Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 3/27/2012 05:33 PM
     2012 EZ North Region Speedo Champions Series - 3/22/2012 to 3/25/2012     
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.39  OPEN US Open
                26.39  OLYM Olympic Trials
                26.89  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Briant, Hannah            17 Central Jersey A-NJ    27.10      28.06        
  2 Pitts, Charlotte          15 Upper Valley Aqu-NE    28.23      28.91        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.39  OPEN US Open
                26.39  OLYM Olympic Trials
                26.89  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stiles, Jessica           16 Morris County Sw-NJ    28.14      27.92        
  2 Sarazen, Jillian          17 Exeter Swim Team-NE    28.73      28.66        
  3 Milosavljevic, Ana        15 Executive Health-NE    29.37      28.69        
  4 Connolly, Elizabeth       16 Three Village Sw-MR       NT      29.24        
  5 McGrath, KATIE            15 Elite Swim Club-NJ     29.64      29.39        
  6 Giraldi, Natalie          16 Executive Health-NE    29.93      29.60        
  7 McAuliffe, Phoebe         16 Three Village Sw-MR       NT      30.54        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.39  OPEN US Open
                26.39  OLYM Olympic Trials
                26.89  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munera, Widad             21 Newburgh Sharks-MR     27.80      28.08        
  2 Carrobis, Brooke          16 Executive Health-NE    28.67      28.80        
  3 Pitts, Charlotte          15 Upper Valley Aqu-NE    28.45      28.95        
  4 Willie, Cassandra         14 Three Village Sw-MR       NT      29.05        
  5 Hartmann, Kenna           15 Lansing CATS-NI        29.94      29.29        
  6 Hodsdon, Morganne         18 Exeter Swim Team-NE    29.99      29.37        
  7 Milosavljevic, Ana        15 Executive Health-NE    28.69      29.38        
  8 Giraldi, Natalie          16 Executive Health-NE    29.60      29.75        
  9 McGovern, Meaghan         14 Condors Swim Clu-MR       NT      29.80        
 10 Cushman, Stephanie        14 The Atlantic Clu-NJ    29.92      29.81        
 11 Regenauer, Nicole         16 Aqua Gems-MR           29.90      29.92        
 12 Brown, Emily              14 SOLO Aquatics-NE       30.24      29.95        
 12 Thomas, Sydney            13 Star Swimming-NI       29.90      29.95        
 14 Cavano, Julianna          16 The Atlantic Clu-NJ    28.96      29.97        
 15 Leinders, Nicole          17 Mercury Swimming-NI    28.99      30.15        
 16 Wegescheide, Blair        18 Patriot Swim Tea-MR    25.77      30.21        
 17 Hutzler, Alexandra        15 Three Village Sw-MR       NT      30.22        
 18 McAuliffe, Phoebe         16 Three Village Sw-MR       NT      30.53        
 19 Borek, Jennifer           14 Aqua Gems-MR           31.34      30.89        
 20 Smith, Sophie             14 The Atlantic Clu-NJ    32.79      30.90        
 21 Hoagland, Kayleigh        13 The Atlantic Clu-NJ    33.10      31.06        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.19  OPEN US Open
                57.19  OLYM Olympic Trials
                58.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rader, Shelby             17 Kingfish Swimmin-NE  1:03.30    1:03.16        
                  29.95     1:03.16 (33.21)                                        
  2 Wons, Olivia              17 Manchester Swim-NE        NT    1:03.22        
                  30.36     1:03.22 (32.86)                                        
  3 Laliberte, Brianna        17 Executive Health-NE  1:05.00    1:04.26        
                  31.10     1:04.26 (33.16)                                        
  4 Graffin, Ella             18 Lansing CATS-NI      1:03.43    1:04.68        
                  31.23     1:04.68 (33.45)                                        
  5 Stickney, Morgan          14 Executive Health-NE  1:05.12    1:04.84        
                  31.33     1:04.84 (33.51)                                        
  6 Hartmann, Kenna           15 Lansing CATS-NI      1:06.22    1:06.15        
                  31.84     1:06.15 (34.31)                                        
  7 McGrath, KATIE            15 Elite Swim Club-NJ   1:06.04    1:08.20        
                  31.99     1:08.20 (36.21)                                        
