J    20 Unattached-NI          54.11      52.96        
 18 Rommel, Charles T   21 Town of Tonawand-NI    54.01      53.09        
                  25.22       53.09 (27.87)                                        
 19 Rutan, Samuel J     18 Allegheny North-AM     54.16      53.89        
                  26.01       53.89 (27.88)                                        
 20 Damich, Drew L      17 Mount Lebanon Aq-AM    54.31      53.92        
                  26.11       53.92 (27.81)                                        
 21 Woodman, Joseph A   21 Nittany Lion Aqu-MA    54.06      53.97        
                  26.10       53.97 (27.87)                                        
 22 Fausti, Jacob A     18 Seneca Valley Sw-AM    54.24      54.40        
 23 Wargo, Nicholas G   18 Zeus Swim Team-CT      54.27      54.49        
                  26.08       54.49 (28.41)                                        
 24 Ross, Daniel W      18 Una Lac-MA             54.30      55.27        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
   Sectional: # 50.62        2009 Matt McLean, SNOW-PV                         
                51.79  NAT 2014 Winter National
                52.89  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Rich, Andrew A            20 Mount Lebanon Aq-AM    54.40      53.35        
                  25.79       53.35 (27.56)                                        
  2 Campbell, Nicholas C      19 Potomac Marlins-PV     54.40      54.05        
                  26.46       54.05 (27.59)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
   Sectional: # 50.62        2009 Matt McLean, SNOW-PV                         
                51.79  NAT 2014 Winter National
                52.89  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Plaschka, Justin T        17 Team Suffolk-MR        52.19      51.75 qNAT   
                  25.03       51.75 (26.72)                                        
  2 Lovasik, Brian D          17 North Hills Aqua-AM    53.65      51.94 qJNAT  
  3 Sweeney, David M          20 Team Pittsburgh-AM     51.29      52.01 qJNAT  
                  24.60       52.01 (27.41)                                        
  4 Dikos, Stergios C         17 Lancaster Aquati-MA    54.64      52.58 qJNAT  
                  25.27       52.58 (27.31)                                        
  5 Marsh, Andrew C           20 Town of Tonawand-NI    54.54      52.79 qJNAT  
                  25.12       52.79 (27.67)                                        
  6 Lewis, Rory B             17 MACHINE-PV             55.11      53.07 q      
  7 Anderson, Hugh A          26 MACHINE-PV             52.97      53.10 q      
                  25.67       53.10 (27.43)                                        
  8 Ekas, Jonathan            19 Millcreek Swim T-AM    53.67      53.14 q      
                  25.32       53.14 (27.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Boyd, Jack P              18 Sweet Home Aquat-NI    51.46      53.15 q      
                  25.65       53.15 (27.50)                                        
 10 Takabayashi, Kazumu B     19 SoNoCo Swim Club-CT    55.54      53.22 q      
                  25.77       53.22 (27.45)                                        
 11 Parkhurst, Shawn S        22 Town of Tonawand-NI    46.02Y     53.35 q      
                  25.36       53.35 (27.99)                                        
 12 Lierley, Jonathan D       21 Team Pittsburgh-AM     52.82      53.37 q      
                  25.58       53.37 (27.79)                                        
 13 Montesi, John J           16 Chelsea Piers Aq-CT    47.73Y     53.48 q      
                  25.41       53.48 (28.07)                                        
 14 Mortimer, Austin M        18 Franklin Area Sw-AM    46.93Y     53.93 q      
 15 Summers, Justin M         17 Westport/Weston-CT     54.42      53.94 q      
                  25.37       53.94 (28.57)                                        
 16 Rhinehart, Sean E         21 Team Pittsburgh-AM     53.53      53.97 q      
                  26.12       53.97 (27.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rommel, Charles T         21 Town of Tonawand-NI    44.36Y     54.01 q      
                  25.74       54.01 (28.27)                                        
 18 Woodman, Joseph A         21 Nittany Lion Aqu-MA    54.30      54.06 q      
                  26.40       54.06 (27.66)                                        
 19 Lanzi, Antonio J          20 Unattached-NI          53.63      54.11 q      
 20 Rutan, Samuel J           18 Allegheny North-AM     47.11Y     54.16 q      
                  25.97       54.16 (28.19)                                        
 21 Fausti, Jacob A           18 Seneca Valley Sw-AM    54.36      54.24 q      
                  26.05       54.24 (28.19)                                        
 22 Wargo, Nicholas G         18 Zeus Swim Team-CT      54.65      54.27 q      
                  26.12       54.27 (28.15)                                        
 23 Ross, Daniel W            18 Una Lac-MA             54.75      54.30 q      
                  26.05       54.30 (28.25)                                        
 24 Damich, Drew L            17 Mount Lebanon Aq-AM    53.92      54.31 q      
                  26.47       54.31 (27.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Rich, Andrew A            20 Mount Lebanon Aq-AM    53.94      54.40        
                  26.31       54.40 (28.09)                                        
 26 Campbell, Nicholas C      19 Potomac Marlins-PV     54.95     J54.40        
                  25.83       54.40 (28.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Hoin, John K              18 Westport/Weston-CT     54.74      54.42        
                  26.43       54.42 (27.99)                                        
 28 Tankle, Matthew G         20 Team Pittsburgh-AM     54.88      54.44        
                  26.23       54.44 (28.21)                                        
 28 Burr, Jonathan M          21 Laurel E Hartfor-CT    54.74      54.44        
 30 Intrieri, Kevin M         20 Millcreek Swim T-AM    53.64      54.46        
 31 Kampfe, Bryce A           20 Team Pittsburgh-AM     55.16      54.49        
                  25.98       54.49 (28.51)                                        
 32 Brinkhoff, Erik J         19 Bethel Park Recr-AM    46.55Y     54.50        
                  26.04       54.50 (28.46)                                        
 33 Cagley, Noah J            17 Jewish Community-AM    47.19Y     54.65        
                  26.27       54.65 (28.38)                                        
 34 Duszynski, Andrew M       20 Star Swimming-NI       47.47Y     54.66        
                  26.10       54.66 (28.56)                                        
 35 Morin, Alec M             19 Regency Park Swi-VA    54.83      54.71        
                  25.20       54.71 (29.51)                                        
 36 Okhtenberg, Ariel S       16 Unattached-MR          46.81Y     54.72        
                  26.29       54.72 (28.43)                                        
 37 Wahl, Zachary J           23 Webster Swim Ass-NI    54.16      54.76        
                  26.73       54.76 (28.03)                                        
 38 Bertha, Nicholas M        21 Team Pittsburgh-AM     47.39Y     54.77        
                  25.89       54.77 (28.88)                                        
 39 Westermeier, Christian S  19 Star Swimming-NI       47.26Y     54.81        
                  25.61       54.81 (29.20)                                        
 40 McNair, Everett C         18 Adirondack Bluef-AD    53.70      54.86        
                  26.19       54.86 (28.67)                                        
 41 Towers, Zachary D         17 Team Suffolk-MR        54.08      54.92        
                  26.18       54.92 (28.74)                                        
 41 Essing, Nicholas J        19 Elite Rays Swim-PV     47.99Y     54.92        
 43 Lersch, Patrick D         17 Upper St Clair S-AM    54.57      55.17        
                  26.63       55.17 (28.54)                                        
 44 Morgan, Alex R            17 Sharks Swim Team-VA    54.91      55.19        
                  26.80       55.19 (28.39)                                        
 45 Hardy, Carter F           17 Nittany Lion Aqu-MA    47.40Y     55.31        
                  25.50       55.31 (29.81)                                        
 46 Gordin, James H           17 Team Suffolk-MR        47.76Y     55.32        
                  26.46       55.32 (28.86)                                        
 47 Devito, Matthew L         17 Team Suffolk-MR        55.73      55.38        
                  26.88       55.38 (28.50)                                        
 48 Gonzalez, Mason M         13 Allegheny North-AM     55.07      55.39        
                  26.11       55.39 (29.28)                                        
 49 Mahoney, Jack R           16 Millcreek Swim T-AM    55.22      55.42        
                  26.41       55.42 (29.01)                                        
 50 Athans, Kenny G           20 Victor Swim Club-NI    46.75Y     55.46        
                  26.55       55.46 (28.91)                                        
 51 Collins, Allan J          17 Town of Tonawand-NI    48.40Y     55.51        
                  26.51       55.51 (29.00)                                        
 52 Schrock, Christopher I    19 Nittany Lion Aqu-MA    47.27Y     55.55        
                  26.88       55.55 (28.67)                                        
 53 Patterson, Connar J       17 Exeter Swim Team-NE    54.96      55.60        
                  26.61       55.60 (28.99)                                        
 54 Pite, Charlie D           18 SoNoCo Swim Club-CT    55.24      55.61        
                  27.03       55.61 (28.58)                                        
 55 Gordon, Luther W          16 Albany Starfish-AD     55.54      55.64        
                  26.69       55.64 (28.95)                                        
 56 Wahl, Matthew R           23 Webster Swim Ass-NI    55.31      55.78        
 56 Tretter, Spencer D        16 Una Mlac-AM            47.68Y     55.78        
 58 Marsh, Matthew C          16 Town of Tonawand-NI    47.30Y     55.81        
                  26.76       55.81 (29.05)                                        
 59 Arnold, Gregory S         17 Allegheny North-AM     47.36Y     55.88        
 60 Carlino, Keith A          19 Unattached-MR          47.52Y     55.99        
                  25.66       55.99 (30.33)                                        
 61 Dirrigl, Daniel T         18 Town of Tonawand-NI    48.73Y     56.06        
                  26.71       56.06 (29.35)                                        
 62 Zapisek, Tyler Z          19 Camillus Swim Cl-NI    46.97Y     56.17        
                  26.94       56.17 (29.23)                                        
 63 Gray, Kellen T            17 Exeter Swim Team-NE    55.61      56.25        
                  26.83       56.25 (29.42)                                        
 64 Saberski, Erik T          19 Meriden Silver F-CT    47.94Y     56.33        
                  26.61       56.33 (29.72)                                        
 65 Martinez, Cameron C       20 Unattached-MR          48.74Y     56.36        
                  27.10       56.36 (29.26)                                        
 66 Carroll, Hudson R         18 Hawks Swimming A-AD    48.57Y     56.61        
                  26.64       56.61 (29.97)                                        
 67 Pollock, Jonathan A       14 Potomac Marlins-PV     55.92      56.78        
                  26.97       56.78 (29.81)                                        
 68 Stegemoller, Sean C       21 Star Swimming-NI       47.58Y     57.02        
                  27.64       57.02 (29.38)                                        
 69 Kwalick, Matt P           16 Chartiers Valley-AM    55.59      57.07        
                  26.91       57.07 (30.16)                                        
 70 Olson, Nicholas C         17 Fairport Area Sw-NI    47.81Y     57.16        
                  26.64       57.16 (30.52)                                        
 71 Litwin, Daniel E          19 Bethel Park Recr-AM    47.68Y     57.18        
                  27.78       57.18 (29.40)                                        
 72 Spitzer, Johnathan R      21 Fairport Area Sw-NI    45.56Y     57.20        
                  27.11       57.20 (30.09)                                        
 73 Walsh, Garrett C          17 MACHINE-PV             48.00Y     57.26        
                  26.44       57.26 (30.82)                                        
 74 McCauley, William W       19 Star Swimming-NI       47.51Y     57.29        
                  27.20       57.29 (30.09)                                        
 75 Howard, David J           18 Fairport Area Sw-NI    47.20Y     57.66        
                  27.20       57.66 (30.46)                                        
 76 Chamberlain, Josh L       17 Chartiers Valley-AM    48.61Y     58.62        
                  27.61       58.62 (31.01)                                        
 -- Zugibe, Matthew           16 Phoenix Aquatic-MR     54.62         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Smith, Grayson T          18 MACHINE-PV             54.34        DFS        
      Declared false start
 -- Gordon, Ryan D            18 Albany Starfish-AD     53.69        DFS        
      Declared false start
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
   Sectional: # 1:50.32        2009 Matt McLean, SNOW-PV                       
                1:53.29  NAT 2014 Winter National
                1:56.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sweeney, David M    20 Team Pittsburgh-AM   1:55.13    1:53.15 NAT     20  
                  25.90       54.49 (28.59)     1:24.30 (29.81)     1:53.15 (28.85)
  2 Boyd, Jack P        18 Sweet Home Aquat-NI  1:56.32    1:54.24 JNAT    17  
                                  55.18 ( )     1:54.24 (59.06)                    
  3 Lewis, Rory B       17 MACHINE-PV           1:56.35    1:54.86 JNAT    16  
                  26.66       55.97 (29.31)     1:26.10 (30.13)     1:54.86 (28.76)
  4 Rutan, Samuel J     18 Allegheny North-AM   1:55.37    1:55.60 JNAT    15  
                  27.13       56.00 (28.87)     1:25.73 (29.73)     1:55.60 (29.87)
  5 Burr, Jonathan M    21 Laurel E Hartfor-CT  1:56.65    1:56.63         14  
                                  56.46 ( )   1:56.63 (1:00.17)                    
  6 Mortimer, Austin M  18 Franklin Area Sw-AM  1:56.46    1:57.06         13  
                                  56.18 ( )   1:57.06 (1:00.88)                    
  7 Ross, Daniel W      18 Una Lac-MA           1:56.82    1:57.15         12  
                  27.28       56.83 (29.55)     1:26.82 (29.99)     1:57.15 (30.33)
  8 Patrum, William D   20 Star Swimming-NI     1:56.62    1:59.26         11  
                  27.46       57.28 (29.82)     1:28.20 (30.92)     1:59.26 (31.06)
B - Final
  9 Lovasik, Brian D    17 North Hills Aqua-AM  1:57.08    1:56.06 JNAT     9  
                  27.10       56.25 (29.15)     1:26.97 (30.72)     1:56.06 (29.09)
 10 Parkhurst, Shawn S  22 Town of Tonawand-NI  1:56.85    1:56.81          7  
                  27.05       56.61 (29.56)     1:27.44 (30.83)     1:56.81 (29.37)
 11 Nosbisch, Luke M    22 Team Pittsburgh-AM   1:57.36    1:57.31          6  
                                  56.98 ( )   1:57.31 (1:00.33)                    
 12 Pear, Zachary R     15 Chelsea Piers Aq-CT  1:58.16    1:57.73          5  
                                  57.16 ( )   1:57.73 (1:00.57)                    
 13 Damich, Drew L      17 Mount Lebanon Aq-AM  1:57.92    1:58.22          4  
                  27.03       56.85 (29.82)     1:27.82 (30.97)     1:58.22 (30.40)
 14 Nestor, Brandon T   19 Unattached-PV        1:58.60    1:58.45          3  
                  27.76       57.84 (30.08)     1:27.88 (30.04)     1:58.45 (30.57)
 15 Doser, Jeffrey W    18 Fairport Area Sw-NI  1:59.42    1:59.80          2  
                  28.43       58.62 (30.19)     1:29.23 (30.61)     1:59.80 (30.57)
 16 Cagley, Noah J      17 Jewish Community-AM  1:58.87    2:00.05          1  
                                  58.07 ( )   2:00.05 (1:01.98)                    
C - Final
 17 Lanzi, Antonio J    20 Unattached-NI        2:00.19    1:56.78        
                  26.93       56.45 (29.52)     1:26.91 (30.46)     1:56.78 (29.87)
 18 Woodman, Joseph A   21 Nittany Lion Aqu-MA  2:00.75    1:59.11        
                  28.34       58.83 (30.49)     1:30.20 (31.37)     1:59.11 (28.91)
 19 Tretter, Spencer D  16 Una Mlac-AM          2:00.49    1:59.72        
                                  58.41 ( )   1:59.72 (1:01.31)                    
 20 Wargo, Nicholas G   18 Zeus Swim Team-CT    2:00.83    2:00.12        
                                  58.14 ( )   2:00.12 (1:01.98)                    
 21 Smith, Neal P       17 Jewish Community-AM  2:01.43    2:02.79        
                  27.70       58.41 (30.71)     1:30.43 (32.02)     2:02.79 (32.36)
 22 Krigger, Eben R     15 Allegheny North-AM   2:01.54    2:03.21        
                  28.79       59.97 (31.18)     1:32.16 (32.19)     2:03.21 (31.05)
 23 Bray, Spencer E     20 Star Swimming-NI     2:00.23    2:03.43        
                  28.68       59.74 (31.06)     1:32.13 (32.39)     2:03.43 (31.30)
 24 Duszynski, Andrew   20 Star Swimming-NI     2:01.21    2:04.60        
                                  59.66 ( )   2:04.60 (1:04.94)                    
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
   Sectional: # 1:50.32        2009 Matt McLean, SNOW-PV                       
                1:53.29  NAT 2014 Winter National
                1:56.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sweeney, David M          20 Team Pittsburgh-AM   1:53.35    1:55.13 qJNAT  
                  26.42       55.83 (29.41)     1:26.19 (30.36)     1:55.13 (28.94)
  2 Rutan, Samuel J           18 Allegheny North-AM   1:57.67    1:55.37 qJNAT  
                                  56.57 ( )     1:55.37 (58.80)                    
  3 Boyd, Jack P              18 Sweet Home Aquat-NI  1:52.85    1:56.32 q      
                  26.51       55.86 (29.35)     1:26.19 (30.33)     1:56.32 (30.13)
  4 Lewis, Rory B             17 MACHINE-PV           1:59.72    1:56.35 q      
                  26.21       55.82 (29.61)     1:26.19 (30.37)     1:56.35 (30.16)
  5 Mortimer, Austin M        18 Franklin Area Sw-AM  1:56.10    1:56.46 q      
                  27.12       56.27 (29.15)     1:26.58 (30.31)     1:56.46 (29.88)
  6 Patrum, William D         20 Star Swimming-NI     1:57.65    1:56.62 q      
                                  56.71 ( )     1:56.62 (59.91)                    
  7 Burr, Jonathan M          21 Laurel E Hartfor-CT  1:57.50    1:56.65 q      
                                  56.86 ( )     1:56.65 (59.79)                    
  8 Ross, Daniel W            18 Una Lac-MA           1:57.05    1:56.82 q      
                                  56.27 ( )   1:56.82 (1:00.55)                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Parkhurst, Shawn S        22 Town of Tonawand-NI  1:39.79Y   1:56.85 q      
                  27.18       57.09 (29.91)     1:27.71 (30.62)     1:56.85 (29.14)
 10 Lovasik, Brian D          17 North Hills Aqua-AM  1:39.92Y   1:57.08 q      
                  27.41       56.84 (29.43)     1:27.10 (30.26)     1:57.08 (29.98)
 11 Plaschka, Justin T        17 Team Suffolk-MR      1:53.87    1:57.33 q      
                  26.64       55.66 (29.02)     1:25.71 (30.05)     1:57.33 (31.62)
 12 Nosbisch, Luke M          22 Team Pittsburgh-AM   1:57.29    1:57.36 q      
                  27.31       57.25 (29.94)     1:27.88 (30.63)     1:57.36 (29.48)
 13 Damich, Drew L            17 Mount Lebanon Aq-AM  1:57.40    1:57.92 q      
                  27.24       57.21 (29.97)     1:27.54 (30.33)     1:57.92 (30.38)
 14 Pear, Zachary R           15 Chelsea Piers Aq-CT  1:44.19Y   1:58.16 q      
                  27.45       57.23 (29.78)     1:27.94 (30.71)     1:58.16 (30.22)
 15 Nestor, Brandon T         19 Unattached-PV        1:56.45    1:58.60 q      
                  28.00       57.86 (29.86)     1:28.26 (30.40)     1:58.60 (30.34)
 16 Cagley, Noah J            17 Jewish Community-AM  2:00.52    1:58.87 q      
                  27.73       57.54 (29.81)     1:28.11 (30.57)     1:58.87 (30.76)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lierley, Jonathan D       21 Team Pittsburgh-AM   1:38.69Y   1:59.11 q      
                  27.50       57.47 (29.97)     1:28.29 (30.82)     1:59.11 (30.82)
 18 Rich, Andrew A            20 Mount Lebanon Aq-AM  1:57.30    1:59.25 q      
                  27.17       57.42 (30.25)     1:28.36 (30.94)     1:59.25 (30.89)
 19 Doser, Jeffrey W          18 Fairport Area Sw-NI  1:41.18Y   1:59.42 q      
                                  57.71 ( )   1:59.42 (1:01.71)                    
 20 Summers, Justin M         17 Westport/Weston-CT   1:43.64Y   1:59.50 q      
                  29.50     1:00.85 (31.35)     1:30.11 (29.26)     1:59.50 (29.39)
 21 Towers, Zachary D         17 Team Suffolk-MR      1:59.61    1:59.72 q      
                  28.15       58.21 (30.06)     1:29.12 (30.91)     1:59.72 (30.60)
 22 Lanzi, Antonio J          20 Unattached-NI        1:56.40    2:00.19 q      
                  27.09       56.83 (29.74)     1:28.54 (31.71)     2:00.19 (31.65)
 23 Bray, Spencer E           20 Star Swimming-NI     1:58.37    2:00.23 q      
                  27.87       57.94 (30.07)     1:28.79 (30.85)     2:00.23 (31.44)
 24 Tretter, Spencer D        16 Una Mlac-AM          1:42.97Y   2:00.49 q      
                  28.57       59.17 (30.60)     1:30.13 (30.96)     2:00.49 (30.36)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Woodman, Joseph A         21 Nittany Lion Aqu-MA  1:56.71    2:00.75        
                                  57.76 ( )   2:00.75 (1:02.99)                    
 26 Wargo, Nicholas G         18 Zeus Swim Team-CT    1:58.93    2:00.83        
                                  57.67 ( )   2:00.83 (1:03.16)                    
 26 Okhtenberg, Ariel S       16 Unattached-MR        1:44.05Y   2:00.83        
                                1:00.29 ( )   2:00.83 (1:00.54)                    
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 28 Duszynski, Andrew M       20 Star Swimming-NI     1:42.50Y   2:01.21        
                  28.16       58.36 (30.20)     1:29.04 (30.68)     2:01.21 (32.17)
 28 Montesi, John J           16 Chelsea Piers Aq-CT  1:42.62Y   2:01.21        
                                  57.21 ( )   2:01.21 (1:04.00)                    
 30 Smith, Neal P             17 Jewish Community-AM  2:00.53    2:01.43        
                                  58.86 ( )   2:01.43 (1:02.57)                    
 31 Krigger, Eben R           15 Allegheny North-AM   1:43.54Y   2:01.54        
                  28.21       59.07 (30.86)     1:30.01 (30.94)     2:01.54 (31.53)
 32 Gonzalez, Mason M         13 Allegheny North-AM   1:59.50    2:01.64        
                                  58.47 ( )   2:01.64 (1:03.17)                    
 33 Campbell, Nicholas C      19 Potomac Marlins-PV   1:59.69    2:01.86        
                  28.09       58.93 (30.84)     1:30.36 (31.43)     2:01.86 (31.50)
 34 Gay, Sean P               15 SoNoCo Swim Club-CT  1:44.81Y   2:02.01        
                  27.58       59.01 (31.43)     1:30.29 (31.28)     2:02.01 (31.72)
 35 Prescott, Tyler D         17 Meriden Silver F-CT  1:59.07    2:02.10        
                                  58.83 ( )   2:02.10 (1:03.27)                    
 36 Koch, Joseph A            16 Lansing Cats-NI      2:00.43    2:02.11        
                                  59.37 ( )   2:02.11 (1:02.74)                    
 37 Scott, Thomas H           19 Team Suffolk-MR      2:01.06    2:02.24        
                                  59.46 ( )   2:02.24 (1:02.78)                    
 38 Brinkhoff, Erik J         19 Bethel Park Recr-AM  1:46.00Y   2:02.27        
                  27.45       57.75 (30.30)     1:30.21 (32.46)     2:02.27 (32.06)
 39 Pearcy, David S           15 Regency Park Swi-VA  1:45.25Y   2:02.32        
                  28.30       59.26 (30.96)     1:31.09 (31.83)     2:02.32 (31.23)
 39 Gannon, Thomas R          17 Westport/Weston-CT   1:43.95Y   2:02.32        
                  28.29       59.41 (31.12)     1:31.10 (31.69)     2:02.32 (31.22)
 41 Tynan, Matthew N          20 Unattached-PV        1:57.00    2:02.49        
                                  59.69 ( )   2:02.49 (1:02.80)                    
 42 Bishop, Zachary C         16 Exeter Swim Team-NE  2:00.69    2:02.85        
                  28.52       59.20 (30.68)     1:30.36 (31.16)     2:02.85 (32.49)
 43 Perron, Jackson C         17 Westbrook Seals-ME   1:45.88Y   2:02.92        
                  28.15       59.64 (31.49)     1:31.48 (31.84)     2:02.92 (31.44)
 44 Brophy, Evan P            18 MACHINE-PV           2:02.13    2:03.32        
                  27.32       57.49 (30.17)     1:29.73 (32.24)     2:03.32 (33.59)
 45 Jacome, Miguel M          14 Lancaster Aquati-MA  2:00.37    2:03.42        
                  28.00       58.79 (30.79)     1:31.21 (32.42)     2:03.42 (32.21)
 46 McNair, Everett C         18 Adirondack Bluef-AD  1:59.74    2:03.49        
                  27.08       57.42 (30.34)     1:30.45 (33.03)     2:03.49 (33.04)
 47 Dell'Isola, Anthony J     17 Zeus Swim Team-CT    1:43.85Y   2:03.54        
                                  59.02 ( )   2:03.54 (1:04.52)                    
 48 Wechter, Noah J           17 Mount Lebanon Aq-AM  1:44.92Y   2:03.71        
                                  59.90 ( )   2:03.71 (1:03.81)                    
 49 Gordin, James H           17 Team Suffolk-MR      1:46.17Y   2:03.99        
                                  59.27 ( )   2:03.99 (1:04.72)                    
 50 Telford, Dylan C          20 Town of Tonawand-NI  1:58.70    2:04.44        
                  27.96       58.71 (30.75)     1:30.69 (31.98)     2:04.44 (33.75)
 51 Kwalick, Matt P           16 Chartiers Valley-AM  2:00.75    2:05.17        
