Licensed to Potomac Valley Swimming - A
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/11/2009 01:40 PM
                    Eastern Zone SC All-Star Championships                     
                        Burt Flickinger Aquatic Center                         
                                    Results                                    
 
Men 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 25.93        1985 Ryan Bradley - VA                            
  NAG Record: # 24.76    1/1/1998 Alexander Forbes                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ian Ho              10 VA Zone Team           27.36      26.61          9  
  2 Carsten Vissering   10 PV Zone Team           27.19      26.68          7  
  3 Alec Giakas         10 MA Zone Team           27.39      27.15          6  
  4 Nicolas Winograd    10 MR Zone Team           26.82      27.27          5  
  5 James Murphy        10 PV Zone Team           27.85      27.44          4  
  6 Gabriel Nass        10 AM Zone Team           28.03      27.45          3  
  7 Liam Egan           10 MR Zone Team           27.21      27.53          2  
  8 Joshua Pavel        10 CT Zone Team           28.80      28.32          1  
  9 Max Tempkin         10 VA Zone Team           28.28      28.37        
 10 Jack Portmann       10 MA Zone Team           28.04      28.52        
 11 Matthew Marsh       10 NI Zone Team           29.39      28.59        
 12 Justin Dunn         10 NJ Zone Team           28.21      28.60        
 13 Mark Byrne          10 CT Zone Team              NT      28.96        
 14 Colter Long         10 AM Zone Team           28.90      29.04        
 15 Ryan Plante         10 ME Zone Team           29.20      29.10        
 16 Ryan Morgan         10 NJ Zone Team           29.06      29.73        
 17 Mark Enright        10 AD Zone Team           30.07      30.11        
 18 Joe Koch            10 NI Zone Team           29.38      30.14        
 19 Joseph Paluso       10 ME Zone Team           31.03      30.25        
 20 Jimmy McColgan      10 AD Zone Team           30.70      31.57        
 
Men 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 56.53        1985 Ryan Bradley - VA                            
  NAG Record: # 54.74    1/1/1982 Chas Morton                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carsten Vissering   10 PV Zone Team           59.12      57.39          9  
                  27.32       57.39 (30.07)                                        
  2 Ian Ho              10 VA Zone Team           59.78      58.84          7  
                  28.50       58.84 (30.34)                                        
  3 Ian Bidwell         10 MR Zone Team         1:00.81      59.92          6  
                  29.07       59.92 (30.85)                                        
  4 Liam Egan           10 MR Zone Team           59.46    1:00.05          5  
                  28.71     1:00.05 (31.34)                                        
  5 James Murphy        10 PV Zone Team         1:00.32    1:00.07          4  
                  28.56     1:00.07 (31.51)                                        
  6 Max Tempkin         10 VA Zone Team         1:02.14    1:00.67          3  
                  29.21     1:00.67 (31.46)                                        
  7 Drew Damich         10 AM Zone Team         1:01.75    1:01.06          2  
                  29.34     1:01.06 (31.72)                                        
  8 Spencer Tretter     10 AM Zone Team         1:01.89    1:01.20          1  
                  29.85     1:01.20 (31.35)                                        
  9 Alec Giakas         10 MA Zone Team         1:00.81    1:01.31        
                  29.25     1:01.31 (32.06)                                        
 10 Will Drexler        10 MA Zone Team         1:01.80    1:01.89        
                  30.10     1:01.89 (31.79)                                        
 11 Joshua Pavel        10 CT Zone Team         1:03.02    1:02.39        
                  29.61     1:02.39 (32.78)                                        
 12 Joe Koch            10 NI Zone Team         1:04.44    1:02.75        
                  30.37     1:02.75 (32.38)                                        
 13 Mark Byrne          10 CT Zone Team         1:03.18    1:03.15        
                  30.37     1:03.15 (32.78)                                        
 14 Justin Dunn         10 NJ Zone Team         1:02.47    1:04.56        
                  30.67     1:04.56 (33.89)                                        
 15 Ryan Plante         10 ME Zone Team         1:03.88    1:05.27        
                  31.09     1:05.27 (34.18)                                        
 16 Kevin Miller         9 NI Zone Team         1:05.81    1:05.63        
                  30.91     1:05.63 (34.72)                                        
 17 Ryan Morgan         10 NJ Zone Team         1:04.32    1:05.97        
                  31.04     1:05.97 (34.93)                                        
 18 Mark Enright        10 AD Zone Team         1:07.51    1:06.37        
                  31.56     1:06.37 (34.81)                                        
 19 Jimmy McColgan      10 AD Zone Team         1:07.35    1:07.75        
                  32.14     1:07.75 (35.61)                                        
 20 Thomas Silk         10 ME Zone Team         1:09.45    1:09.47        
                  32.26     1:09.47 (37.21)                                        
 
Men 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 2:00.75        1996 Rory Connell - MA                          
  NAG Record: # 1:57.94  12/12/2003 Mitchell Stoehr                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liam Egan           10 MR Zone Team         2:10.10    2:08.16          9  
                  29.32     1:02.11 (32.79)     1:35.45 (33.34)     2:08.16 (32.71)
  2 Ian Bidwell         10 MR Zone Team         2:11.56    2:08.23          7  
                  29.96     1:02.83 (32.87)     1:36.81 (33.98)     2:08.23 (31.42)
  3 Michael Sullivan    10 PV Zone Team         2:10.84    2:09.17          6  
                  30.05     1:03.18 (33.13)     1:36.65 (33.47)     2:09.17 (32.52)
  4 Ian Ho              10 VA Zone Team         2:10.38    2:09.49          5  
                  29.90     1:03.87 (33.97)     1:37.26 (33.39)     2:09.49 (32.23)
  5 Drew Damich         10 AM Zone Team         2:16.56    2:11.91          4  
                  29.08     1:02.93 (33.85)     1:38.21 (35.28)     2:11.91 (33.70)
  6 Alec Giakas         10 MA Zone Team         2:14.57    2:12.40          3  
                  29.58     1:04.31 (34.73)     1:39.67 (35.36)     2:12.40 (32.73)
  7 Max Tempkin         10 VA Zone Team         2:15.31    2:12.69          2  
                  30.62     1:04.32 (33.70)     1:39.37 (35.05)     2:12.69 (33.32)
  8 Julian Wainer       10 PV Zone Team         2:14.93    2:14.52          1  
                  30.36     1:04.69 (34.33)     1:39.77 (35.08)     2:14.52 (34.75)
  9 Spencer Tretter     10 AM Zone Team         2:15.89    2:15.28        
                  30.60     1:05.27 (34.67)     1:40.55 (35.28)     2:15.28 (34.73)
 10 Oscar Ike           10 CT Zone Team         2:21.75    2:16.72        
                  30.76     1:05.80 (35.04)     1:42.12 (36.32)     2:16.72 (34.60)
 11 Joe Koch            10 NI Zone Team         2:21.53    2:16.77        
                  31.58     1:07.19 (35.61)     1:43.41 (36.22)     2:16.77 (33.36)
 12 Brian Savidge        9 CT Zone Team         2:17.34    2:17.12        
                  31.76     1:07.04 (35.28)     1:42.46 (35.42)     2:17.12 (34.66)
 13 Justin Stoll        10 NJ Zone Team         2:19.45    2:17.49        
                  31.09     1:06.04 (34.95)     1:42.22 (36.18)     2:17.49 (35.27)
 14 Will Drexler        10 MA Zone Team         2:12.54    2:18.52        
                  31.50     1:06.40 (34.90)     1:42.78 (36.38)     2:18.52 (35.74)
 15 Chris Ludeke        10 AD Zone Team         2:23.44    2:22.76        
                  32.75     1:09.13 (36.38)     1:46.13 (37.00)     2:22.76 (36.63)
 16 CJ Corby            10 NI Zone Team         2:20.92    2:22.96        
                  32.11     1:08.55 (36.44)     1:46.34 (37.79)     2:22.96 (36.62)
 17 Mark Enright        10 AD Zone Team         2:28.64    2:24.43        
                  33.16     1:09.15 (35.99)     1:47.46 (38.31)     2:24.43 (36.97)
 18 Ryan Plante         10 ME Zone Team         2:25.43    2:25.27        
                  32.20     1:08.90 (36.70)     1:47.42 (38.52)     2:25.27 (37.85)
 19 Ryan McGeary        10 NJ Zone Team         2:20.50    2:26.45        
                  33.15     1:10.61 (37.46)     1:49.20 (38.59)     2:26.45 (37.25)
 20 Nate Samson         10 ME Zone Team         2:31.85    2:30.70        
                  33.33     1:11.35 (38.02)     1:50.76 (39.41)     2:30.70 (39.94)
 
Men 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 5:28.13        2007 Thien Le, Middle Atlantic                  
  NAG Record: # 5:15.14        2004 Adam Hinshaw, PC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ian Bidwell         10 MR Zone Team         5:46.04    5:37.10          9  
                  30.54     1:04.50 (33.96)     1:38.64 (34.14)     2:12.88 (34.24)
        2:47.12 (34.24)     3:21.42 (34.30)     3:56.13 (34.71)     4:30.64 (34.51)
        5:05.50 (34.86)     5:37.10 (31.60)                                        
  2 Carsten Vissering   10 PV Zone Team         5:47.95    5:37.16          7  
                  29.91     1:03.85 (33.94)     1:38.41 (34.56)     2:12.81 (34.40)
        2:47.11 (34.30)     3:21.83 (34.72)     3:56.24 (34.41)     4:30.81 (34.57)
        5:05.33 (34.52)     5:37.16 (31.83)                                        
  3 Michael Sullivan    10 PV Zone Team         5:50.74    5:41.54          6  
                  30.39     1:04.43 (34.04)     1:38.71 (34.28)     2:13.21 (34.50)
        2:47.68 (34.47)     3:22.59 (34.91)     3:57.48 (34.89)     4:32.46 (34.98)
        5:07.85 (35.39)     5:41.54 (33.69)                                        
  4 Ian Ho              10 VA Zone Team         5:51.94    5:46.55          5  
                  30.40     1:05.24 (34.84)     1:40.03 (34.79)     2:14.93 (34.90)
        2:50.35 (35.42)     3:25.56 (35.21)     4:01.96 (36.40)     4:38.30 (36.34)
        5:13.39 (35.09)     5:46.55 (33.16)                                        
  5 Brett Saunders      10 MA Zone Team         5:49.46    5:48.83          4  
                  31.18     1:05.77 (34.59)     1:41.17 (35.40)     2:16.75 (35.58)
        2:52.58 (35.83)     3:28.45 (35.87)     4:04.39 (35.94)     4:39.70 (35.31)
        5:15.39 (35.69)     5:48.83 (33.44)                                        
  6 Liam Egan           10 MR Zone Team         5:46.61    5:50.62          3  
                  30.55     1:04.67 (34.12)     1:39.75 (35.08)     2:16.06 (36.31)
        2:51.90 (35.84)     3:27.59 (35.69)     4:03.87 (36.28)     4:39.85 (35.98)
        5:15.61 (35.76)     5:50.62 (35.01)                                        
  7 Will Drexler        10 MA Zone Team         5:51.60    5:57.25          2  
                  32.50     1:08.43 (35.93)     1:44.78 (36.35)     2:22.40 (37.62)
        2:59.22 (36.82)     3:35.28 (36.06)     4:11.77 (36.49)     4:47.63 (35.86)
        5:22.80 (35.17)     5:57.25 (34.45)                                        
  8 Drew Damich         10 AM Zone Team         5:55.92    6:00.69          1  
                  31.35     1:07.56 (36.21)     1:44.27 (36.71)     2:21.34 (37.07)
        2:58.80 (37.46)     3:35.63 (36.83)     4:12.80 (37.17)     4:49.68 (36.88)
        5:26.14 (36.46)     6:00.69 (34.55)                                        
  9 Brian Savidge        9 CT Zone Team         6:10.07    6:02.76        
                  32.58     1:08.93 (36.35)     1:45.91 (36.98)     2:22.66 (36.75)
        2:59.70 (37.04)     3:37.11 (37.41)     4:14.62 (37.51)     4:51.75 (37.13)
        5:28.07 (36.32)     6:02.76 (34.69)                                        
 10 Justin Stoll        10 NJ Zone Team         6:06.97    6:04.65        
                  31.23     1:07.26 (36.03)     1:44.48 (37.22)     2:21.49 (37.01)
        2:59.20 (37.71)     3:37.06 (37.86)     4:14.80 (37.74)     4:52.44 (37.64)
        5:29.09 (36.65)     6:04.65 (35.56)                                        
 11 Aaron Levin         10 NJ Zone Team         6:09.18    6:05.92        
                  32.29     1:09.78 (37.49)     1:48.13 (38.35)     2:26.00 (37.87)
        3:03.51 (37.51)     3:41.48 (37.97)     4:19.29 (37.81)     4:56.28 (36.99)
        5:32.63 (36.35)     6:05.92 (33.29)                                        
 12 Joe Koch            10 NI Zone Team         6:08.19    6:06.32        
                  31.95     1:09.36 (37.41)     1:46.92 (37.56)     2:25.10 (38.18)
        3:03.10 (38.00)     3:40.75 (37.65)     4:18.76 (38.01)     4:57.23 (38.47)
        5:33.12 (35.89)     6:06.32 (33.20)                                        
 13 CJ Corby            10 NI Zone Team         6:15.12    6:09.78        
                  33.00     1:10.07 (37.07)     1:47.17 (37.10)     2:25.34 (38.17)
        3:03.66 (38.32)     3:41.55 (37.89)     4:19.54 (37.99)     4:57.10 (37.56)
        5:34.51 (37.41)     6:09.78 (35.27)                                        
 14 Charlie Egress      10 VA Zone Team         6:16.12    6:11.20        
                  32.06     1:08.32 (36.26)     1:46.34 (38.02)     2:24.16 (37.82)
        3:02.92 (38.76)     3:41.31 (38.39)     4:19.51 (38.20)     4:57.43 (37.92)
        5:35.57 (38.14)     6:11.20 (35.63)                                        
 15 Kevin Liu            9 AM Zone Team         6:18.95    6:13.29        
                  31.81     1:07.82 (36.01)     1:45.66 (37.84)     2:24.23 (38.57)
        3:02.47 (38.24)     3:40.75 (38.28)     4:19.77 (39.02)     4:58.84 (39.07)
        5:37.17 (38.33)     6:13.29 (36.12)                                        
 16 Chris Ludeke        10 AD Zone Team         6:27.28    6:19.45        
                  34.26     1:12.63 (38.37)     1:51.71 (39.08)     2:30.48 (38.77)
        3:09.44 (38.96)     3:47.87 (38.43)     4:25.92 (38.05)     5:04.42 (38.50)
        5:42.50 (38.08)     6:19.45 (36.95)                                        
 17 Mason Revis         10 CT Zone Team         6:15.02    6:22.84        
                  32.13     1:08.71 (36.58)     1:47.31 (38.60)     2:26.16 (38.85)
        3:04.62 (38.46)     3:44.07 (39.45)     4:24.18 (40.11)     5:04.51 (40.33)
        5:43.89 (39.38)     6:22.84 (38.95)                                        
 
Men 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 29.34        1998 John Kegelman - VA                           
  NAG Record: # 28.64  12/12/2003 Mitchell Friedemann, ASC-WI                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nikola Andjelic     10 MR Zone Team           31.28      30.67          9  
  2 Michael Sullivan    10 PV Zone Team           32.40      31.70          7  
  3 Max Tempkin         10 VA Zone Team           32.76      31.75          6  
  4 Ryan Popp           10 MR Zone Team           33.02      32.46          5  
  5 Alex Martin         10 MA Zone Team           31.92      32.51          4  
  6 John Jeang          10 PV Zone Team           32.76      32.54          3  
  7 Liam Reading        10 ME Zone Team           33.19      32.63          2  
  8 Kevin Liu            9 AM Zone Team           33.21      32.78          1  
  9 Wade O'Brien        10 VA Zone Team           32.73      32.90        
 10 Justin Stoll        10 NJ Zone Team           33.04      32.96        
 11 Justin Dunn         10 NJ Zone Team           32.83      33.00        
 12 Geoffrey Broadbent  10 NI Zone Team           33.40      33.67        
 13 Will Drexler        10 MA Zone Team           32.93      34.07        
 14 Oscar Ike           10 CT Zone Team           33.50      34.50        
 15 Christian Smith     10 CT Zone Team           34.34      34.84        
 16 Colter Long         10 AM Zone Team           32.95      35.18        
 17 Nate Samson         10 ME Zone Team           36.65      35.34        
 18 Nicholas Pascucci   10 AD Zone Team           36.04      36.08        
 19 Kevin Miller         9 NI Zone Team              NT      36.40        
 
Men 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:02.21        1996 Michael Phelps - MD                        
  NAG Record: # 1:01.35    1/1/1996 Rick Hancock                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nikola Andjelic     10 MR Zone Team         1:06.68    1:06.26          9  
                  31.85     1:06.26 (34.41)                                        
  2 Wade O'Brien        10 VA Zone Team         1:09.85    1:08.43          7  
                  32.97     1:08.43 (35.46)                                        
  3 Michael Sullivan    10 PV Zone Team         1:09.88    1:08.67          6  
                  32.96     1:08.67 (35.71)                                        
  4 Liam Reading        10 ME Zone Team         1:14.83    1:08.80          5  
                  33.67     1:08.80 (35.13)                                        
  5 Gavin Brown         10 VA Zone Team         1:08.87    1:09.36          4  
                  33.12     1:09.36 (36.24)                                        
  6 Justin Stoll        10 NJ Zone Team         1:10.41    1:09.46          3  
                  33.41     1:09.46 (36.05)                                        
  7 Ian Bidwell         10 MR Zone Team         1:09.31    1:09.51          2  
                  33.99     1:09.51 (35.52)                                        
  8 Kevin Liu            9 AM Zone Team         1:12.58    1:10.27          1  
                  34.14     1:10.27 (36.13)                                        
  9 John Jeang          10 PV Zone Team         1:09.41    1:10.75        
                  34.23     1:10.75 (36.52)                                        
 10 Geoffrey Broadbent  10 NI Zone Team         1:13.18    1:10.90        
                  35.07     1:10.90 (35.83)                                        
 11 Brett Saunders      10 MA Zone Team         1:09.44    1:10.93        
                  34.77     1:10.93 (36.16)                                        
 12 David Crossland     10 MA Zone Team         1:12.14    1:10.99        
                  33.71     1:10.99 (37.28)                                        
 13 Allan Wang          10 NJ Zone Team         1:12.31    1:12.64        
                  34.82     1:12.64 (37.82)                                        
 14 Brian Savidge        9 CT Zone Team         1:13.48    1:13.05        
                  35.96     1:13.05 (37.09)                                        
 15 Colter Long         10 AM Zone Team         1:13.35    1:13.22        
                  35.70     1:13.22 (37.52)                                        
 16 Oscar Ike           10 CT Zone Team         1:12.27    1:14.21        
                  36.62     1:14.21 (37.59)                                        
 17 Nicholas Pascucci   10 AD Zone Team         1:17.59    1:15.81        
                  37.31     1:15.81 (38.50)                                        
 18 CJ Corby            10 NI Zone Team              NT    1:16.73        
                  37.72     1:16.73 (39.01)                                        
 19 Nate Samson         10 ME Zone Team         1:21.11    1:17.35        
                  37.15     1:17.35 (40.20)                                        
 
Men 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 32.39        1992 Mike Gentilucci - MA                         
  NAG Record: # 32.14    1/1/2001 Jared Heston                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carsten Vissering   10 PV Zone Team           33.53      33.40          9  
  2 Nicolas Winograd    10 MR Zone Team           36.05      33.68          7  
  3 Nikola Andjelic     10 MR Zone Team           34.66      34.05          6  
  4 Matthew Triau       10 PV Zone Team           37.03      35.65          5  
  5 John Truax          10 MA Zone Team           36.23      36.29          4  
  6 Brooks Peterson     10 VA Zone Team           36.70      36.33          3  
  7 Chadd Cummings      10 AM Zone Team           37.32      36.56          2  
  8 Liam Reading        10 ME Zone Team           37.59      36.57          1  
  9 Joseph Paluso       10 ME Zone Team           42.11      36.75        
 10 Jacob Fleisher      10 MA Zone Team           37.14      37.28        
 11 North Woods         10 CT Zone Team           37.04      37.32        
 12 Gabriel Nass        10 AM Zone Team           38.39      37.53        
 13 Alex Hedge          10 NJ Zone Team           36.96      37.58        
 14 Joseph Skimmons     10 NJ Zone Team           36.41      37.91        
 15 Gavin Brown         10 VA Zone Team           37.40      38.07        
 16 Matthew Marsh       10 NI Zone Team           39.18      38.16        
 17 Matthew Limbacher    7 CT Zone Team           39.74      38.92        
 18 Chris Ludeke        10 AD Zone Team           39.85      39.34        
 19 Nicholas Pascucci   10 AD Zone Team           38.52      39.82        
 20 Cameron Ling         9 NI Zone Team           39.90      42.97        
 
Men 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:11.45        1999 Corey Swanson - NE                         
  NAG Record: # 1:10.06    1/1/1999 Scott Spann                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nikola Andjelic     10 MR Zone Team         1:15.88    1:13.61          9  
                  34.95     1:13.61 (38.66)                                        
  2 Carsten Vissering   10 PV Zone Team         1:14.65    1:13.87          7  
                  35.37     1:13.87 (38.50)                                        
  3 Nicolas Winograd    10 MR Zone Team         1:19.07    1:16.48          6  
                  35.82     1:16.48 (40.66)                                        
  4 Matthew Triau       10 PV Zone Team         1:21.40    1:18.97          5  
                  37.11     1:18.97 (41.86)                                        
  5 John Truax          10 MA Zone Team         1:17.40    1:19.57          4  
                  38.39     1:19.57 (41.18)                                        
  6 Daniel Arris        10 VA Zone Team         1:20.97    1:19.63          3  
                  38.40     1:19.63 (41.23)                                        
  7 Ryan McGeary        10 NJ Zone Team         1:19.31    1:20.15          2  
                  36.98     1:20.15 (43.17)                                        
  8 Liam Reading        10 ME Zone Team         1:22.30    1:20.48          1  
                  38.60     1:20.48 (41.88)                                        
  9 Chadd Cummings      10 AM Zone Team         1:20.41    1:20.53        
                  37.61     1:20.53 (42.92)                                        
 10 North Woods         10 CT Zone Team         1:23.11    1:20.55        
                  39.34     1:20.55 (41.21)                                        
 11 Jacob Fleisher      10 MA Zone Team         1:20.03    1:20.57        
                  38.45     1:20.57 (42.12)                                        
 12 Brooks Peterson     10 VA Zone Team         1:20.24    1:20.84        
                  39.72     1:20.84 (41.12)                                        
 13 Joseph Skimmons     10 NJ Zone Team         1:20.60    1:21.07        
                  38.32     1:21.07 (42.75)                                        
 14 Nicholas Pascucci   10 AD Zone Team         1:25.04    1:22.21        
                  39.22     1:22.21 (42.99)                                        
 15 Matthew Marsh       10 NI Zone Team         1:26.76    1:22.47        
                  39.13     1:22.47 (43.34)                                        
 16 Spencer Tretter     10 AM Zone Team         1:26.79    1:22.63        
                  39.61     1:22.63 (43.02)                                        
 17 Chris Ludeke        10 AD Zone Team         1:27.14    1:24.87        
                  40.46     1:24.87 (44.41)                                        
 18 Tucker Boman        10 CT Zone Team         1:26.82    1:26.40        
                  40.70     1:26.40 (45.70)                                        
 19 Thomas Silk         10 ME Zone Team         1:28.60    1:27.90        
                  41.48     1:27.90 (46.42)                                        
 20 Cameron Ling         9 NI Zone Team         1:28.60    1:28.33        
                  41.64     1:28.33 (46.69)                                        
 
Men 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 27.19        1996 Michael Phelps - MD                          
  NAG Record: # 27.07    1/1/1982 Chas Morton                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 James Murphy        10 PV Zone Team           30.69      29.85          9  
  2 Ian Ho              10 VA Zone Team           30.78      30.02          7  
  3 Alec Giakas         10 MA Zone Team           30.44      30.09          6  
  4 Jack Portmann       10 MA Zone Team           31.01      30.93          5  
  5 Allan Wang          10 NJ Zone Team           31.28      31.04          4  
  6 Leonid Chernukha    10 MR Zone Team           32.12      31.22          3  
  7 Spencer Tretter     10 AM Zone Team           31.63      31.23          2  
  8 Daniel Arris        10 VA Zone Team           30.83      31.38          1  
  9 Mark Byrne          10 CT Zone Team           31.80      31.99        
 10 Geoffrey Broadbent  10 NI Zone Team           32.64      32.02        
 11 Nicolas Winograd    10 MR Zone Team           32.73      32.15        
 12 Austin DeFilippo    10 CT Zone Team           32.61      32.21        
 13 Ryan Baker          10 PV Zone Team           31.64      32.27        
 14 Drew Damich         10 AM Zone Team           31.53      32.77        
 15 Justin Dunn         10 NJ Zone Team           31.67      33.12        
 16 Ryan Plante         10 ME Zone Team           33.50      33.32        
 17 Chase McQueen        9 NI Zone Team           33.13      33.92        
 18 Cooper Holmes       10 ME Zone Team           35.06      34.07        
 19 Miles Smachlo       10 AD Zone Team           34.84      34.42        
 20 Stephen Marks       10 AD Zone Team           35.27      34.79        
 
Men 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 1:00.06        1996 Michael Phelps - MD                        
  NAG Record: #   59.97    1/1/1992 Zachary Ferguson                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alec Giakas         10 MA Zone Team         1:08.02    1:05.20          9  
                  30.77     1:05.20 (34.43)                                        
  2 Ian Bidwell         10 MR Zone Team         1:09.51    1:07.68          7  
                  32.04     1:07.68 (35.64)                                        
  3 Allan Wang          10 NJ Zone Team         1:08.76    1:09.04          6  
                  31.30     1:09.04 (37.74)                                        
  4 Jac Cortright       10 VA Zone Team         1:11.37    1:09.33          5  
                  32.77     1:09.33 (36.56)                                        
  5 Julian Wainer       10 PV Zone Team         1:11.34    1:09.79          4  
                  32.96     1:09.79 (36.83)                                        
  6 Matthew Nicholas    10 NJ Zone Team         1:11.21    1:10.02          2.5
                  33.75     1:10.02 (36.27)                                        
  6 Leonid Chernukha    10 MR Zone Team         1:11.69    1:10.02          2.5
                  33.60     1:10.02 (36.42)                                        
  8 Zach Fong           10 MA Zone Team         1:10.03    1:10.13          1  
                  32.90     1:10.13 (37.23)                                        
  9 Brian Savidge        9 CT Zone Team         1:11.05    1:10.60        
                  33.13     1:10.60 (37.47)                                        
 10 Spencer Tretter     10 AM Zone Team         1:10.87    1:10.99        
                  33.95     1:10.99 (37.04)                                        
 11 Joey Kauffman       10 VA Zone Team         1:10.99    1:11.52        
                  33.93     1:11.52 (37.59)                                        
 12 Drew Damich         10 AM Zone Team         1:11.57    1:11.58        
                  33.49     1:11.58 (38.09)                                        
 13 Christian Ginieczk   9 PV Zone Team         1:11.37    1:12.69        
                  32.97     1:12.69 (39.72)                                        
 14 Mark Byrne          10 CT Zone Team         1:16.22    1:14.12        
                  34.01     1:14.12 (40.11)                                        
 15 Geoffrey Broadbent  10 NI Zone Team         1:15.20    1:14.41        
                  36.32     1:14.41 (38.09)                                        
 16 Chase McQueen        9 NI Zone Team         1:16.31    1:15.31        
                  35.13     1:15.31 (40.18)                                        
 17 Miles Smachlo       10 AD Zone Team         1:19.14    1:16.75        
                  37.33     1:16.75 (39.42)                                        
 17 Ryan Plante         10 ME Zone Team         1:21.06    1:16.75        
                  34.80     1:16.75 (41.95)                                        
 19 Stephen Marks       10 AD Zone Team         1:19.08    1:20.69        
                  37.00     1:20.69 (43.69)                                        
 20 Thomas Silk         10 ME Zone Team         1:24.71    1:27.29        
                  40.27     1:27.29 (47.02)                                        
 
Men 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 1:04.46        2000 Daniel Simco - MR                          
  NAG Record: # 1:02.47    1/1/2000 Collin Gladys                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carsten Vissering   10 PV Zone Team         1:09.48    1:06.90          9  
                  32.60     1:06.90 (34.30)                                        
  2 Nikola Andjelic     10 MR Zone Team         1:08.81    1:08.48          7  
                  31.76     1:08.48 (36.72)                                        
  3 Liam Reading        10 ME Zone Team         1:11.31    1:08.49          6  
                  31.42     1:08.49 (37.07)                                        
  4 Liam Egan           10 MR Zone Team         1:08.39    1:08.68          5  
                  31.39     1:08.68 (37.29)                                        
  5 Daniel Arris        10 VA Zone Team         1:11.59    1:09.51          4  
                  33.01     1:09.51 (36.50)                                        
  6 Alec Giakas         10 MA Zone Team         1:11.30    1:09.55          3  
                  31.36     1:09.55 (38.19)                                        
  7 Ian Ho              10 VA Zone Team         1:09.92    1:09.95          2  
                  33.59     1:09.95 (36.36)                                        
  8 James Murphy        10 PV Zone Team         1:11.24    1:10.15          1  
                  33.00     1:10.15 (37.15)                                        
  9 Drew Damich         10 AM Zone Team         1:12.17    1:10.80        
                  32.73     1:10.80 (38.07)                                        
 10 Allan Wang          10 NJ Zone Team         1:09.65    1:10.97        
                  32.22     1:10.97 (38.75)                                        
 11 Colter Long         10 AM Zone Team         1:10.87    1:11.99        
                  34.13     1:11.99 (37.86)                                        
 11 Joseph Skimmons     10 NJ Zone Team         1:11.75    1:11.99        
                  34.45     1:11.99 (37.54)                                        
 13 Brett Saunders      10 MA Zone Team         1:11.29    1:12.05        
                  34.42     1:12.05 (37.63)                                        
 14 Brian Savidge        9 CT Zone Team         1:13.67    1:12.96        
                  34.34     1:12.96 (38.62)                                        
 15 Mark Byrne          10 CT Zone Team         1:14.44    1:13.66        
                  33.98     1:13.66 (39.68)                                        
 16 Ryan Plante         10 ME Zone Team         1:16.45    1:15.15        
                  34.06     1:15.15 (41.09)                                        
 17 Nicholas Pascucci   10 AD Zone Team         1:15.33    1:15.49        
                  36.06     1:15.49 (39.43)                                        
 18 Chase McQueen        9 NI Zone Team         1:17.12    1:15.65        
                  37.10     1:15.65 (38.55)                                        
 19 Chris Ludeke        10 AD Zone Team         1:16.55    1:16.01        
                  37.14     1:16.01 (38.87)                                        
 20 CJ Corby            10 NI Zone Team         1:16.97    1:17.25        
                  37.00     1:17.25 (40.25)                                        
 
Men 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 2:15.38        1996 Michael Phelps - MD                        
  NAG Record: # 2:12.29    1/1/1982 Chas Morton                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ian Bidwell         10 MR Zone Team         2:28.99    2:26.82          9  
                  32.36     1:09.23 (36.87)     1:53.11 (43.88)     2:26.82 (33.71)
  2 Brett Saunders      10 MA Zone Team         2:29.81    2:30.12          7  
                  34.95     1:11.69 (36.74)     1:57.54 (45.85)     2:30.12 (32.58)
  3 Liam Reading        10 ME Zone Team         2:33.30    2:30.85          6  
                  33.30     1:10.44 (37.14)     1:56.18 (45.74)     2:30.85 (34.67)
  4 Brandon Washington  10 VA Zone Team         2:34.29    2:31.63          5  
                  33.41     1:11.17 (37.76)     1:57.16 (45.99)     2:31.63 (34.47)
  5 Allan Wang          10 NJ Zone Team         2:33.71    2:32.24          4  
                  31.94     1:10.70 (38.76)     1:57.40 (46.70)     2:32.24 (34.84)
  6 Daniel Arris        10 VA Zone Team         2:32.89    2:32.75          3  
                  33.36     1:11.95 (38.59)     1:57.00 (45.05)     2:32.75 (35.75)
  7 Allen Shmurak        9 MA Zone Team         2:31.52    2:33.56          2  
                  33.45     1:11.08 (37.63)     1:57.94 (46.86)     2:33.56 (35.62)
  8 Liam Egan           10 MR Zone Team         2:28.21    2:34.72          1  
                  33.38     1:11.42 (38.04)     1:58.29 (46.87)     2:34.72 (36.43)
  9 John Jeang          10 PV Zone Team         2:32.36    2:35.02        
                  35.46     1:14.32 (38.86)     2:00.45 (46.13)     2:35.02 (34.57)
 10 Brian Savidge        9 CT Zone Team         2:36.17    2:35.39        
                  34.21     1:12.51 (38.30)     2:00.83 (48.32)     2:35.39 (34.56)
 11 Joseph Skimmons     10 NJ Zone Team         2:32.68    2:37.48        
                  35.34     1:17.00 (41.66)     2:01.27 (44.27)     2:37.48 (36.21)
 12 Nozomi Horikawa      9 PV Zone Team         2:35.29    2:37.77        
                  34.88     1:13.35 (38.47)     2:01.98 (48.63)     2:37.77 (35.79)
 13 Zac Coughlin        10 AM Zone Team         2:43.33    2:39.33        
                  35.60     1:14.84 (39.24)     2:04.41 (49.57)     2:39.33 (34.92)
 14 Mark Byrne          10 CT Zone Team         2:40.42    2:39.57        
                  36.71     1:19.16 (42.45)     2:07.50 (48.34)     2:39.57 (32.07)
 15 Chadd Cummings      10 AM Zone Team         2:42.24    2:39.73        
                  33.81     1:17.19 (43.38)     2:02.17 (44.98)     2:39.73 (37.56)
 16 Geoffrey Broadbent  10 NI Zone Team         2:44.50    2:40.65        
                  36.55     1:17.07 (40.52)     2:06.48 (49.41)     2:40.65 (34.17)
 17 Matthew Marsh       10 NI Zone Team         2:44.16    2:40.70        
                  37.81     1:17.72 (39.91)     2:04.98 (47.26)     2:40.70 (35.72)
 18 Nicholas Pascucci   10 AD Zone Team         2:47.40    2:42.32        
                  37.70     1:18.73 (41.03)     2:04.57 (45.84)     2:42.32 (37.75)
 19 Chris Ludeke        10 AD Zone Team         2:41.61    2:43.32        
                  37.08     1:19.76 (42.68)     2:06.49 (46.73)     2:43.32 (36.83)
 20 Thomas Silk         10 ME Zone Team         2:51.47    2:53.98        
                  38.96     1:26.52 (47.56)     2:15.93 (49.41)     2:53.98 (38.05)
 
Men 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:47.44        2000 Middle Atlantic                            
  NAG Record: # 1:48.69    1/1/2004 Canyons Aquatic Club                       
                         Bob Hwang, Riley Mita, Jonathan Swang, Alex Ngan  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Potomac Valley Zone Team                    1:51.25    1:49.42         18  
     1) James Murphy 10                 2) Michael Sullivan 10            
     3) Julian Wainer 10                4) Carsten Vissering 10           
                  27.51       54.75 (27.24)     1:22.97 (28.22)     1:49.42 (26.45)
  2 Metropolitan Zone Team                      1:50.25    1:49.56         14  
     1) Liam Egan 10                    2) Nikola Andjelic 10             
     3) Ian Bidwell 10                  4) Nicolas Winograd 10            
                  27.81       55.67 (27.86)     1:23.16 (27.49)     1:49.56 (26.40)
  3 Virginia Zone Team                          1:54.20    1:52.46         12  
     1) Max Tempkin 10                  2) Ian Ho 10                      
     3) Daniel Arris 10                 4) Brandon Washington 10          
                  28.19       55.01 (26.82)     1:24.07 (29.06)     1:52.46 (28.39)
  4 Middle Atlantic Zone Team                   1:53.43    1:52.83         10  
     1) Alec Giakas 10                  2) Alex Martin 10                 
     3) Jacob Fleisher 10               4) Jack Portmann 10               
                  27.54       56.19 (28.65)     1:25.51 (29.32)     1:52.83 (27.32)
  5 Allegheny Mtn Zone Team                     1:54.52    1:52.93          8  
     1) Chadd Cummings 10               2) Drew Damich 10                 
     3) Spencer Tretter 10              4) Gabriel Nass 10                
                  29.21       57.60 (28.39)     1:25.39 (27.79)     1:52.93 (27.54)
  6 New Jersey Zone Team                        1:51.27    1:55.38          6  
     1) Allan Wang 10                   2) Justin Dunn 10                 
     3) Aaron Levin 10                  4) Justin Stoll 10                
                  29.08       57.41 (28.33)     1:26.89 (29.48)     1:55.38 (28.49)
  7 Maine Zone Team                             2:01.01    1:57.40          4  
     1) Liam Reading 10                 2) Joseph Paluso 10               
     3) Nate Samson 10                  4) Ryan Plante 10                 
                  28.48       58.55 (30.07)     1:28.65 (30.10)     1:57.40 (28.75)
  8 Connecticut Zone Team                       1:56.32    1:57.67          2  
     1) Joshua Pavel 10                 2) Oscar Ike 10                   
     3) Mark Byrne 10                   4) North Woods 10                 
                  28.44       58.50 (30.06)     1:28.05 (29.55)     1:57.67 (29.62)
  9 Niagara Zone Team                           1:58.13    1:59.67        
     1) Matthew Marsh 10                2) Kevin Miller 9                 
     3) Chase McQueen 9                 4) Joe Koch 10                    
                  29.10       59.55 (30.45)     1:29.35 (29.80)     1:59.67 (30.32)
 10 Adirondack Zone Team                        2:05.79    2:10.77        
     1) Stephen Marks 10                2) Nicholas Pascucci 10           
     3) Miles Smachlo 10                4) Jimmy McColgan 10              
                  33.15     1:05.33 (32.18)     1:39.10 (33.77)     2:10.77 (31.67)
 