  8 Gavigan, Casey            13 Three Village Sw-MR       NT    1:10.04        
                  32.77     1:10.04 (37.27)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.19  OPEN US Open
                57.19  OLYM Olympic Trials
                58.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munera, Widad             21 Newburgh Sharks-MR   1:01.66    1:01.15        
                  29.40     1:01.15 (31.75)                                        
  2 Anderson, Emily           13 Three Village Sw-MR       NT    1:07.82        
                  32.36     1:07.82 (35.46)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              2:03.19  OLYM Olympic Trials
              2:03.69  OPEN US Open
              2:06.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendershot, Claire        16 Cougar Aquatic T-CT  2:17.50    2:16.98        
                                1:06.41 ( )     1:42.71 (36.30)     2:16.98 (34.27)
  2 Hodes, Shoshana           16 Omni-CT              2:20.00    2:17.44        
                                1:07.04 ( )     1:42.71 (35.67)     2:17.44 (34.73)
  3 Mosca, Katherine          16 Mercury Swimming-NI  2:19.90    2:18.54        
                                1:07.21 ( )     1:43.49 (36.28)     2:18.54 (35.05)
  4 Thomas, Sydney            13 Star Swimming-NI          NT    2:19.39        
                                1:07.58 ( )     1:45.29 (37.71)     2:19.39 (34.10)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              2:03.19  OLYM Olympic Trials
              2:03.69  OPEN US Open
              2:06.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartigan, Colleen         16 Suffern Sea Lion-MR  2:10.01    2:18.64        
                  31.26     1:06.19 (34.93)     1:42.32 (36.13)     2:18.64 (36.32)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:19.39  OPEN US Open
              4:19.39  OLYM Olympic Trials
              4:23.79  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Claudia            16 Three Village Sw-MR       NT    4:46.74        
                  32.98     1:09.39 (36.41)     1:45.38 (35.99)     2:22.20 (36.82)
        2:58.71 (36.51)     3:35.52 (36.81)     4:10.95 (35.43)     4:46.74 (35.79)
  2 Hess, Cameron             17 Fairport Area Sw-NI  4:55.23    4:54.03        
                  32.97     1:09.74 (36.77)     1:46.64 (36.90)     2:24.42 (37.78)
        3:01.31 (36.89)     3:39.49 (38.18)     4:16.78 (37.29)     4:54.03 (37.25)
  3 Humphreys, Abigail        15 Fairport Area Sw-NI  5:06.62    4:58.81        
                  33.87     1:11.16 (37.29)     1:49.06 (37.90)     2:26.99 (37.93)
        3:04.34 (37.35)     3:42.75 (38.41)     4:21.54 (38.79)     4:58.81 (37.27)
 
Women 1500 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stickney, Morgan          14 Executive Health-NE 17:55.10Y  18:18.74        
                  31.79     1:07.22 (35.43)     1:43.02 (35.80)     2:19.56 (36.54)
        2:55.74 (36.18)     3:32.41 (36.67)     4:08.69 (36.28)     4:45.11 (36.42)
        5:21.30 (36.19)     5:57.98 (36.68)     6:34.65 (36.67)     7:11.52 (36.87)
        7:48.32 (36.80)     8:25.54 (37.22)     9:02.62 (37.08)     9:40.06 (37.44)
       10:17.55 (37.49)    10:54.91 (37.36)    11:31.32 (36.41)    12:08.84 (37.52)
       12:45.81 (36.97)    13:23.41 (37.60)    14:00.82 (37.41)    14:38.58 (37.76)
       15:15.70 (37.12)    15:53.27 (37.57)    16:31.00 (37.73)    17:08.33 (37.33)
       17:44.98 (36.65)    18:18.74 (33.76)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:03.99  OPEN US Open
              1:03.99  OLYM Olympic Trials
              1:04.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodsdon, Morganne         18 Exeter Swim Team-NE       NT    1:12.05        
  2 Wons, Olivia              17 Manchester Swim-NE   1:08.80    1:12.17        
  3 Willie, Cassandra         14 Three Village Sw-MR       NT    1:12.57        
  4 Lauer, Valerie            16 New York Sharks-MR   1:13.00    1:13.19        
  5 Noonan, Corinne           15 Exeter Swim Team-NE       NT    1:14.88        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:03.99  OPEN US Open
              1:03.99  OLYM Olympic Trials
              1:04.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chung, Katie              17 Condors Swim Clu-MR  1:11.12    1:10.07        
                  33.88     1:10.07 (36.19)                                        