                                  59.30 ( )   2:05.17 (1:05.87)                    
 52 Westermeier, Christian S  19 Star Swimming-NI     2:02.13    2:05.27        
                                  59.29 ( )   2:05.27 (1:05.98)                    
 53 Gordon, Ryan D            18 Albany Starfish-AD   1:58.48    2:05.29        
                  28.39     1:00.16 (31.77)     1:32.51 (32.35)     2:05.29 (32.78)
 54 Mattera, Michael P        17 Team Suffolk-MR      2:01.53    2:05.35        
                  28.51       59.66 (31.15)     1:33.13 (33.47)     2:05.35 (32.22)
 55 McCauley, William W       19 Star Swimming-NI     1:43.26Y   2:06.28        
                                  59.63 ( )   2:06.28 (1:06.65)                    
 56 Lersch, Patrick D         17 Upper St Clair S-AM  1:43.66Y   2:07.02        
                  28.88     1:00.18 (31.30)     1:33.16 (32.98)     2:07.02 (33.86)
 57 Marilley, Andrew W        15 Camillus Swim Cl-NI  1:45.67Y   2:07.94        
                                1:01.74 ( )   2:07.94 (1:06.20)                    
 58 Bertha, Nicholas M        21 Team Pittsburgh-AM   1:45.74Y   2:08.29        
                  27.75       59.61 (31.86)     1:33.50 (33.89)     2:08.29 (34.79)
 -- Morgan, Alex R            17 Sharks Swim Team-VA  2:01.10        DFS        
      Declared false start
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
   Sectional: # 3:57.96        2004 John Cole, BOSS-NE                         
                4:01.09  NAT 2014 Winter National
                4:06.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Boyd, Jack P        18 Sweet Home Aquat-NI  4:07.75    4:02.74 JNAT    20  
                  26.92       56.52 (29.60)     1:27.11 (30.59)     1:58.09 (30.98)
        2:29.51 (31.42)     3:01.18 (31.67)     3:32.11 (30.93)     4:02.74 (30.63)
  2 Rutan, Samuel J     18 Allegheny North-AM   4:07.19    4:05.07 JNAT    17  
                  28.16       59.82 (31.66)     1:30.93 (31.11)     2:02.42 (31.49)
        2:33.05 (30.63)     3:03.80 (30.75)     3:34.59 (30.79)     4:05.07 (30.48)
  3 Sweeney, David M    20 Team Pittsburgh-AM   4:09.74    4:05.64 JNAT    16  
                  27.06       57.56 (30.50)     1:29.44 (31.88)     2:01.56 (32.12)
        2:33.48 (31.92)     3:05.87 (32.39)     3:36.54 (30.67)     4:05.64 (29.10)
  4 Nosbisch, Luke M    22 Team Pittsburgh-AM   4:08.76    4:06.84         15  
                                  58.89 ( )                             2:01.82 ( )
                                3:05.23 ( )   4:06.84 (1:01.61)                    
  5 Burr, Jonathan M    21 Laurel E Hartfor-CT  4:10.02    4:08.18         14  
                                  59.27 ( )                             2:02.26 ( )
                                3:05.68 ( )   4:08.18 (1:02.50)                    
  6 Mortimer, Austin M  18 Franklin Area Sw-AM  4:11.77    4:09.88         13  
                                  58.94 ( )                             2:02.48 ( )
                                3:06.25 ( )   4:09.88 (1:03.63)                    
  7 Caffee, William R   19 University at Bu-NI  4:11.96    4:11.90         12  
                  28.78       59.90 (31.12)     1:31.88 (31.98)     2:04.11 (32.23)
        2:36.43 (32.32)     3:08.67 (32.24)     3:40.89 (32.22)     4:11.90 (31.01)
  8 Woodman, Joseph A   21 Nittany Lion Aqu-MA  4:10.41    4:13.13         11  
                  28.63       59.65 (31.02)     1:31.69 (32.04)     2:04.06 (32.37)
        2:36.53 (32.47)     3:08.92 (32.39)     3:41.60 (32.68)     4:13.13 (31.53)
B - Final
  9 Smith, Neal P       17 Jewish Community-AM  4:13.14    4:09.58          9  
                                  59.99 ( )                             2:03.34 ( )
                                3:07.51 ( )   4:09.58 (1:02.07)                    
 10 Damich, Drew L      17 Mount Lebanon Aq-AM  4:12.17    4:09.72          7  
                  28.08       59.56 (31.48)     1:31.39 (31.83)     2:03.11 (31.72)
        2:35.02 (31.91)     3:07.22 (32.20)     3:40.01 (32.79)     4:09.72 (29.71)
 11 Williams, Daniel A  16 Westport/Weston-CT   4:15.50    4:10.90          6  
                  28.87     1:00.14 (31.27)     1:32.30 (32.16)     2:04.86 (32.56)
        2:36.44 (31.58)     3:08.70 (32.26)     3:40.31 (31.61)     4:10.90 (30.59)
 12 Parkhurst, Shawn S  22 Town of Tonawand-NI  4:12.46    4:10.99          5  
                  28.31       59.41 (31.10)     1:31.32 (31.91)     2:03.63 (32.31)
        2:35.97 (32.34)     3:08.96 (32.99)     3:40.55 (31.59)     4:10.99 (30.44)
 13 Patrum, William D   20 Star Swimming-NI     4:13.58    4:11.97          4  
                  28.11       59.11 (31.00)     1:31.18 (32.07)     2:03.79 (32.61)
        2:36.08 (32.29)     3:08.70 (32.62)     3:41.00 (32.30)     4:11.97 (30.97)
 14 Perron, Jackson C   17 Westbrook Seals-ME   4:16.57    4:13.27          3  
                  27.81       59.46 (31.65)     1:31.81 (32.35)     2:04.67 (32.86)
        2:36.53 (31.86)     3:08.85 (32.32)     3:41.91 (33.06)     4:13.27 (31.36)
 15 Koch, Joseph A      16 Lansing Cats-NI      4:15.93    4:14.21          2  
                                1:01.68 ( )                             2:06.03 ( )
                                3:11.04 ( )   4:14.21 (1:03.17)                    
 16 Bray, Spencer E     20 Star Swimming-NI     4:14.47    4:19.50          1  
                                1:01.37 ( )                             2:06.16 ( )
                                3:12.45 ( )   4:19.50 (1:07.05)                    
C - Final
 17 Rice, Samuel W      17 Weymouth Club Wa-NE  4:19.42    4:16.78        
                  30.31     1:02.54 (32.23)     1:35.29 (32.75)     2:07.76 (32.47)
        2:40.34 (32.58)     3:12.96 (32.62)     3:45.70 (32.74)     4:16.78 (31.08)
 18 Tretter, Spencer D  16 Una Mlac-AM          4:19.87    4:17.21        
                  29.38     1:01.20 (31.82)     1:33.66 (32.46)     2:06.74 (33.08)
        2:39.61 (32.87)     3:12.78 (33.17)     3:45.36 (32.58)     4:17.21 (31.85)
 19 Krigger, Eben R     15 Allegheny North-AM   4:23.31    4:18.60        
                  29.40     1:01.85 (32.45)     1:34.28 (32.43)     2:07.10 (32.82)
        2:39.15 (32.05)     3:12.68 (33.53)     3:46.68 (34.00)     4:18.60 (31.92)
 20 Strayer, Aidan H    17 Albany Starfish-AD   4:27.21    4:21.92        
                                1:01.76 ( )                             2:08.04 ( )
                                3:15.90 ( )   4:21.92 (1:06.02)                    
 21 Saenger, Ryan C     20 Clarence Swim Cl-NI  4:21.09    4:26.18        
                                1:02.52 ( )                             2:09.38 ( )
                                3:17.22 ( )   4:26.18 (1:08.96)                    
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
   Sectional: # 3:57.96        2004 John Cole, BOSS-NE                         
                4:01.09  NAT 2014 Winter National
                4:06.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rutan, Samuel J           18 Allegheny North-AM   4:09.21    4:07.19 q      
                  28.96     1:00.93 (31.97)     1:32.61 (31.68)     2:04.71 (32.10)
        2:35.51 (30.80)     3:06.29 (30.78)     3:36.96 (30.67)     4:07.19 (30.23)
  2 Boyd, Jack P              18 Sweet Home Aquat-NI  4:01.61    4:07.75 q      
                  27.61       57.89 (30.28)     1:29.19 (31.30)     2:00.73 (31.54)
        2:32.77 (32.04)     3:04.53 (31.76)     3:36.45 (31.92)     4:07.75 (31.30)
  3 Nosbisch, Luke M          22 Team Pittsburgh-AM   4:09.52    4:08.76 q      
                                  57.72 ( )                             2:01.08 ( )
                                3:05.97 ( )   4:08.76 (1:02.79)                    
  4 Sweeney, David M          20 Team Pittsburgh-AM   4:06.15    4:09.74 q      
                  27.98       58.70 (30.72)     1:30.40 (31.70)     2:02.02 (31.62)
        2:34.67 (32.65)     3:07.21 (32.54)     3:39.77 (32.56)     4:09.74 (29.97)
  5 Burr, Jonathan M          21 Laurel E Hartfor-CT  4:08.77    4:10.02 q      
                  28.70       59.68 (30.98)     1:31.43 (31.75)     2:03.31 (31.88)
        2:35.08 (31.77)     3:06.97 (31.89)     3:39.02 (32.05)     4:10.02 (31.00)
  6 Woodman, Joseph A         21 Nittany Lion Aqu-MA  4:10.90    4:10.41 q      
                  28.84     1:00.02 (31.18)     1:31.88 (31.86)     2:04.15 (32.27)
        2:36.10 (31.95)     3:08.26 (32.16)     3:39.90 (31.64)     4:10.41 (30.51)
  7 Mortimer, Austin M        18 Franklin Area Sw-AM  4:07.91    4:11.77 q      
                  28.50     1:00.04 (31.54)     1:31.97 (31.93)     2:03.94 (31.97)
        2:36.20 (32.26)     3:07.84 (31.64)     3:40.08 (32.24)     4:11.77 (31.69)
  8 Caffee, William R         19 University at Bu-NI  4:13.95    4:11.96 q      
                                  59.56 ( )                             2:03.73 ( )
                                3:09.00 ( )   4:11.96 (1:02.96)                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Damich, Drew L            17 Mount Lebanon Aq-AM  4:09.51    4:12.17 q      
                                1:01.00 ( )                             2:05.47 ( )
                                3:09.58 ( )   4:12.17 (1:02.59)                    
 10 Parkhurst, Shawn S        22 Town of Tonawand-NI  4:09.58    4:12.46 q      
                                  59.34 ( )                             2:02.78 ( )
                                3:07.86 ( )   4:12.46 (1:04.60)                    
 11 Smith, Neal P             17 Jewish Community-AM  4:11.10    4:13.14 q      
                  30.55     1:01.95 (31.40)     1:34.02 (32.07)     2:05.81 (31.79)
        2:37.77 (31.96)     3:09.73 (31.96)     3:41.61 (31.88)     4:13.14 (31.53)
 12 Patrum, William D         20 Star Swimming-NI     4:12.25    4:13.58 q      
                  28.47       59.71 (31.24)     1:32.07 (32.36)     2:04.67 (32.60)
        2:37.17 (32.50)     3:09.80 (32.63)     3:42.15 (32.35)     4:13.58 (31.43)
 13 Bray, Spencer E           20 Star Swimming-NI     4:10.27    4:14.47 q      
                  29.47     1:01.22 (31.75)     1:33.43 (32.21)     2:05.86 (32.43)
        2:38.23 (32.37)     3:10.74 (32.51)     3:43.18 (32.44)     4:14.47 (31.29)
 14 Williams, Daniel A        16 Westport/Weston-CT   4:11.81    4:15.50 q      
                                1:01.01 ( )                             2:05.98 ( )
                                3:11.17 ( )   4:15.50 (1:04.33)                    
 15 Koch, Joseph A            16 Lansing Cats-NI      4:11.12    4:15.93 q      
                                1:01.23 ( )                             2:06.41 ( )
                                3:11.88 ( )   4:15.93 (1:04.05)                    
 16 Perron, Jackson C         17 Westbrook Seals-ME   4:39.76Y   4:16.57 q      
                  28.99     1:00.91 (31.92)     1:33.08 (32.17)     2:06.07 (32.99)
        2:38.43 (32.36)     3:12.18 (33.75)     3:44.73 (32.55)     4:16.57 (31.84)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rice, Samuel W            17 Weymouth Club Wa-NE  4:13.59    4:19.42 q      
                  30.80     1:03.63 (32.83)     1:35.87 (32.24)     2:08.54 (32.67)
        2:41.27 (32.73)     3:14.01 (32.74)     3:46.89 (32.88)     4:19.42 (32.53)
 18 Tretter, Spencer D        16 Una Mlac-AM          4:16.80    4:19.87 q      
                  30.16     1:02.16 (32.00)     1:35.12 (32.96)     2:08.34 (33.22)
        2:41.60 (33.26)     3:14.10 (32.50)     3:47.22 (33.12)     4:19.87 (32.65)
 19 Tynan, Matthew N          20 Unattached-PV        4:08.32    4:20.60 q      
                  29.95     1:01.81 (31.86)     1:34.71 (32.90)     2:07.33 (32.62)
        2:40.56 (33.23)     3:13.73 (33.17)     3:47.85 (34.12)     4:20.60 (32.75)
 20 Saenger, Ryan C           20 Clarence Swim Cl-NI  4:42.42Y   4:21.09 q      
                  29.15     1:01.44 (32.29)     1:34.65 (33.21)     2:07.70 (33.05)
        2:41.70 (34.00)     3:15.27 (33.57)     3:48.88 (33.61)     4:21.09 (32.21)
 21 Krigger, Eben R           15 Allegheny North-AM   4:44.65Y   4:23.31 q      
                                1:03.54 ( )                             2:10.82 ( )
                                3:17.37 ( )   4:23.31 (1:05.94)                    
 22 Jacome, Miguel M          14 Lancaster Aquati-MA  4:12.00    4:27.18 q      
                                1:01.22 ( )                             2:09.81 ( )
                                3:18.54 ( )   4:27.18 (1:08.64)                    
 23 Strayer, Aidan H          17 Albany Starfish-AD   4:42.61Y   4:27.21 q      
                  30.14     1:03.41 (33.27)     1:37.23 (33.82)     2:11.56 (34.33)
        2:45.57 (34.01)     3:20.04 (34.47)     3:53.91 (33.87)     4:27.21 (33.30)
 24 Telford, Dylan C          20 Town of Tonawand-NI  4:16.45    4:28.80 q      
                  29.34     1:01.57 (32.23)     1:34.92 (33.35)     2:09.39 (34.47)
        2:43.49 (34.10)     3:18.59 (35.10)     3:53.74 (35.15)     4:28.80 (35.06)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Lewis, Rory B             17 MACHINE-PV           4:12.52        DFS        
      Declared false start
 -- Rowledge, Bobby B         18 Schenectady-Sara-AD  4:39.02Y       DFS        
      Declared false start
 
Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
   Sectional: # 8:10.50        2005 Tobias Work, CCSC-NE                       
                8:21.49  NAT 2014 Winter National
                8:33.79  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rutan, Samuel J     18 Allegheny North-AM   8:34.85    8:30.01 JNAT    20  
                  28.76     1:01.02 (32.26)     1:27.00 (25.98)     2:07.12 (40.12)
        2:38.84 (31.72)     3:11.37 (32.53)     3:43.81 (32.44)     4:16.76 (32.95)
        4:47.73 (30.97)     5:19.75 (32.02)     5:51.82 (32.07)     6:24.66 (32.84)
        6:56.60 (31.94)     7:28.68 (32.08)     7:59.80 (31.12)     8:30.01 (30.21)
  2 Revis, Mason T      17 Mandell Jewish C-CT  8:36.32    8:31.13 JNAT    17  
                  28.72     1:00.98 (32.26)     1:26.46 (25.48)     2:04.49 (38.03)
        2:36.47 (31.98)     3:09.03 (32.56)     3:41.36 (32.33)     4:14.00 (32.64)
        4:46.39 (32.39)     5:19.24 (32.85)     5:52.10 (32.86)     6:24.76 (32.66)
        6:49.97 (25.21)     7:29.46 (39.49)     7:56.08 (26.62)     8:31.13 (35.05)
  3 Koch, Joseph A      16 Lansing Cats-NI      8:36.55    8:38.38         16  
                  29.59     1:02.01 (32.42)     1:35.01 (33.00)     2:08.19 (33.18)
        2:41.28 (33.09)     3:14.10 (32.82)     3:46.82 (32.72)     4:19.40 (32.58)
        4:52.02 (32.62)     5:24.60 (32.58)     5:57.09 (32.49)     6:29.64 (32.55)
        7:02.32 (32.68)     7:34.92 (32.60)     8:07.33 (32.41)     8:38.38 (31.05)
  4 Mortimer, Austin M  18 Franklin Area Sw-AM  8:37.75    8:39.01         15  
                  29.88     1:02.07 (32.19)     1:34.65 (32.58)     2:08.13 (33.48)
        2:41.45 (33.32)     3:14.49 (33.04)     3:46.92 (32.43)     4:20.48 (33.56)
        4:53.39 (32.91)     5:26.60 (33.21)     5:58.87 (32.27)     6:32.48 (33.61)
        7:04.80 (32.32)     7:37.65 (32.85)     8:09.08 (31.43)     8:39.01 (29.93)
  5 Williams, Daniel A  16 Westport/Weston-CT   8:42.89    8:39.27         14  
                                1:01.61 ( )                             2:07.35 ( )
                                3:13.53 ( )                             4:19.81 ( )
                                5:25.69 ( )                             6:31.64 ( )
                                7:37.16 ( )   8:39.27 (1:02.11)                    
  6 Cudahy, Dylan J     15 MACHINE-PV           9:38.85Y   8:40.79         13  
                                1:02.65 ( )                             2:07.92 ( )
                                3:13.39 ( )                             4:19.60 ( )
                                5:25.42 ( )                             6:31.71 ( )
                                7:37.56 ( )   8:40.79 (1:03.23)                    
  7 Smith, Neal P       17 Jewish Community-AM  8:33.54    8:42.24         12  
                  29.97     1:01.66 (31.69)     1:34.38 (32.72)     2:07.05 (32.67)
        2:40.10 (33.05)     3:12.64 (32.54)     3:45.71 (33.07)     4:18.50 (32.79)
        4:51.70 (33.20)     5:24.45 (32.75)     5:57.52 (33.07)     6:30.46 (32.94)
        7:03.52 (33.06)     7:36.47 (32.95)     8:09.85 (33.38)     8:42.24 (32.39)
  8 Woodman, Joseph A   21 Nittany Lion Aqu-MA  8:32.83    8:46.92         11  
                  29.62     1:00.99 (31.37)     1:33.48 (32.49)     2:07.48 (34.00)
        2:41.25 (33.77)     3:14.51 (33.26)     3:48.28 (33.77)     4:21.39 (33.11)
        4:48.88 (27.49)     5:28.69 (39.81)     5:57.65 (28.96)     6:35.74 (38.09)
        7:06.44 (30.70)     7:42.02 (35.58)     8:15.56 (33.54)     8:46.92 (31.36)
  9 Wisner, Kai S       15 Camillus Swim Cl-NI  8:52.09    8:46.96          9  
                                1:03.71 ( )                             2:10.13 ( )
                                3:16.76 ( )                             4:23.52 ( )
                                5:28.85 ( )                             6:35.01 ( )
                                7:41.24 ( )   8:46.96 (1:05.72)                    
 10 Perron, Jackson C   17 Westbrook Seals-ME   9:38.16Y   8:49.37          7  
                                1:02.21 ( )                             2:07.22 ( )
                                3:14.41 ( )                             4:20.50 ( )
                                5:28.81 ( )                             6:35.89 ( )
                                7:43.76 ( )   8:49.37 (1:05.61)                    
 11 Parkhurst, Shawn S  22 Town of Tonawand-NI  8:37.83    8:50.76          6  
                  28.18       59.13 (30.95)     1:30.27 (31.14)     2:02.29 (32.02)
        2:34.38 (32.09)     3:07.35 (32.97)     3:40.47 (33.12)     4:14.36 (33.89)
        4:48.10 (33.74)     5:22.39 (34.29)     5:57.00 (34.61)     6:32.28 (35.28)
        7:07.55 (35.27)     7:42.66 (35.11)     8:16.83 (34.17)     8:50.76 (33.93)
 12 Konik, Justin R     13 Star Swimming-NI     8:52.09    8:52.50          5  
                                1:03.68 ( )                             2:09.95 ( )
                                3:16.57 ( )                             4:23.34 ( )
                                5:29.22 ( )                             6:36.36 ( )
                                7:44.97 ( )   8:52.50 (1:07.53)                    
 13 Etter, Jackson L    17 Nittany Lion Aqu-MA  8:35.71    8:53.73          4  
                  29.70     1:02.17 (32.47)     1:35.25 (33.08)     2:08.30 (33.05)
        2:41.62 (33.32)     3:14.69 (33.07)     3:48.37 (33.68)     4:21.65 (33.28)
        4:55.59 (33.94)     5:29.67 (34.08)     6:03.82 (34.15)     6:38.01 (34.19)
        7:12.20 (34.19)     7:46.17 (33.97)     8:20.37 (34.20)     8:53.73 (33.36)
 14 Glas, Aaron I       16 Asphalt Green Un-MR  8:52.09    8:54.97          3  
                                1:03.27 ( )                             2:10.54 ( )
                                3:17.56 ( )                             4:25.02 ( )
                                5:32.69 ( )                             6:40.56 ( )
                                7:48.70 ( )   8:54.97 (1:06.27)                    
 15 Rowledge, Bobby B   18 Schenectady-Sara-AD  8:45.47    8:56.74          2  
                                1:03.18 ( )                             2:10.51 ( )
                                3:18.48 ( )                             4:26.43 ( )
                                5:34.22 ( )                             6:42.24 ( )
                                7:50.11 ( )   8:56.74 (1:06.63)                    
 16 Strayer, Aidan H    17 Albany Starfish-AD   9:43.35Y   9:00.47          1  
                                1:04.87 ( )                             2:13.30 ( )
                                3:21.50 ( )                             4:29.77 ( )
                                5:37.38 ( )                             6:45.55 ( )
                                7:53.63 ( )   9:00.47 (1:06.84)                    
 17 Puskovitch, Ivan M  13 Germantown Acade-MA  8:47.35    9:03.16        
                                1:03.66 ( )                             2:10.50 ( )
                                3:17.78 ( )                             4:25.52 ( )
                                5:34.84 ( )                             6:44.60 ( )
                                7:54.29 ( )   9:03.16 (1:08.87)                    
 18 Anderson, Ryan J    17 Pine Richland Aq-AM  8:49.93    9:04.64        
                                1:04.18 ( )                             2:13.12 ( )
                                3:22.93 ( )                             4:32.60 ( )
                                5:40.26 ( )                             6:48.38 ( )
                                7:56.83 ( )   9:04.64 (1:07.81)                    
 -- Rice, Samuel W      17 Weymouth Club Wa-NE  8:48.84        DFS        
      Declared false start
 
Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
   Sectional: # 15:30.85        2008 Tom Koucheravy, UN-PV                     
                15:59.99  NAT 2014 Winter National
                16:14.99  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Revis, Mason T      17 Mandell Jewish C-CT 16:24.83   16:15.18         20  
                  29.38     1:00.95 (31.57)     1:33.08 (32.13)     2:05.58 (32.50)
        2:37.93 (32.35)     3:10.35 (32.42)     3:42.87 (32.52)     4:15.38 (32.51)
        4:44.14 (28.76)     5:20.57 (36.43)     5:53.11 (32.54)     6:25.67 (32.56)
        6:58.51 (32.84)     7:31.28 (32.77)     8:04.38 (33.10)     8:36.91 (32.53)
        9:09.68 (32.77)     9:42.46 (32.78)    10:15.22 (32.76)    10:48.06 (32.84)
       11:20.73 (32.67)    11:53.52 (32.79)    12:26.36 (32.84)    12:59.50 (33.14)
       13:32.41 (32.91)    14:05.23 (32.82)    14:32.78 (27.55)    15:11.25 (38.47)
       15:43.97 (32.72)    16:15.18 (31.21)                                        
  2 Burr, Jonathan M    21 Laurel E Hartfor-CT 16:19.15   16:16.53         17  
                  29.13     1:00.56 (31.43)     1:33.04 (32.48)     2:05.59 (32.55)
        2:38.31 (32.72)     3:11.26 (32.95)     3:44.24 (32.98)     4:17.08 (32.84)
        4:50.40 (33.32)     5:23.30 (32.90)     5:56.36 (33.06)     6:29.16 (32.80)
        7:02.15 (32.99)     7:34.95 (32.80)     8:07.72 (32.77)     8:40.30 (32.58)
        9:13.21 (32.91)     9:46.04 (32.83)    10:19.12 (33.08)    10:51.98 (32.86)
       11:24.82 (32.84)    11:57.32 (32.50)    12:30.20 (32.88)    13:03.13 (32.93)
       13:36.01 (32.88)    14:09.09 (33.08)    14:42.13 (33.04)    15:14.54 (32.41)
       15:46.50 (31.96)    16:16.53 (30.03)                                        
  3 Williams, Daniel A  16 Westport/Weston-CT  16:43.25   16:22.96         16  
                  29.69     1:01.47 (31.78)     1:34.41 (32.94)     2:07.04 (32.63)
        2:39.98 (32.94)     3:13.00 (33.02)     3:45.99 (32.99)     4:18.83 (32.84)
        4:51.94 (33.11)     5:24.74 (32.80)     5:57.91 (33.17)     6:30.78 (32.87)
        7:03.76 (32.98)     7:36.58 (32.82)     8:09.74 (33.16)     8:42.64 (32.90)
        9:15.76 (33.12)     9:48.65 (32.89)    10:21.58 (32.93)    10:54.57 (32.99)
       11:27.80 (33.23)    12:00.88 (33.08)    12:34.22 (33.34)    13:07.53 (33.31)
       13:40.76 (33.23)    14:13.68 (32.92)    14:46.90 (33.22)    15:19.79 (32.89)
       15:52.29 (32.50)    16:22.96 (30.67)                                        
  4 Caffee, William R   19 University at Bu-NI 16:12.69   16:24.85         15  
                  29.36     1:00.93 (31.57)     1:33.46 (32.53)     2:05.98 (32.52)
        2:39.27 (33.29)     3:11.97 (32.70)     3:45.16 (33.19)     4:17.85 (32.69)
        4:51.66 (33.81)     5:25.17 (33.51)     5:59.50 (34.33)     6:33.66 (34.16)
        7:06.91 (33.25)     7:40.31 (33.40)     8:14.27 (33.96)     8:47.75 (33.48)
        9:21.65 (33.90)     9:55.00 (33.35)    10:28.05 (33.05)    11:00.95 (32.90)
       11:32.77 (31.82)    12:04.86 (32.09)    12:37.36 (32.50)    13:09.80 (32.44)
       13:42.85 (33.05)    14:15.95 (33.10)    14:40.93 (24.98)    15:22.11 (41.18)
       15:54.63 (32.52)    16:24.85 (30.22)                                        
  5 Parkhurst, Shawn S  22 Town of Tonawand-NI 16:31.16   16:25.04         14  
                  28.79     1:00.35 (31.56)     1:32.21 (31.86)     2:04.63 (32.42)
        2:37.02 (32.39)     3:09.82 (32.80)     3:42.52 (32.70)     4:15.70 (33.18)
        4:48.79 (33.09)     5:22.06 (33.27)     5:55.22 (33.16)     6:28.56 (33.34)
        7:01.89 (33.33)     7:35.50 (33.61)     8:08.61 (33.11)     8:42.02 (33.41)
        9:15.46 (33.44)     9:48.81 (33.35)    10:22.18 (33.37)    10:55.47 (33.29)
       11:28.52 (33.05)    12:01.91 (33.39)    12:35.39 (33.48)    13:08.69 (33.30)
       13:41.90 (33.21)    14:15.26 (33.36)    14:44.48 (29.22)    15:21.12 (36.64)
       15:53.98 (32.86)    16:25.04 (31.06)                                        
  6 Patrum, William D   20 Star Swimming-NI    16:08.11Y  16:27.03         13  
                  28.93     1:00.32 (31.39)     1:32.83 (32.51)     2:05.70 (32.87)
        2:38.55 (32.85)     3:11.28 (32.73)     3:44.32 (33.04)     4:17.46 (33.14)
        4:50.73 (33.27)     5:24.01 (33.28)     5:56.97 (32.96)     6:30.18 (33.21)
        7:03.31 (33.13)     7:36.53 (33.22)     8:09.24 (32.71)     8:42.81 (33.57)
        9:16.09 (33.28)     9:49.19 (33.10)    10:22.30 (33.11)    10:55.61 (33.31)
       11:28.85 (33.24)    12:02.22 (33.37)    12:35.23 (33.01)    13:08.67 (33.44)
       13:34.78 (26.11)    14:15.25 (40.47)    14:48.61 (33.36)    15:22.20 (33.59)
       15:55.25 (33.05)    16:27.03 (31.78)                                        
  7 Smith, Neal P       17 Jewish Community-AM 16:41.42   16:29.28         12  
                                1:01.49 ( )                             2:06.54 ( )
                                3:12.52 ( )                             4:18.30 ( )
                                5:24.37 ( )                             6:29.32 ( )
                                7:34.72 ( )                             8:40.84 ( )
                                9:47.13 ( )                            10:54.06 ( )
                               12:01.49 ( )                            13:08.97 ( )
                               14:16.21 ( )                            15:23.41 ( )
     16:29.28 (1:05.87)                                                            
