Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 8/9/2011 02:40 PM
           2011 Eastern Zone Super Sectionals - 8/4/2011 to 8/7/2011           
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   26.23    3/8/2008 Lia Neal, AGUA-MR                            
                26.39  OLYM Olympic Trials
                26.59  NATS
                26.79  W.N Winter Nationals
                26.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Tong, Reia D              17 Rockville Montgo-PV    27.28      27.10        
  2 Kim, Rachel S             16 Condors Swim Clu-MR    27.50      27.61        
  3 Overend, Meghan E         18 Machine Aquatics-PV    28.91      27.94        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   26.23    3/8/2008 Lia Neal, AGUA-MR                            
                26.39  OLYM Olympic Trials
                26.59  NATS
                26.79  W.N Winter Nationals
                26.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rommel, Dina J            15 Clarence Swim Cl-NI    27.76      27.27        
  2 Graesser, Hannah R        15 Town of Tonawand-NI    27.11      27.56        
  3 Campbell, Elise N         16 Kingfish Swimmin-NE    27.57      27.79        
  4 Stang, Emily Q            17 Parkland Aquatic-MA    27.64      27.96        
  5 Stiles, Jessica W         15 Morris County Sw-NJ    28.31      28.14        
  6 St. Martin, Brooke T      15 Eagle Swim Team-MD     28.34      28.36        
  7 Jacumski, Victoria L      19 Town of Tonawand-NI    28.30      28.60        
  8 Poland, Emily E           18 Parkland Aquatic-MA    29.50      28.75        
  9 Mayer, Kendra A           16 Clarence Swim Cl-NI    28.56      28.82        
 10 Miller, Katharine M       15 Seneca Valley Sw-AM    28.89      29.20        
 11 Hillas, Jamie A           18 Woodbridge Aquat-CT    28.89      29.40        
 12 Jacumski, Madeline G      14 Town of Tonawand-NI    29.08      29.58        
 13 Brallier, Sarah E         16 Quest Swimming-VA      29.96      29.61        
 14 Rhodes, Emily G           15 Suburban Seahawk-MA    28.75      30.00        
 15 Hague, Taylor L           16 Quest Swimming-VA      29.50      30.62        
 16 Magnavita, Elizabeth G    19 Charter Oak Aqua-CT    31.01      30.73        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   26.23    3/8/2008 Lia Neal, AGUA-MR                            
                26.39  OLYM Olympic Trials
                26.59  NATS
                26.79  W.N Winter Nationals
                26.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munger, Anna R            21 Seahawk Aquatics-NC    29.31      26.61 W.N    
  2 Speers, Abigail M         16 Machine Aquatics-PV    26.78      27.10        
  3 Tong, Reia D              17 Rockville Montgo-PV    27.10      27.36        
  4 Rommel, Dina J            15 Clarence Swim Cl-NI    27.90      27.55        
  5 Campbell, Elise N         16 Kingfish Swimmin-NE    27.57      27.65        
  6 Andrews, Jinan M          15 Condors Swim Clu-MR    27.97      27.90        
  7 Reyes, Claudia L          16 Three Village Sw-MR    27.92      28.25        
  8 Howe, Ritchey F           17 Asphalt Green Un-MR    29.00      28.37        
  9 Mayer, Kendra A           16 Clarence Swim Cl-NI    28.69      28.59        
 10 Fairclough, Morgan D      16 New York Sharks-MR     29.01      29.48        
 11 Errington, Courtney M     17 Mount Lebanon Aq-AM    29.00      29.59        
 12 Webber, Claire            17 New York Sharks-MR     29.11      29.71        
 13 Howard, Sarah M           17 Mount Lebanon Aq-AM    29.88      29.72        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   56.02   3/14/2004 Jenny Thompson, BAD-MR                       
                57.19  OLYM Olympic Trials
                57.29  NATS
                57.89  W.N Winter Nationals
                58.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vandenbroucke, Isabelle   21 Unattached-MR        1:01.73    1:00.75        
                  29.75     1:00.75 (31.00)                                        
  2 Rogers, Caitlin E         21 Unattached-MR        1:01.62    1:01.26        
                  29.69     1:01.26 (31.57)                                        
  3 Uhrin, Emily A            16 Jewish Community-AM  1:01.57    1:01.83        
                  30.14     1:01.83 (31.69)                                        
  4 Harris-Coble, Lacey N     20 Unattached-MR        1:00.45    1:02.14        
                  29.62     1:02.14 (32.52)                                        
  5 Phillips, Molly L         14 Erie Aquatics Cl-AM  1:10.41    1:08.88        
                  32.49     1:08.88 (36.39)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   56.02   3/14/2004 Jenny Thompson, BAD-MR                       
                57.19  OLYM Olympic Trials
                57.29  NATS
                57.89  W.N Winter Nationals
                58.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaffer, Victoria C       14 Upper St Clair S-AM  1:01.05    1:01.29        
                  29.82     1:01.29 (31.47)                                        
  2 Bader, Delaney M          17 Princeton Tiger-NJ   1:02.58    1:01.77        
                  29.78     1:01.77 (31.99)                                        
  3 Kosten, Emily S           13 Central Bucks Sw-MA  1:00.66    1:01.96        
                  29.55     1:01.96 (32.41)                                        
  4 Tougas, Kristina P        15 SoNoCo Swim Club-CT  1:01.55    1:02.65        
                  29.77     1:02.65 (32.88)                                        
  5 Wu, Cynthia M             14 Princeton Tiger-NJ   1:02.70    1:03.06        
                  30.85     1:03.06 (32.21)                                        
  6 Coughlin, Kathryn A       16 Syracuse Charger-NI  1:06.80    1:03.80        
                  30.62     1:03.80 (33.18)                                        
  7 Hopf, Hollie L            13 Morris County Sw-NJ  1:02.60    1:03.94        
                  30.56     1:03.94 (33.38)                                        
  8 Buonaiuto, Kelsey R       16 Three Village Sw-MR  1:04.12    1:04.16        
                  31.07     1:04.16 (33.09)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   56.02   3/14/2004 Jenny Thompson, BAD-MR                       
                57.19  OLYM Olympic Trials
                57.29  NATS
                57.89  W.N Winter Nationals
                58.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Katelyn R       15 Bernal's Gator S-NE    59.98    1:00.19        
  2 Carroll, Kelly A          18 Unattached-MA        1:00.50    1:00.87        
                  29.57     1:00.87 (31.30)                                        
  3 Malone, Brooke Y          14 Curl Burke Swim-PV   1:03.50    1:02.07        
                  29.94     1:02.07 (32.13)                                        
  4 Humphrey, Cassidy R       14 Machine Aquatics-PV  1:01.54    1:02.29        
                  29.99     1:02.29 (32.30)                                        
  5 Brady, Megan              17 Long Beach Aquat-MR  1:02.04    1:02.49        
                  30.12     1:02.49 (32.37)                                        
  6 Newton, Sophie M          17 Curl Burke Swim-PV   1:03.00    1:02.74        
                  30.17     1:02.74 (32.57)                                        
  7 Miller, Katharine M       15 Seneca Valley Sw-AM  1:03.22    1:03.03        
                  30.18     1:03.03 (32.85)                                        
  8 Kelly, Emily E            14 Curl Burke Swim-PV   1:02.26    1:03.36        
                  30.12     1:03.36 (33.24)                                        
  9 Paspalas, Christina M     13 Condors Swim Clu-MR  1:03.50    1:03.64        
                  30.27     1:03.64 (33.37)                                        
 10 Housman, Emma G           15 Bgc-N. Westchest-MR  1:03.00    1:03.66        
                  31.33     1:03.66 (32.33)                                        
 11 St. Martin, Brooke T      15 Eagle Swim Team-MD   1:04.43    1:03.73        
                  30.86     1:03.73 (32.87)                                        
 11 Kunkel, Grace A           16 Charter Oak Aqua-CT  1:02.10    1:03.73        
                  30.65     1:03.73 (33.08)                                        
 13 Davidson, Katelyn E       20 Navy Swimming-MD       53.11Y   1:03.81        
                  30.80     1:03.81 (33.01)                                        
 14 Tansill, Kara A           17 Occoquan Swimmin-PV  1:05.00    1:04.37        
                  30.95     1:04.37 (33.42)                                        
 15 Erard, Emily G            13 Nova of Virginia-VA  1:04.50    1:04.92        
                  30.69     1:04.92 (34.23)                                        
 15 Stearns, Kaitlin V        13 Elite Swim Club-NJ   1:02.15    1:04.92        
                  30.70     1:04.92 (34.22)                                        
 17 Fox, Alison M             20 Fox Swim Club-MD     1:03.70    1:05.37        
                  29.56     1:05.37 (35.81)                                        
 18 Magnavita, Elizabeth G    19 Charter Oak Aqua-CT  1:08.90    1:07.68        
                  33.55     1:07.68 (34.13)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   1:59.23   3/14/2008 Kate M Ziegler, FISH-PV                    
                2:03.19  OLYM Olympic Trials
                2:03.69  NATS
                2:04.99  W.N Winter Nationals
                2:06.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunseith, Erin M          17 Eagle Swim Team-MD   2:07.00    2:09.11        
                  29.87     1:01.47 (31.60)     1:35.67 (34.20)     2:09.11 (33.44)
  2 Lane, Hailey C            16 Nova of Virginia-VA  2:08.09    2:09.98        
                  30.36     1:02.78 (32.42)     1:37.53 (34.75)     2:09.98 (32.45)
  3 Stephenson, Frances H     27 Town of Tonawand-NI  2:12.03    2:11.94        
                  30.69     1:03.46 (32.77)     1:38.05 (34.59)     2:11.94 (33.89)
  4 Hornibrook, Mackenzie L   16 Golden Ram Aquat-MA  2:12.20    2:12.68        
                  31.34     1:04.78 (33.44)     1:39.08 (34.30)     2:12.68 (33.60)
  5 Klomp, Rylee R            16 Erie Aquatics Cl-AM  2:12.88    2:13.15        
                  29.95     1:03.64 (33.69)     1:37.87 (34.23)     2:13.15 (35.28)
  6 McNichol, Kassandra L     19 Una Umly-MA          2:17.00    2:13.91        
                  32.35     1:05.63 (33.28)     1:40.67 (35.04)     2:13.91 (33.24)
  7 Feeley, Ellen S           17 Greenwich Ywca D-CT  2:16.31    2:14.39        
                  30.86     1:03.95 (33.09)     1:39.04 (35.09)     2:14.39 (35.35)
  8 Krajcik, Katherine G      15 SoNoCo Swim Club-CT  2:09.71    2:16.00        
                  31.16     1:05.10 (33.94)     1:40.40 (35.30)     2:16.00 (35.60)
  9 Petrella, Lauren L        14 Erie Aquatics Cl-AM  2:23.98    2:24.84        
                  32.63     1:08.46 (35.83)     1:46.75 (38.29)     2:24.84 (38.09)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   1:59.23   3/14/2008 Kate M Ziegler, FISH-PV                    
                2:03.19  OLYM Olympic Trials
                2:03.69  NATS
                2:04.99  W.N Winter Nationals
                2:06.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Jessica E        16 Long Reach Swim-ME   2:12.40    2:11.58        
                  30.32     1:03.56 (33.24)     1:37.67 (34.11)     2:11.58 (33.91)