  2 McBrearty, Allie          16 WY-NJ                1:00.45    1:11.09        
                  35.00     1:11.09 (36.09)                                        
  3 Corgel, Isabelle          15 Lansing CATS-NI      1:12.15    1:11.15        
                  35.28     1:11.15 (35.87)                                        
  4 Valedon, Kelliann         16 Ridgefield Aquat-CT  1:11.25    1:13.26        
                  35.05     1:13.26 (38.21)                                        
  5 Shemet, Nancy             14 Three Village Sw-MR       NT    1:13.34        
                  36.08     1:13.34 (37.26)                                        
  6 Cavano, Julianna          16 The Atlantic Clu-NJ  1:08.62    1:13.46        
                  35.21     1:13.46 (38.25)                                        
  7 Smith, Brianna            15 Syracuse Charger-NI  1:12.00    1:13.82        
                  36.07     1:13.82 (37.75)                                        
  8 Grazulis, Anna            16 PACK Swim Team o-NI  1:05.23    1:14.10        
                  36.33     1:14.10 (37.77)                                        
  9 Holodnik, Olivia          16 PACK Swim Team o-NI  1:02.75    1:14.34        
                  36.26     1:14.34 (38.08)                                        
 10 Perez, Lindsey            16 Condors Swim Clu-MR       NT    1:16.16        
                  36.27     1:16.16 (39.89)                                        
 11 Hoagland, Kayleigh        13 The Atlantic Clu-NJ  1:06.60    1:18.29        
                  38.01     1:18.29 (40.28)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:17.99  OPEN US Open
              2:17.99  OLYM Olympic Trials
              2:19.49  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corgel, Isabelle          15 Lansing CATS-NI      2:32.94    2:32.49        
                  36.90     1:15.36 (38.46)     1:54.85 (39.49)     2:32.49 (37.64)
  2 Mannion, Lillian          13 CRA Dragons-NE       2:37.00    2:39.75        
                  37.33     1:17.69 (40.36)     1:58.33 (40.64)     2:39.75 (41.42)
  3 Lampe, Colleen            16 Three Village Sw-MR       NT    2:43.18        
                  37.04     1:18.71 (41.67)     1:59.95 (41.24)     2:43.18 (43.23)
  4 Anderson, Emily           13 Three Village Sw-MR       NT    2:47.81        
                  39.73     1:21.98 (42.25)     2:05.75 (43.77)     2:47.81 (42.06)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.19  OPEN US Open
              1:12.19  OLYM Olympic Trials
              1:13.89  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciavarella, Nicole        15 Condors Swim Clu-MR  1:13.40    1:16.05        
                  35.55     1:16.05 (40.50)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.19  OPEN US Open
              1:12.19  OLYM Olympic Trials
              1:13.89  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giraldi, Natalie          16 Executive Health-NE  1:21.73    1:22.93        
                  38.57     1:22.93 (44.36)                                        
  2 Giostra, LINDSEY          17 Elite Swim Club-NJ   1:20.19    1:23.82        
                  39.05     1:23.82 (44.77)                                        
  3 Cushman, Stephanie        14 The Atlantic Clu-NJ  1:23.52    1:25.04        
                  39.76     1:25.04 (45.28)                                        
  4 Rutkoske, Addisen         14 Patriot Swim Tea-MR  1:10.79    1:25.51        
                  40.52     1:25.51 (44.99)                                        
  5 Smith, Sophie             14 The Atlantic Clu-NJ  1:38.59    1:30.69        
                  42.85     1:30.69 (47.84)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.19  OPEN US Open
              1:12.19  OLYM Olympic Trials
              1:13.89  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iizuka, ALICIA            13 Elite Swim Club-NJ   1:19.47    1:18.10        
                  38.11     1:18.10 (39.99)                                        
  2 Dirrane, Kersten          15 Upper Valley Aqu-NE  1:19.87    1:19.26        
                  37.60     1:19.26 (41.66)                                        
  3 Fairclough, Morgan        17 New York Sharks-MR   1:20.66    1:19.74        
                  37.07     1:19.74 (42.67)                                        
  4 Messina, Maria            18 Fairport Area Sw-NI  1:21.89    1:21.10        
