Licensed to Potomac Valley Swimming - Organization License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 3/31/2010 07:10 PM
        NE 2010 March Speedo Champions Series - 3/11/2010 to 3/14/2010         
                                    Results                                    
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   22.82   2/17/2005 Brooke Boncher, Richmond                     
        MEET:   21.99   3/15/2003 Jenny Thompson, BAD-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Doody, Alexandria         15 Star Swimming-NI       25.20      25.10        
  2 Glenday, Heather          17 Islip Aquatics-MR      25.26      25.52        
  3 Conklin, Sarah            16 Shawmut Aquatic-NE     25.22      25.63        
  4 O'Malley, Shannon         14 Sea Dragons Swim-NI    26.95      27.09        
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   22.82   2/17/2005 Brooke Boncher, Richmond                     
        MEET:   21.99   3/15/2003 Jenny Thompson, BAD-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shi, Emma                 13 Sea Dragons Swim-NI    26.26      26.49        
  2 Pullano, Emma             15 Sea Dragons Swim-NI    27.27      27.53        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   49.62   3/13/2004 Loni Burton, CS-Bakersfield-                 
        MEET:   49.68   3/10/2006 Julia Smit, TVSC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oakey, Marissa            16 Town of Tonawand-NI    55.19      54.35        
                  26.10       54.35 (28.25)                                        
  2 Doody, Alexandria         15 Star Swimming-NI       54.57      55.23        
                  26.50       55.23 (28.73)                                        
  3 Wyatt, Allison            17 Newburgh Sharks-MR     57.89      57.62        
                  27.45       57.62 (30.17)                                        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   49.62   3/13/2004 Loni Burton, CS-Bakersfield-                 
        MEET:   49.68   3/10/2006 Julia Smit, TVSC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pramer, Meredith          16 ZEUS Swim Team-CT      57.50      57.41        
                  27.72       57.41 (29.69)                                        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   49.62   3/13/2004 Loni Burton, CS-Bakersfield-                 
        MEET:   49.68   3/10/2006 Julia Smit, TVSC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kent, Courtney            15 Magnus Aquatic G-NE    56.50      57.18        
                  27.59       57.18 (29.59)                                        
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   1:47.37        2003 Jessica Foschi, LIAC                       
        MEET:   1:47.55    3/8/2001 Cristina Teuscher, BAD-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Jillian           16 ZEUS Swim Team-CT    2:00.00    2:02.09        
                  27.82       58.98 (31.16)     1:30.81 (31.83)     2:02.09 (31.28)
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   1:47.37        2003 Jessica Foschi, LIAC                       
        MEET:   1:47.55    3/8/2001 Cristina Teuscher, BAD-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anthone, Rebecca          14 Town of Tonawand-NI  1:59.63    2:00.26        
                  27.76       57.77 (30.01)     1:28.77 (31.00)     2:00.26 (31.49)
  2 Oakey, Marissa            16 Town of Tonawand-NI  1:57.91    2:00.38        
                  28.18       57.87 (29.69)     1:29.10 (31.23)     2:00.38 (31.28)
  3 Pullano, Emma             15 Sea Dragons Swim-NI  2:04.04    2:10.52        
                  29.53     1:02.65 (33.12)     1:36.90 (34.25)     2:10.52 (33.62)
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   1:47.37        2003 Jessica Foschi, LIAC                       
        MEET:   1:47.55    3/8/2001 Cristina Teuscher, BAD-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nangle, Kendese           16 Peddie Aquatic A-NJ  1:56.50    1:57.73        
                  25.85       54.43 (28.58)     1:25.14 (30.71)     1:57.73 (32.59)
  2 Powhida, Bethany          15 Delmar Dolfins-AD    1:58.00    1:58.16        
                  27.62       57.37 (29.75)     1:27.97 (30.60)     1:58.16 (30.19)
  3 Lichota, Charlene         17 Star Swimming-NI     1:59.65    1:58.95        
                  27.49       57.06 (29.57)     1:27.80 (30.74)     1:58.95 (31.15)
  4 Erickson, Molly           17 Star Swimming-NI     2:00.68    2:01.21        
                  28.34       58.87 (30.53)     1:30.06 (31.19)     2:01.21 (31.15)
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   56.33   2/18/2005 Erika Newell, Fordham                        
