Licensed to Potomac Valley Swimming - A
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/11/2009 10:26 AM
       2009 Speedo Champions Series Time Trials, Sanction #: PVZ-09-46TT       
                      March 26-29, 2009 - Germantown, MD                       
                                    Results                                    
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ego, Hilary               17 Sharks-CT-CT           24.72      25.27        
  2 Turner, Emily             17 Annapolis Swim C-MD    25.16      25.29        
  3 Brady, Megan              14 Lower Moreland L-MA    25.30      25.45        
  4 Folz, Mary Margaret       14 Pine Richland Aq-AM    25.22      25.65        
  5 Haggerty, Laura           15 Blackhawk Cougar-AM    25.63      25.90        
  6 Ebert, Elizabeth          14 Lancaster Aquati-MA    26.05      26.06        
  7 McKinnon, Emily           14 Westbrook Seals-ME     25.51      26.16        
  8 Murphy, Kelley            15 Coastal Aquatics-MD    26.54      26.25        
  9 Ferguson, Kelsey          14 West Allegheny A-AM    25.70      26.52        
  9 Kurtz, Katie              14 JW-MA                  25.83      26.52        
 11 Caputo, Krista            15 Wagner Aquatic C-MR    26.10      26.53        
 12 Harrington, Ashley        17 Star Swimming-NI       25.90      26.63        
 13 Worrell, Taylor           12 Jersey Storm Swi-MA    25.81      27.01        
 14 Toomer, Kate              17 Jersey Storm Swi-MA    28.17      27.95        
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Folz, Mary Margaret       14 Pine Richland Aq-AM    25.22      25.67        
  2 Werner, Bridget           16 Curl Burke Swim-PV     24.67      25.93        
  3 Musselman, Leigh          14 Loyola Blakefiel-MD    25.51      26.11        
  4 Pasztor, Abby             15 Blue Waves Swim-PV     27.30      26.76        
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 22.94   3/15/2002 Jordan Wallace, PAAC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cloutier, Gaby            15 Coastal Maine Aq-ME    25.24      25.43        
                  25.43           25.43 ( )                                        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keshishian, Sarah         15 Bel Air Aquatic-MD     54.50      54.12        
                  26.18       54.12 (27.94)                                        
  2 Barry, Elizabeth          13 New York Sharks-MR     56.50      55.41        
                  26.62       55.41 (28.79)                                        
  3 Musselman, Leigh          14 Loyola Blakefiel-MD    55.51      55.86        
                  26.72       55.86 (29.14)                                        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Molly           16 Star Swimming-NI          NT      56.30        
                  27.23       56.30 (29.07)                                        
  2 Harrington, Ashley        17 Star Swimming-NI       56.50      56.88        
                  27.52       56.88 (29.36)                                        
  3 Kurtz, Katie              14 JW-MA                  56.47      57.56        
                  28.09       57.56 (29.47)                                        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 50.12        2002 Jordan Wallace, TPIT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Madison            15 Spirit Swimming-MA     53.50      53.98        
                  26.49       53.98 (27.49)                                        
  2 Ego, Hilary               17 Sharks-CT-CT           54.03      54.15        
                  26.25       54.15 (27.90)                                        
  3 Kirby, Alyssa             16 Loyola Blakefiel-MD    55.78      54.90        
                  26.53       54.90 (28.37)                                        
  4 Murphy, Briana            16 Machine Aquatics-PV    54.85      54.98        
                  26.21       54.98 (28.77)                                        
  5 Martin, Chelsea           16 G P A C-MA             54.91      55.58        
                  26.87       55.58 (28.71)                                        
  6 Ebert, Elizabeth          14 Lancaster Aquati-MA    56.02      56.11        
                  27.24       56.11 (28.87)                                        
  7 Sutherland, Kerry         16 Arlington Aquati-PV    58.01      56.14        
                  26.81       56.14 (29.33)                                        
  8 Murphy, Kelley            15 Coastal Aquatics-MD    56.19      56.23        
                  27.30       56.23 (28.93)                                        
  9 McGrath, Savanah          13 Naval Academy Aq-MD    57.75      57.28        
                  27.30       57.28 (29.98)                                        
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Chelsea           16 G P A C-MA           1:58.63    1:57.68        
                  26.86       56.37 (29.51)     1:27.01 (30.64)     1:57.68 (30.67)
  2 Carballeira, Kim          17 Three Village Sw-MR  1:57.79    1:58.33        
                  27.43       57.25 (29.82)     1:27.81 (30.56)     1:58.33 (30.52)
  3 Muller, Kristin           15 Three Village Sw-MR  1:59.70    1:58.55        
                  27.58       57.66 (30.08)     1:28.55 (30.89)     1:58.55 (30.00)
  4 Ferguson, Kelsey          14 West Allegheny A-AM  2:01.54    1:59.56        
                  27.91       58.65 (30.74)     1:29.28 (30.63)     1:59.56 (30.28)
  5 Hullings, Alyssa          16 Princeton Piranh-NJ  2:02.15    1:59.63        
                  27.76       57.59 (29.83)     1:28.30 (30.71)     1:59.63 (31.33)
  6 Panza, Angela             17 Seneca Valley Sw-AM  2:08.00    2:00.07        
