Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/31/2014 06:37 PM
       2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014       
                   2014 Speedo Champions Series Long Course                    
                                    Results                                    
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                23.19  SRNT 2014 LCM Senior Nat
                24.09  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nadareski, Benjami  20 Una WEBS-NI            24.14      23.74 JRNT    20  
  2 Zawatski, Edward    16 CYC Rally Aquati-MA    24.32      24.05 JRNT    17  
  3 Harty, Ryan         17 Greenwood Memori-NE    24.22      24.52         16  
  4 Dudzinski, Ryan     17 USC-AM                 24.57      24.64         15  
  5 Wright, Owen        17 Bluefish Swim-NE       24.63      24.74         14  
  6 Ekas, Jonathan      19 Millcreek Swim T-AM    24.88      24.77         13  
  7 Burdo, Nicholas     16 Liverpool Jets S-NI    24.61      24.86         12  
  8 Green, Connor       18 Bluefish Swim-NE       24.88      25.00         11  
B - Final
  9 Conley, Michael     17 Clifton Park-Hal-AD    25.34      25.05          9  
 10 Gudmunson, Erik     17 Bluefish Swim-NE       25.14      25.21          7  
 11 Brown, Nicholas     17 Bluefish Swim-NE       24.95      25.24          6  
 12 Wahl, Zachary       23 Webster BlueFins-NI    25.39      25.38          5  
 13 So, Tristan         15 Central CT Aquat-CT    25.42      25.39          4  
 14 Patterson, Connar   16 Exeter Swim Team-NE    25.54      25.41          3  
 15 Dinardo, Joshua     16 North Shore Swim-NE    25.50      25.43          2  
 16 Lersch, Patrick     17 USC-AM                 25.43      25.61          1  
C - Final
 17 Li, Zixuan          15 Unattached-NI          25.61      25.15        
 18 Dixon, William      16 Unattached-NI          25.63      25.20        
 19 Sjahfiedin, Tyler   17 Cape Cod Swim Cl-NE    25.61      25.45        
 20 Marciano, Vinny     12 Morris County Sw-NJ    25.56      25.53        
 21 Gray, Kellen        17 Exeter Swim Team-NE    25.65      25.54        
 22 Jinn, Brandon       16 Greenwood Memori-NE    25.65      26.08        
 23 Wong, Braedon       16 USC-AM                 25.55      27.26        
 -- Ebert, Eric         19 Unattached-NI          25.60         DQ        
      False start
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                23.19  SRNT 2014 LCM Senior Nat
                24.09  JRNT Junior Nationals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nadareski, Benjamin       20 Una WEBS-NI            20.89Y     24.14 q      
  2 Harty, Ryan               17 Greenwood Memori-NE    24.35      24.22 q      
  3 Zawatski, Edward          16 CYC Rally Aquati-MA    24.21      24.32 q      
  4 Dudzinski, Ryan           17 USC-AM                 24.41      24.57 q      
  5 Burdo, Nicholas           16 Liverpool Jets S-NI    25.01      24.61 q      
  6 Wright, Owen              17 Bluefish Swim-NE       24.14      24.63 q      
  7 Ekas, Jonathan            19 Millcreek Swim T-AM    24.82      24.88 q      
  7 Green, Connor             18 Bluefish Swim-NE       23.94      24.88 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brown, Nicholas           17 Bluefish Swim-NE       24.94      24.95 q      
 10 Gudmunson, Erik           17 Bluefish Swim-NE       25.10      25.14 q      
 11 Conley, Michael           17 Clifton Park-Hal-AD    22.22Y     25.34 q      
 12 Wahl, Zachary             23 Webster BlueFins-NI    25.22      25.39 q      
 13 Collins, Patrick          28 Cougar Aquatic T-NJ    21.54Y     25.42 q      
 13 So, Tristan               15 Central CT Aquat-CT    25.59      25.42 q      
 15 Lersch, Patrick           17 USC-AM                 21.92Y     25.43 q      
 16 Dinardo, Joshua           16 North Shore Swim-NE    21.72Y     25.50 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Patterson, Connar         16 Exeter Swim Team-NE    25.23      25.54 q      
 18 Wong, Braedon             16 USC-AM                 21.77Y     25.55 q      
 19 Marciano, Vinny           12 Morris County Sw-NJ    26.00      25.56 q      
 20 Ebert, Eric               19 Unattached-NI          25.49      25.60 q      
 21 Sjahfiedin, Tyler         17 Cape Cod Swim Cl-NE    22.45Y     25.61 q      
 21 Li, Zixuan                15 Unattached-NI          22.54Y     25.61 q      
 23 Dixon, William            16 Unattached-NI          21.51Y     25.63 q      
 24 Jinn, Brandon             16 Greenwood Memori-NE    26.54      25.65 q      
 24 Gray, Kellen              17 Exeter Swim Team-NE    25.52      25.65 q      
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 26 Young, John               16 Unattached-NI          21.78Y     25.71        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Bartley, Michael          16 North Shore Swim-NE    22.10Y     25.72        
 28 Mulvehill, Joseph         18 Webster BlueFins-NI    25.48      25.81        
 28 Novak, Nathan             18 USC-AM                 21.36Y     25.81        
 30 Mahoney, Jack             16 Millcreek Swim T-AM    25.14      25.82        
 31 Warner, Shawn             19 Unattached-FG          22.13Y     25.86        
 32 Garase, Kyle              20 Greater Pittsbur-AM    22.48Y     25.87        
 32 Shmurak, Allen            15 Eastern Express-NJ     26.08      25.87        
 34 Yish, Matthew             13 SOLO Aquatics-NE       22.41Y     25.88        
 35 Edwards, Thomas           17 North Shore Swim-NE    25.57      25.91        
 36 Moniz, Noah               15 Bluefish Swim-NE       22.43Y     25.92        
 37 Czajkowski, Piotr         16 Clifton Park-Hal-AD    21.90Y     25.95        
 38 Luu, Ryan                 16 Malden Crocs-NE        22.27Y     25.99        
 39 Newton, Connor            16 Greater Waterbur-CT    21.97Y     26.03        
 40 Spurrell, Samuel          18 Bluefish Swim-NE       21.95Y     26.05        
 41 Herbert, David            16 The Fish-PV            21.93Y     26.06        
 42 Ritz, Jared               14 Victor Swim Club-NI    27.19      26.07        
 43 Hodgman, Samuel           16 Exeter Swim Team-NE    22.28Y     26.13        
 44 Fothergill, Daniel        18 North Shore Swim-NE    26.23      26.36        
 45 Johnsen, Jake             17 USC-AM                 27.95      26.51        
 46 Taboadela, Anthony        18 Morris County Sw-NJ    26.25      26.56        
 47 Emanuel, Michael          17 The Fish-PV            26.83      26.59        
 48 Clarke, Garrett           18 Liverpool Jets S-NI    27.56      26.68        
 49 Henry, Liam               17 Liverpool Jets S-NI    22.37Y     26.70        
 50 Wilson, Brian             20 Arena Club Aquat-MD    23.56Y     26.74        
 51 Miller, Troy              17 Liverpool Jets S-NI    22.91Y     26.77        
 52 Bacik, Martin             17 USC-AM                 27.75      26.80        
 53 Burke, Daniel             20 Liverpool Jets S-NI    25.93      26.82        
 54 Anderson, Devon           18 North Shore Swim-NE    27.79      26.92        
 55 Lehman, Nicholas          14 Cougar Aquatic T-NJ    27.83      27.03        
 56 Bennett, Jesse            17 PACK Swim Team o-NI    24.12Y     27.09        
 57 Nguyen, Kelvin            16 Malden Crocs-NE        27.27      27.10        
 58 Scerbo, Joseph            14 Cougar Aquatic T-NJ    27.97      27.11        
 59 Gordon, Travis            16 Ridgefield Aquat-CT    23.35Y     27.13        
 60 Kelly, Christian          18 USC-AM                 23.15Y     27.30        
 61 Wang, Brandon             16 Cougar Aquatic T-NJ    28.50      27.34        
 62 Stefani, Angelo           16 Jersey Storm Swi-MA    27.29      27.47        
 63 Gutman, Daniel            15 Asphalt Green Un-MR    28.41      27.64        
 -- Golczewski, Daniel        17 Arena Club Aquat-MD    22.24Y       DFS        
      Declared false start
 -- Liu, Kevin                15 USC-AM                 26.52        DFS        
      Declared false start
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                50.89  SRNT 2014 LCM Senior Nat
                52.19  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zawatski, Edward    16 CYC Rally Aquati-MA    53.49      53.18         20  
                  25.34       53.18 (27.84)                                        
  2 Golczewski, Daniel  17 Arena Club Aquat-MD    53.22      53.27         17  
                  25.64       53.27 (27.63)                                        
  3 McNair, Everett     17 BFIN-AD                53.74      53.70         16  
                  25.55       53.70 (28.15)                                        
  4 Wright, Owen        17 Bluefish Swim-NE       54.25      53.88         15  
                  25.50       53.88 (28.38)                                        
  5 Jones, Jarrett      16 Cape Cod Swim Cl-NE    54.01      53.98         14  
                  26.20       53.98 (27.78)                                        
  6 Wahl, Zachary       23 Webster BlueFins-NI    54.16      54.27         13  
                  26.39       54.27 (27.88)                                        
  7 Nadareski, Benjami  20 Una WEBS-NI            54.22      54.84         12  
                  26.25       54.84 (28.59)                                        
  8 Burdo, Nicholas     16 Liverpool Jets S-NI    54.01      55.44         11  
                  26.48       55.44 (28.96)                                        
B - Final
  9 Lersch, Patrick     17 USC-AM                 55.19      54.57          9  
                  26.55       54.57 (28.02)                                        
 10 Conley, Michael     17 Clifton Park-Hal-AD    55.71      55.42          7  
                  26.33       55.42 (29.09)                                        
 11 Jinn, Brandon       16 Greenwood Memori-NE    55.30      55.52          6  
                  27.01       55.52 (28.51)                                        
 12 Dudzinski, Ryan     17 USC-AM                 55.56      55.73          5  
                  26.33       55.73 (29.40)                                        
 13 Gray, Kellen        17 Exeter Swim Team-NE    55.61      55.84          4  
                  27.02       55.84 (28.82)                                        
 14 Shmurak, Allen      15 Eastern Express-NJ     55.27      55.93          3  
                  26.37       55.93 (29.56)                                        
 15 Ritz, Jared         14 Victor Swim Club-NI    55.84      56.33          2  
                  27.09       56.33 (29.24)                                        
 16 Garase, Kyle        20 Greater Pittsbur-AM    55.89      57.21          1  
                  26.91       57.21 (30.30)                                        
C - Final
 17 Edwards, Thomas     17 North Shore Swim-NE    55.91      55.58        
                  27.38       55.58 (28.20)                                        
 18 Spurrell, Samuel    18 Bluefish Swim-NE       56.12      55.72        
                  26.64       55.72 (29.08)                                        
 19 Sjahfiedin, Tyler   17 Cape Cod Swim Cl-NE    56.16      55.78        
                  26.83       55.78 (28.95)                                        
 20 Doser, Jeffrey      17 Fairport Area Sw-NI    55.96      55.80        
                  27.37       55.80 (28.43)                                        
 21 Dinardo, Joshua     16 North Shore Swim-NE    56.80      56.49        
                  27.20       56.49 (29.29)                                        
 22 Burdge, Eric        16 Clifton Park-Hal-AD    56.06      56.55        
                  27.11       56.55 (29.44)                                        
 23 Ebert, Eric         19 Unattached-NI          56.55      57.00        
                  27.29       57.00 (29.71)                                        
 24 Choate, Michael     17 Bluefish Swim-NE       56.72      57.83        
                  27.49       57.83 (30.34)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                50.89  SRNT 2014 LCM Senior Nat
                52.19  JRNT Junior Nationals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Golczewski, Daniel        17 Arena Club Aquat-MD    54.70      53.22 q      
                  25.70       53.22 (27.52)                                        
  2 Zawatski, Edward          16 CYC Rally Aquati-MA    52.97      53.49 q      
                  25.31       53.49 (28.18)                                        
  3 McNair, Everett           17 BFIN-AD                55.47      53.74 q      
                  25.40       53.74 (28.34)                                        
  4 Burdo, Nicholas           16 Liverpool Jets S-NI    54.57      54.01 q      
                  26.30       54.01 (27.71)                                        
  4 Jones, Jarrett            16 Cape Cod Swim Cl-NE    55.03      54.01 q      
                  26.19       54.01 (27.82)                                        
  6 Wahl, Zachary             23 Webster BlueFins-NI    54.56      54.16 q      
                  26.40       54.16 (27.76)                                        
  7 Nadareski, Benjamin       20 Una WEBS-NI            47.11Y     54.22 q      
                  25.86       54.22 (28.36)                                        
  8 Wright, Owen              17 Bluefish Swim-NE       54.34      54.25 q      
                  25.65       54.25 (28.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gudmunson, Erik           17 Bluefish Swim-NE       47.43Y     55.12 q      
                  26.16       55.12 (28.96)                                        
 10 Lersch, Patrick           17 USC-AM                 47.36Y     55.19 q      
                  26.58       55.19 (28.61)                                        
 11 Mahoney, Jack             16 Millcreek Swim T-AM    56.05      55.22 q      
                  26.50       55.22 (28.72)                                        
 12 Shmurak, Allen            15 Eastern Express-NJ     48.43Y     55.27 q      
                  26.49       55.27 (28.78)                                        
 13 Jinn, Brandon             16 Greenwood Memori-NE    55.76      55.30 q      
                  26.96       55.30 (28.34)                                        
 14 Dudzinski, Ryan           17 USC-AM                 52.85      55.56 q      
                  26.53       55.56 (29.03)                                        
 15 Gray, Kellen              17 Exeter Swim Team-NE    48.76Y     55.61 q      
                  27.45       55.61 (28.16)                                        
 16 Conley, Michael           17 Clifton Park-Hal-AD    48.05Y     55.71 q      
                  26.40       55.71 (29.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 So, Tristan               15 Central CT Aquat-CT    48.04Y     55.82 q      
                  26.96       55.82 (28.86)                                        
 18 Ritz, Jared               14 Victor Swim Club-NI    48.64Y     55.84 q      
                  26.88       55.84 (28.96)                                        
 19 Garase, Kyle              20 Greater Pittsbur-AM    56.92      55.89 q      
                  26.95       55.89 (28.94)                                        
 20 Edwards, Thomas           17 North Shore Swim-NE    48.63Y     55.91 q      
                  27.26       55.91 (28.65)                                        
 21 Doser, Jeffrey            17 Fairport Area Sw-NI    46.68Y     55.96 q      
                  27.15       55.96 (28.81)                                        
 22 Burdge, Eric              16 Clifton Park-Hal-AD    48.35Y     56.06 q      
                  27.23       56.06 (28.83)                                        
 23 Spurrell, Samuel          18 Bluefish Swim-NE       48.82Y     56.12 q      
                  26.97       56.12 (29.15)                                        
 24 Sjahfiedin, Tyler         17 Cape Cod Swim Cl-NE    48.72Y     56.16 q      
                  26.83       56.16 (29.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Mulvehill, Joseph         18 Webster BlueFins-NI    46.72Y     56.31        
                  27.41       56.31 (28.90)                                        
 26 Johnsen, Jake             17 USC-AM               1:04.03      56.41        
                  27.42       56.41 (28.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Ebert, Eric               19 Unattached-NI          47.64Y     56.55        
                  27.59       56.55 (28.96)                                        
 28 McIntyre, Jack            15 Eastern Express-NJ     59.65      56.60        
                  27.60       56.60 (29.00)                                        
 29 Choate, Michael           17 Bluefish Swim-NE       48.11Y     56.72        
                  27.21       56.72 (29.51)                                        
 30 Newton, Connor            16 Greater Waterbur-CT    47.68Y     56.78        
                  27.54       56.78 (29.24)                                        
 31 Dinardo, Joshua           16 North Shore Swim-NE    48.87Y     56.80        
                  27.31       56.80 (29.49)                                        
 32 Yish, Matthew             13 SOLO Aquatics-NE       57.86      56.82        
                  27.33       56.82 (29.49)                                        
 33 Patterson, Connar         16 Exeter Swim Team-NE    54.96      56.84        
                  27.53       56.84 (29.31)                                        
 34 Luu, Ryan                 16 Malden Crocs-NE        48.87Y     56.87        
                  27.01       56.87 (29.86)                                        
 35 Steve, Paul               16 Webster BlueFins-NI    56.74      56.99        
                  27.62       56.99 (29.37)                                        
 36 Wilson, Brian             20 Arena Club Aquat-MD    48.82Y     57.03        
                  27.42       57.03 (29.61)                                        
 37 Zuppone, Michael          15 Asphalt Green Un-MR    57.66      57.13        
                  27.91       57.13 (29.22)                                        
 38 Herbert, David            16 The Fish-PV            48.08Y     57.15        
                  26.79       57.15 (30.36)                                        
 39 Olson, Nicholas           17 Fairport Area Sw-NI    48.00Y     57.16        
                  26.78       57.16 (30.38)                                        
 40 Hodgman, Samuel           16 Exeter Swim Team-NE  1:01.78      57.24        
                  26.78       57.24 (30.46)                                        
 41 Burke, Daniel             20 Liverpool Jets S-NI    48.26Y     57.25        
                  27.58       57.25 (29.67)                                        
 42 Billig, Richard           16 North Shore Swim-NE    48.76Y     57.30        
                  27.81       57.30 (29.49)                                        
 43 Novak, Nathan             18 USC-AM                 48.41Y     57.32        
                  27.31       57.32 (30.01)                                        
 44 Gable, Dale               17 North Shore Swim-NE    56.86      57.47        
                  27.46       57.47 (30.01)                                        
 45 Lubinski, Jacob           14 Eastern Express-NJ     57.93      57.78        
                  27.86       57.78 (29.92)                                        
 45 Marciano, Vinny           12 Morris County Sw-NJ    48.62Y     57.78        
                  27.66       57.78 (30.12)                                        
 47 Lapoint, Alexander        18 Fairport Area Sw-NI    55.69      58.06        
                  28.00       58.06 (30.06)                                        
 48 Henry, Liam               17 Liverpool Jets S-NI  1:01.41      58.56        
                  27.64       58.56 (30.92)                                        
 49 Quinones, Christopher     16 Asphalt Green Un-MR    58.99      58.84        
                  28.59       58.84 (30.25)                                        
 50 Nguyen, Kelvin            16 Malden Crocs-NE      1:00.46      59.10        
                  28.05       59.10 (31.05)                                        
 51 Czajkowski, Piotr         16 Clifton Park-Hal-AD    48.52Y     59.11        
                  28.50       59.11 (30.61)                                        
 52 Bartley, Michael          16 North Shore Swim-NE    58.58      59.28        
                  28.71       59.28 (30.57)                                        
 53 Lomeyko, Konstantin       16 Asphalt Green Un-MR  1:00.31      59.33        
                  28.99       59.33 (30.34)                                        
 54 Emanuel, Michael          17 The Fish-PV            58.08      59.50        
                  28.22       59.50 (31.28)                                        
 55 Bennett, Jesse            17 PACK Swim Team o-NI    53.40Y     59.70        
                  28.62       59.70 (31.08)                                        
 56 Kelemen, Andrew           14 Fairport Area Sw-NI    51.93Y     59.80        
                  28.98       59.80 (30.82)                                        
 57 Gordon, Travis            16 Ridgefield Aquat-CT    51.61Y     59.89        
                  28.73       59.89 (31.16)                                        
 58 Miller, Troy              17 Liverpool Jets S-NI    50.77Y   1:00.07        
                  28.26     1:00.07 (31.81)                                        
 59 Gutman, Daniel            15 Asphalt Green Un-MR  1:03.01    1:00.33        
                  28.93     1:00.33 (31.40)                                        
 60 Ransford, Casey           15 PACK Swim Team o-NI  1:03.83    1:00.93        
                  28.76     1:00.93 (32.17)                                        
 61 Driscoll, Sean            17 SOLO Aquatics-NE     1:04.48    1:01.00        
                  29.22     1:01.00 (31.78)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:51.89  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              1:54.69  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Golczewski, Daniel  17 Arena Club Aquat-MD  1:55.51    1:53.63 JRNT    20  
                  26.49       55.72 (29.23)     1:25.21 (29.49)     1:53.63 (28.42)
  2 Ransford, PJ        17 PACK Swim Team o-NI  1:56.37    1:54.39 JRNT    17  
                  27.29       56.29 (29.00)     1:25.61 (29.32)     1:54.39 (28.78)
  3 Nunez, John         17 Asphalt Green Un-MR  1:56.96    1:55.65         16  
                  27.12       56.03 (28.91)     1:25.78 (29.75)     1:55.65 (29.87)
  4 Miranda, Maxwell    14 Bluefish Swim-NE     1:58.14    1:56.84         15  
                  26.72       55.82 (29.10)     1:26.57 (30.75)     1:56.84 (30.27)
  5 Jinn, Brandon       16 Greenwood Memori-NE  1:57.13    1:58.50         14  
                  27.65       57.30 (29.65)     1:27.92 (30.62)     1:58.50 (30.58)
  6 Prescott, Tyler     17 Meriden Silver F-CT  2:00.04    1:59.07         13  
                                  59.01 ( )   1:59.07 (1:00.06)                    
  7 Green, Connor       18 Bluefish Swim-NE     1:58.07    1:59.33         12  
                  27.14       56.76 (29.62)     1:27.91 (31.15)     1:59.33 (31.42)
  8 Casey, Grant        18 Bluefish Swim-NE     2:00.18    1:59.64         11  
                  27.77       57.86 (30.09)     1:28.51 (30.65)     1:59.64 (31.13)
B - Final
  9 Wright, Owen        17 Bluefish Swim-NE     2:00.70    1:57.53          9  
                  27.25       56.64 (29.39)     1:26.62 (29.98)     1:57.53 (30.91)
 10 Burdo, Nicholas     16 Liverpool Jets S-NI  2:01.25    1:59.02          7  
                                  58.21 ( )   1:59.02 (1:00.81)                    
 11 Zawatski, Edward    16 CYC Rally Aquati-MA  2:00.28    1:59.56          6  
                  27.25       57.31 (30.06)     1:28.42 (31.11)     1:59.56 (31.14)
 12 McNair, Everett     17 BFIN-AD              2:00.74    1:59.74          5  
                  27.53       58.12 (30.59)     1:29.72 (31.60)     1:59.74 (30.02)
 13 Russiello, Ian      17 The Fish-PV          2:00.60    2:00.15          4  
                  27.76       58.16 (30.40)     1:29.70 (31.54)     2:00.15 (30.45)
 14 Mikheyev, Peter     16 GMA-NE               2:00.67    2:00.74          3  
                  28.32       59.13 (30.81)     1:30.68 (31.55)     2:00.74 (30.06)
