Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/26/2014 07:19 PM
                 TT EZ Sectional Meet - 3/20/2014 to 3/23/2014                 
                            VSI Sanction #:VS-08-45                            
                                    Results                                    
 
Women Senior 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Samantha Campbell         17 RADNOR AQUATIC C          NT      24.71        
  2 Laura Packer              17 RADNOR AQUATIC C          NT      25.09        
  3 Caroline Liu              16 DUKE AQUATICS             NT      25.33        
  4 Bizunesh Baldinazzo       17 COLUMBIA AQUATIC          NT      25.80        
  5 Molly Updegraff           16 MONOCACY AQUATIC          NT      25.91        
  6 Sabrina Elshafei          17 COLUMBIA AQUATIC          NT      27.40        
 
Women Senior 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorit Song                15 NATION'S CAPITAL          NT      24.72        
  2 Alison Shapiro            16 MOUNT LEBANON AQ          NT      25.29        
  3 Rebecca Churchill         16 DUKE AQUATICS             NT      25.38        
  4 Rachel Hoban              15 NAVAL ACADEMY AQ          NT      25.57        
  5 Ila Jackson               17 COLUMBIA AQUATIC          NT      25.92        
  6 Lucy Whang                13 YORK SWIM CLUB            NT      26.03        
  7 Dominique Sauger          13 YORK SWIM CLUB            NT      26.18        
 
Women Senior 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emily Brooks              13 YORK SWIM CLUB            NT      25.52        
  2 Samantha Kenis            17 MACHINE AQUATICS          NT      25.91        
  3 Sarah Ritter              18 MERRITT ATHLETIC          NT      27.02        
  4 Logan Schott              18 CHARTIERS VALLEY          NT      27.96        
 
Women Senior 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kayla May                 13 COLUMBIA AQUATIC          NT      56.92        
                  27.52       56.92 (29.40)                                        
  2 Emily Brooks              13 YORK SWIM CLUB            NT      56.93        
                  27.81       56.93 (29.12)                                        
  3 Kacey Hauck               15 SNOW SWIMMING             NT      57.70        
                  27.87       57.70 (29.83)                                        
  4 Madison Ledwith           14 RADNOR AQUATIC C          NT      57.84        
                  27.71       57.84 (30.13)                                        
  5 Lily Haeberle             15 ROCKVILLE MONTGO          NT      58.55        
                  28.23       58.55 (30.32)                                        
  6 Bryn Edwards              16 YORK SWIM CLUB            NT      58.90        
                  28.14       58.90 (30.76)                                        
  7 Logan Schott              18 CHARTIERS VALLEY          NT    1:00.97        
                  29.36     1:00.97 (31.61)                                        
 
Women Senior 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elizabeth Deglau          16 POSEIDON SWIMMIN          NT      54.36        
                  26.58       54.36 (27.78)                                        
  2 Hannah Rusinko            15 NORWIN AQUA CLUB          NT      55.30        
                  26.60       55.30 (28.70)                                        
  3 Emma Spillman             17 SEA DEVIL SWIMMI          NT      56.48        
                  27.11       56.48 (29.37)                                        
 
Women Senior 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackenzie Webber          18 SENECA VALLEY SW          NT      54.60        
                  26.13       54.60 (28.47)                                        
  2 Alicia Booher             14 SEA DEVIL SWIMMI          NT      55.82        
                  27.13       55.82 (28.69)                                        
  3 Danielle Garrett          16 OCCOQUAN SWIMMIN          NT      57.01        
                  27.98       57.01 (29.03)                                        
 
Women Senior 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emily Kosten              16 CENTRAL BUCKS SW          NT    1:52.04        
                  25.13       53.44 (28.31)     1:22.72 (29.28)     1:52.04 (29.32)
  2 Brittany Byer             16 MOUNT LEBANON AQ          NT    1:59.32        
                  27.15       57.75 (30.60)     1:28.77 (31.02)     1:59.32 (30.55)
  3 Kathryn Wroblewski        16 CHARTIERS VALLEY          NT    2:07.02        
                  28.24     1:00.33 (32.09)     1:33.78 (33.45)     2:07.02 (33.24)
 
