Licensed to Potomac Valley Swimming - Organization License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 5/15/2010 10:54 AM
      2010 Speedo Champions Series Sectional Meet, Sanction #: PVZ-10-48       
                      March 25-28, 2010 - Germantown, MD                       
                                    Results                                    
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 21.99   3/15/2003 Jenny Thompson, BAD                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Carlino, Emelia           16 Marist Swim Club-MR    25.30      25.78        
  2 Nelson, Margaret          17 Elite Swim Club-NJ     26.07      26.01        
  3 McKinnon, Emily           15 Westbrook Seals-ME     25.09      26.17        
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 21.99   3/15/2003 Jenny Thompson, BAD                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karam, Sydnee             13 Lehigh Valley Aq-MA       NT      25.23        
  2 Sostarecz, Taylor         17 Lehigh Valley Aq-MA       NT      25.49        
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 21.99   3/15/2003 Jenny Thompson, BAD                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Kelsey          15 Peters Township-AM        NT      25.91        
  2 Hullings, Alyssa          17 Princeton Piranh-NJ       NT      26.11        
  3 Acompora, Alyssa          16 West Islip Swim-MR        NT      26.27        
  4 Whalen, Bridget           14 West Islip Swim-MR        NT      26.43        
  5 Krohner, Gavrielle        15 Peters Township-AM        NT      26.67        
  6 McCloskey, Leah           16 Peters Township-AM        NT      27.42        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 49.68   3/12/2006 Julia Smit, TVSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Catherine        17 Lancaster Aquati-MA       NT      55.53        
                  27.23       55.53 (28.30)                                        
  2 Wight, Sydney             14 Coastal Maine Aq-ME       NT      56.17        
                  27.00       56.17 (29.17)                                        
  3 Widstrom, Rebecca         15 Columbia Aquatic-MD       NT      57.05        
                  27.45       57.05 (29.60)                                        
  4 Foster, Stephanie         15 Columbia Aquatic-MD       NT    1:01.01        
                  29.03     1:01.01 (31.98)                                        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 49.68   3/12/2006 Julia Smit, TVSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jibrine, Nicole           17 Pennsbury Aquati-MA    55.01      54.37        
                  26.20       54.37 (28.17)                                        
  2 Martin, Chelsea           17 Ocean City C-cer-MA    54.64      54.57        
                  26.30       54.57 (28.27)                                        
  3 McDonough, Colleen        14 Wagner Aquatic C-MR    55.50      56.37        
                  26.93       56.37 (29.44)                                        
  4 Daniel, Clarice           15 Retriever Aquati-MD    57.60      58.11        
                  27.62       58.11 (30.49)                                        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 49.68   3/12/2006 Julia Smit, TVSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aldrich, Katherine        16 Manchester Swim-NE        NT      55.50        
                  27.23       55.50 (28.27)                                        
  2 Haggerty, Laura           16 West Allegheny A-AM       NT      56.02        
                  26.86       56.02 (29.16)                                        
  3 Carlino, Emelia           16 Marist Swim Club-MR       NT      57.11        
                  27.70       57.11 (29.41)                                        
  4 Krohner, Gavrielle        15 Peters Township-AM        NT      57.40        
                  27.35       57.40 (30.05)                                        
  5 Engberg, Emma             15 Pine Richland Aq-AM       NT      57.56        
                  28.07       57.56 (29.49)                                        
  6 McDonough, Colleen        14 Wagner Aquatic C-MR       NT      58.66        
                  28.07       58.66 (30.59)                                        
  7 McCarthy, Kelly           17 Ocean City C-cer-MA       NT    1:00.26        
                  28.27     1:00.26 (31.99)                                        