 15 Billig, Richard     16 North Shore Swim-NE  2:00.64    2:00.86          2  
                  27.97       58.58 (30.61)     1:29.72 (31.14)     2:00.86 (31.14)
 16 Herbert, David      16 The Fish-PV          2:01.32    2:01.59          1  
                  27.79       58.86 (31.07)     1:30.34 (31.48)     2:01.59 (31.25)
C - Final
 17 Li, Zixuan          15 Unattached-NI        2:02.33    1:58.72        
                  27.44       57.04 (29.60)     1:27.71 (30.67)     1:58.72 (31.01)
 18 Bishop, Zachary     16 Exeter Swim Team-NE  2:02.21    2:00.69        
                  28.61       58.74 (30.13)     1:29.70 (30.96)     2:00.69 (30.99)
 19 Choate, Michael     17 Bluefish Swim-NE     2:03.17    2:02.07        
                  27.94       58.92 (30.98)     1:30.69 (31.77)     2:02.07 (31.38)
 20 Conley, Michael     17 Clifton Park-Hal-AD  2:03.05    2:02.35        
                  28.13       58.98 (30.85)     1:30.85 (31.87)     2:02.35 (31.50)
 21 So, Tristan         15 Central CT Aquat-CT  2:02.68    2:02.45        
                  27.84       58.58 (30.74)     1:30.50 (31.92)     2:02.45 (31.95)
 22 Papangelakis, Pana  15 Unattached-NI        2:02.85    2:03.52        
                  28.27       59.64 (31.37)     1:31.93 (32.29)     2:03.52 (31.59)
 23 Wilson, Brian       20 Arena Club Aquat-MD  2:03.13    2:03.89        
                                  59.95 ( )   2:03.89 (1:03.94)                    
 24 Xenakis, Michael    15 SOLO Aquatics-NE     2:02.87    2:03.96        
                  28.35       59.47 (31.12)     1:31.81 (32.34)     2:03.96 (32.15)
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:51.89  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              1:54.69  JRNT Junior Nationals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Golczewski, Daniel        17 Arena Club Aquat-MD  1:55.90    1:55.51 q      
                  26.05       55.40 (29.35)     1:26.37 (30.97)     1:55.51 (29.14)
  2 Ransford, PJ              17 PACK Swim Team o-NI  1:56.21    1:56.37 q      
                  27.81       57.10 (29.29)     1:26.76 (29.66)     1:56.37 (29.61)
  3 Nunez, John               17 Asphalt Green Un-MR  1:54.17    1:56.96 q      
                  27.00       55.82 (28.82)     1:26.07 (30.25)     1:56.96 (30.89)
  4 Jinn, Brandon             16 Greenwood Memori-NE  1:59.56    1:57.13 q      
                  27.70       57.27 (29.57)     1:27.28 (30.01)     1:57.13 (29.85)
  5 Green, Connor             18 Bluefish Swim-NE     1:53.84    1:58.07 q      
                  27.07       56.43 (29.36)     1:27.02 (30.59)     1:58.07 (31.05)
  6 Miranda, Maxwell          14 Bluefish Swim-NE     1:59.54    1:58.14 q      
                  27.54       57.36 (29.82)     1:27.99 (30.63)     1:58.14 (30.15)
  7 Prescott, Tyler           17 Meriden Silver F-CT  1:59.68    2:00.04 q      
                  27.64       58.51 (30.87)     1:29.80 (31.29)     2:00.04 (30.24)
  8 Casey, Grant              18 Bluefish Swim-NE     1:59.16    2:00.18 q      
                  27.87       58.00 (30.13)     1:29.51 (31.51)     2:00.18 (30.67)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zawatski, Edward          16 CYC Rally Aquati-MA  1:59.26    2:00.28 q      
                  26.78       56.70 (29.92)     1:28.30 (31.60)     2:00.28 (31.98)
 10 Russiello, Ian            17 The Fish-PV          1:43.80Y   2:00.60 q      
                  26.31       58.06 (31.75)     1:28.19 (30.13)     2:00.60 (32.41)
 11 Billig, Richard           16 North Shore Swim-NE  1:43.95Y   2:00.64 q      
                  28.25       59.28 (31.03)     1:29.65 (30.37)     2:00.64 (30.99)
 12 Mikheyev, Peter           16 GMA-NE               1:43.38Y   2:00.67 q      
                  27.47       58.13 (30.66)     1:30.45 (32.32)     2:00.67 (30.22)
 13 Wright, Owen              17 Bluefish Swim-NE     1:58.31    2:00.70 q      
                  26.30       56.32 (30.02)     1:28.19 (31.87)     2:00.70 (32.51)
 14 McNair, Everett           17 BFIN-AD              1:43.61Y   2:00.74 q      
                  27.81       58.93 (31.12)   2:00.74 (1:01.81)                    
 15 Burdo, Nicholas           16 Liverpool Jets S-NI  1:40.28Y   2:01.25 q      
                                  58.85 ( )   2:01.25 (1:02.40)                    
 16 McIntyre, Jack            15 Eastern Express-NJ   1:45.75Y   2:01.29 q      
                  27.99       58.78 (30.79)     1:30.38 (31.60)     2:01.29 (30.91)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Herbert, David            16 The Fish-PV          1:42.86Y   2:01.32 q      
                  27.48       57.91 (30.43)     1:29.54 (31.63)     2:01.32 (31.78)
 18 Patterson, Connar         16 Exeter Swim Team-NE  1:58.06    2:01.45 q      
                  27.92       58.74 (30.82)     1:30.25 (31.51)     2:01.45 (31.20)
 19 Bishop, Zachary           16 Exeter Swim Team-NE  2:00.84    2:02.21 q      
                                1:00.33 ( )   2:02.21 (1:01.88)                    
 20 Li, Zixuan                15 Unattached-NI        1:42.52Y   2:02.33 q      
                                  57.62 ( )   2:02.33 (1:04.71)                    
 21 So, Tristan               15 Central CT Aquat-CT  1:44.07Y   2:02.68 q      
                  27.94       59.04 (31.10)     1:30.79 (31.75)     2:02.68 (31.89)
 22 Papangelakis, Panagiotis  15 Unattached-NI        1:46.13Y   2:02.85 q      
                  28.04       59.43 (31.39)     1:31.89 (32.46)     2:02.85 (30.96)
 23 Xenakis, Michael          15 SOLO Aquatics-NE     1:46.49Y   2:02.87 q      
                                  59.32 ( )   2:02.87 (1:03.55)                    
 24 Conley, Michael           17 Clifton Park-Hal-AD  1:44.96Y   2:03.05 q      
                  27.63       58.77 (31.14)     1:31.06 (32.29)     2:03.05 (31.99)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Wilson, Brian             20 Arena Club Aquat-MD  1:46.39Y   2:03.13        
                  28.78     1:00.05 (31.27)     1:31.41 (31.36)     2:03.13 (31.72)
 26 Choate, Michael           17 Bluefish Swim-NE     1:45.64Y   2:03.17        
                                  58.76 ( )   2:03.17 (1:04.41)                    
-------------------------------------------------------------------------
 27 Lehman, Nicholas          14 Cougar Aquatic T-NJ  2:08.51    2:03.33        
                  28.52       59.72 (31.20)     1:31.90 (32.18)     2:03.33 (31.43)
 28 Rivoal, Leo               16 Asphalt Green Un-MR  2:06.48    2:03.47        
                                  59.31 ( )   2:03.47 (1:04.16)                    
 29 Delaus, David             16 PACK Swim Team o-NI  1:42.72Y   2:03.59        
                  28.39       59.76 (31.37)     1:32.03 (32.27)     2:03.59 (31.56)
 30 Ritz, Jared               14 Victor Swim Club-NI  1:46.30Y   2:03.60        
                                1:00.26 ( )   2:03.60 (1:03.34)                    
 31 Lersch, Patrick           17 USC-AM               1:43.66Y   2:03.66        
                  27.94       59.75 (31.81)   2:03.66 (1:03.91)                    
 32 Zitz, Jacob               18 Victor Swim Club-NI  2:04.74    2:04.02        
                  29.08     1:00.42 (31.34)     1:32.83 (32.41)     2:04.02 (31.19)
 33 Gable, Dale               17 North Shore Swim-NE  1:46.03Y   2:04.08        
                  28.59       59.97 (31.38)     1:32.35 (32.38)     2:04.08 (31.73)
 34 Edwards, Thomas           17 North Shore Swim-NE  1:45.11Y   2:04.10        
                  29.30     1:00.44 (31.14)     1:32.62 (32.18)     2:04.10 (31.48)
 35 Viotto, Jamie             17 Morris County Sw-NJ  2:05.80    2:04.12        
                  28.89     1:00.40 (31.51)     1:32.89 (32.49)     2:04.12 (31.23)
 36 Dixon, William            16 Unattached-NI        1:46.17Y   2:04.14        
                  28.40     1:00.00 (31.60)     1:32.56 (32.56)     2:04.14 (31.58)
 37 Marciano, Vinny           12 Morris County Sw-NJ  2:07.42    2:04.19        
                                1:00.64 ( )   2:04.19 (1:03.55)                    
 38 Zuppone, Michael          15 Asphalt Green Un-MR  2:05.01    2:04.24        
                  29.41     1:00.81 (31.40)     1:33.14 (32.33)     2:04.24 (31.10)
 39 Moniz, Noah               15 Bluefish Swim-NE     2:05.31    2:04.36        
                  28.48     1:00.23 (31.75)     1:32.05 (31.82)     2:04.36 (32.31)
 40 Emanuel, Michael          17 The Fish-PV          1:46.13Y   2:04.81        
                  29.53     1:00.78 (31.25)     1:32.71 (31.93)     2:04.81 (32.10)
 41 Peach, Kyle               18 Bluefish Swim-NE     2:01.92    2:05.48        
                  28.84     1:00.81 (31.97)     1:33.22 (32.41)     2:05.48 (32.26)
 42 Amedeo, Matthew           16 SOLO Aquatics-NE     2:10.91    2:05.66        
                  28.78     1:00.65 (31.87)     1:33.65 (33.00)     2:05.66 (32.01)
 43 McLaughlin, William       18 Bluefish Swim-NE     1:46.20Y   2:05.77        
                  28.50       59.91 (31.41)     1:32.64 (32.73)     2:05.77 (33.13)
 44 Steve, Paul               16 Webster BlueFins-NI  1:45.88Y   2:05.89        
                                1:01.60 ( )   2:05.89 (1:04.29)                    
 45 Fothergill, Daniel        18 North Shore Swim-NE  1:48.44Y   2:05.99        
                  29.13     1:01.33 (32.20)     1:33.80 (32.47)     2:05.99 (32.19)
 46 Burdge, Eric              16 Clifton Park-Hal-AD  1:45.04Y   2:06.01        
                  29.02     1:01.32 (32.30)     1:33.90 (32.58)     2:06.01 (32.11)
 47 Luu, Ryan                 16 Malden Crocs-NE      2:09.56    2:06.29        
                  28.10     1:00.05 (31.95)     1:33.42 (33.37)     2:06.29 (32.87)
 48 Yish, Matthew             13 SOLO Aquatics-NE     2:14.79    2:07.03        
                  28.75     1:01.43 (32.68)     1:34.74 (33.31)     2:07.03 (32.29)
 49 Lomeyko, Konstantin       16 Asphalt Green Un-MR  2:07.30    2:07.15        
                  29.90     1:01.76 (31.86)     1:34.66 (32.90)     2:07.15 (32.49)
 50 Bennett, Jesse            17 PACK Swim Team o-NI  1:49.89Y   2:07.74        
                  29.06     1:00.74 (31.68)     1:34.19 (33.45)     2:07.74 (33.55)
 51 Russell, Conchobhair      17 Unattached-NI        1:45.45Y   2:07.93        
                  29.64     1:02.05 (32.41)     1:35.15 (33.10)     2:07.93 (32.78)
 52 Czajkowski, Piotr         16 Clifton Park-Hal-AD  2:23.30    2:08.85        
                  29.58     1:02.46 (32.88)     1:36.22 (33.76)     2:08.85 (32.63)
 53 Mulvehill, Joseph         18 Webster BlueFins-NI  1:45.01Y   2:09.68        
                  28.65     1:00.47 (31.82)     1:34.91 (34.44)     2:09.68 (34.77)
 54 Staebell, Greg            18 Buffalo Area Aqu-NI  2:11.32    2:10.14        
                  29.59     1:02.53 (32.94)     1:36.50 (33.97)     2:10.14 (33.64)
 55 Minuth, Ole               14 USC-AM               1:50.01Y   2:10.58        
                                1:02.71 ( )   2:10.58 (1:07.87)                    
 56 Nguyen, Kelvin            16 Malden Crocs-NE      2:20.74    2:12.08        
                  28.58     1:02.52 (33.94)   2:12.08 (1:09.56)                    
 57 Bacik, Martin             17 USC-AM               2:26.95    2:12.37        
                  29.70     1:02.45 (32.75)     1:37.32 (34.87)     2:12.37 (35.05)
 58 Novak, Nathan             18 USC-AM               2:13.19    2:12.42        
                                1:03.81 ( )   2:12.42 (1:08.61)                    
 59 Henry, Liam               17 Liverpool Jets S-NI  2:25.45    2:15.64        
                  29.56     1:03.29 (33.73)     1:39.93 (36.64)     2:15.64 (35.71)
 -- Bartley, Michael          16 North Shore Swim-NE  2:10.35         DQ        
                  28.58     1:00.42 (31.84)     1:34.10 (33.68)          DQ (31.78)
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:58.69  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              4:03.59  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ransford, PJ        17 PACK Swim Team o-NI  4:06.17    3:59.64 JRNT    20  
                  27.61       56.98 (29.37)     1:27.41 (30.43)     1:57.98 (30.57)
        2:29.15 (31.17)     2:59.95 (30.80)     3:29.90 (29.95)     3:59.64 (29.74)
  2 Nunez, John         17 Asphalt Green Un-MR  4:06.70    4:04.60         17  
                  28.23       58.69 (30.46)     1:29.75 (31.06)     2:01.19 (31.44)
        2:32.98 (31.79)     3:04.57 (31.59)     3:35.74 (31.17)     4:04.60 (28.86)
  3 Golczewski, Daniel  17 Arena Club Aquat-MD  4:06.67    4:04.88         16  
                  27.22       57.31 (30.09)     1:28.21 (30.90)     2:00.25 (32.04)
        2:32.70 (32.45)     3:05.01 (32.31)     3:36.22 (31.21)     4:04.88 (28.66)
  4 Miranda, Maxwell    14 Bluefish Swim-NE     4:09.54    4:08.68         15  
                  28.70       59.78 (31.08)     1:31.17 (31.39)     2:03.23 (32.06)
        2:34.31 (31.08)     3:06.11 (31.80)     3:38.06 (31.95)     4:08.68 (30.62)
  5 McIntyre, Jack      15 Eastern Express-NJ   4:12.74    4:08.90         14  
                                  59.33 ( )                             2:03.10 ( )
        2:34.94 (31.84)     3:06.88 (31.94)     3:38.72 (31.84)     4:08.90 (30.18)
  6 Jones, Jarrett      16 Cape Cod Swim Cl-NE  4:08.31    4:10.45         13  
                  28.69       59.65 (30.96)     1:31.03 (31.38)     2:02.63 (31.60)
        2:34.36 (31.73)     3:06.36 (32.00)     3:38.80 (32.44)     4:10.45 (31.65)
  7 Gross, David        17 Arena Club Aquat-MD  4:12.92    4:13.04         12  
                  28.62       59.64 (31.02)     1:31.04 (31.40)     2:02.62 (31.58)
        2:34.84 (32.22)     3:07.71 (32.87)     3:40.85 (33.14)     4:13.04 (32.19)
  8 Jinn, Brandon       16 Greenwood Memori-NE  4:11.52    4:16.64         11  
                  28.88     1:00.34 (31.46)     1:32.25 (31.91)     2:04.85 (32.60)
        2:37.46 (32.61)     3:10.89 (33.43)     3:44.16 (33.27)     4:16.64 (32.48)
B - Final
  9 Casey, Grant        18 Bluefish Swim-NE     4:15.18    4:13.64          9  
                  29.03     1:00.66 (31.63)     1:33.09 (32.43)     2:05.69 (32.60)
        2:38.33 (32.64)     3:10.75 (32.42)     3:43.24 (32.49)     4:13.64 (30.40)
 10 Russiello, Ian      17 The Fish-PV          4:14.60    4:14.00          7  
                  28.83     1:00.79 (31.96)     1:33.37 (32.58)     2:06.26 (32.89)
        2:38.53 (32.27)     3:11.25 (32.72)     3:43.35 (32.10)     4:14.00 (30.65)
 11 Herbert, David      16 The Fish-PV          4:20.55    4:14.55          6  
                  29.00     1:00.79 (31.79)     1:32.92 (32.13)     2:05.38 (32.46)
        2:37.99 (32.61)     3:10.76 (32.77)     3:43.21 (32.45)     4:14.55 (31.34)
 12 Choate, Michael     17 Bluefish Swim-NE     4:19.51    4:19.20          5  
                  29.31     1:01.97 (32.66)     1:34.62 (32.65)     2:07.91 (33.29)
        2:40.81 (32.90)     3:14.14 (33.33)     3:47.00 (32.86)     4:19.20 (32.20)
 13 Shmurak, Allen      15 Eastern Express-NJ   4:17.85    4:19.99          4  
                  28.91     1:00.95 (32.04)     1:33.90 (32.95)     2:07.12 (33.22)
        2:39.74 (32.62)     3:13.48 (33.74)     3:47.24 (33.76)     4:19.99 (32.75)
 14 Viotto, Jamie       17 Morris County Sw-NJ  4:19.49    4:21.25          3  
                  29.39     1:01.31 (31.92)     1:34.53 (33.22)     2:07.81 (33.28)
        2:41.54 (33.73)     3:14.90 (33.36)     3:48.47 (33.57)     4:21.25 (32.78)
 15 Lehman, Nicholas    14 Cougar Aquatic T-NJ  4:21.35    4:23.83          2  
                                1:00.95 ( )     1:34.32 (33.37)     2:07.82 (33.50)
        2:42.13 (34.31)     3:16.92 (34.79)     3:50.93 (34.01)     4:23.83 (32.90)
 16 Lubinski, Jacob     14 Eastern Express-NJ   4:21.84    4:24.23          1  
                  29.19     1:02.17 (32.98)     1:35.87 (33.70)     2:09.95 (34.08)
        2:43.48 (33.53)     3:17.38 (33.90)     3:51.39 (34.01)     4:24.23 (32.84)
C - Final
 17 Delaus, David       16 PACK Swim Team o-NI  4:22.25    4:17.09        
                  28.89     1:00.06 (31.17)     1:32.62 (32.56)     2:05.31 (32.69)
        2:38.15 (32.84)     3:11.41 (33.26)     3:44.60 (33.19)     4:17.09 (32.49)
 18 Peach, Kyle         18 Bluefish Swim-NE     4:25.79    4:19.60        
                                1:00.48 ( )                             2:05.90 ( )
                                3:13.06 ( )   4:19.60 (1:06.54)                    
 19 Gable, Dale         17 North Shore Swim-NE  4:22.44    4:20.90        
                  29.01     1:00.82 (31.81)     1:33.61 (32.79)     2:06.83 (33.22)
        2:40.35 (33.52)     3:14.16 (33.81)     3:48.67 (34.51)     4:20.90 (32.23)
 20 Allain, Ryan        16 The Fish-PV          4:26.28    4:22.15        
                  28.85     1:01.35 (32.50)     1:34.60 (33.25)     2:08.33 (33.73)
        2:42.44 (34.11)     3:16.30 (33.86)     3:50.16 (33.86)     4:22.15 (31.99)
 21 Amedeo, Matthew     16 SOLO Aquatics-NE     4:23.58    4:22.75        
                  29.55     1:02.09 (32.54)     1:35.52 (33.43)     2:09.37 (33.85)
        2:42.93 (33.56)     3:16.91 (33.98)     3:50.24 (33.33)     4:22.75 (32.51)
 22 Zitz, Jacob         18 Victor Swim Club-NI  4:23.93    4:23.18        
                  30.58     1:03.75 (33.17)     1:37.63 (33.88)     2:11.77 (34.14)
        2:45.99 (34.22)     3:19.81 (33.82)     3:52.77 (32.96)     4:23.18 (30.41)
 23 Ritz, Jared         14 Victor Swim Club-NI  4:23.45    4:24.16        
                  29.05     1:01.36 (32.31)     1:34.87 (33.51)     2:08.51 (33.64)
        2:43.09 (34.58)     3:17.48 (34.39)     3:52.24 (34.76)     4:24.16 (31.92)
 24 Papangelakis, Pana  15 Unattached-NI        4:23.27    4:26.91        
                  29.21     1:01.26 (32.05)     1:34.82 (33.56)     2:09.03 (34.21)
        2:43.22 (34.19)     3:17.92 (34.70)     3:52.79 (34.87)     4:26.91 (34.12)
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:58.69  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              4:03.59  JRNT Junior Nationals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ransford, PJ              17 PACK Swim Team o-NI  4:01.31    4:06.17 q      
                  28.83       58.88 (30.05)     1:29.65 (30.77)     2:00.82 (31.17)
        2:32.25 (31.43)     3:04.03 (31.78)     3:35.42 (31.39)     4:06.17 (30.75)
  2 Golczewski, Daniel        17 Arena Club Aquat-MD  4:09.02    4:06.67 q      
                  27.50       58.62 (31.12)     1:30.71 (32.09)     2:02.87 (32.16)
        2:34.80 (31.93)     3:06.63 (31.83)     3:37.93 (31.30)     4:06.67 (28.74)
  3 Nunez, John               17 Asphalt Green Un-MR  4:02.63    4:06.70 q      
                  28.77       59.88 (31.11)     1:31.47 (31.59)     2:03.24 (31.77)
        2:34.89 (31.65)     3:06.77 (31.88)     3:37.89 (31.12)     4:06.70 (28.81)
  4 Jones, Jarrett            16 Cape Cod Swim Cl-NE  4:16.54    4:08.31 q      
                  28.60       59.62 (31.02)     1:31.02 (31.40)     2:02.85 (31.83)
        2:34.51 (31.66)     3:06.35 (31.84)     3:37.88 (31.53)     4:08.31 (30.43)
  5 Miranda, Maxwell          14 Bluefish Swim-NE     4:12.41    4:09.54 q      
                  30.08     1:01.90 (31.82)     1:34.18 (32.28)     2:06.46 (32.28)
        2:36.88 (30.42)     3:07.78 (30.90)     3:39.47 (31.69)     4:09.54 (30.07)
  6 Jinn, Brandon             16 Greenwood Memori-NE  4:15.78    4:11.52 q      
                  28.67       59.48 (30.81)     1:30.82 (31.34)     2:02.64 (31.82)
        2:34.78 (32.14)     3:07.25 (32.47)     3:39.84 (32.59)     4:11.52 (31.68)
  7 McIntyre, Jack            15 Eastern Express-NJ   4:16.24    4:12.74 q      
                  28.85     1:00.47 (31.62)     1:32.57 (32.10)     2:04.86 (32.29)
        2:36.89 (32.03)     3:09.28 (32.39)     3:41.20 (31.92)     4:12.74 (31.54)
  8 Gross, David              17 Arena Club Aquat-MD  4:08.45    4:12.92 q      
                  28.54       59.96 (31.42)     1:32.66 (32.70)     2:05.64 (32.98)
        2:37.07 (31.43)     3:08.96 (31.89)     3:42.04 (33.08)     4:12.92 (30.88)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Russiello, Ian            17 The Fish-PV          4:17.71    4:14.60 q      
                  28.94     1:00.40 (31.46)     1:32.70 (32.30)     2:05.10 (32.40)
        2:37.80 (32.70)     3:10.42 (32.62)     3:43.06 (32.64)     4:14.60 (31.54)
 10 Casey, Grant              18 Bluefish Swim-NE     4:07.87    4:15.18 q      
                  29.08     1:00.74 (31.66)     1:32.94 (32.20)     2:05.52 (32.58)
        2:37.96 (32.44)     3:10.43 (32.47)     3:43.08 (32.65)     4:15.18 (32.10)
 11 Shmurak, Allen            15 Eastern Express-NJ   4:43.82Y   4:17.85 q      
                  29.02     1:01.02 (32.00)     1:33.58 (32.56)     2:06.79 (33.21)
        2:40.40 (33.61)     3:13.66 (33.26)     3:45.86 (32.20)     4:17.85 (31.99)
 12 Viotto, Jamie             17 Morris County Sw-NJ  4:47.06Y   4:19.49 q      
                                1:01.78 ( )                             2:08.02 ( )
                                3:14.75 ( )   4:19.49 (1:04.74)                    
 13 Choate, Michael           17 Bluefish Swim-NE     4:17.64    4:19.51 q      
                  29.05     1:01.16 (32.11)     1:33.79 (32.63)     2:07.27 (33.48)
        2:40.15 (32.88)     3:13.49 (33.34)     3:46.76 (33.27)     4:19.51 (32.75)
 14 Herbert, David            16 The Fish-PV          4:41.44Y   4:20.55 q      
                  28.95     1:00.84 (31.89)     1:33.27 (32.43)     2:06.33 (33.06)
        2:39.52 (33.19)     3:13.32 (33.80)     3:47.03 (33.71)     4:20.55 (33.52)
 15 Lehman, Nicholas          14 Cougar Aquatic T-NJ  4:30.75    4:21.35 q      
                  29.34     1:01.60 (32.26)     1:35.13 (33.53)     2:08.88 (33.75)
        2:42.08 (33.20)     3:15.82 (33.74)     3:49.13 (33.31)     4:21.35 (32.22)
 16 Lubinski, Jacob           14 Eastern Express-NJ   4:26.86    4:21.84 q      
                  29.65     1:02.54 (32.89)     1:36.46 (33.92)     2:10.67 (34.21)
        2:44.37 (33.70)     3:17.85 (33.48)     3:50.71 (32.86)     4:21.84 (31.13)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fjeldberg, Oystein        21 Wingate Swimming-NC  4:38.82Y   4:22.00 q      
                  28.93     1:00.80 (31.87)     1:33.19 (32.39)     2:06.42 (33.23)
        2:40.08 (33.66)     3:14.53 (34.45)     3:48.43 (33.90)     4:22.00 (33.57)
 18 Delaus, David             16 PACK Swim Team o-NI  4:41.80Y   4:22.25 q      
                  29.39     1:02.48 (33.09)     1:35.52 (33.04)     2:09.24 (33.72)
        2:42.77 (33.53)     3:16.73 (33.96)     3:49.76 (33.03)     4:22.25 (32.49)
 19 Gable, Dale               17 North Shore Swim-NE  4:47.27Y   4:22.44 q      
                                1:00.55 ( )                             2:07.34 ( )
                                3:15.60 ( )   4:22.44 (1:06.84)                    
 20 Papangelakis, Panagiotis  15 Unattached-NI        4:49.06Y   4:23.27 q      
                  29.14     1:01.86 (32.72)     1:35.44 (33.58)     2:09.65 (34.21)
        2:42.89 (33.24)     3:17.59 (34.70)     3:51.74 (34.15)     4:23.27 (31.53)
 21 Ritz, Jared               14 Victor Swim Club-NI  4:52.63Y   4:23.45 q      
                  29.02     1:02.49 (33.47)     1:35.77 (33.28)     2:09.75 (33.98)
        2:43.40 (33.65)     3:17.54 (34.14)     3:51.11 (33.57)     4:23.45 (32.34)
 22 Amedeo, Matthew           16 SOLO Aquatics-NE     4:37.16    4:23.58 q      
                                1:02.48 ( )                             2:09.70 ( )
                                3:17.44 ( )   4:23.58 (1:06.14)                    
 23 Zitz, Jacob               18 Victor Swim Club-NI  4:19.63    4:23.93 q      
                  29.99     1:02.55 (32.56)     1:36.32 (33.77)     2:10.49 (34.17)
        2:44.51 (34.02)     3:18.56 (34.05)     3:52.32 (33.76)     4:23.93 (31.61)
 24 Peach, Kyle               18 Bluefish Swim-NE     4:16.97    4:25.79 q      
                  28.91     1:01.31 (32.40)     1:35.11 (33.80)     2:09.04 (33.93)
        2:43.83 (34.79)     3:17.79 (33.96)     3:52.49 (34.70)     4:25.79 (33.30)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Allain, Ryan              16 The Fish-PV          4:42.79Y   4:26.28        
                  29.57     1:02.05 (32.48)     1:35.38 (33.33)     2:09.28 (33.90)
        2:43.57 (34.29)     3:18.47 (34.90)     3:53.13 (34.66)     4:26.28 (33.15)
 26 Scerbo, Joseph            14 Cougar Aquatic T-NJ  4:46.95    4:27.55        
                  29.95     1:02.99 (33.04)     1:37.41 (34.42)     2:11.62 (34.21)
        2:45.62 (34.00)     3:19.68 (34.06)     3:54.39 (34.71)     4:27.55 (33.16)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Russell, Conchobhair      17 Unattached-NI        4:44.07Y   4:28.28        