  2 Giovanniello, Kerry A     14 Long Island Aqua-MR  2:10.51    2:11.81        
                  30.60     1:03.73 (33.13)     1:37.95 (34.22)     2:11.81 (33.86)
  3 Bonfield, Caroline E      14 Princeton Piranh-NJ  2:15.15    2:12.60        
                  30.61     1:04.70 (34.09)     1:38.60 (33.90)     2:12.60 (34.00)
  4 Zagoren, Jenna M          15 Jersey Wahoos-MA     2:15.15    2:13.60        
                  30.86     1:05.11 (34.25)     1:39.35 (34.24)     2:13.60 (34.25)
  5 Santis, Alexa J           17 Monocacy Aquatic-MD  2:15.96    2:14.51        
                                1:05.59 ( )   2:14.51 (1:08.92)                    
  6 Daday, Caitlin E          15 Parkland Aquatic-MA  2:15.00    2:14.54        
                  30.58     1:04.56 (33.98)     1:39.49 (34.93)     2:14.54 (35.05)
  7 Mantz, Sarah M            16 SoNoCo Swim Club-CT  2:08.21    2:15.82        
                  31.44     1:05.59 (34.15)     1:41.68 (36.09)     2:15.82 (34.14)
  8 Chudy, Charlotte L        16 Asphalt Green Un-MR  2:14.59    2:16.13        
                  31.45     1:06.05 (34.60)     1:41.27 (35.22)     2:16.13 (34.86)
  9 Hegwood, Kate G           15 SoNoCo Swim Club-CT  2:09.19    2:16.82        
                  31.71     1:06.50 (34.79)     1:42.13 (35.63)     2:16.82 (34.69)
 10 Hornibrook, Mackenzie L   16 Golden Ram Aquat-MA  1:58.00Y   2:16.86        
                  32.20     1:08.67 (36.47)     1:44.15 (35.48)     2:16.86 (32.71)
 11 Stevens, Jillian L        16 Occoquan Swimmin-PV  2:16.42    2:18.02        
                  33.53     1:08.00 (34.47)     1:43.76 (35.76)     2:18.02 (34.26)
 12 Pozmanter, Kristen L      15 Three Village Sw-MR  2:25.20    2:18.06        
                  31.35     1:06.14 (34.79)     1:42.03 (35.89)     2:18.06 (36.03)
 13 Shaffer, Victoria C       14 Upper St Clair S-AM  2:20.17    2:18.21        
                  32.08     1:07.34 (35.26)     1:42.42 (35.08)     2:18.21 (35.79)
 14 Barber, Ariel R           15 Penn Charter Aqu-MA  2:18.00    2:19.00        
                  30.55     1:06.27 (35.72)     1:43.02 (36.75)     2:19.00 (35.98)
 15 Rollo, Emily K            16 Jersey Wahoos-MA     2:19.99    2:19.30        
                  32.95     1:08.41 (35.46)     1:44.62 (36.21)     2:19.30 (34.68)
 16 Herman, Kathleen J        16 Erie Aquatics Cl-AM  2:22.27    2:23.45        
                  33.76     1:09.86 (36.10)     1:46.86 (37.00)     2:23.45 (36.59)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   4:04.86   3/15/2008 Kate M Ziegler, FISH-PV                    
                4:19.39  OLYM Olympic Trials
                4:19.49  NATS
                4:21.59  W.N Winter Nationals
                4:24.69  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Mary Kate K        15 Jersey Wahoos-MA     4:34.94    4:33.34        
                  32.22     1:05.54 (33.32)     1:40.58 (35.04)     2:14.93 (34.35)
        2:50.16 (35.23)     3:24.54 (34.38)     3:59.72 (35.18)     4:33.34 (33.62)
  2 Suarez, Daniela I         16 Asphalt Green Un-MR  4:39.07    4:37.86        
                  32.48     1:06.51 (34.03)     1:41.40 (34.89)     2:16.37 (34.97)
        2:52.43 (36.06)     3:27.76 (35.33)     4:03.90 (36.14)     4:37.86 (33.96)
  3 Obregon, Isabel M         14 Jersey Wahoos-MA     4:41.20    4:40.08        
                  32.16     1:06.73 (34.57)     1:41.99 (35.26)     2:17.32 (35.33)
        2:53.04 (35.72)     3:29.18 (36.14)     4:05.49 (36.31)     4:40.08 (34.59)
  4 Jeppesen, Stephanie M     23 Suburban Seahawk-MA  4:45.29    4:40.19        
                  32.10     1:07.38 (35.28)     1:42.54 (35.16)     2:18.52 (35.98)
        2:53.88 (35.36)     3:29.88 (36.00)     4:05.04 (35.16)     4:40.19 (35.15)
  5 Santis, Alexa J           17 Monocacy Aquatic-MD  4:43.41    4:40.28        
                  32.21     1:07.91 (35.70)     1:43.03 (35.12)     2:18.93 (35.90)
        2:54.37 (35.44)     3:30.64 (36.27)     4:05.82 (35.18)     4:40.28 (34.46)
  6 Shaak, Rebecca            20 Blue Wave Swim T-PV  5:04.97    4:49.54        
                  33.07     1:09.10 (36.03)     1:45.65 (36.55)     2:22.64 (36.99)
        2:59.72 (37.08)     3:36.71 (36.99)     4:13.69 (36.98)     4:49.54 (35.85)
  7 Messina, Maria A          17 Fairport Area Sw-NI  4:48.00    4:51.30        
                  32.30     1:08.92 (36.62)     1:44.85 (35.93)     2:22.35 (37.50)
        2:59.02 (36.67)     3:36.92 (37.90)     4:14.07 (37.15)     4:51.30 (37.23)
  8 Ables, Kelsey S           15 Star Swimming-NI     4:53.04    4:52.15        
                  33.37     1:09.19 (35.82)     1:46.79 (37.60)     2:23.73 (36.94)
        3:01.54 (37.81)     3:38.23 (36.69)     4:16.05 (37.82)     4:52.15 (36.10)
  9 Herman, Kathleen J        16 Erie Aquatics Cl-AM  4:57.61    4:57.14        
                  34.05     1:09.31 (35.26)     1:47.61 (38.30)     2:24.75 (37.14)
        3:04.05 (39.30)     3:41.81 (37.76)     4:21.33 (39.52)     4:57.14 (35.81)
 
Women 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   8:28.04   3/16/2008 Kate M Ziegler, FISH-PV                    
                8:50.49  OLYM Olympic Trials
                8:55.19  NATS
                8:56.09  W.N Winter Nationals
                9:03.49  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stephenson, Frances H     27 Town of Tonawand-NI  9:32.99    9:32.07        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   1:02.61    8/8/2009 Jessica M Guro, LVA                        
                1:03.99  OLYM Olympic Trials
                1:04.69  NATS
                1:05.69  JRS
                1:05.69  W.N Winter Nationals
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Katelyn R       15 Bernal's Gator S-NE  1:08.50    1:07.96        
                  33.47     1:07.96 (34.49)                                        
  2 Jordan, Margaret A        16 Schenectady-Sara-AD  1:09.00    1:09.41        
                  34.13     1:09.41 (35.28)                                        
  3 Epstein, Aleza D          15 Town of Tonawand-NI  1:10.99    1:10.52        
                  34.59     1:10.52 (35.93)                                        
  4 Daday, Caitlin E          15 Parkland Aquatic-MA  1:10.70    1:10.80        
                  35.11     1:10.80 (35.69)                                        
  4 Ng, Selina K              16 Team Suffolk-MR      1:11.90    1:10.80        
                  34.50     1:10.80 (36.30)                                        
  6 Magnavita, Emily S        17 Charter Oak Aqua-CT  1:12.62    1:11.73        
                  35.52     1:11.73 (36.21)                                        
  7 Barber, Ariel R           15 Penn Charter Aqu-MA  1:11.00    1:13.24        
                  34.55     1:13.24 (38.69)                                        
  8 Becker, Lauren H          17 Nova of Virginia-VA  1:15.00    1:13.43        
                  35.94     1:13.43 (37.49)                                        
  9 Fox, Alison M             20 Fox Swim Club-MD     1:18.71    1:19.52        
                  37.16     1:19.52 (42.36)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   1:02.61    8/8/2009 Jessica M Guro, LVA                        
                1:03.99  OLYM Olympic Trials
                1:04.69  NATS
                1:05.69  JRS
                1:05.69  W.N Winter Nationals
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doonis, Alexandra A       17 Una Cubu-PV          1:00.51Y   1:10.01        
                  33.82     1:10.01 (36.19)                                        
  2 Overend, Meghan E         18 Machine Aquatics-PV       NT    1:10.82        
                  34.63     1:10.82 (36.19)                                        
  3 Moshos, Eireni A          13 Curl Burke Swim-PV   1:13.69    1:11.61        
                  33.53     1:11.61 (38.08)                                        
  4 Hillas, Jamie A           18 Woodbridge Aquat-CT  1:10.59    1:12.49        
  5 Schilken, Meghan M        14 Mount Lebanon Aq-AM  1:11.50    1:13.59        
                  33.68     1:13.59 (39.91)                                        
  6 Hoffert, Hannah M         17 Nova of Virginia-VA  1:13.50    1:15.18        
                  36.98     1:15.18 (38.20)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:13.51    3/9/2008 Elizabeth Beisel, ABF-NE                   
                2:17.99  OLYM Olympic Trials
                2:19.09  NATS
                2:20.29  W.N Winter Nationals
                2:20.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macdougall, Heather P     12 New York Sharks-MR   2:31.34    2:30.77        
                  36.12     1:13.24 (37.12)     1:52.87 (39.63)     2:30.77 (37.90)
  2 Jacumski, Madeline G      14 Town of Tonawand-NI  2:30.14    2:33.18        
                                1:14.02 ( )     1:54.19 (40.17)     2:33.18 (38.99)
  3 Ables, Kelsey S           15 Star Swimming-NI     2:35.99    2:33.90        
                  35.88     1:15.23 (39.35)     1:54.37 (39.14)     2:33.90 (39.53)
  4 Bischoff, Melissa R       15 Long Island Aqua-MR  2:35.00    2:34.32        
                  36.07     1:14.95 (38.88)     1:56.03 (41.08)     2:34.32 (38.29)
  5 Chai, Lucy R              16 Patriot Swim Clu-NE  2:34.39    2:34.91        
                  36.04     1:15.29 (39.25)     1:55.44 (40.15)     2:34.91 (39.47)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:13.51    3/9/2008 Elizabeth Beisel, ABF-NE                   
                2:17.99  OLYM Olympic Trials
                2:19.09  NATS
                2:20.29  W.N Winter Nationals
                2:20.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scoggin, Sierra W         17 Machine Aquatics-PV  2:32.00    2:32.48        
                  35.82     1:13.57 (37.75)     1:53.93 (40.36)     2:32.48 (38.55)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:13.51    3/9/2008 Elizabeth Beisel, ABF-NE                   
                2:17.99  OLYM Olympic Trials
                2:19.09  NATS
                2:20.29  W.N Winter Nationals
                2:20.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maciag, Eliza J           16 West Hartford Aq-CT  2:36.01    2:33.98        
                  36.15     1:15.32 (39.17)     1:55.81 (40.49)     2:33.98 (38.17)
  2 Keefer, Kaitlyn A         19 Waynesboro YMCA-VA   2:06.30    2:34.49        
                  37.29     1:15.67 (38.38)     1:55.72 (40.05)     2:34.49 (38.77)
  3 Persinger, Alexandra N    16 South Eastern Vi-VA  2:33.00    2:36.29        
                  37.43     1:16.35 (38.92)     1:56.89 (40.54)     2:36.29 (39.40)
  4 Brekovsky, Rachel E       17 Fairport Area Sw-NI  2:35.80    2:40.07        
                  36.48     1:17.76 (41.28)     1:58.75 (40.99)     2:40.07 (41.32)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   1:08.90   7/26/2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                     
                1:12.19  OLYM Olympic Trials
                1:12.79  NATS
                1:13.99  W.N Winter Nationals
                1:14.29  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Amy J              19 Nittany Lion Aqu-MA  1:13.18    1:14.27 JRS    
                  34.59     1:14.27 (39.68)                                        
  2 Papsco, Nicole J          14 Hauppauge Athlet-MR  1:14.44    1:15.13        
                  35.51     1:15.13 (39.62)                                        
  3 Sinatro, Haley M          17 SoNoCo Swim Club-CT  1:13.98    1:15.97        
                  35.01     1:15.97 (40.96)                                        