Women Senior 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erin Jordan               17 PARKLAND AQUATIC          NT    1:55.21        
                  27.18       56.47 (29.29)     1:26.14 (29.67)     1:55.21 (29.07)
  2 Danielle Thomas           18 PARKLAND AQUATIC          NT    1:57.33        
                  27.79       57.21 (29.42)     1:27.08 (29.87)     1:57.33 (30.25)
  3 Grace Obando              15 POTOMAC MARLINS           NT    1:58.40        
                  27.41       57.06 (29.65)     1:27.79 (30.73)     1:58.40 (30.61)
  4 Page Lester               14 SEA DEVIL SWIMMI          NT    1:59.16        
                  27.28       57.75 (30.47)     1:28.89 (31.14)     1:59.16 (30.27)
  5 Kirstin Rontos            16 EGG HARBOR TWP S          NT    1:59.32        
                  27.75       57.93 (30.18)     1:28.82 (30.89)     1:59.32 (30.50)
  6 Elizabeth Romano          15 NATION'S CAPITAL          NT    1:59.61        
                  27.49       57.66 (30.17)     1:28.91 (31.25)     1:59.61 (30.70)
  7 Margaret Saunders         15 ARLINGTON AQUATI          NT    1:59.64        
                  27.77       58.43 (30.66)     1:29.53 (31.10)     1:59.64 (30.11)
  8 Meghan Jones              16 SHOCKWAVES AQUAT          NT    1:59.81        
                  27.89       58.05 (30.16)     1:28.82 (30.77)     1:59.81 (30.99)
  9 Julia Byrnes              13 NATION'S CAPITAL          NT    2:00.46        
                  27.36       57.81 (30.45)     1:29.34 (31.53)     2:00.46 (31.12)
 10 Devin Javens              14 SENECA VALLEY SW          NT    2:00.51        
                  27.12       58.02 (30.90)     1:29.14 (31.12)     2:00.51 (31.37)
 11 Jessica Green             17 ARLINGTON AQUATI          NT    2:00.63        
                  27.22       57.86 (30.64)     1:29.01 (31.15)     2:00.63 (31.62)
 12 Madison Littlepage        14 POTOMAC MARLINS           NT    2:00.98        
                  28.12       58.61 (30.49)     1:29.84 (31.23)     2:00.98 (31.14)
 13 Amelia Besterman          14 CHARTIERS VALLEY          NT    2:01.41        
                  28.12       59.04 (30.92)     1:30.52 (31.48)     2:01.41 (30.89)
 14 Grace Huckenpoehler       16 CARDINAL & GOLD           NT    2:02.58        
                  27.52       58.50 (30.98)     1:30.69 (32.19)     2:02.58 (31.89)
 15 Dominique Sauger          13 YORK SWIM CLUB            NT    2:04.94        
                  28.06       59.20 (31.14)     1:31.77 (32.57)     2:04.94 (33.17)
 
Women Senior 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor Knibb              16 UNA NCAP                  NT    1:54.64        
                  26.26       55.27 (29.01)     1:24.97 (29.70)     1:54.64 (29.67)
  2 Victoria Haviland         17 SEA DEVIL SWIMMI          NT    1:59.20        
                  28.66       58.47 (29.81)     1:28.93 (30.46)     1:59.20 (30.27)
 
Women Senior 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grace Obando              15 POTOMAC MARLINS           NT    5:26.83        
                  28.83     1:00.86 (32.03)     1:33.71 (32.85)     2:06.97 (33.26)
        2:40.10 (33.13)     3:13.27 (33.17)     3:47.13 (33.86)     4:20.87 (33.74)
      5:26.83 (1:05.96)                                                            
 
Women Senior 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannah Rusinko            15 NORWIN AQUA CLUB          NT    5:18.51        
                  27.71       59.07 (31.36)     1:31.89 (32.82)     2:04.66 (32.77)
        2:37.55 (32.89)     3:09.73 (32.18)     3:42.36 (32.63)   5:18.51 (1:36.15)
 
Women Senior 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannah Bumgarner          15 MOUNT LEBANON AQ          NT    5:19.68        
                  28.07       58.99 (30.92)     1:31.14 (32.15)     2:03.59 (32.45)
        2:36.02 (32.43)     3:08.76 (32.74)     3:41.49 (32.73)   5:19.68 (1:38.19)
 
Women Senior 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ilira Zherka              14 RADNOR AQUATIC C          NT    1:00.16        
                  28.64     1:00.16 (31.52)                                        
  2 Mary Katherine Tillotson  15 NATION'S CAPITAL          NT    1:01.06        
                  29.64     1:01.06 (31.42)                                        
  3 Samantha Campbell         17 RADNOR AQUATIC C          NT    1:02.20        
                  30.28     1:02.20 (31.92)                                        
  4 Caitlyn King              15 HERNDON AQUATIC           NT    1:02.27        
                  30.01     1:02.27 (32.26)                                        
  5 Katie Nguyen              13 HERNDON AQUATIC           NT    1:03.49        
                  30.14     1:03.49 (33.35)                                        
  6 Lucy Whang                13 YORK SWIM CLUB            NT    1:04.37        
                  30.82     1:04.37 (33.55)                                        
 
Women Senior 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Juliet Garrigan           15 NITTANY LION AQU          NT    1:00.52        
                  29.37     1:00.52 (31.15)                                        
 
Women Senior 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittany Weiss            16 CENTRAL BUCKS SW          NT      57.57        
                  27.88       57.57 (29.69)                                        
  2 Katherine Storch          18 MACHINE AQUATICS          NT    1:00.33        
                  29.58     1:00.33 (30.75)                                        
  3 Kaylyn Macaluso           16 MACHINE AQUATICS          NT    1:03.09        
                  30.45     1:03.09 (32.64)                                        
  4 Cassidy Kovacicek         17 CHARTIERS VALLEY          NT    1:03.31        
                  30.92     1:03.31 (32.39)                                        
  5 Kristen Garner            16 SNOW SWIMMING             NT    1:03.68        
                  30.20     1:03.68 (33.48)                                        
  6 Emma Spillman             17 SEA DEVIL SWIMMI          NT    1:03.74        
                  31.11     1:03.74 (32.63)                                        
  7 Eve Kosten                18 CENTRAL BUCKS SW          NT    1:05.07        
                  30.98     1:05.07 (34.09)                                        
 