        MEET:   54.50   3/15/2003 Jenny Thompson, BAD-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradner, Sarah            17 Central CT Aquat-CT  1:00.60    1:00.34        
                  29.68     1:00.34 (30.66)                                        
  2 Hadid, Bana               13 Newburgh Sharks-MR   1:00.55    1:00.58        
                  29.32     1:00.58 (31.26)                                        
  3 Sagasta, Lindsey          15 Town of Tonawand-NI  1:00.49    1:01.18        
                  29.81     1:01.18 (31.37)                                        
  4 O'Brien, Emily            16 Lansing CATS-NI      1:03.78    1:03.11        
                  30.41     1:03.11 (32.70)                                        
  5 Czulewicz, Stephanie      15 ZEUS Swim Team-CT    1:04.50    1:03.89        
                  31.48     1:03.89 (32.41)                                        
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   56.33   2/18/2005 Erika Newell, Fordham                        
        MEET:   54.50   3/15/2003 Jenny Thompson, BAD-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demarco, Margaret         17 Star Swimming-NI     1:01.37    1:00.53        
                  29.34     1:00.53 (31.19)                                        
  2 O'Brien, Natalie          14 Lansing CATS-NI      1:03.38    1:02.24        
                  30.31     1:02.24 (31.93)                                        
  3 Ayer, Grace               14 Delmar Dolfins-AD    1:02.00    1:02.46        
                  30.09     1:02.46 (32.37)                                        
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   2:00.13        2003 Erica Meissner, Magnus                     
        MEET:   1:55.53   3/10/2006 Julia Smit, TVSC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lichota, Charlene         17 Star Swimming-NI     2:15.96    2:12.98        
                  31.08     1:04.16 (33.08)     1:38.44 (34.28)     2:12.98 (34.54)
  2 O'Brien, Natalie          14 Lansing CATS-NI      2:14.02    2:15.02        
                  31.95     1:05.79 (33.84)     1:40.40 (34.61)     2:15.02 (34.62)
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   2:00.13        2003 Erica Meissner, Magnus                     
        MEET:   1:55.53   3/10/2006 Julia Smit, TVSC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Villari, Leah             17 Town of Tonawand-NI  2:11.60    2:12.90        
                  29.94     1:03.43 (33.49)     1:38.53 (35.10)     2:12.90 (34.37)
  2 Escobedo, Emily           14 Condors Swim Clu-MR  2:19.20    2:18.99        
                  31.64     1:06.13 (34.49)     1:42.51 (36.38)     2:18.99 (36.48)
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   2:00.13        2003 Erica Meissner, Magnus                     
        MEET:   1:55.53   3/10/2006 Julia Smit, TVSC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hadid, Bana               13 Newburgh Sharks-MR   2:10.23    2:12.18        
                  30.15     1:03.17 (33.02)     1:37.75 (34.58)     2:12.18 (34.43)
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   1:02.07   3/12/2004 Rosanna Delurgio, UC-San Diego-            
        MEET:   1:02.12   3/11/2005 Rebecca Soni, SAC-NJ                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Erin             18 Lansing CATS-NI      1:09.81    1:10.03        
                  33.07     1:10.03 (36.96)                                        
  2 Hall, Alexandra           17 Magnus Aquatic G-NE  1:09.41    1:10.30        
                  33.11     1:10.30 (37.19)                                        
  3 Parish, Andrea            16 Town of Tonawand-NI  1:08.85    1:10.70        
                  33.32     1:10.70 (37.38)                                        
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   1:02.07   3/12/2004 Rosanna Delurgio, UC-San Diego-            
        MEET:   1:02.12   3/11/2005 Rebecca Soni, SAC-NJ                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruh, Jamie                16 Star Swimming-NI     1:11.68    1:09.60        
                  33.74     1:09.60 (35.86)                                        
  2 O'Brien, Erin             18 Lansing CATS-NI      1:09.87    1:09.88        
                  32.88     1:09.88 (37.00)                                        
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   1:02.07   3/12/2004 Rosanna Delurgio, UC-San Diego-            
        MEET:   1:02.12   3/11/2005 Rebecca Soni, SAC-NJ                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keech, Amy                16 Sea Dragons Swim-NI  1:09.12    1:10.09        