  4 Lawson, Taylor S          14 Condors Swim Clu-MR  1:17.73    1:17.80        
                  37.99     1:17.80 (39.81)                                        
  5 Somers, Sarah M           19 Suburban Seahawk-MA  1:17.22    1:17.91        
                  36.26     1:17.91 (41.65)                                        
  6 Marshall, Anna C          17 X-Cel Swimming-NJ    1:17.80    1:18.04        
                  37.13     1:18.04 (40.91)                                        
  7 McCarty, Carolyn M        17 Hershey Aquatic-MA   1:06.99Y   1:18.17        
                  36.62     1:18.17 (41.55)                                        
  8 Bruno, Brooke M           14 Suburban Seahawk-MA  1:16.40    1:18.51        
                  36.42     1:18.51 (42.09)                                        
  8 Carroll, Kelly A          18 Unattached-MA        1:15.46    1:18.51        
                  36.26     1:18.51 (42.25)                                        
 10 Bilott, Anne M            18 Seneca Valley Sw-AM  1:15.89    1:19.15        
                  36.30     1:19.15 (42.85)                                        
 11 Lange, Kaitlyn F          13 New York Sharks-MR   1:18.71    1:19.81        
                  38.84     1:19.81 (40.97)                                        
 12 Kosten, Eve J             15 Central Bucks Sw-MA  1:20.38    1:22.93        
                  39.41     1:22.93 (43.52)                                        
 13 Haufler, Kristin M        15 Machine Aquatics-PV  1:23.00    1:24.75        
                  38.45     1:24.75 (46.30)                                        
 14 Harper, Shannon A         16 Machine Aquatics-PV  1:22.53    1:26.19        
                  39.88     1:26.19 (46.31)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   1:08.90   7/26/2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                     
                1:12.19  OLYM Olympic Trials
                1:12.79  NATS
                1:13.99  W.N Winter Nationals
                1:14.29  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Lauren H          17 Nova of Virginia-VA  1:17.50    1:18.39        
                  37.87     1:18.39 (40.52)                                        
  2 Brew, Taylor M            17 Parkland Aquatic-MA  1:16.87    1:18.74        
  3 Miller, Dorothy J         17 SoNoCo Swim Club-CT  1:19.04    1:19.38        
                  37.51     1:19.38 (41.87)                                        
  4 Marsh, Megan C            13 Town of Tonawand-NI  1:18.68    1:19.76        
                  37.81     1:19.76 (41.95)                                        
  5 Feeley, Ellen S           17 Greenwich Ywca D-CT  1:20.50    1:20.11        
                  36.30     1:20.11 (43.81)                                        
  6 Hague, Taylor L           16 Quest Swimming-VA    1:22.50    1:21.94        
                  38.32     1:21.94 (43.62)                                        
  7 Gardner, Megan E          17 Mount Lebanon Aq-AM  1:25.00    1:24.45        
                  39.23     1:24.45 (45.22)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   1:08.90   7/26/2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                     
                1:12.19  OLYM Olympic Trials
                1:12.79  NATS
                1:13.99  W.N Winter Nationals
                1:14.29  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Dorothy J         17 SoNoCo Swim Club-CT  1:19.27    1:19.04        
                  36.73     1:19.04 (42.31)                                        
  2 Moshos, Eireni A          13 Curl Burke Swim-PV   1:21.78    1:21.79        
                  39.65     1:21.79 (42.14)                                        
  3 Degregorio, Julia A       14 Seacoast Swimmin-NE  1:21.00    1:25.98        
                  40.00     1:25.98 (45.98)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:27.06   7/27/2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                     
                2:35.99  OLYM Olympic Trials
                2:37.19  NATS
                2:39.59  W.N Winter Nationals
                2:39.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Kelsey A        17 Peters Township-AM   2:51.00    2:50.53        
                  39.49     1:22.36 (42.87)     2:07.00 (44.64)     2:50.53 (43.53)
  2 Dean, Frances E           14 Fox Chapel Kille-AM  2:55.96    2:54.46        
                  39.48     1:24.60 (45.12)     2:08.96 (44.36)     2:54.46 (45.50)
  3 Lowe, Emily E             14 Charter Oak Aqua-CT  2:54.19    2:55.34        
                  39.08     1:23.67 (44.59)     2:10.18 (46.51)     2:55.34 (45.16)
  4 Vogel, Brittany N         21 Seneca Valley Sw-AM  2:50.89    2:55.61        
                  39.66     1:22.69 (43.03)     2:09.44 (46.75)     2:55.61 (46.17)
  5 Miller, Dorothy J         17 SoNoCo Swim Club-CT  2:52.30    2:55.70        
                  39.31     1:23.93 (44.62)     2:10.16 (46.23)     2:55.70 (45.54)
  6 Messina, Julia M          17 Fairport Area Sw-NI  2:57.93    2:58.24        
                  39.74     1:25.10 (45.36)     2:11.94 (46.84)     2:58.24 (46.30)
  7 Degregorio, Julia A       14 Seacoast Swimmin-NE  3:05.00    3:02.08        
                  39.91     1:27.23 (47.32)     2:13.43 (46.20)     3:02.08 (48.65)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:27.06   7/27/2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                     
                2:35.99  OLYM Olympic Trials
                2:37.19  NATS
                2:39.59  W.N Winter Nationals
                2:39.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halligan, Amy J           19 Eagle Swim Team-MD   2:41.55    2:43.50        
                  37.30     1:18.99 (41.69)     2:00.99 (42.00)     2:43.50 (42.51)
  2 Munch, Catherine Y        16 Machine Aquatics-PV  2:52.10    2:44.88        
                  38.01     1:19.80 (41.79)     2:02.77 (42.97)     2:44.88 (42.11)
  3 Tansill, Amy M            15 Occoquan Swimmin-PV  2:54.00    2:54.78        
                  39.57     1:24.41 (44.84)     2:08.96 (44.55)     2:54.78 (45.82)
  4 Persinger, Alexandra N    16 South Eastern Vi-VA  2:55.00    2:54.90        
                  40.00     1:23.19 (43.19)     2:09.23 (46.04)     2:54.90 (45.67)
  5 Wu, Cynthia M             14 Princeton Tiger-NJ   2:58.65    2:59.98        
                  40.19     1:26.70 (46.51)     2:12.77 (46.07)     2:59.98 (47.21)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   59.78   3/12/2004 Jenny Thompson, BAD-MR                       
              1:01.99  OLYM Olympic Trials
              1:02.49  NATS
              1:03.39  W.N Winter Nationals
              1:03.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummings, Carly P         12 Condors Swim Clu-MR  1:07.51    1:07.60        
                  31.53     1:07.60 (36.07)                                        
  2 Swett, Sara E             16 Schenectady-Sara-AD  1:09.90    1:09.34        
                  32.52     1:09.34 (36.82)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   59.78   3/12/2004 Jenny Thompson, BAD-MR                       
              1:01.99  OLYM Olympic Trials
              1:02.49  NATS
              1:03.39  W.N Winter Nationals
              1:03.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lange, Kaitlyn F          13 New York Sharks-MR   1:08.83    1:08.27        
                  32.04     1:08.27 (36.23)                                        
  2 Stearns, Lindsay D        15 Elite Swim Club-NJ   1:06.90    1:08.74        
  3 Ford, Kathryn A           15 Mount Lebanon Aq-AM  1:09.00    1:08.77        
                  31.59     1:08.77 (37.18)                                        
  4 Butler, Victoria A        15 Clarence Swim Cl-NI  1:07.66    1:09.32        
                  32.38     1:09.32 (36.94)                                        
  5 Gregorace, Zoe R          14 Long Island Aqua-MR  1:09.00    1:09.61        
                  32.99     1:09.61 (36.62)                                        
  6 Waitkavicz, Ariana M      16 Hershey Aquatic-MA   1:09.99    1:09.74        
                  32.17     1:09.74 (37.57)                                        
  7 Swinnerton, Grace R       16 Curl Burke Swim-PV   1:10.40    1:10.01        
                  32.32     1:10.01 (37.69)                                        
  8 Coccaro, Claudia C        16 Team Suffolk-MR      1:10.50    1:10.56        
                  32.76     1:10.56 (37.80)                                        
  9 Shields, Courtney P       20 Seneca Valley Sw-AM  1:10.80    1:10.93        
                  32.89     1:10.93 (38.04)                                        
 10 Stiles, Jessica W         15 Morris County Sw-NJ  1:11.03    1:11.33        
                  32.74     1:11.33 (38.59)                                        
 11 Gulia, Kristina A         18 Woodbridge Aquat-CT  1:11.21    1:11.83        
                  32.98     1:11.83 (38.85)                                        
 12 Krajcik, Katherine G      15 SoNoCo Swim Club-CT  1:08.79    1:13.00        
                  32.72     1:13.00 (40.28)                                        
 13 Phillips, Molly L         14 Erie Aquatics Cl-AM  1:13.09    1:13.23        
                  34.38     1:13.23 (38.85)                                        
 14 Weiner, Sierra T          15 Team Suffolk-MR      1:12.71    1:16.30        
                  34.36     1:16.30 (41.94)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   59.78   3/12/2004 Jenny Thompson, BAD-MR                       
              1:01.99  OLYM Olympic Trials
              1:02.49  NATS
              1:03.39  W.N Winter Nationals
              1:03.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Kelley Y            17 Eagle Swim Team-MD   1:03.61    1:04.52        
                  30.04     1:04.52 (34.48)                                        
  2 Rhodes, Emily G           15 Suburban Seahawk-MA  1:05.70    1:04.80        
                  30.36     1:04.80 (34.44)                                        
  3 Tankle, Bernadette L      15 Golden Ram Aquat-MA  1:05.66    1:05.01        
                  30.64     1:05.01 (34.37)                                        
  4 Newton, Sophie M          17 Curl Burke Swim-PV   1:05.76    1:05.72        
                  30.47     1:05.72 (35.25)                                        
  5 Yuen, Jocelyn P           16 Princeton Tiger-NJ   1:05.83    1:07.18        
                  30.77     1:07.18 (36.41)                                        
  6 Danin, Kylie L            14 Long Island Aqua-MR  1:07.92    1:07.40        
                  31.58     1:07.40 (35.82)                                        
  7 Coppler, Catriona M       19 Laurel E Hartfor-CT  1:06.98    1:07.61        
                  31.23     1:07.61 (36.38)                                        
  8 Crompton, Georgie R       16 Eagle Swim Team-MD   1:05.50    1:08.46        
                  31.52     1:08.46 (36.94)                                        
  9 Fletcher, Margaret A      16 Syracuse Charger-NI  1:11.02    1:08.85        
                  31.80     1:08.85 (37.05)                                        
 10 Shannon, Meaghan M        14 Seacoast Swimmin-NE       NT    1:09.19        
                  31.08     1:09.19 (38.11)                                        
 11 Rodriguez, Nicole         15 Hydroquatics-MR      1:10.35    1:10.15        
                  33.73     1:10.15 (36.42)                                        