                  27.99       58.49 (30.50)     1:29.47 (30.98)     2:00.07 (30.60)
  7 Murslack, Allison         14 Pine Richland Aq-AM  1:59.79    2:00.97        
                  28.59       58.95 (30.36)     1:30.17 (31.22)     2:00.97 (30.80)
  8 Easterling, Sarah         13 Westbrook Seals-ME   2:01.65    2:01.66        
                  27.81       58.73 (30.92)     1:30.42 (31.69)     2:01.66 (31.24)
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:48.71   3/15/2002 Jordan Wallace, TPIT                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keshishian, Sarah         15 Bel Air Aquatic-MD   1:57.00    1:58.23        
                  27.27       57.56 (30.29)     1:28.24 (30.68)     1:58.23 (29.99)
  2 Lynch, Katie              17 Sharks-CT-CT         1:56.79    2:01.42        
                  28.07       58.88 (30.81)     1:30.13 (31.25)     2:01.42 (31.29)
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heferle, Rachel           15 Star Swimming-NI     2:01.50    2:00.11        
                  28.07       58.88 (30.81)     1:29.86 (30.98)     2:00.11 (30.25)
  2 Armstrong, Shannon        15 New York Sharks-MR   1:59.52    2:00.67        
                  28.00       58.09 (30.09)     1:29.14 (31.05)     2:00.67 (31.53)
  3 Van Horn, Alexandra       18 Arlington Aquati-PV  2:06.20    2:06.15        
                  28.88     1:00.29 (31.41)     1:33.02 (32.73)     2:06.15 (33.13)
 
Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Meaghan            15 New York Sharks-MR   5:15.00    5:17.42        
                  28.72     1:00.24 (31.52)     1:32.04 (31.80)     2:04.42 (32.38)
        2:36.99 (32.57)     3:09.62 (32.63)     3:42.08 (32.46)     4:14.10 (32.02)
        4:46.11 (32.01)     5:17.42 (31.31)                                        
 
Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carballeira, Kim          17 Three Village Sw-MR  5:14.00    5:13.87        
                  28.48       59.12 (30.64)     1:30.67 (31.55)     2:02.47 (31.80)
        2:34.83 (32.36)     3:07.23 (32.40)     3:39.64 (32.41)     4:11.59 (31.95)
        4:43.30 (31.71)     5:13.87 (30.57)                                        
  2 Murslack, Allison         14 Pine Richland Aq-AM  5:14.31    5:14.03        
                  29.30     1:00.36 (31.06)     1:32.11 (31.75)     2:03.70 (31.59)
        2:35.67 (31.97)     3:07.75 (32.08)     3:39.76 (32.01)     4:11.85 (32.09)
        4:43.61 (31.76)     5:14.03 (30.42)                                        
  3 Daniel, Paige             13 Lancaster Aquati-MA  5:16.91    5:20.61        
                  29.12     1:00.71 (31.59)     1:32.79 (32.08)     2:05.40 (32.61)
        2:38.08 (32.68)     3:10.91 (32.83)     3:43.75 (32.84)     4:16.39 (32.64)
        4:49.34 (32.95)     5:20.61 (31.27)                                        
  4 Gondolf, Molly            17 Egg Harbor Twp S-MA  5:15.08    5:23.02        
                  28.78     1:00.09 (31.31)     1:32.23 (32.14)     2:04.76 (32.53)
        2:37.68 (32.92)     3:10.84 (33.16)     3:44.02 (33.18)     4:17.26 (33.24)
        4:50.39 (33.13)     5:23.02 (32.63)                                        
  5 Erickson, Molly           16 Star Swimming-NI     5:31.50    5:24.30        
                  29.26     1:00.44 (31.18)     1:32.53 (32.09)     2:05.07 (32.54)
        2:37.81 (32.74)     3:11.04 (33.23)     3:44.30 (33.26)     4:17.85 (33.55)
        4:51.67 (33.82)     5:24.30 (32.63)                                        
 
Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 4:45.13        2001 Rachael Burke, CUBU                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merkel, Molly             16 Arlington Aquati-PV  5:20.98    5:17.47        
                  28.21       59.47 (31.26)     1:31.28 (31.81)     2:03.10 (31.82)
        2:35.39 (32.29)     3:07.73 (32.34)     3:40.18 (32.45)     4:12.91 (32.73)
        4:45.69 (32.78)     5:17.47 (31.78)                                        
 
Women 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Emily               15 All Star Aquatic-PV 11:15.00   11:24.24        
                  31.99     1:06.42 (34.43)     1:40.64 (34.22)     2:15.52 (34.88)
        2:49.85 (34.33)     3:24.55 (34.70)     3:59.52 (34.97)     4:34.57 (35.05)
        5:09.22 (34.65)     5:44.77 (35.55)     6:19.44 (34.67)     6:53.73 (34.29)
        7:28.10 (34.37)     8:02.41 (34.31)     8:36.80 (34.39)     9:11.54 (34.74)
        9:45.09 (33.55)    10:18.69 (33.60)    10:52.04 (33.35)    11:24.24 (32.20)
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dasilva, Taylor           15 Three Village Sw-MR  1:03.78    1:02.46        
                  30.82     1:02.46 (31.64)                                        
  2 Gawlik, Keri              13 New York Sharks-MR   1:05.55    1:02.90        
                  30.70     1:02.90 (32.20)                                        
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gillespie, Tori           17 Lower Moreland L-MA  1:02.90      59.44        
                  29.00       59.44 (30.44)                                        
  2 Easterling, Sarah         13 Westbrook Seals-ME   1:01.01    1:02.65        
                  30.63     1:02.65 (32.02)                                        
  3 Caruso, Danielle          13 Jersey Storm Swi-MA  1:05.32    1:04.85        
                  32.02     1:04.85 (32.83)                                        
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 54.92   3/22/2003 Tricia Weaner, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raynor, Caitlin           16 Flying Gull Aqua-PV  1:03.34    1:05.31        
                  32.09     1:05.31 (33.22)                                        