Women Senior 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison McNichol          18 GOLDEN RAM AQUAT          NT    2:12.13        
                  31.59     1:04.60 (33.01)     1:38.42 (33.82)     2:12.13 (33.71)
  2 Ilira Zherka              14 RADNOR AQUATIC C          NT    2:13.39        
                  30.91     1:04.81 (33.90)     1:39.47 (34.66)     2:13.39 (33.92)
  3 Alicia Booher             14 SEA DEVIL SWIMMI          NT    2:18.98        
                  32.51     1:07.66 (35.15)     1:44.07 (36.41)     2:18.98 (34.91)
 
Women Senior 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Courtney Quinn            18 NITTANY LION AQU          NT    2:09.45        
                  29.40     1:01.85 (32.45)     1:35.56 (33.71)     2:09.45 (33.89)
  2 Danielle Thomas           18 PARKLAND AQUATIC          NT    2:11.43        
                  31.45     1:04.22 (32.77)     1:37.67 (33.45)     2:11.43 (33.76)
  3 Madison Littlepage        14 POTOMAC MARLINS           NT    2:17.40        
                  31.13     1:05.57 (34.44)     1:41.61 (36.04)     2:17.40 (35.79)
 
Women Senior 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly Kramer              17 BETHEL PARK RECR          NT    2:13.08        
                  31.86     1:05.79 (33.93)     1:40.21 (34.42)     2:13.08 (32.87)
  2 Kathryn Wroblewski        16 CHARTIERS VALLEY          NT    2:13.54        
                  30.96     1:04.41 (33.45)     1:39.15 (34.74)     2:13.54 (34.39)
 
Women Senior 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rebecca Churchill         16 DUKE AQUATICS             NT    1:08.29        
                  32.33     1:08.29 (35.96)                                        
  2 Sydney Grube              16 ALL STAR AQUATIC          NT    1:09.33        
                  32.80     1:09.33 (36.53)                                        
  3 Brooke Carmazzi           14 PINE RICHLAND AQ          NT    1:11.36        
                  33.56     1:11.36 (37.80)                                        
  4 Je Moon Won               18 SEA DEVIL SWIMMI          NT    1:11.91        
                  33.81     1:11.91 (38.10)                                        
 
Women Senior 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brianna Bieber            15 LANCASTER AQUATI          NT    1:09.51        
                  33.11     1:09.51 (36.40)                                        
  2 Cassidy Kovacicek         17 CHARTIERS VALLEY          NT    1:10.29        
                  33.14     1:10.29 (37.15)                                        
  3 Bryn Edwards              16 YORK SWIM CLUB            NT    1:11.49        
                  33.49     1:11.49 (38.00)                                        
  4 Natalie Feola             18 CHARTIERS VALLEY          NT    1:12.01        
                  33.59     1:12.01 (38.42)                                        
  5 Ila Jackson               17 COLUMBIA AQUATIC          NT    1:13.30        
                  34.50     1:13.30 (38.80)                                        
  6 Emily Bergman             18 CHARTIERS VALLEY          NT    1:20.46        
                  38.04     1:20.46 (42.42)                                        
 
Women Senior 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clare Flynn               16 GREATER BALTIMOR          NT    1:10.75        
                  33.06     1:10.75 (37.69)                                        
  2 Nicole Muilenburg         16 REGENCY PARK SWI          NT    1:11.22        
                  33.76     1:11.22 (37.46)                                        
 
Women Senior 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clare Flynn               16 GREATER BALTIMOR          NT    2:33.94        
                  33.69     1:11.72 (38.03)     1:52.31 (40.59)     2:33.94 (41.63)
 
Women Senior 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bria Otwell               16 FOX CHAPEL KILLE          NT      58.95        
                  27.54       58.95 (31.41)                                        
  2 Belinda Vu                17 ARLINGTON AQUATI          NT    1:00.64        
                  28.71     1:00.64 (31.93)                                        
  3 Molly Updegraff           16 MONOCACY AQUATIC          NT    1:01.00        
                  28.20     1:01.00 (32.80)                                        
  4 Mary Hager                17 MERRITT ATHLETIC          NT    1:01.34        
                  28.79     1:01.34 (32.55)                                        
  5 Meghan Mulhern            17 NAVAL ACADEMY AQ          NT    1:01.83        
                  28.91     1:01.83 (32.92)                                        
  6 Farrin Saba               16 MACHINE AQUATICS          NT    1:01.87        
                  27.48     1:01.87 (34.39)                                        
  7 Kaitlin Luncher           16 YORK SWIM CLUB            NT    1:01.97        
                  28.50     1:01.97 (33.47)                                        
  8 Kathryn Nicholson         14 MOUNT LEBANON AQ          NT    1:02.36        
                  28.72     1:02.36 (33.64)                                        
  9 Emily Yarish              17 UNATTACHED                NT    1:02.48        
                  28.84     1:02.48 (33.64)                                        
 10 Carley Belsterling        18 SENECA VALLEY SW          NT    1:02.83        
                  29.56     1:02.83 (33.27)                                        
 11 Madeline Mann             16 CARDINAL & GOLD           NT    1:04.18        
                  29.90     1:04.18 (34.28)                                        
 12 Sydney Mathis             14 MACHINE AQUATICS          NT    1:04.93        
                  28.56     1:04.93 (36.37)                                        
 