 12 Macdougall, Heather P     12 New York Sharks-MR   1:14.04    1:11.08        
                  34.16     1:11.08 (36.92)                                        
 13 Jeppesen, Stephanie M     23 Suburban Seahawk-MA  1:10.57    1:11.48        
                  33.21     1:11.48 (38.27)                                        
 14 Webber, Claire            17 New York Sharks-MR   1:13.50    1:12.17        
                  31.94     1:12.17 (40.23)                                        
 15 Bischoff, Melissa R       15 Long Island Aqua-MR  1:10.00    1:16.80        
                  34.35     1:16.80 (42.45)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:14.29    3/8/2008 Kaia Simmons, BOSS-NE                      
                2:16.49  OLYM Olympic Trials
                2:16.89  NATS
                2:18.29  W.N Winter Nationals
                2:19.69  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowe, Kathryn A           17 Schenectady-Sara-AD  2:22.90    2:19.75        
                  31.97     1:07.26 (35.29)     1:43.93 (36.67)     2:19.75 (35.82)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:14.29    3/8/2008 Kaia Simmons, BOSS-NE                      
                2:16.49  OLYM Olympic Trials
                2:16.89  NATS
                2:18.29  W.N Winter Nationals
                2:19.69  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCotter, Maureen A       19 Jersey Wahoos-MA     2:22.27    2:25.51        
                  31.80     1:08.67 (36.87)     1:45.94 (37.27)     2:25.51 (39.57)
  2 Rodriguez, Nicole         15 Hydroquatics-MR      2:29.05    2:32.69        
                  34.49     1:12.67 (38.18)     1:52.70 (40.03)     2:32.69 (39.99)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:14.29    3/8/2008 Kaia Simmons, BOSS-NE                      
                2:16.49  OLYM Olympic Trials
                2:16.89  NATS
                2:18.29  W.N Winter Nationals
                2:19.69  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adamson, Kyra E           19 Jersey Wahoos-MA     2:35.00    2:29.81        
                  34.11     1:11.70 (37.59)     1:50.81 (39.11)     2:29.81 (39.00)
  2 Bergin, Kate C            14 Marist Swim Club-MR  2:36.99    2:31.11        
                  34.59     1:12.45 (37.86)     1:51.60 (39.15)     2:31.11 (39.51)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:17.84   7/27/2003 Julia Smit, TVSC-MR                        
                2:19.49  OLYM Olympic Trials
                2:20.69  NATS
                2:22.29  W.N Winter Nationals
                2:23.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiner, Sierra T          15 Team Suffolk-MR      2:35.90    2:30.82        
                  33.15     1:12.33 (39.18)     1:56.12 (43.79)     2:30.82 (34.70)
  2 Ng, Selina K              16 Team Suffolk-MR      2:32.99    2:31.05        
                  31.07     1:08.77 (37.70)     1:56.53 (47.76)     2:31.05 (34.52)
  3 Lulley, Chandler J        16 Team Suffolk-MR      2:33.00    2:31.77        
                  32.13     1:10.00 (37.87)     1:56.77 (46.77)     2:31.77 (35.00)
  4 Coccaro, Claudia C        16 Team Suffolk-MR      2:31.63    2:31.98        
                  32.81     1:08.73 (35.92)     1:56.70 (47.97)     2:31.98 (35.28)
  5 Rollo, Emily K            16 Jersey Wahoos-MA     2:38.22    2:33.06        
                  32.82     1:11.44 (38.62)     1:57.19 (45.75)     2:33.06 (35.87)
  6 Klatzkin, Alexandra P     16 Rockville Montgo-PV  2:36.00    2:33.81        
                  31.80     1:10.52 (38.72)     1:58.59 (48.07)     2:33.81 (35.22)
  7 Swinnerton, Grace R       16 Curl Burke Swim-PV   2:38.50    2:34.82        
                  32.87     1:10.78 (37.91)     1:59.22 (48.44)     2:34.82 (35.60)
  8 Waitkavicz, Ariana M      16 Hershey Aquatic-MA   2:35.99    2:35.35        
                  32.31     1:10.33 (38.02)     1:58.30 (47.97)     2:35.35 (37.05)
  9 Erard, Emily G            13 Nova of Virginia-VA  2:38.50    2:35.88        
                  33.94     1:11.71 (37.77)     2:00.57 (48.86)     2:35.88 (35.31)
 10 Petrella, Lauren L        14 Erie Aquatics Cl-AM  2:43.50    2:42.68        
                  34.75     1:14.96 (40.21)     2:05.00 (50.04)     2:42.68 (37.68)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:17.84   7/27/2003 Julia Smit, TVSC-MR                        
                2:19.49  OLYM Olympic Trials
                2:20.69  NATS
                2:22.29  W.N Winter Nationals
                2:23.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruno, Brooke M           14 Suburban Seahawk-MA  2:31.00    2:28.99        
                  33.29     1:10.52 (37.23)     1:54.10 (43.58)     2:28.99 (34.89)
  2 Vogel, Brittany N         21 Seneca Valley Sw-AM  2:32.00    2:32.05        
                  33.56     1:11.57 (38.01)     1:57.06 (45.49)     2:32.05 (34.99)
  3 Tierney, Olivia M         15 Suburban Seahawk-MA  2:32.90    2:32.37        
                  33.27     1:13.19 (39.92)     1:55.37 (42.18)     2:32.37 (37.00)
  4 Buonaiuto, Kelsey R       16 Three Village Sw-MR  2:36.80    2:32.82        
                  33.19     1:11.96 (38.77)     1:57.27 (45.31)     2:32.82 (35.55)
  5 Gorham, Jess M            15 Elite Swim Club-NJ   2:34.20    2:32.99        
                  33.62     1:13.21 (39.59)     1:59.68 (46.47)     2:32.99 (33.31)
  6 Lowe, Emily E             14 Charter Oak Aqua-CT  2:41.50    2:36.09        
                  34.31     1:15.63 (41.32)     2:00.17 (44.54)     2:36.09 (35.92)
  7 Marshall, Anna C          17 X-Cel Swimming-NJ    2:37.80    2:36.20        
                  34.83     1:16.09 (41.26)   2:36.20 (1:20.11)                    
  8 Magnavita, Emily S        17 Charter Oak Aqua-CT  2:36.00    2:36.55        
                  33.95     1:13.42 (39.47)     2:01.41 (47.99)     2:36.55 (35.14)
  9 Lawson, Taylor S          14 Condors Swim Clu-MR  2:49.00    2:41.49        
                  35.53     1:19.09 (43.56)     2:02.68 (43.59)     2:41.49 (38.81)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:17.84   7/27/2003 Julia Smit, TVSC-MR                        
                2:19.49  OLYM Olympic Trials
                2:20.69  NATS
                2:22.29  W.N Winter Nationals
                2:23.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hyrkas, Christina R       16 Monocacy Aquatic-MD  2:34.20    2:28.35        
                  32.15     1:12.62 (40.47)     1:53.59 (40.97)     2:28.35 (34.76)
  2 Easterling, Sarah E       16 Westbrook Seals-ME   2:29.34    2:28.82        
                  31.97     1:09.34 (37.37)     1:54.34 (45.00)     2:28.82 (34.48)
  2 Manning, Margaret J       16 Monocacy Aquatic-MD  2:27.65    2:28.82        
                  32.69     1:11.90 (39.21)     1:55.61 (43.71)     2:28.82 (33.21)
  4 Cunningham, Julia H       16 Peddie Aquatic A-NJ  2:31.75    2:31.91        
                  31.85     1:10.65 (38.80)     1:56.33 (45.68)     2:31.91 (35.58)
  5 Gulia, Kristina A         18 Woodbridge Aquat-CT  2:34.11    2:32.08        
                  33.19     1:13.87 (40.68)     1:56.53 (42.66)     2:32.08 (35.55)
  6 Pozmanter, Kristen L      15 Three Village Sw-MR  2:36.92    2:36.00        
                  33.93     1:14.26 (40.33)     2:01.20 (46.94)     2:36.00 (34.80)
  7 Hoffert, Hannah M         17 Nova of Virginia-VA  2:42.50    2:37.41        
                  33.25     1:14.14 (40.89)     2:02.03 (47.89)     2:37.41 (35.38)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   4:48.43   7/25/2003 Julia Smit, TVSC-MR                        
                4:55.89  OLYM Olympic Trials
                4:56.99  NATS
                4:59.39  W.N Winter Nationals
                5:02.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tierney, Olivia M         15 Suburban Seahawk-MA  5:25.53    5:29.39        
                  34.09     1:16.18 (42.09)     1:58.75 (42.57)     2:42.45 (43.70)
        3:24.29 (41.84)     4:10.79 (46.50)     4:50.35 (39.56)     5:29.39 (39.04)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   4:48.43   7/25/2003 Julia Smit, TVSC-MR                        
                4:55.89  OLYM Olympic Trials
                4:56.99  NATS
                4:59.39  W.N Winter Nationals
                5:02.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummings, Carly P         12 Condors Swim Clu-MR  5:40.03    5:18.70        
                  32.95     1:11.71 (38.76)     1:54.38 (42.67)     2:36.30 (41.92)
        3:21.15 (44.85)     4:08.38 (47.23)     4:43.90 (35.52)     5:18.70 (34.80)
  2 Cunningham, Julia H       16 Peddie Aquatic A-NJ  5:20.00    5:25.18        
                  32.50     1:09.38 (36.88)     1:50.65 (41.27)     2:31.44 (40.79)
        3:18.62 (47.18)     4:06.33 (47.71)     4:45.51 (39.18)     5:25.18 (39.67)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   23.14   3/15/2008 Brian Kelly, BUS-NE                          
                23.49  OLYM Olympic Trials
                23.59  NATS
                23.69  W.N Winter Nationals
                24.29  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaffer, Alexander M     21 Ohio State Swim-OH     24.00      24.93        
  2 Long, Jack                16 Bayonne Mermaids-NJ    26.50      25.50        
  3 Hardimon, Madison C       17 Sea Devil Swimmi-PV    26.09      25.86        
  4 Treanor, Dallan B         17 Monroe Woodbury-MR     26.79      26.03        
  5 Cino, Greg M              16 Princeton Tiger-NJ     26.25      26.25        
  6 Filipovic, Harun          17 X-Cel Swimming-NJ         NT      26.41        
  7 Hiss, Griffith R          17 Weymouth Club Wa-NE    26.19      26.67        
  8 Pennenga, David J         20 X-Cel Swimming-NJ      25.91      26.79        
  9 Li, Michael H             17 Elite Swim Club-NJ     27.22      27.19        
 10 Stockett, Paul W          16 Suburban Seahawk-MA    26.69      27.33        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   23.14   3/15/2008 Brian Kelly, BUS-NE                          
                23.49  OLYM Olympic Trials
                23.59  NATS
                23.69  W.N Winter Nationals
                24.29  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brinkhoff, Erik J         17 Bethel Park Recr-AM    24.34      24.90        
  2 Carey, Jack T             16 New York Sharks-MR     24.99      25.32        
  3 Gabriele, Louis M         19 Condors Swim Clu-MR    26.50      25.97        
  4 Taskindoust, rod          17 Condors Swim Clu-MR    30.00      26.05        
  5 Saffran, Alexander D      17 Curl Burke Swim-PV     26.47      26.10        
  6 Frauen, James H           18 Upper St Clair S-AM    26.04      26.50        
  7 Dillinger, Thomas J       14 Greenwich Ywca D-CT    26.75      26.57        
  8 Wozniak, Michael S        17 Town of Tonawand-NI    26.91      26.78        
  9 Chan, Jeffrey             15 X-Cel Swimming-NJ      27.20      27.50        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   23.14   3/15/2008 Brian Kelly, BUS-NE                          
                23.49  OLYM Olympic Trials
                23.59  NATS
                23.69  W.N Winter Nationals
                24.29  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graesser, Garrett R       18 Town of Tonawand-NI    25.30      25.33        
  2 Termin, Anthony P         21 Team Termin-MA         24.70      25.44        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   50.62    8/6/2009 Matt B McLean, SNOW -PV                      
                51.49  OLYM Olympic Trials