                  38.40     1:21.10 (42.70)                                        
  5 Denbow, Christina         17 Manchester Swim-NE        NT    1:22.37        
                  38.26     1:22.37 (44.11)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:35.99  OPEN US Open
              2:35.99  OLYM Olympic Trials
              2:39.49  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denbow, Christina         17 Manchester Swim-NE   2:58.20    2:56.37        
                  38.43     1:23.21 (44.78)     2:08.72 (45.51)     2:56.37 (47.65)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:01.99  OPEN US Open
              1:01.99  OLYM Olympic Trials
              1:02.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Claudia            16 Three Village Sw-MR       NT    1:07.95        
                  32.24     1:07.95 (35.71)                                        
  2 Hodges, Taylor            16 Condors Swim Clu-MR  1:09.99    1:09.65        
                  32.22     1:09.65 (37.43)                                        
  3 Grady, Caitlin            16 Condors Swim Clu-MR  1:09.99    1:09.97        
                  32.31     1:09.97 (37.66)                                        
  4 Andrews, Jinan            16 Condors Swim Clu-MR  1:05.00    1:09.98        
                  31.43     1:09.98 (38.55)                                        
  5 Giostra, LINDSEY          17 Elite Swim Club-NJ   1:11.43    1:10.49        
                  33.21     1:10.49 (37.28)                                        
  6 Hutzler, Alexandra        15 Three Village Sw-MR       NT    1:11.48        
                  33.15     1:11.48 (38.33)                                        
  7 Lampe, Colleen            16 Three Village Sw-MR       NT    1:11.60        
                  33.07     1:11.60 (38.53)                                        
  8 Holodnik, Olivia          16 PACK Swim Team o-NI  1:13.00    1:11.68        
                  34.23     1:11.68 (37.45)                                        
  9 Brown, Emily              14 SOLO Aquatics-NE          NT    1:12.92        
                  33.12     1:12.92 (39.80)                                        
 10 Morreale, ISABELLA        16 Elite Swim Club-NJ   1:17.02    1:13.03        
                  33.64     1:13.03 (39.39)                                        
 11 Pozmanter, Kristen        15 Three Village Sw-MR       NT    1:13.51        
                  34.18     1:13.51 (39.33)                                        
 12 Grazulis, Anna            16 PACK Swim Team o-NI  1:13.00    1:15.75        
                  36.47     1:15.75 (39.28)                                        
 13 Wilkins, Kala             17 PACK Swim Team o-NI  1:13.00    1:16.59        
                  35.36     1:16.59 (41.23)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:01.99  OPEN US Open
              1:01.99  OLYM Olympic Trials
              1:02.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bertini, Rachael          15 Three Village Sw-MR       NT    1:07.69        
                  32.39     1:07.69 (35.30)                                        
  2 Connolly, Elizabeth       16 Three Village Sw-MR       NT    1:11.53        
                  33.02     1:11.53 (38.51)                                        
  3 Graffin, Ella             18 Lansing CATS-NI      1:08.82    1:11.87        
                  33.24     1:11.87 (38.63)                                        
  4 Pozmanter, Kristen        15 Three Village Sw-MR       NT    1:12.66        
                  33.94     1:12.66 (38.72)                                        
  5 Lam, Donna                14 Patriot Swim Tea-MR  1:02.85    1:13.47        
                  34.11     1:13.47 (39.36)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:01.99  OPEN US Open
              1:01.99  OLYM Olympic Trials
              1:02.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strachan, Taylor-Lee      17 Greenwood Memori-NE  1:02.86    1:02.79        
                  29.55     1:02.79 (33.24)                                        
  2 Grossman, Helen           14 Central Jersey A-NJ  1:02.36    1:03.45        
                  28.58     1:03.45 (34.87)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:16.49  OPEN US Open
              2:16.49  OLYM Olympic Trials
              2:18.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Meghan             16 Fairport Area Sw-NI  1:02.40    2:38.22        