  8 Cudahy, Dylan J     15 MACHINE-PV          17:00.08   16:32.74         11  
                  30.59     1:02.94 (32.35)     1:36.11 (33.17)     2:09.22 (33.11)
        2:32.18 (22.96)     3:15.32 (43.14)     3:36.86 (21.54)     4:21.53 (44.67)
        4:47.81 (26.28)     5:28.12 (40.31)     5:50.30 (22.18)     6:34.50 (44.20)
        6:58.79 (24.29)     7:41.01 (42.22)     8:07.21 (26.20)     8:47.96 (40.75)
        9:21.50 (33.54)     9:54.80 (33.30)    10:16.28 (21.48)    11:01.32 (45.04)
       11:30.56 (29.24)    12:07.97 (37.41)    12:32.91 (24.94)    13:14.88 (41.97)
       13:41.37 (26.49)    14:21.31 (39.94)    14:54.75 (33.44)    15:27.93 (33.18)
       16:01.07 (33.14)    16:32.74 (31.67)                                        
  9 Koch, Joseph A      16 Lansing Cats-NI     16:25.25   16:33.42          9  
                                1:02.11 ( )                             2:07.84 ( )
                                3:13.94 ( )                             4:20.43 ( )
                                5:26.90 ( )                             6:32.91 ( )
                                7:39.52 ( )                             8:46.69 ( )
                                9:53.27 ( )                            11:00.45 ( )
                               12:07.71 ( )                            13:14.96 ( )
                               14:22.04 ( )                            15:28.77 ( )
     16:33.42 (1:04.65)                                                            
 10 Etter, Jackson L    17 Nittany Lion Aqu-MA 16:24.78   16:35.95          7  
                                1:01.85 ( )                             2:08.01 ( )
                                3:14.23 ( )                             4:20.81 ( )
                                5:27.28 ( )                             6:33.84 ( )
                                7:40.43 ( )                             8:46.91 ( )
                                9:53.60 ( )                            11:00.53 ( )
                               12:07.49 ( )                            13:14.67 ( )
                               14:21.82 ( )                            15:29.22 ( )
     16:35.95 (1:06.73)                                                            
 11 Rice, Samuel W      17 Weymouth Club Wa-NE 16:44.77   16:37.79          6  
                  30.57     1:03.47 (32.90)     1:36.02 (32.55)     2:08.57 (32.55)
        2:41.19 (32.62)     3:13.79 (32.60)     3:46.62 (32.83)     4:19.63 (33.01)
        4:52.71 (33.08)     5:25.92 (33.21)     5:59.30 (33.38)     6:32.55 (33.25)
        7:06.01 (33.46)     7:39.44 (33.43)     8:13.07 (33.63)     8:46.72 (33.65)
        9:20.61 (33.89)     9:54.03 (33.42)    10:27.84 (33.81)    11:01.58 (33.74)
       11:35.58 (34.00)    12:09.19 (33.61)    12:42.99 (33.80)    13:16.73 (33.74)
       13:50.64 (33.91)    14:24.39 (33.75)    14:58.27 (33.88)    15:31.77 (33.50)
       16:05.12 (33.35)    16:37.79 (32.67)                                        
 12 Puskovitch, Ivan M  13 Germantown Acade-MA 16:55.57   16:39.36          5  
                  30.02     1:02.92 (32.90)     1:36.04 (33.12)     2:09.34 (33.30)
        2:42.50 (33.16)     3:16.01 (33.51)     3:49.01 (33.00)     4:22.27 (33.26)
        4:55.77 (33.50)     5:29.24 (33.47)     6:02.50 (33.26)     6:35.98 (33.48)
        7:09.27 (33.29)     7:42.95 (33.68)     8:16.30 (33.35)     8:49.58 (33.28)
        9:22.76 (33.18)     9:56.16 (33.40)    10:29.56 (33.40)    11:02.90 (33.34)
       11:36.31 (33.41)    12:09.89 (33.58)    12:43.51 (33.62)    13:17.31 (33.80)
       13:51.17 (33.86)    14:24.83 (33.66)    14:58.43 (33.60)    15:32.51 (34.08)
       16:01.57 (29.06)    16:39.36 (37.79)                                        
 13 Wisner, Kai S       15 Camillus Swim Cl-NI 16:11.46Y  16:51.64          4  
                  30.73     1:04.30 (33.57)     1:38.31 (34.01)     2:12.65 (34.34)
        2:46.32 (33.67)     3:20.52 (34.20)     3:54.04 (33.52)     4:27.95 (33.91)
        5:01.38 (33.43)     5:35.28 (33.90)     6:08.98 (33.70)     6:42.85 (33.87)
        7:16.83 (33.98)     7:50.68 (33.85)     8:24.21 (33.53)     8:57.80 (33.59)
        9:31.50 (33.70)    10:05.39 (33.89)    10:39.42 (34.03)    11:13.64 (34.22)
       11:47.39 (33.75)    12:21.55 (34.16)    12:55.75 (34.20)    13:29.76 (34.01)
       14:03.50 (33.74)    14:37.69 (34.19)    15:11.59 (33.90)    15:45.49 (33.90)
       16:17.40 (31.91)    16:51.64 (34.24)                                        
 14 McCauley, William   19 Star Swimming-NI    16:54.00   16:56.77          3  
                  30.54     1:04.04 (33.50)     1:37.28 (33.24)     2:10.98 (33.70)
        2:44.80 (33.82)     3:18.91 (34.11)     3:53.14 (34.23)     4:27.52 (34.38)
        5:01.92 (34.40)     5:36.72 (34.80)     6:04.38 (27.66)     6:43.87 (39.49)
        7:18.07 (34.20)     7:52.92 (34.85)     8:27.06 (34.14)     9:01.20 (34.14)
        9:35.34 (34.14)    10:09.54 (34.20)    10:43.80 (34.26)    11:18.45 (34.65)
       11:49.62 (31.17)    12:24.92 (35.30)    12:58.76 (33.84)    13:33.24 (34.48)
       14:07.08 (33.84)    14:41.45 (34.37)    15:12.70 (31.25)    15:49.81 (37.11)
       16:21.31 (31.50)    16:56.77 (35.46)                                        
 15 Bray, Spencer E     20 Star Swimming-NI    15:51.42Y  17:04.58          2  
                  29.93     1:01.61 (31.68)     1:34.46 (32.85)     2:07.93 (33.47)
        2:41.07 (33.14)     3:14.52 (33.45)     3:48.68 (34.16)     4:22.44 (33.76)
        4:56.52 (34.08)     5:30.78 (34.26)     6:05.32 (34.54)     6:39.61 (34.29)
        7:14.13 (34.52)     7:48.51 (34.38)     8:23.16 (34.65)     8:57.92 (34.76)
        9:32.94 (35.02)    10:07.05 (34.11)    10:41.79 (34.74)    11:16.56 (34.77)
       11:51.15 (34.59)    12:25.44 (34.29)    13:00.31 (34.87)    13:35.00 (34.69)
       14:09.92 (34.92)    14:44.77 (34.85)    15:19.81 (35.04)    15:54.98 (35.17)
       16:30.20 (35.22)    17:04.58 (34.38)                                        
 16 Strayer, Aidan H    17 Albany Starfish-AD  16:24.07Y  17:08.65          1  
                  30.16     1:04.39 (34.23)     1:38.38 (33.99)     2:12.51 (34.13)
        2:46.28 (33.77)     3:20.62 (34.34)     3:53.90 (33.28)     4:27.81 (33.91)
        5:01.79 (33.98)     5:35.97 (34.18)     6:10.39 (34.42)     6:44.70 (34.31)
        7:18.79 (34.09)     7:53.06 (34.27)     8:27.73 (34.67)     9:02.53 (34.80)
        9:36.38 (33.85)    10:11.42 (35.04)    10:45.64 (34.22)    11:20.34 (34.70)
       11:54.54 (34.20)    12:29.35 (34.81)    13:03.60 (34.25)    13:38.85 (35.25)
       14:13.69 (34.84)    14:48.86 (35.17)    15:24.00 (35.14)    15:59.35 (35.35)
       16:34.34 (34.99)    17:08.65 (34.31)                                        
 17 Dell'Isola, Anthon  17 Zeus Swim Team-CT   16:41.96   17:10.56        
                  29.95     1:02.41 (32.46)     1:35.65 (33.24)     2:08.59 (32.94)
        2:42.47 (33.88)     3:14.94 (32.47)     3:48.80 (33.86)     4:22.90 (34.10)
        4:57.65 (34.75)     5:32.24 (34.59)     6:06.72 (34.48)     6:40.92 (34.20)
        7:15.87 (34.95)     7:50.18 (34.31)     8:25.04 (34.86)     8:59.70 (34.66)
        9:34.82 (35.12)    10:09.25 (34.43)    10:45.23 (35.98)    11:19.89 (34.66)
       11:54.70 (34.81)    12:29.86 (35.16)    13:05.33 (35.47)    13:39.94 (34.61)
       14:15.82 (35.88)    14:50.84 (35.02)    15:26.55 (35.71)    16:01.24 (34.69)
       16:36.42 (35.18)    17:10.56 (34.14)                                        
 18 Tynan, Matthew N    20 Unattached-PV       16:41.65   17:14.22        
                  30.09     1:02.25 (32.16)     1:34.62 (32.37)     2:07.38 (32.76)
        2:40.26 (32.88)     3:13.12 (32.86)     3:46.31 (33.19)     4:19.72 (33.41)
        4:53.49 (33.77)     5:27.75 (34.26)     6:02.57 (34.82)     6:37.39 (34.82)
        7:13.05 (35.66)     7:48.33 (35.28)     8:23.87 (35.54)     8:59.72 (35.85)
        9:35.93 (36.21)    10:11.57 (35.64)    10:47.42 (35.85)    11:23.10 (35.68)
       11:58.51 (35.41)    12:33.87 (35.36)    13:09.37 (35.50)    13:45.69 (36.32)
       14:20.85 (35.16)    14:56.03 (35.18)    15:31.00 (34.97)    16:05.85 (34.85)
       16:40.84 (34.99)    17:14.22 (33.38)                                        
 19 Nilsson, Evan A     16 Three Village Sw-MR 16:16.07Y  17:14.66        
                  30.95     1:04.20 (33.25)     1:37.56 (33.36)     2:11.45 (33.89)
        2:45.46 (34.01)     3:19.83 (34.37)     3:54.34 (34.51)     4:29.28 (34.94)
        5:04.04 (34.76)     5:39.04 (35.00)     6:14.00 (34.96)     6:48.89 (34.89)
        7:23.65 (34.76)     7:58.53 (34.88)     8:33.37 (34.84)     9:08.21 (34.84)
        9:43.38 (35.17)    10:18.45 (35.07)    10:53.37 (34.92)    11:28.49 (35.12)
       12:03.34 (34.85)    12:38.18 (34.84)    13:13.17 (34.99)    13:48.15 (34.98)
       14:23.10 (34.95)    14:57.89 (34.79)    15:32.57 (34.68)    16:06.73 (34.16)
       16:40.62 (33.89)    17:14.66 (34.04)                                        
 20 Glas, Aaron I       16 Asphalt Green Un-MR 16:59.10   17:17.46        
                  29.88     1:03.15 (33.27)     1:36.72 (33.57)     2:11.02 (34.30)
        2:44.90 (33.88)     3:19.54 (34.64)     3:53.58 (34.04)     4:28.53 (34.95)
        5:03.17 (34.64)     5:38.15 (34.98)     6:12.55 (34.40)     6:47.56 (35.01)
        7:21.97 (34.41)     7:57.42 (35.45)     8:32.12 (34.70)     9:07.88 (35.76)
        9:42.46 (34.58)    10:18.11 (35.65)    10:52.63 (34.52)    11:28.22 (35.59)
       12:02.90 (34.68)    12:38.57 (35.67)    13:13.52 (34.95)    13:48.81 (35.29)
       14:23.86 (35.05)    14:59.43 (35.57)    15:33.90 (34.47)    16:09.57 (35.67)
       16:43.80 (34.23)    17:17.46 (33.66)                                        
 21 Zitz, Jacob E       18 Victor Swim Club-NI 17:00.52   17:21.48        
                  31.77     1:05.71 (33.94)     1:40.64 (34.93)     2:15.04 (34.40)
        2:49.88 (34.84)     3:24.63 (34.75)     3:59.51 (34.88)     4:34.41 (34.90)
        5:09.61 (35.20)     5:44.58 (34.97)     6:19.83 (35.25)     6:54.53 (34.70)
        7:29.43 (34.90)     8:04.09 (34.66)     8:39.17 (35.08)     9:13.86 (34.69)
        9:48.63 (34.77)    10:23.37 (34.74)    10:58.43 (35.06)    11:33.12 (34.69)
       12:08.28 (35.16)    12:42.82 (34.54)    13:17.94 (35.12)    13:52.87 (34.93)
       14:28.34 (35.47)    15:03.33 (34.99)    15:32.97 (29.64)    16:13.29 (40.32)
       16:44.36 (31.07)    17:21.48 (37.12)                                        
 22 Anderson, Ryan J    17 Pine Richland Aq-AM 16:48.10   17:29.24        
                  30.97     1:05.27 (34.30)     1:39.86 (34.59)     2:14.93 (35.07)
        2:49.71 (34.78)     3:24.63 (34.92)     3:59.61 (34.98)     4:34.98 (35.37)
        5:10.35 (35.37)     5:45.53 (35.18)     6:21.00 (35.47)     6:55.47 (34.47)
        7:30.40 (34.93)     8:05.82 (35.42)     8:41.12 (35.30)     9:15.89 (34.77)
        9:50.87 (34.98)    10:25.92 (35.05)    11:00.68 (34.76)    11:35.82 (35.14)
       12:11.26 (35.44)    12:46.70 (35.44)    13:22.13 (35.43)    13:57.70 (35.57)
       14:33.92 (36.22)    15:09.32 (35.40)    15:44.40 (35.08)    16:19.37 (34.97)
       16:54.75 (35.38)    17:29.24 (34.49)                                        
 23 Konik, Justin R     13 Star Swimming-NI    17:01.94   17:35.38        
                  30.84     1:04.35 (33.51)     1:38.45 (34.10)     2:12.82 (34.37)
        2:46.38 (33.56)     3:20.47 (34.09)     3:54.00 (33.53)     4:27.59 (33.59)
        5:01.72 (34.13)     5:36.61 (34.89)     6:11.10 (34.49)     6:46.79 (35.69)
        7:22.21 (35.42)     7:58.36 (36.15)     8:34.74 (36.38)     9:09.03 (34.29)
        9:44.88 (35.85)    10:20.79 (35.91)    10:56.86 (36.07)    11:32.75 (35.89)
       12:06.35 (33.60)    12:44.21 (37.86)    13:19.57 (35.36)    13:55.74 (36.17)
       14:32.12 (36.38)    15:08.29 (36.17)    15:44.51 (36.22)    16:21.52 (37.01)
       16:58.94 (37.42)    17:35.38 (36.44)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
   Sectional: # 54.84        2013 Shane Ryan, UN-MA                            
                58.59  NAT 2014 Winter National
                59.69  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gordon, Ryan D      18 Albany Starfish-AD     57.94      57.24 NAT     20  
                  27.91       57.24 (29.33)                                        
  2 Tankle, Matthew G   20 Team Pittsburgh-AM     58.82      58.39 NAT     17  
  3 Plaschka, Justin T  17 Team Suffolk-MR        59.05      58.43 NAT     16  
  4 Smith, Quinn P      18 Schenectady-Sara-AD    58.82      58.61 JNAT    15  
                  28.77       58.61 (29.84)                                        
  5 Gray, Kellen T      17 Exeter Swim Team-NE    59.02      58.78 JNAT    14  
                  28.82       58.78 (29.96)                                        
  6 Ekas, Jonathan      19 Millcreek Swim T-AM    59.15      59.22 JNAT    13  
  7 Higgins, Kyle D     19 Una Mlac-AM            59.23      59.36 JNAT    12  
                  28.73       59.36 (30.63)                                        
  8 Reisch, Lucas A     19 Fairport Area Sw-NI    59.07    1:00.19         11  
                  28.66     1:00.19 (31.53)                                        
B - Final
  9 Marsh, Andrew C     20 Town of Tonawand-NI    59.78      58.05 NAT      9  
 10 Montesi, John J     16 Chelsea Piers Aq-CT    59.80      58.61 JNAT     7  
                  28.30       58.61 (30.31)                                        
 11 Traub, Matthew S    17 Mandell Jewish C-CT    59.27      59.04 JNAT     6  
 12 Smith, Grayson T    18 MACHINE-PV             59.56    1:00.11          5  
                  29.04     1:00.11 (31.07)                                        
 13 Carlino, Keith A    19 Unattached-MR        1:00.03    1:00.18          4  
 14 Wong, Braedon C     16 Upper St Clair S-AM  1:00.44    1:00.39          3  
 15 Patterson, Connar   17 Exeter Swim Team-NE  1:00.17    1:00.40          2  
                  29.23     1:00.40 (31.17)                                        
 16 Mihailescu, Andrei  16 Una Mlac-AM          1:00.53    1:01.65          1  
                  29.08     1:01.65 (32.57)                                        
C - Final
 17 Rhinehart, Sean E   21 Team Pittsburgh-AM   1:00.55      59.55 JNAT   
                  28.65       59.55 (30.90)                                        
 18 Hoelting, Zachary   17 Loyola Blakefiel-MD  1:00.90      59.68 JNAT   
                  29.02       59.68 (30.66)                                        
 19 Prescott, Tyler D   17 Meriden Silver F-CT  1:00.71      59.86        
                  29.73       59.86 (30.13)                                        
 20 Arnold, Gregory S   17 Allegheny North-AM   1:01.00      59.94        
 21 Ross, Brian C       17 North Penn Aquat-MA  1:00.79    1:01.31        
 22 Taber, Alex L       15 Delmar Dolfins-AD    1:01.31    1:01.32        
                  29.76     1:01.32 (31.56)                                        
 23 Carroll, Hudson R   18 Hawks Swimming A-AD  1:01.23    1:01.43        
 24 Kambhampaty, Jayap  14 MACHINE-PV           1:01.22    1:01.92        
                  30.03     1:01.92 (31.89)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
   Sectional: # 54.84        2013 Shane Ryan, UN-MA                            
                58.59  NAT 2014 Winter National
                59.69  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gordon, Ryan D            18 Albany Starfish-AD     57.77      57.94 qNAT   
                  28.46       57.94 (29.48)                                        
  2 Tankle, Matthew G         20 Team Pittsburgh-AM     58.44      58.82 qJNAT  
                  28.69       58.82 (30.13)                                        
  2 Smith, Quinn P            18 Schenectady-Sara-AD  1:01.04      58.82 qJNAT  
                  28.54       58.82 (30.28)                                        
  4 Gray, Kellen T            17 Exeter Swim Team-NE    59.62      59.02 qJNAT  
  5 Plaschka, Justin T        17 Team Suffolk-MR        58.89      59.05 qJNAT  
                  28.64       59.05 (30.41)                                        
  6 Reisch, Lucas A           19 Fairport Area Sw-NI    58.55      59.07 qJNAT  
                  28.75       59.07 (30.32)                                        
  7 Ekas, Jonathan            19 Millcreek Swim T-AM    58.53      59.15 qJNAT  
                  28.42       59.15 (30.73)                                        
  8 Higgins, Kyle D           19 Una Mlac-AM          1:00.13      59.23 qJNAT  
                  28.94       59.23 (30.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Traub, Matthew S          17 Mandell Jewish C-CT  1:01.09      59.27 qJNAT  
 10 Smith, Grayson T          18 MACHINE-PV             59.59      59.56 qJNAT  
 11 Marsh, Andrew C           20 Town of Tonawand-NI  1:03.22      59.78 q      
 12 Montesi, John J           16 Chelsea Piers Aq-CT    59.67      59.80 q      
                  28.86       59.80 (30.94)                                        
 13 Carlino, Keith A          19 Unattached-MR        1:00.62    1:00.03 q      
 14 Patterson, Connar J       17 Exeter Swim Team-NE    59.45    1:00.17 q      
 15 Wong, Braedon C           16 Upper St Clair S-AM  1:01.60    1:00.44 q      
                  29.37     1:00.44 (31.07)                                        
 16 Mihailescu, Andrei        16 Una Mlac-AM          1:01.01    1:00.53 q      
                  29.07     1:00.53 (31.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rhinehart, Sean E         21 Team Pittsburgh-AM   1:01.06    1:00.55 q      
                  29.41     1:00.55 (31.14)                                        
 18 Prescott, Tyler D         17 Meriden Silver F-CT  1:00.45    1:00.71 q      
 19 Ross, Brian C             17 North Penn Aquat-MA  1:01.57    1:00.79 q      
                  29.69     1:00.79 (31.10)                                        
 20 Hoelting, Zachary S       17 Loyola Blakefiel-MD  1:00.21    1:00.90 q      
                  29.40     1:00.90 (31.50)                                        
 21 Arnold, Gregory S         17 Allegheny North-AM   1:01.94    1:01.00 q      
 22 Kambhampaty, Jayaprakash  14 MACHINE-PV           1:01.38    1:01.22 q      
 23 Carroll, Hudson R         18 Hawks Swimming A-AD    59.32    1:01.23 q      
                  29.62     1:01.23 (31.61)                                        
 24 Taber, Alex L             15 Delmar Dolfins-AD    1:02.73    1:01.31 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Ginieczki, Christian B    15 MACHINE-PV           1:01.64    1:01.35 q      
                  29.65     1:01.35 (31.70)                                        
 26 Marshall, Kyle W          17 Potomac Marlins-PV   1:01.13    1:01.37 q      
 27 Meyers, Tyler             15 Long Island Expr-MR    53.05Y   1:01.51 q      
                  30.29     1:01.51 (31.22)                                        
 28 Cudahy, Dylan J           15 MACHINE-PV           1:02.11    1:01.59 q      
 28 Gibble, Bradley E         18 Nittany Lion Aqu-MA  1:02.15    1:01.59 q      
 30 Rich, Andrew A            20 Mount Lebanon Aq-AM  1:01.79    1:01.63 q      
 31 Ahlberg, Joseph W         18 SoNoCo Swim Club-CT  1:02.11    1:01.64 q      
                  29.41     1:01.64 (32.23)                                        
 32 Okhtenberg, Ariel S       16 Unattached-MR        1:02.39    1:01.68 q      
                  29.45     1:01.68 (32.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 33 O'Shea, Chris M           15 Three Village Sw-MR  1:03.28    1:01.76        
 34 Storch, Casey J           15 MACHINE-PV           1:01.73    1:01.86        
                  30.44     1:01.86 (31.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 35 Howard, David J           18 Fairport Area Sw-NI  1:02.75    1:01.91        
                  30.09     1:01.91 (31.82)                                        
 36 Campbell, Nicholas C      19 Potomac Marlins-PV   1:02.06    1:01.99        
                  30.02     1:01.99 (31.97)                                        
 37 Johnson, Duncan R         18 MACHINE-PV           1:02.26    1:02.14        
                  29.96     1:02.14 (32.18)                                        
 38 Kaplan, Zach I            17 Three Village Sw-MR    53.18Y   1:02.22        
 39 Hardy, Carter F           17 Nittany Lion Aqu-MA  1:02.69    1:02.23        
                  29.15     1:02.23 (33.08)                                        
 40 Duszynski, Andrew M       20 Star Swimming-NI     1:01.73    1:02.25        
                  30.34     1:02.25 (31.91)                                        
 41 Corgel, Ronan C           18 Ithaca Aquatics-NI   1:01.86    1:02.30        
                  29.88     1:02.30 (32.42)                                        
 42 Durocher, Thomas T        15 Regency Park Swi-VA    52.60Y   1:02.42        
                  30.16     1:02.42 (32.26)                                        
 43 Trzewik-Quinn, Seamus     15 Hawks Swimming A-AD    53.64Y   1:02.44        
 44 Burgwardt, Frederick H    18 Golden Comets Sw-NI    52.82Y   1:02.47        
                  30.42     1:02.47 (32.05)                                        
 45 Brinkhoff, Erik J         19 Bethel Park Recr-AM  1:02.66    1:02.54        
 46 Erdley, Seth M            16 Nittany Lion Aqu-MA  1:01.82    1:02.64        
                  30.93     1:02.64 (31.71)                                        
 47 Mattera, Michael P        17 Team Suffolk-MR      1:00.85    1:02.66        
 48 Bray, Spencer E           20 Star Swimming-NI     1:02.51    1:02.91        
                  31.03     1:02.91 (31.88)                                        
 49 Fenstermacher, Auckie J   16 Nittany Lion Aqu-MA  1:02.58    1:02.99        
                  30.55     1:02.99 (32.44)                                        
 50 Rivoal, Leo B             17 Asphalt Green Un-MR  1:02.06    1:03.07        
                  30.80     1:03.07 (32.27)                                        
 51 Rutan, Samuel J           18 Allegheny North-AM     52.91Y   1:03.10        
 52 Park, Alex                14 Team Suffolk-MR      1:02.53    1:03.16        
                  30.68     1:03.16 (32.48)                                        
 53 Cole, Jacob W             18 Fairport Area Sw-NI    54.09Y   1:03.28        
                  31.26     1:03.28 (32.02)                                        
 54 Daigler, Jerry P          19 Town of Tonawand-NI    53.98Y   1:03.30        
                  30.12     1:03.30 (33.18)                                        
 55 Whitesel, Taylor M        17 Mason Makos Swim-PV  1:03.09    1:03.37        
                  30.25     1:03.37 (33.12)                                        
 56 Chappell, Benjamin R      20 Victor Swim Club-NI    51.14Y   1:03.39        
                  30.64     1:03.39 (32.75)                                        
 57 Palochak, Logan R         16 WAAC-AM                53.41Y   1:03.50        
                  30.77     1:03.50 (32.73)                                        
 58 Bishop, Zachary C         16 Exeter Swim Team-NE  1:02.55    1:03.51        
 59 Hsiung, Benjamin Z        17 Jewish Community-AM  1:03.23    1:03.56        
                  30.72     1:03.56 (32.84)                                        
 60 Gannon, Thomas R          17 Westport/Weston-CT   1:02.88    1:03.68        
                  30.69     1:03.68 (32.99)                                        
 61 Lapoint, Alexander G      18 Fairport Area Sw-NI    53.85Y   1:03.73        
                  31.42     1:03.73 (32.31)                                        
 62 Huffman, Richard T        17 Regional YMCA of-CT  1:02.04    1:04.05        
                  30.96     1:04.05 (33.09)                                        
 63 Schrock, Christopher I    19 Nittany Lion Aqu-MA    53.94Y   1:04.40        
                  31.69     1:04.40 (32.71)                                        
 64 Kocher, Michael C         15 WAAC-AM              1:02.85    1:04.80        
                  31.77     1:04.80 (33.03)                                        
 65 Sawyer, Samuel Q          16 Town of Tonawand-NI  1:03.32    1:04.86        
                  31.75     1:04.86 (33.11)                                        
 65 Alberta, John A           17 Hockomock Area Y-NE    54.94Y   1:04.86        
 67 Kwalick, Matt P           16 Chartiers Valley-AM    54.97Y   1:05.17        
 68 Lersch, Patrick D         17 Upper St Clair S-AM  1:03.98    1:05.19        
                  31.11     1:05.19 (34.08)                                        
 69 Maxwell, Brennan A        18 Blue Wave Swim T-PV  1:03.37    1:05.53        
 70 Olson, Nicholas C         17 Fairport Area Sw-NI    54.92Y   1:05.62        
                  31.39     1:05.62 (34.23)                                        
 71 McCauley, William W       19 Star Swimming-NI     1:03.06    1:05.67        
 72 Morin, Alec M             19 Regency Park Swi-VA  1:02.33    1:05.82        
 -- Kampfe, Bryce A           20 Team Pittsburgh-AM     53.96Y       DFS        
      Declared false start
 -- Morgan, Alex R            17 Sharks Swim Team-VA  1:01.86        DFS        
      Declared false start
 -- Husch, Stephen D          17 Cougar Aquatic T-NJ    53.69Y       DFS        
      Declared false start
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
   Sectional: # 2:00.44        2014 Connor Green, ABF-NE                       
                2:06.69  NAT 2014 Winter National
                2:09.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gordon, Ryan D      18 Albany Starfish-AD   2:06.15    2:04.93 NAT     20  
                  29.36     1:01.06 (31.70)     1:33.59 (32.53)     2:04.93 (31.34)
  2 Hoelting, Zachary   17 Loyola Blakefiel-MD  2:09.37    2:05.52 NAT     17  
                  29.89     1:01.65 (31.76)     1:34.17 (32.52)     2:05.52 (31.35)
  3 Higgins, Kyle D     19 Una Mlac-AM          2:09.91    2:07.45 JNAT    16  
                  30.05     1:02.40 (32.35)     1:35.14 (32.74)     2:07.45 (32.31)
  4 Montesi, John J     16 Chelsea Piers Aq-CT  2:10.74    2:07.52 JNAT    15  
                  30.22     1:02.10 (31.88)     1:34.45 (32.35)     2:07.52 (33.07)
  5 Reisch, Lucas A     19 Fairport Area Sw-NI  2:08.53    2:08.36 JNAT    14  
                  29.69     1:01.38 (31.69)     1:34.25 (32.87)     2:08.36 (34.11)
  6 Gray, Kellen T      17 Exeter Swim Team-NE  2:09.94    2:08.42 JNAT    13  