                  29.98     1:02.96 (32.98)     1:37.02 (34.06)     2:11.51 (34.49)
        2:46.21 (34.70)     3:20.96 (34.75)     3:54.79 (33.83)     4:28.28 (33.49)
 28 Steve, Paul               16 Webster BlueFins-NI  4:50.26Y   4:28.65        
                  30.69     1:04.01 (33.32)     1:37.82 (33.81)     2:12.42 (34.60)
        2:46.74 (34.32)     3:21.13 (34.39)     3:55.15 (34.02)     4:28.65 (33.50)
 29 Li, Zixuan                15 Unattached-NI        4:36.01Y   4:28.66        
                  28.82     1:00.71 (31.89)     1:33.17 (32.46)     2:06.77 (33.60)
        2:41.23 (34.46)     3:16.98 (35.75)     3:53.33 (36.35)     4:28.66 (35.33)
 30 Hughes, Jack              19 UN-SH-NI             4:46.40Y   4:28.82        
                                1:02.79 ( )                             2:10.56 ( )
                                3:20.29 ( )   4:28.82 (1:08.53)                    
 31 Mikheyev, Peter           16 GMA-NE               4:42.21Y   4:29.88        
                  28.44     1:01.39 (32.95)     1:36.01 (34.62)     2:11.50 (35.49)
        2:47.07 (35.57)     3:21.09 (34.02)     3:56.62 (35.53)     4:29.88 (33.26)
 32 Xenakis, Michael          15 SOLO Aquatics-NE     4:47.90Y   4:30.88        
                  29.45     1:01.77 (32.32)     1:35.95 (34.18)     2:10.81 (34.86)
        2:46.12 (35.31)     3:21.12 (35.00)     3:56.80 (35.68)     4:30.88 (34.08)
 33 Lersch, Patrick           17 USC-AM               4:54.41Y   4:31.14        
                  31.13     1:04.61 (33.48)     1:39.02 (34.41)     2:13.71 (34.69)
        2:48.21 (34.50)     3:22.98 (34.77)     3:58.09 (35.11)     4:31.14 (33.05)
 34 Zuppone, Michael          15 Asphalt Green Un-MR  4:33.58    4:31.57        
                  30.56     1:03.94 (33.38)     1:37.83 (33.89)     2:12.72 (34.89)
        2:47.70 (34.98)     3:23.72 (36.02)     3:58.40 (34.68)     4:31.57 (33.17)
 35 Bennett, Jesse            17 PACK Swim Team o-NI  4:47.71Y   4:31.63        
                  30.67     1:03.89 (33.22)     1:38.28 (34.39)     2:13.14 (34.86)
        2:48.33 (35.19)     3:23.56 (35.23)     3:58.70 (35.14)     4:31.63 (32.93)
 36 Bartley, Michael          16 North Shore Swim-NE  5:01.72Y   4:31.75        
                  31.36     1:05.99 (34.63)     1:40.76 (34.77)     2:15.35 (34.59)
        2:50.38 (35.03)     3:26.06 (35.68)     3:59.53 (33.47)     4:31.75 (32.22)
 37 Emanuel, Michael          17 The Fish-PV          4:45.31Y   4:32.62        
                  30.15     1:03.27 (33.12)     1:36.17 (32.90)     2:10.47 (34.30)
        2:45.15 (34.68)     3:21.01 (35.86)     3:57.03 (36.02)     4:32.62 (35.59)
 38 Lomeyko, Konstantin       16 Asphalt Green Un-MR  4:25.00    4:32.88        
                  30.72     1:04.86 (34.14)     1:40.08 (35.22)     2:15.39 (35.31)
        2:50.69 (35.30)     3:25.79 (35.10)     4:00.20 (34.41)     4:32.88 (32.68)
 39 Minuth, Ole               14 USC-AM               4:55.04Y   4:37.55        
                  31.92     1:06.12 (34.20)     1:41.59 (35.47)     2:16.91 (35.32)
        2:52.21 (35.30)     3:27.19 (34.98)     4:02.96 (35.77)     4:37.55 (34.59)
 40 Driscoll, Sean            17 SOLO Aquatics-NE     4:59.59    4:38.17        
                  31.37     1:05.72 (34.35)     1:41.23 (35.51)     2:17.03 (35.80)
        2:52.78 (35.75)     3:28.38 (35.60)     4:03.87 (35.49)     4:38.17 (34.30)
 41 DuFauchard, Ben           13 DU Hilltoppers-CO    4:37.67    4:39.39        
                  31.93     1:07.42 (35.49)     1:43.28 (35.86)     2:18.70 (35.42)
        2:54.97 (36.27)     3:30.42 (35.45)     4:05.92 (35.50)     4:39.39 (33.47)
 
Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              8:15.49  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              8:24.69  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ransford, PJ        17 PACK Swim Team o-NI  8:12.59    8:25.47         20  
                  28.78       59.29 (30.51)     1:30.39 (31.10)     2:01.88 (31.49)
        2:33.64 (31.76)     3:05.28 (31.64)     3:37.24 (31.96)     4:09.15 (31.91)
        4:41.28 (32.13)     5:13.71 (32.43)     5:46.39 (32.68)     6:19.16 (32.77)
        6:51.43 (32.27)     7:23.18 (31.75)     7:54.54 (31.36)     8:25.47 (30.93)
  2 McIntyre, Jack      15 Eastern Express-NJ   8:52.32    8:31.11         17  
                  28.12       59.74 (31.62)     1:31.67 (31.93)     2:03.85 (32.18)
        2:35.80 (31.95)     3:08.23 (32.43)     3:40.34 (32.11)     4:12.92 (32.58)
        4:44.96 (32.04)     5:17.90 (32.94)     5:49.76 (31.86)     6:22.58 (32.82)
        6:54.62 (32.04)     7:27.27 (32.65)     7:59.30 (32.03)     8:31.11 (31.81)
  3 Golczewski, Daniel  17 Arena Club Aquat-MD  8:36.13    8:34.70         16  
                  28.34       59.66 (31.32)     1:32.27 (32.61)     2:05.06 (32.79)
        2:30.29 (25.23)     3:10.57 (40.28)     3:43.18 (32.61)     4:16.23 (33.05)
        4:38.36 (22.13)     5:21.72 (43.36)     5:47.75 (26.03)     6:27.63 (39.88)
        6:47.65 (20.02)     7:31.95 (44.30)     7:54.82 (22.87)     8:34.70 (39.88)
  4 Russiello, Ian      17 The Fish-PV          8:50.28    8:39.36         15  
                  29.35     1:01.54 (32.19)     1:33.97 (32.43)     2:06.82 (32.85)
        2:39.66 (32.84)     3:13.03 (33.37)     3:46.17 (33.14)     4:19.34 (33.17)
        4:51.88 (32.54)     5:24.88 (33.00)     5:57.66 (32.78)     6:30.55 (32.89)
        7:03.01 (32.46)     7:35.55 (32.54)     8:07.97 (32.42)     8:39.36 (31.39)
  5 Casey, Grant        18 Bluefish Swim-NE     8:30.83    8:40.19         14  
                  29.30     1:01.22 (31.92)     1:34.00 (32.78)     2:06.65 (32.65)
        2:39.85 (33.20)     3:12.66 (32.81)     3:45.65 (32.99)     4:18.70 (33.05)
        4:51.80 (33.10)     5:24.72 (32.92)     5:56.48 (31.76)     6:30.58 (34.10)
        7:03.57 (32.99)     7:36.41 (32.84)     8:09.03 (32.62)     8:40.19 (31.16)
  6 Jinn, Brandon       16 Greenwood Memori-NE  8:43.22    8:47.98         13  
                  29.66     1:01.77 (32.11)     1:34.32 (32.55)     2:07.05 (32.73)
        2:40.11 (33.06)     3:13.23 (33.12)     3:46.66 (33.43)     4:20.49 (33.83)
        4:54.01 (33.52)     5:27.96 (33.95)     6:01.49 (33.53)     6:35.44 (33.95)
        7:08.94 (33.50)     7:42.34 (33.40)     8:15.58 (33.24)     8:47.98 (32.40)
  7 Doyle, Connor       15 Eastern Express-NJ   9:00.38    8:50.68         12  
                  30.87     1:04.16 (33.29)     1:36.96 (32.80)     2:10.16 (33.20)
        2:43.70 (33.54)     3:17.23 (33.53)     3:51.08 (33.85)     4:24.59 (33.51)
        4:58.10 (33.51)     5:32.34 (34.24)     6:06.11 (33.77)     6:40.20 (34.09)
        7:13.42 (33.22)     7:46.92 (33.50)     8:19.78 (32.86)     8:50.68 (30.90)
  8 Allain, Ryan        16 The Fish-PV          9:01.55    8:53.72         11  
                  29.61     1:02.68 (33.07)     1:36.10 (33.42)     2:09.78 (33.68)
        2:43.57 (33.79)     3:17.22 (33.65)     3:51.30 (34.08)     4:25.34 (34.04)
        4:59.15 (33.81)     5:33.32 (34.17)     6:07.46 (34.14)     6:41.55 (34.09)
        7:15.25 (33.70)     7:48.97 (33.72)     8:22.44 (33.47)     8:53.72 (31.28)
  9 Shmurak, Allen      15 Eastern Express-NJ  10:03.95Y   8:55.18          9  
                  30.13     1:03.42 (33.29)     1:37.04 (33.62)     2:10.87 (33.83)
        2:44.90 (34.03)     3:19.10 (34.20)     3:52.71 (33.61)     4:26.42 (33.71)
        5:00.15 (33.73)     5:34.24 (34.09)     6:08.12 (33.88)     6:42.18 (34.06)
        7:16.22 (34.04)     7:50.12 (33.90)     8:22.88 (32.76)     8:55.18 (32.30)
 10 Herbert, David      16 The Fish-PV          9:07.87    8:57.79          7  
                  29.59     1:02.95 (33.36)     1:36.97 (34.02)     2:10.93 (33.96)
        2:44.15 (33.22)     3:17.70 (33.55)     3:51.14 (33.44)     4:25.35 (34.21)
        4:58.98 (33.63)     5:33.53 (34.55)     6:07.35 (33.82)     6:42.41 (35.06)
                                7:50.92 ( )   8:57.79 (1:06.87)                    
 11 Xenakis, Michael    15 SOLO Aquatics-NE     9:00.51    8:59.03          6  
                  29.76     1:02.60 (32.84)     1:36.64 (34.04)     2:10.47 (33.83)
        2:44.20 (33.73)     3:17.70 (33.50)     3:52.23 (34.53)     4:26.46 (34.23)
        5:00.93 (34.47)     5:35.38 (34.45)     6:09.89 (34.51)     6:44.36 (34.47)
        7:18.64 (34.28)     7:52.66 (34.02)     8:26.88 (34.22)     8:59.03 (32.15)
 12 Viotto, Jamie       17 Morris County Sw-NJ  9:08.31    8:59.12          5  
                  30.05     1:02.96 (32.91)     1:36.86 (33.90)     2:10.85 (33.99)
        2:45.05 (34.20)     3:19.19 (34.14)     3:46.66 (27.47)     4:27.51 (40.85)
        5:01.74 (34.23)     5:36.17 (34.43)     6:10.33 (34.16)     6:44.74 (34.41)
        7:18.90 (34.16)     7:52.96 (34.06)     8:26.63 (33.67)     8:59.12 (32.49)
 13 Zitz, Jacob         18 Victor Swim Club-NI  9:04.91    8:59.24          4  
                  30.97     1:04.34 (33.37)     1:38.27 (33.93)     2:12.87 (34.60)
        2:47.59 (34.72)     3:22.28 (34.69)     3:56.68 (34.40)     4:30.90 (34.22)
        5:05.17 (34.27)     5:39.26 (34.09)     6:12.96 (33.70)     6:46.98 (34.02)
        7:20.84 (33.86)     7:54.67 (33.83)     8:28.28 (33.61)     8:59.24 (30.96)
 14 Warner, Shawn       19 Unattached-FG        8:44.44    8:59.55          3  
                  29.15     1:01.20 (32.05)     1:34.13 (32.93)     2:08.29 (34.16)
        2:41.81 (33.52)     3:16.36 (34.55)     3:50.92 (34.56)     4:26.09 (35.17)
        5:00.63 (34.54)     5:35.49 (34.86)     6:10.08 (34.59)     6:45.02 (34.94)
        7:19.65 (34.63)     7:54.17 (34.52)     8:28.45 (34.28)     8:59.55 (31.10)
 15 Bishop, Zachary     16 Exeter Swim Team-NE  8:55.47    8:59.62          2  
                  29.88     1:02.14 (32.26)     1:34.96 (32.82)     2:08.37 (33.41)
        2:41.56 (33.19)     3:15.57 (34.01)     3:49.80 (34.23)     4:24.10 (34.30)
        4:58.61 (34.51)     5:33.04 (34.43)     6:07.53 (34.49)     6:42.05 (34.52)
        7:16.63 (34.58)     7:51.17 (34.54)     8:18.50 (27.33)     8:59.62 (41.12)
 16 Lehman, Nicholas    14 Cougar Aquatic T-NJ  9:57.10Y   9:00.12          1  
                  30.03     1:02.81 (32.78)     1:36.74 (33.93)     2:10.65 (33.91)
        2:45.32 (34.67)     3:19.64 (34.32)     3:54.40 (34.76)     4:28.78 (34.38)
        5:03.04 (34.26)     5:37.09 (34.05)     6:11.93 (34.84)     6:46.41 (34.48)
        7:21.28 (34.87)     7:54.92 (33.64)     8:28.31 (33.39)     9:00.12 (31.81)
 17 Galarza, Daniel     16 Metuchen Edison-NJ   9:07.40    9:00.31        
                  29.61     1:02.56 (32.95)     1:36.46 (33.90)     2:10.49 (34.03)
        2:44.35 (33.86)     3:18.47 (34.12)     3:52.62 (34.15)     4:26.80 (34.18)
        5:01.11 (34.31)     5:35.29 (34.18)     6:09.55 (34.26)     6:43.96 (34.41)
        7:18.58 (34.62)     7:52.98 (34.40)     8:23.00 (30.02)     9:00.31 (37.31)
 18 Gable, Dale         17 North Shore Swim-NE  9:55.00Y   9:00.42        
                  29.59     1:02.01 (32.42)     1:31.71 (29.70)     2:09.73 (38.02)
        2:39.11 (29.38)     3:18.73 (39.62)     3:47.13 (28.40)     4:27.93 (40.80)
        4:57.67 (29.74)     5:36.86 (39.19)     6:05.70 (28.84)     6:46.79 (41.09)
        7:21.44 (34.65)     7:55.24 (33.80)     8:23.32 (28.08)     9:00.42 (37.10)
 19 Delaus, David       16 PACK Swim Team o-NI  8:58.06    9:01.06        
                  30.12     1:03.59 (33.47)     1:37.21 (33.62)     2:10.61 (33.40)
        2:44.56 (33.95)     3:18.52 (33.96)     3:46.27 (27.75)     4:27.59 (41.32)
        5:02.18 (34.59)     5:37.30 (35.12)     6:12.61 (35.31)     6:48.55 (35.94)
        7:20.50 (31.95)     7:56.66 (36.16)     8:29.65 (32.99)     9:01.06 (31.41)
 20 Amedeo, Matthew     16 SOLO Aquatics-NE     9:57.34Y   9:02.29        
                  30.22     1:03.56 (33.34)     1:32.91 (29.35)     2:12.27 (39.36)
        2:46.49 (34.22)     3:20.93 (34.44)     3:49.79 (28.86)     4:30.08 (40.29)
        5:04.85 (34.77)     5:39.37 (34.52)     6:13.66 (34.29)     6:47.96 (34.30)
        7:22.13 (34.17)     7:56.19 (34.06)     8:29.95 (33.76)     9:02.29 (32.34)
 21 Lubinski, Jacob     14 Eastern Express-NJ  10:03.86Y   9:04.27        
                  30.10     1:03.70 (33.60)     1:38.19 (34.49)     2:12.90 (34.71)
        2:47.52 (34.62)     3:22.00 (34.48)     3:56.85 (34.85)     4:31.60 (34.75)
        5:05.90 (34.30)     5:40.39 (34.49)     6:14.99 (34.60)     6:49.57 (34.58)
        7:24.20 (34.63)     7:58.01 (33.81)     8:31.97 (33.96)     9:04.27 (32.30)
 22 Scerbo, Joseph      14 Cougar Aquatic T-NJ 10:03.58Y   9:19.29        
                  30.69     1:04.64 (33.95)     1:39.21 (34.57)     2:13.69 (34.48)
        2:48.34 (34.65)     3:24.38 (36.04)     3:59.89 (35.51)     4:35.28 (35.39)
        5:09.60 (34.32)     5:44.93 (35.33)     6:20.21 (35.28)     6:56.48 (36.27)
        7:32.31 (35.83)     8:08.34 (36.03)     8:34.06 (25.72)     9:19.29 (45.23)
 23 Hughes, Jack        19 UN-SH-NI            10:01.68Y   9:25.43        
                  31.18     1:03.77 (32.59)     1:37.26 (33.49)     2:11.20 (33.94)
        2:45.90 (34.70)     3:21.11 (35.21)     3:56.28 (35.17)     4:32.14 (35.86)
        5:08.40 (36.26)     5:44.92 (36.52)     6:21.77 (36.85)     6:58.90 (37.13)
        7:35.76 (36.86)     8:13.22 (37.46)     8:49.74 (36.52)     9:25.43 (35.69)
 24 Emanuel, Michael    17 The Fish-PV          9:33.97    9:46.23        
                  32.06     1:08.24 (36.18)     1:44.40 (36.16)     2:20.73 (36.33)
        2:56.26 (35.53)     3:33.57 (37.31)     4:10.57 (37.00)     4:47.97 (37.40)
        5:24.56 (36.59)     6:01.58 (37.02)     6:35.03 (33.45)     7:16.89 (41.86)
        7:54.45 (37.56)     8:32.59 (38.14)     9:09.78 (37.19)     9:46.23 (36.45)
 
Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
             15:49.39  SRNT 2014 LCM Senior Nat
             16:08.09  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ransford, PJ        17 PACK Swim Team o-NI 15:35.91   15:34.36 SRNT    20  
                  28.59       58.27 (29.68)     1:28.82 (30.55)     1:59.95 (31.13)
        2:31.15 (31.20)     3:02.18 (31.03)     3:33.24 (31.06)     4:04.25 (31.01)
        4:35.50 (31.25)     5:06.37 (30.87)     5:37.60 (31.23)     6:08.52 (30.92)
        6:40.01 (31.49)     7:11.30 (31.29)     7:42.60 (31.30)     8:13.60 (31.00)
        8:45.07 (31.47)     9:16.21 (31.14)     9:47.75 (31.54)    10:18.95 (31.20)
       10:50.20 (31.25)    11:21.85 (31.65)    11:53.44 (31.59)    12:25.05 (31.61)
       12:56.98 (31.93)    13:28.66 (31.68)    14:00.69 (32.03)    14:32.45 (31.76)
       15:03.51 (31.06)    15:34.36 (30.85)                                        
  2 McIntyre, Jack      15 Eastern Express-NJ  16:46.38   16:16.71         17  
                  28.80     1:00.34 (31.54)     1:32.81 (32.47)     2:05.43 (32.62)
        2:38.29 (32.86)     3:11.36 (33.07)     3:44.46 (33.10)     4:17.51 (33.05)
        4:50.75 (33.24)     5:23.80 (33.05)     5:56.96 (33.16)     6:30.15 (33.19)
        7:03.12 (32.97)     7:36.37 (33.25)     8:07.26 (30.89)     8:42.08 (34.82)
        9:14.63 (32.55)     9:47.33 (32.70)    10:19.79 (32.46)    10:52.22 (32.43)
       11:24.81 (32.59)    11:57.46 (32.65)    12:27.94 (30.48)    13:02.75 (34.81)
       13:35.35 (32.60)    14:08.08 (32.73)    14:40.48 (32.40)    15:13.03 (32.55)
       15:45.20 (32.17)    16:16.71 (31.51)                                        
  3 Russiello, Ian      17 The Fish-PV         16:54.65   16:22.13         16  
                  29.25     1:00.69 (31.44)     1:33.25 (32.56)     2:05.86 (32.61)
        2:38.79 (32.93)     3:11.64 (32.85)     3:44.88 (33.24)     4:17.93 (33.05)
        4:51.15 (33.22)     5:24.13 (32.98)     5:57.35 (33.22)     6:30.60 (33.25)
        7:03.62 (33.02)     7:36.65 (33.03)     8:09.81 (33.16)     8:42.82 (33.01)
        9:15.47 (32.65)     9:48.00 (32.53)    10:20.97 (32.97)    10:53.23 (32.26)
       11:26.05 (32.82)    11:58.96 (32.91)    12:32.05 (33.09)    13:05.24 (33.19)
       13:38.46 (33.22)    14:11.04 (32.58)    14:44.59 (33.55)    15:17.63 (33.04)
       15:50.67 (33.04)    16:22.13 (31.46)                                        
  4 Miranda, Maxwell    14 Bluefish Swim-NE    16:34.28   16:26.66         15  
                  29.82     1:01.67 (31.85)     1:33.83 (32.16)     2:06.10 (32.27)
        2:38.61 (32.51)     3:11.12 (32.51)     3:44.06 (32.94)     4:16.90 (32.84)
        4:49.56 (32.66)     5:22.30 (32.74)     5:54.47 (32.17)     6:27.18 (32.71)
        7:00.29 (33.11)     7:33.22 (32.93)     8:06.67 (33.45)     8:39.92 (33.25)
        9:13.18 (33.26)     9:46.46 (33.28)    10:19.43 (32.97)    10:52.70 (33.27)
       11:26.10 (33.40)    11:59.98 (33.88)    12:33.45 (33.47)    13:07.12 (33.67)
       13:40.61 (33.49)    14:14.46 (33.85)    14:45.03 (30.57)    15:21.22 (36.19)
       15:54.25 (33.03)    16:26.66 (32.41)                                        
  5 Casey, Grant        18 Bluefish Swim-NE    16:06.21   16:29.08         14  
                  29.18     1:00.50 (31.32)     1:33.18 (32.68)     2:05.79 (32.61)
        2:38.73 (32.94)     3:11.52 (32.79)     3:44.48 (32.96)     4:17.40 (32.92)
        4:50.58 (33.18)     5:23.59 (33.01)     5:56.71 (33.12)     6:29.68 (32.97)
        7:03.25 (33.57)     7:36.14 (32.89)     8:09.55 (33.41)     8:42.54 (32.99)
        9:15.62 (33.08)     9:48.39 (32.77)    10:21.85 (33.46)    10:54.92 (33.07)
       11:28.78 (33.86)    12:02.13 (33.35)    12:36.10 (33.97)    13:09.36 (33.26)
       13:42.98 (33.62)    14:16.41 (33.43)    14:50.16 (33.75)    15:23.27 (33.11)
       15:57.00 (33.73)    16:29.08 (32.08)                                        
  6 Jinn, Brandon       16 Greenwood Memori-NE 16:53.74   16:36.16         13  
                  30.11     1:03.02 (32.91)     1:35.99 (32.97)     2:09.45 (33.46)
        2:42.46 (33.01)     3:15.90 (33.44)     3:49.14 (33.24)     4:22.76 (33.62)
        4:54.70 (31.94)     5:29.61 (34.91)     6:02.86 (33.25)     6:36.15 (33.29)
        7:09.20 (33.05)     7:42.41 (33.21)     8:15.44 (33.03)     8:48.91 (33.47)
        9:22.04 (33.13)     9:55.63 (33.59)    10:28.21 (32.58)    11:02.45 (34.24)
       11:34.47 (32.02)    12:09.63 (35.16)    12:43.23 (33.60)    13:17.16 (33.93)
       13:50.94 (33.78)    14:24.52 (33.58)    14:57.96 (33.44)    15:31.31 (33.35)
       16:01.30 (29.99)    16:36.16 (34.86)                                        
  7 Choate, Michael     17 Bluefish Swim-NE    16:37.77Y  16:50.24         12  
                  29.47     1:01.59 (32.12)     1:34.87 (33.28)     2:07.99 (33.12)
        2:41.83 (33.84)     3:15.31 (33.48)     3:49.60 (34.29)     4:23.45 (33.85)
        4:58.24 (34.79)     5:32.07 (33.83)     6:06.35 (34.28)     6:40.47 (34.12)
        7:14.78 (34.31)     7:49.09 (34.31)     8:24.08 (34.99)     8:58.10 (34.02)
        9:32.21 (34.11)    10:06.20 (33.99)    10:40.52 (34.32)    11:14.37 (33.85)
       11:46.83 (32.46)    12:22.04 (35.21)    12:56.43 (34.39)    13:30.27 (33.84)
       14:03.88 (33.61)    14:37.66 (33.78)    15:11.21 (33.55)    15:44.25 (33.04)
       16:16.14 (31.89)    16:50.24 (34.10)                                        
  8 Xenakis, Michael    15 SOLO Aquatics-NE    16:28.69Y  16:55.19         11  
                  31.04     1:03.77 (32.73)     1:37.55 (33.78)     2:11.40 (33.85)
        2:45.79 (34.39)     3:20.05 (34.26)     3:54.35 (34.30)     4:28.52 (34.17)
        5:02.85 (34.33)     5:36.87 (34.02)     6:11.17 (34.30)     6:45.06 (33.89)
        7:19.64 (34.58)     7:53.48 (33.84)     8:27.10 (33.62)     9:01.09 (33.99)
        9:34.97 (33.88)    10:09.20 (34.23)    10:42.93 (33.73)    11:16.85 (33.92)
       11:50.90 (34.05)    12:24.88 (33.98)    12:58.67 (33.79)    13:32.56 (33.89)
       14:06.64 (34.08)    14:40.99 (34.35)    15:14.83 (33.84)    15:48.91 (34.08)
       16:22.47 (33.56)    16:55.19 (32.72)                                        
  9 Allain, Ryan        16 The Fish-PV         17:20.47   17:01.50          9  
                  30.09     1:03.16 (33.07)     1:37.04 (33.88)     2:10.86 (33.82)
        2:44.96 (34.10)     3:19.37 (34.41)     3:53.65 (34.28)     4:27.85 (34.20)
        5:01.80 (33.95)     5:36.10 (34.30)     6:10.47 (34.37)     6:44.85 (34.38)
        7:19.68 (34.83)     7:54.09 (34.41)     8:28.50 (34.41)     9:02.66 (34.16)
        9:36.83 (34.17)    10:11.12 (34.29)    10:45.49 (34.37)    11:19.86 (34.37)
       11:54.25 (34.39)    12:28.15 (33.90)    13:02.24 (34.09)    13:36.75 (34.51)
       14:11.04 (34.29)    14:45.29 (34.25)    15:19.84 (34.55)    15:54.02 (34.18)
       16:28.25 (34.23)    17:01.50 (33.25)                                        
 10 Viotto, Jamie       17 Morris County Sw-NJ 16:38.71Y  17:15.22          7  
                  30.57     1:03.96 (33.39)     1:38.00 (34.04)     2:12.70 (34.70)
        2:46.68 (33.98)     3:21.46 (34.78)     3:55.65 (34.19)     4:30.10 (34.45)
        5:03.45 (33.35)     5:39.22 (35.77)     6:13.65 (34.43)     6:48.40 (34.75)
        7:22.97 (34.57)     7:57.75 (34.78)     8:32.41 (34.66)     9:07.18 (34.77)
        9:42.00 (34.82)    10:16.94 (34.94)    10:51.75 (34.81)    11:26.68 (34.93)
       12:01.40 (34.72)    12:36.43 (35.03)    13:11.28 (34.85)    13:46.46 (35.18)
       14:21.38 (34.92)    14:56.51 (35.13)    15:31.27 (34.76)    16:06.46 (35.19)
       16:41.22 (34.76)    17:15.22 (34.00)                                        
 11 Peach, Kyle         18 Bluefish Swim-NE    17:06.16   17:20.36          6  
                  29.32     1:01.54 (32.22)     1:35.31 (33.77)     2:09.38 (34.07)
        2:44.14 (34.76)     3:19.01 (34.87)     3:53.89 (34.88)     4:29.21 (35.32)
        5:04.52 (35.31)     5:39.94 (35.42)     6:14.40 (34.46)     6:50.11 (35.71)
        7:25.90 (35.79)     8:01.26 (35.36)     8:35.74 (34.48)     9:11.56 (35.82)
        9:47.17 (35.61)    10:22.22 (35.05)    10:57.01 (34.79)    11:31.45 (34.44)
       12:06.28 (34.83)    12:41.34 (35.06)    13:16.71 (35.37)    13:52.67 (35.96)
       14:27.18 (34.51)    15:02.70 (35.52)    15:37.02 (34.32)    16:11.82 (34.80)
       16:46.20 (34.38)    17:20.36 (34.16)                                        
 12 Zitz, Jacob         18 Victor Swim Club-NI 17:00.52   17:25.10          5  
                1:01.70      1:08.56 (6.86)     1:42.27 (33.71)     2:17.02 (34.75)
        2:51.61 (34.59)     3:27.28 (35.67)     4:01.60 (34.32)     4:36.95 (35.35)
        5:11.48 (34.53)     5:46.72 (35.24)     6:21.87 (35.15)     6:57.35 (35.48)
        7:31.71 (34.36)     8:06.96 (35.25)     8:41.28 (34.32)     9:16.12 (34.84)
        9:50.14 (34.02)    10:25.31 (35.17)    11:00.07 (34.76)    11:35.12 (35.05)
       12:09.78 (34.66)    12:44.94 (35.16)                            13:55.69 ( )
       14:30.97 (35.28)    15:06.39 (35.42)    15:41.18 (34.79)    16:16.98 (35.80)
       16:52.08 (35.10)    17:25.10 (33.02)                                        
 13 Amedeo, Matthew     16 SOLO Aquatics-NE    18:35.90   17:26.51          4  
                  29.94     1:03.83 (33.89)     1:37.83 (34.00)     2:12.79 (34.96)
        2:47.25 (34.46)     3:22.16 (34.91)     3:56.87 (34.71)     4:31.85 (34.98)
        5:06.69 (34.84)     5:41.82 (35.13)     6:16.85 (35.03)     6:52.26 (35.41)
        7:27.06 (34.80)     8:02.70 (35.64)     8:38.02 (35.32)     9:13.61 (35.59)
        9:48.67 (35.06)    10:24.33 (35.66)    10:59.45 (35.12)    11:34.77 (35.32)
       12:09.60 (34.83)    12:45.19 (35.59)    13:20.10 (34.91)    13:55.64 (35.54)
       14:30.65 (35.01)    15:06.26 (35.61)    15:41.26 (35.00)    16:16.97 (35.71)
       16:51.78 (34.81)    17:26.51 (34.73)                                        
 14 Lehman, Nicholas    14 Cougar Aquatic T-NJ 18:06.18   17:36.98          3  
                  29.47     1:01.68 (32.21)     1:35.59 (33.91)     2:08.85 (33.26)
        2:36.78 (27.93)     3:16.77 (39.99)     3:51.19 (34.42)     4:25.88 (34.69)
        5:00.82 (34.94)     5:35.68 (34.86)     6:10.90 (35.22)     6:46.21 (35.31)
        7:22.68 (36.47)     7:58.49 (35.81)     8:34.94 (36.45)     9:11.91 (36.97)
        9:49.11 (37.20)    10:25.68 (36.57)    11:03.01 (37.33)    11:40.61 (37.60)
       12:16.76 (36.15)    12:53.47 (36.71)    13:30.51 (37.04)    14:07.16 (36.65)
       14:43.01 (35.85)    15:18.99 (35.98)    15:54.40 (35.41)    16:29.26 (34.86)
       17:03.84 (34.58)    17:36.98 (33.14)                                        
 15 Delaus, David       16 PACK Swim Team o-NI 17:19.37   18:01.34          2  
                  30.24     1:03.32 (33.08)     1:36.98 (33.66)     2:10.98 (34.00)
        2:45.60 (34.62)     3:20.54 (34.94)     3:55.05 (34.51)     4:30.53 (35.48)
        5:05.81 (35.28)     5:41.46 (35.65)     6:17.89 (36.43)     6:55.14 (37.25)