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:46.14   3/10/2006 Julia Smit, TVSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muller, Kristin           16 Three Village Sw-MR       NT    2:02.05        
                  28.30       59.34 (31.04)     1:31.03 (31.69)     2:02.05 (31.02)
  2 Bailey, Brittany          14 New York Sharks-MR        NT    2:02.94        
                  28.41       59.18 (30.77)     1:31.42 (32.24)     2:02.94 (31.52)
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:46.14   3/10/2006 Julia Smit, TVSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shipps, Catharine         15 Retriever Aquati-MD       NT    1:58.24        
                  27.43       57.76 (30.33)     1:28.18 (30.42)     1:58.24 (30.06)
  2 Bernier, Dineke           17 Coastal Maine Aq-ME  1:48.00    1:58.53        
                  28.06       58.06 (30.00)     1:28.47 (30.41)     1:58.53 (30.06)
  3 Reyes, Claudia            14 Connetquot Swim-MR   1:58.02    1:58.82        
                  27.11       57.46 (30.35)     1:28.47 (31.01)     1:58.82 (30.35)
  4 Aldrich, Katherine        16 Manchester Swim-NE   2:01.31    1:59.51        
                  28.07       58.22 (30.15)     1:28.92 (30.70)     1:59.51 (30.59)
  5 Nelson, Margaret          17 Elite Swim Club-NJ   1:57.90    2:03.89        
                  28.66       59.61 (30.95)     1:31.72 (32.11)     2:03.89 (32.17)
 
Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 4:36.51   3/19/2005 Kate Ziegler, The Fish                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murslack, Allison         15 Pine Richland Aq-AM       NT    5:11.81        
                  28.60       59.33 (30.73)     1:30.51 (31.18)     2:01.79 (31.28)
        2:33.20 (31.41)     3:04.79 (31.59)     3:36.53 (31.74)     4:08.45 (31.92)
        4:40.59 (32.14)     5:11.81 (31.22)                                        
  2 Deardorff, Serena         14 X-Cel Swimming-NJ         NT    5:21.31        
                  28.54     1:00.02 (31.48)     1:32.63 (32.61)     2:05.27 (32.64)
        2:38.37 (33.10)     3:11.54 (33.17)     3:44.67 (33.13)     4:17.81 (33.14)
        4:50.42 (32.61)     5:21.31 (30.89)                                        
  3 Bader, Delaney            15 Peddie Aquatic A-NJ       NT    5:28.53        
                  28.17       59.75 (31.58)     1:31.76 (32.01)     2:04.38 (32.62)
        2:37.57 (33.19)     3:10.91 (33.34)     3:45.31 (34.40)     4:19.69 (34.38)
        4:54.31 (34.62)     5:28.53 (34.22)                                        
 
Women 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 9:29.79   3/20/2005 Kate Ziegler, The Fish                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernier, Dineke           17 Coastal Maine Aq-ME       NT   10:53.23        
                  29.81     1:01.86 (32.05)     1:34.44 (32.58)     2:07.12 (32.68)
        2:39.83 (32.71)     3:12.76 (32.93)     3:45.83 (33.07)     4:18.81 (32.98)
        4:51.68 (32.87)     5:24.72 (33.04)     5:57.89 (33.17)     6:30.96 (33.07)
        7:04.10 (33.14)     7:37.33 (33.23)     8:10.52 (33.19)     8:43.49 (32.97)
        9:16.39 (32.90)     9:49.57 (33.18)    10:22.09 (32.52)    10:53.23 (31.14)
 
Women 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 9:29.79   3/20/2005 Kate Ziegler, The Fish                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tillie, Sara              17 Arena Club Aquat-MD       NT   10:54.48        
                  28.45       59.93 (31.48)     1:32.17 (32.24)     2:04.49 (32.32)
        2:37.18 (32.69)     3:09.97 (32.79)     3:42.70 (32.73)     4:15.78 (33.08)
        4:48.70 (32.92)     5:21.51 (32.81)     5:54.73 (33.22)     6:27.83 (33.10)
        7:01.35 (33.52)     7:34.87 (33.52)     8:08.19 (33.32)     8:41.71 (33.52)
        9:15.51 (33.80)     9:49.00 (33.49)    10:22.01 (33.01)    10:54.48 (32.47)
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 54.37   3/17/2007 Brielle White, PDR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Violette, Kathryn         17 Westbrook Seals-ME     59.77    1:05.83        
                  32.23     1:05.83 (33.60)                                        
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 54.37   3/17/2007 Brielle White, PDR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell, Catherine      17 Williamsburg Aqu-VA       NT    1:02.40        
                  30.55     1:02.40 (31.85)                                        