                51.79  NATS
                51.99  W.N Winter Nationals
                53.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herrmann, Michael R       17 Curl Burke Swim-PV     57.30      54.81        
                  26.32       54.81 (28.49)                                        
  2 Gibson, Andrew S          15 Rockville Montgo-PV    56.53      55.74        
                  26.68       55.74 (29.06)                                        
  3 Pangal, John P            19 Team Suffolk-MR        56.50      55.90        
                  27.36       55.90 (28.54)                                        
  4 Honore, Victor N          17 Princeton Tiger-NJ     56.53      56.01        
                  26.97       56.01 (29.04)                                        
  5 Lane, Joseph N            17 Seacoast Swimmin-NE    57.35      56.53        
                  26.99       56.53 (29.54)                                        
  6 Sharer, Carter J          17 Curl Burke Swim-PV     58.41      56.57        
                  27.46       56.57 (29.11)                                        
  7 Saffran, Alexander D      17 Curl Burke Swim-PV     58.58      56.65        
                  26.71       56.65 (29.94)                                        
  8 Loughner, Matthew A       16 Jewish Community-AM    57.43      56.82        
                  26.56       56.82 (30.26)                                        
  9 Kim, John J               16 Curl Burke Swim-PV     58.57      56.86        
                  27.66       56.86 (29.20)                                        
 10 Carolla, Alex J           17 Jewish Community-AM    56.61      57.46        
                  27.72       57.46 (29.74)                                        
 11 Cino, Greg M              16 Princeton Tiger-NJ     57.27      57.70        
                  27.41       57.70 (30.29)                                        
 12 Southern, Benjamin N      15 Una Cubu-PV            58.60      58.21        
                  27.77       58.21 (30.44)                                        
 13 Sederholm, Daniel R       18 Jewish Community-AM    57.89      58.38        
                  27.47       58.38 (30.91)                                        
 14 Chan, Jeffrey             15 X-Cel Swimming-NJ      58.50      59.38        
                  28.13       59.38 (31.25)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   50.62    8/6/2009 Matt B McLean, SNOW -PV                      
                51.49  OLYM Olympic Trials
                51.79  NATS
                51.99  W.N Winter Nationals
                53.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ratliff, Christopher K    16 Eagle Swim Team-MD     55.79      55.23        
                  27.17       55.23 (28.06)                                        
  2 Lacus, Joseph J           19 Laurel E Hartfor-CT    57.10      55.52        
                  26.27       55.52 (29.25)                                        
  3 Jun, Yonghoon             18 New York Sharks-MR     55.68      56.16        
  4 Chappell, Benjamin R      17 Victor Swim Club-NI    56.00      56.59        
                  26.82       56.59 (29.77)                                        
  5 Sasse, William F          18 Fox Swim Club-MD       55.94      57.44        
                  27.04       57.44 (30.40)                                        
  6 Filipovic, Harun          17 X-Cel Swimming-NJ      58.60      57.45        
                  27.20       57.45 (30.25)                                        
  7 Malone, Thomas H          17 Coast Guard Blue-VA    56.90      57.61        
                  27.53       57.61 (30.08)                                        
  8 Borgognone, Brett S       18 Woodbridge Aquat-CT    56.29      58.39        
                  27.56       58.39 (30.83)                                        
  9 Novak, Nathan J           15 Upper St Clair S-AM    59.80      58.73        
                  28.50       58.73 (30.23)                                        
 10 Auclair, Zachary M        19 Laurel E Hartfor-CT  1:00.90      58.81        
                  28.36       58.81 (30.45)                                        
 11 Winterhalter, Cameron S   15 Mount Lebanon Aq-AM  1:00.00      59.40        
                  28.65       59.40 (30.75)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   50.62    8/6/2009 Matt B McLean, SNOW -PV                      
                51.49  OLYM Olympic Trials
                51.79  NATS
                51.99  W.N Winter Nationals
                53.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Roekel, Jacob P       21 Team Pittsburgh-AM     52.57      52.80 JRS    
                  25.30       52.80 (27.50)                                        
  2 Thermos, Yianni           17 Asphalt Green Un-MR    53.31      53.24        
                  25.56       53.24 (27.68)                                        
  3 Killian, Patrick M        19 Omni-CT                53.66      53.54        
                  25.52       53.54 (28.02)                                        
  4 Carey, Jack T             16 New York Sharks-MR     54.16      54.43        
                  25.75       54.43 (28.68)                                        
  5 Rosen, Alex J             16 Peddie Aquatic A-NJ    54.86      54.86        
                  25.88       54.86 (28.98)                                        
  6 Lueck, Tyler J            17 Weymouth Club Wa-NE    55.62      55.39        
                  26.51       55.39 (28.88)                                        
  7 Silverman, Ian J          15 North Baltimore-MD     56.59      55.59        
                  27.25       55.59 (28.34)                                        
  8 Bray, Spencer E           17 Star Swimming-NI       58.61      55.88        
                  26.78       55.88 (29.10)                                        
  9 Moritz, Christopher R     18 Lehigh Valley Aq-MA    54.91      55.95        
                  26.19       55.95 (29.76)                                        
 10 Yin, Jonathan W           16 Three Village Sw-MR    56.52      56.49        
                  27.25       56.49 (29.24)                                        
 11 Kreher, Kevin M           16 Clarence Swim Cl-NI    57.34      57.02        
                  27.85       57.02 (29.17)                                        
 12 Pletz, Daniel R           16 Peters Township-AM     59.00      57.24        
                  28.30       57.24 (28.94)                                        
 13 Yelmgren, Michael A       19 Machine Aquatics-PV    56.50      57.43        
                  26.93       57.43 (30.50)                                        
 14 Druckman, Daniel R        17 Princeton Tiger-NJ     58.50      58.24        
                  27.58       58.24 (30.66)                                        
 14 Novak, Matthew A          19 Upper St Clair S-AM    59.80      58.24        
                  28.04       58.24 (30.20)                                        
 16 Tomiczek, Andrew P        17 Upper St Clair S-AM    56.80      58.34        
                  27.25       58.34 (31.09)                                        
 17 Davis, Patrick T          18 Upper St Clair S-AM    57.57      58.41        
                  27.61       58.41 (30.80)                                        
 18 Jaffe, Samuel B           15 Flying Gull Aqua-PV  1:01.64    1:00.19        
                  28.72     1:00.19 (31.47)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   1:50.32    8/7/2009 Matt B McLean, SNOW -PV                    
                1:52.89  OLYM Olympic Trials
                1:53.39  NATS
                1:53.69  W.N Winter Nationals
                1:55.89  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saenger, Ryan C           17 Clarence Swim Cl-NI  2:06.90    2:01.53        
                  28.76       59.16 (30.40)     1:31.07 (31.91)     2:01.53 (30.46)
  2 Carroll, John W           17 Jersey Wahoos-MA     2:03.01    2:02.63        
                  28.84     1:00.49 (31.65)     1:31.62 (31.13)     2:02.63 (31.01)
  3 Tanchick, Matthew T       16 Sea Dragons Swim-NI  2:02.02    2:03.13        
                  28.63       59.79 (31.16)     1:32.21 (32.42)     2:03.13 (30.92)
  4 Maxian, Ondrej S          15 Unattached-MA        2:04.99    2:03.52        
                  29.11     1:00.47 (31.36)     1:32.36 (31.89)     2:03.52 (31.16)
  5 Speese, Andrew P          20 Una Cbst-MA          1:44.76    2:03.59        
                                1:00.29 ( )     1:32.42 (32.13)     2:03.59 (31.17)
  6 Harrigan, Connor L        15 Parkland Aquatic-MA  2:05.43    2:03.68        
                  28.88     1:00.39 (31.51)     1:32.43 (32.04)     2:03.68 (31.25)
  7 Owens, Evan T             16 Curl Burke Swim-PV   2:05.21    2:03.69        
                  28.22       59.83 (31.61)     1:33.03 (33.20)     2:03.69 (30.66)
  8 Tsau, Brian Y             14 Curl Burke Swim-PV   2:05.24    2:03.78        
                  29.21     1:01.04 (31.83)     1:32.46 (31.42)     2:03.78 (31.32)
  9 Nosbisch, Andrew J        16 Jewish Community-AM  2:06.47    2:03.88        
                  29.63     1:00.64 (31.01)     1:33.05 (32.41)     2:03.88 (30.83)
 10 Phillips, Brian D         17 Curl Burke Swim-PV   2:04.87    2:04.46        
                                1:00.48 ( )   2:04.46 (1:03.98)                    
 11 Nagle, Harris A           16 Parkland Aquatic-MA  2:05.53    2:04.63        
                  28.26     1:00.18 (31.92)     1:32.27 (32.09)     2:04.63 (32.36)
 12 Mion, Nicholas D          16 Rockville Montgo-PV  2:03.50    2:05.44        
                  28.24     1:00.17 (31.93)     1:32.57 (32.40)     2:05.44 (32.87)
 13 Vissering, Carsten H      14 Curl Burke Swim-PV   2:04.89    2:05.62        
                  28.48       59.47 (30.99)     1:32.54 (33.07)     2:05.62 (33.08)
 14 Saunders, Kevin P         17 SoNoCo Swim Club-CT  2:02.10    2:05.67        
                  29.22     1:00.99 (31.77)     1:33.47 (32.48)     2:05.67 (32.20)
 15 Springer, Gavin J         14 Curl Burke Swim-PV   2:06.58    2:05.88        
                  28.78     1:00.67 (31.89)     1:33.41 (32.74)     2:05.88 (32.47)
 16 Doll, Trevor I            18 Naval Academy Aq-MD  2:07.41    2:06.02        
                  29.14     1:00.90 (31.76)     1:33.21 (32.31)     2:06.02 (32.81)
 17 Tracy, Mark C             18 New Wave Swim Cl-NE  2:06.00    2:06.37        
                  35.18     1:00.78 (25.60)     1:34.03 (33.25)     2:06.37 (32.34)
 18 Ling, Kevin               17 Long Island Aqua-MR  2:06.00    2:06.49        
                  28.04       59.76 (31.72)     1:33.20 (33.44)     2:06.49 (33.29)
 19 Hutton, Griffin C         14 Princeton Piranh-NJ  2:04.18    2:07.02        
                  29.19     1:01.39 (32.20)     1:34.45 (33.06)     2:07.02 (32.57)
 20 Dullard, Kelly Z          17 SoNoCo Swim Club-CT  2:03.18    2:07.17        
                  29.30     1:01.90 (32.60)     1:34.61 (32.71)     2:07.17 (32.56)
 21 Westhafer, Ryan P         19 Unattached-MA        2:07.63    2:08.83        
                  29.76     1:01.95 (32.19)     1:34.74 (32.79)     2:08.83 (34.09)
 22 Clemens, Clayton P        17 Central Bucks Sw-MA  2:02.40    2:09.63        
                  29.54     1:02.14 (32.60)     1:36.30 (34.16)     2:09.63 (33.33)
 23 Stoski, Nicholas A        15 Long Island Aqua-MR  2:10.00    2:13.20        