        7:31.47 (36.33)     8:08.45 (36.98)     8:44.89 (36.44)     9:21.93 (37.04)
        9:58.09 (36.16)    10:34.43 (36.34)    11:11.70 (37.27)    11:48.53 (36.83)
       12:25.57 (37.04)    13:02.87 (37.30)    13:39.62 (36.75)    14:17.47 (37.85)
       14:55.23 (37.76)    15:32.51 (37.28)    16:10.09 (37.58)    16:47.61 (37.52)
       17:25.08 (37.47)    18:01.34 (36.26)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                57.19  SRNT 2014 LCM Senior Nat
                58.99  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sali, Dylan         18 Unattached-NI          56.37      56.30 SRNT    20  
                  27.79       56.30 (28.51)                                        
  2 Harty, Ryan         17 Greenwood Memori-NE    57.63      56.54 SRNT    17  
                  27.58       56.54 (28.96)                                        
  3 Green, Connor       18 Bluefish Swim-NE       58.30      57.06 SRNT    16  
                  28.11       57.06 (28.95)                                        
  4 Reisch, Lucas       18 Una FAST-NI            59.05      58.55 JRNT    15  
                  28.51       58.55 (30.04)                                        
  5 Zawatski, Edward    16 CYC Rally Aquati-MA    58.84      58.83 JRNT    14  
                  28.58       58.83 (30.25)                                        
  6 Dudzinski, Ryan     17 USC-AM                 59.84      59.67         13  
                  28.83       59.67 (30.84)                                        
  7 Gray, Kellen        17 Exeter Swim Team-NE    59.78      59.72         12  
                  28.92       59.72 (30.80)                                        
  8 Patterson, Connar   16 Exeter Swim Team-NE    59.98    1:00.20         11  
                  28.59     1:00.20 (31.61)                                        
B - Final
  9 Ekas, Jonathan      19 Millcreek Swim T-AM  1:00.10      59.67          9  
                  28.51       59.67 (31.16)                                        
 10 Doyle, Connor       15 Eastern Express-NJ   1:00.17      59.71          7  
                  29.41       59.71 (30.30)                                        
 11 Brown, Nicholas     17 Bluefish Swim-NE     1:00.19    1:00.05          6  
                  28.82     1:00.05 (31.23)                                        
 12 Choate, Michael     17 Bluefish Swim-NE     1:00.63    1:00.20          5  
                  29.18     1:00.20 (31.02)                                        
 13 Marciano, Vinny     12 Morris County Sw-NJ  1:00.42    1:00.33          4  
                  29.60     1:00.33 (30.73)                                        
 14 Prescott, Tyler     17 Meriden Silver F-CT  1:01.24    1:00.45          3  
                  29.88     1:00.45 (30.57)                                        
 15 Wong, Braedon       16 USC-AM               1:01.60    1:02.24          2  
                  30.50     1:02.24 (31.74)                                        
 16 McLaughlin, Willia  18 Bluefish Swim-NE     1:01.68    1:02.66          1  
                  30.43     1:02.66 (32.23)                                        
C - Final
 17 Billig, Richard     16 North Shore Swim-NE  1:01.94    1:01.53        
                  29.96     1:01.53 (31.57)                                        
 18 Rivoal, Leo         16 Asphalt Green Un-MR  1:02.70    1:02.06        
                  30.24     1:02.06 (31.82)                                        
 19 Spurrell, Samuel    18 Bluefish Swim-NE     1:02.45    1:02.22        
                  29.73     1:02.22 (32.49)                                        
 20 Burke, Daniel       20 Liverpool Jets S-NI  1:04.03    1:02.24        
                  30.23     1:02.24 (32.01)                                        
 21 Moniz, Noah         15 Bluefish Swim-NE     1:02.56    1:02.38        
                  30.52     1:02.38 (31.86)                                        
 22 Edwards, Thomas     17 North Shore Swim-NE  1:03.54    1:03.77        
                  31.11     1:03.77 (32.66)                                        
 23 Staebell, Greg      18 Buffalo Area Aqu-NI  1:04.25    1:03.99        
                  31.06     1:03.99 (32.93)                                        
 24 Jurman, Jasper      15 Unattached-MR        1:04.10    1:05.55        
                  31.60     1:05.55 (33.95)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                57.19  SRNT 2014 LCM Senior Nat
                58.99  JRNT Junior Nationals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sali, Dylan               18 Unattached-NI          55.97      56.37 qSRNT  
                  27.48       56.37 (28.89)                                        
  2 Harty, Ryan               17 Greenwood Memori-NE    55.31      57.63 qJRNT  
                  28.72       57.63 (28.91)                                        
  3 Green, Connor             18 Bluefish Swim-NE       55.54      58.30 qJRNT  
                  28.76       58.30 (29.54)                                        
  4 Zawatski, Edward          16 CYC Rally Aquati-MA    59.66      58.84 qJRNT  
                  28.69       58.84 (30.15)                                        
  5 Reisch, Lucas             18 Una FAST-NI          1:02.42      59.05 q      
                  28.53       59.05 (30.52)                                        
  6 Gray, Kellen              17 Exeter Swim Team-NE  1:00.11      59.78 q      
                  29.31       59.78 (30.47)                                        
  7 Dudzinski, Ryan           17 USC-AM                 57.82      59.84 q      
                  29.47       59.84 (30.37)                                        
  8 Patterson, Connar         16 Exeter Swim Team-NE    59.45      59.98 q      
                  28.99       59.98 (30.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ekas, Jonathan            19 Millcreek Swim T-AM    58.53    1:00.10 q      
                  28.64     1:00.10 (31.46)                                        
 10 Doyle, Connor             15 Eastern Express-NJ   1:00.48    1:00.17 q      
                  29.63     1:00.17 (30.54)                                        
 11 Brown, Nicholas           17 Bluefish Swim-NE       51.54Y   1:00.19 q      
                  28.93     1:00.19 (31.26)                                        
 12 Marciano, Vinny           12 Morris County Sw-NJ  1:01.60    1:00.42 q      
                  29.38     1:00.42 (31.04)                                        
 13 Choate, Michael           17 Bluefish Swim-NE     1:00.45    1:00.63 q      
                  29.43     1:00.63 (31.20)                                        
 14 Prescott, Tyler           17 Meriden Silver F-CT  1:00.70    1:01.24 q      
                  29.92     1:01.24 (31.32)                                        
 15 Wong, Braedon             16 USC-AM                 52.63Y   1:01.60 q      
                  29.85     1:01.60 (31.75)                                        
 16 McLaughlin, William       18 Bluefish Swim-NE     1:00.55    1:01.68 q      
                  30.03     1:01.68 (31.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Billig, Richard           16 North Shore Swim-NE    53.20Y   1:01.94 q      
 18 Spurrell, Samuel          18 Bluefish Swim-NE     1:02.69    1:02.45 q      
                  30.27     1:02.45 (32.18)                                        
 19 Moniz, Noah               15 Bluefish Swim-NE     1:02.73    1:02.56 q      
                  30.42     1:02.56 (32.14)                                        
 20 Rivoal, Leo               16 Asphalt Green Un-MR  1:02.21    1:02.70 q      
                  30.65     1:02.70 (32.05)                                        
 21 Edwards, Thomas           17 North Shore Swim-NE    54.51Y   1:03.54 q      
                  32.11     1:03.54 (31.43)                                        
 22 Burke, Daniel             20 Liverpool Jets S-NI  1:02.19    1:04.03 q      
                  31.33     1:04.03 (32.70)                                        
 23 Jurman, Jasper            15 Unattached-MR          54.37Y   1:04.10 q      
                  31.16     1:04.10 (32.94)                                        
 24 Staebell, Greg            18 Buffalo Area Aqu-NI    55.07Y   1:04.25 q      
                  31.48     1:04.25 (32.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Wang, Brandon             16 Cougar Aquatic T-NJ    54.85Y   1:04.33        
                  30.88     1:04.33 (33.45)                                        
 26 Allain, Ryan              16 The Fish-PV            54.89Y   1:04.38        
-------------------------------------------------------------------------
 27 So, Tristan               15 Central CT Aquat-CT    53.79Y   1:04.86        
 28 Nguyen, Kelvin            16 Malden Crocs-NE        54.69Y   1:04.97        
                  30.86     1:04.97 (34.11)                                        
 29 Gordon, Travis            16 Ridgefield Aquat-CT    54.80Y   1:05.16        
                  31.62     1:05.16 (33.54)                                        
 30 Taboadela, Anthony        18 Morris County Sw-NJ  1:04.00    1:05.19        
                  31.94     1:05.19 (33.25)                                        
 31 Lubinski, Jacob           14 Eastern Express-NJ   1:07.17    1:05.37        
                  31.58     1:05.37 (33.79)                                        
 32 Newton, Connor            16 Greater Waterbur-CT    54.18Y   1:05.38        
                  31.14     1:05.38 (34.24)                                        
 33 Luu, Ryan                 16 Malden Crocs-NE      1:07.39    1:05.56        
                  31.48     1:05.56 (34.08)                                        
 33 Bacik, Martin             17 USC-AM                 54.90Y   1:05.56        
                  31.44     1:05.56 (34.12)                                        
 35 Carignan, Patrick         17 Exeter Swim Team-NE    55.03Y   1:06.04        
                  32.59     1:06.04 (33.45)                                        
 36 Ebert, Eric               19 Unattached-NI          53.81Y   1:06.07        
 37 Fothergill, Daniel        18 North Shore Swim-NE    55.25Y   1:06.21        
                  31.85     1:06.21 (34.36)                                        
 38 Burdo, Nicholas           16 Liverpool Jets S-NI    54.19Y   1:06.72        
                  32.54     1:06.72 (34.18)                                        
 39 Delaus, David             16 PACK Swim Team o-NI  1:08.37    1:06.84        
 40 Carestia, Justin          17 Arena Club Aquat-MD  1:12.38    1:07.07        
                  32.59     1:07.07 (34.48)                                        
 41 Alfajora, Deion           14 Tidal Wave Swim-NJ   1:06.74    1:10.36        
                  34.28     1:10.36 (36.08)                                        
 -- Czajkowski, Piotr         16 Clifton Park-Hal-AD  1:18.28         DQ        
      Head did not break the surface by 15 meters
                  32.22          DQ (34.13)                                        
 -- Liu, Kevin                15 USC-AM               1:01.61        DFS        
      Declared false start
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:04.39  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              2:07.39  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Green, Connor       18 Bluefish Swim-NE     2:06.25    2:00.44 SRNT    20  
                  29.07       59.52 (30.45)     1:30.14 (30.62)     2:00.44 (30.30)
  2 Harty, Ryan         17 Greenwood Memori-NE  2:07.63    2:02.57 SRNT    17  
                  29.12     1:00.15 (31.03)     1:31.70 (31.55)     2:02.57 (30.87)
  3 Sali, Dylan         18 Unattached-NI        2:05.49    2:03.94 SRNT    16  
                  29.39     1:00.18 (30.79)     1:31.76 (31.58)     2:03.94 (32.18)
  4 Reisch, Lucas       18 Una FAST-NI          2:08.20    2:07.54         15  
                  29.75     1:01.85 (32.10)     1:34.21 (32.36)     2:07.54 (33.33)
  5 Prescott, Tyler     17 Meriden Silver F-CT  2:11.86    2:09.65         14  
                  30.39     1:03.15 (32.76)     1:36.35 (33.20)     2:09.65 (33.30)
  6 Patterson, Connar   16 Exeter Swim Team-NE  2:10.49    2:10.00         13  
                  30.52     1:03.59 (33.07)     1:36.71 (33.12)     2:10.00 (33.29)
  7 Choate, Michael     17 Bluefish Swim-NE     2:09.57    2:11.46         12  
                  30.26     1:03.22 (32.96)     1:37.05 (33.83)     2:11.46 (34.41)
  8 Gray, Kellen        17 Exeter Swim Team-NE  2:12.14    2:13.33         11  
                  30.93     1:04.74 (33.81)     1:39.23 (34.49)     2:13.33 (34.10)
B - Final
  9 McLaughlin, Willia  18 Bluefish Swim-NE     2:12.95    2:12.22          9  
                  31.38     1:04.70 (33.32)     1:38.79 (34.09)     2:12.22 (33.43)
 10 Brown, Nicholas     17 Bluefish Swim-NE     2:13.16    2:13.33          7  
                  30.74     1:04.66 (33.92)     1:39.81 (35.15)     2:13.33 (33.52)
 11 Minuth, Fynn        16 USC-AM               2:14.37    2:14.00          6  
                  31.33     1:05.06 (33.73)     1:39.53 (34.47)     2:14.00 (34.47)
 12 Rivoal, Leo         16 Asphalt Green Un-MR  2:16.45    2:14.29          5  
                  31.27     1:05.29 (34.02)     1:39.53 (34.24)     2:14.29 (34.76)
 13 Moniz, Noah         15 Bluefish Swim-NE     2:14.83    2:14.72          4  
                  31.79     1:05.42 (33.63)     1:39.82 (34.40)     2:14.72 (34.90)
 14 Doyle, Connor       15 Eastern Express-NJ   2:14.80    2:15.23          3  
                  31.78     1:05.89 (34.11)     1:41.40 (35.51)     2:15.23 (33.83)
 15 Bishop, Zachary     16 Exeter Swim Team-NE  2:16.26    2:15.88          2  
                  32.60     1:07.21 (34.61)     1:41.81 (34.60)     2:15.88 (34.07)
 16 Billig, Richard     16 North Shore Swim-NE  2:16.55    2:16.52          1  
                  31.48     1:06.51 (35.03)     1:41.39 (34.88)     2:16.52 (35.13)
C - Final
 17 Allain, Ryan        16 The Fish-PV          2:21.83    2:17.84        
                  31.99     1:07.01 (35.02)     1:43.26 (36.25)     2:17.84 (34.58)
 18 Staebell, Greg      18 Buffalo Area Aqu-NI  2:19.50    2:18.29        
                  32.67     1:07.57 (34.90)     1:43.41 (35.84)     2:18.29 (34.88)
 19 Carignan, Patrick   17 Exeter Swim Team-NE  2:18.77    2:18.96        
                  32.91     1:08.03 (35.12)     1:43.94 (35.91)     2:18.96 (35.02)
 20 Jurman, Jasper      15 Unattached-MR        2:18.72    2:19.30        
                  32.53     1:07.96 (35.43)     1:43.96 (36.00)     2:19.30 (35.34)
 21 Lapoint, Alexander  18 Fairport Area Sw-NI  2:20.69    2:20.10        
                  33.11     1:08.28 (35.17)     1:44.51 (36.23)     2:20.10 (35.59)
 22 Wahl, Matthew       23 Webster BlueFins-NI  2:23.21    2:21.27        
                  32.80     1:09.14 (36.34)     1:45.24 (36.10)     2:21.27 (36.03)
 23 Kelemen, Andrew     14 Fairport Area Sw-NI  2:21.79    2:22.24        
                  33.39     1:09.61 (36.22)     1:46.22 (36.61)     2:22.24 (36.02)
 24 Minuth, Ole         14 USC-AM               2:24.83    2:23.59        
                  34.13     1:10.05 (35.92)     1:47.08 (37.03)     2:23.59 (36.51)
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:04.39  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              2:07.39  JRNT Junior Nationals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sali, Dylan               18 Unattached-NI        2:03.75    2:05.49 qJRNT  
                  29.54     1:01.62 (32.08)     1:33.78 (32.16)     2:05.49 (31.71)
  2 Green, Connor             18 Bluefish Swim-NE     1:58.42    2:06.25 qJRNT  
                  29.81     1:01.77 (31.96)     1:33.79 (32.02)     2:06.25 (32.46)
  3 Harty, Ryan               17 Greenwood Memori-NE  2:02.18    2:07.63 q      
                  30.36     1:03.99 (33.63)     1:36.79 (32.80)     2:07.63 (30.84)
  4 Reisch, Lucas             18 Una FAST-NI          1:53.91Y   2:08.20 q      
                  29.77     1:01.86 (32.09)     1:34.89 (33.03)     2:08.20 (33.31)
  5 Choate, Michael           17 Bluefish Swim-NE     2:07.82    2:09.57 q      
                  30.29     1:02.42 (32.13)     1:36.09 (33.67)     2:09.57 (33.48)
  6 Patterson, Connar         16 Exeter Swim Team-NE  2:12.31    2:10.49 q      
                  30.46     1:03.46 (33.00)     1:37.03 (33.57)     2:10.49 (33.46)
  7 Prescott, Tyler           17 Meriden Silver F-CT  2:08.23    2:11.86 q      
                  30.87     1:04.97 (34.10)     1:38.96 (33.99)     2:11.86 (32.90)
  8 Gray, Kellen              17 Exeter Swim Team-NE  2:13.69    2:12.14 q      
                  30.41     1:03.64 (33.23)     1:38.72 (35.08)     2:12.14 (33.42)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McLaughlin, William       18 Bluefish Swim-NE     2:09.87    2:12.95 q      
                  31.11     1:04.31 (33.20)     1:38.80 (34.49)     2:12.95 (34.15)
 10 Brown, Nicholas           17 Bluefish Swim-NE     1:52.61Y   2:13.16 q      
                  31.06     1:04.93 (33.87)     1:39.68 (34.75)     2:13.16 (33.48)
 11 Minuth, Fynn              16 USC-AM               1:51.93Y   2:14.37 q      
                  31.30     1:05.29 (33.99)     1:40.05 (34.76)     2:14.37 (34.32)
 12 Burke, Daniel             20 Liverpool Jets S-NI  2:14.27    2:14.50 q      
                  31.16     1:05.34 (34.18)     1:40.65 (35.31)     2:14.50 (33.85)
 13 Doyle, Connor             15 Eastern Express-NJ   1:57.13Y   2:14.80 q      
                  31.25     1:05.80 (34.55)     1:40.53 (34.73)     2:14.80 (34.27)
 14 Moniz, Noah               15 Bluefish Swim-NE     1:56.72Y   2:14.83 q      
                  31.87     1:05.70 (33.83)     1:39.86 (34.16)     2:14.83 (34.97)
 15 Ekas, Jonathan            19 Millcreek Swim T-AM  2:14.08    2:15.03 q      
                  30.83     1:04.66 (33.83)     1:39.46 (34.80)     2:15.03 (35.57)
 16 Mikheyev, Peter           16 GMA-NE               1:51.57Y   2:15.59 q      
                  31.44     1:06.00 (34.56)     1:41.73 (35.73)     2:15.59 (33.86)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bishop, Zachary           16 Exeter Swim Team-NE  2:15.01    2:16.26 q      
                  32.32     1:06.45 (34.13)     1:41.50 (35.05)     2:16.26 (34.76)
 18 Rivoal, Leo               16 Asphalt Green Un-MR  1:52.49Y   2:16.45 q      
                  32.20     1:06.89 (34.69)     1:42.07 (35.18)     2:16.45 (34.38)
 19 Billig, Richard           16 North Shore Swim-NE  1:56.19Y   2:16.55 q      
                  31.17     1:05.98 (34.81)     1:41.23 (35.25)     2:16.55 (35.32)
 20 Shmurak, Allen            15 Eastern Express-NJ   1:59.02Y   2:17.43 q      
                  31.80     1:05.69 (33.89)     1:41.40 (35.71)     2:17.43 (36.03)
 21 So, Tristan               15 Central CT Aquat-CT  1:58.35Y   2:18.45 q      
                  31.96     1:07.57 (35.61)     1:43.52 (35.95)     2:18.45 (34.93)
 22 Jurman, Jasper            15 Unattached-MR        1:57.51Y   2:18.72 q      
                  32.82     1:06.59 (33.77)     1:43.14 (36.55)     2:18.72 (35.58)
 23 Carignan, Patrick         17 Exeter Swim Team-NE  1:57.70Y   2:18.77 q      
                  34.09     1:09.19 (35.10)     1:44.76 (35.57)     2:18.77 (34.01)
 24 Staebell, Greg            18 Buffalo Area Aqu-NI  1:57.77Y   2:19.50 q      
                  32.99     1:07.84 (34.85)     1:44.02 (36.18)     2:19.50 (35.48)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Gross, David              17 Arena Club Aquat-MD  2:10.02    2:19.58        
                  31.23     1:06.38 (35.15)     1:43.39 (37.01)     2:19.58 (36.19)
 26 Marciano, Vinny           12 Morris County Sw-NJ  1:54.26Y   2:20.50        
                  32.70     1:08.38 (35.68)     1:45.20 (36.82)     2:20.50 (35.30)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Lapoint, Alexander        18 Fairport Area Sw-NI  1:57.15Y   2:20.69        
                  32.79     1:08.16 (35.37)     1:44.92 (36.76)     2:20.69 (35.77)
 28 Kelemen, Andrew           14 Fairport Area Sw-NI  1:59.39Y   2:21.79        
                  33.77     1:09.38 (35.61)     1:45.98 (36.60)     2:21.79 (35.81)
 29 Allain, Ryan              16 The Fish-PV          1:56.33Y   2:21.83        
                  32.31     1:08.16 (35.85)     1:44.85 (36.69)     2:21.83 (36.98)
 30 Wahl, Matthew             23 Webster BlueFins-NI  1:58.52Y   2:23.21        
                  32.53     1:07.91 (35.38)     1:45.28 (37.37)     2:23.21 (37.93)
 31 Nguyen, Kelvin            16 Malden Crocs-NE      2:29.05    2:23.60        
                  32.57     1:09.11 (36.54)     1:47.30 (38.19)     2:23.60 (36.30)
 32 Taboadela, Anthony        18 Morris County Sw-NJ  1:55.50Y   2:23.66        
                  32.29     1:08.50 (36.21)     1:47.04 (38.54)     2:23.66 (36.62)
 33 Abdelrahman, Baraa        16 Asphalt Green Un-MR  2:21.67    2:24.07        
                  33.52     1:09.48 (35.96)     1:47.23 (37.75)     2:24.07 (36.84)
 34 Wang, Brandon             16 Cougar Aquatic T-NJ  2:21.00    2:24.10        
                  32.82     1:09.74 (36.92)     1:48.01 (38.27)     2:24.10 (36.09)
 35 Minuth, Ole               14 USC-AM               1:58.63Y   2:24.83        
                  33.35     1:09.11 (35.76)     1:46.52 (37.41)     2:24.83 (38.31)
 36 Wong, Braedon             16 USC-AM               1:57.98Y   2:25.75        
                  33.01     1:09.89 (36.88)     1:48.59 (38.70)     2:25.75 (37.16)
 37 Bartley, Michael          16 North Shore Swim-NE  2:08.29Y   2:27.89        
                  34.04     1:12.21 (38.17)     1:50.09 (37.88)     2:27.89 (37.80)
 38 DuFauchard, Ben           13 DU Hilltoppers-CO    2:33.38    2:29.12        
                  35.05     1:12.75 (37.70)     1:51.36 (38.61)     2:29.12 (37.76)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:04.09  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              1:06.29  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Otto, Luke          18 Star Swimming-NI     1:06.71    1:05.40 JRNT    20  
                  30.43     1:05.40 (34.97)                                        
  2 Clarke, Garrett     18 Liverpool Jets S-NI  1:07.29    1:05.43 JRNT    17  
                  31.31     1:05.43 (34.12)                                        
  3 Petrovski, Damjan   20 Wingate Swimming-NC  1:06.03    1:05.88 JRNT    16  
                  31.44     1:05.88 (34.44)                                        
  4 Paxton, Kyle        17 Arena Club Aquat-MD  1:07.63    1:06.88         15  
                  31.45     1:06.88 (35.43)                                        
  5 Harty, Ryan         17 Greenwood Memori-NE  1:06.58    1:06.91         14  
                  31.81     1:06.91 (35.10)                                        
  6 Gudmunson, Erik     17 Bluefish Swim-NE     1:08.51    1:08.58         13  
                  32.35     1:08.58 (36.23)                                        
  7 Doyle, Connor       15 Eastern Express-NJ   1:09.24    1:10.24         12  
  8 Quinones, Christop  16 Asphalt Green Un-MR  1:10.69    1:11.86         11  
                  33.81     1:11.86 (38.05)                                        
B - Final
  9 Young, John         16 Unattached-NI        1:11.21    1:09.15          9  
                  32.39     1:09.15 (36.76)                                        
 10 Bennett, Jesse      17 PACK Swim Team o-NI  1:11.61    1:10.46          7  
                  32.67     1:10.46 (37.79)                                        
 11 Alfajora, Deion     14 Tidal Wave Swim-NJ   1:11.00    1:11.38          6  
                  32.80     1:11.38 (38.58)                                        
 12 Anderson, Devon     18 North Shore Swim-NE  1:11.48    1:11.39          5  
                  33.35     1:11.39 (38.04)                                        
 13 Carestia, Justin    17 Arena Club Aquat-MD  1:11.88    1:11.45          4  
                  34.02     1:11.45 (37.43)                                        
 14 Driscoll, Sean      17 SOLO Aquatics-NE     1:12.04    1:12.20          3  
 15 Sjahfiedin, Tyler   17 Cape Cod Swim Cl-NE  1:12.03    1:12.88          2  
                  34.30     1:12.88 (38.58)                                        
 16 Wong, Braedon       16 USC-AM               1:12.10    1:14.49          1  
                  34.42     1:14.49 (40.07)                                        
C - Final
 17 DuFauchard, Ben     13 DU Hilltoppers-CO    1:14.15    1:11.68        