Men 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 3:57.22        1994 Virginia                                   
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Potomac Valley Zone Team                    4:01.63    4:00.14         18  
     1) James Murphy 10                 2) Michael Sullivan 10            
     3) Julian Wainer 10                4) Carsten Vissering 10           
                  29.21   1:00.57 (1:00.57)     1:29.05 (28.48)     2:00.13 (59.56)
        2:29.53 (29.40)   3:08.38 (1:08.25)     3:29.92 (21.54)     4:00.14 (51.76)
  2 Metropolitan Zone Team                      4:04.80    4:01.20         14  
     1) Ian Bidwell 10                  2) Nikola Andjelic 10             
     3) Nicolas Winograd 10             4) Liam Egan 10                   
                  29.02   1:00.52 (1:00.52)     1:29.87 (29.35)   2:02.16 (1:01.64)
        2:30.43 (28.27)   3:02.16 (1:00.00)     3:29.66 (27.50)     4:01.20 (59.04)
  3 Virginia Zone Team                          4:11.67    4:05.49         12  
     1) Ian Ho 10                       2) Max Tempkin 10                 
     3) Gavin Brown 10                  4) Brandon Washington 10          
                  28.91   1:00.29 (1:00.29)     1:29.50 (29.21)   2:00.96 (1:00.67)
        2:31.01 (30.05)   3:04.22 (1:03.26)     3:33.39 (29.17)   4:05.49 (1:01.27)
  4 Middle Atlantic Zone Team                   4:09.12    4:09.62         10  
     1) Allen Shmurak 9                 2) Will Drexler 10                
     3) Jack Portmann 10                4) Alec Giakas 10                 
                  29.34   1:02.74 (1:02.74)     1:32.78 (30.04)   2:07.91 (1:05.17)
        2:37.16 (29.25)   3:10.04 (1:02.13)     3:38.27 (28.23)     4:09.62 (59.58)
  5 Allegheny Mtn Zone Team                     4:11.82    4:10.88          8  
     1) Drew Damich 10                  2) Colter Long 10                 
     3) Gabriel Nass 10                 4) Spencer Tretter 10             
                  29.17   1:01.78 (1:01.78)     1:31.26 (29.48)   2:07.16 (1:05.38)
        2:36.96 (29.80)   3:09.80 (1:02.64)     3:38.60 (28.80)   4:10.88 (1:01.08)
  6 New Jersey Zone Team                        4:08.82    4:18.20          6  
     1) Justin Stoll 10                 2) Aaron Levin 10                 
     3) Ryan Morgan 10                  4) Justin Dunn 10                 
                  29.51   1:02.72 (1:02.72)     1:33.50 (30.78)   2:05.87 (1:03.15)
        2:36.98 (31.11)   3:12.79 (1:06.92)     3:43.27 (30.48)   4:18.20 (1:05.41)
  7 Connecticut Zone Team                       4:15.81    4:21.66          4  
     1) Joshua Pavel 10                 2) North Woods 10                 
     3) Brian Savidge 9                 4) Mark Byrne 10                  
                  29.98   1:05.53 (1:05.53)     1:35.69 (30.16)   2:14.69 (1:09.16)
        2:42.41 (27.72)   3:15.53 (1:00.84)     3:45.54 (30.01)   4:21.66 (1:06.13)
  8 Maine Zone Team                             4:25.55    4:24.21          2  
     1) Ryan Plante 10                  2) Thomas Silk 10                 
     3) Nate Samson 10                  4) Liam Reading 10                
                  30.97   1:05.12 (1:05.12)     1:37.72 (32.60)   2:27.10 (1:21.98)
                            3:21.24 (54.14)     3:51.89 (30.65)   4:24.21 (1:02.97)
  9 Niagara Zone Team                           4:21.95    4:24.37        
     1) CJ Corby 10                     2) Kevin Miller 9                 
     3) Chase McQueen 9                 4) Joe Koch 10                    
                  32.43   1:07.58 (1:07.58)     1:38.53 (30.95)   2:14.27 (1:06.69)
        2:45.07 (30.80)   3:19.37 (1:05.10)     3:50.90 (31.53)   4:24.37 (1:05.00)
 10 Adirondack Zone Team                        4:33.55    4:38.64        
     1) Mark Enright 10                 2) Chris Ludeke 10                
     3) Stephen Marks 10                4) Jimmy McColgan 10              
                  32.30   1:08.52 (1:08.52)     1:40.65 (32.13)   2:19.82 (1:11.30)
        2:51.27 (31.45)   3:43.66 (1:23.84)     4:38.64 (54.98)                    
 
Men 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:58.84        2000 Middle Atlantic                            
  NAG Record: # 2:02.48    3/8/1998 Blue Tide Aquatics                         
                         E. Mai, P. Kornfeld, S. Sorge, K. Leckey          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metropolitan Zone Team                      2:05.79    2:03.76         18  
     1) Ryan Popp 10                    2) Nikola Andjelic 10             
     3) Liam Egan 10                    4) Nicolas Winograd 10            
                  32.72     1:06.74 (34.02)     1:36.85 (30.11)     2:03.76 (26.91)
  2 Potomac Valley Zone Team                    2:04.63    2:04.19         14  
     1) Michael Sullivan 10             2) Carsten Vissering 10           
     3) James Murphy 10                 4) Julian Wainer 10               
                  32.30     1:06.10 (33.80)     1:36.51 (30.41)     2:04.19 (27.68)
  3 Virginia Zone Team                          2:07.62    2:05.52         12  
     1) Max Tempkin 10                  2) Brooks Peterson 10             
     3) Daniel Arris 10                 4) Ian Ho 10                      
                  32.44     1:11.98 (39.54)     1:38.76 (26.78)     2:05.52 (26.76)
  4 Middle Atlantic Zone Team                   2:06.55    2:06.49         10  
     1) Alex Martin 10                  2) John Truax 10                  
     3) Alec Giakas 10                  4) Jack Portmann 10               
                  31.82     1:08.42 (36.60)     1:38.71 (30.29)     2:06.49 (27.78)
  5 New Jersey Zone Team                        2:04.65    2:07.91          8  
     1) Justin Stoll 10                 2) Ryan McGeary 10                
     3) Allan Wang 10                   4) Justin Dunn 10                 
                  32.72     1:08.92 (36.20)     1:39.44 (30.52)     2:07.91 (28.47)
  6 Allegheny Mtn Zone Team                     2:10.09    2:09.57          6  
     1) Chadd Cummings 10               2) Zac Coughlin 10                
     3) Spencer Tretter 10              4) Gabriel Nass 10                
                  33.79     1:10.68 (36.89)     1:42.04 (31.36)     2:09.57 (27.53)
  7 Maine Zone Team                             2:17.71    2:14.17          4  
     1) Liam Reading 10                 2) Joseph Paluso 10               
     3) Cooper Holmes 10                4) Ryan Plante 10                 
                  32.89     1:10.90 (38.01)     1:45.00 (34.10)     2:14.17 (29.17)
  8 Connecticut Zone Team                       2:11.14    2:17.09          2  
     1) Oscar Ike 10                    2) Matthew Limbacher 7            
     3) Mark Byrne 10                   4) Joshua Pavel 10                
                  35.67     1:15.85 (40.18)     1:49.09 (33.24)     2:17.09 (28.00)
  9 Niagara Zone Team                           2:15.09    2:17.72        
     1) Geoffrey Broadbent 10           2) Matthew Marsh 10               
     3) Chase McQueen 9                 4) Joe Koch 10                    
                  33.63     1:11.59 (37.96)     1:47.53 (35.94)     2:17.72 (30.19)
 10 Adirondack Zone Team                        2:20.80    2:22.10        
     1) Nicholas Pascucci 10            2) Chris Ludeke 10                
     3) Miles Smachlo 10                4) Mark Enright 10                
                  37.08     1:16.61 (39.53)     1:51.93 (35.32)     2:22.10 (30.17)
 
Men 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 22.89        1996 Daryl Northrup - NJ                          
  NAG Record: # 22.54    1/1/2000 Alexander Forbes                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nathan Maxwell      12 AM Zone Team           23.81      23.78          9  
  2 Joe Torres          12 NJ Zone Team           24.43      24.02          7  
  3 Alex Rosen          12 MR Zone Team           24.60      24.03          6  
  4 Patrick Scordato    12 PV Zone Team           24.56      24.20          5  
  5 Joe Martin          12 NI Zone Team           24.97      24.28          4  
  6 Jacob Urbano        12 PV Zone Team           25.33      24.77          3  
  7 Declan McLaughlin   12 NI Zone Team           25.51      25.09          2  
 -- Jack Carey          12 MR Zone Team           24.70         DQ        
 
Men 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nathan Maxwell            12 AM Zone Team           24.18      23.81 q      
  2 Joe Torres                12 NJ Zone Team           24.32      24.43 q      
  3 Patrick Scordato          12 PV Zone Team           24.25      24.56 q      
  4 Alex Rosen                12 MR Zone Team           24.06      24.60 q      
  5 Jack Carey                12 MR Zone Team           23.99      24.70 q      
  6 Joe Martin                12 NI Zone Team           23.97      24.97 q      
  7 Jacob Urbano              12 PV Zone Team           24.61      25.33 q      
  8 Declan McLaughlin         12 NI Zone Team           24.87      25.51 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jordan Berger             12 CT Zone Team           25.42      25.56        
 10 Nathan Smith              12 MA Zone Team           24.01      25.66        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Harris Nagle              12 MA Zone Team           25.51      25.76        
 12 Jesse Burnley             12 VA Zone Team           25.53      26.01        
 13 Jourdan Stewart           12 CT Zone Team           26.66      26.09        
 14 John Denning              12 VA Zone Team           25.86      26.22        
 15 Liam Oberlander           12 NJ Zone Team           25.69      26.29        
 16 Zachary Buerger           11 AM Zone Team           25.97      26.31        
 17 Evan Long                 12 ME Zone Team           27.22      26.54        
 18 Seth Vandegrift           12 ME Zone Team           28.46      27.02        
 19 Niko Brosnihan            12 AD Zone Team           26.87      27.16        
 20 Christopher Vesic         12 AD Zone Team           26.66      27.69        
 
Men 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 49.98   3/30/2006 Tanner Kurz, Middle Atlantic-                
  NAG Record: # 48.90    1/1/1999 Grant Wieczorek                              
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Alex Rosen          12 MR Zone Team           52.92      51.40          9  
                  24.80       51.40 (26.60)                                        
  2 Nathan Maxwell      12 AM Zone Team           52.55      51.50          7  
                  24.97       51.50 (26.53)                                        
  3 Joe Torres          12 NJ Zone Team           52.60      51.62          6  
                  25.29       51.62 (26.33)                                        
  4 Nathan Smith        12 MA Zone Team           52.60      52.34          5  
                  25.20       52.34 (27.14)                                        
  5 Jack Carey          12 MR Zone Team           53.09      52.77          4  
                  25.18       52.77 (27.59)                                        
  6 Kevin Tobey         12 NI Zone Team           53.15      52.84          3  
                  25.62       52.84 (27.22)                                        
  7 Jacob Urbano        12 PV Zone Team           53.75      53.14          2  
                  25.66       53.14 (27.48)                                        
  8 Joe Martin          12 NI Zone Team           53.64      53.33          1  
                  25.44       53.33 (27.89)                                        
 
Men 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nathan Maxwell            12 AM Zone Team           53.71      52.55 q      
                  25.72       52.55 (26.83)                                        
  2 Joe Torres                12 NJ Zone Team           52.45      52.60 q      
                  26.30       52.60 (26.30)                                        
  2 Nathan Smith              12 MA Zone Team           52.25      52.60 q      
                  25.26       52.60 (27.34)                                        
  4 Alex Rosen                12 MR Zone Team           52.07      52.92 q      
                  25.24       52.92 (27.68)                                        
  5 Jack Carey                12 MR Zone Team           53.42      53.09 q      
                  25.50       53.09 (27.59)                                        
  6 Kevin Tobey               12 NI Zone Team           53.02      53.15 q      
                  25.92       53.15 (27.23)                                        
  7 Joe Martin                12 NI Zone Team           52.73      53.64 q      
                  25.83       53.64 (27.81)                                        
  8 Jacob Urbano              12 PV Zone Team           53.32      53.75 q      
                  25.93       53.75 (27.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bill Kim                  12 PV Zone Team           52.92      54.04        
                  26.34       54.04 (27.70)                                        
 10 Kaz Takabayashi           12 CT Zone Team           53.47      54.23        
                  26.20       54.23 (28.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nathaniel Boley           12 CT Zone Team           53.19      54.32        
                  26.25       54.32 (28.07)                                        
 12 Chance King               12 MA Zone Team           54.92      55.26        
                  26.30       55.26 (28.96)                                        
 13 John Denning              12 VA Zone Team           55.46      55.95        
                  27.07       55.95 (28.88)                                        
 14 Evan Coleman              12 ME Zone Team           56.91      56.35        
                  27.06       56.35 (29.29)                                        
 15 Nicholas DeLeon           12 VA Zone Team           55.42      56.54        
                  27.41       56.54 (29.13)                                        
 16 Brian Kelly               12 NJ Zone Team           56.11      57.11        
                  27.54       57.11 (29.57)                                        
 17 Evan Long                 12 ME Zone Team         1:00.60      57.38        
                  27.61       57.38 (29.77)                                        
 18 Zachary Buerger           11 AM Zone Team           56.30      58.89        
                  28.44       58.89 (30.45)                                        
 19 Alec Tocco                11 AD Zone Team           59.55    1:00.88        
                  28.82     1:00.88 (32.06)                                        
 20 Christopher Vesic         12 AD Zone Team         1:00.65    1:01.39        
                  28.95     1:01.39 (32.44)                                        
 
Men 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 1:49.84        1996 Scott Atkinson - NJ                        
  NAG Record: # 1:47.09    1/1/2007 Gray Umbach, GU                            
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Charles Barry       12 MR Zone Team         1:54.91    1:52.82          9  
                  26.11       54.80 (28.69)     1:24.01 (29.21)     1:52.82 (28.81)
  2 Joe Torres          12 NJ Zone Team         1:53.41    1:53.23          7  
                  26.00       54.30 (28.30)     1:23.72 (29.42)     1:53.23 (29.51)
  3 Kevin Tobey         12 NI Zone Team         1:54.28    1:53.55          6  
                  26.35       54.92 (28.57)     1:24.41 (29.49)     1:53.55 (29.14)
  4 Bill Kim            12 PV Zone Team         1:56.32    1:55.44          5  
                  27.19       56.40 (29.21)     1:25.77 (29.37)     1:55.44 (29.67)
  5 Nathan Smith        12 MA Zone Team         1:58.51    1:56.82          4  
                  26.59       56.14 (29.55)     1:27.01 (30.87)     1:56.82 (29.81)
  6 Eric Stobbe         12 NJ Zone Team         1:54.86    1:57.08          3  
                  27.01       57.03 (30.02)     1:27.32 (30.29)     1:57.08 (29.76)
  7 Jacob Urbano        12 PV Zone Team         1:57.98    1:58.18          2  
                  27.03       56.43 (29.40)     1:26.87 (30.44)     1:58.18 (31.31)
  8 Nathaniel Boley     12 CT Zone Team         1:58.47    1:59.82          1  
                  26.97       57.28 (30.31)     1:28.93 (31.65)     1:59.82 (30.89)
 
Men 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Joe Torres                12 NJ Zone Team         1:52.45    1:53.41 q      
                  26.39       54.46 (28.07)     1:24.25 (29.79)     1:53.41 (29.16)
  2 Kevin Tobey               12 NI Zone Team         1:54.74    1:54.28 q      
                  26.27       54.79 (28.52)     1:24.50 (29.71)     1:54.28 (29.78)
  3 Eric Stobbe               12 NJ Zone Team         1:53.46    1:54.86 q      
                  27.00       56.36 (29.36)     1:26.49 (30.13)     1:54.86 (28.37)
  4 Charles Barry             12 MR Zone Team         1:56.01    1:54.91 q      
                  26.48       55.77 (29.29)     1:25.56 (29.79)     1:54.91 (29.35)
  5 Bill Kim                  12 PV Zone Team         1:55.72    1:56.32 q      
                  27.32       56.99 (29.67)     1:26.56 (29.57)     1:56.32 (29.76)
  6 Jacob Urbano              12 PV Zone Team         1:58.98    1:57.98 q      
                  26.91       56.10 (29.19)     1:26.36 (30.26)     1:57.98 (31.62)
  7 Nathaniel Boley           12 CT Zone Team         1:57.45    1:58.47 q      
                  27.05       56.95 (29.90)     1:28.59 (31.64)     1:58.47 (29.88)
  8 Nathan Smith              12 MA Zone Team         1:55.67    1:58.51 q      
                  27.06       56.75 (29.69)     1:28.04 (31.29)     1:58.51 (30.47)
-------------------------------------------------------------------------
  9 John Denning              12 VA Zone Team         1:59.21    1:59.17        
                  27.60       58.03 (30.43)     1:29.41 (31.38)     1:59.17 (29.76)
 10 Ryan Murphy               12 CT Zone Team         1:59.81    1:59.26        
                  27.11       57.35 (30.24)     1:28.84 (31.49)     1:59.26 (30.42)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Risten Clarke             12 MR Zone Team         1:58.44    1:59.52        
                  27.15       56.88 (29.73)     1:28.69 (31.81)     1:59.52 (30.83)
 12 Will McCauley             12 NI Zone Team         1:59.60    2:00.47        
                  27.41       57.74 (30.33)     1:29.03 (31.29)     2:00.47 (31.44)
 13 Gabriel Larson            12 AM Zone Team         2:01.93    2:00.50        
                  27.78       58.22 (30.44)     1:29.99 (31.77)     2:00.50 (30.51)
 14 Nicholas DeLeon           12 VA Zone Team         1:59.89    2:02.98        
                  28.28       59.04 (30.76)     1:31.73 (32.69)     2:02.98 (31.25)
 15 Colin Fisher              12 MA Zone Team         1:59.70    2:03.19        
                  27.33       58.17 (30.84)     1:30.32 (32.15)     2:03.19 (32.87)
 16 Zachary Buerger           11 AM Zone Team         2:02.65    2:03.89        
                  28.76     1:00.21 (31.45)     1:32.18 (31.97)     2:03.89 (31.71)
 17 Jerry Gravel              12 ME Zone Team         2:04.24    2:07.81        
                  29.82     1:02.56 (32.74)     1:35.32 (32.76)     2:07.81 (32.49)
 18 Alec Tocco                11 AD Zone Team         2:09.61    2:10.26        
                  29.30     1:02.21 (32.91)     1:36.59 (34.38)     2:10.26 (33.67)
 19 Evan Long                 12 ME Zone Team         2:17.62    2:14.23        
                  30.07     1:04.22 (34.15)     1:39.88 (35.66)     2:14.23 (34.35)
 
Men 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 4:53.62        1997 Fran Crippen - MA                          
  NAG Record: # 4:44.87    1/1/2006 Nicholas Caldwell, FL                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charles Barry       12 MR Zone Team         5:12.11    5:05.95          9  
                  27.47       58.12 (30.65)     1:29.11 (30.99)     2:00.20 (31.09)
        2:31.08 (30.88)     3:02.26 (31.18)     3:33.45 (31.19)     4:04.50 (31.05)
        4:35.66 (31.16)     5:05.95 (30.29)                                        
  2 Kevin Tobey         12 NI Zone Team         5:07.20    5:07.34          7  
                  27.26       57.01 (29.75)     1:27.74 (30.73)     1:58.91 (31.17)
        2:30.43 (31.52)     3:02.27 (31.84)     3:33.82 (31.55)     4:05.76 (31.94)
        4:37.25 (31.49)     5:07.34 (30.09)                                        
  3 Alex Rosen          12 MR Zone Team         5:17.75    5:14.43          6  
                  27.56       58.17 (30.61)     1:29.75 (31.58)     2:01.85 (32.10)
        2:33.59 (31.74)     3:05.52 (31.93)     3:37.93 (32.41)     4:10.50 (32.57)
        4:42.93 (32.43)     5:14.43 (31.50)                                        
  4 Eric Kim            12 NJ Zone Team         5:12.46    5:14.99          5  
                  28.96     1:00.18 (31.22)     1:32.20 (32.02)     2:03.80 (31.60)
        2:35.95 (32.15)     3:08.40 (32.45)     3:41.00 (32.60)     4:13.13 (32.13)
        4:45.12 (31.99)     5:14.99 (29.87)                                        
  5 Joseph Petrone      12 MA Zone Team         5:16.37    5:15.26          4  
                  28.39     1:00.09 (31.70)     1:32.27 (32.18)     2:05.15 (32.88)
        2:37.54 (32.39)     3:10.88 (33.34)     3:43.77 (32.89)     4:15.88 (32.11)
        4:46.99 (31.11)     5:15.26 (28.27)                                        
  6 Bill Kim            12 PV Zone Team         5:15.56    5:16.36          3  
                  28.43       59.90 (31.47)     1:31.87 (31.97)     2:04.31 (32.44)
        2:36.92 (32.61)     3:09.14 (32.22)     3:41.48 (32.34)     4:13.81 (32.33)
        4:46.12 (32.31)     5:16.36 (30.24)                                        
  7 Andrew Gibson       11 PV Zone Team         5:14.47    5:17.00          2  
                  28.79     1:00.26 (31.47)     1:32.39 (32.13)     2:04.47 (32.08)
        2:36.63 (32.16)     3:08.38 (31.75)     3:40.25 (31.87)     4:12.74 (32.49)
        4:45.07 (32.33)     5:17.00 (31.93)                                        
  8 Patrick Savidge     11 CT Zone Team         5:19.04    5:18.48          1  
                  28.64       59.64 (31.00)     1:31.70 (32.06)     2:04.15 (32.45)
        2:36.93 (32.78)     3:09.65 (32.72)     3:42.18 (32.53)     4:14.94 (32.76)
        4:47.64 (32.70)     5:18.48 (30.84)                                        
  9 John Denning        12 VA Zone Team         5:22.37    5:18.58        
                  28.07       59.64 (31.57)     1:31.88 (32.24)     2:04.53 (32.65)
        2:37.15 (32.62)     3:09.49 (32.34)     3:41.73 (32.24)     4:14.53 (32.80)
        4:47.17 (32.64)     5:18.58 (31.41)                                        
 10 Joe Torres          12 NJ Zone Team         5:08.70    5:19.35        
                  28.53       59.73 (31.20)     1:32.21 (32.48)     2:05.41 (33.20)
        2:38.93 (33.52)     3:11.52 (32.59)     3:44.54 (33.02)     4:17.42 (32.88)
        4:49.53 (32.11)     5:19.35 (29.82)                                        
 11 Nathaniel Boley     12 CT Zone Team         5:14.27    5:19.73        
                  28.41     1:00.05 (31.64)     1:32.54 (32.49)     2:04.98 (32.44)
        2:37.86 (32.88)     3:10.42 (32.56)     3:43.20 (32.78)     4:16.19 (32.99)
        4:48.60 (32.41)     5:19.73 (31.13)                                        
 12 Gabriel Larson      12 AM Zone Team         5:26.39    5:20.64        
                  28.53     1:00.12 (31.59)     1:32.72 (32.60)     2:05.68 (32.96)
        2:38.24 (32.56)     3:11.08 (32.84)     3:43.77 (32.69)     4:17.15 (33.38)
        4:49.42 (32.27)     5:20.64 (31.22)                                        
 13 Will McCauley       12 NI Zone Team         5:22.65    5:26.47        
                  27.52       58.52 (31.00)     1:30.72 (32.20)     2:03.48 (32.76)
        2:36.67 (33.19)     3:10.20 (33.53)     3:44.26 (34.06)     4:18.29 (34.03)
        4:52.65 (34.36)     5:26.47 (33.82)                                        
 14 Brad Hancock        12 VA Zone Team         5:33.43    5:29.54        
                  29.80     1:02.78 (32.98)     1:36.54 (33.76)     2:10.43 (33.89)
        2:43.82 (33.39)     3:16.72 (32.90)     3:50.76 (34.04)     4:24.24 (33.48)
        4:58.01 (33.77)     5:29.54 (31.53)                                        
 15 Harris Nagle        12 MA Zone Team         5:22.73    5:31.15        
                  29.29     1:01.81 (32.52)     1:35.42 (33.61)     2:09.04 (33.62)
        2:42.83 (33.79)     3:16.94 (34.11)     3:51.35 (34.41)     4:25.40 (34.05)
        4:58.95 (33.55)     5:31.15 (32.20)                                        
 16 Ryan Dudzinski      11 AM Zone Team         5:32.51    5:31.84        
                  29.56     1:02.06 (32.50)     1:35.81 (33.75)     2:09.69 (33.88)
        2:43.36 (33.67)     3:17.59 (34.23)     3:52.00 (34.41)     4:25.81 (33.81)
        4:59.64 (33.83)     5:31.84 (32.20)                                        
 17 Alec Tocco          11 AD Zone Team         5:41.86    5:37.58        
                  29.92     1:02.89 (32.97)     1:36.78 (33.89)     2:10.66 (33.88)
        2:44.50 (33.84)     3:18.92 (34.42)     3:53.70 (34.78)     4:28.73 (35.03)
        5:03.49 (34.76)     5:37.58 (34.09)                                        
 18 Bobby Rowledge      12 AD Zone Team         5:56.66    5:55.37        
                  33.39     1:09.76 (36.37)     1:45.24 (35.48)     2:20.90 (35.66)
        2:56.76 (35.86)     3:32.83 (36.07)     4:08.44 (35.61)     4:44.90 (36.46)
        5:21.17 (36.27)     5:55.37 (34.20)                                        
 
Men 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 26.05        2002 David Wren - VA                              
  NAG Record: # 25.32    1/1/1992 David Chan                                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nathan Maxwell      12 AM Zone Team           27.52      26.92          9  
  2 Joseph Petrone      12 MA Zone Team           27.25      26.97          7  
  3 Jesse Burnley       12 VA Zone Team           27.82      27.64          6  
  4 Evan Coleman        12 ME Zone Team           28.20      28.12          5  
  5 Ryan Dudzinski      11 AM Zone Team           28.58      28.45          4  
  6 Andrew Schrantz     12 MA Zone Team           28.71      28.47          3  
  7 Declan McLaughlin   12 NI Zone Team           28.81      28.65          2  
  8 Jack Robinson       12 NI Zone Team           28.56      28.72          1  
 
Men 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Joseph Petrone            12 MA Zone Team           26.96      27.25 q      
  2 Nathan Maxwell            12 AM Zone Team           27.46      27.52 q      
  3 Jesse Burnley             12 VA Zone Team           28.05      27.82 q      
  4 Evan Coleman              12 ME Zone Team           28.00      28.20 q      
  5 Jack Robinson             12 NI Zone Team           28.99      28.56 q      
  6 Ryan Dudzinski            11 AM Zone Team           28.68      28.58 q      
  7 Andrew Schrantz           12 MA Zone Team           28.17      28.71 q      
  8 Declan McLaughlin         12 NI Zone Team           29.67      28.81 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jack Winslow              12 CT Zone Team           29.37      28.86        
 10 Nathaniel Boley           12 CT Zone Team           28.44      28.98        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dylan Sali                12 NJ Zone Team           28.72      29.01        
 12 Michael Domagala          12 MR Zone Team           27.97      29.03        
 13 Matt Glowacki             12 PV Zone Team           28.08      29.11        
 14 Bill Kim                  12 PV Zone Team           28.55      29.32        
 15 Max Danielson             12 VA Zone Team              NT      29.33        
 16 Michael Cashin            12 MR Zone Team           29.96      29.72        
 17 Max Shin                  12 NJ Zone Team           29.83      30.68        
 18 Quinn Smith               11 AD Zone Team           30.14      31.10        
 19 David Smallwood           11 ME Zone Team           32.48      31.18        
 20 Ryan Gordon               12 AD Zone Team           32.15      32.42        
 
Men 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 55.51        1999 Scott Champagne - MA                         
  NAG Record: # 54.25  12/12/2003 Max Murphy                                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Joseph Petrone      12 MA Zone Team           58.34      56.80          9  
                  28.14       56.80 (28.66)                                        
  2 Eric Stobbe         12 NJ Zone Team           58.71      58.91          7  
                  28.94       58.91 (29.97)                                        
  3 Bill Kim            12 PV Zone Team         1:00.07      59.57          6  
                  29.26       59.57 (30.31)                                        
  4 Jesse Burnley       12 VA Zone Team           59.40      59.76          5  
                  28.95       59.76 (30.81)                                        
  5 Nathan Maxwell      12 AM Zone Team         1:00.27    1:00.04          4  
                  29.55     1:00.04 (30.49)                                        
  6 Andrew Gibson       11 PV Zone Team         1:00.57    1:00.24          3  
                  29.59     1:00.24 (30.65)                                        
  7 Kaz Takabayashi     12 CT Zone Team         1:02.14    1:01.33          2  
                  29.87     1:01.33 (31.46)                                        
  8 Evan Coleman        12 ME Zone Team         1:01.38    1:01.44          1  
                  29.53     1:01.44 (31.91)                                        
 
Men 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Joseph Petrone            12 MA Zone Team           58.99      58.34 q      
                  29.08       58.34 (29.26)                                        
  2 Eric Stobbe               12 NJ Zone Team           59.01      58.71 q      
                  28.78       58.71 (29.93)                                        
  3 Jesse Burnley             12 VA Zone Team           59.81      59.40 q      
                  28.90       59.40 (30.50)                                        
  4 Bill Kim                  12 PV Zone Team           59.53    1:00.07 q      
                  29.62     1:00.07 (30.45)                                        
  5 Nathan Maxwell            12 AM Zone Team         1:01.08    1:00.27 q      
                  29.31     1:00.27 (30.96)                                        
  6 Andrew Gibson             11 PV Zone Team         1:00.56    1:00.57 q      
                  16.37     1:00.57 (44.20)                                        
  7 Evan Coleman              12 ME Zone Team         1:00.79    1:01.38 q      
                  25.53     1:01.38 (35.85)                                        
  8 Kaz Takabayashi           12 CT Zone Team         1:01.32    1:02.14 q      
                  30.07     1:02.14 (32.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jack Robinson             12 NI Zone Team         1:01.10    1:02.36        
                  30.38     1:02.36 (31.98)                                        
 10 Dylan Sali                12 NJ Zone Team         1:02.49    1:02.39        
                  29.97     1:02.39 (32.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Alex Lebed                11 MA Zone Team         1:02.19    1:02.86        
                  31.82     1:02.86 (31.04)                                        
 12 Max Danielson             12 VA Zone Team         1:03.26    1:03.00        
                  30.66     1:03.00 (32.34)                                        
 13 Michael Domagala          12 MR Zone Team           59.91    1:03.94        
                  31.02     1:03.94 (32.92)                                        
 14 Ryan Dudzinski            11 AM Zone Team         1:02.64    1:04.31        
                  30.60     1:04.31 (33.71)                                        
 15 Patrick Conaton           12 MR Zone Team         1:04.68    1:04.32        
                  30.49     1:04.32 (33.83)                                        
 16 Nathaniel Boley           12 CT Zone Team         1:00.41    1:04.42        
                  31.17     1:04.42 (33.25)                                        
 17 Jerry Gravel              12 ME Zone Team         1:02.63    1:04.74        
                  31.60     1:04.74 (33.14)                                        
 18 Ryan Nicholson            11 NI Zone Team         1:04.74    1:06.53        
                  32.44     1:06.53 (34.09)                                        
 19 Quinn Smith               11 AD Zone Team         1:05.68    1:07.38        
                  32.42     1:07.38 (34.96)                                        
 20 Ryan Sharkey              11 AD Zone Team         1:09.74    1:10.10        
                  33.89     1:10.10 (36.21)                                        
 
Men 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:59.43        2003 Tom Sheranek - VA                          
  NAG Record: # 1:57.34    1/1/2007 Ryan Murphy, FL                            
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Eric Stobbe         12 NJ Zone Team         2:04.98    2:05.54          9  
                  29.23     1:01.29 (32.06)     1:34.02 (32.73)     2:05.54 (31.52)
  2 Bill Kim            12 PV Zone Team         2:06.58    2:07.32          7  
                  30.16     1:01.76 (31.60)     1:34.71 (32.95)     2:07.32 (32.61)
  3 Jesse Burnley       12 VA Zone Team         2:09.55    2:08.42          6  
                  30.12     1:02.94 (32.82)     1:35.88 (32.94)     2:08.42 (32.54)
  4 Charles Barry       12 MR Zone Team         2:08.78    2:08.58          5  
                  30.55     1:02.97 (32.42)     1:36.24 (33.27)     2:08.58 (32.34)
  5 Joseph Petrone      12 MA Zone Team         2:07.06    2:08.65          4  
                  30.61     1:03.47 (32.86)     1:36.93 (33.46)     2:08.65 (31.72)
  6 Nathaniel Boley     12 CT Zone Team         2:12.56    2:10.70          3  
                  30.59     1:04.02 (33.43)     1:38.08 (34.06)     2:10.70 (32.62)
  7 Alex Lebed          11 MA Zone Team         2:10.71    2:11.63          2  
                  31.25     1:05.21 (33.96)     1:39.03 (33.82)     2:11.63 (32.60)
  8 Jack Winslow        12 CT Zone Team         2:10.73    2:17.53          1  
                  30.73     1:05.19 (34.46)     1:41.51 (36.32)     2:17.53 (36.02)
 
Men 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Eric Stobbe               12 NJ Zone Team         2:04.09    2:04.98 q      
                  29.32     1:00.96 (31.64)     1:32.90 (31.94)     2:04.98 (32.08)
  2 Bill Kim                  12 PV Zone Team         2:06.26    2:06.58 q      
                  29.91     1:01.13 (31.22)     1:33.78 (32.65)     2:06.58 (32.80)
  3 Joseph Petrone            12 MA Zone Team         2:08.27    2:07.06 q      
                  29.81     1:02.37 (32.56)     1:35.80 (33.43)     2:07.06 (31.26)
  4 Charles Barry             12 MR Zone Team         2:07.37    2:08.78 q      
                  30.27     1:02.27 (32.00)     1:36.05 (33.78)     2:08.78 (32.73)
  5 Jesse Burnley             12 VA Zone Team         2:09.27    2:09.55 q      
                  30.55     1:03.46 (32.91)     1:36.75 (33.29)     2:09.55 (32.80)
  6 Alex Lebed                11 MA Zone Team         2:11.11    2:10.71 q      
                  31.00     1:04.24 (33.24)     1:38.42 (34.18)     2:10.71 (32.29)
  7 Jack Winslow              12 CT Zone Team         2:14.35    2:10.73 q      
                  30.57     1:03.84 (33.27)     1:37.53 (33.69)     2:10.73 (33.20)
  8 Nathaniel Boley           12 CT Zone Team         2:11.74    2:12.56 q      
                  30.57     1:03.75 (33.18)     1:38.33 (34.58)     2:12.56 (34.23)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Andrew Gibson             11 PV Zone Team         2:11.13    2:13.46        
                  30.90     1:03.69 (32.79)     1:38.15 (34.46)     2:13.46 (35.31)
 10 Jack Robinson             12 NI Zone Team         2:13.24    2:13.77        
                  31.50     1:05.62 (34.12)     1:40.00 (34.38)     2:13.77 (33.77)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ryan Dudzinski            11 AM Zone Team         2:16.17    2:13.93        
                  30.38     1:03.58 (33.20)     1:38.93 (35.35)     2:13.93 (35.00)
 12 Eric Kim                  12 NJ Zone Team         2:13.08    2:14.10        
                  32.28     1:06.31 (34.03)     1:40.68 (34.37)     2:14.10 (33.42)
 13 Declan McLaughlin         12 NI Zone Team         2:14.35    2:14.54        
                  31.39     1:05.13 (33.74)     1:39.84 (34.71)     2:14.54 (34.70)
 14 Sean Kim                  12 MR Zone Team         2:17.36    2:14.96        
                  31.53     1:05.25 (33.72)     1:40.17 (34.92)     2:14.96 (34.79)
 15 Max Danielson             12 VA Zone Team         2:15.71    2:15.24        
                  31.32     1:04.54 (33.22)     1:39.36 (34.82)     2:15.24 (35.88)
 16 Zachary Buerger           11 AM Zone Team         2:22.70    2:18.50        
                  32.77     1:06.89 (34.12)     1:42.53 (35.64)     2:18.50 (35.97)
 17 Jerry Gravel              12 ME Zone Team         2:12.34    2:18.76        
                  32.37     1:06.77 (34.40)     1:42.47 (35.70)     2:18.76 (36.29)
 18 Quinn Smith               11 AD Zone Team         2:23.51    2:23.52        
                  32.83     1:09.15 (36.32)     1:46.37 (37.22)     2:23.52 (37.15)
 19 David Smallwood           11 ME Zone Team         2:32.04    2:24.05        
                  33.22     1:09.32 (36.10)     1:47.14 (37.82)     2:24.05 (36.91)
 20 Ryan Sharkey              11 AD Zone Team         2:26.70    2:31.55        
                  34.92     1:13.76 (38.84)     1:52.56 (38.80)     2:31.55 (38.99)
 
Men 11-12 50 Yard Breaststroke Swim-off
===============================================================================
  NAG Record: # 28.24    1/1/1994 Chris Miller                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 David Cipolla             12 VA Zone Team              NT      31.56        
  2 Jordan Berger             12 CT Zone Team              NT      31.77        
 
Men 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 28.24        1994 Chris Miller - MR                            
  NAG Record: # 28.24    1/1/1994 Chris Miller                                 
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Patrick Park        12 NJ Zone Team           30.76      30.23          9  
  2 Declan McLaughlin   12 NI Zone Team           30.68      30.28          7  
  3 Alex Rosen          12 MR Zone Team           31.24      30.30          6  
  4 Andrew Kelleher     12 MR Zone Team           31.23      30.42          5  
  5 Clark Hou           12 VA Zone Team           31.08      30.44          4  
  6 Harrison Gu         11 PV Zone Team           31.32      30.77          3  
  7 Adam Branco         12 CT Zone Team           31.87      32.15          2  
  8 David Cipolla       12 VA Zone Team           31.97      32.34          1  
 
Men 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Declan McLaughlin         12 NI Zone Team           31.14      30.68 q      
  2 Patrick Park              12 NJ Zone Team           30.72      30.76 q      
  3 Clark Hou                 12 VA Zone Team           31.27      31.08 q      
  4 Andrew Kelleher           12 MR Zone Team           31.41      31.23 q      
  5 Alex Rosen                12 MR Zone Team           30.93      31.24 q      
  6 Harrison Gu               11 PV Zone Team           30.89      31.32 q      
  7 Adam Branco               12 CT Zone Team           32.03      31.87 q      
  8 David Cipolla             12 VA Zone Team           32.04     J31.97 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jordan Berger             12 CT Zone Team           31.59     J31.97        
 10 Matthew Loughner          12 AM Zone Team           32.80      32.10        
-------------------------------------------------------------------------
 11 John Om                   11 NJ Zone Team           31.63      32.19        
 12 Harris Nagle              12 MA Zone Team           31.61      32.32        
 13 Leo Mercer                12 PV Zone Team           31.87      32.35        
 14 Michael Eaton             12 AM Zone Team           32.77      32.44        
 15 Daniel Cho                12 NI Zone Team           32.61      32.50        
 16 David Dimarco             12 MA Zone Team           32.13      32.83        
 17 Aodhan Fogarty            12 AD Zone Team           34.63      33.46        
 18 Quinn Smith               11 AD Zone Team           33.87      34.92        
 19 Seth Vandegrift           12 ME Zone Team           36.80      36.06        
 
Men 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:00.94   3/31/2006 Tanner Kurz, Middle Atlantic-              
  NAG Record: # 1:00.84    1/1/1994 Chris Miller                               
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Declan McLaughlin   12 NI Zone Team         1:05.68    1:04.60          9  
                  30.72     1:04.60 (33.88)                                        
  2 Andrew Kelleher     12 MR Zone Team         1:06.10    1:05.62          7  
                  31.72     1:05.62 (33.90)                                        
  3 Harrison Gu         11 PV Zone Team         1:06.00    1:05.93          6  
                  31.30     1:05.93 (34.63)                                        
  4 Patrick Park        12 NJ Zone Team         1:07.65    1:06.10          5  
                  31.68     1:06.10 (34.42)                                        
  5 Clark Hou           12 VA Zone Team         1:06.15    1:06.41          4  
                  31.09     1:06.41 (35.32)                                        
  6 Zack Browne         12 VA Zone Team         1:09.04    1:07.71          3  
                  33.02     1:07.71 (34.69)                                        
  7 Patrick Scordato    12 PV Zone Team         1:07.67    1:07.79          2  
                  32.25     1:07.79 (35.54)                                        
  8 Brendan Woo         12 NJ Zone Team         1:08.52    1:09.03          1  
                  33.39     1:09.03 (35.64)                                        
 