                  29.51     1:03.13 (33.62)     1:38.01 (34.88)     2:13.20 (35.19)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   1:50.32    8/7/2009 Matt B McLean, SNOW -PV                    
                1:52.89  OLYM Olympic Trials
                1:53.39  NATS
                1:53.69  W.N Winter Nationals
                1:55.89  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Stephen J         20 Golden Ram Aquat-MA  2:00.37    1:59.46        
                  28.67       58.62 (29.95)     1:29.84 (31.22)     1:59.46 (29.62)
  2 Clendenin, William F      17 Curl Burke Swim-PV   2:05.82    2:02.57        
                  28.70       59.82 (31.12)     1:31.27 (31.45)     2:02.57 (31.30)
  3 Zheng, Evan T             17 Sea Dragons Swim-NI  2:04.40    2:02.82        
                  29.15     1:00.27 (31.12)     1:32.92 (32.65)     2:02.82 (29.90)
  4 Schaetzle, Griffin G      14 Erie Aquatics Cl-AM  2:06.76    2:06.13        
                  28.88     1:00.95 (32.07)     1:34.05 (33.10)     2:06.13 (32.08)
  5 Honore, Victor N          17 Princeton Tiger-NJ   2:04.87    2:07.10        
                  29.09     1:01.40 (32.31)     1:35.09 (33.69)     2:07.10 (32.01)
  6 Novak, Nathan J           15 Upper St Clair S-AM  2:15.00    2:13.45        
                  30.54     1:04.02 (33.48)     1:38.70 (34.68)     2:13.45 (34.75)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   1:50.32    8/7/2009 Matt B McLean, SNOW -PV                    
                1:52.89  OLYM Olympic Trials
                1:53.39  NATS
                1:53.69  W.N Winter Nationals
                1:55.89  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Ryan T            14 Condors Swim Clu-MR  2:03.60    2:03.92        
                  28.07       59.64 (31.57)     1:31.85 (32.21)     2:03.92 (32.07)
 -- Honore, Victor N          17 Princeton Tiger-NJ   2:03.87        DFS        
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   3:57.96   3/13/2004 John Cole, BOSS-NE                         
                3:59.99  OLYM Olympic Trials
                4:01.29  NATS
                4:01.89  W.N Winter Nationals
                4:07.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Colin A           16 Jersey Wahoos-MA     4:21.39    4:17.22        
                  30.12     1:02.05 (31.93)     1:35.18 (33.13)     2:07.90 (32.72)
        2:41.46 (33.56)     3:14.27 (32.81)     3:46.90 (32.63)     4:17.22 (30.32)
  2 Martin, Bohdan D          17 SoNoCo Swim Club-CT  4:18.21    4:17.87        
                  30.26     1:02.52 (32.26)     1:35.94 (33.42)     2:08.61 (32.67)
        2:41.84 (33.23)     3:14.30 (32.46)     3:46.78 (32.48)     4:17.87 (31.09)
  3 Seffrin, Richard J        17 Greater Philadel-MA  4:18.16    4:18.99        
                  29.77     1:01.36 (31.59)     1:34.67 (33.31)     2:07.24 (32.57)
        2:40.94 (33.70)     3:13.63 (32.69)     3:47.18 (33.55)     4:18.99 (31.81)
  4 Bozzi, Frank N            17 Cougar Aquatic T-NJ  4:20.78    4:20.23        
                  28.88     1:01.34 (32.46)     1:34.52 (33.18)     2:07.95 (33.43)
        2:41.07 (33.12)     3:14.67 (33.60)     3:47.95 (33.28)     4:20.23 (32.28)
  5 Saenger, Ryan C           17 Clarence Swim Cl-NI  4:41.62    4:20.75        
                  29.85     1:01.82 (31.97)     1:35.41 (33.59)     2:08.44 (33.03)
        2:42.31 (33.87)     3:15.04 (32.73)     3:48.57 (33.53)     4:20.75 (32.18)
  6 Springer, Gavin J         14 Curl Burke Swim-PV   4:25.31    4:23.28        
                  29.92     1:02.27 (32.35)     1:35.37 (33.10)     2:09.02 (33.65)
        2:42.40 (33.38)     3:16.50 (34.10)     3:50.21 (33.71)     4:23.28 (33.07)
  7 Miller-Radest, Brendan    17 Cougar Aquatic T-NJ  4:22.81    4:24.67        
                  29.34     1:01.85 (32.51)     1:34.63 (32.78)     2:08.59 (33.96)
        2:42.35 (33.76)     3:17.39 (35.04)     3:50.86 (33.47)     4:24.67 (33.81)
  8 Chavez, Daniel A          16 Flying Gull Aqua-PV  4:32.99    4:29.49        
                  31.10     1:05.26 (34.16)     1:39.33 (34.07)     2:13.43 (34.10)
        2:46.97 (33.54)     3:21.24 (34.27)     3:55.84 (34.60)     4:29.49 (33.65)
  9 Rosenthal, Andrew P       17 Curl Burke Swim-PV   4:27.81    4:30.32        
                  30.47     1:03.90 (33.43)     1:37.96 (34.06)     2:12.48 (34.52)
        2:46.97 (34.49)     3:21.83 (34.86)     3:56.70 (34.87)     4:30.32 (33.62)
 10 Mion, Nicholas D          16 Rockville Montgo-PV  4:25.85    4:30.79        
                  28.82     1:02.09 (33.27)     1:36.02 (33.93)     2:11.09 (35.07)
        2:45.84 (34.75)     3:21.62 (35.78)     3:56.39 (34.77)     4:30.79 (34.40)
 11 Berus, Matthew A          17 Star Swimming-NI     4:26.50    4:32.05        
                  29.90     1:03.78 (33.88)     1:38.14 (34.36)     2:13.83 (35.69)
        2:48.36 (34.53)     3:24.21 (35.85)     3:58.33 (34.12)     4:32.05 (33.72)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   3:57.96   3/13/2004 John Cole, BOSS-NE                         
                3:59.99  OLYM Olympic Trials
                4:01.29  NATS
                4:01.89  W.N Winter Nationals
                4:07.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Patrick M       17 New Wave Swim Cl-NE  4:24.00    4:18.82        
                  30.11     1:01.72 (31.61)     1:34.70 (32.98)     2:07.14 (32.44)
        2:40.65 (33.51)     3:13.08 (32.43)     3:46.79 (33.71)     4:18.82 (32.03)
  2 Rueda, Diego C            16 Hydroquatics-MR      4:22.80    4:24.82        
                  30.68     1:03.55 (32.87)                             2:09.92 ( )
        2:43.64 (33.72)     3:17.29 (33.65)   4:24.82 (1:07.53)                    
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   3:57.96   3/13/2004 John Cole, BOSS-NE                         
                3:59.99  OLYM Olympic Trials
                4:01.29  NATS
                4:01.89  W.N Winter Nationals
                4:07.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Andrew M            16 Curl Burke Swim-PV   4:28.90    4:28.85        
                  29.56     1:01.83 (32.27)     1:35.57 (33.74)     2:09.79 (34.22)
        2:44.38 (34.59)     3:19.26 (34.88)     3:54.66 (35.40)     4:28.85 (34.19)
 
Men 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   8:10.50   7/21/2005 Tobias Work, CCSC-NE                       
                8:23.09  W.N Winter Nationals
                8:23.09  NATS
                8:35.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Colin A           16 Jersey Wahoos-MA     8:59.37    8:53.22        
 
Men 1500 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   15:30.85   3/16/2008 Tom M Koucheravy, UN-PV                   
                15:53.59  OLYM Olympic Trials
                16:02.49  NATS
                16:02.99  W.N Winter Nationals
                16:15.49  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowledge, Robert B        15 Schenectady-Sara-AD 17:50.00   17:15.56        
                  32.28     1:07.09 (34.81)     1:41.60 (34.51)     2:16.34 (34.74)
        2:51.04 (34.70)     3:26.03 (34.99)     4:00.99 (34.96)     4:36.34 (35.35)
        5:11.37 (35.03)     5:46.56 (35.19)     6:20.83 (34.27)     6:55.53 (34.70)
        7:29.97 (34.44)     8:04.42 (34.45)     8:38.99 (34.57)     9:13.78 (34.79)
        9:48.70 (34.92)    10:23.66 (34.96)    10:58.11 (34.45)    11:32.75 (34.64)
       12:07.03 (34.28)    12:41.82 (34.79)    13:16.12 (34.30)    13:50.89 (34.77)
       14:25.18 (34.29)    14:59.98 (34.80)    15:34.17 (34.19)    16:08.91 (34.74)
       16:42.96 (34.05)    17:15.56 (32.60)                                        
  2 Berus, Matthew A          17 Star Swimming-NI    17:27.06   17:39.21        
                  31.80     1:06.34 (34.54)     1:40.53 (34.19)     2:15.67 (35.14)
        2:50.23 (34.56)     3:25.30 (35.07)     4:00.42 (35.12)     4:36.17 (35.75)
        5:11.65 (35.48)     5:47.56 (35.91)     6:21.83 (34.27)     6:56.96 (35.13)
        7:31.98 (35.02)     8:07.14 (35.16)     8:42.60 (35.46)     9:17.96 (35.36)
        9:53.45 (35.49)    10:29.25 (35.80)    11:04.79 (35.54)    11:41.18 (36.39)
       12:16.13 (34.95)    12:52.58 (36.45)    13:28.15 (35.57)    14:04.86 (36.71)
       14:41.36 (36.50)    15:17.99 (36.63)    15:53.96 (35.97)    16:29.89 (35.93)
       17:04.66 (34.77)    17:39.21 (34.55)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   55.61   7/19/2008 Patrick C Schirk, Una Psu-MA                 
                57.59  OLYM Olympic Trials
                58.29  NATS
                58.79  W.N Winter Nationals
              1:00.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Gregg J            17 New York Sharks-MR   1:03.50    1:03.35        
                  31.43     1:03.35 (31.92)                                        
  2 Koenigsberger, Stephan    16 Asphalt Green Un-MR  1:07.64    1:04.22        
                  30.75     1:04.22 (33.47)                                        
  3 Colket, Thomas B          16 Rockville Montgo-PV  1:03.82    1:04.50        
                  32.44     1:04.50 (32.06)                                        
  4 Saunders, Kevin P         17 SoNoCo Swim Club-CT  1:09.18    1:04.72        
                  31.90     1:04.72 (32.82)                                        
  5 Pletz, Daniel R           16 Peters Township-AM   1:08.00    1:05.23        
                  31.31     1:05.23 (33.92)                                        
  6 Westhafer, Ryan P         19 Unattached-MA        1:10.05    1:06.69        
                  31.88     1:06.69 (34.81)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   55.61   7/19/2008 Patrick C Schirk, Una Psu-MA                 
                57.59  OLYM Olympic Trials
                58.29  NATS
                58.79  W.N Winter Nationals
              1:00.09  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Dallan B         17 Monroe Woodbury-MR   1:05.09    1:02.74        
                  29.76     1:02.74 (32.98)                                        
  2 Sharkey, Ryan P           15 Schenectady-Sara-AD  1:05.79    1:04.20        
                  31.55     1:04.20 (32.65)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:02.01    3/9/2008 Ian Clark, SSC-MA                          
                2:04.99  OLYM Olympic Trials
                2:06.29  NATS
                2:07.09  W.N Winter Nationals
                2:09.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sharkey, Ryan P           15 Schenectady-Sara-AD  2:20.00    2:19.24        
                  32.76     1:08.56 (35.80)     1:44.38 (35.82)     2:19.24 (34.86)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:02.01    3/9/2008 Ian Clark, SSC-MA                          
                2:04.99  OLYM Olympic Trials
                2:06.29  NATS
                2:07.09  W.N Winter Nationals
                2:09.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaetzle, Griffin G      14 Erie Aquatics Cl-AM  2:18.96    2:16.02        
                                1:06.40 ( )     1:41.80 (35.40)     2:16.02 (34.22)
  2 Resch, John R             19 Sharks Swim Team-VA  2:20.00    2:17.63        
                  33.34     1:07.79 (34.45)     1:44.13 (36.34)     2:17.63 (33.50)
  3 Chin, Robert P            16 Eagle Swim Team-MD   2:20.72    2:20.78        
                  33.61     1:08.93 (35.32)     1:45.42 (36.49)     2:20.78 (35.36)
  4 Yelmgren, Michael A       19 Machine Aquatics-PV  2:20.00    2:23.13        
                  33.82     1:09.69 (35.87)     1:46.43 (36.74)     2:23.13 (36.70)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   1:01.91   7/26/2002 Ed Moses, CUBU-PV                          