                  34.76     1:15.18 (40.42)     1:54.93 (39.75)     2:38.22 (43.29)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:16.49  OPEN US Open
              2:16.49  OLYM Olympic Trials
              2:18.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swett, Sara               17 Schenectady-Sara-AD  2:30.00    2:30.25        
                  33.74     1:11.16 (37.42)     1:51.12 (39.96)     2:30.25 (39.13)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:19.49  OPEN US Open
              2:19.49  OLYM Olympic Trials
              2:22.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hovey, Emily              16 Newburgh Sharks-MR   2:33.84    2:34.72        
                  33.70     1:13.14 (39.44)     1:59.01 (45.87)     2:34.72 (35.71)
  2 Gibbons, Jenna            17 Wagner Aquatic C-MR  2:41.50    2:35.15        
                  32.63     1:13.72 (41.09)     1:59.44 (45.72)     2:35.15 (35.71)
  3 Bacigal, Corrine          18 Newburgh Sharks-MR   2:33.65    2:36.96        
                  34.45     1:13.08 (38.63)     2:00.99 (47.91)     2:36.96 (35.97)
  4 Shemet, Nancy             14 Three Village Sw-MR       NT    2:39.67        
                  33.86     1:15.14 (41.28)     2:03.92 (48.78)     2:39.67 (35.75)
  5 Gavigan, Casey            13 Three Village Sw-MR       NT    2:44.59        
                  34.79     1:15.76 (40.97)     2:05.94 (50.18)     2:44.59 (38.65)
  6 Bertini, Rachael          15 Three Village Sw-MR       NT    2:52.41        
                  34.75     1:20.22 (45.47)     2:12.05 (51.83)     2:52.41 (40.36)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:19.49  OPEN US Open
              2:19.49  OLYM Olympic Trials
              2:22.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ubele, Sarah              15 Greenwood Memori-NE  2:32.59    2:33.27        
                  31.47     1:09.83 (38.36)     1:58.09 (48.26)     2:33.27 (35.18)
  2 Bacigal, Corrine          18 Newburgh Sharks-MR   2:35.44    2:36.53        
                  33.76     1:12.45 (38.69)     2:00.56 (48.11)     2:36.53 (35.97)
  3 Wilkins, Kala             17 PACK Swim Team o-NI       NT    2:43.38        
                  33.88     1:18.30 (44.42)     2:05.94 (47.64)     2:43.38 (37.44)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.49  OPEN US Open
                23.49  OLYM Olympic Trials
                24.29  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hogan, Matthew            20 Unattached-NI          24.00      23.33        
  2 Bailey, Matthew           31 Unattached-NI          24.39      24.78        
  3 Carlin, Michael           15 Three Village Sw-MR       NT      27.82        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.49  OPEN US Open
                23.49  OLYM Olympic Trials
                24.29  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirch, Thomas             16 Rush Henrietta S-NI    26.50      26.01        
  2 DUVVURI, KRISHNA          17 Elite Swim Club-NJ     27.65      26.06        
  3 Gallagher, Jasper         17 Suffern Sea Lion-MR    26.01      26.21        
  4 Gray, Kellen              15 Exeter Swim Team-NE    26.50      26.52        
  5 Callahan, Kyle            19 Rush Henrietta S-NI    27.25      27.01        
  6 Hesse, Niklas             17 Three Village Sw-MR       NT      27.03        
  7 Pfohl, Matthew            16 Aqua Gems-MR           26.52      27.09        
  8 Olson, Jacob              17 Mercury Swimming-NI    26.99      27.29        
  9 Drukker, Grant            16 Executive Health-NE    27.02      27.47        
 10 Lutze, Jamie              16 Executive Health-NE    28.60      27.56        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.49  OPEN US Open
                23.49  OLYM Olympic Trials
                24.29  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Ryan             17 North Shore Swim-NE    24.26      24.19        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                51.49  OPEN US Open
                51.49  OLYM Olympic Trials
                52.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arnott, Conner            17 New York Sharks-MR     58.90      58.01        
                  28.11       58.01 (29.90)                                        
  2 Nilsson, Evan             14 Three Village Sw-MR       NT      59.09        