  2 Mahoney, Allison          17 Westboro Tennis-NE        NT    1:05.79        
                  31.75     1:05.79 (34.04)                                        
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:55.53   3/12/2006 Julia Smit, TVSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Lindsay             17 Annapolis Swim C-MD       NT    2:13.20        
                  30.08     1:03.29 (33.21)     1:38.40 (35.11)     2:13.20 (34.80)
  2 Frey, Alicia              15 Columbia Aquatic-MD       NT    2:14.80        
                  32.11     1:06.02 (33.91)     1:40.75 (34.73)     2:14.80 (34.05)
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:55.53   3/12/2006 Julia Smit, TVSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hegwood, Katherine        14 Glastonbury Swim-CT  2:12.49    2:12.43        
                  30.75     1:03.69 (32.94)     1:37.73 (34.04)     2:12.43 (34.70)
  2 Defreitas, Sophie         15 Wagner Aquatic C-MR  2:17.00    2:13.61        
                  31.17     1:05.18 (34.01)     1:39.71 (34.53)     2:13.61 (33.90)
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:55.53   3/12/2006 Julia Smit, TVSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boswell, Sydney           15 Ocean City C-cer-MA       NT    2:14.62        
                  30.92     1:04.12 (33.20)     1:39.57 (35.45)     2:14.62 (35.05)
 
Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:11.32    3/5/2005 Rebecca Soni, SAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Jenna            15 Wagner Aquatic C-MR  3:23.00    2:32.74        
                  34.71     1:13.25 (38.54)     1:52.61 (39.36)     2:32.74 (40.13)
 
Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:11.32    3/5/2005 Rebecca Soni, SAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lapointe, Jacqueline      15 Columbia Aquatic-MD       NT    2:41.68        
                  36.03     1:16.86 (40.83)     1:58.77 (41.91)     2:41.68 (42.91)
 
Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:11.32    3/5/2005 Rebecca Soni, SAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haggerty, Laura           16 West Allegheny A-AM       NT    2:28.06        
                  32.89     1:10.19 (37.30)     1:48.79 (38.60)     2:28.06 (39.27)
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 53.80   3/27/2002 Christy Raleigh, NBAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winston, Lindsey          15 Burkwood Aquatic-VA       NT    1:00.47        
                  28.08     1:00.47 (32.39)                                        
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 53.80   3/27/2002 Christy Raleigh, NBAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koyen, Emily              16 X-Cel Swimming-NJ         NT    1:04.04        
                  29.33     1:04.04 (34.71)                                        
  2 Grady, Caitlin            14 New York Sharks-MR        NT    1:04.08        
                  29.06     1:04.08 (35.02)                                        
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 53.80   3/27/2002 Christy Raleigh, NBAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melo, Meredith            17 Coast Guard Blue-VA    59.92    1:00.03        
                  27.97     1:00.03 (32.06)                                        
  2 McCarthy, Kelly           17 Ocean City C-cer-MA  1:00.43    1:00.04        
                  28.32     1:00.04 (31.72)                                        
  3 O'Donnell, Catherine      17 Williamsburg Aqu-VA       NT    1:00.39        
                  28.05     1:00.39 (32.34)                                        
  4 Violette, Kathryn         17 Westbrook Seals-ME     58.60    1:00.42        
                  28.27     1:00.42 (32.15)                                        
  5 Novak, Haley              15 Delaware Swim Te-MA       NT    1:01.24        
                  28.37     1:01.24 (32.87)                                        
  6 Filippelli, Caroline      14 Retriever Aquati-MD       NT    1:01.27        
                  28.76     1:01.27 (32.51)                                        
  7 Gawlik, Keri              14 New York Sharks-MR        NT    1:01.38        
                  28.13     1:01.38 (33.25)                                        
  8 Acompora, Alyssa          16 West Islip Swim-MR   1:02.00    1:02.74        
                  29.24     1:02.74 (33.50)                                        