Men 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Declan McLaughlin         12 NI Zone Team         1:07.85    1:05.68 q      
                  32.32     1:05.68 (33.36)                                        
  2 Harrison Gu               11 PV Zone Team         1:06.89    1:06.00 q      
                  31.48     1:06.00 (34.52)                                        
  3 Andrew Kelleher           12 MR Zone Team         1:07.18    1:06.10 q      
                  31.20     1:06.10 (34.90)                                        
  4 Clark Hou                 12 VA Zone Team         1:07.57    1:06.15 q      
                  31.43     1:06.15 (34.72)                                        
  5 Patrick Park              12 NJ Zone Team         1:07.41    1:07.65 q      
                  32.31     1:07.65 (35.34)                                        
  6 Patrick Scordato          12 PV Zone Team         1:09.04    1:07.67 q      
                  31.88     1:07.67 (35.79)                                        
  7 Brendan Woo               12 NJ Zone Team         1:08.68    1:08.52 q      
                  32.47     1:08.52 (36.05)                                        
  8 Zack Browne               12 VA Zone Team         1:07.78    1:09.04 q      
                  33.05     1:09.04 (35.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gabriel Larson            12 AM Zone Team         1:10.27    1:09.23        
                  32.47     1:09.23 (36.76)                                        
 10 Harris Nagle              12 MA Zone Team         1:09.73    1:09.54        
                  32.67     1:09.54 (36.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Max Tremain               12 MR Zone Team         1:07.70    1:10.21        
                  32.91     1:10.21 (37.30)                                        
 12 Marc Primelo              12 MA Zone Team         1:09.62    1:10.38        
                  33.40     1:10.38 (36.98)                                        
 13 Dom or D Caputo           12 AM Zone Team         1:10.81    1:10.80        
                  34.16     1:10.80 (36.64)                                        
 14 Jordan Berger             12 CT Zone Team         1:09.87    1:10.91        
                  32.87     1:10.91 (38.04)                                        
 15 Thomas Szilagyi           12 CT Zone Team         1:11.79    1:11.25        
                  33.02     1:11.25 (38.23)                                        
 16 Joe Martin                12 NI Zone Team         1:08.64    1:11.69        
                  33.41     1:11.69 (38.28)                                        
 17 Aodhan Fogarty            12 AD Zone Team         1:15.46    1:15.80        
                  36.58     1:15.80 (39.22)                                        
 18 Reed Fernandez            12 ME Zone Team         1:20.55    1:18.40        
                  38.16     1:18.40 (40.24)                                        
 19 Seth Vandegrift           12 ME Zone Team         1:23.96    1:21.41        
                  36.14     1:21.41 (45.27)                                        
 
Men 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 2:13.52    4/1/2006 Tanner Kurz, Middle Atlantic               
  NAG Record: # 2:13.52    4/1/2006 Tanner Kurz, MA                            
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Harrison Gu         11 PV Zone Team         2:21.67    2:20.43          9  
                  31.38     1:06.47 (35.09)     1:43.18 (36.71)     2:20.43 (37.25)
  2 Zack Browne         12 VA Zone Team         2:25.23    2:21.37          7  
                  33.95     1:09.88 (35.93)     1:45.90 (36.02)     2:21.37 (35.47)
  3 Declan McLaughlin   12 NI Zone Team         2:25.15    2:22.32          6  
                  32.05     1:07.83 (35.78)     1:45.03 (37.20)     2:22.32 (37.29)
  4 Patrick Park        12 NJ Zone Team         2:24.54    2:22.54          5  
                  32.01     1:08.78 (36.77)     1:46.03 (37.25)     2:22.54 (36.51)
  5 Clark Hou           12 VA Zone Team         2:24.59    2:23.47          4  
                  31.83     1:07.69 (35.86)     1:44.92 (37.23)     2:23.47 (38.55)
  6 Andrew Kelleher     12 MR Zone Team         2:26.06    2:24.01          3  
                  32.46     1:08.19 (35.73)     1:47.09 (38.90)     2:24.01 (36.92)
  7 Marc Primelo        12 MA Zone Team         2:31.49    2:29.13          2  
                  33.68     1:10.89 (37.21)     1:49.56 (38.67)     2:29.13 (39.57)
  8 Brendan Woo         12 NJ Zone Team         2:30.61    2:30.00          1  
                  33.51     1:11.49 (37.98)     1:50.46 (38.97)     2:30.00 (39.54)
 
Men 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harrison Gu               11 PV Zone Team         2:22.77    2:21.67 q      
                  32.79     1:08.43 (35.64)     1:45.38 (36.95)     2:21.67 (36.29)
  2 Patrick Park              12 NJ Zone Team         2:25.02    2:24.54 q      
                  32.53     1:09.85 (37.32)     1:47.14 (37.29)     2:24.54 (37.40)
  3 Clark Hou                 12 VA Zone Team         2:24.95    2:24.59 q      
                  33.07                             1:47.57 ( )     2:24.59 (37.02)
  4 Declan McLaughlin         12 NI Zone Team         2:27.30    2:25.15 q      
                  33.03     1:09.90 (36.87)     1:47.66 (37.76)     2:25.15 (37.49)
  5 Zack Browne               12 VA Zone Team         2:24.20    2:25.23 q      
                  34.19     1:11.04 (36.85)     1:47.98 (36.94)     2:25.23 (37.25)
  6 Andrew Kelleher           12 MR Zone Team         2:25.21    2:26.06 q      
                  33.91     1:11.67 (37.76)     1:49.48 (37.81)     2:26.06 (36.58)
  7 Brendan Woo               12 NJ Zone Team         2:29.35    2:30.61 q      
                  25.02       47.30 (22.28)   1:50.11 (1:02.81)     2:30.61 (40.50)
  8 Marc Primelo              12 MA Zone Team         2:30.03    2:31.49 q      
                  24.38     1:12.72 (48.34)     1:28.39 (15.67)   2:31.49 (1:03.10)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Paul Stockett             12 MA Zone Team         2:30.75    2:31.70        
                  34.41     1:12.50 (38.09)     1:51.97 (39.47)     2:31.70 (39.73)
 10 Joe Martin                12 NI Zone Team         2:30.65    2:32.98        
                  34.31     1:13.31 (39.00)     1:53.08 (39.77)     2:32.98 (39.90)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dom or D Caputo           12 AM Zone Team         2:34.96    2:33.13        
                  36.19     1:13.60 (37.41)     1:53.15 (39.55)     2:33.13 (39.98)
 12 Leo Mercer                12 PV Zone Team         2:30.22    2:33.19        
                  34.49     1:14.22 (39.73)     1:54.37 (40.15)     2:33.19 (38.82)
 13 Sam Delise                12 CT Zone Team         2:38.28    2:33.37        
                  35.06     1:14.10 (39.04)     1:54.02 (39.92)     2:33.37 (39.35)
 14 Gabriel Larson            12 AM Zone Team         2:34.68    2:34.33        
                  34.49     1:14.47 (39.98)     1:55.41 (40.94)     2:34.33 (38.92)
 15 Max Tremain               12 MR Zone Team         2:28.10    2:35.23        
                  34.18       51.57 (17.39)   1:53.79 (1:02.22)     2:35.23 (41.44)
 16 Jourdan Stewart           12 CT Zone Team         2:37.96    2:36.27        
                  34.42     1:14.30 (39.88)     1:55.24 (40.94)     2:36.27 (41.03)
 17 Quinn Smith               11 AD Zone Team         2:39.98    2:39.70        
                  35.60     1:15.33 (39.73)     1:57.59 (42.26)     2:39.70 (42.11)
 18 Reed Fernandez            12 ME Zone Team         2:47.09    2:48.51        
                  37.67     1:20.54 (42.87)     2:04.92 (44.38)     2:48.51 (43.59)
 19 Aodhan Fogarty            12 AD Zone Team         2:50.55    2:49.33        
                  38.16     1:21.77 (43.61)     2:07.34 (45.57)     2:49.33 (41.99)
 
Men 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 25.31        1991 Doug Carroll - NJ                            
  NAG Record: # 24.14  12/12/2003 Andrew Snables                               
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Joseph Maginnis     12 MA Zone Team           26.65      25.62          9  
  2 Charles Barry       12 MR Zone Team           27.17      26.02          7  
  3 Kaz Takabayashi     12 CT Zone Team           26.43      26.13          6  
  4 Patrick Scordato    12 PV Zone Team           26.54      26.19          5  
  5 Jacob Urbano        12 PV Zone Team           26.79      26.37          4  
  6 Joseph Petrone      12 MA Zone Team           27.38      26.63          3  
  7 Jack Carey          12 MR Zone Team           27.37      26.99          2  
  8 Ryan Nicholson      11 NI Zone Team           27.47      27.26          1  
 
Men 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kaz Takabayashi           12 CT Zone Team           25.98      26.43 q      
  2 Patrick Scordato          12 PV Zone Team           27.07      26.54 q      
  3 Joseph Maginnis           12 MA Zone Team           25.99      26.65 q      
  4 Jacob Urbano              12 PV Zone Team           26.37      26.79 q      
  5 Charles Barry             12 MR Zone Team           26.33      27.17 q      
  6 Jack Carey                12 MR Zone Team           27.12      27.37 q      
  7 Joseph Petrone            12 MA Zone Team           26.70      27.38 q      
  8 Ryan Nicholson            11 NI Zone Team           28.00      27.47 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nathan Maxwell            12 AM Zone Team           28.79      27.50        
 10 Nicholas DeLeon           12 VA Zone Team           26.66      27.55        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Joe Torres                12 NJ Zone Team           27.35      27.69        
 12 Liam Oberlander           12 NJ Zone Team           27.72      27.87        
 13 Justin Kostelnik          12 AM Zone Team           28.91      28.13        
 13 Ryan Hofmann              12 VA Zone Team           28.06      28.13        
 15 Evan Coleman              12 ME Zone Team           27.29      28.14        
 16 Jordan Berger             12 CT Zone Team           28.48      28.17        
 17 Jack Robinson             12 NI Zone Team           27.63      28.50        
 18 Bobby Rowledge            12 AD Zone Team           30.79      30.35        
 19 Reed Fernandez            12 ME Zone Team           30.66      30.48        
 
Men 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 54.95    4/1/2006 Tanner Kurz, Middle Atlantic                 
  NAG Record: # 51.85    1/1/1984 Chas Morton                                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Joseph Maginnis     12 MA Zone Team           58.94      57.17          9  
                  27.24       57.17 (29.93)                                        
  2 Jacob Urbano        12 PV Zone Team           58.39      57.23          7  
                  26.79       57.23 (30.44)                                        
  3 Nathan Smith        12 MA Zone Team           59.84      58.15          6  
                  27.58       58.15 (30.57)                                        
  4 Charles Barry       12 MR Zone Team           58.62      58.23          5  
                  27.25       58.23 (30.98)                                        
  5 Zack Browne         12 VA Zone Team           59.52      58.38          4  
                  27.65       58.38 (30.73)                                        
  6 Patrick Park        12 NJ Zone Team           59.64      59.13          3  
                  28.03       59.13 (31.10)                                        
  7 Kaz Takabayashi     12 CT Zone Team           59.45      59.22          2  
                  28.58       59.22 (30.64)                                        
  8 Kevin Tobey         12 NI Zone Team           59.24      59.39          1  
                  27.97       59.39 (31.42)                                        
 
Men 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jacob Urbano              12 PV Zone Team           59.31      58.39 q      
                  27.46       58.39 (30.93)                                        
  2 Charles Barry             12 MR Zone Team           59.14      58.62 q      
                  27.60       58.62 (31.02)                                        
  3 Joseph Maginnis           12 MA Zone Team           58.52      58.94 q      
                  28.33       58.94 (30.61)                                        
  4 Kevin Tobey               12 NI Zone Team           59.57      59.24 q      
                  28.18       59.24 (31.06)                                        
  5 Kaz Takabayashi           12 CT Zone Team           59.68      59.45 q      
                  28.44       59.45 (31.01)                                        
  6 Zack Browne               12 VA Zone Team           58.17      59.52 q      
                  29.00       59.52 (30.52)                                        
  7 Patrick Park              12 NJ Zone Team           58.89      59.64 q      
                  29.19       59.64 (30.45)                                        
  8 Nathan Smith              12 MA Zone Team           58.15      59.84 q      
                  28.45       59.84 (31.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nicholas DeLeon           12 VA Zone Team           58.17      59.92        
                  28.52       59.92 (31.40)                                        
 10 Jack Carey                12 MR Zone Team         1:00.86    1:00.54        
                  27.63     1:00.54 (32.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Justin Kostelnik          12 AM Zone Team         1:04.18    1:01.76        
                  28.73     1:01.76 (33.03)                                        
 12 Liam Oberlander           12 NJ Zone Team         1:01.05    1:01.99        
                  28.23     1:01.99 (33.76)                                        
 13 Matt Glowacki             12 PV Zone Team         1:02.16    1:02.80        
                  28.93     1:02.80 (33.87)                                        
 14 Gabriel Larson            12 AM Zone Team         1:02.46    1:03.19        
                  29.52     1:03.19 (33.67)                                        
 15 Ryan Nicholson            11 NI Zone Team         1:02.59    1:03.23        
                  30.22     1:03.23 (33.01)                                        
 16 Joey Ahlberg              12 CT Zone Team         1:03.20    1:03.94        
                  29.88     1:03.94 (34.06)                                        
 17 Evan Coleman              12 ME Zone Team         1:02.23    1:04.64        
                  30.91     1:04.64 (33.73)                                        
 18 Alec Tocco                11 AD Zone Team         1:06.85    1:08.41        
                  31.90     1:08.41 (36.51)                                        
 19 Bobby Rowledge            12 AD Zone Team         1:08.59    1:10.55        
                  33.09     1:10.55 (37.46)                                        
 20 Reed Fernandez            12 ME Zone Team         1:09.45    1:12.26        
                  34.08     1:12.26 (38.18)                                        
 
Men 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 2:03.07        2003 Doug Dietrich - AM                         
  NAG Record: # 1:57.62  12/12/2003 Andrew Snables                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Charles Barry       12 MR Zone Team         2:09.28    2:05.62          9  
                  27.89       59.89 (32.00)     1:32.50 (32.61)     2:05.62 (33.12)
  2 Zack Browne         12 VA Zone Team         2:09.48    2:06.44          7  
                  29.25     1:00.70 (31.45)     1:33.68 (32.98)     2:06.44 (32.76)
  3 Eric Stobbe         12 NJ Zone Team         2:10.14    2:09.22          6  
                  28.95     1:01.98 (33.03)     1:35.99 (34.01)     2:09.22 (33.23)
  4 Kevin Tobey         12 NI Zone Team         2:06.97    2:09.53          5  
                  28.22     1:00.40 (32.18)     1:34.00 (33.60)     2:09.53 (35.53)
  5 Patrick Park        12 NJ Zone Team         2:12.71    2:11.16          4  
                  29.03     1:02.39 (33.36)     1:36.95 (34.56)     2:11.16 (34.21)
  6 Nicholas DeLeon     12 VA Zone Team         2:11.00    2:12.93          3  
                  29.07     1:02.61 (33.54)     1:37.93 (35.32)     2:12.93 (35.00)
  7 Ryan Nicholson      11 NI Zone Team         2:13.46    2:14.70          2  
                  29.82     1:04.65 (34.83)     1:39.76 (35.11)     2:14.70 (34.94)
  8 Joey Ahlberg        12 CT Zone Team         2:16.39    2:20.33          1  
                  30.39     1:06.50 (36.11)     1:43.38 (36.88)     2:20.33 (36.95)
 
Men 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kevin Tobey               12 NI Zone Team         2:09.64    2:06.97 q      
                  27.79       59.57 (31.78)     1:32.70 (33.13)     2:06.97 (34.27)
  2 Charles Barry             12 MR Zone Team         2:08.18    2:09.28 q      
                  28.42     1:00.73 (32.31)     1:34.48 (33.75)     2:09.28 (34.80)
  3 Zack Browne               12 VA Zone Team         2:08.30    2:09.48 q      
                  29.55     1:01.76 (32.21)     1:35.82 (34.06)     2:09.48 (33.66)
  4 Eric Stobbe               12 NJ Zone Team         2:09.74    2:10.14 q      
                  29.17     1:03.10 (33.93)     1:37.99 (34.89)     2:10.14 (32.15)
  5 Nicholas DeLeon           12 VA Zone Team         2:10.41    2:11.00 q      
                  28.94     1:02.46 (33.52)     1:36.59 (34.13)     2:11.00 (34.41)
  6 Patrick Park              12 NJ Zone Team         2:09.14    2:12.71 q      
                  28.68     1:02.50 (33.82)     1:37.64 (35.14)     2:12.71 (35.07)
  7 Ryan Nicholson            11 NI Zone Team         2:15.83    2:13.46 q      
                  29.43     1:02.94 (33.51)     1:38.30 (35.36)     2:13.46 (35.16)
  8 Joey Ahlberg              12 CT Zone Team         2:16.85    2:16.39 q      
                  29.83     1:04.62 (34.79)     1:40.78 (36.16)     2:16.39 (35.61)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jack Carey                12 MR Zone Team         2:18.71    2:17.32        
                  29.44     1:05.10 (35.66)     1:40.55 (35.45)     2:17.32 (36.77)
 10 Joseph Petrone            12 MA Zone Team         2:23.41    2:18.94        
                  30.37     1:06.02 (35.65)     1:43.61 (37.59)     2:18.94 (35.33)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kaz Takabayashi           12 CT Zone Team         2:14.81    2:19.90        
                  30.66     1:05.90 (35.24)     1:44.26 (38.36)     2:19.90 (35.64)
 12 Matt Glowacki             12 PV Zone Team         2:21.78    2:23.56        
                  30.27     1:06.64 (36.37)     1:44.46 (37.82)     2:23.56 (39.10)
 13 Alec Tocco                11 AD Zone Team         2:28.43    2:25.77        
                  32.07     1:09.35 (37.28)     1:47.46 (38.11)     2:25.77 (38.31)
 14 Jerry Gravel              12 ME Zone Team         2:23.94    2:25.78        
                  33.04     1:10.43 (37.39)     1:48.22 (37.79)     2:25.78 (37.56)
 15 Chris Marlin              12 PV Zone Team         2:21.41    2:31.55        
                  33.24     1:11.97 (38.73)     1:52.24 (40.27)     2:31.55 (39.31)
 16 Christopher Georgiadis    12 AM Zone Team         2:30.99    2:31.56        
                  33.71     1:11.58 (37.87)     1:51.69 (40.11)     2:31.56 (39.87)
 17 Nathaniel Landis          12 AM Zone Team         2:46.99    2:35.75        
                  34.79     1:14.35 (39.56)     1:55.81 (41.46)     2:35.75 (39.94)
 -- Alex Lebed                11 MA Zone Team         2:24.10         DQ        
                  31.88     1:10.36 (38.48)     1:48.71 (38.35)          DQ (41.10)
 
Men 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 55.56   3/31/2006 Tanner Kurz, Middle Atlantic-                
  NAG Record: # 55.56   3/31/2006 Tanner Kurz, MA                              
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nathan Smith        12 MA Zone Team         1:00.63      59.83          9  
                  27.44       59.83 (32.39)                                        
  2 Alex Rosen          12 MR Zone Team         1:01.48    1:00.67          7  
                  28.51     1:00.67 (32.16)                                        
  3 Jack Carey          12 MR Zone Team         1:01.43    1:00.72          6  
                  29.38     1:00.72 (31.34)                                        
  4 Jacob Urbano        12 PV Zone Team         1:01.46    1:00.78          5  
                  28.74     1:00.78 (32.04)                                        
  5 Joe Martin          12 NI Zone Team         1:02.28    1:01.24          4  
                  29.10     1:01.24 (32.14)                                        
  6 Zack Browne         12 VA Zone Team         1:02.10    1:01.27          3  
                  29.16     1:01.27 (32.11)                                        
  7 Joe Torres          12 NJ Zone Team         1:02.04    1:01.40          2  
                  28.38     1:01.40 (33.02)                                        
  8 Harris Nagle        12 MA Zone Team         1:02.41    1:03.29          1  
                  29.59     1:03.29 (33.70)                                        
 
Men 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nathan Smith              12 MA Zone Team         1:00.04    1:00.63 q      
                  27.76     1:00.63 (32.87)                                        
  2 Jack Carey                12 MR Zone Team         1:01.63    1:01.43 q      
                  29.29     1:01.43 (32.14)                                        
  3 Jacob Urbano              12 PV Zone Team         1:00.93    1:01.46 q      
                  28.21     1:01.46 (33.25)                                        
  4 Alex Rosen                12 MR Zone Team         1:01.18    1:01.48 q      
                  29.04     1:01.48 (32.44)                                        
  5 Joe Torres                12 NJ Zone Team         1:01.48    1:02.04 q      
                  28.78     1:02.04 (33.26)                                        
  6 Zack Browne               12 VA Zone Team         1:01.62    1:02.10 q      
                  29.42     1:02.10 (32.68)                                        
  7 Joe Martin                12 NI Zone Team         1:01.18    1:02.28 q      
                  29.07     1:02.28 (33.21)                                        
  8 Harris Nagle              12 MA Zone Team         1:02.84    1:02.41 q      
                  29.15     1:02.41 (33.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harrison Gu               11 PV Zone Team         1:01.69    1:02.84        
                  30.89     1:02.84 (31.95)                                        
 10 Nathan Maxwell            12 AM Zone Team         1:04.35    1:03.47        
                  27.39     1:03.47 (36.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zachary Buerger           11 AM Zone Team         1:04.08    1:03.68        
                  30.88     1:03.68 (32.80)                                        
 12 Will McCauley             12 NI Zone Team         1:03.33    1:03.80        
                  28.95     1:03.80 (34.85)                                        
 13 Evan Coleman              12 ME Zone Team         1:03.63    1:04.15        
                  28.39     1:04.15 (35.76)                                        
 14 Kaz Takabayashi           12 CT Zone Team         1:02.25    1:04.25        
                  29.30     1:04.25 (34.95)                                        
 15 Jesse Burnley             12 VA Zone Team         1:03.40    1:04.35        
                  29.38     1:04.35 (34.97)                                        
 16 Eric Kim                  12 NJ Zone Team         1:03.67    1:04.43        
                  29.91     1:04.43 (34.52)                                        
 17 Quinn Smith               11 AD Zone Team         1:05.10    1:05.91        
                  30.85     1:05.91 (35.06)                                        
 18 Evan Long                 12 ME Zone Team         1:11.24    1:11.48        
                  32.78     1:11.48 (38.70)                                        
 19 Bobby Rowledge            12 AD Zone Team         1:10.77    1:11.99        
                  33.73     1:11.99 (38.26)                                        
 -- Jordan Berger             12 CT Zone Team         1:03.35    1:02.49        
                  29.33     1:02.49 (33.16)                                        
 
Men 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 2:00.19   3/30/2006 Tanner Kurz, Middle Atlantic-              
  NAG Record: # 1:56.61    1/1/1984 Chas Morton                                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Patrick Park        12 NJ Zone Team         2:11.62    2:07.07          9  
                  28.49     1:00.83 (32.34)     1:39.03 (38.20)     2:07.07 (28.04)
  2 Zack Browne         12 VA Zone Team         2:11.62    2:07.47          7  
                  28.20     1:01.95 (33.75)     1:37.85 (35.90)     2:07.47 (29.62)
  3 Kevin Tobey         12 NI Zone Team         2:10.84    2:10.56          6  
                  28.33     1:01.31 (32.98)     1:40.36 (39.05)     2:10.56 (30.20)
  4 Nathan Smith        12 MA Zone Team         2:15.50    2:11.67          5  
                  28.29     1:02.09 (33.80)     1:41.12 (39.03)     2:11.67 (30.55)
  5 Harrison Gu         11 PV Zone Team         2:13.12    2:13.21          4  
                  30.33     1:05.94 (35.61)     1:41.13 (35.19)     2:13.21 (32.08)
  6 Joe Martin          12 NI Zone Team         2:13.65    2:15.38          3  
                  28.65     1:03.85 (35.20)     1:44.00 (40.15)     2:15.38 (31.38)
  7 Gabriel Larson      12 AM Zone Team         2:14.94    2:15.55          2  
                  29.90     1:05.44 (35.54)     1:44.40 (38.96)     2:15.55 (31.15)
  8 Michael Domagala    12 MR Zone Team         2:14.84    2:19.27          1  
                  28.61     1:03.43 (34.82)     1:47.29 (43.86)     2:19.27 (31.98)
 
Men 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kevin Tobey               12 NI Zone Team         2:10.35    2:10.84 q      
                  28.67     1:01.72 (33.05)     1:41.25 (39.53)     2:10.84 (29.59)
  2 Patrick Park              12 NJ Zone Team         2:10.15    2:11.62 q      
                  28.65     1:03.20 (34.55)     1:42.30 (39.10)     2:11.62 (29.32)
  2 Zack Browne               12 VA Zone Team         2:11.68    2:11.62 q      
                  29.73     1:03.91 (34.18)     1:40.99 (37.08)     2:11.62 (30.63)
  4 Harrison Gu               11 PV Zone Team         2:12.30    2:13.12 q      
                  30.18     1:06.01 (35.83)     1:41.91 (35.90)     2:13.12 (31.21)
  5 Joe Martin                12 NI Zone Team         2:12.48    2:13.65 q      
                  29.80     1:04.14 (34.34)     1:44.11 (39.97)     2:13.65 (29.54)
  6 Michael Domagala          12 MR Zone Team         2:17.28    2:14.84 q      
                  28.10     1:01.80 (33.70)     1:44.16 (42.36)     2:14.84 (30.68)
  7 Gabriel Larson            12 AM Zone Team         2:14.16    2:14.94 q      
                  29.00     1:04.12 (35.12)     1:42.88 (38.76)     2:14.94 (32.06)
  8 Nathan Smith              12 MA Zone Team         2:12.11    2:15.50 q      
                  28.55     1:04.20 (35.65)     1:44.56 (40.36)     2:15.50 (30.94)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zachary Buerger           11 AM Zone Team         2:14.50    2:16.02        
                  31.46     1:05.45 (33.99)     1:45.31 (39.86)     2:16.02 (30.71)
 10 Eric Stobbe               12 NJ Zone Team         2:13.59    2:16.12        
                  29.76     1:01.64 (31.88)     1:45.30 (43.66)     2:16.12 (30.82)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Alex Lebed                11 MA Zone Team         2:14.67    2:17.37        
                  32.25     1:06.85 (34.60)     1:35.71 (28.86)     2:17.37 (41.66)
 12 Jordan Berger             12 CT Zone Team         2:17.70    2:17.46        
                  29.97     1:04.32 (34.35)     1:44.75 (40.43)     2:17.46 (32.71)
 13 Matt Glowacki             12 PV Zone Team         2:17.64    2:17.83        
                  28.81     1:02.49 (33.68)     1:44.27 (41.78)     2:17.83 (33.56)
 14 Alex Rosen                12 MR Zone Team         2:12.91    2:17.98        
                  30.32     1:06.18 (35.86)     1:46.33 (40.15)     2:17.98 (31.65)
 15 Joey Ahlberg              12 CT Zone Team         2:19.23    2:18.20        
                  29.87     1:06.45 (36.58)     1:46.65 (40.20)     2:18.20 (31.55)
 16 Nicholas DeLeon           12 VA Zone Team         2:15.83    2:22.57        
                  29.93     1:07.81 (37.88)     1:50.67 (42.86)     2:22.57 (31.90)
 17 Jerry Gravel              12 ME Zone Team         2:23.45    2:24.35        
                  31.44     1:06.91 (35.47)     1:51.61 (44.70)     2:24.35 (32.74)
 18 Alec Tocco                11 AD Zone Team         2:27.92    2:27.28        
                  31.78     1:09.83 (38.05)     1:54.60 (44.77)     2:27.28 (32.68)
 19 Reed Fernandez            12 ME Zone Team         2:31.91    2:35.52        
                  33.37     1:13.44 (40.07)     1:59.60 (46.16)     2:35.52 (35.92)
 20 Ryan Sharkey              11 AD Zone Team         2:29.51    2:36.85        
                  33.90     1:14.47 (40.57)     2:00.89 (46.42)     2:36.85 (35.96)
 
Men 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:35.37        1993 Middle Atlantic                            
  NAG Record: # 1:37.64    1/1/2002 Black Hawk Area S.T.                       
                         Stokes, Wessels,Cordes,Hohnstein                  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metropolitan Zone Team                      1:38.99    1:37.23#        18  
     1) Jack Carey 12                   2) Risten Clarke 12               
     3) Charles Barry 12                4) Alex Rosen 12                  
                  24.18       49.23 (25.05)     1:13.54 (24.31)     1:37.23 (23.69)
  2 Middle Atlantic Zone Team                   1:39.63    1:37.92         14  
     1) Joseph Petrone 12               2) Harris Nagle 12                
     3) Joseph Maginnis 12              4) Nathan Smith 12                
                  24.43       49.55 (25.12)     1:14.44 (24.89)     1:37.92 (23.48)
  3 Niagara Zone Team                           1:39.40    1:38.48         12  
     1) Jack Robinson 12                2) Joe Martin 12                  
     3) Declan McLaughlin 12            4) Kevin Tobey 12                 
                  25.58       50.00 (24.42)     1:14.50 (24.50)     1:38.48 (23.98)
  4 Potomac Valley Zone Team                    1:38.40    1:38.68         10  
     1) Bill Kim 12                     2) Andrew Gibson 11               
     3) Patrick Scordato 12             4) Jacob Urbano 12                
                  24.69       49.95 (25.26)     1:14.18 (24.23)     1:38.68 (24.50)
  5 New Jersey Zone Team                        1:40.08    1:40.71          8  
     1) Patrick Park 12                 2) Max Shin 12                    
     3) Liam Oberlander 12              4) Joe Torres 12                  
                  25.62       51.24 (25.62)     1:16.46 (25.22)     1:40.71 (24.25)
  6 Allegheny Mtn Zone Team                     1:44.12    1:41.24          6  
     1) Gabriel Larson 12               2) Matthew Loughner 12            
     3) Zachary Buerger 11              4) Nathan Maxwell 12              
                  26.03       52.21 (26.18)     1:17.84 (25.63)     1:41.24 (23.40)
  7 Connecticut Zone Team                       1:43.20    1:41.59          4  
     1) Nathaniel Boley 12              2) Kaz Takabayashi 12             
     3) Jourdan Stewart 12              4) Jordan Berger 12               
                  25.28       50.18 (24.90)     1:16.16 (25.98)     1:41.59 (25.43)
  8 Virginia Zone Team                          1:43.99    1:42.55          2  
     1) Nicholas DeLeon 12              2) Jesse Burnley 12               
     3) John Denning 12                 4) Max Danielson 12               
                  25.82       51.28 (25.46)     1:16.93 (25.65)     1:42.55 (25.62)
  9 Maine Zone Team                                  NT    1:47.96        
     1) Evan Coleman 12                 2) Evan Long 12                   
     3) Seth Vandegrift 12              4) Reed Fernandez 12              
                  26.35       53.35 (27.00)     1:20.47 (27.12)     1:47.96 (27.49)
 10 Adirondack Zone Team                        1:49.35    1:48.82        
     1) Quinn Smith 11                  2) Christopher Vesic 12           
     3) Alec Tocco 11                   4) Niko Brosnihan 12              
                  26.94       54.13 (27.19)     1:22.07 (27.94)     1:48.82 (26.75)
 
Men 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 3:30.52        1996 New Jersey                                 
  NAG Record: # 3:32.50    1/1/2002 Black Hawk Area S.T.                       
                         Stokes, Wessels,Cordes,Hohnstein                  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metropolitan Zone Team                      3:33.99    3:31.97#        18  
     1) Jack Carey 12                   2) Michael Domagala 12            
     3) Charles Barry 12                4) Alex Rosen 12                  
                  24.96       52.49 (52.49)     1:18.55 (26.06)     1:47.60 (55.11)
        2:12.43 (24.83)     2:40.15 (52.55)     3:04.73 (24.58)     3:31.97 (51.82)
  2 Potomac Valley Zone Team                    3:35.33    3:35.84         14  
     1) Bill Kim 12                     2) Andrew Gibson 11               
     3) Patrick Scordato 12             4) Jacob Urbano 12                
                  25.86       53.19 (53.19)     1:19.12 (25.93)     1:47.83 (54.64)
        2:13.33 (25.50)     2:42.80 (54.97)     3:08.34 (25.54)     3:35.84 (53.04)
  3 Niagara Zone Team                           3:37.03    3:36.34         12  
     1) Jack Robinson 12                2) Joe Martin 12                  
     3) Will McCauley 12                4) Kevin Tobey 12                 
                  26.15       55.21 (55.21)     1:20.90 (25.69)     1:49.26 (54.05)
        2:14.91 (25.65)     2:43.70 (54.44)     3:09.17 (25.47)     3:36.34 (52.64)
  4 Middle Atlantic Zone Team                   3:37.51    3:36.68         10  
     1) Joseph Petrone 12               2) Chance King 12                 
     3) Harris Nagle 12                 4) Nathan Smith 12                
                  26.31       54.89 (54.89)     1:21.13 (26.24)     1:49.29 (54.40)
        2:15.07 (25.78)     2:44.75 (55.46)     3:09.35 (24.60)     3:36.68 (51.93)
  5 New Jersey Zone Team                        3:38.75    3:37.57          8  
     1) Eric Stobbe 12                  2) Brian Kelly 12                 
     3) Patrick Park 12                 4) Joe Torres 12                  
                  27.04       56.08 (56.08)     1:22.48 (26.40)     1:50.93 (54.85)
        2:16.82 (25.89)     2:45.30 (54.37)     3:10.66 (25.36)     3:37.57 (52.27)
  6 Connecticut Zone Team                       3:38.16    3:37.72          6  
     1) Nathaniel Boley 12              2) Ryan Murphy 12                 
     3) Jordan Berger 12                4) Kaz Takabayashi 12             
                  25.74       54.08 (54.08)     1:20.22 (26.14)     1:48.36 (54.28)
        2:14.64 (26.28)     2:43.19 (54.83)     3:09.44 (26.25)     3:37.72 (54.53)
  7 Allegheny Mtn Zone Team                     3:44.25    3:42.02          4  
     1) Gabriel Larson 12               2) Ryan Dudzinski 11              
     3) Zachary Buerger 11              4) Nathan Maxwell 12              
                  26.95       56.48 (56.48)     1:23.61 (27.13)     1:53.94 (57.46)
        2:20.57 (26.63)     2:50.13 (56.19)     3:14.97 (24.84)     3:42.02 (51.89)
  8 Virginia Zone Team                          3:43.74    3:43.61          2  
     1) Jesse Burnley 12                2) Nicholas DeLeon 12             
     3) John Denning 12                 4) Zack Browne 12                 
                  26.82       56.20 (56.20)     1:22.53 (26.33)     1:51.27 (55.07)
        2:18.55 (27.28)     2:47.88 (56.61)     3:14.53 (26.65)     3:43.61 (55.73)
  9 Maine Zone Team                             3:57.75    3:55.19        
     1) Evan Coleman 12                 2) Jerry Gravel 12                
     3) Evan Long 12                    4) Seth Vandegrift 12             
                  27.13       56.84 (56.84)     1:24.32 (27.48)     1:55.28 (58.44)
        2:22.86 (27.58)     2:54.13 (58.85)     3:21.99 (27.86)   3:55.19 (1:01.06)
 10 Adirondack Zone Team                        4:01.58    4:03.89        
     1) Quinn Smith 11                  2) Alec Tocco 11                  
     3) Christopher Vesic 12            4) Niko Brosnihan 12              
                  27.65       59.01 (59.01)     1:28.12 (29.11)   2:00.78 (1:01.77)
        2:30.15 (29.37)   3:02.69 (1:01.91)     3:31.13 (28.44)   4:03.89 (1:01.20)
 
Men 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:46.37        2000 Middle Atlantic                            
  NAG Record: # 1:48.37    1/1/2002 Black Hawk Area S.T.                       
                         Stokes Wessels,Cordes,Hohnstein                   
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Middle Atlantic Zone Team                   1:46.63    1:47.24#        18  
     1) Joseph Petrone 12               2) Harris Nagle 12                
     3) Joseph Maginnis 12              4) Nathan Smith 12                
                  27.06       58.62 (31.56)     1:24.17 (25.55)     1:47.24 (23.07)
  2 Potomac Valley Zone Team                    1:49.59    1:49.20         14  
     1) Matt Glowacki 12                2) Harrison Gu 11                 
     3) Jacob Urbano 12                 4) Patrick Scordato 12            
                  28.63       59.49 (30.86)     1:25.50 (26.01)     1:49.20 (23.70)
  3 New Jersey Zone Team                        1:51.35    1:49.66         12  
     1) Eric Stobbe 12                  2) Patrick Park 12                
     3) Liam Oberlander 12              4) Joe Torres 12                  
                  28.23       58.84 (30.61)     1:25.55 (26.71)     1:49.66 (24.11)
  4 Metropolitan Zone Team                      1:49.22    1:50.09         10  
     1) Charles Barry 12                2) Andrew Kelleher 12             
     3) Jack Carey 12                   4) Alex Rosen 12                  
                  29.03       59.43 (30.40)     1:26.03 (26.60)     1:50.09 (24.06)
  5 Virginia Zone Team                          1:51.84    1:50.62          8  
     1) Jesse Burnley 12                2) Clark Hou 12                   
     3) Nicholas DeLeon 12              4) John Denning 12                
                  28.14       58.21 (30.07)     1:25.07 (26.86)     1:50.62 (25.55)
  6 Niagara Zone Team                           1:52.10    1:51.34          6  
     1) Jack Robinson 12                2) Declan McLaughlin 12           
     3) Kevin Tobey 12                  4) Joe Martin 12                  
                  29.35       59.78 (30.43)     1:26.76 (26.98)     1:51.34 (24.58)
  7 Allegheny Mtn Zone Team                     1:54.12    1:52.33          4  
     1) Ryan Dudzinski 11               2) Michael Eaton 12               
     3) Justin Kostelnik 12             4) Nathan Maxwell 12              
                  29.64     1:01.25 (31.61)     1:28.82 (27.57)     1:52.33 (23.51)
  8 Connecticut Zone Team                       1:51.87    1:53.73          2  
     1) Nathaniel Boley 12              2) Adam Branco 12                 
     3) Kaz Takabayashi 12              4) Jordan Berger 12               
                  29.27     1:01.39 (32.12)     1:28.61 (27.22)     1:53.73 (25.12)
  9 Maine Zone Team                             1:59.99    2:00.92        
     1) Evan Coleman 12                 2) Seth Vandegrift 12             
     3) Jerry Gravel 12                 4) Evan Long 12                   
                  28.89     1:05.07 (36.18)     1:34.35 (29.28)     2:00.92 (26.57)
 -- Adirondack Zone Team                        2:02.22         DQ        
     1) Ryan Sharkey 11                 2) Aodhan Fogarty 12              
     3) Bobby Rowledge 12               4) Ryan Gordon 12                 
                  32.48     1:06.09 (33.61)     1:37.05 (30.96)          DQ (28.95)
 
Men 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 21.78        1994 Jon Lowell - PV                              
  NAG Record: # 20.79    1/1/2001 Kyle Bubolz                                  
 08 Sum Open:   20.29                                                          
  08 Juniors:   21.19                                                          
 Sum Jrs - B:   21.69                                                          
                21.19  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Andrew Kosic        14 MA Zone Team           21.85      21.69Z         9  
  2 Romain Decrop       13 MA Zone Team           22.28      22.23          7  
  3 Drake Becksted      14 NI Zone Team           22.48      22.38          6  
  4 James Ross          14 NJ Zone Team           22.60      22.47          5  
  5 Daniel Simon        14 AM Zone Team           22.73      22.64          4  
  6 Jonathan Ekstrom    14 PV Zone Team           22.93      22.90          3  
  7 Conner Calarie      14 AM Zone Team           22.72      22.99          2  
  8 Austin Kowalsky     13 MR Zone Team           22.81      23.06          1  
 
Men 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Andrew Kosic              14 MA Zone Team           21.56      21.85 q      
  2 Romain Decrop             13 MA Zone Team           22.41      22.28 q      
  3 Drake Becksted            14 NI Zone Team           22.49      22.48 q      
  4 James Ross                14 NJ Zone Team           22.74      22.60 q      
  5 Conner Calarie            14 AM Zone Team           23.14      22.72 q      
  6 Daniel Simon              14 AM Zone Team           22.89      22.73 q      
  7 Austin Kowalsky           13 MR Zone Team           22.74      22.81 q      
  8 Jonathan Ekstrom          14 PV Zone Team           22.87      22.93 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bryce Hartman             14 VA Zone Team           23.25      23.09        
 10 Patrick Yang              13 MR Zone Team           22.93      23.36        
-------------------------------------------------------------------------
 11 John McKenzie             14 PV Zone Team           23.26      23.46        
 12 Mike Johnson              14 VA Zone Team           23.10      23.52        
 13 Garrett Pullis            14 NJ Zone Team           23.33      23.63        
 14 Alex Bieber               14 CT Zone Team           23.10      23.73        
 15 Tyler Dietter             14 CT Zone Team           23.60      24.06        
 16 Tyler Arndt               14 ME Zone Team           24.94      24.08        
 17 Adam Zelehowsky           14 NI Zone Team           24.05      24.38        
 18 Nate Leonard              14 ME Zone Team           25.11      24.59        
 19 Wyatt Pritchard           13 AD Zone Team           24.17      24.80        
 20 Jordan Gregg              14 AD Zone Team           25.27      25.68        
 