                  28.66       59.09 (30.43)                                        
  3 Garcia, Andrew            16 Suffern Sea Lion-MR    56.01      59.15        
                  28.17       59.15 (30.98)                                        
  4 Kaplan, Zachary           14 Three Village Sw-MR       NT      59.33        
                  28.36       59.33 (30.97)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                51.49  OPEN US Open
                51.49  OLYM Olympic Trials
                52.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, Antony           17 Manchester Swim-NE     57.00      57.04        
                  27.84       57.04 (29.20)                                        
  2 Gak, Milos                18 Roosevelt Island-MR    55.90      57.09        
                  28.00       57.09 (29.09)                                        
  3 Myers, Chris              17 Cougar Aquatic T-CT    58.20      57.97        
                  27.75       57.97 (30.22)                                        
  4 Ewing, Riley              16 Manchester Swim-NE     57.30      58.81        
                  28.39       58.81 (30.42)                                        
  5 Drukker, Grant            16 Executive Health-NE    59.94      59.37        
                  28.19       59.37 (31.18)                                        
  6 Lutze, Jamie              16 Executive Health-NE  1:10.99    1:00.21        
                  28.47     1:00.21 (31.74)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:52.89  OPEN US Open
              1:52.89  OLYM Olympic Trials
              1:55.89  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Thomas             17 Team Suffolk-MR      2:10.90    2:06.96        
                  29.12     1:02.08 (32.96)     1:34.69 (32.61)     2:06.96 (32.27)
  2 Deans-Brandt, Collin      15 Aqua Gems-MR         2:08.43    2:08.42        
                  29.27     1:01.68 (32.41)     1:35.67 (33.99)     2:08.42 (32.75)
  3 Grimmett, Zachary         17 Manchester Swim-NE   2:09.60    2:12.47        
                  30.00     1:04.29 (34.29)     1:38.93 (34.64)     2:12.47 (33.54)
  4 O'Toole, Liam             17 Cyclones-NJ          2:15.00    2:12.62        
                  31.35     1:06.11 (34.76)     1:40.57 (34.46)     2:12.62 (32.05)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              3:59.99  OPEN US Open
              3:59.99  OLYM Olympic Trials
              4:05.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hyman, Zachary            17 BMS-NJ               4:30.00    4:32.72        
                  29.82     1:02.91 (33.09)     1:36.65 (33.74)     2:11.06 (34.41)
        2:46.42 (35.36)     3:21.41 (34.99)     3:57.46 (36.05)     4:32.72 (35.26)
  2 Waterhouse, Richard       16 Fairport Area Sw-NI  4:54.22    4:36.15        
                  30.29     1:03.06 (32.77)     1:38.72 (35.66)     2:14.04 (35.32)
        2:50.04 (36.00)     3:25.51 (35.47)     4:01.59 (36.08)     4:36.15 (34.56)
  3 Grimmett, Zachary         17 Manchester Swim-NE   4:44.30    4:46.09        
                  30.98     1:05.88 (34.90)     1:42.06 (36.18)     2:18.77 (36.71)
        2:55.99 (37.22)     3:33.00 (37.01)     4:09.69 (36.69)     4:46.09 (36.40)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              3:59.99  OPEN US Open
              3:59.99  OLYM Olympic Trials
              4:05.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nilsson, Evan             14 Three Village Sw-MR       NT    4:44.55        
                1:04.03         1:04.03 ( )                             2:16.66 ( )
                                3:30.97 ( )     4:08.48 (37.51)     4:44.55 (36.07)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
                57.59  OPEN US Open
                57.59  OLYM Olympic Trials
                59.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, Antony           17 Manchester Swim-NE   1:05.50    1:04.90        
                  31.41     1:04.90 (33.49)                                        
  2 Harasym, James            17 North Shore Swim-MR  1:06.00    1:08.94        
                  33.30     1:08.94 (35.64)                                        
  3 Winograd, Nicolas         14 Aqua Gems-MR         1:08.00    1:10.20        
                  34.98     1:10.20 (35.22)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
                57.59  OPEN US Open
                57.59  OLYM Olympic Trials