Women Senior 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Molly St. John            18 NATION'S CAPITAL          NT      59.64        
                  28.21       59.64 (31.43)                                        
  2 Trinity Ward              13 MOUNT LEBANON AQ          NT    1:00.06        
                  27.65     1:00.06 (32.41)                                        
  3 Dorit Song                15 NATION'S CAPITAL          NT    1:00.42        
                  27.91     1:00.42 (32.51)                                        
  4 Mackenzie Webber          18 SENECA VALLEY SW          NT    1:02.69        
                  28.72     1:02.69 (33.97)                                        
  5 Letizia Collini           16 CAVALIER SWIM CL          NT    1:05.32        
                  29.66     1:05.32 (35.66)                                        
  6 Devin Javens              14 SENECA VALLEY SW          NT    1:05.48        
                  29.55     1:05.48 (35.93)                                        
  7 Emily Bergman             18 CHARTIERS VALLEY          NT    1:12.18        
                  33.35     1:12.18 (38.83)                                        
 
Women Senior 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Claire Luigard            16 ROCKVILLE MONTGO          NT    1:00.06        
                  28.31     1:00.06 (31.75)                                        
  2 Kayla May                 13 COLUMBIA AQUATIC          NT    1:02.93        
                  29.54     1:02.93 (33.39)                                        
 
Women Senior 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Victoria Haviland         17 SEA DEVIL SWIMMI          NT    2:14.39        
                  29.59     1:02.69 (33.10)     1:38.05 (35.36)     2:14.39 (36.34)
  2 Emily Carella             15 NAVAL ACADEMY AQ          NT    2:17.38        
                  29.74     1:04.18 (34.44)     1:40.75 (36.57)     2:17.38 (36.63)
  3 Page Lester               14 SEA DEVIL SWIMMI          NT    2:22.61        
                  30.96     1:06.76 (35.80)     1:44.59 (37.83)     2:22.61 (38.02)
 
Women Senior 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittany Weiss            16 CENTRAL BUCKS SW          NT    2:08.86        
                  27.08     1:00.04 (32.96)     1:37.73 (37.69)     2:08.86 (31.13)
  2 Karah Sizemore            17 STINGRAYS SWIM T          NT    2:15.19        
                  28.09     1:02.15 (34.06)     1:43.03 (40.88)     2:15.19 (32.16)
  3 Bailey Howarth            15 EGG HARBOR TWP S          NT    2:16.94        
                  30.76     1:04.94 (34.18)     1:44.86 (39.92)     2:16.94 (32.08)
  4 Alison Shapiro            16 MOUNT LEBANON AQ          NT    2:26.58        
                  31.21     1:09.41 (38.20)     1:53.64 (44.23)     2:26.58 (32.94)
 
Women Senior 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caroline Liu              16 DUKE AQUATICS             NT    2:11.36        
                  28.57     1:02.30 (33.73)     1:40.07 (37.77)     2:11.36 (31.29)
  2 Jessica Cochran           16 NORWIN AQUA CLUB          NT    2:15.47        
                  28.21     1:01.84 (33.63)     1:44.00 (42.16)     2:15.47 (31.47)
  3 Abigail Merriman          15 CARDINAL & GOLD           NT    2:17.42        
                  29.83     1:03.81 (33.98)     1:45.62 (41.81)     2:17.42 (31.80)
  4 Karly Hursey              18 MERRITT ATHLETIC          NT    2:17.53        
                  30.68     1:04.49 (33.81)     1:46.37 (41.88)     2:17.53 (31.16)
  5 Brooke Carmazzi           14 PINE RICHLAND AQ          NT    2:18.58        
                  30.87     1:07.41 (36.54)     1:46.21 (38.80)     2:18.58 (32.37)
 
Women Senior 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amelia Besterman          14 CHARTIERS VALLEY          NT    2:17.74        
                  30.26     1:05.84 (35.58)     1:46.50 (40.66)     2:17.74 (31.24)
 
Women Senior 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stephanie Downing         16 NAVAL ACADEMY AQ          NT    4:42.29        
                  29.31     1:01.87 (32.56)     1:37.71 (35.84)     2:13.53 (35.82)
        2:54.43 (40.90)     3:36.32 (41.89)     4:09.93 (33.61)     4:42.29 (32.36)
  2 Kellen McDonald           17 COLUMBIA AQUATIC          NT    4:49.47        
                  30.49     1:05.53 (35.04)     1:42.19 (36.66)     2:18.94 (36.75)
        3:00.63 (41.69)     3:42.88 (42.25)     4:16.72 (33.84)     4:49.47 (32.75)
  3 Hannah Bumgarner          15 MOUNT LEBANON AQ          NT    4:56.22        
                  29.23     1:03.50 (34.27)     1:40.28 (36.78)     2:16.69 (36.41)
        3:01.00 (44.31)     3:45.69 (44.69)     4:18.47 (32.78)     4:56.22 (37.75)
  4 Malina Stassinos          15 HERNDON AQUATIC           NT    5:09.26        
                  29.27     1:05.56 (36.29)     1:44.65 (39.09)     2:24.02 (39.37)
        3:10.87 (46.85)     3:59.56 (48.69)   5:09.26 (1:09.70)                    
 