                  29.61     1:01.65 (32.04)     1:34.94 (33.29)     2:08.42 (33.48)
  7 Ginieczki, Christi  15 MACHINE-PV           2:11.10    2:10.27         12  
                  30.26     1:03.66 (33.40)     1:36.70 (33.04)     2:10.27 (33.57)
  8 Patterson, Connar   17 Exeter Swim Team-NE  2:10.93    2:11.98         11  
                  51.93     1:03.33 (11.40)     2:00.56 (57.23)     2:11.98 (11.42)
B - Final
  9 Tankle, Matthew G   20 Team Pittsburgh-AM   2:11.67    2:08.74 JNAT     9  
                  29.29     1:01.46 (32.17)     1:35.57 (34.11)     2:08.74 (33.17)
 10 Prescott, Tyler D   17 Meriden Silver F-CT  2:11.99    2:08.80 JNAT     7  
                  30.42     1:03.38 (32.96)     1:36.52 (33.14)     2:08.80 (32.28)
 11 Marshall, Kyle W    17 Potomac Marlins-PV   2:11.74    2:11.31          6  
                                1:03.16 ( )     1:37.03 (33.87)     2:11.31 (34.28)
 12 Smith, Grayson T    18 MACHINE-PV           2:13.08    2:11.71          5  
                  30.40     1:04.06 (33.66)     1:38.18 (34.12)     2:11.71 (33.53)
 13 Ahlberg, Joseph W   18 SoNoCo Swim Club-CT  2:12.42    2:11.88          4  
                  31.02     1:04.25 (33.23)     1:38.25 (34.00)     2:11.88 (33.63)
 14 Taber, Alex L       15 Delmar Dolfins-AD    2:12.92    2:12.98          3  
                  49.60     1:04.85 (15.25)     1:55.15 (50.30)     2:12.98 (17.83)
 15 Traub, Matthew S    17 Mandell Jewish C-CT  2:12.20    2:17.10          2  
                  30.26     1:03.90 (33.64)     1:39.59 (35.69)     2:17.10 (37.51)
 16 Johnson, Duncan R   18 MACHINE-PV           2:12.57    2:18.16          1  
                  30.97     1:05.92 (34.95)     1:42.71 (36.79)     2:18.16 (35.45)
C - Final
 17 Arnold, Gregory S   17 Allegheny North-AM   2:13.49    2:10.31        
                                1:03.51 ( )   2:10.31 (1:06.80)                    
 18 Gibble, Bradley E   18 Nittany Lion Aqu-MA  2:13.75    2:10.88        
                                1:03.55 ( )   2:10.88 (1:07.33)                    
 19 Trzewik-Quinn, Sea  15 Hawks Swimming A-AD  2:13.58    2:11.84        
                                1:04.26 ( )   2:11.84 (1:07.58)                    
 20 Bray, Spencer E     20 Star Swimming-NI     2:14.35    2:11.93        
                                1:04.13 ( )   2:11.93 (1:07.80)                    
 21 Rivoal, Leo B       17 Asphalt Green Un-MR  2:13.15    2:12.68        
                                1:04.35 ( )   2:12.68 (1:08.33)                    
 22 Meyers, Tyler       15 Long Island Expr-MR  2:13.09    2:12.72        
                                1:04.71 ( )   2:12.72 (1:08.01)                    
 23 Durocher, Thomas T  15 Regency Park Swi-VA  2:13.32    2:13.18        
                                1:05.15 ( )   2:13.18 (1:08.03)                    
 24 Park, Alex          14 Team Suffolk-MR      2:13.91    2:14.90        
                1:05.68         1:05.68 ( )     1:49.95 (44.27)     2:14.90 (24.95)
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
   Sectional: # 2:00.44        2014 Connor Green, ABF-NE                       
                2:06.69  NAT 2014 Winter National
                2:09.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gordon, Ryan D            18 Albany Starfish-AD   2:05.13    2:06.15 qNAT   
                  29.43     1:01.73 (32.30)     1:33.95 (32.22)     2:06.15 (32.20)
  2 Reisch, Lucas A           19 Fairport Area Sw-NI  2:07.54    2:08.53 qJNAT  
                  30.08     1:02.06 (31.98)     1:35.52 (33.46)     2:08.53 (33.01)
  3 Hoelting, Zachary S       17 Loyola Blakefiel-MD  2:07.49    2:09.37 qJNAT  
                  29.48     1:00.91 (31.43)     1:34.79 (33.88)     2:09.37 (34.58)
  4 Higgins, Kyle D           19 Una Mlac-AM          2:09.90    2:09.91 q      
                                1:03.09 ( )   2:09.91 (1:06.82)                    
  5 Gray, Kellen T            17 Exeter Swim Team-NE  2:12.14    2:09.94 q      
                                1:02.34 ( )   2:09.94 (1:07.60)                    
  6 Montesi, John J           16 Chelsea Piers Aq-CT  2:10.38    2:10.74 q      
                  30.12     1:03.36 (33.24)     1:37.06 (33.70)     2:10.74 (33.68)
  7 Patterson, Connar J       17 Exeter Swim Team-NE  2:10.00    2:10.93 q      
                                1:02.57 ( )   2:10.93 (1:08.36)                    
  8 Ginieczki, Christian B    15 MACHINE-PV           1:52.75Y   2:11.10 q      
                  30.80     1:03.94 (33.14)     1:37.66 (33.72)     2:11.10 (33.44)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tankle, Matthew G         20 Team Pittsburgh-AM   2:09.04    2:11.67 q      
                  29.91     1:02.31 (32.40)     1:37.75 (35.44)     2:11.67 (33.92)
 10 Marshall, Kyle W          17 Potomac Marlins-PV   2:11.41    2:11.74 q      
                                1:04.43 ( )   2:11.74 (1:07.31)                    
 11 Prescott, Tyler D         17 Meriden Silver F-CT  2:08.23    2:11.99 q      
                  31.41     1:05.03 (33.62)     1:39.13 (34.10)     2:11.99 (32.86)
 12 Traub, Matthew S          17 Mandell Jewish C-CT  1:53.65Y   2:12.20 q      
                  30.96     1:04.63 (33.67)     1:38.19 (33.56)     2:12.20 (34.01)
 13 Ahlberg, Joseph W         18 SoNoCo Swim Club-CT  2:13.08    2:12.42 q      
                  30.78     1:03.79 (33.01)     1:38.53 (34.74)     2:12.42 (33.89)
 14 Johnson, Duncan R         18 MACHINE-PV           1:56.21Y   2:12.57 q      
                                1:04.98 ( )   2:12.57 (1:07.59)                    
 15 Taber, Alex L             15 Delmar Dolfins-AD    1:56.07Y   2:12.92 q      
                  31.31     1:03.76 (32.45)     1:38.60 (34.84)     2:12.92 (34.32)
 16 Smith, Grayson T          18 MACHINE-PV           2:11.03    2:13.08 q      
                  30.84     1:04.05 (33.21)     1:38.88 (34.83)     2:13.08 (34.20)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Meyers, Tyler             15 Long Island Expr-MR  1:55.66Y   2:13.09 q      
                  31.49     1:04.93 (33.44)     1:39.23 (34.30)     2:13.09 (33.86)
 18 Rivoal, Leo B             17 Asphalt Green Un-MR  2:13.82    2:13.15 q      
                                1:05.06 ( )   2:13.15 (1:08.09)                    
 19 Durocher, Thomas T        15 Regency Park Swi-VA  2:16.27    2:13.32 q      
                  31.22     1:04.44 (33.22)     1:39.03 (34.59)     2:13.32 (34.29)
 20 Arnold, Gregory S         17 Allegheny North-AM   2:15.08    2:13.49 q      
                                1:04.85 ( )   2:13.49 (1:08.64)                    
 21 Trzewik-Quinn, Seamus     15 Hawks Swimming A-AD  2:16.16    2:13.58 q      
                  30.62     1:04.48 (33.86)     1:39.31 (34.83)     2:13.58 (34.27)
 22 Gibble, Bradley E         18 Nittany Lion Aqu-MA  2:09.20    2:13.75 q      
                                1:05.15 ( )   2:13.75 (1:08.60)                    
 23 Park, Alex                14 Team Suffolk-MR      2:15.55    2:13.91 q      
                  32.12     1:05.76 (33.64)     1:40.04 (34.28)     2:13.91 (33.87)
 24 Bray, Spencer E           20 Star Swimming-NI     2:10.96    2:14.35 q      
                  31.92     1:05.88 (33.96)     1:40.94 (35.06)     2:14.35 (33.41)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Pokornowski, Alec J       21 Town of Tonawand-NI  2:13.69    2:14.47 q      
                                1:05.45 ( )   2:14.47 (1:09.02)                    
 26 Ross, Brian C             17 North Penn Aquat-MA  2:12.74    2:14.53 q      
                  30.82     1:04.75 (33.93)     1:40.04 (35.29)     2:14.53 (34.49)
 27 Williams, Daniel A        16 Westport/Weston-CT   2:11.58    2:15.04 q      
                                1:05.94 ( )   2:15.04 (1:09.10)                    
 28 Bishop, Zachary C         16 Exeter Swim Team-NE  2:15.01    2:15.06 q      
                  31.96     1:05.40 (33.44)     1:40.10 (34.70)     2:15.06 (34.96)
 29 Corgel, Ronan C           18 Ithaca Aquatics-NI   2:14.12    2:15.30 q      
                  31.12     1:05.33 (34.21)     1:40.62 (35.29)     2:15.30 (34.68)
 30 Juranovic, Gabriel A      18 Asphalt Green Un-MR  2:15.61    2:15.33 q      
                                1:06.62 ( )   2:15.33 (1:08.71)                    
 31 Sawyer, Samuel Q          16 Town of Tonawand-NI  2:15.75    2:15.50 q      
                  32.30     1:06.69 (34.39)     1:41.32 (34.63)     2:15.50 (34.18)
 32 Kaplan, Zach I            17 Three Village Sw-MR  1:55.73Y   2:15.56 q      
                                1:05.98 ( )   2:15.56 (1:09.58)                    
-------------------------------------------------------------------------
 33 Ekas, Jonathan            19 Millcreek Swim T-AM  2:14.08    2:15.87        
                                1:04.03 ( )   2:15.87 (1:11.84)                    
 33 O'Shea, Chris M           15 Three Village Sw-MR  1:58.24Y   2:15.87        
                                1:05.66 ( )   2:15.87 (1:10.21)                    
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 35 Storch, Casey J           15 MACHINE-PV           1:56.33Y   2:15.97        
                  32.15     1:06.20 (34.05)     1:41.42 (35.22)     2:15.97 (34.55)
 36 Erdley, Seth M            16 Nittany Lion Aqu-MA  2:14.29    2:16.08        
                  32.12     1:06.75 (34.63)     1:41.73 (34.98)     2:16.08 (34.35)
 37 Daigler, Jerry P          19 Town of Tonawand-NI  1:54.52Y   2:16.43        
                                1:06.29 ( )   2:16.43 (1:10.14)                    
 38 Whitesel, Taylor M        17 Mason Makos Swim-PV  2:15.96    2:16.71        
                                1:04.74 ( )   2:16.71 (1:11.97)                    
 39 Kambhampaty, Jayaprakash  14 MACHINE-PV           2:14.93    2:17.48        
                  31.12     1:05.58 (34.46)     1:41.56 (35.98)     2:17.48 (35.92)
 40 Schrock, Christopher I    19 Nittany Lion Aqu-MA  1:55.95Y   2:18.15        
                  32.10     1:07.13 (35.03)     1:43.48 (36.35)     2:18.15 (34.67)
 41 Cole, Jacob W             18 Fairport Area Sw-NI  1:55.92Y   2:18.23        
                  31.98     1:06.36 (34.38)     1:41.93 (35.57)     2:18.23 (36.30)
 42 Mattera, Michael P        17 Team Suffolk-MR      2:12.55    2:18.29        
                  31.17     1:05.78 (34.61)     1:42.03 (36.25)     2:18.29 (36.26)
 43 Mihailescu, Andrei        16 Una Mlac-AM          2:14.93    2:18.33        
                  31.42     1:05.64 (34.22)     1:41.76 (36.12)     2:18.33 (36.57)
 44 Huffman, Richard T        17 Regional YMCA of-CT  1:56.97Y   2:18.39        
                                1:06.65 ( )   2:18.39 (1:11.74)                    
 45 Chappell, Benjamin R      20 Victor Swim Club-NI  1:53.50Y   2:19.00        
                                1:06.10 ( )   2:19.00 (1:12.90)                    
 46 Tavoletti, Vincent F      17 Bethel Park Recr-AM  1:57.64Y   2:19.41        
                  33.40     1:08.23 (34.83)     1:43.48 (35.25)     2:19.41 (35.93)
 47 Hsiung, Benjamin Z        17 Jewish Community-AM  1:58.02Y   2:19.79        
                  32.88     1:07.53 (34.65)     1:43.93 (36.40)     2:19.79 (35.86)
 48 Barry, Kyle               15 Team Suffolk-MR      1:56.64Y   2:20.16        
                  31.97     1:07.00 (35.03)     1:43.42 (36.42)     2:20.16 (36.74)
 49 Marilley, Andrew W        15 Camillus Swim Cl-NI  1:56.37Y   2:21.01        
                                1:08.77 ( )   2:21.01 (1:12.24)                    
 -- D'Agosta, Devon W         19 Regional YMCA of-CT  1:58.08Y       DFS        
      Declared false start
 -- Barry, Charles C          19 Badger Swim Club-MR  2:06.48        DFS        
      Declared false start
 -- Linden, Robert M          18 Regional YMCA of-CT       NT        DFS        
      Declared false start
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
   Sectional: # 1:01.91        2002 Ed Moses, CUBU-PV                          
                  51.79  NAT 2014 Winter National
                1:07.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nosbisch, Luke M    22 Team Pittsburgh-AM   1:03.53    1:04.43 JNAT    20  
                  30.28     1:04.43 (34.15)                                        
  2 Gartland, John P    21 Unattached-MA        1:05.28    1:04.90 JNAT    17  
                  30.40     1:04.90 (34.50)                                        
  3 Cook, Alexander F   21 Team Pittsburgh-AM   1:05.93    1:06.04 JNAT    16  
  4 Grimm, Harrison M   20 Una Psu-MA           1:06.33    1:06.99 JNAT    15  
                  31.45     1:06.99 (35.54)                                        
  5 Lozano, Joseph      18 Long Island Expr-MR  1:06.79    1:07.15 JNAT    14  
  6 Husch, Stephen D    17 Cougar Aquatic T-NJ  1:07.35    1:07.79         12.5
  6 Moyer, Dylan J      17 Clinton Cudas-AD     1:07.24    1:07.79         12.5
                  32.17     1:07.79 (35.62)                                        
  8 Wells, Geoffrey A   31 Unattached-NI        1:07.37    1:08.21         11  
                  32.32     1:08.21 (35.89)                                        
B - Final
  9 Smith, Grayson T    18 MACHINE-PV           1:07.77    1:06.87 JNAT     9  
                  31.55     1:06.87 (35.32)                                        
 10 Gay, Sean P         15 SoNoCo Swim Club-CT  1:07.94    1:06.98 JNAT     7  
 11 Fissella, Tre D     16 Lancaster Aquati-MA  1:07.48    1:07.11 JNAT     6  
                  31.61     1:07.11 (35.50)                                        
 12 Okhtenberg, Ariel   16 Unattached-MR        1:07.48    1:07.31 JNAT     5  
                  31.45     1:07.31 (35.86)                                        
 13 Knabb, Oliver P     18 Lancaster Aquati-MA  1:07.64    1:07.39 JNAT     4  
 14 Ahlberg, Joseph W   18 SoNoCo Swim Club-CT  1:08.50    1:08.33          3  
                  31.50     1:08.33 (36.83)                                        
 15 McLaughlin, Declan  19 Star Swimming-NI     1:08.49    1:08.73          2  
 16 Pite, Alan J        18 SoNoCo Swim Club-CT  1:08.35    1:08.85          1  
                  32.90     1:08.85 (35.95)                                        
C - Final
 17 Ramsey, Brian D     16 Una Mlac-AM          1:08.79    1:06.69 JNAT   
 18 Stevens, Noah M     16 Fairport Area Sw-NI  1:08.62    1:07.14 JNAT   
                  31.56     1:07.14 (35.58)                                        
 19 Riley, Rex M        16 Millcreek Swim T-AM  1:09.00    1:08.29        
 20 Cummings, Clayton   20 Unattached-AM        1:08.83    1:08.46        
                  32.27     1:08.46 (36.19)                                        
 21 Caprara, Alexander  18 Jewish Community-AM  1:08.70    1:08.70        
                  32.16     1:08.70 (36.54)                                        
 22 Gannon, Thomas R    17 Westport/Weston-CT   1:08.66    1:08.92        
                  32.31     1:08.92 (36.61)                                        
 23 Cowden, Luke S      16 Team Suffolk-MR      1:09.04    1:09.14        
                  32.50     1:09.14 (36.64)                                        
 24 Flint, Carter A     15 MACHINE-PV           1:08.69    1:09.41        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
   Sectional: # 1:01.91        2002 Ed Moses, CUBU-PV                          
                  51.79  NAT 2014 Winter National
                1:07.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nosbisch, Luke M          22 Team Pittsburgh-AM   1:03.01    1:03.53 qJNAT  
                  29.91     1:03.53 (33.62)                                        
  2 Gartland, John P          21 Unattached-MA        1:05.12    1:05.28 qJNAT  
                  30.94     1:05.28 (34.34)                                        
  3 Cook, Alexander F         21 Team Pittsburgh-AM   1:05.44    1:05.93 qJNAT  
                  30.73     1:05.93 (35.20)                                        
  4 Grimm, Harrison M         20 Una Psu-MA           1:06.67    1:06.33 qJNAT  
                  30.98     1:06.33 (35.35)                                        
  5 Lozano, Joseph            18 Long Island Expr-MR  1:05.51    1:06.79 qJNAT  
                  31.44     1:06.79 (35.35)                                        
  6 Smith, Quinn P            18 Schenectady-Sara-AD  1:06.46    1:07.22 qJNAT  
                  31.42     1:07.22 (35.80)                                        
  7 Moyer, Dylan J            17 Clinton Cudas-AD     1:07.41    1:07.24 qJNAT  
                  31.48     1:07.24 (35.76)                                        
  8 Husch, Stephen D          17 Cougar Aquatic T-NJ  1:08.96    1:07.35 qJNAT  
                  31.36     1:07.35 (35.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wells, Geoffrey A         31 Unattached-NI          59.52Y   1:07.37 qJNAT  
                  31.57     1:07.37 (35.80)                                        
 10 Fissella, Tre D           16 Lancaster Aquati-MA  1:10.59    1:07.48 qJNAT  
                  32.17     1:07.48 (35.31)                                        
 10 Okhtenberg, Ariel S       16 Unattached-MR        1:07.30    1:07.48 qJNAT  
                  31.64     1:07.48 (35.84)                                        
 12 Knabb, Oliver P           18 Lancaster Aquati-MA    59.08Y   1:07.64 q      
                  31.97     1:07.64 (35.67)                                        
 13 Smith, Grayson T          18 MACHINE-PV           1:08.57    1:07.77 q      
                  31.21     1:07.77 (36.56)                                        
 14 Gay, Sean P               15 SoNoCo Swim Club-CT  1:09.52    1:07.94 q      
                  31.96     1:07.94 (35.98)                                        
 15 Pite, Alan J              18 SoNoCo Swim Club-CT  1:08.12    1:08.35 q      
                  32.42     1:08.35 (35.93)                                        
 16 McLaughlin, Declan T      19 Star Swimming-NI     1:10.55    1:08.49 q      
                  32.20     1:08.49 (36.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ahlberg, Joseph W         18 SoNoCo Swim Club-CT    58.38Y   1:08.50 q      
                  31.66     1:08.50 (36.84)                                        
 18 Stevens, Noah M           16 Fairport Area Sw-NI    57.48Y   1:08.62 q      
                  31.58     1:08.62 (37.04)                                        
 19 Gannon, Thomas R          17 Westport/Weston-CT     58.91Y   1:08.66 q      
                  31.87     1:08.66 (36.79)                                        
 20 Flint, Carter A           15 MACHINE-PV           1:10.36    1:08.69 q      
                  31.88     1:08.69 (36.81)                                        
 21 Caprara, Alexander M      18 Jewish Community-AM  1:08.02    1:08.70 q      
                  31.80     1:08.70 (36.90)                                        
 22 Ramsey, Brian D           16 Una Mlac-AM          1:07.97    1:08.79 q      
                  31.94     1:08.79 (36.85)                                        
 23 Cummings, Clayton A       20 Unattached-AM        1:08.01    1:08.83 q      
                  32.34     1:08.83 (36.49)                                        
 24 Riley, Rex M              16 Millcreek Swim T-AM    55.73Y   1:09.00 q      
                  31.29     1:09.00 (37.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Cowden, Luke S            16 Team Suffolk-MR      1:09.92    1:09.04        
                  32.43     1:09.04 (36.61)                                        
 26 Dziopa, Gregory           17 SoNoCo Swim Club-CT  1:09.34    1:09.07        
                  32.33     1:09.07 (36.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Presgraves, Samuel N      18 Snow Swimming-PV       59.95Y   1:09.10        
                  33.07     1:09.10 (36.03)                                        
 28 Gabriel, Joaquin S        16 Snow Swimming-PV     1:08.78    1:09.20        
                  32.93     1:09.20 (36.27)                                        
 29 Caffee, William R         19 University at Bu-NI  1:06.30    1:09.31        
                  32.41     1:09.31 (36.90)                                        
 30 Nord, John L              21 University at Bu-NI  1:07.64    1:09.56        
                  32.51     1:09.56 (37.05)                                        
 31 Beaudoin, Brandon T       18 Schenectady-Sara-AD  1:09.47    1:09.59        
                  32.55     1:09.59 (37.04)                                        
 32 Crouch, Phillip E         16 Snow Swimming-PV     1:10.46    1:09.62        
                  32.67     1:09.62 (36.95)                                        
 33 Walsh, Garrett C          17 MACHINE-PV           1:09.53    1:09.81        
                  32.15     1:09.81 (37.66)                                        
 34 Ruddy, Jason P            21 Unattached-MR        1:15.98    1:09.96        
                  32.52     1:09.96 (37.44)                                        
 35 Martin, Joseph D          19 Star Swimming-NI     1:08.99    1:10.16        
                  32.40     1:10.16 (37.76)                                        
 36 Hilton, Mark A            19 Town of Tonawand-NI  1:08.85    1:10.22        
                  32.40     1:10.22 (37.82)                                        
 37 Scott, Thomas H           19 Team Suffolk-MR      1:09.01    1:10.38        
                  33.17     1:10.38 (37.21)                                        
 38 Quinones, Christopher D   16 Asphalt Green Un-MR  1:09.31    1:10.41        
                  33.27     1:10.41 (37.14)                                        
 39 Bennett, Jesse M          17 Pack Swim Team o-NI  1:10.46    1:10.44        
                  32.32     1:10.44 (38.12)                                        
 40 Gollob, Sam T             14 York Swim Club-PV    1:09.44    1:10.52        
                  32.21     1:10.52 (38.31)                                        
 40 Anderson, Garrett P       16 Potomac Marlins-PV   1:00.09Y   1:10.52        
                  32.95     1:10.52 (37.57)                                        
 42 Popovich, John P          17 Snow Swimming-PV     1:11.32    1:10.62        
                  33.18     1:10.62 (37.44)                                        
 43 Wargo, Nicholas G         18 Zeus Swim Team-CT      57.84Y   1:10.63        
                  33.36     1:10.63 (37.27)                                        
 44 McKinnon, Colin R         17 Regency Park Swi-VA  1:00.05Y   1:10.67        
                  32.91     1:10.67 (37.76)                                        
 45 Gryski, Benjamin M        15 Potomac Marlins-PV   1:00.28Y   1:10.78        
                  33.10     1:10.78 (37.68)                                        
 46 Lanphear, Jack H          17 Mount Lebanon Aq-AM  1:00.17Y   1:10.87        
                  33.31     1:10.87 (37.56)                                        
 47 Ball, Jake R              17 UN-VA                1:09.76    1:11.04        
                  33.19     1:11.04 (37.85)                                        
 48 Liechty, Joe C            17 Nittany Lion Aqu-MA  1:10.57    1:11.45        
                  32.31     1:11.45 (39.14)                                        
 49 Hardy, Carter F           17 Nittany Lion Aqu-MA    59.04Y   1:11.52        
                  32.81     1:11.52 (38.71)                                        
 50 Hoin, John K              18 Westport/Weston-CT   1:09.54    1:11.57        
                  33.58     1:11.57 (37.99)                                        
 51 Matz, William C           16 Albany Starfish-AD   1:10.44    1:11.67        
                  33.23     1:11.67 (38.44)                                        
 52 Sourial, Anthony K        17 Long Island Expr-MR  1:00.75Y   1:11.83        
                  33.60     1:11.83 (38.23)                                        
 53 Olson, Nicholas C         17 Fairport Area Sw-NI    59.97Y   1:12.32        
                  33.26     1:12.32 (39.06)                                        
 54 Halle, Gage D             16 Allegheny North-AM   1:10.07    1:12.41        
                  33.45     1:12.41 (38.96)                                        
 55 Westermeier, Christian S  19 Star Swimming-NI     1:09.23    1:12.43        
                  33.12     1:12.43 (39.31)                                        
 56 Gordon, Luther W          16 Albany Starfish-AD     59.97Y   1:12.56        
                  33.55     1:12.56 (39.01)                                        
 57 Litwin, Daniel E          19 Bethel Park Recr-AM    58.73Y   1:12.59        
                  33.80     1:12.59 (38.79)                                        
 58 Marsh, Matthew C          16 Town of Tonawand-NI  1:00.05Y   1:12.74        
                  34.33     1:12.74 (38.41)                                        
 59 Gallant, Alex J           17 Free Lake Warrio-NE  1:00.87Y   1:14.19        
                  34.40     1:14.19 (39.79)                                        
 60 Burgwardt, Frederick H    18 Golden Comets Sw-NI    59.94Y   1:16.76        
                  35.18     1:16.76 (41.58)                                        
 -- Bullis, Grant R           18 Schenectady-Sara-AD    59.58Y       DFS        
      Declared false start
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
   Sectional: # 2:16.55        2008 Ryan Hurley, UN-PV                         
                2:22.89  NAT 2014 Winter National
                2:27.19  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nosbisch, Luke M    22 Team Pittsburgh-AM   2:21.82    2:19.83 NAT     20  
                  30.51     1:04.91 (34.40)     1:41.08 (36.17)     2:19.83 (38.75)
  2 Cook, Alexander F   21 Team Pittsburgh-AM   2:21.32    2:20.97 NAT     17  
                  32.41     1:08.21 (35.80)     1:44.25 (36.04)     2:20.97 (36.72)
  3 Gartland, John P    21 Unattached-MA        2:24.60    2:21.31 NAT     16  
                  31.93     1:07.93 (36.00)     1:45.44 (37.51)     2:21.31 (35.87)
  4 Lozano, Joseph      18 Long Island Expr-MR  2:25.30    2:25.68 JNAT    15  
                  32.67     1:09.59 (36.92)     1:46.39 (36.80)     2:25.68 (39.29)
  5 Knabb, Oliver P     18 Lancaster Aquati-MA  2:28.39    2:26.76 JNAT    14  
                  32.95     1:10.33 (37.38)     1:48.52 (38.19)     2:26.76 (38.24)