Men 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 47.34        1994 Duane Couture - AD                           
  NAG Record: # 45.49    1/1/2001 Kyle Bubolz                                  
 08 Sum Open:   44.49                                                          
  08 Juniors:   46.29                                                          
 Sum Jrs - B:   47.09                                                          
                46.29  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Andrew Kosic        14 MA Zone Team           48.66      47.78          9  
                  23.22       47.78 (24.56)                                        
  2 Romain Decrop       13 MA Zone Team           48.99      48.07          7  
                  22.96       48.07 (25.11)                                        
  3 Drake Becksted      14 NI Zone Team           49.96      48.86          6  
                  23.38       48.86 (25.48)                                        
  4 James Ross          14 NJ Zone Team           49.69      48.88          5  
                  23.64       48.88 (25.24)                                        
  5 Conor Macnair       14 PV Zone Team           50.23      50.04          4  
                  24.22       50.04 (25.82)                                        
  6 Logan Bissell       14 VA Zone Team           50.61      50.13          3  
                  24.12       50.13 (26.01)                                        
  7 Conner Calarie      14 AM Zone Team           49.84      50.25          2  
                  23.96       50.25 (26.29)                                        
  8 Patrick Yang        13 MR Zone Team           50.50      50.67          1  
                  23.97       50.67 (26.70)                                        
 
Men 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Andrew Kosic              14 MA Zone Team           47.45      48.66 q      
                  23.79       48.66 (24.87)                                        
  2 Romain Decrop             13 MA Zone Team           49.40      48.99 q      
                  23.69       48.99 (25.30)                                        
  3 James Ross                14 NJ Zone Team           49.47      49.69 q      
                  23.97       49.69 (25.72)                                        
  4 Conner Calarie            14 AM Zone Team           49.89      49.84 q      
                  24.19       49.84 (25.65)                                        
  5 Drake Becksted            14 NI Zone Team           49.19      49.96 q      
                  23.63       49.96 (26.33)                                        
  6 Conor Macnair             14 PV Zone Team           49.69      50.23 q      
                  24.25       50.23 (25.98)                                        
  7 Patrick Yang              13 MR Zone Team           50.49      50.50 q      
                  23.96       50.50 (26.54)                                        
  8 Logan Bissell             14 VA Zone Team           49.92      50.61 q      
                  24.39       50.61 (26.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Andrew Rich               14 AM Zone Team           49.97      50.63        
                  24.11       50.63 (26.52)                                        
 10 Bryce Hartman             14 VA Zone Team           50.75      50.75        
                  24.69       50.75 (26.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nick Kostelec             14 MR Zone Team           50.50      50.86        
                  24.54       50.86 (26.32)                                        
 12 Garrett Pullis            14 NJ Zone Team           50.51      50.95        
                  51.92           50.95 ( )                                        
 13 Eric Jorgensen            14 NI Zone Team           50.06      51.11        
                  24.72       51.11 (26.39)                                        
 14 Alex Bieber               14 CT Zone Team           51.57      51.34        
                  25.15       51.34 (26.19)                                        
 15 Jonathan Ekstrom          14 PV Zone Team           49.63      51.85        
                  24.61       51.85 (27.24)                                        
 16 Stephen Lynch             13 CT Zone Team           51.56      52.41        
                  25.04       52.41 (27.37)                                        
 17 Nathan Paluso             14 ME Zone Team           54.34      54.52        
                  25.96       54.52 (28.56)                                        
 18 Wyatt Pritchard           13 AD Zone Team           53.73      55.07        
                  26.21       55.07 (28.86)                                        
 19 Keith Chandler            14 ME Zone Team           55.35      55.81        
                  26.37       55.81 (29.44)                                        
 
Men 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 1:42.55        1994 Brett Cline - VA                           
  NAG Record: # 1:39.20    8/1/1997 Ian Crocker, PP-ME                         
 08 Sum Open:   1:38.09                                                        
  08 Juniors:   1:41.39                                                        
 Sum Jrs - B:   1:43.09                                                        
                1:41.39  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Andrew Kosic        14 MA Zone Team         1:47.74    1:43.32          9  
                  23.47       49.80 (26.33)     1:16.42 (26.62)     1:43.32 (26.90)
  2 James Ross          14 NJ Zone Team         1:48.89    1:47.16          7  
                  24.61       51.68 (27.07)     1:19.27 (27.59)     1:47.16 (27.89)
  3 Conner Calarie      14 AM Zone Team         1:49.25    1:47.30          6  
                  24.84       52.32 (27.48)     1:20.09 (27.77)     1:47.30 (27.21)
  4 Cyrus Hashemi       13 PV Zone Team         1:48.37    1:47.93          5  
                  24.48       52.39 (27.91)     1:20.86 (28.47)     1:47.93 (27.07)
  5 Ryan Dunne          14 PV Zone Team         1:49.59    1:49.00          4  
                  25.81       53.62 (27.81)     1:21.55 (27.93)     1:49.00 (27.45)
  6 Bryce Hartman       14 VA Zone Team         1:50.50    1:50.32          3  
                  25.70       53.47 (27.77)     1:22.38 (28.91)     1:50.32 (27.94)
  7 John Nappi          14 AM Zone Team         1:48.35    1:51.48          2  
                  24.72       52.92 (28.20)     1:22.23 (29.31)     1:51.48 (29.25)
  8 Kevin Hughes        14 MR Zone Team         1:49.87    1:55.10          1  
                  25.97       54.76 (28.79)     1:24.95 (30.19)     1:55.10 (30.15)
 
Men 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Andrew Kosic              14 MA Zone Team         1:44.52    1:47.74 q      
                  25.15       53.18 (28.03)     1:20.25 (27.07)     1:47.74 (27.49)
  2 John Nappi                14 AM Zone Team         1:46.37    1:48.35 q      
                  25.12       52.45 (27.33)     1:20.34 (27.89)     1:48.35 (28.01)
  3 Cyrus Hashemi             13 PV Zone Team         1:47.29    1:48.37 q      
                  24.36       51.36 (27.00)     1:20.17 (28.81)     1:48.37 (28.20)
  4 James Ross                14 NJ Zone Team         1:47.92    1:48.89 q      
                  24.99       52.74 (27.75)     1:21.15 (28.41)     1:48.89 (27.74)
  5 Conner Calarie            14 AM Zone Team         1:47.50    1:49.25 q      
                  25.52       53.31 (27.79)     1:21.15 (27.84)     1:49.25 (28.10)
  6 Ryan Dunne                14 PV Zone Team         1:48.45    1:49.59 q      
                  25.86       53.97 (28.11)     1:22.16 (28.19)     1:49.59 (27.43)
  7 Kevin Hughes              14 MR Zone Team         1:48.11    1:49.87 q      
                  24.84       51.96 (27.12)     1:20.91 (28.95)     1:49.87 (28.96)
  8 Bryce Hartman             14 VA Zone Team         1:49.52    1:50.50 q      
                  25.50       53.71 (28.21)     1:22.51 (28.80)     1:50.50 (27.99)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nick Kostelec             14 MR Zone Team         1:50.27    1:51.60        
                  24.89       53.00 (28.11)     1:22.25 (29.25)     1:51.60 (29.35)
 10 Eric Jorgensen            14 NI Zone Team         1:48.47    1:51.74        
                  26.22       54.62 (28.40)     1:23.75 (29.13)     1:51.74 (27.99)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Drake Becksted            14 NI Zone Team         1:50.19    1:52.06        
                  24.02       52.19 (28.17)     1:21.89 (29.70)     1:52.06 (30.17)
 12 Mike Johnson              14 VA Zone Team         1:50.99    1:52.47        
                  25.76       53.99 (28.23)     1:23.20 (29.21)     1:52.47 (29.27)
 13 Kevin Mitchell            14 MA Zone Team         1:49.32    1:52.62        
                  25.80       53.37 (27.57)     1:22.96 (29.59)     1:52.62 (29.66)
 14 Mitch Colby               14 NJ Zone Team         1:51.31    1:53.11        
                  26.65       55.56 (28.91)     1:24.65 (29.09)     1:53.11 (28.46)
 15 Stephen Lynch             13 CT Zone Team         1:53.73    1:53.29        
                  26.39       54.74 (28.35)     1:23.96 (29.22)     1:53.29 (29.33)
 16 Mike LaDelfa              14 CT Zone Team         1:53.91    1:56.15        
                  25.77       54.65 (28.88)     1:25.26 (30.61)     1:56.15 (30.89)
 17 Antonio Lanzi             13 AD Zone Team         1:55.00    1:57.40        
                  27.29       56.92 (29.63)     1:27.36 (30.44)     1:57.40 (30.04)
 18 Nate Leonard              14 ME Zone Team         1:59.44    2:00.31        
                  26.98       57.66 (30.68)     1:29.30 (31.64)     2:00.31 (31.01)
 19 Ryan Robitaille           13 ME Zone Team         1:59.07    2:02.26        
                  26.77       57.07 (30.30)     1:29.82 (32.75)     2:02.26 (32.44)
 20 Wyatt Pritchard           13 AD Zone Team         1:58.78    2:04.71        
                  28.07       59.76 (31.69)     1:34.01 (34.25)     2:04.71 (30.70)
 
Men 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 4:37.51        1994 Brett Cline - VA                           
  NAG Record: # 4:26.79    1/1/2000 Michael Phelps                             
 08 Sum Open:   4:25.29                                                        
  08 Juniors:   4:33.79                                                        
 Sum Jrs - B:   4:39.59                                                        
                4:33.79  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Cyrus Hashemi       13 PV Zone Team         4:48.77    4:43.13          9  
                  25.21       53.13 (27.92)     1:21.80 (28.67)     1:50.78 (28.98)
        2:19.87 (29.09)     2:49.04 (29.17)     3:18.30 (29.26)     3:47.45 (29.15)
        4:16.05 (28.60)     4:43.13 (27.08)                                        
  2 John Nappi          14 AM Zone Team         4:54.98    4:43.69          7  
                  25.06       53.06 (28.00)     1:21.52 (28.46)     1:50.28 (28.76)
        2:19.46 (29.18)     2:48.59 (29.13)     3:17.72 (29.13)     3:47.16 (29.44)
        4:15.98 (28.82)     4:43.69 (27.71)                                        
  3 Douglas McCord      14 NJ Zone Team         4:50.27    4:51.40          6  
                  26.30       54.36 (28.06)     1:22.82 (28.46)     1:51.72 (28.90)
        2:21.02 (29.30)     2:50.91 (29.89)     3:21.12 (30.21)     3:51.49 (30.37)
        4:21.75 (30.26)     4:51.40 (29.65)                                        
  4 Kevin Hughes        14 MR Zone Team         4:56.54    4:53.63          5  
                  25.52       53.84 (28.32)     1:22.67 (28.83)     1:52.41 (29.74)
        2:22.45 (30.04)     2:52.71 (30.26)     3:22.90 (30.19)     3:53.48 (30.58)
        4:23.90 (30.42)     4:53.63 (29.73)                                        
  5 Rodney Fentress     14 VA Zone Team         4:55.13    4:55.21          4  
                  26.72       55.19 (28.47)     1:24.13 (28.94)     1:53.53 (29.40)
        2:23.47 (29.94)     2:53.58 (30.11)     3:23.95 (30.37)     3:54.60 (30.65)
        4:25.31 (30.71)     4:55.21 (29.90)                                        
  6 Will Manion         14 MA Zone Team         4:56.57    4:57.24          3  
                  25.69       54.05 (28.36)     1:23.55 (29.50)     1:53.78 (30.23)
        2:24.35 (30.57)     2:55.31 (30.96)     3:25.83 (30.52)     3:56.85 (31.02)
        4:27.60 (30.75)     4:57.24 (29.64)                                        
  7 Logan Bissell       14 VA Zone Team         5:00.04    5:02.06          2  
                  27.06       56.84 (29.78)     1:27.33 (30.49)     1:58.36 (31.03)
        2:29.52 (31.16)     3:00.80 (31.28)     3:31.59 (30.79)     4:02.70 (31.11)
        4:33.57 (30.87)     5:02.06 (28.49)                                        
  8 Mitch Colby         14 NJ Zone Team         4:59.88    5:02.42          1  
                  26.88       56.16 (29.28)     1:26.90 (30.74)     1:57.62 (30.72)
        2:28.47 (30.85)     2:59.40 (30.93)     3:30.66 (31.26)     4:01.74 (31.08)
        4:32.50 (30.76)     5:02.42 (29.92)                                        
 
Men 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cyrus Hashemi             13 PV Zone Team         4:46.95    4:48.77 q      
                  25.36       53.92 (28.56)     1:23.29 (29.37)     1:52.85 (29.56)
        2:22.36 (29.51)     2:52.07 (29.71)     3:21.08 (29.01)     3:51.19 (30.11)
        4:20.81 (29.62)     4:48.77 (27.96)                                        
  2 Douglas McCord            14 NJ Zone Team         4:49.15    4:50.27 q      
                  26.64       55.57 (28.93)     1:25.01 (29.44)     1:54.34 (29.33)
        2:23.31 (28.97)     2:52.54 (29.23)     3:21.88 (29.34)     3:51.45 (29.57)
        4:21.06 (29.61)     4:50.27 (29.21)                                        
  3 John Nappi                14 AM Zone Team         4:43.19    4:54.98 q      
                  25.42       54.12 (28.70)     1:23.52 (29.40)     1:53.81 (30.29)
        2:23.99 (30.18)     2:54.11 (30.12)     3:24.65 (30.54)     3:54.93 (30.28)
        4:25.44 (30.51)     4:54.98 (29.54)                                        
  4 Rodney Fentress           14 VA Zone Team         4:56.96    4:55.13 q      
                  26.94       55.87 (28.93)     1:25.34 (29.47)     1:55.00 (29.66)
        2:24.92 (29.92)     2:55.08 (30.16)     3:24.92 (29.84)     3:55.20 (30.28)
        4:25.22 (30.02)     4:55.13 (29.91)                                        
  5 Kevin Hughes              14 MR Zone Team         4:51.86    4:56.54 q      
                  26.04       54.78 (28.74)     1:24.77 (29.99)     1:55.11 (30.34)
        2:25.32 (30.21)     2:55.40 (30.08)     3:25.77 (30.37)     3:56.60 (30.83)
        4:27.15 (30.55)     4:56.54 (29.39)                                        
  6 Will Manion               14 MA Zone Team         4:52.91    4:56.57 q      
                  25.85       54.52 (28.67)     1:24.46 (29.94)     1:54.14 (29.68)
        2:24.40 (30.26)     2:54.19 (29.79)     3:24.73 (30.54)     3:56.08 (31.35)
        4:26.65 (30.57)     4:56.57 (29.92)                                        
  7 Mitch Colby               14 NJ Zone Team         4:58.14    4:59.88 q      
                  27.67       57.47 (29.80)     1:27.50 (30.03)     1:58.01 (30.51)
        2:28.40 (30.39)     2:59.08 (30.68)     3:29.92 (30.84)     4:00.66 (30.74)
        4:31.13 (30.47)     4:59.88 (28.75)                                        
  8 Logan Bissell             14 VA Zone Team         4:59.34    5:00.04 q      
                  27.08       56.92 (29.84)     1:27.23 (30.31)     1:57.99 (30.76)
        2:28.44 (30.45)     2:59.11 (30.67)     3:29.67 (30.56)     4:00.11 (30.44)
        4:30.79 (30.68)     5:00.04 (29.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sean Sullivan             14 MR Zone Team         4:57.74    5:00.96        
                  26.65       56.48 (29.83)     1:26.92 (30.44)     1:57.62 (30.70)
        2:28.37 (30.75)     2:59.38 (31.01)     3:30.30 (30.92)     4:00.93 (30.63)
        4:31.45 (30.52)     5:00.96 (29.51)                                        
 10 Jack Conger               13 PV Zone Team         4:54.46    5:01.57        
                  27.32       56.78 (29.46)     1:26.95 (30.17)     1:57.66 (30.71)
        2:28.53 (30.87)     2:59.57 (31.04)     3:31.10 (31.53)     4:02.02 (30.92)
        4:33.25 (31.23)     5:01.57 (28.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Eric Jorgensen            14 NI Zone Team         4:58.43    5:01.73        
                  27.44       57.64 (30.20)     1:27.67 (30.03)     1:58.16 (30.49)
        2:28.88 (30.72)     2:59.83 (30.95)     3:30.87 (31.04)     4:01.92 (31.05)
        4:32.86 (30.94)     5:01.73 (28.87)                                        
 12 Alex Naglich              14 MA Zone Team         4:56.85    5:01.90        
                  26.80       55.98 (29.18)     1:26.25 (30.27)     1:56.97 (30.72)
        2:28.01 (31.04)     2:58.12 (30.11)     3:28.74 (30.62)     3:59.82 (31.08)
        4:31.05 (31.23)     5:01.90 (30.85)                                        
 13 Conner Calarie            14 AM Zone Team         4:55.07    5:02.54        
                  26.37       55.89 (29.52)     1:25.78 (29.89)     1:56.31 (30.53)
        2:27.25 (30.94)     2:58.43 (31.18)     3:29.60 (31.17)     4:01.39 (31.79)
        4:32.80 (31.41)     5:02.54 (29.74)                                        
 14 Emmett Jacobi             14 NI Zone Team         4:58.58    5:03.04        
                  26.53       56.53 (30.00)     1:27.42 (30.89)     1:58.35 (30.93)
        2:29.39 (31.04)     3:00.46 (31.07)     3:31.79 (31.33)     4:03.31 (31.52)
        4:33.78 (30.47)     5:03.04 (29.26)                                        
 15 Stephen Lynch             13 CT Zone Team         5:06.44    5:07.84        
                  27.34       57.80 (30.46)     1:28.74 (30.94)     2:00.16 (31.42)
        2:31.10 (30.94)     3:01.99 (30.89)     3:33.50 (31.51)     4:05.42 (31.92)
        4:36.73 (31.31)     5:07.84 (31.11)                                        
 16 Antonio Lanzi             13 AD Zone Team         5:05.92    5:11.32        
                  28.22       58.81 (30.59)     1:30.03 (31.22)     2:01.48 (31.45)
        2:32.95 (31.47)     3:04.60 (31.65)     3:36.53 (31.93)     4:08.44 (31.91)
        4:40.34 (31.90)     5:11.32 (30.98)                                        
 17 Mike LaDelfa              14 CT Zone Team         5:08.75    5:12.01        
                  27.28       57.39 (30.11)     1:28.30 (30.91)     1:59.87 (31.57)
        2:31.89 (32.02)     3:04.46 (32.57)     3:36.69 (32.23)     4:09.08 (32.39)
        4:41.38 (32.30)     5:12.01 (30.63)                                        
 18 Sergey Terrio             14 ME Zone Team         5:13.45    5:15.41        
                  27.52       57.86 (30.34)     1:28.50 (30.64)     1:59.97 (31.47)
        2:32.16 (32.19)     3:04.19 (32.03)     3:37.30 (33.11)     4:10.63 (33.33)
        4:43.97 (33.34)     5:15.41 (31.44)                                        
 19 Carson Foley              13 ME Zone Team         5:24.15    5:28.35        
                  29.64     1:01.88 (32.24)     1:34.80 (32.92)     2:08.21 (33.41)
        2:41.70 (33.49)     3:15.29 (33.59)     3:49.06 (33.77)     4:22.34 (33.28)
        4:55.70 (33.36)     5:28.35 (32.65)                                        
 20 Jordan Gregg              14 AD Zone Team         5:23.71    5:30.13        
                  28.69     1:00.54 (31.85)     1:33.60 (33.06)     2:07.40 (33.80)
        2:42.07 (34.67)     3:16.33 (34.26)     3:50.74 (34.41)     4:24.61 (33.87)
        4:57.91 (33.30)     5:30.13 (32.22)                                        
 
Men 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 9:38.40        1994 Joe Curreri - MD                           
  NAG Record: # 9:10.10    1/1/1993 Jeremy Kane                                
 08 Sum Open:   9:16.89                                                        
  08 Juniors:   9:29.39                                                        
 Sum Jrs - B:   9:39.29                                                        
                9:29.39  MAX
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 John Nappi          14 AM Zone Team         9:55.98    9:44.33          9  
                  25.38       53.94 (28.56)     1:21.95 (28.01)     1:50.66 (28.71)
        2:20.05 (29.39)     2:49.38 (29.33)     3:18.92 (29.54)     3:48.54 (29.62)
        4:17.98 (29.44)     4:47.82 (29.84)     5:17.52 (29.70)     5:47.44 (29.92)
        6:17.02 (29.58)     6:47.07 (30.05)     7:16.88 (29.81)     7:46.48 (29.60)
        8:16.53 (30.05)     8:46.32 (29.79)     9:15.88 (29.56)     9:44.33 (28.45)
  2 Cyrus Hashemi       13 PV Zone Team         9:57.29    9:50.04          7  
                  26.10       55.39 (29.29)     1:24.97 (29.58)     1:53.84 (28.87)
        2:23.04 (29.20)     2:52.85 (29.81)     3:22.49 (29.64)     3:51.67 (29.18)
        4:21.25 (29.58)     4:50.93 (29.68)     5:20.72 (29.79)     5:50.59 (29.87)
        6:20.63 (30.04)     6:50.68 (30.05)     7:20.89 (30.21)     7:51.08 (30.19)
        8:21.48 (30.40)     8:52.10 (30.62)     9:21.72 (29.62)     9:50.04 (28.32)
  3 Douglas McCord      14 NJ Zone Team        10:00.87    9:51.94          6  
                  26.62       54.97 (28.35)     1:23.73 (28.76)     1:53.04 (29.31)
        2:22.50 (29.46)     2:52.31 (29.81)     3:22.18 (29.87)     3:52.11 (29.93)
        4:21.92 (29.81)     4:51.93 (30.01)     5:21.74 (29.81)     5:51.76 (30.02)
        6:21.82 (30.06)     6:52.14 (30.32)     7:22.33 (30.19)     7:52.53 (30.20)
        8:22.56 (30.03)     8:52.61 (30.05)     9:22.68 (30.07)     9:51.94 (29.26)
  4 Mitch Colby         14 NJ Zone Team        10:12.37   10:00.84          5  
                  26.86       56.55 (29.69)     1:27.14 (30.59)     1:57.67 (30.53)
        2:28.36 (30.69)     2:59.42 (31.06)     3:30.00 (30.58)     4:00.67 (30.67)
        4:31.43 (30.76)     5:02.12 (30.69)     5:32.38 (30.26)     6:02.82 (30.44)
        6:33.00 (30.18)     7:02.94 (29.94)     7:32.66 (29.72)     8:02.23 (29.57)
        8:32.34 (30.11)     9:02.53 (30.19)     9:32.49 (29.96)    10:00.84 (28.35)
  5 Jack Conger         13 PV Zone Team        10:05.44   10:01.71          4  
                  26.66       55.55 (28.89)     1:25.12 (29.57)     1:55.13 (30.01)
        2:25.16 (30.03)     2:55.48 (30.32)     3:26.45 (30.97)     3:57.32 (30.87)
        4:27.53 (30.21)     4:58.26 (30.73)     5:28.63 (30.37)     5:59.29 (30.66)
        6:29.66 (30.37)     7:00.09 (30.43)     7:30.63 (30.54)     8:01.30 (30.67)
        8:31.44 (30.14)     9:01.57 (30.13)     9:32.25 (30.68)    10:01.71 (29.46)
  6 Kevin Hughes        14 MR Zone Team        10:01.11   10:02.62          3  
                  25.83       54.41 (28.58)     1:23.56 (29.15)     1:53.47 (29.91)
        2:23.25 (29.78)     2:53.39 (30.14)     3:23.96 (30.57)     3:53.88 (29.92)
        4:24.45 (30.57)     4:55.76 (31.31)     5:26.59 (30.83)     5:57.39 (30.80)
        6:28.51 (31.12)     6:59.37 (30.86)     7:30.52 (31.15)     8:01.30 (30.78)
        8:32.51 (31.21)     9:03.62 (31.11)     9:33.78 (30.16)    10:02.62 (28.84)
  7 Rodney Fentress     14 VA Zone Team        10:12.89   10:11.09          2  
                  27.35       56.50 (29.15)     1:26.62 (30.12)     1:56.77 (30.15)
        2:27.19 (30.42)     2:57.99 (30.80)     3:28.35 (30.36)     3:58.46 (30.11)
        4:28.88 (30.42)     4:59.34 (30.46)     5:30.46 (31.12)     6:01.29 (30.83)
        6:32.64 (31.35)     7:04.02 (31.38)     7:35.39 (31.37)     8:06.64 (31.25)
        8:38.10 (31.46)     9:09.56 (31.46)     9:40.69 (31.13)    10:11.09 (30.40)
  8 Emmett Jacobi       14 NI Zone Team        10:22.14   10:14.96          1  
                  26.83       45.09 (18.26)     1:27.27 (42.18)     1:58.31 (31.04)
        2:29.28 (30.97)     3:00.20 (30.92)     3:30.78 (30.58)     4:01.91 (31.13)
        4:33.04 (31.13)     5:04.34 (31.30)     5:35.68 (31.34)     6:06.99 (31.31)
        6:38.35 (31.36)     7:10.02 (31.67)     7:41.13 (31.11)     8:12.24 (31.11)
        8:43.49 (31.25)     9:15.03 (31.54)     9:45.41 (30.38)    10:14.96 (29.55)
  9 Will Manion         14 MA Zone Team         9:56.28   10:15.74        
                  25.50       53.69 (28.19)     1:23.13 (29.44)     1:53.23 (30.10)
        2:23.80 (30.57)     2:54.91 (31.11)     3:26.13 (31.22)     3:57.41 (31.28)
        4:28.86 (31.45)     5:00.55 (31.69)     5:31.59 (31.04)     6:03.98 (32.39)
        6:36.06 (32.08)     7:07.98 (31.92)     7:39.99 (32.01)     8:11.68 (31.69)
        8:42.86 (31.18)     9:14.56 (31.70)     9:45.48 (30.92)    10:15.74 (30.26)
 10 Christian McCurdy   13 AM Zone Team        10:39.34   10:18.80        
                  27.49       58.31 (30.82)     1:29.10 (30.79)     2:00.30 (31.20)
        2:31.31 (31.01)     3:02.73 (31.42)     3:34.27 (31.54)     4:05.75 (31.48)
        4:36.54 (30.79)     5:08.27 (31.73)     5:39.34 (31.07)     6:10.70 (31.36)
        6:41.85 (31.15)     7:13.36 (31.51)     7:44.58 (31.22)     8:15.75 (31.17)
        8:47.01 (31.26)     9:18.64 (31.63)     9:48.94 (30.30)    10:18.80 (29.86)
 11 Alex Naglich        14 MA Zone Team        10:18.76   10:21.76        
                  27.28       57.43 (30.15)     1:27.98 (30.55)     1:59.02 (31.04)
        2:30.19 (31.17)     3:01.33 (31.14)     3:32.59 (31.26)     4:03.74 (31.15)
        4:35.26 (31.52)     5:06.90 (31.64)     5:37.65 (30.75)     6:09.02 (31.37)
        6:40.42 (31.40)     7:11.83 (31.41)     7:43.51 (31.68)     8:15.18 (31.67)
        8:46.92 (31.74)     9:18.64 (31.72)     9:50.35 (31.71)    10:21.76 (31.41)
 12 Henry Roach         14 VA Zone Team        10:16.94   10:28.22        
                  27.24       56.72 (29.48)     1:27.49 (30.77)     1:58.33 (30.84)
        2:29.51 (31.18)     3:00.83 (31.32)     3:32.11 (31.28)     4:03.82 (31.71)
        4:35.71 (31.89)     5:07.46 (31.75)     5:38.90 (31.44)     6:11.12 (32.22)
        6:43.20 (32.08)     7:15.38 (32.18)     7:47.59 (32.21)     8:19.94 (32.35)
        8:52.16 (32.22)     9:24.42 (32.26)     9:56.80 (32.38)    10:28.22 (31.42)
 13 Tyler Dietter       14 CT Zone Team        10:44.52   10:49.37        
                  28.14       59.67 (31.53)     1:31.39 (31.72)     2:04.64 (33.25)
        2:37.36 (32.72)     3:10.68 (33.32)     3:43.08 (32.40)     4:16.15 (33.07)
        4:49.34 (33.19)     5:22.91 (33.57)     5:55.62 (32.71)     6:28.75 (33.13)
        7:01.39 (32.64)     7:34.40 (33.01)     8:07.52 (33.12)     8:40.75 (33.23)
        9:13.66 (32.91)     9:46.31 (32.65)    10:18.75 (32.44)    10:49.37 (30.62)
 14 George Chen         14 NI Zone Team        10:53.25   10:50.83        
                  29.13     1:00.65 (31.52)     1:32.88 (32.23)     2:05.48 (32.60)
        2:38.12 (32.64)     3:11.44 (33.32)     3:44.28 (32.84)     4:17.72 (33.44)
        4:51.15 (33.43)     5:24.45 (33.30)     5:57.85 (33.40)     6:31.34 (33.49)
        7:04.70 (33.36)     7:38.01 (33.31)     8:11.27 (33.26)     8:44.37 (33.10)
        9:17.06 (32.69)     9:48.91 (31.85)    10:20.62 (31.71)    10:50.83 (30.21)
 15 JJ Ma               14 CT Zone Team        11:07.31   10:55.58        
                  27.68       58.47 (30.79)     1:30.33 (31.86)     2:02.31 (31.98)
        2:35.39 (33.08)     3:07.98 (32.59)     3:41.29 (33.31)     4:14.99 (33.70)
        4:48.48 (33.49)     5:22.11 (33.63)     5:55.17 (33.06)     6:29.01 (33.84)
        7:02.51 (33.50)     7:36.18 (33.67)     8:09.63 (33.45)     8:42.97 (33.34)
        9:16.02 (33.05)     9:49.00 (32.98)    10:22.44 (33.44)    10:55.58 (33.14)
 16 Sergey Terrio       14 ME Zone Team        10:44.97   11:09.88        
                  29.09     1:01.21 (32.12)     1:33.46 (32.25)     2:07.02 (33.56)
        2:40.06 (33.04)     3:13.79 (33.73)     3:47.56 (33.77)     4:21.83 (34.27)
        4:55.53 (33.70)     5:29.56 (34.03)     6:04.06 (34.50)     6:38.01 (33.95)
        7:11.56 (33.55)     7:44.68 (33.12)     8:18.55 (33.87)     8:53.14 (34.59)
        9:27.13 (33.99)    10:01.41 (34.28)    10:34.61 (33.20)    11:09.88 (35.27)
 17 Mike Laine          14 ME Zone Team        11:19.44   11:25.21        
                  29.62     1:02.85 (33.23)     1:38.40 (35.55)     2:13.08 (34.68)
        2:48.31 (35.23)     3:23.15 (34.84)     3:57.40 (34.25)     4:32.80 (35.40)
        5:07.54 (34.74)     5:42.19 (34.65)     6:17.61 (35.42)     6:52.86 (35.25)
        7:27.24 (34.38)     8:02.76 (35.52)     8:37.85 (35.09)     9:12.80 (34.95)
        9:47.62 (34.82)    10:19.69 (32.07)    10:51.70 (32.01)    11:25.21 (33.51)
 