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long, Ally                17 Monocacy Aquatic-MD       NT    2:08.28        
                  30.36     1:02.66 (32.30)     1:35.83 (33.17)     2:08.28 (32.45)
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jimenez, Jessica          15 Monocacy Aquatic-MD  2:13.00    2:13.33        
                  31.86     1:05.50 (33.64)     1:39.70 (34.20)     2:13.33 (33.63)
  2 Gawlik, Keri              13 New York Sharks-MR   2:18.42    2:13.69        
                  31.08     1:04.84 (33.76)     1:39.39 (34.55)     2:13.69 (34.30)
  3 Panza, Angela             17 Seneca Valley Sw-AM  2:23.00    2:15.82        
                  31.91     1:05.49 (33.58)     1:40.53 (35.04)     2:15.82 (35.29)
  4 Burke, Meaghan            15 New York Sharks-MR   2:20.00    2:16.40        
                  31.91     1:05.85 (33.94)     1:41.07 (35.22)     2:16.40 (35.33)
  5 McCusker, Casey           17 Egg Harbor Twp S-MA  2:15.21    2:16.51        
                  32.01     1:05.75 (33.74)     1:41.01 (35.26)     2:16.51 (35.50)
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:58.84   3/23/2003 Tricia Weaner, WSY  -MA                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pittman, Catie            17 Williamsburg AC-VA   2:11.60    2:12.33        
                  30.81     1:04.11 (33.30)     1:38.52 (34.41)     2:12.33 (33.81)
  2 Ream, Brooke              17 The Fish-PV          2:12.31    2:12.65        
                  31.65     1:04.87 (33.22)     1:39.02 (34.15)     2:12.65 (33.63)
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:02.74   3/21/2003 Lauren Brick, RAYS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lynch, Sarah Ellen        18 Curl Burke Swim-PV   1:05.31    1:05.35        
                  30.38     1:05.35 (34.97)                                        
  2 Day, Lauren               16 G P A C-MA           1:10.00    1:08.34        
                  32.10     1:08.34 (36.24)                                        
  3 Couillard, Samantha       15 Coastal Maine Aq-ME  1:08.26    1:09.01        
                  32.29     1:09.01 (36.72)                                        
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kraft, Heather            15 Westbrook Seals-ME   1:08.47    1:07.49        
                  32.09     1:07.49 (35.40)                                        
  2 Hoelting, Emily           15 Loyola Blakefiel-MD  1:08.94    1:08.58        
                  32.45     1:08.58 (36.13)                                        
  3 Cox, Abby                 14 Arlington Aquati-PV  1:10.55    1:10.88        
                  33.89     1:10.88 (36.99)                                        
  4 Collins, Katie            16 Lancaster Aquati-MA  1:12.95    1:13.50        
                  34.50     1:13.50 (39.00)                                        
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armstrong, Alyssa         17 New York Sharks-MR   1:12.00    1:14.98        
                  34.67     1:14.98 (40.31)                                        
 
Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Molloy, Caitlin           18 Pine Richland Aq-AM  2:30.19    2:28.41        
                  33.08     1:10.39 (37.31)     1:49.23 (38.84)     2:28.41 (39.18)
  2 Hoelting, Emily           15 Loyola Blakefiel-MD  2:30.70    2:31.75        
                  33.27     1:11.51 (38.24)     1:51.51 (40.00)     2:31.75 (40.24)
  3 Patinski, Leah            17 Seneca Valley Sw-AM  2:45.00    2:37.01        
                  35.73     1:14.97 (39.24)     1:55.67 (40.70)     2:37.01 (41.34)
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vairo, Corinne            17 Three Village Sw-MR    59.50      59.86        
                  27.90       59.86 (31.96)                                        
  2 Gannon, Amanda            15 West Allegheny A-AM  1:03.00    1:00.37        
                  28.14     1:00.37 (32.23)                                        
  3 Sutherland, Kerry         16 Arlington Aquati-PV  1:01.76    1:01.50        
                  29.11     1:01.50 (32.39)                                        
  4 O'Donnell, Catherine      16 Williamsburg AC-VA   1:02.09    1:01.75        
                  28.34     1:01.75 (33.41)                                        
  5 Merkel, Molly             16 Arlington Aquati-PV  1:02.10    1:01.86        
                  29.01     1:01.86 (32.85)                                        
  6 Grady, Caitlin            13 New York Sharks-MR   1:01.00    1:02.37        
                  28.58     1:02.37 (33.79)                                        
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 54.42        2002 Gigi DeToll, BASS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeh, Joanna               17 Monocacy Aquatic-MD    58.80      58.47        
                  27.39       58.47 (31.08)                                        
  2 Gibbons, Alanna           17 Wagner Aquatic C-MR    59.25    1:00.06        
                  27.75     1:00.06 (32.31)                                        
  3 Haggerty, Laura           15 Blackhawk Cougar-AM  1:03.41    1:00.74        
                  28.12     1:00.74 (32.62)                                        
  4 Dailey, Morgan            15 Flying Gull Aqua-PV  1:06.86    1:07.89        
                  30.51     1:07.89 (37.38)                                        
  5 Caputo, Krista            15 Wagner Aquatic C-MR  1:07.00    1:07.90        
                  31.32     1:07.90 (36.58)                                        
 -- James, Moira              16 Flying Gull Aqua-PV  1:04.52         DQ        
                  30.92          DQ (35.48)                                        