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:00.18   3/15/2009 Sara Gilberson, AGUA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walley, Alexis            16 Parkland Aquatic-MA       NT    2:12.64        
                  27.99     1:01.82 (33.83)     1:42.72 (40.90)     2:12.64 (29.92)
  2 Dillione, Maggie          18 Spirit Swimming-MA        NT    2:16.73        
                  28.31     1:02.87 (34.56)     1:45.55 (42.68)     2:16.73 (31.18)
  3 Murslack, Kristen         15 Pine Richland Aq-AM       NT    2:18.87        
                  30.29     1:06.42 (36.13)     1:48.63 (42.21)     2:18.87 (30.24)
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:00.18   3/15/2009 Sara Gilberson, AGUA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harvey, Colby             13 Coastal Maine Aq-ME       NT    2:17.19        
                  28.56     1:02.73 (34.17)     1:43.41 (40.68)     2:17.19 (33.78)
  2 Lapointe, Jacqueline      15 Columbia Aquatic-MD       NT    2:27.77        
                  31.86     1:10.99 (39.13)     1:53.28 (42.29)     2:27.77 (34.49)
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:00.18   3/15/2009 Sara Gilberson, AGUA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foster, Stephanie         15 Columbia Aquatic-MD       NT    2:20.66        
                  30.86     1:05.10 (34.24)     1:46.85 (41.75)     2:20.66 (33.81)
 
Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 4:07.85   3/10/2006 Alicia Aemisegger, GAAC                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Kelsey             16 Manchester Swim-NE   4:45.51    4:41.14        
                  29.19     1:04.32 (35.13)     1:39.23 (34.91)     2:15.05 (35.82)
        2:55.87 (40.82)     3:37.78 (41.91)     4:10.02 (32.24)     4:41.14 (31.12)
  2 Gervas, Kellie            16 West Allegheny A-AM  3:43.03    4:44.34        
                  28.98     1:02.61 (33.63)     1:39.56 (36.95)     2:15.23 (35.67)
        2:57.00 (41.77)     3:38.27 (41.27)     4:11.98 (33.71)     4:44.34 (32.36)
  3 Frey, Alicia              15 Columbia Aquatic-MD  4:42.06    4:46.73        
                  30.12     1:04.64 (34.52)     1:41.38 (36.74)     2:17.50 (36.12)
        2:59.63 (42.13)     3:43.20 (43.57)     4:16.16 (32.96)     4:46.73 (30.57)
  4 Hague, Taylor             15 Quest Swimming-VA    4:41.39    4:47.26        
                  29.69     1:03.86 (34.17)     1:39.70 (35.84)     2:15.07 (35.37)
        2:56.72 (41.65)     3:38.63 (41.91)     4:13.44 (34.81)     4:47.26 (33.82)
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 20.18   3/28/2009 Eric Knight, UN-PV                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tesser, Joshua            15 BGC-N. Westchest-MR       NT      23.07        
  2 Cloutier, Marcus          15 Coastal Maine Aq-ME       NT      23.11        
  3 Roake, Kevin              17 Central Jersey A-NJ       NT      23.50        
  4 Arbaugh, Jonathan         14 Columbia Aquatic-MD       NT      25.30        
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 20.18   3/28/2009 Eric Knight, UN-PV                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rich, Andrew              16 Peters Township-AM        NT      22.18        
  2 Lagasse, Paul             15 Westboro Tennis-NE        NT      23.67        
  3 Piper, Cameron            18 Westboro Tennis-NE        NT      23.83        
  4 Lagasse, John             15 Westboro Tennis-NE        NT      23.93        
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 20.18   3/28/2009 Eric Knight, UN-PV                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Austin              15 All Star Aquatic-PV    22.60      22.57        
  2 Stiles, Brian             15 MCSC-NJ                23.25      23.01        
  3 Carlino, Keith            15 Marist Swim Club-MR    23.19      23.31        
  4 Alderson, Ryan            15 Marist Swim Club-MR    23.01      23.34        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 44.51   3/16/2003 Scott Goldblatt, BAC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Resch, John               17 Sharks Swim Team-VA    50.00      49.86        
                  24.35       49.86 (25.51)                                        
  2 Jenkins, Richard          17 Manchester Swim-NE     50.34      51.28        
                  24.66       51.28 (26.62)                                        
  3 Wyer, Ryan                16 Elite Swim Club-NJ     52.00      52.48        
