Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 3/28/2011 06:19 PM
         2011 Sectional  TT SC Championships - 3/24/2011 to 3/27/2011          
                            VSI Sanction #:VS-08-45                            
                                    Results                                    
 
Women Senior 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Murphy, Madalyn           16 BURKWOOD AQUATIC       26.49      26.53        
 
Women Senior 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Madison            17 SPIRIT SWIMMING        25.00      25.30        
  2 Cleary, Katherine         15 FLYING GULL AQUA       25.35      25.62        
  3 Nassetta, Mason           16 ARLINGTON AQUATI       25.62      25.64        
  4 Flint, Rachel             17 ARENA CLUB AQUAT       25.41      25.74        
  5 Bartalon, Laurel          14 ARLINGTON AQUATI       25.59      25.75        
  6 Parry, Jordan             17 MACHINE AQUATICS       25.80      25.88        
  7 Didawick, Amanda          15 ARLINGTON AQUATI       25.79      25.90        
  8 Ho, Danielle              15 H20KIE AQUATICS        26.27      26.10        
  9 Kurtz, Kathryn            16 G P A C                25.83      26.14        
 10 Waller, Antoinette        16 PRINCE WILLIAM S       26.10      26.81        
 11 Hawley, Rebecca           15 GREATER BALTIMOR       26.69      26.91        
 12 Shannon, Sydnee           15 GREATER BALTIMOR       27.08      27.07        
 -- Fox, Alison               20 FREDERICK AREA S       25.02        DFS        
      63 Declared false start
 -- Chew, Lauren              17 G P A C                25.90        DFS        
      63 Declared false start
 
Women Senior 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hallock, Stephanie        16 MACHINE AQUATICS       25.21      24.98        
  2 Kellan, Laura             15 MACHINE AQUATICS       24.89      25.18        
 
Women Senior 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hummer, Lily              16 PRINCE WILLIAM S       55.97      27.67        
  2 Goforth, Julia            15 H20KIE AQUATICS        56.74      57.23        
                  27.49       57.23 (29.74)                                        
  3 James, Moira              18 FLYING GULL AQUA       56.64      57.34        
                  27.55       57.34 (29.79)                                        
  4 Murphy, Madalyn           16 BURKWOOD AQUATIC       57.31      58.16        
                  28.27       58.16 (29.89)                                        
  5 Dickinson, Anna           14 TIDE SWIM TEAM         54.88    1:11.97        
                  26.40       55.28 (28.88)     1:11.97 (16.69)                    
 
Women Senior 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chew, Lauren              17 G P A C                55.20      54.92        
                  26.73       54.92 (28.19)                                        
  2 Kurtz, Kathryn            16 G P A C                56.47      55.92        
                  27.15       55.92 (28.77)                                        
  3 Spradling, Paige          15 LANCASTER AQUATI       57.00      57.22        
                  27.20       57.22 (30.02)                                        
 
Women Senior 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palu-Benson, Saoirse      14 MLAC                   55.50      55.29        
                  26.63       55.29 (28.66)                                        
  2 Hensley, Lauren           14 POTOMAC MARLINS        56.00      55.46        
                  26.83       55.46 (28.63)                                        
 
Women Senior 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salvatori, Cristiana      15 LOYOLA BLAKEFIEL     1:57.80    1:57.03        
                  26.85       56.86 (30.01)     1:27.22 (30.36)     1:57.03 (29.81)
  2 Sweitzer, Jessica         17 MARYLAND SUBURBA     1:58.06    2:01.39        
                  27.97       58.49 (30.52)     1:30.17 (31.68)     2:01.39 (31.22)
  3 Tillie, Anne              15 ARENA CLUB AQUAT     2:01.46    2:02.63        
                  28.16       58.95 (30.79)     1:30.73 (31.78)     2:02.63 (31.90)
  4 Shuster, Mareena          15 CHARTIERS VALLEY     2:06.66    2:05.02        
                  28.28       59.69 (31.41)     1:32.44 (32.75)     2:05.02 (32.58)
  5 Sanzi, Allie              15 PINE RICHLAND AQ     1:57.95    2:05.11        
                  27.89       59.28 (31.39)     1:32.43 (33.15)     2:05.11 (32.68)
 