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marando, Calli            16 Team Delaware-MA     1:00.48      58.76        
                  28.32       58.76 (30.44)                                        
  2 Walley, Alexis            15 Lancaster Aquati-MA  1:00.22      59.82        
                  28.06       59.82 (31.76)                                        
  3 Gruber, Maggie            13 Pine Richland Aq-AM    58.93      59.96        
                  27.91       59.96 (32.05)                                        
  4 Gibbs, Jordan             18 Annapolis Swim C-MD  1:00.48    1:00.48        
                  28.31     1:00.48 (32.17)                                        
  5 Doughty, Brigitte         16 Three Village Sw-MR  1:02.00    1:00.82        
                  28.66     1:00.82 (32.16)                                        
  6 Hill, Lindsay             16 Annapolis Swim C-MD  1:00.54    1:01.20        
                  28.81     1:01.20 (32.39)                                        
  7 Engberg, Larsen           14 Pine Richland Aq-AM  1:01.19    1:01.52        
                  29.59     1:01.52 (31.93)                                        
  8 Buonaiuto, Kelsey         14 Three Village Sw-MR  1:02.00    1:01.68        
                  28.89     1:01.68 (32.79)                                        
  9 Ouzounian, Lauren         16 Three Village Sw-MR  1:00.51    1:02.67        
                  29.24     1:02.67 (33.43)                                        
 10 Heferle, Rachel           15 Star Swimming-NI     1:02.50    1:03.04        
                  29.44     1:03.04 (33.60)                                        
 11 Armstrong, Alyssa         17 New York Sharks-MR   1:03.41    1:03.05        
                  29.32     1:03.05 (33.73)                                        
 12 Coccaro, Claudia          14 Three Village Sw-MR  1:01.50    1:03.29        
                  29.49     1:03.29 (33.80)                                        
 13 Kaczor, Kelly             16 Star Swimming-NI     1:04.50    1:03.64        
                  29.37     1:03.64 (34.27)                                        
 14 McKinnon, Emily           14 Westbrook Seals-ME   1:06.01    1:05.79        
                  30.09     1:05.79 (35.70)                                        
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:00.75   3/17/2002 Emily Goetsch, NORTH BALTIMORE             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell, Catherine      16 Williamsburg AC-VA   2:16.00    2:16.88        
                  29.00     1:02.65 (33.65)     1:38.85 (36.20)     2:16.88 (38.03)
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walley, Alexis            15 Lancaster Aquati-MA  2:15.98    2:11.04        
                  29.19     1:01.82 (32.63)     1:35.92 (34.10)     2:11.04 (35.12)
  2 Hill, Lindsay             16 Annapolis Swim C-MD  2:13.76    2:14.49        
                  30.27     1:03.77 (33.50)     1:38.66 (34.89)     2:14.49 (35.83)
  3 Engberg, Larsen           14 Pine Richland Aq-AM  2:15.37    2:14.95        
                  30.48     1:04.81 (34.33)     1:39.99 (35.18)     2:14.95 (34.96)
  4 Hullings, Alyssa          16 Princeton Piranh-NJ  2:14.40    2:17.82        
                  31.10     1:05.56 (34.46)     1:40.93 (35.37)     2:17.82 (36.89)
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:02.64        2001 Elizabeth Lavell, NAAC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Molloy, Caitlin           18 Pine Richland Aq-AM  2:12.07    2:12.12        
                  27.98     1:02.98 (35.00)     1:40.62 (37.64)     2:12.12 (31.50)
  2 Szymkowiak, Rachel        17 Seneca Valley Sw-AM  2:13.00    2:12.27        
                  28.99     1:03.85 (34.86)     1:41.89 (38.04)     2:12.27 (30.38)
  3 Hyrkas, Christina         13 Monocacy Aquatic-MD  2:16.29    2:14.53        
                  29.89     1:03.98 (34.09)     1:41.73 (37.75)     2:14.53 (32.80)
  4 Werner, Rebecca           15 Lancaster Aquati-MA  2:19.50    2:17.86        
                  29.81     1:04.62 (34.81)     1:47.09 (42.47)     2:17.86 (30.77)
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Titley, Julie             17 Seneca Valley Sw-AM  2:21.50    2:19.31        
                  29.61     1:05.82 (36.21)     1:48.40 (42.58)     2:19.31 (30.91)
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coccaro, Claudia          14 Three Village Sw-MR  2:18.00    2:17.04        
                  29.45     1:02.48 (33.03)     1:44.56 (42.08)     2:17.04 (32.48)
 
Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel, Paige             13 Lancaster Aquati-MA  4:54.74    4:49.56        
                  32.08     1:09.48 (37.40)     1:45.27 (35.79)     2:21.36 (36.09)
        3:03.04 (41.68)     3:45.72 (42.68)     4:18.55 (32.83)     4:49.56 (31.01)
  2 Patinski, Leah            17 Seneca Valley Sw-AM  4:47.75    4:51.25        
                  28.55     1:01.76 (33.21)     1:41.27 (39.51)     2:18.14 (36.87)
        3:00.07 (41.93)     3:42.48 (42.41)     4:17.46 (34.98)     4:51.25 (33.79)
  3 Mangione, Maryellen       15 Loyola Blakefiel-MD  4:58.00    4:55.98        
                  32.33     1:09.15 (36.82)     1:47.90 (38.75)     2:25.10 (37.20)
        3:05.62 (40.52)     3:47.54 (41.92)     4:22.43 (34.89)     4:55.98 (33.55)
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thermos, Yianni           15 Wagner Aquatic C-MR    22.80      22.92        
  2 McCall, Devin             14 G P A C-MA             23.93      23.77        
  3 Cox, Anthony              15 Atlantic City Aq-MA    23.59      24.22        