                  24.97       52.48 (27.51)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 44.51   3/16/2003 Scott Goldblatt, BAC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McHenry, Scott            18 Spirit Swimming-MA        NT      49.20        
                  23.33       49.20 (25.87)                                        
  2 Carlino, Keith            15 Marist Swim Club-MR       NT      50.53        
                  24.17       50.53 (26.36)                                        
  3 Muzzey, Stephen           16 Manchester Swim-NE        NT      51.79        
                  24.90       51.79 (26.89)                                        
  4 Lagasse, John             15 Westboro Tennis-NE        NT      52.18        
                  24.56       52.18 (27.62)                                        
  5 Lagasse, Paul             15 Westboro Tennis-NE        NT      52.40        
                  25.08       52.40 (27.32)                                        
  6 Piper, Cameron            18 Westboro Tennis-NE        NT      52.98        
                  24.94       52.98 (28.04)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 44.51   3/16/2003 Scott Goldblatt, BAC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Michael           17 Asphalt Green Un-MR       NT      50.12        
                  24.34       50.12 (25.78)                                        
  2 Pugliese, Xavier          16 Curl Burke Swim-PV        NT      51.80        
                  25.17       51.80 (26.63)                                        
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:35.89   3/14/2003 Scott Goldblatt, BAC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tudor, Shane              16 Carter Center Aq-VA       NT    1:49.84        
                  25.02       52.41 (27.39)     1:20.68 (28.27)     1:49.84 (29.16)
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:35.89   3/14/2003 Scott Goldblatt, BAC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Grayson            15 Ridgefield Aquat-CT       NT    1:45.68        
                  24.68       50.72 (26.04)     1:18.29 (27.57)     1:45.68 (27.39)
  2 Termin, Vincent           15 Team Termin-MA            NT    1:50.68        
                  25.19       53.07 (27.88)     1:21.79 (28.72)     1:50.68 (28.89)
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:35.89   3/14/2003 Scott Goldblatt, BAC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eilinger, Uriah           17 Westbrook Seals-ME   1:48.78    1:51.42        
                  26.50       55.02 (28.52)     1:23.18 (28.16)     1:51.42 (28.24)
  2 Paluso, Nathan            16 Westbrook Seals-ME   1:48.00    1:52.57        
                  26.36       55.55 (29.19)     1:23.94 (28.39)     1:52.57 (28.63)
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 4:18.12   3/16/2002 Michael Phelps, NBAC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hogg, Cole                15 Manchester Swim-NE   4:48.95    4:56.46        
                  26.28       55.06 (28.78)     1:24.81 (29.75)     1:54.89 (30.08)
        2:25.27 (30.38)     2:55.43 (30.16)     3:25.93 (30.50)     3:56.64 (30.71)
        4:26.92 (30.28)     4:56.46 (29.54)                                        
  2 Eilinger, Uriah           17 Westbrook Seals-ME   4:52.34    5:00.59        
                  26.87       55.70 (28.83)     1:25.50 (29.80)     1:55.78 (30.28)
        2:26.75 (30.97)     2:56.90 (30.15)     3:27.25 (30.35)     3:58.52 (31.27)
        4:29.79 (31.27)     5:00.59 (30.80)                                        
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 4:18.12   3/16/2002 Michael Phelps, NBAC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tracy, Mark               16 New Wave Swim Cl-NE       NT    4:51.33        
                  26.28       54.57 (28.29)     1:23.84 (29.27)     1:53.38 (29.54)
        2:23.03 (29.65)     2:52.96 (29.93)     3:23.08 (30.12)     3:53.04 (29.96)
        4:22.86 (29.82)     4:51.33 (28.47)                                        
  2 Czelewicz, Kirk           16 New Wave Swim Cl-NE       NT    5:00.58        
                  26.41       55.28 (28.87)     1:24.81 (29.53)     1:54.63 (29.82)
        2:25.19 (30.56)     2:55.90 (30.71)     3:26.95 (31.05)     3:58.69 (31.74)
        4:30.32 (31.63)     5:00.58 (30.26)                                        
 
Men 1650 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 14:57.37   3/15/2009 Ryan Feeley, BAD                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barber, Douglas           16 Hopkins Mariner-CT        NT   16:27.00        