Women Senior 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krumenacker, Kendall      14 LOYOLA BLAKEFIEL     1:59.40    1:56.54        
                  27.02       56.53 (29.51)     1:26.58 (30.05)     1:56.54 (29.96)
  2 Musselman, Leigh          16 LOYOLA BLAKEFIEL     1:58.49    1:57.91        
                  27.48       57.04 (29.56)     1:27.38 (30.34)     1:57.91 (30.53)
  3 Marks, Jalyn              17 SNOW SWIMMING        1:58.96    1:58.75        
                  28.21       58.33 (30.12)     1:28.69 (30.36)     1:58.75 (30.06)
  4 Daday, Caitlin            15 PARKLAND AQUATIC     2:02.00    1:58.88        
                  27.78       57.77 (29.99)     1:28.42 (30.65)     1:58.88 (30.46)
  5 Salvatori, Cristiana      15 LOYOLA BLAKEFIEL     1:57.80    1:59.03        
                  28.17       58.39 (30.22)     1:28.98 (30.59)     1:59.03 (30.05)
  6 Murphy, Kelley            17 COASTAL AQUATICS     1:58.50    2:00.45        
                  27.75       57.77 (30.02)     1:28.87 (31.10)     2:00.45 (31.58)
  7 Howell, Shannon           14 PARKLAND AQUATIC     2:00.84    2:01.51        
                  28.19       59.06 (30.87)     1:30.56 (31.50)     2:01.51 (30.95)
  8 Schilken, Meghan          14 MLAC                 2:00.00    2:01.80        
                  27.65       57.80 (30.15)     1:29.50 (31.70)     2:01.80 (32.30)
  9 Mavrova, Gloriya          15 POTOMAC MARLINS      1:59.60    2:02.11        
                  28.29       58.58 (30.29)     1:30.03 (31.45)     2:02.11 (32.08)
 10 Jordan, Erin              14 PARKLAND AQUATIC     2:00.72    2:02.67        
                  28.74     1:00.02 (31.28)     1:32.15 (32.13)     2:02.67 (30.52)
 11 Dorsch, Melissa           16 LOYOLA BLAKEFIEL     2:03.79    2:05.37        
                  27.94       59.93 (31.99)     1:32.68 (32.75)     2:05.37 (32.69)
 
Women Senior 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gouger, Hannah            13 LOYOLA BLAKEFIEL     1:01.58    1:01.27        
                  29.98     1:01.27 (31.29)                                        
  2 Miller, Katharine         15 SENECA VALLEY SW     1:01.36    1:01.52        
                  30.30     1:01.52 (31.22)                                        
  3 Jaffe, Rachel             17 FLYING GULL AQUA     1:03.76    1:05.20        
                  31.72     1:05.20 (33.48)                                        
 
Women Senior 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norman, Samantha          17 CARTER CENTER AQ     1:01.09      59.75        
                  28.93       59.75 (30.82)                                        
  2 Poland, Emily             17 PARKLAND AQUATIC     1:00.44    1:00.76        
                  29.55     1:00.76 (31.21)                                        
  3 Schilken, Meghan          14 MLAC                 1:03.00    1:01.35        
                  29.88     1:01.35 (31.47)                                        
  4 Cox, Abigail              16 ARLINGTON AQUATI     1:03.32    1:06.96        
                  32.26     1:06.96 (34.70)                                        
 
Women Senior 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corley, Anna              15 WAYNESBORO YMCA      1:01.49    1:02.77        
                  30.67     1:02.77 (32.10)                                        
 
Women Senior 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Katharine         15 SENECA VALLEY SW     2:12.10    2:11.00        
                  31.04     1:03.53 (32.49)     1:36.95 (33.42)     2:11.00 (34.05)
  2 Gouger, Hannah            13 LOYOLA BLAKEFIEL     2:16.13    2:12.90        
                  31.08     1:04.24 (33.16)     1:38.93 (34.69)     2:12.90 (33.97)
 
Women Senior 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abar, Keegan              17 WAYNESBORO YMCA      2:11.59    2:11.99        
                  31.04     1:03.96 (32.92)     1:37.80 (33.84)     2:11.99 (34.19)
  2 Martinko, Jordan          16 ROCKVILLE MONTGO     2:14.17    2:12.82        
                  31.23     1:05.00 (33.77)     1:39.06 (34.06)     2:12.82 (33.76)
  3 Colligan, Chloe           15 CURL BURKE SWIM      2:16.84    2:15.97        
                  31.58     1:05.93 (34.35)     1:41.15 (35.22)     2:15.97 (34.82)
  4 Tillie, Anne              15 ARENA CLUB AQUAT     2:15.63    2:17.28        
                  33.09     1:07.54 (34.45)     1:42.55 (35.01)     2:17.28 (34.73)
  5 Warren, Anne              15 GREATER BALTIMOR     2:17.50    2:23.11        
                  34.57     1:11.48 (36.91)     1:48.02 (36.54)     2:23.11 (35.09)
 