Men 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 16:06.05        1992 Matt Maurer - AM                          
  NAG Record: # 15:26.93   3/26/2005 Brennan Morris, BCAT-MA                   
                15:51.49  MAX
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cyrus Hashemi       13 PV Zone Team        16:32.74   16:20.11          9  
                  26.06       55.54 (29.48)     1:25.14 (29.60)     1:55.10 (29.96)
        2:24.84 (29.74)     2:54.86 (30.02)     3:25.02 (30.16)     3:55.41 (30.39)
        4:25.64 (30.23)     4:55.93 (30.29)     5:26.26 (30.33)     5:56.46 (30.20)
        6:26.34 (29.88)     6:56.58 (30.24)     7:26.43 (29.85)     7:56.52 (30.09)
        8:26.62 (30.10)     8:56.90 (30.28)     9:56.14 (59.24)    10:26.54 (30.40)
       10:56.23 (29.69)    11:26.36 (30.13)                            11:56.62 ( )
       12:26.43 (29.81)    12:56.27 (29.84)    13:26.14 (29.87)    13:55.76 (29.62)
       14:25.78 (30.02)    14:55.36 (29.58)    15:24.97 (29.61)    15:53.11 (28.14)
       16:20.11 (27.00)
  2 John Nappi          14 AM Zone Team        16:31.16   16:20.56          7  
                  25.88       55.16 (29.28)     1:24.66 (29.50)     1:54.49 (29.83)
        2:24.48 (29.99)     2:54.55 (30.07)     3:24.60 (30.05)     3:55.10 (30.50)
        4:25.36 (30.26)     4:55.81 (30.45)     5:25.96 (30.15)     5:55.92 (29.96)
        6:25.99 (30.07)     6:56.26 (30.27)     7:26.46 (30.20)     7:56.43 (29.97)
        8:26.57 (30.14)     8:56.37 (29.80)     9:25.97 (29.60)     9:55.98 (30.01)
       10:25.95 (29.97)    10:55.82 (29.87)    11:25.96 (30.14)    11:55.99 (30.03)
       12:26.06 (30.07)    12:55.68 (29.62)    13:25.43 (29.75)    13:55.51 (30.08)
       14:25.30 (29.79)    14:55.02 (29.72)    15:24.60 (29.58)    15:53.29 (28.69)
       16:20.56 (27.27)
  3 Douglas McCord      14 NJ Zone Team        16:47.34   16:26.29          6  
                  27.03       56.58 (29.55)     1:26.47 (29.89)     1:56.33 (29.86)
        2:26.44 (30.11)     2:56.28 (29.84)     3:26.25 (29.97)     3:56.15 (29.90)
        4:26.35 (30.20)     4:56.66 (30.31)     5:26.77 (30.11)     5:57.10 (30.33)
        6:27.01 (29.91)     6:56.78 (29.77)     7:26.60 (29.82)     7:56.63 (30.03)
        8:26.83 (30.20)     8:56.90 (30.07)     9:26.97 (30.07)     9:56.98 (30.01)
       10:27.15 (30.17)    10:57.15 (30.00)    11:27.16 (30.01)    11:57.30 (30.14)
       12:27.15 (29.85)    12:57.21 (30.06)    13:27.08 (29.87)    13:57.07 (29.99)
       14:27.12 (30.05)    14:57.34 (30.22)    15:27.24 (29.90)    15:57.28 (30.04)
       16:26.29 (29.01)
  4 Rodney Fentress     14 VA Zone Team        17:02.97   16:33.75          5  
                  27.88       57.64 (29.76)     1:28.17 (30.53)     1:58.66 (30.49)
        2:29.12 (30.46)     2:59.20 (30.08)     3:29.50 (30.30)     3:59.85 (30.35)
        4:30.19 (30.34)     5:00.02 (29.83)     5:29.47 (29.45)     5:59.54 (30.07)
        6:29.73 (30.19)     6:59.46 (29.73)     7:29.33 (29.87)     7:59.44 (30.11)
        8:29.65 (30.21)     9:00.11 (30.46)     9:30.00 (29.89)    10:00.26 (30.26)
       10:30.45 (30.19)    11:00.94 (30.49)    11:31.35 (30.41)    12:01.72 (30.37)
       12:32.31 (30.59)    13:02.77 (30.46)    13:33.44 (30.67)    14:03.94 (30.50)
       14:34.34 (30.40)    15:04.95 (30.61)    15:35.57 (30.62)    16:05.32 (29.75)
       16:33.75 (28.43)
  5 Ryan Dunne          14 PV Zone Team        16:54.34   16:50.98          4  
                  27.45       56.89 (29.44)     1:26.83 (29.94)     1:57.19 (30.36)
        2:27.45 (30.26)     2:57.79 (30.34)     3:28.15 (30.36)     3:58.65 (30.50)
        4:29.04 (30.39)     4:59.44 (30.40)     5:29.70 (30.26)     6:00.12 (30.42)
        6:30.67 (30.55)     7:01.24 (30.57)     7:31.93 (30.69)     8:02.70 (30.77)
        8:33.55 (30.85)     9:04.25 (30.70)     9:35.26 (31.01)    10:06.42 (31.16)
       10:37.58 (31.16)    11:08.76 (31.18)    11:39.90 (31.14)    12:10.99 (31.09)
       12:42.45 (31.46)    13:13.84 (31.39)    13:44.97 (31.13)    14:16.51 (31.54)
       14:47.71 (31.20)    15:18.97 (31.26)    15:50.52 (31.55)    16:21.16 (30.64)
       16:50.98 (29.82)
  6 Will Manion         14 MA Zone Team        16:34.44   16:59.82          3  
                  26.08       55.56 (29.48)     1:25.48 (29.92)     1:55.76 (30.28)
        2:26.02 (30.26)     2:56.30 (30.28)     3:26.87 (30.57)     3:57.46 (30.59)
        4:27.74 (30.28)     4:58.58 (30.84)     5:29.41 (30.83)     6:00.36 (30.95)
        6:31.76 (31.40)     7:03.06 (31.30)     7:34.61 (31.55)     8:06.23 (31.62)
        8:36.33 (30.10)     9:07.44 (31.11)     9:39.16 (31.72)    10:10.72 (31.56)
       10:41.50 (30.78)    11:12.91 (31.41)    11:44.86 (31.95)    12:16.28 (31.42)
       12:48.18 (31.90)    13:19.91 (31.73)    13:50.29 (30.38)    14:22.45 (32.16)
       14:54.82 (32.37)    15:27.05 (32.23)    15:59.11 (32.06)    16:30.52 (31.41)
       16:59.82 (29.30)
  7 Michael Lennon      13 MR Zone Team        17:01.05   17:03.91          2  
                  27.19       57.05 (29.86)     1:27.34 (30.29)     1:58.13 (30.79)
        2:29.05 (30.92)     2:59.95 (30.90)     3:31.01 (31.06)     4:02.29 (31.28)
        4:33.87 (31.58)     5:05.31 (31.44)     5:36.53 (31.22)     6:08.30 (31.77)
        6:39.90 (31.60)     7:11.66 (31.76)     7:43.08 (31.42)     8:14.48 (31.40)
        8:45.82 (31.34)     9:16.86 (31.04)     9:48.87 (32.01)    10:20.37 (31.50)
       10:51.50 (31.13)    11:22.49 (30.99)    11:53.41 (30.92)    12:24.42 (31.01)
       12:55.69 (31.27)    13:26.90 (31.21)    13:58.06 (31.16)    14:29.38 (31.32)
       15:00.91 (31.53)    15:32.36 (31.45)    16:03.67 (31.31)    16:34.39 (30.72)
       17:03.91 (29.52)
  8 Kent Bischoff       14 MR Zone Team        17:35.60   17:09.92          1  
                  27.00       58.13 (31.13)   2:00.62 (1:02.49)     2:31.87 (31.25)
        3:03.05 (31.18)     3:34.59 (31.54)     4:05.90 (31.31)     4:37.49 (31.59)
        5:08.92 (31.43)     5:40.46 (31.54)     6:12.04 (31.58)     6:43.47 (31.43)
        7:15.21 (31.74)     7:47.06 (31.85)     8:18.42 (31.36)     8:49.96 (31.54)
        9:21.58 (31.62)     9:53.09 (31.51)    10:24.76 (31.67)    10:55.72 (30.96)
       11:27.06 (31.34)    11:58.63 (31.57)    12:30.15 (31.52)    13:01.56 (31.41)
       13:33.14 (31.58)    14:04.03 (30.89)    14:35.20 (31.17)    15:06.27 (31.07)
       15:37.52 (31.25)    16:08.96 (31.44)    16:40.09 (31.13)    17:09.92 (29.83)
  9 Emmett Jacobi       14 NI Zone Team        17:13.27   17:10.18        
                  26.48       55.79 (29.31)     1:26.49 (30.70)     1:57.54 (31.05)
        2:28.41 (30.87)     2:59.68 (31.27)     3:30.78 (31.10)     4:02.10 (31.32)
        4:33.57 (31.47)     5:05.20 (31.63)     5:36.67 (31.47)     6:08.43 (31.76)
        6:39.82 (31.39)     7:11.39 (31.57)     7:42.89 (31.50)     8:14.35 (31.46)
        8:46.12 (31.77)     9:17.54 (31.42)     9:49.10 (31.56)    10:20.88 (31.78)
       10:52.54 (31.66)    11:24.02 (31.48)    11:55.59 (31.57)    12:27.18 (31.59)
       12:58.82 (31.64)    13:30.27 (31.45)    14:02.30 (32.03)    14:34.27 (31.97)
       15:05.87 (31.60)    15:37.70 (31.83)    16:09.44 (31.74)    16:40.60 (31.16)
       17:10.18 (29.58)
 10 Christian McCurdy   13 AM Zone Team        17:30.53   17:11.87        
                  27.90       58.30 (30.40)     1:29.69 (31.39)     2:01.39 (31.70)
        2:33.31 (31.92)     3:05.25 (31.94)     3:36.81 (31.56)     4:08.99 (32.18)
        4:40.59 (31.60)     5:12.24 (31.65)     5:43.43 (31.19)     6:14.55 (31.12)
        6:45.75 (31.20)     7:17.17 (31.42)     7:48.75 (31.58)     8:20.23 (31.48)
        8:51.57 (31.34)     9:23.07 (31.50)     9:54.54 (31.47)    10:25.85 (31.31)
       10:56.62 (30.77)    11:28.44 (31.82)    11:59.90 (31.46)    12:31.52 (31.62)
       13:02.39 (30.87)    13:33.99 (31.60)    14:05.27 (31.28)    14:37.17 (31.90)
       15:08.38 (31.21)    15:39.66 (31.28)    16:10.76 (31.10)    16:42.25 (31.49)
       17:11.87 (29.62)
 11 John Fatigati       14 NJ Zone Team        17:27.67   17:16.64        
                  27.77       58.40 (30.63)     1:29.49 (31.09)     2:01.05 (31.56)
        2:32.44 (31.39)     3:03.66 (31.22)     3:35.21 (31.55)     4:06.63 (31.42)
        4:38.06 (31.43)     5:09.50 (31.44)     5:41.15 (31.65)     6:12.97 (31.82)
        6:44.63 (31.66)     7:16.47 (31.84)     7:48.00 (31.53)     8:19.68 (31.68)
        8:51.15 (31.47)     9:22.85 (31.70)     9:54.15 (31.30)    10:26.00 (31.85)
       10:57.72 (31.72)    11:28.64 (30.92)    12:00.31 (31.67)    12:31.76 (31.45)
       13:03.80 (32.04)    13:36.04 (32.24)    14:07.71 (31.67)    14:39.85 (32.14)
       15:11.35 (31.50)    15:42.97 (31.62)    16:15.08 (32.11)    16:46.34 (31.26)
       17:16.64 (30.30)
 12 Eric Jorgensen      14 NI Zone Team        17:45.82   17:23.60        
                  28.68       59.21 (30.53)     1:30.44 (31.23)     2:02.10 (31.66)
        2:33.86 (31.76)     3:05.38 (31.52)     3:37.00 (31.62)     4:08.78 (31.78)
        4:40.28 (31.50)     5:12.16 (31.88)     5:43.80 (31.64)     6:15.58 (31.78)
        6:47.06 (31.48)     7:18.77 (31.71)     7:50.62 (31.85)     8:22.40 (31.78)
        8:54.33 (31.93)     9:26.21 (31.88)     9:58.06 (31.85)    10:30.04 (31.98)
       11:02.17 (32.13)    11:34.02 (31.85)    12:06.12 (32.10)    12:37.88 (31.76)
       13:09.72 (31.84)    13:41.52 (31.80)    14:13.61 (32.09)    14:45.61 (32.00)
       15:17.62 (32.01)    15:49.58 (31.96)    16:21.50 (31.92)    16:53.20 (31.70)
       17:23.60 (30.40)
 13 Henry Roach         14 VA Zone Team        17:22.18   17:28.47        
                  27.59       57.41 (29.82)     1:28.40 (30.99)     1:59.25 (30.85)
        2:30.58 (31.33)     3:02.45 (31.87)     3:34.28 (31.83)     4:05.92 (31.64)
        4:37.50 (31.58)     5:09.12 (31.62)     5:41.08 (31.96)     6:13.25 (32.17)
        6:45.03 (31.78)     7:17.52 (32.49)     7:49.36 (31.84)     8:21.40 (32.04)
        8:53.79 (32.39)     9:25.52 (31.73)     9:57.57 (32.05)    10:29.27 (31.70)
       11:01.63 (32.36)    11:34.16 (32.53)    12:06.24 (32.08)    12:38.57 (32.33)
       13:11.00 (32.43)    13:43.50 (32.50)    14:15.93 (32.43)    14:48.46 (32.53)
       15:20.70 (32.24)    15:53.23 (32.53)    16:25.64 (32.41)    16:57.52 (31.88)
       17:28.47 (30.95)
 14 Tyler Dietter       14 CT Zone Team        18:56.17   17:37.16        
                  27.87       58.43 (30.56)     1:29.91 (31.48)     2:01.53 (31.62)
        2:33.06 (31.53)     3:05.08 (32.02)     3:37.28 (32.20)     4:09.62 (32.34)
        4:42.18 (32.56)     5:14.64 (32.46)     5:46.95 (32.31)     6:19.65 (32.70)
        6:52.09 (32.44)     7:24.59 (32.50)     7:57.30 (32.71)     8:29.54 (32.24)
        9:01.91 (32.37)     9:34.78 (32.87)    10:07.42 (32.64)    10:40.12 (32.70)
       11:12.54 (32.42)    11:45.03 (32.49)    12:17.72 (32.69)    12:49.93 (32.21)
       13:22.16 (32.23)    13:54.43 (32.27)    14:26.50 (32.07)    14:58.62 (32.12)
       15:30.81 (32.19)    16:03.18 (32.37)    16:35.26 (32.08)    17:07.33 (32.07)
       17:37.16 (29.83)
 15 Owen Burns          14 MA Zone Team        17:13.64   18:00.51        
                  28.33       58.63 (30.30)     1:30.42 (31.79)     2:02.78 (32.36)
        2:35.88 (33.10)     3:08.86 (32.98)     3:41.90 (33.04)     4:14.09 (32.19)
        4:46.93 (32.84)     5:20.11 (33.18)     5:53.96 (33.85)     6:27.50 (33.54)
        7:00.60 (33.10)     7:34.00 (33.40)     8:07.77 (33.77)     8:41.01 (33.24)
        9:14.17 (33.16)     9:47.25 (33.08)    10:19.69 (32.44)    10:53.37 (33.68)
       11:26.82 (33.45)    11:59.45 (32.63)    12:31.89 (32.44)    13:04.55 (32.66)
       13:36.88 (32.33)    14:07.63 (30.75)    14:42.08 (34.45)    15:16.07 (33.99)
       15:49.78 (33.71)    16:23.62 (33.84)    16:56.41 (32.79)    17:29.48 (33.07)
       18:00.51 (31.03)
 16 JJ Ma               14 CT Zone Team        18:26.33   18:23.02        
                  28.53     1:00.05 (31.52)     1:31.97 (31.92)     2:04.45 (32.48)
        2:37.09 (32.64)     3:09.74 (32.65)     3:43.04 (33.30)     4:16.65 (33.61)
        4:50.18 (33.53)     5:24.54 (34.36)     5:58.03 (33.49)     6:32.38 (34.35)
        7:05.85 (33.47)     7:39.72 (33.87)     8:13.61 (33.89)     8:47.63 (34.02)
        9:21.77 (34.14)     9:55.44 (33.67)    10:28.96 (33.52)    11:02.97 (34.01)
       11:37.07 (34.10)    12:11.73 (34.66)    12:46.35 (34.62)    13:20.03 (33.68)
       13:53.81 (33.78)    14:26.70 (32.89)    15:00.40 (33.70)    15:35.86 (35.46)
       16:10.09 (34.23)    16:44.63 (34.54)    17:19.41 (34.78)    17:53.05 (33.64)
       18:23.02 (29.97)
 17 Sergey Terrio       14 ME Zone Team        18:03.20   18:45.94        
                  30.31     1:04.59 (34.28)     1:39.22 (34.63)     2:14.12 (34.90)
        2:48.87 (34.75)     3:23.39 (34.52)     3:58.13 (34.74)     4:33.40 (35.27)
        5:08.16 (34.76)     5:42.37 (34.21)     6:17.07 (34.70)     6:52.01 (34.94)
        7:26.85 (34.84)     8:01.92 (35.07)     8:36.13 (34.21)     9:11.00 (34.87)
        9:45.02 (34.02)    10:20.02 (35.00)    10:54.66 (34.64)    11:28.15 (33.49)
       12:02.53 (34.38)    12:36.94 (34.41)    13:11.84 (34.90)    13:45.50 (33.66)
       14:20.25 (34.75)    14:54.85 (34.60)    15:28.56 (33.71)    16:02.80 (34.24)
       16:37.11 (34.31)    17:09.98 (32.87)    17:42.94 (32.96)    18:14.71 (31.77)
       18:45.94 (31.23)
 18 Mike Laine          14 ME Zone Team        18:51.66   19:22.57        
                  31.22     1:06.38 (35.16)     1:42.07 (35.69)     2:17.94 (35.87)
        2:54.03 (36.09)     3:31.01 (36.98)     4:06.47 (35.46)     4:42.25 (35.78)
        5:18.14 (35.89)     5:53.89 (35.75)     6:29.61 (35.72)     7:05.25 (35.64)
        7:39.82 (34.57)     8:14.12 (34.30)     8:49.63 (35.51)     9:25.49 (35.86)
       10:00.07 (34.58)    10:35.49 (35.42)    11:11.10 (35.61)    11:46.37 (35.27)
       12:21.73 (35.36)    12:58.35 (36.62)    13:34.04 (35.69)    14:10.06 (36.02)
       14:46.17 (36.11)    15:21.29 (35.12)    15:55.97 (34.68)    16:32.55 (36.58)
       17:07.30 (34.75)    17:40.84 (33.54)    18:15.67 (34.83)    18:50.06 (34.39)
       19:22.57 (32.51)
 
Men 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 52.82    4/2/2004 Tristan L Hastings - MR                      
  NAG Record: # 50.26    1/1/2005 Matthew Thompson, NT                         
 08 Sum Open:   49.59                                                          
  08 Juniors:   51.59                                                          
 Sum Jrs - B:   53.09                                                          
                51.59  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Andrew Kosic        14 MA Zone Team           53.57      52.83          9  
                  25.84       52.83 (26.99)                                        
  2 Travis Bohn         14 MA Zone Team           54.18      53.63          7  
                  26.18       53.63 (27.45)                                        
  3 Matthew Buerger     14 AM Zone Team           54.91      54.40          6  
                  26.62       54.40 (27.78)                                        
  4 Conner Calarie      14 AM Zone Team           55.63      55.90          5  
                  27.50       55.90 (28.40)                                        
  5 Jack Conger         13 PV Zone Team           55.18      55.98          4  
                  26.93       55.98 (29.05)                                        
  6 Harrison Volaski    14 MR Zone Team           56.63      56.26          3  
                  27.48       56.26 (28.78)                                        
  7 Peyton Bailey       13 VA Zone Team           55.52      56.30          2  
                  26.87       56.30 (29.43)                                        
  8 Garret Lynn         13 VA Zone Team           57.27      57.96          1  
                  28.54       57.96 (29.42)                                        
 
Men 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Andrew Kosic              14 MA Zone Team           52.70      53.57 q      
                  26.44       53.57 (27.13)                                        
  2 Travis Bohn               14 MA Zone Team           54.10      54.18 q      
                  26.39       54.18 (27.79)                                        
  3 Matthew Buerger           14 AM Zone Team           55.03      54.91 q      
                  26.92       54.91 (27.99)                                        
  4 Jack Conger               13 PV Zone Team           54.47      55.18 q      
                  26.92       55.18 (28.26)                                        
  5 Peyton Bailey             13 VA Zone Team           54.72      55.52 q      
                  26.41       55.52 (29.11)                                        
  6 Conner Calarie            14 AM Zone Team           55.41      55.63 q      
                  27.07       55.63 (28.56)                                        
  7 Harrison Volaski          14 MR Zone Team           55.19      56.63 q      
                  27.88       56.63 (28.75)                                        
  8 Garret Lynn               13 VA Zone Team           57.81      57.27 q      
                  28.48       57.27 (28.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kevin Hughes              14 MR Zone Team           55.85      57.43        
                  27.71       57.43 (29.72)                                        
 10 Matthew Gibson            13 PV Zone Team           54.85      57.59        
                  28.03       57.59 (29.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jacob Hofmar-Glennon      14 NI Zone Team           57.56      58.09        
                  27.95       58.09 (30.14)                                        
 12 Stephen Lynch             13 CT Zone Team           59.45      58.88        
                  28.61       58.88 (30.27)                                        
 13 Cameron Dwyer             13 ME Zone Team         1:00.40      59.24        
                  28.55       59.24 (30.69)                                        
 14 Ben Shephard              14 ME Zone Team         1:02.07    1:00.12        
                  29.35     1:00.12 (30.77)                                        
 15 Taylor Adams              14 NJ Zone Team           59.62    1:00.14        
                  29.40     1:00.14 (30.74)                                        
 16 John Fatigati             14 NJ Zone Team         1:01.61    1:00.33        
                  29.60     1:00.33 (30.73)                                        
 17 Sean Ledford              13 NI Zone Team         1:00.19    1:00.89        
                  29.52     1:00.89 (31.37)                                        
 18 Nick Purrington           14 CT Zone Team         1:00.97    1:01.62        
                  29.79     1:01.62 (31.83)                                        
 
Men 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:53.64        2001 Nathaniel Moore - MR                       
  NAG Record: # 1:49.08    1/1/2000 Matt Grevers                               
 08 Sum Open:   1:47.89                                                        
  08 Juniors:   1:51.79                                                        
 Sum Jrs - B:   1:54.79                                                        
                1:51.79  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Andrew Kosic        14 MA Zone Team         1:56.14    1:54.60          9  
                  26.96       56.00 (29.04)     1:25.08 (29.08)     1:54.60 (29.52)
  2 Travis Bohn         14 MA Zone Team         1:58.01    1:56.38          7  
                  27.96       57.79 (29.83)     1:27.68 (29.89)     1:56.38 (28.70)
  3 Jack Conger         13 PV Zone Team         1:58.15    1:58.15          6  
                  27.49       57.39 (29.90)     1:27.97 (30.58)     1:58.15 (30.18)
  4 Jonathan Ekstrom    14 PV Zone Team         2:00.08    1:59.58          5  
                  28.53       59.09 (30.56)     1:30.14 (31.05)     1:59.58 (29.44)
  5 Conner Calarie      14 AM Zone Team         2:02.33    1:59.73          4  
                  27.97       58.14 (30.17)     1:29.19 (31.05)     1:59.73 (30.54)
  6 Matthew Buerger     14 AM Zone Team         1:59.95    1:59.97          3  
                  27.89       57.84 (29.95)     1:29.30 (31.46)     1:59.97 (30.67)
  7 Kevin Hughes        14 MR Zone Team         2:03.88    2:02.14          2  
                  28.37       58.83 (30.46)     1:30.54 (31.71)     2:02.14 (31.60)
  8 Douglas McCord      14 NJ Zone Team         2:03.95    2:06.42          1  
                  30.14     1:01.17 (31.03)     1:33.84 (32.67)     2:06.42 (32.58)
 
Men 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Andrew Kosic              14 MA Zone Team         1:56.28    1:56.14 q      
                  27.63                             1:26.17 ( )     1:56.14 (29.97)
  2 Travis Bohn               14 MA Zone Team         1:59.12    1:58.01 q      
                  28.07       58.63 (30.56)     1:28.81 (30.18)     1:58.01 (29.20)
  3 Jack Conger               13 PV Zone Team         1:56.70    1:58.15 q      
                  28.01       58.02 (30.01)     1:28.88 (30.86)     1:58.15 (29.27)
  4 Matthew Buerger           14 AM Zone Team         1:59.55    1:59.95 q      
                  28.39       59.22 (30.83)     1:30.25 (31.03)     1:59.95 (29.70)
  5 Jonathan Ekstrom          14 PV Zone Team         1:57.93    2:00.08 q      
                  28.34       58.95 (30.61)     1:30.01 (31.06)     2:00.08 (30.07)
  6 Conner Calarie            14 AM Zone Team         1:59.12    2:02.33 q      
                  28.41       59.06 (30.65)     1:30.68 (31.62)     2:02.33 (31.65)
  7 Kevin Hughes              14 MR Zone Team         2:00.81    2:03.88 q      
                  28.54       55.99 (27.45)     1:32.61 (36.62)     2:03.88 (31.27)
  8 Douglas McCord            14 NJ Zone Team         2:04.73    2:03.95 q      
                  29.57     1:00.07 (30.50)     1:32.03 (31.96)     2:03.95 (31.92)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harrison Volaski          14 MR Zone Team         2:01.26    2:04.32        
                  29.17       50.65 (21.48)     1:32.86 (42.21)     2:04.32 (31.46)
 10 Garret Lynn               13 VA Zone Team         2:05.37    2:04.86        
                  29.39     1:00.80 (31.41)     1:33.29 (32.49)     2:04.86 (31.57)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jacob Hofmar-Glennon      14 NI Zone Team         2:06.12    2:05.52        
                  29.70     1:00.78 (31.08)     1:33.06 (32.28)     2:05.52 (32.46)
 12 John Fatigati             14 NJ Zone Team         2:05.13    2:05.59        
                  29.48     1:01.10 (31.62)     1:33.44 (32.34)     2:05.59 (32.15)
 13 Peyton Bailey             13 VA Zone Team         2:02.06    2:08.16        
                  15.97       49.79 (33.82)     1:31.16 (41.37)     2:08.16 (37.00)
 14 Stephen Lynch             13 CT Zone Team         2:17.12    2:08.43        
                  29.51     1:01.76 (32.25)     1:35.35 (33.59)     2:08.43 (33.08)
 15 Cameron Dwyer             13 ME Zone Team         2:12.57    2:10.24        
                  30.77     1:04.21 (33.44)     1:38.25 (34.04)     2:10.24 (31.99)
 16 Sean Ledford              13 NI Zone Team         2:08.20    2:10.31        
                  30.25     1:03.14 (32.89)     1:36.83 (33.69)     2:10.31 (33.48)
 17 McHale Whitehouse         14 ME Zone Team         2:12.42    2:14.11        
 18 Antonio Lanzi             13 AD Zone Team         2:09.71    2:14.41        
                  31.71     1:05.56 (33.85)     1:40.18 (34.62)     2:14.41 (34.23)
 19 Nick Purrington           14 CT Zone Team         2:14.05    2:14.84        
                  30.97     1:05.71 (34.74)     1:40.90 (35.19)     2:14.84 (33.94)
 
Men 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 58.64        2001 Shaun Armstrong - MR                         
  NAG Record: # 56.60    1/1/2005 Benjamin Decker, GU                          
 08 Sum Open:   55.89                                                          
  08 Juniors:   57.99                                                          
 Sum Jrs - B:   59.49                                                          
                57.99  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Conor Macnair       14 PV Zone Team         1:02.92    1:01.15          9  
                  28.79     1:01.15 (32.36)                                        
  2 Matthew Baurle      14 AM Zone Team         1:01.57    1:01.33          7  
                  28.72     1:01.33 (32.61)                                        
  3 Carson Elias        14 NI Zone Team         1:02.73    1:01.54          6  
                  28.57     1:01.54 (32.97)                                        
  4 Matthew Karle       14 MR Zone Team         1:02.51    1:01.70          5  
                  28.71     1:01.70 (32.99)                                        
  5 Evan Garfield       14 PV Zone Team         1:03.55    1:01.95          4  
                  29.08     1:01.95 (32.87)                                        
  6 Logan Bissell       14 VA Zone Team         1:02.25    1:02.20          3  
                  29.40     1:02.20 (32.80)                                        
  7 Alex Masters        14 VA Zone Team         1:02.72    1:02.89          2  
                  30.04     1:02.89 (32.85)                                        
  8 Evan Paules         14 MA Zone Team         1:04.54    1:04.59          1  
                  30.07     1:04.59 (34.52)                                        
 
Men 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Matthew Baurle            14 AM Zone Team         1:03.93    1:01.57 q      
                  29.45     1:01.57 (32.12)                                        
  2 Logan Bissell             14 VA Zone Team         1:01.84    1:02.25 q      
                  29.32     1:02.25 (32.93)                                        
  3 Matthew Karle             14 MR Zone Team         1:01.43    1:02.51 q      
                  29.07     1:02.51 (33.44)                                        
  4 Alex Masters              14 VA Zone Team         1:03.51    1:02.72 q      
                  30.29     1:02.72 (32.43)                                        
  5 Carson Elias              14 NI Zone Team         1:02.31    1:02.73 q      
                  29.44     1:02.73 (33.29)                                        
  6 Conor Macnair             14 PV Zone Team         1:01.36    1:02.92 q      
                  29.75     1:02.92 (33.17)                                        
  7 Evan Garfield             14 PV Zone Team         1:01.82    1:03.55 q      
                  29.77     1:03.55 (33.78)                                        
  8 Evan Paules               14 MA Zone Team         1:03.92    1:04.54 q      
                  29.85     1:04.54 (34.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chris Lyons               14 MR Zone Team         1:03.38    1:04.64        
                  30.49     1:04.64 (34.15)                                        
 10 Victor Luo                13 NJ Zone Team         1:04.83    1:04.74        
                  30.21     1:04.74 (34.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Patrick Olson             14 MA Zone Team         1:04.35    1:04.90        
                  29.97     1:04.90 (34.93)                                        
 12 Daniel Simon              14 AM Zone Team         1:07.21    1:06.11        
                  30.86     1:06.11 (35.25)                                        
 13 Garrett Pullis            14 NJ Zone Team         1:06.10    1:06.31        
                  31.13     1:06.31 (35.18)                                        
 14 Carson Foley              13 ME Zone Team         1:08.18    1:07.04        
                  31.63     1:07.04 (35.41)                                        
 15 Eric Jorgensen            14 NI Zone Team         1:05.48    1:07.49        
                  31.18     1:07.49 (36.31)                                        
 16 Nathan Paluso             14 ME Zone Team         1:09.00    1:08.93        
                  32.17     1:08.93 (36.76)                                        
 17 Matt Connelly             14 CT Zone Team         1:09.91    1:10.58        
                  32.62     1:10.58 (37.96)                                        
 18 Wyatt Pritchard           13 AD Zone Team         1:08.06    1:10.77        
                  32.81     1:10.77 (37.96)                                        
 19 Tyler Dietter             14 CT Zone Team         1:14.19    1:11.46        
                  33.89     1:11.46 (37.57)                                        
 
Men 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 2:06.15    4/2/2004 P.J. J Koppel - MA                         
  NAG Record: # 2:02.89    1/1/2005 Benjamin Decker, GU                        
 08 Sum Open:   2:01.69                                                        
  08 Juniors:   2:06.29                                                        
 Sum Jrs - B:   2:09.79                                                        
                2:06.29  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Matthew Karle       14 MR Zone Team         2:14.44    2:12.78          9  
                  29.40     1:02.99 (33.59)     1:37.24 (34.25)     2:12.78 (35.54)
  2 Matthew Baurle      14 AM Zone Team         2:13.98    2:12.92          7  
                  29.44     1:02.79 (33.35)     1:38.00 (35.21)     2:12.92 (34.92)
  3 Christian Yeager    14 MR Zone Team         2:16.88    2:15.84          6  
                  30.58     1:05.09 (34.51)     1:40.01 (34.92)     2:15.84 (35.83)
  4 Logan Bissell       14 VA Zone Team         2:17.18    2:15.86          5  
                  31.39     1:06.29 (34.90)     1:41.78 (35.49)     2:15.86 (34.08)
  5 Evan Garfield       14 PV Zone Team         2:20.13    2:16.81          4  
                  29.99     1:04.67 (34.68)     1:40.45 (35.78)     2:16.81 (36.36)
  6 Chase Williams      13 VA Zone Team         2:17.01    2:17.79          3  
                  31.31     1:05.75 (34.44)     1:41.83 (36.08)     2:17.79 (35.96)
  7 Patrick Olson       14 MA Zone Team         2:19.78    2:18.02          2  
                  31.54     1:06.84 (35.30)     1:42.88 (36.04)     2:18.02 (35.14)
 -- Conor Macnair       14 PV Zone Team         2:16.27         DQ        
                  29.85     1:04.04 (34.19)     1:38.66 (34.62)          DQ (36.12)
 
Men 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Matthew Baurle            14 AM Zone Team         2:18.82    2:13.98 q      
                  30.62     1:04.35 (33.73)     1:39.23 (34.88)     2:13.98 (34.75)
  2 Matthew Karle             14 MR Zone Team         2:13.96    2:14.44 q      
                  29.79     1:03.80 (34.01)     1:38.86 (35.06)     2:14.44 (35.58)
  3 Conor Macnair             14 PV Zone Team         2:13.15    2:16.27 q      
                  30.35     1:03.96 (33.61)     1:39.27 (35.31)     2:16.27 (37.00)
  4 Christian Yeager          14 MR Zone Team         2:15.80    2:16.88 q      
                  31.33     1:06.14 (34.81)     1:41.74 (35.60)     2:16.88 (35.14)
  5 Chase Williams            13 VA Zone Team         2:17.20    2:17.01 q      
                  31.57     1:06.71 (35.14)     1:42.04 (35.33)     2:17.01 (34.97)
  6 Logan Bissell             14 VA Zone Team         2:14.94    2:17.18 q      
                  31.62     1:06.81 (35.19)     1:41.85 (35.04)     2:17.18 (35.33)
  7 Patrick Olson             14 MA Zone Team         2:18.75    2:19.78 q      
                  30.70     1:05.85 (35.15)     1:42.71 (36.86)     2:19.78 (37.07)
  8 Evan Garfield             14 PV Zone Team         2:16.86    2:20.13 q      
                  30.73     1:05.64 (34.91)     1:42.64 (37.00)     2:20.13 (37.49)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Victor Luo                13 NJ Zone Team         2:19.61    2:20.31        
                  30.98     1:06.05 (35.07)     1:43.06 (37.01)     2:20.31 (37.25)
 10 Kyle Ruddle               14 MA Zone Team         2:19.87    2:22.46        
                  31.12     1:06.69 (35.57)     1:44.47 (37.78)     2:22.46 (37.99)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Christian McCurdy         13 AM Zone Team              NT    2:23.87        
                  32.85     1:08.08 (35.23)     1:46.13 (38.05)     2:23.87 (37.74)
 12 Carson Elias              14 NI Zone Team         2:21.40    2:24.80        
                  32.42     1:08.58 (36.16)     1:46.63 (38.05)     2:24.80 (38.17)
 13 Eric Jorgensen            14 NI Zone Team         2:26.19    2:28.85        
                  33.32     1:10.98 (37.66)     1:49.80 (38.82)     2:28.85 (39.05)
 14 Sam LaRiviere             14 ME Zone Team         2:31.68    2:29.96        
                  32.73     1:09.67 (36.94)     1:49.67 (40.00)     2:29.96 (40.29)
 15 Matt Connelly             14 CT Zone Team         2:30.11    2:33.41        
                  34.32     1:13.12 (38.80)     1:54.18 (41.06)     2:33.41 (39.23)
 16 Wyatt Pritchard           13 AD Zone Team         2:30.21    2:36.64        
                  34.72     1:15.02 (40.30)     1:55.94 (40.92)     2:36.64 (40.70)
 17 Jordan Gregg              14 AD Zone Team         2:33.51    2:42.11        
                  36.17     1:17.78 (41.61)     2:00.59 (42.81)     2:42.11 (41.52)
 18 Mike LaDelfa              14 CT Zone Team         2:47.74    2:42.31        
                  35.68     1:16.36 (40.68)     1:59.10 (42.74)     2:42.31 (43.21)
 -- Carson Foley              13 ME Zone Team         2:24.68         DQ        
                  32.42     1:09.59 (37.17)     1:47.98 (38.39)          DQ (38.84)
 -- John Fatigati             14 NJ Zone Team         2:18.89         DQ        
                  33.05     1:08.89 (35.84)     1:46.19 (37.30)          DQ (36.63)
 
Men 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 51.06        2003 Daniel Madwed - CT                           
  NAG Record: # 49.41  12/12/2003 Ricky Berens                                 
 08 Sum Open:   48.59                                                          
  08 Juniors:   50.69                                                          
 Sum Jrs - B:   51.89                                                          
                50.69  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Andrew Rich         14 AM Zone Team           53.77      53.52          9  
                  24.56       53.52 (28.96)                                        
  2 Garret Lynn         13 VA Zone Team           53.71      53.76          7  
                  24.34       53.76 (29.42)                                        
  3 Spencer Sterling    14 PV Zone Team           54.11      53.85          6  
                  25.25       53.85 (28.60)                                        
  4 Carson Elias        14 NI Zone Team           55.20      54.27          5  
                  25.15       54.27 (29.12)                                        
  5 Owen Burns          14 MA Zone Team           55.33      54.28          4  
                  24.97       54.28 (29.31)                                        
  6 Jon Seiferth        14 AM Zone Team           54.93      54.45          3  
                  24.93       54.45 (29.52)                                        
  7 Cameron Lancon      14 PV Zone Team           55.59      54.67          2  
                  25.24       54.67 (29.43)                                        
  8 Patrick Yang        13 MR Zone Team           55.70      55.97          1  
                  25.78       55.97 (30.19)                                        
 
Men 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Garret Lynn               13 VA Zone Team           54.14      53.71 q      
                  25.03       53.71 (28.68)                                        
  2 Andrew Rich               14 AM Zone Team           53.75      53.77 q      
                  24.58       53.77 (29.19)                                        
  3 Spencer Sterling          14 PV Zone Team           54.17      54.11 q      
                  25.64       54.11 (28.47)                                        
  4 Jon Seiferth              14 AM Zone Team           54.83      54.93 q      
                  25.46       54.93 (29.47)                                        
  5 Carson Elias              14 NI Zone Team           53.67      55.20 q      
                  25.77       55.20 (29.43)                                        
  6 Owen Burns                14 MA Zone Team           54.69      55.33 q      
                  26.32       55.33 (29.01)                                        
  7 Cameron Lancon            14 PV Zone Team           53.83      55.59 q      
                  25.97       55.59 (29.62)                                        
  8 Patrick Yang              13 MR Zone Team           55.97      55.70 q      
                  25.79       55.70 (29.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Garrett Pullis            14 NJ Zone Team           55.36      55.92        
                  26.51       55.92 (29.41)                                        
 10 Sean Ledford              13 NI Zone Team           55.61      56.51        
                  26.09       56.51 (30.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bryce Hartman             14 VA Zone Team           55.20      56.56        
                  26.73       56.56 (29.83)                                        
 12 Sean Sullivan             14 MR Zone Team           55.64      56.71        
                  26.76       56.71 (29.95)                                        
 13 Cory Bacon                14 CT Zone Team           58.36      56.99        
                  25.89       56.99 (31.10)                                        
 14 Kevin Mitchell            14 MA Zone Team           54.76      57.72        
                  27.06       57.72 (30.66)                                        
 15 Sean Dunne                13 NJ Zone Team           56.87      57.87        
                  27.59       57.87 (30.28)                                        
 16 Sergey Terrio             14 ME Zone Team           57.60      58.15        
                  27.18       58.15 (30.97)                                        
 17 Keith Chandler            14 ME Zone Team           58.14    1:00.25        
                  27.76     1:00.25 (32.49)                                        
 18 Kevin Davila              13 CT Zone Team           59.70    1:01.66        
                  29.06     1:01.66 (32.60)                                        
 
Men 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 1:51.96        2003 Daniel Madwed - CT                         
  NAG Record: # 1:48.24  12/12/2003 Ricky Berens                               
 08 Sum Open:   1:48.59                                                        
  08 Juniors:   1:52.29                                                        
 Sum Jrs - B:   1:54.89                                                        
                1:52.29  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sean Sullivan       14 MR Zone Team         1:59.68    1:58.14          9  
                  26.49       56.53 (30.04)     1:26.95 (30.42)     1:58.14 (31.19)
  2 Cameron Lancon      14 PV Zone Team         2:02.38    1:59.49          7  
                  26.72       57.76 (31.04)     1:28.73 (30.97)     1:59.49 (30.76)
  3 Matthew Karle       14 MR Zone Team         2:01.53    1:59.75          6  
                  26.70       57.10 (30.40)     1:28.13 (31.03)     1:59.75 (31.62)
  4 Spencer Sterling    14 PV Zone Team         1:59.55    1:59.88          5  
                  26.35       56.39 (30.04)     1:27.64 (31.25)     1:59.88 (32.24)
  5 Jon Seiferth        14 AM Zone Team         2:02.05    2:02.23          4  
                  26.95       57.70 (30.75)     1:29.55 (31.85)     2:02.23 (32.68)
  6 Sean Ledford        13 NI Zone Team         2:05.31    2:04.42          3  
                  26.48       56.96 (30.48)     1:30.11 (33.15)     2:04.42 (34.31)
  7 Rodney Fentress     14 VA Zone Team         2:01.54    2:04.43          2  
                  27.52       58.54 (31.02)     1:30.90 (32.36)     2:04.43 (33.53)
  8 Kevin Mitchell      14 MA Zone Team         2:04.67    2:07.40          1  
                  27.91       59.60 (31.69)     1:33.25 (33.65)     2:07.40 (34.15)
 
Men 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Spencer Sterling          14 PV Zone Team         2:03.10    1:59.55 q      
                  26.42       55.45 (29.03)     1:26.87 (31.42)     1:59.55 (32.68)
  2 Sean Sullivan             14 MR Zone Team         1:58.68    1:59.68 q      
                  27.41       57.67 (30.26)     1:28.48 (30.81)     1:59.68 (31.20)
  3 Matthew Karle             14 MR Zone Team         2:00.65    2:01.53 q      
                  26.84       57.44 (30.60)     1:28.97 (31.53)     2:01.53 (32.56)
  4 Rodney Fentress           14 VA Zone Team         2:03.39    2:01.54 q      
                  27.77       58.33 (30.56)     1:29.50 (31.17)     2:01.54 (32.04)
  5 Jon Seiferth              14 AM Zone Team         1:59.05    2:02.05 q      
                  26.93       57.44 (30.51)     1:29.27 (31.83)     2:02.05 (32.78)
  6 Cameron Lancon            14 PV Zone Team         2:00.77    2:02.38 q      
                  28.68       59.58 (30.90)     1:31.07 (31.49)     2:02.38 (31.31)
  7 Kevin Mitchell            14 MA Zone Team         2:05.48    2:04.67 q      
                  26.64       57.73 (31.09)     1:30.69 (32.96)     2:04.67 (33.98)
  8 Sean Ledford              13 NI Zone Team         2:02.91    2:05.31 q      
                  27.25       58.83 (31.58)     1:31.87 (33.04)     2:05.31 (33.44)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bryce Hartman             14 VA Zone Team         2:02.52    2:06.06        
                  28.01       59.07 (31.06)     1:32.37 (33.30)     2:06.06 (33.69)
 10 Owen Burns                14 MA Zone Team         2:05.00    2:09.37        
                  28.20       59.88 (31.68)     1:34.15 (34.27)     2:09.37 (35.22)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Matthew Buerger           14 AM Zone Team         2:06.23    2:09.77        
                  28.43     1:01.29 (32.86)     1:35.92 (34.63)     2:09.77 (33.85)
 12 Sean Dunne                13 NJ Zone Team         2:08.10    2:11.48        
                  28.91     1:01.44 (32.53)     1:35.76 (34.32)     2:11.48 (35.72)
 13 Carson Elias              14 NI Zone Team         2:13.95    2:11.63        
                  28.14     1:00.82 (32.68)     1:35.28 (34.46)     2:11.63 (36.35)
 13 Sergey Terrio             14 ME Zone Team         2:10.04    2:11.63        
                  28.15     1:00.86 (32.71)     1:35.62 (34.76)     2:11.63 (36.01)
 15 Cory Bacon                14 CT Zone Team         2:24.41    2:14.13        
                  28.85     1:02.95 (34.10)     1:39.09 (36.14)     2:14.13 (35.04)
 16 Mitch Colby               14 NJ Zone Team              NT    2:14.46        
                  30.48     1:04.64 (34.16)     1:41.08 (36.44)     2:14.46 (33.38)
 17 Antonio Lanzi             13 AD Zone Team         2:14.45    2:16.43        
                  29.76     1:03.98 (34.22)     1:40.65 (36.67)     2:16.43 (35.78)
 18 Ryan Robitaille           13 ME Zone Team         2:20.14    2:20.52        
                  28.96     1:04.24 (35.28)     1:42.42 (38.18)     2:20.52 (38.10)
 19 Nick Purrington           14 CT Zone Team         2:27.41    2:21.01        
                  29.35     1:04.74 (35.39)     1:42.57 (37.83)     2:21.01 (38.44)
 
Men 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 1:55.44        2002 Jon Roberts - NI                           
  NAG Record: # 1:51.92    1/1/2000 Michael Phelps                             
 08 Sum Open:   1:49.69                                                        
  08 Juniors:   1:52.99                                                        
 Sum Jrs - B:   1:56.29                                                        
                1:52.99  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Andrew Kosic        14 MA Zone Team         1:59.68    1:58.12          9  
                  25.22       53.62 (28.40)     1:29.65 (36.03)     1:58.12 (28.47)
  2 Sean Sullivan       14 MR Zone Team         2:00.77    1:59.79          7  
                  26.37       56.66 (30.29)     1:32.16 (35.50)     1:59.79 (27.63)
  3 Jonathan Ekstrom    14 PV Zone Team         2:01.88    2:00.42          6  
                  27.21       57.38 (30.17)     1:32.74 (35.36)     2:00.42 (27.68)
  4 Travis Bohn         14 MA Zone Team         2:00.92    2:00.60          5  
                  26.20       55.98 (29.78)     1:33.57 (37.59)     2:00.60 (27.03)
  5 Christian Yeager    14 MR Zone Team         2:01.29    2:00.71          4  
                  26.98       57.05 (30.07)     1:31.95 (34.90)     2:00.71 (28.76)
  6 Logan Bissell       14 VA Zone Team         2:03.15    2:01.87          3  
                  26.18       57.30 (31.12)     1:33.60 (36.30)     2:01.87 (28.27)
  7 Andrew Rich         14 AM Zone Team         2:03.65    2:03.33          2  
                  26.01       57.29 (31.28)     1:35.58 (38.29)     2:03.33 (27.75)
  8 Douglas McCord      14 NJ Zone Team         2:04.30    2:04.73          1  
                  27.51       57.93 (30.42)     1:36.27 (38.34)     2:04.73 (28.46)
 