                  27.09       56.24 (29.15)     1:25.97 (29.73)     1:56.03 (30.06)
        2:26.12 (30.09)     2:56.20 (30.08)     3:26.31 (30.11)     3:56.33 (30.02)
        4:26.76 (30.43)     4:56.97 (30.21)     5:27.30 (30.33)     5:57.50 (30.20)
        6:28.22 (30.72)     6:58.16 (29.94)     7:28.39 (30.23)     7:58.67 (30.28)
        8:28.93 (30.26)     8:59.04 (30.11)     9:29.40 (30.36)     9:59.18 (29.78)
       10:29.11 (29.93)    10:59.10 (29.99)    11:29.16 (30.06)    11:59.19 (30.03)
       12:29.20 (30.01)    12:59.45 (30.25)    13:29.23 (29.78)    13:59.24 (30.01)
       14:29.11 (29.87)    14:59.21 (30.10)    15:28.87 (29.66)    15:58.74 (29.87)
       16:27.00 (28.26)
  2 Oatis, Zach               17 Parkland Aquatic-MA       NT   16:37.16        
                  26.87       56.79 (29.92)     1:26.95 (30.16)     1:57.42 (30.47)
        2:27.81 (30.39)     2:58.05 (30.24)     3:28.25 (30.20)     3:58.63 (30.38)
        4:29.28 (30.65)     4:59.62 (30.34)     5:29.74 (30.12)     5:59.82 (30.08)
        6:29.85 (30.03)     6:59.86 (30.01)     7:29.90 (30.04)     7:59.89 (29.99)
        8:30.34 (30.45)     9:00.26 (29.92)     9:30.57 (30.31)    10:00.76 (30.19)
       10:30.75 (29.99)    11:00.73 (29.98)    11:30.47 (29.74)    12:00.57 (30.10)
       12:31.03 (30.46)    13:01.90 (30.87)    13:32.79 (30.89)    14:03.43 (30.64)
       14:34.60 (31.17)    15:05.43 (30.83)    15:36.39 (30.96)    16:07.35 (30.96)
       16:37.16 (29.81)
  3 Rueda, Diego              14 Asphalt Green Un-MR       NT   17:00.83        
                  27.98       58.40 (30.42)     1:29.05 (30.65)     2:00.07 (31.02)
        2:30.45 (30.38)     3:01.55 (31.10)     3:32.26 (30.71)     4:03.06 (30.80)
        4:34.16 (31.10)     5:05.01 (30.85)     5:35.95 (30.94)     6:07.25 (31.30)
        6:38.24 (30.99)     7:09.29 (31.05)     7:40.63 (31.34)     8:11.78 (31.15)
        8:42.83 (31.05)     9:14.01 (31.18)     9:45.26 (31.25)    10:16.24 (30.98)
       10:47.73 (31.49)    11:18.80 (31.07)    11:50.14 (31.34)    12:21.28 (31.14)
       12:52.86 (31.58)    13:23.99 (31.13)    13:55.25 (31.26)    14:26.36 (31.11)
       14:57.72 (31.36)    15:28.78 (31.06)    15:59.94 (31.16)    16:30.81 (30.87)
       17:00.83 (30.02)
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 48.89   3/14/2009 Partrick Murphy, GMA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rich, Andrew              16 Peters Township-AM        NT      54.47        
                  26.61       54.47 (27.86)                                        
  2 Debenedetto, Anthony      15 Westboro Tennis-NE        NT      57.01        
                  27.48       57.01 (29.53)                                        
  3 Stiles, Brian             15 MCSC-NJ                   NT      58.55        
                  28.80       58.55 (29.75)                                        
  4 Colley, Gavin             13 Naval Academy Aq-MD       NT    1:01.15        
                  29.73     1:01.15 (31.42)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 48.89   3/14/2009 Partrick Murphy, GMA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asbury, Colin             16 All Star Aquatic-PV    57.00      56.53        
                  27.63       56.53 (28.90)                                        
  2 Webster, Lance            17 Westbrook Seals-ME     55.66      56.56        
                  27.69       56.56 (28.87)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 48.89   3/14/2009 Partrick Murphy, GMA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Nicholas          16 Carroll Aquatics-MD       NT      55.06        
                  26.69       55.06 (28.37)                                        
  2 Cole, Austin              15 All Star Aquatic-PV       NT      56.08        
                  26.78       56.08 (29.30)                                        
  3 Lawton, Trebor            14 Coastal Maine Aq-ME       NT      56.41        
                  27.43       56.41 (28.98)                                        
  4 Olin, Evan                15 BGC-N. Westchest-MR       NT      58.93        
                  28.14       58.93 (30.79)                                        
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:47.40   3/29/2009 Greg Pelton, NBAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, Michael  18 Curl Burke Swim-PV        NT    1:57.39        