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 21.83   3/16/2002 TJ Cowling, Coast Guard                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McWhorter, Doug           17 Naval Academy Aq-MD    21.95      22.43        
  2 Dutton, Matthew           14 Three Village Sw-MR    24.50      23.24        
                  23.24           23.24 ( )                                        
  3 Paryzek, Zac              14 UN-US-VA               23.50      23.60        
                  23.60           23.60 ( )                                        
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knicely, Ricky            18 Williamsburg AC-VA     21.75      22.00        
  2 Lerose, Ben               18 Williamsburg AC-VA     22.35      22.26        
  3 O'Toole, Patrick          18 Fox Chapel Kille-AM    23.16      22.80        
  4 Asbury, Colin             15 All Star Aquatic-PV    23.00      23.31        
  5 Kuhlik, Matt              15 Princeton Piranh-NJ    23.20      23.42        
  6 Twomey, Nick              17 Coastal Maine Aq-ME    22.50      23.57        
  7 Haufler, Kyle             18 Carroll Aquatics-MD    23.30      24.01        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 45.21        2001 Nate Boyle, AVST                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Widdowson, Neal           14 Coastal Aquatics-MD    49.06      49.42        
                  24.40       49.42 (25.02)                                        
  2 Zazula, Nicholas          17 Aqua Gems-MR           49.91      49.45        
                  24.09       49.45 (25.36)                                        
  3 Pfohl, Erik               15 Aqua Gems-MR           51.80      50.82        
                  24.47       50.82 (26.35)                                        
  4 Sweeney, Pj               16 Wagner Aquatic C-MR    50.89      51.03        
                  24.44       51.03 (26.59)                                        
  5 Rogers, Nick              15 Carroll Aquatics-MD    50.72      51.24        
                  24.64       51.24 (26.60)                                        
  6 McCall, Devin             14 G P A C-MA             51.94      51.59        
                  24.78       51.59 (26.81)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lynn, Garret              14 Unique Swimming-VA     49.74      48.64        
                  23.62       48.64 (25.02)                                        
  2 O'Toole, Patrick          18 Fox Chapel Kille-AM    48.32      48.78        
                  23.46       48.78 (25.32)                                        
  3 Paryzek, Zac              14 UN-US-VA               50.25      50.12        
                  24.30       50.12 (25.82)                                        
  4 Kuhlik, Matt              15 Princeton Piranh-NJ    50.73      50.21        
                  23.91       50.21 (26.30)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kearney, Griffin          17 Bel Air Aquatic-MD     49.20      49.85        
                  23.62       49.85 (26.23)                                        
  2 Miller, Maxx              16 Naval Academy Aq-MD    49.99      50.04        
                  23.99       50.04 (26.05)                                        
  3 Zoli, Paul                17 Bel Air Aquatic-MD     50.00      50.13        
                  24.46       50.13 (25.67)                                        
  4 Thermos, Yianni           15 Wagner Aquatic C-MR    50.55      50.18        
                  24.34       50.18 (25.84)                                        
  5 Sismour, Peter            18 Woodland Hills A-AM    52.11      51.10        
                  24.44       51.10 (26.66)                                        
  6 Howell, Dylan             16 Bel Air Aquatic-MD     50.80      51.18        
                  24.75       51.18 (26.43)                                        
  7 Vanroden, Jack            18 Bel Air Aquatic-MD     50.30      51.28        
                  24.75       51.28 (26.53)                                        
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:38.38   3/21/2003 Rory Connell, Team Delaware                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ratliff, Bradley          17 Green Terror Aqu-MD  1:46.01    1:44.85        
                  24.32       50.59 (26.27)     1:17.37 (26.78)     1:44.85 (27.48)
  2 Haufler, Eric             15 Carroll Aquatics-MD  1:48.60    1:50.68        
                  24.73       52.39 (27.66)     1:21.47 (29.08)     1:50.68 (29.21)
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreshead, Joe            18 Coastal Maine Aq-ME  1:48.02    1:44.40        
                  23.54       49.36 (25.82)     1:16.75 (27.39)     1:44.40 (27.65)
  2 Huizinga, Ben             17 Curl Burke Swim-PV   1:46.47    1:49.34        
                  24.83       52.09 (27.26)     1:20.28 (28.19)     1:49.34 (29.06)
  3 Fisher, Andrew            17 Curl Burke Swim-PV   1:53.65    1:51.18        
                  24.85       52.25 (27.40)     1:21.42 (29.17)     1:51.18 (29.76)
  4 Robichaud, Eric           17 Naval Academy Aq-MD  1:52.50    1:51.81        
                  25.31       53.30 (27.99)     1:22.69 (29.39)     1:51.81 (29.12)
 -- Cranford, Chris           16 Naval Academy Aq-MD  1:50.00         DQ        
                  25.27       52.99 (27.72)     1:21.79 (28.80)          DQ (28.90)
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stepanian, Mark           18 Blackhawk Cougar-AM  1:47.30    1:43.22        
                  23.53       49.71 (26.18)     1:16.78 (27.07)     1:43.22 (26.44)
  2 Schaefer, Matthew         16 Pine Richland Aq-AM  1:45.69    1:43.82        
                  24.29       50.64 (26.35)     1:17.45 (26.81)     1:43.82 (26.37)