                  32.83     1:10.09 (37.26)                                        
  2 O'Malley, Shannon         14 Sea Dragons Swim-NI  1:15.51    1:16.39        
                  35.95     1:16.39 (40.44)                                        
 
Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   2:15.62   2/18/2006 Lauren Beaudreau, RICHMOND-                
        MEET:   2:11.32   3/12/2005 Rebecca Soni, SAC-NJ                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keech, Amy                16 Sea Dragons Swim-NI  2:29.92    2:29.84        
                  33.18     1:11.38 (38.20)     1:50.26 (38.88)     2:29.84 (39.58)
  2 Lloyd, Sarah              15 Peddie Aquatic A-NJ  2:32.52    2:35.53        
                  34.77     1:13.80 (39.03)     1:54.37 (40.57)     2:35.53 (41.16)
  3 Kology, Regan             13 Una CAT-NJ           2:58.00    2:39.57        
                  36.97     1:17.27 (40.30)     1:58.78 (41.51)     2:39.57 (40.79)
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        POOL:   53.91   2/18/2005 Brooke Boncher, Richmond                     
        MEET:   54.94   3/11/2006 Lindsay Henahan, FAST -NI                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Epstein, Aleza            14 Town of Tonawand-NI    59.99      59.70        
                  27.65       59.70 (32.05)                                        
  2 Pramer, Meredith          16 ZEUS Swim Team-CT      59.69    1:00.53        
                  28.45     1:00.53 (32.08)                                        
  3 Smolensky, Rachel         16 ZEUS Swim Team-CT    1:02.75    1:03.36        
                  29.63     1:03.36 (33.73)                                        
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        POOL:   53.91   2/18/2005 Brooke Boncher, Richmond                     
        MEET:   54.94   3/11/2006 Lindsay Henahan, FAST -NI                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buisman, Megan            17 Sea Dragons Swim-NI     1.01    1:04.30        
                  30.55     1:04.30 (33.75)                                        
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        POOL:   2:00.62   3/12/2004 Cindy Ong, Drury-                          
        MEET:   1:59.73    3/9/2002 Noelle Bassi, Unat. BAC-NJ                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doolin, Jenny             18 Shawmut Aquatic-NE   2:12.50    2:15.08        
                  29.12     1:02.51 (33.39)     1:37.78 (35.27)     2:15.08 (37.30)
  2 Dimaria, Vanessa          17 Peddie Aquatic A-NJ  2:16.80    2:15.93        
                  29.89     1:03.96 (34.07)     1:39.83 (35.87)     2:15.93 (36.10)
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        POOL:   2:00.62   3/12/2004 Cindy Ong, Drury-                          
        MEET:   1:59.73    3/9/2002 Noelle Bassi, Unat. BAC-NJ                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chilton, Selene           16 Magnus Aquatic G-NE  2:16.00    2:13.76        
                  30.55     1:04.23 (33.68)     1:39.02 (34.79)     2:13.76 (34.74)
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        POOL:   2:02.04   2/16/2006 Lauren Beaudreau, RICHMOND-                
        MEET:   2:02.43   3/16/2003 Julia Smit, TVSC -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ternullo, Stephanie       16 SoNoCo Swim Club-CT  2:13.00    2:12.05        
                  27.94     1:01.04 (33.10)     1:41.11 (40.07)     2:12.05 (30.94)
  2 Buisman, Megan            17 Sea Dragons Swim-NI  2:15.15    2:17.50        
                  30.16     1:03.79 (33.63)     1:45.73 (41.94)     2:17.50 (31.77)
  3 Shi, Emma                 13 Sea Dragons Swim-NI  2:20.70    2:26.51        
                  30.51     1:05.62 (35.11)     1:52.20 (46.58)     2:26.51 (34.31)
 
Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        POOL:   4:17.82        1996 Jessica Foschi, LIAC                       
        MEET:   4:10.50   3/11/2005 Julia Smit, TVSC -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansen, Julie             15 Berkeley Aquatic-NJ  4:52.48    4:43.03        
                  28.45     1:00.94 (32.49)     1:38.11 (37.17)     2:15.32 (37.21)
        2:55.44 (40.12)     3:37.91 (42.47)     4:10.87 (32.96)     4:43.03 (32.16)
  2 O'Brien, Emily            16 Lansing CATS-NI      4:41.81    4:47.58        
                  28.32     1:01.46 (33.14)     1:37.64 (36.18)     2:13.57 (35.93)
        2:56.11 (42.54)     3:40.88 (44.77)     4:13.99 (33.11)     4:47.58 (33.59)
 
Men 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
        POOL:   19.69        2003 Camilo Becerra, Indian River                 