 18 Herbert, David      16 The Fish-PV          1:14.19    1:11.82        
                  33.60     1:11.82 (38.22)                                        
 19 Carignan, Patrick   17 Exeter Swim Team-NE  1:12.81    1:12.27        
                  34.54     1:12.27 (37.73)                                        
 19 Dinardo, Joshua     16 North Shore Swim-NE  1:13.45    1:12.27        
                  34.14     1:12.27 (38.13)                                        
 21 Allain, Ryan        16 The Fish-PV          1:13.62    1:12.44        
                  34.11     1:12.44 (38.33)                                        
 22 Hodgman, Samuel     16 Exeter Swim Team-NE  1:13.48    1:13.14        
                  34.66     1:13.14 (38.48)                                        
 23 Thiel, Connor       16 Liverpool Jets S-NI  1:13.70    1:13.45        
                  34.00     1:13.45 (39.45)                                        
 24 Wang, Brandon       16 Cougar Aquatic T-NJ  1:13.28    1:13.64        
                  34.99     1:13.64 (38.65)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:04.09  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              1:06.29  JRNT Junior Nationals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Petrovski, Damjan         20 Wingate Swimming-NC  1:05.74    1:06.03 qJRNT  
                  31.34     1:06.03 (34.69)                                        
  2 Harty, Ryan               17 Greenwood Memori-NE  1:05.44    1:06.58 q      
                  31.51     1:06.58 (35.07)                                        
  3 Otto, Luke                18 Star Swimming-NI     1:07.23    1:06.71 q      
                  31.56     1:06.71 (35.15)                                        
  4 Clarke, Garrett           18 Liverpool Jets S-NI  1:05.67    1:07.29 q      
                  31.78     1:07.29 (35.51)                                        
  5 Paxton, Kyle              17 Arena Club Aquat-MD  1:07.90    1:07.63 q      
                  32.04     1:07.63 (35.59)                                        
  6 Gudmunson, Erik           17 Bluefish Swim-NE     1:08.76    1:08.51 q      
                  32.47     1:08.51 (36.04)                                        
  7 Doyle, Connor             15 Eastern Express-NJ   1:01.00Y   1:09.24 q      
  8 Quinones, Christopher     16 Asphalt Green Un-MR  1:10.23    1:10.69 q      
                  33.64     1:10.69 (37.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Alfajora, Deion           14 Tidal Wave Swim-NJ   1:01.71Y   1:11.00 q      
                  32.69     1:11.00 (38.31)                                        
 10 Young, John               16 Unattached-NI          59.01Y   1:11.21 q      
                  33.88     1:11.21 (37.33)                                        
 11 Anderson, Devon           18 North Shore Swim-NE  1:00.12Y   1:11.48 q      
                  33.12     1:11.48 (38.36)                                        
 12 Bennett, Jesse            17 PACK Swim Team o-NI  1:00.18Y   1:11.61 q      
                  33.56     1:11.61 (38.05)                                        
 13 Carestia, Justin          17 Arena Club Aquat-MD  1:01.71Y   1:11.88 q      
                  34.18     1:11.88 (37.70)                                        
 14 Sjahfiedin, Tyler         17 Cape Cod Swim Cl-NE  1:02.05Y   1:12.03 q      
                  33.48     1:12.03 (38.55)                                        
 15 Driscoll, Sean            17 SOLO Aquatics-NE     1:01.92Y   1:12.04 q      
                  33.54     1:12.04 (38.50)                                        
 16 Wong, Braedon             16 USC-AM               1:01.42Y   1:12.10 q      
                  33.66     1:12.10 (38.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carignan, Patrick         17 Exeter Swim Team-NE  1:01.48Y   1:12.81 q      
                  34.20     1:12.81 (38.61)                                        
 18 Wang, Brandon             16 Cougar Aquatic T-NJ  1:14.56    1:13.28 q      
                  34.75     1:13.28 (38.53)                                        
 19 Dinardo, Joshua           16 North Shore Swim-NE  1:01.02Y   1:13.45 q      
 20 Hodgman, Samuel           16 Exeter Swim Team-NE  1:01.65Y   1:13.48 q      
                  32.04     1:13.48 (41.44)                                        
 21 Allain, Ryan              16 The Fish-PV          1:01.67Y   1:13.62 q      
                  32.18     1:13.62 (41.44)                                        
 22 Thiel, Connor             16 Liverpool Jets S-NI  1:00.56Y   1:13.70 q      
 23 DuFauchard, Ben           13 DU Hilltoppers-CO    1:00.54Y   1:14.15 q      
                  36.15     1:14.15 (38.00)                                        
 24 Herbert, David            16 The Fish-PV          1:20.13    1:14.19 q      
                  34.32     1:14.19 (39.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Liu, Mavin                16 Bluefish Swim-NE     1:01.96Y   1:14.25        
                  34.76     1:14.25 (39.49)                                        
 26 Scerbo, Joseph            14 Cougar Aquatic T-NJ  1:24.66    1:14.69        
                  35.43     1:14.69 (39.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Taboadela, Anthony        18 Morris County Sw-NJ  1:19.80    1:14.91        
                  34.00     1:14.91 (40.91)                                        
 28 Gutman, Daniel            15 Asphalt Green Un-MR  1:01.97Y   1:15.77        
                  36.17     1:15.77 (39.60)                                        
 29 Newton, Connor            16 Greater Waterbur-CT  1:01.45Y   1:16.13        
                  35.28     1:16.13 (40.85)                                        
 30 McNair, Everett           17 BFIN-AD              1:18.47    1:16.15        
 31 Kelly, Christian          18 USC-AM               1:01.64Y   1:20.08        
                  31.56     1:20.08 (48.52)                                        
 32 Novak, Nathan             18 USC-AM               1:10.05Y   1:20.39        
                  37.36     1:20.39 (43.03)                                        
 -- Stefani, Angelo           16 Jersey Storm Swi-MA  1:00.22Y        DQ        
      Downward butterfly kick
                  34.04          DQ (38.50)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:19.49  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              2:23.69  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Clarke, Garrett     18 Liverpool Jets S-NI  2:30.18    2:23.38 JRNT    20  
                  31.76     1:07.22 (35.46)     1:44.98 (37.76)     2:23.38 (38.40)
  2 Petrovski, Damjan   20 Wingate Swimming-NC  2:24.13    2:23.51 JRNT    17  
                  33.33     1:10.04 (36.71)     1:46.96 (36.92)     2:23.51 (36.55)
  3 Otto, Luke          18 Star Swimming-NI     2:24.59    2:24.47         16  
                  32.08     1:09.18 (37.10)     1:46.79 (37.61)     2:24.47 (37.68)
  4 Paxton, Kyle        17 Arena Club Aquat-MD  2:28.06    2:25.18         15  
                  32.22     1:08.88 (36.66)     1:46.62 (37.74)     2:25.18 (38.56)
  5 DuFauchard, Ben     13 DU Hilltoppers-CO    2:35.95    2:32.80         14  
                  35.82     1:14.08 (38.26)     1:54.35 (40.27)     2:32.80 (38.45)
  6 Doyle, Connor       15 Eastern Express-NJ   2:34.92    2:33.07         13  
                  34.06     1:13.00 (38.94)     1:53.36 (40.36)     2:33.07 (39.71)
  7 Gudmunson, Erik     17 Bluefish Swim-NE     2:35.10    2:34.51         12  
                  33.52     1:11.75 (38.23)     1:52.90 (41.15)     2:34.51 (41.61)
  8 Driscoll, Sean      17 SOLO Aquatics-NE     2:36.47    2:35.95         11  
                  34.62     1:13.64 (39.02)     1:54.49 (40.85)     2:35.95 (41.46)
B - Final
  9 Young, John         16 Unattached-NI        2:38.17    2:31.03          9  
                  34.30     1:14.23 (39.93)     1:52.91 (38.68)     2:31.03 (38.12)
 10 Sjahfiedin, Tyler   17 Cape Cod Swim Cl-NE  2:36.69    2:35.00          7  
                  34.91     1:15.58 (40.67)     1:55.13 (39.55)     2:35.00 (39.87)
 11 Carestia, Justin    17 Arena Club Aquat-MD  2:36.91    2:35.27          6  
                  35.55     1:15.05 (39.50)     1:56.51 (41.46)     2:35.27 (38.76)
 12 Carignan, Patrick   17 Exeter Swim Team-NE  2:40.35    2:37.44          5  
                  35.61     1:14.60 (38.99)     1:56.28 (41.68)     2:37.44 (41.16)
 13 Anderson, Devon     18 North Shore Swim-NE  2:37.81    2:37.45          4  
                  35.23     1:14.83 (39.60)     1:55.67 (40.84)     2:37.45 (41.78)
 14 Bennett, Jesse      17 PACK Swim Team o-NI  2:37.91    2:39.12          3  
                  34.34     1:12.94 (38.60)     1:55.66 (42.72)     2:39.12 (43.46)
 15 Scerbo, Joseph      14 Cougar Aquatic T-NJ  2:41.84    2:39.80          2  
                  36.07     1:16.41 (40.34)     1:57.95 (41.54)     2:39.80 (41.85)
 16 Quinones, Christop  16 Asphalt Green Un-MR  2:39.61    2:40.54          1  
                  35.33     1:15.87 (40.54)     1:58.20 (42.33)     2:40.54 (42.34)
C - Final
 17 Allain, Ryan        16 The Fish-PV          2:41.88    2:36.52        
                  34.48     1:14.37 (39.89)     1:55.42 (41.05)     2:36.52 (41.10)
 18 Mikheyev, Peter     16 GMA-NE               2:44.82    2:41.27        
                  35.60     1:16.55 (40.95)     1:59.04 (42.49)     2:41.27 (42.23)
 19 Gutman, Daniel      15 Asphalt Green Un-MR  2:41.99    2:42.67        
                  37.06     1:18.19 (41.13)     2:00.51 (42.32)     2:42.67 (42.16)
 20 Alfajora, Deion     14 Tidal Wave Swim-NJ   2:42.93    2:43.16        
                  34.60     1:15.79 (41.19)     1:58.93 (43.14)     2:43.16 (44.23)
 21 Hodgman, Samuel     16 Exeter Swim Team-NE  2:45.60    2:44.04        
                  35.89     1:17.15 (41.26)     1:59.18 (42.03)     2:44.04 (44.86)
 22 Abdelrahman, Baraa  16 Asphalt Green Un-MR  2:44.75    2:44.33        
                  36.97     1:18.55 (41.58)     2:01.94 (43.39)     2:44.33 (42.39)
 23 Liu, Mavin          16 Bluefish Swim-NE     2:49.36    2:47.87        
                  37.40     1:19.94 (42.54)     2:04.39 (44.45)     2:47.87 (43.48)
 24 Kelly, Christian    18 USC-AM               2:57.54    2:59.40        
                  37.10     1:21.03 (43.93)     2:10.00 (48.97)     2:59.40 (49.40)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:19.49  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              2:23.69  JRNT Junior Nationals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Petrovski, Damjan         20 Wingate Swimming-NC  2:22.48    2:24.13 q      
                  32.36     1:08.74 (36.38)     1:45.80 (37.06)     2:24.13 (38.33)
  2 Otto, Luke                18 Star Swimming-NI     2:25.96    2:24.59 q      
                  33.16     1:10.46 (37.30)     1:47.52 (37.06)     2:24.59 (37.07)
  3 Paxton, Kyle              17 Arena Club Aquat-MD  2:24.57    2:28.06 q      
                  32.74     1:10.03 (37.29)     1:48.62 (38.59)     2:28.06 (39.44)
  4 Clarke, Garrett           18 Liverpool Jets S-NI  2:23.13    2:30.18 q      
                  33.01     1:11.06 (38.05)     1:50.29 (39.23)     2:30.18 (39.89)
  5 Doyle, Connor             15 Eastern Express-NJ   2:12.49Y   2:34.92 q      
                  34.45     1:13.33 (38.88)     1:53.64 (40.31)     2:34.92 (41.28)
  6 Gudmunson, Erik           17 Bluefish Swim-NE     2:06.76Y   2:35.10 q      
                  34.56     1:13.38 (38.82)     1:54.34 (40.96)     2:35.10 (40.76)
  7 DuFauchard, Ben           13 DU Hilltoppers-CO    2:10.23Y   2:35.95 q      
                  36.34     1:16.91 (40.57)     1:55.95 (39.04)     2:35.95 (40.00)
  8 Driscoll, Sean            17 SOLO Aquatics-NE     2:47.53    2:36.47 q      
                                1:15.07 ( )   2:36.47 (1:21.40)                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sjahfiedin, Tyler         17 Cape Cod Swim Cl-NE  2:40.61    2:36.69 q      
                  36.42     1:16.22 (39.80)     1:57.31 (41.09)     2:36.69 (39.38)
 10 Carestia, Justin          17 Arena Club Aquat-MD  2:13.45Y   2:36.91 q      
                  37.09     1:17.90 (40.81)     1:58.77 (40.87)     2:36.91 (38.14)
 11 Anderson, Devon           18 North Shore Swim-NE  2:13.48Y   2:37.81 q      
                  34.59     1:14.06 (39.47)     1:55.35 (41.29)     2:37.81 (42.46)
 12 Bennett, Jesse            17 PACK Swim Team o-NI  2:14.27Y   2:37.91 q      
                  36.64     1:16.63 (39.99)     1:57.66 (41.03)     2:37.91 (40.25)
 13 Young, John               16 Unattached-NI        2:09.80Y   2:38.17 q      
                  34.82     1:14.76 (39.94)     1:56.54 (41.78)     2:38.17 (41.63)
 14 Quinones, Christopher     16 Asphalt Green Un-MR  2:11.49Y   2:39.61 q      
                  35.77     1:16.03 (40.26)     1:57.99 (41.96)     2:39.61 (41.62)
 15 Stevens, Noah             16 Fairport Area Sw-NI  2:10.56Y   2:40.04 q      
                  34.52     1:15.31 (40.79)     1:56.79 (41.48)     2:40.04 (43.25)
 16 Carignan, Patrick         17 Exeter Swim Team-NE  2:12.02Y   2:40.35 q      
                  35.40     1:16.40 (41.00)     1:58.34 (41.94)     2:40.35 (42.01)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Scerbo, Joseph            14 Cougar Aquatic T-NJ  2:54.01    2:41.84 q      
                                1:17.80 ( )   2:41.84 (1:24.04)                    
 18 Allain, Ryan              16 The Fish-PV          2:13.55Y   2:41.88 q      
                  35.12     1:16.76 (41.64)     1:58.94 (42.18)     2:41.88 (42.94)
 19 Gutman, Daniel            15 Asphalt Green Un-MR  2:15.28Y   2:41.99 q      
                  37.24     1:18.21 (40.97)     2:00.20 (41.99)     2:41.99 (41.79)
 20 Alfajora, Deion           14 Tidal Wave Swim-NJ   2:43.22    2:42.93 q      
                  34.10     1:15.35 (41.25)     1:58.15 (42.80)     2:42.93 (44.78)
 21 Abdelrahman, Baraa        16 Asphalt Green Un-MR  2:41.84    2:44.75 q      
                  37.01     1:19.16 (42.15)     2:01.43 (42.27)     2:44.75 (43.32)
 22 Mikheyev, Peter           16 GMA-NE               2:10.51Y   2:44.82 q      
                  34.09     1:14.98 (40.89)     1:58.63 (43.65)     2:44.82 (46.19)
 23 Hodgman, Samuel           16 Exeter Swim Team-NE  2:56.30    2:45.60 q      
                  36.88     1:18.75 (41.87)     2:02.04 (43.29)     2:45.60 (43.56)
 24 Stefani, Angelo           16 Jersey Storm Swi-MA  2:58.28    2:48.28 q      
                  35.98     1:17.19 (41.21)     2:01.95 (44.76)     2:48.28 (46.33)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Liu, Mavin                16 Bluefish Swim-NE     2:45.64    2:49.36        
                  37.58     1:20.47 (42.89)     2:04.95 (44.48)     2:49.36 (44.41)
 26 Kelly, Christian          18 USC-AM               2:31.90Y   2:57.54        
                  37.80     1:21.91 (44.11)     2:10.42 (48.51)     2:57.54 (47.12)
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                54.79  SRNT 2014 LCM Senior Nat
                56.69  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dudzinski, Ryan     17 USC-AM                 57.16      56.18 JRNT    20  
                  26.64       56.18 (29.54)                                        
  2 Spurrell, Samuel    18 Bluefish Swim-NE       57.09      56.64 JRNT    17  
                  26.19       56.64 (30.45)                                        
  3 Minuth, Fynn        16 USC-AM                 58.14      56.88         16  
                  27.90       56.88 (28.98)                                        
  4 Wahl, Zachary       23 Webster BlueFins-NI    57.45      56.96         15  
                  27.00       56.96 (29.96)                                        
  5 Reisch, Lucas       18 Una FAST-NI            57.72      57.13         14  
                  26.68       57.13 (30.45)                                        
  6 Jones, Jarrett      16 Cape Cod Swim Cl-NE    58.26      57.53         13  
                  27.25       57.53 (30.28)                                        
  7 Johnsen, Jake       17 USC-AM                 58.19      57.61         12  
  8 Miranda, Maxwell    14 Bluefish Swim-NE       58.00      58.38         11  
                  27.61       58.38 (30.77)                                        
B - Final
  9 Brown, Nicholas     17 Bluefish Swim-NE       58.53      57.76          9  
                  26.70       57.76 (31.06)                                        
 10 Patterson, Connar   16 Exeter Swim Team-NE    59.35      58.22          7  
                  27.23       58.22 (30.99)                                        
 11 Russiello, Ian      17 The Fish-PV            59.22      58.60          6  
                  27.86       58.60 (30.74)                                        
 12 Wright, Owen        17 Bluefish Swim-NE     1:00.05      59.29          5  
                  27.65       59.29 (31.64)                                        
 13 Wahl, Matthew       23 Webster BlueFins-NI    59.75      59.55          4  
                  27.59       59.55 (31.96)                                        
 14 Lubinski, Jacob     14 Eastern Express-NJ     59.62      59.63          3  
                  28.39       59.63 (31.24)                                        
 15 Liu, Mavin          16 Bluefish Swim-NE     1:00.28    1:00.08          2  
 16 Garase, Kyle        20 Greater Pittsbur-AM  1:00.48    1:01.30          1  
                  27.58     1:01.30 (33.72)                                        
C - Final
 17 Dinardo, Joshua     16 North Shore Swim-NE  1:00.56      59.63        
                  28.58       59.63 (31.05)                                        
 18 Wilson, Brian       20 Arena Club Aquat-MD  1:00.88      59.94        
 19 Yish, Matthew       13 SOLO Aquatics-NE     1:00.69      59.96        
                  28.15       59.96 (31.81)                                        
 20 Fothergill, Daniel  18 North Shore Swim-NE  1:00.72    1:00.47        
                  28.17     1:00.47 (32.30)                                        
 21 Edwards, Thomas     17 North Shore Swim-NE  1:00.49    1:00.48        
                  28.70     1:00.48 (31.78)                                        
 22 Gray, Kellen        17 Exeter Swim Team-NE  1:00.83    1:00.50        
                  28.29     1:00.50 (32.21)                                        
 23 Dixon, William      16 Unattached-NI        1:00.84    1:00.52        
                  27.63     1:00.52 (32.89)                                        
 24 Wong, Braedon       16 USC-AM               1:00.88    1:02.23        
                  28.11     1:02.23 (34.12)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                54.79  SRNT 2014 LCM Senior Nat
                56.69  JRNT Junior Nationals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Spurrell, Samuel          18 Bluefish Swim-NE       57.36      57.09 q      
                  26.63       57.09 (30.46)                                        
  2 Dudzinski, Ryan           17 USC-AM                 55.98      57.16 q      
                  26.91       57.16 (30.25)                                        
  3 Wahl, Zachary             23 Webster BlueFins-NI    57.35      57.45 q      
                  27.28       57.45 (30.17)                                        
  4 Reisch, Lucas             18 Una FAST-NI            59.03      57.72 q      
                  27.23       57.72 (30.49)                                        
  5 Miranda, Maxwell          14 Bluefish Swim-NE       58.78      58.00 q      
                  27.63       58.00 (30.37)                                        
  6 Minuth, Fynn              16 USC-AM                 52.59Y     58.14 q      
                  27.45       58.14 (30.69)                                        
  7 Johnsen, Jake             17 USC-AM                 50.28Y     58.19 q      
  8 Jones, Jarrett            16 Cape Cod Swim Cl-NE    59.02      58.26 q      
                  27.66       58.26 (30.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brown, Nicholas           17 Bluefish Swim-NE       58.88      58.53 q      
                  27.06       58.53 (31.47)                                        
 10 Russiello, Ian            17 The Fish-PV            51.71Y     59.22 q      
                  27.66       59.22 (31.56)                                        
 11 Patterson, Connar         16 Exeter Swim Team-NE    57.81      59.35 q      
                  27.62       59.35 (31.73)                                        
 12 Lubinski, Jacob           14 Eastern Express-NJ   1:00.40      59.62 q      
                  28.28       59.62 (31.34)                                        
 13 Wahl, Matthew             23 Webster BlueFins-NI    58.57      59.75 q      
                  27.73       59.75 (32.02)                                        
 14 Wright, Owen              17 Bluefish Swim-NE       59.53    1:00.05 q      
                  28.50     1:00.05 (31.55)                                        
 15 Liu, Mavin                16 Bluefish Swim-NE       59.77    1:00.28 q      
                  28.66     1:00.28 (31.62)                                        
 16 Garase, Kyle              20 Greater Pittsbur-AM  1:00.48    1:00.48 q      
                  29.01     1:00.48 (31.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Edwards, Thomas           17 North Shore Swim-NE  1:00.56    1:00.49 q      
                  29.19     1:00.49 (31.30)                                        
 18 Dinardo, Joshua           16 North Shore Swim-NE    52.02Y   1:00.56 q      
                  27.63     1:00.56 (32.93)                                        
 19 Yish, Matthew             13 SOLO Aquatics-NE       53.03Y   1:00.69 q      
                  28.52     1:00.69 (32.17)                                        
 20 Fothergill, Daniel        18 North Shore Swim-NE    52.87Y   1:00.72 q      
                  28.20     1:00.72 (32.52)                                        
 21 Gray, Kellen              17 Exeter Swim Team-NE    59.69    1:00.83 q      
                  28.38     1:00.83 (32.45)                                        
 22 Dixon, William            16 Unattached-NI          59.98    1:00.84 q      
                  28.50     1:00.84 (32.34)                                        
 23 Wilson, Brian             20 Arena Club Aquat-MD    53.59Y   1:00.88 q      
                  28.96     1:00.88 (31.92)                                        
 23 Wong, Braedon             16 USC-AM                 52.18Y   1:00.88 q      
                  28.24     1:00.88 (32.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Nunez, John               17 Asphalt Green Un-MR    59.20    1:01.25        
                  28.36     1:01.25 (32.89)                                        
 26 Bacik, Martin             17 USC-AM                 53.21Y   1:01.34        
                  28.28     1:01.34 (33.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Bishop, Zachary           16 Exeter Swim Team-NE    53.47Y   1:01.47        
                  28.92     1:01.47 (32.55)                                        
 27 Otto, Luke                18 Star Swimming-NI       52.05Y   1:01.47        
                  28.66     1:01.47 (32.81)                                        
 29 Luu, Ryan                 16 Malden Crocs-NE        53.25Y   1:01.54        
                  28.28     1:01.54 (33.26)                                        
 30 Jurman, Jasper            15 Unattached-MR        1:03.83    1:01.64        
                  28.84     1:01.64 (32.80)                                        
 31 Jinn, Brandon             16 Greenwood Memori-NE  1:05.99    1:01.84        
                  28.88     1:01.84 (32.96)                                        
 32 Marciano, Vinny           12 Morris County Sw-NJ    53.85Y   1:01.88        
                  29.37     1:01.88 (32.51)                                        
 33 Newton, Connor            16 Greater Waterbur-CT    53.85Y   1:01.90        
                  28.72     1:01.90 (33.18)                                        
 34 Amedeo, Matthew           16 SOLO Aquatics-NE     1:04.22    1:01.97        
                  29.75     1:01.97 (32.22)                                        
 35 Steve, Paul               16 Webster BlueFins-NI  1:03.14    1:02.02        
                  29.11     1:02.02 (32.91)                                        
 36 So, Tristan               15 Central CT Aquat-CT    53.19Y   1:02.14        