  3 Rohde, Cal                15 Westbrook Seals-ME   1:47.28    1:46.41        
                  25.03       51.47 (26.44)     1:18.61 (27.14)     1:46.41 (27.80)
  4 Knicely, Ricky            18 Williamsburg AC-VA   1:48.29    1:47.39        
                  24.82       52.02 (27.20)     1:19.21 (27.19)     1:47.39 (28.18)
  5 Tynan, Matt               15 Patriot Swim Clu-NE  1:49.01    1:48.59        
                  24.98       52.58 (27.60)     1:20.97 (28.39)     1:48.59 (27.62)
  6 Sytnyk, Igor              15 Sharks-CT-CT         1:51.00    1:49.71        
                  24.75       52.72 (27.97)     1:21.06 (28.34)     1:49.71 (28.65)
  7 Hurtt, James              14 Annapolis Swim C-MD  1:56.79    1:53.11        
                  25.78       54.12 (28.34)     1:23.59 (29.47)     1:53.11 (29.52)
  8 Mallozzi, Daniel          15 Lancaster Aquati-MA  1:59.79    1:56.46        
                  26.18       55.08 (28.90)     1:25.56 (30.48)     1:56.46 (30.90)
  9 Klein, Robert             16 Loyola Blakefiel-MD  1:53.26    1:57.05        
                  24.68       54.22 (29.54)     1:25.13 (30.91)     1:57.05 (31.92)
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 4:18.12   3/16/2002 Michael Phelps, NORTH BALTIMORE            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, David              18 Spirit Swimming-MA   4:59.00    4:56.72        
                  25.91       54.53 (28.62)     1:24.35 (29.82)     1:54.52 (30.17)
        2:24.67 (30.15)     2:55.09 (30.42)     3:25.46 (30.37)     3:56.13 (30.67)
        4:26.88 (30.75)     4:56.72 (29.84)                                        
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gould, Serge              16 Curl Burke Swim-PV   4:52.90    4:47.90        
                  25.64       54.36 (28.72)     1:23.32 (28.96)     1:52.98 (29.66)
        2:22.39 (29.41)     2:52.10 (29.71)     3:21.67 (29.57)     3:51.21 (29.54)
        4:19.93 (28.72)     4:47.90 (27.97)                                        
  2 Eckhoff, Nick             17 Williamsburg AC-VA   4:49.20    4:47.99        
                  25.43       53.15 (27.72)     1:22.44 (29.29)     1:51.64 (29.20)
        2:20.81 (29.17)     2:50.46 (29.65)     3:20.30 (29.84)     3:50.21 (29.91)
        4:20.09 (29.88)     4:47.99 (27.90)                                        
  3 Sundquist, James          16 Star Swimming-NI     4:55.50    4:48.83        
                  25.69       53.46 (27.77)     1:22.41 (28.95)     1:51.88 (29.47)
        2:21.08 (29.20)     2:50.79 (29.71)     3:21.17 (30.38)     3:51.03 (29.86)
        4:20.63 (29.60)     4:48.83 (28.20)                                        
  4 Neuendorf, Reed           16 New York Sharks-MR   4:48.80    4:49.95        
                  25.55       53.94 (28.39)     1:23.09 (29.15)     1:52.41 (29.32)
        2:21.99 (29.58)     2:52.00 (30.01)     3:21.51 (29.51)     3:51.17 (29.66)
        4:20.75 (29.58)     4:49.95 (29.20)                                        
  5 Smith, Taylor             17 Naval Academy Aq-MD  4:19.09    4:50.35        
                  26.46       54.79 (28.33)     1:23.98 (29.19)     1:53.78 (29.80)
        2:23.24 (29.46)     2:52.92 (29.68)     3:22.33 (29.41)     3:52.20 (29.87)
        4:21.59 (29.39)     4:50.35 (28.76)                                        
  6 Miara, Jesse              15 New York Sharks-MR   4:55.09    4:52.88        
                  25.78       54.29 (28.51)     1:23.43 (29.14)     1:53.04 (29.61)
        2:23.03 (29.99)     2:52.30 (29.27)     3:22.29 (29.99)     3:52.92 (30.63)
        4:23.16 (30.24)     4:52.88 (29.72)                                        
  7 Resch, Robert             16 Sharks Swim Team-VA  4:57.00    4:56.14        
                  26.49       56.12 (29.63)     1:26.15 (30.03)     1:56.03 (29.88)
        2:26.04 (30.01)     2:56.39 (30.35)     3:26.88 (30.49)     3:57.24 (30.36)
        4:27.58 (30.34)     4:56.14 (28.56)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 53.81   3/16/2002 Chris Soniak, OCCS-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Browning, Casey           21 Unattached-MI          54.70      52.86M       
                  25.88       52.86 (26.98)                                        
  2 Haufler, Kyle             18 Carroll Aquatics-MD    58.75      59.31        
                  28.70       59.31 (30.61)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allsopp, Matthew          16 Curl Burke Swim-PV     55.93      55.86        
                  27.36       55.86 (28.50)                                        
  2 Zazula, Nicholas          17 Aqua Gems-MR           57.73      57.00        
                  27.39       57.00 (29.61)                                        
  3 Hendrickson, Andrew       16 Sharks-CT-CT           57.50      58.41        
                  28.52       58.41 (29.89)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Falkenstein, Kevin        25 All Star Aquatic-PV    53.00      53.12        
                  26.55       53.12 (26.57)                                        
  2 Kile, Taylor              17 Lancaster Aquati-MA    54.64      55.28        
                  26.86       55.28 (28.42)                                        
  3 Rohde, Cal                15 Westbrook Seals-ME     56.78      57.30        
                  27.63       57.30 (29.67)                                        
  4 Sweeney, Pj               16 Wagner Aquatic C-MR    58.82      57.58        
                  27.52       57.58 (30.06)                                        
  5 Sciscento, Robert         17 Lancaster Aquati-MA    57.59      58.38        
                  28.11       58.38 (30.27)                                        