Women Senior 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kronfli, Natalie          15 ALL STAR AQUATIC     1:08.50    1:09.30        
                  32.78     1:09.30 (36.52)                                        
  2 Schmitz, Catherine        17 RAPPAHANNOCK Y S     1:08.39    1:11.74        
                  33.81     1:11.74 (37.93)                                        
  3 Manning, Eliza            12 MONOCACY AQUATIC     1:10.40    1:11.90        
                  33.81     1:11.90 (38.09)                                        
  4 Sheapp, Kylie             16 FLYING GULL AQUA     1:15.03    1:13.60        
                  34.87     1:13.60 (38.73)                                        
 
Women Senior 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mangione, Maryellen       17 LOYOLA BLAKEFIEL     1:07.62    1:08.15        
                  32.22     1:08.15 (35.93)                                        
  2 McGroarty, Kelly          14 EGG HARBOR TWP S     1:09.03    1:09.42        
                  32.95     1:09.42 (36.47)                                        
  3 Dukes, Carrie             15 ARENA CLUB AQUAT     1:08.88    1:10.41        
                  33.54     1:10.41 (36.87)                                        
 
Women Senior 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Souza, Madeleine          16 FOX CHAPEL KILLE     1:09.46    1:10.37        
                  33.03     1:10.37 (37.34)                                        
  2 Kaplan, Zoe               14 CURL BURKE SWIM      1:09.83    1:11.28        
                  33.96     1:11.28 (37.32)                                        
  3 Gardner, Megan            17 MLAC                 1:12.88    1:12.22        
                  33.35     1:12.22 (38.87)                                        
  4 Illig, Michelle           16 ALL STAR AQUATIC     1:14.00    1:13.41        
 
Women Senior 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Morgan           17 CHARTIERS VALLEY     2:34.08    2:35.74        
                  34.44     1:14.03 (39.59)     1:55.11 (41.08)     2:35.74 (40.63)
 
Women Senior 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gil, Lauren               16 ROCKVILLE MONTGO     2:27.87    2:29.28        
                  33.66     1:11.21 (37.55)     1:49.90 (38.69)     2:29.28 (39.38)
  2 Miller, Morgan            16 QUEST SWIMMING       2:29.00    2:30.66        
                  33.75     1:12.21 (38.46)     1:50.99 (38.78)     2:30.66 (39.67)
 
Women Senior 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Souza, Madeleine          16 FOX CHAPEL KILLE     2:33.50    2:33.38        
                  33.66     1:12.76 (39.10)     1:52.93 (40.17)     2:33.38 (40.45)
 
Women Senior 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Lindsay             18 ANNAPOLIS SWIM C       59.27      59.77        
                  28.06       59.77 (31.71)                                        
  2 Sargent, Rikki            16 ROCKVILLE MONTGO       59.25    1:00.54        
                  28.17     1:00.54 (32.37)                                        
  3 Hall, Emily               17 ALL STAR AQUATIC     1:00.18    1:00.70        
                  28.49     1:00.70 (32.21)                                        
  4 Haggerty, Laura           17 WEST ALLEGHENY A     1:01.00    1:00.91        
                  28.88     1:00.91 (32.03)                                        
  5 Jordan, Shelby            15 PRINCE WILLIAM S     1:04.38    1:03.18        
                  29.24     1:03.18 (33.94)                                        
 
Women Senior 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Emily               17 ALL STAR AQUATIC     1:01.00    1:00.18        
                  28.40     1:00.18 (31.78)                                        
  2 Martin, Selena            17 RETRIEVER AQUATI     1:00.73    1:00.52        
                  28.06     1:00.52 (32.46)                                        
  3 Ford, Katie               15 MLAC                 1:01.30    1:00.69        
                  28.01     1:00.69 (32.68)                                        
  4 Nassetta, Mason           16 ARLINGTON AQUATI     1:01.58    1:00.90        
                  28.22     1:00.90 (32.68)                                        
  5 Bartalon, Laurel          14 ARLINGTON AQUATI     1:01.58    1:01.34        
                  28.33     1:01.34 (33.01)                                        
  6 Palu-Benson, Saoirse      14 MLAC                 1:01.00    1:01.57        
                  28.93     1:01.57 (32.64)                                        
  7 Spradling, Paige          15 LANCASTER AQUATI     1:02.89    1:01.64        
                  28.68     1:01.64 (32.96)                                        
  8 Moskalow, Marissa         14 G P A C              1:01.89    1:02.34        
                  30.16     1:02.34 (32.18)                                        
  9 Dunne, Kaia                  ARLINGTON AQUATI     1:05.05    1:04.46        
                  28.94     1:04.46 (35.52)                                        
 10 Parowski, Katerina        14 GREATER JOHNSTOW     1:05.15    1:04.88        
                  29.67     1:04.88 (35.21)                                        
 