                1:04.69  OLYM Olympic Trials
                1:05.29  NATS
                1:05.79  W.N Winter Nationals
                1:07.79  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Traub, Eric S             19 Northwest CT Ymc-CT  1:07.11    1:06.98 JRS    
                  31.93     1:06.98 (35.05)                                        
  2 Smith, Quinn P            15 Schenectady-Sara-AD  1:09.45    1:09.90        
                  33.21     1:09.90 (36.69)                                        
  3 Yin, Jonathan W           16 Three Village Sw-MR  1:08.68    1:10.04        
                  32.81     1:10.04 (37.23)                                        
  4 Deluce, Peter D           17 Hershey Aquatic-MA        NT    1:10.06        
                  33.33     1:10.06 (36.73)                                        
  5 Westermeier, Christian S  16 Star Swimming-NI     1:11.23    1:10.35        
                  32.03     1:10.35 (38.32)                                        
  6 Arbaugh, Jonathan A       16 Eagle Swim Team-MD   1:10.40    1:10.77        
                  33.24     1:10.77 (37.53)                                        
  7 Lott, Tarik O             15 Eagle Swim Team-MD   1:11.56    1:11.22        
                  34.15     1:11.22 (37.07)                                        
  8 Hilton, Mark A            16 Town of Tonawand-NI  1:11.33    1:11.26        
                  33.13     1:11.26 (38.13)                                        
  9 Li, Michael H             17 Elite Swim Club-NJ   1:10.74    1:11.99        
                  33.78     1:11.99 (38.21)                                        
 10 Salvatore, Daniel J       21 Clarence Swim Cl-NI    59.52Y   1:12.91        
                  34.06     1:12.91 (38.85)                                        
 11 McHugh, Chase T           15 Three Village Sw-MR  1:13.48    1:14.22        
                  35.81     1:14.22 (38.41)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   1:01.91   7/26/2002 Ed Moses, CUBU-PV                          
                1:04.69  OLYM Olympic Trials
                1:05.29  NATS
                1:05.79  W.N Winter Nationals
                1:07.79  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fralinger, Matthew R      22 Greater Philadel-MA  1:05.35    1:05.86 JRS    
                  30.47     1:05.86 (35.39)                                        
  2 Gabriele, Louis M         19 Condors Swim Clu-MR  1:07.80    1:08.48        
                  32.36     1:08.48 (36.12)                                        
  3 Auclair, Zachary M        19 Laurel E Hartfor-CT  1:08.19    1:08.58        
                  32.64     1:08.58 (35.94)                                        
  4 Cummings, Tommy F         16 Condors Swim Clu-MR  1:09.47    1:08.85        
                  31.99     1:08.85 (36.86)                                        
  5 Lemere, Kyle W            17 SoNoCo Swim Club-CT  1:10.21    1:09.17        
                  33.04     1:09.17 (36.13)                                        
  6 Jones, Trevor K           15 Coast Guard Blue-VA  1:08.50    1:09.50        
                  33.09     1:09.50 (36.41)                                        
  7 Yu, Colburn C             15 X-Cel Swimming-NJ    1:10.68    1:10.16        
                  33.38     1:10.16 (36.78)                                        
  8 McLaughlin, Declan T      16 Town of Tonawand-NI  1:09.66    1:10.21        
                  32.49     1:10.21 (37.72)                                        
  9 Ling, Kevin               17 Long Island Aqua-MR  1:09.00    1:10.42        
                  32.44     1:10.42 (37.98)                                        
 10 Stoski, Nicholas A        15 Long Island Aqua-MR  1:10.00    1:10.78        
                  34.07     1:10.78 (36.71)                                        
 11 Song, Gregory S           14 Rockville Montgo-PV  1:09.78    1:11.68        
                  33.73     1:11.68 (37.95)                                        
 12 Becksted, Drake D         17 Oswego Laker Swi-NI  1:16.32    1:13.37        
                  33.19     1:13.37 (40.18)                                        
 13 Pappas, William J         19 Wachusett Storm-NE   1:12.03    1:13.94        
                  34.99     1:13.94 (38.95)                                        
 14 Sasse, William F          18 Fox Swim Club-MD     1:14.33    1:14.27        
                  33.95     1:14.27 (40.32)                                        
 15 Buzard, Christopher R     17 Peters Township-AM   1:01.99Y   1:17.07        
                  34.67     1:17.07 (42.40)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:16.55   3/15/2008 Ryan Hurley, UN-PV                         
                2:20.79  OLYM Olympic Trials
                2:22.09  NATS
                2:23.29  W.N Winter Nationals
                2:27.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deluce, Peter D           17 Hershey Aquatic-MA   2:10.99Y   2:32.11        
                  33.32     1:12.22 (38.90)     1:50.98 (38.76)     2:32.11 (41.13)
  2 Mackowski, John J         15 Erie Aquatics Cl-AM  2:45.14    2:41.10        
                  35.95     1:16.61 (40.66)     1:59.84 (43.23)     2:41.10 (41.26)
  3 Maxian, Ondrej S          15 Unattached-MA        2:44.78    2:42.27        
                  37.37     1:18.66 (41.29)     2:00.82 (42.16)     2:42.27 (41.45)
  4 Yang, Arthur              16 Germantown Acade-MA  2:37.01    2:43.72        
                  37.36     1:19.01 (41.65)     2:03.33 (44.32)     2:43.72 (40.39)
  5 Gomez, Maicoll A          13 Bayonne Mermaids-NJ  2:42.00    2:47.87        
                  38.28     1:20.09 (41.81)     2:03.82 (43.73)     2:47.87 (44.05)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:16.55   3/15/2008 Ryan Hurley, UN-PV                         
                2:20.79  OLYM Olympic Trials
                2:22.09  NATS
                2:23.29  W.N Winter Nationals
                2:27.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munch, Richard W          18 Machine Aquatics-PV  2:30.00    2:29.73        
                  34.68     1:14.21 (39.53)     1:52.62 (38.41)     2:29.73 (37.11)
  2 Deal, Arthur F            17 Sharks Swim Team-VA  2:40.00    2:35.61        
                  35.90     1:15.20 (39.30)     1:56.05 (40.85)     2:35.61 (39.56)
  3 Chen, Zachary Y           14 Kingfish Aquatic-MI  2:36.41    2:37.40        
                  35.53     1:15.35 (39.82)     1:55.88 (40.53)     2:37.40 (41.52)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   54.27    8/7/2009 Sean D Fletcher, MAKO -PV                    
                55.29  OLYM Olympic Trials
                55.69  NATS
                56.19  W.N Winter Nationals
                57.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCall, Devin X           17 Greater Philadel-MA    53.31Y   1:00.21        
                  28.15     1:00.21 (32.06)                                        
  2 Cleary, Michael V         17 Flying Gull Aqua-PV  1:03.07    1:01.20        
  3 Jones, Trevor K           15 Coast Guard Blue-VA  1:01.50    1:02.00        
  4 Klotz, Daniel J           16 SoNoCo Swim Club-CT  1:02.51    1:02.19        
                  29.54     1:02.19 (32.65)                                        
  5 Lin, Kevin                16 Asphalt Green Un-MR  1:02.11    1:02.20        
                  29.72     1:02.20 (32.48)                                        
  6 Glowacki, Matthew W       16 Curl Burke Swim-PV   1:04.60    1:02.77        
                  29.86     1:02.77 (32.91)                                        
  7 Kimble, Cole A            18 Sharks Swim Team-VA  1:03.00    1:02.93        
                  29.63     1:02.93 (33.30)                                        
  8 Mann, Andrew M            16 Curl Burke Swim-PV   1:02.62    1:03.07        
                  29.81     1:03.07 (33.26)                                        
  9 Lane, Joseph N            17 Seacoast Swimmin-NE  1:04.01    1:03.11        
                  28.71     1:03.11 (34.40)                                        
 10 Chavez, Daniel A          16 Flying Gull Aqua-PV  1:03.23    1:03.25        
                  30.08     1:03.25 (33.17)                                        
 11 Sederholm, Daniel R       18 Jewish Community-AM  1:02.95    1:03.39        
                  28.73     1:03.39 (34.66)                                        
 12 Salcedo, Matthew          16 Long Island Aqua-MR  1:03.00    1:03.44        
                  29.35     1:03.44 (34.09)                                        
 13 Stockett, Paul W          16 Suburban Seahawk-MA  1:04.89    1:03.47        
                  29.64     1:03.47 (33.83)                                        
 14 Marco, Nicholas J         16 Town of Tonawand-NI  1:03.00    1:05.16        
                  29.74     1:05.16 (35.42)                                        
 15 Hall, Delaney W           14 Long Island Aqua-MR  1:06.00    1:05.51        
                  29.99     1:05.51 (35.52)                                        
 16 Zwierzchowski, Sam T      16 Clarence Swim Cl-NI    57.71Y   1:07.97        
                  29.92     1:07.97 (38.05)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   54.27    8/7/2009 Sean D Fletcher, MAKO -PV                    
                55.29  OLYM Olympic Trials
                55.69  NATS
                56.19  W.N Winter Nationals
                57.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baird, Graham M           14 Curl Burke Swim-PV     59.44      58.73        
                  27.66       58.73 (31.07)                                        
  2 Malone, Thomas H          17 Coast Guard Blue-VA    58.97      59.31        
                  28.18       59.31 (31.13)                                        
  3 Schwartz, Colin S         18 Flying Gull Aqua-PV  1:02.05      59.73        
                  27.32       59.73 (32.41)                                        
  4 Sharer, Carter J          17 Curl Burke Swim-PV   1:00.64      59.90        
                  26.94       59.90 (32.96)                                        
  5 Tanchick, Matthew T       16 Sea Dragons Swim-NI    59.95    1:00.08        
                  28.05     1:00.08 (32.03)                                        
  6 Smith, Quinn P            15 Schenectady-Sara-AD  1:02.80    1:00.13        
                  28.45     1:00.13 (31.68)                                        
  7 Nasakaitis, Eric J        18 Curl Burke Swim-PV   1:00.18    1:00.19        
                  28.80     1:00.19 (31.39)                                        
  8 Carlucci, John A          15 SoNoCo Swim Club-CT  1:01.31    1:00.27        
                  28.52     1:00.27 (31.75)                                        
  9 Jun, Yonghoon             18 New York Sharks-MR   1:00.43    1:00.46        
                  28.18     1:00.46 (32.28)                                        
 10 Towers, Zachary D         14 Long Island Aqua-MR  1:01.08    1:00.48        
                  29.19     1:00.48 (31.29)                                        
 11 Wagner, Ryan T            14 Condors Swim Clu-MR  1:01.00    1:00.93        
                  28.58     1:00.93 (32.35)                                        
 12 Doll, Trevor I            18 Naval Academy Aq-MD  1:03.37    1:01.66        
                  28.07     1:01.66 (33.59)                                        