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:48.46   3/23/2003 Jeff Leath, PSDN-VA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colley, Ben               15 Williamsburg AC-VA   2:00.97    1:57.71        
                  27.35       57.41 (30.06)     1:27.83 (30.42)     1:57.71 (29.88)
  2 Brabson, Andy             20 Monocacy Aquatic-MD  1:59.77    1:59.24        
                  28.42       58.14 (29.72)     1:28.58 (30.44)     1:59.24 (30.66)
  3 Lin, Jeffrey              17 RMSC-PV              2:01.65    2:02.22        
                  28.11       58.46 (30.35)     1:30.22 (31.76)     2:02.22 (32.00)
 -- Mallozzi, Daniel          15 Lancaster Aquati-MA  2:11.46         DQ        
                  29.58     1:01.88 (32.30)     1:36.16 (34.28)          DQ (34.87)
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allsopp, Matthew          16 Curl Burke Swim-PV   2:00.31    2:00.83        
                  29.44     1:00.57 (31.13)     1:30.52 (29.95)     2:00.83 (30.31)
  2 Hurtt, James              14 Annapolis Swim C-MD  2:03.69    2:01.95        
                  29.27     1:00.83 (31.56)     1:31.50 (30.67)     2:01.95 (30.45)
  3 Lutz, Calvin              16 Fox Chapel Kille-AM  2:04.62    2:06.10        
                  29.66     1:01.59 (31.93)     1:34.04 (32.45)     2:06.10 (32.06)
  4 Dutton, Matthew           14 Three Village Sw-MR  2:04.00    2:06.33        
                  29.60     1:01.34 (31.74)     1:33.69 (32.35)     2:06.33 (32.64)
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Joseph          17 Three Village Sw-MR  2:04.73    2:00.65        
                  28.65       59.14 (30.49)     1:30.71 (31.57)     2:00.65 (29.94)
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 53.14        2001 Ed Moses, CUBU                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haigh, Jason              17 Williamsburg AC-VA   1:58.30      59.71        
                  28.32       59.71 (31.39)                                        
  2 Qama, Eros                23 Wagner Aquatic C-MR  1:05.00    1:03.07        
                  29.63     1:03.07 (33.44)                                        
  3 Brothman, Eric            16 Flying Gull Aqua-PV  1:07.42    1:04.52        
                  30.80     1:04.52 (33.72)                                        
  4 Tynan, Matt               15 Patriot Swim Clu-NE  1:08.63    1:06.34        
                  31.29     1:06.34 (35.05)                                        
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pfohl, Erik               15 Aqua Gems-MR         1:05.38    1:03.46        
  2 Brother, Chas             15 Severna Park  St-MD  1:03.94    1:03.75        
                  30.41     1:03.75 (33.34)                                        
  3 Rogers, Nick              15 Carroll Aquatics-MD  1:03.10    1:04.14        
                  30.19     1:04.14 (33.95)                                        
  4 Immink, Ben               16 Carroll Aquatics-MD  1:06.40    1:04.39        
                  30.40     1:04.39 (33.99)                                        
  5 Anderson, Jeffrey         15 Sharks-CT-CT         1:03.50    1:04.49        
                  30.51     1:04.49 (33.98)                                        
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anthony, Mac              17 NOVA of Virginia-VA    58.60      57.40        
                  26.62       57.40 (30.78)                                        
  2 Hufnagel, Joseph          16 Fox Chapel Kille-AM  1:00.93    1:00.91        
                  28.92     1:00.91 (31.99)                                        
  3 Baurle, Matthew           15 Fox Chapel Kille-AM    59.88    1:01.64        
                  29.23     1:01.64 (32.41)                                        
  4 Buisman, Kevin            23 Star Swimming-NI     1:02.10    1:02.22        
                  28.83     1:02.22 (33.39)                                        
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baurle, Matthew           15 Fox Chapel Kille-AM  2:11.94    2:13.90        
                  29.79     1:03.90 (34.11)     1:38.86 (34.96)     2:13.90 (35.04)
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Anthony              15 Atlantic City Aq-MA  2:16.91    2:18.16        
                  31.02     1:05.99 (34.97)     1:42.01 (36.02)     2:18.16 (36.15)
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Browning, Casey           21 Unattached-MI          52.33      50.82        
                  23.65       50.82 (27.17)                                        
  2 Katz, Andrew              17 New York Sharks-MR     54.30      52.13        
                  24.49       52.13 (27.64)                                        
  3 Kile, Taylor              17 Lancaster Aquati-MA    54.96      54.19        
                  25.10       54.19 (29.09)                                        
  4 Leonard, Ryan             16 Loyola Blakefiel-MD    56.06      54.42        
                  25.41       54.42 (29.01)                                        
  5 Polo, Michael             18 Williamsburg AC-VA        NT      54.60        
                  25.33       54.60 (29.27)                                        
  6 Jew, Eddie                17 Tidal Wave Swim-AM     56.04      55.21        
                  26.07       55.21 (29.14)                                        
  7 Sciscento, Robert         17 Lancaster Aquati-MA    55.56      55.55        
                  25.57       55.55 (29.98)                                        
  8 Miara, Jesse              15 New York Sharks-MR     56.84      56.63        
                  26.38       56.63 (30.25)                                        
  9 Patrum, William           14 Star Swimming-NI       57.50      57.34        