Women Senior 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walz, Alaura              16 G P A C                59.10      59.07        
                  27.81       59.07 (31.26)                                        
  2 Early, Lauren             16 DELAWARE SWIM TE     1:04.00    1:02.23        
                  29.34     1:02.23 (32.89)                                        
  3 Lingle, Mackenzie         15 CARTER CENTER AQ     1:02.78    1:02.92        
                  29.33     1:02.92 (33.59)                                        
 
Women Senior 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Anne              15 GREATER BALTIMOR     2:15.74    2:16.85        
                  31.00     1:05.60 (34.60)     1:41.64 (36.04)     2:16.85 (35.21)
 
Women Senior 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoelting, Emily           17 LOYOLA BLAKEFIEL     2:16.20    2:18.66        
                  31.16     1:07.69 (36.53)     1:46.83 (39.14)     2:18.66 (31.83)
  2 Holliday, Kristen         17 DELAWARE SWIM TE     2:17.36    2:19.07        
                  30.35     1:05.28 (34.93)     1:46.69 (41.41)     2:19.07 (32.38)
  3 Dorsch, Melissa           16 LOYOLA BLAKEFIEL     2:20.47    2:19.61        
                  30.09     1:05.11 (35.02)     1:47.73 (42.62)     2:19.61 (31.88)
  4 Shaffer, Victoria         14 UPPER ST CLAIR S     2:19.00    2:20.58        
                  31.30     1:07.16 (35.86)     1:48.99 (41.83)     2:20.58 (31.59)
 
Women Senior 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Danielle          15 PARKLAND AQUATIC     2:14.44    2:13.88        
                  29.33     1:03.01 (33.68)     1:42.00 (38.99)     2:13.88 (31.88)
  2 Newton, Sophie            17 CURL BURKE SWIM      2:19.69    2:14.12        
                  27.71     1:01.75 (34.04)     1:43.27 (41.52)     2:14.12 (30.85)
 
Women Senior 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feola, Natalie            15 CHARTIERS VALLEY     2:18.11    2:16.96        
                  29.53     1:04.84 (35.31)     1:45.90 (41.06)     2:16.96 (31.06)
 
Women Senior 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Catherine        18 LANCASTER AQUATI     4:46.54    4:41.28        
                  28.29     1:01.98 (33.69)     1:38.59 (36.61)     2:14.43 (35.84)
        2:54.58 (40.15)     3:34.53 (39.95)     4:08.69 (34.16)     4:41.28 (32.59)
  2 Holliday, Kristen         17 DELAWARE SWIM TE     4:51.22    4:51.73        
                  30.82     1:06.30 (35.48)     1:42.05 (35.75)     2:18.45 (36.40)
        3:01.14 (42.69)     3:44.00 (42.86)     4:18.68 (34.68)     4:51.73 (33.05)
  3 Clancy, Mary              13 LOYOLA BLAKEFIEL     4:43.87    5:01.27        
                  32.11     1:08.55 (36.44)     1:46.78 (38.23)     2:23.71 (36.93)
        3:08.00 (44.29)     3:53.07 (45.07)     4:28.15 (35.08)     5:01.27 (33.12)
  4 Pardo, Katherine          15 MACHINE AQUATICS     4:53.50    5:02.74        
                  30.43     1:06.58 (36.15)     1:45.85 (39.27)     2:25.85 (40.00)
        3:09.58 (43.73)     3:54.34 (44.76)   5:02.74 (1:08.40)                    
 
Women Senior 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merkel, Molly             18 ARLINGTON AQUATI     5:06.11    5:04.29        
                  30.55     1:05.24 (34.69)     1:43.86 (38.62)     2:22.01 (38.15)
        3:09.78 (47.77)     3:57.15 (47.37)     4:31.29 (34.14)     5:04.29 (33.00)
 
Men Senior 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haufler, Eric             17 CARROLL AQUATICS       22.10      21.82        
 
Men Senior 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lloyd, Stephen            17 CURL BURKE SWIM        20.90      21.95        
  2 Lumas, Daniel             20 LANCASTER AQUATI       22.50      22.83        
  3 Vance, Jared              14 CARROLL AQUATICS       23.10      23.63        
  4 Ault, Colin               16 GREATER BALTIMOR       23.96      23.86        
  5 Hulbert, Jonathan         15 GREATER BALTIMOR       24.36      24.04        
 
Men Senior 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klotz, Matthew            16 PARKLAND AQUATIC       23.00      22.97        
  2 Szakelyhidi, Alexander    16 SENECA VALLEY SW       22.83      23.23        
 -- Tubb, Shane               18 G P A C                22.51         DQ        
      63 Declared false start
 
Men Senior 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marks, Nicholas           16 G P A C                49.19      49.39        
                  23.54       49.39 (25.85)                                        
  2 Panaccione, Alan          18 DELAWARE SWIM TE       50.02      49.54        
                  23.85       49.54 (25.69)                                        
  3 Walker, Robert            17 CGA                    50.88      50.56        
                  24.39       50.56 (26.17)                                        
 