                  29.06     1:02.14 (33.08)                                        
 37 Shmurak, Allen            15 Eastern Express-NJ   1:03.17    1:02.22        
                  28.70     1:02.22 (33.52)                                        
 37 Bartley, Michael          16 North Shore Swim-NE  1:01.98    1:02.22        
                  28.46     1:02.22 (33.76)                                        
 39 Conley, Michael           17 Clifton Park-Hal-AD    54.83Y   1:02.77        
                  28.62     1:02.77 (34.15)                                        
 40 Quinones, Christopher     16 Asphalt Green Un-MR    53.97Y   1:02.82        
                  29.56     1:02.82 (33.26)                                        
 41 Viotto, Jamie             17 Morris County Sw-NJ  1:02.57    1:02.85        
                  28.96     1:02.85 (33.89)                                        
 42 Miller, Troy              17 Liverpool Jets S-NI    53.23Y   1:03.10        
                  29.82     1:03.10 (33.28)                                        
 43 Papangelakis, Panagiotis  15 Unattached-NI          54.52Y   1:03.17        
                  29.89     1:03.17 (33.28)                                        
 44 Minuth, Ole               14 USC-AM                 55.02Y   1:03.53        
                  29.98     1:03.53 (33.55)                                        
 45 Lehman, Nicholas          14 Cougar Aquatic T-NJ  1:04.22    1:03.69        
                  29.78     1:03.69 (33.91)                                        
 46 Russell, Conchobhair      17 Unattached-NI          56.08Y   1:03.95        
                  30.34     1:03.95 (33.61)                                        
 47 Burdo, Nicholas           16 Liverpool Jets S-NI    53.02Y   1:04.94        
                  30.25     1:04.94 (34.69)                                        
 48 Moniz, Noah               15 Bluefish Swim-NE     1:14.74    1:04.98        
                  30.43     1:04.98 (34.55)                                        
 49 Lomeyko, Konstantin       16 Asphalt Green Un-MR  1:06.15    1:05.30        
                  30.41     1:05.30 (34.89)                                        
 50 Burdge, Eric              16 Clifton Park-Hal-AD    53.81Y   1:05.36        
                  29.95     1:05.36 (35.41)                                        
 51 Mulvehill, Joseph         18 Webster BlueFins-NI    59.39Y   1:05.46        
                  30.23     1:05.46 (35.23)                                        
 52 Emanuel, Michael          17 The Fish-PV          1:07.15    1:05.80        
                  31.69     1:05.80 (34.11)                                        
 53 Stefani, Angelo           16 Jersey Storm Swi-MA  1:10.47    1:05.99        
                  28.88     1:05.99 (37.11)                                        
 54 Nguyen, Kelvin            16 Malden Crocs-NE      1:11.07S   1:08.39        
                  30.88     1:08.39 (37.51)                                        
 55 Kelly, Christian          18 USC-AM                 58.00Y   1:10.54        
                  28.94     1:10.54 (41.60)                                        
 -- Henry, Liam               17 Liverpool Jets S-NI  1:11.83         DQ        
      Alternating Kick
                  29.87          DQ (34.69)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:02.79  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              2:05.49  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Blazevski, Marko    21 Wingate Swimming-NC  2:07.60    2:03.47 JRNT    20  
                  28.39       58.90 (30.51)     1:30.80 (31.90)     2:03.47 (32.67)
  2 Miranda, Maxwell    14 Bluefish Swim-NE     2:06.25    2:03.91 JRNT    17  
                  27.58       58.75 (31.17)     1:30.84 (32.09)     2:03.91 (33.07)
  3 Russiello, Ian      17 The Fish-PV          2:07.61    2:05.74         16  
                  27.83       59.59 (31.76)     1:32.12 (32.53)     2:05.74 (33.62)
  4 Jones, Jarrett      16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:07.71    2:06.20         15  
                  29.35     1:00.24 (30.89)     1:33.53 (33.29)     2:06.20 (32.67)
  5 Minuth, Fynn        16 USC-AM               2:10.57    2:07.60         14  
                                1:02.39 ( )   2:07.60 (1:05.21)                    
  6 Harty, Ryan         17 Greenwood Memori-NE  2:09.65    2:07.70         13  
                  28.22     1:00.82 (32.60)     1:35.23 (34.41)     2:07.70 (32.47)
  7 Casey, Grant        18 Bluefish Swim-NE     2:10.94    2:10.09         12  
                  28.47     1:00.96 (32.49)     1:34.89 (33.93)     2:10.09 (35.20)
 -- Spurrell, Samuel    18 Bluefish Swim-NE     2:07.77         DQ        
      Alternating Kick
                  28.15     1:00.09 (31.94)     1:33.61 (33.52)          DQ (36.94)
B - Final
  9 Ransford, PJ        17 PACK Swim Team o-NI  2:11.75    2:07.92          9  
                  29.19     1:01.61 (32.42)     1:34.71 (33.10)     2:07.92 (33.21)
 10 Prescott, Tyler     17 Meriden Silver F-CT  2:13.17    2:11.14          7  
                  29.29     1:02.83 (33.54)     1:36.85 (34.02)     2:11.14 (34.29)
 11 Mikheyev, Peter     16 GMA-NE               2:13.61    2:11.22          6  
                  28.80     1:02.45 (33.65)     1:36.40 (33.95)     2:11.22 (34.82)
 12 Bishop, Zachary     16 Exeter Swim Team-NE  2:14.60    2:11.74          5  
                  28.98     1:02.94 (33.96)     1:36.08 (33.14)     2:11.74 (35.66)
 13 Wilson, Brian       20 Arena Club Aquat-MD  2:13.66    2:13.34          4  
                  29.63     1:02.79 (33.16)     1:37.35 (34.56)     2:13.34 (35.99)
 14 Lubinski, Jacob     14 Eastern Express-NJ   2:15.16    2:13.98          3  
                  29.41     1:03.69 (34.28)     1:38.89 (35.20)     2:13.98 (35.09)
 15 McLaughlin, Willia  18 Bluefish Swim-NE     2:15.33    2:14.59          2  
                                1:02.91 ( )   2:14.59 (1:11.68)                    
 16 Nunez, John         17 Asphalt Green Un-MR  2:15.77    2:19.88          1  
                  30.52     1:06.01 (35.49)     1:42.34 (36.33)     2:19.88 (37.54)
C - Final
 17 Warner, Shawn       19 Unattached-FG        2:17.55    2:14.25        
                  29.42     1:02.66 (33.24)     1:37.90 (35.24)     2:14.25 (36.35)
 18 Xenakis, Michael    15 SOLO Aquatics-NE     2:18.65    2:15.62        
                  29.66     1:03.92 (34.26)     1:39.54 (35.62)     2:15.62 (36.08)
 19 Yish, Matthew       13 SOLO Aquatics-NE     2:18.18    2:15.65        
                                1:05.00 ( )   2:15.65 (1:10.65)                    
 20 Liu, Mavin          16 Bluefish Swim-NE     2:16.42    2:15.70        
                  30.24     1:04.79 (34.55)     1:40.69 (35.90)     2:15.70 (35.01)
 21 Fjeldberg, Oystein  21 Wingate Swimming-NC  2:16.07    2:16.12        
                  29.49     1:03.15 (33.66)     1:38.62 (35.47)     2:16.12 (37.50)
 22 Rivoal, Leo         16 Asphalt Green Un-MR  2:17.80    2:16.88        
                  30.46     1:04.62 (34.16)     1:40.16 (35.54)     2:16.88 (36.72)
 23 Jurman, Jasper      15 Unattached-MR        2:17.38    2:17.98        
                  30.41     1:05.63 (35.22)     1:41.09 (35.46)     2:17.98 (36.89)
 24 Quinones, Christop  16 Asphalt Green Un-MR  2:17.81    2:19.22        
                  30.17     1:05.31 (35.14)     1:42.08 (36.77)     2:19.22 (37.14)
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:02.79  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              2:05.49  JRNT Junior Nationals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miranda, Maxwell          14 Bluefish Swim-NE     2:04.25    2:06.25 q      
                  28.40     1:00.42 (32.02)     1:32.84 (32.42)     2:06.25 (33.41)
  2 Blazevski, Marko          21 Wingate Swimming-NC  1:47.46Y   2:07.60 q      
                  29.07     1:01.03 (31.96)     1:33.93 (32.90)     2:07.60 (33.67)
  3 Russiello, Ian            17 The Fish-PV          2:09.84    2:07.61 q      
                  28.43     1:00.81 (32.38)     1:34.16 (33.35)     2:07.61 (33.45)
  4 Jones, Jarrett            16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:09.57    2:07.71 q      
                  29.15     1:01.23 (32.08)     1:34.98 (33.75)     2:07.71 (32.73)
  5 Spurrell, Samuel          18 Bluefish Swim-NE     2:08.89    2:07.77 q      
                  27.90       59.44 (31.54)     1:33.17 (33.73)     2:07.77 (34.60)
  6 Harty, Ryan               17 Greenwood Memori-NE  2:07.42    2:09.65 q      
                  28.19     1:01.12 (32.93)     1:34.88 (33.76)     2:09.65 (34.77)
  7 Minuth, Fynn              16 USC-AM               1:52.67Y   2:10.57 q      
                  30.05     1:02.95 (32.90)     1:37.87 (34.92)     2:10.57 (32.70)
  8 Casey, Grant              18 Bluefish Swim-NE     2:09.94    2:10.94 q      
                  28.94     1:02.29 (33.35)     1:36.17 (33.88)     2:10.94 (34.77)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ransford, PJ              17 PACK Swim Team o-NI  2:08.91    2:11.75 q      
                  30.07     1:03.45 (33.38)     1:37.85 (34.40)     2:11.75 (33.90)
 10 Prescott, Tyler           17 Meriden Silver F-CT  2:00.00Y   2:13.17 q      
                  30.45     1:05.03 (34.58)     1:39.15 (34.12)     2:13.17 (34.02)
 11 Mikheyev, Peter           16 GMA-NE               1:54.59Y   2:13.61 q      
                  30.39     1:04.18 (33.79)     1:39.37 (35.19)     2:13.61 (34.24)
 12 Wilson, Brian             20 Arena Club Aquat-MD  1:56.31Y   2:13.66 q      
                  29.63     1:03.27 (33.64)     1:37.83 (34.56)     2:13.66 (35.83)
 13 Bishop, Zachary           16 Exeter Swim Team-NE  2:11.17    2:14.60 q      
                  29.82     1:03.38 (33.56)     1:38.23 (34.85)     2:14.60 (36.37)
 14 Lubinski, Jacob           14 Eastern Express-NJ   2:14.51    2:15.16 q      
                  29.57     1:03.45 (33.88)     1:39.16 (35.71)     2:15.16 (36.00)
 15 McLaughlin, William       18 Bluefish Swim-NE     2:01.02Y   2:15.33 q      
                  28.92     1:01.68 (32.76)     1:37.33 (35.65)     2:15.33 (38.00)
 16 Nunez, John               17 Asphalt Green Un-MR  2:10.51    2:15.77 q      
                  30.02     1:04.93 (34.91)     1:39.15 (34.22)     2:15.77 (36.62)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fjeldberg, Oystein        21 Wingate Swimming-NC  1:52.22Y   2:16.07 q      
                  29.63     1:04.54 (34.91)     1:39.47 (34.93)     2:16.07 (36.60)
 18 Liu, Mavin                16 Bluefish Swim-NE     2:16.04    2:16.42 q      
                  30.17     1:04.32 (34.15)     1:40.55 (36.23)     2:16.42 (35.87)
 19 McIntyre, Jack            15 Eastern Express-NJ   1:58.92Y   2:16.65 q      
                  30.14     1:04.52 (34.38)     1:40.24 (35.72)     2:16.65 (36.41)
 20 Jurman, Jasper            15 Unattached-MR        2:01.33Y   2:17.38 q      
                  30.45     1:05.55 (35.10)     1:40.60 (35.05)     2:17.38 (36.78)
 21 Warner, Shawn             19 Unattached-FG        2:11.38    2:17.55 q      
                  30.09     1:03.87 (33.78)     1:40.07 (36.20)     2:17.55 (37.48)
 22 Viotto, Jamie             17 Morris County Sw-NJ  2:13.80    2:17.79 q      
                  30.69     1:05.13 (34.44)     1:41.67 (36.54)     2:17.79 (36.12)
 23 Rivoal, Leo               16 Asphalt Green Un-MR  1:57.70Y   2:17.80 q      
                                1:04.34 ( )   2:17.80 (1:13.46)                    
 24 Quinones, Christopher     16 Asphalt Green Un-MR  1:59.57Y   2:17.81 q      
                  30.21     1:04.79 (34.58)     1:41.37 (36.58)     2:17.81 (36.44)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Wahl, Matthew             23 Webster BlueFins-NI  2:11.92    2:17.87        
                  29.93     1:04.18 (34.25)     1:40.38 (36.20)     2:17.87 (37.49)
 26 Yish, Matthew             13 SOLO Aquatics-NE     1:58.61Y   2:18.18        
                                1:05.00 ( )   2:18.18 (1:13.18)                    
-------------------------------------------------------------------------
 27 Xenakis, Michael          15 SOLO Aquatics-NE     2:15.86    2:18.65        
                  29.88     1:04.79 (34.91)     1:41.38 (36.59)     2:18.65 (37.27)
 28 Gray, Kellen              17 Exeter Swim Team-NE  2:00.35Y   2:19.34        
                  30.88     1:06.58 (35.70)     1:43.75 (37.17)     2:19.34 (35.59)
 29 Papangelakis, Panagiotis  15 Unattached-NI        2:02.17Y   2:19.41        
                  31.03     1:06.19 (35.16)     1:43.00 (36.81)     2:19.41 (36.41)
 30 Amedeo, Matthew           16 SOLO Aquatics-NE     2:24.47    2:19.53        
                  29.70     1:05.24 (35.54)     1:42.09 (36.85)     2:19.53 (37.44)
 31 Billig, Richard           16 North Shore Swim-NE  1:59.20Y   2:19.74        
                  30.27     1:04.03 (33.76)     1:41.35 (37.32)     2:19.74 (38.39)
 32 Zuppone, Michael          15 Asphalt Green Un-MR  2:00.84Y   2:20.00        
                  30.56     1:05.07 (34.51)     1:42.17 (37.10)     2:20.00 (37.83)
 33 Dixon, William            16 Unattached-NI        1:58.64Y   2:21.17        
                                1:05.34 ( )   2:21.17 (1:15.83)                    
 34 Johnsen, Jake             17 USC-AM               1:59.94Y   2:23.07        
                  32.95     1:08.69 (35.74)     1:45.94 (37.25)     2:23.07 (37.13)
 35 Lomeyko, Konstantin       16 Asphalt Green Un-MR  2:00.66Y   2:27.30        
                                1:06.23 ( )   2:27.30 (1:21.07)                    
 36 Burdge, Eric              16 Clifton Park-Hal-AD  2:00.37Y   2:30.96        
                  31.53     1:09.11 (37.58)     1:49.17 (40.06)     2:30.96 (41.79)
 -- Green, Connor             18 Bluefish Swim-NE     2:05.42        DFS        
      Declared false start
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:05.49  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              2:08.69  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Green, Connor       18 Bluefish Swim-NE     2:10.37    2:05.79 JRNT    20  
                  28.05       58.82 (30.77)     1:36.50 (37.68)     2:05.79 (29.29)
  2 Harty, Ryan         17 Greenwood Memori-NE  2:10.32    2:06.08 JRNT    17  
                  27.18       59.29 (32.11)     1:36.56 (37.27)     2:06.08 (29.52)
  3 Blazevski, Marko    21 Wingate Swimming-NC  2:10.45    2:06.49 JRNT    16  
                  27.04     1:00.02 (32.98)     1:35.99 (35.97)     2:06.49 (30.50)
  4 Jones, Jarrett      16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:12.29    2:08.54 JRNT    15  
                                1:02.31 ( )   2:08.54 (1:06.23)                    
  5 Prescott, Tyler     17 Meriden Silver F-CT  2:11.77    2:10.44         14  
                  28.45     1:01.74 (33.29)     1:40.55 (38.81)     2:10.44 (29.89)
  6 Otto, Luke          18 Star Swimming-NI     2:12.51    2:11.78         13  
                  27.77     1:02.62 (34.85)     1:40.22 (37.60)     2:11.78 (31.56)
  7 Brown, Nicholas     17 Bluefish Swim-NE     2:12.24    2:12.86         12  
                  27.48     1:00.59 (33.11)     1:41.79 (41.20)     2:12.86 (31.07)
  8 Minuth, Fynn        16 USC-AM               2:11.81    2:13.13         11  
                  28.41     1:02.99 (34.58)     1:42.75 (39.76)     2:13.13 (30.38)
B - Final
  9 Miranda, Maxwell    14 Bluefish Swim-NE     2:14.60    2:10.10          9  
                  27.59     1:01.03 (33.44)     1:40.55 (39.52)     2:10.10 (29.55)
 10 Wright, Owen        17 Bluefish Swim-NE     2:13.29    2:12.73          7  
                  28.29     1:02.78 (34.49)     1:42.11 (39.33)     2:12.73 (30.62)
 11 Ransford, PJ        17 PACK Swim Team o-NI  2:14.32    2:13.61          6  
                  29.60     1:02.98 (33.38)     1:44.41 (41.43)     2:13.61 (29.20)
 12 Warner, Shawn       19 Unattached-FG        2:15.76    2:14.87          5  
                  29.12     1:05.42 (36.30)     1:43.77 (38.35)     2:14.87 (31.10)
 13 Fjeldberg, Oystein  21 Wingate Swimming-NC  2:15.11    2:15.18          4  
                  29.09     1:03.15 (34.06)     1:43.63 (40.48)     2:15.18 (31.55)
 14 Patterson, Connar   16 Exeter Swim Team-NE  2:15.57    2:15.35          3  
                  28.40     1:02.91 (34.51)     1:44.33 (41.42)     2:15.35 (31.02)
 15 Doyle, Connor       15 Eastern Express-NJ   2:15.30    2:16.31          2  
                  30.17     1:04.72 (34.55)     1:45.15 (40.43)     2:16.31 (31.16)
 16 Casey, Grant        18 Bluefish Swim-NE     2:15.66    2:17.31          1  
                                1:02.22 ( )   2:17.31 (1:15.09)                    
C - Final
 17 Gudmunson, Erik     17 Bluefish Swim-NE     2:16.38    2:14.40        
                  27.75     1:03.10 (35.35)     1:42.16 (39.06)     2:14.40 (32.24)
 18 Xenakis, Michael    15 SOLO Aquatics-NE     2:19.06    2:17.58        
                  29.55     1:05.10 (35.55)     1:45.39 (40.29)     2:17.58 (32.19)
 19 Lapoint, Alexander  18 Fairport Area Sw-NI  2:20.99    2:18.43        
                  29.38     1:05.91 (36.53)     1:45.99 (40.08)     2:18.43 (32.44)
 20 Billig, Richard     16 North Shore Swim-NE  2:21.05    2:18.81        
                  29.49     1:04.15 (34.66)     1:45.95 (41.80)     2:18.81 (32.86)
 21 Liu, Mavin          16 Bluefish Swim-NE     2:18.90    2:19.17        
                  28.78     1:06.77 (37.99)     1:48.29 (41.52)     2:19.17 (30.88)
 22 Jurman, Jasper      15 Unattached-MR        2:18.35    2:20.21        
                  29.38     1:04.79 (35.41)     1:47.18 (42.39)     2:20.21 (33.03)
 23 Garase, Kyle        20 Greater Pittsbur-AM  2:19.89    2:20.24        
                  28.44     1:05.85 (37.41)     1:47.96 (42.11)     2:20.24 (32.28)
 24 Bishop, Zachary     16 Exeter Swim Team-NE  2:16.65    2:20.73        
                  28.77     1:03.81 (35.04)     1:47.83 (44.02)     2:20.73 (32.90)
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:05.49  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              2:08.69  JRNT Junior Nationals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harty, Ryan               17 Greenwood Memori-NE  2:03.62    2:10.32 q      
                  28.03     1:01.73 (33.70)     1:39.57 (37.84)     2:10.32 (30.75)
  2 Green, Connor             18 Bluefish Swim-NE     2:05.10    2:10.37 q      
                  29.19     1:01.30 (32.11)     1:40.15 (38.85)     2:10.37 (30.22)
  3 Blazevski, Marko          21 Wingate Swimming-NC  2:07.78    2:10.45 q      
                  27.43     1:01.00 (33.57)     1:37.94 (36.94)     2:10.45 (32.51)
  4 Prescott, Tyler           17 Meriden Silver F-CT  2:09.48    2:11.77 q      
                  28.84     1:02.62 (33.78)     1:42.14 (39.52)     2:11.77 (29.63)
  5 Minuth, Fynn              16 USC-AM               1:52.22Y   2:11.81 q      
                  28.70     1:02.05 (33.35)     1:41.26 (39.21)     2:11.81 (30.55)
  6 Brown, Nicholas           17 Bluefish Swim-NE     2:15.21    2:12.24 q      
                  27.89     1:00.93 (33.04)     1:42.50 (41.57)     2:12.24 (29.74)
  7 Jones, Jarrett            16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:13.17    2:12.29 q      
                  29.14     1:03.46 (34.32)     1:42.64 (39.18)     2:12.29 (29.65)
  8 Otto, Luke                18 Star Swimming-NI     2:14.04    2:12.51 q      
                  28.29     1:02.76 (34.47)     1:40.77 (38.01)     2:12.51 (31.74)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wright, Owen              17 Bluefish Swim-NE     2:13.35    2:13.29 q      
                  27.99     1:03.20 (35.21)     1:43.13 (39.93)     2:13.29 (30.16)
 10 Mikheyev, Peter           16 GMA-NE               2:13.93    2:13.96 q      
                  28.75     1:04.15 (35.40)     1:44.38 (40.23)     2:13.96 (29.58)
 11 Ransford, PJ              17 PACK Swim Team o-NI  2:13.70    2:14.32 q      
                  29.52     1:03.25 (33.73)     1:44.93 (41.68)     2:14.32 (29.39)
 12 Miranda, Maxwell          14 Bluefish Swim-NE     2:12.34    2:14.60 q      
                  28.09     1:02.63 (34.54)     1:43.72 (41.09)     2:14.60 (30.88)
 13 Fjeldberg, Oystein        21 Wingate Swimming-NC  1:55.58Y   2:15.11 q      
                  28.24     1:02.12 (33.88)     1:42.62 (40.50)     2:15.11 (32.49)
 14 Doyle, Connor             15 Eastern Express-NJ   2:15.29    2:15.30 q      
                  29.21     1:02.84 (33.63)     1:43.67 (40.83)     2:15.30 (31.63)
 15 Patterson, Connar         16 Exeter Swim Team-NE  2:11.31    2:15.57 q      
                  28.90     1:03.37 (34.47)     1:43.98 (40.61)     2:15.57 (31.59)
 16 Casey, Grant              18 Bluefish Swim-NE     2:13.66    2:15.66 q      
                  28.80     1:02.48 (33.68)     1:44.54 (42.06)     2:15.66 (31.12)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Warner, Shawn             19 Unattached-FG        2:11.62    2:15.76 q      
                  28.61     1:04.33 (35.72)     1:44.42 (40.09)     2:15.76 (31.34)
 18 Gudmunson, Erik           17 Bluefish Swim-NE     1:53.08Y   2:16.38 q      
                  28.99     1:05.92 (36.93)     1:45.33 (39.41)     2:16.38 (31.05)
 19 Bishop, Zachary           16 Exeter Swim Team-NE  1:59.06Y   2:16.65 q      
                  28.11     1:02.24 (34.13)     1:45.61 (43.37)     2:16.65 (31.04)
 20 Paxton, Kyle              17 Arena Club Aquat-MD  1:57.16Y   2:17.62 q      
                  29.44     1:07.29 (37.85)     1:44.89 (37.60)     2:17.62 (32.73)
 21 Jurman, Jasper            15 Unattached-MR        2:20.37    2:18.35 q      
                  29.44     1:04.11 (34.67)     1:45.53 (41.42)     2:18.35 (32.82)
 22 Carignan, Patrick         17 Exeter Swim Team-NE  1:58.29Y   2:18.81 q      
                  29.63     1:05.56 (35.93)     1:46.16 (40.60)     2:18.81 (32.65)
 23 Liu, Mavin                16 Bluefish Swim-NE     1:58.90Y   2:18.90 q      
                  29.04     1:05.87 (36.83)     1:47.58 (41.71)     2:18.90 (31.32)
 24 Xenakis, Michael          15 SOLO Aquatics-NE     1:59.63Y   2:19.06 q      
                  29.48     1:05.71 (36.23)     1:46.93 (41.22)     2:19.06 (32.13)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Gross, David              17 Arena Club Aquat-MD  2:13.99    2:19.33        
                  29.12     1:05.52 (36.40)     1:46.55 (41.03)     2:19.33 (32.78)
 26 Lersch, Patrick           17 USC-AM               1:59.11Y   2:19.87        
                  28.77     1:05.56 (36.79)     1:47.89 (42.33)     2:19.87 (31.98)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Garase, Kyle              20 Greater Pittsbur-AM  1:59.45Y   2:19.89        
                  28.24     1:05.20 (36.96)     1:47.46 (42.26)     2:19.89 (32.43)
 28 Taboadela, Anthony        18 Morris County Sw-NJ  1:58.68Y   2:20.57        
                  29.56     1:03.54 (33.98)     1:47.19 (43.65)     2:20.57 (33.38)
 29 Abdelrahman, Baraa        16 Asphalt Green Un-MR  1:59.14Y   2:20.94        
                  29.08     1:05.61 (36.53)     1:48.36 (42.75)     2:20.94 (32.58)
 30 Lapoint, Alexander        18 Fairport Area Sw-NI  2:15.19    2:20.99        
                  29.82     1:06.52 (36.70)     1:47.50 (40.98)     2:20.99 (33.49)
 31 Billig, Richard           16 North Shore Swim-NE  1:56.82Y   2:21.05        
                  30.29     1:05.37 (35.08)     1:48.95 (43.58)     2:21.05 (32.10)
 32 McNair, Everett           17 BFIN-AD              2:28.36   J2:21.05        
                  29.61     1:07.33 (37.72)     1:49.87 (42.54)     2:21.05 (31.18)
 33 Moniz, Noah               15 Bluefish Swim-NE     2:26.57    2:21.50        
                  31.38     1:05.66 (34.28)     1:48.53 (42.87)     2:21.50 (32.97)
 34 Carestia, Justin          17 Arena Club Aquat-MD  2:33.47    2:21.90        
                  30.97     1:09.61 (38.64)     1:50.06 (40.45)     2:21.90 (31.84)
 35 Quinones, Christopher     16 Asphalt Green Un-MR  1:59.55Y   2:21.96        
                  30.24     1:07.70 (37.46)     1:49.46 (41.76)     2:21.96 (32.50)
 36 McLaughlin, William       18 Bluefish Swim-NE     2:16.42    2:22.04        
                  29.64     1:04.83 (35.19)     1:49.06 (44.23)     2:22.04 (32.98)
 37 Delaus, David             16 PACK Swim Team o-NI  2:23.85    2:22.81        
                  30.60     1:09.46 (38.86)     1:52.79 (43.33)     2:22.81 (30.02)
 38 Peach, Kyle               18 Bluefish Swim-NE     2:22.66    2:22.82        
                  30.63     1:08.43 (37.80)     1:51.16 (42.73)     2:22.82 (31.66)