                  26.96       57.34 (30.38)                                        
 10 Carey, Jack               13 New York Sharks-MR     56.20      57.42        
                  26.71       57.42 (30.71)                                        
 11 Singer, Nathan            14 New York Sharks-MR   1:00.00      59.61        
                  27.38       59.61 (32.23)                                        
 12 Klein, Robert             16 Loyola Blakefiel-MD    55.25    1:01.97        
                  27.37     1:01.97 (34.60)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haufler, Eric             15 Carroll Aquatics-MD    55.60      54.35        
                  25.47       54.35 (28.88)                                        
  2 Brown, David              18 Spirit Swimming-MA     56.60      57.41        
                  27.30       57.41 (30.11)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 48.33   3/21/2003 Tim Kegelman, Coast Guard                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lynn, Garret              14 Unique Swimming-VA     51.44      51.46        
                  24.01       51.46 (27.45)                                        
  2 Smith, Ethan              16 RAC-MD                 54.60      54.87        
                  25.18       54.87 (29.69)                                        
  3 Kearney, Griffin          17 Bel Air Aquatic-MD     57.50      57.75        
                  26.18       57.75 (31.57)                                        
 
Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polo, Michael             18 Williamsburg AC-VA   2:05.99    2:01.77        
                  26.69       57.66 (30.97)     1:29.62 (31.96)     2:01.77 (32.15)
  2 Patrum, William           14 Star Swimming-NI     2:03.55    2:03.11        
                  27.58       59.11 (31.53)     1:30.71 (31.60)     2:03.11 (32.40)
  3 Haufler, Alex             15 Carroll Aquatics-MD  2:03.30    2:05.43        
                  27.94       59.06 (31.12)     1:31.55 (32.49)     2:05.43 (33.88)
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Immink, Ben               16 Carroll Aquatics-MD  2:01.00    2:00.75        
                  26.36       56.05 (29.69)     1:32.71 (36.66)     2:00.75 (28.04)
  2 Carey, Jack               13 New York Sharks-MR   2:06.70    2:05.42        
                  26.50       58.83 (32.33)     1:36.34 (37.51)     2:05.42 (29.08)
  3 August, Sandy             16 Princeton Piranh-NJ  2:07.11    2:07.43        
                  29.06     1:01.39 (32.33)     1:37.19 (35.80)     2:07.43 (30.24)
  4 Singer, Nathan            14 New York Sharks-MR   2:10.99    2:09.03        
                  28.11     1:02.68 (34.57)     1:39.12 (36.44)     2:09.03 (29.91)
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:50.65   3/23/2003 Tim Kegelman, Coast Guard                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haufler, Alex             15 Carroll Aquatics-MD  2:02.00    2:02.87        
                  26.58       56.64 (30.06)     1:34.41 (37.77)     2:02.87 (28.46)
  2 Chavez, Alejandro         15 Flying Gull Aqua-PV  2:11.60    2:08.74        
                  27.48     1:00.86 (33.38)     1:39.56 (38.70)     2:08.74 (29.18)
  3 Schwartz, Colin           16 Flying Gull Aqua-PV  2:11.96    2:09.38        
                  27.42     1:00.98 (33.56)     1:40.46 (39.48)     2:09.38 (28.92)
  4 Solace, Colin             16 Severna Park  St-MD  2:13.50    2:16.10        
                  28.20     1:02.05 (33.85)     1:45.77 (43.72)     2:16.10 (30.33)
 
Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Janezich, Anton           16 RMSC-PV              4:12.89    4:21.03        
 
Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eckhoff, Nick             17 Williamsburg AC-VA   4:17.20    4:15.40        
                  26.79       57.97 (31.18)     1:30.46 (32.49)     2:01.62 (31.16)
        2:40.52 (38.90)     3:18.92 (38.40)     3:47.86 (28.94)     4:15.40 (27.54)
  2 August, Sandy             16 Princeton Piranh-NJ  4:38.11    4:27.29        
                  29.10     1:03.42 (34.32)     1:37.22 (33.80)     2:11.07 (33.85)
        2:47.17 (36.10)     3:24.09 (36.92)     3:55.99 (31.90)     4:27.29 (31.30)
  3 Neuendorf, Reed           16 New York Sharks-MR   4:25.00    4:28.49        
                  28.75     1:01.90 (33.15)     1:34.25 (32.35)     2:06.37 (32.12)
        2:45.36 (38.99)     3:24.60 (39.24)     3:58.08 (33.48)     4:28.49 (30.41)
 
Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 3:42.08   3/15/2002 Michael Phelps, NORTH BALTIMORE            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Joseph          17 Three Village Sw-MR  4:34.00    4:25.70        
                  27.22       58.17 (30.95)     1:31.18 (33.01)     2:04.02 (32.84)
        2:43.12 (39.10)     3:23.01 (39.89)     3:54.77 (31.76)     4:25.70 (30.93)
 
Men 400 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavalier Swim Club-AM  'A'                             NT    3:21.03        
     1) Altemose, Clay 18               2) Malecki, Jared 16              
     3) Sweeny, Ryan 15                 4) Kelley, John 17                
 
Men 400 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M    NT                                                          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sharks Swim Team-VA  'A'                          3:24.00    3:28.70        
     1) Resch, Robert 16                2) Wanner, Jackson 17             
     3) Blevins, Phillip 17             4) Johnson, Mike 15               
                  24.87       51.19 (51.19)     1:16.23 (25.04)     1:44.63 (53.44)
        2:10.40 (25.77)     2:37.97 (53.34)     3:01.61 (23.64)     3:28.70 (50.73)