Men 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Andrew Kosic              14 MA Zone Team         1:58.04    1:59.68 q      
                  25.70       54.28 (28.58)     1:30.55 (36.27)     1:59.68 (29.13)
  2 Sean Sullivan             14 MR Zone Team         2:01.40    2:00.77 q      
                  26.65       56.90 (30.25)     1:32.92 (36.02)     2:00.77 (27.85)
  3 Travis Bohn               14 MA Zone Team         2:01.99    2:00.92 q      
                  26.26       55.83 (29.57)     1:32.71 (36.88)     2:00.92 (28.21)
  4 Christian Yeager          14 MR Zone Team         2:01.13    2:01.29 q      
                  26.78       57.57 (30.79)     1:31.95 (34.38)     2:01.29 (29.34)
  5 Jonathan Ekstrom          14 PV Zone Team         1:59.98    2:01.88 q      
                  27.08       57.95 (30.87)     1:33.14 (35.19)     2:01.88 (28.74)
  6 Logan Bissell             14 VA Zone Team         2:03.19    2:03.15 q      
                  26.29       58.42 (32.13)     1:34.73 (36.31)     2:03.15 (28.42)
  7 Andrew Rich               14 AM Zone Team         2:02.83    2:03.65 q      
                  26.42       57.53 (31.11)     1:35.70 (38.17)     2:03.65 (27.95)
  8 Douglas McCord            14 NJ Zone Team         2:03.14    2:04.30 q      
                  27.48       58.39 (30.91)     1:36.29 (37.90)     2:04.30 (28.01)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Conor Macnair             14 PV Zone Team         2:01.07    2:05.23        
                  27.11       59.66 (32.55)     1:35.01 (35.35)     2:05.23 (30.22)
 10 Matthew Buerger           14 AM Zone Team         2:03.26    2:05.48        
                  27.38       57.15 (29.77)     1:36.06 (38.91)     2:05.48 (29.42)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Garret Lynn               13 VA Zone Team         2:04.25    2:05.72        
                  25.88       57.26 (31.38)     1:37.39 (40.13)     2:05.72 (28.33)
 12 John Fatigati             14 NJ Zone Team         2:04.13    2:06.48        
                  27.87     1:00.37 (32.50)     1:37.27 (36.90)     2:06.48 (29.21)
 13 Sean Ledford              13 NI Zone Team         2:06.09    2:07.88        
                  26.69       57.88 (31.19)     1:37.89 (40.01)     2:07.88 (29.99)
 14 Carson Elias              14 NI Zone Team         2:05.14    2:08.41        
                  26.33       59.51 (33.18)     1:37.95 (38.44)     2:08.41 (30.46)
 15 Cory Bacon                14 CT Zone Team         2:12.90    2:12.33        
                  27.01     1:01.00 (33.99)     1:42.70 (41.70)     2:12.33 (29.63)
 16 Cameron Dwyer             13 ME Zone Team         2:12.28    2:12.73        
                  28.45     1:03.13 (34.68)     1:41.24 (38.11)     2:12.73 (31.49)
 17 Antonio Lanzi             13 AD Zone Team         2:11.04    2:12.88        
                  28.18     1:02.60 (34.42)     1:42.54 (39.94)     2:12.88 (30.34)
 18 Nick Purrington           14 CT Zone Team         2:13.62    2:13.99        
                  28.17     1:02.71 (34.54)     1:43.62 (40.91)     2:13.99 (30.37)
 19 Wyatt Pritchard           13 AD Zone Team         2:13.22    2:16.59        
                  29.53     1:04.81 (35.28)     1:45.46 (40.65)     2:16.59 (31.13)
 -- Sam LaRiviere             14 ME Zone Team              NT         DQ        
                  27.73     1:01.78 (34.05)     1:41.66 (39.88)          DQ (32.40)
 
Men 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 4:09.80        1998 Fran Crippen - MA                          
  NAG Record: # 3:56.80    1/1/2000 Michael Phelps                             
 08 Sum Open:   4:00.49                                                        
  08 Juniors:   4:07.59                                                        
 Sum Jrs - B:   4:08.09                                                        
                4:01.09  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Christian Yeager    14 MR Zone Team         4:18.36    4:12.82          9  
                  28.32       59.70 (31.38)     1:31.76 (32.06)     2:02.95 (31.19)
        2:38.18 (35.23)     3:13.30 (35.12)     3:43.16 (29.86)     4:12.82 (29.66)
  2 Sean Sullivan       14 MR Zone Team         4:18.26    4:15.24          7  
                  27.51       59.06 (31.55)     1:32.35 (33.29)     2:05.65 (33.30)
        2:42.74 (37.09)     3:20.04 (37.30)     3:48.13 (28.09)     4:15.24 (27.11)
  3 Jonathan Ekstrom    14 PV Zone Team         4:18.37    4:16.63          6  
                  27.78     1:00.78 (33.00)     1:33.50 (32.72)     2:05.52 (32.02)
        2:41.68 (36.16)     3:18.03 (36.35)     3:47.65 (29.62)     4:16.63 (28.98)
  4 Jack Conger         13 PV Zone Team         4:19.55    4:16.77          5  
                  26.99       58.70 (31.71)     1:29.99 (31.29)     2:01.90 (31.91)
        2:38.88 (36.98)     3:18.21 (39.33)     3:47.96 (29.75)     4:16.77 (28.81)
  5 Matthew Buerger     14 AM Zone Team         4:21.58    4:18.56          4  
                  27.87       59.36 (31.49)     1:32.14 (32.78)     2:03.10 (30.96)
        2:41.60 (38.50)     3:20.38 (38.78)     3:50.44 (30.06)     4:18.56 (28.12)
  6 Douglas McCord      14 NJ Zone Team         4:17.66    4:19.46          3  
                  27.91       59.62 (31.71)     1:32.38 (32.76)     2:04.95 (32.57)
        2:43.04 (38.09)     3:21.88 (38.84)     3:50.69 (28.81)     4:19.46 (28.77)
  7 Logan Bissell       14 VA Zone Team         4:23.08    4:23.19          2  
                  28.70     1:00.81 (32.11)     1:33.40 (32.59)     2:06.71 (33.31)
        2:44.59 (37.88)     3:23.58 (38.99)     3:53.64 (30.06)     4:23.19 (29.55)
  8 Will Manion         14 MA Zone Team         4:24.19    4:25.07          1  
                  28.37     1:01.27 (32.90)     1:33.92 (32.65)     2:06.68 (32.76)
        2:44.86 (38.18)     3:24.08 (39.22)     3:55.18 (31.10)     4:25.07 (29.89)
 
Men 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Douglas McCord            14 NJ Zone Team         4:19.08    4:17.66 q      
                  27.83       59.37 (31.54)     1:30.76 (31.39)     2:03.23 (32.47)
        2:40.90 (37.67)     3:19.71 (38.81)     3:48.96 (29.25)     4:17.66 (28.70)
  2 Sean Sullivan             14 MR Zone Team         4:16.47    4:18.26 q      
                  28.05       59.77 (31.72)     1:33.64 (33.87)     2:07.64 (34.00)
        2:44.74 (37.10)     3:22.45 (37.71)     3:51.05 (28.60)     4:18.26 (27.21)
  3 Christian Yeager          14 MR Zone Team         4:18.18    4:18.36 q      
                  29.46     1:01.43 (31.97)     1:33.64 (32.21)     2:06.03 (32.39)
        2:42.02 (35.99)     3:18.39 (36.37)     3:48.84 (30.45)     4:18.36 (29.52)
  4 Jonathan Ekstrom          14 PV Zone Team         4:17.52    4:18.37 q      
                  28.64     1:01.47 (32.83)     1:34.12 (32.65)     2:06.71 (32.59)
        2:42.40 (35.69)     3:19.60 (37.20)     3:49.67 (30.07)     4:18.37 (28.70)
  5 Jack Conger               13 PV Zone Team         4:14.05    4:19.55 q      
                  28.20       58.38 (30.18)     1:29.01 (30.63)     2:01.45 (32.44)
        2:40.29 (38.84)     3:19.98 (39.69)     3:50.43 (30.45)     4:19.55 (29.12)
  6 Matthew Buerger           14 AM Zone Team         4:18.96    4:21.58 q      
                  28.07       59.63 (31.56)     1:31.63 (32.00)     2:04.58 (32.95)
        2:42.81 (38.23)     3:21.83 (39.02)     3:52.11 (30.28)     4:21.58 (29.47)
  7 Logan Bissell             14 VA Zone Team         4:21.33    4:23.08 q      
                  28.35     1:00.21 (31.86)     1:34.49 (34.28)     2:09.13 (34.64)
        2:46.08 (36.95)     3:24.11 (38.03)     3:54.14 (30.03)     4:23.08 (28.94)
  8 Will Manion               14 MA Zone Team         4:18.00    4:24.19 q      
                  28.21     1:01.65 (33.44)     1:34.02 (32.37)     2:07.22 (33.20)
        2:44.70 (37.48)     3:22.79 (38.09)     3:54.36 (31.57)     4:24.19 (29.83)
-------------------------------------------------------------------------
  9 John Fatigati             14 NJ Zone Team         4:24.45    4:25.87        
                  28.55     1:00.80 (32.25)     1:35.21 (34.41)     2:09.23 (34.02)
        2:46.47 (37.24)     3:24.19 (37.72)     3:55.62 (31.43)     4:25.87 (30.25)
 10 Rodney Fentress           14 VA Zone Team         4:24.57    4:27.23        
                  27.54       58.62 (31.08)     1:34.60 (35.98)     2:09.33 (34.73)
        2:47.12 (37.79)     3:26.21 (39.09)     3:56.98 (30.77)     4:27.23 (30.25)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sean Ledford              13 NI Zone Team         4:29.93    4:32.99        
                  27.71       59.63 (31.92)     1:33.37 (33.74)     2:07.24 (33.87)
        2:47.87 (40.63)     3:29.51 (41.64)     4:01.40 (31.89)     4:32.99 (31.59)
 12 Patrick Olson             14 MA Zone Team         4:26.98    4:37.56        
                  28.61     1:03.23 (34.62)     1:38.62 (35.39)     2:14.60 (35.98)
        2:53.27 (38.67)     3:33.23 (39.96)     4:05.40 (32.17)     4:37.56 (32.16)
 13 Kevin Nicholson           14 NI Zone Team         4:44.30    4:39.67        
                  31.60     1:07.11 (35.51)     1:42.50 (35.39)     2:18.96 (36.46)
        2:56.66 (37.70)     3:35.14 (38.48)     4:07.09 (31.95)     4:39.67 (32.58)
 14 Nick Purrington           14 CT Zone Team         4:43.88    4:41.52        
                  28.67     1:02.70 (34.03)     1:39.11 (36.41)     2:15.47 (36.36)
        2:56.25 (40.78)     3:37.60 (41.35)     4:10.00 (32.40)     4:41.52 (31.52)
 15 Antonio Lanzi             13 AD Zone Team         4:37.04    4:42.25        
                  29.62     1:03.34 (33.72)     1:39.40 (36.06)     2:15.08 (35.68)
        2:56.71 (41.63)     3:38.25 (41.54)     4:10.51 (32.26)     4:42.25 (31.74)
 16 Jordan Gregg              14 AD Zone Team         4:50.37    4:45.24        
                  29.52     1:04.17 (34.65)     1:41.36 (37.19)     2:19.40 (38.04)
        2:59.33 (39.93)     3:40.39 (41.06)     4:13.50 (33.11)     4:45.24 (31.74)
 17 Carson Foley              13 ME Zone Team         4:47.41    4:51.99        
                  31.67     1:08.85 (37.18)     1:47.23 (38.38)     2:26.27 (39.04)
        3:04.88 (38.61)     3:44.99 (40.11)     4:18.98 (33.99)     4:51.99 (33.01)
 18 Sergey Terrio             14 ME Zone Team         4:38.34    4:53.39        
                  28.60     1:02.39 (33.79)     1:40.84 (38.45)     2:17.77 (36.93)
        3:01.83 (44.06)     3:45.42 (43.59)     4:20.19 (34.77)     4:53.39 (33.20)
 -- Jon Seiferth              14 AM Zone Team         4:19.15         DQ        
                  27.20       58.39 (31.19)     1:31.86 (33.47)     2:05.34 (33.48)
        2:44.20 (38.86)     3:22.86 (38.66)     3:53.37 (30.51)          DQ (29.26)
 -- Cory Bacon                14 CT Zone Team         4:44.04         DQ        
                  27.71     1:01.19 (33.48)     1:36.60 (35.41)     2:13.15 (36.55)
        2:55.83 (42.68)     3:38.65 (42.82)     4:10.17 (31.52)          DQ (31.02)
 
Men 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:27.95        2003 Middle Atlantic                            
  NAG Record: # 1:27.35    1/1/2004 Balck Hawk Area ST                         
                         Cordes, Hohnstein, Christensen, Wessels           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Middle Atlantic Zone Team                   1:30.86    1:28.94         18  
     1) Romain Decrop 13                2) Travis Bohn 14                 
     3) Kyle Ruddle 14                  4) Andrew Kosic 14                
                  22.36       44.87 (22.51)     1:08.01 (23.14)     1:28.94 (20.93)
  2 Allegheny Mtn Zone Team                     1:32.82    1:29.91         14  
     1) Andrew Rich 14                  2) Conner Calarie 14              
     3) Jon Seiferth 14                 4) Daniel Simon 14                
                  22.92       45.30 (22.38)     1:07.78 (22.48)     1:29.91 (22.13)
  3 Virginia Zone Team                          1:33.10    1:31.92         12  
     1) Bryce Hartman 14                2) Peyton Bailey 13               
     3) Mike Johnson 14                 4) Logan Bissell 14               
                  22.78       46.05 (23.27)     1:09.22 (23.17)     1:31.92 (22.70)
  4 Niagara Zone Team                           1:32.61    1:32.30         10  
     1) Carson Elias 14                 2) Eric Jorgensen 14              
     3) Adam Zelehowsky 14              4) Drake Becksted 14              
                  23.42       46.29 (22.87)     1:09.81 (23.52)     1:32.30 (22.49)
  5 Metropolitan Zone Team                      1:32.22    1:32.43          8  
     1) Patrick Yang 13                 2) Chris Lyons 14                 
     3) Sean Sullivan 14                4) Austin Kowalsky 13             
                  23.03       46.27 (23.24)     1:09.43 (23.16)     1:32.43 (23.00)
  6 New Jersey Zone Team                        1:31.26    1:32.74          6  
     1) James Ross 14                   2) Douglas McCord 14              
     3) Garrett Pullis 14               4) Mitch Colby 14                 
                  22.59       45.90 (23.31)     1:09.19 (23.29)     1:32.74 (23.55)
  7 Connecticut Zone Team                       1:36.81    1:34.52          4  
     1) Alex Bieber 14                  2) Tyler Dietter 14               
     3) Stephen Lynch 13                4) Matt Connelly 14               
                  23.23       46.48 (23.25)     1:10.53 (24.05)     1:34.52 (23.99)
  8 Maine Zone Team                             1:41.14    1:39.75          2  
     1) Tyler Arndt 14                  2) Nate Leonard 14                
     3) McHale Whitehouse 14            4) Sam LaRiviere 14               
                  24.39       49.52 (25.13)     1:14.63 (25.11)     1:39.75 (25.12)
 -- Potomac Valley Zone Team                    1:32.85         DQ        
     1) Cyrus Hashemi 13                2) John McKenzie 14               
     3) Conor Macnair 14                4) Jonathan Ekstrom 14            
                  23.05       46.13 (23.08)     1:09.05 (22.92)          DQ (22.33)
 
Men 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 3:13.15        2003 Middle Atlantic                            
  NAG Record: # 3:11.42    1/1/2004 Black Hawk Area ST                         
                         Cordes, Hohnstein, Christensen, Wessels           
 08 Sum Open:   3:02.19                                                        
  08 Juniors:   3:08.89                                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Middle Atlantic Zone Team                   3:19.18    3:15.76         18  
     1) Romain Decrop 13                2) Travis Bohn 14                 
     3) Patrick Olson 14                4) Andrew Kosic 14                
                  23.22       48.68 (48.68)     1:12.00 (23.32)     1:37.49 (48.81)
        2:01.62 (24.13)     2:28.88 (51.39)     2:50.85 (21.97)     3:15.76 (46.88)
  2 Allegheny Mtn Zone Team                     3:21.08    3:18.29         14  
     1) Andrew Rich 14                  2) Daniel Simon 14                
     3) Conner Calarie 14               4) Jon Seiferth 14                
                  24.06       50.41 (50.41)     1:13.71 (23.30)     1:40.83 (50.42)
        2:03.79 (22.96)     2:29.42 (48.59)     2:52.81 (23.39)     3:18.29 (48.87)
  3 Potomac Valley Zone Team                    3:19.84    3:19.18         12  
     1) Conor Macnair 14                2) Jonathan Ekstrom 14            
     3) John McKenzie 14                4) Cyrus Hashemi 13               
                  23.88       49.88 (49.88)     1:13.19 (23.31)     1:39.71 (49.83)
        2:03.04 (23.33)     2:30.09 (50.38)     2:53.25 (23.16)     3:19.18 (49.09)
  4 New Jersey Zone Team                        3:20.69    3:22.41         10  
     1) Douglas McCord 14               2) Garrett Pullis 14              
     3) Sean Dunne 13                   4) James Ross 14                  
                  24.76       50.87 (50.87)     1:14.91 (24.04)     1:41.86 (50.99)
        2:06.37 (24.51)     2:33.32 (51.46)     2:56.49 (23.17)     3:22.41 (49.09)
  5 Niagara Zone Team                           3:21.68    3:22.42          8  
     1) Carson Elias 14                 2) Adam Zelehowsky 14             
     3) Eric Jorgensen 14               4) Drake Becksted 14              
                  24.32       51.36 (51.36)     1:15.93 (24.57)     1:43.39 (52.03)
        2:06.94 (23.55)     2:33.17 (49.78)     2:56.65 (23.48)     3:22.42 (49.25)
  6 Metropolitan Zone Team                      3:23.04    3:22.89          6  
     1) Sean Sullivan 14                2) Patrick Yang 13                
     3) Austin Kowalsky 13              4) Nick Kostelec 14               
                  24.36       50.65 (50.65)     1:14.62 (23.97)     1:42.32 (51.67)
        2:05.51 (23.19)     2:32.53 (50.21)     2:56.13 (23.60)     3:22.89 (50.36)
  7 Virginia Zone Team                          3:23.20    3:22.98          4  
     1) Logan Bissell 14                2) Garret Lynn 13                 
     3) Peyton Bailey 13                4) Bryce Hartman 14               
                  24.02       50.36 (50.36)     1:14.67 (24.31)     1:40.89 (50.53)
        2:04.88 (23.99)     2:32.99 (52.10)     2:56.60 (23.61)     3:22.98 (49.99)
  8 Connecticut Zone Team                       3:29.12    3:27.51          2  
     1) Tyler Dietter 14                2) Stephen Lynch 13               
     3) Matt Connelly 14                4) Alex Bieber 14                 
                  25.18       52.35 (52.35)     1:16.78 (24.43)     1:43.31 (50.96)
        2:08.21 (24.90)     2:36.60 (53.29)     3:00.57 (23.97)     3:27.51 (50.91)
  9 Maine Zone Team                             3:39.93    3:40.40        
     1) Nathan Paluso 14                2) Nate Leonard 14                
     3) Carson Foley 13                 4) Keith Chandler 14              
                  26.21       54.92 (54.92)     1:20.15 (25.23)     1:48.64 (53.72)
        2:15.13 (26.49)     2:44.96 (56.32)     3:11.49 (26.53)     3:40.40 (55.44)
 
Men 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:39.87        2007 Virginia Swimming                          
                         Mazure, Loftus, Covert, Barnes                    
  NAG Record: # 1:38.51    1/1/2004 Blackhawk Area S. T.                       
                         Cordes, Hohnstein, Christensen, Wessels           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Middle Atlantic Zone Team                   1:40.81    1:39.65Z        18  
     1) Travis Bohn 14                  2) Evan Paules 14                 
     3) Owen Burns 14                   4) Andrew Kosic 14                
                  25.47       54.83 (29.36)     1:19.14 (24.31)     1:39.65 (20.51)
  2 Allegheny Mtn Zone Team                     1:41.79    1:39.73Z        14  
     1) Matthew Buerger 14              2) Matthew Baurle 14              
     3) Andrew Rich 14                  4) Daniel Simon 14                
                  26.05       54.48 (28.43)     1:17.78 (23.30)     1:39.73 (21.95)
  3 Potomac Valley Zone Team                    1:42.87    1:41.74         12  
     1) Jack Conger 13                  2) Conor Macnair 14               
     3) Spencer Sterling 14             4) Jonathan Ekstrom 14            
                  26.90       54.93 (28.03)     1:19.52 (24.59)     1:41.74 (22.22)
  4 Virginia Zone Team                          1:42.19    1:42.15         10  
     1) Peyton Bailey 13                2) Logan Bissell 14               
     3) Garret Lynn 13                  4) Bryce Hartman 14               
                  26.74       56.27 (29.53)     1:20.26 (23.99)     1:42.15 (21.89)
  5 Metropolitan Zone Team                      1:41.05    1:42.85          8  
     1) Harrison Volaski 14             2) Matthew Karle 14               
     3) Sean Sullivan 14                4) Austin Kowalsky 13             
                  26.55       54.63 (28.08)     1:20.37 (25.74)     1:42.85 (22.48)
  6 Niagara Zone Team                           1:46.26    1:44.12          6  
     1) Jacob Hofmar-Glennon 14         2) Carson Elias 14                
     3) Sean Ledford 13                 4) Drake Becksted 14              
                  27.52       55.42 (27.90)     1:20.93 (25.51)     1:44.12 (23.19)
  7 New Jersey Zone Team                        1:42.24    1:46.76          4  
     1) Taylor Adams 14                 2) Victor Luo 13                  
     3) Douglas McCord 14               4) James Ross 14                  
                  28.28       57.94 (29.66)     1:24.13 (26.19)     1:46.76 (22.63)
  8 Connecticut Zone Team                       1:49.75    1:47.10          2  
     1) Stephen Lynch 13                2) Matt Connelly 14               
     3) Cory Bacon 14                   4) Alex Bieber 14                 
                  27.51       58.79 (31.28)     1:23.89 (25.10)     1:47.10 (23.21)
  9 Maine Zone Team                             1:49.99    1:50.08        
     1) Cameron Dwyer 13                2) Nathan Paluso 14               
     3) Sergey Terrio 14                4) Tyler Arndt 14                 
                  27.12       58.71 (31.59)     1:25.90 (27.19)     1:50.08 (24.18)
 
Men 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 3:35.29        2001 Metropolitan                               
  NAG Record: # 3:35.89    1/1/2004 Nova of Virginia Aquatics                  
                         Wren, Arencibia, Vogt, Brown                      
 08 Sum Open:   3:24.09                                                        
  08 Juniors:   3:29.59                                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Allegheny Mtn Zone Team                     3:42.60    3:37.14         18  
     1) Matthew Buerger 14              2) Matthew Baurle 14              
     3) Andrew Rich 14                  4) Conner Calarie 14              
                  26.87       54.96 (54.96)     1:23.64 (28.68)   1:55.64 (1:00.68)
        2:19.41 (23.77)     2:48.88 (53.24)     3:11.85 (22.97)     3:37.14 (48.26)
  2 Middle Atlantic Zone Team                   3:40.16    3:38.88         14  
     1) Travis Bohn 14                  2) Evan Paules 14                 
     3) Owen Burns 14                   4) Andrew Kosic 14                
                  26.36       53.84 (53.84)     1:22.87 (29.03)   1:58.49 (1:04.65)
        2:22.40 (23.91)     2:51.82 (53.33)     3:13.84 (22.02)     3:38.88 (47.06)
  3 Potomac Valley Zone Team                    3:39.29    3:40.01         12  
     1) Jack Conger 13                  2) Conor Macnair 14               
     3) Spencer Sterling 14             4) Jonathan Ekstrom 14            
                  27.46       56.35 (56.35)     1:24.67 (28.32)   1:57.17 (1:00.82)
        2:22.25 (25.08)     2:50.44 (53.27)     3:13.80 (23.36)     3:40.01 (49.57)
  4 Virginia Zone Team                          3:41.45    3:43.15         10  
     1) Peyton Bailey 13                2) Logan Bissell 14               
     3) Garret Lynn 13                  4) Bryce Hartman 14               
                  27.17       56.78 (56.78)     1:25.85 (29.07)   1:59.46 (1:02.68)
        2:23.81 (24.35)     2:53.85 (54.39)     3:16.53 (22.68)     3:43.15 (49.30)
  5 Metropolitan Zone Team                      3:42.75    3:43.99          8  
     1) Harrison Volaski 14             2) Matthew Karle 14               
     3) Sean Sullivan 14                4) Nick Kostelec 14               
                  56.60                             1:25.22 ( )         1:58.78 ( )
        2:24.47 (25.69)     2:54.05 (55.27)     3:17.35 (23.30)     3:43.99 (49.94)
  6 New Jersey Zone Team                        3:46.80    3:46.84          6  
     1) Douglas McCord 14               2) Victor Luo 13                  
     3) Garrett Pullis 14               4) James Ross 14                  
                  27.89       57.57 (57.57)     1:27.73 (30.16)   2:02.63 (1:05.06)
        2:28.17 (25.54)     2:57.80 (55.17)     3:20.87 (23.07)     3:46.84 (49.04)
  7 Niagara Zone Team                           3:44.67    3:49.43          4  
     1) Jacob Hofmar-Glennon 14         2) Carson Elias 14                
     3) Sean Ledford 13                 4) Drake Becksted 14              
                  28.22       58.32 (58.32)     1:26.54 (28.22)   2:00.22 (1:01.90)
        2:26.43 (26.21)     2:56.64 (56.42)     3:21.26 (24.62)     3:49.43 (52.79)
  8 Connecticut Zone Team                       3:59.29    3:59.67          2  
     1) Stephen Lynch 13                2) Matt Connelly 14               
     3) Cory Bacon 14                   4) Alex Bieber 14                 
                  29.86   1:00.35 (1:00.35)     1:32.93 (32.58)   2:10.96 (1:10.61)
        2:37.09 (26.13)     3:08.79 (57.83)     3:33.09 (24.30)     3:59.67 (50.88)
  9 Maine Zone Team                             3:59.99    4:00.05        
     1) Cameron Dwyer 13                2) Carson Foley 13                
     3) Sergey Terrio 14                4) Nate Leonard 14                
                  28.83       59.28 (59.28)     1:30.95 (31.67)   2:07.59 (1:08.31)
        2:34.91 (27.32)     3:07.16 (59.57)     3:32.05 (24.89)     4:00.05 (52.89)
 
Men 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 20.67        1981 John Pohl - VA                               
  NAG Record: # 20.14        2003 Kyle Bubolz - WI (15-16)                     
  NAG Record: # 19.43        2000 Anthony Ervin - AZ (17-18)                   
 08 Sum Open:   20.29                                                          
  08 Juniors:   21.19                                                          
 Sum Jrs - B:   21.69                                                          
                21.19  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Michael Burud       15 MR Zone Team           22.05      22.05          9  
  2 Lucas Zelehowsky    16 NI Zone Team           22.54      22.39          7  
  3 Hunter Good         17 VA Zone Team           22.55      22.46          6  
  4 Chris Chrzanowski   16 MR Zone Team           22.29      22.51          5  
  5 Peter Jimenez       17 NJ Zone Team           22.49      22.52          4  
  6 Tim George          17 ME Zone Team           22.62      22.58          3  
  7 Matthew Smith       15 PV Zone Team           22.87      22.80          2  
  8 Jake Stein          16 AM Zone Team           22.93      22.93          1  
 
Men 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michael Burud             15 MR Zone Team           22.01      22.05 q      
  2 Chris Chrzanowski         16 MR Zone Team           22.47      22.29 q      
  3 Peter Jimenez             17 NJ Zone Team           22.20      22.49 q      
  4 Lucas Zelehowsky          16 NI Zone Team           22.54      22.54 q      
  5 Hunter Good               17 VA Zone Team           22.59      22.55 q      
  6 Tim George                17 ME Zone Team           22.36      22.62 q      
  7 Matthew Smith             15 PV Zone Team           22.94      22.87 q      
  8 Jake Stein                16 AM Zone Team           23.05      22.93 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eddie Qian                18 PV Zone Team           22.47      23.08        
 10 Zack Wahl                 17 NI Zone Team           23.59      23.27        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Andrew Bowden             18 ME Zone Team           23.43      23.51        
 12 Louis Gabriele            15 NJ Zone Team           24.66      24.49        
 13 AJ Panaccione             15 MA Zone Team           25.35      24.85        
 -- Austin Witherow           17 VA Zone Team           21.89         DQ        
 -- Joseph Hufnagel           15 AM Zone Team           24.32        DFS        
 
Men 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 46.49    4/3/2001 Michael Anstrom - PF                         
  NAG Record: # 43.83        1990 Joe Hudepohl - OH (15-16)                    
  NAG Record: # 42.82        2000 Anthony Ervin - AZ (17-18)                   
 08 Sum Open:   44.49                                                          
  08 Juniors:   46.29                                                          
 Sum Jrs - B:   47.09                                                          
                46.29  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Michael Burud       15 MR Zone Team           48.35      47.87          9  
                  23.12       47.87 (24.75)                                        
  2 Nick Spinella       15 MR Zone Team           49.34      48.29          7  
                  23.52       48.29 (24.77)                                        
  3 Jason Dobbs         18 NJ Zone Team           49.65      49.04          6  
                  23.57       49.04 (25.47)                                        
  4 Austin Witherow     17 VA Zone Team           49.94      49.27          5  
                  23.47       49.27 (25.80)                                        
  5 Tim George          17 ME Zone Team           49.46      49.36          4  
                  23.64       49.36 (25.72)                                        
  6 Lucas Zelehowsky    16 NI Zone Team           49.80      49.42          3  
                  23.88       49.42 (25.54)                                        
  7 Jake Stein          16 AM Zone Team           50.05      49.86          2  
                  23.90       49.86 (25.96)                                        
  8 Peter Jimenez       17 NJ Zone Team           50.17      50.34          1  
                  24.05       50.34 (26.29)                                        
 
Men 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michael Burud             15 MR Zone Team           48.16      48.35 q      
                  23.39       48.35 (24.96)                                        
  2 Nick Spinella             15 MR Zone Team           48.87      49.34 q      
                  23.92       49.34 (25.42)                                        
  3 Tim George                17 ME Zone Team           49.92      49.46 q      
                  23.63       49.46 (25.83)                                        
  4 Jason Dobbs               18 NJ Zone Team           50.42      49.65 q      
                  23.96       49.65 (25.69)                                        
  5 Lucas Zelehowsky          16 NI Zone Team           48.79      49.80 q      
                  23.67       49.80 (26.13)                                        
  6 Austin Witherow           17 VA Zone Team           49.38      49.94 q      
                  24.12       49.94 (25.82)                                        
  7 Jake Stein                16 AM Zone Team           50.46      50.05 q      
                  24.20       50.05 (25.85)                                        
  8 Peter Jimenez             17 NJ Zone Team           49.99      50.17 q      
                  23.83       50.17 (26.34)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hunter Good               17 VA Zone Team           49.56      50.22        
                  23.98       50.22 (26.24)                                        
 10 Zack Wahl                 17 NI Zone Team           50.67      50.69        
                  24.43       50.69 (26.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Uriah Eilinger            15 ME Zone Team           52.40      51.38        
                  24.96       51.38 (26.42)                                        
 12 Sean Kirwin               16 MA Zone Team           52.14      51.65        
                  24.96       51.65 (26.69)                                        
 13 Joseph Hufnagel           15 AM Zone Team           51.82      51.68        
                  24.55       51.68 (27.13)                                        
 14 Matthew Smith             15 PV Zone Team           51.44      52.70        
                  24.66       52.70 (28.04)                                        
 15 Eddie Qian                18 PV Zone Team           51.25      52.74        
                  24.39       52.74 (28.35)                                        
 16 AJ Panaccione             15 MA Zone Team           54.72      54.52        
                  26.36       54.52 (28.16)                                        
 
Men 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 1:42.09        2001 Andrew Patrizzi - MA                       
  NAG Record: # 1:36.19        1990 Eric Diehl - CA (15-16)                    
  NAG Record: # 1:33.28        1987 Troy Dalbey - PC (17-18)                   
 08 Sum Open:   1:38.09                                                        
  08 Juniors:   1:41.39                                                        
 Sum Jrs - B:   1:43.09                                                        
                1:41.39  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Shawn Parkhurst     16 NI Zone Team         1:46.17    1:44.46          9  
                  24.06       50.08 (26.02)     1:17.18 (27.10)     1:44.46 (27.28)
  2 Nick Spinella       15 MR Zone Team         1:48.89    1:46.18          7  
                  23.93       50.37 (26.44)     1:18.02 (27.65)     1:46.18 (28.16)
  3 Zack Wahl           17 NI Zone Team         1:48.61    1:47.25          6  
                  24.87       52.07 (27.20)     1:19.71 (27.64)     1:47.25 (27.54)
  4 Jake Stein          16 AM Zone Team         1:48.66    1:48.75          5  
                  24.73       51.65 (26.92)     1:20.18 (28.53)     1:48.75 (28.57)
  5 Jason Dobbs         18 NJ Zone Team         1:49.46    1:49.20          4  
                  25.23       52.88 (27.65)     1:20.91 (28.03)     1:49.20 (28.29)
  6 Michael Burud       15 MR Zone Team         1:50.56    1:49.26          3  
                  25.09       52.54 (27.45)     1:21.44 (28.90)     1:49.26 (27.82)
  7 Tim George          17 ME Zone Team         1:50.13    1:49.99          2  
                  24.86       52.41 (27.55)     1:21.21 (28.80)     1:49.99 (28.78)
  8 Eddie Jew           16 AM Zone Team         1:52.17    1:52.11          1  
                  26.03       54.88 (28.85)     1:23.73 (28.85)     1:52.11 (28.38)
 
Men 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shawn Parkhurst           16 NI Zone Team         1:44.44    1:46.17 q      
                  24.72       51.23 (26.51)     1:18.97 (27.74)     1:46.17 (27.20)
  2 Zack Wahl                 17 NI Zone Team         1:46.74    1:48.61 q      
                  25.47       53.08 (27.61)     1:21.22 (28.14)     1:48.61 (27.39)
  3 Jake Stein                16 AM Zone Team         1:50.41    1:48.66 q      
                  25.53       52.76 (27.23)     1:20.45 (27.69)     1:48.66 (28.21)
  4 Nick Spinella             15 MR Zone Team         1:46.48    1:48.89 q      
                  25.22       52.46 (27.24)     1:20.44 (27.98)     1:48.89 (28.45)
  5 Jason Dobbs               18 NJ Zone Team         1:52.00    1:49.46 q      
                  25.66       53.23 (27.57)     1:21.40 (28.17)     1:49.46 (28.06)
  6 Tim George                17 ME Zone Team         1:51.14    1:50.13 q      
                  25.79       53.83 (28.04)     1:22.14 (28.31)     1:50.13 (27.99)
  7 Michael Burud             15 MR Zone Team         1:47.92    1:50.56 q      
                  25.34       53.18 (27.84)     1:21.82 (28.64)     1:50.56 (28.74)
  8 Eddie Jew                 16 AM Zone Team         1:52.69    1:52.17 q      
                  26.57       54.81 (28.24)     1:23.63 (28.82)     1:52.17 (28.54)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Conor Campbell            16 VA Zone Team         1:48.39    1:52.29        
                  25.67       54.74 (29.07)     1:23.30 (28.56)     1:52.29 (28.99)
 10 Mark Sarman               15 PV Zone Team         1:50.45    1:52.49        
                  26.19       54.75 (28.56)     1:24.12 (29.37)     1:52.49 (28.37)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Matthew Smith             15 PV Zone Team         1:51.07    1:52.77        
                  25.28       53.51 (28.23)     1:23.56 (30.05)     1:52.77 (29.21)
 12 Andrew Bowden             18 ME Zone Team         1:54.12    1:53.56        
                  25.62       54.12 (28.50)     1:24.07 (29.95)     1:53.56 (29.49)
 13 Alex Hampel               15 MA Zone Team         1:52.59    1:53.95        
                  26.05       54.56 (28.51)     1:24.34 (29.78)     1:53.95 (29.61)
 14 Billy Belt                17 VA Zone Team         1:48.39    1:54.63        
                  26.05       54.62 (28.57)     1:24.74 (30.12)     1:54.63 (29.89)
 15 AJ Panaccione             15 MA Zone Team         1:54.93    1:57.18        
                  26.54       55.79 (29.25)     1:26.34 (30.55)     1:57.18 (30.84)
 16 Peter Jimenez             17 NJ Zone Team         1:54.07    2:02.04        
                  27.14       57.43 (30.29)     1:29.59 (32.16)     2:02.04 (32.45)
 
Men 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 4:36.47    4/2/2004 Bobby J Brown - AD                         
  NAG Record: # 4:18.12        2002 Michael Phelps - MD (15-16)                
  NAG Record: # 4:12.33        2004 Michael Phelps - MD (17-18)                
 08 Sum Open:   4:25.29                                                        
  08 Juniors:   4:33.79                                                        
 Sum Jrs - B:   4:39.59                                                        
                4:33.79  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Cameron Lucas       15 PV Zone Team         4:51.64    4:48.02          9  
                  25.64       53.85 (28.21)     1:22.73 (28.88)     1:51.82 (29.09)
        2:21.35 (29.53)     2:51.07 (29.72)     3:20.39 (29.32)     3:50.24 (29.85)
        4:20.04 (29.80)     4:48.02 (27.98)                                        
  2 Shawn Parkhurst     16 NI Zone Team         4:52.26    4:52.09          7  
                  25.73       53.86 (28.13)     1:23.04 (29.18)     1:52.29 (29.25)
        2:21.61 (29.32)     2:51.50 (29.89)     3:22.11 (30.61)     3:51.21 (29.10)
        4:21.25 (30.04)     4:52.09 (30.84)                                        
  3 Michael Chestnut    16 PV Zone Team         4:52.98    4:54.83          6  
                  26.32       54.84 (28.52)     1:23.96 (29.12)     1:53.40 (29.44)
        2:23.12 (29.72)     2:53.35 (30.23)     3:23.63 (30.28)     3:53.93 (30.30)
        4:24.78 (30.85)     4:54.83 (30.05)                                        
  4 Billy Belt          17 VA Zone Team         4:58.22    4:55.87          5  
                  25.89       54.17 (28.28)     1:23.39 (29.22)     1:53.22 (29.83)
        2:23.40 (30.18)     2:53.87 (30.47)     3:24.50 (30.63)     3:55.55 (31.05)
        4:25.50 (29.95)     4:55.87 (30.37)                                        
  5 Nick Eckhoff        16 VA Zone Team         4:59.60    4:57.40          4  
                  26.27       55.35 (29.08)     1:25.58 (30.23)     1:55.75 (30.17)
        2:26.22 (30.47)     2:56.77 (30.55)     3:27.64 (30.87)     3:58.25 (30.61)
        4:28.75 (30.50)     4:57.40 (28.65)                                        
  6 Alex Hampel         15 MA Zone Team         4:58.81    4:58.09          3  
                  26.23       55.12 (28.89)     1:24.97 (29.85)     1:55.31 (30.34)
        2:25.85 (30.54)     2:56.32 (30.47)     3:26.88 (30.56)     3:57.46 (30.58)
        4:28.07 (30.61)     4:58.09 (30.02)                                        
  7 Josh Saccurato      17 MR Zone Team         5:01.66    4:59.42          2  
                  25.89       54.72 (28.83)     1:24.66 (29.94)     1:54.89 (30.23)
        2:25.55 (30.66)     2:56.55 (31.00)     3:27.71 (31.16)     3:58.89 (31.18)
        4:30.09 (31.20)     4:59.42 (29.33)                                        
  8 Bobby Bendzyn       15 MA Zone Team         5:00.05    5:05.09          1  
                  26.76       55.99 (29.23)     1:26.14 (30.15)     1:57.09 (30.95)
        2:28.38 (31.29)     2:59.86 (31.48)     3:31.09 (31.23)     4:02.54 (31.45)
        4:33.84 (31.30)     5:05.09 (31.25)                                        
 