 39 Spurrell, Samuel          18 Bluefish Swim-NE     1:56.13Y   2:22.88        
                  28.52     1:03.22 (34.70)     1:48.37 (45.15)     2:22.88 (34.51)
 40 Clarke, Garrett           18 Liverpool Jets S-NI  1:54.86Y   2:23.04        
                  29.49     1:07.82 (38.33)     1:48.13 (40.31)     2:23.04 (34.91)
 41 DuFauchard, Ben           13 DU Hilltoppers-CO    1:59.62Y   2:23.37        
                  31.63     1:10.18 (38.55)     1:49.89 (39.71)     2:23.37 (33.48)
 42 Wang, Brandon             16 Cougar Aquatic T-NJ  2:20.79    2:23.43        
                  31.38     1:08.98 (37.60)     1:51.24 (42.26)     2:23.43 (32.19)
 43 Sjahfiedin, Tyler         17 Cape Cod Swim Cl-NE  2:04.09Y   2:23.93        
                  30.76     1:10.95 (40.19)     1:52.37 (41.42)     2:23.93 (31.56)
 44 Fothergill, Daniel        18 North Shore Swim-NE  2:24.35    2:24.84        
                  28.96     1:06.79 (37.83)     1:52.45 (45.66)     2:24.84 (32.39)
 45 Yish, Matthew             13 SOLO Aquatics-NE     2:37.03    2:24.99        
                  29.76     1:08.83 (39.07)     1:54.47 (45.64)     2:24.99 (30.52)
 46 Luu, Ryan                 16 Malden Crocs-NE      2:34.04    2:25.01        
                  30.54     1:08.06 (37.52)     1:52.65 (44.59)     2:25.01 (32.36)
 47 Minuth, Ole               14 USC-AM               2:04.25Y   2:25.11        
                  30.54     1:07.36 (36.82)     1:52.43 (45.07)     2:25.11 (32.68)
 48 Driscoll, Sean            17 SOLO Aquatics-NE     2:36.77    2:25.74        
                  31.89     1:11.82 (39.93)     1:52.46 (40.64)     2:25.74 (33.28)
 49 Staebell, Greg            18 Buffalo Area Aqu-NI  2:22.86    2:26.42        
                  31.95     1:08.31 (36.36)     1:53.67 (45.36)     2:26.42 (32.75)
 50 Alfajora, Deion           14 Tidal Wave Swim-NJ   2:27.56    2:27.17        
                  30.46     1:08.22 (37.76)     1:51.80 (43.58)     2:27.17 (35.37)
 51 Ransford, Casey           15 PACK Swim Team o-NI  1:59.59Y   2:28.12        
                  30.90     1:07.27 (36.37)     1:54.25 (46.98)     2:28.12 (33.87)
 52 Anderson, Devon           18 North Shore Swim-NE  2:25.12    2:28.95        
                  30.82     1:10.20 (39.38)     1:53.20 (43.00)     2:28.95 (35.75)
 53 Thiel, Connor             16 Liverpool Jets S-NI  2:08.22Y   2:30.03        
                  31.91     1:14.12 (42.21)     1:54.78 (40.66)     2:30.03 (35.25)
 54 Gordon, Travis            16 Ridgefield Aquat-CT  2:12.85Y   2:30.08        
                  32.08     1:08.54 (36.46)     1:57.74 (49.20)     2:30.08 (32.34)
 55 Kelemen, Andrew           14 Fairport Area Sw-NI  2:35.74    2:32.09        
                  33.55     1:12.49 (38.94)     1:57.34 (44.85)     2:32.09 (34.75)
 -- Gutman, Daniel            15 Asphalt Green Un-MR  2:30.29         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  32.52     1:12.01 (39.49)     1:55.49 (43.48)          DQ (34.48)
 -- Kelly, Christian          18 USC-AM               2:25.50        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:28.89  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              4:33.89  JRNT Junior Nationals
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Blazevski, Marko    21 Wingate Swimming-NC  4:31.95    4:23.51 SRNT    20  
                  28.15       59.32 (31.17)     1:33.93 (34.61)     2:08.17 (34.24)
        2:44.55 (36.38)     3:21.37 (36.82)     3:53.40 (32.03)     4:23.51 (30.11)
  2 Green, Connor       18 Bluefish Swim-NE     4:35.07    4:24.03 SRNT    17  
                  28.64     1:00.75 (32.11)     1:33.80 (33.05)     2:06.30 (32.50)
        2:43.98 (37.68)     3:23.02 (39.04)     3:54.41 (31.39)     4:24.03 (29.62)
  3 Jones, Jarrett      16 Cape Cod Swim Cl-NE  4:33.21    4:30.60 JRNT    16  
                  28.94     1:01.28 (32.34)     1:36.91 (35.63)     2:12.15 (35.24)
        2:50.61 (38.46)     3:28.97 (38.36)     4:00.54 (31.57)     4:30.60 (30.06)
  4 Harty, Ryan         17 Greenwood Memori-NE  4:39.67    4:30.91 JRNT    15  
                  27.98     1:01.33 (33.35)     1:35.96 (34.63)     2:09.89 (33.93)
        2:48.22 (38.33)     3:28.44 (40.22)     4:00.76 (32.32)     4:30.91 (30.15)
  5 Ransford, PJ        17 PACK Swim Team o-NI  4:39.93    4:32.35 JRNT    14  
                  29.39     1:01.95 (32.56)     1:36.61 (34.66)     2:12.30 (35.69)
        2:52.01 (39.71)     3:33.22 (41.21)     4:02.77 (29.55)     4:32.35 (29.58)
  6 Prescott, Tyler     17 Meriden Silver F-CT  4:36.05    4:33.64 JRNT    13  
                  29.24     1:02.70 (33.46)     1:38.12 (35.42)     2:13.29 (35.17)
        2:52.33 (39.04)     3:31.75 (39.42)     4:03.09 (31.34)     4:33.64 (30.55)
  7 Russiello, Ian      17 The Fish-PV          4:42.27    4:41.21         12  
                                1:01.12 ( )                             2:15.15 ( )
                                3:37.64 ( )     4:09.83 (32.19)     4:41.21 (31.38)
  8 Minuth, Fynn        16 USC-AM               4:42.85    4:42.45         11  
                  29.01     1:01.89 (32.88)     1:39.11 (37.22)     2:15.84 (36.73)
        2:57.33 (41.49)     3:38.62 (41.29)     4:11.01 (32.39)     4:42.45 (31.44)
B - Final
  9 Miranda, Maxwell    14 Bluefish Swim-NE     4:47.21    4:39.60          9  
                  28.53     1:00.71 (32.18)     1:36.25 (35.54)     2:11.68 (35.43)
        2:53.51 (41.83)     3:36.10 (42.59)     4:08.47 (32.37)     4:39.60 (31.13)
 10 Brown, Nicholas     17 Bluefish Swim-NE     4:46.70    4:43.97          7  
                  28.31     1:01.39 (33.08)     1:37.70 (36.31)     2:13.41 (35.71)
        2:55.94 (42.53)     3:39.18 (43.24)     4:11.72 (32.54)     4:43.97 (32.25)
 11 Doyle, Connor       15 Eastern Express-NJ   4:44.55    4:45.28          6  
                  29.79     1:03.91 (34.12)     1:39.94 (36.03)     2:16.23 (36.29)
        2:58.23 (42.00)     3:40.95 (42.72)     4:13.94 (32.99)     4:45.28 (31.34)
 12 Fjeldberg, Oystein  21 Wingate Swimming-NC  4:49.99    4:48.73          5  
                  29.42     1:02.45 (33.03)     1:39.05 (36.60)     2:16.01 (36.96)
        2:58.89 (42.88)     3:41.41 (42.52)     4:15.27 (33.86)     4:48.73 (33.46)
 13 Xenakis, Michael    15 SOLO Aquatics-NE     4:50.64    4:52.89          4  
                  29.78     1:04.47 (34.69)     1:42.30 (37.83)     2:20.15 (37.85)
        3:01.48 (41.33)     3:44.32 (42.84)     4:18.82 (34.50)     4:52.89 (34.07)
 14 Gudmunson, Erik     17 Bluefish Swim-NE     4:51.71    4:53.25          3  
                  30.35     1:03.75 (33.40)     1:42.70 (38.95)     2:22.60 (39.90)
        3:04.26 (41.66)     3:45.67 (41.41)     4:19.94 (34.27)     4:53.25 (33.31)
 15 Mikheyev, Peter     16 GMA-NE               4:52.86    4:55.44          2  
                  30.50     1:04.04 (33.54)     1:41.87 (37.83)     2:21.27 (39.40)
                                3:50.54 ( )   4:55.44 (1:04.90)                    
 16 Jurman, Jasper      15 Unattached-MR        4:53.41    4:55.82          1  
                  30.09     1:06.26 (36.17)     1:43.64 (37.38)     2:21.41 (37.77)
        3:04.12 (42.71)     3:48.08 (43.96)     4:22.54 (34.46)     4:55.82 (33.28)
C - Final
 17 Casey, Grant        18 Bluefish Swim-NE     4:54.89    4:46.79        
                  28.72     1:01.58 (32.86)     1:37.79 (36.21)     2:13.91 (36.12)
        2:57.14 (43.23)     3:41.64 (44.50)     4:14.84 (33.20)     4:46.79 (31.95)
 18 Bishop, Zachary     16 Exeter Swim Team-NE  4:57.57    4:52.27        
                  29.62     1:02.91 (33.29)     1:39.65 (36.74)     2:15.35 (35.70)
        3:01.09 (45.74)     3:45.93 (44.84)     4:20.24 (34.31)     4:52.27 (32.03)
 19 Li, Zixuan          15 Unattached-NI        4:57.63    4:54.88        
                  29.78     1:04.74 (34.96)     1:44.28 (39.54)     2:22.70 (38.42)
        3:05.22 (42.52)     3:47.45 (42.23)     4:21.84 (34.39)     4:54.88 (33.04)
 20 Hughes, Jack        19 UN-SH-NI             5:01.02    4:55.89        
                  31.35     1:06.77 (35.42)     1:43.77 (37.00)     2:21.61 (37.84)
        3:05.31 (43.70)     3:49.07 (43.76)     4:22.69 (33.62)     4:55.89 (33.20)
 21 Scerbo, Joseph      14 Cougar Aquatic T-NJ  5:00.38    4:57.76        
                  31.55     1:08.75 (37.20)     1:48.15 (39.40)     2:27.88 (39.73)
        3:08.33 (40.45)     3:51.12 (42.79)     4:25.91 (34.79)     4:57.76 (31.85)
 22 Wang, Brandon       16 Cougar Aquatic T-NJ  4:59.11    4:58.12        
                  31.00     1:07.79 (36.79)     1:46.67 (38.88)     2:24.81 (38.14)
        3:08.35 (43.54)     3:52.67 (44.32)     4:26.22 (33.55)     4:58.12 (31.90)
 23 Abdelrahman, Baraa  16 Asphalt Green Un-MR  5:01.24    5:00.08        
                  29.80     1:05.30 (35.50)     1:43.85 (38.55)     2:21.66 (37.81)
        3:05.59 (43.93)     3:50.84 (45.25)     4:27.06 (36.22)     5:00.08 (33.02)
 24 Lersch, Patrick     17 USC-AM               5:00.61    5:01.71        
                  31.31     1:07.30 (35.99)     1:46.83 (39.53)     2:26.70 (39.87)
        3:10.93 (44.23)     3:54.68 (43.75)     4:28.07 (33.39)     5:01.71 (33.64)
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:28.89  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              4:33.89  JRNT Junior Nationals
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Blazevski, Marko          21 Wingate Swimming-NC  3:48.67Y   4:31.95 qJRNT  
                  28.31     1:00.03 (31.72)     1:35.50 (35.47)     2:10.87 (35.37)
        2:47.51 (36.64)     3:26.06 (38.55)     3:59.38 (33.32)     4:31.95 (32.57)
  2 Jones, Jarrett            16 Cape Cod Swim Cl-NE  4:38.84    4:33.21 qJRNT  
                  29.17     1:01.56 (32.39)     1:37.04 (35.48)     2:11.46 (34.42)
        2:51.39 (39.93)     3:29.96 (38.57)     4:02.30 (32.34)     4:33.21 (30.91)
  3 Green, Connor             18 Bluefish Swim-NE     4:20.29    4:35.07 q      
                  28.75     1:01.38 (32.63)     1:35.04 (33.66)     2:08.12 (33.08)
        2:48.27 (40.15)     3:29.26 (40.99)     4:02.48 (33.22)     4:35.07 (32.59)
  4 Prescott, Tyler           17 Meriden Silver F-CT  4:34.92    4:36.05 q      
                  29.02     1:02.80 (33.78)     1:38.47 (35.67)     2:13.52 (35.05)
        2:52.96 (39.44)     3:32.66 (39.70)     4:04.70 (32.04)     4:36.05 (31.35)
  5 Harty, Ryan               17 Greenwood Memori-NE  4:23.40    4:39.67 q      
                  28.29     1:01.21 (32.92)     1:36.82 (35.61)     2:11.61 (34.79)
        2:51.35 (39.74)     3:32.59 (41.24)     4:07.93 (35.34)     4:39.67 (31.74)
  6 Ransford, PJ              17 PACK Swim Team o-NI  4:35.02    4:39.93 q      
                  30.45     1:03.60 (33.15)     1:38.77 (35.17)     2:14.55 (35.78)
        2:56.33 (41.78)     3:38.82 (42.49)     4:10.12 (31.30)     4:39.93 (29.81)
  7 Russiello, Ian            17 The Fish-PV          4:45.91    4:42.27 q      
                  28.50     1:02.06 (33.56)     1:38.28 (36.22)     2:14.60 (36.32)
        2:56.52 (41.92)     3:38.70 (42.18)     4:11.13 (32.43)     4:42.27 (31.14)
  8 Minuth, Fynn              16 USC-AM               4:04.67Y   4:42.85 q      
                  29.91     1:04.18 (34.27)     1:40.07 (35.89)     2:17.67 (37.60)
        2:58.84 (41.17)     3:40.25 (41.41)     4:11.65 (31.40)     4:42.85 (31.20)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Doyle, Connor             15 Eastern Express-NJ   4:48.96    4:44.55 q      
                  30.05     1:04.85 (34.80)     1:41.95 (37.10)     2:17.63 (35.68)
        2:58.41 (40.78)     3:40.10 (41.69)     4:13.55 (33.45)     4:44.55 (31.00)
 10 Brown, Nicholas           17 Bluefish Swim-NE     4:04.16Y   4:46.70 q      
                  28.85     1:03.23 (34.38)     1:38.96 (35.73)     2:15.04 (36.08)
        2:57.12 (42.08)     3:40.03 (42.91)     4:13.81 (33.78)     4:46.70 (32.89)
 11 Gross, David              17 Arena Club Aquat-MD  4:36.73    4:46.75 q      
                  28.85     1:02.39 (33.54)     1:39.63 (37.24)     2:16.17 (36.54)
        2:57.22 (41.05)     3:40.09 (42.87)     4:13.83 (33.74)     4:46.75 (32.92)
 12 Miranda, Maxwell          14 Bluefish Swim-NE     4:40.18    4:47.21 q      
                  30.26     1:04.46 (34.20)     1:41.99 (37.53)     2:18.00 (36.01)
        2:59.55 (41.55)     3:42.41 (42.86)     4:15.31 (32.90)     4:47.21 (31.90)
 13 Sali, Dylan               18 Unattached-NI        4:54.48    4:48.53 q      
                  27.71     1:00.70 (32.99)     1:36.44 (35.74)     2:12.66 (36.22)
        2:54.87 (42.21)     3:38.02 (43.15)     4:13.46 (35.44)     4:48.53 (35.07)
 14 Fjeldberg, Oystein        21 Wingate Swimming-NC  3:58.37Y   4:49.99 q      
                  29.34     1:02.52 (33.18)     1:39.18 (36.66)     2:16.31 (37.13)
        2:58.63 (42.32)     3:42.16 (43.53)     4:15.44 (33.28)     4:49.99 (34.55)
 15 Xenakis, Michael          15 SOLO Aquatics-NE     4:13.02Y   4:50.64 q      
                  29.55     1:04.38 (34.83)     1:41.81 (37.43)     2:18.39 (36.58)
        3:00.17 (41.78)     3:43.72 (43.55)     4:17.37 (33.65)     4:50.64 (33.27)
 16 Paxton, Kyle              17 Arena Club Aquat-MD  4:09.95Y   4:51.63 q      
                  29.02     1:05.05 (36.03)     1:37.05 (32.00)     2:22.98 (45.93)
        2:51.39 (28.41)     3:43.32 (51.93)     4:02.31 (18.99)     4:51.63 (49.32)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gudmunson, Erik           17 Bluefish Swim-NE     4:05.24Y   4:51.71 q      
                  29.53     1:03.43 (33.90)     1:42.57 (39.14)     2:22.68 (40.11)
        3:02.18 (39.50)     3:44.36 (42.18)     4:18.36 (34.00)     4:51.71 (33.35)
 18 Mikheyev, Peter           16 GMA-NE               4:49.15    4:52.86 q      
                  30.37     1:03.63 (33.26)     1:42.12 (38.49)     2:19.94 (37.82)
        3:04.73 (44.79)     3:46.44 (41.71)     4:20.49 (34.05)     4:52.86 (32.37)
 19 Jurman, Jasper            15 Unattached-MR        4:15.09Y   4:53.41 q      
                  29.96     1:05.44 (35.48)     1:42.88 (37.44)     2:19.08 (36.20)
        3:02.72 (43.64)     3:45.85 (43.13)     4:20.23 (34.38)     4:53.41 (33.18)
 20 Casey, Grant              18 Bluefish Swim-NE     4:42.50    4:54.89 q      
                  29.10     1:03.77 (34.67)     1:41.39 (37.62)     2:18.75 (37.36)
        3:02.69 (43.94)     3:48.93 (46.24)     4:22.09 (33.16)     4:54.89 (32.80)
 21 Bishop, Zachary           16 Exeter Swim Team-NE  4:13.46Y   4:57.57 q      
                  29.94     1:03.38 (33.44)     1:40.31 (36.93)     2:17.90 (37.59)
        3:02.90 (45.00)     3:49.36 (46.46)     4:24.16 (34.80)     4:57.57 (33.41)
 22 Li, Zixuan                15 Unattached-NI        4:06.65Y   4:57.63 q      
                  31.55     1:06.13 (34.58)     1:45.72 (39.59)     2:24.69 (38.97)
        3:06.62 (41.93)     3:48.83 (42.21)     4:23.52 (34.69)     4:57.63 (34.11)
 23 Wang, Brandon             16 Cougar Aquatic T-NJ  4:56.21    4:59.11 q      
                  30.84     1:07.57 (36.73)     1:46.35 (38.78)     2:24.51 (38.16)
        3:09.55 (45.04)     3:53.74 (44.19)     4:27.11 (33.37)     4:59.11 (32.00)
 24 Scerbo, Joseph            14 Cougar Aquatic T-NJ  5:28.63    5:00.38 q      
                  31.58     1:08.48 (36.90)     1:48.07 (39.59)     2:27.61 (39.54)
        3:10.70 (43.09)     3:53.70 (43.00)     4:28.25 (34.55)     5:00.38 (32.13)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Lersch, Patrick           17 USC-AM               4:27.20Y   5:00.61        
                  31.00     1:06.30 (35.30)     1:45.18 (38.88)     2:24.77 (39.59)
        3:08.20 (43.43)     3:52.59 (44.39)     4:27.81 (35.22)     5:00.61 (32.80)
 26 Hughes, Jack              19 UN-SH-NI             4:14.10Y   5:01.02        
                  30.35     1:04.82 (34.47)     1:44.01 (39.19)     2:23.13 (39.12)
        3:07.26 (44.13)     3:52.99 (45.73)     4:27.22 (34.23)     5:01.02 (33.80)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Abdelrahman, Baraa        16 Asphalt Green Un-MR  4:59.65    5:01.24        
                  30.88     1:05.77 (34.89)     1:44.49 (38.72)     2:22.64 (38.15)
        3:06.88 (44.24)     3:52.10 (45.22)     4:28.61 (36.51)     5:01.24 (32.63)
 28 DuFauchard, Ben           13 DU Hilltoppers-CO    4:08.16Y   5:01.66        
                  28.86     1:09.81 (40.95)                             2:28.47 ( )
        2:58.61 (30.14)     3:51.22 (52.61)     4:13.83 (22.61)     5:01.66 (47.83)
 29 Driscoll, Sean            17 SOLO Aquatics-NE     5:28.41    5:01.71        
                  31.72     1:07.83 (36.11)     1:48.42 (40.59)     2:28.17 (39.75)
        3:09.97 (41.80)     3:52.06 (42.09)     4:28.03 (35.97)     5:01.71 (33.68)
 30 McLaughlin, William       18 Bluefish Swim-NE     4:08.13Y   5:02.13        
                                1:04.31 ( )                             2:18.48 ( )
        2:56.52 (38.04)     3:53.34 (56.82)   5:02.13 (1:08.79)                    
 31 Peach, Kyle               18 Bluefish Swim-NE     4:54.94    5:03.12        
                  32.17     1:09.60 (37.43)     1:50.37 (40.77)     2:28.32 (37.95)
        3:13.60 (45.28)     3:58.66 (45.06)     4:31.76 (33.10)     5:03.12 (31.36)
 32 Russell, Conchobhair      17 Unattached-NI        5:06.83    5:04.75        
                  31.95     1:10.12 (38.17)     1:50.14 (40.02)     2:31.08 (40.94)
        3:14.58 (43.50)     3:59.13 (44.55)     4:33.04 (33.91)     5:04.75 (31.71)
 33 Liu, Mavin                16 Bluefish Swim-NE     4:59.15    5:07.34        
                  29.73     1:05.90 (36.17)     1:46.25 (40.35)     2:26.54 (40.29)
        3:10.28 (43.74)     3:55.81 (45.53)     4:32.59 (36.78)     5:07.34 (34.75)
 34 Staebell, Greg            18 Buffalo Area Aqu-NI  5:03.28    5:11.82        
                  27.72     1:08.23 (40.51)                             2:27.16 ( )
                                4:00.30 ( )     4:13.51 (13.21)     5:11.82 (58.31)
 35 Taboadela, Anthony        18 Morris County Sw-NJ  4:19.24Y   5:11.90        
                  32.85     1:10.44 (37.59)     1:51.60 (41.16)     2:30.76 (39.16)
        3:15.14 (44.38)     4:00.44 (45.30)     4:36.81 (36.37)     5:11.90 (35.09)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bluefish Swim Club-NE  'A'                  1:39.39    1:37.58         40  
     1) Wright, Owen 17                 2) Green, Connor 18               
     3) Brown, Nicholas 17              4) Gudmunson, Erik 17             
                  24.55       49.01 (24.46)     1:13.81 (24.80)     1:37.58 (23.77)
  2 Upper St. Clair Swim Club-AM  'A'           1:40.28    1:39.38         34  
     1) Novak, Nathan 18                2) Lersch, Patrick 17             
     3) Wong, Braedon 16                4) Dudzinski, Ryan 17             
                  25.82       50.40 (24.58)     1:15.53 (25.13)     1:39.38 (23.85)
  3 North Shore Swim Club-NE  'A'               1:40.04    1:40.09         32  
     1) Bartley, Michael 16             2) Dinardo, Joshua 16             
     3) Fothergill, Daniel 18           4) Edwards, Thomas 17             
                  25.54       49.93 (24.39)     1:15.51 (25.58)     1:40.09 (24.58)
  4 Exeter Swim Team-NE  'A'                    1:27.77Y   1:40.97         30  
     1) Gray, Kellen 17                 2) Carignan, Patrick 17           
     3) Hodgman, Samuel 16              4) Patterson, Connar 16           
                  28.21       51.09 (22.88)     1:15.68 (24.59)     1:40.97 (25.29)
  5 Webster Swim Association-NI  'A'            1:43.57    1:41.01         28  
     1) Wahl, Matthew 23                2) Kuter, Andrew 23               
     3) Mulvehill, Joseph 18            4) Wahl, Zachary 23               
                  25.85       51.51 (25.66)     1:16.66 (25.15)     1:41.01 (24.35)
  6 Millcreek Swim Team-AM  'A'                 1:42.94    1:41.18         26  
     1) Jones, Jacob 17                 2) Ekas, Jacob 18                 
     3) Mahoney, Jack 16                4) Ekas, Jonathan 19              
                  25.87       52.16 (26.29)     1:17.18 (25.02)     1:41.18 (24.00)
  7 Bluefish Swim Club-NE  'B'                  1:42.78    1:41.50         24  
     1) Spurrell, Samuel 18             2) Moniz, Noah 15                 
     3) Choate, Michael 17              4) Miranda, Maxwell 14            
                  26.00       51.67 (25.67)     1:17.44 (25.77)     1:41.50 (24.06)
  8 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             1:38.52    1:42.26         22  
     1) Olson, Nicholas 17              2) Doser, Jeffrey 17              
     3) Kelemen, Andrew 14              4) Lapoint, Alexander 18          
                  25.03       50.07 (25.04)     1:16.82 (26.75)     1:42.26 (25.44)
  9 Liverpool Jets Swim Club-NI  'A'            1:42.17    1:43.21         18  
     1) Burdo, Nicholas 16              2) Henry, Liam 17                 
     3) Miller, Troy 17                 4) Clarke, Garrett 18             
                  25.23       51.32 (26.09)     1:17.22 (25.90)     1:43.21 (25.99)
 10 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'A'      1:29.64Y   1:43.39         14  
     1) Danielson, Alex 17              2) Burdge, Eric 16                
     3) Czajkowski, Piotr 16            4) Conley, Michael 17             
                  26.46       52.11 (25.65)     1:18.24 (26.13)     1:43.39 (25.15)
 11 Eastern Express Swim Team-NJ  'A'           1:31.55Y   1:43.66         12  
     1) Shmurak, Allen 15               2) Lubinski, Jacob 14             
     3) McIntyre, Jack 15               4) Doyle, Connor 15               
                  25.68       51.40 (25.72)     1:17.05 (25.65)     1:43.66 (26.61)
 12 The Fish-PV  'A'                            1:31.47Y   1:44.39         10  
     1) Russiello, Ian 17               2) Allain, Ryan 16                
     3) Emanuel, Michael 17             4) Herbert, David 16              
                  26.06       52.11 (26.05)     1:19.18 (27.07)     1:44.39 (25.21)
 13 Webster Swim Association-NI  'B'            1:31.27Y   1:44.77          8  
     1) Wahl, Alec 15                   2) Steve, Paul 16                 
     3) Shinkeyev, Ilya 16              4) Eggert, Eric 16                
                  26.79       52.01 (25.22)     1:18.07 (26.06)     1:44.77 (26.70)
 14 Upper St. Clair Swim Club-AM  'B'           1:28.89Y   1:45.27          6  
     1) Minuth, Fynn 16                 2) Minuth, Ole 14                 
     3) Kelly, Christian 18             4) Johnsen, Jake 17               
                  25.63       52.54 (26.91)     1:20.06 (27.52)     1:45.27 (25.21)
 15 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:42.22    1:46.06          4  
     1) Zuppone, Michael 15             2) Quinones, Christopher 16       
     3) Abdelrahman, Baraa 16           4) Rivoal, Leo 16                 
                  26.72       53.52 (26.80)     1:19.78 (26.26)     1:46.06 (26.28)
 16 PACK Swim Team of Pittsford-NI  'A'         1:45.39    1:46.63          2  
     1) Delaus, David 16                2) Bennett, Jesse 17              
     3) Ransford, PJ 17                 4) Ransford, Casey 15             
                  26.62       53.22 (26.60)     1:18.68 (25.46)     1:46.63 (27.95)
 17 Morris County Swim Club LLC-NJ  'A'         1:32.39Y   1:46.71        
     1) Marciano, Vinny 12              2) Stiles, Michael 15             
     3) Viotto, Jamie 17                4) Taboadela, Anthony 18          
                  26.00       52.86 (26.86)     1:20.12 (27.26)     1:46.71 (26.59)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
              3:29.29  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              3:34.89  JRNT Junior Nationals
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bluefish Swim Club-NE  'A'                  3:37.31    3:34.20 JRNT    40  
     1) Miranda, Maxwell 14             2) Brown, Nicholas 17             
     3) Wright, Owen 17                 4) Green, Connor 18               
                  26.27       54.72 (54.72)     1:19.93 (25.21)     1:48.40 (53.68)
        2:13.37 (24.97)     2:41.37 (52.97)     3:06.55 (25.18)     3:34.20 (52.83)
  2 Upper St. Clair Swim Club-AM  'A'           3:40.67    3:38.93         34  
     1) Minuth, Fynn 16                 2) Lersch, Patrick 17             
     3) Novak, Nathan 18                4) Dudzinski, Ryan 17             
                  26.37       54.52 (54.52)     1:20.07 (25.55)     1:48.87 (54.35)
        2:14.67 (25.80)     2:44.68 (55.81)     3:10.14 (25.46)     3:38.93 (54.25)
  3 Arena Club Aquatics-MD  'A'                 3:09.47Y   3:39.67         32  
     1) Golczewski, Daniel 17           2) Gross, David 17                