  6 Gabriel, Joaquin S  16 Snow Swimming-PV     2:28.82    2:27.09 JNAT    13  
                  33.28     1:10.59 (37.31)     1:48.65 (38.06)     2:27.09 (38.44)
  7 Pite, Alan J        18 SoNoCo Swim Club-CT  2:27.02    2:28.43         12  
                  33.20     1:10.42 (37.22)     1:48.89 (38.47)     2:28.43 (39.54)
  8 Grimm, Harrison M   20 Una Psu-MA           2:28.49    2:30.50         11  
                  33.34     1:10.80 (37.46)     1:49.63 (38.83)     2:30.50 (40.87)
B - Final
  9 Ramsey, Brian D     16 Una Mlac-AM          2:30.05    2:28.25          9  
                  32.60     1:11.06 (38.46)     1:49.00 (37.94)     2:28.25 (39.25)
 10 Cowden, Luke S      16 Team Suffolk-MR      2:30.66    2:28.76          7  
                  33.16     1:11.18 (38.02)     1:51.11 (39.93)     2:28.76 (37.65)
 11 Gannon, Thomas R    17 Westport/Weston-CT   2:31.35    2:29.03          6  
                  33.89     1:12.56 (38.67)     1:50.52 (37.96)     2:29.03 (38.51)
 12 Fissella, Tre D     16 Lancaster Aquati-MA  2:31.19    2:29.14          5  
                  32.76     1:10.59 (37.83)     1:50.16 (39.57)     2:29.14 (38.98)
 13 Gay, Sean P         15 SoNoCo Swim Club-CT  2:29.88    2:29.31          4  
                  34.01     1:12.60 (38.59)     1:50.46 (37.86)     2:29.31 (38.85)
 14 Cummings, Clayton   20 Unattached-AM        2:29.62    2:29.54          3  
                  33.45     1:10.86 (37.41)     1:49.99 (39.13)     2:29.54 (39.55)
 15 Scott, Thomas H     19 Team Suffolk-MR      2:31.72    2:29.68          2  
                  33.28     1:11.66 (38.38)     1:50.25 (38.59)     2:29.68 (39.43)
 16 Ross, Daniel W      18 Una Lac-MA           2:31.69    2:31.74          1  
                  33.83     1:12.23 (38.40)     1:51.29 (39.06)     2:31.74 (40.45)
C - Final
 17 Nord, John L        21 University at Bu-NI  2:31.90    2:27.37        
                  33.30     1:09.84 (36.54)     1:48.28 (38.44)     2:27.37 (39.09)
 18 Kreher, Kevin M     19 Una Clsc-NI          2:31.98    2:29.40        
                  33.54     1:12.54 (39.00)     1:51.72 (39.18)     2:29.40 (37.68)
 19 Park, Alex          14 Team Suffolk-MR      2:33.25    2:30.36        
                  34.99     1:13.50 (38.51)     1:52.40 (38.90)     2:30.36 (37.96)
 20 Stevens, Noah M     16 Fairport Area Sw-NI  2:32.26    2:31.26        
                  33.47     1:11.95 (38.48)     1:51.73 (39.78)     2:31.26 (39.53)
 21 Dziopa, Gregory     17 SoNoCo Swim Club-CT  2:31.80    2:31.96        
                  33.85     1:12.23 (38.38)     1:51.81 (39.58)     2:31.96 (40.15)
 22 Moyer, Dylan J      17 Clinton Cudas-AD     2:31.87    2:32.02        
                  34.00     1:12.68 (38.68)     1:53.58 (40.90)     2:32.02 (38.44)
 23 Presgraves, Samuel  18 Snow Swimming-PV     2:33.28    2:32.59        
                  34.57     1:12.54 (37.97)     1:52.12 (39.58)     2:32.59 (40.47)
 24 Quinones, Christop  16 Asphalt Green Un-MR  2:33.66    2:33.92        
                  33.95     1:13.11 (39.16)     1:52.80 (39.69)     2:33.92 (41.12)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
   Sectional: # 2:16.55        2008 Ryan Hurley, UN-PV                         
                2:22.89  NAT 2014 Winter National
                2:27.19  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cook, Alexander F         21 Team Pittsburgh-AM   2:20.06    2:21.32 qNAT   
                  31.90     1:07.10 (35.20)     1:44.08 (36.98)     2:21.32 (37.24)
  2 Nosbisch, Luke M          22 Team Pittsburgh-AM   2:19.11    2:21.82 qNAT   
                  31.73     1:07.39 (35.66)     1:44.60 (37.21)     2:21.82 (37.22)
  3 Gartland, John P          21 Unattached-MA        2:25.89    2:24.60 qJNAT  
                                1:09.78 ( )   2:24.60 (1:14.82)                    
  4 Lozano, Joseph            18 Long Island Expr-MR  2:20.24    2:25.30 qJNAT  
                  33.11     1:09.94 (36.83)     1:47.14 (37.20)     2:25.30 (38.16)
  5 Pite, Alan J              18 SoNoCo Swim Club-CT  2:24.21    2:27.02 qJNAT  
                                1:10.82 ( )   2:27.02 (1:16.20)                    
  6 Knabb, Oliver P           18 Lancaster Aquati-MA  2:33.22    2:28.39 q      
                  34.32     1:11.36 (37.04)     1:50.23 (38.87)     2:28.39 (38.16)
  7 Grimm, Harrison M         20 Una Psu-MA           2:26.18    2:28.49 q      
                                1:08.65 ( )   2:28.49 (1:19.84)                    
  8 Gabriel, Joaquin S        16 Snow Swimming-PV     2:29.82    2:28.82 q      
                  34.22     1:11.67 (37.45)     1:49.53 (37.86)     2:28.82 (39.29)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cummings, Clayton A       20 Unattached-AM        2:28.00    2:29.62 q      
                  33.24     1:11.13 (37.89)     1:50.09 (38.96)     2:29.62 (39.53)
 10 Gay, Sean P               15 SoNoCo Swim Club-CT  2:33.05    2:29.88 q      
                                1:09.95 ( )   2:29.88 (1:19.93)                    
 11 Ramsey, Brian D           16 Una Mlac-AM          2:27.44    2:30.05 q      
                  33.71     1:12.01 (38.30)     1:50.72 (38.71)     2:30.05 (39.33)
 12 Cowden, Luke S            16 Team Suffolk-MR      2:30.89    2:30.66 q      
                  33.54     1:11.40 (37.86)     1:51.26 (39.86)     2:30.66 (39.40)
 13 Fissella, Tre D           16 Lancaster Aquati-MA  2:33.63    2:31.19 q      
                                1:10.80 ( )   2:31.19 (1:20.39)                    
 14 Gannon, Thomas R          17 Westport/Weston-CT   2:04.05Y   2:31.35 q      
                  34.26     1:12.50 (38.24)     1:52.31 (39.81)     2:31.35 (39.04)
 15 Ross, Daniel W            18 Una Lac-MA           2:30.21    2:31.69 q      
                                1:11.97 ( )   2:31.69 (1:19.72)                    
 16 Scott, Thomas H           19 Team Suffolk-MR      2:30.71    2:31.72 q      
                                1:12.77 ( )   2:31.72 (1:18.95)                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dziopa, Gregory           17 SoNoCo Swim Club-CT  2:33.01    2:31.80 q      
                  33.84     1:12.43 (38.59)     1:51.63 (39.20)     2:31.80 (40.17)
 18 Moyer, Dylan J            17 Clinton Cudas-AD     2:35.02    2:31.87 q      
                                1:12.16 ( )   2:31.87 (1:19.71)                    
 19 Nord, John L              21 University at Bu-NI  2:26.45    2:31.90 q      
                                1:13.39 ( )   2:31.90 (1:18.51)                    
 20 Kreher, Kevin M           19 Una Clsc-NI          2:36.33    2:31.98 q      
                  34.52     1:14.00 (39.48)     1:53.58 (39.58)     2:31.98 (38.40)
 21 Okhtenberg, Ariel S       16 Unattached-MR        2:30.37    2:32.11 q      
                                1:12.47 ( )   2:32.11 (1:19.64)                    
 22 Stevens, Noah M           16 Fairport Area Sw-NI  2:10.56Y   2:32.26 q      
                                1:13.76 ( )   2:32.26 (1:18.50)                    
 23 Martin, Joseph D          19 Star Swimming-NI     2:30.94    2:32.32 q      
                  34.76     1:12.74 (37.98)     1:52.21 (39.47)     2:32.32 (40.11)
 24 Wells, Geoffrey A         31 Unattached-NI        2:11.91Y   2:32.55 q      
                  35.35     1:15.06 (39.71)     1:53.77 (38.71)     2:32.55 (38.78)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Anderson, Garrett P       16 Potomac Marlins-PV   2:11.15Y   2:32.96 q      
                  34.13     1:12.70 (38.57)     1:52.59 (39.89)     2:32.96 (40.37)
 26 Park, Alex                14 Team Suffolk-MR      2:31.66    2:33.25 q      
                                1:14.75 ( )   2:33.25 (1:18.50)                    
 27 Presgraves, Samuel N      18 Snow Swimming-PV     2:08.53Y   2:33.28 q      
                                1:13.04 ( )   2:33.28 (1:20.24)                    
 28 Matz, William C           16 Albany Starfish-AD   2:31.76    2:33.57 q      
                                1:15.13 ( )   2:33.57 (1:18.44)                    
 29 Quinones, Christopher D   16 Asphalt Green Un-MR  2:34.04    2:33.66 q      
                  35.09     1:13.40 (38.31)     1:53.28 (39.88)     2:33.66 (40.38)
 30 Dell'Isola, Anthony J     17 Zeus Swim Team-CT    2:34.42    2:33.82 q      
                                1:13.17 ( )   2:33.82 (1:20.65)                    
 31 Sourial, Anthony K        17 Long Island Expr-MR  2:12.47Y   2:34.61 q      
                  34.19     1:13.04 (38.85)     1:53.23 (40.19)     2:34.61 (41.38)
 32 Husch, Stephen D          17 Cougar Aquatic T-NJ  2:34.86    2:35.24 q      
                  32.96     1:10.21 (37.25)     1:51.33 (41.12)     2:35.24 (43.91)
-------------------------------------------------------------------------
 33 Caprara, Alexander M      18 Jewish Community-AM  2:31.55    2:35.25        
                  33.70     1:12.54 (38.84)     1:53.97 (41.43)     2:35.25 (41.28)
 34 Juranovic, Gabriel A      18 Asphalt Green Un-MR  2:33.08    2:35.69        
                                1:16.45 ( )   2:35.69 (1:19.24)                    
-------------------------------------------------------------------------
 35 Mazur, Daniel J           21 Team Pittsburgh-AM   2:09.98Y   2:35.97        
                  35.04     1:14.50 (39.46)     1:54.84 (40.34)     2:35.97 (41.13)
 36 McLaughlin, Declan T      19 Star Swimming-NI     2:35.08    2:35.99        
                                1:15.49 ( )   2:35.99 (1:20.50)                    
 37 Ball, Jake R              17 UN-VA                2:35.27    2:36.26        
                                1:15.88 ( )   2:36.26 (1:20.38)                    
 38 Wargo, Nicholas G         18 Zeus Swim Team-CT    2:35.03    2:36.45        
                                1:14.26 ( )   2:36.45 (1:22.19)                    
 39 Halle, Gage D             16 Allegheny North-AM   2:34.68    2:37.08        
                  35.52     1:15.56 (40.04)     1:55.32 (39.76)     2:37.08 (41.76)
 40 Scerbo, Joseph T          15 Cougar Aquatic T-NJ  2:35.05    2:37.17        
                  34.87     1:13.61 (38.74)     1:54.68 (41.07)     2:37.17 (42.49)
 41 Lanphear, Jack H          17 Mount Lebanon Aq-AM  2:12.91Y   2:37.80        
                                1:16.08 ( )   2:37.80 (1:21.72)                    
 42 Ludeke, Chris E           16 Schenectady-Sara-AD  2:12.54Y   2:37.82        
                  35.18     1:15.03 (39.85)   2:37.82 (1:22.79)                    
 43 Caffee, William R         19 University at Bu-NI  2:22.33    2:37.83        
                                1:14.99 ( )   2:37.83 (1:22.84)                    
 44 Hilton, Mark A            19 Town of Tonawand-NI  2:35.16    2:38.17        
                  34.75     1:14.09 (39.34)     1:55.71 (41.62)     2:38.17 (42.46)
 45 Beaudoin, Brandon T       18 Schenectady-Sara-AD  2:32.90    2:38.39        
                  34.80     1:14.32 (39.52)     1:55.34 (41.02)     2:38.39 (43.05)
 46 Gryski, Benjamin M        15 Potomac Marlins-PV   2:14.46Y   2:38.43        
                  34.01     1:13.47 (39.46)     1:55.75 (42.28)     2:38.43 (42.68)
 47 Tynan, Matthew N          20 Unattached-PV        2:32.41    2:38.51        
                  35.54     1:14.63 (39.09)     1:55.93 (41.30)     2:38.51 (42.58)
 48 Popovich, John P          17 Snow Swimming-PV     2:33.04    2:38.58        
                  35.45     1:15.51 (40.06)     1:56.97 (41.46)     2:38.58 (41.61)
 49 Gordon, Luther W          16 Albany Starfish-AD   2:15.11Y   2:39.15        
                                1:18.20 ( )   2:39.15 (1:20.95)                    
 50 Litwin, Daniel E          19 Bethel Park Recr-AM  2:09.56Y   2:39.92        
                                1:14.65 ( )   2:39.92 (1:25.27)                    
 51 Bennett, Jesse M          17 Pack Swim Team o-NI  2:14.27Y   2:40.68        
                                1:16.29 ( )   2:40.68 (1:24.39)                    
 52 McKinnon, Colin R         17 Regency Park Swi-VA  2:15.21Y   2:41.19        
                  36.29     1:18.87 (42.58)     1:58.42 (39.55)     2:41.19 (42.77)
 -- Smith, Quinn P            18 Schenectady-Sara-AD  2:20.96        DFS        
      Declared false start
 -- Liechty, Joe C            17 Nittany Lion Aqu-MA  2:36.49        DFS        
      Declared false start
 -- Hoin, John K              18 Westport/Weston-CT   2:31.74        DFS        
      Declared false start
 -- Flint, Carter A           15 MACHINE-PV           2:11.56Y       DFS        
      Declared false start
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
   Sectional: # 54.27        2009 Sean Fletcher, MAKO-PV                       
                55.99  NAT 2014 Winter National
                57.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Higgins, Kyle D     19 Una Mlac-AM            54.88      54.35 NAT     20  
                  25.44       54.35 (28.91)                                        
  2 Takabayashi, Kazum  19 SoNoCo Swim Club-CT    56.06      55.36 NAT     17  
  3 Plaschka, Justin T  17 Team Suffolk-MR        56.64      55.56 NAT     16  
                  25.65       55.56 (29.91)                                        
  4 Vogel, Martin V     21 Team Pittsburgh-AM     55.90      55.84 NAT     15  
                  26.46       55.84 (29.38)                                        
  5 Smith, Quinn P      18 Schenectady-Sara-AD    56.99      56.30 JNAT    14  
                  48.62        56.30 (7.68)                                        
  6 Montesi, John J     16 Chelsea Piers Aq-CT    56.90      56.33 JNAT    13  
  7 Marsh, Andrew C     20 Town of Tonawand-NI    56.78      56.63 JNAT    12  
                  26.09       56.63 (30.54)                                        
  8 Dikos, Stergios C   17 Lancaster Aquati-MA    56.71      56.72 JNAT    11  
B - Final
  9 Lierley, Jonathan   21 Team Pittsburgh-AM     57.07      56.64 JNAT     9  
                  26.35       56.64 (30.29)                                        
 10 Reisch, Lucas A     19 Fairport Area Sw-NI    57.46      56.87 JNAT     7  
                  26.49       56.87 (30.38)                                        
 11 Towers, Zachary D   17 Team Suffolk-MR        57.60      57.17 JNAT     6  
 12 Wahl, Zachary J     23 Webster Swim Ass-NI    57.24      57.49          5  
                  27.07       57.49 (30.42)                                        
 13 Martinez, Cameron   20 Unattached-MR          57.60      57.70          4  
                  50.47        57.70 (7.23)                                        
 14 Lewis, Rory B       17 MACHINE-PV             57.44      58.24          3  
 15 Anderson, Hugh A    26 MACHINE-PV             57.48      58.29          2  
 16 Sweeney, David M    20 Team Pittsburgh-AM     57.53      58.37          1  
                  27.29       58.37 (31.08)                                        
C - Final
 17 Rich, Andrew A      20 Mount Lebanon Aq-AM    58.18      56.74 JNAT   
                  26.28       56.74 (30.46)                                        
 18 Rhinehart, Sean E   21 Team Pittsburgh-AM     57.84      57.22 JNAT   
                  27.00       57.22 (30.22)                                        
 19 Wechter, Noah J     17 Mount Lebanon Aq-AM    58.60      57.59        
                  49.09        57.59 (8.50)                                        
 20 Maxwell, Brennan A  18 Blue Wave Swim T-PV    57.65      57.73        
                  27.02       57.73 (30.71)                                        
 21 Summers, Justin M   17 Westport/Weston-CT     58.18      58.10        
 22 Mihailescu, Andrei  16 Una Mlac-AM            57.97      58.40        
 23 Ruddy, Jason P      21 Unattached-MR          58.52      58.61        
 24 Johnson, Duncan R   18 MACHINE-PV             58.05      59.78        
                  26.90       59.78 (32.88)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
   Sectional: # 54.27        2009 Sean Fletcher, MAKO-PV                       
                55.99  NAT 2014 Winter National
                57.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Higgins, Kyle D           19 Una Mlac-AM            56.15      54.88 qNAT   
                  25.92       54.88 (28.96)                                        
  2 Vogel, Martin V           21 Team Pittsburgh-AM     55.61      55.90 qNAT   
                  26.66       55.90 (29.24)                                        
  3 Takabayashi, Kazumu B     19 SoNoCo Swim Club-CT    57.21      56.06 qJNAT  
                  26.86       56.06 (29.20)                                        
  4 Plaschka, Justin T        17 Team Suffolk-MR        55.78      56.64 qJNAT  
                  26.66       56.64 (29.98)                                        
  5 Dikos, Stergios C         17 Lancaster Aquati-MA    50.58Y     56.71 qJNAT  
                  26.96       56.71 (29.75)                                        
  6 Marsh, Andrew C           20 Town of Tonawand-NI    57.90      56.78 qJNAT  
                  26.22       56.78 (30.56)                                        
  7 Montesi, John J           16 Chelsea Piers Aq-CT    58.30      56.90 qJNAT  
  8 Smith, Quinn P            18 Schenectady-Sara-AD    57.26      56.99 qJNAT  
                  26.55       56.99 (30.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lierley, Jonathan D       21 Team Pittsburgh-AM     55.61      57.07 qJNAT  
                  26.55       57.07 (30.52)                                        
 10 Wahl, Zachary J           23 Webster Swim Ass-NI    56.96      57.24 qJNAT  
 11 Lewis, Rory B             17 MACHINE-PV             57.58      57.44 q      
 12 Reisch, Lucas A           19 Fairport Area Sw-NI    57.13      57.46 q      
 13 Anderson, Hugh A          26 MACHINE-PV             57.19      57.48 q      
 14 Sweeney, David M          20 Team Pittsburgh-AM     55.82      57.53 q      
                  26.70       57.53 (30.83)                                        
 15 Martinez, Cameron C       20 Unattached-MR          58.32      57.60 q      
 15 Towers, Zachary D         17 Team Suffolk-MR        57.57      57.60 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Maxwell, Brennan A        18 Blue Wave Swim T-PV    58.11      57.65 q      
                  27.04       57.65 (30.61)                                        
 18 Rhinehart, Sean E         21 Team Pittsburgh-AM     57.63      57.84 q      
 19 Mihailescu, Andrei        16 Una Mlac-AM            51.43Y     57.97 q      
                  26.96       57.97 (31.01)                                        
 20 Johnson, Duncan R         18 MACHINE-PV             59.03      58.05 q      
                  27.59       58.05 (30.46)                                        
 21 Rich, Andrew A            20 Mount Lebanon Aq-AM    56.82      58.18 q      
                  27.29       58.18 (30.89)                                        
 21 Summers, Justin M         17 Westport/Weston-CT     58.21      58.18 q      
 23 Parkhurst, Shawn S        22 Town of Tonawand-NI    57.35      58.35 q      
                  27.65       58.35 (30.70)                                        
 24 Ruddy, Jason P            21 Unattached-MR          59.30      58.52 q      
                  27.38       58.52 (31.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Wechter, Noah J           17 Mount Lebanon Aq-AM    51.08Y     58.60 q      
 26 Patterson, Connar J       17 Exeter Swim Team-NE    57.81      58.65 q      
                  27.67       58.65 (30.98)                                        
 27 Fissella, Tre D           16 Lancaster Aquati-MA  1:00.94      58.81 q      
                  27.28       58.81 (31.53)                                        
 28 Burr, Jonathan M          21 Laurel E Hartfor-CT    58.82      58.87 q      
                  27.68       58.87 (31.19)                                        
 29 Patrum, William D         20 Star Swimming-NI     1:00.06      58.91 q      
                  27.73       58.91 (31.18)                                        
 30 Pearcy, David S           15 Regency Park Swi-VA    58.66      58.93 q      
                  27.94       58.93 (30.99)                                        
 31 Dirrigl, Daniel T         18 Town of Tonawand-NI    51.42Y     59.11 q      
 32 Carlino, Keith A          19 Unattached-MR        1:00.19      59.15 q      
-------------------------------------------------------------------------
 33 Pear, Zachary R           15 Chelsea Piers Aq-CT  1:00.95      59.25        
                  27.77       59.25 (31.48)                                        
 34 Zaubler, William S        17 Cougar Aquatic T-NJ    52.76Y     59.30        
-------------------------------------------------------------------------
 35 Bishop, Zachary C         16 Exeter Swim Team-NE    58.43      59.34        
                  27.62       59.34 (31.72)                                        
 36 Morin, Alec M             19 Regency Park Swi-VA    58.73      59.35        
 37 Lozano, Joseph            18 Long Island Expr-MR    59.50      59.36        
 38 Devito, Matthew L         17 Team Suffolk-MR        51.50Y     59.38        
 39 Traub, Matthew S          17 Mandell Jewish C-CT  1:00.11      59.42        
 40 Pite, Alan J              18 SoNoCo Swim Club-CT    58.73      59.45        
                  28.04       59.45 (31.41)                                        
 41 Arnold, Gregory S         17 Allegheny North-AM     50.98Y     59.48        
                  27.81       59.48 (31.67)                                        
 42 Hoin, John K              18 Westport/Weston-CT     59.48      59.56        
                  27.69       59.56 (31.87)                                        
 43 Rowledge, Bobby B         18 Schenectady-Sara-AD    59.45      59.58        
                  27.99       59.58 (31.59)                                        
 44 Wong, Braedon C           16 Upper St Clair S-AM    52.18Y     59.59        
                  28.91       59.59 (30.68)                                        
 45 Uhrin, Brian M            17 Jewish Community-AM    59.95      59.66        
                  28.32       59.66 (31.34)                                        
 46 Kampfe, Bryce A           20 Team Pittsburgh-AM     51.16Y     59.68        
                  27.54       59.68 (32.14)                                        
 47 Ginieczki, Christian B    15 MACHINE-PV           1:00.17      59.70        
                  27.71       59.70 (31.99)                                        
 48 Callander, Matthew S      17 MACHINE-PV           1:00.06      59.72        
 48 Donovan, Edward R         16 Zeus Swim Team-CT      59.81      59.72        
                  28.14       59.72 (31.58)                                        
 50 Wahl, Matthew R           23 Webster Swim Ass-NI    58.57      59.80        
                  27.61       59.80 (32.19)                                        
 51 Tynan, Matthew N          20 Unattached-PV          59.13      59.95        
 52 Pokornowski, Alec J       21 Town of Tonawand-NI    58.82    1:00.00        
 53 Marshall, Kyle W          17 Potomac Marlins-PV     52.50Y   1:00.16        
                  28.11     1:00.16 (32.05)                                        
 54 Kambhampaty, Jayaprakash  14 MACHINE-PV             59.72    1:00.27        
                  29.02     1:00.27 (31.25)                                        
 55 Howard, David J           18 Fairport Area Sw-NI    51.17Y   1:00.32        
                  28.53     1:00.32 (31.79)                                        
 56 Stevens, Noah M           16 Fairport Area Sw-NI    51.06Y   1:00.33        
                  28.76     1:00.33 (31.57)                                        
 57 Gray, Kellen T            17 Exeter Swim Team-NE    59.69    1:00.47        
 58 Tavoletti, Vincent F      17 Bethel Park Recr-AM    59.69    1:00.54        
                  28.02     1:00.54 (32.52)                                        
 59 Burgwardt, Frederick H    18 Golden Comets Sw-NI    59.74    1:00.62        
 60 Carroll, Hudson R         18 Hawks Swimming A-AD    58.63    1:00.64        
                  28.55     1:00.64 (32.09)                                        
 61 Gibble, Bradley E         18 Nittany Lion Aqu-MA    50.96Y   1:00.75        
 62 Zapisek, Tyler Z          19 Camillus Swim Cl-NI    51.19Y   1:00.77        
                  28.21     1:00.77 (32.56)                                        
 63 Rommel, Charles T         21 Town of Tonawand-NI    49.39Y   1:00.83        
                  27.85     1:00.83 (32.98)                                        
 64 Fenstermacher, Auckie J   16 Nittany Lion Aqu-MA  1:00.08    1:00.86        
                  28.48     1:00.86 (32.38)                                        
 65 Huffman, Richard T        17 Regional YMCA of-CT  1:00.75    1:01.00        
                  28.37     1:01.00 (32.63)                                        
 66 Stange, Andrew R          15 Three Village Sw-MR    53.25Y   1:01.03        
                  28.10     1:01.03 (32.93)                                        
 67 Kost, Michael A           17 Blue Wave Swim T-PV    52.05Y   1:01.09        
                  28.16     1:01.09 (32.93)                                        
 68 Stegemoller, Sean C       21 Star Swimming-NI       51.04Y   1:01.44        
 69 Kaplan, Zach I            17 Three Village Sw-MR    53.40Y   1:01.46        
 70 Caprara, Alexander M      18 Jewish Community-AM    53.45Y   1:01.59        
                  28.52     1:01.59 (33.07)                                        
 71 Schrock, Christopher I    19 Nittany Lion Aqu-MA    52.68Y   1:01.80        
 72 Martin, Joseph D          19 Star Swimming-NI     1:00.88    1:01.82        
                  28.23     1:01.82 (33.59)                                        
 73 Fausti, Jacob A           18 Seneca Valley Sw-AM    52.29Y   1:01.89        
 74 Gonzalez, Mason M         13 Allegheny North-AM   1:00.85    1:01.95        
 75 Lapoint, Alexander G      18 Fairport Area Sw-NI    51.65Y   1:02.03        
                  28.40     1:02.03 (33.63)                                        
 76 Intrieri, Kevin M         20 Millcreek Swim T-AM    51.79Y   1:02.45        
 77 Chappell, Benjamin R      20 Victor Swim Club-NI    52.09Y   1:02.53        
                  28.77     1:02.53 (33.76)                                        
 78 Bullis, Grant R           18 Schenectady-Sara-AD  1:01.59    1:02.64        