Men 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cameron Lucas             15 PV Zone Team         4:45.19    4:51.64 q      
                  26.54       55.30 (28.76)     1:24.49 (29.19)     1:54.26 (29.77)
        2:23.94 (29.68)     2:53.61 (29.67)     3:23.51 (29.90)     3:53.22 (29.71)
        4:22.98 (29.76)     4:51.64 (28.66)                                        
  2 Shawn Parkhurst           16 NI Zone Team         4:44.11    4:52.26 q      
                  26.48       55.06 (28.58)     1:24.03 (28.97)     1:53.46 (29.43)
        2:23.21 (29.75)     2:53.00 (29.79)     3:23.01 (30.01)     3:53.14 (30.13)
        4:23.18 (30.04)     4:52.26 (29.08)                                        
  3 Michael Chestnut          16 PV Zone Team         4:48.54    4:52.98 q      
                  27.16       56.31 (29.15)     1:25.71 (29.40)     1:55.23 (29.52)
        2:24.87 (29.64)     2:54.65 (29.78)     3:24.67 (30.02)     3:54.54 (29.87)
        4:24.11 (29.57)     4:52.98 (28.87)                                        
  4 Billy Belt                17 VA Zone Team         4:47.87    4:58.22 q      
                  26.38       54.90 (28.52)     1:24.42 (29.52)     1:54.09 (29.67)
        2:24.02 (29.93)     2:54.29 (30.27)     3:25.12 (30.83)     3:56.05 (30.93)
        4:27.31 (31.26)     4:58.22 (30.91)                                        
  5 Alex Hampel               15 MA Zone Team         4:55.38    4:58.81 q      
                  26.51       55.65 (29.14)     1:25.96 (30.31)     1:56.18 (30.22)
        2:26.78 (30.60)     2:57.17 (30.39)     3:27.84 (30.67)     3:58.19 (30.35)
        4:28.79 (30.60)     4:58.81 (30.02)                                        
  6 Nick Eckhoff              16 VA Zone Team         4:50.66    4:59.60 q      
                  26.91       56.42 (29.51)     1:26.70 (30.28)     1:57.06 (30.36)
        2:27.34 (30.28)     2:57.98 (30.64)     3:28.79 (30.81)     3:59.74 (30.95)
        4:30.63 (30.89)     4:59.60 (28.97)                                        
  7 Bobby Bendzyn             15 MA Zone Team         4:59.94    5:00.05 q      
                  27.04       56.02 (28.98)     1:26.05 (30.03)     1:56.41 (30.36)
        2:27.05 (30.64)     2:57.64 (30.59)     3:28.19 (30.55)     3:58.68 (30.49)
        4:29.53 (30.85)     5:00.05 (30.52)                                        
  8 Josh Saccurato            17 MR Zone Team         4:59.97    5:01.66 q      
                  27.46       57.28 (29.82)     1:28.08 (30.80)     1:58.61 (30.53)
        2:29.39 (30.78)     3:00.31 (30.92)     3:31.02 (30.71)     4:01.56 (30.54)
        4:32.02 (30.46)     5:01.66 (29.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brandon McManus           16 NI Zone Team         4:50.08    5:02.87        
                  27.20       56.31 (29.11)     1:26.31 (30.00)     1:56.64 (30.33)
        2:27.54 (30.90)     2:58.49 (30.95)     3:29.65 (31.16)     4:01.04 (31.39)
        4:32.40 (31.36)     5:02.87 (30.47)                                        
 10 Larry Barbosa             15 MR Zone Team         5:02.30    5:03.09        
                  26.37       56.01 (29.64)     1:26.11 (30.10)     1:57.07 (30.96)
        2:27.69 (30.62)     2:58.79 (31.10)     3:29.95 (31.16)     4:01.47 (31.52)
        4:32.76 (31.29)     5:03.09 (30.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jordan Lieberman          16 NJ Zone Team         4:58.22    5:03.63        
                  27.38       57.43 (30.05)     1:27.81 (30.38)     1:58.60 (30.79)
        2:29.70 (31.10)     3:00.72 (31.02)     3:31.87 (31.15)     4:02.66 (30.79)
        4:33.77 (31.11)     5:03.63 (29.86)                                        
 12 Eddie Jew                 16 AM Zone Team         5:03.55    5:07.21        
                  27.81       57.26 (29.45)     1:27.72 (30.46)     1:58.33 (30.61)
        2:29.51 (31.18)     3:00.93 (31.42)     3:32.46 (31.53)     4:04.37 (31.91)
        4:36.03 (31.66)     5:07.21 (31.18)                                        
 13 Matt Patterson            16 AM Zone Team         5:08.39    5:08.45        
                  26.86       57.01 (30.15)     1:28.33 (31.32)     1:59.82 (31.49)
        2:31.34 (31.52)     3:03.20 (31.86)     3:35.10 (31.90)     4:06.92 (31.82)
        4:38.20 (31.28)     5:08.45 (30.25)                                        
 14 Jason Dobbs               18 NJ Zone Team         5:00.47    5:10.31        
                  27.11       57.18 (30.07)     1:28.09 (30.91)     1:59.82 (31.73)
        2:31.58 (31.76)     3:03.78 (32.20)     3:35.98 (32.20)     4:07.94 (31.96)
        4:39.85 (31.91)     5:10.31 (30.46)                                        
 15 Andrew Bowden             18 ME Zone Team         5:10.65    5:12.44        
                  28.09       58.60 (30.51)     1:29.76 (31.16)     2:01.17 (31.41)
        2:33.24 (32.07)     3:05.00 (31.76)     3:37.11 (32.11)     4:09.55 (32.44)
        4:41.61 (32.06)     5:12.44 (30.83)                                        
 16 Uriah Eilinger            15 ME Zone Team         5:21.63    5:20.60        
                  28.29       59.50 (31.21)     1:30.99 (31.49)     2:03.64 (32.65)
        2:36.30 (32.66)     3:09.13 (32.83)     3:41.86 (32.73)     4:15.06 (33.20)
        4:48.10 (33.04)     5:20.60 (32.50)                                        
 
Men 15-18 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 9:23.14        2001 Steuart Martens - PV                       
  NAG Record: # 8:49.97        1982 Jeff Kostoff - CA (15-16)                  
  NAG Record: # 8:48.57        1983 Jeff Kostoff - CA (17-18)                  
 08 Sum Open:   9:16.89                                                        
  08 Juniors:   9:29.39                                                        
 Sum Jrs - B:   9:39.29                                                        
                9:29.39  MAX
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shawn Parkhurst     16 NI Zone Team         9:52.20    9:48.78          9  
                  26.04       54.59 (28.55)     1:23.32 (28.73)     1:52.68 (29.36)
        2:22.17 (29.49)     2:51.71 (29.54)     3:21.61 (29.90)     3:51.37 (29.76)
        4:21.23 (29.86)     4:51.22 (29.99)     5:21.23 (30.01)     5:51.33 (30.10)
        6:21.55 (30.22)     6:51.40 (29.85)     7:21.31 (29.91)     7:50.93 (29.62)
        8:20.37 (29.44)     8:50.23 (29.86)     9:19.86 (29.63)     9:48.78 (28.92)
  2 Cameron Lucas       15 PV Zone Team         9:48.65    9:57.86          7  
                  27.04       56.19 (29.15)     1:25.97 (29.78)     1:56.06 (30.09)
        2:26.38 (30.32)     2:56.09 (29.71)     3:26.21 (30.12)     3:55.71 (29.50)
        4:25.29 (29.58)     4:55.21 (29.92)     5:24.80 (29.59)     5:54.69 (29.89)
        6:24.64 (29.95)     6:54.33 (29.69)     7:24.55 (30.22)     7:54.71 (30.16)
        8:25.49 (30.78)     8:56.19 (30.70)     9:27.28 (31.09)     9:57.86 (30.58)
  3 Michael Chestnut    16 PV Zone Team         9:50.77   10:05.16          6  
                  27.41       57.00 (29.59)     1:27.38 (30.38)     1:57.67 (30.29)
        2:27.93 (30.26)     2:58.34 (30.41)     3:28.93 (30.59)     3:59.46 (30.53)
        4:29.99 (30.53)     5:00.29 (30.30)     5:30.44 (30.15)     6:00.99 (30.55)
        6:31.79 (30.80)     7:02.11 (30.32)     7:32.56 (30.45)     8:03.04 (30.48)
        8:33.62 (30.58)     9:04.73 (31.11)     9:35.45 (30.72)    10:05.16 (29.71)
  4 Bobby Bendzyn       15 MA Zone Team        10:10.74   10:08.62          5  
                  26.51       55.56 (29.05)     1:25.43 (29.87)     1:56.13 (30.70)
        2:27.03 (30.90)     2:57.99 (30.96)     3:28.62 (30.63)     3:59.32 (30.70)
        4:29.98 (30.66)     5:00.75 (30.77)     5:31.30 (30.55)     6:02.14 (30.84)
        6:32.89 (30.75)     7:03.87 (30.98)     7:34.62 (30.75)     8:05.68 (31.06)
        8:36.85 (31.17)     9:07.55 (30.70)     9:38.41 (30.86)    10:08.62 (30.21)
  5 Alex Hampel         15 MA Zone Team        10:10.38   10:11.47          4  
                  27.19       57.03 (29.84)     1:27.97 (30.94)     1:58.71 (30.74)
        2:29.84 (31.13)     3:00.84 (31.00)     3:31.82 (30.98)     4:03.15 (31.33)
        4:34.66 (31.51)     5:04.56 (29.90)     5:35.60 (31.04)     6:06.62 (31.02)
        6:37.36 (30.74)     7:08.22 (30.86)     7:38.72 (30.50)     8:09.67 (30.95)
        8:40.38 (30.71)     9:10.96 (30.58)     9:41.45 (30.49)    10:11.47 (30.02)
  6 Robert Resch        15 VA Zone Team        10:09.84   10:12.60          3  
                  26.58       55.84 (29.26)     1:25.59 (29.75)     1:56.21 (30.62)
        2:26.86 (30.65)     2:57.97 (31.11)     3:29.14 (31.17)     3:59.94 (30.80)
        4:31.53 (31.59)     5:02.27 (30.74)     5:33.50 (31.23)     6:04.52 (31.02)
        6:35.63 (31.11)     7:06.87 (31.24)     7:37.69 (30.82)     8:09.33 (31.64)
        8:40.92 (31.59)     9:11.70 (30.78)     9:43.08 (31.38)    10:12.60 (29.52)
  7 Billy Belt          17 VA Zone Team         9:58.26   10:20.34          2  
                  26.86       56.14 (29.28)     1:25.92 (29.78)     1:56.19 (30.27)
        2:26.33 (30.14)     2:56.62 (30.29)     3:27.04 (30.42)     3:58.24 (31.20)
        4:29.97 (31.73)     5:01.46 (31.49)     5:33.18 (31.72)     6:05.20 (32.02)
        6:37.08 (31.88)     7:09.25 (32.17)     7:41.18 (31.93)     8:12.98 (31.80)
        8:45.15 (32.17)     9:16.94 (31.79)     9:48.73 (31.79)    10:20.34 (31.61)
  8 Larry Barbosa       15 MR Zone Team        10:30.40   10:22.00          1  
                  27.65       57.79 (30.14)     1:28.85 (31.06)     1:59.99 (31.14)
        2:31.16 (31.17)     3:02.70 (31.54)     3:34.22 (31.52)     4:06.07 (31.85)
        4:37.60 (31.53)     5:09.13 (31.53)     5:40.72 (31.59)     6:12.04 (31.32)
        6:43.98 (31.94)     7:15.41 (31.43)     7:46.78 (31.37)     8:17.87 (31.09)
        8:49.29 (31.42)     9:20.75 (31.46)     9:51.64 (30.89)    10:22.00 (30.36)
  9 Jon Dinces          17 MR Zone Team        10:21.71   10:24.16        
                  27.68       58.23 (30.55)     1:29.08 (30.85)     2:00.09 (31.01)
        2:31.55 (31.46)     3:03.23 (31.68)     3:34.72 (31.49)     4:06.48 (31.76)
        4:38.05 (31.57)     5:09.87 (31.82)     5:41.70 (31.83)     6:13.00 (31.30)
        6:44.50 (31.50)     7:16.48 (31.98)     7:47.93 (31.45)     8:19.69 (31.76)
        8:51.27 (31.58)     9:22.56 (31.29)     9:54.41 (31.85)    10:24.16 (29.75)
 10 Alec Pokornowski    15 NI Zone Team        10:11.47   10:25.13        
                  25.54       55.15 (29.61)     1:25.62 (30.47)     1:57.13 (31.51)
        2:28.44 (31.31)     2:59.96 (31.52)     3:31.51 (31.55)     4:03.23 (31.72)
        4:35.15 (31.92)     5:06.77 (31.62)     5:38.59 (31.82)     6:10.56 (31.97)
        6:42.62 (32.06)     7:14.79 (32.17)     7:46.69 (31.90)     8:18.87 (32.18)
        8:50.45 (31.58)     9:22.61 (32.16)     9:54.69 (32.08)    10:25.13 (30.44)
 11 Matt Patterson      16 AM Zone Team        10:56.58   10:38.57        
                  27.43       57.75 (30.32)     1:29.41 (31.66)     2:01.60 (32.19)
        2:33.54 (31.94)     3:06.04 (32.50)     3:38.28 (32.24)     4:10.64 (32.36)
        4:42.97 (32.33)     5:15.38 (32.41)   6:53.12 (1:37.74)                    
                                7:57.80 ( )                             8:30.26 ( )
        9:03.18 (32.92)     9:35.31 (32.13)    10:07.53 (32.22)    10:38.57 (31.04)
 12 Casey McDonald      16 AM Zone Team        10:51.54   10:49.68        
                  27.75       58.79 (31.04)     1:30.78 (31.99)     2:03.45 (32.67)
        2:36.48 (33.03)     3:09.77 (33.29)     3:42.54 (32.77)     4:15.62 (33.08)
        4:48.56 (32.94)     5:21.79 (33.23)     5:55.26 (33.47)     6:11.42 (16.16)
        6:28.55 (17.13)   7:34.65 (1:06.10)     7:56.22 (21.57)     8:35.40 (39.18)
        9:13.29 (37.89)     9:41.26 (27.97)     9:58.48 (17.22)    10:49.68 (51.20)
 13 Andrew Bowden       18 ME Zone Team        10:43.72   10:54.54        
                  27.48       57.72 (30.24)     1:29.26 (31.54)     2:01.30 (32.04)
        2:33.40 (32.10)     3:05.95 (32.55)     3:38.90 (32.95)     4:11.81 (32.91)
        4:45.09 (33.28)     5:18.47 (33.38)     5:52.19 (33.72)     6:25.57 (33.38)
        6:59.27 (33.70)     7:33.75 (34.48)     8:06.80 (33.05)     8:39.88 (33.08)
        9:13.75 (33.87)     9:47.77 (34.02)    10:20.44 (32.67)    10:54.54 (34.10)
 14 Ty Onda             15 ME Zone Team        11:10.09   11:02.63        
                  28.80     1:00.17 (31.37)     1:33.07 (32.90)     2:05.84 (32.77)
        2:39.19 (33.35)     3:13.26 (34.07)     3:46.94 (33.68)     4:20.59 (33.65)
        4:54.03 (33.44)     5:26.41 (32.38)     6:00.53 (34.12)     6:35.01 (34.48)
        7:09.15 (34.14)     7:43.40 (34.25)     8:17.14 (33.74)     8:50.42 (33.28)
        9:25.26 (34.84)     9:59.21 (33.95)    10:31.87 (32.66)    11:02.63 (30.76)
 
Men 15-18 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
   EZ record: Z 15:47.57        2002 George Salayka - MR                       
  NAG Record: # 14:52.39        1982 Jeff Kostoff - CA (15-16)                 
  NAG Record: # 14:38.22        1984 Jeff Kostoff - CA (17-18)                 
 08 Sum Open:   15:30.69                                                       
  08 Juniors:   15:51.49                                                       
 Sum Jrs - B:   16:13.69                                                       
                15:51.49  MAX
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shawn Parkhurst     16 NI Zone Team        16:35.25   16:20.42          9  
                  26.27       55.30 (29.03)     1:25.04 (29.74)     1:54.86 (29.82)
        2:24.63 (29.77)     2:54.60 (29.97)     3:24.22 (29.62)     3:54.20 (29.98)
        4:24.17 (29.97)     4:54.29 (30.12)     5:24.10 (29.81)     5:54.01 (29.91)
        6:24.18 (30.17)     6:54.16 (29.98)     7:24.43 (30.27)     7:54.56 (30.13)
        8:24.27 (29.71)     8:54.38 (30.11)     9:24.24 (29.86)     9:54.03 (29.79)
       10:24.13 (30.10)    10:53.90 (29.77)    11:23.66 (29.76)    11:52.95 (29.29)
       12:22.53 (29.58)    12:52.13 (29.60)    13:21.52 (29.39)    13:51.57 (30.05)
       14:21.33 (29.76)    14:51.08 (29.75)    15:21.34 (30.26)    15:51.17 (29.83)
       16:20.42 (29.25)
  2 Cameron Lucas       15 PV Zone Team        16:53.06   16:28.35          7  
                  26.55       55.62 (29.07)     1:25.28 (29.66)     1:55.11 (29.83)
        2:24.92 (29.81)     2:55.05 (30.13)     3:24.87 (29.82)     3:54.96 (30.09)
        4:24.64 (29.68)     4:54.91 (30.27)     5:24.75 (29.84)     5:54.74 (29.99)
        6:24.40 (29.66)     6:54.50 (30.10)     7:24.97 (30.47)     7:54.92 (29.95)
        8:24.60 (29.68)     8:54.88 (30.28)     9:24.44 (29.56)     9:54.24 (29.80)
       10:24.02 (29.78)    10:54.05 (30.03)    11:24.09 (30.04)    11:53.95 (29.86)
       12:24.12 (30.17)    12:54.46 (30.34)    13:25.16 (30.70)    13:56.07 (30.91)
       14:26.83 (30.76)    14:57.52 (30.69)    15:28.50 (30.98)    15:59.21 (30.71)
       16:28.35 (29.14)
  3 Alex Hampel         15 MA Zone Team        16:54.56   16:48.50          6  
                  26.87       56.35 (29.48)     1:25.94 (29.59)     1:56.39 (30.45)
        2:26.84 (30.45)     2:57.39 (30.55)     3:28.07 (30.68)     3:58.80 (30.73)
        4:29.72 (30.92)     5:00.56 (30.84)     5:31.44 (30.88)     6:02.44 (31.00)
        6:33.19 (30.75)     7:04.16 (30.97)     7:35.16 (31.00)     8:06.12 (30.96)
        8:36.95 (30.83)     9:07.70 (30.75)     9:38.55 (30.85)    10:09.69 (31.14)
       10:40.38 (30.69)    11:11.04 (30.66)    11:41.67 (30.63)    12:12.39 (30.72)
       12:43.07 (30.68)    13:13.80 (30.73)    13:44.37 (30.57)    14:15.19 (30.82)
       14:46.00 (30.81)    15:16.74 (30.74)    15:47.79 (31.05)    16:18.59 (30.80)
       16:48.50 (29.91)
  4 Greg Romanov        15 AD Zone Team        17:13.65   16:53.46          5  
                  27.87       58.14 (30.27)     1:29.20 (31.06)     2:00.32 (31.12)
        2:31.29 (30.97)     3:02.43 (31.14)     3:33.35 (30.92)     4:04.70 (31.35)
        4:36.03 (31.33)     5:06.99 (30.96)     5:38.11 (31.12)     6:08.69 (30.58)
        6:39.36 (30.67)     7:10.29 (30.93)     7:40.70 (30.41)     8:11.01 (30.31)
        8:41.57 (30.56)     9:12.11 (30.54)     9:42.55 (30.44)    10:13.23 (30.68)
       10:43.94 (30.71)    11:14.95 (31.01)    11:46.05 (31.10)    12:16.95 (30.90)
       12:48.19 (31.24)    13:18.98 (30.79)    13:50.36 (31.38)    14:21.94 (31.58)
       14:52.87 (30.93)    15:23.70 (30.83)    15:54.31 (30.61)    16:25.20 (30.89)
       16:53.46 (28.26)
  5 Michael Chestnut    16 PV Zone Team        16:40.17   16:55.79          4  
                  26.91       56.25 (29.34)     1:25.94 (29.69)     1:56.03 (30.09)
        2:26.25 (30.22)     2:56.40 (30.15)     3:26.45 (30.05)     3:56.76 (30.31)
        4:27.32 (30.56)     4:57.82 (30.50)     5:28.25 (30.43)     5:58.94 (30.69)
        6:29.75 (30.81)     7:00.76 (31.01)     7:31.61 (30.85)     8:02.64 (31.03)
        8:33.67 (31.03)     9:04.86 (31.19)     9:35.89 (31.03)    10:06.89 (31.00)
       10:38.17 (31.28)    11:09.60 (31.43)    11:41.14 (31.54)    12:12.58 (31.44)
       12:44.33 (31.75)    13:15.98 (31.65)    13:47.68 (31.70)    14:19.63 (31.95)
       14:51.26 (31.63)    15:22.37 (31.11)    15:54.15 (31.78)    16:25.38 (31.23)
       16:55.79 (30.41)
  6 Billy Belt          17 VA Zone Team        16:43.95   17:02.68          3  
                  26.62       55.85 (29.23)     1:25.97 (30.12)     1:56.06 (30.09)
        2:26.03 (29.97)     2:56.51 (30.48)     3:27.01 (30.50)     3:57.55 (30.54)
        4:28.69 (31.14)     4:59.69 (31.00)     5:31.08 (31.39)     6:02.24 (31.16)
        6:33.80 (31.56)     7:05.68 (31.88)     7:36.75 (31.07)     8:08.04 (31.29)
        8:39.65 (31.61)     9:11.50 (31.85)     9:43.85 (32.35)    10:15.60 (31.75)
       10:47.53 (31.93)    11:18.52 (30.99)    11:49.78 (31.26)    12:21.61 (31.83)
       12:52.43 (30.82)    13:23.43 (31.00)    13:55.34 (31.91)    14:26.67 (31.33)
       14:58.41 (31.74)    15:29.99 (31.58)    16:00.79 (30.80)    16:32.41 (31.62)
       17:02.68 (30.27)
  7 Bobby Bendzyn       15 MA Zone Team        16:46.97   17:04.12          2  
                  27.96       58.16 (30.20)     1:28.76 (30.60)     1:59.82 (31.06)
        2:31.18 (31.36)     3:02.43 (31.25)     3:33.74 (31.31)     4:04.85 (31.11)
        4:36.38 (31.53)     5:08.03 (31.65)     5:39.52 (31.49)     6:10.89 (31.37)
        6:42.49 (31.60)     7:13.70 (31.21)     7:45.10 (31.40)     8:17.06 (31.96)
        8:48.37 (31.31)     9:19.39 (31.02)     9:50.66 (31.27)    10:21.43 (30.77)
       10:52.93 (31.50)    11:24.22 (31.29)    11:55.89 (31.67)    12:27.37 (31.48)
       12:58.70 (31.33)    13:30.32 (31.62)    14:01.88 (31.56)    14:32.69 (30.81)
       15:03.38 (30.69)    15:34.28 (30.90)    16:04.75 (30.47)    16:35.53 (30.78)
       17:04.12 (28.59)
  8 Robert Resch        15 VA Zone Team        17:03.35   17:05.20          1  
                  27.08       57.22 (30.14)     1:28.03 (30.81)     1:58.59 (30.56)
        2:29.16 (30.57)     2:59.88 (30.72)     3:31.12 (31.24)     4:02.25 (31.13)
        4:33.12 (30.87)     5:04.63 (31.51)     5:35.24 (30.61)     6:06.60 (31.36)
        6:38.16 (31.56)     7:09.53 (31.37)     7:41.04 (31.51)     8:12.98 (31.94)
        8:44.58 (31.60)     9:16.31 (31.73)     9:48.21 (31.90)    10:19.53 (31.32)
       10:50.59 (31.06)    11:22.03 (31.44)    11:53.29 (31.26)    12:25.13 (31.84)
       12:57.01 (31.88)    13:28.86 (31.85)    14:00.20 (31.34)    14:31.87 (31.67)
       15:03.27 (31.40)    15:34.54 (31.27)    16:05.42 (30.88)    16:36.38 (30.96)
       17:05.20 (28.82)
  9 Larry Barbosa       15 MR Zone Team        17:18.22   17:14.01        
                  27.70       58.02 (30.32)     1:28.94 (30.92)     2:00.39 (31.45)
        2:31.44 (31.05)     3:02.41 (30.97)     3:33.57 (31.16)     4:04.90 (31.33)
        4:36.37 (31.47)     5:07.45 (31.08)     5:38.59 (31.14)     6:09.65 (31.06)
        6:40.84 (31.19)     7:12.44 (31.60)     7:44.37 (31.93)     8:16.02 (31.65)
        8:47.98 (31.96)     9:19.38 (31.40)     9:50.97 (31.59)    10:22.91 (31.94)
       10:54.13 (31.22)    11:25.87 (31.74)    11:57.47 (31.60)    12:28.98 (31.51)
       13:00.44 (31.46)    13:32.25 (31.81)    14:03.92 (31.67)    14:35.88 (31.96)
       15:07.71 (31.83)    15:39.75 (32.04)    16:11.66 (31.91)    16:43.21 (31.55)
       17:14.01 (30.80)
 10 Alec Pokornowski    15 NI Zone Team        18:00.00   17:19.67        
                  27.39       58.60 (31.21)     1:30.13 (31.53)     2:01.49 (31.36)
        2:32.70 (31.21)     3:04.24 (31.54)     3:35.88 (31.64)     4:07.82 (31.94)
        4:39.52 (31.70)     5:11.82 (32.30)     5:43.68 (31.86)     6:15.54 (31.86)
        6:48.02 (32.48)     7:20.74 (32.72)     7:52.86 (32.12)     8:25.07 (32.21)
        8:56.89 (31.82)     9:29.45 (32.56)    10:00.58 (31.13)    10:31.82 (31.24)
       11:04.20 (32.38)    11:36.26 (32.06)    12:08.25 (31.99)    12:40.45 (32.20)
       13:12.37 (31.92)    13:44.26 (31.89)    14:15.70 (31.44)    14:47.27 (31.57)
       15:18.60 (31.33)    15:49.80 (31.20)    16:20.97 (31.17)    16:52.05 (31.08)
       17:19.67 (27.62)
 11 Jon Dinces          17 MR Zone Team        17:09.86   17:34.18        
                  27.14       57.26 (30.12)     1:28.21 (30.95)     1:59.26 (31.05)
        2:30.77 (31.51)     3:02.56 (31.79)     3:34.46 (31.90)     4:06.34 (31.88)
        4:38.20 (31.86)     5:09.77 (31.57)     5:41.96 (32.19)     6:13.55 (31.59)
        6:45.31 (31.76)     7:17.08 (31.77)     7:49.35 (32.27)     8:21.41 (32.06)
        8:53.54 (32.13)     9:25.93 (32.39)     9:58.27 (32.34)    10:30.61 (32.34)
       11:02.96 (32.35)    11:35.33 (32.37)    12:07.69 (32.36)    12:40.25 (32.56)
       13:13.02 (32.77)    13:45.72 (32.70)    14:18.57 (32.85)    14:51.66 (33.09)
       15:24.70 (33.04)    15:57.60 (32.90)    16:30.58 (32.98)    17:03.34 (32.76)
       17:34.18 (30.84)
 12 Matt Patterson      16 AM Zone Team        18:25.08   17:51.62        
                  27.50       58.08 (30.58)     1:29.81 (31.73)     2:01.82 (32.01)
        2:34.42 (32.60)     3:07.06 (32.64)     3:40.03 (32.97)     4:12.61 (32.58)
        4:45.72 (33.11)     5:18.94 (33.22)     5:51.90 (32.96)     6:24.95 (33.05)
        6:57.91 (32.96)     7:30.78 (32.87)     8:03.64 (32.86)     8:36.50 (32.86)
        9:09.45 (32.95)     9:42.24 (32.79)    10:14.95 (32.71)    10:47.90 (32.95)
       11:20.92 (33.02)    11:53.81 (32.89)    12:26.58 (32.77)    12:59.08 (32.50)
       13:31.77 (32.69)    14:04.37 (32.60)    14:37.25 (32.88)    15:10.13 (32.88)
       15:42.60 (32.47)    16:14.96 (32.36)    16:47.91 (32.95)    17:20.15 (32.24)
       17:51.62 (31.47)
 13 Uriah Eilinger      15 ME Zone Team        18:29.02   18:21.72        
                  30.11     1:02.83 (32.72)     1:36.18 (33.35)     2:09.99 (33.81)
        2:43.70 (33.71)     3:17.20 (33.50)     3:50.28 (33.08)     4:23.22 (32.94)
        4:57.22 (34.00)     5:31.65 (34.43)     6:03.81 (32.16)     6:36.56 (32.75)
        7:10.05 (33.49)     7:43.46 (33.41)     8:16.78 (33.32)     8:50.13 (33.35)
        9:08.91 (18.78)     9:24.27 (15.36)     9:51.80 (27.53)    10:32.37 (40.57)
       11:05.27 (32.90)    11:37.94 (32.67)    12:11.87 (33.93)    12:46.53 (34.66)
       13:20.91 (34.38)    13:54.54 (33.63)    14:27.73 (33.19)    15:00.77 (33.04)
       15:33.33 (32.56)    16:06.66 (33.33)    16:40.19 (33.53)    16:56.82 (16.63)
     18:21.72 (1:24.90)
 14 Casey McDonald      16 AM Zone Team        18:51.15   18:29.87        
                  28.38     1:00.29 (31.91)     1:33.52 (33.23)     2:07.00 (33.48)
        2:40.34 (33.34)     3:14.25 (33.91)     3:48.02 (33.77)     4:21.12 (33.10)
        4:54.64 (33.52)     5:27.53 (32.89)     6:01.36 (33.83)     6:35.30 (33.94)
        7:09.19 (33.89)     7:43.67 (34.48)     8:18.05 (34.38)     8:52.16 (34.11)
        9:26.58 (34.42)    10:00.18 (33.60)    10:34.36 (34.18)    11:08.61 (34.25)
       11:41.82 (33.21)    12:16.30 (34.48)    12:51.13 (34.83)    13:25.71 (34.58)
       14:00.00 (34.29)    14:34.25 (34.25)    15:09.14 (34.89)    15:42.20 (33.06)
       16:15.71 (33.51)    16:50.44 (34.73)    17:24.61 (34.17)    17:58.23 (33.62)
       18:29.87 (31.64)
 
Men 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 51.76        2007 Jake Sangren - NI                            
  NAG Record: # 48.15        2003 Kyle Bubolz - WI (15-16)                     
  NAG Record: # 47.34        2000 Jayme Cramer - OH (17-18)                    
 08 Sum Open:   49.59                                                          
  08 Juniors:   51.59                                                          
 Sum Jrs - B:   53.09                                                          
                51.59  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nick Charriez       16 MR Zone Team           54.02      54.09          9  
                  26.08       54.09 (28.01)                                        
  2 Shawn Parkhurst     16 NI Zone Team           54.42      54.19          7  
                  26.19       54.19 (28.00)                                        
  3 Nick Spinella       15 MR Zone Team           54.08      54.49          6  
                  26.31       54.49 (28.18)                                        
  4 Sean Kirwin         16 MA Zone Team           55.38      54.54          5  
                  26.63       54.54 (27.91)                                        
  5 Conor Campbell      16 VA Zone Team           55.44      55.50          4  
                  27.25       55.50 (28.25)                                        
  6 Austin Witherow     17 VA Zone Team           54.84      55.59          3  
                  27.50       55.59 (28.09)                                        
  7 Mark Sarman         15 PV Zone Team           55.62      56.00          2  
                  26.83       56.00 (29.17)                                        
  8 Daniel Drew         17 NI Zone Team           56.50      56.87          1  
                  27.21       56.87 (29.66)                                        
 
Men 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nick Charriez             16 MR Zone Team           53.38      54.02 q      
                  26.45       54.02 (27.57)                                        
  2 Nick Spinella             15 MR Zone Team           53.87      54.08 q      
                  26.54       54.08 (27.54)                                        
  3 Shawn Parkhurst           16 NI Zone Team           54.21      54.42 q      
                  26.51       54.42 (27.91)                                        
  4 Austin Witherow           17 VA Zone Team           54.82      54.84 q      
                  26.39       54.84 (28.45)                                        
  5 Sean Kirwin               16 MA Zone Team           55.28      55.38 q      
                  26.97       55.38 (28.41)                                        
  6 Conor Campbell            16 VA Zone Team           54.90      55.44 q      
                  27.19       55.44 (28.25)                                        
  7 Mark Sarman               15 PV Zone Team           57.17      55.62 q      
                  27.39       55.62 (28.23)                                        
  8 Daniel Drew               17 NI Zone Team           55.76      56.50 q      
                  27.30       56.50 (29.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tim George                17 ME Zone Team           57.02      57.14        
                  27.78       57.14 (29.36)                                        
 10 Jordan Lieberman          16 NJ Zone Team           56.98      57.75        
                  28.44       57.75 (29.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 AJ Panaccione             15 MA Zone Team           57.39      57.81        
                  28.11       57.81 (29.70)                                        
 12 Justin Bogle              15 PV Zone Team           57.28      58.18        
                  28.21       58.18 (29.97)                                        
 13 Nico Seiler               17 ME Zone Team           56.06      58.34        
                  27.72       58.34 (30.62)                                        
 14 Greg Romanov              15 AD Zone Team           58.69      58.96        
                  28.80       58.96 (30.16)                                        
 15 Eddie Jew                 16 AM Zone Team         1:03.58    1:00.68        
                  29.37     1:00.68 (31.31)                                        
 16 Matt Patterson            16 AM Zone Team         1:02.13    1:01.08        
                  29.70     1:01.08 (31.38)                                        
 
Men 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   EZ record: Z 1:49.67        2001 Michael Galindo - PV                       
  NAG Record: # 1:44.96        2007 Brady Fox - PV (15-16)                     
  NAG Record: # 1:41.55        2004 Michael Phelps - MD (17-18)                
 08 Sum Open:   1:47.89                                                        
  08 Juniors:   1:51.79                                                        
 Sum Jrs - B:   1:54.79                                                        
                1:51.79  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Shawn Parkhurst     16 NI Zone Team         1:56.89    1:54.38          9  
                  26.92       55.93 (29.01)     1:25.36 (29.43)     1:54.38 (29.02)
  2 Nick Spinella       15 MR Zone Team         1:56.94    1:56.38          7  
                  27.06       56.00 (28.94)     1:25.89 (29.89)     1:56.38 (30.49)
  3 Nick Eckhoff        16 VA Zone Team         1:58.27    1:58.17          6  
                  27.51       57.42 (29.91)     1:28.09 (30.67)     1:58.17 (30.08)
  4 Sean Kirwin         16 MA Zone Team         2:00.16    1:59.08          5  
                  28.36       58.32 (29.96)     1:29.10 (30.78)     1:59.08 (29.98)
  5 Conor Campbell      16 VA Zone Team         1:59.17    1:59.17          4  
                  28.30       58.40 (30.10)     1:28.95 (30.55)     1:59.17 (30.22)
  6 Nick Charriez       16 MR Zone Team         1:59.24    1:59.63          3  
                  28.29       58.35 (30.06)     1:29.05 (30.70)     1:59.63 (30.58)
  7 Alec Pokornowski    15 NI Zone Team         2:02.71    2:02.10          2  
                  28.17       58.86 (30.69)     1:30.40 (31.54)     2:02.10 (31.70)
  8 AJ Panaccione       15 MA Zone Team         2:02.48    2:02.96          1  
                  28.71       59.13 (30.42)     1:30.97 (31.84)     2:02.96 (31.99)
 
Men 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shawn Parkhurst           16 NI Zone Team         1:55.79    1:56.89 q      
                  28.13       58.10 (29.97)     1:27.99 (29.89)     1:56.89 (28.90)
  2 Nick Spinella             15 MR Zone Team         1:55.14    1:56.94 q      
                  27.97       57.58 (29.61)     1:27.36 (29.78)     1:56.94 (29.58)
  3 Nick Eckhoff              16 VA Zone Team         2:00.79    1:58.27 q      
                  27.97       58.07 (30.10)     1:28.45 (30.38)     1:58.27 (29.82)
  4 Conor Campbell            16 VA Zone Team         1:57.16    1:59.17 q      
                  28.47       59.05 (30.58)     1:29.26 (30.21)     1:59.17 (29.91)
  5 Nick Charriez             16 MR Zone Team         1:55.40    1:59.24 q      
                  28.65       59.06 (30.41)     1:29.59 (30.53)     1:59.24 (29.65)
  6 Sean Kirwin               16 MA Zone Team         1:59.11    2:00.16 q      
                  28.29       58.45 (30.16)     1:18.38 (19.93)     2:00.16 (41.78)
  7 AJ Panaccione             15 MA Zone Team         2:02.44    2:02.48 q      
                  29.11       59.71 (30.60)     1:31.31 (31.60)     2:02.48 (31.17)
  8 Alec Pokornowski          15 NI Zone Team         2:02.77    2:02.71 q      
                  28.38       58.81 (30.43)     1:30.47 (31.66)     2:02.71 (32.24)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tim George                17 ME Zone Team         2:06.95    2:04.39        
                  29.10     1:00.19 (31.09)     1:32.25 (32.06)     2:04.39 (32.14)
 10 Mark Sarman               15 PV Zone Team         2:07.45    2:04.59        
                  30.02     1:02.00 (31.98)     1:33.97 (31.97)     2:04.59 (30.62)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jordan Lieberman          16 NJ Zone Team         2:02.95    2:04.92        
                  29.58     1:00.68 (31.10)     1:33.09 (32.41)     2:04.92 (31.83)
 12 Nick Twomey               16 ME Zone Team         2:06.68    2:06.24        
                  29.84     1:01.26 (31.42)     1:33.74 (32.48)     2:06.24 (32.50)
 13 Louis Gabriele            15 NJ Zone Team         2:14.04    2:09.22        
                  30.47     1:02.33 (31.86)     1:36.20 (33.87)     2:09.22 (33.02)
 14 Joseph Hufnagel           15 AM Zone Team         2:13.77    2:09.97        
                  29.91     1:02.53 (32.62)     1:36.03 (33.50)     2:09.97 (33.94)
 15 Matt Patterson            16 AM Zone Team         2:10.61    2:12.06        
                  30.64     1:03.51 (32.87)     1:37.91 (34.40)     2:12.06 (34.15)
 
Men 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 57.00        2001 Daniel Velez - PV                            
  NAG Record: # 54.70        1998 Brendan Hansen - MA (15-16)                  
  NAG Record: # 53.32        2006 Paul Kornfeld - GU (17-18)                   
 08 Sum Open:   55.89                                                          
  08 Juniors:   57.99                                                          
 Sum Jrs - B:   59.49                                                          
                57.99  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Peter Jimenez       17 NJ Zone Team         1:00.32    1:00.17          9  
                  28.09     1:00.17 (32.08)                                        
  2 Philip Brooks       18 VA Zone Team         1:00.45    1:00.32          7  
                  28.51     1:00.32 (31.81)                                        
  3 Hunter Good         17 VA Zone Team         1:01.31    1:00.37          6  
                  28.40     1:00.37 (31.97)                                        
  4 Michael Burud       15 MR Zone Team         1:01.99    1:00.47          5  
                  28.70     1:00.47 (31.77)                                        
  5 Chris Chrzanowski   16 MR Zone Team         1:00.57    1:00.49          4  
                  28.33     1:00.49 (32.16)                                        
  6 Eddie Qian          18 PV Zone Team         1:03.49    1:03.04          3  
                  29.00     1:03.04 (34.04)                                        
  7 Joseph Hufnagel     15 AM Zone Team         1:03.02    1:03.17          2  
                  30.47     1:03.17 (32.70)                                        
  8 Louis Gabriele      15 NJ Zone Team         1:03.93    1:03.95          1  
                  29.88     1:03.95 (34.07)                                        
 