Men Senior 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chartier, Collin          17 POTOMAC MARLINS        51.96      49.18        
                  24.17       49.18 (25.01)                                        
  2 Santoro, Ryan             17 MACHINE AQUATICS       50.94      50.56        
                  23.88       50.56 (26.68)                                        
  3 Brower, Michael           18 SHARKS SWIM TEAM       53.00      51.21        
                  24.48       51.21 (26.73)                                        
 
Men Senior 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haufler, Eric             17 CARROLL AQUATICS       48.10      47.45        
                  22.79       47.45 (24.66)                                        
  2 Chavez, Alejandro         17 FLYING GULL AQUA       50.49      50.77        
                  24.20       50.77 (26.57)                                        
  3 Vance, Jared              14 CARROLL AQUATICS       51.20      50.96        
                  24.61       50.96 (26.35)                                        
  4 Moreno, Daniel            15 CARROLL AQUATICS       50.20      52.10        
                  24.96       52.10 (27.14)                                        
  5 Ho, Ian                   13 H20KIE AQUATICS        52.82      52.82        
                  25.19       52.82 (27.63)                                        
 
Men Senior 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagle, Harris             15 PARKLAND AQUATIC     1:50.34    1:47.51        
                  25.23       52.55 (27.32)     1:20.40 (27.85)     1:47.51 (27.11)
  2 Murphy, James             13 MACHINE AQUATICS     1:47.40    1:48.35        
                  24.76       52.12 (27.36)     1:20.62 (28.50)     1:48.35 (27.73)
  3 Newman, William           17 SPIRIT SWIMMING      1:47.00    1:48.95        
                  25.22       52.66 (27.44)     1:20.91 (28.25)     1:48.95 (28.04)
  4 Delfranco, Scott          15 PARKLAND AQUATIC     1:55.82    1:49.54        
                  25.06       52.84 (27.78)     1:20.79 (27.95)     1:49.54 (28.75)
  5 Walker, Robert            17 CGA                  1:50.18    1:49.70        
                  24.85       53.31 (28.46)     1:21.63 (28.32)     1:49.70 (28.07)
  6 Eckman, Aaron             17 LANCASTER AQUATI     1:51.89    1:50.47        
                  25.90       53.71 (27.81)     1:22.02 (28.31)     1:50.47 (28.45)
  7 Verkaik, Arthur           16 FOX CHAPEL KILLE     1:48.26    1:51.32        
                  25.39       53.41 (28.02)     1:22.36 (28.95)     1:51.32 (28.96)
  8 Georgiadis, Christopher   15 PINE RICHLAND AQ     1:55.72    1:52.10        
                  25.92       54.20 (28.28)     1:23.25 (29.05)     1:52.10 (28.85)
  9 Mioduski, Eric            14 ARLINGTON AQUATI     1:54.05    1:53.02        
                  25.76       54.86 (29.10)     1:24.20 (29.34)     1:53.02 (28.82)
 
Men Senior 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Hara, Aidan             16 CURL BURKE SWIM      1:50.75    1:52.46        
                  25.80       54.22 (28.42)     1:23.70 (29.48)     1:52.46 (28.76)
 
Men Senior 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattis, Mark              17 FORT BELVOIR SWI     1:46.15    1:46.62        
                  24.72       52.05 (27.33)     1:19.76 (27.71)     1:46.62 (26.86)
  2 Hubbard, Theo             16 MLAC                 1:46.00    1:47.10        
                  25.02       52.04 (27.02)     1:19.90 (27.86)     1:47.10 (27.20)
  3 Gross, David              14 ARENA CLUB AQUAT     1:51.73    1:51.00        
                  25.89       54.14 (28.25)     1:23.00 (28.86)     1:51.00 (28.00)
 