Men Senior 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jared Vance               17 RETRIEVER AQUATI          NT      21.81        
  2 Colin Kent                15 POTOMAC MARLINS           NT      22.42        
 
Men Senior 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grant Durner              17 PARKLAND AQUATIC          NT      22.66        
  2 Gabriel Shepherd          17 DUKE AQUATICS             NT      22.67        
  3 Liam McCullough           17 DUKE AQUATICS             NT      22.70        
  4 William Mudlaff           15 NATION'S CAPITAL          NT      22.80        
  5 Nathan Greeley            16 DUKE AQUATICS             NT      22.88        
  6 Matias Moreno             16 ARLINGTON AQUATI          NT      22.90        
  7 Mason Hawkins             16 YORK SWIM CLUB            NT      23.06        
  8 Travis Swann              17 ARLINGTON AQUATI          NT      23.07        
  9 Brendan Richichi          15 ARLINGTON AQUATI          NT      23.14        
 10 Samual Kaylor             15 ARLINGTON AQUATI          NT      23.35        
 11 Kurt Baurle               16 FOX CHAPEL KILLE          NT      23.43        
 12 Carl Vanasse              17 COLUMBIA AQUATIC          NT      23.57        
 13 Andrew Sargent            16 YORK SWIM CLUB            NT      23.81        
 14 Dylan Buehler             17 ROCKVILLE MONTGO          NT      24.06        
 15 Joseph Castro             17 YORK SWIM CLUB            NT      24.23        
 16 Owen Gentry               15 YORK SWIM CLUB            NT      24.50        
 
Men Senior 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vincent Tavoletti         17 BETHEL PARK RECR          NT      22.72        
  2 Brian Gilmore             17 VICTORY LANE AQU          NT      23.77        
  3 Brett Davey               15 VICTORY LANE AQU          NT      24.53        
 
Men Senior 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Drohan            19 NITTANY LION AQU          NT      49.68        
                  23.86       49.68 (25.82)                                        
  2 Drew Weber                14 MACHINE AQUATICS          NT      50.96        
                  24.53       50.96 (26.43)                                        
 
Men Senior 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Sears              16 MERRITT ATHLETIC          NT      50.03        
                  23.98       50.03 (26.05)                                        
  2 David Rieder              20 DUKE AQUATICS             NT      50.30        
                  24.63       50.30 (25.67)                                        
  3 Andrew Feeley             15 MERRITT ATHLETIC          NT      50.83        
                  24.31       50.83 (26.52)                                        
  4 Nathan Burkett            16 SENECA VALLEY SW          NT      51.03        
                  24.63       51.03 (26.40)                                        
  5 Justin Hedlund            16 ROCKVILLE MONTGO          NT      51.19        
                  24.68       51.19 (26.51)                                        
 
Men Senior 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frank Margonis            17 NORTH BALTIMORE           NT      49.37        
                  23.93       49.37 (25.44)                                        
  2 Andrew Coe                17 NORTH BALTIMORE           NT      49.60        
                  23.98       49.60 (25.62)                                        
  3 Mark Patterson            17 NORWIN AQUA CLUB          NT      49.97        
                  23.76       49.97 (26.21)                                        
  4 Kurt Baurle               16 FOX CHAPEL KILLE          NT      51.28        
                  24.54       51.28 (26.74)                                        
 
Men Senior 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacob Fausti              17 SENECA VALLEY SW          NT    1:47.40        
                  24.83       52.20 (27.37)     1:20.14 (27.94)     1:47.40 (27.26)
  2 Gabriel Nass              16 MOUNT LEBANON AQ          NT    1:48.51        
                  24.47       52.49 (28.02)     1:20.58 (28.09)     1:48.51 (27.93)
  3 Robert Schaefer           17 DUKE AQUATICS             NT    1:48.79        
                  25.96       53.75 (27.79)     1:21.49 (27.74)     1:48.79 (27.30)
  4 Reed McDonough            17 PINE RICHLAND AQ          NT    1:49.15        
                  25.49       53.24 (27.75)     1:21.20 (27.96)     1:49.15 (27.95)
  5 Jack Chlopak              15 NATION'S CAPITAL          NT    1:54.34        
                  25.58       54.14 (28.56)     1:23.86 (29.72)     1:54.34 (30.48)
  6 Jackson Kish              16 MOUNT LEBANON AQ          NT    1:54.74        
                  24.60       53.03 (28.43)     1:23.95 (30.92)     1:54.74 (30.79)
 