                  27.76       56.68 (28.92)     1:26.86 (30.18)     1:57.39 (30.53)
  2 Belanger, Mark            15 Firestone Akron-LE        NT    1:59.44        
                  27.60       57.89 (30.29)     1:29.14 (31.25)     1:59.44 (30.30)
  3 Black, Greg               18 Lehigh Valley Aq-MA       NT    2:02.00        
                  29.93     1:01.42 (31.49)     1:32.27 (30.85)     2:02.00 (29.73)
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:47.40   3/29/2009 Greg Pelton, NBAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pribis, Carter            16 Manchester Swim-NE   1:59.76    1:58.46        
                  27.47       57.39 (29.92)     1:28.08 (30.69)     1:58.46 (30.38)
  2 Webster, Lance            17 Westbrook Seals-ME   1:58.77    2:03.14        
                  28.61       58.77 (30.16)     1:30.63 (31.86)     2:03.14 (32.51)
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:47.40   3/29/2009 Greg Pelton, NBAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tracy, Mark               16 New Wave Swim Cl-NE       NT    2:03.29        
                  29.17     1:00.41 (31.24)     1:32.15 (31.74)     2:03.29 (31.14)
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 53.14   3/16/2001 Ed Moses, Curl-Burke SC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 August, Sandy             17 Princeton Piranh-NJ       NT    1:04.58        
                  30.41     1:04.58 (34.17)                                        
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 53.14   3/16/2001 Ed Moses, Curl-Burke SC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Li, Michael               15 Elite Swim Club-NJ   1:02.98    1:03.40        
                  29.73     1:03.40 (33.67)                                        
  2 Arbaugh, Jonathan         14 Columbia Aquatic-MD  1:04.41    1:05.60        
                  31.21     1:05.60 (34.39)                                        
  3 Paluso, Nathan            16 Westbrook Seals-ME   1:02.00    1:08.73        
                  31.72     1:08.73 (37.01)                                        
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 53.14   3/16/2001 Ed Moses, Curl-Burke SC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClintock, Christopher   15 Egg Harbor Twp S-MA       NT    1:06.20        
                  30.87     1:06.20 (35.33)                                        
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:00.42   3/19/2005 Ethan Bassett, Curl-Burke SC               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Debenedetto, Anthony      15 Westboro Tennis-NE        NT    2:10.10        
                  27.98     1:00.51 (32.53)     1:34.80 (34.29)     2:10.10 (35.30)
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:00.42   3/19/2005 Ethan Bassett, Curl-Burke SC               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neuendorf, Reed           17 New York Sharks-MR   2:22.00    2:17.80        
                  31.23     1:06.13 (34.90)     1:42.01 (35.88)     2:17.80 (35.79)
  2 Seaberg, Michael          14 Naval Academy Aq-MD  2:18.55    2:18.53        
                  31.09     1:06.05 (34.96)     1:42.08 (36.03)     2:18.53 (36.45)
  3 Li, Michael               15 Elite Swim Club-NJ   2:18.90    2:25.62        
                  31.30     1:07.77 (36.47)     1:46.20 (38.43)     2:25.62 (39.42)
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:00.42   3/19/2005 Ethan Bassett, Curl-Burke SC               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balch, Christopher        15 Williamsburg Aqu-VA       NT    2:19.40        
                  30.76     1:05.74 (34.98)     1:43.33 (37.59)     2:19.40 (36.07)
  2 Kollmeyer, Evan           17 Westboro Tennis-NE        NT    2:28.13        
                  31.07     1:07.57 (36.50)     1:47.23 (39.66)     2:28.13 (40.90)
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 47.79   3/13/2009 Nimrod Hayet, PAA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miara, Jesse              16 New York Sharks-MR        NT      55.32        
                  25.65       55.32 (29.67)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 47.79   3/13/2009 Nimrod Hayet, PAA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balch, Christopher        15 Williamsburg Aqu-VA       NT      54.81        
                  25.46       54.81 (29.35)                                        
  2 Jun, Yong                 17 New York Sharks-MR     55.00      56.32        