     3) Paxton, Kyle 17                 4) Wilson, Brian 20               
                  25.56       52.87 (52.87)     1:19.35 (26.48)     1:47.99 (55.12)
        2:14.43 (26.44)     2:44.49 (56.50)     3:10.59 (26.10)     3:39.67 (55.18)
  4 Webster Swim Association-NI  'A'            3:46.13    3:40.10         30  
     1) Steve, Paul 16                  2) Mulvehill, Joseph 18           
     3) Wahl, Matthew 23                4) Wahl, Zachary 23               
                  27.16       56.65 (56.65)     1:22.86 (26.21)     1:51.50 (54.85)
        2:17.04 (25.54)     2:46.22 (54.72)     3:11.84 (25.62)     3:40.10 (53.88)
  5 Bluefish Swim Club-NE  'B'                  3:18.43Y   3:42.86         28  
     1) Casey, Grant 18                 2) Spurrell, Samuel 18            
     3) Choate, Michael 17              4) Gudmunson, Erik 17             
                  27.01       55.47 (55.47)     1:21.64 (26.17)     1:51.24 (55.77)
        2:18.54 (27.30)     2:47.74 (56.50)     3:13.76 (26.02)     3:42.86 (55.12)
  6 Millcreek Swim Team-AM  'A'                 3:43.34    3:43.37         26  
     1) Ekas, Jonathan 19               2) Jones, Jacob 17                
     3) Ekas, Jacob 18                  4) Mahoney, Jack 16               
                  26.01       53.76 (53.76)     1:19.84 (26.08)     1:49.65 (55.89)
        2:17.11 (27.46)     2:48.03 (58.38)     3:13.93 (25.90)     3:43.37 (55.34)
  7 Exeter Swim Team-NE  'A'                    3:43.60    3:43.53         24  
     1) Patterson, Connar 16            2) Hodgman, Samuel 16             
     3) Bishop, Zachary 16              4) Gray, Kellen 17                
                  26.38       56.26 (56.26)     1:22.18 (25.92)     1:53.02 (56.76)
        2:19.26 (26.24)     2:48.56 (55.54)     3:14.89 (26.33)     3:43.53 (54.97)
  8 Eastern Express Swim Team-NJ  'A'           3:14.24Y   3:43.68         22  
     1) Doyle, Connor 15                2) Lubinski, Jacob 14             
     3) McIntyre, Jack 15               4) Shmurak, Allen 15              
                  27.42       55.65 (55.65)     1:23.62 (27.97)     1:53.63 (57.98)
        2:20.05 (26.42)     2:49.01 (55.38)     3:14.91 (25.90)     3:43.68 (54.67)
  9 North Shore Swim Club-NE  'A'               3:44.17    3:44.68         18  
     1) Fothergill, Daniel 18           2) Billig, Richard 16             
     3) Gable, Dale 17                  4) Edwards, Thomas 17             
                  27.07       57.24 (57.24)     1:23.86 (26.62)     1:53.58 (56.34)
        2:20.30 (26.72)     2:49.87 (56.29)     3:15.78 (25.91)     3:44.68 (54.81)
 10 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'A'      3:14.38Y   3:45.20         14  
     1) Danielson, Alex 17              2) Burdge, Eric 16                
     3) Czajkowski, Piotr 16            4) Conley, Michael 17             
                  27.35       57.14 (57.14)     1:23.78 (26.64)     1:53.47 (56.33)
        2:20.22 (26.75)     2:49.91 (56.44)     3:15.86 (25.95)     3:45.20 (55.29)
 11 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:47.40    3:45.94         12  
     1) Nunez, John 17                  2) Zuppone, Michael 15            
     3) Abdelrahman, Baraa 16           4) Rivoal, Leo 16                 
                  26.86       55.24 (55.24)     1:22.84 (27.60)     1:52.60 (57.36)
        2:19.28 (26.68)     2:49.52 (56.92)     3:16.60 (27.08)     3:45.94 (56.42)
 12 The Fish-PV  'A'                            3:17.75Y   3:48.19         10  
     1) Russiello, Ian 17               2) Allain, Ryan 16                
     3) Emanuel, Michael 17             4) Herbert, David 16              
                  27.04       56.53 (56.53)     1:23.86 (27.33)     1:54.00 (57.47)
        2:21.44 (27.44)     2:51.68 (57.68)     3:18.04 (26.36)     3:48.19 (56.51)
 13 Liverpool Jets Swim Club-NI  'A'            3:47.18    3:49.12          8  
     1) Burdo, Nicholas 16              2) Henry, Liam 17                 
     3) Miller, Troy 17                 4) Clarke, Garrett 18             
                  25.70       53.45 (53.45)     1:20.14 (26.69)     1:51.77 (58.32)
        2:19.30 (27.53)     2:51.67 (59.90)     3:18.29 (26.62)     3:49.12 (57.45)
 14 Morris County Swim Club LLC-NJ  'A'         3:21.83Y   3:51.83          6  
     1) Marciano, Vinny 12              2) Taboadela, Anthony 18          
     3) Stiles, Michael 15              4) Viotto, Jamie 17               
                  27.07       56.00 (56.00)     1:23.60 (27.60)     1:54.32 (58.32)
        2:22.27 (27.95)     2:53.37 (59.05)     3:21.51 (28.14)     3:51.83 (58.46)
 15 Webster Swim Association-NI  'B'            3:21.67Y   3:52.95          4  
     1) Wahl, Alec 15                   2) Kuter, Andrew 23               
     3) Eggert, Eric 16                 4) Shinkeyev, Ilya 16             
                  27.54       57.12 (57.12)     1:24.98 (27.86)     1:56.34 (59.22)
        2:24.63 (28.29)     2:55.71 (59.37)     3:22.76 (27.05)     3:52.95 (57.24)
 16 Upper St. Clair Swim Club-AM  'B'           3:16.47Y   3:54.76          2  
     1) Minuth, Ole 14                  2) Kelly, Christian 18            
     3) Wong, Braedon 16                4)                                
                  27.94       58.84 (58.84)     1:25.48 (26.64)     1:55.30 (56.46)
        2:23.71 (28.41)   2:57.84 (1:02.54)     3:24.14 (26.30)     3:54.76 (56.92)
 17 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                 3:46.95    3:57.17        
     1) Collins, Patrick 28             2) Scerbo, Joseph 14              
     3) Wang, Brandon 16                4) Lehman, Nicholas 14            
                  26.27       56.68 (56.68)     1:24.71 (28.03)   1:56.99 (1:00.31)
        2:25.85 (28.86)   2:57.21 (1:00.22)     3:25.32 (28.11)     3:57.17 (59.96)
 
Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
              7:42.79  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              7:47.69  JRNT Junior Nationals
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bluefish Swim Club-NE  'A'                  7:46.14    7:59.33         40  
     1) Wright, Owen 17                 2) Casey, Grant 18                
     3) Miranda, Maxwell 14             4) Green, Connor 18               
                  26.55       56.32 (56.32)   1:28.26 (1:28.26)   2:00.89 (2:00.89)
        2:28.69 (27.80)     2:59.34 (58.45)   3:31.13 (1:30.24)   4:02.44 (2:01.55)
        4:28.58 (26.14)     4:57.79 (55.35)   5:28.35 (1:25.91)   5:58.48 (1:56.04)
        6:25.70 (27.22)     6:56.36 (57.88)   7:27.98 (1:29.50)   7:59.33 (2:00.85)
  2 Eastern Express Swim Team-NJ  'A'           7:02.67Y   8:04.41         34  
     1) Doyle, Connor 15                2) Lubinski, Jacob 14             
     3) McIntyre, Jack 15               4) Shmurak, Allen 15              
                  27.97       59.01 (59.01)   1:30.66 (1:30.66)   2:01.49 (2:01.49)
        2:29.32 (27.83)     3:00.71 (59.22)   3:33.28 (1:31.79)   4:04.60 (2:03.11)
        4:31.23 (26.63)     5:01.27 (56.67)   5:31.81 (1:27.21)   6:02.41 (1:57.81)
        6:28.68 (26.27)     6:59.58 (57.17)   7:32.08 (1:29.67)   8:04.41 (2:02.00)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      8:12.34    8:08.86         32  
     1) Nunez, John 17                  2) Zuppone, Michael 15            
     3) Abdelrahman, Baraa 16           4) Rivoal, Leo 16                 
                  27.36       57.02 (57.02)   1:27.69 (1:27.69)   1:57.27 (1:57.27)
        2:25.21 (27.94)     2:56.84 (59.57)   3:29.78 (1:32.51)   4:01.45 (2:04.18)
        4:29.17 (27.72)     5:00.40 (58.95)   5:33.13 (1:31.68)   6:05.92 (2:04.47)
        6:34.00 (28.08)     7:04.90 (58.98)   7:37.50 (1:31.58)   8:08.86 (2:02.94)
  4 Bluefish Swim Club-NE  'B'                  8:02.60    8:10.23         30  
     1) Brown, Nicholas 17              2) Moniz, Noah 15                 
     3) Choate, Michael 17              4) Gudmunson, Erik 17             
                  26.64       56.65 (56.65)   1:29.38 (1:29.38)   2:01.22 (2:01.22)
        2:29.09 (27.87)     2:59.97 (58.75)   3:32.49 (1:31.27)   4:05.40 (2:04.18)
        4:33.22 (27.82)     5:03.77 (58.37)   5:36.53 (1:31.13)   6:25.12 (2:19.72)
        6:36.02 (10.90)     7:06.77 (41.65)   7:39.03 (1:13.91)   8:10.23 (1:45.11)
  5 Exeter Swim Team-NE  'A'                    8:13.42    8:14.46         28  
     1) Patterson, Connar 16            2) Carignan, Patrick 17           
     3) Gray, Kellen 17                 4) Bishop, Zachary 16             
                  27.77       59.06 (59.06)   1:31.24 (1:31.24)   2:02.60 (2:02.60)
        2:30.97 (28.37)   3:02.76 (1:00.16)   3:35.50 (1:32.90)   4:08.48 (2:05.88)
        4:37.07 (28.59)   5:08.63 (1:00.15)   5:41.40 (1:32.92)   6:12.38 (2:03.90)
        6:41.25 (28.87)     7:12.05 (59.67)   7:43.32 (1:30.94)   8:14.46 (2:02.08)
  6 Webster Swim Association-NI  'A'            7:14.39Y   8:14.54         26  
     1) Wahl, Matthew 23                2) Wahl, Zachary 23               
     3) Steve, Paul 16                  4) Wahl, Alec 15                  
                  28.48       59.65 (59.65)   1:31.17 (1:31.17)   2:02.13 (2:02.13)
        2:29.68 (27.55)     3:00.63 (58.50)   3:31.68 (1:29.55)   4:01.62 (1:59.49)
        4:30.72 (29.10)   5:02.75 (1:01.13)   5:35.52 (1:33.90)   6:07.39 (2:05.77)
        6:35.57 (28.18)   7:07.85 (1:00.46)   7:41.85 (1:34.46)   8:14.54 (2:07.15)
  7 North Shore Swim Club-NE  'A'               7:05.62Y   8:15.40         24  
     1) Billig, Richard 16              2) Edwards, Thomas 17             
     3) Gable, Dale 17                  4) Fothergill, Daniel 18          
                  28.12       59.30 (59.30)                       2:02.15 (2:02.15)
        2:30.76 (28.61)   3:02.58 (1:00.43)   3:34.60 (1:32.45)   4:06.34 (2:04.19)
        4:34.26 (27.92)     5:06.31 (59.97)   5:38.40 (1:32.06)   6:10.12 (2:03.78)
        6:38.69 (28.57)   7:11.25 (1:01.13)   8:15.40 (2:05.28)                    
  8 The Fish-PV  'A'                            7:02.16Y   8:26.78         22  
     1) Allain, Ryan 16                 2) Emanuel, Michael 17            
     3) Russiello, Ian 17               4) Herbert, David 16              
                  28.37       59.84 (59.84)   1:32.30 (1:32.30)   2:04.03 (2:04.03)
        2:32.41 (28.38)     3:03.91 (59.88)   3:36.58 (1:32.55)   4:09.93 (2:05.90)
        4:38.26 (28.33)   5:12.44 (1:02.51)   5:47.25 (1:37.32)   6:21.12 (2:11.19)
        6:48.91 (27.79)     7:20.87 (59.75)   7:53.97 (1:32.85)   8:26.78 (2:05.66)
  9 Star Swimming-NI  'A'                       7:19.67Y   8:26.82         18  
     1) Otto, Luke 18                   2) Konik, Justin 13               
     3) Hoover, Liam 17                 4) Harris, Gavin 17               
                  27.92       58.28 (58.28)   1:30.25 (1:30.25)   2:01.90 (2:01.90)
        2:30.79 (28.89)   3:03.05 (1:01.15)   3:36.35 (1:34.45)   4:08.35 (2:06.45)
        4:36.86 (28.51)   5:09.52 (1:01.17)   5:43.61 (1:35.26)   6:18.02 (2:09.67)
        6:45.41 (27.39)   7:18.26 (1:00.24)   7:53.48 (1:35.46)   8:26.82 (2:08.80)
 10 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'A'      7:08.37Y   8:29.69         14  
     1) Danielson, Alex 17              2) Killane, Connor 17             
     3) Burdge, Eric 16                 4) Conley, Michael 17             
                  29.37   1:01.51 (1:01.51)   1:34.48 (1:34.48)   2:07.13 (2:07.13)
        2:35.30 (28.17)   3:07.80 (1:00.67)   3:41.99 (1:34.86)   4:16.03 (2:08.90)
        4:44.27 (28.24)   5:17.80 (1:01.77)   5:51.91 (1:35.88)   6:25.73 (2:09.70)
        6:52.81 (27.08)     7:24.77 (59.04)   7:57.34 (1:31.61)   8:29.69 (2:03.96)
 11 Webster Swim Association-NI  'B'            7:22.02Y   8:49.46         12  
     1) Shinkeyev, Ilya 16              2) Mulvehill, Joseph 18           
     3) Eggert, Eric 16                 4) Halterman, Justin 15           
                  28.82   1:00.46 (1:00.46)   1:33.77 (1:33.77)   2:06.89 (2:06.89)
        2:35.64 (28.75)   3:08.73 (1:01.84)   3:43.18 (1:36.29)   4:17.63 (2:10.74)
        4:47.82 (30.19)   5:21.59 (1:03.96)   5:57.56 (1:39.93)   6:32.53 (2:14.90)
        7:03.44 (30.91)   7:38.85 (1:06.32)   8:14.91 (1:42.38)   8:49.46 (2:16.93)
 
Men 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bluefish Swim Club-NE  'A'                  3:50.88    1:47.03         40  
     1) Green, Connor 18                2) Gudmunson, Erik 17             
     3) Spurrell, Samuel 18             4) Wright, Owen 17                
                  27.15       56.87 (29.72)     1:23.23 (26.36)     1:47.03 (23.80)
  2 Upper St. Clair Swim Club-AM  'A'           4:04.73    1:49.54         34  
     1) Dudzinski, Ryan 17              2) Wong, Braedon 16               
     3) Minuth, Fynn 16                 4) Lersch, Patrick 17             
                  27.14       59.33 (32.19)     1:25.01 (25.68)     1:49.54 (24.53)
  3 Liverpool Jets Swim Club-NI  'A'            4:03.60    1:49.95         32  
     1) Burke, Daniel 20                2) Clarke, Garrett 18             
     3) Miller, Troy 17                 4) Burdo, Nicholas 16             
                  29.15       58.95 (29.80)     1:25.53 (26.58)     1:49.95 (24.42)
  4 Exeter Swim Team-NE  'A'                    4:06.63    1:50.54         30  
     1) Gray, Kellen 17                 2) Hodgman, Samuel 16             
     3) Bishop, Zachary 16              4) Patterson, Connar 16           
                  27.90       59.26 (31.36)     1:25.67 (26.41)     1:50.54 (24.87)
  5 Eastern Express Swim Team-NJ  'A'           3:35.87Y   1:53.21         28  
     1) Doyle, Connor 15                2) McIntyre, Jack 15              
     3) Lubinski, Jacob 14              4) Shmurak, Allen 15              
                  28.64     1:00.33 (31.69)     1:28.24 (27.91)     1:53.21 (24.97)
  6 North Shore Swim Club-NE  'A'               4:07.53    1:53.22         26  
     1) Billig, Richard 16              2) Anderson, Devon 18             
     3) Dinardo, Joshua 16              4) Bartley, Michael 16            
                                1:01.76 ( )     1:31.90 (30.14)     1:53.22 (21.32)
  7 Bluefish Swim Club-NE  'B'                  4:07.23    1:54.79         24  
     1) Choate, Michael 17              2) Liu, Mavin 16                  
     3) Miranda, Maxwell 14             4) Brown, Nicholas 17             
                  28.95     1:03.00 (34.05)     1:29.78 (26.78)     1:54.79 (25.01)
  8 The Fish-PV  'A'                            3:41.72Y   1:55.03         22  
     1) Allain, Ryan 16                 2) Herbert, David 16              
     3) Russiello, Ian 17               4) Emanuel, Michael 17            
                  29.69     1:02.41 (32.72)     1:29.16 (26.75)     1:55.03 (25.87)
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:58.84    1:55.19         18  
     1) Rivoal, Leo 16                  2) Quinones, Christopher 16       
     3) Abdelrahman, Baraa 16           4) Nunez, John 17                 
                  29.17     1:00.90 (31.73)     1:28.50 (27.60)     1:55.19 (26.69)
 10 Millcreek Swim Team-AM  'A'                 3:45.68Y   1:55.65         14  
     1) Ekas, Jacob 18                  2) Ekas, Jonathan 19              
     3) Jones, Jacob 17                 4) Mahoney, Jack 16               
                  29.69     1:01.79 (32.10)     1:30.38 (28.59)     1:55.65 (25.27)
 11 Webster Swim Association-NI  'A'            4:16.68    1:56.05         12  
     1) Wahl, Matthew 23                2) Wahl, Zachary 23               
     3) Steve, Paul 16                  4) Mulvehill, Joseph 18           
                  30.15     1:04.78 (34.63)     1:30.91 (26.13)     1:56.05 (25.14)
 12 Star Swimming-NI  'A'                       3:44.81Y   1:56.76         10  
     1) McLaughlin, Riley 15            2) Otto, Luke 18                  
     3) Hoover, Liam 17                 4) Konik, Justin 13               
                  31.81     1:01.75 (29.94)     1:35.48 (33.73)     1:56.76 (21.28)
 13 Morris County Swim Club LLC-NJ  'A'         3:41.70Y   1:57.53          8  
     1) Marciano, Vinny 12              2) Stiles, Michael 15             
     3) Viotto, Jamie 17                4) Taboadela, Anthony 18          
                  28.59     1:02.32 (33.73)     1:31.20 (28.88)     1:57.53 (26.33)
 14 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                 3:41.82Y   1:57.93          6  
     1) Wang, Brandon 16                2) Scerbo, Joseph 14              
     3) Lehman, Nicholas 14             4) Collins, Patrick 28            
                  29.89     1:04.46 (34.57)     1:33.59 (29.13)     1:57.93 (24.34)
 15 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'A'      3:45.68Y   1:59.56          4  
     1) Conley, Michael 17              2) Killane, Connor 17             
     3) Burdge, Eric 16                 4) Czajkowski, Piotr 16           
                                1:05.07 ( )     1:39.09 (34.02)     1:59.56 (20.47)
 -- Upper St. Clair Swim Club-AM  'B'           3:35.27Y        DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Minuth, Ole 14                  2) Kelly, Christian 18            
     3) Johnsen, Jake 17                4) Novak, Nathan 18               
                  31.22     1:05.79 (34.57)     1:31.46 (25.67)          DQ (25.11)
 
Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
              3:50.09  SRNT 2014 LCM Senior Nat
              3:56.99  JRNT Junior Nationals
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bluefish Swim Club-NE  'A'                  3:50.88    3:58.06         40  
     1) Green, Connor 18                2) Gudmunson, Erik 17             
     3) Spurrell, Samuel 18             4) Wright, Owen 17                
                  28.42       57.35 (57.35)     1:28.01 (30.66)   2:04.43 (1:07.08)
        2:31.44 (27.01)     3:02.65 (58.22)     3:28.34 (25.69)     3:58.06 (55.41)
  2 Arena Club Aquatics-MD  'A'                 3:26.24Y   4:02.08         34  
     1) Gross, David 17                 2) Paxton, Kyle 17                
     3) Wilson, Brian 20                4) Golczewski, Daniel 17          
                  30.03   1:01.78 (1:01.78)     1:33.80 (32.02)   2:10.20 (1:08.42)
        2:38.07 (27.87)     3:09.92 (59.72)     3:34.68 (24.76)     4:02.08 (52.16)
  3 Eastern Express Swim Team-NJ  'A'           3:35.87Y   4:05.19         32  
     1) Doyle, Connor 15                2) McIntyre, Jack 15              
     3) Lubinski, Jacob 14              4) Shmurak, Allen 15              
                  29.96   1:00.89 (1:00.89)     1:32.82 (31.93)   2:10.06 (1:09.17)
        2:38.19 (28.13)     3:10.00 (59.94)     3:36.01 (26.01)     4:05.19 (55.19)
  4 Upper St. Clair Swim Club-AM  'A'           4:04.73    4:05.91         30  
     1) Dudzinski, Ryan 17              2) Wong, Braedon 16               
     3) Minuth, Fynn 16                 4) Lersch, Patrick 17             
                  29.17   1:00.79 (1:00.79)     1:33.86 (33.07)   2:14.22 (1:13.43)
        2:42.27 (28.05)     3:12.68 (58.46)     3:37.93 (25.25)     4:05.91 (53.23)
  5 Exeter Swim Team-NE  'A'                    4:06.63    4:06.82         28  
     1) Gray, Kellen 17                 2) Carignan, Patrick 17           
     3) Patterson, Connar 16            4) Bishop, Zachary 16             
                  29.10       59.62 (59.62)     1:32.98 (33.36)   2:11.69 (1:12.07)
        2:39.02 (27.33)     3:11.38 (59.69)     3:37.64 (26.26)     4:06.82 (55.44)
  6 Liverpool Jets Swim Club-NI  'A'            3:29.71Y   4:11.70         26  
     1) Burke, Daniel 20                2) Clarke, Garrett 18             
     3) Miller, Troy 17                 4) Henry, Liam 17                 
                  30.29   1:02.69 (1:02.69)     1:34.81 (32.12)   2:11.49 (1:08.80)
        2:40.17 (28.68)   3:13.21 (1:01.72)     3:40.00 (26.79)     4:11.70 (58.49)
  7 North Shore Swim Club-NE  'A'               4:07.53    4:12.27         24  
     1) Billig, Richard 16              2) Anderson, Devon 18             
     3) Dinardo, Joshua 16              4) Edwards, Thomas 17             
                  30.99   1:03.56 (1:03.56)     1:36.94 (33.38)   2:16.59 (1:13.03)
        2:44.03 (27.44)     3:15.68 (59.09)     3:42.93 (27.25)     4:12.27 (56.59)
  8 Bluefish Swim Club-NE  'B'                  4:07.23    4:12.29         22  
     1) Brown, Nicholas 17              2) Liu, Mavin 16                  
     3) Miranda, Maxwell 14             4) Choate, Michael 17             
                  29.01   1:00.41 (1:00.41)     1:35.90 (35.49)   2:15.85 (1:15.44)
        2:43.34 (27.49)     3:14.52 (58.67)     3:41.87 (27.35)     4:12.29 (57.77)
  9 The Fish-PV  'A'                            3:41.72Y   4:14.32         18  
     1) Allain, Ryan 16                 2) Herbert, David 16              
     3) Russiello, Ian 17               4) Emanuel, Michael 17            
                  30.91   1:04.74 (1:04.74)     1:38.07 (33.33)   2:17.42 (1:12.68)
        2:44.73 (27.31)     3:16.69 (59.27)     3:43.72 (27.03)     4:14.32 (57.63)
 10 Star Swimming-NI  'A'                       3:44.88Y   4:15.45         14  
     1) Maurer, Michael 13              2) Otto, Luke 18                  
     3) Hoover, Liam 17                 4) Acosta, Isaiah 13              
                  32.08   1:07.05 (1:07.05)     1:37.66 (30.61)   2:13.93 (1:06.88)
        2:42.51 (28.58)   3:16.40 (1:02.47)     3:44.97 (28.57)     4:15.45 (59.05)
 11 PACK Swim Team of Pittsford-NI  'A'         3:54.61    4:19.86         12  
     1) Delaus, David 16                2) Bennett, Jesse 17              
     3) Ransford, Casey 15              4) Ransford, PJ 17                
                  33.14   1:07.22 (1:07.22)     1:40.23 (33.01)   2:20.29 (1:13.07)
        2:50.31 (30.02)   3:23.54 (1:03.25)     3:50.63 (27.09)     4:19.86 (56.32)
 12 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:10.13    4:20.42         10  
     1) Rivoal, Leo 16                  2) Quinones, Christopher 16       
     3) Abdelrahman, Baraa 16           4) Zuppone, Michael 15            
                  30.64   1:02.47 (1:02.47)     1:36.87 (34.40)   2:16.37 (1:13.90)
        2:45.76 (29.39)   3:22.07 (1:05.70)     3:50.13 (28.06)     4:20.42 (58.35)
 13 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             4:15.16    4:20.51          8  
     1) Kelemen, Andrew 14              2) Olson, Nicholas 17             
     3) Lapoint, Alexander 18           4) Doser, Jeffrey 17              
                  31.96   1:06.32 (1:06.32)     1:39.75 (33.43)   2:20.95 (1:14.63)
        2:49.51 (28.56)   3:23.49 (1:02.54)     3:50.42 (26.93)     4:20.51 (57.02)
 14 Upper St. Clair Swim Club-AM  'B'           3:35.27Y   4:21.12          6  
     1) Minuth, Ole 14                  2) Kelly, Christian 18            
     3) Johnsen, Jake 17                4) Novak, Nathan 18               
                  32.56   1:07.58 (1:07.58)     1:43.16 (35.58)   2:26.13 (1:18.55)
        2:54.30 (28.17)     3:24.46 (58.33)     3:50.50 (26.04)     4:21.12 (56.66)
 15 Webster Swim Association-NI  'A'            4:16.68    4:21.68          4  
     1) Wahl, Matthew 23                2) Steve, Paul 16                 
     3) Shinkeyev, Ilya 16              4) Mulvehill, Joseph 18           
                  31.32   1:05.03 (1:05.03)     1:41.12 (36.09)   2:21.20 (1:16.17)
        2:51.27 (30.07)   3:26.02 (1:04.82)     3:52.92 (26.90)     4:21.68 (55.66)
 16 Millcreek Swim Team-AM  'A'                 3:45.68Y   4:23.42          2  
     1) Ekas, Jacob 18                  2) Ekas, Jonathan 19              
     3) Jones, Jacob 17                 4) Mahoney, Jack 16               
                  30.69   1:05.58 (1:05.58)     1:38.81 (33.23)   2:18.98 (1:13.40)
        2:49.84 (30.86)   3:27.60 (1:08.62)     3:54.36 (26.76)     4:23.42 (55.82)
 17 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'A'      3:45.68Y   4:23.69        
     1) Conley, Michael 17              2) Killane, Connor 17             
     3) Burdge, Eric 16                 4) Czajkowski, Piotr 16           
                  31.40   1:04.24 (1:04.24)     1:40.41 (36.17)   2:22.87 (1:18.63)
        2:52.05 (29.18)   3:27.22 (1:04.35)     3:53.97 (26.75)     4:23.69 (56.47)
 18 Morris County Swim Club LLC-NJ  'A'         3:41.70Y   4:24.50        
     1) Marciano, Vinny 12              2) Stiles, Michael 15             
     3) Viotto, Jamie 17                4) Taboadela, Anthony 18          
                  30.75   1:04.22 (1:04.22)     1:39.02 (34.80)   2:20.10 (1:15.88)
        2:50.62 (30.52)   3:24.51 (1:04.41)     4:24.50 (59.99)