Men 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Peter Jimenez             17 NJ Zone Team           59.88    1:00.32 q      
                  28.40     1:00.32 (31.92)                                        
  2 Philip Brooks             18 VA Zone Team         1:00.85    1:00.45 q      
                  28.74     1:00.45 (31.71)                                        
  3 Chris Chrzanowski         16 MR Zone Team         1:00.39    1:00.57 q      
                  28.39     1:00.57 (32.18)                                        
  4 Hunter Good               17 VA Zone Team         1:00.77    1:01.31 q      
                  29.02     1:01.31 (32.29)                                        
  5 Michael Burud             15 MR Zone Team           59.98    1:01.99 q      
                  29.10     1:01.99 (32.89)                                        
  6 Joseph Hufnagel           15 AM Zone Team         1:02.73    1:03.02 q      
                  29.87     1:03.02 (33.15)                                        
  7 Eddie Qian                18 PV Zone Team         1:01.29    1:03.49 q      
                  29.49     1:03.49 (34.00)                                        
  8 Louis Gabriele            15 NJ Zone Team         1:03.04    1:03.93 q      
                  30.13     1:03.93 (33.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 John Nord                 15 NI Zone Team         1:02.32    1:04.41        
                  30.76     1:04.41 (33.65)                                        
 10 Michael Chestnut          16 PV Zone Team         1:03.92    1:04.78        
                  31.28     1:04.78 (33.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Seth Oldfield             16 ME Zone Team         1:06.16    1:05.44        
                  30.66     1:05.44 (34.78)                                        
 12 Robert Rutkowski          16 NI Zone Team         1:01.74    1:05.67        
                  31.05     1:05.67 (34.62)                                        
 13 Bobby Bendzyn             15 MA Zone Team         1:08.40    1:09.06        
                  32.69     1:09.06 (36.37)                                        
 14 AJ Panaccione             15 MA Zone Team         1:16.36    1:16.29        
                  35.92     1:16.29 (40.37)                                        
 -- Zachary Shain             17 ME Zone Team         1:05.07         DQ        
                  30.07          DQ (34.14)                                        
 
Men 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   EZ record: Z 2:02.76        2001 Daniel Velez - PV                          
  NAG Record: # 1:58.14        2004 Paul Kornfeld - GU (15-16)                 
  NAG Record: # 1:54.08        2006 Paul Kornfeld - GU (17-18)                 
 08 Sum Open:   2:01.69                                                        
  08 Juniors:   2:06.29                                                        
 Sum Jrs - B:   2:09.79                                                        
                2:06.29  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Philip Brooks       18 VA Zone Team         2:14.58    2:12.68          9  
                  29.36     1:02.48 (33.12)     1:37.11 (34.63)     2:12.68 (35.57)
  2 Mike Meck           15 MR Zone Team         2:15.52    2:14.44          7  
                  29.89     1:03.87 (33.98)     1:38.53 (34.66)     2:14.44 (35.91)
  3 John Nord           15 NI Zone Team         2:16.72    2:15.75          6  
                  30.34     1:04.35 (34.01)     1:39.62 (35.27)     2:15.75 (36.13)
  4 Jason Dobbs         18 NJ Zone Team         2:16.44    2:17.16          5  
                  30.55     1:05.68 (35.13)     1:41.23 (35.55)     2:17.16 (35.93)
  5 Joseph Hufnagel     15 AM Zone Team         2:18.94    2:17.53          4  
                  30.21     1:05.11 (34.90)     1:41.35 (36.24)     2:17.53 (36.18)
  6 Hunter Good         17 VA Zone Team         2:18.17    2:18.27          3  
                  30.99     1:06.44 (35.45)     1:42.73 (36.29)     2:18.27 (35.54)
  7 Michael Chestnut    16 PV Zone Team         2:18.67    2:20.00          2  
                  32.25     1:07.21 (34.96)     1:43.63 (36.42)     2:20.00 (36.37)
 -- Chudchane Sangtipp  15 MR Zone Team         2:14.85         DQ        
                  29.41     1:03.05 (33.64)     1:37.31 (34.26)          DQ (36.41)
 
Men 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Philip Brooks             18 VA Zone Team         2:12.91    2:14.58 q      
                  30.63     1:04.52 (33.89)     1:39.45 (34.93)     2:14.58 (35.13)
  2 Chudchane Sangtippawan    15 MR Zone Team         2:14.80    2:14.85 q      
                  29.94     1:04.38 (34.44)     1:39.37 (34.99)     2:14.85 (35.48)
  3 Mike Meck                 15 MR Zone Team         2:13.88    2:15.52 q      
                  30.00     1:04.61 (34.61)     1:39.54 (34.93)     2:15.52 (35.98)
  4 Jason Dobbs               18 NJ Zone Team         2:13.75    2:16.44 q      
                  30.55     1:05.02 (34.47)     1:40.86 (35.84)     2:16.44 (35.58)
  5 John Nord                 15 NI Zone Team         2:16.17    2:16.72 q      
                  30.91     1:05.27 (34.36)     1:41.06 (35.79)     2:16.72 (35.66)
  6 Hunter Good               17 VA Zone Team         2:14.70    2:18.17 q      
                  31.41     1:06.92 (35.51)     1:42.70 (35.78)     2:18.17 (35.47)
  7 Michael Chestnut          16 PV Zone Team         2:19.54    2:18.67 q      
                  32.21     1:08.03 (35.82)     1:43.57 (35.54)     2:18.67 (35.10)
  8 Joseph Hufnagel           15 AM Zone Team         2:18.63    2:18.94 q      
                  30.36     1:05.71 (35.35)     1:42.09 (36.38)     2:18.94 (36.85)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Peter Jimenez             17 NJ Zone Team         2:13.81    2:19.34        
                  31.01     1:06.06 (35.05)     1:42.23 (36.17)     2:19.34 (37.11)
 10 Robert Rutkowski          16 NI Zone Team         2:21.47    2:24.60        
                  32.76     1:10.28 (37.52)     1:47.98 (37.70)     2:24.60 (36.62)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zachary Shain             17 ME Zone Team         2:29.65    2:26.68        
                  31.12     1:08.65 (37.53)     1:47.29 (38.64)     2:26.68 (39.39)
 12 Seth Oldfield             16 ME Zone Team         2:25.11    2:28.19        
                  31.76     1:08.76 (37.00)     1:48.01 (39.25)     2:28.19 (40.18)
 13 Bobby Bendzyn             15 MA Zone Team         2:35.98    2:28.35        
                  33.77     1:11.17 (37.40)     1:48.98 (37.81)     2:28.35 (39.37)
 14 Eddie Qian                18 PV Zone Team         2:19.91    2:28.46        
                  32.46     1:09.38 (36.92)     1:48.69 (39.31)     2:28.46 (39.77)
 
Men 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 50.21    4/1/2004 Christopher D Brady -MA                      
  NAG Record: # 47.10        2001 Michael Cavic - CA (15-16)                   
  NAG Record: # 45.96        2001 Ian Crocker - ME (17-18)                     
 08 Sum Open:   48.59                                                          
  08 Juniors:   50.69                                                          
 Sum Jrs - B:   51.89                                                          
                50.69  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lucas Zelehowsky    16 NI Zone Team           52.91      51.92          9  
                  24.16       51.92 (27.76)                                        
  2 Austin Witherow     17 VA Zone Team           53.06      52.16          7  
                  24.31       52.16 (27.85)                                        
  3 Nico Seiler         17 ME Zone Team           54.04      52.75          6  
                  24.56       52.75 (28.19)                                        
  4 Nick Charriez       16 MR Zone Team           53.74      53.64          5  
                  25.06       53.64 (28.58)                                        
  5 Jordan Lieberman    16 NJ Zone Team           54.73      54.66          4  
                  25.77       54.66 (28.89)                                        
  6 Jake Stein          16 AM Zone Team           55.22      55.18          3  
                  25.54       55.18 (29.64)                                        
  7 Michael Burud       15 MR Zone Team           55.69      57.97          2  
                  26.99       57.97 (30.98)                                        
 -- Mark Sarman         15 PV Zone Team           53.09         DQ        
                  25.36          DQ (27.18)                                        
 
Men 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lucas Zelehowsky          16 NI Zone Team           51.57      52.91 q      
                  24.77       52.91 (28.14)                                        
  2 Austin Witherow           17 VA Zone Team           54.97      53.06 q      
                  24.87       53.06 (28.19)                                        
  3 Mark Sarman               15 PV Zone Team           52.74      53.09 q      
                  24.93       53.09 (28.16)                                        
  4 Nick Charriez             16 MR Zone Team           53.53      53.74 q      
                  25.38       53.74 (28.36)                                        
  5 Nico Seiler               17 ME Zone Team           53.52      54.04 q      
                  25.31       54.04 (28.73)                                        
  6 Jordan Lieberman          16 NJ Zone Team           55.29      54.73 q      
                  26.07       54.73 (28.66)                                        
  7 Jake Stein                16 AM Zone Team           53.39      55.22 q      
                  25.79       55.22 (29.43)                                        
  8 Michael Burud             15 MR Zone Team           54.92      55.69 q      
                  26.34       55.69 (29.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zack Wahl                 17 NI Zone Team           54.22      55.71        
                  26.47       55.71 (29.24)                                        
 10 Jason Dobbs               18 NJ Zone Team           56.76      56.19        
                  26.32       56.19 (29.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nick Eckhoff              16 VA Zone Team           56.05      56.33        
                  26.50       56.33 (29.83)                                        
 12 Sean Kirwin               16 MA Zone Team           56.91      56.59        
                  26.36       56.59 (30.23)                                        
 13 Ty Onda                   15 ME Zone Team           57.49      57.12        
                  26.75       57.12 (30.37)                                        
 14 Eddie Jew                 16 AM Zone Team           57.14      58.42        
 15 Matthew Smith             15 PV Zone Team           59.40      59.42        
                  27.13       59.42 (32.29)                                        
 
Men 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   EZ record: Z 1:53.55        2001 Michael Galindo - PV                       
  NAG Record: # 1:42.10        2002 Michael Phelps - MD (15-16)                
  NAG Record: # 1:41.72        2003 Michael Phelps - MD (17-18)                
 08 Sum Open:   1:48.59                                                        
  08 Juniors:   1:52.29                                                        
 Sum Jrs - B:   1:54.89                                                        
                1:52.29  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Cameron Lucas       15 PV Zone Team         2:01.49    1:57.06          9  
                  26.42       56.07 (29.65)     1:26.83 (30.76)     1:57.06 (30.23)
  2 Lucas Zelehowsky    16 NI Zone Team         1:58.64    1:57.48          7  
                  25.64       55.30 (29.66)     1:26.53 (31.23)     1:57.48 (30.95)
  3 Mark Sarman         15 PV Zone Team         1:59.15    1:57.63          6  
                  26.00       56.09 (30.09)     1:26.29 (30.20)     1:57.63 (31.34)
  4 Austin Witherow     17 VA Zone Team         2:06.51    2:02.37          5  
                  28.04       57.94 (29.90)     1:30.31 (32.37)     2:02.37 (32.06)
  5 Gabriel Yanez       17 MR Zone Team         2:02.71    2:02.48          4  
                  26.76       57.56 (30.80)     1:29.57 (32.01)     2:02.48 (32.91)
  6 Larry Barbosa       15 MR Zone Team         2:05.81    2:03.28          3  
                  27.61       58.88 (31.27)     1:31.20 (32.32)     2:03.28 (32.08)
  7 Jordan Lieberman    16 NJ Zone Team         2:03.05    2:03.43          2  
                  27.14       58.23 (31.09)     1:30.55 (32.32)     2:03.43 (32.88)
  8 Zack Wahl           17 NI Zone Team         2:02.90    2:03.67          1  
                  27.37       58.54 (31.17)     1:30.76 (32.22)     2:03.67 (32.91)
 
Men 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lucas Zelehowsky          16 NI Zone Team         1:57.36    1:58.64 q      
                  26.25       56.10 (29.85)     1:27.56 (31.46)     1:58.64 (31.08)
  2 Mark Sarman               15 PV Zone Team         1:59.33    1:59.15 q      
                  26.87       58.06 (31.19)     1:28.54 (30.48)     1:59.15 (30.61)
  3 Cameron Lucas             15 PV Zone Team         1:58.12    2:01.49 q      
                  27.17       58.13 (30.96)     1:30.31 (32.18)     2:01.49 (31.18)
  4 Gabriel Yanez             17 MR Zone Team         2:00.77    2:02.71 q      
                  26.96       57.70 (30.74)     1:30.13 (32.43)     2:02.71 (32.58)
  5 Zack Wahl                 17 NI Zone Team         2:04.12    2:02.90 q      
                  26.70       57.37 (30.67)     1:29.36 (31.99)     2:02.90 (33.54)
  6 Jordan Lieberman          16 NJ Zone Team         2:01.31    2:03.05 q      
                  27.45       58.13 (30.68)     1:30.67 (32.54)     2:03.05 (32.38)
  7 Larry Barbosa             15 MR Zone Team         2:03.13    2:05.81 q      
                  28.45     1:00.42 (31.97)     1:33.05 (32.63)     2:05.81 (32.76)
  8 Austin Witherow           17 VA Zone Team         2:06.52    2:06.51 q      
                  26.71       58.90 (32.19)     1:32.18 (33.28)     2:06.51 (34.33)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Louis Gabriele            15 NJ Zone Team         2:10.13    2:06.75        
                  28.30     1:00.23 (31.93)     1:33.19 (32.96)     2:06.75 (33.56)
 10 Eddie Jew                 16 AM Zone Team         2:04.95    2:08.13        
                  28.58     1:00.67 (32.09)     1:34.02 (33.35)     2:08.13 (34.11)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jake Stein                16 AM Zone Team         2:25.18    2:09.76        
                  27.56       59.36 (31.80)     1:33.67 (34.31)     2:09.76 (36.09)
 12 Nico Seiler               17 ME Zone Team         2:05.12    2:09.93        
                  26.82       58.38 (31.56)     1:32.71 (34.33)     2:09.93 (37.22)
 13 Bobby Bendzyn             15 MA Zone Team         2:09.54    2:12.40        
                  30.34     1:02.40 (32.06)     1:36.96 (34.56)     2:12.40 (35.44)
 14 Ty Onda                   15 ME Zone Team         2:11.25    2:13.26        
                  27.90     1:00.21 (32.31)     1:35.32 (35.11)     2:13.26 (37.94)
 -- Nick Eckhoff              16 VA Zone Team         2:04.65         DQ        
                  27.65       59.55 (31.90)     1:31.99 (32.44)          DQ (32.23)
 
Men 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 1:53.65    4/2/2002 Chris Dufek - PV                           
  NAG Record: # 1:46.30        2002 Michael Phelps - MD (15-16)                
  NAG Record: # 1:43.83        2002 Daniel Trupin - IL (17-18)                 
 08 Sum Open:   1:49.69                                                        
  08 Juniors:   1:52.99                                                        
 Sum Jrs - B:   1:56.29                                                        
                1:52.99  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lucas Zelehowsky    16 NI Zone Team         1:58.15    1:58.69          9  
                  24.68       56.08 (31.40)     1:30.59 (34.51)     1:58.69 (28.10)
  2 Ripley Danner       15 MR Zone Team         1:59.82    2:00.19          7  
                  25.70       55.97 (30.27)     1:31.79 (35.82)     2:00.19 (28.40)
  3 Cameron Lucas       15 PV Zone Team         2:01.12    2:00.96          6  
                  26.07       57.98 (31.91)     1:32.98 (35.00)     2:00.96 (27.98)
  4 Austin Witherow     17 VA Zone Team         2:01.45    2:01.47          5  
                  25.93       57.46 (31.53)     1:33.27 (35.81)     2:01.47 (28.20)
  5 John Nord           15 NI Zone Team         2:03.48    2:04.07          4  
                  25.91       57.39 (31.48)     1:34.10 (36.71)     2:04.07 (29.97)
  6 Philip Brooks       18 VA Zone Team         2:00.65    2:04.57          3  
                  26.65       59.30 (32.65)     1:34.88 (35.58)     2:04.57 (29.69)
  7 Nico Seiler         17 ME Zone Team         2:03.10    2:04.77          2  
                  25.28       56.19 (30.91)     1:34.61 (38.42)     2:04.77 (30.16)
 -- Nick Charriez       16 MR Zone Team         2:00.82         DQ        
                  26.06       56.30 (30.24)     1:33.82 (37.52)          DQ (28.07)
 
Men 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lucas Zelehowsky          16 NI Zone Team         1:55.74    1:58.15 q      
                  24.75       55.44 (30.69)     1:30.02 (34.58)     1:58.15 (28.13)
  2 Ripley Danner             15 MR Zone Team         2:00.51    1:59.82 q      
                  25.52       55.47 (29.95)     1:31.77 (36.30)     1:59.82 (28.05)
  3 Philip Brooks             18 VA Zone Team         2:00.54    2:00.65 q      
                  25.70       57.29 (31.59)     1:32.07 (34.78)     2:00.65 (28.58)
  4 Nick Charriez             16 MR Zone Team         2:02.02    2:00.82 q      
                  26.38       56.41 (30.03)     1:33.34 (36.93)     2:00.82 (27.48)
  5 Cameron Lucas             15 PV Zone Team         2:03.35    2:01.12 q      
                  26.01       58.35 (32.34)     1:33.64 (35.29)     2:01.12 (27.48)
  6 Austin Witherow           17 VA Zone Team         2:03.83    2:01.45 q      
                  24.99       54.77 (29.78)     1:31.62 (36.85)     2:01.45 (29.83)
  7 Nico Seiler               17 ME Zone Team         2:00.87    2:03.10 q      
                  25.55       55.58 (30.03)     1:32.99 (37.41)     2:03.10 (30.11)
  8 John Nord                 15 NI Zone Team         2:03.04    2:03.48 q      
                  26.28       57.32 (31.04)     1:33.79 (36.47)     2:03.48 (29.69)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sean Kirwin               16 MA Zone Team         2:03.29    2:03.59        
                  26.96       58.04 (31.08)     1:34.46 (36.42)     2:03.59 (29.13)
 10 Jake Stein                16 AM Zone Team         2:02.42    2:03.79        
                  26.26       58.38 (32.12)     1:35.29 (36.91)     2:03.79 (28.50)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Louis Gabriele            15 NJ Zone Team         2:05.39    2:05.38        
                  26.91       59.33 (32.42)     1:35.29 (35.96)     2:05.38 (30.09)
 12 Jason Dobbs               18 NJ Zone Team         2:05.69    2:07.92        
                  26.92     1:02.09 (35.17)     1:38.02 (35.93)     2:07.92 (29.90)
 13 Alex Hampel               15 MA Zone Team         2:04.32    2:08.41        
                  28.09     1:00.00 (31.91)     1:38.62 (38.62)     2:08.41 (29.79)
 14 Ty Onda                   15 ME Zone Team         2:09.20    2:08.55        
                  27.48     1:00.80 (33.32)     1:39.29 (38.49)     2:08.55 (29.26)
 15 Matt Patterson            16 AM Zone Team         2:07.68    2:09.94        
                  28.47     1:01.38 (32.91)     1:40.51 (39.13)     2:09.94 (29.43)
 16 Marck Jaeger              16 PV Zone Team         2:12.75    2:11.02        
                  29.19     1:02.56 (33.37)     1:40.98 (38.42)     2:11.02 (30.04)
 
Men 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
   EZ record: Z 4:03.89        2003 Michael Smit - MR                          
  NAG Record: # 3:42.08        2002 Michael Phelps - MD (15-16)                
  NAG Record: # 3:41.45        2003 Ryan Lochte - FL (17-18)                   
 08 Sum Open:   4:00.49                                                        
  08 Juniors:   4:07.59                                                        
 Sum Jrs - B:   4:08.09                                                        
                4:01.09  MAX
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lucas Zelehowsky    16 NI Zone Team         4:16.89    4:14.20          9  
                  26.17       55.95 (29.78)     1:28.93 (32.98)     2:02.25 (33.32)
        2:37.44 (35.19)     3:14.01 (36.57)     3:44.29 (30.28)     4:14.20 (29.91)
  2 Cameron Lucas       15 PV Zone Team         4:24.07    4:16.49          7  
                  26.41       56.57 (30.16)     1:30.33 (33.76)     2:03.91 (33.58)
        2:40.88 (36.97)     3:19.38 (38.50)     3:49.28 (29.90)     4:16.49 (27.21)
  3 Josh Saccurato      17 MR Zone Team         4:22.29    4:16.91          6  
                  27.00       58.35 (31.35)     1:30.40 (32.05)     2:03.11 (32.71)
        2:40.91 (37.80)     3:19.19 (38.28)     3:48.37 (29.18)     4:16.91 (28.54)
  4 Nick Eckhoff        16 VA Zone Team         4:21.72    4:19.54          5  
                  27.18       58.67 (31.49)     1:30.45 (31.78)     2:01.91 (31.46)
        2:41.61 (39.70)     3:21.91 (40.30)     3:50.96 (29.05)     4:19.54 (28.58)
  5 Nick Spinella       15 MR Zone Team         4:24.00    4:19.81          4  
                  27.46       59.23 (31.77)     1:31.54 (32.31)     2:02.97 (31.43)
        2:42.65 (39.68)     3:22.81 (40.16)     3:52.13 (29.32)     4:19.81 (27.68)
  6 Alex Hampel         15 MA Zone Team         4:24.64    4:22.25          3  
                  27.42       59.77 (32.35)     1:33.02 (33.25)     2:06.18 (33.16)
        2:43.81 (37.63)     3:23.00 (39.19)     3:53.11 (30.11)     4:22.25 (29.14)
  7 Conor Campbell      16 VA Zone Team         4:25.15    4:22.40          2  
                  28.96     1:02.65 (33.69)     1:34.56 (31.91)     2:06.23 (31.67)
        2:44.48 (38.25)     3:22.54 (38.06)     3:53.19 (30.65)     4:22.40 (29.21)
 -- Michael Chestnut    16 PV Zone Team         4:24.70         DQ        
                  28.54       59.86 (31.32)     1:35.12 (35.26)     2:10.66 (35.54)
        2:48.11 (37.45)     3:25.98 (37.87)     3:55.95 (29.97)          DQ (28.92)
 
Men 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lucas Zelehowsky          16 NI Zone Team         4:25.15    4:16.89 q      
                  26.12       56.14 (30.02)     1:28.54 (32.40)     2:01.96 (33.42)
        2:38.16 (36.20)     3:16.35 (38.19)     3:46.93 (30.58)     4:16.89 (29.96)
  2 Nick Eckhoff              16 VA Zone Team         4:17.22    4:21.72 q      
                  27.59       59.00 (31.41)     1:31.20 (32.20)     2:03.19 (31.99)
        2:42.80 (39.61)     3:22.51 (39.71)     3:52.46 (29.95)     4:21.72 (29.26)
  3 Josh Saccurato            17 MR Zone Team         4:17.20    4:22.29 q      
                  27.22       58.72 (31.50)     1:31.73 (33.01)     2:06.01 (34.28)
        2:43.42 (37.41)     3:22.10 (38.68)     3:52.23 (30.13)     4:22.29 (30.06)
  4 Nick Spinella             15 MR Zone Team         4:19.49    4:24.00 q      
                  27.98       59.17 (31.19)     1:31.41 (32.24)     2:04.25 (32.84)
        2:44.92 (40.67)     3:25.43 (40.51)     3:55.13 (29.70)     4:24.00 (28.87)
  5 Cameron Lucas             15 PV Zone Team         4:13.69    4:24.07 q      
                  27.56       58.41 (30.85)     1:33.03 (34.62)     2:08.27 (35.24)
        2:45.58 (37.31)     3:24.56 (38.98)     3:55.64 (31.08)     4:24.07 (28.43)
  6 Alex Hampel               15 MA Zone Team         4:24.11    4:24.64 q      
                  28.54     1:01.25 (32.71)     1:35.24 (33.99)     2:08.79 (33.55)
        2:47.67 (38.88)     3:26.57 (38.90)     3:56.19 (29.62)     4:24.64 (28.45)
  7 Michael Chestnut          16 PV Zone Team         4:28.79    4:24.70 q      
                  28.48     1:00.79 (32.31)     1:36.61 (35.82)     2:12.21 (35.60)
        2:49.25 (37.04)     3:25.80 (36.55)     3:56.25 (30.45)     4:24.70 (28.45)
  8 Conor Campbell            16 VA Zone Team         4:17.44    4:25.15 q      
                  29.94     1:04.49 (34.55)     1:36.54 (32.05)     2:08.39 (31.85)
        2:45.83 (37.44)     3:24.07 (38.24)     3:55.34 (31.27)     4:25.15 (29.81)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jordan Lieberman          16 NJ Zone Team         4:24.90    4:25.65        
                  29.17       59.23 (30.06)     1:32.69 (33.46)     2:06.23 (33.54)
        2:46.45 (40.22)     3:26.11 (39.66)     3:56.82 (30.71)     4:25.65 (28.83)
 10 Sean Kirwin               16 MA Zone Team         4:26.26    4:26.26        
                  27.66       59.63 (31.97)     1:33.07 (33.44)     2:06.47 (33.40)
        2:45.24 (38.77)     3:24.83 (39.59)     3:56.43 (31.60)     4:26.26 (29.83)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Louis Gabriele            15 NJ Zone Team         4:24.94    4:27.96        
                  28.17     1:00.89 (32.72)     1:34.84 (33.95)     2:09.30 (34.46)
        2:47.47 (38.17)     3:26.54 (39.07)     3:57.22 (30.68)     4:27.96 (30.74)
 12 Joseph Hufnagel           15 AM Zone Team         4:31.70    4:31.90        
                  28.10     1:01.07 (32.97)     1:36.78 (35.71)     2:13.50 (36.72)
        2:49.98 (36.48)     3:28.40 (38.42)     4:00.96 (32.56)     4:31.90 (30.94)
 13 Eddie Jew                 16 AM Zone Team         4:35.40    4:33.29        
                  28.97     1:01.33 (32.36)     1:36.40 (35.07)     2:10.85 (34.45)
        2:50.43 (39.58)     3:30.06 (39.63)     4:02.57 (32.51)     4:33.29 (30.72)
 14 Uriah Eilinger            15 ME Zone Team         4:56.96    4:44.96        
                  28.95     1:03.17 (34.22)     1:41.42 (38.25)     2:17.77 (36.35)
        2:57.51 (39.74)     3:38.83 (41.32)     4:12.59 (33.76)     4:44.96 (32.37)
 15 Robert Rutkowski          16 NI Zone Team         4:42.75    4:51.92        
                  31.22     1:07.63 (36.41)     1:45.24 (37.61)     2:22.73 (37.49)
        3:04.46 (41.73)     3:46.02 (41.56)     4:19.27 (33.25)     4:51.92 (32.65)
 16 Nick Twomey               16 ME Zone Team         4:54.30    4:52.59        
                  27.43     1:01.08 (33.65)     1:38.11 (37.03)     2:13.77 (35.66)
        2:57.95 (44.18)     3:43.61 (45.66)     4:18.60 (34.99)     4:52.59 (33.99)
 
Men 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:25.67        2001 Metropolitan                               
  NAG Record: # 1:25.17        2007 The Great Wolf ST- MN (15-16)              
                         K Winiecki, Lu Strumbell, Z Strumbell, P Stacy    
  NAG Record: # 1:22.64        2005 Wilton Y Wahoos -CT (17-18)                
                         Baity, Hannigan, Trepp, Sudbury                   
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metropolitan Zone Team                      1:29.40    1:28.96         18  
     1) Michael Burud 15                2) Ripley Danner 15               
     3) Nick Spinella 15                4) Chris Chrzanowski 16           
                  22.27       45.03 (22.76)     1:07.03 (22.00)     1:28.96 (21.93)
  2 Virginia Zone Team                          1:31.47    1:29.70         14  
     1) Austin Witherow 17              2) Hunter Good 17                 
     3) Philip Brooks 18                4) Nick Eckhoff 16                
                  22.39       44.47 (22.08)     1:06.59 (22.12)     1:29.70 (23.11)
  3 Niagara Zone Team                           1:33.23    1:30.03         12  
     1) Lucas Zelehowsky 16             2) Alec Pokornowski 15            
     3) Shawn Parkhurst 16              4) Zack Wahl 17                   
                  22.71       45.62 (22.91)     1:07.75 (22.13)     1:30.03 (22.28)
  4 Potomac Valley Zone Team                    1:32.92    1:31.76         10  
     1) Eddie Qian 18                   2) Matthew Smith 15               
     3) Mark Sarman 15                  4) Michael Chestnut 16            
                  23.09       45.58 (22.49)     1:08.75 (23.17)     1:31.76 (23.01)
  5 New Jersey Zone Team                        1:28.53    1:32.02          8  
     1) Peter Jimenez 17                2) Jason Dobbs 18                 
     3) Jordan Lieberman 16             4) Louis Gabriele 15              
                  22.73       45.57 (22.84)     1:08.59 (23.02)     1:32.02 (23.43)
  6 Maine Zone Team                             1:34.56    1:32.03          6  
     1) Tim George 17                   2) Nico Seiler 17                 
     3) Nick Twomey 16                  4) Andrew Bowden 18               
                  22.70       45.98 (23.28)     1:09.01 (23.03)     1:32.03 (23.02)
  7 Allegheny Mtn Zone Team                     1:36.27    1:33.29          4  
     1) Joseph Hufnagel 15              2) Matt Patterson 16              
     3) Eddie Jew 16                    4) Jake Stein 16                  
                  23.84       47.28 (23.44)     1:10.66 (23.38)     1:33.29 (22.63)
  8 Middle Atlantic Zone Team                   1:40.01    1:38.41          2  
     1) Sean Kirwin 16                  2) Alex Hampel 15                 
     3) AJ Panaccione 15                4) Bobby Bendzyn 15               
                  23.61       48.26 (24.65)     1:13.53 (25.27)     1:38.41 (24.88)
 
Men 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 3:08.89        2001 Potomac Valley                             
  NAG Record: # 3:06.51        1984 Swim Atlanta - GA (15-16)                  
                         Giambalvo, Connolly, Jacobi, Croggan              
  NAG Record: # 3:01.34        1989 Team Foxcatcher - MA (17-18)               
                         Ruggieri, Smyth, Daly, Lawson                     
 08 Sum Open:   3:02.19                                                        
  08 Juniors:   3:08.89                                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metropolitan Zone Team                      3:15.52    3:16.20         18  
     1) Michael Burud 15                2) Ripley Danner 15               
     3) Chris Chrzanowski 16            4) Nick Spinella 15               
                  23.46       48.57 (48.57)     1:11.82 (23.25)     1:37.93 (49.36)
        2:01.47 (23.54)     2:27.90 (49.97)     2:50.82 (22.92)     3:16.20 (48.30)
  2 Niagara Zone Team                           3:19.77    3:17.52         14  
     1) Lucas Zelehowsky 16             2) Alec Pokornowski 15            
     3) Zack Wahl 17                    4) Shawn Parkhurst 16             
                  23.43       49.90 (49.90)     1:13.44 (23.54)     1:40.10 (50.20)
        2:03.17 (23.07)     2:29.16 (49.06)     2:52.01 (22.85)     3:17.52 (48.36)
  3 New Jersey Zone Team                        3:16.75    3:19.92         12  
     1) Peter Jimenez 17                2) Jason Dobbs 18                 
     3) Jordan Lieberman 16             4) Louis Gabriele 15              
                  23.79       49.87 (49.87)     1:13.28 (23.41)     1:39.13 (49.26)
        2:02.54 (23.41)     2:28.43 (49.30)     2:52.30 (23.87)     3:19.92 (51.49)
  4 Virginia Zone Team                          3:20.62    3:20.55         10  
     1) Hunter Good 17                  2) Conor Campbell 16              
     3) Nick Eckhoff 16                 4) Austin Witherow 17             
                  23.47       49.11 (49.11)     1:14.17 (25.06)     1:40.92 (51.81)
        2:05.25 (24.33)     2:31.71 (50.79)     2:54.67 (22.96)     3:20.55 (48.84)
  5 Allegheny Mtn Zone Team                     3:25.76    3:23.83          8  
     1) Jake Stein 16                   2) Joseph Hufnagel 15             
     3) Eddie Jew 16                    4) Matt Patterson 16              
                  24.09       49.96 (49.96)     1:14.40 (24.44)     1:41.66 (51.70)
        2:06.33 (24.67)     2:33.42 (51.76)     2:57.03 (23.61)     3:23.83 (50.41)
  6 Potomac Valley Zone Team                    3:24.00    3:23.98          6  
     1) Eddie Qian 18                   2) Matthew Smith 15               
     3) Michael Chestnut 16             4) Mark Sarman 15                 
                  23.83       52.06 (52.06)     1:15.70 (23.64)     1:42.21 (50.15)
        2:06.54 (24.33)     2:33.12 (50.91)     2:57.38 (24.26)     3:23.98 (50.86)
  7 Maine Zone Team                             3:24.68    3:24.70          4  
     1) Nico Seiler 17                  2) Uriah Eilinger 15              
     3) Ty Onda 15                      4) Tim George 17                  
                  23.85       50.54 (50.54)     1:15.71 (25.17)     1:42.86 (52.32)
        2:07.97 (25.11)     2:35.55 (52.69)     2:58.31 (22.76)     3:24.70 (49.15)
  8 Middle Atlantic Zone Team                   3:25.18    3:36.30          2  
     1) Sean Kirwin 16                  2) Alex Hampel 15                 
     3) AJ Panaccione 15                4) Bobby Bendzyn 15               
                  24.51       51.45 (51.45)     1:16.94 (25.49)     1:45.75 (54.30)
        2:11.79 (26.04)     2:40.47 (54.72)     3:06.64 (26.17)     3:36.30 (55.83)
 
Men 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 1:37.07        2007 Niagara Swimming                           
                         Sangren, Pink, Mychack, Wagner                    
  NAG Record: # 1:35.50        1996 Coast Guard Blue Dolphins (15-             
                         Fowler, Kegelman, Verhoef, Pollard                
  NAG Record: # 1:31.74        2001 Anderson Barracudas-OH (17-18)             
                         J Cramer, R Kauscher, M Tomes, M Bertke           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Virginia Zone Team                          1:38.50    1:39.03         18  
     1) Conor Campbell 16               2) Philip Brooks 18               
     3) Austin Witherow 17              4) Hunter Good 17                 
                  26.07       54.10 (28.03)     1:17.05 (22.95)     1:39.03 (21.98)
  2 Metropolitan Zone Team                      1:40.48    1:39.59         14  
     1) Nick Spinella 15                2) Chris Chrzanowski 16           
     3) Nick Charriez 16                4) Michael Burud 15               
                  25.95       53.58 (27.63)     1:17.92 (24.34)     1:39.59 (21.67)
  3 Niagara Zone Team                           1:43.05    1:40.10         12  
     1) Shawn Parkhurst 16              2) John Nord 15                   
     3) Lucas Zelehowsky 16             4) Zack Wahl 17                   
                  25.71       54.61 (28.90)     1:17.78 (23.17)     1:40.10 (22.32)
  4 Maine Zone Team                             1:48.84    1:43.25         10  
     1) Tim George 17                   2) Zachary Shain 17               
     3) Nico Seiler 17                  4) Andrew Bowden 18               
                  26.65       55.50 (28.85)     1:20.11 (24.61)     1:43.25 (23.14)
  5 Potomac Valley Zone Team                    1:43.00    1:43.39          8  
     1) Justin Bogle 15                 2) Eddie Qian 18                  
     3) Mark Sarman 15                  4) Matthew Smith 15               
                  27.29       56.12 (28.83)     1:20.25 (24.13)     1:43.39 (23.14)
  6 Allegheny Mtn Zone Team                     1:48.75    1:43.66          6  
     1) Eddie Jew 16                    2) Joseph Hufnagel 15             
     3) Jake Stein 16                   4) Matt Patterson 16              
                  27.59       56.58 (28.99)     1:20.77 (24.19)     1:43.66 (22.89)
  7 New Jersey Zone Team                        1:40.48    1:43.69          4  
     1) Jordan Lieberman 16             2) Peter Jimenez 17               
     3) Jason Dobbs 18                  4) Louis Gabriele 15              
                  27.31       55.37 (28.06)     1:20.65 (25.28)     1:43.69 (23.04)
  8 Middle Atlantic Zone Team                   1:53.06    1:50.89          2  
     1) AJ Panaccione 15                2) Bobby Bendzyn 15               
     3) Sean Kirwin 16                  4) Alex Hampel 15                 
                  27.56     1:00.27 (32.71)     1:25.89 (25.62)     1:50.89 (25.00)
 
Men 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
   EZ record: Z 3:26.19        2001 Potomac Valley                             
  NAG Record: # 3:27.76        2005 Nova of VA Aquatics (15-16)                
                         Wren, Arencibia, Vogt, Brown                      
  NAG Record: # 3:20.85        2006 Mecklenburg Aq. - NC (17-18)               
                         Johnson, Correll, Berens, Higgins                 
 08 Sum Open:   3:24.09                                                        
  08 Juniors:   3:29.59                                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metropolitan Zone Team                      3:35.65    3:35.65         18  
     1) Nick Spinella 15                2) Chris Chrzanowski 16           
     3) Nick Charriez 16                4) Michael Burud 15               
                  25.86       53.72 (53.72)     1:21.87 (28.15)   1:55.29 (1:01.57)
        2:19.94 (24.65)     2:48.45 (53.16)     3:10.97 (22.52)     3:35.65 (47.20)
  2 Virginia Zone Team                          3:40.28    3:37.33         14  
     1) Conor Campbell 16               2) Philip Brooks 18               
     3) Austin Witherow 17              4) Hunter Good 17                 
                  27.41       56.11 (56.11)     1:24.16 (28.05)   1:56.41 (1:00.30)
        2:20.49 (24.08)     2:48.65 (52.24)     3:11.82 (23.17)     3:37.33 (48.68)
  3 Niagara Zone Team                           3:38.19    3:38.34         12  
     1) Shawn Parkhurst 16              2) John Nord 15                   
     3) Lucas Zelehowsky 16             4) Zack Wahl 17                   
                  26.11       54.03 (54.03)     1:22.95 (28.92)   1:56.90 (1:02.87)
        2:20.74 (23.84)     2:49.26 (52.36)     3:12.24 (22.98)     3:38.34 (49.08)
  4 Potomac Valley Zone Team                    3:39.44    3:45.19         10  
     1) Justin Bogle 15                 2) Eddie Qian 18                  
     3) Mark Sarman 15                  4) Matthew Smith 15               
                  28.36       58.52 (58.52)     1:26.99 (28.47)   2:01.89 (1:03.37)
        2:26.18 (24.29)     2:54.55 (52.66)     3:17.99 (23.44)     3:45.19 (50.64)
  5 Maine Zone Team                             3:47.74    3:46.74          8  
     1) Tim George 17                   2) Zachary Shain 17               
     3) Nico Seiler 17                  4) Andrew Bowden 18               
                  28.01       57.63 (57.63)     1:26.80 (29.17)   2:02.02 (1:04.39)
        2:26.76 (24.74)     2:56.26 (54.24)     3:20.30 (24.04)     3:46.74 (50.48)
  6 New Jersey Zone Team                        3:40.23    3:47.34          6  
     1) Jordan Lieberman 16             2) Louis Gabriele 15              
     3) Jason Dobbs 18                  4) Peter Jimenez 17               
                  27.96       57.64 (57.64)     1:27.05 (29.41)   2:02.02 (1:04.38)
        2:27.27 (25.25)     2:57.09 (55.07)     3:20.78 (23.69)     3:47.34 (50.25)
  7 Allegheny Mtn Zone Team                     3:50.09    3:49.22          4  
     1) Eddie Jew 16                    2) Joseph Hufnagel 15             
     3) Jake Stein 16                   4) Matt Patterson 16              
                  27.95       59.19 (59.19)     1:28.62 (29.43)   2:02.20 (1:03.01)
        2:27.66 (25.46)     2:58.17 (55.97)     3:22.28 (24.11)     3:49.22 (51.05)
  8 Middle Atlantic Zone Team                   3:57.20    4:04.64          2  
     1) Sean Kirwin 16                  2) Bobby Bendzyn 15               
     3) Alex Hampel 15                  4) AJ Panaccione 15               
                  26.83       55.41 (55.41)     1:29.50 (34.09)   2:08.64 (1:13.23)
        2:36.45 (27.81)   3:10.28 (1:01.64)     3:36.27 (25.99)     4:04.64 (54.36)