                  28.77     1:02.64 (33.87)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
   Sectional: # 2:00.03        2003 Michael Raab, RMSC-PV                      
                2:04.59  NAT 2014 Winter National
                2:08.19  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Higgins, Kyle D     19 Una Mlac-AM          2:02.43    2:00.71 NAT     20  
                  26.78       57.69 (30.91)     1:29.98 (32.29)     2:00.71 (30.73)
  2 Vogel, Martin V     21 Team Pittsburgh-AM   2:03.44    2:01.82 NAT     17  
                  27.71       58.87 (31.16)     1:30.90 (32.03)     2:01.82 (30.92)
  3 Takabayashi, Kazum  19 SoNoCo Swim Club-CT  2:03.92    2:02.60 NAT     16  
                                  58.57 ( )   2:02.60 (1:04.03)                    
  4 Dikos, Stergios C   17 Lancaster Aquati-MA  2:05.97    2:05.52 JNAT    15  
                  27.51     1:00.03 (32.52)     1:32.13 (32.10)     2:05.52 (33.39)
  5 Revis, Mason T      17 Mandell Jewish C-CT  2:06.90    2:07.18 JNAT    14  
                                  59.99 ( )   2:07.18 (1:07.19)                    
  6 Patrum, William D   20 Star Swimming-NI     2:08.26    2:07.52 JNAT    13  
                  28.38     1:00.30 (31.92)     1:33.58 (33.28)     2:07.52 (33.94)
  7 Lierley, Jonathan   21 Team Pittsburgh-AM   2:07.42    2:08.19 JNAT    12  
                  28.66     1:00.53 (31.87)     1:33.90 (33.37)     2:08.19 (34.29)
  8 Juranovic, Gabriel  18 Asphalt Green Un-MR  2:08.24    2:08.30         11  
                                1:00.95 ( )   2:08.30 (1:07.35)                    
B - Final
  9 Towers, Zachary D   17 Team Suffolk-MR      2:09.09    2:06.87 JNAT     9  
                  28.45     1:00.10 (31.65)     1:33.52 (33.42)     2:06.87 (33.35)
 10 Lewis, Rory B       17 MACHINE-PV           2:10.02    2:06.94 JNAT     7  
                  28.55     1:00.97 (32.42)     1:33.74 (32.77)     2:06.94 (33.20)
 11 Parkhurst, Shawn S  22 Town of Tonawand-NI  2:09.20    2:07.20 JNAT     6  
                                1:00.25 ( )   2:07.20 (1:06.95)                    
 12 Pear, Zachary R     15 Chelsea Piers Aq-CT  2:09.25    2:07.29 JNAT     5  
                  28.81     1:01.39 (32.58)     1:33.59 (32.20)     2:07.29 (33.70)
 13 Burr, Jonathan M    21 Laurel E Hartfor-CT  2:08.73    2:07.35 JNAT     4  
                  28.40     1:00.72 (32.32)     1:33.90 (33.18)     2:07.35 (33.45)
 14 Bishop, Zachary C   16 Exeter Swim Team-NE  2:10.39    2:09.23          3  
                  28.57     1:00.50 (31.93)     1:57.59 (57.09)     2:09.23 (11.64)
 15 Ransford, Patrick   17 Pack Swim Team o-NI  2:10.19    2:09.93          2  
                                1:02.78 ( )   2:09.93 (1:07.15)                    
 16 Rowledge, Bobby B   18 Schenectady-Sara-AD  2:09.89    2:10.79          1  
                                1:03.29 ( )   2:10.79 (1:07.50)                    
C - Final
 17 Damich, Drew L      17 Mount Lebanon Aq-AM  2:10.76    2:08.33        
                  27.90     1:00.80 (32.90)     1:34.53 (33.73)     2:08.33 (33.80)
 18 Williams, Daniel A  16 Westport/Weston-CT   2:11.11    2:09.66        
                                1:02.59 ( )   2:09.66 (1:07.07)                    
 19 Nestor, Brandon T   19 Unattached-PV        2:10.59    2:10.03        
                  29.61     1:02.67 (33.06)     1:36.26 (33.59)     2:10.03 (33.77)
 20 Donovan, Edward R   16 Zeus Swim Team-CT    2:11.65    2:10.05        
                  28.80     1:01.41 (32.61)     1:34.98 (33.57)     2:10.05 (35.07)
 21 Martinez, Cameron   20 Unattached-MR        2:11.37    2:10.08        
                                1:00.96 ( )   2:10.08 (1:09.12)                    
 22 Storch, Casey J     15 MACHINE-PV           2:11.62    2:10.27        
                                1:02.90 ( )   2:10.27 (1:07.37)                    
 23 Lozano, Joseph      18 Long Island Expr-MR  2:11.47    2:10.62        
                  28.97     1:02.06 (33.09)     1:36.43 (34.37)     2:10.62 (34.19)
 24 Danner, Gregory M   33 Fairport Area Sw-NI  2:11.25    2:11.36        
                  29.51     1:03.55 (34.04)     1:36.95 (33.40)     2:11.36 (34.41)
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
   Sectional: # 2:00.03        2003 Michael Raab, RMSC-PV                      
                2:04.59  NAT 2014 Winter National
                2:08.19  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Higgins, Kyle D           19 Una Mlac-AM          2:01.67    2:02.43 qNAT   
                  26.86       58.08 (31.22)     1:30.61 (32.53)     2:02.43 (31.82)
  2 Vogel, Martin V           21 Team Pittsburgh-AM   2:02.72    2:03.44 qNAT   
                  28.22       59.57 (31.35)     1:31.71 (32.14)     2:03.44 (31.73)
  3 Takabayashi, Kazumu B     19 SoNoCo Swim Club-CT  2:04.91    2:03.92 qNAT   
                  27.89       58.64 (30.75)     1:31.59 (32.95)     2:03.92 (32.33)
  4 Dikos, Stergios C         17 Lancaster Aquati-MA  2:12.98    2:05.97 qJNAT  
                                  59.45 ( )   2:05.97 (1:06.52)                    
  5 Revis, Mason T            17 Mandell Jewish C-CT  2:08.10    2:06.90 qJNAT  
                  28.53     1:00.76 (32.23)     1:33.58 (32.82)     2:06.90 (33.32)
  6 Lierley, Jonathan D       21 Team Pittsburgh-AM   2:02.47    2:07.42 qJNAT  
                  27.47       59.28 (31.81)     1:32.91 (33.63)     2:07.42 (34.51)
  7 Juranovic, Gabriel A      18 Asphalt Green Un-MR  2:11.46    2:08.24 q      
                  28.60     1:01.42 (32.82)     1:34.01 (32.59)     2:08.24 (34.23)
  8 Patrum, William D         20 Star Swimming-NI     2:06.80    2:08.26 q      
                                1:00.66 ( )   2:08.26 (1:07.60)                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burr, Jonathan M          21 Laurel E Hartfor-CT  2:08.66    2:08.73 q      
                                1:00.92 ( )   2:08.73 (1:07.81)                    
 10 Towers, Zachary D         17 Team Suffolk-MR      2:07.25    2:09.09 q      
                                1:01.56 ( )   2:09.09 (1:07.53)                    
 11 Parkhurst, Shawn S        22 Town of Tonawand-NI  2:06.67    2:09.20 q      
                  28.63     1:00.88 (32.25)     1:34.48 (33.60)     2:09.20 (34.72)
 12 Pear, Zachary R           15 Chelsea Piers Aq-CT  2:14.35    2:09.25 q      
                  28.73     1:01.63 (32.90)     1:35.42 (33.79)     2:09.25 (33.83)
 13 Rowledge, Bobby B         18 Schenectady-Sara-AD  2:06.46    2:09.89 q      
                  29.37     1:02.48 (33.11)     1:36.26 (33.78)     2:09.89 (33.63)
 14 Montesi, John J           16 Chelsea Piers Aq-CT  2:11.87    2:09.98 q      
                  28.17     1:00.89 (32.72)     1:35.37 (34.48)     2:09.98 (34.61)
 15 Lewis, Rory B             17 MACHINE-PV           2:07.51    2:10.02 q      
                  28.06     1:01.09 (33.03)     1:34.58 (33.49)     2:10.02 (35.44)
 16 Ransford, Patrick J       17 Pack Swim Team o-NI  2:07.92    2:10.19 q      
                  29.53     1:02.96 (33.43)     1:36.01 (33.05)     2:10.19 (34.18)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bishop, Zachary C         16 Exeter Swim Team-NE  2:11.17    2:10.39 q      
                  29.05     1:02.20 (33.15)     1:35.46 (33.26)     2:10.39 (34.93)
 18 Nestor, Brandon T         19 Unattached-PV        2:08.38    2:10.59 q      
                                1:01.57 ( )   2:10.59 (1:09.02)                    
 19 Damich, Drew L            17 Mount Lebanon Aq-AM  2:10.15    2:10.76 q      
                                1:01.89 ( )   2:10.76 (1:08.87)                    
 20 Williams, Daniel A        16 Westport/Weston-CT   2:10.74    2:11.11 q      
                  29.64     1:03.98 (34.34)     1:37.08 (33.10)     2:11.11 (34.03)
 21 Danner, Gregory M         33 Fairport Area Sw-NI  1:56.30Y   2:11.25 q      
                  29.43     1:02.63 (33.20)     1:36.13 (33.50)     2:11.25 (35.12)
 22 Martinez, Cameron C       20 Unattached-MR        2:11.45    2:11.37 q      
                  28.70     1:02.39 (33.69)     1:35.84 (33.45)     2:11.37 (35.53)
 23 Lozano, Joseph            18 Long Island Expr-MR  2:10.71    2:11.47 q      
                                1:02.10 ( )   2:11.47 (1:09.37)                    
 24 Storch, Casey J           15 MACHINE-PV           1:58.27Y   2:11.62 q      
                  29.93     1:03.00 (33.07)     1:36.99 (33.99)     2:11.62 (34.63)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Donovan, Edward R         16 Zeus Swim Team-CT    2:10.62    2:11.65 q      
                                1:01.31 ( )   2:11.65 (1:10.34)                    
 26 Pite, Alan J              18 SoNoCo Swim Club-CT  2:09.59    2:11.96 q      
                  29.10     1:02.19 (33.09)     1:36.60 (34.41)     2:11.96 (35.36)
 27 Tynan, Matthew N          20 Unattached-PV        2:08.91    2:12.28 q      
                                1:02.80 ( )   2:12.28 (1:09.48)                    
 28 Pearcy, David S           15 Regency Park Swi-VA  1:58.20Y   2:12.38 q      
                  29.04     1:02.29 (33.25)     1:36.91 (34.62)     2:12.38 (35.47)
 29 Ruddy, Jason P            21 Unattached-MR        1:49.20Y   2:12.53 q      
                                1:03.88 ( )   2:12.53 (1:08.65)                    
 30 Pokornowski, Alec J       21 Town of Tonawand-NI  2:14.19    2:13.40 q      
                  28.40     1:01.73 (33.33)     1:36.54 (34.81)     2:13.40 (36.86)
 31 Ahlberg, Joseph W         18 SoNoCo Swim Club-CT  1:56.05Y   2:13.50 q      
                  28.76     1:01.60 (32.84)     1:37.09 (35.49)     2:13.50 (36.41)
 32 Gibble, Bradley E         18 Nittany Lion Aqu-MA  2:09.15    2:13.53 q      
                  29.19     1:03.09 (33.90)     1:38.36 (35.27)     2:13.53 (35.17)
-------------------------------------------------------------------------
 33 Ginieczki, Christian B    15 MACHINE-PV           1:57.30Y   2:13.62        
                                1:03.02 ( )   2:13.62 (1:10.60)                    
 34 Summers, Justin M         17 Westport/Weston-CT   2:14.42    2:13.93        
                  28.91     1:03.45 (34.54)     1:38.72 (35.27)     2:13.93 (35.21)
-------------------------------------------------------------------------
 35 Wechter, Noah J           17 Mount Lebanon Aq-AM  2:13.74    2:14.19        
                  28.99     1:02.27 (33.28)     1:37.08 (34.81)     2:14.19 (37.11)
 36 Devito, Matthew L         17 Team Suffolk-MR      1:53.25Y   2:14.41        
                  29.45     1:03.80 (34.35)     1:38.73 (34.93)     2:14.41 (35.68)
 37 Dirrigl, Daniel T         18 Town of Tonawand-NI  1:58.15Y   2:14.64        
                  28.90     1:02.52 (33.62)     1:37.56 (35.04)     2:14.64 (37.08)
 38 Rhinehart, Sean E         21 Team Pittsburgh-AM   2:10.00    2:14.80        
                  28.99     1:02.54 (33.55)     1:37.94 (35.40)     2:14.80 (36.86)
 39 Koch, Joseph A            16 Lansing Cats-NI      2:14.36    2:14.95        
                  30.52     1:05.06 (34.54)     1:40.21 (35.15)     2:14.95 (34.74)
 40 Cagley, Noah J            17 Jewish Community-AM  1:55.09Y   2:15.35        
                  29.54     1:03.39 (33.85)     1:38.20 (34.81)     2:15.35 (37.15)
 41 Maxwell, Brennan A        18 Blue Wave Swim T-PV  2:12.43    2:15.55        
                  28.83     1:02.74 (33.91)     1:37.81 (35.07)     2:15.55 (37.74)
 42 Uhrin, Brian M            17 Jewish Community-AM  1:54.26Y   2:15.63        
                                1:05.66 ( )   2:15.63 (1:09.97)                    
 43 Sawyer, Samuel Q          16 Town of Tonawand-NI  2:14.36    2:15.69        
                                1:04.43 ( )   2:15.69 (1:11.26)                    
 44 Stange, Andrew R          15 Three Village Sw-MR  1:56.97Y   2:16.21        
                                1:03.48 ( )   2:16.21 (1:12.73)                    
 45 Kost, Michael A           17 Blue Wave Swim T-PV  1:58.79Y   2:16.31        
                                1:03.54 ( )   2:16.31 (1:12.77)                    
 46 Nilsson, Evan A           16 Three Village Sw-MR  1:59.64Y   2:16.41        
                  28.55     1:02.61 (34.06)     1:38.61 (36.00)     2:16.41 (37.80)
 47 Quinones, Christopher D   16 Asphalt Green Un-MR  1:57.26Y   2:16.73        
                  29.90     1:04.53 (34.63)     1:40.14 (35.61)     2:16.73 (36.59)
 48 Wahl, Matthew R           23 Webster Swim Ass-NI  2:11.92    2:16.76        
                                1:03.92 ( )   2:16.76 (1:12.84)                    
 49 Woodman, Nate S           16 Nittany Lion Aqu-MA  2:13.95    2:17.25        
                                1:04.36 ( )   2:17.25 (1:12.89)                    
 50 Rivoal, Leo B             17 Asphalt Green Un-MR  1:57.70Y   2:17.63        
                  29.87     1:03.10 (33.23)     1:38.87 (35.77)     2:17.63 (38.76)
 51 Morin, Alec M             19 Regency Park Swi-VA  1:57.78Y   2:18.57        
                                1:02.64 ( )   2:18.57 (1:15.93)                    
 52 Huffman, Richard T        17 Regional YMCA of-CT  1:58.54Y   2:19.08        
                                1:05.82 ( )   2:19.08 (1:13.26)                    
 53 Durocher, Thomas T        15 Regency Park Swi-VA  1:58.30Y   2:19.29        
                                1:03.89 ( )   2:19.29 (1:15.40)                    
 54 Puskovitch, Ivan M        13 Germantown Acade-MA  2:16.33    2:23.84        
                  32.69     1:09.26 (36.57)     1:46.96 (37.70)     2:23.84 (36.88)
 -- Barry, Charles C          19 Badger Swim Club-MR  2:06.67        DFS        
      Declared false start
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
   Sectional: # 2:01.47        2009 Bryan Collins, TXLA-ST                     
                2:08.19  NAT 2014 Winter National
                2:10.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Quinn P      18 Schenectady-Sara-AD  2:08.03    2:05.92 NAT     20  
                  26.66       58.93 (32.27)     1:35.95 (37.02)     2:05.92 (29.97)
  2 Nosbisch, Luke M    22 Team Pittsburgh-AM   2:08.93    2:08.16 NAT     17  
                                1:05.27 ( )   2:08.16 (1:02.89)                    
  3 Ahlberg, Joseph W   18 SoNoCo Swim Club-CT  2:10.32    2:08.71 JNAT    16  
                                  59.90 ( )   2:08.71 (1:08.81)                    
  4 Vogel, Martin V     21 Team Pittsburgh-AM   2:07.59    2:10.17 JNAT    15  
                  26.57       58.06 (31.49)     1:39.10 (41.04)     2:10.17 (31.07)
  5 Gordon, Ryan D      18 Albany Starfish-AD   2:10.53    2:10.44 JNAT    14  
                  27.77     1:00.37 (32.60)     1:38.19 (37.82)     2:10.44 (32.25)
  6 Ross, Daniel W      18 Una Lac-MA           2:09.59    2:11.47         13  
                  28.16     1:02.96 (34.80)     1:41.25 (38.29)     2:11.47 (30.22)
  7 Cook, Alexander F   21 Team Pittsburgh-AM   2:10.26    2:11.76         12  
                  28.43     1:02.37 (33.94)     1:39.00 (36.63)     2:11.76 (32.76)
 -- Lewis, Rory B       17 MACHINE-PV           2:09.90         DQ        
      Butterfly kick - breast
                                1:00.50 ( )        DQ (1:09.27)                    
B - Final
  9 Prescott, Tyler D   17 Meriden Silver F-CT  2:11.50    2:09.52 JNAT     9  
                                1:01.73 ( )   2:09.52 (1:07.79)                    
 10 Storch, Casey J     15 MACHINE-PV           2:11.07    2:09.81 JNAT     7  
                                1:00.13 ( )   2:09.81 (1:09.68)                    
 11 Higgins, Kyle D     19 Una Mlac-AM          2:11.32    2:10.04 JNAT     6  
                  26.60       58.54 (31.94)     1:40.64 (42.10)     2:10.04 (29.40)
 12 Revis, Mason T      17 Mandell Jewish C-CT  2:10.62    2:10.33 JNAT     5  
                  27.49     1:00.98 (33.49)     1:40.77 (39.79)     2:10.33 (29.56)
 13 Greene, Jonathan F  20 Piranha Swimming-CT  2:10.89    2:10.77          4  
                  27.99     1:02.08 (34.09)     1:39.70 (37.62)     2:10.77 (31.07)
 14 Lierley, Jonathan   21 Team Pittsburgh-AM   2:11.74    2:11.90          3  
                  26.69     1:00.70 (34.01)     1:41.03 (40.33)     2:11.90 (30.87)
 15 Pite, Alan J        18 SoNoCo Swim Club-CT  2:11.17    2:12.40          2  
                                1:03.33 ( )   2:12.40 (1:09.07)                    
 16 Patrum, William D   20 Star Swimming-NI     2:11.14    2:12.50          1  
                  27.80     1:02.67 (34.87)     1:42.06 (39.39)     2:12.50 (30.44)
C - Final
 17 Smith, Grayson T    18 MACHINE-PV           2:12.70    2:10.07 JNAT   
                                1:02.31 ( )   2:10.07 (1:07.76)                    
 18 Ruddy, Jason P      21 Unattached-MR        2:12.35    2:11.70        
                                1:03.73 ( )   2:11.70 (1:07.97)                    
 19 Lozano, Joseph      18 Long Island Expr-MR  2:12.14    2:11.93        
                  28.39     1:04.23 (35.84)     1:40.81 (36.58)     2:11.93 (31.12)
 19 Juranovic, Gabriel  18 Asphalt Green Un-MR  2:12.62    2:11.93        
                  28.10     1:01.61 (33.51)     1:41.53 (39.92)     2:11.93 (30.40)
 21 Towers, Zachary D   17 Team Suffolk-MR      2:12.03    2:12.97        
                  27.93     1:03.54 (35.61)     1:43.89 (40.35)     2:12.97 (29.08)
 22 Wahl, Zachary J     23 Webster Swim Ass-NI  2:12.98    2:13.41        
                  27.63     1:03.10 (35.47)     1:43.30 (40.20)     2:13.41 (30.11)
 23 Pokornowski, Alec   21 Town of Tonawand-NI  2:13.34    2:13.63        
                                1:02.24 ( )   2:13.63 (1:11.39)                    
 24 Cowden, Luke S      16 Team Suffolk-MR      2:13.38    2:14.34        
                  30.13     1:06.12 (35.99)     1:43.03 (36.91)     2:14.34 (31.31)
 
Men 200 LC Meter IM Swim-off
===============================================================================
   Sectional: # 2:01.47        2009 Bryan Collins, TXLA-ST                     
                2:08.19  NAT 2014 Winter National
                2:10.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Patterson, Connar J       17 Exeter Swim Team-NE  2:13.55    2:12.92        
                  28.14     1:01.01 (32.87)     1:41.11 (40.10)     2:12.92 (31.81)
  2 Fissella, Tre D           16 Lancaster Aquati-MA  2:13.55    2:15.61        
                  28.05     1:03.16 (35.11)     1:42.30 (39.14)     2:15.61 (33.31)
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
   Sectional: # 2:01.47        2009 Bryan Collins, TXLA-ST                     
                2:08.19  NAT 2014 Winter National
                2:10.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Vogel, Martin V           21 Team Pittsburgh-AM   1:51.83Y   2:07.59 qNAT   
                  26.78       58.39 (31.61)     1:36.93 (38.54)     2:07.59 (30.66)
  2 Smith, Quinn P            18 Schenectady-Sara-AD  2:07.64    2:08.03 qNAT   
                  27.19       59.61 (32.42)     1:36.95 (37.34)     2:08.03 (31.08)
  3 Nosbisch, Luke M          22 Team Pittsburgh-AM   2:12.56    2:08.93 qJNAT  
                  28.68     1:06.60 (37.92)     1:39.77 (33.17)     2:08.93 (29.16)
  4 Ross, Daniel W            18 Una Lac-MA           2:12.45    2:09.59 qJNAT  
                  27.91     1:02.30 (34.39)     1:39.50 (37.20)     2:09.59 (30.09)
  5 Lewis, Rory B             17 MACHINE-PV           2:12.79    2:09.90 qJNAT  
                  27.42     1:01.57 (34.15)     1:39.65 (38.08)     2:09.90 (30.25)
  6 Cook, Alexander F         21 Team Pittsburgh-AM   2:09.90    2:10.26 qJNAT  
                                1:01.40 ( )   2:10.26 (1:08.86)                    
  7 Ahlberg, Joseph W         18 SoNoCo Swim Club-CT  2:09.55    2:10.32 qJNAT  
                                1:01.12 ( )   2:10.32 (1:09.20)                    
  8 Gordon, Ryan D            18 Albany Starfish-AD   2:08.83    2:10.53 q      
                  28.18     1:01.58 (33.40)     1:39.90 (38.32)     2:10.53 (30.63)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Revis, Mason T            17 Mandell Jewish C-CT  2:12.84    2:10.62 q      
                  27.52     1:00.55 (33.03)     1:40.98 (40.43)     2:10.62 (29.64)
 10 Greene, Jonathan F        20 Piranha Swimming-CT  2:11.03    2:10.89 q      
                  27.81     1:02.10 (34.29)     1:39.65 (37.55)     2:10.89 (31.24)
 11 Storch, Casey J           15 MACHINE-PV           2:16.10    2:11.07 q      
                  27.81     1:01.05 (33.24)     1:40.13 (39.08)     2:11.07 (30.94)
 12 Patrum, William D         20 Star Swimming-NI     2:10.61    2:11.14 q      
                  28.08     1:02.74 (34.66)     1:41.37 (38.63)     2:11.14 (29.77)
 13 Pite, Alan J              18 SoNoCo Swim Club-CT  2:09.38    2:11.17 q      
                  28.44     1:03.20 (34.76)     1:40.87 (37.67)     2:11.17 (30.30)
 14 Higgins, Kyle D           19 Una Mlac-AM          1:54.55Y   2:11.32 q      
                  26.61       58.88 (32.27)     1:42.41 (43.53)     2:11.32 (28.91)
 15 Prescott, Tyler D         17 Meriden Silver F-CT  2:09.48    2:11.50 q      
                                1:01.70 ( )   2:11.50 (1:09.80)                    
 16 Lierley, Jonathan D       21 Team Pittsburgh-AM   2:11.39    2:11.74 q      
                  27.17     1:01.04 (33.87)     1:40.39 (39.35)     2:11.74 (31.35)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Towers, Zachary D         17 Team Suffolk-MR      2:14.21    2:12.03 q      
                  27.73     1:02.69 (34.96)     1:41.85 (39.16)     2:12.03 (30.18)
 18 Lozano, Joseph            18 Long Island Expr-MR  2:10.12    2:12.14 q      
                  51.28     1:03.92 (12.64)     1:40.46 (36.54)     2:12.14 (31.68)
 19 Ruddy, Jason P            21 Unattached-MR        2:14.68    2:12.35 q      
                  28.11     1:02.35 (34.24)     1:40.60 (38.25)     2:12.35 (31.75)
 20 Juranovic, Gabriel A      18 Asphalt Green Un-MR  2:14.76    2:12.62 q      
                  27.79     1:01.67 (33.88)     1:41.52 (39.85)     2:12.62 (31.10)
 21 Smith, Grayson T          18 MACHINE-PV           1:52.80Y   2:12.70 q      
                  28.09     1:02.53 (34.44)     1:40.23 (37.70)     2:12.70 (32.47)
 22 Wahl, Zachary J           23 Webster Swim Ass-NI  1:53.04Y   2:12.98 q      
                  27.44     1:02.40 (34.96)     1:41.88 (39.48)     2:12.98 (31.10)
 23 Pokornowski, Alec J       21 Town of Tonawand-NI  2:12.66    2:13.34 q      
                  27.45     1:01.44 (33.99)     1:42.56 (41.12)     2:13.34 (30.78)
 24 Cowden, Luke S            16 Team Suffolk-MR      2:14.14    2:13.38 q      
                  29.33     1:05.14 (35.81)     1:41.29 (36.15)     2:13.38 (32.09)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Patterson, Connar J       17 Exeter Swim Team-NE  2:11.31    2:13.55        
                  28.28     1:01.75 (33.47)     1:41.44 (39.69)     2:13.55 (32.11)
 26 Fissella, Tre D           16 Lancaster Aquati-MA  1:55.83Y  J2:13.55        
                  27.57     1:03.60 (36.03)     1:40.98 (37.38)     2:13.55 (32.57)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Park, Alex                14 Team Suffolk-MR      2:13.85    2:13.56        
                  28.88     1:02.71 (33.83)     1:41.80 (39.09)     2:13.56 (31.76)
 28 Nestor, Brandon T         19 Unattached-PV        1:56.30Y   2:13.73        
                  27.86     1:01.71 (33.85)     1:41.97 (40.26)     2:13.73 (31.76)
 29 Damich, Drew L            17 Mount Lebanon Aq-AM  1:55.08Y   2:13.83        
                  27.65     1:02.68 (35.03)     1:42.80 (40.12)     2:13.83 (31.03)
 30 Beaudoin, Brandon T       18 Schenectady-Sara-AD  2:15.64    2:14.03        
                  28.60     1:02.69 (34.09)     1:41.09 (38.40)     2:14.03 (32.94)
 31 Traub, Matthew S          17 Mandell Jewish C-CT  1:54.26Y   2:14.16        
                  27.45     1:02.57 (35.12)     1:41.33 (38.76)     2:14.16 (32.83)
 32 Lanzi, Antonio J          20 Unattached-NI        2:10.30    2:14.35        
                  27.92     1:02.83 (34.91)     1:43.27 (40.44)     2:14.35 (31.08)
 33 Mortimer, Austin M        18 Franklin Area Sw-AM  1:54.28Y   2:14.37        
                  27.84     1:01.44 (33.60)     1:43.56 (42.12)     2:14.37 (30.81)
 34 Devito, Matthew L         17 Team Suffolk-MR      1:55.61Y   2:14.56        
                  28.70     1:03.16 (34.46)     1:44.00 (40.84)     2:14.56 (30.56)
 35 Tankle, Matthew G         20 Team Pittsburgh-AM   1:54.38Y   2:14.99        
                  28.58     1:00.80 (32.22)     1:43.24 (42.44)     2:14.99 (31.75)
 36 Cummings, Clayton A       20 Unattached-AM        2:14.02    2:15.03        
                  28.87     1:05.44 (36.57)     1:41.78 (36.34)     2:15.03 (33.25)
 37 Rich, Andrew A            20 Mount Lebanon Aq-AM  1:54.45Y   2:15.12        
                  27.45     1:02.05 (34.60)     1:44.20 (42.15)     2:15.12 (30.92)
 38 Marshall, Kyle W          17 Potomac Marlins-PV   1:56.31Y   2:15.22        
                  28.46     1:02.49 (34.03)     1:42.99 (40.50)     2:15.22 (32.23)
 39 Fenstermacher, Auckie J   16 Nittany Lion Aqu-MA  2:18.07    2:15.41        
                  28.76     1:03.74 (34.98)     1:43.68 (39.94)     2:15.41 (31.73)
 40 Dell'Isola, Anthony J     17 Zeus Swim Team-CT    2:15.48    2:15.91        
                  28.39     1:04.85 (36.46)     1:43.81 (38.96)     2:15.91 (32.10)
 41 McCauley, William W       19 Star Swimming-NI     2:13.89    2:16.39        
                  29.03     1:04.47 (35.44)     1:44.77 (40.30)     2:16.39 (31.62)
 42 Donovan, Edward R         16 Zeus Swim Team-CT    2:17.93    2:16.41        
                  29.22     1:05.15 (35.93)     1:45.66 (40.51)     2:16.41 (30.75)
 43 Martinez, Cameron C       20 Unattached-MR        1:53.19Y   2:16.61        
                  28.03     1:04.30 (36.27)     1:44.07 (39.77)     2:16.61 (32.54)
 44 Gartland, John P          21 Unattached-MA        1:56.38Y   2:16.64        
                  29.56                             1:43.09 ( )     2:16.64 (33.55)
 45 Ludeke, Chris E           16 Schenectady-Sara-AD  2:17.32    2:17.05        
                  29.49     1:06.04 (36.55)     1:45.25 (39.21)     2:17.05 (31.80)
 46 Etter, Jackson L          17 Nittany Lion Aqu-MA  2:16.18    2:17.16        
                  29.06     1:03.18 (34.12)     1:44.66 (41.48)     2:17.16 (32.50)
 47 Lapoint, Alexander G      18 Fairport Area Sw-NI  2:15.19    2:17.27        