Men Senior 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunne, Ryan               17 CURL BURKE SWIM      4:40.00    4:39.16        
                  24.81       51.94 (27.13)     1:20.04 (28.10)     1:48.61 (28.57)
        2:17.21 (28.60)     2:46.05 (28.84)     3:14.62 (28.57)     3:43.15 (28.53)
        4:11.91 (28.76)     4:39.16 (27.25)                                        
  2 Flynn, Patrick            16 EGG HARBOR TWP S     4:52.16    4:50.29        
                  25.05       52.84 (27.79)     1:21.90 (29.06)     1:50.78 (28.88)
        2:20.15 (29.37)     2:49.31 (29.16)     3:18.67 (29.36)     3:48.71 (30.04)
        4:19.68 (30.97)     4:50.29 (30.61)                                        
  3 Thiesse, Andrew           16 WILLIAMSBURG AQU     4:53.70    4:51.67        
                  26.00       54.55 (28.55)     1:23.87 (29.32)     1:53.43 (29.56)
        2:23.29 (29.86)     2:52.66 (29.37)     3:22.24 (29.58)     3:52.22 (29.98)
        4:22.32 (30.10)     4:51.67 (29.35)                                        
  4 Eckman, Aaron             17 LANCASTER AQUATI     4:54.19    5:02.18        
                  26.40       55.23 (28.83)     1:24.96 (29.73)     1:55.13 (30.17)
        2:25.79 (30.66)     2:56.51 (30.72)     3:27.97 (31.46)     3:59.63 (31.66)
        4:31.28 (31.65)     5:02.18 (30.90)                                        
  5 Delfranco, Scott          15 PARKLAND AQUATIC     5:10.00    5:04.55        
                  26.31       55.44 (29.13)     1:24.94 (29.50)     1:54.83 (29.89)
        2:25.13 (30.30)     2:56.36 (31.23)     3:28.28 (31.92)     4:00.47 (32.19)
        4:32.77 (32.30)     5:04.55 (31.78)                                        
 
Men Senior 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Essig, Matthew            18 SEA DEVIL SWIMMI       55.30      56.26        
                  27.48       56.26 (28.78)                                        
 
Men Senior 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, James             13 MACHINE AQUATICS       55.80      55.54        
                  27.50       55.54 (28.04)                                        
  2 Elliott, Matthew          16 BURKWOOD AQUATIC       56.40      56.66        
                  27.65       56.66 (29.01)                                        
  3 Stockett, Paul            15 UNATTACHED             58.50      56.71        
                  27.93       56.71 (28.78)                                        
  4 Tarkenton, William        17 ARLINGTON AQUATI       55.47      56.72        
                  27.52       56.72 (29.20)                                        
  5 Young, Cameron            15 OCCOQUAN SWIMMIN       57.70      57.28        
                  28.84       57.28 (28.44)                                        
  6 Schwartzman, Kevin        17 ALL STAR AQUATIC       56.87      57.32        
                  28.29       57.32 (29.03)                                        
  7 Brown, Jonathan           17 ARLINGTON AQUATI     1:00.77      57.67        
                  27.64       57.67 (30.03)                                        
  8 O'Neill, Liam             15 DELAWARE SWIM TE       50.10      58.10        
                  28.29       58.10 (29.81)                                        
  9 Hoelting, Zachary         14 LOYOLA BLAKEFIEL       58.78      58.61        
                  28.69       58.61 (29.92)                                        
 10 Szakelyhidi, Alexander    16 SENECA VALLEY SW       57.82      58.62        
                  28.45       58.62 (30.17)                                        
 11 Novak, Nathan             15 UPPER ST CLAIR S       58.09      59.45        
                  29.00       59.45 (30.45)                                        
 
Men Senior 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, David              14 ARENA CLUB AQUAT     2:00.38    1:59.81        
                  29.06       59.57 (30.51)     1:30.03 (30.46)     1:59.81 (29.78)
  2 O'Hara, Aidan             16 CURL BURKE SWIM      2:10.80    2:00.00        
                  28.42       58.73 (30.31)     1:29.85 (31.12)     2:00.00 (30.15)
  3 Essig, Matthew            18 SEA DEVIL SWIMMI     1:59.95    2:00.58        
                  28.57       59.20 (30.63)     1:30.16 (30.96)     2:00.58 (30.42)
 
Men Senior 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Mark              15 TIDE SWIM TEAM       2:00.40    2:00.18        
                  27.93       58.49 (30.56)     1:29.51 (31.02)     2:00.18 (30.67)
 
Men Senior 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graf, Tom                 18 MLAC                 1:02.25    1:03.53        
                  29.95     1:03.53 (33.58)                                        
  2 Trebilcock, Eamon         17 PINE RICHLAND AQ     1:03.02    1:04.22        
                  30.08     1:04.22 (34.14)                                        
  3 Young, Cameron            15 OCCOQUAN SWIMMIN     1:05.70    1:05.46        
                  31.26     1:05.46 (34.20)                                        
 
Men Senior 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucian, Tyler             16 MARYLAND SUBURBA     1:02.88    1:03.27        
                  29.80     1:03.27 (33.47)                                        
  2 Mioduski, Eric            14 ARLINGTON AQUATI     1:04.34    1:05.67        
                  30.28     1:05.67 (35.39)                                        
  3 Chavez, Daniel            15 FLYING GULL AQUA     1:08.43    1:07.00        
                  30.99     1:07.00 (36.01)                                        
  4 Moore, Thomas             16 ROCKVILLE MONTGO     1:06.54    1:07.59        
                  31.53     1:07.59 (36.06)                                        
  5 Tiernan, Christian        15 ARLINGTON AQUATI     1:10.12    1:08.40        
                  32.83     1:08.40 (35.57)                                        
  6 Altobelli, David          16 FLYING GULL AQUA     1:08.65    1:08.75        
                  31.86     1:08.75 (36.89)                                        
 -- Allada, Michael           17 PINE RICHLAND AQ     1:00.64        DFS        
      63 Declared false start
 