Men Senior 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colin Cassady             16 CARDINAL & GOLD           NT    1:49.04        
                  24.76       52.57 (27.81)     1:21.35 (28.78)     1:49.04 (27.69)
  2 Paul Lathrop              16 ROCKVILLE MONTGO          NT    1:51.03        
                  26.08       54.29 (28.21)     1:22.75 (28.46)     1:51.03 (28.28)
  3 Stephen Kuster            16 COAST GUARD BLUE          NT    1:52.49        
                  26.24       54.63 (28.39)     1:23.44 (28.81)     1:52.49 (29.05)
 
Men Senior 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paxton Paganelli          17 NAVAL ACADEMY AQ          NT    4:59.73        
                  26.05       55.08 (29.03)     1:25.12 (30.04)     1:55.68 (30.56)
        2:26.24 (30.56)     2:56.60 (30.36)     3:27.40 (30.80)   4:59.73 (1:32.33)
 
Men Senior 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timothy May               15 COLUMBIA AQUATIC          NT   10:23.28        
                  26.10       55.82 (29.72)     1:26.69 (30.87)     1:57.99 (31.30)
        2:28.76 (30.77)     3:00.25 (31.49)     3:31.90 (31.65)     4:02.81 (30.91)
        4:34.46 (31.65)     5:06.46 (32.00)     5:38.02 (31.56)     6:09.80 (31.78)
        6:41.72 (31.92)     7:13.54 (31.82)     7:45.51 (31.97)     8:17.58 (32.07)
        8:49.50 (31.92)     9:21.57 (32.07)     9:53.45 (31.88)    10:23.28 (29.83)
 
Men Senior 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reed McDonough            17 PINE RICHLAND AQ          NT      56.18        
                  27.54       56.18 (28.64)                                        
  2 Neal McElhattan           15 YORK SWIM CLUB            NT      56.34        
                  27.33       56.34 (29.01)                                        
  3 Harry Harkins             15 CHARTIERS VALLEY          NT      57.41        
                  28.57       57.41 (28.84)                                        
  4 Gabriel Nass              16 MOUNT LEBANON AQ          NT      57.59        
                  27.68       57.59 (29.91)                                        
  5 Casey Phelps              16 SEA DEVIL SWIMMI          NT      59.40        
                  28.97       59.40 (30.43)                                        
 
Men Senior 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriel Shepherd          17 DUKE AQUATICS             NT      54.42        
                  26.56       54.42 (27.86)                                        
  2 Matias Moreno             16 ARLINGTON AQUATI          NT      55.90        
                  26.53       55.90 (29.37)                                        
  3 Griffen Younger           15 COAST GUARD BLUE          NT      56.87        
                  27.26       56.87 (29.61)                                        
  4 Stephen Kuster            16 COAST GUARD BLUE          NT      58.58        
                  28.76       58.58 (29.82)                                        
  5 Samual Kaylor             15 ARLINGTON AQUATI          NT      59.42        
                  27.99       59.42 (31.43)                                        
  6 Griffin Nincke            16 CHARTIERS VALLEY          NT      59.75        
                  29.46       59.75 (30.29)                                        
 
Men Senior 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Magness           13 GOLDEN RAM AQUAT          NT    1:59.36        
                  28.50       58.93 (30.43)     1:29.33 (30.40)     1:59.36 (30.03)
 
Men Senior 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colin McHugh              17 G P A C                   NT      56.52        
                  26.59       56.52 (29.93)                                        
  2 Benjamin Gryski           14 POTOMAC MARLINS           NT    1:00.50        
                  28.50     1:00.50 (32.00)                                        
  3 Garrett Anderson          16 POTOMAC MARLINS           NT    1:00.71        
                  28.69     1:00.71 (32.02)                                        
  4 Zachary Eggert            18 OCCOQUAN SWIMMIN          NT    1:01.14        
                  29.02     1:01.14 (32.12)                                        
 
Men Senior 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffen Younger           15 COAST GUARD BLUE          NT    1:02.82        
                  29.51     1:02.82 (33.31)                                        
  2 Jonathan Zhao             14 COLUMBIA AQUATIC          NT    1:06.66        
                  31.06     1:06.66 (35.60)                                        
  3 Kade Younger              14 COAST GUARD BLUE          NT    1:08.38        
                  32.35     1:08.38 (36.03)                                        
 
Men Senior 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spencer Tretter           16 SENECA VALLEY SW          NT    1:01.66        
                  29.09     1:01.66 (32.57)                                        
  2 Zachary Miklos            18 LANCASTER AQUATI          NT    1:02.48        
                  29.22     1:02.48 (33.26)                                        
  3 Kevin Johnson             17 SEA DEVIL SWIMMI          NT    1:02.91        
                  29.94     1:02.91 (32.97)                                        
  4 Andrew Sargent            16 YORK SWIM CLUB            NT    1:03.24        
                  29.34     1:03.24 (33.90)                                        
  5 George Cranwell           16 ARLINGTON AQUATI          NT    1:04.14        
                  29.54     1:04.14 (34.60)                                        
  6 Mark Simonsen             15 SEA DEVIL SWIMMI          NT    1:04.45        
                  30.51     1:04.45 (33.94)                                        
  7 Evan Ragoowansi           16 CHARTIERS VALLEY          NT    1:06.33        
                  31.25     1:06.33 (35.08)                                        
  8 Tobin Wieder              16 VICTORY LANE AQU          NT    1:06.78        
                  31.09     1:06.78 (35.69)                                        
  9 Joel Stenoien             19 COLUMBIA AQUATIC          NT    1:07.01        
                  31.34     1:07.01 (35.67)                                        
 