        MEET:   20.72   3/15/2003 Christophr Pai, MSC-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Heil, Scott               17 Eastern Express-NJ        NT      21.68        
  2 Fittin, Peter             18 Peddie Aquatic A-NJ       NT      21.80        
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   19.69        2003 Camilo Becerra, Indian River                 
        MEET:   20.72   3/15/2003 Christophr Pai, MSC-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Graesser, Garrett         16 Town of Tonawand-NI    22.10      22.87        
  2 Telford, Dylan            15 Town of Tonawand-NI    24.10      23.30        
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   19.69        2003 Camilo Becerra, Indian River                 
        MEET:   20.72   3/15/2003 Christophr Pai, MSC-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrnes, Evan              17 Islip Aquatics-MR      21.89      22.41        
  2 Eiden, Joseph             14 Middies Swimming-MR    23.27      22.95        
  3 Gerlach, Jason            15 Fairport Area Sw-NI    23.00      23.13        
  4 Hedge, Nicholas           18 Berkeley Aquatic-NJ    23.18      23.24        
  5 Konarski, Kevin           14 Islip Aquatics-MR      23.56      23.46        
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   19.69        2003 Camilo Becerra, Indian River                 
        MEET:   20.72   3/15/2003 Christophr Pai, MSC-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrnes, Evan              17 Islip Aquatics-MR      22.22      22.74        
  2 Hedge, Nicholas           18 Berkeley Aquatic-NJ    23.29      23.18        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   43.91        2003 CAMILO BECCERA/INDIAN RIVER                  
        MEET:   44.51   3/16/2003 Scott Goldblatt, BAC-NJ                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, John              16 Suffern Sea Lion-MR    49.19      49.04        
                  23.32       49.04 (25.72)                                        
  2 Wurm, Matt                18 Shawmut Aquatic-NE     49.32      49.14        
                  23.97       49.14 (25.17)                                        
  3 Gerlach, Jason            15 Fairport Area Sw-NI    50.00      50.41        
                  23.98       50.41 (26.43)                                        
  4 Edbauer, Michael          17 Town of Tonawand-NI    53.50      53.44        
                  25.04       53.44 (28.40)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   43.91        2003 CAMILO BECCERA/INDIAN RIVER                  
        MEET:   44.51   3/16/2003 Scott Goldblatt, BAC-NJ                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Kyle              17 Islip Aquatics-MR      49.12      48.75        
                  23.60       48.75 (25.15)                                        
  2 Sokoloff, Philip          16 Suffern Sea Lion-MR    49.35      49.79        
                  24.10       49.79 (25.69)                                        
  3 Telford, Dylan            15 Town of Tonawand-NI    51.50      50.24        
                  24.52       50.24 (25.72)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   43.91        2003 CAMILO BECCERA/INDIAN RIVER                  
        MEET:   44.51   3/16/2003 Scott Goldblatt, BAC-NJ                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eiden, Joseph             14 Middies Swimming-MR    50.53      49.33        
                  23.83       49.33 (25.50)                                        
  2 Zelehowsky, Adam          16 Lansing CATS-NI        49.36      49.77        
                  23.76       49.77 (26.01)                                        
  3 Konarski, Kevin           14 Islip Aquatics-MR      50.28      50.09        
                  24.12       50.09 (25.97)                                        
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   1:37.31        2001 Read Boon, Kenyon                          
        MEET:   1:35.89   3/14/2003 Scott Goldblatt, BAC-NJ                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Telford, Dylan            15 Town of Tonawand-NI  1:48.61    1:47.88        
                  25.03       52.29 (27.26)     1:20.28 (27.99)     1:47.88 (27.60)
  2 Gabriele, Louis           17 Condors Swim Clu-MR  1:50.00    1:48.31        
                  25.02       52.41 (27.39)     1:21.05 (28.64)     1:48.31 (27.26)
  3 Laliberte, Jeffrey        15 Magnus Aquatic G-NE  1:50.46    1:49.09        
                  25.89       53.28 (27.39)     1:21.37 (28.09)     1:49.09 (27.72)
  4 Young, Brace              14 Squids-NE            1:49.68    1:49.83        
                  25.87       53.28 (27.41)     1:21.59 (28.31)     1:49.83 (28.24)