 13 Vissering, Carsten H      14 Curl Burke Swim-PV   1:05.55    1:01.79        
                  28.87     1:01.79 (32.92)                                        
 14 McDonald, Peter M         17 Weymouth Club Wa-NE  1:02.02    1:02.01        
                  28.94     1:02.01 (33.07)                                        
 15 Scott, Thomas C           15 Curl Burke Swim-PV   1:01.35    1:02.46        
                  29.40     1:02.46 (33.06)                                        
 16 Wood, Austin B            19 Penn Charter Aqu-MA  1:01.99    1:02.58        
                  28.53     1:02.58 (34.05)                                        
 17 Rueda, Diego C            16 Hydroquatics-MR      1:05.67    1:03.36        
                  30.54     1:03.36 (32.82)                                        
 18 Martin, Joseph D          16 Star Swimming-NI     1:04.52    1:03.39        
                  29.70     1:03.39 (33.69)                                        
 19 Connolly, John P          17 Parkland Aquatic-MA  1:05.89    1:03.48        
                  29.33     1:03.48 (34.15)                                        
 20 Hilton, Mark A            16 Town of Tonawand-NI  1:04.63    1:03.71        
                  29.42     1:03.71 (34.29)                                        
 21 Zwierzchowski, Sam T      16 Clarence Swim Cl-NI    57.71Y   1:08.00        
                  30.14     1:08.00 (37.86)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:00.03   7/27/2003 Michael Raab, RMSC-PV                      
                2:03.99  OLYM Olympic Trials
                2:04.09  NATS
                2:04.99  W.N Winter Nationals
                2:08.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seffrin, Richard J        17 Greater Philadel-MA  2:15.85    2:15.82        
                  30.38     1:05.04 (34.66)     1:40.83 (35.79)     2:15.82 (34.99)
  2 Druckman, Daniel R        17 Princeton Tiger-NJ   2:16.91    2:22.75        
                  30.86     1:06.95 (36.09)     1:44.63 (37.68)     2:22.75 (38.12)
  3 Rosenthal, Andrew P       17 Curl Burke Swim-PV   2:24.86    2:25.02        
                  33.37     1:09.99 (36.62)     1:48.72 (38.73)     2:25.02 (36.30)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:00.03   7/27/2003 Michael Raab, RMSC-PV                      
                2:03.99  OLYM Olympic Trials
                2:04.09  NATS
                2:04.99  W.N Winter Nationals
                2:08.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Ryan M             17 Condors Swim Clu-MR  2:10.98    2:09.28        
                  28.55     1:01.22 (32.67)     1:35.04 (33.82)     2:09.28 (34.24)
  2 Rowledge, Robert B        15 Schenectady-Sara-AD  2:17.00    2:14.63        
                  31.34     1:06.07 (34.73)     1:40.27 (34.20)     2:14.63 (34.36)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:00.03   7/27/2003 Michael Raab, RMSC-PV                      
                2:03.99  OLYM Olympic Trials
                2:04.09  NATS
                2:04.99  W.N Winter Nationals
                2:08.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Griffin C         14 Princeton Piranh-NJ  2:15.81    2:16.24        
                  31.18     1:06.45 (35.27)     1:41.38 (34.93)     2:16.24 (34.86)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:01.47    8/6/2009 Bryan R Collins, TXLA-ST                   
                2:06.59  OLYM Olympic Trials
                2:07.99  NATS
                2:08.59  W.N Winter Nationals
                2:11.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foltz, Wesley A           21 North Carolina A-NC  2:16.00    2:14.90        
                  29.32     1:03.36 (34.04)     1:44.69 (41.33)     2:14.90 (30.21)
  2 Carlucci, John A          15 SoNoCo Swim Club-CT  2:17.10    2:14.94        
                  28.29     1:01.11 (32.82)     1:42.41 (41.30)     2:14.94 (32.53)
  3 Kolovich, Evan S          16 Monocacy Aquatic-MD  2:23.38    2:16.95        
                  28.91     1:02.67 (33.76)     1:45.90 (43.23)     2:16.95 (31.05)
  4 Sharkey, Dylan J          17 Schenectady-Sara-AD  2:18.80    2:17.13        
                  29.24     1:04.17 (34.93)     1:45.06 (40.89)     2:17.13 (32.07)
  5 Strong, Brandon T         18 Seacoast Swimmin-NE  2:21.26    2:18.62        
                  28.50     1:04.03 (35.53)     1:44.52 (40.49)     2:18.62 (34.10)
  6 Bond, Kevin D             19 Seacoast Swimmin-NE  2:20.70    2:19.71        
                  30.36     1:07.10 (36.74)     1:47.48 (40.38)     2:19.71 (32.23)
  7 Mattera, Michael P        14 Team Suffolk-MR      2:24.50    2:20.45        
                  29.98     1:05.34 (35.36)     1:48.14 (42.80)     2:20.45 (32.31)
  8 Su, Zihan                 16 Fox Chapel Kille-AM  2:25.02    2:21.57        
                  31.09     1:06.92 (35.83)     1:49.34 (42.42)     2:21.57 (32.23)
  9 Glowacki, Matthew W       16 Curl Burke Swim-PV   2:26.00    2:21.82        
                  29.28     1:05.24 (35.96)     1:47.03 (41.79)     2:21.82 (34.79)
 10 Scott, Thomas C           15 Curl Burke Swim-PV   2:21.00    2:21.85        
                  29.67     1:03.92 (34.25)     1:48.44 (44.52)     2:21.85 (33.41)
 11 Salcedo, Matthew          16 Long Island Aqua-MR  2:20.07    2:21.95        
                  29.77     1:06.69 (36.92)     1:48.02 (41.33)     2:21.95 (33.93)
 12 Gomez, Maicoll A          13 Bayonne Mermaids-NJ  2:18.00    2:22.11        
                  30.02     1:06.21 (36.19)     1:48.54 (42.33)     2:22.11 (33.57)
 13 Wang, Howe                15 Curl Burke Swim-PV   2:20.41    2:22.33        
                  30.48     1:08.12 (37.64)     1:49.82 (41.70)     2:22.33 (32.51)
 14 Caprara, Alexander M      15 Jewish Community-AM  2:19.23    2:23.20        
                  31.35     1:09.86 (38.51)     1:50.99 (41.13)     2:23.20 (32.21)
 15 Pite, Charlie D           15 SoNoCo Swim Club-CT  2:17.00    2:24.13        
                  30.61     1:07.79 (37.18)     1:53.00 (45.21)     2:24.13 (31.13)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:01.47    8/6/2009 Bryan R Collins, TXLA-ST                   
                2:06.59  OLYM Olympic Trials
                2:07.99  NATS
                2:08.59  W.N Winter Nationals
                2:11.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blaney, Miles J           17 Laguardia Aquati-MR  2:18.00    2:18.86        
                  29.67     1:05.91 (36.24)     1:48.85 (42.94)     2:18.86 (30.01)
  2 Koenigsberger, Stephan    16 Asphalt Green Un-MR  2:23.64    2:21.17        
                  29.60     1:06.20 (36.60)     1:47.99 (41.79)     2:21.17 (33.18)
  3 Kuo, Theodore             18 Long Island Expr-MR  2:22.50    2:23.88        
                  28.71     1:06.00 (37.29)     1:50.71 (44.71)     2:23.88 (33.17)
  4 Pennenga, David J         20 X-Cel Swimming-NJ    2:26.80    2:25.02        
                  30.30     1:10.32 (40.02)     1:52.63 (42.31)     2:25.02 (32.39)
  5 Yu, Colburn C             15 X-Cel Swimming-NJ    2:28.50    2:25.82        
                  32.31     1:12.03 (39.72)     1:51.09 (39.06)     2:25.82 (34.73)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   2:01.47    8/6/2009 Bryan R Collins, TXLA-ST                   
                2:06.59  OLYM Olympic Trials
                2:07.99  NATS
                2:08.59  W.N Winter Nationals
                2:11.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seaberg, Michael T        15 Naval Academy Aq-MD  2:17.91    2:16.50        
                  29.22     1:04.85 (35.63)     1:43.68 (38.83)     2:16.50 (32.82)
  2 Ching, Benjamin           16 Long Island Aqua-MR       NT    2:16.72        
                  29.35     1:06.01 (36.66)     1:44.82 (38.81)     2:16.72 (31.90)
  3 Bischoff, Kent A          17 Long Island Aqua-MR  2:16.00    2:16.88        
                  29.38     1:05.20 (35.82)     1:45.54 (40.34)     2:16.88 (31.34)
  4 Pite, Alan J              15 SoNoCo Swim Club-CT  2:17.23    2:17.03        
                  29.51     1:06.05 (36.54)     1:45.91 (39.86)     2:17.03 (31.12)
  5 Carroll, John W           17 Jersey Wahoos-MA     2:21.68    2:18.82        
                  30.77                             1:46.74 ( )     2:18.82 (32.08)
  6 Nagle, Harris A           16 Parkland Aquatic-MA  2:21.99    2:19.75        
                  29.77     1:08.07 (38.30)     1:47.22 (39.15)     2:19.75 (32.53)
  7 Robinson, Brian J         16 Syracuse Charger-NI  2:20.79    2:19.81        
                  30.01     1:05.07 (35.06)     1:48.20 (43.13)     2:19.81 (31.61)
  8 Edmundson, Iain S         14 Greenwich Ywca D-CT  2:21.20    2:20.74        
                  29.72     1:08.76 (39.04)     1:48.28 (39.52)     2:20.74 (32.46)
  9 McHugh, Chase T           15 Three Village Sw-MR  2:24.12    2:21.47        
                  30.48     1:08.12 (37.64)     1:49.95 (41.83)     2:21.47 (31.52)
 10 Hall, Delaney W           14 Long Island Aqua-MR  2:23.60    2:21.83        
                  30.68     1:08.94 (38.26)     1:47.34 (38.40)     2:21.83 (34.49)
 11 Cleary, Michael V         17 Flying Gull Aqua-PV  2:24.83    2:22.06        
                  30.56     1:07.77 (37.21)     1:50.03 (42.26)     2:22.06 (32.03)
 12 Lacus, Joseph J           19 Laurel E Hartfor-CT  2:33.40    2:27.52        
                  29.35     1:09.36 (40.01)     1:53.91 (44.55)     2:27.52 (33.61)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   4:16.83   3/14/2008 Pat W Mellors, JCC-AM                      
                4:30.49  OLYM Olympic Trials
                4:33.09  NATS
                4:33.39  W.N Winter Nationals
                4:38.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bray, Spencer E           17 Star Swimming-NI     4:59.79    4:55.11        
                  30.51     1:05.99 (35.48)     1:42.12 (36.13)     2:19.12 (37.00)
        3:05.39 (46.27)     3:52.27 (46.88)     4:24.45 (32.18)     4:55.11 (30.66)
  2 Mattera, Michael P        14 Team Suffolk-MR      5:04.90    4:57.42        
                  31.58     1:07.14 (35.56)     1:45.02 (37.88)     2:21.08 (36.06)
        3:07.02 (45.94)     3:51.54 (44.52)     4:25.95 (34.41)     4:57.42 (31.47)
  3 Edmundson, Iain S         14 Greenwich Ywca D-CT  4:55.00    4:57.82        
                  31.02     1:07.18 (36.16)     1:48.03 (40.85)     2:28.08 (40.05)
        3:08.80 (40.72)     3:51.43 (42.63)     4:25.50 (34.07)     4:57.82 (32.32)
  4 Byrd, Matthew E           19 Rockville Montgo-PV  4:56.50    5:06.71        
                                1:08.17 ( )     1:48.14 (39.97)     2:25.73 (37.59)
        3:10.70 (44.97)     3:55.47 (44.77)     4:32.03 (36.56)     5:06.71 (34.68)
  5 Furey, James K            15 Condors Swim Clu-MR  5:26.00    5:15.38        
                  33.47     1:14.35 (40.88)     1:56.11 (41.76)     2:36.12 (40.01)
        3:17.00 (40.88)     4:01.61 (44.61)     4:39.57 (37.96)     5:15.38 (35.81)
 
Men 400 LC Meter Medley Relay Time Trial
===============================================================================
EZ Speedo LC:   3:49.19   7/27/2002 Curl-Burke Swim Club                       
                         M Liscinsky, E Moses, J Valdivieso, M Brado       
                3:52.49  NATS
                4:01.99  JRS
                4:01.99  W.N Winter Nationals
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Town of Tonawanda Titans Swim-NI  'A'             4:06.00    4:02.72        
                  28.93   1:00.36 (1:00.36)     1:31.83 (31.47)   2:08.94 (1:08.58)
        2:36.28 (27.34)     3:08.50 (59.56)     3:33.82 (25.32)     4:02.72 (54.22)