Men Senior 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyle Hrabovsky            16 CHARTIERS VALLEY          NT    2:20.16        
                  30.89     1:07.41 (36.52)     1:44.67 (37.26)     2:20.16 (35.49)
  2 Kade Younger              14 COAST GUARD BLUE          NT    2:20.89        
                  31.40     1:07.51 (36.11)     1:43.95 (36.44)     2:20.89 (36.94)
 
Men Senior 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuel Presgraves         18 SNOW SWIMMING             NT    2:09.68        
                  29.54     1:02.40 (32.86)     1:35.67 (33.27)     2:09.68 (34.01)
  2 Dalton Regenbogen         18 OCCOQUAN SWIMMIN          NT    2:13.80        
                  29.91     1:03.93 (34.02)     1:38.53 (34.60)     2:13.80 (35.27)
  3 Tobin Wieder              16 VICTORY LANE AQU          NT    2:23.84        
                  31.84     1:07.62 (35.78)     1:45.81 (38.19)     2:23.84 (38.03)
  4 Matthew Quandt            18 VICTORY LANE AQU          NT    2:24.29        
                  31.43     1:08.40 (36.97)     1:46.27 (37.87)     2:24.29 (38.02)
 
Men Senior 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kevin Johnson             17 SEA DEVIL SWIMMI          NT    2:16.83        
                  31.24     1:05.62 (34.38)     1:41.77 (36.15)     2:16.83 (35.06)
  2 George Cranwell           16 ARLINGTON AQUATI          NT    2:23.87        
                  31.32     1:07.31 (35.99)     1:45.24 (37.93)     2:23.87 (38.63)
  3 Evan Ragoowansi           16 CHARTIERS VALLEY          NT    2:24.96        
                  32.70     1:09.02 (36.32)     1:46.92 (37.90)     2:24.96 (38.04)
  4 Mark Simonsen             15 SEA DEVIL SWIMMI          NT    2:25.33        
                  31.69     1:08.02 (36.33)     1:46.40 (38.38)     2:25.33 (38.93)
  5 Anthony Sciscento         18 LANCASTER AQUATI          NT    2:25.85        
                  31.85     1:08.08 (36.23)     1:46.33 (38.25)     2:25.85 (39.52)
  6 Corey Byrne               15 NAVAL ACADEMY AQ          NT    2:28.00        
                  33.15     1:10.45 (37.30)     1:48.97 (38.52)     2:28.00 (39.03)
 
Men Senior 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herbert Shackleton        16 PARKLAND AQUATIC          NT      53.06        
                  25.05       53.06 (28.01)                                        
  2 Sanjay Wijesekera         13 ROCKVILLE MONTGO          NT      54.62        
                  25.41       54.62 (29.21)                                        
  3 Grant Durner              17 PARKLAND AQUATIC          NT      54.89        
                  25.05       54.89 (29.84)                                        
  4 Daniel Marron             17 BLUE WAVE SWIM T          NT      55.31        
                  26.08       55.31 (29.23)                                        
  5 Ryan Webb                 17 ROCKVILLE MONTGO          NT      55.45        
                  26.07       55.45 (29.38)                                        
  6 Michael Fiscus            16 EGG HARBOR TWP S          NT      55.70        
                  25.91       55.70 (29.79)                                        
  7 Harry Harkins             15 CHARTIERS VALLEY          NT      55.88        
                  26.30       55.88 (29.58)                                        
  8 Michael Courter           15 EGG HARBOR TWP S          NT      56.15        
                  26.68       56.15 (29.47)                                        
  9 Anthony Sciscento         18 LANCASTER AQUATI          NT      56.72        
                  26.05       56.72 (30.67)                                        
 10 Colin Kent                15 POTOMAC MARLINS           NT      57.20        
                  26.10       57.20 (31.10)                                        
 11 Mason Hawkins             16 YORK SWIM CLUB            NT      57.47        
                  26.41       57.47 (31.06)                                        
 12 Joseph Castro             17 YORK SWIM CLUB            NT      57.61        
                  26.34       57.61 (31.27)                                        
 13 Travis Swann              17 ARLINGTON AQUATI          NT      59.26        
                  27.06       59.26 (32.20)                                        
 -- Owen Gentry               15 YORK SWIM CLUB            NT         DQ        
      Re-Submerged
                  26.00          DQ (33.58)                                        
 
Men Senior 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin Nincke            16 CHARTIERS VALLEY          NT      55.59        
                  25.64       55.59 (29.95)                                        
  2 Zachary McCaslin          17 SEA DEVIL SWIMMI          NT      55.64        
                  25.83       55.64 (29.81)                                        
  3 Jonathon Schubert         17 PINE RICHLAND AQ          NT      56.76        
                  26.74       56.76 (30.02)                                        
  4 Eric Booth                16 NORWIN AQUA CLUB          NT      57.31        
                  26.57       57.31 (30.74)                                        
 