Men Senior 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Early, Tyler              17 DELAWARE SWIM TE     1:03.69    1:01.62        
                  28.85     1:01.62 (32.77)                                        
 
Men Senior 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atkins, Ferral            17 CURL BURKE SWIM      2:20.00    2:17.36        
                  29.34     1:03.71 (34.37)     1:40.00 (36.29)     2:17.36 (37.36)
 
Men Senior 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClintock, Christopher   16 EGG HARBOR TWP S     2:20.21    2:17.21        
                  30.36     1:04.80 (34.44)     1:40.75 (35.95)     2:17.21 (36.46)
  2 Graf, Tom                 18 MLAC                 2:18.00    2:19.14        
                  30.99     1:06.06 (35.07)     1:42.54 (36.48)     2:19.14 (36.60)
 
Men Senior 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schulte, William          16 CURL BURKE SWIM        54.22      54.57        
                  25.45       54.57 (29.12)                                        
  2 Foster, Jack              15 ROCKVILLE MONTGO       55.96      55.73        
                  26.20       55.73 (29.53)                                        
  3 Newman, William           17 SPIRIT SWIMMING        57.00      57.40        
                  26.79       57.40 (30.61)                                        
 
Men Senior 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capocelli, Dominic        17 BURKWOOD AQUATIC       54.60      54.54        
                  25.49       54.54 (29.05)                                        
  2 Scott, Thomas             15 CURL BURKE SWIM        54.10      54.75        
                  25.27       54.75 (29.48)                                        
  3 Stockett, Paul            15 UNATTACHED             57.50      55.84        
                  26.39       55.84 (29.45)                                        
  4 Elliott, Matthew          16 BURKWOOD AQUATIC       55.26      56.08        
                  26.48       56.08 (29.60)                                        
  5 Moreno, Daniel            15 CARROLL AQUATICS       59.00      56.46        
                  26.49       56.46 (29.97)                                        
  6 Nagle, Harris             15 PARKLAND AQUATIC       57.00      57.80        
                  27.02       57.80 (30.78)                                        
 
Men Senior 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edmonds, Parker           16 PARKLAND AQUATIC       55.00      52.75        
                  24.84       52.75 (27.91)                                        
  2 Kennedy, Ben              15 CARTER CENTER AQ       54.10      54.06        
                  25.64       54.06 (28.42)                                        
  3 Seffrin, Richard          17 G P A C                56.64      54.68        
  4 Zampaglione, Mario        16 SEA DEVIL SWIMMI       55.80      54.95        
                  26.11       54.95 (28.84)                                        
  5 Doll, Trevor              18 NAVAL ACADEMY AQ       57.00      55.03        
                  25.60       55.03 (29.43)                                        
  6 Brown, Jonathan           17 ARLINGTON AQUATI       58.08      55.38        
                  25.41       55.38 (29.97)                                        
  7 Haufler, Alex             17 CARROLL AQUATICS       55.00      55.44        
                  25.92       55.44 (29.52)                                        
  8 Cleary, Michael           17 FLYING GULL AQUA       54.70      55.46        
                  26.00       55.46 (29.46)                                        
  9 Smith, Bryan              18 OCCOQUAN SWIMMIN       55.28      55.76        
                  26.61       55.76 (29.15)                                        
 10 Tiernan, Christian        15 ARLINGTON AQUATI       55.36      56.20        
                  26.62       56.20 (29.58)                                        
 11 Miller, Maxx              18 NAVAL ACADEMY AQ       56.40      56.41        
                  26.41       56.41 (30.00)                                        
 12 Galen, Brady              15 CARROLL AQUATICS       58.50      56.75        
                  26.59       56.75 (30.16)                                        
 13 Bajorek, Peter            15 HYDRO-SONIC TIBU       57.30      57.18        
                  26.91       57.18 (30.27)                                        
 14 Connolly, John            17 PARKLAND AQUATIC       57.00      57.44        
                  26.31       57.44 (31.13)                                        
 