                  28.91     1:03.50 (34.59)   2:17.27 (1:13.77)                    
 48 Gibble, Bradley E         18 Nittany Lion Aqu-MA  2:15.50    2:17.51        
                  28.37     1:02.81 (34.44)     1:44.74 (41.93)     2:17.51 (32.77)
 49 Whitesel, Taylor M        17 Mason Makos Swim-PV  2:17.84    2:17.87        
                  28.75     1:01.95 (33.20)     1:44.32 (42.37)     2:17.87 (33.55)
 50 Matz, William C           16 Albany Starfish-AD   2:17.97    2:18.07        
                  28.76     1:05.72 (36.96)     1:45.07 (39.35)     2:18.07 (33.00)
 51 Scott, Thomas H           19 Team Suffolk-MR      2:17.13    2:18.09        
                  27.54     1:06.98 (39.44)     1:46.80 (39.82)     2:18.09 (31.29)
 52 Quinones, Christopher D   16 Asphalt Green Un-MR  2:18.15    2:18.23        
                  28.90     1:05.14 (36.24)     1:45.36 (40.22)     2:18.23 (32.87)
 53 Caprara, Alexander M      18 Jewish Community-AM  2:14.82    2:18.61        
                  29.13     1:06.21 (37.08)     1:45.64 (39.43)     2:18.61 (32.97)
 54 McLaughlin, Declan T      19 Star Swimming-NI     1:56.58Y   2:18.74        
                  29.63     1:06.88 (37.25)     1:45.95 (39.07)     2:18.74 (32.79)
 55 Athans, Kenny G           20 Victor Swim Club-NI  1:53.36Y   2:18.80        
                  27.86     1:02.37 (34.51)     1:44.95 (42.58)     2:18.80 (33.85)
 56 Sourial, Anthony K        17 Long Island Expr-MR  2:18.23    2:18.90        
                  30.01     1:06.15 (36.14)     1:46.21 (40.06)     2:18.90 (32.69)
 57 Mattera, Michael P        17 Team Suffolk-MR      2:15.55    2:19.26        
                  29.22     1:04.71 (35.49)     1:46.65 (41.94)     2:19.26 (32.61)
 58 Kambhampaty, Jayaprakash  14 MACHINE-PV                NT    2:20.08        
                  28.69     1:03.01 (34.32)     1:46.29 (43.28)     2:20.08 (33.79)
 59 Morgan, Alex R            17 Sharks Swim Team-VA  2:17.03    2:20.82        
                  29.67     1:07.74 (38.07)     1:49.27 (41.53)     2:20.82 (31.55)
 60 Howard, David J           18 Fairport Area Sw-NI  2:15.33    2:21.36        
                  29.19     1:05.62 (36.43)     1:48.02 (42.40)     2:21.36 (33.34)
 61 Litwin, Daniel E          19 Bethel Park Recr-AM  1:56.02Y   2:21.52        
                  29.99     1:07.45 (37.46)     1:47.14 (39.69)     2:21.52 (34.38)
 62 Gallant, Alex J           17 Free Lake Warrio-NE  1:56.29Y   2:22.20        
                  30.38     1:09.32 (38.94)     1:48.83 (39.51)     2:22.20 (33.37)
 63 Anderson, Ryan J          17 Pine Richland Aq-AM  1:57.85Y   2:22.52        
                  30.96     1:07.52 (36.56)     1:49.24 (41.72)     2:22.52 (33.28)
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
   Sectional: # 4:16.83        2008 Pat Mellors, JCC-AM                        
                4:32.59  NAT 2014 Winter National
                4:38.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Prescott, Tyler D   17 Meriden Silver F-CT  4:39.62    4:33.77 JNAT    20  
                                1:02.62 ( )                             2:13.17 ( )
                                3:33.40 ( )   4:33.77 (1:00.37)                    
  2 Storch, Casey J     15 MACHINE-PV           4:36.98    4:34.93 JNAT    17  
                  29.15     1:01.81 (32.66)     1:36.68 (34.87)     2:12.01 (35.33)
        2:51.99 (39.98)     3:32.77 (40.78)     4:04.07 (31.30)     4:34.93 (30.86)
  3 Damich, Drew L      17 Mount Lebanon Aq-AM  4:37.90    4:37.49 JNAT    16  
                                1:00.87 ( )                             2:13.39 ( )
                                3:35.88 ( )   4:37.49 (1:01.61)                    
  4 Juranovic, Gabriel  18 Asphalt Green Un-MR  4:38.66    4:37.82 JNAT    15  
                  28.96     1:02.65 (33.69)     1:38.37 (35.72)     2:13.52 (35.15)
        2:54.40 (40.88)     3:35.68 (41.28)     4:07.36 (31.68)     4:37.82 (30.46)
  5 Barry, Charles C    19 Badger Swim Club-MR  4:37.01    4:38.27 JNAT    14  
                  28.31     1:00.58 (32.27)     1:35.85 (35.27)     2:10.51 (34.66)
        2:52.78 (42.27)     3:34.80 (42.02)     4:07.29 (32.49)     4:38.27 (30.98)
  6 Ahlberg, Joseph W   18 SoNoCo Swim Club-CT  4:38.19    4:42.98         13  
                  28.77     1:02.20 (33.43)     1:37.58 (35.38)     2:13.20 (35.62)
        2:54.60 (41.40)     3:37.13 (42.53)     4:10.39 (33.26)     4:42.98 (32.59)
  7 Revis, Mason T      17 Mandell Jewish C-CT  4:38.39    4:43.96         12  
                                1:00.01 ( )                             2:12.64 ( )
                                3:38.53 ( )   4:43.96 (1:05.43)                    
  8 Patrum, William D   20 Star Swimming-NI     4:39.96    4:48.44         11  
                  28.78     1:02.16 (33.38)     1:39.41 (37.25)     2:18.19 (38.78)
        2:59.13 (40.94)     3:41.55 (42.42)     4:15.53 (33.98)     4:48.44 (32.91)
B - Final
  9 Lozano, Joseph      18 Long Island Expr-MR  4:41.09    4:38.69          9  
                  28.81     1:01.45 (32.64)     1:39.29 (37.84)     2:16.26 (36.97)
        2:53.81 (37.55)     3:32.45 (38.64)     4:06.55 (34.10)     4:38.69 (32.14)
 10 Greene, Jonathan F  20 Piranha Swimming-CT  4:41.68    4:40.20          7  
                  29.07     1:02.95 (33.88)     1:39.17 (36.22)     2:16.43 (37.26)
        2:54.40 (37.97)     3:35.20 (40.80)     4:07.77 (32.57)     4:40.20 (32.43)
 11 Cudahy, Dylan J     15 MACHINE-PV           4:41.10    4:40.72          6  
                  30.06     1:03.80 (33.74)     1:40.74 (36.94)     2:16.58 (35.84)
        2:56.66 (40.08)     3:36.73 (40.07)     4:10.18 (33.45)     4:40.72 (30.54)
 12 Pite, Alan J        18 SoNoCo Swim Club-CT  4:41.63    4:41.95          5  
                                1:02.83 ( )                             2:18.14 ( )
                                3:37.45 ( )   4:41.95 (1:04.50)                    
 13 Cook, Alexander F   21 Team Pittsburgh-AM   4:46.30    4:42.18          4  
                  29.30     1:04.26 (34.96)     1:41.58 (37.32)     2:19.06 (37.48)
        2:56.49 (37.43)     3:35.03 (38.54)     4:08.38 (33.35)     4:42.18 (33.80)
 14 Rowledge, Bobby B   18 Schenectady-Sara-AD  4:45.17    4:45.02          3  
                                1:03.13 ( )                             2:17.09 ( )
                                3:41.13 ( )   4:45.02 (1:03.89)                    
 15 Park, Alex          14 Team Suffolk-MR      4:44.47    4:45.08          2  
                  29.21     1:03.11 (33.90)     1:39.92 (36.81)     2:16.27 (36.35)
        2:56.67 (40.40)     3:38.36 (41.69)     4:11.62 (33.26)     4:45.08 (33.46)
 16 Williams, Daniel A  16 Westport/Weston-CT   4:43.65    4:50.56          1  
                                1:03.76 ( )                             2:18.86 ( )
                                3:43.94 ( )   4:50.56 (1:06.62)                    
C - Final
 17 Cowden, Luke S      16 Team Suffolk-MR      4:47.44    4:44.26        
                  30.33     1:05.53 (35.20)     1:43.88 (38.35)     2:21.17 (37.29)
        2:59.69 (38.52)     3:39.57 (39.88)     4:13.16 (33.59)     4:44.26 (31.10)
 18 Etter, Jackson L    17 Nittany Lion Aqu-MA  4:48.01    4:45.73        
                  29.78     1:04.21 (34.43)     1:40.87 (36.66)     2:16.97 (36.10)
        2:57.83 (40.86)     3:39.36 (41.53)     4:13.29 (33.93)     4:45.73 (32.44)
 19 Donovan, Edward R   16 Zeus Swim Team-CT    4:51.42    4:48.30        
                                1:02.17 ( )                             2:18.67 ( )
                                3:42.90 ( )   4:48.30 (1:05.40)                    
 20 Bishop, Zachary C   16 Exeter Swim Team-NE  4:49.37    4:50.06        
                  28.41     1:01.17 (32.76)     1:36.77 (35.60)     2:11.81 (35.04)
        2:57.88 (46.07)     3:44.35 (46.47)     4:17.16 (32.81)     4:50.06 (32.90)
 21 Beaudoin, Brandon   18 Schenectady-Sara-AD  4:49.57    4:52.15        
                                1:05.80 ( )                             2:20.13 ( )
                                3:45.06 ( )   4:52.15 (1:07.09)                    
 22 Jacome, Miguel M    14 Lancaster Aquati-MA  4:52.64    4:55.18        
                  29.84     1:05.10 (35.26)     1:44.90 (39.80)     2:24.46 (39.56)
        3:06.26 (41.80)     3:49.39 (43.13)     4:22.46 (33.07)     4:55.18 (32.72)
 23 Lewis, Rory B       17 MACHINE-PV           4:50.43    4:59.79        
                  30.04     1:05.58 (35.54)     1:45.15 (39.57)     2:23.72 (38.57)
        3:07.72 (44.00)     3:51.32 (43.60)     4:25.90 (34.58)     4:59.79 (33.89)
 24 Johnson, Duncan R   18 MACHINE-PV           4:48.07    5:01.10        
                                1:06.23 ( )                             2:23.25 ( )
                                3:51.58 ( )   5:01.10 (1:09.52)                    
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
   Sectional: # 4:16.83        2008 Pat Mellors, JCC-AM                        
                4:32.59  NAT 2014 Winter National
                4:38.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Storch, Casey J           15 MACHINE-PV           4:37.64    4:36.98 qJNAT  
                                1:02.15 ( )                             2:12.98 ( )
                                3:33.48 ( )   4:36.98 (1:03.50)                    
  2 Barry, Charles C          19 Badger Swim Club-MR  4:32.35    4:37.01 qJNAT  
                  28.33     1:00.88 (32.55)     1:36.26 (35.38)     2:11.34 (35.08)
        2:52.96 (41.62)     3:34.39 (41.43)     4:06.87 (32.48)     4:37.01 (30.14)
  3 Damich, Drew L            17 Mount Lebanon Aq-AM  4:43.30    4:37.90 qJNAT  
                                1:00.75 ( )                             2:12.77 ( )
                                3:34.66 ( )   4:37.90 (1:03.24)                    
  4 Ahlberg, Joseph W         18 SoNoCo Swim Club-CT  4:35.32    4:38.19 qJNAT  
                  28.52     1:01.51 (32.99)     1:37.04 (35.53)     2:11.81 (34.77)
        2:52.20 (40.39)     3:33.13 (40.93)     4:06.20 (33.07)     4:38.19 (31.99)
  5 Revis, Mason T            17 Mandell Jewish C-CT  4:48.90    4:38.39 qJNAT  
                  28.22     1:00.56 (32.34)     1:36.46 (35.90)     2:12.29 (35.83)
        2:52.71 (40.42)     3:35.16 (42.45)     4:06.96 (31.80)     4:38.39 (31.43)
  6 Juranovic, Gabriel A      18 Asphalt Green Un-MR  4:41.93    4:38.66 q      
                                1:02.14 ( )                             2:12.43 ( )
                                3:35.16 ( )   4:38.66 (1:03.50)                    
  7 Prescott, Tyler D         17 Meriden Silver F-CT  4:33.64    4:39.62 q      
                  29.05     1:02.83 (33.78)     1:39.46 (36.63)     2:15.24 (35.78)
        2:56.44 (41.20)     3:37.10 (40.66)     4:09.21 (32.11)     4:39.62 (30.41)
  8 Patrum, William D         20 Star Swimming-NI     4:36.42    4:39.96 q      
                  30.01     1:02.14 (32.13)     1:39.44 (37.30)     2:16.47 (37.03)
        2:57.66 (41.19)     3:37.87 (40.21)     4:09.68 (31.81)     4:39.96 (30.28)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lozano, Joseph            18 Long Island Expr-MR  4:38.11    4:41.09 q      
                                1:02.29 ( )                             2:17.74 ( )
                                3:34.76 ( )   4:41.09 (1:06.33)                    
 10 Cudahy, Dylan J           15 MACHINE-PV           4:46.85    4:41.10 q      
                                1:06.11 ( )                             2:19.50 ( )
                                3:38.80 ( )   4:41.10 (1:02.30)                    
 11 Pite, Alan J              18 SoNoCo Swim Club-CT  4:37.35    4:41.63 q      
                  29.98     1:02.44 (32.46)     1:40.28 (37.84)     2:17.31 (37.03)
        2:57.85 (40.54)     3:37.04 (39.19)     4:09.69 (32.65)     4:41.63 (31.94)
 12 Greene, Jonathan F        20 Piranha Swimming-CT  4:38.77    4:41.68 q      
                  28.92     1:03.97 (35.05)     1:40.52 (36.55)     2:17.59 (37.07)
        2:56.59 (39.00)     3:37.92 (41.33)     4:09.71 (31.79)     4:41.68 (31.97)
 13 Ross, Daniel W            18 Una Lac-MA           4:38.74    4:43.59 q      
                  28.92     1:02.41 (33.49)     1:40.31 (37.90)     2:17.89 (37.58)
        2:58.96 (41.07)     3:40.43 (41.47)     4:12.93 (32.50)     4:43.59 (30.66)
 14 Williams, Daniel A        16 Westport/Weston-CT   4:44.40    4:43.65 q      
                  30.47     1:03.62 (33.15)     1:40.93 (37.31)     2:17.28 (36.35)
        2:59.32 (42.04)     3:41.90 (42.58)     4:13.42 (31.52)     4:43.65 (30.23)
 15 Park, Alex                14 Team Suffolk-MR      4:48.36    4:44.47 q      
                  29.49     1:04.74 (35.25)     1:40.89 (36.15)     2:16.60 (35.71)
        2:56.61 (40.01)     3:37.71 (41.10)     4:10.73 (33.02)     4:44.47 (33.74)
 16 Rowledge, Bobby B         18 Schenectady-Sara-AD  4:45.07    4:45.17 q      
                  29.99     1:02.86 (32.87)     1:40.01 (37.15)     2:16.07 (36.06)
        2:58.39 (42.32)     3:40.41 (42.02)     4:12.95 (32.54)     4:45.17 (32.22)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cook, Alexander F         21 Team Pittsburgh-AM   4:14.22Y   4:46.30 q      
                  29.96     1:03.08 (33.12)     1:42.61 (39.53)     2:21.67 (39.06)
        3:00.61 (38.94)     3:38.86 (38.25)     4:13.06 (34.20)     4:46.30 (33.24)
 18 Cowden, Luke S            16 Team Suffolk-MR      4:46.63    4:47.44 q      
                                1:06.00 ( )                             2:20.90 ( )
                                3:40.75 ( )   4:47.44 (1:06.69)                    
 19 Etter, Jackson L          17 Nittany Lion Aqu-MA  4:40.75    4:48.01 q      
                  29.78     1:04.43 (34.65)     1:41.32 (36.89)     2:17.47 (36.15)
        2:59.02 (41.55)     3:41.43 (42.41)     4:14.98 (33.55)     4:48.01 (33.03)
 20 Johnson, Duncan R         18 MACHINE-PV           4:10.87Y   4:48.07 q      
                                1:04.56 ( )                             2:17.28 ( )
                                3:42.90 ( )   4:48.07 (1:05.17)                    
 21 Bishop, Zachary C         16 Exeter Swim Team-NE  4:09.55Y   4:49.37 q      
                  30.04     1:02.19 (32.15)                             2:12.81 ( )
        2:58.35 (45.54)     3:44.36 (46.01)     4:17.47 (33.11)     4:49.37 (31.90)
 22 Beaudoin, Brandon T       18 Schenectady-Sara-AD  4:07.97Y   4:49.57 q      
                  30.41     1:06.09 (35.68)     1:43.58 (37.49)     2:19.24 (35.66)
        3:00.85 (41.61)     3:42.84 (41.99)     4:16.99 (34.15)     4:49.57 (32.58)
 23 Lewis, Rory B             17 MACHINE-PV           4:44.14    4:50.43 q      
                  28.86     1:03.17 (34.31)     1:40.56 (37.39)     2:18.59 (38.03)
        3:00.45 (41.86)     3:43.03 (42.58)     4:17.51 (34.48)     4:50.43 (32.92)
 24 Donovan, Edward R         16 Zeus Swim Team-CT    4:12.02Y   4:51.42 q      
                  29.22     1:03.29 (34.07)     1:41.93 (38.64)     2:20.64 (38.71)
        3:02.68 (42.04)     3:46.01 (43.33)     4:19.19 (33.18)     4:51.42 (32.23)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Jacome, Miguel M          14 Lancaster Aquati-MA  4:11.73Y   4:52.64 q      
                                1:04.96 ( )                             2:24.92 ( )
                                3:46.77 ( )   4:52.64 (1:05.87)                    
 26 Mortimer, Austin M        18 Franklin Area Sw-AM  3:59.51Y   4:52.92 q      
                  29.88     1:04.53 (34.65)     1:42.01 (37.48)     2:19.82 (37.81)
        3:04.12 (44.30)     3:49.73 (45.61)     4:21.19 (31.46)     4:52.92 (31.73)
 27 Gibble, Bradley E         18 Nittany Lion Aqu-MA  4:35.88    4:53.20 q      
                  30.26     1:03.96 (33.70)     1:40.16 (36.20)     2:17.24 (37.08)
                                3:45.43 ( )   4:53.20 (1:07.77)                    
 28 Durocher, Thomas T        15 Regency Park Swi-VA  4:12.64Y   4:53.58 q      
                  29.81     1:04.12 (34.31)     1:40.25 (36.13)     2:16.01 (35.76)
        3:00.35 (44.34)     3:45.25 (44.90)     4:19.59 (34.34)     4:53.58 (33.99)
 29 Caffee, William R         19 University at Bu-NI  4:38.11    4:53.86 q      
                                1:06.47 ( )                             2:25.82 ( )
                                3:46.96 ( )   4:53.86 (1:06.90)                    
 30 Pokornowski, Alec J       21 Town of Tonawand-NI  4:46.65    4:54.47 q      
                                1:03.22 ( )                             2:18.72 ( )
                                3:49.78 ( )   4:54.47 (1:04.69)                    
 31 Matz, William C           16 Albany Starfish-AD   4:51.43    4:54.98 q      
                                1:05.53 ( )                             2:22.86 ( )
                                3:45.32 ( )   4:54.98 (1:09.66)                    
 32 Rice, Samuel W            17 Weymouth Club Wa-NE  4:11.35Y   4:55.24 q      
                  33.00     1:10.64 (37.64)     1:48.48 (37.84)     2:25.16 (36.68)
        3:07.55 (42.39)     3:49.17 (41.62)   4:55.24 (1:06.07)                    
-------------------------------------------------------------------------
 33 Anderson, Ryan J          17 Pine Richland Aq-AM  4:11.19Y   4:55.96        
                  32.23     1:10.59 (38.36)     1:47.94 (37.35)     2:24.55 (36.61)
        3:06.78 (42.23)     3:50.09 (43.31)     4:23.60 (33.51)     4:55.96 (32.36)
 34 Dell'Isola, Anthony J     17 Zeus Swim Team-CT    4:43.98    4:56.05        
                                1:04.37 ( )                             2:23.12 ( )
                                3:47.97 ( )   4:56.05 (1:08.08)                    
-------------------------------------------------------------------------
 35 Koch, Joseph A            16 Lansing Cats-NI      4:10.89Y   4:56.77        
                  30.52     1:06.07 (35.55)     1:47.08 (41.01)     2:26.41 (39.33)
        3:09.73 (43.32)     3:53.25 (43.52)     4:25.53 (32.28)     4:56.77 (31.24)
 36 Barry, Kyle               15 Team Suffolk-MR      4:09.57Y   4:57.53        
                                1:05.72 ( )                             2:19.41 ( )
                                3:48.61 ( )   4:57.53 (1:08.92)                    
 37 Puskovitch, Ivan M        13 Germantown Acade-MA  4:52.25    4:59.36        
                  32.20     1:07.61 (35.41)     1:46.59 (38.98)     2:25.30 (38.71)
        3:08.82 (43.52)     3:52.90 (44.08)     4:26.30 (33.40)     4:59.36 (33.06)
 38 Mazur, Daniel J           21 Team Pittsburgh-AM   4:09.80Y   5:00.20        
                                1:05.29 ( )                             2:25.56 ( )
                                3:49.15 ( )   5:00.20 (1:11.05)                    
 39 Lapoint, Alexander G      18 Fairport Area Sw-NI  4:11.66Y   5:00.22        
                                1:06.97 ( )                             2:23.64 ( )
                                3:50.97 ( )   5:00.22 (1:09.25)                    
 40 Gallant, Alex J           17 Free Lake Warrio-NE  4:09.78Y   5:05.94        
                  32.52     1:09.76 (37.24)     1:49.78 (40.02)     2:29.68 (39.90)
        3:11.72 (42.04)     3:55.48 (43.76)     4:31.56 (36.08)     5:05.94 (34.38)
 41 Howard, David J           18 Fairport Area Sw-NI  4:09.90Y   5:08.30        
                  31.68     1:05.86 (34.18)     1:45.99 (40.13)     2:25.79 (39.80)
        3:10.88 (45.09)     3:55.18 (44.30)     4:32.14 (36.96)     5:08.30 (36.16)
 -- McCauley, William W       19 Star Swimming-NI     4:45.92        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Kwalick, Matt P           16 Chartiers Valley-AM  4:12.07Y       DFS        
      Declared false start - Misc
 
Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
   Sectional: # 3:30.66        2011                                            
                         N Tremols, Y Hammoud, S Sullivan, J Germanis      
                3:29.29  NAT 2014 Winter National
                3:38.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh Aquatics-AM  'B'            3:34.66    3:31.62 JNAT    40  
     1) Sweeney, David M 20             2) Rhinehart, Sean E 21           
     3) Nosbisch, Luke M 22             4) Lierley, Jonathan D 21         
                              51.68 (51.68)                         1:44.52 (52.84)
                            2:38.41 (53.89)     3:31.62 (53.21)                    
  2 Town of Tonawanda Titans Swim-NI  'A'       3:38.94    3:32.80 JNAT    34  
     1) Rommel, Charles T 21            2) Parkhurst, Shawn S 22          
     3) Marsh, Matthew C 16             4) Marsh, Andrew C 20             
                  25.20       53.40 (53.40)     1:18.21 (24.81)     1:46.36 (52.96)
        2:11.54 (25.18)     2:40.69 (54.33)     3:04.94 (24.25)     3:32.80 (52.11)
  3 Machine Aquatics-PV  'A'                    3:31.21    3:34.37 JNAT    32  
     1) Anderson, Hugh A 26             2) Smith, Grayson T 18            
     3) Brophy, Evan P 18               4) Lewis, Rory B 17               
                  25.67       52.93 (52.93)     1:17.35 (24.42)     1:45.55 (52.62)
        2:11.73 (26.18)     2:40.60 (55.05)     3:05.84 (25.24)     3:34.37 (53.77)
  4 Team Suffolk-MR  'A'                        3:39.44    3:36.78 JNAT    30  
     1) Gordin, James H 17              2) Plaschka, Justin T 17          
     3) Towers, Zachary D 17            4) Devito, Matthew L 17           
                  26.20       55.47 (55.47)     1:19.72 (24.25)     1:46.78 (51.31)
        2:12.43 (25.65)     2:41.16 (54.38)     3:06.99 (25.83)     3:36.78 (55.62)
  5 SoNoCo Swim Club-CT  'A'                    3:41.28    3:37.44 JNAT    28  
     1) Gay, Sean P 15                  2) Pite, Charlie D 18             
     3) Takabayashi, Kazumu B 19        4) Ahlberg, Joseph W 18           
                              54.50 (54.50)                         1:49.72 (55.22)
                            2:43.13 (53.41)     3:37.44 (54.31)                    
  6 Team Pittsburgh Aquatics-AM  'A'            3:39.33    3:37.81 JNAT    26  
     1) Bertha, Nicholas M 21           2) Kampfe, Bryce A 20             
     3) Tankle, Matthew G 20            4) Vogel, Martin V 21             
                              55.24 (55.24)                         1:49.64 (54.40)
                            2:43.81 (54.17)     3:37.81 (54.00)                    
  7 Star Swimming-NI  'A'                       3:43.06    3:39.25         24  
     1) McLaughlin, Declan T 19         2) Westermeier, Christian S 19    
     3) Patrum, William D 20            4) Duszynski, Andrew M 20         
                              54.33 (54.33)                         1:49.97 (55.64)
                            2:44.82 (54.85)     3:39.25 (54.43)                    
  8 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             3:42.11    3:39.72         22  
     1) Reisch, Lucas A 19              2) Doser, Jeffrey W 18            
     3) Lapoint, Alexander G 18         4) Howard, David J 18             
                  25.88       53.63 (53.63)     1:19.70 (26.07)     1:48.15 (54.52)
        2:14.24 (26.09)     2:43.44 (55.29)     3:09.95 (26.51)     3:39.72 (56.28)
  9 Westport/Weston Family Y Swim-CT  'A'       3:35.29    3:40.67         18  
     1) Williams, Daniel A 16           2) Hoin, John K 18                
     3) Gannon, Thomas R 17             4) Summers, Justin M 17           
                  27.00       57.89 (57.89)     1:23.24 (25.35)     1:51.43 (53.54)
        2:17.15 (25.72)     2:46.69 (55.26)     3:11.85 (25.16)     3:40.67 (53.98)
 10 Nittany Lion Aquatic Club-MA  'A'           3:34.69    3:41.35         14  
     1) Fenstermacher, Auckie J 16      2) Hardy, Carter F 17             
     3) Schrock, Christopher I 19       4) Woodman, Joseph A 21           
                              56.40 (56.40)                         1:52.15 (55.75)
                            2:47.65 (55.50)     3:41.35 (53.70)                    
 11 Mount Lebanon Aqua Club-AM  'A'             3:43.26    3:41.98         12  
     1) Damich, Drew L 17               2) Rich, Andrew A 20              
     3) Wechter, Noah J 17              4) Lanphear, Jack H 17            
                  26.33       54.34 (54.34)     1:19.67 (25.33)     1:47.74 (53.40)
        2:14.50 (26.76)     2:43.70 (55.96)     3:10.96 (27.26)     3:41.98 (58.28)
 12 Town of Tonawanda Titans Swim-NI  'B'       3:52.42    3:42.47         10  
     1) Dirrigl, Daniel T 18            2) Telford, Dylan C 20            
     3) Pokornowski, Alec J 21          4) Collins, Allan J 17            
                  26.64       55.71 (55.71)     1:22.49 (26.78)     1:52.17 (56.46)
        2:18.39 (26.22)     2:47.53 (55.36)     3:13.46 (25.93)     3:42.47 (54.94)
 13 Schenectady-Saratoga Swim Club-AD  'A'      3:50.51    3:42.57          8  
     1) Smith, Quinn P 18               2) Ludeke, Chris E 16             
     3) Beaudoin, Brandon T 18          4) Rowledge, Bobby B 18           
                              52.83 (52.83)                         1:49.31 (56.48)
                            2:46.01 (56.70)     3:42.57 (56.56)                    
 14 Star Swimming-NI  'B'                       3:48.73    3:43.24          6  
     1) Martin, Joseph D 19             2) McCauley, William W 19         
     3) Stegemoller, Sean C 21          4) Bray, Spencer E 20             
                  27.78       56.70 (56.70)     1:23.27 (26.57)     1:53.11 (56.41)
        2:19.47 (26.36)     2:48.43 (55.32)     3:14.65 (26.22)     3:43.24 (54.81)
 15 Potomac Marlins-PV  'A'                     3:50.23    3:43.66          4  
     1) Marshall, Kyle W 17             2) Pollock, Jonathan A 14         
     3) Gryski, Benjamin M 15           4) Campbell, Nicholas C 19        
                  26.52       56.05 (56.05)     1:22.45 (26.40)     1:52.24 (56.19)
        2:19.62 (27.38)     2:49.74 (57.50)     3:14.88 (25.14)     3:43.66 (53.92)
 16 Three Village Swim Club-MR  'A'             3:49.55    3:43.96          2  
     1) Nilsson, Evan A 16              2) Stange, Andrew R 15            
     3) O'Shea, Chris M 15              4) Kaplan, Zach I 17              
                              56.28 (56.28)                         1:52.36 (56.08)
                            2:48.88 (56.52)     3:43.96 (55.08)                    
 17 Victor Swim Club-NI  'A'                    3:17.05Y   3:44.55        
     1) Ritz, Jared P 15                2) Athans, Kenny G 20             