  5 Saunders, Kevin           16 SoNoCo Swim Club-CT  1:51.03    1:50.27        
                  25.78       53.21 (27.43)     1:21.80 (28.59)     1:50.27 (28.47)
  6 Garvey, Patrick           17 Newburgh Sharks-MR   1:52.34    1:54.00        
                  26.30       55.63 (29.33)     1:25.30 (29.67)     1:54.00 (28.70)
  7 Lubarsky, Bryan           17 Newburgh Sharks-MR   1:51.78    1:58.53        
                  27.59       57.07 (29.48)     1:28.01 (30.94)     1:58.53 (30.52)
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   1:37.31        2001 Read Boon, Kenyon                          
        MEET:   1:35.89   3/14/2003 Scott Goldblatt, BAC-NJ                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Juliano, Robert           16 Town of Tonawand-NI  1:49.46    1:50.08        
                  24.83       53.03 (28.20)     1:22.13 (29.10)     1:50.08 (27.95)
  2 Spatzer, Alexander        16 Town of Tonawand-NI  1:48.50    1:50.60        
                  25.08       53.22 (28.14)     1:22.38 (29.16)     1:50.60 (28.22)
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        POOL:   4:22.63   3/12/2004 Greg Mroz, CS-Bakersfield-                 
        MEET:   4:23.94   3/15/2003 Scott Goldblatt, BAC-NJ                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Juliano, Robert           16 Town of Tonawand-NI  4:51.24    4:52.33        
                  25.99       54.96 (28.97)     1:24.98 (30.02)     1:54.65 (29.67)
        2:24.46 (29.81)     2:54.31 (29.85)     3:24.30 (29.99)     3:54.29 (29.99)
        4:24.32 (30.03)     4:52.33 (28.01)                                        
  2 Saunders, Kevin           16 SoNoCo Swim Club-CT  5:00.30    4:53.44        
                  26.46       55.14 (28.68)     1:24.73 (29.59)     1:54.62 (29.89)
        2:24.23 (29.61)     2:54.30 (30.07)     3:24.56 (30.26)     3:54.80 (30.24)
        4:24.71 (29.91)     4:53.44 (28.73)                                        
  3 Young, Brace              14 Squids-NE            4:54.71    4:54.01        
                  26.93       55.93 (29.00)     1:25.44 (29.51)     1:55.02 (29.58)
        2:24.74 (29.72)     2:54.43 (29.69)     3:24.57 (30.14)     3:54.54 (29.97)
        4:24.51 (29.97)     4:54.01 (29.50)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   48.19   3/12/2004 Rodrigo Ferreira, North Dakota-              
        MEET:   49.90    3/8/2001 Ned Stanthorpe, PAA-NJ                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denton, Richard           16 Central CT Aquat-CT    55.08      55.03        
                  26.98       55.03 (28.05)                                        
  2 Bray, Spencer             15 Star Swimming-NI       57.01      57.28        
                  27.55       57.28 (29.73)                                        
  3 Morgan, Joseph            15 Newburgh Sharks-MR     56.72      57.60        
                  28.07       57.60 (29.53)                                        
  4 Lubarsky, Bryan           17 Newburgh Sharks-MR     57.73      58.59        
                  28.57       58.59 (30.02)                                        
  5 Garvey, Patrick           17 Newburgh Sharks-MR   1:03.47    1:04.68        
                  31.83     1:04.68 (32.85)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   48.19   3/12/2004 Rodrigo Ferreira, North Dakota-              
        MEET:   49.90    3/8/2001 Ned Stanthorpe, PAA-NJ                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jongtze              17 Peddie Aquatic A-NJ    59.50    1:01.73        
                  29.76     1:01.73 (31.97)                                        
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   54.65        2001 Alvaro Fortuny, GWU                          
        MEET:   55.87    3/8/2001 Ron Karnaugh, JG-NJ                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriele, Louis           17 Condors Swim Clu-MR  1:00.40    1:01.61        
                  29.19     1:01.61 (32.42)                                        
  2 Martin, Joseph            14 Town of Tonawand-NI  1:03.27    1:04.18        
                  30.25     1:04.18 (33.93)                                        
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   54.65        2001 Alvaro Fortuny, GWU                          
        MEET:   55.87    3/8/2001 Ron Karnaugh, JG-NJ                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Partacz, Matthew          17 Star Swimming-NI     1:03.17    1:03.41        
                  29.47     1:03.41 (33.94)                                        
  2 Konarski, Karol           17 Islip Aquatics-MR    1:03.18    1:03.95        
                  29.98     1:03.95 (33.97)                                        