Men Senior 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rothschild, Brian         17 CURL BURKE SWIM      2:00.00    1:57.49        
                  26.31       55.30 (28.99)     1:24.81 (29.51)     1:57.49 (32.68)
  2 York, Joshua              15 QUEST SWIMMING       1:58.99    1:59.37        
                  25.58       55.58 (30.00)     1:27.08 (31.50)     1:59.37 (32.29)
  3 Smith, Bryan              18 OCCOQUAN SWIMMIN     2:04.30    2:01.82        
                  27.04       57.39 (30.35)     1:28.98 (31.59)     2:01.82 (32.84)
  4 Shaner, Christian         16 WILLIAMSBURG AQU     2:03.31    2:03.26        
                  27.59       57.90 (30.31)     1:30.12 (32.22)     2:03.26 (33.14)
  5 Clancy, John              15 LOYOLA BLAKEFIEL     2:08.00    2:04.00        
                  26.73       58.34 (31.61)     1:31.68 (33.34)     2:04.00 (32.32)
 
Men Senior 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golczewski, Daniel        14 ARENA CLUB AQUAT     2:11.42    2:09.65        
                  28.85     1:01.24 (32.39)     1:35.56 (34.32)     2:09.65 (34.09)
 
Men Senior 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tubb, Shane               18 G P A C              2:05.00    1:58.77        
                  25.36       54.74 (29.38)     1:25.87 (31.13)     1:58.77 (32.90)
  2 Schwartzman, Kevin        17 ALL STAR AQUATIC     2:00.00    2:02.88        
                  26.63       57.10 (30.47)     1:28.83 (31.73)     2:02.88 (34.05)
 
Men Senior 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Liam             15 DELAWARE SWIM TE     2:04.12    2:03.65        
                  26.67       59.18 (32.51)     1:36.55 (37.37)     2:03.65 (27.10)
  2 Chavez, Daniel            15 FLYING GULL AQUA     2:10.63    2:06.86        
                  26.75       59.36 (32.61)     1:36.34 (36.98)     2:06.86 (30.52)
 
Men Senior 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stasiunas, Matthew        15 DELAWARE SWIM TE     2:03.16    2:00.96        
                  26.23       57.51 (31.28)     1:33.68 (36.17)     2:00.96 (27.28)
  2 Zampaglione, Mario        16 SEA DEVIL SWIMMI     2:02.99    2:01.80        
                  26.96       58.38 (31.42)     1:33.09 (34.71)     2:01.80 (28.71)
  3 Marks, Nicholas           16 G P A C              2:07.50    2:03.71        
                  25.44       58.06 (32.62)     1:36.25 (38.19)     2:03.71 (27.46)
  4 Seffrin, Richard          17 G P A C              2:07.63    2:04.43        
                  26.79     1:00.57 (33.78)     1:35.52 (34.95)     2:04.43 (28.91)
  5 Cleary, Michael           17 FLYING GULL AQUA     2:06.54    2:05.71        
                  27.66     1:00.27 (32.61)     1:37.14 (36.87)     2:05.71 (28.57)
  6 Sasse, William            17 FREDERICK AREA S     2:03.40    2:06.17        
                  27.03       58.75 (31.72)     1:36.38 (37.63)     2:06.17 (29.79)
  7 Galen, Brady              15 CARROLL AQUATICS     2:07.00    2:07.35        
                  27.00     1:00.04 (33.04)     1:35.62 (35.58)     2:07.35 (31.73)
 
Men Senior 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Mark              15 TIDE SWIM TEAM       2:01.95    2:01.85        
                  26.25       56.63 (30.38)     1:34.19 (37.56)     2:01.85 (27.66)
  2 Wilson, Brian             17 ARENA CLUB AQUAT     2:09.97    2:02.84        
                  26.32       57.02 (30.70)     1:34.29 (37.27)     2:02.84 (28.55)
  3 Panaccione, Bryan         16 DELAWARE SWIM TE     2:00.00    2:06.02        
                  25.62       54.88 (29.26)     1:35.46 (40.58)     2:06.02 (30.56)
  4 Connolly, John            17 PARKLAND AQUATIC     2:07.50    2:10.53        
                  26.67     1:00.70 (34.03)     1:39.33 (38.63)     2:10.53 (31.20)
  5 Hulbert, Jonathan         15 GREATER BALTIMOR     2:11.84    2:12.53        
                  26.82       59.53 (32.71)     1:43.05 (43.52)     2:12.53 (29.48)
 
Men Senior 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devore, Kyle              16 NAVAL ACADEMY AQ     4:18.40    4:18.59        
                  27.28       58.26 (30.98)     1:29.36 (31.10)     2:01.02 (31.66)
        2:40.31 (39.29)     3:19.45 (39.14)     3:49.32 (29.87)     4:18.59 (29.27)
  2 Hoelting, Zachary         14 LOYOLA BLAKEFIEL     4:18.61    4:23.15        
                  28.67     1:01.48 (32.81)     1:34.89 (33.41)     2:07.68 (32.79)
        2:46.00 (38.32)     3:24.76 (38.76)     3:54.49 (29.73)     4:23.15 (28.66)