     3) Zitz, Jacob E 18                4) Chappell, Benjamin R 20        
                  26.47       56.24 (56.24)     1:21.83 (25.59)     1:51.05 (54.81)
        2:18.87 (27.82)     2:48.99 (57.94)     3:15.02 (26.03)     3:44.55 (55.56)
 18 Albany Starfish-AD  'A'                     3:17.02Y   3:45.00        
     1) Gordon, Ryan D 18               2) Gordon, Luther W 16            
     3) Matz, William C 16              4) Strayer, Aidan H 17            
                              54.35 (54.35)                         1:50.01 (55.66)
                            2:47.25 (57.24)     3:45.00 (57.75)                    
 19 Machine Aquatics-PV  'B'                    3:38.42    3:45.14        
     1) Walsh, Garrett C 17             2) Callander, Matthew S 17        
     3) Johnson, Duncan R 18            4) Storch, Casey J 15             
                              56.59 (56.59)                         1:51.96 (55.37)
                            2:50.13 (58.17)     3:45.14 (55.01)                    
 20 Webster Swim Association-NI  'A'            3:40.10    3:45.19        
     1) Wahl, Matthew R 23              2) Wahl, Alec J 15                
     3) Steve, Paul W 17                4) Wahl, Zachary J 23             
                  27.00       56.34 (56.34)     1:23.72 (27.38)     1:53.59 (57.25)
        2:20.59 (27.00)     2:50.92 (57.33)     3:17.05 (26.13)     3:45.19 (54.27)
 21 Bethel Park Recreation Swm Tm-AM  'A'       3:45.95    3:48.64        
     1) Sell, Steven C 15               2) Brinkhoff, Erik J 19           
     3) Tavoletti, Vincent F 17         4) Litwin, Daniel E 19            
                              58.24 (58.24)                         1:52.42 (54.18)
                            2:52.14 (59.72)     3:48.64 (56.50)                    
 22 Team Suffolk-MR  'B'                        3:48.81    3:49.10        
     1) Scott, Thomas H 19              2) Park, Alex 14                  
     3) Cowden, Luke S 16               4) Barry, Kyle 15                 
                  27.20       56.17 (56.17)     1:22.73 (26.56)     1:52.33 (56.16)
        2:20.06 (27.73)     2:50.58 (58.25)     3:17.77 (27.19)     3:49.10 (58.52)
 23 Jewish Community Ctr Sailfish-AM  'A'       3:46.63    3:49.15        
     1) Cagley, Noah J 17               2) Smith, Neal P 17               
     3) Dinunzio, Matthew R 16          4) Uhrin, Brian M 17              
                  26.65       55.02 (55.02)     1:22.14 (27.12)     1:52.17 (57.15)
        2:19.82 (27.65)     2:51.32 (59.15)     3:18.33 (27.01)     3:49.15 (57.83)
 24 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:40.85    3:49.76        
     1) Glas, Aaron I 16                2) Rivoal, Leo B 17               
     3) Quinones, Christopher D 16      4) Juranovic, Gabriel A 18        
                              57.72 (57.72)                         1:53.97 (56.25)
                            2:50.47 (56.50)     3:49.76 (59.29)                    
 25 Regency Park Swim Team-VA  'A'              3:53.42    3:50.40        
     1) Pearcy, David S 15              2) Durocher, Thomas T 15          
     3) McKinnon, Colin R 17            4) Morin, Alec M 19               
                  26.87       56.04 (56.04)     1:24.70 (28.66)   1:56.19 (1:00.15)
        2:24.69 (28.50)     2:55.89 (59.70)     3:21.65 (25.76)     3:50.40 (54.51)
 26 Chartiers Valley Swim Club-AM  'A'          3:52.57    3:50.80        
     1) Noel, Matt C 18                 2) Kwalick, Matt P 16             
     3) Chamberlain, Josh L 17          4) Harkins, Harry C 15            
                              58.79 (58.79)                       2:03.04 (1:04.25)
                            2:53.11 (50.07)     3:50.80 (57.69)                    
 27 West Allegheny Aqua Club-AM  'A'            3:52.99    3:52.23        
     1) Pietroboni, Ashton J 16         2) McMurtrie, Gary M 15           
     3) Kocher, Michael C 15            4) Crumrine, Bill G 18            
                  49.08   1:00.31 (1:00.31)     1:57.61 (57.30)     1:58.05 (57.74)
        2:44.84 (46.79)     2:56.61 (58.56)     3:08.78 (12.17)     3:52.23 (55.62)
 28 Nittany Lion Aquatic Club-MA  'B'           3:54.27    3:53.93        
     1) Gibble, Bradley E 18            2) Etter, Jackson L 17            
     3) Erdley, Seth M 16               4) Woodman, Nate S 16             
                  27.70       57.61 (57.61)     1:25.83 (28.22)     1:57.53 (59.92)
        2:25.68 (28.15)     2:56.26 (58.73)     3:24.06 (27.80)     3:53.93 (57.67)
 
Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
   Sectional: # 7:44.68        2009                                            
                         O Pagel, J Corvin, J Lucas, C Millen              
                7:42.79  NAT 2014 Winter National
                7:53.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh Aquatics-AM  'B'            7:53.18    7:45.32 JNAT    40  
     1) Vogel, Martin V 21              2) Nosbisch, Luke M 22            
     3) Lierley, Jonathan D 21          4) Sweeney, David M 20            
                  27.00       56.27 (56.27)   1:26.02 (1:26.02)   1:54.99 (1:54.99)
        2:21.76 (26.77)     2:51.77 (56.78)   3:23.33 (1:28.34)   3:52.26 (1:57.27)
        4:18.57 (26.31)     4:48.49 (56.23)   5:19.84 (1:27.58)   5:51.65 (1:59.39)
        6:17.05 (25.40)     6:45.94 (54.29)   7:15.77 (1:24.12)   7:45.32 (1:53.67)
  2 SoNoCo Swim Club-CT  'A'                    8:12.37    7:54.31         34  
     1) Ahlberg, Joseph W 18            2) Pite, Alan J 18                
     3) Takabayashi, Kazumu B 19        4) Gay, Sean P 15                 
                  27.11       56.75 (56.75)   1:27.57 (1:27.57)   1:58.65 (1:58.65)
        2:25.34 (26.69)     2:54.99 (56.34)   3:25.92 (1:27.27)   3:56.70 (1:58.05)
        4:22.96 (26.26)     4:52.69 (55.99)   5:23.74 (1:27.04)   5:54.22 (1:57.52)
        6:20.74 (26.52)     6:50.57 (56.35)   7:21.96 (1:27.74)   7:54.31 (2:00.09)
  3 Machine Aquatics-PV  'A'                    7:53.11    7:54.47         32  
     1) Lewis, Rory B 17                2) Anderson, Hugh A 26            
     3) Storch, Casey J 15              4) Brophy, Evan P 18              
                              55.85 (55.85)                       1:56.62 (1:56.62)
                            2:52.40 (55.78)                       3:54.07 (1:57.45)
                            4:50.67 (56.60)                       5:53.40 (1:59.33)
                            6:50.43 (57.03)   7:54.47 (2:01.07)                    
  4 Town of Tonawanda Titans Swim-NI  'A'       7:56.75    7:54.80         30  
     1) Marsh, Andrew C 20              2) Pokornowski, Alec J 21         
     3) Dirrigl, Daniel T 18            4) Parkhurst, Shawn S 22          
                  26.27       55.13 (55.13)   1:25.19 (1:25.19)   1:55.32 (1:55.32)
        2:21.86 (26.54)     2:52.29 (56.97)   3:24.15 (1:28.83)   3:56.76 (2:01.44)
        4:23.19 (26.43)     4:53.04 (56.28)   5:24.63 (1:27.87)   5:57.82 (2:01.06)
        6:23.89 (26.07)     6:53.44 (55.62)   7:24.29 (1:26.47)   7:54.80 (1:56.98)
  5 Star Swimming-NI  'A'                       8:01.11    8:02.69         28  
     1) Duszynski, Andrew M 20          2) Bray, Spencer E 20             
     3) Patrum, William D 20            4) Konik, Justin R 13             
                              58.08 (58.08)                       2:00.69 (2:00.69)
                            2:58.98 (58.29)                       4:01.56 (2:00.87)
                            4:58.40 (56.84)                       5:59.50 (1:57.94)
                            6:59.02 (59.52)   8:02.69 (2:03.19)                    
  6 Westport/Weston Family Y Swim-CT  'A'       7:55.17    8:03.02         26  
     1) Summers, Justin M 17            2) Hoin, John K 18                
     3) Gannon, Thomas R 17             4) Williams, Daniel A 16          
                          1:00.20 (1:00.20)                       2:00.17 (2:00.17)
                            2:59.21 (59.04)                       4:00.88 (2:00.71)
                            4:58.66 (57.78)                       6:01.96 (2:01.08)
                            7:01.42 (59.46)   8:03.02 (2:01.06)                    
  7 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             8:21.59    8:04.75         24  
     1) Doser, Jeffrey W 18             2) Reisch, Lucas A 19             
     3) Danner, Gregory M 33            4) Lapoint, Alexander G 18        
                  28.21       58.36 (58.36)   1:29.81 (1:29.81)   2:01.31 (2:01.31)
        2:28.25 (26.94)     2:58.17 (56.86)   3:29.12 (1:27.81)   3:59.41 (1:58.10)
        4:27.69 (28.28)     4:58.92 (59.51)   5:31.60 (1:32.19)   6:03.48 (2:04.07)
        6:30.48 (27.00)     7:00.78 (57.30)   7:32.55 (1:29.07)   8:04.75 (2:01.27)
  8 Nittany Lion Aquatic Club-MA  'A'           7:51.28    8:09.10         22  
     1) Gibble, Bradley E 18            2) Fenstermacher, Auckie J 16     
     3) Schrock, Christopher I 19       4) Woodman, Joseph A 21           
                  27.74       58.52 (58.52)   1:31.17 (1:31.17)   2:03.60 (2:03.60)
        2:31.52 (27.92)     3:02.87 (59.27)   3:34.43 (1:30.83)   4:04.62 (2:01.02)
        4:32.02 (27.40)     5:03.98 (59.36)   5:37.30 (1:32.68)   6:09.14 (2:04.52)
        6:36.14 (27.00)     7:06.24 (57.10)   7:38.14 (1:29.00)   8:09.10 (1:59.96)
  9 Schenectady-Saratoga Swim Club-AD  'A'      8:14.44    8:09.93         18  
     1) Smith, Quinn P 18               2) Ludeke, Chris E 16             
     3) Rowledge, Bobby B 18            4) Beaudoin, Brandon T 18         
                              55.89 (55.89)                       1:57.75 (1:57.75)
                          2:58.18 (1:00.43)                       4:01.76 (2:04.01)
                            5:01.60 (59.84)                       6:06.90 (2:05.14)
                            7:05.55 (58.65)   8:09.93 (2:03.03)                    
 10 Jewish Community Ctr Sailfish-AM  'A'       8:15.46    8:12.38         14  
     1) Smith, Neal P 17                2) Cagley, Noah J 17              
     3) Hsiung, Benjamin Z 17           4) Dinunzio, Matthew R 16         
                              57.76 (57.76)                       1:59.83 (1:59.83)
                            2:56.79 (56.96)                       3:57.97 (1:58.14)
                            4:57.13 (59.16)                       6:05.23 (2:07.26)
                          7:05.49 (1:00.26)   8:12.38 (2:07.15)                    
 11 Team Pittsburgh Aquatics-AM  'A'            8:09.29    8:12.89         12  
     1) Kampfe, Bryce A 20              2) Tankle, Matthew G 20           
     3) Cook, Alexander F 21            4) Mazur, Daniel J 21             
                  27.30       57.98 (57.98)   1:29.33 (1:29.33)   2:00.32 (2:00.32)
        2:27.12 (26.80)     2:57.70 (57.38)   3:29.42 (1:29.10)   4:00.76 (2:00.44)
        4:28.35 (27.59)     4:59.59 (58.83)   5:33.02 (1:32.26)   6:06.49 (2:05.73)
        6:34.05 (27.56)     7:06.13 (59.64)   7:39.74 (1:33.25)   8:12.89 (2:06.40)
 12 Sweet Home Aquatics-NI  'A'                 8:16.28    8:14.11         10  
     1) Hughes, Jack A 19               2) Mariniello, Anthony 15         
     3) Pereira, Paulo 15               4) Boyd, Jack P 18                
                  28.11       58.73 (58.73)   1:30.83 (1:30.83)   2:02.51 (2:02.51)
        2:29.87 (27.36)     3:00.80 (58.29)   3:33.76 (1:31.25)   4:06.72 (2:04.21)
        4:35.74 (29.02)   5:08.01 (1:01.29)   5:41.88 (1:35.16)   6:15.79 (2:09.07)
        6:42.85 (27.06)     7:12.87 (57.08)   7:43.47 (1:27.68)   8:14.11 (1:58.32)
 13 Machine Aquatics-PV  'B'                    8:11.12    8:16.93          8  
     1) Smith, Grayson T 18             2) Cudahy, Dylan J 15             
     3) Callander, Matthew S 17         4) Ginieczki, Christian B 15      
                  27.36       57.80 (57.80)   1:29.61 (1:29.61)   2:01.92 (2:01.92)
        2:30.53 (28.61)   3:02.52 (1:00.60)   3:35.50 (1:33.58)   4:08.22 (2:06.30)
        4:36.79 (28.57)   5:09.14 (1:00.92)   5:42.45 (1:34.23)   6:13.31 (2:05.09)
        6:40.72 (27.41)     7:12.36 (59.05)   7:44.75 (1:31.44)   8:16.93 (2:03.62)
 14 Town of Tonawanda Titans Swim-NI  'B'       7:09.59Y   8:17.07          6  
     1) Sawyer, Samuel Q 16             2) Pokornowski, James S 17        
     3) Telford, Dylan C 20             4) Collins, Allan J 17            
                  29.26   1:00.56 (1:00.56)   1:32.58 (1:32.58)   2:04.48 (2:04.48)
        2:32.02 (27.54)     3:03.64 (59.16)   3:36.19 (1:31.71)   4:09.56 (2:05.08)
        4:37.25 (27.69)     5:08.78 (59.22)   5:40.83 (1:31.27)   6:12.32 (2:02.76)
        6:40.14 (27.82)     7:11.87 (59.55)   7:44.32 (1:32.00)   8:17.07 (2:04.75)
 15 Webster Swim Association-NI  'A'            8:14.54    8:17.72          4  
     1) Wahl, Matthew R 23              2) Wahl, Zachary J 23             
     3) Wahl, Alec J 15                 4) Steve, Paul W 17               
                  28.37       59.04 (59.04)   1:30.79 (1:30.79)   2:02.67 (2:02.67)
        2:29.35 (26.68)     2:59.39 (56.72)   3:31.08 (1:28.41)   4:03.59 (2:00.92)
        4:31.27 (27.68)     5:03.06 (59.47)   5:36.22 (1:32.63)   6:10.05 (2:06.46)
        6:37.83 (27.78)     7:09.77 (59.72)   7:43.50 (1:33.45)   8:17.72 (2:07.67)
 16 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      7:47.87    8:18.64          2  
     1) Glas, Aaron I 16                2) Rivoal, Leo B 17               
     3) Quinones, Christopher D 16      4) Juranovic, Gabriel A 18        
                  29.15   1:00.22 (1:00.22)   1:32.45 (1:32.45)   2:03.68 (2:03.68)
        2:31.85 (28.17)     3:02.72 (59.04)   3:35.31 (1:31.63)   4:07.94 (2:04.26)
        4:35.80 (27.86)     5:07.73 (59.79)   5:41.55 (1:33.61)   6:15.01 (2:07.07)
        6:42.85 (27.84)     7:14.25 (59.24)   7:46.16 (1:31.15)   8:18.64 (2:03.63)
 17 Nittany Lion Aquatic Club-MA  'B'           8:22.62    8:24.33        
     1) Etter, Jackson L 17             2) Woodman, Nate S 16             
     3) Hardy, Carter F 17              4) Erdley, Seth M 16              
                  28.98   1:00.35 (1:00.35)   1:33.28 (1:33.28)   2:05.23 (2:05.23)
        2:34.10 (28.87)   3:06.02 (1:00.79)   3:39.19 (1:33.96)   4:11.71 (2:06.48)
        4:39.68 (27.97)     5:10.34 (58.63)   5:43.38 (1:31.67)   6:15.40 (2:03.69)
        6:44.49 (29.09)   7:17.31 (1:01.91)   7:51.09 (1:35.69)   8:24.33 (2:08.93)
 18 Star Swimming-NI  'B'                       8:20.95    8:26.18        
     1) Martin, Joseph D 19             2) McCauley, William W 19         
     3) Strittmatter, Xavier A 16       4) Maurer, Michael O 14           
                              59.98 (59.98)                       2:04.94 (2:04.94)
                            3:02.38 (57.44)                       4:07.20 (2:02.26)
                          5:08.97 (1:01.77)                       6:15.40 (2:08.20)
                          7:16.66 (1:01.26)   8:26.18 (2:10.78)                    
 19 Chartiers Valley Swim Club-AM  'A'          8:23.45    8:28.91        
     1) Harkins, Harry C 15             2) Nincke, Griffin B 17           
     3) Chamberlain, Josh L 17          4) Kwalick, Matt P 16             
                          1:02.28 (1:02.28)                       2:07.72 (2:07.72)
                          3:08.96 (1:01.24)                       4:15.61 (2:07.89)
                          5:16.89 (1:01.28)                       6:24.89 (2:09.28)
                            7:22.88 (57.99)   8:28.91 (2:04.02)                    
 
Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
   Sectional: # 3:49.19        2002                                            
                         M Liscinsky, E Moses, J Valdivieso, M Brado       
                3:50.09  NAT 2014 Winter National
                4:01.19  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh Aquatics-AM  'A'            3:57.53    3:56.31 JNAT    40  
     1) Rhinehart, Sean E 21            2) Cook, Alexander F 21           
     3) Lierley, Jonathan D 21          4) Kampfe, Bryce A 20             
                  28.94       59.52 (59.52)     1:29.86 (30.34)   2:05.98 (1:06.46)
        2:31.97 (25.99)     3:03.05 (57.07)     3:28.38 (25.33)     3:56.31 (53.26)
  2 Machine Aquatics-PV  'A'                    3:47.81    3:56.77 JNAT    34  
     1) Ginieczki, Christian B 15       2) Smith, Grayson T 18            
     3) Lewis, Rory B 17                4) Anderson, Hugh A 26            
                  29.58   1:00.83 (1:00.83)     1:31.29 (30.46)   2:06.78 (1:05.95)
        2:33.12 (26.34)     3:03.77 (56.99)     3:29.16 (25.39)     3:56.77 (53.00)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                        3:55.07    3:58.49 JNAT    32  
     1) Mattera, Michael P 17           2) Cowden, Luke S 16              
     3) Towers, Zachary D 17            4) Plaschka, Justin T 17          
                  29.59   1:01.33 (1:01.33)     1:32.99 (31.66)   2:09.32 (1:07.99)
        2:36.17 (26.85)     3:07.23 (57.91)     3:31.40 (24.17)     3:58.49 (51.26)
  4 Town of Tonawanda Titans Swim-NI  'A'       4:03.70    3:59.84 JNAT    30  
     1) Marsh, Andrew C 20              2) Hilton, Mark A 19              
     3) Parkhurst, Shawn S 22           4) Rommel, Charles T 21           
                  27.80       59.09 (59.09)     1:30.42 (31.33)   2:08.27 (1:09.18)
        2:35.05 (26.78)     3:05.82 (57.55)     3:31.17 (25.35)     3:59.84 (54.02)
  5 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             4:15.16    3:59.85 JNAT    28  
     1) Reisch, Lucas A 19              2) Stevens, Noah M 16             
     3) Howard, David J 18              4) Doser, Jeffrey W 18            
                  29.24       59.70 (59.70)     1:30.60 (30.90)   2:07.20 (1:07.50)
        2:34.35 (27.15)     3:05.93 (58.73)     3:31.34 (25.41)     3:59.85 (53.92)
  6 SoNoCo Swim Club-CT  'A'                    4:05.10    4:00.59 JNAT    26  
     1) Ahlberg, Joseph W 18            2) Gay, Sean P 15                 
     3) Takabayashi, Kazumu B 19        4) Pite, Alan J 18                
                          1:02.06 (1:02.06)                       2:09.50 (1:07.44)
                            3:05.55 (56.05)     4:00.59 (55.04)                    
  7 Star Swimming-NI  'A'                       4:06.24    4:02.48         24  
     1) Duszynski, Andrew M 20          2) McLaughlin, Declan T 19        
     3) Patrum, William D 20            4) Westermeier, Christian S 19    
                  29.61   1:01.66 (1:01.66)     1:33.10 (31.44)   2:09.84 (1:08.18)
        2:36.66 (26.82)     3:08.39 (58.55)     3:33.36 (24.97)     4:02.48 (54.09)
  8 Town of Tonawanda Titans Swim-NI  'B'       4:20.13    4:04.46         22  
     1) Pokornowski, Alec J 21          2) Marsh, Matthew C 16            
     3) Dirrigl, Daniel T 18            4) Collins, Allan J 17            
                  29.95   1:01.91 (1:01.91)     1:33.74 (31.83)   2:10.70 (1:08.79)
        2:38.25 (27.55)     3:09.90 (59.20)     3:35.53 (25.63)     4:04.46 (54.56)
  9 Schenectady-Saratoga Swim Club-AD  'A'      4:14.19    4:04.70         18  
     1) Smith, Quinn P 18               2) Beaudoin, Brandon T 18         
     3) Rowledge, Bobby B 18            4) Ludeke, Chris E 16             
                  28.40       59.38 (59.38)     1:31.25 (31.87)   2:09.09 (1:09.71)
        2:36.81 (27.72)     3:07.99 (58.90)     3:34.96 (26.97)     4:04.70 (56.71)
 10 Jewish Community Ctr Sailfish-AM  'A'       4:06.44    4:05.60         14  
     1) Hsiung, Benjamin Z 17           2) Caprara, Alexander M 18        
     3) Uhrin, Brian M 17               4) Cagley, Noah J 17              
                  25.18   1:02.84 (1:02.84)     1:34.73 (31.89)   2:12.36 (1:09.52)
        2:39.71 (27.35)     3:11.92 (59.56)     3:37.21 (25.29)     4:05.60 (53.68)
 11 Westport/Weston Family Y Swim-CT  'A'       3:59.80    4:05.98         12  
     1) Williams, Daniel A 16           2) Gannon, Thomas R 17            
     3) Summers, Justin M 17            4) Hoin, John K 18                
                  31.66   1:04.12 (1:04.12)     1:36.43 (32.31)   2:13.45 (1:09.33)
        2:40.13 (26.68)     3:12.09 (58.64)     4:05.98 (53.89)                    
 12 Machine Aquatics-PV  'B'                    3:58.04    4:06.20         10  
     1) Kambhampaty, Jayaprakash D 14   2) Walsh, Garrett C 17            
     3) Johnson, Duncan R 18            4) Brophy, Evan P 18              
                  29.79   1:01.52 (1:01.52)     1:32.93 (31.41)   2:12.19 (1:10.67)
        2:38.68 (26.49)     3:10.41 (58.22)     3:36.35 (25.94)     4:06.20 (55.79)
 13 Regency Park Swim Team-VA  'A'              4:13.70    4:06.33          8  
     1) Durocher, Thomas T 15           2) McKinnon, Colin R 17           
     3) Pearcy, David S 15              4) Morin, Alec M 19               
                  30.78   1:03.22 (1:03.22)     1:35.90 (32.68)   2:13.45 (1:10.23)
        2:40.58 (27.13)     3:12.04 (58.59)     3:36.93 (24.89)     4:06.33 (54.29)
 14 Mount Lebanon Aqua Club-AM  'A'             3:35.48Y   4:07.03          6  
     1) Rich, Andrew A 20               2) Lanphear, Jack H 17            
     3) Wechter, Noah J 17              4) Damich, Drew L 17              
                  29.81   1:01.98 (1:01.98)     1:35.46 (33.48)   2:14.02 (1:12.04)
        2:41.03 (27.01)     3:12.65 (58.63)     3:38.51 (25.86)     4:07.03 (54.38)
 15 Star Swimming-NI  'B'                       4:11.57    4:07.81          4  
     1) Bray, Spencer E 20              2) Martin, Joseph D 19            
     3) Stegemoller, Sean C 21          4) McCauley, William W 19         
                  30.49   1:01.89 (1:01.89)     1:34.35 (32.46)   2:11.60 (1:09.71)
        2:39.39 (27.79)   3:12.67 (1:01.07)     3:38.55 (25.88)     4:07.81 (55.14)
 16 Nittany Lion Aquatic Club-MA  'A'           3:56.82    4:07.90          2  
     1) Gibble, Bradley E 18            2) Hardy, Carter F 17             
     3) Fenstermacher, Auckie J 16      4) Woodman, Joseph A 21           
                  29.82   1:01.77 (1:01.77)     1:33.98 (32.21)   2:13.04 (1:11.27)
        2:40.97 (27.93)   3:13.50 (1:00.46)     3:39.45 (25.95)     4:07.90 (54.40)
 17 Potomac Marlins-PV  'A'                     3:41.06Y   4:09.47        
     1) Campbell, Nicholas C 19         2) Anderson, Garrett P 16         
     3) Marshall, Kyle W 17             4) Pollock, Jonathan A 14         
                          1:02.28 (1:02.28)                       2:13.46 (1:11.18)
                            3:13.33 (59.87)     4:09.47 (56.14)                    
 18 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:58.84    4:12.46        
     1) Rivoal, Leo B 17                2) Quinones, Christopher D 16     
     3) Juranovic, Gabriel A 18         4) Glas, Aaron I 16               
                  31.04   1:03.27 (1:03.27)     1:36.44 (33.17)   2:13.47 (1:10.20)
        2:41.80 (28.33)   3:14.48 (1:01.01)     3:42.37 (27.89)     4:12.46 (57.98)
 19 Nittany Lion Aquatic Club-MA  'B'           4:09.22    4:12.52        
     1) Erdley, Seth M 16               2) Etter, Jackson L 17            
     3) Woodman, Nate S 16              4) Schrock, Christopher I 19      
                  31.10   1:03.05 (1:03.05)     1:37.56 (34.51)   2:15.40 (1:12.35)
        2:43.67 (28.27)   3:16.64 (1:01.24)     3:43.07 (26.43)     4:12.52 (55.88)
 20 Team Suffolk-MR  'B'                        4:09.36    4:12.76        
     1) Park, Alex 14                   2) Scott, Thomas H 19             
     3) Devito, Matthew L 17            4) Gordin, James H 17             
                          1:03.88 (1:03.88)                       2:15.13 (1:11.25)
                          3:15.61 (1:00.48)     4:12.76 (57.15)                    
 21 Albany Starfish-AD  'A'                     4:13.46    4:13.58        
     1) Gordon, Ryan D 18               2) Gordon, Luther W 16            
     3) Matz, William C 16              4) Strayer, Aidan H 17            
                              59.34 (59.34)                       2:12.25 (1:12.91)
                          3:14.36 (1:02.11)     4:13.58 (59.22)                    
 22 Bethel Park Recreation Swm Tm-AM  'A'       3:34.90Y   4:15.65        
     1) Tavoletti, Vincent F 17         2) Litwin, Daniel E 19            
     3) Brinkhoff, Erik J 19            4) Sell, Steven C 15              
                  31.24   1:03.97 (1:03.97)     1:36.49 (32.52)   2:14.53 (1:10.56)
        2:44.70 (30.17)   3:19.67 (1:05.14)     3:45.94 (26.27)     4:15.65 (55.98)
 23 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:11.65    4:17.63        
     1) O'Shea, Chris M 15              2) Stange, Andrew R 15            
     3) Nilsson, Evan A 16              4) Kaplan, Zach I 17              
                  31.21   1:03.48 (1:03.48)     1:38.72 (35.24)   2:20.33 (1:16.85)
        2:48.69 (28.36)   3:22.66 (1:02.33)     3:48.04 (25.38)     4:17.63 (54.97)
 24 Webster Swim Association-NI  'A'            4:16.68    4:17.85        
     1) Wahl, Alec J 15                 2) Wahl, Zachary J 23             
     3) Wahl, Matthew R 23              4) Steve, Paul W 17               
                          1:06.91 (1:06.91)                       2:21.01 (1:14.10)
                            3:20.94 (59.93)     4:17.85 (56.91)                    
 25 West Allegheny Aqua Club-AM  'A'            4:18.46    4:20.11        
     1) Kocher, Michael C 15            2) Currey, Derek S 15             
     3) Crumrine, Bill G 18             4) Palochak, Logan R 16           
                  30.67   1:03.52 (1:03.52)     1:38.44 (34.92)   2:19.43 (1:15.91)
        2:47.64 (28.21)   3:23.03 (1:03.60)     3:49.60 (26.57)     4:20.11 (57.08)
 26 Chartiers Valley Swim Club-AM  'A'          4:15.81    4:22.31        
     1) Kwalick, Matt P 16              2) Nincke, Griffin B 17           
     3) Harkins, Harry C 15             4) Noel, Matt C 18                
                  31.49   1:05.32 (1:05.32)     1:40.68 (35.36)   2:22.08 (1:16.76)
        2:50.69 (28.61)   3:24.47 (1:02.39)     3:51.38 (26.91)     4:22.31 (57.84)
 -- Team Pittsburgh Aquatics-AM  'B'            3:50.37         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Tankle, Matthew G 20            2) Nosbisch, Luke M 22            
     3) Vogel, Martin V 21              4) Sweeney, David M 20            
                  28.41       58.66 (58.66)     1:27.85 (29.19)   2:02.27 (1:03.61)
        2:28.40 (26.13)     2:57.82 (55.55)     3:21.38 (23.56)          DQ (50.43)