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   54.65        2001 Alvaro Fortuny, GWU                          
        MEET:   55.87    3/8/2001 Ron Karnaugh, JG-NJ                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edbauer, Michael          17 Town of Tonawand-NI  1:03.42    1:02.85        
                  29.12     1:02.85 (33.73)                                        
  2 Farm, Eric                15 Condors Swim Clu-MR     1.07    1:05.37        
                  30.36     1:05.37 (35.01)                                        
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        POOL:   1:58.66        2001 Billy Brown, UMass                         
        MEET:   2:01.91    3/9/2001 Seok Jun Lee, PAA-NJ                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tanchick, Matthew         14 Sea Dragons Swim-NI  2:18.81    2:16.67        
                  30.10     1:04.84 (34.74)     1:40.86 (36.02)     2:16.67 (35.81)
  2 Martin, Joseph            14 Town of Tonawand-NI  2:17.79    2:16.94        
                  30.31     1:04.50 (34.19)     1:41.19 (36.69)     2:16.94 (35.75)
  3 Konarski, Karol           17 Islip Aquatics-MR    2:27.16    2:21.48        
                  31.28     1:07.10 (35.82)     1:44.11 (37.01)     2:21.48 (37.37)
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        POOL:   47.69        2003 CAMILO BECERRA/INDIAN RIVER                  
        MEET:   48.58    3/9/2006 Brian Wilson, JG-NJ                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farm, Eric                15 Condors Swim Clu-MR    56.08      52.40        
                  24.50       52.40 (27.90)                                        
  2 Denton, Richard           16 Central CT Aquat-CT    56.77      54.82        
                  25.80       54.82 (29.02)                                        
  3 Guilfoyle, Joseph         17 Berkeley Aquatic-NJ    56.48      55.22        
                  25.91       55.22 (29.31)                                        
  4 Bernstein, Rex            17 Condors Swim Clu-MR       NT      55.91        
                  25.58       55.91 (30.33)                                        
  5 Gillenwater, Darin        15 Condors Swim Clu-MR  1:00.78      58.92        
                  26.66       58.92 (32.26)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        POOL:   47.69        2003 CAMILO BECERRA/INDIAN RIVER                  
        MEET:   48.58    3/9/2006 Brian Wilson, JG-NJ                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moessinger, Jeffrey       22 Star Swimming-NI       52.25      53.33        
                  24.83       53.33 (28.50)                                        
  2 Nord, John                17 Lansing CATS-NI        55.81      55.22        
                  25.72       55.22 (29.50)                                        
  3 Zelehowsky, Adam          16 Lansing CATS-NI        55.90      57.03        
                  26.94       57.03 (30.09)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        POOL:   47.69        2003 CAMILO BECERRA/INDIAN RIVER                  
        MEET:   48.58    3/9/2006 Brian Wilson, JG-NJ                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kyle               17 Town of Tonawand-NI    52.36      52.35        
                  24.95       52.35 (27.40)                                        
  2 Walsh, Ryan               15 Condors Swim Clu-MR       NT      54.91        
                  25.61       54.91 (29.30)                                        
 
Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        POOL:   1:47.44   3/12/2004 Fernando Alves, North Dakota-              
        MEET:   1:49.00    3/8/2001 Brendan Neligan, LIAC-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tanchick, Matthew         14 Sea Dragons Swim-NI     2.00    2:03.22        
                  26.93       58.25 (31.32)     1:30.59 (32.34)     2:03.22 (32.63)
 
Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
        POOL:   3:47.15        1997 Marcin Malinski, Indian River              
        MEET:   3:51.85    3/8/2001 Ron Karnaugh, JG-NJ                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heise, Matthew            17 Lansing CATS-NI      4:19.79    4:15.42        
                  25.26       54.77 (29.51)     1:25.69 (30.92)     1:56.33 (30.64)
        2:34.43 (38.10)     3:13.43 (39.00)     3:44.92 (31.49)     4:15.42 (30.50)
  2 Owen, Robert              14 Magnus Aquatic G-NE  4:21.50    4:16.83        
                  27.53       59.18 (31.65)     1:29.99 (30.81)     2:00.82 (30.83)
        2:40.86 (40.04)     3:19.08 (38.22)     3:48.51 (29.43)     4:16.83 (28.32)