Men Senior 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jonathon Schubert         17 PINE RICHLAND AQ          NT      55.67        
                  26.72       55.67 (28.95)                                        
  2 Zachary Romeo             18 FORK UNION AQUAT          NT      56.49        
                  26.27       56.49 (30.22)                                        
 
Men Senior 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tre Fissella              16 LANCASTER AQUATI          NT    2:00.22        
                  26.81       57.19 (30.38)     1:28.49 (31.30)     2:00.22 (31.73)
  2 Nathan Wojtowicz          17 NAVAL ACADEMY AQ          NT    2:01.08        
                  26.38       57.30 (30.92)     1:29.62 (32.32)     2:01.08 (31.46)
  3 Nicolas Reeves            16 ARLINGTON AQUATI          NT    2:03.85        
                  27.83       59.06 (31.23)     1:31.15 (32.09)     2:03.85 (32.70)
  4 Joel Stenoien             19 COLUMBIA AQUATIC          NT    2:06.77        
                  27.59       59.44 (31.85)     1:32.70 (33.26)     2:06.77 (34.07)
  5 Chris Davidson            16 BLUE WAVE SWIM T          NT    2:06.88        
                  28.02     1:00.17 (32.15)     1:33.34 (33.17)     2:06.88 (33.54)
 
Men Senior 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connor Webb               16 NATION'S CAPITAL          NT    1:58.75        
                  26.19       56.75 (30.56)     1:27.07 (30.32)     1:58.75 (31.68)
  2 Robert Etter              18 NITTANY LION AQU          NT    2:00.72        
                  26.40       56.48 (30.08)     1:28.58 (32.10)     2:00.72 (32.14)
  3 Brian McGroarty           15 EGG HARBOR TWP S          NT    2:05.91        
                  27.59       59.11 (31.52)     1:31.94 (32.83)     2:05.91 (33.97)
  4 Alex Medovar              16 OCCOQUAN SWIMMIN          NT    2:08.09        
                  28.30     1:00.98 (32.68)     1:34.38 (33.40)     2:08.09 (33.71)
 
Men Senior 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kristofor Bittel          18 NITTANY LION AQU          NT    1:59.66        
                  25.91       56.35 (30.44)     1:31.74 (35.39)     1:59.66 (27.92)
  2 Daniel Marron             17 BLUE WAVE SWIM T          NT    2:03.42        
                  26.31       59.45 (33.14)     1:34.20 (34.75)     2:03.42 (29.22)
  3 Seth Erdley               15 NITTANY LION AQU          NT    2:04.64        
                  28.24       58.45 (30.21)     1:36.74 (38.29)     2:04.64 (27.90)
  4 Nathan Wojtowicz          17 NAVAL ACADEMY AQ          NT    2:05.05        
                  24.99       57.57 (32.58)     1:35.57 (38.00)     2:05.05 (29.48)
  5 Andrew Duff               15 EGG HARBOR TWP S          NT    2:05.90        
                  27.83     1:00.55 (32.72)     1:35.27 (34.72)     2:05.90 (30.63)
 
Men Senior 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Sears              16 MERRITT ATHLETIC          NT    2:03.60        
                  27.39     1:00.81 (33.42)     1:35.14 (34.33)     2:03.60 (28.46)
  2 Nathan Burkett            16 SENECA VALLEY SW          NT    2:04.13        
                  27.14       59.26 (32.12)     1:35.69 (36.43)     2:04.13 (28.44)
 
Men Senior 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Takoda Grove              17 H2OKIE AQUATICS           NT    1:59.58        
                  26.31       57.55 (31.24)     1:31.12 (33.57)     1:59.58 (28.46)
  2 Peter Stoffel             18 TSUNAMI SWIMMING          NT    2:01.29        
                  25.09       55.70 (30.61)     1:32.83 (37.13)     2:01.29 (28.46)
  3 Kohler Sukachevin         18 ROCKVILLE MONTGO          NT    2:01.76        
                  26.11       58.22 (32.11)     1:33.77 (35.55)     2:01.76 (27.99)
  4 Jack Chlopak              15 NATION'S CAPITAL          NT    2:08.96        
                  28.61     1:00.64 (32.03)     1:39.21 (38.57)     2:08.96 (29.75)
 
Men Senior 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anirwin Sridhar           16 MACHINE AQUATICS          NT    4:41.87        
                  27.06       58.35 (31.29)     1:33.74 (35.39)     2:09.20 (35.46)
        2:49.74 (40.54)     3:30.66 (40.92)     4:04.45 (33.79)     4:41.87 (37.42)
 
Men Senior 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chris Davidson            16 BLUE WAVE SWIM T          NT    4:28.42        
                  27.48       59.49 (32.01)     1:33.82 (34.33)     2:07.69 (33.87)
        2:48.19 (40.50)     3:28.43 (40.24)     3:58.89 (30.46)     4:28.42 (29.53)
  2 Jack Lanphear             16 MOUNT LEBANON AQ          NT    4:31.33        
                  28.01       59.59 (31.58)     1:37.28 (37.69)     2:14.34 (37.06)
        2:52.15 (37.81)     3:29.27 (37.12)     4:01.10 (31.83)     4:31.33 (30.23)