                59.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          14 Condors Swim Clu-MR  1:08.50    1:08.12        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:04.99  OPEN US Open
              2:04.99  OLYM Olympic Trials
              2:08.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaplan, Zachary           14 Three Village Sw-MR       NT    2:24.17        
                  31.94     1:07.43 (35.49)     1:45.71 (38.28)     2:24.17 (38.46)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:04.99  OPEN US Open
              2:04.99  OLYM Olympic Trials
              2:08.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Riley              16 Manchester Swim-NE   2:17.80    2:19.40        
                  32.90     1:08.44 (35.54)     1:44.29 (35.85)     2:19.40 (35.11)
  2 Lee, Grant                17 Princeton Tiger-NJ   2:04.92    2:25.33        
                  34.21     1:10.89 (36.68)     1:48.43 (37.54)     2:25.33 (36.90)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:04.69  OPEN US Open
              1:04.69  OLYM Olympic Trials
              1:06.69  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DUVVURI, KRISHNA          17 Elite Swim Club-NJ   1:18.95    1:14.45        
                  35.05     1:14.45 (39.40)                                        
  2 Christianson, Keith       15 Hauppauge Athlet-MR  1:13.67    1:14.63        
                  35.77     1:14.63 (38.86)                                        
  3 Araujo, Kevin             16 Suffern Sea Lion-MR  1:05.01    1:14.75        
                  36.20     1:14.75 (38.55)                                        
  4 McHugh, Chase             16 Three Village Sw-MR       NT    1:14.99        
                  35.28     1:14.99 (39.71)                                        
  5 Darcy, Matthew            16 Three Village Sw-MR       NT    1:15.34        
                  36.79     1:15.34 (38.55)                                        
  6 Luzuriaga, Juan           17 BMS-NJ               1:15.00    1:16.20        
                  35.27     1:16.20 (40.93)                                        
  7 Zitelny, Edan             17 Team Suffolk-MR      1:16.90    1:16.95        
                  35.34     1:16.95 (41.61)                                        
  8 Hesse, Niklas             17 Three Village Sw-MR       NT    1:17.04        
                  36.55     1:17.04 (40.49)                                        
  9 Hennig, Nicholas          17 Cyclones-NJ          1:15.00    1:18.08        
                  38.03     1:18.08 (40.05)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:04.69  OPEN US Open
              1:04.69  OLYM Olympic Trials
              1:06.69  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bazile, Jacques           17 Princeton Tiger-NJ   1:11.94    1:12.02        
                  32.69     1:12.02 (39.33)                                        
  2 Ransford, Shea            16 PACK Swim Team o-NI  1:02.10Y   1:13.29        
                  34.41     1:13.29 (38.88)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:04.69  OPEN US Open
              1:04.69  OLYM Olympic Trials
              1:06.69  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meints, Joshua            20 Unattached-NI        1:04.73    1:05.55        
                  30.39     1:05.55 (35.16)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:20.79  OPEN US Open
              2:20.79  OLYM Olympic Trials
              2:24.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greaney, Patrick          18 Mercury Swimming-NI  2:39.99    2:44.65        
                  35.53     1:17.00 (41.47)     2:01.28 (44.28)     2:44.65 (43.37)
  2 Darcy, Matthew            16 Three Village Sw-MR       NT    2:46.51        
                  37.42     1:18.26 (40.84)     2:02.69 (44.43)     2:46.51 (43.82)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
                55.29  OPEN US Open
                55.29  OLYM Olympic Trials
                57.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Mathew           23 North Shore Swim-NE    55.32      56.10        
                  25.94       56.10 (30.16)                                        
  2 Li, Jun He                16 Condors Swim Clu-MR    57.03      58.24        
                  27.28       58.24 (30.96)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