                  26.27       56.32 (30.05)                                        
  3 Gabel, Austin             15 Retriever Aquati-MD    58.56      56.61        
                  26.44       56.61 (30.17)                                        
  4 Wyer, Ryan                16 Elite Swim Club-NJ     56.50      57.75        
                  26.52       57.75 (31.23)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 47.79   3/13/2009 Nimrod Hayet, PAA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lawton, Trebor            14 Coastal Maine Aq-ME       NT      55.36        
                  25.84       55.36 (29.52)                                        
  2 Olin, Evan                15 BGC-N. Westchest-MR       NT      55.50        
                  25.93       55.50 (29.57)                                        
  3 O'Neill, Liam             14 Delaware Swim Te-MA       NT      55.62        
                  26.11       55.62 (29.51)                                        
  4 Parker, Cody              17 Central Jersey A-NJ       NT      56.26        
                  26.05       56.26 (30.21)                                        
 
Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:42.10   3/16/2002 Michael Phelps, NBAC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panaccione, Bryan         15 Delaware Swim Te-MA  2:13.45    1:59.58        
                  27.21       57.85 (30.64)     1:27.81 (29.96)     1:59.58 (31.77)
  2 Muzzey, Stephen           16 Manchester Swim-NE   2:02.50    2:05.47        
                  27.68       58.97 (31.29)     1:31.67 (32.70)     2:05.47 (33.80)
  3 Miller, Maxx              17 Naval Academy Aq-MD  2:03.02    2:06.24        
                  28.32       59.98 (31.66)     1:32.90 (32.92)     2:06.24 (33.34)
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:48.13   3/11/2001 Ron Karnaugh, Curl-Burke SC                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Gregory            15 New York Sharks-MR   2:00.96    2:00.50        
                  26.22       57.06 (30.84)     1:32.55 (35.49)     2:00.50 (27.95)
  2 Carey, Jack               14 New York Sharks-MR        NT    2:02.62        
                  25.58       57.33 (31.75)     1:33.90 (36.57)     2:02.62 (28.72)
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:48.13   3/11/2001 Ron Karnaugh, Curl-Burke SC                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Evan             14 Coastal Maine Aq-ME       NT    2:03.15        
                  26.07       55.94 (29.87)     1:34.42 (38.48)     2:03.15 (28.73)
  1 Black, Greg               18 Lehigh Valley Aq-MA       NT    2:03.15        
                  26.73       58.77 (32.04)     1:35.38 (36.61)     2:03.15 (27.77)
  3 Kramer, Michael           19 Lehigh Valley Aq-MA       NT    2:05.06        
                  26.54       59.25 (32.71)     1:36.53 (37.28)     2:05.06 (28.53)
  4 Kuo, Theodore             17 Long Island Expr-MR       NT    2:06.08        
                  26.02       58.18 (32.16)     1:36.32 (38.14)     2:06.08 (29.76)
 -- Rogers, Nicholas          16 Carroll Aquatics-MD       NT         DQ        
                  26.12       56.77 (30.65)     1:32.30 (35.53)          DQ (29.10)
 
Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 3:42.08   3/15/2002 Michael Phelps, NBAC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neuendorf, Lance          15 New York Sharks-MR        NT    4:28.97        
                  27.94     1:00.00 (32.06)     1:33.24 (33.24)     2:07.45 (34.21)
        2:47.85 (40.40)     3:28.48 (40.63)     3:59.12 (30.64)     4:28.97 (29.85)
 
Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 3:42.08   3/15/2002 Michael Phelps, NBAC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubio, Fernando           19 Quest Swimming-VA         NT    3:56.43        
                  25.43       53.60 (28.17)     1:24.13 (30.53)     1:53.71 (29.58)
        2:27.42 (33.71)     3:01.07 (33.65)     3:29.53 (28.46)     3:56.43 (26.90)
  2 Condon, Shane             14 Burkwood Aquatic-VA       NT    4:15.77        
                  27.74       59.68 (31.94)     1:31.63 (31.95)     2:02.39 (30.76)
        2:39.93 (37.54)     3:18.44 (38.51)     3:47.97 (29.53)     4:15.77 (27.80)
  3 Giovine, Christopher      18 Sea Dragons Swim-NJ  4:29.00    4:34.56        
                  28.47     1:01.87 (33.40)     1:40.30 (38.43)     2:18.20 (37.90)
        2:54.07 (35.87)     3:31.34 (37.27)     4:03.54 (32.20)     4:34.56 (31.02)