                55.29  OPEN US Open
                55.29  OLYM Olympic Trials
                57.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dugan, Michael            20 Unattached-NI          56.50      56.40        
                  26.42       56.40 (29.98)                                        
  2 Fothergill, Michael       17 North Shore Swim-NE  1:02.72    1:00.41        
                  28.07     1:00.41 (32.34)                                        
  3 Cruz, Sebastian           17 CRA Dragons-NE       1:01.04    1:02.23        
                  29.07     1:02.23 (33.16)                                        
  4 Macdonald, Christian      14 Kairos Swim Team-NE  1:06.99    1:02.45        
                  28.87     1:02.45 (33.58)                                        
  5 Rueda, Diego              16 HYDRO-MR             1:00.50    1:04.33        
                  30.22     1:04.33 (34.11)                                        
  6 Greaney, Patrick          18 Mercury Swimming-NI  1:08.80    1:05.07        
                  31.13     1:05.07 (33.94)                                        
  7 Burton, David             15 Cyclones-NJ               NT    1:05.46        
                  31.83     1:05.46 (33.63)                                        
  8 Gray, Kellen              15 Exeter Swim Team-NE  1:04.13    1:05.61        
                  29.42     1:05.61 (36.19)                                        
  9 Mumtaz, Shahzad           15 CRA Dragons-NE       1:07.08    1:06.08        
                  31.10     1:06.08 (34.98)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
                55.29  OPEN US Open
                55.29  OLYM Olympic Trials
                57.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zorsch, Cory              20 Unattached-NI          56.63      56.53        
                  26.07       56.53 (30.46)                                        
  2 Gak, Milos                18 Roosevelt Island-MR    59.50    1:02.08        
                  28.25     1:02.08 (33.83)                                        
  3 Reisch, Lucas             16 Fairport Area Sw-NI  1:04.60    1:02.60        
                  29.21     1:02.60 (33.39)                                        
  4 Lu, Raymond               14 Princeton Tiger-NJ     55.90    1:03.56        
                  30.46     1:03.56 (33.10)                                        
  5 Wilson, Ian               16 Kingfish Swimmin-NE    54.77    1:03.70        
                  29.26     1:03.70 (34.44)                                        
  6 Waterhouse, Richard       16 Fairport Area Sw-NI    57.94    1:09.54        
                  32.54     1:09.54 (37.00)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:03.99  OPEN US Open
              2:03.99  OLYM Olympic Trials
              2:06.29  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lapoint, Alexander        16 Fairport Area Sw-NI  2:02.40    2:22.32        
                  30.82     1:05.94 (35.12)     1:43.60 (37.66)     2:22.32 (38.72)
  2 Zitelny, Edan             17 Team Suffolk-MR      2:02.90    2:24.51        
                  31.47     1:07.26 (35.79)     1:45.45 (38.19)     2:24.51 (39.06)
  3 Simkins, Robert           16 Team Suffolk-MR      2:01.90    2:25.16        
                  31.61     1:08.14 (36.53)     1:47.50 (39.36)     2:25.16 (37.66)
  4 Warnon, Raphael           17 Aqua Gems-MR         2:38.43    2:41.97        
                  32.02     1:12.31 (40.29)     1:56.73 (44.42)     2:41.97 (45.24)
 -- Hasbrouck, Mathew         17 Newburgh Sharks-MR   1:56.80         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  29.61     1:03.01 (33.40)     1:39.35 (36.34)          DQ (37.38)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:06.59  OPEN US Open
              2:06.59  OLYM Olympic Trials
              2:09.49  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warnon, Raphael           17 Aqua Gems-MR         2:25.43    2:29.39        
                  31.33     1:09.31 (37.98)     1:54.12 (44.81)     2:29.39 (35.27)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:06.59  OPEN US Open
              2:06.59  OLYM Olympic Trials
              2:09.49  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macdonald, Christian      14 Kairos Swim Team-NE  2:31.00    2:23.64        
                  29.48     1:05.06 (35.58)     1:51.08 (46.02)     2:23.64 (32.56)